Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 juni 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1476 5026  Akryl Natalia Johansson (f. 1961), Sverige. "Gård". Monogramsignerad. Akryl på duk, 39x40 cm, yttermått inklusive ram: 53x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:54)

1476 5096  Akvarell Lennart Mörk (1932-2007), Sverige. "Cyrano". Signerad, daterad -83. Akvarell, bildmått: 54x54 cm, yttermått inklusive ram: 75x69 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:08)

1476 5298  Akvarell Oscar Bengts (1885-1966), Finland. Marinmotiv. Signerad, Akvarell, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 40x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:04)

1476 5307  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Skiss till Astrid. Signerad, akvarell, 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 33x26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:44)

1476 5194  Akvarell på silke, Kina, 96x20 cm, yttermått inklusive ram: 119x34, akvarell. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:39)

1476 4394  Akvarell Tord Nygren (f. 1936), Sverige. Tillskriven. Signerad, daterad 2002. Bär dedikation. Akvarell, 21x31 cm, yttermått inklusive ram: 27x39 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:03)

1476 5164  Aladåbformar 3 st, glaserad keramik. Längd: 17-26, höjd: 9-13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)

1476 5102  Appliquer ett par, metall, omkring 1900. Längd: 20, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:12)

1476 9091  Armband 18k guld, med pärlor. Längd: 10cm, vikt: 9,7g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:27)

1476 4079  Armbandsur Cartier, omarbetad, boett 14k, armband 18k. Vikt: 26g brutto, boettens. Diameter: 1 cm. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:34)

1476 9139  Armbandsur Ventura, design: av Flemming Bo Hansen. Digital, Diameter: 21 mm, läderband

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:21)

1476 5020  Bägare silver, Georg Jensen. Höjd: 7 cm, Vikt: ca 65 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:35)

1476 5273  Båglampa höjd: 198 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:07)

1476 5085  Bajonett med balja. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:09)

1476 5300  Bälte orientaliskt, med dolk med mera. Längd: 36-110 cm, höjd: ca 7 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:11)

1476 5088  Barnsäng Rotting. På trissor, Längd: 106

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:08)

1476 4271  Barskåp Rokokostil, Intarsia. Bredd: 80, djup: 47 cm, höjd: 138 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:19)

1476 5083  Bestick silver, diverse, 17 delar, Längd 12-21,5 cm; Bruttovikt: ca 460m varav knivar ca 205 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:13)

1476 5237  Bestickuppsättning 54 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 12-19,5 cm, bruttovikt: 2035 g

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:05)

1476 5312  Bestickuppsättning silver, 1996. 12 st + 12 st + 9 st + 10 st. Längd: 14,5-20,5 cm, bruttovikt: 1700 g

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:34)

1476 4314  Bildkomposition Paris, 1800-tal, på staffli. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)

1476 2171  Blandteknik Étienne Carjat. Fäktare. Signerad, daterad 1863. Blandteknik. Bladets mått: 48x31 cm, yttermått inklusive ram: 62x45 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:21)

1476 2172  Blandteknik Lars Stenstad (f. 1921), Sverige. Komposition, Signerad. Blandteknik, 15x18 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:38)

1476 5098  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ejnar Nettelbladt (1904-1965), Sverige. "På hemväg". Blandteknik, bildmått: 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:48)

1476 5276  Blomsterbord längd: 120 cm, djup: 32 cm, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:36)

1476 5059  Blomsterbord längd: 81 D, 31, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:40)

1476 5213  Bokhylla mahogny. Bredd: 110, djup: 30 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:26)

1476 4225  Bokhylleskåp Svenska Möbelfabrikerna AB, Teak. Bredd: 128, djup: 48 cm, höjd: 148 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:34)

1476 5120  Bokskåp valnöt, glasade pardörrar, 1800-tal. Bredd: 135 cm. Djup: 58 cm, höjd: 230 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 21:07)

1476 5048  Bokstöd 2 par, metall. Höjd: ca 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:06)

1476 5044  Bokstöd Häst, metall. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:42)

1476 5141  Bordsdekoration Korg med blad & citroner, 2-delad, glaserad keramik. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:46)

