1583 6521 Akvarell 1800-tal, "Hermann Ipsen". Akvarell, bildmått: 35x47 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:53)
1583 7020 Akvarell Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, akvarell, daterad 66, komposition med självporträtt, 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 32x42 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:14)
1583 7070 Akvarell Frederick Earp (1828-1914), Signerad, "Chichester from Fishbourne" 1892,23x33 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:30)
1583 7193 Ampel blå glaskupa, med prismor. Diameter: 37 cm, höjd: 55 cm ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:36)
1583 7194 Ampel Karl Johan 6-armad, mässing. Diameter: 45 cm. Höjd: 55 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:01)
1583 7195 Ampel Karl Johan, 6-armad, bemålad plåt med mässingsbeslag. Diameter: 50 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:05)
1583 7246 Apoteksurna med lock, 1800-tal. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:37)
1583 6382 Applique brännförgylld mässing, tre ljusarmar. Längd: 25 cm. Höjd: 20 cm, 17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:23)
1583 7325 Appliquer Ett par, Gusum. Höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:21)
1583 7016 Appliquer ett par, mässing. Höjd: 20 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:10)
1583 7336 Argenta 4 delar
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)
1583 7321 Armband 14k guld. Längd: vikt: 7,7 g. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:24)
1583 7013 Armband silver, 4 st, bruttovikt: 200 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:20)
1583 7060 Armbandsur 9 st, Swatch, OS Atlanta, 1996,12685/30000
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:08)
1583 7408 Assietter + skål, 13 delar, Gefle Röd rubin, diameter: 12-20 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:27)
1583 7379 Bänk Furu. Längd: 160 cm, djup: 35 cm, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:38)
1583 6438 Bankett Gustaviansk stil. Längd: 62 cm, djup: 42 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:04)
1583 7044 Bestick 24 delar, Nils Johan. Längd: 19-21,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:09)
1583 6212 Blandteknik Birger Ljungquist (1894-1965), Sverige. Två kvinnor. Signerad, blandteknik, 19x24 cm, yttermått inklusive ram: 45x37 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:29)
1583 7243 Blandteknik Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Komposition, monogramsignerad, daterad -68. Blandteknik, bildmått: 21x25 cm, yttermått inklusive ram. 31x36 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:26)
1583 7309 Blandteknik Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad och daterad 61. Blandteknik, bildmått: 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 45x35 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:15)
1583 7085 Blandteknik signerad, blandteknik, 13,5x9m rym: 26x20 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:38)
1583 7378 Blomsterbord 1950-tal, diameter: 41, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:03)
1583 7263 Blyerts / kolteckning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Uppsala. Signerad, daterad 1935. Bladets mått: 23,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 35x27 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:24)
1583 6502 Bockbord 1800-tal, bemålat. Bredd: 180 cm, djup: 69 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:33)
1583 7220 Bokhylla England, mahogny. Bredd: 90 cm, djup: 30 cm, höjd: 91 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:22)
1583 7315 Bokhylla med lådor England. Bredd: 76 cm, djup: 31 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:41)
1583 7247 Bokhylleskåp 1930-/40-tal, björk. Bredd: 120 cm, djup: 26 cm, höjd: 85 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:35)
1583 7171 Bokhylleskåp 1960-tal, teak. Bredd: 120 cm, djup: 38 cm, höjd: 140 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:31)
1583 7377 Bokhylleskåp Ett par, Teak, skjutdörrar. Bredd: 80 cm, djup: 40 cm, höjd: 70+ 86
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:37)
1583 7217 Bokhyllor ett par, Betsad Björk. Bredd: 100 cm, djup: 25 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:40)
1583 7269 Bokhyllor Ett par, England, mahogny. Bredd: 92 cm, djup: 33 cm, höjd: 203 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:02)
1583 7153 Bord Rokoko, kompletterad. Bredd: 86 cm, djup: 59 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:07)
1583 7420 Bordsdekorationer 2 st, Porslin, blomkorgar. Höjd: 19-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:32)
1583 7270 Bordsfotogenlampa fot i mässing, kupa och hus i glas, Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:26)
1583 7328 Bordsfotogenlampa mässing, Sörensen, Scantime, Danmark. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:56)
1583 6165 Bordslampa Ferruccio Laviani (f. 1960), Italien. "Take", Kartell. Diameter: 20 cm. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:40)
1583 7310 Bordslampa höjd: 62 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:32)
1583 7160 Bordslampa kolonnformad fot. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:41)
1583 7290 Bordslampa Mässingsskärm. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:32)
1583 6379 Bordslampa omkring 1900, föredetta fotogen, porslinsfot, kupa av glas. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)
1583 6494 Bordslampa Strindbergmodell, nutida. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:11)
1583 6495 Bordslampa Strindbergmodell, nutida. Höjd: 45 cm
1583 6537 Bordslampfötter ett par, med sten, bronserade. Höjd: 34 cm
1583 7038 Bordslampor + skål, 3 delar, nutida. Höjd: 11-48 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:30)
1583 6588 Bordstelefon Musse Pigg. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:10)
1583 7258 Bordsur 1800-tal, brons och marmor. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:30)
1583 7388 Bordsur Sent 1800-tal. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:46)
1583 7152 Bricka Plåt, Bemålad. Längd: 67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:04)
1583 6260 Brickbord HAY, "Tray Table". Underrede i lackerat stål, avtagbar bricka i metall, 60x60. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)
1583 7448 Brosch + örhängen, 3 delar, silver, löv, EVJ, 1952. Längd: 2-5 cm, vikt: 11g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:39)
1583 7439 Brosch 18k guld, med emalj och liten pärla. Längd: 7 cm, bruttovikt: 8,4 g
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:11)
1583 7444 Brosch 18k guld, otydliga stämplar. Längd: 5,5 cm. Vikt: 3,5g brutto
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:32)
1583 7438 Brosch/hänge 18k guld, Camé. Höjd: 6 cm, bredd: 5 cm, bruttovikt: 24 g.
