1419 3009 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Shades". Akryl på duk, 50x35cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:43)
1419 3474 Akvarell Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Dam i päls. Signerad, akvarell, 31x21 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:40)
1419 3315 Akvarell Gunnar Persson (1908-1975), Sverige. "Kronblom". Signerad, daterad -71,34x49, yttermått inklusive ram: 38x53, akvarell
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:17)
1419 3432 Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. "Leppoja". Signerad, daterad -84. Akvarell, bildmått: 24x31, yttermått inklusive ram: 41x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:14)
1419 3430 Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Älvlandskap. Signerad, daterad 1995. Akvarell, bildmått: 28x37, yttermått inklusive ram: 41x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:52)
1419 3461 Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Blåsippor. Signerad, daterad -95. Akvarell, bildmått: 17x21, yttermått inklusive ram: 31x42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:07)
1419 3457 Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Lingon. Signerad, daterad -93. Akvarell, bildmått: 14x14, yttermått inklusive ram: 42x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:54)
1419 3445 Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Signerad, daterad -79, Fjällandskap. Akvarell, bildmått: 26x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:06)
1419 3436 Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Signerad, daterad -84, landskap. Akvarell, bildmått: 14x21, yttermått inklusive ram: 30x35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:16)
1419 3463 Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Vitsippor. Signerad, daterad 1965, Akvarell, bildmått: 24x14, yttermått inklusive ram: 38x28 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:21)
1419 3431 Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Vitsippor. Signerad, daterad 1994. Akvarell, bildmått: 20x13, yttermått inklusive ram: 44x35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:38)
1419 3496 Akvarell Kévork Zabounian (f. 1933), Sverige. Kust. Akvarell, bildmått: 15x23, yttermått inklusive ram: 36x43 cm. Signerad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:34)
1419 3340 Akvarell Kina, 1900-tal, landskap. Akvarell, bildmått: 59x33, yttermått inklusive ram: 61x51 cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:08)
1419 3339 Akvarell Kina, 1900-tal. Signerad. Akvarell, bildmått: 62x39, yttermått inklusive ram: 77x53 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:03)
1419 8442 Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Alhambra, La puerta de la justicia. Akvarell, bildmått: 68x33cm, yttermått inklusive ram: 104x69cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)
1419 3448 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, fjällandskap. Signerad, daterad -88. Akvarell, bildmått: 23x33, yttermått inklusive ram: 37x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:59)
1419 3462 Armband 18k guld, X-länk, 1979. Längd: 20cm, vikt: 31g.
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:15)
1419 3290 Armband 18k guld. Längd: 21cm, dubbelradigt, vikt: 27,7g.
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)
1419 3299 Armband 18K vitguld, med diamanter, 22x0,02ct. Längd: 20cm, vikt: 34g.
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:32)
1419 3458 Armbandsur 18k guld, Tissot, quartz, datum, läderband, gravyr, med etui. Bruttovikt: 30g. Diameter: 3 cm. Längd: 23cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:11)
1419 3310 Assietter 11st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 20cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:52)
1419 3449 Bägare silver, + servettring. Höjd: 3,5-8,5cm, vikt: 150g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:25)
1419 3444 Bägare silver, 1949, Götlin, gravyr. Vikt: 359g. Längd: 13 cm. Djup: 13 cm, höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:38)
1419 3442 Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1944. Höjd: 14,5cm. Vikt: 200g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:45)
1419 3388 Baljfåtölj sengustaviansk stil, mahogny
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:08)
1419 8314 Banketter ett par, Karl Johanstil, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 75 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:40)
1419 3284 Berlocker 14/18K, 3 st, + 2st skjortknappar. Vikt: 4,2g. Längd: ca 1-2,5 cm, djup: ca 1-5 mm, höjd: ca 1-2,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:29)
1419 3452 Bestick silver, 13 delar. Längd: 14-22cm. Vikt: 510 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:56)
1419 3398 Bestickuppsättning 18 delar, stål
1419 3085 Bestickuppsättning ca 135 delar, nysilver, Gammalfransk. Längd: 18-30cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:48)
1419 3106 Bestickuppsättning ca 27 delar, silver. Längd: 14-19cm, gravyrer, vikt: 909g
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:52)
1419 3079 Bestickuppsättning ca 99 delar, Nysilver, Svensk Spetsig, Längd: 10-33cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:21)
1419 3361 Bläckställ 2 st, Kina, ca 20x13 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:43)
1419 8001 Blandteknik Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Mango punch". Signerad. Akryl/epoxy, 20x20cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:15)
1419 3493 Blandteknik Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 13x25, yttermått inklusive ram: 30x40 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:56)
1419 8207 Blandteknik Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, blandteknik, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: 49x39cm, yttermått inklusive ram: 55x46cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:42)
1419 3428 Blandteknik Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Fjäril. Signerad, daterad -95. Blandteknik, bildmått: 25x17, yttermått inklusive ram: 41x32 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)
1419 3450 Blandteknik Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Hässjor. Signerad, daterad -88. Blandteknik, bildmått: 22x30, yttermått inklusive ram: 37x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:57)
1419 3516 Blandteknik Maria Röhl (1801-1875), tillskriven, Porträtt av Dam, 36x29, yttermått inklusive ram: 50x43 cm. Ej signerad
1419 3062 Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Signerad, blandteknik, Moulin Rouge, pannå, 26x32, yttermått inklusive ram: 37x44 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:25)
1419 3443 Blyerts Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Sjöbodar. Signerad, daterad -65. Bildmått: 13x43, yttermått inklusive ram: 28x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:21)
1419 3490 Blyerts Lars Nerman, Ekorre. Signerad, daterad -88. Bildmått: 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 58x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:23)
1419 3042 Bojan Kina, 1800-tal. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:38)
1419 3239 Bojaner ett par, Kina. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)
1419 3392 Bokstöd Ett par. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:23)
1419 3360 Bonad Frankrike, 97x125 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:33)
1419 8369 Bords / vägglampa Röd och grå. Djup: 25cm, höjd: ca 60-86cm
1419 3482 Bordsfotogenlampa + väggfotogenlampor, 3 st, glas och mässing. Höjd: 38-47 ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:21)
1419 3348 Bordsfotogenlampa omkring 1900, Jugend, metall / glas. Höjd: 76 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:06)
1419 3177 Bordskanon på lavett, Stafsjö bruk, "Hansakanonen". Längd: 33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:04)
1419 3026 Bordslampa 1940-tal, ledad, metall/teak. Höjd: ca 35 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:30)
1419 3036 Bordslampa jugendstil. Höjd: 23 cm
1419 3222 Bordslampa mässing. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:19)
1419 3131 Bordslampa Metall. Höjd: 55cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:31)
1419 3038 Bordslampa Onyx, Kolonn. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:33)
1419 3149 Bordslampa Onyx. Höjd: 41cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:22)
1419 3048 Bordslampa Porslin. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:30)
1419 3397 Bordslampfötter Ett par. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:15)
1419 3224 Bordslampor keramik. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:58)
1419 3230 Bordslampor metall. Höjd: 71, nutida
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:38)
1419 3175 Brandsläckare 2 st. Höjd: ca 70 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:17)
1419 3050 Bricka Lars Holmström, Arvika, mässing. Diameter: 37 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:01)
1419 3181 Bricka i mässing Längd: 60cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:07)
1419 3232 Brickbord Ett par, metall, plåtbrickor. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:22)
1419 3301 Brosch 14K, Längd: 6cm. Vikt: 5g.
