Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 4 december 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1583 6521  Akvarell 1800-tal, "Hermann Ipsen". Akvarell, bildmått: 35x47 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:53)

1583 7020  Akvarell Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, akvarell, daterad 66, komposition med självporträtt, 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:14)

1583 7070  Akvarell Frederick Earp (1828-1914), Signerad, "Chichester from Fishbourne" 1892,23x33 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:30)

1583 7193  Ampel blå glaskupa, med prismor. Diameter: 37 cm, höjd: 55 cm ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:36)

1583 7194  Ampel Karl Johan 6-armad, mässing. Diameter: 45 cm. Höjd: 55 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:01)

1583 7195  Ampel Karl Johan, 6-armad, bemålad plåt med mässingsbeslag. Diameter: 50 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:05)

1583 7246  Apoteksurna med lock, 1800-tal. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:37)

1583 6382  Applique brännförgylld mässing, tre ljusarmar. Längd: 25 cm. Höjd: 20 cm, 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:23)

1583 7325  Appliquer Ett par, Gusum. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:21)

1583 7016  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 20 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:10)

1583 7336  Argenta 4 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)

1583 7321  Armband 14k guld. Längd: vikt: 7,7 g. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:24)

1583 7013  Armband silver, 4 st, bruttovikt: 200 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:20)

1583 7060  Armbandsur 9 st, Swatch, OS Atlanta, 1996,12685/30000

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:08)

1583 7408  Assietter + skål, 13 delar, Gefle Röd rubin, diameter: 12-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:27)

1583 7379  Bänk Furu. Längd: 160 cm, djup: 35 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:38)

1583 6438  Bankett Gustaviansk stil. Längd: 62 cm, djup: 42 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:04)

1583 7044  Bestick 24 delar, Nils Johan. Längd: 19-21,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:09)

1583 6212  Blandteknik Birger Ljungquist (1894-1965), Sverige. Två kvinnor. Signerad, blandteknik, 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:29)

1583 7243  Blandteknik Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Komposition, monogramsignerad, daterad -68. Blandteknik, bildmått: 21x25 cm, yttermått inklusive ram. 31x36 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:26)

1583 7309  Blandteknik Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad och daterad 61. Blandteknik, bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 45x35 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:15)

1583 7085  Blandteknik signerad, blandteknik, 13,5x9m rym: 26x20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:38)

1583 7378  Blomsterbord 1950-tal, diameter: 41, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:03)

1583 7263  Blyerts / kolteckning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Uppsala. Signerad, daterad 1935. Bladets mått: 23,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 35x27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:24)

1583 6502  Bockbord 1800-tal, bemålat. Bredd: 180 cm, djup: 69 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:33)

1583 7220  Bokhylla England, mahogny. Bredd: 90 cm, djup: 30 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:22)

1583 7315  Bokhylla med lådor England. Bredd: 76 cm, djup: 31 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:41)

1583 7247  Bokhylleskåp 1930-/40-tal, björk. Bredd: 120 cm, djup: 26 cm, höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:35)

1583 7171  Bokhylleskåp 1960-tal, teak. Bredd: 120 cm, djup: 38 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:31)

1583 7377  Bokhylleskåp Ett par, Teak, skjutdörrar. Bredd: 80 cm, djup: 40 cm, höjd: 70+ 86

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:37)

1583 7217  Bokhyllor ett par, Betsad Björk. Bredd: 100 cm, djup: 25 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:40)

1583 7269  Bokhyllor Ett par, England, mahogny. Bredd: 92 cm, djup: 33 cm, höjd: 203 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:02)

1583 7153  Bord Rokoko, kompletterad. Bredd: 86 cm, djup: 59 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:07)

1583 7420  Bordsdekorationer 2 st, Porslin, blomkorgar. Höjd: 19-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:32)

1583 7270  Bordsfotogenlampa fot i mässing, kupa och hus i glas, Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:26)

1583 7328  Bordsfotogenlampa mässing, Sörensen, Scantime, Danmark. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:56)

1583 6165  Bordslampa Ferruccio Laviani (f. 1960), Italien. "Take", Kartell. Diameter: 20 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:40)

1583 7310  Bordslampa höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:32)

1583 7160  Bordslampa kolonnformad fot. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:41)

1583 7290  Bordslampa Mässingsskärm. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:32)

1583 6379  Bordslampa omkring 1900, föredetta fotogen, porslinsfot, kupa av glas. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)

1583 6494  Bordslampa Strindbergmodell, nutida. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:11)

1583 6495  Bordslampa Strindbergmodell, nutida. Höjd: 45 cm

1583 6537  Bordslampfötter ett par, med sten, bronserade. Höjd: 34 cm

1583 7038  Bordslampor + skål, 3 delar, nutida. Höjd: 11-48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:30)

1583 6588  Bordstelefon Musse Pigg. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:10)

1583 7258  Bordsur 1800-tal, brons och marmor. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:30)

1583 7388  Bordsur Sent 1800-tal. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:46)

1583 7152  Bricka Plåt, Bemålad. Längd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:04)

1583 6260  Brickbord HAY, "Tray Table". Underrede i lackerat stål, avtagbar bricka i metall, 60x60. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)

1583 7448  Brosch + örhängen, 3 delar, silver, löv, EVJ, 1952. Längd: 2-5 cm, vikt: 11g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:39)

1583 7439  Brosch 18k guld, med emalj och liten pärla. Längd: 7 cm, bruttovikt: 8,4 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:11)

1583 7444  Brosch 18k guld, otydliga stämplar. Längd: 5,5 cm. Vikt: 3,5g brutto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:32)

1583 7438  Brosch/hänge 18k guld, Camé. Höjd: 6 cm, bredd: 5 cm, bruttovikt: 24 g.

