547 5450 10+8 10+8
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:30)
547 5668 Akvarell 40x30, betande kor, skuren ram
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:18)
547 5513 Akvarell Evert H Duhan, Liggande modell, 1947, 41 x 50
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:21)
547 5484 Akvarell Hilda Lindgren, "Kurö" 1906, 17x24
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:15)
547 5521 Akvarell Monogramsignerad H 1942, Marin, 17, 5x15
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:34)
547 5147 Akvarell signerad. stilleben med blomvas och dosa med figurin, 35x26
Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)
547 5144 Akvarell Sydländsk gränd med vattenbärerska, 49x19
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 18:01)
547 4423 Akvarell Tage Hedqvist 28.5 1970, Landskap med berg, 45x55
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:05)
547 4031 Akvarell Torsten Hult, "Sandalevna 56" 25x32
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:14)
547 5675 Akvarell Wachtmeister 60x45
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)
547 5125 Allmogeskåp med tallrikshylla, Dalarna, bemålat, längd: 100, djup: 50, höjd: 204 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 2.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 4659 Ampel höjd: 100 (nyproduktion)
Hammered for 3.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5080 Ampel empirstil, fyra armar, glasskål, höjd: 66
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:55)
547 5261 Ampel Karl Johan, dia 35
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)
547 5641 Ampel Mässing, Med glasinsats, diameter: 50
Hammered for 3.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)
547 5170 Ampel Med prismor och stavar, diameter: 35, höjd: 25
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:21)
547 5381 Ängel keramik, höjd: 21
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)
547 5089 Applique rokokostil, höjd: 25
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:05)
547 5001 Appliquer Ett par, Gustaviansk stil, höjd: 32, mässing, Arvika
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)
547 5725 Argenta 2 delar, skål samt vas, höjd: 4-10, 5
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:27)
547 4575 Armband Med berlocker, Silver, 37g
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:14)
547 5661 Armbandsur omega seamaster
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:04)
547 5647 Armlänk 18K, 27.6gr längd: 20
Hammered for 2.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5434 Ask Herend, sparis, längd: 14
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:08)
547 4420 Ask Med lock, Porslin Handmålad
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:57)
547 5333 Ask med lock Jugend, Tenn, Santesson, 1905, dia16
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:29)
547 5177 Askar 4 st i trä
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:33)
547 5411 Assietter 12st, Rörstrand
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:43)
547 5442 Assietter 13st, Hutchenreuter, Rokokomotiv
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)
547 5402 Assietter 5st, Napoli
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:33)
547 7035 Assietter England, Modell Meissen, (nagg)
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:23)
547 5555 Badkar längd: 180
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)
547 5700 Bägare silver, 17/1800-tal, på tre kulfötter, höjd: 11, 5 dia 9, 5 (bucklor)
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)
547 5696 Bägare silver, Cartier, höjd: 7, 5
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)
547 5388 Balalaika
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)
547 5551 Barnsäng längd: 94, djup: 51, höjd: 71
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:05)
547 5398 Bestick 16 del, silver
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)
547 5504 Bestickuppsättning 94-del, Chippendale, nysilver, inklusive fiskbestick
Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)
547 5446 Bestickuppsättning Nysilver
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:23)
547 5447 Bestickuppsättning Svensk spets, nysilver (monogram)
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)
547 5408 Bläckställ o 1900, mässing, längd: 20
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:41)
547 5303 Blandteknik 2 st, Indien, 34 x 23
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5150 Blandteknik Robert Högfeldt, ryttare, 21x29
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5112 Blandteknik Signerad L Rompe, 26/190, stadsvy, 59x66
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:27)
547 5480 Blockflöjt märke Mollenhauer, väska + noter medföljer
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:16)
547 4754 Blombord Bemålat, längd: 92, djup: 30, höjd: 90
Hammered for 2.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)
547 5496 Bockbord bemålat, sniderier, längd: 171, djup: 70, höjd: 76
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:30)
547 5440 Böcker 2st, om Hokusai+Harunobu
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:15)
547 5176 Böcker 3 st Sveriges Krigshistoria i bilder, Helfranska (Fuktskador)
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)
547 5126 Bokhylla Empirestil, sekelskifte 1900, mahogny, längd: 135, djup: 35, höjd: 156
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5361 Bokmärken Diverse
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:34)
547 5511 Bokverk Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)
547 5557 Bord Med lådor 17/1800-tal, längd: 104, djup: 50, höjd: 73
Hammered for 4.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)
547 5095 Bord med stenskiva gustaviansk stil, producerat för NK, dia 65, höjd: 71, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5418 Bordsdekorationer 3-del, Napoli+England
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)
547 5213 Bordsfotogenlampa 1890-tal, metall
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)
547 5201 Bordsfotogenlampa m.ä
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:11)
547 5215 Bordsfotogenlampa metall, figural
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:28)
547 5210 Bordsfotogenlampa metall/glas
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:22)
547 7048 Bordsklocka+ stop+vas
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:15)
547 5683 Bordslampa
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:57)
547 5097 Bordslampa design Isan Hasoe, modell "Heron", silverfärgad plast, höjd: 65
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:53)
547 4213 Bordslampa jugendstil, höjd: 58
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:37)
547 5380 Bordslampa kinesiskt motiv
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)
547 4370 Bordslampa Mässing, höjd: 52
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:20)
547 5362 Bordslampa Mässing/Porslin
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:35)
547 5193 Bordslampa nysilver, höjd: 28
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)
547 5498 Bordslampa plåtskärm
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:29)
547 5185 Bordslampa Tiffanystil, höjd: 67
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)
547 5178 Bordslampfot Maggi Vibom, Gefle, höjd: 30
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:35)
547 5357 Bordslampor 1 par Orrefors Kristall
Hammered for 3.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5532 Bordslampor 2st, bärnstensfärgat glas
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)
547 7036 Bordslyster Gustaviansk stil, höjd: 35
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)
547 4465 Bordslystrar 1 par, höjd: 44
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:36)
547 4556 Bordspendyl 1800-talets andra hälft., höjd: 43
Hammered for 4.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 4554 Bordspendyl förgylld brons och marmor. Louis Philippe., höjd: 47 Nyckel och pendel saknas
Hammered for 8.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 4862 Bordsuppsats klocka + kandelabrar, 3 del, höjd: 59, mässing/alabaster
Hammered for 7.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5600 Bordsur replika, märkt Franz Denk Wien, 1900-talets andra häft, höjd: 50 cm
Hammered for 4.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5449 Bordsur sekelskifte 1900, porslin/mässing med glaskupa, höjd: 38
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5138 Bricka Fornasetti, pistoler, 33x33 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:12)
547 4324 Bricka Porslin Blue Danube, längd: 42