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:02)
1419 3274 Brosch 18k guld, form av två ax. Längd: 5cm. Vikt: 4,6g
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:34)
1419 3304 Brosch 18k guld, med karneol. Längd: 4cm. Vikt: 10,9g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:46)
1419 3275 Brosch 18k guld, med turkos sten. Diameter: 3cm, vikt: 6,2g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:30)
1419 3298 Broschnål 18k guld, WAB, med emalj och diamant, 1x0,01ct. Längd: 5cm, vikt: 4,8g.
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:49)
1419 3024 Byrå 1940-tal, björk. Bredd: 97 cm. Djup: 46 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:25)
1419 3405 Byrå Karl Johan, mahogny. Bredd: 94, djup: 53 cm, höjd: 87 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:14)
1419 3331 Byrå omkring sekelskiftet 1900, Bemålad. Bredd: 110, djup: 56 cm, höjd: 101 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:44)
1419 3344 Byråar Ett par, teak. Längd: 60 cm. Djup: 38 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:32)
1419 3033 Coasters 3 st, Pläter, England. Diameter: 9,5-11 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:56)
1419 3427 Collage Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. "Ibizza". Signerad, daterad 1992. Bildmått: 24x19, yttermått inklusive ram: 43x35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)
1419 3439 Collage Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, daterad -89. Bildmått: 39x28, yttermått inklusive ram: 51x41 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)
1419 3295 Collier Med ametister. Längd: 43cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:52)
1419 3185 Dalahäst höjd: 53 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:13)
1419 3101 Dalahäst Mora. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:32)
1419 3359 Eldset 3 delar, smide. Höjd: 66cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:59)
1419 3176 Espressomaskin Pavoni. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:22)
1419 3300 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. 25 ex. Bildmått: 23x16, yttermått inklusive ram: 42x33 cm. Signerad
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:52)
1419 3433 Etsning Ester Sörberg-Lindgren (1918-2011), Sverige. Signerad, numrerad 5/10, himmel. Bildmått: 25x28, yttermått inklusive ram: 40x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:29)
1419 3302 Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, numrerad 198/310. Bildmått: 31x48, yttermått inklusive ram: 52x67 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:39)
1419 3065 Etsning Nino Longobardi (f. 1953), Italien. Signerad, numrerad 30/60. Bildmått: 37x29 cm, yttermått inklusive ram: 59x49 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:26)
1419 3117 Etsningar 2 st, Signerade, yttermått inklusive ram: 31x22-37x28cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:12)
1419 3063 Facklitteratur 4 delar, Klockor. Längd: ca 21-24 cm, djup: ca 1-4,5 cm, höjd: ca 28,5-31 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:21)
1419 3204 Fällbord Alrot, 1800-tal, Märkt CIS, No 9. Bredd: 83, djup: 83 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:20)
1419 3418 Fällbord Alrot. Diameter: 90, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:36)
1419 3518 Färgetsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 85/90, daterad 1985. Bildmått: 55x40, yttermått inklusive ram: 80x62 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:45)
1419 3116 Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, numrerad 357/398. Färglitografi, bildmått: 25x25cm, yttermått inklusive ram: 36x29cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:29)
1419 3293 Färglitografi Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Signerad, numrerad 326/360. Färglitografi, bildmått: 41x51cm, yttermått inklusive ram: 53x63cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:27)
1419 3323 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. "långe Jan". Signerad, numrerad 134x350. Färglitografi, bildmått: 19x27cm, yttermått inklusive ram: 32x40cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)
1419 3113 Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 175/250, bildmått. 56x36cm, yttermått inklusive ram: 65x46cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:12)
1419 8200 Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 145/360. Färglitografi. Bladets mått: 45x46cm, yttermått inklusive ram: 65x65cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:05)
1419 8010 Färglitografi Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. "Tunnan". Signerad, numrerad 116/250. Färglitografi. Bladets mått: 43x49cm, oramat löst blad
1419 3058 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 1/310. Färglitografi, bildmått: 64x32, yttermått inklusive ram: 86x52 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:16)
1419 3245 Färglitografi Lena Larsson. Signerad, numrerad 139/300. Färglitografi. Bladets mått: 32x49, yttermått inklusive ram: 49x64 cm
1419 3484 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 81/250, daterad 1981. Färglitografi. Bladets mått: 50x70, yttermått inklusive ram: 55x75 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:38)
1419 8077 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 171/190. Färglitografi, bildmått: 34x24cm, yttermått inklusive ram: 55x45cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:28)
1419 3114 Färglitografi Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, numrerad 52/150, daterad 1990. Färglitografi, bildmått: 43x38cm, yttermått inklusive ram: 68x62cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:01)
1419 3099 Färglitografi Peter Åström (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 40/56. Färglitografi. Bladets mått: 56x76cm, yttermått inklusive ram: 67x86cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:14)
1419 3338 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Tristan de Cunha", Hus med halmtak, PT. Signerad, färglitografi, 46x36, yttermått inklusive ram: 68x54 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:34)
1419 3213 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 41x23cm, yttermått inklusive ram: 60x40cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:58)
1419 3383 Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Färglitografi, bildmått: 24x18, yttermått inklusive ram: 53x43 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:24)
1419 3473 Färglitografi Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. MEH. Signerad, numrerad 20/85, daterad -84. Färglitografi, bildmått: 42x29, yttermått inklusive ram: 62x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:50)
1419 3244 Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 233/250. Färglitografi, bildmått: 24x19, yttermått inklusive ram: 46x35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:59)
