1476 5026 Akryl Natalia Johansson (f. 1961), Sverige. "Gård". Monogramsignerad. Akryl på duk, 39x40 cm, yttermått inklusive ram: 53x52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:54)
1476 5096 Akvarell Lennart Mörk (1932-2007), Sverige. "Cyrano". Signerad, daterad -83. Akvarell, bildmått: 54x54 cm, yttermått inklusive ram: 75x69 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:08)
1476 5298 Akvarell Oscar Bengts (1885-1966), Finland. Marinmotiv. Signerad, Akvarell, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:04)
1476 5307 Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Skiss till Astrid. Signerad, akvarell, 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 33x26 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:44)
1476 5194 Akvarell på silke, Kina, 96x20 cm, yttermått inklusive ram: 119x34, akvarell. Ej signerad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:39)
1476 4394 Akvarell Tord Nygren (f. 1936), Sverige. Tillskriven. Signerad, daterad 2002. Bär dedikation. Akvarell, 21x31 cm, yttermått inklusive ram: 27x39 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:03)
1476 5164 Aladåbformar 3 st, glaserad keramik. Längd: 17-26, höjd: 9-13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)
1476 5102 Appliquer ett par, metall, omkring 1900. Längd: 20, höjd: 17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:12)
1476 9091 Armband 18k guld, med pärlor. Längd: 10cm, vikt: 9,7g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:27)
1476 4079 Armbandsur Cartier, omarbetad, boett 14k, armband 18k. Vikt: 26g brutto, boettens. Diameter: 1 cm. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:34)
1476 9139 Armbandsur Ventura, design: av Flemming Bo Hansen. Digital, Diameter: 21 mm, läderband
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:21)
1476 5020 Bägare silver, Georg Jensen. Höjd: 7 cm, Vikt: ca 65 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:35)
1476 5273 Båglampa höjd: 198 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:07)
1476 5085 Bajonett med balja. Längd: 48 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:09)
1476 5300 Bälte orientaliskt, med dolk med mera. Längd: 36-110 cm, höjd: ca 7 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:11)
1476 5088 Barnsäng Rotting. På trissor, Längd: 106
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:08)
1476 4271 Barskåp Rokokostil, Intarsia. Bredd: 80, djup: 47 cm, höjd: 138 cm, nyckel
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:19)
1476 5083 Bestick silver, diverse, 17 delar, Längd 12-21,5 cm; Bruttovikt: ca 460m varav knivar ca 205 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:13)
1476 5237 Bestickuppsättning 54 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 12-19,5 cm, bruttovikt: 2035 g
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:05)
1476 5312 Bestickuppsättning silver, 1996. 12 st + 12 st + 9 st + 10 st. Längd: 14,5-20,5 cm, bruttovikt: 1700 g
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:34)
1476 4314 Bildkomposition Paris, 1800-tal, på staffli. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)
1476 2171 Blandteknik Étienne Carjat. Fäktare. Signerad, daterad 1863. Blandteknik. Bladets mått: 48x31 cm, yttermått inklusive ram: 62x45 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:21)
1476 2172 Blandteknik Lars Stenstad (f. 1921), Sverige. Komposition, Signerad. Blandteknik, 15x18 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:38)
1476 5098 Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ejnar Nettelbladt (1904-1965), Sverige. "På hemväg". Blandteknik, bildmått: 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:48)
1476 5276 Blomsterbord längd: 120 cm, djup: 32 cm, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:36)
1476 5059 Blomsterbord längd: 81 D, 31, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:40)
1476 5213 Bokhylla mahogny. Bredd: 110, djup: 30 cm, höjd: 101 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:26)
1476 4225 Bokhylleskåp Svenska Möbelfabrikerna AB, Teak. Bredd: 128, djup: 48 cm, höjd: 148 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:34)
1476 5120 Bokskåp valnöt, glasade pardörrar, 1800-tal. Bredd: 135 cm. Djup: 58 cm, höjd: 230 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 21:07)
1476 5048 Bokstöd 2 par, metall. Höjd: ca 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:06)
1476 5044 Bokstöd Häst, metall. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:42)
1476 5141 Bordsdekoration Korg med blad & citroner, 2-delad, glaserad keramik. Höjd: 43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:46)
1476 5313 Bordsfotogenlampa höjd: 54 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:09)
1476 2151 Bordsgarnityr 3 delar, Bordsur + ett par ljusstakar, mässing, 1960-tal. Höjd: 34 - 42
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:27)
1476 4199 Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 54 cm. Djup: ca 59 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:26)
1476 5185 Bordslampa fd fotogen. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:13)
1476 5198 Bordslampa Flygplan, Sarsapilla Deco design, 1978. Längd: 33 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:45)