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:36)

1583 7126  Broscher 2 st, silver, 1916 och 1965. Vikt: 34g, bredd: 5-7 cm, höjd: 3-6 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:18)

1583 7147  Byrå 1800-tak, björk. Bredd: 91 cm, djup: 42 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:28)

1583 7267  Byrå England, Idegran, längd: 49, djup: 40 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:08)

1583 7218  Byrå England. Bredd: 77 cm, djup: 30 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:34)

1583 7030  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 94 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:20)

1583 7031  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 96 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:57)

1583 7221  Byrå Louis XV-stil, med stenskiva. Bredd: 68 cm, djup: 40 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:47)

1583 7248  Byrå med stenskiva, sengustaviansk stil, mahogny, beslag i mässing, Bredd: 69 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 77 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:15)

1583 7385  Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 59 cm, djup: 38 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:52)

1583 7167  Byråar 2 st, ek. Längd: 63 - 100cm, djup: 50 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:21)

1583 7356  Caféstol Joseph Kohn Wien, etikettmärkt

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:43)

1583 7357  Clubfåtöljer Ett par, Chesterfield, skinn, oxblod

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:56)

1583 7012  Cocktailglas 22 st. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:19)

1583 7302  Cocktailglas 6 st. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:37)

1583 7403  Coupeglas 6 st, flerfärgade, Diameter: 9 cm. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:38)

1583 7402  Dalahästar 2 st. Höjd: 25-34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:36)

1583 7314  Damarmbandsur 18k guld. Med läderarmband. Diameter: 1,8 cm, Bruttovikt: 9 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:15)

1583 7319  Damarmbandsur 18k guld. Omega. Diameter: 2,6 cm, bruttovikt: 15 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:15)

1583 7338  Damarmbandsur Certina, Türler med boett i 14 k. Armband i oädel metall, bruttovikt: 24,5 g. Boettens mått: 2x1,3 cm. Längd: 14 cm med armband

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)

1583 7445  Damarmbandsur Gucci, boettens, diameter: 3 cm, armband längd 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:37)

1583 7446  Damarmbandsur Omega Seamaster, guld på stål. Diameter: 2 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:26)

1583 7351  Dekorelement Jugendstil, metall. Höjd: 16-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:17)

1583 7333  Djupa tallrikar 6 st, Redouté Roses, Roy Kirkham. Diameter: 17,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:21)

1583 7048  Dockor 3 st, Barbie/Ken + tillbehör. Höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:58)

1583 6108  Dockskåpsmöbler diverse, bord, stolar, bokhylla med mera

1583 7346  Efterrättsskedar 6 st, silver, Franska liljan. Längd: 13,5 cm, vikt: 75g ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:10)

1583 7382  Elljusstakar 3 st, Jul, Philips & Luma, i originalförpakningar. Höjd: 30-32 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:40)

1583 7090  Emaljmålning Anfré Zurawski, Signerad, 26x32 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:43)

1583 7187  Etsning + KOPPARSTICK, 2 st, Tire du cabinet de Monsier Le Brun rym: 39x33 cm, Johannes De Vaugirauld, yttermått inklusive ram: 49x41 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:33)

1583 7006  Etsning Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Signerad. Bildmått: 38x23 cm, yttermått inklusive ram: 69x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:25)

1583 7065  Etsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 38/90. Bladets mått: 44x37 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:58)

1583 7134  Etsning Oidentifierad konstnär. Monogram. Signerad, numrerad 19/50 cm, yttermått inklusive ram: 33x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:23)

1583 6191  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 8/26, Bildmått: 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 50x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:39)

1583 7240  Etsning Sri Rathsman, handkolorerad, komposition. Signerad, epreuve dártist. Bildmått: 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 39x45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:48)

1583 7125  Fällstol 1970-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:33)

1583 2029  Färgetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 25/30. Bildmått: 33x44 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:15)

1583 6098  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 82/100, bladets mått: 8x7, yttermått inklusive ram: 27x22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:23)

1583 6027  Färglitografi 2 st, Saint Genies. Signerad, numrerad 39/200-26/175. Färglitografi, bildmått: 75x55 cm, yttermått inklusive ram: 92x70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:18)

1583 7018  Färglitografi 4 st, Anders Dahl, 275 upplaga, färglitografi, yttermått inklusive ram: 23x46-48x50 cm. Signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:45)

1583 7035  Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Signerad, numrerad 182/199. Färglitografi, bildmått: 48x46 cm, yttermått inklusive ram: 64x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:35)

1583 7238  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Waxholmbåt. Signerad, numrerad 127/390. Färglitografi, daterad bildmått: 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:03)

1583 7130  Färglitografi Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 129/240. Färglitografi, bildmått: _47x64 cm, yttermått inklusive ram: 64x90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:58)

1583 7034  Färglitografi Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Signerad, numrerad 60/66, daterad 82. Färglitografi, bildmått: 16x24 cm, yttermått inklusive ram: 36x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:45)

1583 7032  Färglitografi Enno Hallek (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 184/200, Stadion T-bana, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 52x62 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:29)

1583 7033  Färglitografi Jeanine Jansson. Signerad, daterad 91, Stockholm, 27x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:36)

1583 2047  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 114/260, daterad 69. Bildmått: 66x49 cm, yttermått inklusive ram: 68x52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:30)

1583 2046  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 127/260, daterad 69 cm. Bildmått: 66x49 cm, yttermått inklusive ram: 68x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:28)