1419 3328 Färglitografi Terence Warren (f. 1948), Storbritannien. "An order of Nature". Signerad, numrerad 16/150, daterad -87. Färglitografi. Bladets mått: 66x55, yttermått inklusive ram: 80x68 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:53)
1419 8212 Färglitografier 2 st, Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerade, 75-upplaga. Färglitografi. Bladets mått: 46x43-52x44cm, yttermått inklusive ram: 56-53-62x54cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:47)
1419 3320 Färglitografier 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. PT. Signerad, daterad 75. Färglitografi, bildmått: 20x28cm, yttermått inklusive ram: 33x42cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:12)
1419 3319 Färglitografier 3 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. PT. Signerad, daterad 75. Färglitografi, bildmått: 20x28cm, yttermått inklusive ram: 33x42cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:57)
1419 8094 Färglitografier 4 st, Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: ca 50x60 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:00)
1419 8093 Färglitografier Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. 4 st. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 60x80 ca, oramade lösa blad
1419 3124 Fat Faenza, Italien. Diameter: 61cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:13)
1419 3061 Fat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Signerad 45. Diameter: 36 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:18)
1419 3384 Fat Rörstrand, Inger Persson (f. 1936), Sverige. Diameter: 28cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)
1419 3358 Fat Rörstrand, S Öhlén. Diameter: 36cm, numrerad, 66/150 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:27)
1419 3477 Fat silver, JE Torsk, 1902. Diameter: 22 cm. Vikt: 385 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:59)
1419 3191 Fat & skålar Kina, 6 delar. Längd: ca 12-20 cm. Djup: ca 12-20 cm, höjd: ca 3-5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:33)
1419 3020 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Marino"
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:33)
1419 3132 Fåtölj Läder, George Hensher
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:27)
1419 3235 Fåtöljer ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:30)
1419 3379 Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl, Fåglar. Höjd: 6-8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:08)
1419 3349 Figuriner 3 st, bland annat, Rex. Höjd: 16-20cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:43)
1419 3409 Figuriner 3 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Silverpläterad zink, Dansk Designs, Japan. Höjd: 4-11cm, Vikt: ca 670 g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:15)
1419 3195 Figuriner 3 st. DAO, flickor. Höjd: 21 cm
1419 3200 Figuriner 5 st. Goebel. Änglar, Höjd: 9 - 23, en med speldosa
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:52)
1419 3370 Figuriner Goebel, 3 st. Höjd: 9-17 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:02)
1419 3368 Figuriner Goebel, 6 st. Höjd: 10-17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:37)
1419 3366 Figuriner Goebel, 6 st. Höjd: 9-16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:21)
1419 3006 Foto Mark Stenbäck, "Fotografi 1". Signerad, numrerad 1/25, bildmått: 26x26cm, yttermått inklusive ram: 42x42 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:09)
1419 3018 Fotoram omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:20)
1419 3470 Frimärken osorterat lösvikt: 2½ kartong
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:35)
1419 3471 Frimärken osorterat lösvikt: 2½ kartong
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:18)
1419 3205 Garderobsskåp med spegeldörrar. Bredd: 127, djup: 63 cm, höjd: 193 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:48)
1419 8520 Gardinkappor 6 st 0,28x8 m, Marimekko, "Kaivo", Maija Isola, 1965
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:28)
1419 3372 Glas 5+ 5 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 8,5-11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:09)
1419 3394 Glas 8st, på blå fot. Höjd: 15cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:47)
1419 3238 Glas Orrefors, Maja, 7+ 4+ 1 skål. Höjd: 8-18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:27)
1419 3335 Glasservisdelar ca 45 delar. Höjd: 9-16cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:23)
1419 3142 Golvlampa mässing, Bergboms. Höjd: 117cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:47)
1419 3234 Golvlampfot 1950-tal, metall. Höjd: ca 80 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:31)
1419 3183 Golvlampor Ett par, Aneta Belysning. Höjd: 127cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:09)
1419 3406 Gouache Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Signerad, 56x47, yttermått inklusive ram: 70x62 cm
1419 3012 Grafiskt blad Gicléetryck, Anette Claesson (f. 1966), Sverige. "Orkide". Signerad, numrerad 8/25. Bildmått: 27x27cm, bladets mått: 40x39 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:18)
1419 3013 Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Comic Girl". Signerad, numrerad 25/50. Bildmått: 28x38cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:29)
1419 8004 Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Ser inte, hör inte". Signerad, numrerad 10/60. Bildmått: 40x60cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:15)
1419 8002 Grafiskt blad Gicléetryck, Gudrun Kellerman (f. 1943), Sverige. "Familjen". Signerad, numrerad 25/100. Bildmått: 28x38cm, oramat löst blad
1419 8011 Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Mansion". Signerad, numrerad 33/50. Bildmått: 60x42 cm, oramat löst blad
1419 8012 Grafiskt blad Gicléetryck, Taimi Borg (f. 1941), Sverige. "Skåne". Signerad, numrerad 2/30. Bildmått: 40X45cm, oramat löst blad
1419 3269 Gryta Malm. Diameter: 28 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:44)
1419 3049 Hallampa Blyinfattat glas. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:10)
1419 3112 Handspegel Tenn, 20-tal. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:40)
1419 3272 Hänge 18k guld. Längd: 4cm, vikt: 7g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:07)
1419 8432 Hängskåp med hylldel, Allmoge. "1822", delvis originalmålning, Bredd: 86. Djup: 34 cm, höjd: 92 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:58)
1419 3209 Hörnskåp Gustaviansk stil, Bemålat. Höjd: 198
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:11)
1419 8150 Ikoner 2 st. Metall, 18/ 1900-tal. Höjd: 13 - 23
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:25)
1419 3395 Ishink höjd: 20cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:11)
1419 3210 Jaktknivar 3 st. Längd: 29, bland annat Mora
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:42)
1419 3145 Jordglob höjd: 43cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:47)
