Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 15 mars 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1384 6209  Affisch "Con la Misma decision de los heroes del Moncada Mas productividad" Kuba, yttermått inklusive ram: 76X49CM

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:32)

1384 6427  Affisch "Fiesta De Toros" in Spain, 99x62cm, yttermått inklusive ram: 102x72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:38)

1384 6516  Affischer 4 st, Mercedes - Bens, eftertryck, yttermått inklusive ram: 85x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:22)

1384 6342  Affischer 4 st, Ole Kortzau, grafiska blad, yttermått inklusive ram: 71x51cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:29)

1384 6083  Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. Visby, Monogramsignerad ATG. Motivet: 14x24, yttermått inklusive ram: 35x45, akvarell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:06)

1384 6131  Akvarell Hans Tollsten (1930-1994), Sverige. Björkar i Sandviken. Signerad. Akvarell, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 52x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:03)

1384 6079  Akvarell Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Marin. Signerad, akvarell. Motivet: 14x21, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:24)

1384 6175  Akvarell Oidentifierad konstnär. Karoliner, akvarell, 37x55 cm, yttermått inklusive ram: 40x59 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:25)

1384 6304  Akvarell Rolf Berndtsson. Signerad, akvarell, landskap. Motivet: 22x28cm, yttermått inklusive ram: 37x42cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:32)

1384 6662  Akvarell Signerad Carmello, Venedig. Motivet: 15x30, akvarell, yttermått inklusive ram: 32x46

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:09)

1384 6284  Akvareller 3 st, Kina. Signerade. Motivet: 19x21cm, yttermått inklusive ram: 26x32cm. Akvarell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:45)

1384 6053  Älghorn 10-taggare, väggmontering. Längd: 92 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:28)

1384 6379  Ampel Empire, 1800-tal, mässing / plåt, bemålad, 6-ljusarmar, diameter: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:48)

1384 5372  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:15)

1384 6117  Appliquer ett par, mässing. Höjd: 32 cn

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:39)

1384 5007  Armband 18k guld, modell: Fiskben. Längd: 20cm, (LE), 1988, vikt: 19,7g.

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:18)

1384 5592  Armbandsur Bulova, 1950-tal, doublé, manuell. Diameter: 30mm, plexiglas, "fancy lugs", boett nr: 3328040, läderband

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:15)

1384 5591  Armbandsur New Swiss Army, quartz. Diameter: 32mm, stål, viklås

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:06)

1384 5217  Armbandsur Omega Seamaster, doublé/stål. Diameter: 34mm, automatisk, läderband.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:48)

1384 6322  Assiett + vas och kopp, Meissen. Höjd: 5-14cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:56)

1384 6441  Assietter 12 st, Rosenthal, Maria. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:01)

1384 6176  Assietter 12st, Royal Copenhagen, blomstermotiv. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:34)

1384 6199  Assietter 6 st. Diameter: 19cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:24)

1384 6069  Assietter ca 25 delar, England. Diameter: 16-25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:36)

1384 6364  Bägare + punchkoppar + strösockersked, med mera. Silver, 7 delar. Höjd: 2-20c. Vikt: 488g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:34)

1384 6252  Barnstol / bänk omkring 1900, fällbar. Längd: 51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:31)

1384 6242  Barstolar 3 st

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:35)

1384 6541  Barstolar Ett par, stomme i metall, sits klädd i läder. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:36)

1384 6371  Bestickuppsättning ca 75 delar, Franska Liljan, nysilver. Längd: 14-25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:06)

1384 6148  Bestickuppsättning nysilver

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:01)

1384 6547  Bidé omkring sekelskiftet 1900, Rörstrand. Längd: 51. Djup: 33 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:17)

1384 6361  Blandteknik Signerad, figurer. Motivet: 63x86cm, yttermått inklusive ram: 80x101cm

1384 6094  Blandteknik Sven Inge Höglund (1935-2008), Sverige. Akryl, komposition. Signerad. Motivet: 25x31, yttermått inklusive ram: 35x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:13)

1384 6081  Blandteknik Yngve Gamlin (1926-1995), Sverige. Paris. Signerad, daterad -45,34x23, yttermått inklusive ram: 44x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:08)

1384 6346  Blandteknik / collage Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Kvinna. Signerad, 99x69, yttermått inklusive ram: 102x72 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:19)

1384 6296  Blomsterbord Glas och metall. Bredd: 85 cm. Djup: 20 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:11)

1384 6310  Blomsterbord Gustaviansk stil. Bredd: 90 cm. Djup: 30 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:58)

1384 6228  Blomsterbord IKEA, design: Erik Wörtz, "Kombi II", 1950-tal, teak. Bredd: 80 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:16)

1384 6084  Blyerts 2 st, Emil Ekman (1880-1951), Sverige. Fiskebåtar. Signerade. Motivet: 15x22 & 17x25, yttermått inklusive ram: 30x36 & 32x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:58)

1384 6458  Blyertsteckningar 4 st, Carl Johansson. Bladets mått: 27x17,5cm, oramade, oramade lösa blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:30)

1384 6262  Blyglasfönster 4 st, yttermått inklusive ram: 123x74cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 21:22)

