Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 8 augusti 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1481 9078  Adventsljusstake luciatåg, Star Trading. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:47)

1481 8193  Akvarell Javier Maximino (f. 1948), Mexiko. Signerad, daterad -76. Akvarell, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:12)

1481 8414  Akvareller / blandteknik 5 st, Georg Pauli (1855-1935), Sverige. Monogramsignerade. Akvarell, bildmått: 8x19 - 10x16 cm, yttermått inklusive ram: 21x26 - 24x29 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:04)

1481 9242  Appliquer Ett par, Louis XVI-stil. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:36)

1481 9069  Assietter 11 st, majolika, Rörstrand. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:18)

1481 9014  Balansvåg i etui. Längd: 18,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:55)

1481 9312  Bålskål + koppar, 8 delar, växtmotiv, Slipad dekor. Höjd: 6,5-25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:55)

1481 9245  Barngungstol bemålad. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:18)

1481 9320  Bestick 58 delar, Ideal, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Designad 1952, Rostfritt. Längd: 12-19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:24)

1481 9080  Bijouterier diverse

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:57)

1481 9184  Bijouterier och pins diverse

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:39)

1481 9382  Blandteknik Erik Prytz (1914-1993), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad 53. Blandteknik, bildmått: 33x12 cm, yttermått inklusive ram: 44x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:28)

1481 9067  Blandteknik Francisco Blanco (f. 1943), Sverige. "Strange days". Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 53x73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:10)

1481 9226  Blandteknik Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 23x21 cm, yttermått inklusive ram: 43x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:36)

1481 8219  Blandteknik Kévork Zabounian (f. 1933). Signerad, daterad 96,30x23 cm, yttermått inklusive ram: 52x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:25)

1481 9223  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Ej signerad, blandteknik, stilleben, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:01)

1481 9357  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Rökpaus. Signerad, blandteknik, 34x25 cm, yttermått inklusive ram: 52x44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:44)

1481 9153  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 34x29 cm, yttermått inklusive ram: 64x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:02)

1481 7399  Blandteknik / collage 2 st. Dan Nygård (f. 1943), Sverige. Signerad -93, Bladets mått: 20x27 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:24)

1481 9281  Blomsterbord Funkis, 1930-tal, bemålat trä. Bredd: 90, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:23)

1481 9178  Blomsterbord Gustaviansk stil, plåtinsats, bemålat. Bredd: 83, djup: 54 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:41)

1481 9117  Blomstervas med ljushållare + skål, nysilver. Höjd: 6 - 12

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:14)

1481 8308  Blyerts Oidentifierad konstnär. Signerad Lundmark, 1845, Hästar. Bildmått: 24x38, yttermått inklusive ram. 41x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:15)

1481 9089  Bojan Kina, 1900-tal, trälock. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:55)

1481 9107  Bokhylla mahogny, 120, djup: 28 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:47)

1481 9165  Bord Gustaviansk stil, marmorskiva och gallerkant. Diameter: 65, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:51)

1481 8521  Bord omkring sekelskiftet 1900, med lådor. Bredd: 134 cm. Djup: 92 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:25)

1481 9053  Bords / vägglampa 1920-tal, mässing glaskupa. Höjd: 20 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:04)

1481 9171  Bordsdekoration silver, fågel. Längd: 26, vikt 320g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:34)

1481 9191  Bordsfotogenlampa höjd: 56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:44)

1481 9330  Bordslampa 1930-tal, diameter: 28, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:30)

1481 9378  Bordslampa A&E Design. Höjd: 55, ställbar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:04)

1481 9210  Bordslampa fd fotogen, glas. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:20)

1481 9229  Bordslampa glas och mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:52)

1481 9305  Bordslampa Kanin. Nutida, Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:30)

1481 9244  Bordslampa Kosta, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:28)

1481 9219  Bordslampa metall, man med lykta. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:52)

1481 8196  Bordslampor Ett par, Porcelaine de Paris. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:35)

1481 9079  Broscher 5 st, bland annat Silver / emalj. Bredd: 3-4 cm, höjd: 2-5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:36)

1481 7243  Byrå 1800-tal, rokokostil, intarsia. Bredd: 85. Djup: 50 cm, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:20)

1481 9110  Byrå med stenskiva. Bredd: 57, djup: 36 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:48)

1481 9073  Byrå omkring sekelskiftet 1900, mahogny. Bredd: 73, djup: 45 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:20)

1481 9201  Byrå stenskiva, intarsia, Hauptstil, 1900-tal. Signerad Löfmark, 1916,110. Djup: 50. Höjd: 94 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:46)

1481 8043  Byrå tidigt 1900-tal, fyra lådor, mässingsbeslag. Bredd: 112 cm. Djup: 50 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:17)

1481 9284  Cabaret Illums Bolinghus, Danmark. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:28)

1481 9329  Champagneglas 8 st, "Essence", Alfredo Höberli, Iittala, 2001. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:11)

1481 8329  Dekorelement 6 st, Kina, trä, bemålade, Genombruten dekor, modell äldre, 13x27 - 17x35 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:05)

