1544 5013 Akryl Jonas Widen (f. 1978), Sverige. "Moon Dreams". Signerad. Akryl på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:00)
1544 3062 Akvarell A Jorpes. Signerad, daterad 69, Stockholmsmotiv. Akvarell, bildmått: 31x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:58)
1544 3002 Akvarell Anna Essipova. "Fjälluggla". Signerad. Akvarell. Bildmått: 38x56 cm, oramat löst blad
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:20)
1544 3042 Akvarell Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1941, Stilleben, med dedikation, 24x17 cm, yttermått inklusive ram: 33x27 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:29)
1544 3315 Akvarell Lindorm Möllerswärd (1892-1984), Sverige. Uppsala. Signerad. Akvarell, 28x22 cm, yttermått inklusive ram: 40x33 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:21)
1544 7015 Akvatint 1700-tal, ej signerad, scen från krog. Bladets mått: 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 35x39 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:25)
1544 3229 Ämbetsmannavärja längd: 95 ca
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)
1544 3127 Armband 18k guld. Ankarlänk. Vikt: 16,5 g. Längd: 19 cm
Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:48)
1544 3126 Armband 18k guld. Bismarck. Vikt: 14,9 g. Längd: 18 cm
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:43)
1544 3380 Armband 18k guld. Längd: 18,5 cm, vikt: 38g ca
Hammered for 15.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:02)
1544 3133 Armband 18k guld. Med berlocker. Vikt: 15,7 g. Längd: 19 cm
Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:45)
1544 3125 Armband 18k guld. Vikt: 43,5 g. Längd: 20 cm
Hammered for 18.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:12)
1544 3129 Armband 18k guld. X-länk. Vikt: 16,9. Längd: 17 cm
Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:41)
1544 3124 Armband 18k guld. X-länk. Vikt: 69g. Längd: 19 cm
Hammered for 28.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:59)
1544 3190 Armlänk 18k guld. Vikt: 1. 15 g. Längd: 16 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:31)
1544 3295 Bägare 2 st, silver. Höjd: 5-8 cm, vikt: 80 g
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:03)
1544 7164 Baljfåtöljer ett par, 1900-tal
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:42)
1544 3160 Bänk med rottingsits, Louis XVI-stil. Längd: 100 cm, höjd: 50 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:03)
1544 3193 Bergère Louis XVI-stil, omkring 1900. Längd: 68 cm, djup: 50 cm, höjd: 84 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:24)
1544 3297 Bestick diverse, silver, 13 delar. Längd: 6-18 cm, vikt: 170 gr ca
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:51)
1544 8009 Bläck Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Galactic dome". Signerad. Bläck på papper. Bildmått: 38x25 cm, yttermått inklusive ram: 48x35 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:00)
1544 5043 Blandteknik Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. "Stockholmsmotiv". Signerad, daterad -34. Blandteknik, bildmått: 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x90 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:19)
1544 8012 Blandteknik Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Maui mauis". Signerad. Sprayfärg / markers. Blandteknik, bildmått: 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 74x54 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:00)
1544 3029 Block modell äldre. Längd: 34 cm, djup: 20 cm, höjd: 23 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:25)
1544 8031 Blyerts Oidentifierad konstnär. 1700-tal, med dedikation, Daterad 1798, ej signerad. Bildmått: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 38x48
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:34)
1544 3104 Bokhylla Björk. Bredd: 100 cm, djup: 27 cm, höjd: 98 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:50)
1544 3335 Bokhylleskåp Björk, Svenska Möbelfabrikerna AB. Bredd: 149 cm, djup: 30 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:35)
1544 7149 Book of birds Olof Rudbeck, Faksimilutgåva, Tryck Björck & Börjesson 1986, Två band, en med fåglar i färg, den andra med kommentarsdel. Inbunden i blått linne, med tillhörande kassett, 30,5x45 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:03)
1544 8136 Bord + 4 stolar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Svensk Fur, Sörgården. Diameter: 80 cm. Höjd: 51 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:51)
1544 3377 Bord rokokostil, omkring 1900, bemålat. Bredd: 88 cm, djup: 53 cm, höjd: 76 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:38)
1544 3242 Bordslampa Mässing med plåtskärm. Höjd: 38 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:50)
1544 3259 Bordslampa mässing. Höjd: 67 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:59)
1544 3309 Bordslampa Porslin, på träsockel. Höjd: 52 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:35)
1544 3217 Bordslampfot brons. Höjd: 37 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:18)
1544 3025 Bordslampfot Elsie Borelius, glaserad keramik. Höjd: 60 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:33)
1544 8193 Bordslampfot Kina, Kanton. Höjd: 60 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:21)
1544 3232 Bordslampor ett par, Bergboms. Höjd: 67 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:39)
1544 3362 Bordslampor Ett par, glaserade, Italien. Höjd: 80 ca
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:26)
1544 3096 Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, 1900-tal. Höjd: 31 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:08)
1544 3287 Bordsuppsats 2 st, Nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik, WMF Höjd: 6-30 cm. Diameter: 13-24 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:08)
1544 3305 Bordsur "Kienzle", 1900-talets första hälft, Valnöt. Längd: 17 cm. Djup: 9,5 cm, höjd: 23 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:40)
1544 3277 Bricka + ett par, coasters, nysilver. Längd: 46 cm, diameter: 9,5 cm
1544 8131 Byrå England. Bredd: 74 cm, djup: 40 cm, höjd: 81 cm, nyckel
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:39)