1419 3163 Jordglob med belysning. Höjd: 35cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:44)
1419 3151 Julgransfot höjd: 18cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:34)
1419 3095 Kaffekoppar 8st, Med fat, Nejlika. Höjd: 6cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:44)
1419 3092 Kakelplattor 4 st, Meissen, 25x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:58)
1419 3282 Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva, slitage
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:15)
1419 3303 Karmstol Rokokostil
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:58)
1419 3030 Karmstolar 5 st, Windsorstil
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)
1419 3144 Karmstolar Ett par, jugendstil
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:19)
1419 3266 Karmstolar ett par, Louis XV-stil
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:39)
1419 3343 Karmstolar Ett par, med rottingrygg
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:33)
1419 3136 Karmstolar Ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:01)
1419 3152 Karta Sverige, yttermått inklusive ram: 56x64cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:41)
1419 3146 Karusellbokhylla Idegran. Höjd: 59cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:08)
1419 3280 Kedja 18k guld. Längd: 48cm, vikt: 4,4g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)
1419 3509 Kedjor med hängen 3 st, silver, med blåa och vita stenar. Längd: 50-60cm, vikt: 45g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:35)
1419 3198 Kendocka Med kläder. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:58)
1419 3333 Kista 1800-tal. Bredd: 97, djup: 66 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:12)
1419 3472 Kista Allmoge, Anno 1803. Bredd: 100, djup: 54 cm, höjd: 60 cm, nyckel
1419 3466 Klackring 23K, gravyr, 1900, med lila sten, Vikt: 7,8g. Diameter: 2 cm, höjd: 2,5 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:25)
1419 3314 Knappask Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. Dekor av man som tittar ner i hål. Diameter: ca 6,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:12)
1419 3184 Kobratelefon höjd: 21cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:34)
1419 3229 Kolonner Ett par, plast. Höjd: 264
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:12)
1419 3179 Konstglas 3 delar, bland annat Kosta Boda. Höjd: 9 - 26
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:23)
1419 3422 Koppar 2+ 2 st + 3 fat, Kina. Längd: ca 7-15 cm, djup: ca 5-15 cm, höjd: ca 2-6 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:38)
1419 3051 Koppar diverse, bland annat fiskgryta
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:10)
1419 3096 Kopparstick Le Musée des Rieurs. Bildmått: 47x38cm, yttermått inklusive ram: 7x64cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:20)
1419 3215 Kryddburkar 4 + 3 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: 12-18 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:12)
1419 3194 Lampett Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing. Pendlande ljushållare. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:39)
1419 3115 Litografi Ib Spang Olsen (1921-2012), Danmark. Signerad, numrerad 28/91. Bildmått: 34x25cm, yttermått inklusive ram: 45c32cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:36)
1419 3148 Ljuskrona Dia 61cm. Höjd: 90cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:14)
1419 3226 Ljuskrona empirestil. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:32)
1419 3172 Ljuskrona höjd: 81cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:59)
1419 3483 Ljuskrona Med prismor och glaskupa. Höjd: ca 55cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)
1419 3351 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:25)
1419 3225 Ljuskrona prismor. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:50)
1419 3105 Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:24)
1419 3188 Ljusstakar 6 st. Mässing. Höjd: 11 - 16
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:28)
1419 3103 Ljusstakar Ett par, mässing, Gusum, 1966. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:41)
1419 3102 Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:48)
1419 8134 Ljusstakar Ett par, Tenn. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:58)
1419 3193 Ljusstakar Ett par. Mässing. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:31)
1419 3186 Ljusstake mässing. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:39)
1419 3035 Ljusstake Taserud, Arvika. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:45)
1419 3373 Ljusstake trä, Bemålad. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:18)
1419 3044 Lockdosor ett par, porslin. Diameter: 10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:31)
1419 3378 Lockurna Wien. Prydnadsurna. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:08)
1419 3399 Luktflakonger 12st, Kina. Höjd: 6-10cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:17)
1419 3197 Malmkrona höjd: 55cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:09)
1419 3255 Matbord "Francesca by Drexel", 3 st iläggsskivor. Bredd: 162, djup: 112 cm, höjd: 74 cm, ilägg 3x51 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:37)
1419 3345 Matbord Längd: 140 cm. Djup: 110 cm, höjd: 77 cm
1419 3316 Matbord Superellips, design: Bruno Mathsson/Piet Hein, Masurbjörk. Bredd: 170, djup: 86 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:19)
1419 3139 Matsalsgrupp 11 delar, Rokokostil, Åmells. Diameter: 115 cm, höjd: 74 cm, 3st iläggsskivor x48cm
S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:45)
1419 8428 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:49)
1419 8437 Matsalsskåp Gustaviansk stil, med vitrin. Bredd: 117, djup: 44 cm, höjd: 176 cm, nyckel
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:03)
1419 8152 Matservis 85 delar, ca. Haviland, Frankrike, för NK
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:42)
1419 3259 Matservisdelar 19 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:52)
1419 3347 Matservisdelar ca 30 delar, Arzberg, Tyskland
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:21)
1419 3294 Matservisdelar Orrefors, Eden, 20 delar
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:05)
1419 3089 Matservisdelar Rosenthal, ca 55 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:25)
1419 3127 Matta 130x204cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)
1419 3071 Matta kelim, 286x267 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:14)
1419 3128 Matta orientalisk, 115x190cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:01)
1419 3126 Matta orientalisk, 120x178cm
1419 3156 Matta Orientalisk, 122x117cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:36)
1419 3391 Matta Orientalisk, 122x183cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:23)
1419 3160 Matta Orientalisk, 185x276cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)