1476 5313  Bordsfotogenlampa höjd: 54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:09)

1476 2151  Bordsgarnityr 3 delar, Bordsur + ett par ljusstakar, mässing, 1960-tal. Höjd: 34 - 42

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:27)

1476 4199  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 54 cm. Djup: ca 59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:26)

1476 5185  Bordslampa fd fotogen. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:13)

1476 5198  Bordslampa Flygplan, Sarsapilla Deco design, 1978. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:45)

1476 4088  Bordslampa Malmö Metallvarufabrik, 1934. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)

1476 4388  Bordslampa mässing. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:56)

1476 5288  Bordslampfot ASEA. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:56)

1476 5226  Bordslampfot Glas. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:02)

1476 5290  Bordslampfot mässing. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:07)

1476 5075  Bordslampfötter ett par, Glas, Ateljé Lyktan. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:52)

1476 5092  Bordslampor Ett par, Italien. Dekor av blommor i relief, fot i förgyllt trä. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:11)

1476 4425  Bordsuppsats biskvi. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:17)

1476 5177  Brasskärm mässing. Längd: 46, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:30)

1476 5238  Brevkniv + sked, silver, samearbete. Längd: 11-19 cm. Vikt: 70 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:52)

1476 5287  Burk med lock, Porslin. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:26)

1476 5281  Byrå Alm. Bredd: 84, djup: 41 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:32)

1476 5174  Byrå bemålad, 1800-tal. Bredd: 114, djup: 46 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:03)

1476 5182  Byrå mahogny, 1800-tal. Bredd: 100. Djup: 50 cm, höjd: 97 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:20)

1476 4267  Byrå Rokokostil. Bredd: 60, djup: 36 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:11)

1476 5058  Byrå Teak, 6-lådig. Bredd: 78. Djup: 48 cm, höjd: 117 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:53)

1476 5118  Byrå valnöt, 1890-tal. Bredd: 87. Djup: 48 cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:06)

1476 4265  Byrå Valnöt, Rokokostil. Bredd: 42, djup: 33 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:13)

1476 5179  Cafémöbel 3 delar, Bord + 2 karmstolar, metall. Diameter: 60, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:43)

1476 4297  Carborundumetsning Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 16/75, bladets mått: 66x51 cm, yttermått inklusive ram: 75x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:36)

1476 5124  Champagneglas 6+ 2 st, bland annat Orrefors. Höjd: 25-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:53)

1476 4298  Crèmekoppar 9 st, porslin

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:36)

1476 5301  Dalahästar 7 st. Höjd: 3-20 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:20)

1476 4258  Damarbetsbord Bredd: 59. Djup: 45 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:57)

1476 5219  Emmafåtölj Plysch

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:52)

1476 5091  Espressomaskin + perkulator, Pavoni & Alessi. Höjd: 24-31 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:33)

1476 5016  Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Porträtt av C F Liljevalch. Bildmått: 19,5x15 cm, yttermått inklusive ram: 38x30 cm. Signerad

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:59)

1476 5023  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Dressur". Bildmått: 22x14 cm, yttermått inklusive ram: 40x29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:51)

1476 5186  Etsning Petter Zennström (f. 1945), Sverige. Signerad, daterad 1978, rovfågel. Bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 52x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:09)

1476 4292  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, oramat löst blad, bladets mått: 56x77 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:36)

1476 5072  Etsning Ture Jörgensen (1907-1962), Sverige. Lokomotiv. Signerad, numrerad 25/50. Bildmått: 33x26 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:20)

1476 2167  Fällstolar Ett par, trä /canvas

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:21)

1476 4438  Färglitografi Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad, numrerad 322/360, Fjällgatan. Färglitografi, bildmått: 51x65 cm, yttermått inklusive ram: 64x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:19)

1476 5193  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 17/200. Färglitografi, bildmått: 73x57 cm, yttermått inklusive ram: 87x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:04)

1476 5252  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad hc, utsikt mot stadshuset. Färglitografi, bildmått: 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 56x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:14)

1476 5253  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad hc. Färglitografi, bildmått: 37x46 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:42)

1476 4294  Färglitografi Enrico Baj (1924-2003), Italien. Signerad, numrerad 173/250, "Los demoiselles Avignon", 62x59 cm, yttermått inklusive ram: 86x116 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:40)

