1478 5053 Akvarell Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerad, 56x74 cm, yttermått inklusive ram: 59x78 hästskoning, akvarell
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:40)
1478 1012 Bägare Firma Svenskt Tenn, 1944. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:21)
1478 1004 Bord /stol Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Lola Mundo. Längd: 46, djup: 34 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:22)
1478 1016 Bordsspegel Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modell 2214, Formgiven 1934, diameter: 49. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:23)
1478 1013 Burk med lock, Firma Svenskt Tenn, 1927. Diameter: 12, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:42)
1478 1033 Collier 18k guld, vitguld/gultguld. Längd: 102cm. Vikt: 24,1g
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:55)
1478 1039 Fat Firma Svenskt Tenn, 1952, ca 33x22,5 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:29)
1478 1001 Fat Picasso (efter), reliefdekor, Edition Picasso Padilla Mexico, 169/500, m 44x35 ca
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:25)
1478 1003 Golvlampa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. No 1842. Höjd: 121
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:35)
1478 1006 Karmstol/fåtölj Gerrit Rietveld, "Red and blue chair" Casina, no 5172
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:52)
1478 4202 Ljuskrona Barockstil. Lövformade prismor, Höjd: ca 115
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:12)
1478 1005 Matbord Hans J Wegner för Andr. Tuck, AT-310, Teak. Bredd: 140+ 2x50, djup: 90 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:24)
1478 1043 Matta Kina, Bautou, Tidigt 1900-tal, 165x237 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:45)
1478 1047 Oljemålning Allmoge, 1848. Ej signerad. Olja på textil, uppfodrad duk, 104x178 cm, oramad, oramad
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:44)
1478 1018 Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. "Från Södermälarstrand". Signerad. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 61x72 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:18)
1478 1010 Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. "Den barske". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 68x56 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:38)
1478 1011 Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition. Monogramsignerad. Olja på duk, 73x60 cm, oramad
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:07)
1478 5052 Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Tvättar juver. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 60x93 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:55)
1478 1045 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, religiöst motiv, 1800-tal, empireram. Olja på duk, 77x55 cm, yttermått inklusive ram: 100x77 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:33)
1478 5046 Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Signerad, motiv från Kolmården. Olja på duk, 100x72 cm, yttermått inklusive ram: 127x100 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:12)
1478 1009 Pastell Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Porträtt. Signerad. Bladets mått: 40x27 cm, yttermått inklusive ram: 62x42 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:07)
1478 1044 Pastell Nicky Sahlström (1853-1932), Sverige. Signerad, Verande, 50x38 cm, yttermått inklusive ram: 63x52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:24)
1478 1035 Rökbord med Råglasskiva, Funkis. Diameter: 80, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:30)
1478 1023 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Diameter: 11, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:55)
1478 1022 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Diameter: 12, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:52)
1478 1015 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Diameter: 24 cm. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:49)
1478 1105 Skåp 1700-/1800-tal, kompletterad, delvis senare bemålning. Bredd: 120 cm. Djup: 59 cm. Höjd: 199 cm. Proveniens Maj-Britt Nilsson och Per Gerhard, nyckel
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:52)
1478 1103 Skåp 1800-tal, glasade dörrar, lådor. Senare bemålning. Bredd: 100 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 208 cm. Proveniens Maj-Britt Nilsson och Per Gerhard, nyckel
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:32)
1478 1101 Skåp Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Mahogny, rektangulärt på benställning, dörrar och sidor klädda i textil "Poisons", hyllinredning. Bredd: 121 cm. Djup: 40,5 cm. Höjd: 140 cm. Nyckel finns. Proveniens Maj-Britt Nilsson och Per Gerhard. Nyckel
S�ldes f�r 255.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:53)
1478 6223 Skrin glas, Inköpt på Svenskt tenn. Längd: 14,5
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:36)
1478 1014 Skulptur Adda Bonfils (1883-1943), Danmark. Brons, Carl Stenders Kunstförlag, 10 Juli 19107. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:46)
1478 1017 Skulptur Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Flodhäst i svartpatinerad brons. Längd: 5 cm. Höjd: 4,5 cm. Träsockel medföljer
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:16)
1478 1042 Skulptur Sterlingsilver / ben, Tyskland, omkring 1900. Höjd: 23 cm, Riddare, delvis förgylld, bruttovikt: 480 g
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:15)
1478 1104 Slagbord 1800-tal, senare bemålning. Bredd: 37-175 cm. Djup: 99 cm. Höjd: 76 cm. Proveniens Maj-Britt Nilsson och Per Gerhard
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:04)
1478 1038 Slagbord Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Maria Flap, Bok. Bredd: 20+ 4x66. Bredd: 90. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 19:38)
1478 1032 Smyckesgarnityr 18k guld, 3 delar, med olika stenar. Längd: 4-42cm, vikt: 20,4g
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:16)
1478 6370 Stolar 3 st, bemålade, tidig rokoko. Höjd: 100 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:48)
1478 1040 Stolar 4 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 2025, Firma Svenskt Tenn, rygg i bambu, sits i flätad rotting
S�ldes f�r 19.500 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:32)
1478 1021 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:31)
1478 1019 Vas Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 20:05)
1478 1020 Vas Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 juli 2022 18:38)