Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 maj 2008 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

527 1003  Bachtiari semi-antik, 210x311

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 2519  Bao-tou/suiyuan Antik, 65 x 117, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, lagning, korroderad. Even partly slightly heavier wear, repair, corroded

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1005  Beluch Antik, 67x99, jämnt ställvis hårdare slitage, lång och kortsida med skada, even partly heavier wear, one end and one side with damage

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1001  Chuval Tekke antik, 78x135 , lagning, hörnskador, repair, corner damages.

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1013  Esfahan Semi-antik , 145x235, fläckar, stains

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1016  Esfahan Tidigt 1900-tal, 216x309, jämnt ställvis hårdare slitage, en långsida med langettskada, even partly heavier wear, one side needs new overcast.

527 1011  Heriz Tidigt 1900-tal, 95x324, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, even partly slightly heavier wear

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1009  Kerman Antik figural, 61x85, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, korroderad, even partly slightly heavier wear, corroded

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1024  Kerman Antik, 140x200, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, even partly slight heavier wear

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1014  Kerman Semi-antik, 122x217, mindre kantslitage, minor wear at one side

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1021  Kerman Tidigt 1900-tal, 135x215, jämnt ställvis hårdare slitage, bristning, even partly heavier wear, hole

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1015  Kerman/yazd Semi-antik, 144x219, signerad Hadji Aleman, en kortsida med slitage, one end with wear

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1027  Khoij Tidigt 1900-tal, signerad Amini Khoij . 250x357, långsidor med mindre slitage, fläckar, punktslitage, stains, small area with wear

S�ldes f�r 25.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1007  Khorjin Afshar, tidigt 1900-tal, 49x100, ställvis lättare slitage, partly lighter wear

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1018  Mir Tidigt 1900-tal, 170x370, jämnt ställvis hårdare slitage, lagningar, even partly heavier wear, repairs

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1020  N.v persisk semi-antik, 145x445, mindre lagningar, ny langett, minor repairs, new overcast

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1017  N.v persisk Tidigt 1900-tal, 116x344, en kortsida saknar ngn knutrad, en kortsida med skada, svarta garnet korroderat, one end missing a few rows of knots, one end with damage, black pile corroded

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1004  Rehamna Marocko, semi-antik, 146x248, lagningar, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, långsidor och kortsidor med mindre skador, even partly heavier wear, sides and ends with minor damages, repairs

527 1022  Silkekashan 140x200, Tidigt 1900-tal, vikskada, en kortsida saknar ngn knutrad, folding wear, one end missing a few rows of knots

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2008 16:37)

527 1026  Silkekashan Tidigt 1900-tal, 130x212, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

527 1010  Wangden drumtse Antik Tibet, 80x77

S�ldes inte (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)

527 1012  Zandjan Semi-antik 132x193