1476 5256  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 132/300, Rådjur. Färglitografi, bildmått: 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 58x43 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:25)

1476 9171  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, daterad 1977. Färglitografi, bildmått: 53x64cm, yttermått inklusive ram: 69x80cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:02)

1476 5002  Färglitografi Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. "Cafeinteriör". Signerad, numrerad 33/190. Litografi. Färglitografi, bildmått: 47x65 cm, yttermått inklusive ram: 50x70 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:34)

1476 4175  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Ej signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 61x91 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:38)

1476 4439  Färglitografier 4 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, daterad 1980-tal. Färglitografi, bildmått: 15x23 23x15 cm, yttermått inklusive ram: 24x31 & 32x23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:20)

1476 4217  Fåtöljer Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:59)

1476 4151  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Figurin ur Världens barn, Gustavsberg. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:30)

1476 4148  Figurin Royal Copenhagen. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:23)

1476 4154  Figuriner 2 st. Uggla + Pelikan. Edward Lindahl (1907-1986), Uggla, Gustavsberg respektive Artesania Rinconada 66 Pelican, Jesus & Javier Carbajales. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:41)

1476 4310  Fotoramar diverse

1476 4284  Glasservisdelar ca 40 delar. Höjd: 7-11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:38)

1476 4296  Glasservisdelar Helga, ca 35 delar. Höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:34)

1476 5038  Golvlampa Ateljé Lyktan, Modell 560, Hans Bergström. Höjd: 117

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 21:03)

1476 5090  Golvlampa mahogny. Höjd: 180 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:33)

1476 5082  Golvlampfot omkring 1900, järn, fd fotogenlampa. Höjd: 112

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:21)

1476 5116  Golvur 1800-tal, bemålad. Höjd: 225

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:35)

1476 5005  Grafiskt blad Bengt Bengtsson. "Jester". Signerad, numrerad 82/100. Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, bladets mått: 41x31 cm, oramat löst blad

1476 5001  Grafiskt blad Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. "Varg". Signerad, numrerad 50/60. Giclee fine art. Bildmått: 38x56 cm, bladets mått: 41x61 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:17)

1476 5270  Halsband med hänge 18k guld, granater. Vikt: 3,6g brutto. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:36)

1476 5269  Halsband med hänge 18k guld, med sten. 1986, Vikt: 15g brutto. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:49)

1476 5268  Halsband med hänge Theresia Hvorslev (f. 1935), Sverige. Silver. Hänge i Sterlingsilver, 1978, Längd: 36 ca. Vikt: 9g ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:36)

1476 4373  Handtag/hängare glas och mässing. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:35)

1476 5271  Hänge 18k guld, med stenar. Höjd: 3,5, vikt: 3g brutto

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:49)

1476 5175  Hörnbord omkring 1800, Bemålat, omarbetat. Bredd: 91. Djup: 60 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:47)

1476 5284  Jardiniere Porslin. Längd: 36, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:43)

1476 5069  Kaffe/tegods 7+ 9 delar, Krister Karlmark på uppdrag av Stig Lindberg, "Berså", Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Längd: ca 10-21 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:45)

1476 5232  Kaffegods 8 delar, "Sylvia", Rörstrand 1976-1982. Dekor av Sylvia Leuchovius på gods av Marianne Westman till Rörstrands 250-årsjubileum 1976. Porslin med dekor av penséer

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:27)

1476 5160  Kaffekoppar 6 st, Arabia

1476 2170  Kaffeservisdelar 22 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. "Anemone", Arabia, Finland

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:14)

1476 5070  Kaffeservisdelar Royal Albert, England, 18 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:45)

1476 5037  Kaffeservisdelar Royal Copenhagen, Blå Blomst, 23 del + 1 extra kopp

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)

1476 5224  Kandelabrar ett par, mässing, Spanien. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:27)

1476 4366  Karmstol Gustaviansk stil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:19)

1476 4367  Karmstol Gustaviansk stil

1476 5215  Karmstolar ett par, Karl Johanstil, mahogny

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:34)

1476 5221  Karmstolar ett par, Nyrokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:15)

