Auktionshuset Metropol AB

 Earlier auctions den 20 oktober 2008 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

547 5450  10+8 10+8

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:30)

547 5668  Akvarell 40x30, betande kor, skuren ram

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:18)

547 5513  Akvarell Evert H Duhan, Liggande modell, 1947, 41 x 50

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:21)

547 5484  Akvarell Hilda Lindgren, "Kurö" 1906, 17x24

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:15)

547 5521  Akvarell Monogramsignerad H 1942, Marin, 17, 5x15

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:34)

547 5147  Akvarell signerad. stilleben med blomvas och dosa med figurin, 35x26

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)

547 5144  Akvarell Sydländsk gränd med vattenbärerska, 49x19

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 18:01)

547 4423  Akvarell Tage Hedqvist 28.5 1970, Landskap med berg, 45x55

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:05)

547 4031  Akvarell Torsten Hult, "Sandalevna 56" 25x32

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:14)

547 5675  Akvarell Wachtmeister 60x45

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)

547 5125  Allmogeskåp med tallrikshylla, Dalarna, bemålat, längd: 100, djup: 50, höjd: 204 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 4659  Ampel  höjd: 100 (nyproduktion)

Hammered for 3.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5080  Ampel empirstil, fyra armar, glasskål, höjd: 66

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:55)

547 5261  Ampel Karl Johan, dia 35

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)

547 5641  Ampel Mässing, Med glasinsats, diameter: 50

Hammered for 3.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)

547 5170  Ampel Med prismor och stavar, diameter: 35, höjd: 25

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:21)

547 5381  Ängel keramik, höjd: 21

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)

547 5089  Applique rokokostil, höjd: 25

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:05)

547 5001  Appliquer Ett par, Gustaviansk stil, höjd: 32, mässing, Arvika

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)

547 5725  Argenta 2 delar, skål samt vas, höjd: 4-10, 5

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:27)

547 4575  Armband Med berlocker, Silver, 37g

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:14)

547 5661  Armbandsur omega seamaster

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:04)

547 5647  Armlänk 18K, 27.6gr längd: 20

Hammered for 2.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5434  Ask Herend, sparis, längd: 14

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:08)

547 4420  Ask Med lock, Porslin Handmålad

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:57)

547 5333  Ask med lock Jugend, Tenn, Santesson, 1905, dia16

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:29)

547 5177  Askar 4 st i trä

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:33)

547 5411  Assietter 12st, Rörstrand

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:43)

547 5442  Assietter 13st, Hutchenreuter, Rokokomotiv

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)

547 5402  Assietter 5st, Napoli

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:33)

547 7035  Assietter England, Modell Meissen, (nagg)

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:23)

547 5555  Badkar  längd: 180

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)

547 5700  Bägare silver, 17/1800-tal, på tre kulfötter, höjd: 11, 5 dia 9, 5 (bucklor)

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)

547 5696  Bägare silver, Cartier, höjd: 7, 5

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)

547 5388  Balalaika

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)

547 5551  Barnsäng  längd: 94, djup: 51, höjd: 71

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:05)

547 5398  Bestick 16 del, silver

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)

547 5504  Bestickuppsättning 94-del, Chippendale, nysilver, inklusive fiskbestick

Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)

547 5446  Bestickuppsättning Nysilver

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:23)

547 5447  Bestickuppsättning Svensk spets, nysilver (monogram)

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)

547 5408  Bläckställ o 1900, mässing, längd: 20

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:41)

547 5303  Blandteknik 2 st, Indien, 34 x 23

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5150  Blandteknik Robert Högfeldt, ryttare, 21x29

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5112  Blandteknik Signerad L Rompe, 26/190, stadsvy, 59x66

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:27)

547 5480  Blockflöjt märke Mollenhauer, väska + noter medföljer

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:16)

547 4754  Blombord Bemålat, längd: 92, djup: 30, höjd: 90

Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)

547 5496  Bockbord bemålat, sniderier, längd: 171, djup: 70, höjd: 76

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:30)

547 5440  Böcker 2st, om Hokusai+Harunobu

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:15)

547 5176  Böcker 3 st Sveriges Krigshistoria i bilder, Helfranska (Fuktskador)

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)

547 5126  Bokhylla Empirestil, sekelskifte 1900, mahogny, längd: 135, djup: 35, höjd: 156

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5361  Bokmärken Diverse

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:34)

547 5511  Bokverk Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)

547 5557  Bord Med lådor 17/1800-tal, längd: 104, djup: 50, höjd: 73

Hammered for 4.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)

547 5095  Bord med stenskiva gustaviansk stil, producerat för NK, dia 65, höjd: 71, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5418  Bordsdekorationer 3-del, Napoli+England

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)

547 5213  Bordsfotogenlampa 1890-tal, metall

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)

547 5201  Bordsfotogenlampa m.ä

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:11)

547 5215  Bordsfotogenlampa metall, figural

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:28)

547 5210  Bordsfotogenlampa metall/glas

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:22)

547 7048  Bordsklocka+ stop+vas

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:15)

547 5683  Bordslampa

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:57)

547 5097  Bordslampa design Isan Hasoe, modell "Heron", silverfärgad plast, höjd: 65

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:53)

547 4213  Bordslampa jugendstil, höjd: 58

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:37)

547 5380  Bordslampa kinesiskt motiv

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)

547 4370  Bordslampa Mässing, höjd: 52

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:20)

547 5362  Bordslampa Mässing/Porslin

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:35)

547 5193  Bordslampa nysilver, höjd: 28

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)

547 5498  Bordslampa plåtskärm

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:29)

547 5185  Bordslampa Tiffanystil, höjd: 67

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)

547 5178  Bordslampfot Maggi Vibom, Gefle, höjd: 30

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:35)

547 5357  Bordslampor 1 par Orrefors Kristall

Hammered for 3.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5532  Bordslampor 2st, bärnstensfärgat glas

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)

547 7036  Bordslyster Gustaviansk stil, höjd: 35

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)

547 4465  Bordslystrar 1 par, höjd: 44

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:36)

547 4556  Bordspendyl 1800-talets andra hälft., höjd: 43

Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 4554  Bordspendyl förgylld brons och marmor. Louis Philippe., höjd: 47 Nyckel och pendel saknas

Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 4862  Bordsuppsats klocka + kandelabrar, 3 del, höjd: 59, mässing/alabaster

Hammered for 7.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5600  Bordsur replika, märkt Franz Denk Wien, 1900-talets andra häft, höjd: 50 cm

Hammered for 4.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5449  Bordsur sekelskifte 1900, porslin/mässing med glaskupa, höjd: 38

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5138  Bricka Fornasetti, pistoler, 33x33 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:12)

547 4324  Bricka Porslin Blue Danube, längd: 42

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:17)

547 5373  Bricka + skål med lock, Aluminia

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)

547 5728  Brickbord bemålad bricka, längd: 80, höjd: 61

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:34)

547 7041  Brickor 3st, orientaliska

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:09)

547 5350  Brickor Diverse, nysilver

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:51)

547 5349  Brickor Diverse, nysilver

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:49)

547 4600  Brosch Granater & pärla

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:15)

547 5415  Broscher Diverse bla. camé

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:51)

547 5421  Buljongkoppar 6st, Kreutheim

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:00)