1419 3157 Matta Orientalisk, 188x277cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:02)
1419 3312 Matta orientalisk, Nain, 60x90 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:15)
1419 8104 Matta orientalisk. Bredd: 195 cm, längd: 300 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:34)
1419 8438 Matta Orientalisk. Lori, ca 170x205cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:06)
1419 7594 Matta ull, 140x200 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:26)
1419 3158 Matta Ull, 177x296cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:18)
1419 8286 Mattor 2 st, Beluch + Afshar, 40x40 ca.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:20)
1419 3440 Miniatyr Målning, yttermått inklusive ram: 11x7,5cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:32)
1419 3120 Moccaservisdelar 9 delar, Italien. Höjd: 4-20cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:07)
1419 3208 Mockakoppar 12 st. Tuscan, England. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:05)
1419 3201 Mortel + bordspingla, mässing, bland annat Skultuna. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:22)
1419 3411 Muminmuggar & fat 5 delar, Arabia, "Trollkarlen", "Tofslan och Vifslan". Längd: ca 12-19,5 cm, djup: ca 8-19,5 cm, höjd: ca 3-8 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:53)
1419 3264 Nattygsbord ett par, 1940-tal, Alm. Bredd: 45. Djup: 30 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:27)
1419 3481 Olja / collage Bertil Forslund (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1987, oramad, duk, 73x60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:58)
1419 3094 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x55cm, yttermått inklusive ram: 47x58cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:50)
1419 3093 Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x76cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)
1419 3376 Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013). Signerad. Olja på pannå, 18x23, yttermått inklusive ram: 26x31 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:23)
1419 3248 Oljemålning Arne Arvidsson. Signerad, daterad 52, "från kyrkan, Cadaques. Olja på duk, 71x44, yttermått inklusive ram: 75x48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:30)
1419 3337 Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Skånegård. Signerad. Olja på pannå, 37x45, yttermått inklusive ram: 62x70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:04)
1419 3214 Oljemålning Bonhehko. Signerad, daterad 1956, stilleben. Olja på duk, 58x68cm, yttermått inklusive ram: 66x75cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)
1419 3076 Oljemålning C Berolt, Signerad, Solrosor. Olja på duk, 30x40, yttermått inklusive ram: 35x45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:29)
1419 3389 Oljemålning C Santos. Signerad, stad, Sevilla. Olja på duk, 56x26cm, yttermått inklusive ram: 78x47cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:31)
1419 2031 Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, naken modell. Olja på duk, 70x100cm, oramad
1419 8259 Oljemålning Christina Knall (f. 1947), Sverige. "Ögon för varann". Signerad, daterad 1994,38x45, yttermått inklusive ram: 54x61 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:24)
1419 7603 Oljemålning Conrad Hederstedt, Signerad, landskap med flicka. Olja på duk, 42x60, yttermått inklusive ram: 59x79 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:15)
1419 3495 Oljemålning Ellen Norbeck, Vårdträdet. Signerad, daterad -83. Olja på pannå, 15x15, yttermått inklusive ram: 27x27 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:48)
1419 8415 Oljemålning Eva Béve (1871-1922), Sverige. Marin. Signerad E Béve. Olja på pannå, 20x28cm, oramad
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:30)
1419 8008 Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Birch tree". Monogramsignerad. Olja på pannå, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm
1419 8298 Oljemålning Fingal Winroth (f. 1919), Sverige. Vinterlandskap. Signerad J Winroth 1952. Olja på duk, 75x120 cm, yttermått inklusive ram: 54x130 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:59)
1419 3067 Oljemålning Götrik Örtenholm (1913-2005), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:43)
1419 3073 Oljemålning Gunilla Nillan Holmgren (f. 1946), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 77x64 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)
1419 3480 Oljemålning Gunnar Klys (1890-1968), Sverige. Landskap med Hässjor. Signerad, daterad -32. Olja på pannå, 34x46 cm, yttermått inklusive ram: 45x57 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:51)
1419 3503 Oljemålning Gustaf Björklin. Signerad, man. Olja på pannå, 35x29cm, yttermått inklusive ram: 41x35cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:57)
1419 3202 Oljemålning H Lepik, landskap. Signerad. Olja på pannå, 32x39, yttermått inklusive ram: 46x53 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:11)
1419 3492 Oljemålning Hans Ångsäter (f. 1935), Sverige. Barn. Signerad. Olja på pannå, 34x26, yttermått inklusive ram: 44x36 cm
1419 3402 Oljemålning Hjalmar Grahn (1882-1949), Sverige. Signerad, kustmotiv. Olja på pannå, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 44x50
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:40)
1419 3169 Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Signerad, skärgårdsmotiv. Olja på duk, 49x64cm, yttermått inklusive ram: 53x70cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:50)
1419 3153 Oljemålning J Sinko. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 26x19cm, yttermått inklusive ram: 38x31cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:22)
1419 3385 Oljemålning J. Heijer. Signerad. Olja på duk, 67x53cm, yttermått inklusive ram: 87x74cm
1419 8092 Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerad, Höga kusten. Olja på duk, 57x73 cm, oramad
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)
1419 3501 Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 12x17cm, yttermått inklusive ram: 34x39cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:06)
1419 3324 Oljemålning Lepik. Signerad, daterad 54, blomsterstilleben. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 60x52cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)
1419 8344 Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Svanar. Signerad. Olja på duk, 45x54, yttermått inklusive ram: 57x65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:11)
1419 3332 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kina. Flicka med korg, ej signerad. Olja på pannå, 54x36, yttermått inklusive ram: 63x45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:41)
1419 3066 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Liggande ko. Signerad a tergo Elsa Fernell. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:43)
