Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 september 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1419 3009  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Shades". Akryl på duk, 50x35cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:43)

1419 3474  Akvarell Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Dam i päls. Signerad, akvarell, 31x21 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:40)

1419 3315  Akvarell Gunnar Persson (1908-1975), Sverige. "Kronblom". Signerad, daterad -71,34x49, yttermått inklusive ram: 38x53, akvarell

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:17)

1419 3432  Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. "Leppoja". Signerad, daterad -84. Akvarell, bildmått: 24x31, yttermått inklusive ram: 41x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:14)

1419 3430  Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Älvlandskap. Signerad, daterad 1995. Akvarell, bildmått: 28x37, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:52)

1419 3461  Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Blåsippor. Signerad, daterad -95. Akvarell, bildmått: 17x21, yttermått inklusive ram: 31x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:07)

1419 3457  Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Lingon. Signerad, daterad -93. Akvarell, bildmått: 14x14, yttermått inklusive ram: 42x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:54)

1419 3445  Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Signerad, daterad -79, Fjällandskap. Akvarell, bildmått: 26x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:06)

1419 3436  Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Signerad, daterad -84, landskap. Akvarell, bildmått: 14x21, yttermått inklusive ram: 30x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:16)

1419 3463  Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Vitsippor. Signerad, daterad 1965, Akvarell, bildmått: 24x14, yttermått inklusive ram: 38x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:21)

1419 3431  Akvarell Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Vitsippor. Signerad, daterad 1994. Akvarell, bildmått: 20x13, yttermått inklusive ram: 44x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:38)

1419 3496  Akvarell Kévork Zabounian (f. 1933), Sverige. Kust. Akvarell, bildmått: 15x23, yttermått inklusive ram: 36x43 cm. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:34)

1419 3340  Akvarell Kina, 1900-tal, landskap. Akvarell, bildmått: 59x33, yttermått inklusive ram: 61x51 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:08)

1419 3339  Akvarell Kina, 1900-tal. Signerad. Akvarell, bildmått: 62x39, yttermått inklusive ram: 77x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:03)

1419 8442  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Alhambra, La puerta de la justicia. Akvarell, bildmått: 68x33cm, yttermått inklusive ram: 104x69cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)

1419 3448  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, fjällandskap. Signerad, daterad -88. Akvarell, bildmått: 23x33, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:59)

1419 3462  Armband 18k guld, X-länk, 1979. Längd: 20cm, vikt: 31g.

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:15)

1419 3290  Armband 18k guld. Längd: 21cm, dubbelradigt, vikt: 27,7g.

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)

1419 3299  Armband 18K vitguld, med diamanter, 22x0,02ct. Längd: 20cm, vikt: 34g.

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:32)

1419 3458  Armbandsur 18k guld, Tissot, quartz, datum, läderband, gravyr, med etui. Bruttovikt: 30g. Diameter: 3 cm. Längd: 23cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:11)

1419 3310  Assietter 11st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:52)

1419 3449  Bägare silver, + servettring. Höjd: 3,5-8,5cm, vikt: 150g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:25)

1419 3444  Bägare silver, 1949, Götlin, gravyr. Vikt: 359g. Längd: 13 cm. Djup: 13 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:38)

1419 3442  Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1944. Höjd: 14,5cm. Vikt: 200g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:45)

1419 3388  Baljfåtölj sengustaviansk stil, mahogny

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:08)

1419 8314  Banketter ett par, Karl Johanstil, omkring sekelskiftet 1900. Längd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:40)

1419 3284  Berlocker 14/18K, 3 st, + 2st skjortknappar. Vikt: 4,2g. Längd: ca 1-2,5 cm, djup: ca 1-5 mm, höjd: ca 1-2,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:29)

1419 3452  Bestick silver, 13 delar. Längd: 14-22cm. Vikt: 510 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:56)

1419 3398  Bestickuppsättning 18 delar, stål

1419 3085  Bestickuppsättning ca 135 delar, nysilver, Gammalfransk. Längd: 18-30cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:48)

1419 3106  Bestickuppsättning ca 27 delar, silver. Längd: 14-19cm, gravyrer, vikt: 909g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:52)

1419 3079  Bestickuppsättning ca 99 delar, Nysilver, Svensk Spetsig, Längd: 10-33cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:21)

1419 3361  Bläckställ 2 st, Kina, ca 20x13 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:43)

1419 8001  Blandteknik  Dominyka Usvaiskaya (f. 1991), Sverige. "Mango punch". Signerad. Akryl/epoxy, 20x20cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:15)

1419 3493  Blandteknik Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 13x25, yttermått inklusive ram: 30x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:56)

1419 8207  Blandteknik Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, blandteknik, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bladets mått: 49x39cm, yttermått inklusive ram: 55x46cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:42)

1419 3428  Blandteknik Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Fjäril. Signerad, daterad -95. Blandteknik, bildmått: 25x17, yttermått inklusive ram: 41x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)

1419 3450  Blandteknik Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Hässjor. Signerad, daterad -88. Blandteknik, bildmått: 22x30, yttermått inklusive ram: 37x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:57)

1419 3516  Blandteknik Maria Röhl (1801-1875), tillskriven, Porträtt av Dam, 36x29, yttermått inklusive ram: 50x43 cm. Ej signerad

1419 3062  Blandteknik Maurice Blanchard (1903-1969), Frankrike. Signerad, blandteknik, Moulin Rouge, pannå, 26x32, yttermått inklusive ram: 37x44 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:25)

1419 3443  Blyerts Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Sjöbodar. Signerad, daterad -65. Bildmått: 13x43, yttermått inklusive ram: 28x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:21)

1419 3490  Blyerts Lars Nerman, Ekorre. Signerad, daterad -88. Bildmått: 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 58x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:23)

1419 3042  Bojan Kina, 1800-tal. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:38)

1419 3239  Bojaner ett par, Kina. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)

1419 3392  Bokstöd Ett par. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:23)