1384 6263  Blyglasfönster 4 st, yttermått inklusive ram: 123x74cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:34)

1384 6261  Blyglasfösnter Ett par, yttermått inklusive ram: 124x60cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:25)

1384 6624  Bokverk 2 delar, Kina + Bror Hjorth Teckningar.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:08)

1384 6324  Bokverk Gustaf V, tryckt 1933.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:42)

1384 6488  Bokverk Kina, + bildrulle

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:11)

1384 6339  Bord omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 60 cm. Djup: 60 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:59)

1384 5231  Bord Rokokostil. Bredd: 130, djup: 80 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:57)

1384 6272  Bordsfotogenlampor Ett par. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:02)

1384 6233  Bordslampa 1970-tal, Gemi, plåt. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:44)

1384 6635  Bordslampa höjd: 34cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:30)

1384 6169  Bordslampa konstmassa, nutida. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:33)

1384 5561  Bordslampa Ledad. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:06)

1384 6098  Bordslampa mässing, Boréns, Borås. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:40)

1384 6499  Bordslampa mässing, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:18)

1384 6658  Bordslampa mässing, vridbar arm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:02)

1384 6393  Bordslampa Metall, nutida, Läsande kanin. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:24)

1384 6011  Bordslampa Porslin. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:53)

1384 5439  Bordslampa Porslin. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:58)

1384 6392  Bordslampa Strindbergsmodell, nutida, mässing, Glaskupa. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:21)

1384 6404  Bordslampfot EK Italia, porslin. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:14)

1384 6285  Bordslampfot Kina. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:26)

1384 6406  Bordslampfot trä. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:59)

1384 5583  Bordslampfötter 4 st, Keramik. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:46)

1384 5419  Bordslampfötter ett par, Konstglas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:41)

1384 6498  Bordslampor Ett par, mässing. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:22)

1384 6530  Brandspruta modell äldre, på hjul, Ullersäter. Längd: 155 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:18)

1384 6542  Brandsprutor 2 st, koppar, modell äldre. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:52)

1384 6443  Brasskydd höjd: 97cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:07)

1384 6328  Brasskydd Längd: 65cm. Höjd: 135cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:13)

1384 6329  Brasskydd längd: 87cm, höjd: 110cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:21)

1384 6251  Brasskydd omkring 1900. Höjd: 100-121 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:45)

1384 6650  Bricka + ishink, Iittala & Stelton, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. No 053, diameter: 33, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:31)

1384 6206  Brickor & vinställ Teak. Längd: 26-53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:03)

1384 5019  Brosch 18k guld, med vit sten. Längd: 5cm, vikt: 2,3g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:42)

1384 6028  Brosch 18k guld. Längd: 7cm, vikt: 6,6g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:41)

1384 6620  Burk med lock 2 st, Tenn. Höjd: 12-16cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:56)

1384 6558  Byrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 95, djup: 44 cm, höjd: 89 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:45)

1384 6062  Byrå Bemålad. Bredd: 84. Djup: 41 cm, höjd: 101-109

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:41)

1384 5289  Byrå England, 71, djup: 30 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:01)

1384 6309  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 78 cm. Djup: 43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:13)

1384 6414  Byrå Halvmåne, bemålad. Bredd: 65, djup: 30 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:57)

1384 6584  Byrå Längd: 77 cm. Djup: 38 cm, höjd: 70cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:11)

1384 6141  Byrå omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 100 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:08)

1384 5255  Byrå Rokokostil. Bredd: 96, djup: 45 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:24)

1384 6325  Byrå Rokokostil. Med stenskiva, Bredd: 68 cm. Djup: 33 cm. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:07)

1384 6559  Byrå Sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 70, djup: 46 cm, höjd: 90 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:33)

1384 6423  Byrå Sent 1800-tal. Bredd: 101, djup: 52 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:28)

1384 6416  Byrå Stenskiva, Intarsia. Bredd: 90, djup: 45 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:19)

1384 6177  Cafébord + två caféstolar. Metall med inläggningar av porslinsmosaik. Bord, diameter: 70 cm, höjd: 76 cm. Stol l: 42 cm, djup: 39 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:06)

1384 6102  Ceremoniyxa längd: 97 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:08)

1384 6449  Champagneglas 13 st. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:28)

1384 6591  Champagneglas 6 st, Kosta Boda. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:34)

1384 6010  Champagneglas 8st. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:10)

1384 5275  Chiffonjé 1800-talets mitt. Bredd: 95. Djup: 55 cm, höjd: 167 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:49)

1384 5297  Cigarettetui silver, Birmingham, England, guldmonogram. Vikt: 60g ca, 5x6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:06)

1384 5017  Collier 18k guld, Bismarck, doserat, 1958. Längd: 44cm, vikt: 16,7g.