547 5033  Burk med lock Mansard, Paris, höjd: 8

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)

547 5127  Byrå 1800-tal, bemålad, längd: 108, djup: 44, höjd: 98

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:54)

547 5554  Byrå 1800-tal, längd: 120, djup: 52, höjd: 94

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:05)

547 5556  Byrå 1800-tal, längd: 121, djup: 50, höjd: 105

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)

547 5561  Byrå 1800-tal, längd: 91, djup: 44, höjd: 105

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:12)

547 5549  Byrå 1880-tal, längd: 85, djup: 51, höjd: 113 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:02)

547 5547  Byrå 1890-tal, längd: 80, djup: 45, höjd: 117 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)

547 4810  Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil, längd: 70, djup: 36, h 77

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)

547 5506  Byrå rokokostil, med stenskiva

547 5659  Byrå Senbarock, senare stenskiva, 90, djup: 60, höjd: 77

Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 7039  Chokladkoppar 6 st, Sent 1800-tal

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:30)

547 4314  Cigarrfodral + släckare, silver

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:45)

547 5461  Cremekopar 2st, Dresden

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:10)

547 5467  Däckstol med dyna

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:42)

547 5018  Damarmbandsur 14k, Brutto 10g

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:10)

547 5478  Dockservis Rörstrand + Bestick

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:09)

547 5196  Dockservis tenn

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:04)

547 5146  Dockvagn m/ä, längd: ca 51, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:59)

547 5565  Dörrar 3 st sekelskifte

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)

547 5417  Dosor 4st, porslin/glas/metall

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:52)

547 5308  Etsning Albert Engström, Moskva, 1923, 21 x 17

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)

547 4806  Etsning Alfred Sisley "Paysage" 18x24

547 7045  Etsning Ankermann, 18x24

547 5006  Etsning Bertil Bull Hedlund, "En sill och en sup", 14 x 21

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2008 18:02)

547 5181  Etsning Blyerts, Arne Lundell

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:44)

547 5341  Etsning Sign, Hästar, 27x40

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:36)

547 5106  Etsning Signerad Stig Borglind, "Vintervilt", 37x29

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:19)

547 5345  Etsning Signerad Stig borglind, Döda fåglar, 35x28

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:43)

547 5073  Etsning Signerad, E. Paris, Estland, 21x27

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)

547 5309  Etsningar 2 st, Olle Hjotzberg, 1923, 28 x 23, gubbar

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)

547 5405  Etsningar 2 st, stadsvyer efter van Liender resp efter Fouquet, 26x36, 28x33

547 5257  Etsningar 4 st, 1800-tal, Koch fece, Motiv från Rom

547 5337  Färglitografi Ann Marie Lamm-78, Stockholmsmotiv, 198/260 53x70

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)

547 4472  Färglitografi Bengt Landin 1972 36/60 100x73

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:58)

547 4254  Färglitografi  osignerad, (Bengt Lindström), abstrakt figur, 29x23

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:31)

547 5630  Färglitografi  Reinhold Ljunggren, 207/360, 26x16

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:55)

547 4181  Färglitografi Roland Svensson, "The Settlement" 90/160, 27x44

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:57)

547 5693  Färglitografi  Roland Svensson, skärgårdsmotiv, 25x39

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:53)

547 5607  Färglitografi  Signerad Gustav Rudberg, kustvy, 46x50

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5606  Färglitografi  Signerad Gustav Rudberg, landskapsvy, 54x62

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:57)

547 5608  Färglitografi  Signerad Gustav Rudberg, Mälarskutor, 47x52

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:02)

547 4256  Färglitografi  Signerad i trycket Lindström, abstrakt scenario med två figurer, 29x23

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:32)

547 5518  Färglitografi  Signerad Lars Norrman 166/360, 29x40

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:30)

547 5704  Färglitografi  Signerad Lennart Rohde 1978, 189/285, abstrakt komposition, 50x37

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:41)

547 5603  Färglitografi  Signerad Toyoshima, 1986, 78/100, 28x33

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:53)

547 5134  Färglitografi  signerad, 62/75, 49x64

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:42)

547 5590  Färglitografi  Signerad, Roland Svensson, 20x43

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)

547 5588  Färglitografi  Signerad, Roland Svensson, The settlement, 25x43

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:13)

547 4092  Färglitografier 2 st. Nisse Zetterberg, 1973, blommor, 250/500 16x18

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:54)

547 5045  Fat Arabia, dia 33

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:49)

547 5368  Fat + assietter, 13 del. Rörstrand, kobolt

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)

547 5617  Fat på fot bemålad dekor med blomsterslingor, dia 24

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:09)

547 5677  Fåtölj

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:52)

547 5162  Fåtölj Rokokostil

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)

547 5175  Figurin Dovhjort, höjd: 27 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:30)

547 5032  Figurin hund, längd: 23, höjd: 15

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:04)

547 5412  Figurin Kunglig dansk, syende flicka, höjd: 23

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)

547 5718  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Adam, höjd: 11

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:27)

547 5012  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, "Pelle", höjd: 19

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:49)

547 5078  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:17)

547 5517  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Stjärngosse, höjd: 25

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:26)

547 5140  Figurin osignerad, gips, läsande barn, höjd: ca 18

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:54)

547 5439  Figurin Panda, Ryssland, höjd: 13

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:15)

547 5475  Figurin Rosenthal, basfiolspelare, höjd: 20

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:05)

547 5424  Figurin Rosenthal, flicka, höjd: 24 (lagad hand)

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)

547 5476  Figurin Rosenthal, kvinna, höjd: 22

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)

547 5540  Figurin + vas + skål 3 del, Ging & Gröndal

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)

547 5414  Figuriner 2st, Hummel, höjd: 6+11

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:48)

547 5259  Figuriner 5 st, Lisa Larson (f. 1931), världens barn

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:29)

547 5524  Figuriner 5st djur, varav 3st Rosenthal samt 2st Bing & Grøndahl

547 5363  Fiol+ Stråke, I väska

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:36)

547 5152  Fisktallrikar 9st, Pirkenhammer

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)

547 5689  Fotoramar diverse

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:42)

547 5678  Fotpall rokokostil Tidigt 1900-tal

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:53)

547 5320  Fotpallar 4 st

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:19)

547 5399  Fruktassietter 11st, Gefle

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)

547 5459  Fruktbestick 24-del, nysilver

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)

547 5397  Frukttallrikar 12st, Melba Gefle

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)

547 5036  Gallerskål porslin, längd: 24

547 5260  Gardiner 1 par, chintz, dubbelt fodrade, 265x190 + 2 st. omtag

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)

547 5503  Gardiner 2 våder, Jobs Trollslända NKs textilkammare, 130 x 240

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)

547 5471  Gardiner 4 st NK-ettiketerade ca: 110-240

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:02)

547 5485  Gardiner 4 st Viola Gråsten 140x240

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:17)

547 5059  Gardinlängder 2 st, Design Josef Frank,

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)

547 5387  Gitarr Bjärton

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)

547 5385  Gitarr Levin (Spricka i locket)

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:21)

547 5098  Glasservis ca 55 delar, Kosta, modell, Karlberg, Elis Bergh

Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5406  Glasservisdelar c:a 60-del, Boda

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)

547 5384  Glöggkanna

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:20)