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:17)
547 5373 Bricka + skål med lock, Aluminia
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)
547 5728 Brickbord bemålad bricka, längd: 80, höjd: 61
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:34)
547 7041 Brickor 3st, orientaliska
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:09)
547 5350 Brickor Diverse, nysilver
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:51)
547 5349 Brickor Diverse, nysilver
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:49)
547 4600 Brosch Granater & pärla
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:15)
547 5415 Broscher Diverse bla. camé
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:51)
547 5421 Buljongkoppar 6st, Kreutheim
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:00)
547 5033 Burk med lock Mansard, Paris, höjd: 8
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)
547 5127 Byrå 1800-tal, bemålad, längd: 108, djup: 44, höjd: 98
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:54)
547 5554 Byrå 1800-tal, längd: 120, djup: 52, höjd: 94
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:05)
547 5556 Byrå 1800-tal, längd: 121, djup: 50, höjd: 105
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)
547 5561 Byrå 1800-tal, längd: 91, djup: 44, höjd: 105
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:12)
547 5549 Byrå 1880-tal, längd: 85, djup: 51, höjd: 113 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:02)
547 5547 Byrå 1890-tal, längd: 80, djup: 45, höjd: 117 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)
547 4810 Byrå med stenskiva, Gustaviansk stil, längd: 70, djup: 36, h 77
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)
547 5506 Byrå rokokostil, med stenskiva
547 5659 Byrå Senbarock, senare stenskiva, 90, djup: 60, höjd: 77
Hammered for 6.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 7039 Chokladkoppar 6 st, Sent 1800-tal
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:30)
547 4314 Cigarrfodral + släckare, silver
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:45)
547 5461 Cremekopar 2st, Dresden
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:10)
547 5467 Däckstol med dyna
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:42)
547 5018 Damarmbandsur 14k, Brutto 10g
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:10)
547 5478 Dockservis Rörstrand + Bestick
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:09)
547 5196 Dockservis tenn
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:04)
547 5146 Dockvagn m/ä, längd: ca 51, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:59)
547 5565 Dörrar 3 st sekelskifte
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)
547 5417 Dosor 4st, porslin/glas/metall
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:52)
547 5308 Etsning Albert Engström, Moskva, 1923, 21 x 17
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)
547 4806 Etsning Alfred Sisley "Paysage" 18x24
547 7045 Etsning Ankermann, 18x24
547 5006 Etsning Bertil Bull Hedlund, "En sill och en sup", 14 x 21
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2008 18:02)
547 5181 Etsning Blyerts, Arne Lundell
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:44)
547 5341 Etsning Sign, Hästar, 27x40
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:36)
547 5106 Etsning Signerad Stig Borglind, "Vintervilt", 37x29
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:19)
547 5345 Etsning Signerad Stig borglind, Döda fåglar, 35x28
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:43)
547 5073 Etsning Signerad, E. Paris, Estland, 21x27
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)
547 5309 Etsningar 2 st, Olle Hjotzberg, 1923, 28 x 23, gubbar
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)
547 5405 Etsningar 2 st, stadsvyer efter van Liender resp efter Fouquet, 26x36, 28x33
547 5257 Etsningar 4 st, 1800-tal, Koch fece, Motiv från Rom
547 5337 Färglitografi Ann Marie Lamm-78, Stockholmsmotiv, 198/260 53x70
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)
547 4472 Färglitografi Bengt Landin 1972 36/60 100x73
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:58)
547 4254 Färglitografi osignerad, (Bengt Lindström), abstrakt figur, 29x23
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:31)
547 5630 Färglitografi Reinhold Ljunggren, 207/360, 26x16
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:55)
547 4181 Färglitografi Roland Svensson, "The Settlement" 90/160, 27x44
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:57)
547 5693 Färglitografi Roland Svensson, skärgårdsmotiv, 25x39
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:53)
547 5607 Färglitografi Signerad Gustav Rudberg, kustvy, 46x50
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5606 Färglitografi Signerad Gustav Rudberg, landskapsvy, 54x62
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:57)
547 5608 Färglitografi Signerad Gustav Rudberg, Mälarskutor, 47x52
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:02)
547 4256 Färglitografi Signerad i trycket Lindström, abstrakt scenario med två figurer, 29x23
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:32)
547 5518 Färglitografi Signerad Lars Norrman 166/360, 29x40
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:30)
547 5704 Färglitografi Signerad Lennart Rohde 1978, 189/285, abstrakt komposition, 50x37
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:41)
547 5603 Färglitografi Signerad Toyoshima, 1986, 78/100, 28x33
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:53)
547 5134 Färglitografi signerad, 62/75, 49x64
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:42)
547 5590 Färglitografi Signerad, Roland Svensson, 20x43
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)
547 5588 Färglitografi Signerad, Roland Svensson, The settlement, 25x43
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:13)
547 4092 Färglitografier 2 st. Nisse Zetterberg, 1973, blommor, 250/500 16x18
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:54)
547 5045 Fat Arabia, dia 33
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:49)
547 5368 Fat + assietter, 13 del. Rörstrand, kobolt
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)
547 5617 Fat på fot bemålad dekor med blomsterslingor, dia 24
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:09)
547 5677 Fåtölj
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:52)
547 5162 Fåtölj Rokokostil
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)
547 5175 Figurin Dovhjort, höjd: 27 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:30)
547 5032 Figurin hund, längd: 23, höjd: 15
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:04)
547 5412 Figurin Kunglig dansk, syende flicka, höjd: 23
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)
547 5718 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Adam, höjd: 11
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:27)
547 5012 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, "Pelle", höjd: 19
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:49)
547 5078 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:17)
547 5517 Figurin Lisa Larson (f. 1931), Stjärngosse, höjd: 25
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:26)
547 5140 Figurin osignerad, gips, läsande barn, höjd: ca 18
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:54)
547 5439 Figurin Panda, Ryssland, höjd: 13
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:15)
547 5475 Figurin Rosenthal, basfiolspelare, höjd: 20
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:05)
547 5424 Figurin Rosenthal, flicka, höjd: 24 (lagad hand)
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)
547 5476 Figurin Rosenthal, kvinna, höjd: 22
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)
547 5540 Figurin + vas + skål 3 del, Ging & Gröndal
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)
547 5414 Figuriner 2st, Hummel, höjd: 6+11
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:48)
547 5259 Figuriner 5 st, Lisa Larson (f. 1931), världens barn
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:29)
547 5524 Figuriner 5st djur, varav 3st Rosenthal samt 2st Bing & Grøndahl
547 5363 Fiol+ Stråke, I väska
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:36)
547 5152 Fisktallrikar 9st, Pirkenhammer
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)
547 5689 Fotoramar diverse
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:42)
547 5678 Fotpall rokokostil Tidigt 1900-tal
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:53)
547 5320 Fotpallar 4 st
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:19)