1476 4360  Kista 1800-tal, senare benställning. Bredd: 54, djup: 44 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)

1476 5086  Klädhängare längd: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:46)

1476 5132  Klädhängare teak och mässing. Längd: 79 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:40)

1476 4417  Konsoler jugend, mässing och sten. Höjd: 15 cm. Bredd: 17,5 cm, djup: ca 10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:56)

1476 5022  Konstglas 8 delar, bland annat Vallien. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:28)

1476 5095  Lampbord empirestil, Tidigt 1900-tal. Bredd: 52, djup: 42 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:28)

1476 5128  Lampbord längd: 52 cm, djup: 35 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:59)

1476 5115  Lampbord mahogny, gallerkant, Gustaviansk stil. Diameter: 50, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:52)

1476 5295  Lampetter ett par, Tenn. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:21)

1476 2013  Litografi Oidentifierad konstnär. "Le repos des modeles". Signerad Matton, Paris. Signerad. Bildmått: 21x21cm, yttermått inklusive ram: 49x44cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:27)

1476 4022  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Slagfält. Signerad. Bildmått: 29x41 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:53)

1476 4200  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 100 ca

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:27)

1476 5122  Ljuskrona empirestil. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:51)

1476 4198  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 105 ca

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:29)

1476 3274  Ljuskrona empirestil. Höjd: 55 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:57)

1476 5121  Ljuskrona nyrokoko. Diameter: 55, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:54)

1476 5060  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:04)

1476 4400  Ljusplåtar ett par, mässing, Barockstil. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:43)

1476 5110  Ljusstakar 3 + 1 st. Iittala, design: Timo Sarpaneva (1926-2006). Höjd: 25 - 41 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:14)

1476 4035  Ljusstakar 3 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Tower", Kosta Boda, glas / metallplatta. Höjd: 31-44

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:38)

1476 5097  Ljusstakar Ett par, silver, 1939. Höjd: 23, vikt: 420g ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:37)

1476 4290  Ljusstakar Ett par, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Mässing. Längd: 7 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:25)

1476 5029  Ljusstake "Vänskapsknuten", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Försilvrad mässing. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:56)

1476 2166  Ljusstake mässing, Ystad-Metall. Med gravyr/inskription. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:35)

1476 5230  Lockpokal Kosta. Kent. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:05)

1476 5231  Lockpokal rutslipad kristall. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:39)

1476 2162  Luktdosa silver, 1800-tal, saknar stämplar. Höjd: 7 cm. Vikt: 19 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:05)

1476 4332  Manikyrset i etui silver, Art Noveau, "Aux epis d Or" Tours Feance. Längd: 8-16. Diameter: 3,5 cm, bruttovikt: 71 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:43)

1476 5168  Mapp Torsten Renqvist (1924-2007), Sverige. Djur, med 9 träsnitt. Bladets mått: 45x34 cm, oramad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:35)

1476 5137  Mat / kaffeservis ca. 72 delar, Whitehall, Wedgwood

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:47)

1476 5039  Matbord England. Bredd: 182, djup: 105 cm, höjd: 73 + 2 iläggx61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:56)

1476 5114  Matbord mahogny, England. Diameter: 170, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:24)

1476 5130  Matservis ca. 45 de. Clyde, England

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:24)

1476 5129  Matservis ca. 50 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2022 06:50)

1476 5094  Matservisdelar 24 delar, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige, "Marianne Royal Blue", Christineholm, 2000

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:25)

1476 5197  Matservisdelar Hackefors, ca 50 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:43)

1476 9276  Matta Galleri, Semiantik, Orientalisk, 108x375 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:59)

1476 5266  Matta orientalisk, 120x210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:31)

1476 5189  Matta orientalisk, 128x267 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:55)

1476 5260  Matta orientalisk, 132x188 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:37)

1476 5265  Matta orientalisk, 132x205 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:45)

1476 4348  Matta orientalisk, 87x120 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:22)

1476 5262  Matta orientalisk, Afghan, 115x165 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:35)

1476 5040  Matta orientalisk, Bochara, 132x197 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:10)

1476 4117  Matta orientalisk, Bochara, 258x345 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:19)