1583 6147  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 74/150. Färglitografi, bildmått: 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 44x34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:20)

1583 7036  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 125/200. Färglitografi, bildmått: 45x30 cm, yttermått inklusive ram: 70x54 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:47)

1583 7019  Färglitografi Manuel Ros (f. 1965), Spanien. Signerad, färglitografi, numrerad 234/250 cm, yttermått inklusive ram: 23x32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:56)

1583 6138  Färglitografi Maria Krull (f. 1968), Sverige. Vy över Laurinska huset Stockholm. Signerad, färglitografi, oramad, oramat löst blad, bladet mått: 42x59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:12)

1583 7308  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 30x33 cm, yttermått inklusive ram: 46x62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:35)

1583 2006  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Dans. Signerad, numrerad 124/395. Färglitografi. Bladets mått: 57x40 cm, yttermått inklusive ram: 73x55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:48)

1583 7098  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 54/375. Färglitografi, bildmått: 42x29 cm, yttermått inklusive ram: 64x49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:51)

1583 7104  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 83/210. Färglitografi, bildmått: 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 61x81 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:29)

1583 7105  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 83/210. Färglitografi, bildmått: 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 61x81 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:58)

1583 7295  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 24/40. Färglitografi, bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:24)

1583 7344  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Kust. Signerad, numrerad 241/360. Färglitografi, bildmått: 29x46, yttermått inklusive ram. 45x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:23)

1583 7342  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 211/350. Färglitografi, bildmått: 31x26 cm, yttermått inklusive ram: 54x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:23)

1583 2039  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 24/260, mm36x50 cm, yttermått inklusive ram: 54x67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:53)

1583 7313  Färglitografi Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 16x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:31)

1583 2040  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Slottsbacken. Signerad, numrerad 16/70, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:07)

1583 7022  Färglitografi Thorstein Rittun (1929-2018), Norge. Familj på cykel. Signerad, numrerad 176/265. Färglitografi, bildmått: 69x52 cm, yttermått inklusive ram: 86x68 cm

1583 7052  Färglitografi Ulf Lundell (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 85/200, daterad 98, "Svarta oliver". Färglitografi, bildmått: 20x28 cm, yttermått inklusive ram: 60x49 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:23)

1583 7053  Färglitografi Ulf Lundell (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad pt, daterad -90, Shakespeares sonetter. Färglitografi. Bladets mått: 75x56 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:52)

1583 6509  Färglitografier 10 + 2 st, bland annat Einar von Strokirch, Svenska regementen, färglitografi, yttermått inklusive ram: 22x27 - 36x26 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:37)

1583 7045  Fat 2 st, Kosta Boda, Ludvig Löfgren. Längd: 20-41 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:46)

1583 6295  Fat 3 st. Tenn, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 21-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:51)

1583 7456  Fat Sylvia Leuchovius (1915-2003), Sverige. Rörstrand Atelje. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:44)

1583 7123  Fåtölj 1970-tal, stålrör

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:11)

1583 7122  Fåtölj IKEA. 1970-tal, "Klav"

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)

1583 7400  Fickur + tidtagarur, 6+ 1 st. Diameter: 4,5-5,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:14)

1583 7464  Fickur 14k guld. Diameter: 3 cm, bruttovikt: 25,2 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:48)

1583 7327  Figuriner 2 st, Hummel, barn. Höjd: ca 10-13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:05)

1583 7029  Figuriner Goebel, 18 st. Höjd: 4,5-15 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:49)

1583 7144  Filtar 2 st, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand, 145x200 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:59)

1583 7364  Fingerborgssamling 100 st ca. Höjd: 2-4 cm, diameter: ca 1,7-3 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:40)

1583 7454  Fönsterdekoration Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Glas. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:24)

1583 7133  Fotografi Leif-Erik Nygårds (f. 1939), Sverige. Roman Polanski. Utställd "Leif-Erik Nygårds, Ett liv bland stjärnorna", Gallerian, Stockholm 2012. Bildmått: 54x37 cm, yttermått inklusive ram: 79x59 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:36)

1583 7305  Fotoramar ett par, mässing. Höjd: 16 cm, längd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:23)

1583 7124  Fotpallar ett par, stålrör på hjul. Längd: 60 cm, djup: 39 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:47)

1583 7423  Fyrfat Ett par, brons, Marmor, nutida. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:41)

1583 7128  Gitarr Akustisk, Ryoji Matsuoka, Japan, + fodral. Längd: 99 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:36)

1583 7088  Glas 6 st, Iittala. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:20)

1583 6177  Glas 7 st, 1800/1900-tal, bland annat Gate. Höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:57)

1583 7026  Glasservisdelar 27 delar. Höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:56)

1583 7265  Glasservisdelar 50 delar ca, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Optica", Orrefors. Höjd: 9,5 -28,5 cm.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:33)

1583 7399  Glöggservis 6+ 1 delar, Bo Fajans, flerfärgad. Höjd: 5-27 cm, diameter: 5-12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)

1583 7316  Golvlampa 3-armad, 1940-tal, trä, ställbar. Höjd: 140 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:54)

1583 7381  Golvlampa 3-armad, 1940-tal. Höjd: 130 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:03)

1583 7047  Golvlampa mässing. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:44)

1583 7132  Golvlampor 3 st, Möllers Armatur, Eskilstuna, "MAE 4426". Höjd: 117 cm ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:13)

1583 6460  Golvlampor ett par, Lumina, Italien Design, Yaacov Kaufman. Höjd: 170 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:35)

1583 7434  Golvurna Konstmaterial. Höjd: 46 cm, diameter: 32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:07)