1544 3139 Byrå Karl Johan, med stenkolonner. Bredd: 78 cm. Djup: 44 cm, höjd: 77 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:17)
1544 3228 Byrå Miniatyr, 1800-tal. Bredd: 17,5 cm, djup: 8,5 cm, höjd: 15 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:06)
1544 8016 Champagneskålar 8 st Med silverring, Efva Attling, Orrefors. Höjd: 11,5 cm, Bruttovikt: 1280g
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:18)
1544 8248 Coaster ett par, nysilver. Diameter: 14 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:29)
1544 3276 Coasters ett par, nysilver. Diameter: 15 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:43)
1544 3189 Collier 18k guld. Vikt: 10,5 g. Längd: 48 cm
Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:48)
1544 3171 Dagbädd Ligne Roset, "Smala", Design: Pascal Mourgue, Skinn. Fällbar, Längd: 190 ca
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:59)
1544 3132 Damarmbandsur 18k guld med armband 18 k. Bruttovikt: 17 g. Längd: 18,5 cm
Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:03)
1544 3389 Druvsax + kaktänger + sockertänger, 5 delar, silver. Längd: 9-13 cm, vikt: 105g ca
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:01)
1544 3020 Emaljmålning André Zurawski (1952), Signerad, yttermått inklusive ram: 35x29 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:25)
1544 3023 Etagebord Sent 1900-tal. Bredd: 38 cm, djup: 31 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:09)
1544 8204 Etsning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrerad 1/150. Bildmått: 21x25 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 43x39,5 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:11)
1544 3006 Etsning Marianne Arnbäck. "Elddjur". Signerad, numrerad 17/200. Etsning. Bildmått: 14x12 cm, yttermått inklusive ram: 21x24 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:20)
1544 3064 Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, Nomader. Bildmått: 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 35x44 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:19)
1544 7526 Fällbord 1800-tal, mahogny. Diameter: 93 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:24)
1544 3037 Färglitografi "The West indies", yttermått inklusive ram: 43x56 cm. Ej signerad
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:26)
1544 8007 Färglitografi Anna Mizak (f. 1939), Sverige. "Body Shapes". Signerad, numrerad 54/100. Litografi. Färglitografi, bildmått: 29x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm
1544 3143 Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Oramat löst blad. Signerad, numrerad 209/275. Färglitografi. Bladets mått: 60x45 cm
1544 7312 Färglitografi Fon Klement (1930-2000), Nederländerna. "Hymne au soleil". Signerad, numrerad 44/125, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 82x73 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:33)
1544 8184 Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrerad 113/190, "From Gamla stan". Färglitografi, bildmått: 67x47 cm, yttermått inklusive ram: 80x60 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:00)
1544 3330 Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. "En sjöman berättar". Signerad, färglitografi, numrerad 25/40,41x49 cm, yttermått inklusive ram: 60x69 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:45)
1544 3019 Färglitografi Hadar Tilja, "Eufori". Signerad, numrerad 33/250, daterad -79. Färglitografi, bildmått: 39x32 cm, yttermått inklusive ram: 59x49 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:35)
1544 3312 Färglitografi Ian Rusth (f. 1950), Sverige. "Jägarens dröm". Signerad, numrerad 84/135, daterad -91. Färglitografi, bildmått: 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 53x59 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:37)
1544 8289 Färglitografi Ingela P Arrhenius, Djungel. Signerad, numrerad 148/489. Färglitografi, bildmått: 58x88 cm, yttermått inklusive ram: 78x101 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:48)
1544 3257 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Nybroviken. Signerad, numrerad Hc. Färglitografi, bildmått: 42x56 cm, yttermått inklusive ram: 60x74 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:50)
1544 3016 Färglitografi Jens Fänge (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 13/25. Färglitografi, bildmått: 34x32 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 50x42 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:52)
1544 3086 Färglitografi Knut Irwe (1912-2002), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 212/220. Färglitografi, bildmått: 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:36)
1544 3382 Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 492/1495, blomsterstilleben, 79x52 cm, yttermått inklusive ram: 92x65 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:18)
1544 3387 Färglitografi Leonor Fini (1907-1996), Argentina. Signerad, EA-upplaga. Färglitografi, bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 60x51 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)
1544 3313 Färglitografi Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Brudpar. Signerad, numrerad 34/290. Färglitografi, bildmått: 52x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x59 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:40)
1544 3314 Färglitografi Linda Gustafsson Nameth (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 136/200. Färglitografi, bildmått: 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:44)
1544 7434 Färglitografi Maria Larkman (f. 1964), Marilyn. Signerad, numrerad 36/270. Färglitografi, bildmått: 39x28 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:29)
1544 3063 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 2/50. Färglitografi, bildmått: 36x30 cm, yttermått inklusive ram: 61x48 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:29)
1544 3080 Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Landskap. Signerad, numrerad 136/150. Färglitografi, bildmått: 53x36 cm, yttermått inklusive ram: 71x53 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:24)
1544 3138 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Oramad. Signerad, numrerad 287/375, Restauranginteriör KB. Färglitografi. Bladets mått: 59x87 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:25)