1419 3097 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1946, blomsterstilleben. Olja på pannå, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 74x63cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:32)
1419 3329 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sanddyner, ej signerad, oramad. Olja på duk, 20x53 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:55)
1419 3171 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 57, "Fasan i Juni". Olja på duk, 50x62, yttermått inklusive ram: 65x76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:36)
1419 3251 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, i trädgården. Olja på duk, 85x75, yttermått inklusive ram: 92x81 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:31)
1419 3068 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italienskt landskap. Olja på duk, 44x52, yttermått inklusive ram: 60x69 cm
1419 3254 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. "Munsö kyrka". Signerad, daterad -52. Olja på pannå, 45x38, yttermått inklusive ram: 62x54 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:47)
1419 3488 Oljemålning Roland Juhlin, monogramsignatur, äpplet. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x48 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:39)
1419 3491 Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Fri kopia efter Renoir. Signerad. Olja på duk på pannå, 29x21, yttermått inklusive ram: 35x26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:23)
1419 3253 Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Hus. Signerad, 1943. Olja på pannå, Bildmått: 40x54, yttermått inklusive ram: 58x72 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:34)
1419 3494 Oljemålning Schönherr, man. Signerad, daterad -45 pannå, 26x21, yttermått inklusive ram: 36x31 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:56)
1419 3502 Oljemålning signerad, flicka. Olja på duk, 35x27cm, yttermått inklusive ram: 50x42cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:57)
1419 3203 Oljemålning Stig Åslund, gård i vinterskrud. Signerad, daterad 1911. Olja på duk, 108x94, yttermått inklusive ram: 126x112 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:38)
1419 3327 Oljemålning T. Ambruszczak. Signerad, daterad 84, stilleben. Olja på duk, 39x38cm, yttermått inklusive ram: 50x50cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:52)
1419 3322 Oljemålning Tage Johansson. Signerad, daterad 80, landskap. Olja på duk, 64x70cm, yttermått inklusive ram: 69x75cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:58)
1419 8459 Oljemålning Tatiana Chirikova Longet (f. 1952). Porträtt av Anna Jalpachik. Monogramsignerad, daterad 1990. Olja på pannå, 26x21 cm, oramad
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:14)
1419 3386 Oljemålning Veikko Sirén (1936-1998), Sverige. Vinter. Signerad, daterad 1989. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x63 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:08)
1419 3390 Oljemålning W Stone. Signerad, landskap. Olja på duk, 41x65cm, yttermått inklusive ram: 62x82cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:13)
1419 3074 Oljemålningar 2 st, Cecilia Olsson, 1 st sign. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x52-67x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:09)
1419 3511 Örhängen 18k guld, Två par. Längd: 3-5cm, vikt: 8g. Med brosch (silver).
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:56)
1419 3486 Örhängen Ett par, "Daisy", Georg Jensen, emalj / förgyllt silver, Dia 17mm. Bruttovikt: 5 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:22)
1419 3283 Örhängen Ett par. Guld. Längd: 6cm. Vikt: 13,3g
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:27)
1419 3167 Pall höjd: 44cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:17)
1419 3162 Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 54cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:12)
1419 3460 Pärlcollier 2 st, med silverlås. Längd: 40-85cm, med etui
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:29)
1419 3122 Pastell Josef Mikl (1929-2008), Österrike. Komposition. Signerad, daterad -51. Yttermått inklusive ram: 53x35 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:23)
1419 3241 Pedalhink "Vipp". Lackerat och olackerat stål. Saknar innerbehållare. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:36)
1419 3355 Pianopall Längd: 80cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:08)
1419 3364 Piedestal med stenskivor. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:33)
1419 3218 Piedestal stenskiva. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:21)
1419 3240 Piedestaler 2 st, med stenskivor. Höjd: 37-65 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:47)
1419 3454 Pipor Med mera, diverse i låda
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:06)
1419 3150 Plafond Glas och mässing. Diameter: 41cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:05)
1419 3108 Plafond Glas, Diameter: 50cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:39)
1419 3154 Plafonder Ett par, glas och mässing. Diameter: 30cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:53)
1419 3414 Pluntor + karaff, 3 delar, glas. Höjd: 17-22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:17)
1419 3233 Relieftavlor 3 st. Gips, antika motiv. Höjd: 26-50 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:17)
1419 3289 Ring 14K vitguld, stl: 16½, med diamanter, 6x0,03ct, 12xca0,01ct, med rubin. Vikt:
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:07)
1419 3464 Ring 18k guld, 1926. Vikt: 7,5g, ringmått: ca 32,5
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:54)
1419 3277 Ring 18k guld, med turkosa stenar, stl: 17. Vikt: 4,4g, en sten saknas, ringmått: 14
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:47)
1419 3468 Ring 18k guld, saknar sten, gravyr. Vikt: 9g, ringmått: ca 14,5
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:26)
1419 3393 Rökelsekar Kina, keramik. Höjd: 33cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:16)
1419 3362 Ryamatta 105x175 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:02)
1419 3363 Ryamatta 120x200 cm
1419 3182 Salladsskål Sven Eric Juhlin, Gustavsberg, plast, 1950-tal. Diameter: 22cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:26)
1419 3027 Salongsbord 1800-tal, intarsia. Diameter: 93, höjd: 72 cm
1419 3311 Salongsbord Björk. Bredd: 74, djup: 54 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:32)
1419 3236 Salongsbord mahogny. Bredd: 90, djup: 73 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:00)
1419 8431 Sameknivar 4 st. Längd: 13-30cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:56)
1419 3341 Sekretär Längd: 75 cm. Djup: 41 cm, höjd: 98 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:11)
1419 3256 Sekretär rokokostil. Bredd: 85, djup: 50 cm, höjd: 105 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:29)
