Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 29 maj 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1544 5013  Akryl Jonas Widen (f. 1978), Sverige. "Moon Dreams". Signerad. Akryl på duk, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 58x49 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:00)

1544 3062  Akvarell A Jorpes. Signerad, daterad 69, Stockholmsmotiv. Akvarell, bildmått: 31x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x60 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:58)

1544 3002  Akvarell Anna Essipova. "Fjälluggla". Signerad. Akvarell. Bildmått: 38x56 cm, oramat löst blad

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:20)

1544 3042  Akvarell Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1941, Stilleben, med dedikation, 24x17 cm, yttermått inklusive ram: 33x27 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:29)

1544 3315  Akvarell Lindorm Möllerswärd (1892-1984), Sverige. Uppsala. Signerad. Akvarell, 28x22 cm, yttermått inklusive ram: 40x33 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:21)

1544 7015  Akvatint 1700-tal, ej signerad, scen från krog. Bladets mått: 18x23 cm, yttermått inklusive ram: 35x39 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:25)

1544 3229  Ämbetsmannavärja längd: 95 ca

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)

1544 3127  Armband 18k guld. Ankarlänk. Vikt: 16,5 g. Längd: 19 cm

Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:48)

1544 3126  Armband 18k guld. Bismarck. Vikt: 14,9 g. Längd: 18 cm

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:43)

1544 3380  Armband 18k guld. Längd: 18,5 cm, vikt: 38g ca

Hammered for 15.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:02)

1544 3133  Armband 18k guld. Med berlocker. Vikt: 15,7 g. Längd: 19 cm

Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:45)

1544 3125  Armband 18k guld. Vikt: 43,5 g. Längd: 20 cm

Hammered for 18.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:12)

1544 3129  Armband 18k guld. X-länk. Vikt: 16,9. Längd: 17 cm

Hammered for 7.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:41)

1544 3124  Armband 18k guld. X-länk. Vikt: 69g. Längd: 19 cm

Hammered for 28.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:59)

1544 3190  Armlänk 18k guld. Vikt: 1. 15 g. Längd: 16 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:31)

1544 3295  Bägare 2 st, silver. Höjd: 5-8 cm, vikt: 80 g

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:03)

1544 7164  Baljfåtöljer ett par, 1900-tal

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:42)

1544 3160  Bänk med rottingsits, Louis XVI-stil. Längd: 100 cm, höjd: 50 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:03)

1544 3193  Bergère Louis XVI-stil, omkring 1900. Längd: 68 cm, djup: 50 cm, höjd: 84 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:24)

1544 3297  Bestick diverse, silver, 13 delar. Längd: 6-18 cm, vikt: 170 gr ca

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:51)

1544 8009  Bläck Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Galactic dome". Signerad. Bläck på papper. Bildmått: 38x25 cm, yttermått inklusive ram: 48x35 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:00)

1544 5043  Blandteknik Ellis Wallin (1888-1972), Sverige. "Stockholmsmotiv". Signerad, daterad -34. Blandteknik, bildmått: 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 70x90 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:19)

1544 8012  Blandteknik Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Maui mauis". Signerad. Sprayfärg / markers. Blandteknik, bildmått: 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 74x54 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:00)

1544 3029  Block modell äldre. Längd: 34 cm, djup: 20 cm, höjd: 23 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:25)

1544 8031  Blyerts Oidentifierad konstnär. 1700-tal, med dedikation, Daterad 1798, ej signerad. Bildmått: 27x38 cm, yttermått inklusive ram: 38x48

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:34)

1544 3104  Bokhylla Björk. Bredd: 100 cm, djup: 27 cm, höjd: 98 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:50)

1544 3335  Bokhylleskåp Björk, Svenska Möbelfabrikerna AB. Bredd: 149 cm, djup: 30 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:35)

1544 7149  Book of birds Olof Rudbeck, Faksimilutgåva, Tryck Björck & Börjesson 1986, Två band, en med fåglar i färg, den andra med kommentarsdel. Inbunden i blått linne, med tillhörande kassett, 30,5x45 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:03)

1544 8136  Bord + 4 stolar, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Svensk Fur, Sörgården. Diameter: 80 cm. Höjd: 51 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:51)

1544 3377  Bord rokokostil, omkring 1900, bemålat. Bredd: 88 cm, djup: 53 cm, höjd: 76 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:38)

1544 3242  Bordslampa Mässing med plåtskärm. Höjd: 38 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:50)

1544 3259  Bordslampa mässing. Höjd: 67 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:59)

1544 3309  Bordslampa Porslin, på träsockel. Höjd: 52 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:35)

1544 3217  Bordslampfot brons. Höjd: 37 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:18)

1544 3025  Bordslampfot Elsie Borelius, glaserad keramik. Höjd: 60 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:33)

1544 8193  Bordslampfot Kina, Kanton. Höjd: 60 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:21)

1544 3232  Bordslampor ett par, Bergboms. Höjd: 67 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:39)

1544 3362  Bordslampor Ett par, glaserade, Italien. Höjd: 80 ca

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:26)

1544 3096  Bordslystrar Ett par, Gustaviansk stil, 1900-tal. Höjd: 31 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:08)

1544 3287  Bordsuppsats 2 st, Nysilver, Württembergische Metallwarenfabrik, WMF Höjd: 6-30 cm. Diameter: 13-24 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:08)

1544 3305  Bordsur "Kienzle", 1900-talets första hälft, Valnöt. Längd: 17 cm. Djup: 9,5 cm, höjd: 23 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:40)