1419 3360  Bonad Frankrike, 97x125 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:33)

1419 8369  Bords / vägglampa Röd och grå. Djup: 25cm, höjd: ca 60-86cm

1419 3482  Bordsfotogenlampa + väggfotogenlampor, 3 st, glas och mässing. Höjd: 38-47 ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:21)

1419 3348  Bordsfotogenlampa omkring 1900, Jugend, metall / glas. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:06)

1419 3177  Bordskanon på lavett, Stafsjö bruk, "Hansakanonen". Längd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:04)

1419 3026  Bordslampa 1940-tal, ledad, metall/teak. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:30)

1419 3036  Bordslampa jugendstil. Höjd: 23 cm

1419 3222  Bordslampa mässing. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:19)

1419 3131  Bordslampa Metall. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:31)

1419 3038  Bordslampa Onyx, Kolonn. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:33)

1419 3149  Bordslampa Onyx. Höjd: 41cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:22)

1419 3048  Bordslampa Porslin. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:30)

1419 3397  Bordslampfötter Ett par. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:15)

1419 3224  Bordslampor keramik. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:58)

1419 3230  Bordslampor metall. Höjd: 71, nutida

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:38)

1419 3175  Brandsläckare 2 st. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:17)

1419 3050  Bricka Lars Holmström, Arvika, mässing. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:01)

1419 3181  Bricka i mässing Längd: 60cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:07)

1419 3232  Brickbord Ett par, metall, plåtbrickor. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:22)

1419 3301  Brosch 14K, Längd: 6cm. Vikt: 5g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:02)

1419 3274  Brosch 18k guld, form av två ax. Längd: 5cm. Vikt: 4,6g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:34)

1419 3304  Brosch 18k guld, med karneol. Längd: 4cm. Vikt: 10,9g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:46)

1419 3275  Brosch 18k guld, med turkos sten. Diameter: 3cm, vikt: 6,2g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:30)

1419 3298  Broschnål 18k guld, WAB, med emalj och diamant, 1x0,01ct. Längd: 5cm, vikt: 4,8g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:49)

1419 3024  Byrå 1940-tal, björk. Bredd: 97 cm. Djup: 46 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:25)

1419 3405  Byrå Karl Johan, mahogny. Bredd: 94, djup: 53 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:14)

1419 3331  Byrå omkring sekelskiftet 1900, Bemålad. Bredd: 110, djup: 56 cm, höjd: 101 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:44)

1419 3344  Byråar Ett par, teak. Längd: 60 cm. Djup: 38 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:32)

1419 3033  Coasters 3 st, Pläter, England. Diameter: 9,5-11 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:56)

1419 3427  Collage Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. "Ibizza". Signerad, daterad 1992. Bildmått: 24x19, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)

1419 3439  Collage Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, daterad -89. Bildmått: 39x28, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)

1419 3295  Collier Med ametister. Längd: 43cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:52)

1419 3185  Dalahäst höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:13)

1419 3101  Dalahäst Mora. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:32)

1419 3359  Eldset 3 delar, smide. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:59)

1419 3176  Espressomaskin Pavoni. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:22)

1419 3300  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. 25 ex. Bildmått: 23x16, yttermått inklusive ram: 42x33 cm. Signerad

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:52)

1419 3433  Etsning Ester Sörberg-Lindgren (1918-2011), Sverige. Signerad, numrerad 5/10, himmel. Bildmått: 25x28, yttermått inklusive ram: 40x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:29)

1419 3302  Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, numrerad 198/310. Bildmått: 31x48, yttermått inklusive ram: 52x67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:39)

1419 3065  Etsning Nino Longobardi (f. 1953), Italien. Signerad, numrerad 30/60. Bildmått: 37x29 cm, yttermått inklusive ram: 59x49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:26)

1419 3117  Etsningar 2 st, Signerade, yttermått inklusive ram: 31x22-37x28cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:12)

1419 3063  Facklitteratur 4 delar, Klockor. Längd: ca 21-24 cm, djup: ca 1-4,5 cm, höjd: ca 28,5-31 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:21)

1419 3204  Fällbord Alrot, 1800-tal, Märkt CIS, No 9. Bredd: 83, djup: 83 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:20)

1419 3418  Fällbord Alrot. Diameter: 90, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:36)

1419 3518  Färgetsning Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 85/90, daterad 1985. Bildmått: 55x40, yttermått inklusive ram: 80x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:45)

1419 3116  Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, numrerad 357/398. Färglitografi, bildmått: 25x25cm, yttermått inklusive ram: 36x29cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:29)

1419 3293  Färglitografi Berta Hansson (1910-1994), Sverige. Signerad, numrerad 326/360. Färglitografi, bildmått: 41x51cm, yttermått inklusive ram: 53x63cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:27)

1419 3323  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. "långe Jan". Signerad, numrerad 134x350. Färglitografi, bildmått: 19x27cm, yttermått inklusive ram: 32x40cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)

1419 3113  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 175/250, bildmått. 56x36cm, yttermått inklusive ram: 65x46cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:12)

1419 8200  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 145/360. Färglitografi. Bladets mått: 45x46cm, yttermått inklusive ram: 65x65cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:05)

1419 8010  Färglitografi Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. "Tunnan". Signerad, numrerad 116/250. Färglitografi. Bladets mått: 43x49cm, oramat löst blad

1419 3058  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 1/310. Färglitografi, bildmått: 64x32, yttermått inklusive ram: 86x52 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:16)

1419 3245  Färglitografi Lena Larsson. Signerad, numrerad 139/300. Färglitografi. Bladets mått: 32x49, yttermått inklusive ram: 49x64 cm

1419 3484  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 81/250, daterad 1981. Färglitografi. Bladets mått: 50x70, yttermått inklusive ram: 55x75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:38)

1419 8077  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 171/190. Färglitografi, bildmått: 34x24cm, yttermått inklusive ram: 55x45cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:28)