1476 4399  Matta orientalisk, Bochara, 285x360 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:41)

1476 4138  Matta orientalisk, Hosseinabad, 270x359 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 21:00)

1476 3134  Matta Orientalisk, Kerman, 270x189

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:58)

1476 5111  Matta orientalisk, Mir-typ, 303x405 cm

1476 4203  Matta orientalisk, Nain, silkeinslag, 202x307 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:32)

1476 5057  Matta Röllakan, design: Brita Svefors, 170x230 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:05)

1476 5304  Mjölkpall höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:25)

1476 5103  Mockakoppar 6 st, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:54)

1476 5162  Mortel + kanna, 2 delar, Järn & mässing. Höjd: 13-20,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:29)

1476 5184  Ölglas 6 st, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Ultima Thule, Iittala. Serien formgiven 1968. Höjd: 11 cm

1476 4121  Oljemålning Andrzej Orlinski. Signerad, daterad 1985, marin. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 67x77 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:40)

1476 5248  Oljemålning Arnold Nolle Svensson (1915-2008), Sverige. Ej signerad, Näckrosdamm, påskrift a tergo. Olja på duk, 38x49 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:17)

1476 5249  Oljemålning Arnold Nolle Svensson (1915-2008), Sverige. Ej signerad, skogsväg. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 51x62 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:00)

1476 5245  Oljemålning Arnold Nolle Svensson (1915-2008), Sverige. Signerad, daterad -82. Olja på pannå, 18x20 cm, yttermått inklusive ram: 23x25 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:34)

1476 5073  Oljemålning Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad, daterad -45, landskap. Olja på pannå, 26x35, oramad

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:52)

1476 4122  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, Djurgårdsfärja. Olja på duk, 44x54 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:46)

1476 4104  Oljemålning Erik Byström (1902-1988), Sverige. Signerad 1945. Olja på pannå, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:58)

1476 5061  Oljemålning Erik Pehrsson. Signerad. Olja på pannå, 31x48 cm, yttermått inklusive ram: 38x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:48)

1476 5206  Oljemålning Helge Nilsson. Signerad, daterad -88. Olja på pannå, 67x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:14)

1476 5247  Oljemålning Jens Mathisen (1926-2003), Norge. Signerad, daterad 71. Olja på pannå, 25x29 cm, yttermått inklusive ram: 31x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:30)

1476 5101  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, "Inspektör Joh Nilsson i unga år". Olja på pannå, ej signerad, 30x24 cm, yttermått inklusive ram: 38x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:22)

1476 1018  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Italiensk kustbild. Signerad Lorenzo. Olja på duk, 52x100 cm, yttermått inklusive ram: 74x122 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:39)

1476 4378  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna i dräkt. Olja på pannå, 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 30x25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:49)

1476 4337  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad 1850, Flicka med djur, Frankrike. Olja på duk, 30x39 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:55)

1476 4123  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Bal i Nyköping. Olja på pannå, 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 54x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:43)

1476 5042  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, landskap med kor. Olja på duk, 33x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:01)

1476 4033  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Marin, omkring 1900. Bildmått: 20x35 cm, yttermått inklusive ram: 48x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:07)

1476 1004  Oljemålning Robert Thegerström (1857-1919), Sverige. Landskap med hus. Signerad. Olja på duk, 46x61 cm, yttermått inklusive ram: 54x70 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:58)

1476 5208  Oljemålning signerad Lundh, 1962, strandbild. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 99x75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:39)

1476 5243  Oljemålning Torsten Esbjörnsson (1925-2012), Sverige. Komposition. Signerad a tergo. Olja på pannå, 15x21 cm, yttermått inklusive ram: 20x27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:07)

1476 5244  Oljemålning Torsten Esbjörnsson (1925-2012), Sverige. Komposition. Signerad a tergo. Olja på pannå, 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 22x28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:29)

1476 5240  Oljemålningar 2 st, Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 19x12 cm respektive 12x19 cm, yttermått inklusive ram: 25x18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:08)

1476 5277  Olsson&dåm 3 delar. Höjd: 61-118

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:45)

1476 5258  Orientmattor 3 st, 65x90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:57)