1419 3263 Serveringsfat med lock, metall, på benställning, trä, Orientalisk. Diameter: 47. Höjd: 58 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)
1419 8362 Serveringsvagn 1940-/50-tal, teak, Längd: 68 cm. Djup: 44 cm, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:39)
1419 7315 Servisdelar Hagtorn, ca 125 del
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:25)
1419 3017 Servisdelar Rörstrand, Pomona, 6 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:45)
1419 3371 Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995, stengods med målad svart dekor, 70 del ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:56)
1419 3420 Servisdelar Tettau, 35 del ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)
1419 3111 Shaker Glas. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:49)
1419 3265 Sideboard 1940-tal, alm, med glasskiva. Längd: 125. Djup: 36 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:31)
1419 3141 Sideboard Furu. Längd: 110 cm. Djup: 50 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:35)
1419 3356 Sideboard Glas och mässing, Längd: 106 cm. Djup: 38 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:38)
1419 3133 Sideboard Idegran. Längd: 160 cm. Djup: 31 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:47)
1419 3070 Sideboard längd: 150 cm, djup: 45 cm, höjd: 76 cm
1419 8246 Silkscreen Lars Nordlander, Vaxholms hotell. Signerad, numrerad EA10/30, bladets mått: 50x89, yttermått inklusive ram: 68x103 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:15)
1419 3475 Silver 7 delar, bland annat: Sockerströare. Längd: ca 5-8,5 cm. Djup: ca 1,5-6,5 cm. Höjd: ca 0,3-12 cm, Vikt: 270 g
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:56)
1419 3447 Silver Diverse, 5 delar. Höjd: 6-13cm, vikt: 300g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:20)
1419 3412 Silverskedar 15st, Längd: 12cm. Vikt: 209,9g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:57)
1419 3352 Skål silver, CG Hallberg, gravyr. Diameter: vikt: 533g.
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:20)
1419 3438 Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Diameter: 20cm, vikt: 288g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:13)
1419 3118 Skål silver. Höjd: 17cm, vikt: 437g.
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:24)
1419 3382 Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg, 1960-tal, chamotterat stengods i brunt och svart. Diameter: 19cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:17)
1419 3380 Skål & fat Rörstrand & Carl Harry Stålhane för designhuset. Diameter: 24-27cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:06)
1419 3045 Skålar ett par, med fat/Lock, Kina. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:31)
1419 3246 Skålfat stengods, Linda Ljunggren, "Miro", monogramsignatur. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:39)
1419 3249 Skålfat stengods, Linda Ljunggren, "Velvet underground", monogramsignerad. Diameter: 49 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:44)
1419 7448 Skåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Calmare Nyckel. Bredd: 115, djup: 44 cm, höjd: 175 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:37)
1419 3346 Skåp På benställning. Bredd: 107 cm. Djup: 42 cm, höjd: 150 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:53)
1419 3262 Skåp sengustaviansk stil, omkring 1900. Bredd: 104, djup: 44 cm, höjd: 151 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:47)
1419 3381 Skedar 14 st, silver. Längd: 18,5, Vikt: ca 680 g
1419 3476 Skedar 3 st. Silver, bland annat 1800-tal. Längd: 18 cm. Vikt: 120 g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:17)
1419 3306 Skrivbord 1800-tal, Valnöt. Bredd: 123, djup: 57 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:43)
1419 8216 Skrivbord med läderskiva. Bredd: 137, djup: 76 cm, höjd: 76 England + skrivbordsstol, England, nyckel
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:50)
1419 3134 Skrivbordsstol Fritz Hansen, Skinn. Höjd: 137cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:27)
1419 3023 Skrivbyrå mahogny, valnöt. Bredd: 94 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 91 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:21)
1419 3288 Skrivskåp med vitrinöverdel. Bredd: 78 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 192 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:36)
1419 8506 Skulptur Buddha. Brons. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:10)
1419 3478 Skulptur Carl Eldh (1873-1954), Sverige. Signerad, "modersorg", gips. Längd: 20cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:12)
1419 3407 Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Flodhäst. Längd: 19cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:11)
1419 3221 Skulptur konstmassa, man. England, Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:30)
1419 3216 Skulptur Konstmassa, man. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:32)
1419 3217 Skulptur konstmassa, tempeldel. "Arts Studio", England, Höjd: 57 cm
1419 3055 Skulptur metall, Hermes. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:33)
1419 3220 Skulptur torso, Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:40)
1419 3123 Skulptur Trä, Häger. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:43)
1419 3479 Skulptur Trä, Kina. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:01)
1419 3252 Skulpturer 2 st. Monica Backström (1939-2020), Sverige. Ägg, Boda. Glas. Höjd: 10 - 19 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:41)
1419 3170 Skyltdocka höjd: 173cm
1419 3403 Slagbord Längd: 2x36cm. Djup: 75 cm. Höjd: 74 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:44)
1419 3375 Slagbord mahogny, England. Bredd: 21+ 2x59, djup: 100 cm, höjd: 74 cm
1419 3247 Smörask Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 17cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:31)
1419 3166 Smöraskar 2 st, Gustavsberg respektive Rörstrand. Längd: 15cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:21)
1419 3446 Sockerskål + gräddkanna, silver, Mema, 1977. Höjd: 9cm. Vikt: 390g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:28)
1419 3307 Soffa 1800-talets slut. Längd: 125
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:22)
1419 8313 Soffa empirestil. Längd: 138
1419 3147 Soffa & stolar 3 delar, empirestil. Längd: 134cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:23)
1419 3206 Soffbord "Fiam", Italien. Glas. Bredd: 120 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:45)
1419 3039 Solspegel diameter: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:08)
1419 7332 Spatserkäppar 2 st, med silverkrycka. Längd: ca 85-92cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:42)
1419 3231 Spegel Gustaviansk stil, 66x48 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:43)
1419 3161 Spegel Intarsia, mahogny. 146x60cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)