1476 4088 Bordslampa Malmö Metallvarufabrik, 1934. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)
1476 4388 Bordslampa mässing. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:56)
1476 5288 Bordslampfot ASEA. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:56)
1476 5226 Bordslampfot Glas. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:02)
1476 5290 Bordslampfot mässing. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:07)
1476 5075 Bordslampfötter ett par, Glas, Ateljé Lyktan. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:52)
1476 5092 Bordslampor Ett par, Italien. Dekor av blommor i relief, fot i förgyllt trä. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:11)
1476 4425 Bordsuppsats biskvi. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:17)
1476 5177 Brasskärm mässing. Längd: 46, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:30)
1476 5238 Brevkniv + sked, silver, samearbete. Längd: 11-19 cm. Vikt: 70 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:52)
1476 5287 Burk med lock, Porslin. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:26)
1476 5281 Byrå Alm. Bredd: 84, djup: 41 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:32)
1476 5174 Byrå bemålad, 1800-tal. Bredd: 114, djup: 46 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:03)
1476 5182 Byrå mahogny, 1800-tal. Bredd: 100. Djup: 50 cm, höjd: 97 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:20)
1476 4267 Byrå Rokokostil. Bredd: 60, djup: 36 cm, höjd: 82 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:11)
1476 5058 Byrå Teak, 6-lådig. Bredd: 78. Djup: 48 cm, höjd: 117 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:53)
1476 5118 Byrå valnöt, 1890-tal. Bredd: 87. Djup: 48 cm. Höjd: 90 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:06)
1476 4265 Byrå Valnöt, Rokokostil. Bredd: 42, djup: 33 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:13)
1476 5179 Cafémöbel 3 delar, Bord + 2 karmstolar, metall. Diameter: 60, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:43)
1476 4297 Carborundumetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 16/75, bladets mått: 66x51 cm, yttermått inklusive ram: 75x60 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:36)
1476 5124 Champagneglas 6+ 2 st, bland annat Orrefors. Höjd: 25-26 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:53)
1476 4298 Crèmekoppar 9 st, porslin
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:36)
1476 5301 Dalahästar 7 st. Höjd: 3-20 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:20)
1476 4258 Damarbetsbord Bredd: 59. Djup: 45 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:57)
1476 5219 Emmafåtölj Plysch
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:52)
1476 5091 Espressomaskin + perkulator, Pavoni & Alessi. Höjd: 24-31 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:33)
1476 5016 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Porträtt av C F Liljevalch. Bildmått: 19,5x15 cm, yttermått inklusive ram: 38x30 cm. Signerad
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:59)
1476 5023 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Dressur". Bildmått: 22x14 cm, yttermått inklusive ram: 40x29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:51)
1476 5186 Etsning Petter Zennström (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1978, rovfågel. Bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:09)
1476 4292 Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, oramat löst blad, bladets mått: 56x77 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:36)
1476 5072 Etsning Ture Jörgensen (1907-1962), Sverige. Lokomotiv. Signerad, numrerad 25/50. Bildmått: 33x26 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:20)
1476 2167 Fällstolar Ett par, trä /canvas
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:21)
1476 4438 Färglitografi Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad, numrerad 322/360, Fjällgatan. Färglitografi, bildmått: 51x65 cm, yttermått inklusive ram: 64x82 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:19)
1476 5193 Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 17/200. Färglitografi, bildmått: 73x57 cm, yttermått inklusive ram: 87x70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:04)
1476 5252 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad hc, utsikt mot stadshuset. Färglitografi, bildmått: 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 56x63 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:14)
1476 5253 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad hc. Färglitografi, bildmått: 37x46 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:42)
1476 4294 Färglitografi Enrico Baj (1924-2003), Italien. Signerad, numrerad 173/250, "Los demoiselles Avignon", 62x59 cm, yttermått inklusive ram: 86x116 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:40)
1476 5256 Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 132/300, Rådjur. Färglitografi, bildmått: 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 58x43 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:25)