1544 3250 Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Komposition. Signerad, ej numrerad, bär dedikation. Färglitografi. Bladets mått: 43x34 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:02)
1544 3038 Färglitografi signerad, färglitografi, numrerad 5/50, daterad komposition, yttermått inklusive ram: 41x41
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:04)
1544 3151 Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 94/360, daterad -81, Stockholms Stadshus. Färglitografi, bildmått: 43x55 cm, yttermått inklusive ram: 57x68 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:57)
1544 3142 Färglitografier 2 st, Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 150-upplaga, oramade. Färglitografi. Bladets mått: 60x45 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:34)
1544 3319 Färglitografier 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 181/360, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 33x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x58 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:10)
1544 3383 Färglitografier 2 st, Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Kompositioner, Signerade. Färglitografi, bildmått: 21x21 cm, yttermått inklusive ram: 37x37 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:43)
1544 3033 Färglitografier 2 st, Robert Havell, ej signerad, Horse guards & Melburn House, omkring 1900. Färglitografi, bildmått: 20x30 cm, yttermått inklusive ram: 37x50 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:37)
1544 3092 Färglitografier Ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 105/250. Färglitografi. Bladets mått: 45x20 cm, yttermått inklusive ram: 52x27 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:27)
1544 8181 Färgseriegrafi Tino Stefanoni. Signerad, numrerad 101/150,29x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x47 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:09)
1544 8180 Färgseriegrafi Tino Stefanoni. Signerad, numrerad 13/150,29x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x47 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:57)
1544 8182 Färgseriegrafi Tino Stefanoni. Signerad, numrerad 148/150,29x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x47 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:12)
1544 3262 Fat Royal Copenhagen, krabba. Längd: 16 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:41)
1544 3097 Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 13,5
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:39)
1544 3163 Fåtölj Läder
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:35)
1544 3337 Fåtölj Sadelgjord
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:41)
1544 3355 Fåtöljer Ett par, nutida
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:38)
1544 3307 Figuriner Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Rörstrand. Mytologiska figurer, vitglaserat porslin. Höjd: 12-17 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:57)
1544 3040 Fossil i sten. Längd: 18-21 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:57)
1544 3034 Fotokonst 6 delar, Lumas art Now, yttermått inklusive ram. 13X13 - 18X13 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:56)
1544 3174 Gardiner Ett par, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Anakreon, Firma Svenskt Tenn, 180x250 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:12)
1544 7020 Glasservis Zwiesel, 117 delar, 72 st Champagne. Höjd: 21+ 23 st vitvin, höjd: 19+ 22 st rödvin. Höjd: 20 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:45)
1544 3084 Glasservisdelar ca 30 delar. Höjd: 9-17 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:23)
1544 3338 Golvlampa 1940-tal, med metallfot. Höjd: 160 cm
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:06)
1544 3219 Golvlampa mässing. Höjd: 145 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:05)
1544 3218 Golvlampa Smide. Höjd: 145 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:18)
1544 2080 Golvlampa Teak, 1960/70-tal. Höjd: 140 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:28)
1544 8080 Golvlampfötter ett par. Höjd: 127 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:49)
1544 3215 Golvlampor ett par, krom. Höjd: 120 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:12)
1544 3223 Golvvas Blåvit. Höjd: 63 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:35)
1544 8262 Grafiska blad 2 st, hästmotiv, yttermått inklusive ram: 52x60,55x60 cm. Ej signerad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 1 juni 2023 05:19)
1544 8006 Grafiskt blad Carl Linderoth. "Uppträde". Signerad, numrerad 69/100. Giclee fine art. Bildmått: 27x38 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 30x43 cm
1544 3003 Grafiskt blad Catrin Johansson. "Zebraz". Signerad, numrerad 10/50. Giclee fine art. Bildmått: 27x37 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 30x41 cm
1544 8005 Grafiskt blad Frida Johansson. "Symphonie". Signerad, numrerad 30/40. Giclee fine art. Bildmått: 28x38 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 30x43 cm
1544 3005 Grafiskt blad Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. "Räv". Signerad, numrerad 33/100. Giclee fine art. Bildmått: 38x28. 5 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 40. 5x30 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:04)
1544 8015 Grafiskt blad parti, oramade lösa blad, diverse
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:54)
1544 3211 Gravyr Napoleon, yttermått inklusive ram: 67x77 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:28)
1544 3263 Gravyrer 2 st, Kolorerade, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 40x36 -37x45 cm
1544 3077 Halsband 18 k vitguld, med kula. Längd: 43 cm, vikt: 14,5 g
Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:34)
1544 8036 Halsband med pärlor, 18k guld. Längd: 40 ca, vikt: 9,2 gr
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:38)
1544 3130 Halskedja 18k guld, ankarlänk. Vikt: 19,1 g. Längd: 42 cm
Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:18)
1544 3188 Halskedja 18k guld. Med 3 berlocker. Vikt: 3,8 g. Längd: 40 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:38)