1419 3114  Färglitografi Peder Duke (1938-2003), Sverige. Signerad, numrerad 52/150, daterad 1990. Färglitografi, bildmått: 43x38cm, yttermått inklusive ram: 68x62cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:01)

1419 3099  Färglitografi Peter Åström (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 40/56. Färglitografi. Bladets mått: 56x76cm, yttermått inklusive ram: 67x86cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:14)

1419 3338  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Tristan de Cunha", Hus med halmtak, PT. Signerad, färglitografi, 46x36, yttermått inklusive ram: 68x54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:34)

1419 3213  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 41x23cm, yttermått inklusive ram: 60x40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:58)

1419 3383  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Färglitografi, bildmått: 24x18, yttermått inklusive ram: 53x43 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:24)

1419 3473  Färglitografi Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. MEH. Signerad, numrerad 20/85, daterad -84. Färglitografi, bildmått: 42x29, yttermått inklusive ram: 62x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:50)

1419 3244  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 233/250. Färglitografi, bildmått: 24x19, yttermått inklusive ram: 46x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:59)

1419 3328  Färglitografi Terence Warren (f. 1948), Storbritannien. "An order of Nature". Signerad, numrerad 16/150, daterad -87. Färglitografi. Bladets mått: 66x55, yttermått inklusive ram: 80x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:53)

1419 8212  Färglitografier 2 st, Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerade, 75-upplaga. Färglitografi. Bladets mått: 46x43-52x44cm, yttermått inklusive ram: 56-53-62x54cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:47)

1419 3320  Färglitografier 2 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. PT. Signerad, daterad 75. Färglitografi, bildmått: 20x28cm, yttermått inklusive ram: 33x42cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:12)

1419 3319  Färglitografier 3 st, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. PT. Signerad, daterad 75. Färglitografi, bildmått: 20x28cm, yttermått inklusive ram: 33x42cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:57)

1419 8094  Färglitografier 4 st, Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: ca 50x60 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:00)

1419 8093  Färglitografier Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. 4 st. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 60x80 ca, oramade lösa blad

1419 3124  Fat Faenza, Italien. Diameter: 61cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:13)

1419 3061  Fat Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Signerad 45. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:18)

1419 3384  Fat Rörstrand, Inger Persson (f. 1936), Sverige. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)

1419 3358  Fat Rörstrand, S Öhlén. Diameter: 36cm, numrerad, 66/150 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:27)

1419 3477  Fat silver, JE Torsk, 1902. Diameter: 22 cm. Vikt: 385 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:59)

1419 3191  Fat & skålar Kina, 6 delar. Längd: ca 12-20 cm. Djup: ca 12-20 cm, höjd: ca 3-5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:33)

1419 3020  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Marino"

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:33)

1419 3132  Fåtölj Läder, George Hensher

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:27)

1419 3235  Fåtöljer ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:30)

1419 3379  Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl, Fåglar. Höjd: 6-8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:08)

1419 3349  Figuriner 3 st, bland annat, Rex. Höjd: 16-20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:43)

1419 3409  Figuriner 3 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Silverpläterad zink, Dansk Designs, Japan. Höjd: 4-11cm, Vikt: ca 670 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:15)

1419 3195  Figuriner 3 st. DAO, flickor. Höjd: 21 cm

1419 3200  Figuriner 5 st. Goebel. Änglar, Höjd: 9 - 23, en med speldosa

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:52)

1419 3370  Figuriner Goebel, 3 st. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:02)

1419 3368  Figuriner Goebel, 6 st. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:37)

1419 3366  Figuriner Goebel, 6 st. Höjd: 9-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:21)

1419 3006  Foto Mark Stenbäck, "Fotografi 1". Signerad, numrerad 1/25, bildmått: 26x26cm, yttermått inklusive ram: 42x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:09)

1419 3018  Fotoram omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:20)

1419 3470  Frimärken osorterat lösvikt: 2½ kartong

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:35)

1419 3471  Frimärken osorterat lösvikt: 2½ kartong

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:18)

1419 3205  Garderobsskåp med spegeldörrar. Bredd: 127, djup: 63 cm, höjd: 193 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:48)

1419 8520  Gardinkappor 6 st 0,28x8 m, Marimekko, "Kaivo", Maija Isola, 1965

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:28)

1419 3372  Glas 5+ 5 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 8,5-11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:09)

1419 3394  Glas 8st, på blå fot. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:47)

1419 3238  Glas Orrefors, Maja, 7+ 4+ 1 skål. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:27)

1419 3335  Glasservisdelar ca 45 delar. Höjd: 9-16cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:23)

1419 3142  Golvlampa mässing, Bergboms. Höjd: 117cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:47)

1419 3234  Golvlampfot 1950-tal, metall. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:31)

1419 3183  Golvlampor Ett par, Aneta Belysning. Höjd: 127cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:09)

1419 3406  Gouache Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Signerad, 56x47, yttermått inklusive ram: 70x62 cm

1419 3012  Grafiskt blad Gicléetryck, Anette Claesson (f. 1966), Sverige. "Orkide". Signerad, numrerad 8/25. Bildmått: 27x27cm, bladets mått: 40x39 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:18)

1419 3013  Grafiskt blad Gicléetryck, Bengt Bengtsson, "Comic Girl". Signerad, numrerad 25/50. Bildmått: 28x38cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:29)

1419 8004  Grafiskt blad Gicléetryck, Catrin Johansson, "Ser inte, hör inte". Signerad, numrerad 10/60. Bildmått: 40x60cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:15)

1419 8002  Grafiskt blad Gicléetryck, Gudrun Kellerman (f. 1943), Sverige. "Familjen". Signerad, numrerad 25/100. Bildmått: 28x38cm, oramat löst blad

1419 8011  Grafiskt blad Gicléetryck, Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Mansion". Signerad, numrerad 33/50. Bildmått: 60x42 cm, oramat löst blad