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:36)
1583 7126 Broscher 2 st, silver, 1916 och 1965. Vikt: 34g, bredd: 5-7 cm, höjd: 3-6 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:18)
1583 7147 Byrå 1800-tak, björk. Bredd: 91 cm, djup: 42 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:28)
1583 7267 Byrå England, Idegran, längd: 49, djup: 40 cm, höjd: 100 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:08)
1583 7218 Byrå England. Bredd: 77 cm, djup: 30 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:34)
1583 7030 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 94 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:20)
1583 7031 Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 96 cm, djup: 47 cm, höjd: 80 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:57)
1583 7221 Byrå Louis XV-stil, med stenskiva. Bredd: 68 cm, djup: 40 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:47)
1583 7248 Byrå med stenskiva, sengustaviansk stil, mahogny, beslag i mässing, Bredd: 69 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 77 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:15)
1583 7385 Byrå rokokostil, Stenskiva. Bredd: 59 cm, djup: 38 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:52)
1583 7167 Byråar 2 st, ek. Längd: 63 - 100cm, djup: 50 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:21)
1583 7356 Caféstol Joseph Kohn Wien, etikettmärkt
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:43)
1583 7357 Clubfåtöljer Ett par, Chesterfield, skinn, oxblod
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:56)
1583 7012 Cocktailglas 22 st. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:19)
1583 7302 Cocktailglas 6 st. Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:37)
1583 7403 Coupeglas 6 st, flerfärgade, Diameter: 9 cm. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:38)
1583 7402 Dalahästar 2 st. Höjd: 25-34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:36)
1583 7314 Damarmbandsur 18k guld. Med läderarmband. Diameter: 1,8 cm, Bruttovikt: 9 g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:15)
1583 7319 Damarmbandsur 18k guld. Omega. Diameter: 2,6 cm, bruttovikt: 15 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:15)
1583 7338 Damarmbandsur Certina, Türler med boett i 14 k. Armband i oädel metall, bruttovikt: 24,5 g. Boettens mått: 2x1,3 cm. Längd: 14 cm med armband
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)
1583 7445 Damarmbandsur Gucci, boettens, diameter: 3 cm, armband längd 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:37)
1583 7446 Damarmbandsur Omega Seamaster, guld på stål. Diameter: 2 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:26)
1583 7351 Dekorelement Jugendstil, metall. Höjd: 16-23 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:17)
1583 7333 Djupa tallrikar 6 st, Redouté Roses, Roy Kirkham. Diameter: 17,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:21)
1583 7048 Dockor 3 st, Barbie/Ken + tillbehör. Höjd: ca 30 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:58)
1583 6108 Dockskåpsmöbler diverse, bord, stolar, bokhylla med mera
1583 7346 Efterrättsskedar 6 st, silver, Franska liljan. Längd: 13,5 cm, vikt: 75g ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:10)
1583 7382 Elljusstakar 3 st, Jul, Philips & Luma, i originalförpakningar. Höjd: 30-32 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:40)
1583 7090 Emaljmålning Anfré Zurawski, Signerad, 26x32 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:43)
1583 7187 Etsning + KOPPARSTICK, 2 st, Tire du cabinet de Monsier Le Brun rym: 39x33 cm, Johannes De Vaugirauld, yttermått inklusive ram: 49x41 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:33)
1583 7006 Etsning Ferdinand Boberg (1860-1946), Sverige. Signerad. Bildmått: 38x23 cm, yttermått inklusive ram: 69x49 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:25)
1583 7065 Etsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 38/90. Bladets mått: 44x37 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:58)
1583 7134 Etsning Oidentifierad konstnär. Monogram. Signerad, numrerad 19/50 cm, yttermått inklusive ram: 33x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:23)
1583 6191 Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 8/26, Bildmått: 18x13 cm, yttermått inklusive ram: 50x41 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:39)
1583 7240 Etsning Sri Rathsman, handkolorerad, komposition. Signerad, epreuve dártist. Bildmått: 20x26 cm, yttermått inklusive ram: 39x45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:48)
1583 7125 Fällstol 1970-tal
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:33)
1583 2029 Färgetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 25/30. Bildmått: 33x44 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:15)
1583 6098 Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, numrerad 82/100, bladets mått: 8x7, yttermått inklusive ram: 27x22 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:23)
1583 6027 Färglitografi 2 st, Saint Genies. Signerad, numrerad 39/200-26/175. Färglitografi, bildmått: 75x55 cm, yttermått inklusive ram: 92x70 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:18)
1583 7018 Färglitografi 4 st, Anders Dahl, 275 upplaga, färglitografi, yttermått inklusive ram: 23x46-48x50 cm. Signerad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:45)
1583 7035 Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Signerad, numrerad 182/199. Färglitografi, bildmått: 48x46 cm, yttermått inklusive ram: 64x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:35)
1583 7238 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Waxholmbåt. Signerad, numrerad 127/390. Färglitografi, daterad bildmått: 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:03)
1583 7130 Färglitografi Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 129/240. Färglitografi, bildmått: _47x64 cm, yttermått inklusive ram: 64x90 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:58)
1583 7034 Färglitografi Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Signerad, numrerad 60/66, daterad 82. Färglitografi, bildmått: 16x24 cm, yttermått inklusive ram: 36x42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:45)
1583 7032 Färglitografi Enno Hallek (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 184/200, Stadion T-bana, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 52x62 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:29)
1583 7033 Färglitografi Jeanine Jansson. Signerad, daterad 91, Stockholm, 27x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:36)