547 5399 Fruktassietter 11st, Gefle
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)
547 5459 Fruktbestick 24-del, nysilver
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)
547 5397 Frukttallrikar 12st, Melba Gefle
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)
547 5036 Gallerskål porslin, längd: 24
547 5260 Gardiner 1 par, chintz, dubbelt fodrade, 265x190 + 2 st. omtag
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)
547 5503 Gardiner 2 våder, Jobs Trollslända NKs textilkammare, 130 x 240
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)
547 5471 Gardiner 4 st NK-ettiketerade ca: 110-240
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:02)
547 5485 Gardiner 4 st Viola Gråsten 140x240
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:17)
547 5059 Gardinlängder 2 st, Design Josef Frank,
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)
547 5387 Gitarr Bjärton
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)
547 5385 Gitarr Levin (Spricka i locket)
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:21)
547 5098 Glasservis ca 55 delar, Kosta, modell, Karlberg, Elis Bergh
Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5406 Glasservisdelar c:a 60-del, Boda
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)
547 5384 Glöggkanna
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:20)
547 5092 Golfbag märke Ping, +19 st golfklubbor medföljer
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:27)
547 5623 Golvlampa
547 3077 Golvlampa Alabaster, höjd: 134
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)
547 5490 Golvlampa Mässing
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)
547 5277 Golvlampa mässing
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:39)
547 4221 Golvlampa med fanérinläggningar, höjd: 158
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:11)
547 5183 Golvur 17/1800-tal, signerad Johan Lundberg, uppdragsvev medföljer, höjd: 198 (slitage)
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 3254 Golvur 1700-tal, Kineserier, höjd: 240, Proviniens Västby gård
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5057 Golvur 1800-tal, verk med ringning, höjd: 202
547 4518 Gouache Gerda Tirén 1927, Stilleben, 46x35
Hammered for 3.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5334 Gouache S Lundgren 1950, Landskapsmotiv, 45x54
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:30)
547 5236 Gravyr efter Hogarth, 1800-tal, "The practice of Piety", 40 x 30
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:06)
547 7044 Gravyrer 4st, efter Rembrandt
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:12)
547 5654 Grogglas 6 st. etsad dekor
547 5621 Grötskål+ Kanna Göteborg
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:16)
547 4591 Halsband med kors 18k, 5, 9g
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)
547 5702 Herrarmbandsur Certina, 18k. graverat
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:49)
547 5124 Herrbetjänt
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:52)
547 4231 Hurtsskrivbord 1880-tal, Valnöt dubbelsidig läderskiva, längd: 142, djup: 82, höjd: 75
Hammered for 2.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 7051 Jordglob med belysning
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:21)
547 5456 Kaffegods 6-del, Gustavsberg
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:43)
547 5401 Kaffegods c:a 25-del, Ryssland
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:36)
547 5472 Kaffekanna koppar, 1800-tal, höjd: 26 med hänkel
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:02)
547 5266 Kaffekoppar + assietterc:a 15 del. del. Hackefors
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:48)
547 5151 Kaffekoppar 4st, Gustavsberg 1800-tal
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)
547 5202 Kaffeservis 18 del, blått glas, 50-tal
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:11)
547 5445 Kaffeservis 18-del, Schumann
547 5153 Kaffeservis 22-del, Royal Albert
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)
547 5264 Kaffeservis 3 del. Empire-stil, nysilver, Dufva, en fot saknas
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:33)
547 5422 Kaffeservis c:a 20-del, Bing & Grøndahl Svenska slott
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)
547 4042 Kaffeservis c:a 25 del. Rosenthal, Sanssouci
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)
547 5203 Kaffeservis ca de del, Tjeckien
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:14)
547 5168 Kaffeskedar 11 st, silver, i etui
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)
547 5698 Kaffeskedar 12 st, silver, mod Flavia, formgiven av Eric Flemming
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)
547 5061 Kaffeskedar emaljerat förgyllt silver, norska stämplar
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)
547 5198 Kakfat på fot 5 del, pressglas
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)
547 5695 Kalk silver, W A Bolin, 1940-tal, höjd: 11
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)
547 7055 Kamferkista längd: 103, djup: 53, höjd: 53
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:26)
547 5060 Kandelaber mässing, höjd: 45
547 5066 Kandelabrar ett par, nysilver, 3 armar, med ljusmanschetter, höjd: 46 (bruksslitage)
Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)
547 5423 Kanna+ fat, Capo di Monye, höjd: 30 + lockurna Schirholtz, höjd: 30 (kanna med skada)
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:02)
547 5374 Kannor + karaffer, 4 st
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5329 Käppar 2 st, en med silverkrycka
547 5141 Karaff m propp Mary Gregory, höjd: 25
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:55)
547 5290 Karmstol
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:48)
547 4736 Karmstol rokokostil
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)
547 5223 Karmstolar 1-par, Gustaviansk stil, Alexandra Spanien (nypris 27000:/st på Gåvan)
Hammered for 5.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5280 Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil
Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5567 Karta 1800-tal, över Paris, 36x46
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)
547 5510 Keramikplunta 17/1800-tal [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
547 5116 Keramiktavla (dds) Monogramsignerad MS, Bornholmsk keramik, gatumusikanter, 30x35
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)
547 5392 Kista 1700-tal
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)
547 5296 Klaffbord höjd: 75
Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)
547 5088 Klaffbord längd: 80, djup: 25+8+25, höjd: 68, (slitage)
547 4650 Klaffbord 1800-tal, längd: 94, höjd: 78, saknar 1 klaff samt låda
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:08)
547 5248 Klaffbord 1900-tal, längd: 125, djup: 70, höjd: 77
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)
547 5108 Klaffbord mahogny, 2 lådor i sargen, längd: 48, djup: (21+52+21), höjd: 71
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)
547 5681 Klaffbord Med låda, längd: 97, djup: 72, höjd: 75 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)
547 4427 Klocka+ skulptur, Maomotiv
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:10)
547 5212 Koffert längd: 51, djup: 82, höjd: 58
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)
547 5721 Kökssoffa Bemålad, längd: 180
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:03)
547 4760 Kolorerad etsning Andfågel, 14 x 19
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)
547 5710 Konsoler 3 st, höjd: 30, trä
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)
547 5347 Konstglas Diverse
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)
547 5040 Kopparstick 1700-tal, efter J P Hackert, 33x43 (oramad)
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:26)
547 5455 Kristallskålar 1-par, längd: 22
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:41)
547 5443 Kristallskålar 4st
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)
547 4644 Kruka Josef Ekberg, gustafsberg, 1915, Dia20, höjd: 15
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:53)
547 5071 Kryddskrin bemålat trä, 17/1800-tal, längd: 24, djup: 14, höjd: 12
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:33)
547 5486 Kuriosa Parti
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:20)
547 5294 Lampbord 50-tal, Fjärilsmotiv, höjd: 44
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)
547 5049 Lampfot Kina, klotformad, blå botten med vit dekor, höjd: 37
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:59)
547 5226 Lampfot Strindbergsmodell