1544 3277  Bricka + ett par, coasters, nysilver. Längd: 46 cm, diameter: 9,5 cm

1544 8131  Byrå England. Bredd: 74 cm, djup: 40 cm, höjd: 81 cm, nyckel

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:39)

1544 3139  Byrå Karl Johan, med stenkolonner. Bredd: 78 cm. Djup: 44 cm, höjd: 77 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:17)

1544 3228  Byrå Miniatyr, 1800-tal. Bredd: 17,5 cm, djup: 8,5 cm, höjd: 15 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:06)

1544 8016  Champagneskålar 8 st Med silverring, Efva Attling, Orrefors. Höjd: 11,5 cm, Bruttovikt: 1280g

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:18)

1544 8248  Coaster ett par, nysilver. Diameter: 14 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:29)

1544 3276  Coasters ett par, nysilver. Diameter: 15 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:43)

1544 3189  Collier 18k guld. Vikt: 10,5 g. Längd: 48 cm

Hammered for 4.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:48)

1544 3171  Dagbädd Ligne Roset, "Smala", Design: Pascal Mourgue, Skinn. Fällbar, Längd: 190 ca

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:59)

1544 3132  Damarmbandsur 18k guld med armband 18 k. Bruttovikt: 17 g. Längd: 18,5 cm

Hammered for 5.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:03)

1544 3389  Druvsax + kaktänger + sockertänger, 5 delar, silver. Längd: 9-13 cm, vikt: 105g ca

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:01)

1544 3020  Emaljmålning André Zurawski (1952), Signerad, yttermått inklusive ram: 35x29 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:25)

1544 3023  Etagebord Sent 1900-tal. Bredd: 38 cm, djup: 31 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:09)

1544 8204  Etsning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. Signerad, numrerad 1/150. Bildmått: 21x25 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 43x39,5 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:11)

1544 3006  Etsning Marianne Arnbäck. "Elddjur". Signerad, numrerad 17/200. Etsning. Bildmått: 14x12 cm, yttermått inklusive ram: 21x24 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:20)

1544 3064  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, Nomader. Bildmått: 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 35x44 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:19)

1544 7526  Fällbord 1800-tal, mahogny. Diameter: 93 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:24)

1544 3037  Färglitografi "The West indies", yttermått inklusive ram: 43x56 cm. Ej signerad

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:26)

1544 8007  Färglitografi Anna Mizak (f. 1939), Sverige. "Body Shapes". Signerad, numrerad 54/100. Litografi. Färglitografi, bildmått: 29x21 cm, yttermått inklusive ram: 42x32 cm

1544 3143  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Oramat löst blad. Signerad, numrerad 209/275. Färglitografi. Bladets mått: 60x45 cm

1544 7312  Färglitografi Fon Klement (1930-2000), Nederländerna. "Hymne au soleil". Signerad, numrerad 44/125, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 82x73 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:33)

1544 8184  Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, numrerad 113/190, "From Gamla stan". Färglitografi, bildmått: 67x47 cm, yttermått inklusive ram: 80x60 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:00)

1544 3330  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. "En sjöman berättar". Signerad, färglitografi, numrerad 25/40,41x49 cm, yttermått inklusive ram: 60x69 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:45)

1544 3019  Färglitografi Hadar Tilja, "Eufori". Signerad, numrerad 33/250, daterad -79. Färglitografi, bildmått: 39x32 cm, yttermått inklusive ram: 59x49 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:35)

1544 3312  Färglitografi Ian Rusth (f. 1950), Sverige. "Jägarens dröm". Signerad, numrerad 84/135, daterad -91. Färglitografi, bildmått: 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 53x59 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:37)

1544 8289  Färglitografi Ingela P Arrhenius, Djungel. Signerad, numrerad 148/489. Färglitografi, bildmått: 58x88 cm, yttermått inklusive ram: 78x101 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:48)

1544 3257  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Nybroviken. Signerad, numrerad Hc. Färglitografi, bildmått: 42x56 cm, yttermått inklusive ram: 60x74 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:50)

1544 3016  Färglitografi Jens Fänge (f. 1965), Sverige. Signerad, numrerad 13/25. Färglitografi, bildmått: 34x32 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 50x42 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:52)

1544 3086  Färglitografi Knut Irwe (1912-2002), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 212/220. Färglitografi, bildmått: 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:36)

1544 3382  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 492/1495, blomsterstilleben, 79x52 cm, yttermått inklusive ram: 92x65 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:18)

1544 3387  Färglitografi Leonor Fini (1907-1996), Argentina. Signerad, EA-upplaga. Färglitografi, bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 60x51 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)

1544 3313  Färglitografi Lillan Michelin (f. 1947), Sverige. Brudpar. Signerad, numrerad 34/290. Färglitografi, bildmått: 52x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x59 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:40)

1544 3314  Färglitografi Linda Gustafsson Nameth (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 136/200. Färglitografi, bildmått: 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:44)

1544 7434  Färglitografi Maria Larkman (f. 1964), Marilyn. Signerad, numrerad 36/270. Färglitografi, bildmått: 39x28 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:29)

1544 3063  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 2/50. Färglitografi, bildmått: 36x30 cm, yttermått inklusive ram: 61x48 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:29)

1544 3080  Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Landskap. Signerad, numrerad 136/150. Färglitografi, bildmått: 53x36 cm, yttermått inklusive ram: 71x53 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:24)