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:33)

1384 6485  Collier silver, Bismarck. Längd: 41cm, vikt: 143g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:29)

1384 6486  Collier silver, med armband och kedja. Längd: 18-30cm, vikt: 73g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:54)

1384 6331  Dörrklocka Metall, modell äldre. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:10)

1384 6341  Dosor & fat 10 delar, Herend, Ungern. Längd: 8-15cm. Höjd: 2-9cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:59)

1384 6203  Espressobryggare 5 delar, bland annat Bialetti. Höjd: 12-26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:35)

1384 6560  Etagebord 2 st, mahogny. Höjd: 48-54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:52)

1384 6255  Etagehylla trä/ tyg, Tidigt 1900-tal, Kinadekor. Bredd: 68, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:34)

1384 6661  Etsning Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. "Min granne", Boxer. Signerad. Motivet: 24x19, yttermått inklusive ram: 43x56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:49)

1384 6484  Etsning Stig Olson (1936-2016), Sverige. Signerad, numrerad 9/50. Motivet: 25x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:12)

1384 6060  Etsningar 2 st, Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Triptyker. Signerad, numrerad 3/50, yttermått inklusive ram: 33x73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:31)

1384 6001  Etsningar 2 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 83/100 respektive 21/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:01)

1384 6099  Etsningar 3 st, Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 32x42 - 67x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:16)

1384 6182  Etsningar 3 st. 2 st Harald Sallberg (1895-1963), Sverige + 1 st Knut Jansen. Yttermått inklusive ram: ca 37x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:55)

1384 6634  Färgetsning Björn Stampes (1964-2017), Sverige. "Ordningen får ej rubbas". Signerad, numrerad 11/30, daterad -03. Motivet: 25x20 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:12)

1384 6096  Färgetsning Louis Bastin (1912-1979), Sverige. Barn med boll. Signerad, numrerad 206/360. Motivet: 64x49, yttermått inklusive ram: 74x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:25)

1384 6007  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 27/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:12)

1384 6006  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 8/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:17)

1384 6002  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 48/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:57)

1384 6003  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 66/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Motivet: 12x10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:27)

1384 6505  Färgetsningar 4 st, Disney, 500-upplaga, yttermått inklusive ram: 20x19 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:32)

1384 6504  Färgetsningar 6 st, Disney, 500-upplaga, yttermått inklusive ram: 20x19 cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:26)

1384 6078  Färgkrita Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Komposition. Signerad. Motivet: 29x20, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:41)

1384 6162  Färglitografi "Lavendelcykel". Signerad, numrerad 141/325. Motivet: 26x29 cm, yttermått inklusive ram: 42x43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:01)

1384 6362  Färglitografi 2 st, Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerade och numrerade, yttermått inklusive ram: 80x67-82x64cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:50)

1384 6344  Färglitografi 3 st, Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Kust. Signerad, numrerad 24/275. Motivet: 51x64cm, yttermått inklusive ram: 65x78cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:06)

1384 6058  Färglitografi Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige, "Spanska sånger", PT. Signerad, daterad 1988. Motivet: 75x57, yttermått inklusive ram: 90x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:30)

1384 6075  Färglitografi Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 191/360. Motivet: 39x48, yttermått inklusive ram: 51x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:07)

1384 6057  Färglitografi Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Signerad, numrerad 141/350, daterad 1991, Komposition, 45x52, yttermått inklusive ram: 63x82 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:03)

1384 6152  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Sverige. Storkyrkobrinken, Stockholm. Signerad, numrerad 702/770. Motivet: 37x55 cm, yttermått inklusive ram: 48x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:17)

1384 6373  Färglitografi Alf Olsson (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 9/10, daterad 1998, Torso. Motivet: 11x36, yttermått inklusive ram: 24x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:41)

1384 6042  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 121/290. Bladets mått: 43x30cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:18)

1384 6045  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 125/290, bladets mått: 43x30cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:25)

1384 6046  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 197/290. Bladets mått: 59x43cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:56)

1384 6049  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 223/295. Bladets mått: 83x59cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:06)

1384 6041  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 89/290, bladets mått: 43x29cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:53)

1384 6198  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Stadsmotiv. Signerad, numrerad 89/290, motivets mått: 30x21cm, yttermått inklusive ram: 48x37cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:53)

1384 6528  Färglitografi Brita Molin (f. 1919), Sverige. "Sandstorm", EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad -83. Motivet: 50x38, yttermått inklusive ram: 69x53 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:13)

1384 6588  Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Signerad, numrerad 38/40. Motivet: 37x51cm, yttermått inklusive ram: 51x65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:33)

1384 5116  Färglitografi Gerard Diaz (f. 1938), Spanien. Signerad, numrerad 55/75, daterad 1968. Motivet: 74x56, yttermått inklusive ram: 92x72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:14)

1384 6527  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Ven. Signerad, numrerad 209/360. Motivet: 50x39, yttermått inklusive ram: 66x54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:36)

1384 6618  Färglitografi Ian Tyson. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Motivet: 35x35cm, yttermått inklusive ram: 53x53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:45)

1384 6047  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 194/200. Bladets mått: 60x83cm, oramat löst blad.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:22)

1384 6134  Färglitografi Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Midsommar. Tryckt signatur. Motivet: 85x60 cm, yttermått inklusive ram: 94x67 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:17)

1384 6468  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, numrerad 3/300. Bladets mått: 66x50cm, yttermått inklusive ram: 73x57cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:10)