1476 9171 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, daterad 1977. Färglitografi, bildmått: 53x64cm, yttermått inklusive ram: 69x80cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:02)
1476 5002 Färglitografi Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. "Cafeinteriör". Signerad, numrerad 33/190. Litografi. Färglitografi, bildmått: 47x65 cm, yttermått inklusive ram: 50x70 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:34)
1476 4175 Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Ej signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 61x91 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:38)
1476 4439 Färglitografier 4 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1980-tal. Färglitografi, bildmått: 15x23 23x15 cm, yttermått inklusive ram: 24x31 & 32x23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:20)
1476 4217 Fåtöljer Ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:59)
1476 4151 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Figurin ur Världens barn, Gustavsberg. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:30)
1476 4148 Figurin Royal Copenhagen. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:23)
1476 4154 Figuriner 2 st. Uggla + Pelikan. Edward Lindahl (1907-1986), Uggla, Gustavsberg respektive Artesania Rinconada 66 Pelican, Jesus & Javier Carbajales. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:41)
1476 4310 Fotoramar diverse
1476 4284 Glasservisdelar ca 40 delar. Höjd: 7-11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:38)
1476 4296 Glasservisdelar Helga, ca 35 delar. Höjd: 12-18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:34)
1476 5038 Golvlampa Ateljé Lyktan, Modell 560, Hans Bergström. Höjd: 117
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 21:03)
1476 5090 Golvlampa mahogny. Höjd: 180 ca
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:33)
1476 5082 Golvlampfot omkring 1900, järn, fd fotogenlampa. Höjd: 112
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:21)
1476 5116 Golvur 1800-tal, bemålad. Höjd: 225
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:35)
1476 5005 Grafiskt blad Bengt Bengtsson. "Jester". Signerad, numrerad 82/100. Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, bladets mått: 41x31 cm, oramat löst blad
1476 5001 Grafiskt blad Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. "Varg". Signerad, numrerad 50/60. Giclee fine art. Bildmått: 38x56 cm, bladets mått: 41x61 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:17)
1476 5270 Halsband med hänge 18k guld, granater. Vikt: 3,6g brutto. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:36)
1476 5269 Halsband med hänge 18k guld, med sten. 1986, Vikt: 15g brutto. Längd: 26 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:49)
1476 5268 Halsband med hänge Theresia Hvorslev (f. 1935), Sverige. Silver. Hänge i Sterlingsilver, 1978, Längd: 36 ca. Vikt: 9g ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:36)
1476 4373 Handtag/hängare glas och mässing. Längd: 15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:35)
1476 5271 Hänge 18k guld, med stenar. Höjd: 3,5, vikt: 3g brutto
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:49)
1476 5175 Hörnbord omkring 1800, Bemålat, omarbetat. Bredd: 91. Djup: 60 cm. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:47)
1476 5284 Jardiniere Porslin. Längd: 36, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:43)
1476 5069 Kaffe/tegods 7+ 9 delar, Krister Karlmark på uppdrag av Stig Lindberg, "Berså", Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Längd: ca 10-21 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:45)
1476 5232 Kaffegods 8 delar, "Sylvia", Rörstrand 1976-1982. Dekor av Sylvia Leuchovius på gods av Marianne Westman till Rörstrands 250-årsjubileum 1976. Porslin med dekor av penséer
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:27)
1476 5160 Kaffekoppar 6 st, Arabia
1476 2170 Kaffeservisdelar 22 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. "Anemone", Arabia, Finland
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:14)
1476 5070 Kaffeservisdelar Royal Albert, England, 18 del
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:45)
1476 5037 Kaffeservisdelar Royal Copenhagen, Blå Blomst, 23 del + 1 extra kopp
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)
1476 5224 Kandelabrar ett par, mässing, Spanien. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:27)
1476 4366 Karmstol Gustaviansk stil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:19)
1476 4367 Karmstol Gustaviansk stil
1476 5215 Karmstolar ett par, Karl Johanstil, mahogny
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:34)
1476 5221 Karmstolar ett par, Nyrokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:15)
1476 4360 Kista 1800-tal, senare benställning. Bredd: 54, djup: 44 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)
1476 5086 Klädhängare längd: 45 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:46)
1476 5132 Klädhängare teak och mässing. Längd: 79 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:40)
1476 4417 Konsoler jugend, mässing och sten. Höjd: 15 cm. Bredd: 17,5 cm, djup: ca 10 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:56)