1544 3138  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Oramad. Signerad, numrerad 287/375, Restauranginteriör KB. Färglitografi. Bladets mått: 59x87 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:25)

1544 3250  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Komposition. Signerad, ej numrerad, bär dedikation. Färglitografi. Bladets mått: 43x34 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:02)

1544 3038  Färglitografi signerad, färglitografi, numrerad 5/50, daterad komposition, yttermått inklusive ram: 41x41

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:04)

1544 3151  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 94/360, daterad -81, Stockholms Stadshus. Färglitografi, bildmått: 43x55 cm, yttermått inklusive ram: 57x68 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:57)

1544 3142  Färglitografier 2 st, Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 150-upplaga, oramade. Färglitografi. Bladets mått: 60x45 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:34)

1544 3319  Färglitografier 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholm. Signerad, numrerad 181/360, daterad -88. Färglitografi, bildmått: 33x45 cm, yttermått inklusive ram: 46x58 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:10)

1544 3383  Färglitografier 2 st, Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. Kompositioner, Signerade. Färglitografi, bildmått: 21x21 cm, yttermått inklusive ram: 37x37 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:43)

1544 3033  Färglitografier 2 st, Robert Havell, ej signerad, Horse guards & Melburn House, omkring 1900. Färglitografi, bildmått: 20x30 cm, yttermått inklusive ram: 37x50 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:37)

1544 3092  Färglitografier Ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 105/250. Färglitografi. Bladets mått: 45x20 cm, yttermått inklusive ram: 52x27 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:27)

1544 8181  Färgseriegrafi Tino Stefanoni. Signerad, numrerad 101/150,29x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x47 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:09)

1544 8180  Färgseriegrafi Tino Stefanoni. Signerad, numrerad 13/150,29x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x47 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:57)

1544 8182  Färgseriegrafi Tino Stefanoni. Signerad, numrerad 148/150,29x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x47 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:12)

1544 3262  Fat Royal Copenhagen, krabba. Längd: 16 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:41)

1544 3097  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 13,5

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:39)

1544 3163  Fåtölj Läder

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:35)

1544 3337  Fåtölj Sadelgjord

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:41)

1544 3355  Fåtöljer Ett par, nutida

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:38)

1544 3307  Figuriner Harald Salomon (1900-1990), Danmark. Rörstrand. Mytologiska figurer, vitglaserat porslin. Höjd: 12-17 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:57)

1544 3040  Fossil i sten. Längd: 18-21 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:57)

1544 3034  Fotokonst 6 delar, Lumas art Now, yttermått inklusive ram. 13X13 - 18X13 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:56)

1544 3174  Gardiner Ett par, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Anakreon, Firma Svenskt Tenn, 180x250 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:12)

1544 7020  Glasservis Zwiesel, 117 delar, 72 st Champagne. Höjd: 21+ 23 st vitvin, höjd: 19+ 22 st rödvin. Höjd: 20 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:45)

1544 3084  Glasservisdelar ca 30 delar. Höjd: 9-17 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:23)

1544 3338  Golvlampa 1940-tal, med metallfot. Höjd: 160 cm

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:06)

1544 3219  Golvlampa mässing. Höjd: 145 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:05)

1544 3218  Golvlampa Smide. Höjd: 145 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:18)

1544 2080  Golvlampa Teak, 1960/70-tal. Höjd: 140 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:28)

1544 8080  Golvlampfötter ett par. Höjd: 127 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:49)

1544 3215  Golvlampor ett par, krom. Höjd: 120 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:12)

1544 3223  Golvvas Blåvit. Höjd: 63 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:35)

1544 8262  Grafiska blad 2 st, hästmotiv, yttermått inklusive ram: 52x60,55x60 cm. Ej signerad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 1 juni 2023 05:19)

1544 8006  Grafiskt blad Carl Linderoth. "Uppträde". Signerad, numrerad 69/100. Giclee fine art. Bildmått: 27x38 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 30x43 cm

1544 3003  Grafiskt blad Catrin Johansson. "Zebraz". Signerad, numrerad 10/50. Giclee fine art. Bildmått: 27x37 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 30x41 cm

1544 8005  Grafiskt blad Frida Johansson. "Symphonie". Signerad, numrerad 30/40. Giclee fine art. Bildmått: 28x38 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 30x43 cm

1544 3005  Grafiskt blad Jonas Nilsson (f. 1968), Sverige. "Räv". Signerad, numrerad 33/100. Giclee fine art. Bildmått: 38x28. 5 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 40. 5x30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:04)

1544 8015  Grafiskt blad parti, oramade lösa blad, diverse

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:54)

1544 3211  Gravyr Napoleon, yttermått inklusive ram: 67x77 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:28)

1544 3263  Gravyrer 2 st, Kolorerade, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 40x36 -37x45 cm

1544 3077  Halsband 18 k vitguld, med kula. Längd: 43 cm, vikt: 14,5 g

Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:34)

1544 8036  Halsband med pärlor, 18k guld. Längd: 40 ca, vikt: 9,2 gr

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:38)

1544 3130  Halskedja 18k guld, ankarlänk. Vikt: 19,1 g. Längd: 42 cm

Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:18)

1544 3188  Halskedja 18k guld. Med 3 berlocker. Vikt: 3,8 g. Längd: 40 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:38)

1544 3192  Halskedja 18k guld. Vikt: 4,6 g. Längd: 48 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:03)