1384 6525  Färglitografi Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. Flicka med katt. Signerad, numrerad 235/360, yttermått inklusive ram: 62x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:09)

1384 6448  Färglitografi Lars Holm (f. 1956), Sverige. Kustlandskap. Signerad. Signerad, numrerad 18/280. Motivet: 37x50cm, yttermått inklusive ram: 55x68cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:14)

1384 6524  Färglitografi Lars Stenstad (f. 1921), Sverige. Signerad, numrerad 8/24, daterad 1985, Augusti. Motivet: 57x63, yttermått inklusive ram: 103x73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:44)

1384 6410  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad -97, daterad löst blad, bladets mått: 45x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:02)

1384 6470  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Landskap, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 12x13, yttermått inklusive ram: 26x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:52)

1384 5002  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 35/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:54)

1384 6005  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 36/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:48)

1384 6345  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 94/190, bladets mått: 38x30cm, yttermått inklusive ram: 53x45cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:34)

1384 6161  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad W Lindwall, numrerad 30/150. Motivet: 35x25 cm, yttermått inklusive ram: 56x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:15)

1384 6509  Färglitografi Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Signerad Adalbert, numrerad 16/79. Motivet: 45x55cm, yttermått inklusive ram: 58x68cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:21)

1384 5464  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Vinterskärgård. Signerad, numrerad 217/250, bladets mått: 36x41, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:37)

1384 6360  Färglitografi Signerad. Signerad, numrerad 46/75, daterad -70, komposition, bladets mått: 63x82cm, yttermått inklusive ram: 70x90cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:49)

1384 6507  Färglitografi Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tryckt signatur, Ansikte, yttermått inklusive ram: 32x23 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:43)

1384 6493  Färglitografier 12st, Göran Hahne (f. 1943), Sverige. PT, numrerade, skärgårdsmotiv, yttermått inklusive ram: 43x57cm. Signerad. Signerad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:41)

1384 5361  Fat + kanna, + mugg, Mullbär, Gefle, 3 delar. Längd: 8-34 cm, djup: 8-34 cm, höjd: 2-17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:07)

1384 5527  Fat + vas och fat, Rörstrand. Diameter: 9-27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:21)

1384 6111  Fat Kina, blåvitt porslin, nutida, Längd: 23 cm. Djup: 14 cm, höjd: ca 2,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:27)

1384 6366  Fat Nysilver. Diameter: 46cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:45)

1384 6299  Fat Persisk, Qajar. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:30)

1384 6240  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp. Längd: 15,5 cm, djup: 15,5 cm, höjd: 3 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:45)

1384 6394  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, 20,5x20,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:36)

1384 6202  Fat & vas Sven Jonson (1902-1981), Sverige. ”Lagun”, Gustavsberg. Längd: 9-17cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:34)

1384 6155  Fåtölj Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:39)

1384 5488  Fåtölj Nyrokoko

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:41)

1384 6165  Fåtöljer Ett par, Gripsholmsmodell. Modell "Blekinge", Brita Drewsen (1887-1983) och Björn Wiinblad (1918-2006), OPE Jönköping, formgiven ca. 1960

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:29)

1384 6546  Fåtöljer Ett par, NK-märkt

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:31)

1384 6144  Figurin LLadro, Spanien. Flicka med ros. Längd: 18 cm. Djup: 12 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:24)

1384 6119  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Syd" respektive "Öst" ur Världens barn, Gustavsberg. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 11-12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:41)

1384 6196  Figuriner 3 st, Fiskar, glas. Höjd: 7-14cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:16)

1384 6027  Figuriner 5 delar, Swarovski. Kristall. Höjd: 5-10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:34)

1384 6195  Figuriner 8st, Fåglar, glas. Höjd: 7-14cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:38)

1384 6282  Figuriner Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn, 4 delar, Gustavsberg. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 11-12,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:44)

1384 6024  Figuriner Swarovski, 14 delar. Höjd: 2-6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:59)

1384 6302  Fiol med stråke, omkring 1800. Renoverad. Längd: ca 60 cm (fiolen), ca 74 cm (stråken). I fodral

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:54)

1384 6283  Fisktallrikar 8+ 5 skålar, Johnsons Bros. Diameter: 17- 26cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:42)

1384 6237  Fönsterlampor 4 st, Hemi. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:49)

1384 6642  Formar med handtag, Rörstrand. Diameter: 7, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:57)

1384 6338  Gallerskål Herend, Ungern, med handtag. Längd: 27cm. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:49)

1384 6066  Garderobsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 130, djup: 51 cm, höjd: 161 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:51)

1384 6596  Glas 31 delar, Iittala, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 5-14cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:23)

1384 6594  Glas 4 st, Kosta Boda. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:34)

1384 6205  Glas 4 st. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:36)

1384 6602  Glas 8st. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:46)

1384 6462  Glasservisdelar 4 + 16 + 11 delar, Iittala, "Kalinka", Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:32)

1384 6478  Glasservisdelar 6 + 5+ 12 + 6 + 5 st. Karolina, Höjd: 8 - 19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:33)