1583 7433  Golvvas Blått glas. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:01)

1583 7262  Golvvas Tyskland, keramik. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:06)

1583 7285  Hallbyrå Sigurd Göransson, 1960/70-tal, Fröseke, ek, handtag i mässing och läder. Bredd: 80 cm, djup, 38, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:50)

1583 7203  Halsband 18 k med hänge. Vikt: 3 gr. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:21)

1583 7204  Halskedja 18k guld. Vikt: 14,5 gr ca. Längd: 58 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:27)

1583 7205  Halskedja med hänge, 18k guld. Vikt: 4,4 gr brutto. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:17)

1583 7463  Hänge silver (925), Moment 32, kors med pärlor. Längd: 7 cm, bruttovikt: ; 16 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:22)

1583 6034  Hänkelvas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Signerad med studiohanden, fajans, Diameter: 15 cm. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:48)

1583 7311  Herrarmbandsur 18k guld. Tissot Seastar, med läderarmband. Diameter: 3,3 cm, bruttovikt: 29,6 g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:14)

1583 7421  Herrbetjänt höjd: 113 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:03)

1583 6068  Herrbetjänt med byxhängare, två hyllor, teak. Höjd: 108 cm. Bredd: 41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:08)

1583 7190  Herrur Swatch Irony, quartz, stål, går ej. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:04)

1583 7329  Ikon nutida, 26x19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:35)

1583 7348  Ikon Pannå, 1900-tal, 37x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:58)

1583 7192  Jardiniere + fat, 2 delar, Jugend, fat Nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Jardiniere glas med tenndekor. Längd: 30 cm. Diameter: 29,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:27)

1583 7360  Juldekoration/lampa i form av stad. Längd: 40 cm, h 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:02)

1583 7025  Kaffekoppar 11 + 4 st, "Diné", Gustavsberg, 2 olika storlekar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:17)

1583 7141  Kaffeservis Rörstrand, Prince, 27 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:24)

1583 7139  Kaffeskedar silver, 12 st. Längd: 11,5 cm. Vikt: 165g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:13)

1583 7432  Kanna Reijmyre Glasbruk, Blått glas. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:37)

1583 7430  Kannor 6 st, bland annat Queens, England. Höjd: 14-22 cm, längd: 17-26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:29)

1583 6439  Käpp med silverknopp. Längd: 90 cm

1583 7157  Käppar 2 st, en med silverkrycka. Längd: 80-90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:21)

1583 6506  Karaff Riedel, Cornetto, glas. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:26)

1583 7428  Karaffer 3 st, bland annat Italien. Höjd: 25-29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:58)

1583 6437  Karmstol Gustaviansk

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 21:09)

1583 6376  Karmstol Tidigt 1900-tal, Intarsia

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:03)

1583 4260  Karmstolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:27)

1583 6436  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 21:04)

1583 6371  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:29)

1583 6273  Kelim 405x160 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:06)

1583 7177  Keramik 6 delar, Kina. Diameter: 6-9 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:08)

1583 7405  Keramik Kåge / Lindberg, 6 delar. Längd: 7-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:11)

1583 7011  Keramik Kina, 5 delar. Höjd: 2,5-5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:12)

1583 7175  Kista Kinesiskt motiv. Bredd: 96 cm. Djup: 53 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:28)

1583 7143  Kista på benställning, omkring 1800. Bredd: 39 cm. Bredd: 33 cm, höjd: 72 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:43)

1583 7051  Klaffbord omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 34+ 2x39, djup: 91 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:44)

1583 7198  Kolteckning med färg, Dagmar Arvidsson, ej signerad, påskrift a tergo, "Månsken", 32x42 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)

1583 6058  Konsol/vägghylla keramik, Italien. Bredd: 19 cm, Höjd. 28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:26)

1583 7431  Konstglas 6 delar. Höjd: 13-23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:50)

1583 7300  Koppar med fat 2 st, Ryssland, bland annat Kosnetsow. Höjd: 6 cm, diameter: ca 7,5-8,5 cm

1583 7003  Koppar med fat, 4 delar, Arabia. Längd: 9,5-15 cm, djup: 7-15 cm, höjd: 2-9 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:19)

1583 6553  Kristallkrona 1920-tal. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:02)

1583 7042  Kuverttallrikar 6 st, Tenn. Diameter: 29,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:34)

1583 7304  Lackaskar 2 st. Längd: 9-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:33)

1583 7109  Leksak Brandbil, märkt Julen 1935. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:21)

1583 6600  Leksak plåt, Känguru, Japan, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:34)

1583 6609  Leksak Scuco, Groda. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:46)

1583 6607  Leksak trumslagare. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:44)

1583 7158  Leksaker 2 delar, Lok, plåt. Längd: 15-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:01)

1583 6597  Leksaker 2 st, Travare, Tyskland. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:27)

1583 6601  Leksaker 3 delar, plåt, Trumslagare, Kina. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:35)

1583 6608  Leksaker 3 st, plåt, Katter 2 st + hund, Tyskland. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:49)

1583 6604  Leksaker 4 delar, Engelska bussar. Längd: 9-12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)

1583 7394  Litografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Gustav VI. Signerad, numrerad 44/100, daterad -89. Bildmått: 60x41 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:32)

1583 7100  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Ej signerad. Bildmått: 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:22)

1583 7112  Litografier 2 st, Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, bladets mått: 62x75-59x74

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:40)

1583 6085  Litografisk affisch Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Der Viehhändel", yttermått inklusive ram: 58x103 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:00)

1583 6170  Ljuskrona Barockstil, fem ljusarmar. Höjd: 60 cm, bredd: 50 cm ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:42)