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)
547 5206 Lampkupor 4 st, glas
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:17)
547 7038 Lappskedar 10 st, silver, Karl Stenudd, 1932
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:28)
547 5204 Leksakståg 2 st, plåt, m.ä
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)
547 5552 Lie+ Garnvinda
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)
547 5160 Litografi Bertel Nordström, 1/20, 54x65
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)
547 4426 Litografi Sign AH (Estnisk konstnär), "Väderkvarnar på Ösel" 34x46
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)
547 4473 Litografi Sign, 10 ex, 70x56 (skadad)
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 4319 Litografi Signerad R Ljunggren, 218/310, 38x33
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:51)
547 5217 Litografi signerad Sven-Olov Ehren 89, 80/330, stenhällar med glashus, 50x46
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)
547 5601 Litografi signerad, Minako Masui 83, 11/40, nattankar om jorden,
547 5602 Litografi signerad, Minako Masui 84, 12/40, Vattensken,
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)
547 5598 Litografi signerad, Minako Masui 84, 17/40, Sommarväxt
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)
547 5133 Litografi signerad, motiv i relief, 10/10, 47x63
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:39)
547 4272 Litografi Starfelt, Hav, 9/175 50x34
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)
547 5611 Ljuskrona Empire-stil, höjd: 70
Hammered for 4.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5149 Ljuskrona Gustaviansk stil, höjd: 85
Hammered for 6.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5324 Ljuskrona Mässing, diameter: 50, höjd: 40
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:24)
547 4376 Ljusstakar 1 par mässing, höjd: 26
547 3214 Ljusstakar 1 par, Barockstil, Trä, rikt skulpterade höjd: 63
547 5583 Ljusstakar 1 par, tenn, 2 armar [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:50)
547 7047 Ljusstakar 1-par, 1800-tal, mässing, höjd: 32
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:14)
547 5393 Ljusstakar 1-par, empirestil, mässing, höjd: 40
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:24)
547 5416 Ljusstakar 1-par, Schirholtz, höjd: 18
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:51)
547 5403 Ljusstakar 1-par, Ystad metall, höjd: 12
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:34)
547 4622 Ljusstakar 2 par, Silver, (ej stämplar), höjd: 5-11
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:09)
547 5043 Ljusstakar 3 st. IIittala, höjd: 12-25
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:45)
547 5318 Ljusstakar 6 st, Just, Danmark, höjd: 8
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:18)
547 5541 Ljusstakar ask med lock, Tettau Bavaria
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:46)
547 5400 Ljusstakar Ett par, nysilver, CG Hallberg, höjd: 28
Hammered for 2.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5335 Ljusstakar Ett par, Sent 1800-tal, höjd: 23
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)
547 4616 Ljusstakar Ett par, Silver, England, höjd: 10
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:04)
547 5685 Ljusstakar Ett par, Silver, GAB, 1911, höjd: 20 (graverade)
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5069 Ljusstakar ett par, silver, höjd: 7, 5
547 5068 Ljusstakar ett par, silver, höjd: 8
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:29)
547 5336 Ljusstakar Ett par, Skultuna, höjd: 22
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:33)
547 5314 Ljusstakar Ett par, Tenn, O.1900, Santesson, höjd: 32
547 5123 Ljusstake Barock, mässing, höjd: 18 (slitage på ljushållarens fäste)
Hammered for 6.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5083 Ljusstake glas, fyra armar, Villeroy & Boch, höjd: 25
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:02)
547 5372 Ljusstake keramik, ängel, 1934, höjd: 46
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:57)
547 5008 Ljusstake Kosta, Göran Wärff, höjd: 11
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:39)
547 5719 Ljusstake smidesjärn, 7 armar, höjd: 51
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)
547 5580 Lockpokal kristall, höjd: 31
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:48)
547 7063 Lockurna Kina, utan lock, höjd: 12
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:21)
547 5585 Lockurnor Kina m lock på träsocklar, höjd: 15-16 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:53)
547 5169 Lyrljusstakar ett par, nysilver, empirstil, höjd: 18
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:14)
547 5101 Malmkrona 6 armar, höjd: 42
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:09)
547 5081 Månbord delbart, dia 127, höjd: 77, (renoverat)
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:46)
547 5694 Mandau-svärd Borneo, längd: 66
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)
547 5389 Mandolin
547 5325 Märktavla 29 x 33
547 5430 Matbord+ 4 iläggsskivor, Dia:110, höjd: 75 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 7.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)
547 4396 Matsalsbord England, med klaffar, Idegran, längd: 237, höjd: 74
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5687 Matsalsgrupp 7 del, 6 stolar + slagbord(en skiva), John Kandell, Ek, 1950 tal, Modell Lukas
547 5250 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, Bord+4 stolar & 2 ilägg
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 1297 Matsalsskåp rokokostil, längd: 110, djup: 40, höjd: 194
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)
547 5706 Matsalsstolar 8 st. Gustaviansk stil, "Bellman", Märkta S O L
Hammered for 7.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5378 Matservis 80 del Rosenthal "Elite"
547 5396 Matservis c:a 50-del, Rosenthal
547 5055 Matservis ca 50 delar
547 5197 Matservis ca 60 del, Gustavsberg, Grå ränder, Kåge [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:05)
547 5364 Matservisdelar 23 del Gustafsberg "Meissen" [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:37)
547 5473 Matservisdelar 9 del Gustavsberg "Lilium", Bla terriner
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:08)
547 5267 Matservisdelar c:a 40 del. Tjeckoslovakien
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:51)
547 5508 Matservisdelar c:a 40-del, Dresden gustavsberg
547 5463 Matservisdelar Ca 20 del, Stig Lindberg (1916-1982), "Haga", 1955-1957, Gustavsberg
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)
547 5200 Matservisdelar ca 50 del, Nyponblomma, Gystafsberg, 1901[skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:08)
547 5453 Matskedar 5+1+1, 1700/1800-tal, silver
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:38)
547 5313 Matta kerman, Semiantik, (slitage), ca 250 x 350
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:12)
547 5493 Matta Marocco, ca 150x200
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:26)
547 5465 Matta nordafrika, 200x300
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:33)
547 4753 Matta orientalisk, Afghan 130x210
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:57)
547 5593 Matta orientalisk, Gabbeh 200x150
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:19)
547 5114 Matta orientalisk, Kayseri, 90x125
547 5113 Matta orientalisk, Semi-antik Afshar, 94x115 (slitage)
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:05)
547 3492 Matta orientalisk, Semi-antik Beluch, 93x175
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:02)
547 5703 Matta orientalisk, Semi-antik Ersari, 137x200
547 4752 Matta orientalisk, Semi-antik Ersari, 220x310
547 5269 Matta orientalisk, Semi-antik Meymeh, 195x135 (slitage)
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)
547 5115 Matta orientalisk, Semi-antik Tekke, 134x193 (slitage)
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:06)
547 5265 Matta orientalisk, semiantik, Lilihan, 144x100
547 5094 Matta orientalisk, Tabatabai, 75x109
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)
547 5192 Matta Pakistan, 115 x 75
547 5466 Matta semiantik, Sarough, 105x155 (slitage)
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)
547 5634 Mattor 1 par Kina 60x105
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:23)
547 5034 Miniatyr 1800-tal
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)
547 5323 Miniatyr ramar 3 st, med tryck
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:24)
547 5195 Miniatyrbyrå grön, höjd: 28
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)
547 5488 Miniatyrbyrå Med spelmarker Empire, Mahogny, längd: 22, djup: 19, höjd: 24