1384 6464  Glasservisdelar 8 + 16 + 1 delar, Iittala, olika modeller. Höjd: 7-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:20)

1384 5269  Glasservisdelar Kosta, 36 delar. Höjd: 9-18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:44)

1384 5426  Glasservisdelar Kosta, ca 40 delar. Höjd: 8-12 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:49)

1384 6207  Golvlampa höjd: 144cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:23)

1384 6118  Golvlampa mässing, 1960-tal, justerbar höjd, maxhöjd: ca 130 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:50)

1384 6550  Golvlampa mässing, vridbar arm, nutida. Höjd: 150

1384 6551  Golvlampa mässing. Höjd: 134 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:43)

1384 6544  Golvlampa mässing. Höjd: 140

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:25)

1384 6545  Golvlampa mässing. Höjd: 140

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:42)

1384 6553  Golvlampa mässing. Höjd: 143

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:39)

1384 6557  Golvlampa mässing. Höjd: 143

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:26)

1384 6353  Golvlampa mässing. Höjd: 152cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:34)

1384 6220  Golvlampa mässing. Höjd: 173cm

1384 6184  Golvlampa metall och glas. Höjd: 170cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:17)

1384 6132  Golvlampa metall. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:34)

1384 6270  Golvlampa Teak. Höjd: 155cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:11)

1384 6549  Golvlampbord Funkis, 1950-tal. Höjd: 152cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:29)

1384 6222  Golvlampfot Teak. Höjd: 129cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:56)

1384 6543  Golvlampor Ett par, smide. Höjd: 146, höj/sänkbara

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:02)

1384 6127  Gouache Oidentifierad konstnär. Liggande modell. Signerad, numrerad -47. Bladets mått: 29x42 cm, yttermått inklusive ram: ca 42x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:07)

1384 6523  Grafiska blad 5 st, fåglar, eftertryck, yttermått inklusive ram: 39x33 cm. Ej signerad

1384 6502  Grafiska blad 5 st, Gamla Bilar, yttermått inklusive ram: 36x51 & 68x49 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:48)

1384 6514  Grafiska blad 6 + 1 st, fåglar, eftertryck, yttermått inklusive ram: 56x40 & 58x48 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:22)

1384 6179  Grafiskt blad Enrico Benaglia (f. 1938), Italien. Signerad, numrerad 67/299. Bladets mått: 42x62 cm, yttermått inklusive ram: 60x78 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:53)

1384 6320  Grafiskt blad Gicléetryck, Anders Hallin, Sverige. Signerad, numrerad 2/5. Motivet: 32x40cm, yttermått inklusive ram: 49x56cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:39)

1384 6630  Gravyr Erik Dahlbergh, Rosersbergs slott, ur Suecia Antiqua et Hodierna. Bladets mått: 29x32, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:58)

1384 6333  Gyllenläder Omkring 1900-tal, diverse.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:45)

1384 5500  Halsband med hänge Kalevala Koru, Finland, brons, Finland. Längd: 5 (hänge)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:53)

1384 6419  Halvmånebord England. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:58)

1384 5026  Hängen 6 st, 18k guld, gravyr, med diamanter 2xca0,01ct. Längd: 1-3cm, vikt: 8,3g.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:58)

1384 6217  Hängskåp Allmoge, 1800-tal. Bredd: 53. Djup: 20 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:41)

1384 6305  Hängskåp Intarsia. Bredd: 61 cm. Djup: 24 cm, höjd: 88 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:58)

1384 6548  Herrbetjänt höjd: 98cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:29)

1384 5030  Herrur Certina DS Podium, quartz. Diameter: 42mm, datum, stål, viklås

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:08)

1384 6388  Hörnbord 1920-tal, Med kineserier. Bredd: 53. Djup: 33 cm, höjd: 82-87 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:47)

1384 6390  Hörnskåp sengustaviansk stil. Bredd: 74 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 178 cm, nyckel

1384 6386  Hörnskåp sengustaviansk stil. Nyckel. Höjd: 189cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:01)

1384 6258  Hurtsar Bertil Fridhagen Bodafors, + skåp och skrivdel. Längd: 45+ 80+ 45+ 76 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:56)

1384 6063  Ikon 18x14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:40)

1384 6614  Jaktkniv Bergman, Lakene. Masurbjörk, tenn. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:12)

1384 6254  Kaffebryggare Württembergische Metallwarenfabrik WMF, No3355. Höjd: 76, klippt el. Ej funktionstestad, ej funktionsgaranti

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:35)

1384 6013  Kaffekoppar 5st med fat + 3st assietter, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Golden Sun, Bing & Grøndahl, Danmark. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:54)

1384 6188  Kaffekoppar 9st koppar med fat, Bavaria, Tyskland

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:07)

1384 6655  Kaffekoppar mm 47 delar, Rörstrand

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:48)

1384 6145  Kaffekvarnar 3 st, modell äldre. Längd: 21 cm, djup: 13-15 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:48)

1384 6323  Kaffeservis 15 delar. Höjd: 7-20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:30)

1384 6401  Kaffeservis 35 del ca, Blå Blom, Gustavsberg, reliefdekor i underglasyrblått mot vit botten