1583 2047 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 114/260, daterad 69. Bildmått: 66x49 cm, yttermått inklusive ram: 68x52 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:30)
1583 2046 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 127/260, daterad 69 cm. Bildmått: 66x49 cm, yttermått inklusive ram: 68x52 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:28)
1583 6147 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 74/150. Färglitografi, bildmått: 20x15 cm, yttermått inklusive ram: 44x34 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:20)
1583 7036 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 125/200. Färglitografi, bildmått: 45x30 cm, yttermått inklusive ram: 70x54 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:47)
1583 7019 Färglitografi Manuel Ros (f. 1965), Spanien. Signerad, färglitografi, numrerad 234/250 cm, yttermått inklusive ram: 23x32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:56)
1583 6138 Färglitografi Maria Krull (f. 1968), Sverige. Vy över Laurinska huset Stockholm. Signerad, färglitografi, oramad, oramat löst blad, bladet mått: 42x59 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:12)
1583 7308 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 30x33 cm, yttermått inklusive ram: 46x62 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:35)
1583 2006 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Dans. Signerad, numrerad 124/395. Färglitografi. Bladets mått: 57x40 cm, yttermått inklusive ram: 73x55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:48)
1583 7098 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 54/375. Färglitografi, bildmått: 42x29 cm, yttermått inklusive ram: 64x49 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:51)
1583 7104 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 83/210. Färglitografi, bildmått: 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 61x81 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:29)
1583 7105 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 83/210. Färglitografi, bildmått: 59x79 cm, yttermått inklusive ram: 61x81 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:58)
1583 7295 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 24/40. Färglitografi, bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:24)
1583 7344 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Kust. Signerad, numrerad 241/360. Färglitografi, bildmått: 29x46, yttermått inklusive ram. 45x60 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:23)
1583 7342 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 211/350. Färglitografi, bildmått: 31x26 cm, yttermått inklusive ram: 54x47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:23)
1583 2039 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 24/260, mm36x50 cm, yttermått inklusive ram: 54x67 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:53)
1583 7313 Färglitografi Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 16x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:31)
1583 2040 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Slottsbacken. Signerad, numrerad 16/70, daterad -81. Färglitografi, bildmått: 41x60 cm, yttermått inklusive ram: 58x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:07)
1583 7022 Färglitografi Thorstein Rittun (1929-2018), Norge. Familj på cykel. Signerad, numrerad 176/265. Färglitografi, bildmått: 69x52 cm, yttermått inklusive ram: 86x68 cm
1583 7052 Färglitografi Ulf Lundell (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 85/200, daterad 98, "Svarta oliver". Färglitografi, bildmått: 20x28 cm, yttermått inklusive ram: 60x49 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:23)
1583 7053 Färglitografi Ulf Lundell (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad pt, daterad -90, Shakespeares sonetter. Färglitografi. Bladets mått: 75x56 cm, yttermått inklusive ram: 87x67 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:52)
1583 6509 Färglitografier 10 + 2 st, bland annat Einar von Strokirch, Svenska regementen, färglitografi, yttermått inklusive ram: 22x27 - 36x26 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:37)
1583 7045 Fat 2 st, Kosta Boda, Ludvig Löfgren. Längd: 20-41 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:46)
1583 6295 Fat 3 st. Tenn, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 21-28 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:51)
1583 7456 Fat Sylvia Leuchovius (1915-2003), Sverige. Rörstrand Atelje. Diameter: 20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:44)
1583 7123 Fåtölj 1970-tal, stålrör
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:11)
1583 7122 Fåtölj IKEA. 1970-tal, "Klav"
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)
1583 7400 Fickur + tidtagarur, 6+ 1 st. Diameter: 4,5-5,5 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:14)
1583 7464 Fickur 14k guld. Diameter: 3 cm, bruttovikt: 25,2 g
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:48)
1583 7327 Figuriner 2 st, Hummel, barn. Höjd: ca 10-13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:05)
1583 7029 Figuriner Goebel, 18 st. Höjd: 4,5-15 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:49)
1583 7144 Filtar 2 st, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand, 145x200 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:59)
1583 7364 Fingerborgssamling 100 st ca. Höjd: 2-4 cm, diameter: ca 1,7-3 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:40)
1583 7454 Fönsterdekoration Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Glas. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:24)
1583 7133 Fotografi Leif-Erik Nygårds (f. 1939), Sverige. Roman Polanski. Utställd "Leif-Erik Nygårds, Ett liv bland stjärnorna", Gallerian, Stockholm 2012. Bildmått: 54x37 cm, yttermått inklusive ram: 79x59 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:36)
1583 7305 Fotoramar ett par, mässing. Höjd: 16 cm, längd: 12 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:23)
1583 7124 Fotpallar ett par, stålrör på hjul. Längd: 60 cm, djup: 39 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:47)
1583 7423 Fyrfat Ett par, brons, Marmor, nutida. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:41)
1583 7128 Gitarr Akustisk, Ryoji Matsuoka, Japan, + fodral. Längd: 99 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:36)
1583 7088 Glas 6 st, Iittala. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:20)
1583 6177 Glas 7 st, 1800/1900-tal, bland annat Gate. Höjd: 8-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:57)
1583 7026 Glasservisdelar 27 delar. Höjd: 6-9 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:56)
1583 7265 Glasservisdelar 50 delar ca, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "Optica", Orrefors. Höjd: 9,5 -28,5 cm.