1583 7279  Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:50)

1583 6411  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:02)

1583 6412  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:03)

1583 6413  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:04)

1583 4110  Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:06)

1583 7189  Ljusstakar 1 par + ett par, Appliquer, mässing. Höjd: 21-27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:20)

1583 7398  Ljusstakar 2 st, Iittala. Höjd: 8,5-22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:02)

1583 7390  Ljusstakar 7 st, (4 + 2 + 1). Höjd: 3,5-13 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:05)

1583 7397  Ljusstakar ett par, Asp-Holmblad, + 3 st brickor, trä. Höjd: 18 längd: 35-50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:59)

1583 7417  Ljusstakar Ett par, Eskilstuna, No 6. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:25)

1583 6377  Ljusstakar Ett par, figuriner, biskviporslin, brännförgyllda, märkt S&S. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:11)

1583 7214  Ljusstakar ett par, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerade 554. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:23)

1583 6464  Ljusstakar ett par, mässing, Gusum. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:36)

1583 7015  Ljusstakar ett par, nysilver, CG Hallberg, för 5 ljus. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:43)

1583 7200  Ljusstakar ett par, Porslin, jugendstil. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:51)

1583 6399  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 17,5 cm, bruttovikt: 415 g

1583 7354  Ljusstakar Ett par, Tenn, CG Hallberg. Längd: 21,5 cm, höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:17)

1583 7317  Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Vänskapsknuten, Firma Svenskt Tenn. Mässing. Bredd 22 cm. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:32)

1583 7074  Ljusstake mässing, Guldpläterad, Hanukkah. Längd: 27 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:56)

1583 7412  Lockpokal Ystad Brons, med gravyr, på träsockel, med örnar. Höjd: 57 cm

1583 6266  Lockurna Satsumas, Japan. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:55)

1583 7039  Lockurna & urna 2 delar, nutida. Höjd: 28-35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 december 2023 08:39)

1583 6532  Marmeladburk Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Blå Eld, Rörstrand. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:16)

1583 7271  Matbord Haslev, Danmark, "Symphony 86", Etiketterat, Laminat / kromben. Bredd: 90 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:47)

1583 7196  Matbord längd: 149 cm, djup: 100 cm, höjd: 75 + 1 iläggx45 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:17)

1583 7266  Matsalsgrupp 5 delar, England, diameter: 120, höjd: 75 cm, uppfällbar ilägg

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:51)

1583 7223  Matsalsskåp Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 97 cm, djup: 45 cm, höjd: 127 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:42)

1583 7365  Matservis 50 delar, Thomas, Tyskland

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:19)

1583 7384  Matservis 55 del ca, Arabia

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:28)

1583 7436  Matservis Arabia, 70 del

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:19)

1583 7251  Matservis Royal Copenhagen, ca 60 del

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:27)

1583 7043  Matservis Tyskland, 35 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:47)

1583 7249  Matservis Villeroy & Boch, vit med relief, ca 50 del

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:40)

1583 7186  Matta Gallerimodell, orientalisk, 60x176 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:58)

1583 7185  Matta Kina, 140x198 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:24)

1583 7229  Matta orientalisk, 137x232 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:21)

1583 7368  Matta orientalisk, 250x390 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:55)

1583 7230  Matta orientalisk, Afghan, 150x200 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:26)

1583 7024  Matta Orientalisk, Bochara, 141x199 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:03)

1583 7369  Matta orientalisk, Galleri, 117x538 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:56)

1583 7370  Matta orientalisk, Galleri, 70x970 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:05)

1583 7367  Matta orientalisk, Galleri, Bakhtiari, 80x320 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:31)

1583 7371  Matta orientalisk, Galleri, Täbriz, Azerbajdzjan, 68x490 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:51)

1583 6559  Matta Orientalisk, Hamadan, 100x395 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:56)

1583 6385  Matta orientalisk, Hamadan, 150x295 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:26)

1583 5263  Matta Orientalisk, Keshan, 293x190 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:11)

1583 7366  Matta orientalisk, Keshan, 304x424 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:06)

1583 5265  Matta Orientalisk, Keshan, 395x273 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:17)

1583 6389  Matta orientalisk, Sarough, 122x415 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:38)

1583 7021  Minkpäls "Nordiska Päls" Malmö, storlek: 36-38 ca

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:44)

1583 7073  Minkpäls Saga Mink, storlek: ca 40

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:49)

1583 7254  Mockaservis 25 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, två modeller

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:06)

1583 6426  Modellskepp Bismarck. Längd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:37)

1583 7303  Modellskepp längd: 48 cm, höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:19)

1583 7387  Modellskepp trä. Längd: 59 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:12)

1583 7050  Nattygsbord ett par, omkring sekelskiftet 1900, bemålade. Bredd: 48 cm, djup: 36 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:39)

1583 7410  Nysilver 6 delar. Höjd: 9,5 - 24,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:19)

1583 7349  Oljemålning Allan Andersson (1904-1979), Sverige. "beckasin under dunkel tuva". Signerad. Olja på duk, 38x60 cm, yttermått inklusive ram: 48x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:46)

1583 7286  Oljemålning Bengt-Göran Broström (1947-2004), Kvinna. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 93x56 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:01)

1583 7343  Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Flicka. Signerad, daterad -67. Olja på pannå, 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:16)

1583 7083  Oljemålning Einar Halvdan Berger, Signerad, Lofoten. Olja på pannå, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:24)

1583 7106  Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Signerad, daterad -64, motiv från Uppsala. Olja på duk, 50x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:33)