1419 8012  Grafiskt blad Gicléetryck, Taimi Borg (f. 1941), Sverige. "Skåne". Signerad, numrerad 2/30. Bildmått: 40X45cm, oramat löst blad

1419 3269  Gryta Malm. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:44)

1419 3049  Hallampa Blyinfattat glas. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:10)

1419 3112  Handspegel Tenn, 20-tal. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:40)

1419 3272  Hänge 18k guld. Längd: 4cm, vikt: 7g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:07)

1419 8432  Hängskåp med hylldel, Allmoge. "1822", delvis originalmålning, Bredd: 86. Djup: 34 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:58)

1419 3209  Hörnskåp Gustaviansk stil, Bemålat. Höjd: 198

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:11)

1419 8150  Ikoner 2 st. Metall, 18/ 1900-tal. Höjd: 13 - 23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:25)

1419 3395  Ishink höjd: 20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:11)

1419 3210  Jaktknivar 3 st. Längd: 29, bland annat Mora

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:42)

1419 3145  Jordglob höjd: 43cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:47)

1419 3163  Jordglob med belysning. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:44)

1419 3151  Julgransfot höjd: 18cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:34)

1419 3095  Kaffekoppar 8st, Med fat, Nejlika. Höjd: 6cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:44)

1419 3092  Kakelplattor 4 st, Meissen, 25x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:58)

1419 3282  Karmstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Eva, slitage

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:15)

1419 3303  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:58)

1419 3030  Karmstolar 5 st, Windsorstil

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)

1419 3144  Karmstolar Ett par, jugendstil

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:19)

1419 3266  Karmstolar ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:39)

1419 3343  Karmstolar Ett par, med rottingrygg

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:33)

1419 3136  Karmstolar Ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:01)

1419 3152  Karta Sverige, yttermått inklusive ram: 56x64cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:41)

1419 3146  Karusellbokhylla Idegran. Höjd: 59cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:08)

1419 3280  Kedja 18k guld. Längd: 48cm, vikt: 4,4g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)

1419 3509  Kedjor med hängen 3 st, silver, med blåa och vita stenar. Längd: 50-60cm, vikt: 45g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:35)

1419 3198  Kendocka Med kläder. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:58)

1419 3333  Kista 1800-tal. Bredd: 97, djup: 66 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:12)

1419 3472  Kista Allmoge, Anno 1803. Bredd: 100, djup: 54 cm, höjd: 60 cm, nyckel

1419 3466  Klackring 23K, gravyr, 1900, med lila sten, Vikt: 7,8g. Diameter: 2 cm, höjd: 2,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:25)

1419 3314  Knappask Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. Dekor av man som tittar ner i hål. Diameter: ca 6,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:12)

1419 3184  Kobratelefon höjd: 21cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:34)

1419 3229  Kolonner Ett par, plast. Höjd: 264

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:12)

1419 3179  Konstglas 3 delar, bland annat Kosta Boda. Höjd: 9 - 26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:23)

1419 3422  Koppar 2+ 2 st + 3 fat, Kina. Längd: ca 7-15 cm, djup: ca 5-15 cm, höjd: ca 2-6 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:38)

1419 3051  Koppar diverse, bland annat fiskgryta

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:10)

1419 3096  Kopparstick Le Musée des Rieurs. Bildmått: 47x38cm, yttermått inklusive ram: 7x64cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:20)

1419 3215  Kryddburkar 4 + 3 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor. Höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:12)

1419 3194  Lampett Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing. Pendlande ljushållare. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:39)

1419 3115  Litografi Ib Spang Olsen (1921-2012), Danmark. Signerad, numrerad 28/91. Bildmått: 34x25cm, yttermått inklusive ram: 45c32cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:36)

1419 3148  Ljuskrona Dia 61cm. Höjd: 90cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:14)

1419 3226  Ljuskrona empirestil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:32)

1419 3172  Ljuskrona höjd: 81cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:59)

1419 3483  Ljuskrona Med prismor och glaskupa. Höjd: ca 55cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)

1419 3351  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:25)

1419 3225  Ljuskrona prismor. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:50)

1419 3105  Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:24)

1419 3188  Ljusstakar 6 st. Mässing. Höjd: 11 - 16

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:28)

1419 3103  Ljusstakar Ett par, mässing, Gusum, 1966. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:41)

1419 3102  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:48)

1419 8134  Ljusstakar Ett par, Tenn. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:58)

1419 3193  Ljusstakar Ett par. Mässing. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:31)

1419 3186  Ljusstake mässing. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:39)

1419 3035  Ljusstake Taserud, Arvika. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:45)

1419 3373  Ljusstake trä, Bemålad. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:18)

1419 3044  Lockdosor ett par, porslin. Diameter: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:31)

1419 3378  Lockurna Wien. Prydnadsurna. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:08)

1419 3399  Luktflakonger 12st, Kina. Höjd: 6-10cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:17)

1419 3197  Malmkrona höjd: 55cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:09)

1419 3255  Matbord "Francesca by Drexel", 3 st iläggsskivor. Bredd: 162, djup: 112 cm, höjd: 74 cm, ilägg 3x51 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:37)

1419 3345  Matbord Längd: 140 cm. Djup: 110 cm, höjd: 77 cm

1419 3316  Matbord Superellips, design: Bruno Mathsson/Piet Hein, Masurbjörk. Bredd: 170, djup: 86 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:19)

1419 3139  Matsalsgrupp 11 delar, Rokokostil, Åmells. Diameter: 115 cm, höjd: 74 cm, 3st iläggsskivor x48cm

S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:45)

1419 8428  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Diameter: 110, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:49)

1419 8437  Matsalsskåp Gustaviansk stil, med vitrin. Bredd: 117, djup: 44 cm, höjd: 176 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:03)

1419 8152  Matservis 85 delar, ca. Haviland, Frankrike, för NK

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:42)

1419 3259  Matservisdelar 19 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:52)