1544 3192 Halskedja 18k guld. Vikt: 4,6 g. Längd: 48 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:03)
1544 3191 Halskedja med hänge 18k guld. Vikt: 3,4 g. Längd: 44 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:23)
1544 3187 Halskedja med hänge 18k guld. Vikt: 6,5 g. Längd: 41 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:31)
1544 3186 Hänge 18k guld. Med vit sten. Vikt: 0,45 g. Längd: 2,4 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:32)
1544 3161 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:09)
1544 2078 Hibashi Japan, Trä/koppar. Diameter: 60 cm. Höjd: 25 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:47)
1544 3182 Ikon Ryssland, rizza i mässing, 22x18 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:48)
1544 3180 Ikon Rysslans, rizza i silver, Daterad 1893,18x15 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:10)
1544 3237 Ishink Luxium, Frankrike, Päron. Höjd: 26 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:26)
1544 3400 Jordglob på benställning. Höjd: 80 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:39)
1544 3111 Kaffegods Classic Rose, Rosenthal, 16 del
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:52)
1544 3278 Käpp med silverkrycka. Längd: 87 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:44)
1544 3286 Karaff med propp, 1800-tal. Höjd: 28 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:34)
1544 3328 Karaffer + burk med lock, 3 delar. Höjd: 22 - 34 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:37)
1544 8146 Karmstol Barockstil
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:07)
1544 3140 Karmstol Erik Kirkegaard, teak / konstläder, ej märkt
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)
1544 3166 Karmstol Karl Johan-stil
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:05)
1544 3275 Karotter med lock 3 st, nysilver. Längd: 19-28 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:54)
1544 3267 Karta Stockholm, mm;62x92 cm, yttermått inklusive ram: 70x100 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:34)
1544 3265 Karta Stockholms skärgård, yttermått inklusive ram: 54x68 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:04)
1544 8030 Konstglas 4 delar, Flygsfors. Höjd: 8-20 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:02)
1544 3093 Konstglas 5 delar, bland annat Erik Höglund. Höjd: 5-19 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:56)
1544 3112 Konstglas 5 delar. Höjd: 8-10 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:46)
1544 7398 Konstglas 6 delar, Hydman/Vallien/Råman. Höjd: 9,5-14, diameter: 33 cm
1544 3131 Kuriosa 4 delar, modell äldre, bland annat Nötknäppare & behållare. Längd: 9-17 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:34)
1544 3374 Låda 1800-tal, trä, bemålad. Längd: 38 cm, djup: 30 cm, höjd: 19 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:29)
1544 3164 Lampbord ett par, Krom. Diameter: 45 cm. Höjd: 55 cm
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:19)
1544 3022 Lampetter Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Reflex", Skultuna. Ett par. Mässing. Höjd: 39 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:01)
1544 3221 Leksaker 5 delar, Mekaniska, bland annat Schuco. Längd: 7-21 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:41)
1544 3222 Leksaker 5 st, modell äldre. Längd: 10-25 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:40)
1544 3224 Leksaker 8 delar, i Originalförpackningar, modell äldre. Längd: 10-18 cm
Hammered for 9.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:18)
1544 3220 Leksaksbilar 3 st, Schuco, bland annat originalkartong. Längd: 10,5-12 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:55)
1544 3402 Linneskåp Furu. Bredd: 131 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 203 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:08)
1544 3356 Ljuskrona Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 80 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)
1544 3107 Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 43 cm
1544 3396 Ljusstakar ett par, glas med inneslutna luftbubblor. Höjd: 13 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:57)
1544 8197 Ljusstakar ett par, mässing med glaskupa, höj -och sänkbar ljushållare. Höjd: 43 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:56)
1544 3245 Ljusstakar ett par, Tenn, 1800-tal. Höjd: 24 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:20)
1544 3241 Ljusstake design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, slingan. Längd: 37. Höjd: 7 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:19)
1544 3289 Marionettdockor 12 st. Höjd: 34 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:30)
1544 3185 Märkestavla med pins, diverse, 28x26 cm
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)
1544 3371 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 142 cm. Djup: 99 cm, höjd: 73,2 ilägg a 48cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:01)
1544 3339 Matsalsgrupp Bord + 4 stolar, mahogny, L140, djup: 100 cm, höjd: 73 2 iläggx48 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:09)
1544 3035 Matservisdelar 8 delar, "Stockholm", Rörstrand, bland annat Terrin. Längd: 22-35, diameter: 20-24 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:34)
1544 3036 Matta orientalisk, 112x146 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:20)
1544 3120 Matta orientalisk, 120x225 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:48)
1544 3177 Matta orientalisk, 123x151 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:38)
1544 3407 Matta orientalisk, 173x235 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:37)
1544 3017 Matta orientalisk, 188x300 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:31)
1544 3121 Matta orientalisk, Afshar, 125x177 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:46)
1544 3176 Matta orientalisk, Galleri, 81x403 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:21)
1544 3154 Matta The Rug Company, "Candy flower", design: Marni, 91x153 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:43)
1544 3156 Matta The Rug Company, "Paris Swirl", design: Paul Smith, 94x152 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:15)
1544 3153 Matta The Rug Company, "Star pink", design: Paul Smith, 127x190 cm