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:39)

1384 6598  Kaffeservisdelar 12 delar, Arabia, Aprikos

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:40)

1384 6653  Kakfat + formar, Pillivuyt, 8 + 1 delar. Höjd: 4-33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:25)

1384 6241  Kanapé Längd: 173cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:49)

1384 6267  Kandelaber Nysilver. Höjd: 42,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:03)

1384 6225  Kandelabrar Ett par, keramik. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:44)

1384 6648  Kannor Ett par, brons. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:02)

1384 6113  Kapsylöppnare längd: ca 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:07)

1384 6606  Karaff 7 delar, med glas. Höjd: 13-32cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:19)

1384 6085  Karmstol Karl Johanstil.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:21)

1384 6358  Karmstolar ett par, 1920-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:05)

1384 6399  Karott med lock Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:46)

1384 6279  Kask för brandförsvaret. Sverige, 1800/1900-tal. Hjälmklocka av svart läder. Beslag av mässing. Höjd: ca 18 cm, slitage, märken

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:13)

1384 5013  Kedja 18k guld, Cordellmodell, Balestra. Längd: 42cm, vikt: 13,2g.

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:27)

1384 6308  Kedja med hänge 14K, vitguld, med diamant, 1xca0,16ct. Vikt: 2,3g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:43)

1384 5021  Kedja med medaljong 18k guld, Venezia. Längd: 70cm, diameter: 30mm cm, vikt: 27,2g.

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:46)

1384 6034  Kista Sydtyskland. Bredd: 120, djup: 70 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:25)

1384 6224  Klaffbord Längd: 80 cm. Djup: 40,2x20 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:37)

1384 6294  Klaffbord Sent 1800-tal. Bredd: 46 + 2x25. Djup: 100 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:37)

1384 6187  Kokböcker 8st, Sverige

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:04)

1384 6326  Konsolbord nyrokoko, med stenskiva. Bredd: 83cm. Djup: 30 cm. Höjd: 74 cm

1384 6246  Konstglas 7 delar, bland annat Orrefors, & Alvar Aalto, höjd: 5,5-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:41)

1384 6519  Kopparstick Persbergs Jerngrufva i Wermland. Motivet: 42x35, yttermått inklusive ram: 69x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:47)

1384 6356  Kopparstick Ritning, bladets mått: 47x87cm, yttermått inklusive ram: 57x99cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:13)

1384 6315  Korgar 4 st, flätade. Höjd: 25-40cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:29)

1384 6026  Kristall Swarovski, 7 delar. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:31)

1384 5203  Låda I form av bok, skinnband med träpärmar. Beslag i gulmetall från KARL XII: s BIBEL. Längd: 55 cm. Djup: 39 cm. Höjd: ca 10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:49)

1384 6192  Lampbord mahogny, med glas. Bredd: 70 cm. Djup: 70 cm. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:20)

1384 6239  Lampett mässing, Bäckström, Malmö. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:10)

1384 6444  Lampetter ett par, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. "Pendel", Skultuna. Mässing. Pendlande ljushållare. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:02)

1384 6095  Litografi Björn Jonsson, Fartyg, 25ex. Signerad. Motivet: 51x37 cm, yttermått inklusive ram: 67x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:05)

1384 6126  Litografi Jukka Vänttinen (f. 1954), "Dagöppning". Signerad, numrerad 144/295, daterad 2004, oramat löst blad. Motivet: 16x21 cm, bladets mått: 26x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:44)

1384 6275  Litografi Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Signerad, numrerad 6/10, yttermått inklusive ram: 27x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:35)

1384 6641  Litografi Roj Friberg (f. 1934), Sverige. Husfasad. Signerad, numrerad 94/160, daterad -93. Oramat löst blad, 55,5x75,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:16)

1384 6615  Litografier 7 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerad, 200 upplaga. Bladets mått: 63x44, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:40)

1384 6402  Ljuskrona Mässing med prismor. Höjd: 77cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:31)

1384 5238  Ljuskrona Oscariansk, blå skål i glas. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:00)

1384 6357  Ljuskrona Prismor / glaspärlor, höjd: 50 ca

1384 6089  Ljuskrona Prismor. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:37)

1384 6659  Ljuslykta Holmegaard, Design: Maria Berntsen, Glas. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:07)

1384 6286  Ljusstakar 11 delar, Ceasar Stoffi & Fritz Nagel. Höjd: 6cm, längd: 12cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:11)

1384 6365  Ljusstakar 2 par, silver, MGAB, 1957. Höjd: 8cm, bruttovikt: 655g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:30)

1384 6335  Ljusstakar Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1974, Tenn. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:02)

1384 6456  Ljusstakar Ett par, Brud & Brudgum, Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:42)

1384 6466  Ljusstakar Ett par, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:39)

1384 6269  Ljusstakar Ett par, koppar. Höjd: 20cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:43)

1384 6037  Ljusstakar Ett par, Kosta Boda. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:23)

1384 5211  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:31)

1384 6590  Ljusstakar Nysilver. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:22)

1384 6306  Ljusstake barockstil, tenn. Höjd: ca 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:43)