1481 9027  Dessertskålar 5 st, Ekeberga, slipat glas. Diameter: 11 cm, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:40)

1481 9277  Dockmöbler 4 delar, modell äldre. Höjd: 18-38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:09)

1481 9164  Drum table England. Diameter: 50, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:13)

1481 9299  Eldgaffel och gnistskydd, 3 delar. Längd: 12,5-104 cm, höjd: 9-41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:32)

1481 9121  Eldset smide. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:28)

1481 9296  Emmafåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:06)

1481 9076  Emmafåtöljer Ett par, röd plysch. Bredd: 62 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 80 cm, sitthöjd: ca 36 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:46)

1481 9340  Etsning Lennart Olausson (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 302/335, daterad -86, oramat löst blad, bladets mått: 23x28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:13)

1481 4001  Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Liljeholmsbron. Signerad, numrerad 76/150. Bildmått: 19x63 cm, yttermått inklusive ram: 36x79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:06)

1481 7048  Färgetsning Arik Brauer (1929-2021), Österrike. Tanz um den Kern. Signerad, numrerad 26/100. Bildmått: 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 54x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:40)

1481 9341  Färgetsning Björg Thorhallsdottir (f. 1974), Island. "Reaching". Signerad, numrerad 1047/1550. Bildmått: 20x14 cm, yttermått inklusive ram: 37x30 ca

1481 7504  Färgetsning Helmtrud Nyström (f. 1939), Sverige. "vild vatten". Signerad, numrerad 72/75, daterad 1976. Bildmått: 49x49 cm, bladets mått: 60x58 cm, yttermått inklusive ram: 64x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:27)

1481 8082  Färgetsning James McCreary (f. 1944), Irland. Signerad, numrerad 29/250. Bildmått: 16x18 cm, yttermått inklusive ram: 46x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:54)

1481 8342  Färgetsning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Kvinna. Signerad, numrerad 4/55,13x12 cm, yttermått inklusive ram: 35x30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:18)

1481 9040  Färglitografi Aja Murray-Thorén (1947-2015), Sverige. "Life". Signerad, numrerad 126/220, daterad -89 cm, yttermått inklusive ram: 49x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:53)

1481 8124  Färglitografi David Bracken (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 130/290, Stockholmsmotiv. Färglitografi, bildmått: 33x53 cm, yttermått inklusive ram: 53x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:54)

1481 9374  Färglitografi Dimitris Mytaras (1934-2017), Kvinnor. Signerad, numrerad ea, yttermått inklusive ram: 71x100 + bok

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:10)

1481 8002  Färglitografi Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Signerad, numrerad 109/110. Färglitografi. Bildmått: ca 64x47 cm, yttermått inklusive ram: 76x61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:54)

1481 9342  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Räv. Signerad, numrerad 195/330. Färglitografi, bildmått: 27x33 cm, yttermått inklusive ram: 43x47 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:59)

1481 8197  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 26/29, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi. Bladets mått: 28x36cm, yttermått inklusive ram: 47x54cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:17)

1481 8198  Färglitografi Jöran Nyberg (1937-2012), Sverige. Signerad, numrerad 165/200, handkolorerad. Färglitografi, bildmått: 42x56 cm, yttermått inklusive ram: 68x79 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:00)

1481 8005  Färglitografi Kulo Green (1913-1972), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 170/25. Färglitografi, bildmått: 38x52 cm, yttermått inklusive ram: 56x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:16)

1481 9006  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad pt, bm83x61 cm, yttermått inklusive ram: 93x70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:40)

1481 8216  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 121/450. Färglitografi, bildmått: 54x38 cm, yttermått inklusive ram: 69x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:22)

1481 9369  Färglitografi Peter Wever, par. Signerad, numrerad 74/150. Färglitografi, bildmått: 30x48 cm, yttermått inklusive ram: 52x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:38)

1481 8154  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. "Tidningsläsaren". Signerad, numrerad 72/250, -71, monogramsignatur. Färglitografi, bildmått: ca 48x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:14)

1481 8439  Färglitografier 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade. Färglitografi, bildmått: 35x48 cm, yttermått inklusive ram: 53x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:23)

1481 9248  Färglitografier 2 st, Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kvinnor. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: 44x58 -42x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:06)

1481 9238  Färglitografier 5 st, Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Tjurfäktning. Signerad, 260-upplaga. Färglitografi, bildmått: 24x29 cm, yttermått inklusive ram: 39x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:15)

1481 9049  Fat + dosa, 3 delar, bland annat Kunglig dansk musselmalet, Argenta. Diameter: 7-9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:53)

1481 9279  Fat 2 st, Firma Svenskt Tenn, mässing. Längd: 22-31 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:43)

1481 9033  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 20x20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:14)

1481 9094  Fat på fot 7 delar, Kina, nutida, diameter: 9-13. Höjd: 4-6 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:30)

1481 9162  Fåtölj furu, lös dyna, 1970-tal

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:21)

1481 7524  Fåtölj Kai Kristiansen (f. 1929), Danmark. Lounge chair modell 121 "Paper Knife", Magnus Olesen för Domus Danica, Danmark. Teak, med plymåer. Etikettmärkt. Höjd: 77 cm, sitthöjd: ca 40 cm. Bredd: 64 cm. Djup: ca 70 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:35)