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:33)
1583 7399 Glöggservis 6+ 1 delar, Bo Fajans, flerfärgad. Höjd: 5-27 cm, diameter: 5-12 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)
1583 7316 Golvlampa 3-armad, 1940-tal, trä, ställbar. Höjd: 140 ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:54)
1583 7381 Golvlampa 3-armad, 1940-tal. Höjd: 130 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:03)
1583 7047 Golvlampa mässing. Höjd: 130 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:44)
1583 7132 Golvlampor 3 st, Möllers Armatur, Eskilstuna, "MAE 4426". Höjd: 117 cm ca
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:13)
1583 6460 Golvlampor ett par, Lumina, Italien Design, Yaacov Kaufman. Höjd: 170 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:35)
1583 7434 Golvurna Konstmaterial. Höjd: 46 cm, diameter: 32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:07)
1583 7433 Golvvas Blått glas. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:01)
1583 7262 Golvvas Tyskland, keramik. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:06)
1583 7285 Hallbyrå Sigurd Göransson, 1960/70-tal, Fröseke, ek, handtag i mässing och läder. Bredd: 80 cm, djup, 38, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:50)
1583 7203 Halsband 18 k med hänge. Vikt: 3 gr. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:21)
1583 7204 Halskedja 18k guld. Vikt: 14,5 gr ca. Längd: 58 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:27)
1583 7205 Halskedja med hänge, 18k guld. Vikt: 4,4 gr brutto. Längd: 38 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:17)
1583 7463 Hänge silver (925), Moment 32, kors med pärlor. Längd: 7 cm, bruttovikt: ; 16 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:22)
1583 6034 Hänkelvas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Signerad med studiohanden, fajans, Diameter: 15 cm. Höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:48)
1583 7311 Herrarmbandsur 18k guld. Tissot Seastar, med läderarmband. Diameter: 3,3 cm, bruttovikt: 29,6 g
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:14)
1583 7421 Herrbetjänt höjd: 113 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:03)
1583 6068 Herrbetjänt med byxhängare, två hyllor, teak. Höjd: 108 cm. Bredd: 41 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:08)
1583 7190 Herrur Swatch Irony, quartz, stål, går ej. Längd: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:04)
1583 7329 Ikon nutida, 26x19 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:35)
1583 7348 Ikon Pannå, 1900-tal, 37x30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:58)
1583 7192 Jardiniere + fat, 2 delar, Jugend, fat Nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Jardiniere glas med tenndekor. Längd: 30 cm. Diameter: 29,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:27)
1583 7360 Juldekoration/lampa i form av stad. Längd: 40 cm, h 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:02)
1583 7025 Kaffekoppar 11 + 4 st, "Diné", Gustavsberg, 2 olika storlekar
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:17)
1583 7141 Kaffeservis Rörstrand, Prince, 27 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:24)
1583 7139 Kaffeskedar silver, 12 st. Längd: 11,5 cm. Vikt: 165g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:13)
1583 7432 Kanna Reijmyre Glasbruk, Blått glas. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:37)
1583 7430 Kannor 6 st, bland annat Queens, England. Höjd: 14-22 cm, längd: 17-26 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:29)
1583 6439 Käpp med silverknopp. Längd: 90 cm
1583 7157 Käppar 2 st, en med silverkrycka. Längd: 80-90 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:21)
1583 6506 Karaff Riedel, Cornetto, glas. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:26)
1583 7428 Karaffer 3 st, bland annat Italien. Höjd: 25-29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:58)
1583 6437 Karmstol Gustaviansk
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 21:09)
1583 6376 Karmstol Tidigt 1900-tal, Intarsia
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:03)
1583 4260 Karmstolar 4 st, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:27)
1583 6436 Karmstolar ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 21:04)
1583 6371 Karmstolar Ett par, rokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:29)
1583 6273 Kelim 405x160 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:06)
1583 7177 Keramik 6 delar, Kina. Diameter: 6-9 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:08)
1583 7405 Keramik Kåge / Lindberg, 6 delar. Längd: 7-30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:11)
1583 7011 Keramik Kina, 5 delar. Höjd: 2,5-5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:12)
1583 7175 Kista Kinesiskt motiv. Bredd: 96 cm. Djup: 53 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:28)
1583 7143 Kista på benställning, omkring 1800. Bredd: 39 cm. Bredd: 33 cm, höjd: 72 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:43)
1583 7051 Klaffbord omkring sekelskiftet 1900, bemålat. Bredd: 34+ 2x39, djup: 91 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:44)
1583 7198 Kolteckning med färg, Dagmar Arvidsson, ej signerad, påskrift a tergo, "Månsken", 32x42 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)
1583 6058 Konsol/vägghylla keramik, Italien. Bredd: 19 cm, Höjd. 28 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:26)
1583 7431 Konstglas 6 delar. Höjd: 13-23 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:50)
1583 7300 Koppar med fat 2 st, Ryssland, bland annat Kosnetsow. Höjd: 6 cm, diameter: ca 7,5-8,5 cm
1583 7003 Koppar med fat, 4 delar, Arabia. Längd: 9,5-15 cm, djup: 7-15 cm, höjd: 2-9 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:19)
1583 6553 Kristallkrona 1920-tal. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:02)
1583 7042 Kuverttallrikar 6 st, Tenn. Diameter: 29,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:34)
1583 7304 Lackaskar 2 st. Längd: 9-12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:33)
1583 7109 Leksak Brandbil, märkt Julen 1935. Längd: 38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:21)
1583 6600 Leksak plåt, Känguru, Japan, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:34)
1583 6609 Leksak Scuco, Groda. Längd: 10 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:46)
1583 6607 Leksak trumslagare. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:44)
1583 7158 Leksaker 2 delar, Lok, plåt. Längd: 15-18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:01)
1583 6597 Leksaker 2 st, Travare, Tyskland. Längd: 17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:27)
1583 6601 Leksaker 3 delar, plåt, Trumslagare, Kina. Höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:35)
1583 6608 Leksaker 3 st, plåt, Katter 2 st + hund, Tyskland. Längd: 12 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:49)
1583 6604 Leksaker 4 delar, Engelska bussar. Längd: 9-12 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)
1583 7394 Litografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. Gustav VI. Signerad, numrerad 44/100, daterad -89. Bildmått: 60x41 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:32)