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)
547 5448 Mockagods 13-del, Tjeckien
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:27)
547 5539 Mockaservis 10 del, Måsen, Bing & Grøndahl
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:42)
547 5672 Modelljärnväg Märklin, räls
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:39)
547 5056 Modelljärnvägdelar bl a Märklin, bl a transformatorer, lok, vagnar, rälsdelar, många med originalkartonger
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:35)
547 5651 Mynt guld 18K, Krugerrand, Sydafrika, vikt 33, 9
547 7059 Näsduk Stockholmsutställningen 1894
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:06)
547 5271 Nattduksbord med låda 1 par, 1950-tal, teak, Myrstrand, längd: 55, djup: 37, höjd: 60
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)
547 5682 Nattygsbord längd: 53, djup: 40, höjd: 65
547 5386 Nipper Parti
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)
547 5211 Nysilver Parti
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)
547 5310 Oljemålning höjd: lopez Blomsterstilleben, 28 x 21
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:09)
547 5306 Oljemålning 1600-tal, Aposteln Johannes, 40 x 32
547 5110 Oljemålning 1600/1700-tal, Folkvimmel i ruinlandskap, 40x59
Hammered for 17.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5657 Oljemålning 1700-tal, flicka med hatt, 43x35
Hammered for 6.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5300 Oljemålning 1700-tal, Putti, 19 x 30 (uppfodrad)
547 5171 Oljemålning 1800-tal England, Insjölandskap, 77x128 (dukskada)
Hammered for 7.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5118 Oljemålning 1800-tal, Jesus med får över axeln, 82x58 (dukhål)
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:13)
547 5339 Oljemålning A Klingborg, "Kolvik", 54x65
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:34)
547 5711 Oljemålning Antonino Caracciolo, Kustby, 18 x 28
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)
547 5514 Oljemålning Evert H Duhan, Blomsterstilleben, 1940, 55 x 47
547 5512 Oljemålning Evert H Duhan, Landskap Öland, 38 x 56
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:20)
547 3060 Oljemålning Folke Bülow, Motiv från Vadstena, 40x60
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:32)
547 5692 Oljemålning Folke Karlsson, -59, Hägersten, 32x22
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:51)
547 4199 Oljemålning Göran Brunius, tallar, 37x45
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:50)
547 5610 Oljemålning Greta Zetterstrand, signerad Greta Jerken 1955, 73x61
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:10)
547 5135 Oljemålning Hans-Erik Eriksson, Passagerarfärja Nybrokajen, 51x66
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)
547 5576 Oljemålning Hugo Linér, 1936, Hus vid strand, 50 x 60
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:43)
547 5172 Oljemålning Irene Lundqvist, Gosse med hink, 47x38
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:24)
547 5230 Oljemålning Isaac Grünewald (1889-1946) Porträtt av Arvid Sjöqvist.Ordförande i Shlms Spårvägar. Sign.1946. 100x81
Hammered for 12.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5690 Oljemålning Jan Stuge, -46, trädgårdsmotiv, 44x59
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:46)
547 5529 Oljemålning Johan Bladh 1932, köksinteriör, 48x56 (liten dukskada)
547 4784 Oljemålning John Arsenius, Hästar, 39x29
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:01)
547 1032 Oljemålning Karl Bergman, Tallar i skärgård, 50 x 80
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:29)
547 5161 Oljemålning Karoliner, 92x122
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:49)
547 5632 Oljemålning Kurt Ullberger, självporträtt vid staffliet, 61x38
547 5631 Oljemålning Kurt Ullberger-68, Rapsfält, 42x65
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)
547 5182 Oljemålning Märta Bolin Claesson, Staket 1939 34x47
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)
547 4405 Oljemålning Monogramsignerad B V, (Britha Vagman), "Modersglädje", 33x28
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:43)
547 5566 Oljemålning monogramsignerad LW -97, blomsterstilleben, 116x81
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:19)
547 5252 Oljemålning Oscar Björck (1860-1929) Porträtt av Henrik Granholm. Sign. 95x75
547 5612 Oljemålning Osignerad, Havets gudinna erövras under fullmåne, 64x72
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:06)
547 5352 Oljemålning Osignerad, Kopparskurerskan, 60x42
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:59)
547 5054 Oljemålning Osignerad, stilleben, 45x34
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:29)
547 5139 Oljemålning Osignerad, Verandan, 39x46
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5348 Oljemålning Otydlig signatur, Försjunken i tankar, 50x40
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:46)
547 4548 Oljemålning Sigfrid Grimma, På Cabaré, 92 x 122
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:41)
547 4386 Oljemålning Sigfrid Grimma, Tågkupé, 91 x 122
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:50)
547 1258 Oljemålning Sign Albert Depzé 1916, Ruiner, 35x27
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:36)
547 5011 Oljemålning Sign BB 1983, Uttertjärn, 41 x 45
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)
547 4523 Oljemålning Sign C B-W (Carl Beskow?) -71, 22x7
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:05)
547 5332 Oljemålning Sign Eugen, Solnedgång, 44x63
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:26)
547 5673 Oljemålning Sign Komposition, 75x75
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)
547 5299 Oljemålning Sign Y Waldow, Älvdans, 62 x 91
547 5605 Oljemålning Sign, myr, 72 x 105
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)
547 5042 Oljemålning sign. Jerker, Stockholmsmotiv, 45x37
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:38)
547 5282 Oljemålning Signerad Åke Liljeson 1937, 44x66
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)
547 7046 Oljemålning signerad Bajo-Bertil Johansson, byvägen 38x47
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)
547 5322 Oljemålning Signerad Bertil Wahlberg, kustmotiv, 32x98
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:20)
547 5340 Oljemålning Signerad Bertil Wahlberg, sydländskt landskap, 33x41
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:41)
547 5658 Oljemålning signerad Conti, glad flicka, 26x20
547 5316 Oljemålning Signerad E. Ollers 1954, exteriör med fiskeredskap, 44x53
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:44)
547 5468 Oljemålning Signerad Floren, Sagomotiv, 45x37
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)
547 5117 Oljemålning Signerad G Forssell, landskap m gärdesgård, 23x29
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:01)
547 5343 Oljemålning Signerad L Carlström -49, stilleben med yngling, 66x72
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:37)
547 5353 Oljemålning signerad L Carlström kopia efter Marcus Larsson, landskap, 72x91
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:55)
547 5023 Oljemålning Signerad Lono?, abstrakta figurer, 49x40
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:51)
547 3001 Oljemålning Signerad Pelle Åberg 39, Armod, 71x59
547 4194 Oljemålning signerad, Marin, 59x88
547 5639 Oljemålning Signerad, Olle Nordberg -44, Fiskegubbe, 20x15
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:48)
547 5638 Oljemålning Signerad, Pelle Åberg, rödkindad dam, 29x18
547 5119 Oljemålning signerad. Gård med pickande höns, 40x50
547 4566 Oljemålning Sixten Lundbohm, 1955, "Vitt krus", 31 x 27
Hammered for 2.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 15:11)
547 3351 Oljemålning Sven Henricson, Stadsmotiv med bro, 31 x 39
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)
547 5241 Oljemålning Sven Joann, blomstilleben, 34x29
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)
547 4586 Oljemålning Sven X:et Erixson, "Höstdag Hälsingland", Inköpt på Färg & Formutställningen 1953, 32 x 40
547 5005 Oljemålning Tillskriven C A Fahlgren, 1872, ca 11 x 16
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:30)
547 5239 Oljemålning William Fleetwood ( 1915-2003) Porträtt av Dir. Fritz, H Eriksson Sign.1959 82x65
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)
547 5232 Oljemålning William Fleetwood (1915- 2003) Porträtt av Iwar Sjögren Sign. 1958. 80x60
547 5244 Oljemålning William Fleetwood(1915-2003) Porträtt av Hypoteksdirektör Uno Afrell. Sign. 1975. 65x55