1544 3191  Halskedja med hänge 18k guld. Vikt: 3,4 g. Längd: 44 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:23)

1544 3187  Halskedja med hänge 18k guld. Vikt: 6,5 g. Längd: 41 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:31)

1544 3186  Hänge 18k guld. Med vit sten. Vikt: 0,45 g. Längd: 2,4 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:32)

1544 3161  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:09)

1544 2078  Hibashi Japan, Trä/koppar. Diameter: 60 cm. Höjd: 25 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:47)

1544 3182  Ikon Ryssland, rizza i mässing, 22x18 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:48)

1544 3180  Ikon Rysslans, rizza i silver, Daterad 1893,18x15 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:10)

1544 3237  Ishink Luxium, Frankrike, Päron. Höjd: 26 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:26)

1544 3400  Jordglob på benställning. Höjd: 80 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:39)

1544 3111  Kaffegods Classic Rose, Rosenthal, 16 del

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:52)

1544 3278  Käpp med silverkrycka. Längd: 87 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:44)

1544 3286  Karaff med propp, 1800-tal. Höjd: 28 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:34)

1544 3328  Karaffer + burk med lock, 3 delar. Höjd: 22 - 34 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:37)

1544 8146  Karmstol Barockstil

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:07)

1544 3140  Karmstol Erik Kirkegaard, teak / konstläder, ej märkt

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)

1544 3166  Karmstol Karl Johan-stil

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:05)

1544 3275  Karotter med lock 3 st, nysilver. Längd: 19-28 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:54)

1544 3267  Karta Stockholm, mm;62x92 cm, yttermått inklusive ram: 70x100 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:34)

1544 3265  Karta Stockholms skärgård, yttermått inklusive ram: 54x68 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:04)

1544 8030  Konstglas 4 delar, Flygsfors. Höjd: 8-20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:02)

1544 3093  Konstglas 5 delar, bland annat Erik Höglund. Höjd: 5-19 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:56)

1544 3112  Konstglas 5 delar. Höjd: 8-10 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:46)

1544 7398  Konstglas 6 delar, Hydman/Vallien/Råman. Höjd: 9,5-14, diameter: 33 cm

1544 3131  Kuriosa 4 delar, modell äldre, bland annat Nötknäppare & behållare. Längd: 9-17 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:34)

1544 3374  Låda 1800-tal, trä, bemålad. Längd: 38 cm, djup: 30 cm, höjd: 19 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:29)

1544 3164  Lampbord ett par, Krom. Diameter: 45 cm. Höjd: 55 cm

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:19)

1544 3022  Lampetter Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Reflex", Skultuna. Ett par. Mässing. Höjd: 39 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:01)

1544 3221  Leksaker 5 delar, Mekaniska, bland annat Schuco. Längd: 7-21 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:41)

1544 3222  Leksaker 5 st, modell äldre. Längd: 10-25 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:40)

1544 3224  Leksaker 8 delar, i Originalförpackningar, modell äldre. Längd: 10-18 cm

Hammered for 9.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:18)

1544 3220  Leksaksbilar 3 st, Schuco, bland annat originalkartong. Längd: 10,5-12 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:55)

1544 3402  Linneskåp Furu. Bredd: 131 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 203 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:08)

1544 3356  Ljuskrona Gustaviansk stil, prismor. Höjd: 80 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)

1544 3107  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 43 cm

1544 3396  Ljusstakar ett par, glas med inneslutna luftbubblor. Höjd: 13 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:57)

1544 8197  Ljusstakar ett par, mässing med glaskupa, höj -och sänkbar ljushållare. Höjd: 43 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:56)

1544 3245  Ljusstakar ett par, Tenn, 1800-tal. Höjd: 24 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:20)

1544 3241  Ljusstake design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, slingan. Längd: 37. Höjd: 7 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:19)

1544 3289  Marionettdockor 12 st. Höjd: 34 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:30)

1544 3185  Märkestavla med pins, diverse, 28x26 cm

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)

1544 3371  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 142 cm. Djup: 99 cm, höjd: 73,2 ilägg a 48cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:01)

1544 3339  Matsalsgrupp Bord + 4 stolar, mahogny, L140, djup: 100 cm, höjd: 73 2 iläggx48 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:09)

1544 3035  Matservisdelar 8 delar, "Stockholm", Rörstrand, bland annat Terrin. Längd: 22-35, diameter: 20-24 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:34)

1544 3036  Matta orientalisk, 112x146 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:20)

1544 3120  Matta orientalisk, 120x225 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:48)

1544 3177  Matta orientalisk, 123x151 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:38)

1544 3407  Matta orientalisk, 173x235 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:37)

1544 3017  Matta orientalisk, 188x300 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:31)

1544 3121  Matta orientalisk, Afshar, 125x177 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:46)

1544 3176  Matta orientalisk, Galleri, 81x403 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:21)

1544 3154  Matta The Rug Company, "Candy flower", design: Marni, 91x153 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:43)

1544 3156  Matta The Rug Company, "Paris Swirl", design: Paul Smith, 94x152 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:15)

1544 3153  Matta The Rug Company, "Star pink", design: Paul Smith, 127x190 cm

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:34)

1544 3152  Matta The Rug Company, Design, Paul Smith, "Paris Swirl" 94x152 cm

1544 8112  Matta Tibet, 122x186 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:17)

1544 3183  Medalj Ryssland, oktoberrevolutionen. Höjd: 5 cm

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:22)