1583 7100 Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Ej signerad. Bildmått: 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:22)
1583 7112 Litografier 2 st, Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Oramade lösa blad. Signerad, bladets mått: 62x75-59x74
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:40)
1583 6085 Litografisk affisch Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. "Der Viehhändel", yttermått inklusive ram: 58x103 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:00)
1583 6170 Ljuskrona Barockstil, fem ljusarmar. Höjd: 60 cm, bredd: 50 cm ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:42)
1583 7279 Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 60 ca
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:50)
1583 6411 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:02)
1583 6412 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:03)
1583 6413 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 95 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:04)
1583 4110 Ljuskrona Hagamodell. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:06)
1583 7189 Ljusstakar 1 par + ett par, Appliquer, mässing. Höjd: 21-27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:20)
1583 7398 Ljusstakar 2 st, Iittala. Höjd: 8,5-22 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:02)
1583 7390 Ljusstakar 7 st, (4 + 2 + 1). Höjd: 3,5-13 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:05)
1583 7397 Ljusstakar ett par, Asp-Holmblad, + 3 st brickor, trä. Höjd: 18 längd: 35-50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:59)
1583 7417 Ljusstakar Ett par, Eskilstuna, No 6. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:25)
1583 6377 Ljusstakar Ett par, figuriner, biskviporslin, brännförgyllda, märkt S&S. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:11)
1583 7214 Ljusstakar ett par, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerade 554. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:23)
1583 6464 Ljusstakar ett par, mässing, Gusum. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:36)
1583 7015 Ljusstakar ett par, nysilver, CG Hallberg, för 5 ljus. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:43)
1583 7200 Ljusstakar ett par, Porslin, jugendstil. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:51)
1583 6399 Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 17,5 cm, bruttovikt: 415 g
1583 7354 Ljusstakar Ett par, Tenn, CG Hallberg. Längd: 21,5 cm, höjd: 16,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:17)
1583 7317 Ljusstake Josef Frank (1885-1967), Österrike. Vänskapsknuten, Firma Svenskt Tenn. Mässing. Bredd 22 cm. Höjd: 14,5 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:32)
1583 7074 Ljusstake mässing, Guldpläterad, Hanukkah. Längd: 27 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:56)
1583 7412 Lockpokal Ystad Brons, med gravyr, på träsockel, med örnar. Höjd: 57 cm
1583 6266 Lockurna Satsumas, Japan. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:55)
1583 7039 Lockurna & urna 2 delar, nutida. Höjd: 28-35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 8 december 2023 08:39)
1583 6532 Marmeladburk Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Blå Eld, Rörstrand. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:16)
1583 7271 Matbord Haslev, Danmark, "Symphony 86", Etiketterat, Laminat / kromben. Bredd: 90 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:47)
1583 7196 Matbord längd: 149 cm, djup: 100 cm, höjd: 75 + 1 iläggx45 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:17)
1583 7266 Matsalsgrupp 5 delar, England, diameter: 120, höjd: 75 cm, uppfällbar ilägg
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:51)
1583 7223 Matsalsskåp Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 97 cm, djup: 45 cm, höjd: 127 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:42)
1583 7365 Matservis 50 delar, Thomas, Tyskland
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:19)
1583 7384 Matservis 55 del ca, Arabia
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:28)
1583 7436 Matservis Arabia, 70 del
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:19)
1583 7251 Matservis Royal Copenhagen, ca 60 del
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:27)
1583 7043 Matservis Tyskland, 35 del
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:47)
1583 7249 Matservis Villeroy & Boch, vit med relief, ca 50 del
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:40)
1583 7186 Matta Gallerimodell, orientalisk, 60x176 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:58)
1583 7185 Matta Kina, 140x198 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:24)
1583 7229 Matta orientalisk, 137x232 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:21)
1583 7368 Matta orientalisk, 250x390 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:55)
1583 7230 Matta orientalisk, Afghan, 150x200 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:26)
1583 7024 Matta Orientalisk, Bochara, 141x199 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:03)
1583 7369 Matta orientalisk, Galleri, 117x538 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:56)
1583 7370 Matta orientalisk, Galleri, 70x970 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:05)
1583 7367 Matta orientalisk, Galleri, Bakhtiari, 80x320 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:31)
1583 7371 Matta orientalisk, Galleri, Täbriz, Azerbajdzjan, 68x490 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:51)
1583 6559 Matta Orientalisk, Hamadan, 100x395 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:56)
1583 6385 Matta orientalisk, Hamadan, 150x295 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:26)
1583 5263 Matta Orientalisk, Keshan, 293x190 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:11)
1583 7366 Matta orientalisk, Keshan, 304x424 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:06)
1583 5265 Matta Orientalisk, Keshan, 395x273 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:17)
1583 6389 Matta orientalisk, Sarough, 122x415 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:38)
1583 7021 Minkpäls "Nordiska Päls" Malmö, storlek: 36-38 ca
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:44)
1583 7073 Minkpäls Saga Mink, storlek: ca 40
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:49)
1583 7254 Mockaservis 25 delar, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, två modeller
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:06)
1583 6426 Modellskepp Bismarck. Längd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:37)
1583 7303 Modellskepp längd: 48 cm, höjd: 43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:19)
1583 7387 Modellskepp trä. Längd: 59 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:12)
1583 7050 Nattygsbord ett par, omkring sekelskiftet 1900, bemålade. Bredd: 48 cm, djup: 36 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:39)
1583 7410 Nysilver 6 delar. Höjd: 9,5 - 24,5
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:19)
1583 7349 Oljemålning Allan Andersson (1904-1979), Sverige. "beckasin under dunkel tuva". Signerad. Olja på duk, 38x60 cm, yttermått inklusive ram: 48x70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:46)