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:34)
1544 3152 Matta The Rug Company, Design, Paul Smith, "Paris Swirl" 94x152 cm
1544 8112 Matta Tibet, 122x186 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:17)
1544 3183 Medalj Ryssland, oktoberrevolutionen. Höjd: 5 cm
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:22)
1544 3184 Memorabilia Olympiader, Böcker & Medaljer, bland annat 1936 6 1948, ca 29x22 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:44)
1544 3041 Oljemålning 1800-tal, porträtt, ej signerad. Olja på pannå, 17x14 cm, yttermått inklusive ram: 27x24 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:26)
1544 8160 Oljemålning Björn Wessman (f. 1949), Sverige. "Bluefingered Dawn", 11,5x16,5 cm, yttermått inklusive ram. 17x22 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:10)
1544 3332 Oljemålning Brita Nordencreutz (1899-1982), Sverige. "Motiv från Öregrund 1926". Signerad a tergo. Olja på duk, 14x21 cm, yttermått inklusive ram: 28x35 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:58)
1544 8226 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. "Hovs Hallar, Kor i aftonsol". Signerad, daterad -43. Olja på pannå, 25x39 cm, yttermått inklusive ram: 46x61 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)
1544 3059 Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Skärgårdsmotiv, monogramsignerad. Olja på pannå, 15x20 cm, yttermått inklusive ram: 27x33 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:35)
1544 3045 Oljemålning Hans Sandell, "Insects". Signerad. Olja på duk, 92x73 cm, yttermått inklusive ram: 94x76 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:19)
1544 3057 Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholms Slott. Signerad. Olja på pannå, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 32x41 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:17)
1544 3060 Oljemålning Harry Waldow (1887-1969), Vintermotiv. Signerad, daterad -21. Olja på pannå, 39x41 cm, yttermått inklusive ram: 49x51 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:13)
1544 3135 Oljemålning Hjalmar Ericsson, Kustband. Signerad, Daterad -62. Olja på duk, 22x38 cm, yttermått inklusive ram: 35x52 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:46)
1544 8178 Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. Signerad, caféexteriör. Olja på pannå, 55x43 cm, yttermått inklusive ram: 76x62 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:52)
1544 3346 Oljemålning JH Miller. Hus vid vattendrag. Signerad. Olja på duk, 58x78 cm, yttermått inklusive ram: 80x100 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:30)
1544 3054 Oljemålning Kalle Berggren (1949-2013), Sverige. "Art Blakey". Signerad, daterad -91. Olja på duk, oramad, 36x25 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:42)
1544 3030 Oljemålning Lars Rolf (1923-2001), Sverige. Monogramsignerad, daterad, -55. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x73 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:31)
1544 3027 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bär signatur, Landskap. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 33x43 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:43)
1544 3203 Oljemålning Oidentifierad konstnär. E. Schwebs. Signerad, daterad 1933, Fågel. Olja på pannå, oramad, 60x45 cm
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:05)
1544 8265 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Holland, 1700-/1800-tal. Flicka med druvor, Olja på duk, 73x60 cm, yttermått inklusive ram: 89x74 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:31)
1544 3325 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 30x41, oramad
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)
1544 3326 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Ej signerad. Olja på pannå, 16,5x21 cm, oramad
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:54)
1544 7306 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad A F, Bymotiv. Olja på pannå, 17x25 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:27)
1544 3266 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad PE, Caféinteriör. Olja på pannå, 72x34 cm, yttermått inklusive ram: 80x40 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:42)
1544 3323 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Ej signerad. Olja på duk, 34x24 cm, oramad
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:31)
1544 3349 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, flanörer. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 80x69 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:17)
1544 3381 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Maj-Britt A, daterad 1990, stilleben. Olja på duk, 61x45 cm, yttermått inklusive ram: 63x48 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:06)
1544 3056 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Signerad, daterad -56, hus. Olja på duk, 34x49 cm, yttermått inklusive ram: 39x54 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:14)
1544 3052 Oljemålning Olle Raap (1919-2012), Sverige. Landskap med man. Signerad. Olja på duk, 87x114 cm, yttermått inklusive ram: 92x118 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:21)
1544 8245 Oljemålning Paul Crotto (1922-2016), USA. Stadsbild. Signerad. Olja på duk, 61x50 cm, yttermått inklusive ram: 68x57 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:17)
1544 3058 Oljemålning Rune Wahlström (f. 1916), blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 33x23 cm, yttermått inklusive ram: 49x40 cm
1544 3046 Oljemålning Sofia Ocaña, komposition, Signerad. Olja på pannå, 31x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x32 cm
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:04)
1544 8022 Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 58x94 cm, yttermått inklusive ram: 68x105 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:00)
1544 3351 Oljemålning Svante Milles (1923-2008), Sverige. Paris. Signerad, daterad 2000. Olja på duk, 72x59 cm, yttermått inklusive ram: 81x69 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:01)
1544 3301 Oljemålning Sverre Erixson (f. 1932), Sverige. "Dam med paraply". Signerad, daterad -87, duk, 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 62x50 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:05)