1419 3347  Matservisdelar ca 30 delar, Arzberg, Tyskland

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:21)

1419 3294  Matservisdelar Orrefors, Eden, 20 delar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:05)

1419 3089  Matservisdelar Rosenthal, ca 55 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:25)

1419 3127  Matta 130x204cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)

1419 3071  Matta kelim, 286x267 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:14)

1419 3128  Matta orientalisk, 115x190cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:01)

1419 3126  Matta orientalisk, 120x178cm

1419 3156  Matta Orientalisk, 122x117cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:36)

1419 3391  Matta Orientalisk, 122x183cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:23)

1419 3160  Matta Orientalisk, 185x276cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)

1419 3157  Matta Orientalisk, 188x277cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:02)

1419 3312  Matta orientalisk, Nain, 60x90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:15)

1419 8104  Matta orientalisk. Bredd: 195 cm, längd: 300 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:34)

1419 8438  Matta Orientalisk. Lori, ca 170x205cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:06)

1419 7594  Matta ull, 140x200 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:26)

1419 3158  Matta Ull, 177x296cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:18)

1419 8286  Mattor 2 st, Beluch + Afshar, 40x40 ca.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:20)

1419 3440  Miniatyr Målning, yttermått inklusive ram: 11x7,5cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:32)

1419 3120  Moccaservisdelar 9 delar, Italien. Höjd: 4-20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:07)

1419 3208  Mockakoppar 12 st. Tuscan, England. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:05)

1419 3201  Mortel + bordspingla, mässing, bland annat Skultuna. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:22)

1419 3411  Muminmuggar & fat 5 delar, Arabia, "Trollkarlen", "Tofslan och Vifslan". Längd: ca 12-19,5 cm, djup: ca 8-19,5 cm, höjd: ca 3-8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:53)

1419 3264  Nattygsbord ett par, 1940-tal, Alm. Bredd: 45. Djup: 30 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:27)

1419 3481  Olja / collage Bertil Forslund (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1987, oramad, duk, 73x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:58)

1419 3094  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x55cm, yttermått inklusive ram: 47x58cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:50)

1419 3093  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x76cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)

1419 3376  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013). Signerad. Olja på pannå, 18x23, yttermått inklusive ram: 26x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:23)

1419 3248  Oljemålning Arne Arvidsson. Signerad, daterad 52, "från kyrkan, Cadaques. Olja på duk, 71x44, yttermått inklusive ram: 75x48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:30)

1419 3337  Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Skånegård. Signerad. Olja på pannå, 37x45, yttermått inklusive ram: 62x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:04)

1419 3214  Oljemålning Bonhehko. Signerad, daterad 1956, stilleben. Olja på duk, 58x68cm, yttermått inklusive ram: 66x75cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)

1419 3076  Oljemålning C Berolt, Signerad, Solrosor. Olja på duk, 30x40, yttermått inklusive ram: 35x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:29)

1419 3389  Oljemålning C Santos. Signerad, stad, Sevilla. Olja på duk, 56x26cm, yttermått inklusive ram: 78x47cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:31)

1419 2031  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, naken modell. Olja på duk, 70x100cm, oramad

1419 8259  Oljemålning Christina Knall (f. 1947), Sverige. "Ögon för varann". Signerad, daterad 1994,38x45, yttermått inklusive ram: 54x61 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:24)

1419 7603  Oljemålning Conrad Hederstedt, Signerad, landskap med flicka. Olja på duk, 42x60, yttermått inklusive ram: 59x79 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:15)

1419 3495  Oljemålning Ellen Norbeck, Vårdträdet. Signerad, daterad -83. Olja på pannå, 15x15, yttermått inklusive ram: 27x27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:48)

1419 8415  Oljemålning Eva Béve (1871-1922), Sverige. Marin. Signerad E Béve. Olja på pannå, 20x28cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:30)

1419 8008  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Birch tree". Monogramsignerad. Olja på pannå, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 51x43 cm

1419 8298  Oljemålning Fingal Winroth (f. 1919), Sverige. Vinterlandskap. Signerad J Winroth 1952. Olja på duk, 75x120 cm, yttermått inklusive ram: 54x130 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:59)

1419 3067  Oljemålning Götrik Örtenholm (1913-2005), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 55x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:43)

1419 3073  Oljemålning Gunilla Nillan Holmgren (f. 1946), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 77x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)

1419 3480  Oljemålning Gunnar Klys (1890-1968), Sverige. Landskap med Hässjor. Signerad, daterad -32. Olja på pannå, 34x46 cm, yttermått inklusive ram: 45x57 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:51)

1419 3503  Oljemålning Gustaf Björklin. Signerad, man. Olja på pannå, 35x29cm, yttermått inklusive ram: 41x35cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:57)

1419 3202  Oljemålning H Lepik, landskap. Signerad. Olja på pannå, 32x39, yttermått inklusive ram: 46x53 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:11)

1419 3492  Oljemålning Hans Ångsäter (f. 1935), Sverige. Barn. Signerad. Olja på pannå, 34x26, yttermått inklusive ram: 44x36 cm

1419 3402  Oljemålning Hjalmar Grahn (1882-1949), Sverige. Signerad, kustmotiv. Olja på pannå, 38x46 cm, yttermått inklusive ram: 44x50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:40)

1419 3169  Oljemålning Ivar Franke (1913-1999), Sverige. Signerad, skärgårdsmotiv. Olja på duk, 49x64cm, yttermått inklusive ram: 53x70cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:50)

1419 3153  Oljemålning J Sinko. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 26x19cm, yttermått inklusive ram: 38x31cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:22)

1419 3385  Oljemålning J. Heijer. Signerad. Olja på duk, 67x53cm, yttermått inklusive ram: 87x74cm

1419 8092  Oljemålning Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerad, Höga kusten. Olja på duk, 57x73 cm, oramad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)

1419 3501  Oljemålning Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 12x17cm, yttermått inklusive ram: 34x39cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:06)