1476 5022 Konstglas 8 delar, bland annat Vallien. Höjd: 5-12 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:28)
1476 5095 Lampbord empirestil, Tidigt 1900-tal. Bredd: 52, djup: 42 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:28)
1476 5128 Lampbord längd: 52 cm, djup: 35 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:59)
1476 5115 Lampbord mahogny, gallerkant, Gustaviansk stil. Diameter: 50, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:52)
1476 5295 Lampetter ett par, Tenn. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:21)
1476 2013 Litografi Oidentifierad konstnär. "Le repos des modeles". Signerad Matton, Paris. Signerad. Bildmått: 21x21cm, yttermått inklusive ram: 49x44cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:27)
1476 4022 Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Slagfält. Signerad. Bildmått: 29x41 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:53)
1476 4200 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 100 ca
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:27)
1476 5122 Ljuskrona empirestil. Höjd: 100 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:51)
1476 4198 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 105 ca
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:29)
1476 3274 Ljuskrona empirestil. Höjd: 55 ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:57)
1476 5121 Ljuskrona nyrokoko. Diameter: 55, höjd: 60 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:54)
1476 5060 Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 60 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:04)
1476 4400 Ljusplåtar ett par, mässing, Barockstil. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:43)
1476 5110 Ljusstakar 3 + 1 st. Iittala, design: Timo Sarpaneva (1926-2006). Höjd: 25 - 41 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:14)
1476 4035 Ljusstakar 3 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Tower", Kosta Boda, glas / metallplatta. Höjd: 31-44
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:38)
1476 5097 Ljusstakar Ett par, silver, 1939. Höjd: 23, vikt: 420g ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:37)
1476 4290 Ljusstakar Ett par, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Mässing. Längd: 7 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:25)
1476 5029 Ljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Försilvrad mässing. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:56)
1476 2166 Ljusstake mässing, Ystad-Metall. Med gravyr/inskription. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:35)
1476 5230 Lockpokal Kosta. Kent. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:05)
1476 5231 Lockpokal rutslipad kristall. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:39)
1476 2162 Luktdosa silver, 1800-tal, saknar stämplar. Höjd: 7 cm. Vikt: 19 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:05)
1476 4332 Manikyrset i etui silver, Art Noveau, "Aux epis d Or" Tours Feance. Längd: 8-16. Diameter: 3,5 cm, bruttovikt: 71 g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:43)
1476 5168 Mapp Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Djur, med 9 träsnitt. Bladets mått: 45x34 cm, oramad
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:35)
1476 5137 Mat / kaffeservis ca. 72 delar, Whitehall, Wedgwood
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:47)
1476 5039 Matbord England. Bredd: 182, djup: 105 cm, höjd: 73 + 2 iläggx61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:56)
1476 5114 Matbord mahogny, England. Diameter: 170, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:24)
1476 5130 Matservis ca. 45 de. Clyde, England
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:24)
1476 5129 Matservis ca. 50 delar, Rörstrand
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2022 06:50)
1476 5094 Matservisdelar 24 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige, "Marianne Royal Blue", Christineholm, 2000
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:25)
1476 5197 Matservisdelar Hackefors, ca 50 del
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:43)
1476 9276 Matta Galleri, Semiantik, Orientalisk, 108x375 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:59)
1476 5266 Matta orientalisk, 120x210 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:31)
1476 5189 Matta orientalisk, 128x267 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:55)
1476 5260 Matta orientalisk, 132x188 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:37)
1476 5265 Matta orientalisk, 132x205 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:45)
1476 4348 Matta orientalisk, 87x120 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:22)
1476 5262 Matta orientalisk, Afghan, 115x165 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:35)
1476 5040 Matta orientalisk, Bochara, 132x197 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:10)
1476 4117 Matta orientalisk, Bochara, 258x345 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:19)
1476 4399 Matta orientalisk, Bochara, 285x360 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:41)