1583 3384  Oljemålning Emil Neubauer. Signerad, daterad 1916, Kaiser Wilhelm II & Kaiser Franz Josef I. Olja på duk, 68x96 cm, yttermått inklusive ram: 87x114 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:35)

1583 7080  Oljemålning Emil Zoir. Signerad, daterad 1917, Gondoljärer, Venedig. Olja på duk, 90x133 cm, yttermått inklusive ram: 100x142 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:18)

1583 7401  Oljemålning Eva Bergeå (f. 1946), Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x80 cm, yttermått inklusive ram: 104x83 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)

1583 6505  Oljemålning Fredrik Wilhelm Kyhlberg, Jagare. Signerad, daterad -39. Olja på pannå, 52x63 cm, yttermått inklusive ram. 63x74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:24)

1583 7213  Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -62. Olja på pannå, 17x38 cm, yttermått inklusive ram: 21x42 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:31)

1583 7244  Oljemålning Jan NO Nilsson, monogramsignerad JN (längst nere th. ) Olja på papper. Bildmått: 39x49 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:18)

1583 7129  Oljemålning Jaroslav Vojtkowiak. Signerad, landskap med gård. Olja på duk, 63x80 cm, yttermått inklusive ram: 79x95 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:41)

1583 7084  Oljemålning John F Button, Signerad. Olja på duk, 30x30 cm, yttermått inklusive ram: 33x33 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:11)

1583 6498  Oljemålning Ludde Lundin, Folkpark. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 51x33, yttermått inklusive ram. 65x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:15)

1583 7288  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Signerad, Kor. Olja på duk, 38x29 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:31)

1583 7001  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Porträtt, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 24x18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:09)

1583 7113  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Gerhard, interiör med kvinna. Olja på duk, 65x53 cm, yttermått inklusive ram: 84x72 cm

1583 7283  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hallgren, Musikstund, Pannå32x23 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:21)

1583 7055  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blommor. Olja på duk, 43x64 cm, yttermått inklusive ram: 47x67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:07)

1583 7312  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fiskargubbe. Olja på pannå, 23x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:01)

1583 7063  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad, -76, Tranor. Olja på pannå, 14,5x21 cm, yttermått inklusive ram: 17x23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:28)

1583 7064  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Signerad, daterad -76, Sommarnatt. Olja på pannå, 21x22 cm, yttermått inklusive ram: 22x24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:49)

1583 7182  Oljemålning R. Delbech, bygata. Signerad. Olja på duk, bildmått: 46x66 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:47)

1583 7082  Oljemålning Rita Hult, Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:24)

1583 3060  Oljemålning Rudolf Jelinek (1880-1958), Österrike. Mor och barn. Signerad. Olja på pannå, 80x58 cm, yttermått inklusive ram: 91x70 cm

1583 6313  Oljemålning Torsten Löwgren (1903-1991), Sverige. Byscen. Signerad, daterad 1988. Olja på duk, 65x85 cm, yttermått inklusive ram: 85x105 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:38)

1583 7373  Oljemålning William Henry Borrow. Signerad, daterad 1892, fiskebåt. Olja på duk, 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 43x58 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:07)

1583 7237  Oljemålning Zbigniew Zolkiewski, Kosacker. Signerad. Olja på duk. 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 33x41 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)

1583 7426  Opalinglas 6 delar, skålar + vaser. Höjd: 9-32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:20)

1583 7457  Örhängen + DRÄKTSPÄNNEN, 2 par, silver, 925. Längd: 3-5 cm, Vikt: 29 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:26)

1583 7208  Örhängen 2 par, 18k guld. Vikt: 3,2 gr brutto

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:10)

1583 7209  Örhängen 9 st, pärlor mm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:07)

1583 6453  Örhängen Ett par, 18k guld, med stenar. Diameter: 1 cm, vikt: 2,2g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:27)

1583 7447  Örhängen Ett par, 18k guld, Theresia Hvorslev (f. 1935), Sverige. Vikt ca. 5,1 gram

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:54)

1583 7292  Pallar 2 st. Längd: 34-36 cm, djup: 33-36 cm, höjd: 44-64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:52)

1583 7306  Päls Mink, Saga Mink, storlek: ca 42

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:01)

1583 7110  Päls Saga Mink, ca 38-40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:47)

1583 7442  Pärlcollier utan lås. Längd: 54x2 cm

1583 7253  Parti koppar + mässing, traktörpannor, med mera.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:04)

1583 7178  Parti kuriosa 6 delar, Asien. Längd: 5-10 cm, höjd: 5-7 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:10)

1583 6066  Pasteller 2 st, Oidentifierad konstnär. Motiv från Paris. Signerad, 28x28 cm, yttermått inklusive ram: 45x36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:44)

1583 7376  Piedestal Stenskivor. Längd: 25 cm, djup: 25 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:54)

1583 7332  Pins 4 st. 1st. 14k guld. 3 st. 18k guld. Bruttovikt: 12 g. Längd: 4-6 cm, djup: 1-2 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:38)

1583 6227  Pokal med lock, etsad dekor, 1800-tal. Höjd: 24 cm

1583 7136  Porslin 5 delar, Kannan Portmeirion England. Höjd: 8-24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:44)

1583 7028  Psalmbokshylla höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:47)

1583 7452  Ring + örhängen, 3 delar, silver/stenar, bland annat Saarela Arvo, Enköping, 1974. Höjd: 4,5 cm, bruttovikt: 14g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:09)

1583 7206  Ring 18k guld, 1959. Vikt: 4,6 gr, ringmått: 22 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:06)

1583 7441  Ring 18k guld, med ametist. Bruttovikt: 13,3 g, ringmått: 17

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:36)