1419 3324  Oljemålning Lepik. Signerad, daterad 54, blomsterstilleben. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 60x52cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)

1419 8344  Oljemålning Oddmar Björklund (1907-1997), Sverige. Svanar. Signerad. Olja på duk, 45x54, yttermått inklusive ram: 57x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:11)

1419 3332  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kina. Flicka med korg, ej signerad. Olja på pannå, 54x36, yttermått inklusive ram: 63x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:41)

1419 3066  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Liggande ko. Signerad a tergo Elsa Fernell. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:43)

1419 3097  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1946, blomsterstilleben. Olja på pannå, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 74x63cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:32)

1419 3329  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sanddyner, ej signerad, oramad. Olja på duk, 20x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:55)

1419 3171  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 57, "Fasan i Juni". Olja på duk, 50x62, yttermått inklusive ram: 65x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:36)

1419 3251  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, i trädgården. Olja på duk, 85x75, yttermått inklusive ram: 92x81 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:31)

1419 3068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Italienskt landskap. Olja på duk, 44x52, yttermått inklusive ram: 60x69 cm

1419 3254  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. "Munsö kyrka". Signerad, daterad -52. Olja på pannå, 45x38, yttermått inklusive ram: 62x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:47)

1419 3488  Oljemålning Roland Juhlin, monogramsignatur, äpplet. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:39)

1419 3491  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Fri kopia efter Renoir. Signerad. Olja på duk på pannå, 29x21, yttermått inklusive ram: 35x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:23)

1419 3253  Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Hus. Signerad, 1943. Olja på pannå, Bildmått: 40x54, yttermått inklusive ram: 58x72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:34)

1419 3494  Oljemålning Schönherr, man. Signerad, daterad -45 pannå, 26x21, yttermått inklusive ram: 36x31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:56)

1419 3502  Oljemålning signerad, flicka. Olja på duk, 35x27cm, yttermått inklusive ram: 50x42cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:57)

1419 3203  Oljemålning Stig Åslund, gård i vinterskrud. Signerad, daterad 1911. Olja på duk, 108x94, yttermått inklusive ram: 126x112 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:38)

1419 3327  Oljemålning T. Ambruszczak. Signerad, daterad 84, stilleben. Olja på duk, 39x38cm, yttermått inklusive ram: 50x50cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:52)

1419 3322  Oljemålning Tage Johansson. Signerad, daterad 80, landskap. Olja på duk, 64x70cm, yttermått inklusive ram: 69x75cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:58)

1419 8459  Oljemålning Tatiana Chirikova Longet (f. 1952). Porträtt av Anna Jalpachik. Monogramsignerad, daterad 1990. Olja på pannå, 26x21 cm, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:14)

1419 3386  Oljemålning Veikko Sirén (1936-1998), Sverige. Vinter. Signerad, daterad 1989. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x63 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:08)

1419 3390  Oljemålning W Stone. Signerad, landskap. Olja på duk, 41x65cm, yttermått inklusive ram: 62x82cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:13)

1419 3074  Oljemålningar 2 st, Cecilia Olsson, 1 st sign. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x52-67x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:09)

1419 3511  Örhängen 18k guld, Två par. Längd: 3-5cm, vikt: 8g. Med brosch (silver).

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:56)

1419 3486  Örhängen Ett par, "Daisy", Georg Jensen, emalj / förgyllt silver, Dia 17mm. Bruttovikt: 5 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:22)

1419 3283  Örhängen Ett par. Guld. Längd: 6cm. Vikt: 13,3g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:27)

1419 3167  Pall höjd: 44cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:17)

1419 3162  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:12)

1419 3460  Pärlcollier 2 st, med silverlås. Längd: 40-85cm, med etui

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:29)

1419 3122  Pastell Josef Mikl (1929-2008), Österrike. Komposition. Signerad, daterad -51. Yttermått inklusive ram: 53x35 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:23)

1419 3241  Pedalhink "Vipp". Lackerat och olackerat stål. Saknar innerbehållare. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:36)

1419 3355  Pianopall Längd: 80cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:08)

1419 3364  Piedestal med stenskivor. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:33)

1419 3218  Piedestal stenskiva. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:21)

1419 3240  Piedestaler 2 st, med stenskivor. Höjd: 37-65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:47)

1419 3454  Pipor Med mera, diverse i låda

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:06)

1419 3150  Plafond Glas och mässing. Diameter: 41cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:05)

1419 3108  Plafond Glas, Diameter: 50cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:39)

1419 3154  Plafonder Ett par, glas och mässing. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:53)

1419 3414  Pluntor + karaff, 3 delar, glas. Höjd: 17-22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:17)

1419 3233  Relieftavlor 3 st. Gips, antika motiv. Höjd: 26-50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:17)

1419 3289  Ring 14K vitguld, stl: 16½, med diamanter, 6x0,03ct, 12xca0,01ct, med rubin. Vikt:

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:07)

1419 3464  Ring 18k guld, 1926. Vikt: 7,5g, ringmått: ca 32,5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:54)

1419 3277  Ring 18k guld, med turkosa stenar, stl: 17. Vikt: 4,4g, en sten saknas, ringmått: 14

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:47)

1419 3468  Ring 18k guld, saknar sten, gravyr. Vikt: 9g, ringmått: ca 14,5

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:26)

1419 3393  Rökelsekar Kina, keramik. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:16)

1419 3362  Ryamatta 105x175 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:02)

1419 3363  Ryamatta 120x200 cm

1419 3182  Salladsskål Sven Eric Juhlin, Gustavsberg, plast, 1950-tal. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:26)

1419 3027  Salongsbord 1800-tal, intarsia. Diameter: 93, höjd: 72 cm

1419 3311  Salongsbord Björk. Bredd: 74, djup: 54 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:32)

1419 3236  Salongsbord mahogny. Bredd: 90, djup: 73 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:00)