547 5092  Golfbag märke Ping, +19 st golfklubbor medföljer

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:27)

547 5623  Golvlampa

547 3077  Golvlampa Alabaster, höjd: 134

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)

547 5490  Golvlampa Mässing

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)

547 5277  Golvlampa mässing

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:39)

547 4221  Golvlampa med fanérinläggningar, höjd: 158

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:11)

547 5183  Golvur 17/1800-tal, signerad Johan Lundberg, uppdragsvev medföljer, höjd: 198 (slitage)

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 3254  Golvur 1700-tal, Kineserier, höjd: 240, Proviniens Västby gård

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5057  Golvur 1800-tal, verk med ringning, höjd: 202

547 4518  Gouache Gerda Tirén 1927, Stilleben, 46x35

Hammered for 3.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5334  Gouache S Lundgren 1950, Landskapsmotiv, 45x54

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:30)

547 5236  Gravyr efter Hogarth, 1800-tal, "The practice of Piety", 40 x 30

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:06)

547 7044  Gravyrer 4st, efter Rembrandt

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:12)

547 5654  Grogglas 6 st. etsad dekor

547 5621  Grötskål+ Kanna Göteborg

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:16)

547 4591  Halsband med kors 18k, 5, 9g

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)

547 5702  Herrarmbandsur Certina, 18k. graverat

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:49)

547 5124  Herrbetjänt

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:52)

547 4231  Hurtsskrivbord 1880-tal, Valnöt dubbelsidig läderskiva, längd: 142, djup: 82, höjd: 75

Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 7051  Jordglob med belysning

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:21)

547 5456  Kaffegods 6-del, Gustavsberg

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:43)

547 5401  Kaffegods c:a 25-del, Ryssland

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:36)

547 5472  Kaffekanna koppar, 1800-tal, höjd: 26 med hänkel

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:02)

547 5266  Kaffekoppar + assietterc:a 15 del. del. Hackefors

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:48)

547 5151  Kaffekoppar 4st, Gustavsberg 1800-tal

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)

547 5202  Kaffeservis 18 del, blått glas, 50-tal

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:11)

547 5445  Kaffeservis 18-del, Schumann

547 5153  Kaffeservis 22-del, Royal Albert

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)

547 5264  Kaffeservis 3 del. Empire-stil, nysilver, Dufva, en fot saknas

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:33)

547 5422  Kaffeservis c:a 20-del, Bing & Grøndahl Svenska slott

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)

547 4042  Kaffeservis c:a 25 del. Rosenthal, Sanssouci

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)

547 5203  Kaffeservis ca de del, Tjeckien

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:14)

547 5168  Kaffeskedar 11 st, silver, i etui

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)

547 5698  Kaffeskedar 12 st, silver, mod Flavia, formgiven av Eric Flemming

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)

547 5061  Kaffeskedar emaljerat förgyllt silver, norska stämplar

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)

547 5198  Kakfat på fot 5 del, pressglas

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)

547 5695  Kalk silver, W A Bolin, 1940-tal, höjd: 11

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)

547 7055  Kamferkista längd: 103, djup: 53, höjd: 53

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:26)

547 5060  Kandelaber mässing, höjd: 45

547 5066  Kandelabrar ett par, nysilver, 3 armar, med ljusmanschetter, höjd: 46 (bruksslitage)

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)

547 5423  Kanna+ fat, Capo di Monye, höjd: 30 + lockurna Schirholtz, höjd: 30 (kanna med skada)

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:02)

547 5374  Kannor + karaffer, 4 st

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5329  Käppar 2 st, en med silverkrycka

547 5141  Karaff m propp Mary Gregory, höjd: 25

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:55)

547 5290  Karmstol

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:48)

547 4736  Karmstol rokokostil

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)

547 5223  Karmstolar 1-par, Gustaviansk stil, Alexandra Spanien (nypris 27000:/st på Gåvan)

Hammered for 5.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5280  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5567  Karta 1800-tal, över Paris, 36x46

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)

547 5510  Keramikplunta 17/1800-tal [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

547 5116  Keramiktavla (dds) Monogramsignerad MS, Bornholmsk keramik, gatumusikanter, 30x35

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)

547 5392  Kista 1700-tal

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)

547 5296  Klaffbord  höjd: 75

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)

547 5088  Klaffbord  längd: 80, djup: 25+8+25, höjd: 68, (slitage)

547 4650  Klaffbord 1800-tal, längd: 94, höjd: 78, saknar 1 klaff samt låda

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:08)

547 5248  Klaffbord 1900-tal, längd: 125, djup: 70, höjd: 77

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)

547 5108  Klaffbord mahogny, 2 lådor i sargen, längd: 48, djup: (21+52+21), höjd: 71

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)

547 5681  Klaffbord Med låda, längd: 97, djup: 72, höjd: 75 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)

547 4427  Klocka+ skulptur, Maomotiv

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:10)

547 5212  Koffert  längd: 51, djup: 82, höjd: 58

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)

547 5721  Kökssoffa Bemålad, längd: 180

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:03)

547 4760  Kolorerad etsning Andfågel, 14 x 19

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)

547 5710  Konsoler 3 st, höjd: 30, trä

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)

547 5347  Konstglas Diverse

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)

547 5040  Kopparstick 1700-tal, efter J P Hackert, 33x43 (oramad)

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:26)

547 5455  Kristallskålar 1-par, längd: 22

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:41)

547 5443  Kristallskålar 4st

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)

547 4644  Kruka Josef Ekberg, gustafsberg, 1915, Dia20, höjd: 15

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:53)

547 5071  Kryddskrin bemålat trä, 17/1800-tal, längd: 24, djup: 14, höjd: 12

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:33)

547 5486  Kuriosa Parti

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:20)

547 5294  Lampbord 50-tal, Fjärilsmotiv, höjd: 44

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)

547 5049  Lampfot Kina, klotformad, blå botten med vit dekor, höjd: 37

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:59)

547 5226  Lampfot Strindbergsmodell

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)

547 5206  Lampkupor 4 st, glas

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:17)

547 7038  Lappskedar 10 st, silver, Karl Stenudd, 1932

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:28)

547 5204  Leksakståg 2 st, plåt, m.ä

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)

547 5552  Lie+ Garnvinda

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)

547 5160  Litografi Bertel Nordström, 1/20, 54x65

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)

547 4426  Litografi Sign AH (Estnisk konstnär), "Väderkvarnar på Ösel" 34x46

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)

547 4473  Litografi Sign, 10 ex, 70x56 (skadad)

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 4319  Litografi Signerad R Ljunggren, 218/310, 38x33

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:51)

547 5217  Litografi signerad Sven-Olov Ehren 89, 80/330, stenhällar med glashus, 50x46

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)

547 5601  Litografi signerad, Minako Masui 83, 11/40, nattankar om jorden,

547 5602  Litografi signerad, Minako Masui 84, 12/40, Vattensken,

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)

547 5598  Litografi signerad, Minako Masui 84, 17/40, Sommarväxt

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)

547 5133  Litografi signerad, motiv i relief, 10/10, 47x63

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:39)

547 4272  Litografi Starfelt, Hav, 9/175 50x34

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)

547 5611  Ljuskrona Empire-stil, höjd: 70

Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5149  Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 85

Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5324  Ljuskrona Mässing, diameter: 50, höjd: 40

