Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 juli 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1478 5053  Akvarell Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerad, 56x74 cm, yttermått inklusive ram: 59x78 hästskoning, akvarell

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:40)

1478 1012  Bägare Firma Svenskt Tenn, 1944. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:21)

1478 1004  Bord /stol Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Lola Mundo. Längd: 46, djup: 34 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:22)

1478 1016  Bordsspegel Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modell 2214, Formgiven 1934, diameter: 49. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:23)

1478 1013  Burk med lock, Firma Svenskt Tenn, 1927. Diameter: 12, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:42)

1478 1033  Collier 18k guld, vitguld/gultguld. Längd: 102cm. Vikt: 24,1g

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:55)

1478 1039  Fat Firma Svenskt Tenn, 1952, ca 33x22,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:29)

1478 1001  Fat Picasso (efter), reliefdekor, Edition Picasso Padilla Mexico, 169/500, m 44x35 ca

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:25)

1478 1003  Golvlampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 1842. Höjd: 121

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:35)

1478 1006  Karmstol/fåtölj Gerrit Rietveld, "Red and blue chair" Casina, no 5172

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:52)

1478 4202  Ljuskrona Barockstil. Lövformade prismor, Höjd: ca 115

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:12)

1478 1005  Matbord Hans J Wegner för Andr. Tuck, AT-310, Teak. Bredd: 140+ 2x50, djup: 90 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:24)

1478 1043  Matta Kina, Bautou, Tidigt 1900-tal, 165x237 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:45)

1478 1047  Oljemålning Allmoge, 1848. Ej signerad. Olja på textil, uppfodrad duk, 104x178 cm, oramad, oramad

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:44)

1478 1018  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "Från Södermälarstrand". Signerad. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 61x72 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:18)

1478 1010  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. "Den barske". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 68x56 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:38)

1478 1011  Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition. Monogramsignerad. Olja på duk, 73x60 cm, oramad

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:07)

1478 5052  Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Tvättar juver. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 60x93 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:55)

1478 1045  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, religiöst motiv, 1800-tal, empireram. Olja på duk, 77x55 cm, yttermått inklusive ram: 100x77 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:33)

1478 5046  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Signerad, motiv från Kolmården. Olja på duk, 100x72 cm, yttermått inklusive ram: 127x100 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:12)

1478 1009  Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Porträtt. Signerad. Bladets mått: 40x27 cm, yttermått inklusive ram: 62x42 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:07)

1478 1044  Pastell Nicky Sahlström (1853-1932), Sverige. Signerad, Verande, 50x38 cm, yttermått inklusive ram: 63x52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:24)

1478 1035  Rökbord med Råglasskiva, Funkis. Diameter: 80, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:30)

1478 1023  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Diameter: 11, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:55)

1478 1022  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Diameter: 12, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:52)

1478 1015  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 24 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:49)

1478 1105  Skåp 1700-/1800-tal, kompletterad, delvis senare bemålning. Bredd: 120 cm. Djup: 59 cm. Höjd: 199 cm. Proveniens Maj-Britt Nilsson och Per Gerhard, nyckel

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:52)

1478 1103  Skåp 1800-tal, glasade dörrar, lådor. Senare bemålning. Bredd: 100 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 208 cm. Proveniens Maj-Britt Nilsson och Per Gerhard, nyckel

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:32)

1478 1101  Skåp Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mahogny, rektangulärt på benställning, dörrar och sidor klädda i textil "Poisons", hyllinredning. Bredd: 121 cm. Djup: 40,5 cm. Höjd: 140 cm. Nyckel finns. Proveniens Maj-Britt Nilsson och Per Gerhard. Nyckel

S�ldes f�r 255.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:53)

1478 6223  Skrin glas, Inköpt på Svenskt tenn. Längd: 14,5

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:36)

1478 1014  Skulptur Adda Bonfils (1883-1943), Danmark. Brons, Carl Stenders Kunstförlag, 10 Juli 19107. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:46)

1478 1017  Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Flodhäst i svartpatinerad brons. Längd: 5 cm. Höjd: 4,5 cm. Träsockel medföljer

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:16)

1478 1042  Skulptur Sterlingsilver / ben, Tyskland, omkring 1900. Höjd: 23 cm, Riddare, delvis förgylld, bruttovikt: 480 g

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:15)

1478 1104  Slagbord 1800-tal, senare bemålning. Bredd: 37-175 cm. Djup: 99 cm. Höjd: 76 cm. Proveniens Maj-Britt Nilsson och Per Gerhard

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:04)

1478 1038  Slagbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Maria Flap, Bok. Bredd: 20+ 4x66. Bredd: 90. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:38)

1478 1032  Smyckesgarnityr 18k guld, 3 delar, med olika stenar. Längd: 4-42cm, vikt: 20,4g

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:16)

1478 6370  Stolar 3 st, bemålade, tidig rokoko. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:48)

1478 1040  Stolar 4 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2025, Firma Svenskt Tenn, rygg i bambu, sits i flätad rotting

S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:32)

1478 1021  Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:31)

1478 1019  Vas Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:05)

1478 1020  Vas Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:38)