1481 9333  Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. Paradisserien, "Lilla Adam"

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:09)

1481 9124  Fåtöljer Ett par, rokokostil, skinn

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:51)

1481 9346  Fåtöljer Ett par, Rotting, Brafab

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:25)

1481 9207  Fiskbestick 4 + 4 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 1946. Graverade med monogram "Z". Längd: 18-20,5 cm. Vikt: 343g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:37)

1481 9188  Fiskservis 7 delar, Johnson Bros. England

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:23)

1481 8230  Flaskor modell äldre, Benedict. Höjd: 11 - 25

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:48)

1481 9256  Flintlåspistol modell äldre, "EIG". Längd: 35 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:42)

1481 9255  Flintlåspistol modell äldre, dekorerad kolv. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:23)

1481 9267  Flintlåspistol modell äldre, dekorerad kolv. Längd: 40 ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:42)

1481 9146  Flintlåspistol modell äldre, dekorerad. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:08)

1481 9257  Flintlåspistol modell äldre. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:26)

1481 9139  Flintlåspistoler 2 st. Längd: 40-45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:56)

1481 9273  Flintlåspistoler 2 st. Längd: 44-48 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:07)

1481 9138  Flintlåspistoler 2 st. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:00)

1481 8205  Flintlåspistoler 2 st. Längd: ca. 55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:44)

1481 9270  Flintlåspistoler 3 st. Längd: 32-38 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:42)

1481 8168  Floretter 2 st. Längd: 87-102

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:46)

1481 9278  Glas Ett par, konstglas. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:11)

1481 9308  Glasservis 62 delar, Tallrikar + blad & kräftmönster. Höjd: 3-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:22)

1481 8140  Glasservis 73 delar, LR, Tjeckoslovakien, etsad dekor. Höjd: 9 - 19 vissa glas med slitage

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:29)

1481 9190  Glasservisdelar 20 delar, 8 - 20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:34)

1481 7245  Gouache Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad 1953,60x43 cm, yttermått inklusive ram: 78x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:23)

1481 9011  Herrbetjänt MEC, Italien. Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:39)

1481 8178  Hjälm + Harnesk, Replika. Höjd: 13-18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:55)

1481 9272  Horn 3 st, mässing & koppar. Längd: 26-27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:07)

1481 9174  Hörnvitrinskåp England. Höjd: 182

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:05)

1481 8169  Huggare längd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:50)

1481 9228  Kaffe & mockakoppar 40 delar, Rosenthal, Sanssousi

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:33)

1481 8250  Kaffegods Rörstrand, 11 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:29)

1481 9010  Kaffeservisdelar 14 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:57)

1481 8062  Kaffeservisdelar 24 delar, Raymond Loewy, Rosenthal, 1950-tal, "blad". 9 koppar med fat + 4 extra fat, 12 assietter, kaffekanna, sockerskål, gräddkanna

1481 8095  Kandelaber mässing, för fem ljus. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:23)

1481 9322  Kanna Saltglaserad. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:41)

1481 9055  Karaff Berit Johansson (1945-2021), Sverige. "Svenska saker", Älghults glasbruk. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:16)

1481 9185  Karaffer 2 st. Höjd: 20 - 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:21)

1481 9072  Kista på benställning skuren dekor. Längd: 59, djup: 42 cm, höjd: 90 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:54)

1481 9111  Kökspall metall. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:54)

1481 9321  Konstglas 7 delar, Iittala, bland annat Alvar Aalto. Höjd: 6-22 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:52)

1481 9101  Kopparkittel diameter: 55 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:24)

1481 9289  Lampbord 1950/60-tal, teak. Bredd: 46, djup: 31 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:27)

1481 9081  Lampbord 2 st, intarsia, med speldosa. Bredd: 50, djup: 37 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:16)

1481 9338  Lampbord med schackbräde, England, med låda. Bredd: 78. Djup: 41 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:27)

1481 9047  Linnedukar + servetter, 8 + 11 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:05)

1481 7019  Litografi James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 17/30, fågel, 30x23 cm, yttermått inklusive ram: 44x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:10)

1481 9206  Litografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Sjunkande pråm. Signerad. Bildmått: 21x54 cm, yttermått inklusive ram: 39x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:54)

1481 9344  Litografier 2 st, Peter Borotinsky, bland annat Dollargrinet, yttermått inklusive ram: 44x37 - 44x37 cm. Signerad. Signerad. Signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:46)

1481 9083  Litografier 2 st, Stig Rousk. Signerad i tryckplåt, Stockholmsvyer, yttermått inklusive ram: 38x100 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:08)

1481 9247  Litografier Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 47x38 -42x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:05)

1481 9030  Ljuskrona empirestil. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:05)

1481 9233  Ljuskrona Smide, diameter: 50 cm

1481 9020  Ljuslyktor Göran Wärff (1933-2022), Sverige. 5 sti, "Sunflower", Kosta Boda. Höjd: 8. 5-18cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:02)