1544 8060 Oljemålning Thunwall, Signerad, rovfåglar. Olja på duk, 80x103 cm, yttermått inklusive ram: 95x120 cm
1544 3051 Oljemålning Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 49x90 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:47)
1544 3079 Oljemålning Torgny Forsberg (1920-1992), Sverige. Fjällandskap. Signerad, daterad -86. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 56x66 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:59)
1544 3068 Oljemålning Ulla Ruuth-Haglund (1918-1969), Sverige. Interiör, Signerad. Duk på pannå, 30x34 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:33)
1544 8058 Oljemålningar 2 st, Åke Östberg (f. 1946), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 31x37-38x32 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:47)
1544 3264 Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, 1800-tal, Klosterinteriörer. Olja på pannå, 9x7, yttermått inklusive ram: 16x14 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:43)
1544 3334 Oljemålningar 2 st, Osep Maidanjuk (1886-1961), Sverige. Motiv från Kolåsen. Signerad, daterad -36. Olja på pannå, 12x17 cm, yttermått inklusive ram: 21x27 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:55)
1544 8190 Oljemålningar 3 st, Gabriele Golinelli, frukter. Signerade, Olja på duk, oramade, 30x30 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:12)
1544 3322 Oljemålningar 3 st. Signerade KC, 9,5x8,5 cm -15,5x13,5 cm, oramade
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:44)
1544 3044 Oljetryck 3 st, Anders Zorn (1860-1920), Sverige. "Arti Grafiche Ricordi", yttermått inklusive ram: 44x34 - 62x43 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:13)
1544 8040 Örhängen ett par, 18k guld. Vikt: 2,9 g
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:49)
1544 3398 Överkast "Oscar den II, Lefve Konungen", 175x120 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:29)
1544 3128 Parfymflakong + vas, Opalin / lysterglas, bland annat Howell. Höjd: 15,5-19 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:19)
1544 3292 Parti grafik 8 st, bland annat Louise Nevelson, oramade, oramade lösa blad
1544 3291 Parti grafik & teckningar 13 st, diverse motiv, oramade, oramade lösa blad
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:36)
1544 3018 Parti koppar 5 delar
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:56)
1544 8249 Parti kuriosa Orientaliskt, 7 delar, bland annat Cloisonne
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:30)
1544 3216 Parti vykort & frimärken modell äldre
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:40)
1544 7030 Pastell Carl Brandt, Kust. Signerad, daterad 1893,52x34 cm, yttermått inklusive ram: 62x44 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:49)
1544 3386 Pastell Carl Brandt, Signerad, Landskap, 17x51 cm, yttermått inklusive ram: 37x71 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:30)
1544 3272 Pastell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 11x9, yttermått inklusive ram: 24x20 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)
1544 3354 Pelarbord ett par, Danmark. "H. M. Sofaborde", Bredd: 59 cm. Djup: 59 cm. Höjd: 50 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:47)
1544 3252 Piedestal Elefant, Keramik. Höjd: 56 cm, höjd: 46 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:35)
1544 3368 Piedestal Stenskivor. Höjd: 70 cm
1544 3340 Pottskåp sengustaviansk stil. Bredd: 50 cm. Djup: 33 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:58)
1544 3141 Pottskåp sengustavianskt, omkring 1800, kompletterat. Bredd: 40 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 77 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:07)
1544 3296 Prydnadsfåglar ett par, nysilver. Längd: 28 cm
1544 3357 Psalmodikon med stråke. Längd: 82 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:56)
1544 3098 Rakspegel 1800-tal, mahogny. Bredd: 30 cm, höjd: 38 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:03)
1544 3353 Ring 18 k med pärla. Vikt: 2 g ca, ringmått: 19,5
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:26)
1544 3202 Ring 18k guld, storlek: 7-7,5 ca. Vikt: 7,5g ca
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:45)
1544 3181 Ringar 5 st. 18k guld. 4 st. Med diamanter, Vikt: 10 g. Storlek: 16,2 -18
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:39)
1544 3118 Röllakan Galleri, 95x295 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:06)
1544 8257 Rullmålning Kina, 215x78 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:41)
1544 8211 Sabel modell äldre. Längd: 78 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:49)
1544 3238 Sabel Orientalisk. Längd: 68 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:54)
1544 3392 Sabel Svalling. Längd: 113 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:05)
1544 3148 Salongsbord mahogny. Bredd: 83 cm, djup: 63 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:02)
1544 3406 Sänggavel + 1 par nattygsbord. Längd: 200 cm. Längd: 66, djup: 40 cm, höjd: 65 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)
1544 8024 Sängram Tidigt 1900-tal, Märkt Nordiska Kompaniet, 210x98 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:07)
1544 3102 Satsbord 3 delar, mahogny, 60x40 cm. Höjd: 48-53 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:21)
1544 3157 Satsbord 3 delar, mahogny. Höjd: 55-60 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:10)
1544 3366 Servisdelar 35 del ca, Rosenthal. Mat- & kaffeservisdelar, Classic Rose respektive Studio-line
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)
1544 3405 Servisdelar Mat- och kaffeservis, 55 del ca, Rosenthal, Maria Björnbär
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:45)
1544 3085 Servisdelar Rörstrand, Taffel, ca 25 del
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:00)
1544 3233 Shaker Nysilver / bakelit, Folke Ahrström (1907-1997), Sverige. 1930-tal. GAB Guldsmedsaktiebolaget, Höjd: 23cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:42)
1544 3255 Sideboard Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 203 cm, djup: 53 cm, höjd: 83 cm, nyckel
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:11)