1583 7440  Ring 18k guld, med ametist. Vikt: 3,8g, ringmått: 20

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:12)

1583 6459  Ring 18k guld, vitguld, med briljant. Vikt: 1,8g ca, ringmått 16,75

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:34)

1583 7461  Ring silver, Efva Attling, "Divorced with children". Vikt: ca 12g, ringmått: 17,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:34)

1583 7207  Ringar 3 st, 18k guld. Vikt: 7,6 gr, ringmått: 19,5-20

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:34)

1583 7014  Ringar silver, 28 st. Vikt: 400 gr ca brutto, ringmått: 17,5-20,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:43)

1583 7425  Rödvinsglas 8 st. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:22)

1583 7337  Sejdel Rörstrand, majolika. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:48)

1583 4254  Sekretär Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 107 cm. Djup: 47 cm, höjd: 123 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:33)

1583 7298  Servisdelar 13 del Gustavsberg, Festong, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:32)

1583 7056  Servisdelar Rosenthal, Maria, ca 35 del

1583 7191  Servisdelar Royal Doulton, Carlyle, 20 delar, + 1 ex kopp

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:02)

1583 7002  Servisdelar Tyskland, 12 delar, + 4 extra fat

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:20)

1583 7449  Sifoner 3 st. Höjd: 31-37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:36)

1583 7347  Silver 8 delar. Längd: 11 ca, höjd: 7 cm, vikt: 108g ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:20)

1583 6156  Skål + skulpturer, 3 delar, Ulrica Hydman Vallien & Ekenäs glasbruk. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:50)

1583 7334  Skål Argenta. Diameter: 21 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:15)

1583 7323  Skål Chribska. Signerad, daterad 1990. Längd: 34 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:08)

1583 7117  Skål Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Orrefors. Signerad 2092/4, diameter, 20,5. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:55)

1583 6134  Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Glas, Diameter: 23 cm. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:35)

1583 6175  Skål Stengods, Bladdekor i relief, Pia Hellberg, Signerad, Daterad -12. Längd: 33 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:51)

1583 7322  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Veckla, Gustavsberg 1950-1960, stengods med vit carraraglasyr. Längd: 17 cm. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:19)

1583 6008  Skål med lock Samearbete, Andreas Poggats, ask / björk / renhorn, dekorerad. Monogramsignerad AP, Längd: 11 cm. Djup: 6 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:19)

1583 7406  Skålar 3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Diameter: 15-20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:39)

1583 7010  Skålar Kina, 7 delar. Höjd: 5-7 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:43)

1583 7330  Skålfat 2 st, Bo fajans respektive Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige, Rörstrand. Diameter: 17-23 cm

1583 7392  Skålfat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 15,5x15,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:42)

1583 7395  Skålfat Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Längd: 17 cm, djup: 16 cm, höjd: 3,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:59)

1583 7374  Skåp Tidigt 1900-tal, ådringsmålad. Bredd: 80 cm, djup: 47 cm, höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:46)

1583 7350  Skärm Tulpaner, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 43-52, höjd: 30 cm

1583 7017  Skrin 2 st, glas. Längd: 21-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)

1583 5166  Skrivbord 1800-tal. Bredd: 112 cm, djup: 46 cm, höjd: 77 cm

1583 7040  Skrivbord 1890-tal, Ek. Bredd: 144 cm, djup: 69 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:13)

1583 7273  Skrivbord England, läderskiva. Bredd: 122 cm, djup: 61 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:58)

1583 7170  Skrivbord teak. Bredd: 150 cm, djup: 39 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:56)

1583 7046  Skrivbordslampa Boréns. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:52)

1583 7372  Skulptur 1800-tal, brons, Efter antiken. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:31)

1583 7459  Skulptur keramik, Art Déco. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:44)

1583 6107  Skulptur Obelisk i glas, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta Boda, märkt 95690 WÄRFF 95691. Höjd: 30,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:06)

1583 6005  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Tjäder, Iittala. Längd: 30 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:10)

1583 7115  Skulpturer 2 st, tomtar, keramik. Höjd: 11-17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:51)

1583 7155  Skulpturer 2 st. Adam & Eva, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:31)

1583 7413  Skulpturer Ett par, Putti, nutida, konstmaterial. Höjd: 28,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:42)

1583 7176  Sminkbord med spegel, skiva av glas, Fröseke, 1960-tal. L 100 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:31)

1583 7166  Soffa + KARMSTOL, Nyrokokostil. Bredd: 59-128 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:04)

1583 6366  Soffbord Gustaviansk stil, Stenskiva. Bredd: 92 cm, djup: 52 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:21)

1583 7228  Soffbord Hunters table. Bredd: 128 cm, djup: 41+ 2x24, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:57)

1583 7386  Soffbord Teak, 1960-tal. Bredd: 70 cm, djup: 44 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:46)

1583 6311  Spegel 1800-tal, Intarsia, 107x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:26)

1583 7212  Spegel 1920-tal, 110x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:23)

1583 7291  Spegel 90x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:13)

1583 6263  Spegel bemålad, krön med motiv av sjöjungfru. Höjd: 113 cm. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:30)

1583 7272  Spegel Oval, lackarbete, omkring 1900,67x81 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:05)

1583 7274  Spegel Oval, nutida, Slipat glas, 74x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:49)

1583 6383  Spegel sengustaviansk stil, 82x42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:28)

1583 7275  Spegel Sent 1800-tal, 154x65 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:57)

1583 6346  Spegellampett Karl Johan, mahogny, 2 ljusarmar i mässing, 78x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:43)

