Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 augusti 2007 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

481 2076  Äggkoppar 60 st, gula och orange, höjd 5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:49)

481 2063  Armbandsur Peter Max plast 3 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:30)

481 2065  Askkoppar 6 st, 'Kulan' Gunnar Larsson för Gustavsberg 1960-tal, brun, orange, blå x 2, gul och röd, diameter 13 cm, slitage

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:23)

481 2095  Badrumsskåp 'Spluga' Italen, längd: 53, höjd: 37

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:47)

481 2043  Bakelit 2 st, 1930-tals kontorslyx, bordsfläkt 'A.S.*' höjd 31 cm och intercom 'Audivox 3060-V' längs 22 cm

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:14)

481 2082  Barnstol karmfåtölj formpressad plast 1950-tal, ljusgrå glasfiber, svartlackerad benställning, höjd 62, 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:31)

481 2033  Bildskiva Madonna 'You can dance' bakom glas och ram, PRO-MAD-1, 45 rpm, diameter 30 cm (med ram 35 cm)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:08)

481 2067  Bord 2 st, 'Demetrio' Vico Magistretti (1920-2006) för Studio Artemide, Italien 1966 ca, röd plast, 45 x 45 cm, höjd 25 cm, borden är stapelbara, slitage, litteratur: The Studio Year Book Decorative Art 1967/68, sid 76

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:27)

481 2079  Bord röd plast, 1960-tal, England, 58x58, höjd: 62

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:47)

481 2015  Bords-tv 'Discover', Luxor gråblå plast, bredd 45 cm, slitage

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:07)

481 2018  Bordsarmaturer 2 st, 'Tube 9' Anders Perhson (född 1912) för Ateljé Lyktan, Åhus 1970, vit plast, längd 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:09)

481 2051  Bordstelefon Plast "Golfvagn", höjd: 21

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:55)

481 2062  Bordstelefon plast Musse Pigg, höjd: 35

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:29)

481 2061  Bordstelefon plast Musse Pigg, höjd: 39

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:26)

481 2060  Bordstelefon plast, Musse Pigg, höjd: 37

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:24)

481 2008  Bordsur Blessig 1970-tal, svart och vit plast, höjd 21, 5 cm, mekansikt urverk

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:48)

481 2056  Brickor 14 st, Melamin Made in Sweden, runda, olika storlekar, sorterade färger, diameter 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:22)

481 2070  Brickor 6 st, en design Marianne Nilson (född 1933) en med text Homage Nils Landberg Orrefors

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:33)

481 2072  Div bernadotte design 27 delar Bernadotte Design, plastdesign 'Signatur' Bernadotte & Björn för Husqvarna, Sverige 1963, 4 x tillbringare, 11 x skålar olika storlekar, 12 x mugg, litteratur: Lindblad, Thomas. (2004). Bruksföremål av plast. Lund: Signum. Sid 157 ff

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:35)

481 2003  Friluftsservis Bernadotte Design Sigvard Bernadotte (1907-2002): friluftsservis 'Taffel' för Husqvarna Borstfabrik 1959, innehåller behållare med bärrem och löst lock, höjd 31, 5 cm, 1 behållare/vattenhämtare, 1 lock/ diskho, 1 termosflaska, 7 tallrikar, 8 bägare, 2+2 burkar med lock / konservöppnare Clara 1963 och skål Margareta för Rosti Danmark

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:43)

481 2025  Galgar 10 st. MK, Finland, 1970-tal, röd plast

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:54)

481 2108  Galgar 4 + 2 st, decembre, Karhumuovi, Finland

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:45)

481 2007  Gitarr med elvismotiv plast, England, 1950-tal, längd 79, 5 cm, med foto och Elvis Presley med skrivstil, slitage

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:47)

481 2084  Hårvårdsset Åviken Curler, diameter 24 cm, rosa och vit plast

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:36)

481 2017  Hurts 'Boby' Joe Colombo (1930-1971) för Bieffeplast, Padova Italien 1970, grön plast, signerad på bottenplatta i relief 'Joe Colombo', bottenplatta med tre hjul, mellandel med fack, överdel med tre lådor, lös platta för öppet fack, höjd 52, 5 cm

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:08)

481 2014  Karmstolar 2 st 'Cado' Steen Østergaard (född 1935 Danmark) för Cado, Norge ca 1970, höjd 73, 5 cm, röd resp brun plast med brun sits

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:08)

481 2045  Kasettradio Weltron 2004, orange/svart plast

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:14)

481 2029  Lampor 2 st, plast, 'Lamp Made of Metacrylate-K D 27' Joe Colombo för Kartell, Milano Italien 1965, röd och vit plast, höjd 23 cm, slitage