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:24)

547 4376  Ljusstakar 1 par mässing, höjd: 26

547 3214  Ljusstakar 1 par, Barockstil, Trä, rikt skulpterade höjd: 63

547 5583  Ljusstakar 1 par, tenn, 2 armar [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:50)

547 7047  Ljusstakar 1-par, 1800-tal, mässing, höjd: 32

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:14)

547 5393  Ljusstakar 1-par, empirestil, mässing, höjd: 40

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:24)

547 5416  Ljusstakar 1-par, Schirholtz, höjd: 18

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:51)

547 5403  Ljusstakar 1-par, Ystad metall, höjd: 12

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:34)

547 4622  Ljusstakar 2 par, Silver, (ej stämplar), höjd: 5-11

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:09)

547 5043  Ljusstakar 3 st. IIittala, höjd: 12-25

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:45)

547 5318  Ljusstakar 6 st, Just, Danmark, höjd: 8

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:18)

547 5541  Ljusstakar ask med lock, Tettau Bavaria

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:46)

547 5400  Ljusstakar Ett par, nysilver, CG Hallberg, höjd: 28

Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5335  Ljusstakar Ett par, Sent 1800-tal, höjd: 23

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)

547 4616  Ljusstakar Ett par, Silver, England, höjd: 10

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:04)

547 5685  Ljusstakar Ett par, Silver, GAB, 1911, höjd: 20 (graverade)

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5069  Ljusstakar ett par, silver, höjd: 7, 5

547 5068  Ljusstakar ett par, silver, höjd: 8

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:29)

547 5336  Ljusstakar Ett par, Skultuna, höjd: 22

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:33)

547 5314  Ljusstakar Ett par, Tenn, O.1900, Santesson, höjd: 32

547 5123  Ljusstake Barock, mässing, höjd: 18 (slitage på ljushållarens fäste)

Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5083  Ljusstake glas, fyra armar, Villeroy & Boch, höjd: 25

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:02)

547 5372  Ljusstake keramik, ängel, 1934, höjd: 46

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:57)

547 5008  Ljusstake Kosta, Göran Wärff, höjd: 11

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:39)

547 5719  Ljusstake smidesjärn, 7 armar, höjd: 51

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)

547 5580  Lockpokal kristall, höjd: 31

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:48)

547 7063  Lockurna Kina, utan lock, höjd: 12

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:21)

547 5585  Lockurnor Kina m lock på träsocklar, höjd: 15-16 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:53)

547 5169  Lyrljusstakar ett par, nysilver, empirstil, höjd: 18

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:14)

547 5101  Malmkrona 6 armar, höjd: 42

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:09)

547 5081  Månbord delbart, dia 127, höjd: 77, (renoverat)

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:46)

547 5694  Mandau-svärd Borneo, längd: 66

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)

547 5389  Mandolin

547 5325  Märktavla 29 x 33

547 5430  Matbord+ 4 iläggsskivor, Dia:110, höjd: 75 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)

547 4396  Matsalsbord England, med klaffar, Idegran, längd: 237, höjd: 74

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5687  Matsalsgrupp 7 del, 6 stolar + slagbord(en skiva), John Kandell, Ek, 1950 tal, Modell Lukas

547 5250  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord+4 stolar & 2 ilägg

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 1297  Matsalsskåp rokokostil, längd: 110, djup: 40, höjd: 194

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)

547 5706  Matsalsstolar 8 st. Gustaviansk stil, "Bellman", Märkta S O L

Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5378  Matservis 80 del Rosenthal "Elite"

547 5396  Matservis c:a 50-del, Rosenthal

547 5055  Matservis ca 50 delar

547 5197  Matservis ca 60 del, Gustavsberg, Grå ränder, Kåge [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:05)

547 5364  Matservisdelar 23 del Gustafsberg "Meissen" [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:37)

547 5473  Matservisdelar 9 del Gustavsberg "Lilium", Bla terriner

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:08)

547 5267  Matservisdelar c:a 40 del. Tjeckoslovakien

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:51)

547 5508  Matservisdelar c:a 40-del, Dresden gustavsberg

547 5463  Matservisdelar Ca 20 del, Stig Lindberg (1916-1982), "Haga", 1955-1957, Gustavsberg

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)

547 5200  Matservisdelar ca 50 del, Nyponblomma, Gystafsberg, 1901[skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:08)

547 5453  Matskedar 5+1+1, 1700/1800-tal, silver

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:38)

547 5313  Matta kerman, Semiantik, (slitage), ca 250 x 350

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:12)

547 5493  Matta Marocco, ca 150x200

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:26)

547 5465  Matta nordafrika, 200x300

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:33)

547 4753  Matta orientalisk, Afghan 130x210

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:57)

547 5593  Matta orientalisk, Gabbeh 200x150

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:19)

547 5114  Matta orientalisk, Kayseri, 90x125

547 5113  Matta orientalisk, Semi-antik Afshar, 94x115 (slitage)

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:05)

547 3492  Matta orientalisk, Semi-antik Beluch, 93x175

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:02)

547 5703  Matta orientalisk, Semi-antik Ersari, 137x200

547 4752  Matta orientalisk, Semi-antik Ersari, 220x310

547 5269  Matta orientalisk, Semi-antik Meymeh, 195x135 (slitage)

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)

547 5115  Matta orientalisk, Semi-antik Tekke, 134x193 (slitage)

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)

547 5265  Matta orientalisk, semiantik, Lilihan, 144x100

547 5094  Matta orientalisk, Tabatabai, 75x109

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)

547 5192  Matta Pakistan, 115 x 75

547 5466  Matta semiantik, Sarough, 105x155 (slitage)

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)

547 5634  Mattor 1 par Kina 60x105

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:23)

547 5034  Miniatyr 1800-tal

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)

547 5323  Miniatyr ramar 3 st, med tryck

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:24)

547 5195  Miniatyrbyrå grön, höjd: 28

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)

547 5488  Miniatyrbyrå Med spelmarker Empire, Mahogny, längd: 22, djup: 19, höjd: 24

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)

547 5448  Mockagods 13-del, Tjeckien

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:27)

547 5539  Mockaservis 10 del, Måsen, Bing & Grøndahl

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:42)

547 5672  Modelljärnväg Märklin, räls

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:39)

547 5056  Modelljärnvägdelar bl a Märklin, bl a transformatorer, lok, vagnar, rälsdelar, många med originalkartonger

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:35)

547 5651  Mynt guld 18K, Krugerrand, Sydafrika, vikt 33, 9

547 7059  Näsduk Stockholmsutställningen 1894

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:06)

547 5271  Nattduksbord med låda 1 par, 1950-tal, teak, Myrstrand, längd: 55, djup: 37, höjd: 60

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)

547 5682  Nattygsbord  längd: 53, djup: 40, höjd: 65

547 5386  Nipper Parti

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)

547 5211  Nysilver Parti

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)

547 5310  Oljemålning  höjd: lopez Blomsterstilleben, 28 x 21

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:09)

547 5306  Oljemålning 1600-tal, Aposteln Johannes, 40 x 32

547 5110  Oljemålning 1600/1700-tal, Folkvimmel i ruinlandskap, 40x59

Hammered for 17.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5657  Oljemålning 1700-tal, flicka med hatt, 43x35

Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5300  Oljemålning 1700-tal, Putti, 19 x 30 (uppfodrad)

547 5171  Oljemålning 1800-tal England, Insjölandskap, 77x128 (dukskada)

Hammered for 7.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5118  Oljemålning 1800-tal, Jesus med får över axeln, 82x58 (dukhål)

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:13)

547 5339  Oljemålning A Klingborg, "Kolvik", 54x65

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:34)

547 5711  Oljemålning Antonino Caracciolo, Kustby, 18 x 28

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)

547 5514  Oljemålning Evert H Duhan, Blomsterstilleben, 1940, 55 x 47

547 5512  Oljemålning Evert H Duhan, Landskap Öland, 38 x 56

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:20)

547 3060  Oljemålning Folke Bülow, Motiv från Vadstena, 40x60

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:32)

547 5692  Oljemålning Folke Karlsson, -59, Hägersten, 32x22

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:51)

547 4199  Oljemålning Göran Brunius, tallar, 37x45

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:50)

547 5610  Oljemålning Greta Zetterstrand, signerad Greta Jerken 1955, 73x61

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:10)

547 5135  Oljemålning Hans-Erik Eriksson, Passagerarfärja Nybrokajen, 51x66

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)

547 5576  Oljemålning Hugo Linér, 1936, Hus vid strand, 50 x 60

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:43)

547 5172  Oljemålning Irene Lundqvist, Gosse med hink, 47x38

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:24)

547 5230  Oljemålning Isaac Grünewald (1889-1946) Porträtt av Arvid Sjöqvist.Ordförande i Shlms Spårvägar. Sign.1946. 100x81

Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5690  Oljemålning Jan Stuge, -46, trädgårdsmotiv, 44x59

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:46)

547 5529  Oljemålning Johan Bladh 1932, köksinteriör, 48x56 (liten dukskada)

547 4784  Oljemålning John Arsenius, Hästar, 39x29

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:01)

547 1032  Oljemålning Karl Bergman, Tallar i skärgård, 50 x 80

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:29)

547 5161  Oljemålning Karoliner, 92x122

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:49)

547 5632  Oljemålning Kurt Ullberger, självporträtt vid staffliet, 61x38

547 5631  Oljemålning Kurt Ullberger-68, Rapsfält, 42x65

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)

547 5182  Oljemålning Märta Bolin Claesson, Staket 1939 34x47

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)

547 4405  Oljemålning Monogramsignerad B V, (Britha Vagman), "Modersglädje", 33x28

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:43)

547 5566  Oljemålning monogramsignerad LW -97, blomsterstilleben, 116x81

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:19)

547 5252  Oljemålning Oscar Björck (1860-1929) Porträtt av Henrik Granholm. Sign. 95x75

547 5612  Oljemålning Osignerad, Havets gudinna erövras under fullmåne, 64x72

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:06)

547 5352  Oljemålning Osignerad, Kopparskurerskan, 60x42

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:59)

547 5054  Oljemålning Osignerad, stilleben, 45x34

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:29)

547 5139  Oljemålning Osignerad, Verandan, 39x46

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5348  Oljemålning Otydlig signatur, Försjunken i tankar, 50x40

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:46)

547 4548  Oljemålning Sigfrid Grimma, På Cabaré, 92 x 122

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:41)

547 4386  Oljemålning Sigfrid Grimma, Tågkupé, 91 x 122

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:50)

547 1258  Oljemålning Sign Albert Depzé 1916, Ruiner, 35x27

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:36)

547 5011  Oljemålning Sign BB 1983, Uttertjärn, 41 x 45

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)

547 4523  Oljemålning Sign C B-W (Carl Beskow?) -71, 22x7

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:05)

547 5332  Oljemålning Sign Eugen, Solnedgång, 44x63

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:26)

547 5673  Oljemålning Sign Komposition, 75x75

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)

547 5299  Oljemålning Sign Y Waldow, Älvdans, 62 x 91

547 5605  Oljemålning Sign, myr, 72 x 105

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)

547 5042  Oljemålning sign. Jerker, Stockholmsmotiv, 45x37

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:38)

547 5282  Oljemålning Signerad Åke Liljeson 1937, 44x66

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)

547 7046  Oljemålning signerad Bajo-Bertil Johansson, byvägen 38x47

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)

547 5322  Oljemålning Signerad Bertil Wahlberg, kustmotiv, 32x98

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:20)

547 5340  Oljemålning Signerad Bertil Wahlberg, sydländskt landskap, 33x41

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:41)

547 5658  Oljemålning signerad Conti, glad flicka, 26x20

547 5316  Oljemålning Signerad E. Ollers 1954, exteriör med fiskeredskap, 44x53

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:44)

547 5468  Oljemålning Signerad Floren, Sagomotiv, 45x37

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)

547 5117  Oljemålning Signerad G Forssell, landskap m gärdesgård, 23x29

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:01)

547 5343  Oljemålning Signerad L Carlström -49, stilleben med yngling, 66x72

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)

547 5353  Oljemålning signerad L Carlström kopia efter Marcus Larsson, landskap, 72x91

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:55)

547 5023  Oljemålning Signerad Lono?, abstrakta figurer, 49x40

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:51)

547 3001  Oljemålning Signerad Pelle Åberg 39, Armod, 71x59

547 4194  Oljemålning signerad, Marin, 59x88

547 5639  Oljemålning Signerad, Olle Nordberg -44, Fiskegubbe, 20x15

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:48)

547 5638  Oljemålning Signerad, Pelle Åberg, rödkindad dam, 29x18

547 5119  Oljemålning signerad. Gård med pickande höns, 40x50

547 4566  Oljemålning Sixten Lundbohm, 1955, "Vitt krus", 31 x 27

Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 15:11)

547 3351  Oljemålning Sven Henricson, Stadsmotiv med bro, 31 x 39

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)

547 5241  Oljemålning Sven Joann, blomstilleben, 34x29

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)

547 4586  Oljemålning Sven X:et Erixson, "Höstdag Hälsingland", Inköpt på Färg & Formutställningen 1953, 32 x 40

547 5005  Oljemålning Tillskriven C A Fahlgren, 1872, ca 11 x 16

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:30)

547 5239  Oljemålning William Fleetwood ( 1915-2003) Porträtt av Dir. Fritz, H Eriksson Sign.1959 82x65

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)

547 5232  Oljemålning William Fleetwood (1915- 2003) Porträtt av Iwar Sjögren Sign. 1958. 80x60

547 5244  Oljemålning William Fleetwood(1915-2003) Porträtt av Hypoteksdirektör Uno Afrell. Sign. 1975. 65x55

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)

547 5342  Oljemålningar 2 st Oddmar Björklund

547 5713  Oljemålningar 2 st, Antonino Caracciolo, Kompositioner, ca 18 x 28

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:41)

547 5712  Oljemålningar 2 st, Antonino Caracciolo, landskap, ca 18 x 28

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:43)

547 5305  Oljemålningar 2 st, Gurli Kyllestierna, rokokodamer, 26 x 21

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)

547 5077  Oljemålningar 2 st, osignerade, nakna kvinnor, 76x32

Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:15)

547 5301  Oljemålningar 2 st, S Kumlin, kust, 12 x 16

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)