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)
547 5342 Oljemålningar 2 st Oddmar Björklund
547 5713 Oljemålningar 2 st, Antonino Caracciolo, Kompositioner, ca 18 x 28
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:41)
547 5712 Oljemålningar 2 st, Antonino Caracciolo, landskap, ca 18 x 28
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:43)
547 5305 Oljemålningar 2 st, Gurli Kyllestierna, rokokodamer, 26 x 21
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:07)
547 5077 Oljemålningar 2 st, osignerade, nakna kvinnor, 76x32
Hammered for 2.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:15)
547 5301 Oljemålningar 2 st, S Kumlin, kust, 12 x 16
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)
547 5173 Oljemålningar Holger Eriksson, SKärgårdsmotiv & Allé 54x66
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)
547 5482 Överkast 1940-tal, Enkelsäng
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)
547 5542 Överkast + kudde Stickat, Enkelsäng, lövmotiv
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:49)
547 4510 Pall 1800-talets första hälft
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:22)
547 5016 Pärlcollier med silverlås, längd: 50
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)
547 5413 Pärlcollier silverlås, längd: 50
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:48)
547 5037 Parti "filmisar" 1950-tal
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)
547 5662 Parti armbandsur 3 delar
547 4765 Parti klockor/smycken i skrin, varav 6 armbandsur, 2 fickur (1 med silverboett), 1 halsband i silver (ostämplad)
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)
547 5620 Parti konstglas 3 delar, Älg, Skruf, design Eva-Lena Martinson, höjd: 23, ljusstake, höjd: 38, Pokal, signerad Sahlin, för Kosta Boda, höjd: 19
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)
547 5499 Parti koppar div
547 5577 Parti nysilver 8 delar, bl a brickor
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)
547 5129 Parti porslin/keramik 3 delar, varav 1 tekanna, Gustavsberg, dekor med maskrosor, 1 fat, Rörstrand modell Meissen, dia 34, brickfat, Göteborgs Porslinsfabrik, fiskmotiv, längd: 19
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:04)
547 5575 Parti silver 5 delar, silver, svenska/utländska stämplar (gravyr på bägaren)
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:39)
547 5640 Parti silver 7 delar, bl a 5 fruktknivar
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5636 Parti silver/nysilver 19 delar, bl a 12 teskedar, bägare, mjölkkanna, sockerskål
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:36)
547 5186 Pastell Grandin "Kärra Vihem" 16x18
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:48)
547 5145 Pastell Yngve Lundström, Grekland i sikte, 28x35
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 18:00)
547 5288 Pianopall längd: 95
Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)
547 5286 Piedestal höjd: 65
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:46)
547 5287 Piedestal höjd: 67
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)
547 5648 Pigtittare höjd: 45
547 5688 Plafond glas, dia 38
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:41)
547 5216 Plåtburkar m.ä
547 5317 Pokaler Ett par, 1901, Jugend, Santesson, höjd: 19
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:16)
547 5452 Porslin 4-del, bla.Meissen
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:35)
547 5107 Pottskåp rokokostil, intarsia, längd: 49, djup: 35, höjd: 72
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:51)
547 5724 Ragusked nysilver, längd: 38
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:26)
547 5409 Ram 0 1900, 22x18
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:41)
547 5249 Ram 72x59
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)
547 5369 Ramar 2 st, 12x10, 18x21 (tryckta motiv medföljer)
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:54)
547 4538 Reliefplatta (dds) Carl Milles, 28/200, Flicka med huvud, 41 x 30
547 5495 Reliefplatta (dds) Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg 23x23
547 5053 Relieftavlor 2 st, trä, Ryssland, Natt och dag, 13x18
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:24)
547 5649 Resegrammofon
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)
547 5470 Reseikoner 3 st, höjd: 9-44
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:01)
547 4055 Reseschatull Karl Johan, längd: 38, djup: 31, höjd: 17, (ett bläckhorn saknas, fanérskador)
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)
547 4578 Ring Med sten, 18k, 2g
547 5254 Ring med stenar, 14 k. bruttovikt, 5, 5g
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:19)
547 5019 Ringar 2 st, 18 & 23k, 10g
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:11)
547 5020 Ringar 3 st, 18k, med stenar, 11g
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:12)
547 4589 Ringar 7 st, silver, 28g
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)
547 5035 Ringklocka malm/smide, höjd: 21
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)
547 5285 Rökbord Indien, Dia51, höjd: 51
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:45)
547 5070 Saltkar 4 st, silver/emalj/glas, danska stämplar, höjd: ca 4 cm
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:31)
547 5379 Samlartallrikar c:a 25 st. Kunglig Dansk/Bing & Grøndahl
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:05)
547 5359 Sängöverkast 200x200
547 5293 Sängram Gustaviansk stil, bredd: 87, längd: 194
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:50)
547 5015 Satsbord 3 del, Ek, längd: 51, djup: 35, höjd: 49
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:54)
547 5664 Sejdlar 4 delar, keramik/tenn
547 5546 Sekretär Björk, längd: 118, djup: 53, höjd: 120 (slitage)
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:00)
547 3111 Sekretär Rokokostil, intarsia, mahogny, längd: 107, djup: 54, höjd: 112
Hammered for 3.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 4190 Serigrafi 2 st, Picasso, Tjurfäktning, samramade, 25x34 resp 25x34
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)
547 5224 Serigrafi Vladimir Beck, "Drömprinsen", 53 x 58
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:46)
547 5048 Servisdelar 12 del. Tussilago, Kåge, Gustavsberg (skador)
547 5072 Servisdelar 2 delar, Kunglig Dansk, Helblond, kakfat på fot, skål på fot
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:36)
547 5174 Servisdelar 3 del varav 2 st Picknik 1 Karneval (nagg)
547 5051 Servisdelar 4 delar, Blå blomst, Kunglig dansk, bl a sockerskål
547 5052 Servisdelar 5 delar, blå blomst, Kunglig dansk, 2 äggkoppar, 2 salt/pepparkar, 1 ställ tandpetare
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)
547 5666 Servisdelar 5 delar, Gustavsberg, Wilhelm Kåge, mod guldstjärna
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)
547 5596 Servisdelar 5 delar, Rosenthal
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:37)
547 5671 Servisdelar 6-del, tulpan Alf wallander [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:38)
547 7052 Servisdelar 8-del, Pomona Rörstrand
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)
547 5063 Servisdelar ca 12 delar, Kunglig Dansk, Musselmalet, Halvblond, (1 kopp med nagg)
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:15)
547 5062 Servisdelar ca 14 delar, Kunglig Dansk, Helblond, bl a 6 koppar m fat, sockerskål, gräddkanna, 6 assietter
Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5526 Servisdelar ca 40 delar, Rörstrand mod Blå blom, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
547 5505 Servisdelar ca 50-del, Gustavsberg mod Dresden
547 5002 Shaggduk Jugend, 150 x 150
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:56)
547 5189 Shaker nysilver, Hallberg, 30-tal, höjd: 20, Monogram
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:52)
547 5627 Shaker + skål med lock, 40-tal & Jugend, höjd: 11-21
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)
547 5354 Sidenbroderi Kina, 41x35
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:52)
547 5326 Sidenmålning Indien, 27 x 25
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:26)
547 5655 Sittmöbel 4 del. 1970-tal , glasfiber/metall
Hammered for 3.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)
547 5190 Skål Firma Svenskt Tenn, Anna Petrus, B, 29
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:54)
547 5646 Skål Glas Edvin Öhrström, Orrefors, diameter: 9
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:45)
547 5084 Skål majolika, höjd: 20 (nagg)
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:12)
547 5187 Skål Silver 925, Åke Strömdahl, 1961, Dia13