1481 9021  Ljusstakar 2 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967). Pressglas. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:38)

1481 9283  Ljusstake Järn, "ASEA-Gjute". Längd: 36, höjd: 27 cm

1481 9189  Mat- / kaffeservis ca. 65 delar, Hackefors

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:05)

1481 9177  Matbord Pelarfot. Diameter: 110, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:42)

1481 6404  Matbord Superellips, Piet Hein / Bruno Mathsson, Fritz Hansen, Danmark. Bredd: 160. Djup: 116 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:19)

1481 8451  Matsalsgrupp 7 delar, rokokostil, Valnöt, Dia 110. Höjd: 75,3 st iläggsskivor a 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:38)

1481 9216  Matservis 60-del, Rörstrand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:15)

1481 9203  Matservis r59 delar, Rörstrand, Parad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:34)

1481 9015  Matservisdelar 19 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928). 4 mattallrikar (diameter 24,5 cm), 8 förrättstallrikar (diameter 21,5 cm)

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:49)

1481 8224  Matta gallerimodell, Gabbeh, 100x290 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:35)

1481 9052  Matta Hamadan, 107x197 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:14)

1481 8525  Matta Isfahan, 86x141 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:41)

1481 9231  Matta Kelim, 101x195 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:03)

1481 7111  Matta Kina, Tidigt 1900-tal, 101x207 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:46)

1481 9031  Matta orientalisk, 135x200 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:02)

1481 8107  Matta Orientalisk, 145x208 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:54)

1481 8106  Matta orientalisk, 173x230 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:57)

1481 8411  Matta Orientalisk, 202x295 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:46)

1481 9001  Matta orientalisk, 205x240 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:27)

1481 8076  Matta orientalisk, 64x180 cm

1481 8483  Matta orientalisk, Afshar, 152x210 cm

1481 8553  Matta orientalisk, Nahavand, 163x250 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:59)

1481 9303  Matta Röllakan, ej signerad, 138x183 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:29)

1481 9232  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 143x193 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:05)

1481 9032  Mattallrikar + assietter, 4 + 8 + 6 st, Arctica, design: Inkeri Leivo (1944-2010), Finland. Arabia, Finland, diameter: 16,5-23,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:52)

1481 9156  Medaljer 2 st, Höjd: 4,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:20)

1481 7279  Mockakoppar med fat, 7 st. Kina. Höjd: 5,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:47)

1481 9182  Modellmotorcykel US Army. Plåt. Längd: längd: 28 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:31)

1481 9197  Modellskepp längd: 70 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:57)

1481 9196  Modellskepp längd: 70 cm, höjd: 70 cm, Regina

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:28)

1481 8206  Musköt flintlås. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:42)

1481 9377  Nattygsbord Ett par, rokokostil. Bredd: 62 cm. Djup: 42 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:15)

1481 9268  Oljemålning A. Dahl, kustmotiv. Signerad, daterad 1920. Olja på duk, 63x89cm. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 79x104 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:32)

1481 8299  Oljemålning Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. Skördelandskap. Signerad, daterad -45. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:49)

1481 9266  Oljemålning Arne Krasse (1917-1994), Sverige. Fruktstilleben. Signerad, daterad -48. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x81 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:54)

1481 8025  Oljemålning Carl Delden (f. 1906), Sverige. Kust. Signerad. Olja på pannå, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 39x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:50)

1481 9214  Oljemålning Carlos Klanke, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 37x48 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:10)

1481 9065  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Landskap med martiniglas, monogramsignerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 32x46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:45)

1481 9063  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Landskap med stege. Signerad, daterad -90. Olja på duk, 60x71 cm, yttermått inklusive ram: 72x85 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:13)

1481 9064  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Martiniglas. Signerad. Olja på pannå, oramad, 46x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:43)

1481 9265  Oljemålning Curt-Olof Öhrby, lekande pojkar. Monogramsignerad. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:58)

1481 8020  Oljemålning Else Uhlmann (f. 1949), Sverige. "Silhuett", studie. Signerad. Olja på papper. Bildmått: ca 20x30 cm, yttermått inklusive ram: 44x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:29)

1481 8122  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Signerad. Olja på duk, Tallar. Olja på duk, 63x100 cm, yttermått inklusive ram: 84x120 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:50)

1481 9198  Oljemålning Fred Müller (f. 1933). Fartygsporträtt av fyrmastaren Potosi. Signerad. Olja på duk, 58x88 cm, yttermått inklusive ram: 80x110 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:11)

1481 8418  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Marin. Signerad, daterad -63. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 30x44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:36)

1481 8302  Oljemålning Gideon Börje (1891-1965), Sverige. "Gladiolus i krus". Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 80x70 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:56)

1481 9331  Oljemålning Gunborg Ramstad-Almqvist (1903-1972), Sverige. "Den gula kjolen". Monogramsignerad gua. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 95x67 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:18)

1481 9105  Oljemålning Gunnar Mossberg (1903-1983), Sverige. "I Sulitälma". Signerad. Olja på duk, 47x55 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:39)

1481 9239  Oljemålning Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 25x48 cm, yttermått inklusive ram: 35x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:13)