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:17)

481 2026  Läslampa hopfällbar, 1970-tal, plast/metall

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:56)

481 2101  Leksakstelefoner 4 st, 60/70-tal, Bla Alga

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:16)

481 2030  Ljusstakar 2 st, funkis, bakelit, höjd 10 cm, en med mindre nagg

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:06)

481 2038  Mobilt konstverk (dds) hängande skulptur Olle Adrin, plexiglas, diameter 50 cm exklusive vajer för upphängning, specialtillverkad transportlåda medföljer (skador/nagg/slitage)

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:11)

481 2044  Paraplyställ 'Artemide' modello : Dedalo, design Emma Gismondi Schweinberger, svart plast, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:12)

481 2041  Parti bestick ca 60 delar bestick i besticklåda av plast (34 cm) 1950-tal, 11 x kniv, 19 x gaffel, 24 x sked + 6 mindre bestick, plast och rostfritt stål, slitage

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:13)

481 2080  Pic-nic-set 'PIC BOLL', Guzzini, design C Viglino, Italien. För 6 personer, vit plast, 28 del, i originalkartong

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:42)

481 2064  Picknickkorg + smörask, Bernadotte Design Sigvard Bernadotte (1907-2002): friluftsservis Taffel för Husqvarna Borstfabrik 1959, innehåller behållare med bärrem och löst lock, höjd 31, 5 cm, 15 delar

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:51)

481 2068  Plast för badrum 5 delar plast för badrum CM Torino Italien 1960-tal: badrumsskåp 'Vetta' svart och vit plast med spegel längd 70 cm, hylla 'Adda' vit plast, 2 x handdukshängare 'Sesia', toapappershållare 'Candia', alla delar märkta i relief, slitage

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:28)

481 2034  Plast för badrum 6 delar, CM Torino Italien 1960-tal: badrumsskåp 'Vetta' svart och gul plast med spegel längd 70 cm, skåp 'Spluga' svart, hylla 'Adda' svart plast längd 50 cm, 3 x handdukshängare svarta 'Sesia', alla delar märkta i relief

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:09)

481 2001  Plast för blommor x vattenkannor, 1 x orange ytterkruka 1950-60-tal, den svarta vattenkannan höjd 34, 5 cm, ytterkrukan med krage av Margareta Hennix (född 1941) för Gustavsberg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:41)

481 2037  Plastcykel Itera Jan Olsen Lars Samuelsen för Itera AB, Sverige 1978, stålblå, längd 185 cm, höjd 110 cm, nyckel till fast lås medföljer

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:12)

481 2111  Plastcykel Itera, Jan Olsen Lars Samuelsen för Itera AB, Sverige 1978, vit, längd 185 cm, höjd 110 cm, racer-modell, slitage

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:39)

481 2066  Plastdesign 12 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg, 1950-60-tal, termos 'Termic' höjd 26 cm, citruspress röd, kopp med fat med Indiandekor, 6 delar Ornamin: 'Bas', 'Balett' och 'Blues'

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:25)

481 2075  Plastdesign 33 delar, Rosti Danmark 1950-70-tal, bl.a. delar ur serien 'Style Copenhagen' av Bjørn Christensen, 6 x tallrik, 6 x djup tallrik, 6 x äggkopp, 7 x serveringsbestick, 1 bricka (längd 35 cm), 3 x serveringsbrickor, 4 x olika skål

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:45)

481 2046  Radio B&O Bang & Olufsen, "Beolit 707", orange/svart plast

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:16)

481 2055  Radio DeWald, Usa 1940-tal, benvit med röda detaljer, längd 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:21)

481 2028  Radio Philips, Holland 1930-tal, bakelit, nr 50893 D, höjd 46 cm, bakstycke av papp saknas, 1 bakelitratt skadad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:05)

481 2077  Reseskrivmaskin Olivetti Dora, 1970-tal, Design Ettore Sottsass, med fodral

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:36)

481 2069  Sittgrupp plast 1970-tal, 2 x fåtölj höjd 65 cm och bord, svart löstagbar klädsel

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:30)

481 2107  Skålar 2 st, Blues, Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:43)

481 2104  Skrivmaskin Olivetti Valentino, Gråvit

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:24)

481 2103  Skrivmaskin Olivetti Valentino, Röd

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:22)

481 2094  Skrivmaskin Valentino

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:46)

481 2113  Skulptur plast, Sivert Lindblom, Feb. 1968, höjd: 14

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:41)

481 2087  Skylt Coca Cola plast dia 60 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:19)