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 4797 Skål silver, utländska stämplar, riklig ciselerad dekor i högelief, dia 30, höjd: 15
547 5030 Skål + vas Kina, höjd: 9 + 24 (vasen skadad)
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:02)
547 5027 Skål med glasinsats nysilver, dia 11, 5
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:47)
547 5536 Skål på fot Gallerporslin, Napoli "Dresden", höjd: 26
547 7037 Skål på fot glas/mässing, Graverad, höjd: 25 Dia24
Hammered for 1.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:34)
547 5584 Skål på fot märkt Orrefors, höjd: 9
547 5311 Skål på fot silver, svenska stämplar, höjd: 17 cm
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:20)
547 5454 Skål+ fat, emalj, Norge
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)
547 5433 Skål+ fat, Meissen, diameter: 15-21 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:12)
547 5404 Skålar 5st, Fornasetti, höjd: 5
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:36)
547 5344 Skålfat 2 st Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, höjd: 4-6
547 5407 Skålfat 2st, diameter: 26+28
547 5729 Skålfat Gustavsberg Studio, märkt W, dia 33
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:10)
547 5158 Skålfat Kina, diameter: 32
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:37)
547 5315 Skålfat Tenn, 17/1800-tal, Dia36
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:16)
547 5331 Skålfat Tenn, Lund, 1879, Werrenk, Dia36
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)
547 5560 Skänk med lådor 1800-tal, längd: 100, djup: 50, höjd: 115
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:11)
547 5553 Skåp längd: 120, djup: 49, höjd: 109
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:04)
547 5563 Skåp Ek, längd: 122, djup: 54, höjd: 200
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:19)
547 4657 Skåp med stenskiva, längd: 72, djup: 32, höjd: 87
547 5679 Skåp På benställning, Mahogny NK, längd: 70, djup: 44, höjd: 125
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:54)
547 5562 Skåpsöverdel 1800-tal, längd: 140, djup: 43, höjd: 158 (slitage)
547 4433 Skeppsratt Dia:97
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:14)
547 5247 Skissblock+ bok + fotografier, Gösta Von Hennegs
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)
547 5660 Skospännen ett par, i etui, 1800-tal
Hammered for 900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:03)
547 5487 Skrin 2 st bla. Intarsia, längd: 30
547 5699 Skrin silver, på kulfötter, 1923, längd: 14, höjd: 6 (gravyr)
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:27)
547 5509 Skrin snidat vapen, längd: 28
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)
547 5622 Skrivbord 1930-tal, längd: 130, djup: 65, höjd: 74
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:19)
547 5726 Skrivbordsstol ek, Jugend, (slitage)
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)
547 5624 Skulptur Lejon, Asien, höjd: 23
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:20)
547 5028 Skylt emaljerad, text "Försäkringsbolaget Göta ömsesidigt av 1876 huvudagentur, 28x35
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:59)
547 5545 Slagbord längd: 105, djup: 34, höjd: 77 (Med skivor 168)
547 5544 Slagbord längd: 95, djup: 28, höjd: 78 (med skivor 168)
547 5543 Slagbord 1800-tal, längd: 98, djup: 38, höjd: 70 (med utfällda skivor blir djupet 165)
547 5410 Smycken Diverse silver
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:43)
547 5148 Sockerskål nysilver/glas, höjd: 18, (senare insats)
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:01)
547 5501 Soffa 1800-tal, bemålad, längd: 188, djup: 57, höjd: 90
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:34)
547 5425 Soffa Carl Malmsten Brännmärkt CM, längd: 177
547 5222 Soffa Gustaviansk stil, Alexandra Spanien, (nyprispris 24000:- på Gåvan)
547 5284 Soffa Gustaviansk stil, längd: 200
Hammered for 2.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:44)
547 5167 Soffa + 1 par karmstolar, 1880-tal
Hammered for 4.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:12)
547 5680 Soffa+ 2 st fåtöljer [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:55)
547 7054 Soffbord 20-tal, ek svarvade ben, diameter: 80, höjd: 66
547 5650 Soffbord 90x90, höjd: 50, (fuktskador)
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)
547 5283 Soffbord med marmorskiva, Dia100, höjd: 72
547 5429 Soffbord trä, längd: 156, djup: 70, höjd: 60
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:16)
547 5438 Soppslev silver träskaft, 1832, längd: 42
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:13)
547 5090 Spegel höjd: 218, +konsolbord med stenskiva, längd: 88, djup: 40, höjd: 85
547 5017 Spegel höjd: 250 (nyproduktion)
Hammered for 3.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:03)
547 5642 Spegel höjd: 58
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:35)
547 5330 Spegel 1800-tal, höjd: 71, (några färgbortfall)
547 5003 Spegel 1890-tal, höjd: 57
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)
547 5645 Spegel Empirestil, höjd: 83
547 5462 Spegel Gustaviansk stil, höjd: 70
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:02)
547 5246 Spegel Mahogny, höjd: 175
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)
547 5530 Spegel Rokokostil, H, 110
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:04)
547 5591 Spegelbyrå 1890-tal, längd: 105, djup: 55, höjd: 236
547 5559 Spegelbyrå 1890-tal, längd: 115, djup: 52, höjd: 193
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)
547 5096 Spegellampett nyrokoko, 1800-tal, 2 ljusarmar, 49x63
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 4509 Spegellampetter 1 par Gustaviansk stil, höjd: 50
Hammered for 3.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)
547 5355 Spegellampetter 1-par, Barockstil, höjd: 63
547 5356 Speglar 1-par, ovala, höjd: 46
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:15)
547 5209 Stallykta + takfotogenlampa, m.ä
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:21)
547 7049 Stånka Allmoge
547 5085 Statyett patinerad brons, asiatisk krigare, höjd: 40
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:13)
547 5371 Statyett på stensockel patinerad brons, höjd: 14
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)
547 5365 Stekfat 17/1800-tal, bemålat dekor med blommor, längd: 47, (nagg)
Hammered for 2.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:34)
547 5586 Stekfat Rörstrand, längd: 46
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)
547 5358 Stekfat (dds) Kina, 1800-tal, längd: 40, (spricka)
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)
547 5159 Stenskulptur sammansatt, olika stenarter, höjd: 25
547 5522 Stereoskåp Med bilder, ICA ca 1920-tal
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:41)
547 5625 Stol 30-tal, plywood
Hammered for 4.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:42)
547 5656 Stol sekelskifte 1900 (snurrbar)
Hammered for 3.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:42)
547 5592 Stolar 4 st 1880-tal Bemålade, med rotting
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:21)
547 5615 Stolar 4 st 1890-tal
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:12)
547 5558 Stolar 4 st 1920-tal ek
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)
547 5533 Stolar 4 st, 1880-tal
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)
547 5281 Stolar 4 st, Gustaviansk stil
547 5082 Stolar 4 st, nyrenässans, trä/rotting, (renoverade)
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)
547 5500 Stolar 4 st, nyrenässansstil, bemålade, sniderier
547 5166 Stolar 4 st. 1880-tal, (slitage)
547 5273 Stolar 4 st. Karl Johan-stil (slitage)
547 5613 Stolar 5 st Leksandmodell
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:08)
547 5614 Stolar 8 st Leksandmodell
Hammered for 3.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)
547 5091 Stolar ett par, gustavianska, bemålade i grått/guld
Hammered for 4.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:23)
547 7064 Stolar ett par, järn
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)
547 5199 Stolar ett par, skinn/crom, DUX, Bruno Mathsson (1907-1988), modell Master
Hammered for 3.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5366 Stop 2 st. tenn, 1800-tal, höjd: 21 + 28
Hammered for 1.700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)
547 5031 Strykjärn 2 st, m/ä
547 5024 Strykjärn 2 st, m/ä
547 5025 Strykjärn 3 st, m/ä
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:33)
547 5477 Suffléskålar 15 st Rostfritt/ porslin Waechtersbach
547 5701 Supkoppar 2 st, silver, varav 1 erik Ernander, Uppsala, 1804, 1 Hans Langberg, Söderhamn
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)