1583 7286 Oljemålning Bengt-Göran Broström (1947-2004), Kvinna. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 93x56 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:01)
1583 7343 Oljemålning Christian Björn Larsen (1931-1993), Sverige. Flicka. Signerad, daterad -67. Olja på pannå, 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 46x36 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:16)
1583 7083 Oljemålning Einar Halvdan Berger, Signerad, Lofoten. Olja på pannå, 46x55 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:24)
1583 7106 Oljemålning Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. Signerad, daterad -64, motiv från Uppsala. Olja på duk, 50x64 cm, yttermått inklusive ram: 63x77 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:33)
1583 3384 Oljemålning Emil Neubauer. Signerad, daterad 1916, Kaiser Wilhelm II & Kaiser Franz Josef I. Olja på duk, 68x96 cm, yttermått inklusive ram: 87x114 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:35)
1583 7080 Oljemålning Emil Zoir. Signerad, daterad 1917, Gondoljärer, Venedig. Olja på duk, 90x133 cm, yttermått inklusive ram: 100x142 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:18)
1583 7401 Oljemålning Eva Bergeå (f. 1946), Sverige. Signerad. Olja på duk, 100x80 cm, yttermått inklusive ram: 104x83 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)
1583 6505 Oljemålning Fredrik Wilhelm Kyhlberg, Jagare. Signerad, daterad -39. Olja på pannå, 52x63 cm, yttermått inklusive ram. 63x74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:24)
1583 7213 Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -62. Olja på pannå, 17x38 cm, yttermått inklusive ram: 21x42 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:31)
1583 7244 Oljemålning Jan NO Nilsson, monogramsignerad JN (längst nere th. ) Olja på papper. Bildmått: 39x49 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:18)
1583 7129 Oljemålning Jaroslav Vojtkowiak. Signerad, landskap med gård. Olja på duk, 63x80 cm, yttermått inklusive ram: 79x95 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:41)
1583 7084 Oljemålning John F Button, Signerad. Olja på duk, 30x30 cm, yttermått inklusive ram: 33x33 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:11)
1583 6498 Oljemålning Ludde Lundin, Folkpark. Signerad, daterad -58. Olja på duk, 51x33, yttermått inklusive ram. 65x47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:15)
1583 7288 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal. Signerad, Kor. Olja på duk, 38x29 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:31)
1583 7001 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Porträtt, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 24x18 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:09)
1583 7113 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Gerhard, interiör med kvinna. Olja på duk, 65x53 cm, yttermått inklusive ram: 84x72 cm
1583 7283 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hallgren, Musikstund, Pannå32x23 cm, yttermått inklusive ram: 56x48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:21)
1583 7055 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blommor. Olja på duk, 43x64 cm, yttermått inklusive ram: 47x67 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:07)
1583 7312 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, fiskargubbe. Olja på pannå, 23x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:01)
1583 7063 Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Monogramsignerad, -76, Tranor. Olja på pannå, 14,5x21 cm, yttermått inklusive ram: 17x23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:28)
1583 7064 Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. Signerad, daterad -76, Sommarnatt. Olja på pannå, 21x22 cm, yttermått inklusive ram: 22x24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:49)
1583 7182 Oljemålning R. Delbech, bygata. Signerad. Olja på duk, bildmått: 46x66 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:47)
1583 7082 Oljemålning Rita Hult, Signerad. Olja på duk, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 50x58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:24)
1583 3060 Oljemålning Rudolf Jelinek (1880-1958), Österrike. Mor och barn. Signerad. Olja på pannå, 80x58 cm, yttermått inklusive ram: 91x70 cm
1583 6313 Oljemålning Torsten Löwgren (1903-1991), Sverige. Byscen. Signerad, daterad 1988. Olja på duk, 65x85 cm, yttermått inklusive ram: 85x105 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:38)
1583 7373 Oljemålning William Henry Borrow. Signerad, daterad 1892, fiskebåt. Olja på duk, 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 43x58 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:07)
1583 7237 Oljemålning Zbigniew Zolkiewski, Kosacker. Signerad. Olja på duk. 24x32 cm, yttermått inklusive ram: 33x41 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)
1583 7426 Opalinglas 6 delar, skålar + vaser. Höjd: 9-32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:20)
1583 7457 Örhängen + DRÄKTSPÄNNEN, 2 par, silver, 925. Längd: 3-5 cm, Vikt: 29 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:26)
1583 7208 Örhängen 2 par, 18k guld. Vikt: 3,2 gr brutto
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:10)
1583 7209 Örhängen 9 st, pärlor mm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:07)
1583 6453 Örhängen Ett par, 18k guld, med stenar. Diameter: 1 cm, vikt: 2,2g ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:27)
1583 7447 Örhängen Ett par, 18k guld, Theresia Hvorslev (f. 1935), Sverige. Vikt ca. 5,1 gram
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:54)
1583 7292 Pallar 2 st. Längd: 34-36 cm, djup: 33-36 cm, höjd: 44-64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:52)
1583 7306 Päls Mink, Saga Mink, storlek: ca 42
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:01)
1583 7110 Päls Saga Mink, ca 38-40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:47)
1583 7442 Pärlcollier utan lås. Längd: 54x2 cm
1583 7253 Parti koppar + mässing, traktörpannor, med mera.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:04)
1583 7178 Parti kuriosa 6 delar, Asien. Längd: 5-10 cm, höjd: 5-7 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:10)
1583 6066 Pasteller 2 st, Oidentifierad konstnär. Motiv från Paris. Signerad, 28x28 cm, yttermått inklusive ram: 45x36 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:44)
1583 7376 Piedestal Stenskivor. Längd: 25 cm, djup: 25 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:54)
1583 7332 Pins 4 st. 1st. 14k guld. 3 st. 18k guld. Bruttovikt: 12 g. Längd: 4-6 cm, djup: 1-2 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:38)
1583 6227 Pokal med lock, etsad dekor, 1800-tal. Höjd: 24 cm
1583 7136 Porslin 5 delar, Kannan Portmeirion England. Höjd: 8-24 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:44)
1583 7028 Psalmbokshylla höjd: 68 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:47)
1583 7452 Ring + örhängen, 3 delar, silver/stenar, bland annat Saarela Arvo, Enköping, 1974. Höjd: 4,5 cm, bruttovikt: 14g
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:09)