1544 3184  Memorabilia Olympiader, Böcker & Medaljer, bland annat 1936 6 1948, ca 29x22 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:44)

1544 3041  Oljemålning 1800-tal, porträtt, ej signerad. Olja på pannå, 17x14 cm, yttermått inklusive ram: 27x24 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:26)

1544 8160  Oljemålning Björn Wessman (f. 1949), Sverige. "Bluefingered Dawn", 11,5x16,5 cm, yttermått inklusive ram. 17x22 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:10)

1544 3332  Oljemålning Brita Nordencreutz (1899-1982), Sverige. "Motiv från Öregrund 1926". Signerad a tergo. Olja på duk, 14x21 cm, yttermått inklusive ram: 28x35 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:58)

1544 8226  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. "Hovs Hallar, Kor i aftonsol". Signerad, daterad -43. Olja på pannå, 25x39 cm, yttermått inklusive ram: 46x61 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)

1544 3059  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Skärgårdsmotiv, monogramsignerad. Olja på pannå, 15x20 cm, yttermått inklusive ram: 27x33 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:35)

1544 3045  Oljemålning Hans Sandell, "Insects". Signerad. Olja på duk, 92x73 cm, yttermått inklusive ram: 94x76 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:19)

1544 3057  Oljemålning Hans-Erik Eriksson (1921-1997), Sverige. Stockholms Slott. Signerad. Olja på pannå, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 32x41 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:17)

1544 3060  Oljemålning Harry Waldow (1887-1969), Vintermotiv. Signerad, daterad -21. Olja på pannå, 39x41 cm, yttermått inklusive ram: 49x51 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:13)

1544 3135  Oljemålning Hjalmar Ericsson, Kustband. Signerad, Daterad -62. Olja på duk, 22x38 cm, yttermått inklusive ram: 35x52 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:46)

1544 8178  Oljemålning Ivar Morsing (1919-2009), Sverige. Signerad, caféexteriör. Olja på pannå, 55x43 cm, yttermått inklusive ram: 76x62 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:52)

1544 3346  Oljemålning JH Miller. Hus vid vattendrag. Signerad. Olja på duk, 58x78 cm, yttermått inklusive ram: 80x100 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:30)

1544 3054  Oljemålning Kalle Berggren (1949-2013), Sverige. "Art Blakey". Signerad, daterad -91. Olja på duk, oramad, 36x25 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:42)

1544 3030  Oljemålning Lars Rolf (1923-2001), Sverige. Monogramsignerad, daterad, -55. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x73 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:31)

1544 3027  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bär signatur, Landskap. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 33x43 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:43)

1544 3203  Oljemålning Oidentifierad konstnär. E. Schwebs. Signerad, daterad 1933, Fågel. Olja på pannå, oramad, 60x45 cm

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:05)

1544 8265  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Holland, 1700-/1800-tal. Flicka med druvor, Olja på duk, 73x60 cm, yttermått inklusive ram: 89x74 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:31)

1544 3325  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 30x41, oramad

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)

1544 3326  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Marin. Ej signerad. Olja på pannå, 16,5x21 cm, oramad

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:54)

1544 7306  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad A F, Bymotiv. Olja på pannå, 17x25 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:27)

1544 3266  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad PE, Caféinteriör. Olja på pannå, 72x34 cm, yttermått inklusive ram: 80x40 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:42)

1544 3323  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt. Ej signerad. Olja på duk, 34x24 cm, oramad

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:31)

1544 3349  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, flanörer. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 80x69 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:17)

1544 3381  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Maj-Britt A, daterad 1990, stilleben. Olja på duk, 61x45 cm, yttermått inklusive ram: 63x48 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:06)

1544 3056  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Signerad, daterad -56, hus. Olja på duk, 34x49 cm, yttermått inklusive ram: 39x54 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:14)

1544 3052  Oljemålning Olle Raap (1919-2012), Sverige. Landskap med man. Signerad. Olja på duk, 87x114 cm, yttermått inklusive ram: 92x118 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:21)

1544 8245  Oljemålning Paul Crotto (1922-2016), USA. Stadsbild. Signerad. Olja på duk, 61x50 cm, yttermått inklusive ram: 68x57 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:17)

1544 3058  Oljemålning Rune Wahlström (f. 1916), blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 33x23 cm, yttermått inklusive ram: 49x40 cm

1544 3046  Oljemålning Sofia Ocaña, komposition, Signerad. Olja på pannå, 31x29 cm, yttermått inklusive ram: 35x32 cm

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:04)

1544 8022  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Kust. Signerad. Olja på duk, 58x94 cm, yttermått inklusive ram: 68x105 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:00)

1544 3351  Oljemålning Svante Milles (1923-2008), Sverige. Paris. Signerad, daterad 2000. Olja på duk, 72x59 cm, yttermått inklusive ram: 81x69 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:01)

1544 3301  Oljemålning Sverre Erixson (f. 1932), Sverige. "Dam med paraply". Signerad, daterad -87, duk, 48x60 cm, yttermått inklusive ram: 62x50 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:05)

1544 8060  Oljemålning Thunwall, Signerad, rovfåglar. Olja på duk, 80x103 cm, yttermått inklusive ram: 95x120 cm

1544 3051  Oljemålning Tore Hultcrantz (1923-1998), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 49x90 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:47)

1544 3079  Oljemålning Torgny Forsberg (1920-1992), Sverige. Fjällandskap. Signerad, daterad -86. Olja på pannå, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 56x66 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:59)