1583 7391  Spegellampetter Ett par, sent 1800-tal, löstagbara ljusarmar, kompletterade, höjd, höjd, 55. Bredd: 57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:11)

1583 7009  Stol med låda, Furu

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)

1583 6568  Stolar 4 st Hee Welling, "About a chair", HAY, modell, AAC 22, benställning i svärtat trä, sits i polypropylen. Bredd: 59 cm, Djup: 52 cm, Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:48)

1583 7145  Stolar 4 st, Karl Johan. Bredd: 45 cm, sitthöjd. 45 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:11)

1583 7049  Stolar ett par, 1880-tal

1583 4245  Stolar Ett par, Gustavianska

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:52)

1583 7307  Stolar ett par, Rottingsits

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:15)

1583 7293  Taburett Rokokostil, bemålad. Längd: 55,5 cm, djup: 36 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)

1583 7318  Takarmatur 1950-tal, kupor av glas. Höjd: 58 cm, diameter: 71 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:19)

1583 6528  Takarmatur bronserad, med blommor i keramik. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:14)

1583 6526  Takarmatur bronserad, möjligen Hans Kögl, Tyskland, Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:05)

1583 7076  Takarmatur Enigma 825, Shoichi Uchiyama för Louis Poulsen, 7 st skärmar i akryl, upphängningsanordning i aluminium, etikettmärkt "Louis Poulsen. Diameter: 82,5 cm. Höjd: 155 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:02)

1583 7004  Takarmatur Glas. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:01)

1583 6097  Takarmatur lameller i vit plast. Diameter: 56 cm. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:06)

1583 7277  Takarmatur Med prismor. Diameter: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:58)

1583 6234  Takarmatur med prismor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:14)

1583 7061  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:04)

1583 6022  Tallrikar 14 st, Rörstrand. Diameter: 24,5 cm

1583 7358  Tallrikar 2 st, Kina, dekor i famille rose. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:59)

1583 7162  Tallrikar 3 st, Kina, med dekor av fåglar. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:13)

1583 7299  Tallrikar 5 st, Herend, diameter. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:02)

1583 7202  Tallrikar Ett par, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:45)

1583 7072  Teckningar/akvareller 5 st, 3 st Ellen Jolin+ 1 st Mathilda Jolin+ 1 st Julia Jolin (signerad Carlson), bladets mått: 32x15-62x44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:07)

1583 7404  Tegods 14 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:37)

1583 7256  Tekoppar mm 9 st, + extra fat, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:41)

1583 7164  Tennföremål 6 delar, tallrikar, ljusstakar, med mer, 1800-tal. Diameter: 20-30, höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:41)

1583 7089  Termos Stelton + + extra lock+ pepparkvarn, Peugeot. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:57)

1583 6487  Terrin med senare lock, blåvitt Kompaniporslin. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:58)

1583 7411  Teservisdelar 9 delar, Dekor med blommor & fåglar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:57)

1583 7250  Trädgårdssoffa gavlar i aluminium, ribbor i trä. Längd: 123 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:20)

1583 7216  Trågsoffa 1800-tal, provinsarbete. Längd: 210 cm. Djup: 63 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:46)

1583 2011  Träsnitt Japan, Slagfält, triptyk. Bildmått: 33x67, yttermått inklusive ram. 48x82 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:53)

1583 7184  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad -79. Bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 60x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:57)

1583 7362  Utställningsaffisch Matisse. Bladets mått: 99x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:14)

1583 7383  Väggarmatur Teak, Dragspelsarm. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:48)

1583 7409  Väggarmaturer Ett par, Peter Celsing, För Fagerhult, mässing, 21x20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:03)

1583 7359  Vägghylla Nils och Kajsa Strinning, String, två hyllplan. Bredd: 78 cm

1583 7380  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22,5x22,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:33)

1583 7199  Väggplattor 2 st, UE/Gustavsberg, 34x21-37x22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:30)

1583 7114  Väggskulptur Blå skulpterad plast, invändig belysning. Diameter: 70x70 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:50)

1583 7437  Väggvitrin 1800-tal, Spröjs. Längd: 77 cm, djup: 33 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:43)

1583 7363  Väggvitrin nutida. Längd: 35 cm, djup: 9 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:32)

1583 7259  Vas + skål, 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 9-27 cmm båda signerade.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:17)

1583 7301  Vas + skål, silver. Höjd: 4,5-6,5 cm, vikt: 145g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:14)

1583 7355  Vas Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:50)

1583 7455  Vas Bing & Grøndahl. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:32)

1583 7324  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:53)

1583 6492  Vas Imariporslin. Höjd: 22,5 cm

1583 7062  Vas Kina. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:57)

1583 7451  Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Ej signerad. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:14)

1583 6393  Vas Reijmyre Glasbruk, Rött glas. Diameter: 12 cm, höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:45)

1583 7458  Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Domino. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:30)

1583 6323  Vas silver, Österrike, 1844. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 60g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:05)

1583 7418  Vaser Ett par, 1800-tal, Gustafsberg. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:50)

1583 7429  Vinglas 6 st, "G III". Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:13)

1583 7427  Vinglas Ett par, på fot, slipad kristall. Höjd: 22 cm

1583 6279  Vitvinsglas 8 st. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:25)

1583 6398  Ytterfoder 5 st, Oktavius, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Diameter: 16,5-19,5. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:58)

1583 7320  Ytterfoder Asien, Dia 14-28. Höjd: 14-21 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:01)

1583 7453  Ytterfoder ett par, Gustavsberg, Empire-4. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:02)

1583 7460  Ytterfoder Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Höjd: 16 cm, diameter: 18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:11)