1481 9243  Oljemålning Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Signerad, daterad -48, Motiv från Tallin. Olja på duk, 44x39 cm, yttermått inklusive ram: 54x49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:19)

1481 9230  Oljemålning Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, daterad -48. Olja på pannå, 31x26 cm, yttermått inklusive ram: 40x34 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:30)

1481 9103  Oljemålning Henning Hougaard (1922-1995), Vinterhare. Signerad. Olja på duk, 37x44 cm, yttermått inklusive ram: 54x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:39)

1481 9060  Oljemålning Inga-May Cederquist-Mayer, Imacema. "Marlon Brando". Signerad. Olja på pannå, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 69x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:32)

1481 9075  Oljemålning Ion Radu, "Marina", akryl. Signerad, daterad -02. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 71x71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:18)

1481 8083  Oljemålning Irena Dzisewska. Signerad, hus. Olja på duk, 46x57 cm, yttermått inklusive ram: 65x77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:57)

1481 9114  Oljemålning Ivar Ekelund (1908-2002), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på pannå, 20x80 cm, yttermått inklusive ram: 32x93 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:33)

1481 9115  Oljemålning Ivar Ekelund (1908-2002), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x42 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:30)

1481 7305  Oljemålning Jan Liljeqvist (1932-2003), Sverige. Komposition. Ej signerad, intyg à tergo av brorsdotter Sissela Liljeqvist. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:45)

1481 9009  Oljemålning Lennart Börje Vestberg (f. 1934), Sverige. Stockholm. Signerad. Olja på duk, oramad, 40x70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:28)

1481 9209  Oljemålning monogramsignerad, figurer. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:37)

1481 9097  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Ryssland. Signerad HK. Olja på duk, 68x54 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:20)

1481 7185  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båtar. Signerad, daterad 2015. Olja på duk, ca 30x41 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2022 03:52)

1481 9043  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Stilleben, 1900-tal, ram 1800-tal, plåtpannå, 30x26 cm, yttermått inklusive ram: 55x49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:50)

1481 9235  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad Clk, Vintermotiv, 45x65 cm, yttermått inklusive ram: 57x76 cm

1481 9384  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Pelargon. Olja på duk, 40x25 cm, yttermått inklusive ram: 53x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:47)

1481 9215  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Omkring 1900, landskap med figurer. Ej signerad. Olja på duk, 35x53 cm, yttermått inklusive ram: 55x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:54)

1481 9367  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Crantz, vårvinter. Olja på duk, 36x46 cm, yttermått inklusive ram: 44x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:44)

1481 9370  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Gunilla, 1970-tal. Olja på pannå, 68x48 cm, yttermått inklusive ram: 76x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:34)

1481 8461  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad J Norgren -71, ansikten. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 97x106 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:57)

1481 9381  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Lundell, Ljugarn Gotland, oramad. Olja på duk, 47x33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:57)

1481 9217  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Rabous. Olja på duk, blomsterstilleben. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 63x53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:53)

1481 8089  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 33x23 cm, yttermått inklusive ram: 47x36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:27)

1481 9220  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vintermotiv, omkring 1900. Ej signerad. Olja på pannå, 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 67x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:53)

1481 9012  Oljemålning Olavi Laine (f. 1922), "Målning som mitt liv". Signerad, daterad 1977, oramad. Olja på duk, 60x81 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:44)

1481 9169  Oljemålning Oscar Lycke (1877-1927), Sverige. Motiv från Norrland. Signerad. Olja på duk, 83x113 cm, yttermått inklusive ram: 98x127 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:24)

1481 7537  Oljemålning Per Eli (f. 1957), Danmark. Figurer. Signerad. Olja på duk, oramad, 80x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:06)

1481 8185  Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Landskap i vårvinterskrud. Signerad. Olja på duk, 49x66 cm, yttermått inklusive ram: 67x83 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:36)

1481 9199  Oljemålning Roald Hansen (f. 1938), Danmark. Flickor på blomsteräng. Monogramsignerad. Olja på duk, 78x59 cm, yttermått inklusive ram: 84x65 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:51)

1481 9202  Oljemålning signerad, stadsbild. Olja på pannå, 40x57 cm, yttermått inklusive ram: 63x79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:47)

1481 9166  Oljemålning vintermotiv, troligen Oscar Lycke, saknar signatur. Olja på duk, 73x94 cm, yttermått inklusive ram: 97x118

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:02)

1481 9109  Pall barockstil, rottingsits. Längd: 60cm. Djup: 40cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:22)

1481 9113  Pallar Ett par, bemålade, 35x35. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:23)

1481 9127  Paradvärja i balja, med portepé. Längd: 106

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:02)

1481 9130  Paradvärja I Balja. Längd: 96 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:10)

1481 9294  Paraplyställ porslin. Höjd: 44 cm

1481 9057  Parti dukar & servetter linne

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:28)

1481 9048  Parti frimärken diverse

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:11)

1481 9140  Parti jaktknivar bildmått, 7 st. Längd: 23-32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:49)

1481 9143  Parti kruthorn modell äldre, diverse

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:01)