1544 3068  Oljemålning Ulla Ruuth-Haglund (1918-1969), Sverige. Interiör, Signerad. Duk på pannå, 30x34 cm, yttermått inklusive ram: 38x43 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:33)

1544 8058  Oljemålningar 2 st, Åke Östberg (f. 1946), Sverige. Signerad, landskap. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 31x37-38x32 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:47)

1544 3264  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerade, 1800-tal, Klosterinteriörer. Olja på pannå, 9x7, yttermått inklusive ram: 16x14 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:43)

1544 3334  Oljemålningar 2 st, Osep Maidanjuk (1886-1961), Sverige. Motiv från Kolåsen. Signerad, daterad -36. Olja på pannå, 12x17 cm, yttermått inklusive ram: 21x27 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:55)

1544 8190  Oljemålningar 3 st, Gabriele Golinelli, frukter. Signerade, Olja på duk, oramade, 30x30 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:12)

1544 3322  Oljemålningar 3 st. Signerade KC, 9,5x8,5 cm -15,5x13,5 cm, oramade

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:44)

1544 3044  Oljetryck 3 st, Anders Zorn (1860-1920), Sverige. "Arti Grafiche Ricordi", yttermått inklusive ram: 44x34 - 62x43 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:13)

1544 8040  Örhängen ett par, 18k guld. Vikt: 2,9 g

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:49)

1544 3398  Överkast "Oscar den II, Lefve Konungen", 175x120 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:29)

1544 3128  Parfymflakong + vas, Opalin / lysterglas, bland annat Howell. Höjd: 15,5-19 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:19)

1544 3292  Parti grafik 8 st, bland annat Louise Nevelson, oramade, oramade lösa blad

1544 3291  Parti grafik & teckningar 13 st, diverse motiv, oramade, oramade lösa blad

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:36)

1544 3018  Parti koppar 5 delar

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:56)

1544 8249  Parti kuriosa Orientaliskt, 7 delar, bland annat Cloisonne

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:30)

1544 3216  Parti vykort & frimärken modell äldre

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:40)

1544 7030  Pastell Carl Brandt, Kust. Signerad, daterad 1893,52x34 cm, yttermått inklusive ram: 62x44 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:49)

1544 3386  Pastell Carl Brandt, Signerad, Landskap, 17x51 cm, yttermått inklusive ram: 37x71 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:30)

1544 3272  Pastell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 11x9, yttermått inklusive ram: 24x20 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)

1544 3354  Pelarbord ett par, Danmark. "H. M. Sofaborde", Bredd: 59 cm. Djup: 59 cm. Höjd: 50 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:47)

1544 3252  Piedestal Elefant, Keramik. Höjd: 56 cm, höjd: 46 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:35)

1544 3368  Piedestal Stenskivor. Höjd: 70 cm

1544 3340  Pottskåp sengustaviansk stil. Bredd: 50 cm. Djup: 33 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:58)

1544 3141  Pottskåp sengustavianskt, omkring 1800, kompletterat. Bredd: 40 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 77 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:07)

1544 3296  Prydnadsfåglar ett par, nysilver. Längd: 28 cm

1544 3357  Psalmodikon med stråke. Längd: 82 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:56)

1544 3098  Rakspegel 1800-tal, mahogny. Bredd: 30 cm, höjd: 38 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:03)

1544 3353  Ring 18 k med pärla. Vikt: 2 g ca, ringmått: 19,5

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:26)

1544 3202  Ring 18k guld, storlek: 7-7,5 ca. Vikt: 7,5g ca

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:45)

1544 3181  Ringar 5 st. 18k guld. 4 st. Med diamanter, Vikt: 10 g. Storlek: 16,2 -18

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:39)

1544 3118  Röllakan Galleri, 95x295 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:06)

1544 8257  Rullmålning Kina, 215x78 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:41)

1544 8211  Sabel modell äldre. Längd: 78 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:49)

1544 3238  Sabel Orientalisk. Längd: 68 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:54)

1544 3392  Sabel Svalling. Längd: 113 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:05)

1544 3148  Salongsbord mahogny. Bredd: 83 cm, djup: 63 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:02)

1544 3406  Sänggavel + 1 par nattygsbord. Längd: 200 cm. Längd: 66, djup: 40 cm, höjd: 65 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:01)

1544 8024  Sängram Tidigt 1900-tal, Märkt Nordiska Kompaniet, 210x98 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:07)

1544 3102  Satsbord 3 delar, mahogny, 60x40 cm. Höjd: 48-53 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:21)

1544 3157  Satsbord 3 delar, mahogny. Höjd: 55-60 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:10)

1544 3366  Servisdelar 35 del ca, Rosenthal. Mat- & kaffeservisdelar, Classic Rose respektive Studio-line

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)

1544 3405  Servisdelar Mat- och kaffeservis, 55 del ca, Rosenthal, Maria Björnbär

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:45)

1544 3085  Servisdelar Rörstrand, Taffel, ca 25 del

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:00)

1544 3233  Shaker Nysilver / bakelit, Folke Ahrström (1907-1997), Sverige. 1930-tal. GAB Guldsmedsaktiebolaget, Höjd: 23cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:42)

1544 3255  Sideboard Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 203 cm, djup: 53 cm, höjd: 83 cm, nyckel

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:11)

1544 3404  Sideboard mässing och glas. Längd: 101 cm, djup: 31 cm, höjd: 70 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:13)