1384 6396  Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad-Metall. Mässing, märkt "GA Ystad Metall". Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 21:05)

1384 6621  Ljusstake höjd: 25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:34)

1384 5095  Ljusstake Trä, bemålad, märkt A s-n, 1863. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:40)

1384 5102  Lockurna cloissonné. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:05)

1384 5551  Lockurna Kina. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:52)

1384 6236  Lockurnor + ytterfoder. Höjd: 20-25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:17)

1384 6266  Luktflaskor 6 st, Kina. Höjd: 4-10cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:38)

1384 6631  Målarstege höjd: 203cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:20)

1384 6381  Malmkrona mässing, med plafond. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:28)

1384 6174  Manschettknappar 3 par, Eton

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:23)

1384 6352  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110cm, höjd: 73cm, 2 st, iläggsskivor, 2x45cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:18)

1384 6351  Matbord jugendstil, nutida. Bredd: 140 cm. Djup: 95 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:47)

1384 6293  Matbord Rokokostil. Diameter: 110cm. Höjd: 74cm, 2st iläggsskivor, 2x48cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:46)

1384 6259  Matbord Teak. 1960-tal, Bredd: 140 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 73 cm, 2st iläggsskivor 40cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:50)

1384 6445  Matrallrikar 20 delar, Rosenthal, "Classic". Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:55)

1384 6348  Matsalsgrupp 7 delar, rokokostil. Längd: 138 cm. Djup: 110 cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:57)

1384 6421  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar, bord + 4 stolar. Längd: 152, djup: 110 cm, höjd: 74,2 ilägg a 48 cm

1384 6587  Matsalsskåp mahogny. Bredd: 113 cm. Djup: 46 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:03)

1384 6447  Matservisdelar 18 delar, Heikki Orvola (f. 1943), Finland. "Festivo", Rörstrand. 8 tallrikar + 7 djupa tallrikar + 2 assietter + 1 terrin. Diameter: 17-21 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:26)

1384 6398  Matta 131x196cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:23)

1384 6377  Matta 257x300cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:39)

1384 6395  Matta bredd: 140 cm, längd: 200 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:02)

1384 6569  Matta Orientalisk, 103x154cm

1384 6577  Matta Orientalisk, 104x200cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:43)

1384 6573  Matta Orientalisk, 122x320cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:21)

1384 6565  Matta orientalisk, 150x200 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:39)

1384 5413  Matta orientalisk, 156x256cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:27)

1384 6568  Matta Orientalisk, 187x287cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:15)

1384 6375  Matta Orientalisk, 197x280cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:26)

1384 6029  Matta orientalisk, 213x304 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:07)

1384 6376  Matta Orientalisk, 245x355cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:41)

1384 6566  Matta Orientalisk, 265x370 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:15)

1384 6229  Matta Orientalisk, 90x155cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:40)

1384 5412  Matta orientalisk, 96x150cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:30)

1384 6030  Matta orientalisk, Bocharam 160x270 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:23)

1384 6575  Matta Orientalisk, Gabbeh, 104x140cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:55)

1384 6382  Matta orientalisk, Gabbeh, 134x193 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:44)

1384 6567  Matta Orientalisk, Galleri, 90x445 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:31)

1384 4434  Matta orientalisk, Hamadan, ca 1900-1925, ca 107x159 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:25)

1384 6570  Matta Orientalisk, hamedan, 112x132cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:36)

1384 6190  Matta Orientalisk, Kelim, 83x295.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:35)

1384 6374  Matta Orientalisk, Keshan, 195x285cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:59)

1384 6572  Matta Orientalisk. Signerad, 130x157 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:23)

1384 6227  Mattor 3 st, Gabbeh, ca 57x90cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:59)

1384 6580  Medaljer 2 st, Silver / emalj, bland annat Kungens medalj Thailandm Vikt: ca 100 g. Diameter: 4,5-6 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:07)

1384 6583  Medaljer 5 st, förgyllt silver, bland annat Gustaf V:s Jubileumsminnestecken. Bruttovikt: ca 80 g. Diameter: ca 3 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:21)

1384 6651  Mockakoppar 9 + 5 st, Rörstrand & Tällberg. Höjd: 4-7 cm

1384 5296  Mugg Kina, Kompaniporslin. Höjd: 8,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:05)

1384 5227  Mynt 2 st, 21,6K, Imperivm Avstriacvma, Franc, år 1892-1915. Diameter: 19mm, vikt: 6,7g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:25)

1384 6446  Mynt/hängen 2 st, 21,6K, ram runt mynt i 18K, Burg. Co. Tyr 1780, Wilhelm II, Deutscher Kaiser. Diameter: 29,4-45,3mm. Vikt: 32,5g

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:54)

1384 6064  Nattygsbord Bemålat. Bredd: 47, djup: 40 cm, höjd: 68-72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:18)

1384 6534  Nattygsbord Ett par, med låda, Gustaviansk stil. Bredd: 45, djup: 45 cm, höjd: 52 cm

1384 6536  Nattygsbord Ett par, med låda, Gustaviansk stil. Bredd: 45. Djup: 45 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:11)