1476 4138 Matta orientalisk, Hosseinabad, 270x359 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 21:00)
1476 3134 Matta Orientalisk, Kerman, 270x189
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:58)
1476 5111 Matta orientalisk, Mir-typ, 303x405 cm
1476 4203 Matta orientalisk, Nain, silkeinslag, 202x307 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:32)
1476 5057 Matta Röllakan, design: Brita Svefors, 170x230 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:05)
1476 5304 Mjölkpall höjd: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:25)
1476 5103 Mockakoppar 6 st, Royal Copenhagen
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:54)
1476 5162 Mortel + kanna, 2 delar, Järn & mässing. Höjd: 13-20,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:29)
1476 5184 Ölglas 6 st, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Ultima Thule, Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 11 cm
1476 4121 Oljemålning Andrzej Orlinski. Signerad, daterad 1985, marin. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 67x77 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:40)
1476 5248 Oljemålning Arnold Nolle Svensson (1915-2008), Sverige. Ej signerad, Näckrosdamm, påskrift a tergo. Olja på duk, 38x49 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:17)
1476 5249 Oljemålning Arnold Nolle Svensson (1915-2008), Sverige. Ej signerad, skogsväg. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 51x62 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:00)
1476 5245 Oljemålning Arnold Nolle Svensson (1915-2008), Sverige. Signerad, daterad -82. Olja på pannå, 18x20 cm, yttermått inklusive ram: 23x25 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:34)
1476 5073 Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad, daterad -45, landskap. Olja på pannå, 26x35, oramad
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:52)
1476 4122 Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, Djurgårdsfärja. Olja på duk, 44x54 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:46)
1476 4104 Oljemålning Erik Byström (1902-1988), Sverige. Signerad 1945. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:58)
1476 5061 Oljemålning Erik Pehrsson. Signerad. Olja på pannå, 31x48 cm, yttermått inklusive ram: 38x55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:48)
1476 5206 Oljemålning Helge Nilsson. Signerad, daterad -88. Olja på pannå, 67x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x63 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:14)
1476 5247 Oljemålning Jens Mathisen (1926-2003), Norge. Signerad, daterad 71. Olja på pannå, 25x29 cm, yttermått inklusive ram: 31x36 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:30)
1476 5101 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, "Inspektör Joh Nilsson i unga år". Olja på pannå, ej signerad, 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 38x32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:22)
1476 1018 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Italiensk kustbild. Signerad Lorenzo. Olja på duk, 52x100 cm, yttermått inklusive ram: 74x122 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:39)
1476 4378 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna i dräkt. Olja på pannå, 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 30x25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:49)
1476 4337 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad 1850, Flicka med djur, Frankrike. Olja på duk, 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:55)
1476 4123 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Bal i Nyköping. Olja på pannå, 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 54x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:43)
1476 5042 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap med kor. Olja på duk, 33x42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:01)
1476 4033 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Marin, omkring 1900. Bildmått: 20x35 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:07)
1476 1004 Oljemålning Robert Thegerström (1857-1919), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 46x61 cm, yttermått inklusive ram: 54x70 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:58)
1476 5208 Oljemålning signerad Lundh, 1962, strandbild. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 99x75 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:39)
1476 5243 Oljemålning Torsten Esbjörnsson (1925-2012), Sverige. Komposition. Signerad a tergo. Olja på pannå, 15x21 cm, yttermått inklusive ram: 20x27 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:07)
1476 5244 Oljemålning Torsten Esbjörnsson (1925-2012), Sverige. Komposition. Signerad a tergo. Olja på pannå, 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 22x28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:29)
1476 5240 Oljemålningar 2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 19x12 cm respektive 12x19 cm, yttermått inklusive ram: 25x18 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:08)
1476 5277 Olsson&dåm 3 delar. Höjd: 61-118
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:45)
1476 5258 Orientmattor 3 st, 65x90 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:57)