1476 5279  Pallar 2 st+ piedestal. Längd: 23,5-39 cm, djup: ca 23-39 cm, höjd: 43-70,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:30)

1476 5278  Pallar 2 st. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:11)

1476 5081  Paraplyställ Bolinder, Stockholm, No 17, järn. Längd: 42. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:18)

1476 4230  Paraplyställ Krom / järn. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:50)

1476 5289  Paraplyställ Porslin. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:21)

1476 5234  Pärlcollier Odlade pärlor, silverlås. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:30)

1476 4197  Pastell Ewald Dahlskog (1894-1950), Sverige. Par, monogramsignerad, 47x61 cm, yttermått inklusive ram: 63x77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:42)

1476 3357  Pastell Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Hästar. Signerad, daterad -76,25x25 cm, yttermått inklusive ram: 44x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:24)

1476 5025  Pata svärd handske brons. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:32)

1476 5123  Plafond glas. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:58)

1476 5211  Plafond glas. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:53)

1476 4161  Prydnadsurna porslin och mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:22)

1476 5138  Ritbestick diverse, i etui, Ingut

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:35)

1476 5076  Sängbord design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 38, djup: 59 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:02)

1476 5209  Sekretär mahogny. Bredd: 64, djup: 43 cm, höjd: 116 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:10)

1476 4111  Serveringsvagn England. Längd: 87, djup: 46 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:11)

1476 5024  Servisdelar 4+ 6 delar, Rörstrand, "Lotta", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Diameter: 19-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:06)

1476 5077  Servisdelar Rörstrand, Clair de Lune, 48 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:33)

1476 5015  Sideboard med vitrin, nyckel. Längd: 149,5 cm, djup: 39 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:45)

1476 5125  Skål + frukter 3 delar, Konstglas. Orrefors & Kosta Boda, bland annat Göran Wärff, Längd: 32. Höjd: 9-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:23)

1476 4092  Skål Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. "Kantarell". Diameter: 16, höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:42)

1476 5056  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, fajans. Längd: 23 cm

1476 5131  Skålar Ett par, med lock, drakmönster. Diameter: 30, höjd: 27 cm, nutida

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:16)

1476 5034  Skålar/vaser 3 del bland annat Reijmyre. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:39)

1476 4030  Skaldjursgafflar 12+ 6 st, nysilver. Längd: 18,5-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:32)

1476 5033  Skålfat Arabia. Diameter: 21,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:51)

1476 5172  Skåp 1940-tal, mahogny. Bredd: 106. Djup: 41 cm, höjd: 126 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:16)

1476 5143  Skedar 13 delar, silver. Längd: 11-16 cm, Vikt: ca 295 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:15)

1476 5283  Skrivbord 1800-tal. Bredd: 124, djup: 66 cm, höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:43)

1476 5105  Skrivbord 1890-tal, Ek. Bredd: 143, djup: 82 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:22)

1476 4115  Skrivbord England. Bredd: 152, djup: 92 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:15)

1476 5089  Skrivbord med uppsats, Tidigt 1900-tal, Gustaviansk stil. Mahogny, mässingsdekor. Bredd: 94, djup: 57 cm, höjd: 75-100, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:10)

1476 5274  Skrivbord Teak, 1950/60-tal. Bredd: 89, djup: 50 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:49)

1476 4391  Skulptur Alf Pröysen, Lergods, "Teskedsgumman", höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:59)

1476 5173  Skulptur Gips, Esther Eppens. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:03)

1476 5071  Skulptur José Luis Sanchez (f. 1926), Spanien. Skulptur i brons på sockel av plexiglas. Signerad, numrerad 342/1000. Höjd: 5-8 cm, Längd: 13-15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:10)

1476 4275  Skulptur Konstmassa. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 juni 2022 06:49)

1476 5031  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Buffel. Längd: 17, höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:03)

1476 5303  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Spökmus, ur Menageri, Gustavsberg 1966-1976. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:37)

1476 4250  Skulptur nysilver, på sockel, Atlet. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:37)

1476 2164  Skulptur Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Gravid kvinna i röd klänning". Signerad. Papier-maché. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:24)

1476 4304  Skulptur Porslin, Capodimonte. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:50)