1583 7206 Ring 18k guld, 1959. Vikt: 4,6 gr, ringmått: 22 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:06)
1583 7441 Ring 18k guld, med ametist. Bruttovikt: 13,3 g, ringmått: 17
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:36)
1583 7440 Ring 18k guld, med ametist. Vikt: 3,8g, ringmått: 20
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:12)
1583 6459 Ring 18k guld, vitguld, med briljant. Vikt: 1,8g ca, ringmått 16,75
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:34)
1583 7461 Ring silver, Efva Attling, "Divorced with children". Vikt: ca 12g, ringmått: 17,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:34)
1583 7207 Ringar 3 st, 18k guld. Vikt: 7,6 gr, ringmått: 19,5-20
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:34)
1583 7014 Ringar silver, 28 st. Vikt: 400 gr ca brutto, ringmått: 17,5-20,5
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:43)
1583 7425 Rödvinsglas 8 st. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:22)
1583 7337 Sejdel Rörstrand, majolika. Höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:48)
1583 4254 Sekretär Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 107 cm. Djup: 47 cm, höjd: 123 cm, nyckel
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:33)
1583 7298 Servisdelar 13 del Gustavsberg, Festong, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:32)
1583 7056 Servisdelar Rosenthal, Maria, ca 35 del
1583 7191 Servisdelar Royal Doulton, Carlyle, 20 delar, + 1 ex kopp
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:02)
1583 7002 Servisdelar Tyskland, 12 delar, + 4 extra fat
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:20)
1583 7449 Sifoner 3 st. Höjd: 31-37 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:36)
1583 7347 Silver 8 delar. Längd: 11 ca, höjd: 7 cm, vikt: 108g ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:20)
1583 6156 Skål + skulpturer, 3 delar, Ulrica Hydman Vallien & Ekenäs glasbruk. Höjd: 10-16 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:50)
1583 7334 Skål Argenta. Diameter: 21 cm, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:15)
1583 7323 Skål Chribska. Signerad, daterad 1990. Längd: 34 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:08)
1583 7117 Skål Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Orrefors. Signerad 2092/4, diameter, 20,5. Höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:55)
1583 6134 Skål Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Glas, Diameter: 23 cm. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:35)
1583 6175 Skål Stengods, Bladdekor i relief, Pia Hellberg, Signerad, Daterad -12. Längd: 33 cm. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:51)
1583 7322 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Veckla, Gustavsberg 1950-1960, stengods med vit carraraglasyr. Längd: 17 cm. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:19)
1583 6008 Skål med lock Samearbete, Andreas Poggats, ask / björk / renhorn, dekorerad. Monogramsignerad AP, Längd: 11 cm. Djup: 6 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:19)
1583 7406 Skålar 3 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974. Stiliserade gröna blad på vit botten. Mönstret ritades av Stig Lindbergs assistent Krister Karlmark på uppdrag av Lindberg som var hans lärare på Konstfack. Diameter: 15-20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:39)
1583 7010 Skålar Kina, 7 delar. Höjd: 5-7 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:43)
1583 7330 Skålfat 2 st, Bo fajans respektive Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige, Rörstrand. Diameter: 17-23 cm
1583 7392 Skålfat 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 15,5x15,5
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:42)
1583 7395 Skålfat Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Fajans. Längd: 17 cm, djup: 16 cm, höjd: 3,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:59)
1583 7374 Skåp Tidigt 1900-tal, ådringsmålad. Bredd: 80 cm, djup: 47 cm, höjd: 180 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:46)
1583 7350 Skärm Tulpaner, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 43-52, höjd: 30 cm
1583 7017 Skrin 2 st, glas. Längd: 21-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)
1583 5166 Skrivbord 1800-tal. Bredd: 112 cm, djup: 46 cm, höjd: 77 cm
1583 7040 Skrivbord 1890-tal, Ek. Bredd: 144 cm, djup: 69 cm, höjd: 79 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:13)
1583 7273 Skrivbord England, läderskiva. Bredd: 122 cm, djup: 61 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:58)
1583 7170 Skrivbord teak. Bredd: 150 cm, djup: 39 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:56)
1583 7046 Skrivbordslampa Boréns. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:52)
1583 7372 Skulptur 1800-tal, brons, Efter antiken. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:31)
1583 7459 Skulptur keramik, Art Déco. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:44)
1583 6107 Skulptur Obelisk i glas, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta Boda, märkt 95690 WÄRFF 95691. Höjd: 30,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:06)
1583 6005 Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Tjäder, Iittala. Längd: 30 cm, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:10)
1583 7115 Skulpturer 2 st, tomtar, keramik. Höjd: 11-17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:51)
1583 7155 Skulpturer 2 st. Adam & Eva, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:31)
1583 7413 Skulpturer Ett par, Putti, nutida, konstmaterial. Höjd: 28,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:42)
1583 7176 Sminkbord med spegel, skiva av glas, Fröseke, 1960-tal. L 100 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:31)
1583 7166 Soffa + KARMSTOL, Nyrokokostil. Bredd: 59-128 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:04)
1583 6366 Soffbord Gustaviansk stil, Stenskiva. Bredd: 92 cm, djup: 52 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:21)
1583 7228 Soffbord Hunters table. Bredd: 128 cm, djup: 41+ 2x24, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:57)
1583 7386 Soffbord Teak, 1960-tal. Bredd: 70 cm, djup: 44 cm, höjd: 47 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:46)
1583 6311 Spegel 1800-tal, Intarsia, 107x76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:26)
1583 7212 Spegel 1920-tal, 110x31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:23)
1583 7291 Spegel 90x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:13)
1583 6263 Spegel bemålad, krön med motiv av sjöjungfru. Höjd: 113 cm. Diameter: 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:30)
1583 7272 Spegel Oval, lackarbete, omkring 1900,67x81 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:05)
1583 7274 Spegel Oval, nutida, Slipat glas, 74x48 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:49)
1583 6383 Spegel sengustaviansk stil, 82x42 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:28)
1583 7275 Spegel Sent 1800-tal, 154x65 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:57)
1583 6346 Spegellampett Karl Johan, mahogny, 2 ljusarmar i mässing, 78x35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:43)