1481 9003  Pastell Johan Johansson (1879-1951), Sverige. Kvinna. Signerad. Bildmått: 43x38 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:38)

1481 9359  Pastell Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Fågel. Signerad, daterad 1956. Bildmått: 63x49 cm, yttermått inklusive ram: 82x67 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:33)

1481 9173  Pelarbord Bemålat, diameter: 58, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:12)

1481 8150  Pelarbord Laminat/Metall. Diameter: 120, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:49)

1481 9327  Pianolampetter Ett par, sent 1800-tal, mässing. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:21)

1481 9116  Pianoljusstakar Ett par, mässing, Jugend. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:04)

1481 9077  Piedestal Tidigt 1900-tal, ek. Längd: 26, djup: 26 cm, höjd: 106 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:05)

1481 9120  Piedestal trä. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:19)

1481 9297  Piedestal med hylla trä. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:49)

1481 9161  Pinnstolar 5 st. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben, bemålade

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:40)

1481 9050  Plafond kupa av glas, diameter: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:14)

1481 9363  Plåtbricka 1800-tal, 54x74 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:15)

1481 8192  Plunta med propp, etsad dekor. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:52)

1481 9100  Porslin 7 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Längd: 12 - 33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:26)

1481 9352  Revolver 1800-tal. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:25)

1481 9349  Revolver 1800-tal. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:57)

1481 9355  Revolver 1800-tal. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:31)

1481 9353  Revolver 1800-tal. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:14)

1481 9354  Revolver 1800-tal. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:32)

1481 9351  Revolver 1800-tal. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:32)

1481 9350  Revolver Colt, 1800-tal. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:47)

1481 9343  Ring 14k guld, med pärlor. Storlek: 16½. Bruttovikt: 7,8g

1481 9361  Rockhängare med hatthängare modell äldre. Längd: 124

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:07)

1481 8526  Röd rubin 10 delar, Gefle. Höjd: 15 - 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:44)

1481 9347  Rottinggrupp 3 delar, soffa + fåtölj + bord, Brafab. Längd: 70-119 cm, djup: 57-68 cm, höjd: 56-76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:26)

1481 9132  Sabel + värja. Längd: 87-102

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:07)

1481 9142  Sabel modell äldre, i balja. Längd: 87 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:48)

1481 9129  Sablar 2 st, Indien. Längd: 92-97 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:54)

1481 9131  Sablar 2 st, modell äldre, i balja. Längd: 94 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:28)

1481 9125  Sablar 3 st, Indien, i balja. Längd: 99 ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:32)

1481 9134  Sablar 3 st, modell äldre. Längd: 82-98 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:33)

1481 9306  Salongsbord barockstil, skåpdel, diameter 71, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:58)

1481 9175  Salongsbord nyrokoko, bemålat. Bredd: 97, djup: 62 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:09)

1481 9119  Satsbord 2 delar, mahogny, rokokostil. Bredd: 53, djup, 40, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:13)

1481 8268  Servisdelar Gabriel Fajans, 15 delar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:01)

1481 9307  Shonaskulptur Luxemore Hwenda, Sten. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:32)

1481 9034  Shonaskulptur Zimbabwe, Signerad Benson, sten. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:45)

1481 9086  Skål 1700-tal, Kina, diameter: 29, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:56)

1481 9152  Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Diameter: 27. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:19)

1481 9074  Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Kristall, Orrefors, "För nit och redlighet i rikets tjänst". Diameter: 23,5. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:29)

1481 9260  Skål med lock. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:53)

1481 9319  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, diameter: 15, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:59)

1481 9280  Skål trä, Snäcka. Längd: 28, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:41)

1481 8432  Skålar + brevpress + karaff, 6 delar, bland annat Simon Gate. Höjd: 7,5-26,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:07)

1481 9093  Skålar + skålfat, 3 delar, Kina, nutida, diameter: 24-31. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:03)

1481 9328  Skålar 6 st, Mon amie, Rörstrand, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Diameter: 12, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:04)

1481 9317  Skålar 7 delar, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Diameter: 10-21. Höjd: 4-12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:35)

1481 9102  Skåp 2 delar, överdel med glasade dörrar. Bredd: 89 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 187 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:25)

1481 4262  Skåp Frankrike, 1700-/1800-tal. Bredd: 87. Djup: 50 cm, höjd: 202 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:04)

1481 8405  Skåp Sent 1800-tal, björk. Bredd: 94 cm. Djup: 46 cm, höjd: 160 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:26)

1481 9334  Skrivbord Jugend, Bemålad skiva. Bredd: 126, djup: 67 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:35)

1481 9366  Skrivbord mahogny, "Continental", Järnforsens möbler, 1950/60tal. Bredd: 200, djup: 100 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:15)

1481 9310  Skrivbord Tidigt 1900-tal, ek. Bredd: 133, djup: 73 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:32)

1481 9163  Skrivbyrå Idegran. Bredd: 64, djup: 432 cm, höjd: 138 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:35)

1481 9379  Skrivmaskin Olivetti, plast

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:14)

1481 8137  Skrivpulpet omkring sekelskiftet 1900, Bemålad. Bredd: 81. Djup: 35 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:29)