547 5173  Oljemålningar Holger Eriksson, SKärgårdsmotiv & Allé 54x66

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)

547 5482  Överkast 1940-tal, Enkelsäng

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)

547 5542  Överkast + kudde Stickat, Enkelsäng, lövmotiv

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:49)

547 4510  Pall 1800-talets första hälft

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:22)

547 5016  Pärlcollier med silverlås, längd: 50

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)

547 5413  Pärlcollier silverlås, längd: 50

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:48)

547 5037  Parti "filmisar" 1950-tal

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)

547 5662  Parti armbandsur 3 delar

547 4765  Parti klockor/smycken i skrin, varav 6 armbandsur, 2 fickur (1 med silverboett), 1 halsband i silver (ostämplad)

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)

547 5620  Parti konstglas 3 delar, Älg, Skruf, design Eva-Lena Martinson, höjd: 23, ljusstake, höjd: 38, Pokal, signerad Sahlin, för Kosta Boda, höjd: 19

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)

547 5499  Parti koppar div

547 5577  Parti nysilver 8 delar, bl a brickor

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)

547 5129  Parti porslin/keramik 3 delar, varav 1 tekanna, Gustavsberg, dekor med maskrosor, 1 fat, Rörstrand modell Meissen, dia 34, brickfat, Göteborgs Porslinsfabrik, fiskmotiv, längd: 19

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:04)

547 5575  Parti silver 5 delar, silver, svenska/utländska stämplar (gravyr på bägaren)

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:39)

547 5640  Parti silver 7 delar, bl a 5 fruktknivar

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5636  Parti silver/nysilver 19 delar, bl a 12 teskedar, bägare, mjölkkanna, sockerskål

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:36)

547 5186  Pastell Grandin "Kärra Vihem" 16x18

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:48)

547 5145  Pastell Yngve Lundström, Grekland i sikte, 28x35

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 18:00)

547 5288  Pianopall  längd: 95

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)

547 5286  Piedestal  höjd: 65

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:46)

547 5287  Piedestal  höjd: 67

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)

547 5648  Pigtittare  höjd: 45

547 5688  Plafond glas, dia 38

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:41)

547 5216  Plåtburkar m.ä

547 5317  Pokaler Ett par, 1901, Jugend, Santesson, höjd: 19

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:16)

547 5452  Porslin 4-del, bla.Meissen

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:35)

547 5107  Pottskåp rokokostil, intarsia, längd: 49, djup: 35, höjd: 72

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:51)

547 5724  Ragusked nysilver, längd: 38

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:26)

547 5409  Ram 0 1900, 22x18

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:41)

547 5249  Ram 72x59

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)

547 5369  Ramar 2 st, 12x10, 18x21 (tryckta motiv medföljer)

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:54)

547 4538  Reliefplatta (dds) Carl Milles, 28/200, Flicka med huvud, 41 x 30

547 5495  Reliefplatta (dds) Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg 23x23

547 5053  Relieftavlor 2 st, trä, Ryssland, Natt och dag, 13x18

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)

547 5649  Resegrammofon

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)

547 5470  Reseikoner 3 st, höjd: 9-44

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:01)

547 4055  Reseschatull Karl Johan, längd: 38, djup: 31, höjd: 17, (ett bläckhorn saknas, fanérskador)

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)

547 4578  Ring Med sten, 18k, 2g

547 5254  Ring med stenar, 14 k. bruttovikt, 5, 5g

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:19)

547 5019  Ringar 2 st, 18 & 23k, 10g

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:11)

547 5020  Ringar 3 st, 18k, med stenar, 11g

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:12)

547 4589  Ringar 7 st, silver, 28g

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)

547 5035  Ringklocka malm/smide, höjd: 21

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)

547 5285  Rökbord Indien, Dia51, höjd: 51

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:45)

547 5070  Saltkar 4 st, silver/emalj/glas, danska stämplar, höjd: ca 4 cm

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:31)

547 5379  Samlartallrikar c:a 25 st. Kunglig Dansk/Bing & Grøndahl

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:05)

547 5359  Sängöverkast 200x200

547 5293  Sängram Gustaviansk stil, bredd: 87, längd: 194

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:50)

547 5015  Satsbord 3 del, Ek, längd: 51, djup: 35, höjd: 49

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:54)

547 5664  Sejdlar 4 delar, keramik/tenn

547 5546  Sekretär Björk, längd: 118, djup: 53, höjd: 120 (slitage)

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:00)

547 3111  Sekretär Rokokostil, intarsia, mahogny, längd: 107, djup: 54, höjd: 112

Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 4190  Serigrafi 2 st, Picasso, Tjurfäktning, samramade, 25x34 resp 25x34

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)

547 5224  Serigrafi Vladimir Beck, "Drömprinsen", 53 x 58

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:46)

547 5048  Servisdelar 12 del. Tussilago, Kåge, Gustavsberg (skador)

547 5072  Servisdelar 2 delar, Kunglig Dansk, Helblond, kakfat på fot, skål på fot

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:36)

547 5174  Servisdelar 3 del varav 2 st Picknik 1 Karneval (nagg)

547 5051  Servisdelar 4 delar, Blå blomst, Kunglig dansk, bl a sockerskål

547 5052  Servisdelar 5 delar, blå blomst, Kunglig dansk, 2 äggkoppar, 2 salt/pepparkar, 1 ställ tandpetare

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)

547 5666  Servisdelar 5 delar, Gustavsberg, Wilhelm Kåge, mod guldstjärna

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)

547 5596  Servisdelar 5 delar, Rosenthal

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:37)

547 5671  Servisdelar 6-del, tulpan Alf wallander [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:38)

547 7052  Servisdelar 8-del, Pomona Rörstrand

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)

547 5063  Servisdelar ca 12 delar, Kunglig Dansk, Musselmalet, Halvblond, (1 kopp med nagg)

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:15)

547 5062  Servisdelar ca 14 delar, Kunglig Dansk, Helblond, bl a 6 koppar m fat, sockerskål, gräddkanna, 6 assietter

Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5526  Servisdelar ca 40 delar, Rörstrand mod Blå blom, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

547 5505  Servisdelar ca 50-del, Gustavsberg mod Dresden

547 5002  Shaggduk Jugend, 150 x 150

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:56)

547 5189  Shaker nysilver, Hallberg, 30-tal, höjd: 20, Monogram

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:52)

547 5627  Shaker + skål med lock, 40-tal & Jugend, höjd: 11-21

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)

547 5354  Sidenbroderi Kina, 41x35

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:52)

547 5326  Sidenmålning Indien, 27 x 25

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:26)

547 5655  Sittmöbel 4 del. 1970-tal , glasfiber/metall

Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)

547 5190  Skål Firma Svenskt Tenn, Anna Petrus, B, 29

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:54)

547 5646  Skål Glas Edvin Öhrström, Orrefors, diameter: 9

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)

547 5084  Skål majolika, höjd: 20 (nagg)

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:12)

547 5187  Skål Silver 925, Åke Strömdahl, 1961, Dia13

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 4797  Skål silver, utländska stämplar, riklig ciselerad dekor i högelief, dia 30, höjd: 15

547 5030  Skål + vas Kina, höjd: 9 + 24 (vasen skadad)

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:02)

547 5027  Skål med glasinsats nysilver, dia 11, 5

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)

