527 1003 Bachtiari semi-antik, 210x311
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 2519 Bao-tou/suiyuan Antik, 65 x 117, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, lagning, korroderad. Even partly slightly heavier wear, repair, corroded
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1005 Beluch Antik, 67x99, jämnt ställvis hårdare slitage, lång och kortsida med skada, even partly heavier wear, one end and one side with damage
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1001 Chuval Tekke antik, 78x135 , lagning, hörnskador, repair, corner damages.
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1013 Esfahan Semi-antik , 145x235, fläckar, stains
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1016 Esfahan Tidigt 1900-tal, 216x309, jämnt ställvis hårdare slitage, en långsida med langettskada, even partly heavier wear, one side needs new overcast.
527 1011 Heriz Tidigt 1900-tal, 95x324, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, even partly slightly heavier wear
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1009 Kerman Antik figural, 61x85, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, korroderad, even partly slightly heavier wear, corroded
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1024 Kerman Antik, 140x200, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, even partly slight heavier wear
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1014 Kerman Semi-antik, 122x217, mindre kantslitage, minor wear at one side
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1021 Kerman Tidigt 1900-tal, 135x215, jämnt ställvis hårdare slitage, bristning, even partly heavier wear, hole
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1015 Kerman/yazd Semi-antik, 144x219, signerad Hadji Aleman, en kortsida med slitage, one end with wear
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1027 Khoij Tidigt 1900-tal, signerad Amini Khoij . 250x357, långsidor med mindre slitage, fläckar, punktslitage, stains, small area with wear
S�ldes f�r 25.200 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1007 Khorjin Afshar, tidigt 1900-tal, 49x100, ställvis lättare slitage, partly lighter wear
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1018 Mir Tidigt 1900-tal, 170x370, jämnt ställvis hårdare slitage, lagningar, even partly heavier wear, repairs
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1020 N.v persisk semi-antik, 145x445, mindre lagningar, ny langett, minor repairs, new overcast
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1017 N.v persisk Tidigt 1900-tal, 116x344, en kortsida saknar ngn knutrad, en kortsida med skada, svarta garnet korroderat, one end missing a few rows of knots, one end with damage, black pile corroded
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1004 Rehamna Marocko, semi-antik, 146x248, lagningar, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, långsidor och kortsidor med mindre skador, even partly heavier wear, sides and ends with minor damages, repairs
527 1022 Silkekashan 140x200, Tidigt 1900-tal, vikskada, en kortsida saknar ngn knutrad, folding wear, one end missing a few rows of knots
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 25 maj 2008 16:37)
527 1026 Silkekashan Tidigt 1900-tal, 130x212, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear
527 1010 Wangden drumtse Antik Tibet, 80x77
S�ldes inte (Sista budtid är den 26 maj 2008 16:00)
527 1012 Zandjan Semi-antik 132x193