1583 7391 Spegellampetter Ett par, sent 1800-tal, löstagbara ljusarmar, kompletterade, höjd, höjd, 55. Bredd: 57 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:11)
1583 7009 Stol med låda, Furu
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:18)
1583 6568 Stolar 4 st Hee Welling, "About a chair", HAY, modell, AAC 22, benställning i svärtat trä, sits i polypropylen. Bredd: 59 cm, Djup: 52 cm, Höjd: 79 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:48)
1583 7145 Stolar 4 st, Karl Johan. Bredd: 45 cm, sitthöjd. 45 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:11)
1583 7049 Stolar ett par, 1880-tal
1583 4245 Stolar Ett par, Gustavianska
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:52)
1583 7307 Stolar ett par, Rottingsits
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:15)
1583 7293 Taburett Rokokostil, bemålad. Längd: 55,5 cm, djup: 36 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:38)
1583 7318 Takarmatur 1950-tal, kupor av glas. Höjd: 58 cm, diameter: 71 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:19)
1583 6528 Takarmatur bronserad, med blommor i keramik. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:14)
1583 6526 Takarmatur bronserad, möjligen Hans Kögl, Tyskland, Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:05)
1583 7076 Takarmatur Enigma 825, Shoichi Uchiyama för Louis Poulsen, 7 st skärmar i akryl, upphängningsanordning i aluminium, etikettmärkt "Louis Poulsen. Diameter: 82,5 cm. Höjd: 155 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:02)
1583 7004 Takarmatur Glas. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:01)
1583 6097 Takarmatur lameller i vit plast. Diameter: 56 cm. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:06)
1583 7277 Takarmatur Med prismor. Diameter: 52 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:58)
1583 6234 Takarmatur med prismor. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:14)
1583 7061 Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:04)
1583 6022 Tallrikar 14 st, Rörstrand. Diameter: 24,5 cm
1583 7358 Tallrikar 2 st, Kina, dekor i famille rose. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:59)
1583 7162 Tallrikar 3 st, Kina, med dekor av fåglar. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:13)
1583 7299 Tallrikar 5 st, Herend, diameter. Diameter: 19 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:02)
1583 7202 Tallrikar Ett par, Kina, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:45)
1583 7072 Teckningar/akvareller 5 st, 3 st Ellen Jolin+ 1 st Mathilda Jolin+ 1 st Julia Jolin (signerad Carlson), bladets mått: 32x15-62x44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:07)
1583 7404 Tegods 14 delar, Rörstrand
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:37)
1583 7256 Tekoppar mm 9 st, + extra fat, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:41)
1583 7164 Tennföremål 6 delar, tallrikar, ljusstakar, med mer, 1800-tal. Diameter: 20-30, höjd: 10-13 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:41)
1583 7089 Termos Stelton + + extra lock+ pepparkvarn, Peugeot. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:57)
1583 6487 Terrin med senare lock, blåvitt Kompaniporslin. Längd: 18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:58)
1583 7411 Teservisdelar 9 delar, Dekor med blommor & fåglar
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:57)
1583 7250 Trädgårdssoffa gavlar i aluminium, ribbor i trä. Längd: 123 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:20)
1583 7216 Trågsoffa 1800-tal, provinsarbete. Längd: 210 cm. Djup: 63 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:46)
1583 2011 Träsnitt Japan, Slagfält, triptyk. Bildmått: 33x67, yttermått inklusive ram. 48x82 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:53)
1583 7184 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vinterlandskap. Signerad, daterad -79. Bildmått: 42x50 cm, yttermått inklusive ram: 60x66 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:57)
1583 7362 Utställningsaffisch Matisse. Bladets mått: 99x63 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:14)
1583 7383 Väggarmatur Teak, Dragspelsarm. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:48)
1583 7409 Väggarmaturer Ett par, Peter Celsing, För Fagerhult, mässing, 21x20 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:03)
1583 7359 Vägghylla Nils och Kajsa Strinning, String, två hyllplan. Bredd: 78 cm
1583 7380 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Elefant ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 22,5x22,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:33)
1583 7199 Väggplattor 2 st, UE/Gustavsberg, 34x21-37x22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:30)
1583 7114 Väggskulptur Blå skulpterad plast, invändig belysning. Diameter: 70x70 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:50)
1583 7437 Väggvitrin 1800-tal, Spröjs. Längd: 77 cm, djup: 33 cm, höjd: 87 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:43)
1583 7363 Väggvitrin nutida. Längd: 35 cm, djup: 9 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:32)
1583 7259 Vas + skål, 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 9-27 cmm båda signerade.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:17)
1583 7301 Vas + skål, silver. Höjd: 4,5-6,5 cm, vikt: 145g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:14)
1583 7355 Vas Alf Wallander (1862-1914), Sverige. Rörstrand. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:50)
1583 7455 Vas Bing & Grøndahl. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:32)
1583 7324 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:53)
1583 6492 Vas Imariporslin. Höjd: 22,5 cm
1583 7062 Vas Kina. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:57)
1583 7451 Vas Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Ej signerad. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:14)
1583 6393 Vas Reijmyre Glasbruk, Rött glas. Diameter: 12 cm, höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:45)
1583 7458 Vas Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Domino. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:30)
1583 6323 Vas silver, Österrike, 1844. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 60g
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:05)
1583 7418 Vaser Ett par, 1800-tal, Gustafsberg. Höjd: 13,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:50)
1583 7429 Vinglas 6 st, "G III". Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:13)
1583 7427 Vinglas Ett par, på fot, slipad kristall. Höjd: 22 cm
1583 6279 Vitvinsglas 8 st. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:25)
1583 6398 Ytterfoder 5 st, Oktavius, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Diameter: 16,5-19,5. Höjd: 11-14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 18:58)
1583 7320 Ytterfoder Asien, Dia 14-28. Höjd: 14-21 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 20:01)
1583 7453 Ytterfoder ett par, Gustavsberg, Empire-4. Höjd: 17,5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:02)
1583 7460 Ytterfoder Gustavsberg, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Höjd: 16 cm, diameter: 18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 4 december 2023 19:11)