1419 8431  Sameknivar 4 st. Längd: 13-30cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:56)

1419 3341  Sekretär Längd: 75 cm. Djup: 41 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:11)

1419 3256  Sekretär rokokostil. Bredd: 85, djup: 50 cm, höjd: 105 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:29)

1419 3263  Serveringsfat med lock, metall, på benställning, trä, Orientalisk. Diameter: 47. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)

1419 8362  Serveringsvagn 1940-/50-tal, teak, Längd: 68 cm. Djup: 44 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:39)

1419 7315  Servisdelar Hagtorn, ca 125 del

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:25)

1419 3017  Servisdelar Rörstrand, Pomona, 6 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:45)

1419 3371  Servisdelar Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Birka, Gustavsberg 1973-1995, stengods med målad svart dekor, 70 del ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:56)

1419 3420  Servisdelar Tettau, 35 del ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)

1419 3111  Shaker Glas. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:49)

1419 3265  Sideboard 1940-tal, alm, med glasskiva. Längd: 125. Djup: 36 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:31)

1419 3141  Sideboard Furu. Längd: 110 cm. Djup: 50 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:35)

1419 3356  Sideboard Glas och mässing, Längd: 106 cm. Djup: 38 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:38)

1419 3133  Sideboard Idegran. Längd: 160 cm. Djup: 31 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:47)

1419 3070  Sideboard längd: 150 cm, djup: 45 cm, höjd: 76 cm

1419 8246  Silkscreen Lars Nordlander, Vaxholms hotell. Signerad, numrerad EA10/30, bladets mått: 50x89, yttermått inklusive ram: 68x103 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:15)

1419 3475  Silver 7 delar, bland annat: Sockerströare. Längd: ca 5-8,5 cm. Djup: ca 1,5-6,5 cm. Höjd: ca 0,3-12 cm, Vikt: 270 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:56)

1419 3447  Silver Diverse, 5 delar. Höjd: 6-13cm, vikt: 300g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:20)

1419 3412  Silverskedar 15st, Längd: 12cm. Vikt: 209,9g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:57)

1419 3352  Skål silver, CG Hallberg, gravyr. Diameter: vikt: 533g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:20)

1419 3438  Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Diameter: 20cm, vikt: 288g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:13)

1419 3118  Skål silver. Höjd: 17cm, vikt: 437g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:24)

1419 3382  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg, 1960-tal, chamotterat stengods i brunt och svart. Diameter: 19cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:17)

1419 3380  Skål & fat Rörstrand & Carl Harry Stålhane för designhuset. Diameter: 24-27cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:06)

1419 3045  Skålar ett par, med fat/Lock, Kina. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:31)

1419 3246  Skålfat stengods, Linda Ljunggren, "Miro", monogramsignatur. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:39)

1419 3249  Skålfat stengods, Linda Ljunggren, "Velvet underground", monogramsignerad. Diameter: 49 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:44)

1419 7448  Skåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Calmare Nyckel. Bredd: 115, djup: 44 cm, höjd: 175 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:37)

1419 3346  Skåp På benställning. Bredd: 107 cm. Djup: 42 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:53)

1419 3262  Skåp sengustaviansk stil, omkring 1900. Bredd: 104, djup: 44 cm, höjd: 151 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:47)

1419 3381  Skedar 14 st, silver. Längd: 18,5, Vikt: ca 680 g

1419 3476  Skedar 3 st. Silver, bland annat 1800-tal. Längd: 18 cm. Vikt: 120 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:17)

1419 3306  Skrivbord 1800-tal, Valnöt. Bredd: 123, djup: 57 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:43)

1419 8216  Skrivbord med läderskiva. Bredd: 137, djup: 76 cm, höjd: 76 England + skrivbordsstol, England, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:50)

1419 3134  Skrivbordsstol Fritz Hansen, Skinn. Höjd: 137cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:27)

1419 3023  Skrivbyrå mahogny, valnöt. Bredd: 94 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 91 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:21)

1419 3288  Skrivskåp med vitrinöverdel. Bredd: 78 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 192 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:36)

1419 8506  Skulptur Buddha. Brons. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:10)

1419 3478  Skulptur Carl Eldh (1873-1954), Sverige. Signerad, "modersorg", gips. Längd: 20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:12)

1419 3407  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Flodhäst. Längd: 19cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:11)

1419 3221  Skulptur konstmassa, man. England, Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:30)

1419 3216  Skulptur Konstmassa, man. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:32)

1419 3217  Skulptur konstmassa, tempeldel. "Arts Studio", England, Höjd: 57 cm

1419 3055  Skulptur metall, Hermes. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:33)

1419 3220  Skulptur torso, Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:40)

1419 3123  Skulptur Trä, Häger. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:43)

1419 3479  Skulptur Trä, Kina. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:01)

1419 3252  Skulpturer 2 st. Monica Backström (1939-2020), Sverige. Ägg, Boda. Glas. Höjd: 10 - 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:41)

1419 3170  Skyltdocka höjd: 173cm

1419 3403  Slagbord Längd: 2x36cm. Djup: 75 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:44)

1419 3375  Slagbord mahogny, England. Bredd: 21+ 2x59, djup: 100 cm, höjd: 74 cm

1419 3247  Smörask Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand. Längd: 17cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:31)

1419 3166  Smöraskar 2 st, Gustavsberg respektive Rörstrand. Längd: 15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:21)

1419 3446  Sockerskål + gräddkanna, silver, Mema, 1977. Höjd: 9cm. Vikt: 390g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:28)

1419 3307  Soffa 1800-talets slut. Längd: 125

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:22)

1419 8313  Soffa empirestil. Längd: 138

1419 3147  Soffa & stolar 3 delar, empirestil. Längd: 134cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:23)

1419 3206  Soffbord "Fiam", Italien. Glas. Bredd: 120 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:45)

1419 3039  Solspegel diameter: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:08)