1476 5279 Pallar 2 st+ piedestal. Längd: 23,5-39 cm, djup: ca 23-39 cm, höjd: 43-70,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:30)
1476 5278 Pallar 2 st. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)
1476 5081 Paraplyställ Bolinder, Stockholm, No 17, järn. Längd: 42. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:18)
1476 4230 Paraplyställ Krom / järn. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:50)
1476 5289 Paraplyställ Porslin. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:21)
1476 5234 Pärlcollier Odlade pärlor, silverlås. Längd: 44 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:30)
1476 4197 Pastell Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Par, monogramsignerad, 47x61 cm, yttermått inklusive ram: 63x77 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:42)
1476 3357 Pastell Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Hästar. Signerad, daterad -76,25x25 cm, yttermått inklusive ram: 44x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:24)
1476 5025 Pata svärd handske brons. Längd: 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:32)
1476 5123 Plafond glas. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:58)
1476 5211 Plafond glas. Höjd: 78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:53)
1476 4161 Prydnadsurna porslin och mässing. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:22)
1476 5138 Ritbestick diverse, i etui, Ingut
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:35)
1476 5076 Sängbord design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 38, djup: 59 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:02)
1476 5209 Sekretär mahogny. Bredd: 64, djup: 43 cm, höjd: 116 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:10)
1476 4111 Serveringsvagn England. Längd: 87, djup: 46 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:11)
1476 5024 Servisdelar 4+ 6 delar, Rörstrand, "Lotta", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Diameter: 19-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:06)
1476 5077 Servisdelar Rörstrand, Clair de Lune, 48 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:33)
1476 5015 Sideboard med vitrin, nyckel. Längd: 149,5 cm, djup: 39 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:45)
1476 5125 Skål + frukter 3 delar, Konstglas. Orrefors & Kosta Boda, bland annat Göran Wärff, Längd: 32. Höjd: 9-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:23)
1476 4092 Skål Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. "Kantarell". Diameter: 16, höjd: 4,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:42)
1476 5056 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, fajans. Längd: 23 cm
1476 5131 Skålar Ett par, med lock, drakmönster. Diameter: 30, höjd: 27 cm, nutida
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:16)
1476 5034 Skålar/vaser 3 del bland annat Reijmyre. Höjd: 10-16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:39)
1476 4030 Skaldjursgafflar 12+ 6 st, nysilver. Längd: 18,5-20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:32)
1476 5033 Skålfat Arabia. Diameter: 21,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:51)
1476 5172 Skåp 1940-tal, mahogny. Bredd: 106. Djup: 41 cm, höjd: 126 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:16)
1476 5143 Skedar 13 delar, silver. Längd: 11-16 cm, Vikt: ca 295 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:15)
1476 5283 Skrivbord 1800-tal. Bredd: 124, djup: 66 cm, höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:43)
1476 5105 Skrivbord 1890-tal, Ek. Bredd: 143, djup: 82 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:22)
1476 4115 Skrivbord England. Bredd: 152, djup: 92 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:15)
1476 5089 Skrivbord med uppsats, Tidigt 1900-tal, Gustaviansk stil. Mahogny, mässingsdekor. Bredd: 94, djup: 57 cm, höjd: 75-100, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:10)
1476 5274 Skrivbord Teak, 1950/60-tal. Bredd: 89, djup: 50 cm, höjd: 99 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:49)
1476 4391 Skulptur Alf Pröysen, Lergods, "Teskedsgumman", höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:59)
1476 5173 Skulptur Gips, Esther Eppens. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:03)
1476 5071 Skulptur José Luis Sanchez (f. 1926), Spanien. Skulptur i brons på sockel av plexiglas. Signerad, numrerad 342/1000. Höjd: 5-8 cm, Längd: 13-15 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:10)
1476 4275 Skulptur Konstmassa. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2022 06:49)
1476 5031 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Buffel. Längd: 17, höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:03)
1476 5303 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Spökmus, ur Menageri, Gustavsberg 1966-1976. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:37)
1476 4250 Skulptur nysilver, på sockel, Atlet. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:37)
1476 2164 Skulptur Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Gravid kvinna i röd klänning". Signerad. Papier-maché. Höjd: 86 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:24)
