349 1006 Anatol kelim 2st våder, antika, 71x380, silvertråd, skador. Silver threads, damages.
S�ldes inte (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1004 Bachtiari semi-antik, 142x203, jämnt slitage, en kortsida saknar några knutrader, mindre bristning, some wear, one side with a few rows of knots missing .
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1020 Bao-tou Semi-antik. 150x184, jämnt ställvis hårdare slitage, lagningar. Some partly heavier wear, repairs.
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1028 Bidjar Antik. 138x210. område med lättare malskador. Area with minor mothdamages.
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1037 Dorohkch Antik. 198x335, jämnt ställvis hårdare slitage. Kortsidor med skador. Evenly partly heavy wear, ends with damage.
349 1042 Ensi Tekke. Antik. 122x119. Jämnt slitage, mindre skador. Evenly wear, minor damages.
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1022 Hamadan Antik. 136x205
349 1015 Kashan semi-antik, 130x200, jämnt sliten, ett hörn med skada. One corner with damage.
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1017 Kashan mohtashem antik, 129x207, lättare färgblödning, mindre hål. Minor colorbleed, minor holes.
349 1007 Kazak antik, 106x320, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, kortsidor med skadade avslut, svarta garnet korroderat, smärre trampveck. Some wear partly heavier, Sides with damaged ends. Black pile corroded, minor folding wear.
S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1003 Kerman Figural, kungaporträtt, semi-antik, 59x86
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1005 Lori antik, 108x300, jämnt slitage ställvis något hårdare, partier med nya knutar, some wear partly heavier, areas with new knots.
349 1011 N.v persisk antik, 102x416, kortsidor med mindre skador, jämnt sliten, mindre fläck. Ends with minor damages, minor stain.
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1023 Sadelväska varamin. Semi-antik. 58x137, hörn med skador, baksida med mindre hål. Corners with minor damages, backside with minor holes.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1021 Sarough Semi-antik. 127x197. Jämnt ställvis hårdare slitage. Långsidor och kortsidor med skador. Some partly heavier wear, sides and ends with damages.
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1012 Senneh kelim antik, 140x200, mittparti med slitage, fransar med skador, mindre lagning. Center with wear, fringes with damages, minor repair.
349 1010 Shirvan antik, 210x360, jämnt sliten ställvis hårdare, flertalet lagningar. Some wear partly heavier, several repairs.
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1016 Täbriz antik, 162x263, mittmedaljong med inskription 'Sultaniyye', mindre fläckar. Centermedallion signed "Sultaniyye", minor stains.
349 1001 Täbriz Semi-antik, 139x208, jämnt slitage, en kortsida saknar några knutrader, some wear, one side with a few rows of knots missing.
S�ldes f�r 6.900 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1029 Täbriz Semi-antik. 142x200. kortsidor med skador, ett hörn med skada, långsidor med lättare slitage. Ends with damages, one corner with damage, sides with wear.
349 1025 Teheran Semi-antik. 211x344. Långsidor med smärre skador, jämnt sliten. Sides with minor damages, evenly wear.
S�ldes f�r 36.100 kr (Sista budtid är den 27 februari 2005 17:00)
349 1014 Uzbek kelim broderad, antik, 125x390, färgblödning, mindre slitage. Colorbleed, minor wear.