1476 5035  Skulptur R + R Sweden, (Lars Rundkvist & Victor Rundkvist), "Ballerina", brons. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:05)

1476 5126  Skulpturer 2 st, Konstglas, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 11-20 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:49)

1476 5302  Skulpturer 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Julia Oscar & Anna. Höjd: 15-21 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:48)

1476 5176  Slagbord Bemålat. Bredd: 25+ 2x50, djup: 68 cm, höjd: 75 cm

1476 4368  Slagbord Ek. Bredd: 50+ 2x52, djup: 106 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:22)

1476 4325  Slipsnål silver, Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. 1960. Längd: 6 cm. Vikt: 5 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:32)

1476 5119  Soffa lösa plymåer i sits. Längd: 185

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:02)

1476 5239  Soffbord Björk, med glasskiva. Bredd: 90, djup: 56 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:27)

1476 5216  Soffbord med klaffar, mahogny. Bredd: 106+ 2x20, djup: 59 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)

1476 5220  Soffbord Ovalt. Bredd: 86, djup: 51 cm, höjd: 52 cm

1476 5275  Soffbord Teak, höj/sänkbart. Bredd: 115, djup: 57 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:02)

1476 5030  Solur höjd: 84 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:37)

1476 4066  Soppslev Silver / Trähandtag, A Malmqvist, 1902. Längd: 42 cm, bruttovikt: 150 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:57)

1476 4240  Spegel + konsol, 1880-tal, Valnöt. Höjd: 170 + 74

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:55)

1476 5282  Spegel + konsol, Olsson&Dåm, höjd: 120+ 70

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:45)

1476 5315  Spegel + väggbord. Höjd: 67 cm+ 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:21)

1476 5134  Spegel 1920-tal, 112x51 cm

1476 5135  Spegel 79x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:19)

1476 5106  Spegel med konsol, Empire. Höjd: 41+ 176

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:57)

1476 5280  Spegel Teak, 64x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:07)

1476 5292  Spegel Teak, Fröseke, 122x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:13)

1476 5107  Spegelbyrå 1800-tal, Valnöt. Bredd: 95, djup: 51 cm, höjd: 175 ca, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:19)

1476 5225  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 32 cm

1476 4229  Speglar Ett par, Gustaviansk stil, 42x29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:40)

1476 5217  Spelbord Ek, 1890-tal. Bredd: 92, djup: 2x45 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:49)

1476 5104  Spelbord Ek. Bredd: 115. Djup: 2x53 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:46)

1476 5294  Spotlights 3 st, Belid. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:03)

1476 5201  Stengods 7 delar, diverse. Höjd: 5,5-13 längd: 9-24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:32)

1476 5297  Stol England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:33)

1476 4365  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:18)

1476 5196  Stolar 6 st, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:14)

1476 5151  Stolar ett par, Danmark. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:55)

1476 4232  Stolar Ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:49)

1476 4266  Stolar ett par, Gustaviansk stil, rottingsits

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:10)

1476 5050  Stringhyllor 3 st, varav 1 med vitrin. Bredd: 38-78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:13)

1476 5117  Svanstolar Ett par, 1800-tal. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:17)

1476 5064  Takarmatur Italien. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:01)

1476 4416  Takarmatur Jugend. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:52)

1476 5065  Takarmatur jugendstil. Höjd: ca 105

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:38)

1476 5236  Takarmatur Lykta, mässing och glas. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:23)

1476 5100  Takarmatur mässing, prismor. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:58)

1476 5169  Takarmaturer 2 st, E S Sörensen, Köpenhamn, Danmark, No 4501-9742. Diameter: 25-33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:02)

1476 5068  Tallrikar + assietter, 13+ 12 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten. Diameter: 17,5-21 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:50)

1476 2173  Tallrikar 5 st, Kina. Diameter: 23 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:22)

1476 4144  Tallrikar 6 st, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:56)

1476 5142  Tallriks-/ glasunderlägg 17 delar, Lady Clare. Längd: 10 - 28

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:41)

1476 5311  Tårtgafflar 6 st + 3 matskedar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 13-20 cm. Vikt: 235 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:34)