1476 4304 Skulptur Porslin, Capodimonte. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:50)
1476 5035 Skulptur R + R Sweden, (Lars Rundkvist & Victor Rundkvist), "Ballerina", brons. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:05)
1476 5126 Skulpturer 2 st, Konstglas, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 11-20 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:49)
1476 5302 Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Julia Oscar & Anna. Höjd: 15-21 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:48)
1476 5176 Slagbord Bemålat. Bredd: 25+ 2x50, djup: 68 cm, höjd: 75 cm
1476 4368 Slagbord Ek. Bredd: 50+ 2x52, djup: 106 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:22)
1476 4325 Slipsnål silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. 1960. Längd: 6 cm. Vikt: 5 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:32)
1476 5119 Soffa lösa plymåer i sits. Längd: 185
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:02)
1476 5239 Soffbord Björk, med glasskiva. Bredd: 90, djup: 56 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:27)
1476 5216 Soffbord med klaffar, mahogny. Bredd: 106+ 2x20, djup: 59 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)
1476 5220 Soffbord Ovalt. Bredd: 86, djup: 51 cm, höjd: 52 cm
1476 5275 Soffbord Teak, höj/sänkbart. Bredd: 115, djup: 57 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:02)
1476 5030 Solur höjd: 84 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:37)
1476 4066 Soppslev Silver / Trähandtag, A Malmqvist, 1902. Längd: 42 cm, bruttovikt: 150 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:57)
1476 4240 Spegel + konsol, 1880-tal, Valnöt. Höjd: 170 + 74
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:55)
1476 5282 Spegel + konsol, Olsson&Dåm, höjd: 120+ 70
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:45)
1476 5315 Spegel + väggbord. Höjd: 67 cm+ 70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:21)
1476 5134 Spegel 1920-tal, 112x51 cm
1476 5135 Spegel 79x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:19)
1476 5106 Spegel med konsol, Empire. Höjd: 41+ 176
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:57)
1476 5280 Spegel Teak, 64x37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:07)
1476 5292 Spegel Teak, Fröseke, 122x38 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:13)
1476 5107 Spegelbyrå 1800-tal, Valnöt. Bredd: 95, djup: 51 cm, höjd: 175 ca, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:19)
1476 5225 Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 32 cm
1476 4229 Speglar Ett par, Gustaviansk stil, 42x29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)
1476 5217 Spelbord Ek, 1890-tal. Bredd: 92, djup: 2x45 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:49)
1476 5104 Spelbord Ek. Bredd: 115. Djup: 2x53 cm, höjd: 83 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)
1476 5294 Spotlights 3 st, Belid. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:03)
1476 5201 Stengods 7 delar, diverse. Höjd: 5,5-13 längd: 9-24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:32)
1476 5297 Stol England
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:33)
1476 4365 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:18)
1476 5196 Stolar 6 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:14)
1476 5151 Stolar ett par, Danmark. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:55)
1476 4232 Stolar Ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:49)
1476 4266 Stolar ett par, Gustaviansk stil, rottingsits
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:10)
1476 5050 Stringhyllor 3 st, varav 1 med vitrin. Bredd: 38-78 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:13)
1476 5117 Svanstolar Ett par, 1800-tal. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:17)
1476 5064 Takarmatur Italien. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:01)
1476 4416 Takarmatur Jugend. Diameter: 40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:52)
1476 5065 Takarmatur jugendstil. Höjd: ca 105
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:38)
1476 5236 Takarmatur Lykta, mässing och glas. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:23)
1476 5100 Takarmatur mässing, prismor. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:58)
1476 5169 Takarmaturer 2 st, E S Sörensen, Köpenhamn, Danmark, No 4501-9742. Diameter: 25-33 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:02)
1476 5068 Tallrikar + assietter, 13+ 12 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Diameter: 17,5-21 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:50)
1476 2173 Tallrikar 5 st, Kina. Diameter: 23 ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:22)
1476 4144 Tallrikar 6 st, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:56)
1476 5142 Tallriks-/ glasunderlägg 17 delar, Lady Clare. Längd: 10 - 28
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:41)
1476 5311 Tårtgafflar 6 st + 3 matskedar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 13-20 cm. Vikt: 235 g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:34)