547 5536  Skål på fot Gallerporslin, Napoli "Dresden", höjd: 26

547 7037  Skål på fot glas/mässing, Graverad, höjd: 25 Dia24

Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:34)

547 5584  Skål på fot märkt Orrefors, höjd: 9

547 5311  Skål på fot silver, svenska stämplar, höjd: 17 cm

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:20)

547 5454  Skål+ fat, emalj, Norge

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)

547 5433  Skål+ fat, Meissen, diameter: 15-21 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:12)

547 5404  Skålar 5st, Fornasetti, höjd: 5

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:36)

547 5344  Skålfat 2 st Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, höjd: 4-6

547 5407  Skålfat 2st, diameter: 26+28

547 5729  Skålfat Gustavsberg Studio, märkt W, dia 33

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:10)

547 5158  Skålfat Kina, diameter: 32

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:37)

547 5315  Skålfat Tenn, 17/1800-tal, Dia36

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:16)

547 5331  Skålfat Tenn, Lund, 1879, Werrenk, Dia36

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)

547 5560  Skänk med lådor 1800-tal, längd: 100, djup: 50, höjd: 115

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:11)

547 5553  Skåp  längd: 120, djup: 49, höjd: 109

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:04)

547 5563  Skåp Ek, längd: 122, djup: 54, höjd: 200

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:19)

547 4657  Skåp med stenskiva, längd: 72, djup: 32, höjd: 87

547 5679  Skåp På benställning, Mahogny NK, längd: 70, djup: 44, höjd: 125

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:54)

547 5562  Skåpsöverdel 1800-tal, längd: 140, djup: 43, höjd: 158 (slitage)

547 4433  Skeppsratt Dia:97

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:14)

547 5247  Skissblock+ bok + fotografier, Gösta Von Hennegs

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)

547 5660  Skospännen ett par, i etui, 1800-tal

Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:03)

547 5487  Skrin 2 st bla. Intarsia, längd: 30

547 5699  Skrin silver, på kulfötter, 1923, längd: 14, höjd: 6 (gravyr)

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:27)

547 5509  Skrin snidat vapen, längd: 28

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)

547 5622  Skrivbord 1930-tal, längd: 130, djup: 65, höjd: 74

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:19)

547 5726  Skrivbordsstol ek, Jugend, (slitage)

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)

547 5624  Skulptur Lejon, Asien, höjd: 23

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:20)

547 5028  Skylt emaljerad, text "Försäkringsbolaget Göta ömsesidigt av 1876 huvudagentur, 28x35

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:59)

547 5545  Slagbord  längd: 105, djup: 34, höjd: 77 (Med skivor 168)

547 5544  Slagbord  längd: 95, djup: 28, höjd: 78 (med skivor 168)

547 5543  Slagbord 1800-tal, längd: 98, djup: 38, höjd: 70 (med utfällda skivor blir djupet 165)

547 5410  Smycken Diverse silver

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:43)

547 5148  Sockerskål nysilver/glas, höjd: 18, (senare insats)

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)

547 5501  Soffa 1800-tal, bemålad, längd: 188, djup: 57, höjd: 90

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:34)

547 5425  Soffa Carl Malmsten Brännmärkt CM, längd: 177

547 5222  Soffa Gustaviansk stil, Alexandra Spanien, (nyprispris 24000:- på Gåvan)

547 5284  Soffa Gustaviansk stil, längd: 200

Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:44)

547 5167  Soffa + 1 par karmstolar, 1880-tal

Hammered for 4.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:12)

547 5680  Soffa+ 2 st fåtöljer [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:55)

547 7054  Soffbord 20-tal, ek svarvade ben, diameter: 80, höjd: 66

547 5650  Soffbord 90x90, höjd: 50, (fuktskador)

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)

547 5283  Soffbord med marmorskiva, Dia100, höjd: 72

547 5429  Soffbord trä, längd: 156, djup: 70, höjd: 60

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:16)

547 5438  Soppslev silver träskaft, 1832, längd: 42

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:13)

547 5090  Spegel  höjd: 218, +konsolbord med stenskiva, längd: 88, djup: 40, höjd: 85

547 5017  Spegel  höjd: 250 (nyproduktion)

Hammered for 3.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)

547 5642  Spegel  höjd: 58

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:35)

547 5330  Spegel 1800-tal, höjd: 71, (några färgbortfall)

547 5003  Spegel 1890-tal, höjd: 57

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)

547 5645  Spegel Empirestil, höjd: 83

547 5462  Spegel Gustaviansk stil, höjd: 70

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:02)

547 5246  Spegel Mahogny, höjd: 175

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)

547 5530  Spegel Rokokostil, H, 110

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:04)

547 5591  Spegelbyrå 1890-tal, längd: 105, djup: 55, höjd: 236

547 5559  Spegelbyrå 1890-tal, längd: 115, djup: 52, höjd: 193

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)

547 5096  Spegellampett nyrokoko, 1800-tal, 2 ljusarmar, 49x63

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 4509  Spegellampetter 1 par Gustaviansk stil, höjd: 50

Hammered for 3.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)

547 5355  Spegellampetter 1-par, Barockstil, höjd: 63

547 5356  Speglar 1-par, ovala, höjd: 46

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:15)

547 5209  Stallykta + takfotogenlampa, m.ä

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:21)

547 7049  Stånka Allmoge

547 5085  Statyett patinerad brons, asiatisk krigare, höjd: 40

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:13)

547 5371  Statyett på stensockel patinerad brons, höjd: 14

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)

547 5365  Stekfat 17/1800-tal, bemålat dekor med blommor, längd: 47, (nagg)

Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:34)

547 5586  Stekfat Rörstrand, längd: 46

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)

547 5358  Stekfat (dds) Kina, 1800-tal, längd: 40, (spricka)

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)

547 5159  Stenskulptur sammansatt, olika stenarter, höjd: 25

547 5522  Stereoskåp Med bilder, ICA ca 1920-tal

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:41)

547 5625  Stol 30-tal, plywood

Hammered for 4.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:42)

547 5656  Stol sekelskifte 1900 (snurrbar)

Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:42)

547 5592  Stolar 4 st 1880-tal Bemålade, med rotting

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:21)

547 5615  Stolar 4 st 1890-tal

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:12)

547 5558  Stolar 4 st 1920-tal ek

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)

547 5533  Stolar 4 st, 1880-tal

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)

547 5281  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

547 5082  Stolar 4 st, nyrenässans, trä/rotting, (renoverade)

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)

547 5500  Stolar 4 st, nyrenässansstil, bemålade, sniderier

547 5166  Stolar 4 st. 1880-tal, (slitage)

547 5273  Stolar 4 st. Karl Johan-stil (slitage)

547 5613  Stolar 5 st Leksandmodell

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)

547 5614  Stolar 8 st Leksandmodell

Hammered for 3.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)

547 5091  Stolar ett par, gustavianska, bemålade i grått/guld

Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)

547 7064  Stolar ett par, järn

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)

547 5199  Stolar ett par, skinn/crom, DUX, Bruno Mathsson (1907-1988), modell Master

Hammered for 3.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5366  Stop 2 st. tenn, 1800-tal, höjd: 21 + 28

Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)

547 5031  Strykjärn 2 st, m/ä

547 5024  Strykjärn 2 st, m/ä

547 5025  Strykjärn 3 st, m/ä

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:33)