1544 3404 Sideboard mässing och glas. Längd: 101 cm, djup: 31 cm, höjd: 70 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:13)
1544 3343 Sigill omkring 1900, förgylld metall. Höjd: 10 cm
1544 3095 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Diameter: 10 cm, höjd: 4,5 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:50)
1544 3280 Skål Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Diameter: : 46 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:51)
1544 3108 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Bladformad, fajans med dekor av växtlighet och blomster. Signerad med Studiohanden, Längd: 31 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:22)
1544 3304 Skålar + vas & karaff, 6 delar, omkring 1900, Kristall. Längd: 15-17, höjd: 6-24 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:13)
1544 3110 Skålar 3 st, bland annat Rörstrand. Höjd: 4,5-9 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:32)
1544 3039 Skålar 3 st, Mineraler. Längd: 15-17 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:49)
1544 8268 Skålar på fot, 2 st, bland annat Simon Gate. Höjd: 14 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:12)
1544 3075 Skålfat Kina, Porslin, blåvitt. Längd: 38 cm
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:54)
1544 3403 Skåp mahogny. Bredd: 52 cm, djup: 31 cm, höjd: 132 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:42)
1544 3001 Skedar 4 st, olika modeller, silver. Längd: 18-20 c. Vikt: 210g
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:14)
1544 8253 Skulptur Buddha, Metall. Höjd: 16 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:36)
1544 3247 Skulptur Curt Gitschmann (1876-1933), brons, Fec, "Aktien Gesellschaft Gladenbeck", Soldat, "1720". Höjd: 26 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:09)
1544 3269 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Fisk, på träsockel. Längd: 15 cm, höjd: 15 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:33)
1544 3249 Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. WWF för NK, Fågel. Längd: 16 cm, höjd: 16,5 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:22)
1544 3248 Skulptur Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. WWF för NK, Padda. Längd: 17 cm, höjd: 9 cm
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:07)
1544 3090 Skulptur Keramik, Herman Fogelin (f. 1947), Sverige. "Redogöra en situation". Höjd: 28,5 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:46)
1544 8142 Skulptur Konstglas, Kosta Royal art, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 12+ 2 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:02)
1544 3399 Skulptur Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Sko. Höjd: 11 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:55)
1544 3050 Skulptur metall, Thailand. Höjd: 33 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:08)
1544 3117 Skulptur Metall, Trana. Höjd: 79 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:05)
1544 3087 Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Fågel, Iittala. Längd: 15 cm
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:42)
1544 8088 Skulptur Royal Copenhagen, "Kräftan" Pia Langelund. Höjd: 27 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:41)
1544 3236 Skulptur Wien. Längd: 22 cm, höjd: 29 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:57)
1544 8273 Skulpturer 10 st, Kina, Soapstone. Höjd: 8-16 cm
1544 3333 Skulpturer ett par, glasfåglar, Signerad. Längd: 15 cm, höjd: 10 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:17)
1544 3178 Skulpturer ett par, katter, porslin, Italien. Höjd: 21 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:21)
1544 3168 Snurrfåtöljer ett par, "Metropolitan", Jeffrey Bernett, för B&B Italia, läder
Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:38)
1544 8118 Soffa + fåtöljer, Gustaviansk stil, 3 delar. Bredd: 62-188 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:25)
1544 3226 Soffbord 2 delat, Ambo, Zanotta design, Enzo Mari (f. 1932), Italien. Bredd: 110 cm, djup: 72 cm, höjd: 25-40 cm
Hammered for 9.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:46)
1544 3159 Soffbord Carl Cederholm (f. 1909), Sverige. Stil & Form, 1940-tal. Bord med utdragbara skivor, underliggande svart skiva. Etikettmärkt, Bredd: 128-183 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 54 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:03)
1544 3199 Soffbord Rokokostil, Laserat. Bredd: 89 cm, djup: 56 cm, höjd: 60 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:43)
1544 3198 Soffgrupp Empirestil, 3 delar. Längd: 170 cm
Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:44)
1544 8287 Spegel + pall, 2 delar, rokokostil, metallbeklädda. Höjd: 50 + 140
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:40)
1544 7288 Spegel Jugend, mahogny, Mässingsbeslag, 168x88 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:03)
1544 8187 Spegel nutida, 112x110 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:06)
1544 3105 Spegel Nyrokoko, 92x60 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:53)
1544 3122 Spegel rokokostil, 1940-tal, yttermått inklusive ram: 83x41 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:46)
1544 7241 Spegelbyrå avlutad. Bredd: 107 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 180 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:50)
1544 3103 Spelbord 1890-tal, mahogny. Bredd: 91 cm, djup: 45 cm, höjd: 78 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)
1544 8269 Spelbord nyränessans. Bredd: 95 cm. Djup: 47x2 cm, höjd: 73 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:24)
1544 3359 Spelbord nyrenässans, mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 44x2 cm. Höjd: 76 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:37)
1544 3147 Spelbord nyrenässans, Valnöt. Bredd: 89 cm. Djup: 44x2 cm, höjd: 75 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:32)
1544 3327 Stekfat Thomas Fell & Co, Porslin. Längd: 52 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:03)
1544 3167 Stolar 6 st, Nyrokoko
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:24)
1544 3100 Stolar 8 st, "Garmi", Bra Bohag, Nils Jonsson, Troeds
Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:47)
1544 3200 Stolar ett par, Gustaviansk stil
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:51)
1544 3347 Stövelknekt Gubbe, nutida. Längd: 30 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:51)
1544 3230 Svärd Afrika. Längd: 77 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:09)
1544 3395 Svärd Kina. Längd: 112 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:11)
1544 3358 Sybord nyrokoko. Bredd: 45 cm, djup: 37 cm, höjd: 76 cm, nyckel
1544 7483 Syltkrukor 4 st. - 2 st. Wallåkra, 2 st. Höganäs. Höjd: 8-16 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:39)
1544 3201 Taburetter ett par, Gustaviansk stil. Längd: 42 cm, djup: 38 cm, höjd: 42 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:46)
1544 8242 Takarmatur 1960-tal, glaskupor/Teak. Längd: 60 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:54)
1544 3273 Takarmatur Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 50 cm. Höjd: 30 cm
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:38)
1544 8275 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:00)
1544 8292 Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:27)
1544 3344 Takarmatur PH-lampa, design: Poul Henningsen, Louis Poulsen. Diameter: 50 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:56)
1544 3342 Takarmatur Pholc, 9 ljuspunkter. Glas och metall. Höjd: ca 45 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:39)
1544 3373 Takarmatur rokokostil, prismor. Höjd: 65 ca
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:06)
1544 8170 Takarmatur Venetiansk-stil. Höjd: 74 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)
1544 3285 Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 24,5 cm
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:25)
1544 3270 Teckning Yngve Berg (1887-1963), Sverige. Originalteckning till boken "Lyckans tempel" av Alice Lyttken 1946. Signerad. Bildmått: 15x12 cm, yttermått inklusive ram: 25x22 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:36)
1544 2079 Tekanna Cilla Adlercreutz, stengods. Höjd: 27 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:18)
1544 3370 Trädgårdsgrupp 3 delar. Diameter: 60 cm. Höjd: 72 cm
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:31)
1544 3352 Träsnitt Japan, Zebra, 76x64 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:59)
1544 8282 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Provtryck, bangården. Bildmått: 18x61 cm, yttermått inklusive ram: 33x74 cm
1544 3348 Träsocklar till vaser & skulpturer, Asien, diameter: 6-25 cm
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:04)
1544 8148 Trätavla Karl-Olov Björk (1936-2013), Sverige. "Hawaiibrud i Japansk trädgård". Signerad, daterad 1993. Trä, 56x48 cm, oramad
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:11)
1544 3146 Trattgrammofon höjd: 64 cm
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:07)
1544 3235 Tulpanvas Orientalisk. Höjd: 25 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:50)
1544 3212 Väggarmatur "Modular", Belgien, Type 380000. Längd: 130 ca
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:32)
1544 3274 Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Parkfågel", glaserad keramik, Gustavsberg, 43x32 cm
Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:32)
1544 3069 Väggrelief Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Signerad, keramik, 18x13 cm
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:06)
1544 3070 Väggrelief Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. Signerad. Järn, 18x23 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:20)
1544 8150 Väggrelief Wladyslaw Popielarczyk (1925-1987), Polen. Signerad, daterad 1961,100x33 cm, oramad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:16)
1544 3261 Värja Monogram Gustav VI Adolf. Längd: 96 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:45)
1544 3116 Vas + ljusstake, 2 delar, Iittala, Kastehelmi & Bolero. Höjd: 4,5-15,5
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:56)
1544 3049 Vas Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. "Contrast", Kosta Boda. Höjd: 19 cm
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:55)
1544 3271 Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 25 cm
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:52)
1544 3302 Vas Frantisek Pazourek för Curt Schlevogt, "Kleine Weinlese", transparant glas. Höjd: 13 cm
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:25)
1544 3074 Vas Glas, Signerat Tage No 7. Höjd: 15,5 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:13)
1544 3073 Vas Gustavsberg, Kåge Verkstad. Höjd: 17 cm
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:55)
1544 3172 Vas Kina, Sang-de-Boeuf / Oxblodsglasyr, träsockel. Höjd: 43-49 cm
Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:48)
1544 3088 Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 30 cm
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:52)
1544 3048 Vas Mathias Fischer (1945-1987), Signerad, harpälsglasyr. Höjd: 17 cm
1544 3239 Vas Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 22,5 cm
1544 3072 Vas Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad. Swedish Grace, Höjd: 14 cm
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:03)
1544 3065 Vas Rörstrand, Beppo. Höjd: 17 cm. Diameter: 11 cm
1544 3106 Vinglas 10 st. Höjd: 16,5 cm
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:37)
1544 3391 Vinställ Frankrike, För 70 flaskor, metall, med dörr och lås. Längd: 58 cm, djup: 55 cm, höjd: 77 cm, nyckel
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:49)
1544 3390 Vinställ Metall, för 50 flaskor, med dörr. Längd: 55 cm, djup: 33 cm, höjd: 110 cm
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:37)
1544 3099 Vitrinskåp 1800-tal, mahogny. Bredd: 79 cm, djup: 40 cm, höjd: 170 cm, nyckel
Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:35)
1544 3363 Vitrinskåp Louis XVI-stil, intarsia. Bredd: 70 cm, djup: 32 cm, höjd: 142 cm, nyckel
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:37)
1544 3281 Vitvinsglas 10 delar. Höjd: 12,5 cm
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:30)
1544 3071 Ytterfoder 8 st, Gustavsberg. Höjd: 10-16 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:01)