1544 3343  Sigill omkring 1900, förgylld metall. Höjd: 10 cm

1544 3095  Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsberg, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Diameter: 10 cm, höjd: 4,5 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:50)

1544 3280  Skål Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Diameter: : 46 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:51)

1544 3108  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Bladformad, fajans med dekor av växtlighet och blomster. Signerad med Studiohanden, Längd: 31 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:22)

1544 3304  Skålar + vas & karaff, 6 delar, omkring 1900, Kristall. Längd: 15-17, höjd: 6-24 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:13)

1544 3110  Skålar 3 st, bland annat Rörstrand. Höjd: 4,5-9 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:32)

1544 3039  Skålar 3 st, Mineraler. Längd: 15-17 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:49)

1544 8268  Skålar på fot, 2 st, bland annat Simon Gate. Höjd: 14 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:12)

1544 3075  Skålfat Kina, Porslin, blåvitt. Längd: 38 cm

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:54)

1544 3403  Skåp mahogny. Bredd: 52 cm, djup: 31 cm, höjd: 132 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:42)

1544 3001  Skedar 4 st, olika modeller, silver. Längd: 18-20 c. Vikt: 210g

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:14)

1544 8253  Skulptur Buddha, Metall. Höjd: 16 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:36)

1544 3247  Skulptur Curt Gitschmann (1876-1933), brons, Fec, "Aktien Gesellschaft Gladenbeck", Soldat, "1720". Höjd: 26 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:09)

1544 3269  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Fisk, på träsockel. Längd: 15 cm, höjd: 15 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:33)

1544 3249  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. WWF för NK, Fågel. Längd: 16 cm, höjd: 16,5 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:22)

1544 3248  Skulptur Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. WWF för NK, Padda. Längd: 17 cm, höjd: 9 cm

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:07)

1544 3090  Skulptur Keramik, Herman Fogelin (f. 1947), Sverige. "Redogöra en situation". Höjd: 28,5 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:46)

1544 8142  Skulptur Konstglas, Kosta Royal art, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 12+ 2 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:02)

1544 3399  Skulptur Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Sko. Höjd: 11 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:55)

1544 3050  Skulptur metall, Thailand. Höjd: 33 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:08)

1544 3117  Skulptur Metall, Trana. Höjd: 79 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:05)

1544 3087  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Fågel, Iittala. Längd: 15 cm

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:42)

1544 8088  Skulptur Royal Copenhagen, "Kräftan" Pia Langelund. Höjd: 27 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:41)

1544 3236  Skulptur Wien. Längd: 22 cm, höjd: 29 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:57)

1544 8273  Skulpturer 10 st, Kina, Soapstone. Höjd: 8-16 cm

1544 3333  Skulpturer ett par, glasfåglar, Signerad. Längd: 15 cm, höjd: 10 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:17)

1544 3178  Skulpturer ett par, katter, porslin, Italien. Höjd: 21 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:21)

1544 3168  Snurrfåtöljer ett par, "Metropolitan", Jeffrey Bernett, för B&B Italia, läder

Hammered for 4.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:38)

1544 8118  Soffa + fåtöljer, Gustaviansk stil, 3 delar. Bredd: 62-188 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:25)

1544 3226  Soffbord 2 delat, Ambo, Zanotta design, Enzo Mari (f. 1932), Italien. Bredd: 110 cm, djup: 72 cm, höjd: 25-40 cm

Hammered for 9.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:46)

1544 3159  Soffbord Carl Cederholm (f. 1909), Sverige. Stil & Form, 1940-tal. Bord med utdragbara skivor, underliggande svart skiva. Etikettmärkt, Bredd: 128-183 cm. Djup: 53 cm. Höjd: 54 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:03)

1544 3199  Soffbord Rokokostil, Laserat. Bredd: 89 cm, djup: 56 cm, höjd: 60 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:43)

1544 3198  Soffgrupp Empirestil, 3 delar. Längd: 170 cm

Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:44)

1544 8287  Spegel + pall, 2 delar, rokokostil, metallbeklädda. Höjd: 50 + 140

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:40)

1544 7288  Spegel Jugend, mahogny, Mässingsbeslag, 168x88 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:03)

1544 8187  Spegel nutida, 112x110 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:06)

1544 3105  Spegel Nyrokoko, 92x60 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:53)

1544 3122  Spegel rokokostil, 1940-tal, yttermått inklusive ram: 83x41 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:46)

1544 7241  Spegelbyrå avlutad. Bredd: 107 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 180 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:50)

1544 3103  Spelbord 1890-tal, mahogny. Bredd: 91 cm, djup: 45 cm, höjd: 78 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)

1544 8269  Spelbord nyränessans. Bredd: 95 cm. Djup: 47x2 cm, höjd: 73 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:24)

1544 3359  Spelbord nyrenässans, mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 44x2 cm. Höjd: 76 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:37)

1544 3147  Spelbord nyrenässans, Valnöt. Bredd: 89 cm. Djup: 44x2 cm, höjd: 75 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:32)

1544 3327  Stekfat Thomas Fell & Co, Porslin. Längd: 52 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:03)

1544 3167  Stolar 6 st, Nyrokoko

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:24)

1544 3100  Stolar 8 st, "Garmi", Bra Bohag, Nils Jonsson, Troeds

Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:47)

1544 3200  Stolar ett par, Gustaviansk stil

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:51)

1544 3347  Stövelknekt Gubbe, nutida. Längd: 30 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:51)