547 5477  Suffléskålar 15 st Rostfritt/ porslin Waechtersbach

547 5701  Supkoppar 2 st, silver, varav 1 erik Ernander, Uppsala, 1804, 1 Hans Langberg, Söderhamn

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)

547 4358  Sybord Björk, längd: 50, djup: 38, höjd: 75

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:04)

547 5272  Sybord med klaffar och korg, Bodafors, 1950-tal, höjd: 60 (skador)

547 5297  Sybord rokokostil, längd: 54, djup: 42, höjd: 60

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)

547 5291  Sybord rokokostil, Stenskiva, längd: 48, djup: 36, höjd: 68

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:49)

547 5527  Syltkrukor 2 st, Höganäs, 25L resp 5L, höjd: 36 resp, höjd: 23

547 5207  Syltkrukor 3 del, Bla Rörstrand

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:19)

547 5208  Syltkrukor 6 st, bruna

547 5039  Tågset Märklin, lok + 3 vagnar i originalkartong

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:22)

547 5046  Takarmatur 1930-tal, höjd: 65

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)

547 5122  Takarmatur 1970-tal, dia 50 (inköpt på Nordiska Galleriet

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)

547 5432  Takarmatur 5 armar, höjd: 50

Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)

547 5391  Takarmatur 5 Glaskupor, höjd: 66

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:24)

547 5451  Takarmatur Dresden, höjd: 100 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:39)

547 5604  Takarmatur Jugend, koppar, höjd: 45

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)

547 5732  Takarmatur m prismor, höjd: ca 22 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)

547 5731  Takarmatur m prismor, höjd: ca 25

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:17)

547 5730  Takarmatur m prismor, höjd: ca 35

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)

547 5431  Takarmatur Med prismor, höjd: 65

Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)

547 5351  Takarmatur Orinetalisk, Mässing, höjd: 60

Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)

547 5275  Takarmatur rokokostil, höjd: 70

547 5079  Takfotogenlampa brännare Matador, höjd: ca 100

Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)

547 4668  Taklampa alabaster, höjd: ca 75

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:42)

547 5093  Taklampa facettslipat glas, höjd: 38

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:44)

547 5516  Tallrik årsutgåva, Meissen, Dia 17, 5

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)

547 5304  Tallrik Trä, samearbete, Dia54

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:01)

547 5457  Tänger+ tårtspadar, silver

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:44)

547 5428  Tavla grafiskt blad efter Carl Larsson, 38x55, Från IDUN

Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:04)

547 5130  Tavla signerad, glaserad keramik, Kina, 1800-tal, familjescen, 35x35

Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 5131  Tavla signerad, glaserad keramik, Kina, 1800-tal, landskapsmotiv med båt, 43x25

547 5441  Tennfat Ryssland, diameter: 20

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)

547 5574  Tennstop  höjd: 20

547 5214  Terrin Gustafsberg, 1909

547 5029  Terrin med lock + fat, Gustafsberg, 1800-tal, längd: 29, höjd: 20 (locket har lagningar)

Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)

547 5531  Teservisdelar 8-del, ryssland

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)

547 5026  Tespindel silver/svärtat trä/ben, svenska stämplar, 1817

547 5534  Textiltavla Petit point, "London 1616" sign M Sime 1992, 37 x 43

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)

547 5535  Textiltavla Petit point, Köpenhamn, Sign MS 1990, 32 x 106

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)

547 5004  Tidningsställ England

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)

547 5564  Trädgårdsstolar 8 st

Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:17)

547 4582  Träsnitt Sven X:et Erixson, Katarinahissen, 30 x 21

547 5674  Triptyk Yoshi Toshi, Kina 35x70

547 5104  Trumma dia 37

547 5103  Trumma dia 62, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:14)

547 5270  Tryck 1 par, "Livets träd", handkolorerade, 45x34

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:09)

547 5328  Tusch 1907, "den gamle läkaren", 27 x 32

547 5458  Uppläggningsbestick 3st, silver

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)

547 5707  Urna Kina, Famille Rose, höjd: 43 (skador)

547 5436  Urnor 1-par, Empire, höjd: 28 (1st med skada)

547 4458  Vägglampa Kalle Anka

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:21)

547 5327  Vägglampa Mässing 3 armar, höjd: 27

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)

547 5618  Vägglampetter 1 par Mässing, höjd: 47

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)

547 5346  Vägglampetter 1-par, Rokokostil, prismor, höjd: 53

547 5058  Väggpendyl  höjd: 64, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)

547 5390  Väggrelief Bornhol, höjd: 36

Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)

547 5021  Väggrelief David Wretling "Adam&Eva" -57, 145x47

547 5321  Väggur 30-tal Ek, höjd: 80

547 4310  Väggur brons, rokokostil, 1800-tal, höjd: 22

Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:39)

547 5312  Väggur Gustaviansk stil, Kluge, höjd: 69

Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)

547 5579  Värmekarott nysilver, dia 23

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:46)

547 5663  Vas  höjd: 26

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:06)

547 5136  Vas bemålad dekor, höjd: 18, 5

Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)

547 5420  Vas Böhmen, höjd: 13, 5

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:59)

547 5644  Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990) Rörstrand, höjd: 12

547 5697  Vas försilvrad metall, C G Hallberg, jugend, 1920-tal, höjd: 36

Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)

547 5426  Vas Gallé, höjd: 21 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)

547 5007  Vas Kosta Vicke Lindstrand (1904-1983), höjd: 17

Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:38)

547 5643  Vas Rosenthal Handmålad Annie Gape 1915, höjd: 30

Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:35)

547 5637  Vas Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), höjd: 31

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)

547 5370  Vas Rosenthal, höjd: 20

547 5067  Vas silver, höjd: 18

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:27)

547 5619  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, höjd: 15

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:15)

547 5194  Vas Wallåkra, 20-tal, höjd: 20

Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)

547 5437  Vas + ytterfoder, majolika, höjd: 18+36 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:12)

547 5667  Vas med hänklar nysilver, Jugend, höjd: 45 (gåvogravyr)

Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)

547 5665  Vaser 2 st, varav 1 Gustavsberg, Stig Lindberg, studiohanden märkt W

547 5188  Vaser 3 st, Vicke Lindstrand (1904-1983), kosta, höjd: 13-28

Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:51)

547 5205  Vaser 7 del, opalinglas

547 5143  Vaser ett par, kristall, skärslipade, höjd: 24

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:57)

547 5670  Vettar 3st, längd: 32 bemålade

Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:38)

547 5715  Vinglas 10 st, nysilver, höjd: 17

547 4375  Vinkylare Nysilver, höjd: 20

547 4655  Vitrinskåp  längd: 75, djup: 45, höjd: 198 (nyproduktion)

547 5278  Vitrinskåp Louis XV-stil, 1800-tal, intarsia, längd: 56, djup: 33, höjd: 142

Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)

547 4475  Vitvinsglas 10 st

Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:06)

547 5523  Vykort Låda med album bla. Svartvita kort

Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:42)

547 5375  Ytterfoder 1 par + 1, Waldemarsudde, höjd: 10 + 5

Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:01)

547 5717  Ytterfoder nysilver, längd: 27 (slitage)

Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:23)

547 5595  Ytterfoder Rörstrand, diameter: 24 cm, höjd: 21 cm

Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)