1481 9211  Skulptur "Engelbrekt", Parian, Rörstrand, omkring 1900. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:25)

1481 9282  Skulptur Ann Wärff (f. 1937), Sverige. Kosta Unik, "1973/17". Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:51)

1481 9059  Skulptur Buddha, trä, 1900-tal. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:24)

1481 9300  Skulptur Dagmar Ljungquist (1888-1951), Sverige. Byst, "Carl Th Molander". Bemålad gips. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:49)

1481 8431  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Fisk, på träsockel. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:04)

1481 8365  Skulptur Henry Gustafsson (1943-2005), Sverige. Lyftet, sten / tenn. Höjd: 3 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:43)

1481 9180  Skulptur järn, sittande man, stensockel. Höjd: 24 + 4

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:11)

1481 9375  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Höjd: 21 cm

1481 9316  Skulptur Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Tatti". Signerad. Höjd: 9 Dia: 13 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:53)

1481 9212  Skulptur Terrakotta, ansikte, på träsockel. Signerad. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:21)

1481 9158  Slagbord delvis bemålat. Bredd: 35 + 2x57, djup: 75 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:42)

1481 9160  Slagbord med skåp och lådor, bemålat, 35 + 2x57. Djup: 75. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:51)

1481 9144  Slaglås & flintlåspistoler 3 st, modell äldre. Längd: 18-20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:06)

1481 5012  Slaglås & flintlåspistoler 3 st, modell äldre. Längd: 18-20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2022 06:23)

1481 9136  Slaglåsgevär modell äldre, mynningsladdare, reliefdekor. Längd: 116 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:13)

1481 9135  Slaglåsgevär Mynningsladdat, modell äldre. Längd: 116

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:20)

1481 9137  Slaglåsgevär Mynningsladdat. Längd: 86 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:10)

1481 9126  Slaglåsgevär Orientaliskt, Mynningsladdat, inläggningar av ben. Längd: 155

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:50)

1481 9251  Slaglåspistol 6-pipig, märkt "Johan 1871". Längd: 22 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:44)

1481 9253  Slaglåspistol modell äldre, "K Wurt Fabrik". Längd: 39 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:45)

1481 9250  Slaglåspistol modell äldre, 4-pipig, (sk Smålänning) "IEH". Längd: 22 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:26)

1481 9145  Slaglåspistol modell äldre. Längd: 19, "ELG", dekorerad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:56)

1481 9252  Slaglåspistol modell äldre. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:15)

1481 9259  Slaglåspistol modell äldre. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:13)

1481 9254  Slaglåspistol modell äldre. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:07)

1481 9258  Slaglåspistol modell äldre. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:43)

1481 9271  Slaglåspistoler 3 st. Längd: 30-42 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:56)

1481 9026  Snapsglas 6 st, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "City", Kosta. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:46)

1481 9157  Snedklaff avlutad furu, 1800-tal. Längd: 108, djup: 45 cm, höjd: 110 cm, renoverad, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:43)

1481 9293  Snurrpall höj / sänkbar, modell äldre. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:10)

1481 9345  Soffa kretong, nutida. Längd: 215

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 21:00)

1481 9290  Soffbord 1960-tal, teak. Bredd: 64, djup: 42 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:56)

1481 8058  Soffbord Haslev Möbelsnickeri, Danmark. Oval bordsskiva, spännben, märkt med mässingsbricka. Bredd: 120, djup: 75 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:22)

1481 8227  Spegel 112x84 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:41)

1481 8282  Spegel 79x68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:26)

1481 9108  Spegel mahogny, slipat glas, 78x41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:06)

1481 8232  Spegel mässingsram. Diameter: 73, fd kajutafönster

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:53)

1481 8408  Spegel nutida, 115x115 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:32)

1481 8315  Spegel Nyrokoko, bemålad, 63x51 cm

1481 8046  Spegel ram i ek med inslag av glas, 60/70-tal, möjligen Eriksmålaglas, 115x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:22)

1481 9106  Spegel rokokostil, 110x78 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:17)

1481 5139  Spegel Senempire, 158x98 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:05)

1481 9234  Spegellampett Karl Johan, mahogny, 56x40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:31)

1481 9187  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:22)

1481 8355  Spegelskänk Sent 1800-tal, Valnöt. Bredd: 128, djup: 51 cm, höjd: 125 + 65, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:02)

1481 9311  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 87, djup: 43 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:22)

1481 9028  Starkvinsglas 6 + 2 st, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957. Höjd: 6-6,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:02)

1481 9036  Starkvinsglas / vaser 8 st, grönt glas, 1960 / 1970-tal. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:41)

1481 9071  Stol Orientalisk, genombruten dekor

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:18)

1481 8134  Stol rokoko, Bemålad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:22)

1481 8448  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

1481 8482  Stolar 4 st, Windsormodell, "Fauld"

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:49)

1481 9276  Stolar Et par, Nyrokoko, omklädda

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:17)

1481 9325  Syltkruka + burkar, 4 delar, Rörstrand & UE Gefle. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:24)