1476 5019 Tavelram Förgylld, med glas, ramens innermått: 34x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:39)
1476 2148 Tavla The Royal Geographical Society Sterling Silver Map, London, England, 37x56, yttermått inklusive ram: 52x70
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:24)
1476 5161 Tavlor 2 st, Broderade, Tidigt 1900-tal, diameter: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:18)
1476 5306 Teckning Tusch, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 83. Bladets mått: 43x55, oramad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:54)
1476 5305 Teckningar 3 st, Tusch, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 83, Wien, 20x30, oramade
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:03)
1476 5084 Tekoppar 2 st, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Hyacint svart, Gefle. Flintgods, dekor i svart på ljus botten. Extra fat medföljer
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:13)
1476 5099 Terrin med lock & fat Rörstrand, Sent 1800-tal. Höjd: 30 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:07)
1476 5136 Teservis 25 delar, Denby, England
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:28)
1476 4182 Teservis Rosenthal, Art Déco, 15 del
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:45)
1476 5319 Tidningsställ Rotting, lös glasskiva. Längd: 45, djup: 27 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:57)
1476 4268 Toilettebord 1800-tal. Bredd: 82, djup: 48 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:12)
1476 5079 Trädgårdsbänk Norrahammars Bruk, Metall / träribbor. Längd: 120
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:32)
1476 5078 Trädgårdsbänk Norrahammars Bruk, Metall / träribbor. Längd: 120
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:32)
1476 3354 Träsnitt Pelle Engman (1948-1973), Sverige. Måsar. Signerad, numrerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bildmått: 42x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:14)
1476 5149 Uppläggningsfat Davenport, "Citron", 1800-tal. Längd: 43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:29)
1476 5067 Uppläggningsporslin 7 delar, Krister Karlmark på uppdrag av Stig Lindberg, "Berså", Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Längd: 16-32. Diameter: 12-20 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:53)
1476 5140 Väggbord med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 60. Djup: 32 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:05)
1476 5218 Vägghylla mahogny. Bredd: 76, djup: 16 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:10)
1476 5043 Vägglystrar ett par. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:24)
1476 5147 Väggplatta Glaserad keramik, Schäffenacke. 21x70 cm
1476 5127 Väggplatta Keramik, Gustavsberg, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. 45x24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:06)
1476 5049 Väggreliefer 3 st, Bing & Grøndahl. Längd: 24, diameter: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:01)
1476 4073 Vas + fat, Kina. Höjd: 4 - 25
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:10)
1476 5229 Vas Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:36)
1476 5310 Vas Georg Jensen, rostfritt. Höjd: 23,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:42)
1476 5200 Vas Gustavsberg, Stengods. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:16)
1476 4057 Vas Hella Jongerius, för IKEA, Ps jonsberg Collection, 2005. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:27)
1476 5165 Vas Konstglas. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:25)
1476 5021 Vas Murano, 1960-tal. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:06)
1476 5192 Vas Rörstrand, Oskar Dahl (1902-1966), Sverige. "Stockholm", 1944. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:14)
1476 5166 Vas Stengods, Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:43)
1476 5228 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 22,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:31)
1476 5032 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:37)
1476 4312 Vaser + ytterfoder, 3 delar, Keramik, Clement. Höjd: 13-30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:05)
1476 5163 Vaser 2 st, Kumela, Kaj Blomqvist. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:37)
1476 4038 Vaser Ett par, silver, Finland. Höjd: 15-20, vikt: 150g brutto (fylld fot)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:38)
1476 2163 Vinglas + dessertglas, 13 + 12 st. Höjd: 11 - 14
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:40)
1476 4070 Vinglas 11+ 8 st, Spiegelau. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:43)
1476 4237 Vitrinskåp rokokostil. Bredd: 106. Djup: 45 cm, höjd: 185 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:53)
1476 5146 Ytterfoder 2 st, Gefle / UE, "Anglais". Diameter: 14-17, höjd: 11-14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:32)
1476 5227 Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15. Diameter: 13-16 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:13)
1476 5286 Ytterfoder ett par, Porslin. Diameter: 26, höjd: 20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:57)