1544 3230  Svärd Afrika. Längd: 77 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:09)

1544 3395  Svärd Kina. Längd: 112 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:11)

1544 3358  Sybord nyrokoko. Bredd: 45 cm, djup: 37 cm, höjd: 76 cm, nyckel

1544 7483  Syltkrukor 4 st. - 2 st. Wallåkra, 2 st. Höganäs. Höjd: 8-16 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:39)

1544 3201  Taburetter ett par, Gustaviansk stil. Längd: 42 cm, djup: 38 cm, höjd: 42 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:46)

1544 8242  Takarmatur 1960-tal, glaskupor/Teak. Längd: 60 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:54)

1544 3273  Takarmatur Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 50 cm. Höjd: 30 cm

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:38)

1544 8275  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:00)

1544 8292  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:27)

1544 3344  Takarmatur PH-lampa, design: Poul Henningsen, Louis Poulsen. Diameter: 50 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:56)

1544 3342  Takarmatur Pholc, 9 ljuspunkter. Glas och metall. Höjd: ca 45 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:39)

1544 3373  Takarmatur rokokostil, prismor. Höjd: 65 ca

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:06)

1544 8170  Takarmatur Venetiansk-stil. Höjd: 74 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:30)

1544 3285  Tallrikar 2 st, Kina. Diameter: 24,5 cm

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:25)

1544 3270  Teckning Yngve Berg (1887-1963), Sverige. Originalteckning till boken "Lyckans tempel" av Alice Lyttken 1946. Signerad. Bildmått: 15x12 cm, yttermått inklusive ram: 25x22 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:36)

1544 2079  Tekanna Cilla Adlercreutz, stengods. Höjd: 27 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:18)

1544 3370  Trädgårdsgrupp 3 delar. Diameter: 60 cm. Höjd: 72 cm

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:31)

1544 3352  Träsnitt Japan, Zebra, 76x64 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:59)

1544 8282  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Provtryck, bangården. Bildmått: 18x61 cm, yttermått inklusive ram: 33x74 cm

1544 3348  Träsocklar till vaser & skulpturer, Asien, diameter: 6-25 cm

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:04)

1544 8148  Trätavla Karl-Olov Björk (1936-2013), Sverige. "Hawaiibrud i Japansk trädgård". Signerad, daterad 1993. Trä, 56x48 cm, oramad

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:11)

1544 3146  Trattgrammofon höjd: 64 cm

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:07)

1544 3235  Tulpanvas Orientalisk. Höjd: 25 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:50)

1544 3212  Väggarmatur "Modular", Belgien, Type 380000. Längd: 130 ca

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:32)

1544 3274  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Parkfågel", glaserad keramik, Gustavsberg, 43x32 cm

Hammered for 5.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:32)

1544 3069  Väggrelief Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Signerad, keramik, 18x13 cm

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:06)

1544 3070  Väggrelief Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. Signerad. Järn, 18x23 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:20)

1544 8150  Väggrelief Wladyslaw Popielarczyk (1925-1987), Polen. Signerad, daterad 1961,100x33 cm, oramad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:16)

1544 3261  Värja Monogram Gustav VI Adolf. Längd: 96 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:45)

1544 3116  Vas + ljusstake, 2 delar, Iittala, Kastehelmi & Bolero. Höjd: 4,5-15,5

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:56)

1544 3049  Vas Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. "Contrast", Kosta Boda. Höjd: 19 cm

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:55)

1544 3271  Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. Höjd: 25 cm

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:52)

1544 3302  Vas Frantisek Pazourek för Curt Schlevogt, "Kleine Weinlese", transparant glas. Höjd: 13 cm

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:25)

1544 3074  Vas Glas, Signerat Tage No 7. Höjd: 15,5 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:13)

1544 3073  Vas Gustavsberg, Kåge Verkstad. Höjd: 17 cm

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:55)

1544 3172  Vas Kina, Sang-de-Boeuf / Oxblodsglasyr, träsockel. Höjd: 43-49 cm

Hammered for 10.000 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:48)

1544 3088  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 30 cm

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:52)

1544 3048  Vas Mathias Fischer (1945-1987), Signerad, harpälsglasyr. Höjd: 17 cm

1544 3239  Vas Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 22,5 cm

1544 3072  Vas Orrefors, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad. Swedish Grace, Höjd: 14 cm

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:03)

1544 3065  Vas Rörstrand, Beppo. Höjd: 17 cm. Diameter: 11 cm

1544 3106  Vinglas 10 st. Höjd: 16,5 cm

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 19:37)

1544 3391  Vinställ Frankrike, För 70 flaskor, metall, med dörr och lås. Längd: 58 cm, djup: 55 cm, höjd: 77 cm, nyckel

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:49)

1544 3390  Vinställ Metall, för 50 flaskor, med dörr. Längd: 55 cm, djup: 33 cm, höjd: 110 cm

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:37)

1544 3099  Vitrinskåp 1800-tal, mahogny. Bredd: 79 cm, djup: 40 cm, höjd: 170 cm, nyckel

Hammered for 3.400 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 18:35)

1544 3363  Vitrinskåp Louis XVI-stil, intarsia. Bredd: 70 cm, djup: 32 cm, höjd: 142 cm, nyckel

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:37)

1544 3281  Vitvinsglas 10 delar. Höjd: 12,5 cm

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:30)

1544 3071  Ytterfoder 8 st, Gustavsberg. Höjd: 10-16 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 29 maj 2023 20:01)