1476 5019  Tavelram Förgylld, med glas, ramens innermått: 34x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:39)

1476 2148  Tavla The Royal Geographical Society Sterling Silver Map, London, England, 37x56, yttermått inklusive ram: 52x70

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:24)

1476 5161  Tavlor 2 st, Broderade, Tidigt 1900-tal, diameter: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:18)

1476 5306  Teckning Tusch, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 83. Bladets mått: 43x55, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:54)

1476 5305  Teckningar 3 st, Tusch, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, daterad 83, Wien, 20x30, oramade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:03)

1476 5084  Tekoppar 2 st, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Hyacint svart, Gefle. Flintgods, dekor i svart på ljus botten. Extra fat medföljer

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:13)

1476 5099  Terrin med lock & fat Rörstrand, Sent 1800-tal. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:07)

1476 5136  Teservis 25 delar, Denby, England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:28)

1476 4182  Teservis Rosenthal, Art Déco, 15 del

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:45)

1476 5319  Tidningsställ Rotting, lös glasskiva. Längd: 45, djup: 27 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:57)

1476 4268  Toilettebord 1800-tal. Bredd: 82, djup: 48 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:12)

1476 5079  Trädgårdsbänk Norrahammars Bruk, Metall / träribbor. Längd: 120

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:32)

1476 5078  Trädgårdsbänk Norrahammars Bruk, Metall / träribbor. Längd: 120

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:32)

1476 3354  Träsnitt Pelle Engman (1948-1973), Sverige. Måsar. Signerad, numrerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bildmått: 42x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:14)

1476 5149  Uppläggningsfat Davenport, "Citron", 1800-tal. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:29)

1476 5067  Uppläggningsporslin 7 delar, Krister Karlmark på uppdrag av Stig Lindberg, "Berså", Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Längd: 16-32. Diameter: 12-20 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:53)

1476 5140  Väggbord med stenskiva, Gustaviansk stil. Bredd: 60. Djup: 32 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:05)

1476 5218  Vägghylla mahogny. Bredd: 76, djup: 16 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:10)

1476 5043  Vägglystrar ett par. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:24)

1476 5147  Väggplatta Glaserad keramik, Schäffenacke. 21x70 cm

1476 5127  Väggplatta Keramik, Gustavsberg, Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. 45x24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:06)

1476 5049  Väggreliefer 3 st, Bing & Grøndahl. Längd: 24, diameter: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:01)

1476 4073  Vas + fat, Kina. Höjd: 4 - 25

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:10)

1476 5229  Vas Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:36)

1476 5310  Vas Georg Jensen, rostfritt. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:42)

1476 5200  Vas Gustavsberg, Stengods. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:16)

1476 4057  Vas Hella Jongerius, för IKEA, Ps jonsberg Collection, 2005. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:27)

1476 5165  Vas Konstglas. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:25)

1476 5021  Vas Murano, 1960-tal. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:06)

1476 5192  Vas Rörstrand, Oskar Dahl (1902-1966), Sverige. "Stockholm", 1944. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:14)

1476 5166  Vas Stengods, Upsala-Ekeby, Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:43)

1476 5228  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Reptil, Gustavsberg 1953-1963, droppform med reliefmönster. Höjd: 22,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:31)

1476 5032  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:37)

1476 4312  Vaser + ytterfoder, 3 delar, Keramik, Clement. Höjd: 13-30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:05)

1476 5163  Vaser 2 st, Kumela, Kaj Blomqvist. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:37)

1476 4038  Vaser Ett par, silver, Finland. Höjd: 15-20, vikt: 150g brutto (fylld fot)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:38)

1476 2163  Vinglas + dessertglas, 13 + 12 st. Höjd: 11 - 14

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 18:40)

1476 4070  Vinglas 11+ 8 st, Spiegelau. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:43)

1476 4237  Vitrinskåp rokokostil. Bredd: 106. Djup: 45 cm, höjd: 185 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:53)

1476 5146  Ytterfoder 2 st, Gefle / UE, "Anglais". Diameter: 14-17, höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:32)

1476 5227  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 13-15. Diameter: 13-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 20:13)

1476 5286  Ytterfoder ett par, Porslin. Diameter: 26, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 juni 2022 19:57)