481 2027  Spegel i hylla 1970-tal, vit plast, längd 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:04)

481 2009  Stol 'Tulip Chair' (Tulpanstolen) Eero Saarinen (1910-1961) för Knoll Internationell, USA 1956, höjd 79 cm, slitage

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:50)

481 2035  Stol DSX Charles (1907-1978) & Ray (1912-1988) Eames, USA 1948-50 fiberglasförstärkt mörkgrå polyester på kromad benställning med fyra ben, orange sittdyna, höjd 80 cm, förmodligen tillverkad på NK verkstäder i Nyköping, litteratur: Design-Sammlung. Stiftung Schreifers, Köln 1997, sid 21 text och bild

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:09)

481 2073  Stol Sverige 1970-tal, gjuten vit plast, pelarfot, höjd 75 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:44)

481 2053  Stolar 2 st, DSX, Charles (1907-1978) & Ray (1912-1988) Eames, USA 1948-50 vit benställning i metall, bruna löstagbara textilöverdrag, höjd 82 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:20)

481 2042  Stolar 4 st, 'Cado' Steen Østergaard (född 1935 Danmark) för Cado, Norge 1960-tal, grön plast med sittdynor i annan grön ton, höjd 76 cm, slitage

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:13)

481 2010  Stolar 6 st, Eero Saarinen (1910-1961) för Asko, Finland, plast och metall, märkta Asko Eero Saarinen

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:54)

481 2116  Takarmatur 60/70-tal, veckad plast, Orange, höjd: 30 (skador)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:41)

481 2021  Takarmatur troligen efter modell av Ingo Maurer (född 1932) Tyskland 1960-tal, genomfärgad grön plast i form av förstorad glödlampa med guldfärgad skruvgänga, höjd 65 cm, märkt: 'BARTHELMESS GMBH SD Made in W. Germany'

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:05)

481 2006  Takarmatur Uno Östen Kristiansson för Luxus diameter: 60 cm

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:46)

481 2024  Takarmatur Uno Östen Kristiansson för Luxus diameter: ca 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:25)

481 2105  Takhögtalare Plast, 70/80-tal, Dia25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:30)

481 2097  Telefon Bakelit

481 2013  Telefon bordstelefon plast, 'Kåldockan', höjd: 34 cm

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:07)

481 2012  Telefoner 2 st, bordstelefoner plast, bl a Karl-Alfred, ca höjd: 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:06)

481 2047  Termos 'Quadrat' Arne Darnell för Hammarplast, svart/röd plast., höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:56)

481 2048  Termos + kanna TERMOS: Carl-Arne Breger (f. 1923), AB Termoverken Jönköping, orange med vitt lock, plast + KANNA: Gustavsberg, orange med vitt lock, plast., höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:57)

481 2081  Termosar 2st, varav 1st USA

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:31)

481 2074  Termosar 4 st, Carl-Arne Breger (f. 1923) (född 1923): bl.a. ishink / termos 'Signatur' för Husqvarna, Sverige 1962, röd och borstad svart plast, höjd 18, 5 cm, tv-kanna med teakdelar, litteratur: Lindblad, Thomas. (2004). Bruksföremål av plast. Lund: Signum. Sid 160 ff

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:44)

481 2083  Termoskanna Quadrat av Arne Darnell, höjd 29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:32)

481 2090  Tidningsställ Plexiglas

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:42)

481 2089  Vägghyllor 7 st, Gustavsberg, gul- och orangea plast

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:41)

481 2059  Väggur elektrisk, Plast 38, 5x38.5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:22)

481 2102  Väggur Spago, 80-tal, plast, med lysrör, Dia48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:17)

481 2016  Väggur Swatch LW111 'Vasily' ur serien Calypso Beach, 1986 (står 1987 på urtavlan), vit plast, längd 210 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:08)

481 2052  Väggur Swatch, svart plast, längd 210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:57)

481 2054  Vattenkanna Carl-Arne Breger (f. 1923) för Gustavsberg, 1959, röd styrenplast, höjd 32.5 cm, märkt i godset: 'GUSTAVSBERG + ankare', slitage

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:21)

481 2004  Vattenkanna Carl-Arne Breger (f. 1923) för Gustavsberg, Sverige 1959, röd styrenplast, höjd 32, 5 cm, märkt i godset: 'GUSTAVSBERG + ankare', slitage

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:44)

481 2091  Vattenkran Ikea-70-tal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 16:43)

481 2100  Ytterfoder c:a 35st, 50-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:35)

481 2099  Ytterfoder c:a 35st, 50-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:33)

481 2098  Ytterfoder c:a 35st, 50-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 augusti 2007 17:32)