547 4358 Sybord Björk, längd: 50, djup: 38, höjd: 75
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:04)
547 5272 Sybord med klaffar och korg, Bodafors, 1950-tal, höjd: 60 (skador)
547 5297 Sybord rokokostil, längd: 54, djup: 42, höjd: 60
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)
547 5291 Sybord rokokostil, Stenskiva, längd: 48, djup: 36, höjd: 68
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:49)
547 5527 Syltkrukor 2 st, Höganäs, 25L resp 5L, höjd: 36 resp, höjd: 23
547 5207 Syltkrukor 3 del, Bla Rörstrand
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:19)
547 5208 Syltkrukor 6 st, bruna
547 5039 Tågset Märklin, lok + 3 vagnar i originalkartong
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:22)
547 5046 Takarmatur 1930-tal, höjd: 65
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:52)
547 5122 Takarmatur 1970-tal, dia 50 (inköpt på Nordiska Galleriet
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:28)
547 5432 Takarmatur 5 armar, höjd: 50
Hammered for 1.100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)
547 5391 Takarmatur 5 Glaskupor, höjd: 66
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:24)
547 5451 Takarmatur Dresden, höjd: 100 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:39)
547 5604 Takarmatur Jugend, koppar, höjd: 45
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:55)
547 5732 Takarmatur m prismor, höjd: ca 22 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:18)
547 5731 Takarmatur m prismor, höjd: ca 25
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:17)
547 5730 Takarmatur m prismor, höjd: ca 35
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)
547 5431 Takarmatur Med prismor, höjd: 65
Hammered for 3.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)
547 5351 Takarmatur Orinetalisk, Mässing, höjd: 60
Hammered for 1.600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)
547 5275 Takarmatur rokokostil, höjd: 70
547 5079 Takfotogenlampa brännare Matador, höjd: ca 100
Hammered for 1.500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)
547 4668 Taklampa alabaster, höjd: ca 75
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:42)
547 5093 Taklampa facettslipat glas, höjd: 38
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:44)
547 5516 Tallrik årsutgåva, Meissen, Dia 17, 5
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:25)
547 5304 Tallrik Trä, samearbete, Dia54
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:01)
547 5457 Tänger+ tårtspadar, silver
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:44)
547 5428 Tavla grafiskt blad efter Carl Larsson, 38x55, Från IDUN
Hammered for 650 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:04)
547 5130 Tavla signerad, glaserad keramik, Kina, 1800-tal, familjescen, 35x35
Hammered for 1.200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 5131 Tavla signerad, glaserad keramik, Kina, 1800-tal, landskapsmotiv med båt, 43x25
547 5441 Tennfat Ryssland, diameter: 20
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:16)
547 5574 Tennstop höjd: 20
547 5214 Terrin Gustafsberg, 1909
547 5029 Terrin med lock + fat, Gustafsberg, 1800-tal, längd: 29, höjd: 20 (locket har lagningar)
Hammered for 800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)
547 5531 Teservisdelar 8-del, ryssland
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)
547 5026 Tespindel silver/svärtat trä/ben, svenska stämplar, 1817
547 5534 Textiltavla Petit point, "London 1616" sign M Sime 1992, 37 x 43
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:31)
547 5535 Textiltavla Petit point, Köpenhamn, Sign MS 1990, 32 x 106
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:32)
547 5004 Tidningsställ England
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:58)
547 5564 Trädgårdsstolar 8 st
Hammered for 850 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:17)
547 4582 Träsnitt Sven X:et Erixson, Katarinahissen, 30 x 21
547 5674 Triptyk Yoshi Toshi, Kina 35x70
547 5104 Trumma dia 37
547 5103 Trumma dia 62, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:14)
547 5270 Tryck 1 par, "Livets träd", handkolorerade, 45x34
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:09)
547 5328 Tusch 1907, "den gamle läkaren", 27 x 32
547 5458 Uppläggningsbestick 3st, silver
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)
547 5707 Urna Kina, Famille Rose, höjd: 43 (skador)
547 5436 Urnor 1-par, Empire, höjd: 28 (1st med skada)
547 4458 Vägglampa Kalle Anka
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:21)
547 5327 Vägglampa Mässing 3 armar, höjd: 27
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)
547 5618 Vägglampetter 1 par Mässing, höjd: 47
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:13)
547 5346 Vägglampetter 1-par, Rokokostil, prismor, höjd: 53
547 5058 Väggpendyl höjd: 64, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 600 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:11)
547 5390 Väggrelief Bornhol, höjd: 36
Hammered for 100 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:22)
547 5021 Väggrelief David Wretling "Adam&Eva" -57, 145x47
547 5321 Väggur 30-tal Ek, höjd: 80
547 4310 Väggur brons, rokokostil, 1800-tal, höjd: 22
Hammered for 950 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:39)
547 5312 Väggur Gustaviansk stil, Kluge, höjd: 69
Hammered for 1.000 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)
547 5579 Värmekarott nysilver, dia 23
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:46)
547 5663 Vas höjd: 26
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:06)
547 5136 Vas bemålad dekor, höjd: 18, 5
Hammered for 2.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:47)
547 5420 Vas Böhmen, höjd: 13, 5
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:59)
547 5644 Vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990) Rörstrand, höjd: 12
547 5697 Vas försilvrad metall, C G Hallberg, jugend, 1920-tal, höjd: 36
Hammered for 500 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:25)
547 5426 Vas Gallé, höjd: 21 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 1.300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:07)
547 5007 Vas Kosta Vicke Lindstrand (1904-1983), höjd: 17
Hammered for 1.400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:38)
547 5643 Vas Rosenthal Handmålad Annie Gape 1915, höjd: 30
Hammered for 150 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:35)
547 5637 Vas Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), höjd: 31
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)
547 5370 Vas Rosenthal, höjd: 20
547 5067 Vas silver, höjd: 18
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:27)
547 5619 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Gustavsberg studio, höjd: 15
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:15)
547 5194 Vas Wallåkra, 20-tal, höjd: 20
Hammered for 250 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:56)
547 5437 Vas + ytterfoder, majolika, höjd: 18+36 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
Hammered for 750 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:12)
547 5667 Vas med hänklar nysilver, Jugend, höjd: 45 (gåvogravyr)
Hammered for 1.900 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:10)
547 5665 Vaser 2 st, varav 1 Gustavsberg, Stig Lindberg, studiohanden märkt W
547 5188 Vaser 3 st, Vicke Lindstrand (1904-1983), kosta, höjd: 13-28
Hammered for 700 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:51)
547 5205 Vaser 7 del, opalinglas
547 5143 Vaser ett par, kristall, skärslipade, höjd: 24
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:57)
547 5670 Vettar 3st, längd: 32 bemålade
Hammered for 550 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 17:38)
547 5715 Vinglas 10 st, nysilver, höjd: 17
547 4375 Vinkylare Nysilver, höjd: 20
547 4655 Vitrinskåp längd: 75, djup: 45, höjd: 198 (nyproduktion)
547 5278 Vitrinskåp Louis XV-stil, 1800-tal, intarsia, längd: 56, djup: 33, höjd: 142
Hammered for 6.800 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:00)
547 4475 Vitvinsglas 10 st
Hammered for 300 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:06)
547 5523 Vykort Låda med album bla. Svartvita kort
Hammered for 350 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:42)
547 5375 Ytterfoder 1 par + 1, Waldemarsudde, höjd: 10 + 5
Hammered for 450 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:01)
547 5717 Ytterfoder nysilver, längd: 27 (slitage)
Hammered for 400 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:23)
547 5595 Ytterfoder Rörstrand, diameter: 24 cm, höjd: 21 cm
Hammered for 200 kr (Sista budtid är den 20 oktober 2008 16:40)