1481 8241  Takarmatur med prismor. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:17)

1481 9200  Takfotogenlampa mässing, Jugend. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:06)

1481 9038  Tallrikar 11 st, grönt glas. Diameter: 25,1960-tal

1481 8010  Tallrikar 3 st, Imaridekor, Japan. Porslin. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:57)

1481 9088  Tallrikar 4 st, Kina. Diameter: 23 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:21)

1481 9096  Tallrikar 6 st, "Stjärnholm", Rörstrand, diameter: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:14)

1481 9095  Tallrikar 6 st, Napoleon, Belgien, "Boch la Louviere". Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:30)

1481 8429  Tallrikar 7 st, Johnson Brothers, "Game Bird". Längd: 26

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:59)

1481 9058  Tallrikshylla trä, modell äldre, 72x96 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:53)

1481 9336  Tamburmajor Bambu, modell äldre. Höjd: 200

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:00)

1481 9042  Tavelram omkring 1900, Gustaviansk stil, ramens innermått: 117x78 cm, yttermått inklusive ram: 151x101 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:13)

1481 9041  Tavlor 2 st, Grafiska blad, Asien, Lotusblommor & Korgbärare, yttermått inklusive ram: 70x49 - 81x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:35)

1481 9155  Teckning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Modell. Signerad, daterad 1920, mm; 41x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:12)

1481 9227  Teservis 17 delar, Rosenthal, Sanssouci

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:07)

1481 9112  Tidningsställ mahogny / rotting. Längd: 47, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:31)

1481 9291  Trädgårdssoffa metall / träribbor. Längd: 123

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:13)

1481 9295  Trädgårdsstolar ett par, Grythyttan. Stomme i metall, sitt- och ryggbrädor i trä. Etikettmärkta

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:29)

1481 9122  Trappstege metall / trä. Höjd: 158

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:10)

1481 9186  Träskulpturer 3 st. Signerade, 1943 /-49. Höjd: 14 - 19

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:01)

1481 9066  Träsnitt Gerry Eckhardt (1902-1984), Lettland. Signerad, numrerad 7/115, daterad -54, port. Bildmått: 53x19 cm, yttermått inklusive ram: 67x32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:52)

1481 9246  Träsnitt Maj Hemberg (1906-1992), Sverige. Flicka & katt. Signerad, numrerad 12/115. Bildmått: 59x26 cm, yttermått inklusive ram: 73x40 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:36)

1481 8345  Tusch Roger Risberg (1956-2011), Sverige. Flickor & katt. Bildmått: 32x26 cm, yttermått inklusive ram: 52x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:24)

1481 9141  Tuta + horn, modell äldre, mässing. Längd: 36-43 cm

1481 9365  Vägghylla String, 6 hyllplan. Bredd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:35)

1481 9019  Vägglystrar ett par. Höjd: 27 cm

1481 9082  Väggrelief Almar Arwidson (f. 1913), Sverige. "Mellan himmel o jord", metall, pannå. Signerad, yttermått inklusive ram: 51x51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:39)

1481 9128  Värja Svalling, Eskilstuna. Längd: 123, med balja, No 185, K5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:49)

1481 9362  Varpaspel 6 delar, modell äldre, i låda. Diameter: 11, längd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:54)

1481 9236  Vas Kina, sent 1800-tal. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:46)

1481 8263  Vas Kina. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:55)

1481 9318  Vas Maija Carlsson, Kumela OY. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:18)

1481 7264  Vas Orrefors, Nils Landberg (1907-1991), Sverige. Diameter: 15, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:56)

1481 9315  Vas Per Lütken (1916-1998), Danmark. "Droppen", Holmegaard. Signerad. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:18)

1481 9018  Vas Royal Copenhagen, dekor med uggla. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:56)

1481 9151  Vas skulpterad, soapstone. Höjd: 32 cm

1481 8038  Väska Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Textil, mönster Tulpaner. Längd: 40 cm. Djup: 13 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:45)

1481 8542  Vinglas 12 st, Villeroy & Boch, vitvinsglas. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:54)

1481 9029  Vinglas 6 st, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:28)

1481 9326  Vinkylare jugend, koppar och mässing. Diameter: 18 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 20:42)

1481 9179  Vitrinskåp nyrenässans. Bredd: 85. Djup: 50 cm, höjd: 225 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:24)

1481 9150  Vitrinskåp Rokokostil. Bredd: 69 cm. Djup: 33 cm, höjd: 142 cm

1481 8394  Vril 2 st. Björk, lackerade. Längd: 28 - 50, höjd: 12 - 23

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:28)

1481 9023  Whiskyglas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Modell "Chateau", Kosta Boda. 6 st. Höjd: 9 cm

1481 9287  Ytterfoder 3 st, Liljekonvalj, Gustavsberg, diameter: 18-20. Höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 18:14)

1481 9195  Ytterfoder 4 st. + ett fat. Keramik. Höjd: 11 - 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:31)

1481 9339  Ytterfoder Gustavsberg. Diameter: 22, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:12)

1481 9364  Ytterfoder mässing, Hong Kong, diameter: 37, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 8 augusti 2022 19:07)