1419 3173 Spegel Konvext glas, 61x45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:27)
1419 3308 Spegel omkring sekelskiftet 1900, Ek, 138x71 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:29)
1419 3168 Spegel Teak, 1950-tal, 123x40cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:44)
1419 3028 Spegellampett Barockstil, 1900-tal. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:06)
1419 3207 Spegellampett Gustaviansk stil, 54x42 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:24)
1419 3140 Spelbord mahogny, Sengustaviansk. Bredd: 89 cm. Djup: 44 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:47)
1419 8375 Stekfat 2 st, blåvitt porslin, Kina, 17x25 cm respektive 21x23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:13)
1419 8326 Stol Rokoko, provinsarbete
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:48)
1419 8412 Stolar 4 st, Karl Johanstil, mahogny, omklädda
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:27)
1419 3374 Stolar ett par
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)
1419 8279 Stolar Ett par, Louis XV-stil, handskuret och förgyllt trä
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:02)
1419 3413 Stringhylla 3 -hyllplan. Bredd: 68cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:47)
1419 3257 Taburetter + bankett, 3 delar, Jugend, mahogny. Längd: 39-97 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:44)
1419 3109 Takarmatur Glas med prismor. Höjd: 55cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:37)
1419 8252 Takarmatur med prismor, Rokokostil. Höjd: 50 ca
1419 3054 Takarmatur med prismor. Diameter: 53 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:59)
1419 3514 Takarmatur Orientalisk, glas och koppar, (ej el). Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:40)
1419 3056 Takarmatur prismor. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)
1419 3053 Takarmatur Prismor. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:51)
1419 3180 Takarmatur Smide, Jens Sandegaard. Höjd: 96cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:48)
1419 3242 Tallrikar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 7 delar. Diameter: 19-25 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:26)
1419 3091 Tallrikar Disney, 5+ 5 st. Diameter: 21-22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:40)
1419 3424 Tallrikar Kina, 4 delar, bland annat Fam Rose. Diameter: 23-25 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:13)
1419 3046 Tallrikar/fat 3 delar, Kina. Diameter: 12-23 cm
S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:52)
1419 3387 Tamburmajor höjd: 182cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:03)
1419 3423 Tedosa + terrin med fat + 2 assietter. Längd: ca 9,5-20 cm, djup: 5-16,5 cm, höjd: ca 3-15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:11)
1419 3047 Tekanna Rörstrand, Cobolti, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:31)
1419 3456 Terrin + form. Längd: 21-28cm
1419 8320 Terrin med lock, Kina, 1800-tal. Längd: 37, höjd: 25 cm, lagningar
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:45)
1419 3297 Tiara Silver med paste och pärla. Längd: 14cm, Vikt: ca 45 g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)
1419 3342 Tidningsställ Längd: 51 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:08)
1419 3497 Träsnitt Ett par, Qi Bashi, utgivet av Rongbao Zhai, Beijing, yttermått inklusive ram: 37x27 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:04)
1419 3435 Tusch + kolteckning, 2 delar, Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Landskap. Signerade, 1964 & 1994, yttermått inklusive ram: 35x43 - 36x44 cm
1419 3459 Tusch + kolteckning, 3 st, Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Landskap. Signerade, yttermått inklusive ram: 52x72 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:07)
1419 3453 Tusch + kolteckning, 3 st, Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 51x40 - 61x51 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:14)
1419 3437 Tusch 3 st, Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Landskap. Signerade, yttermått inklusive ram: 44x52 - 52x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:38)
1419 3434 Tusch 3 st, Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Yttermått inklusive ram: 28x36 - 39x36 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:21)
1419 8132 Uppläggningsfat + karotter, 4 delar, Pomona, Rörstrand. Höjd: 3 - 10
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:52)
1419 3425 Uppläggningsfat Kina, Famille Rose. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:53)
1419 3087 Väggrelief Gips. Höjd: ca 50 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:11)
1419 3064 Väggrelief Stig-Åke Lund (f. 1932), Sverige. "Molnträd". Signerad. Yttermått inklusive ram: 42x37 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:11)
1419 3325 Väggrelief Trä, Bemålat, 100x38 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:17)
1419 3155 Väggreliefer 6 st, gips, Kompositörer. Diameter: 24cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:21)
1419 3072 Väggvitrinskåp senare bemålning. Bredd: 41 cm. Djup: 22 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:05)
1419 3016 Vas + Skål på fot, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 18-23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:29)
1419 3212 Vas Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:59)
1419 3043 Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:23)
1419 3098 Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Glas. Höjd: 21cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)
1419 3084 Vaser 3 st, Bemålat opalinglas. Höjd: 27-35 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:07)
1419 3080 Vaser 3 st, Flussglas, bemålat. Höjd: 21-30 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:56)
1419 3086 Vaser ett par, Keramik. Höjd: 22 cm
1419 3223 Vinglas 4 st, "Inka", Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 25,5
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:12)
1419 3354 Vitrinskåp England. Bredd: 58 cm. Djup: 29 cm, höjd: 140 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:01)
1419 3189 Vitrinskåp Svart, glas. Bredd: 51 cm. Djup: 35 cm, höjd: 188 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:30)
1419 3190 Vitvinsglas 6 st. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:15)
1419 8358 Whiskyglas 13+ 3, Orrefors. Höjd: 7 - 9 cm, diameter: ca 6,5-8,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:29)
1419 3353 Ytterfoder 3 st, Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-16cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:44)
1419 3165 Ytterfoder Ett par. Diameter: 20cm, höjd: 19cm
1419 3164 Ytterfoder Ett par. Diameter: 30cm, höjd: 24cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:54)
1419 3504 Ytterfoder metall, bemålad, modell äldre, diameter: 24, höjd: 22 cm, hänklar i lejongap
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:58)