1419 7332  Spatserkäppar 2 st, med silverkrycka. Längd: ca 85-92cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:42)

1419 3231  Spegel Gustaviansk stil, 66x48 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:43)

1419 3161  Spegel Intarsia, mahogny. 146x60cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:55)

1419 3173  Spegel Konvext glas, 61x45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:27)

1419 3308  Spegel omkring sekelskiftet 1900, Ek, 138x71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:29)

1419 3168  Spegel Teak, 1950-tal, 123x40cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:44)

1419 3028  Spegellampett Barockstil, 1900-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:06)

1419 3207  Spegellampett Gustaviansk stil, 54x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:24)

1419 3140  Spelbord mahogny, Sengustaviansk. Bredd: 89 cm. Djup: 44 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:47)

1419 8375  Stekfat 2 st, blåvitt porslin, Kina, 17x25 cm respektive 21x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:13)

1419 8326  Stol Rokoko, provinsarbete

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:48)

1419 8412  Stolar 4 st, Karl Johanstil, mahogny, omklädda

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:27)

1419 3374  Stolar ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)

1419 8279  Stolar Ett par, Louis XV-stil, handskuret och förgyllt trä

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:02)

1419 3413  Stringhylla 3 -hyllplan. Bredd: 68cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:47)

1419 3257  Taburetter + bankett, 3 delar, Jugend, mahogny. Längd: 39-97 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:44)

1419 3109  Takarmatur Glas med prismor. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:37)

1419 8252  Takarmatur med prismor, Rokokostil. Höjd: 50 ca

1419 3054  Takarmatur med prismor. Diameter: 53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:59)

1419 3514  Takarmatur Orientalisk, glas och koppar, (ej el). Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:40)

1419 3056  Takarmatur prismor. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:16)

1419 3053  Takarmatur Prismor. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:51)

1419 3180  Takarmatur Smide, Jens Sandegaard. Höjd: 96cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:48)

1419 3242  Tallrikar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 7 delar. Diameter: 19-25 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:26)

1419 3091  Tallrikar Disney, 5+ 5 st. Diameter: 21-22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:40)

1419 3424  Tallrikar Kina, 4 delar, bland annat Fam Rose. Diameter: 23-25 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:13)

1419 3046  Tallrikar/fat 3 delar, Kina. Diameter: 12-23 cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:52)

1419 3387  Tamburmajor höjd: 182cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:03)

1419 3423  Tedosa + terrin med fat + 2 assietter. Längd: ca 9,5-20 cm, djup: 5-16,5 cm, höjd: ca 3-15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:11)

1419 3047  Tekanna Rörstrand, Cobolti, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:31)

1419 3456  Terrin + form. Längd: 21-28cm

1419 8320  Terrin med lock, Kina, 1800-tal. Längd: 37, höjd: 25 cm, lagningar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:45)

1419 3297  Tiara Silver med paste och pärla. Längd: 14cm, Vikt: ca 45 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:51)

1419 3342  Tidningsställ Längd: 51 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:08)

1419 3497  Träsnitt Ett par, Qi Bashi, utgivet av Rongbao Zhai, Beijing, yttermått inklusive ram: 37x27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:04)

1419 3435  Tusch + kolteckning, 2 delar, Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Landskap. Signerade, 1964 & 1994, yttermått inklusive ram: 35x43 - 36x44 cm

1419 3459  Tusch + kolteckning, 3 st, Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Landskap. Signerade, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:07)

1419 3453  Tusch + kolteckning, 3 st, Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 51x40 - 61x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:14)

1419 3437  Tusch 3 st, Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Landskap. Signerade, yttermått inklusive ram: 44x52 - 52x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:38)

1419 3434  Tusch 3 st, Helmer Avasalu (1908-2000), Sverige. Yttermått inklusive ram: 28x36 - 39x36 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:21)

1419 8132  Uppläggningsfat + karotter, 4 delar, Pomona, Rörstrand. Höjd: 3 - 10

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:52)

1419 3425  Uppläggningsfat Kina, Famille Rose. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:53)

1419 3087  Väggrelief Gips. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:11)

1419 3064  Väggrelief Stig-Åke Lund (f. 1932), Sverige. "Molnträd". Signerad. Yttermått inklusive ram: 42x37 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:11)

1419 3325  Väggrelief Trä, Bemålat, 100x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:17)

1419 3155  Väggreliefer 6 st, gips, Kompositörer. Diameter: 24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:21)

1419 3072  Väggvitrinskåp senare bemålning. Bredd: 41 cm. Djup: 22 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:05)

1419 3016  Vas + Skål på fot, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 18-23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:29)

1419 3212  Vas Argenta, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:59)

1419 3043  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:23)

1419 3098  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Glas. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:41)

1419 3084  Vaser 3 st, Bemålat opalinglas. Höjd: 27-35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:07)

1419 3080  Vaser 3 st, Flussglas, bemålat. Höjd: 21-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:56)

1419 3086  Vaser ett par, Keramik. Höjd: 22 cm

1419 3223  Vinglas 4 st, "Inka", Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 25,5

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:12)

1419 3354  Vitrinskåp England. Bredd: 58 cm. Djup: 29 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:01)

1419 3189  Vitrinskåp Svart, glas. Bredd: 51 cm. Djup: 35 cm, höjd: 188 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:30)

1419 3190  Vitvinsglas 6 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:15)

1419 8358  Whiskyglas 13+ 3, Orrefors. Höjd: 7 - 9 cm, diameter: ca 6,5-8,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 18:29)

1419 3353  Ytterfoder 3 st, Ett par, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-16cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:44)

1419 3165  Ytterfoder Ett par. Diameter: 20cm, höjd: 19cm

1419 3164  Ytterfoder Ett par. Diameter: 30cm, höjd: 24cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 20:54)

1419 3504  Ytterfoder metall, bemålad, modell äldre, diameter: 24, höjd: 22 cm, hänklar i lejongap

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 september 2021 19:58)