1384 5053  Oljemålning 1800-tal, Bottomley, Signerad. Olja på duk, 40x55, yttermått inklusive ram: 65x80 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:05)

1384 6411  Oljemålning 1800-tal, Landskap med hus & flicka. Olja på duk, signerad T Smith, 37x45, yttermått inklusive ram: 51x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:22)

1384 6070  Oljemålning Aita Kare-Ahlström, Hus. Signerad. Olja på duk, 45x40, yttermått inklusive ram: 59x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:45)

1384 5590  Oljemålning Alexander Fraser sr, Signerad, interiör. Olja på duk, 30x40, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:08)

1384 6167  Oljemålning Alvin Silvrants, "Godmothers offer". Signerad, daterad 2019. Akryl på duk, 70x50 cm, oramad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:14)

1384 6186  Oljemålning Axel Lindman. Landskap. Signerad. Olja på duk, 33x49cm, yttermått inklusive ram: 51x67cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:20)

1384 6501  Oljemålning Clyde Persson, Signerad, Hus i landskap. Olja på duk, 32x40, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

1384 6517  Oljemålning Clyde Persson, Signerad, hus. Olja på duk, 26x34, yttermått inklusive ram: 34x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:53)

1384 6475  Oljemålning Conny Berglund, Kust, Signerad. Olja på duk, 46x45, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:36)

1384 6213  Oljemålning Elena Michéw, Signerad. Olja på duk, 25x30cm, yttermått inklusive ram: 35x41cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:04)

1384 6211  Oljemålning Elena Michéw, Signerad. Olja på duk, 29x48cm, yttermått inklusive ram: 32x51cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:54)

1384 6212  Oljemålning Elena Michéw. Signerad. Olja på duk, 33x35cm, yttermått inklusive ram: 47x50cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:08)

1384 6311  Oljemålning Göran Björkman. Signerad 197. Olja på duk, 28x42cm, yttermått inklusive ram: 30x44cm

1384 6073  Oljemålning Gunnar Bergquist (1903-1995), Sverige. Söder Mälarstrand. Signerad. Olja på pannå, 40x51, yttermått inklusive ram: 46x58 cm

1384 6052  Oljemålning Gustaf Höyer, Stilleben. Signerad, daterad 1946. Olja på duk, 59x54 cm, yttermått inklusive ram: 65x60cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:53)

1384 6087  Oljemålning H Hage, "Parti från Roslagstorg". Signerad. Olja på pannå, 20x30, yttermått inklusive ram: 27x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:46)

1384 6032  Oljemålning H Söderberg. Signerad. Olja på duk, 47x37cm, yttermått inklusive ram: 60x50cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:33)

1384 6473  Oljemålning HG Carlström, Komposition. Olja på pannå, signerad, 44x38, yttermått inklusive ram: 51x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:52)

1384 6318  Oljemålning I Eklöf. Signerad, daterad 54, blomsterstilleben. Olja på pannå, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 72x61cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:41)

1384 5541  Oljemålning Josef Emil Lémon (1895-1968), Sverige. Stilleben. Olja på pannå. Signerad, 39x31, yttermått inklusive ram: 41x33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:45)

1384 6156  Oljemålning Karl Abel, Tegelvikshamnen, Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 44x61 cm, yttermått inklusive ram: 50x68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:42)

1384 6072  Oljemålning Kina, Figurer, modell äldre, Olja på glas, 35x48, yttermått inklusive ram: 39x52 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:13)

1384 6260  Oljemålning Lars Matson (1933-1994), Sverige. "morgon vid stallet". Signerad, daterad 88. Olja på pannå, 45x53cm, yttermått inklusive ram: 57x66cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:30)

1384 6248  Oljemålning Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. Signerad, daterad 96. Olja på duk, 100x132cm, yttermått inklusive ram: 104x137cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:37)

1384 6082  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 19x23, yttermått inklusive ram: 35x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:48)

1384 6135  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Figurkomposition. Sign Alexandre. Olja på duk, 76x59 cm, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:40)

1384 6378  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sångerskor, olja på säckväv, ej signerad, 44x44, yttermått inklusive ram: 50x51 cm

1384 6210  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Hall. Olja på duk, 50x61cm, oramad

1384 6589  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 39x36cm, yttermått inklusive ram: 46x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:26)

1384 6133  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben med apelsiner. Signerad. Olja på duk, 19x24 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:11)

1384 5443  Oljemålning Roberto Torregiani (f. 1946), Sverige. Komposition, olja på kartong. Signerad. Diameter: 74, yttermått inklusive ram: 83x83 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:02)

1384 6586  Oljemålning Roland Van Rainels. Signerad, havsmotiv. Olja på duk, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 42x50cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:20)

1384 6508  Oljemålning Rolf Börjesson (1929-1996), Sverige. Signerad, kvinna. Olja på duk, 63x32cm, yttermått inklusive ram: 71x40cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:19)

1384 6347  Oljemålning Rosa Collado, Sommaräng. Signerad. Olja på duk, 41x27 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:18)

1384 6071  Oljemålning Sascha Bolin (1889-1967), Sverige. Hesselby slott. Signerad, daterad 1943. Olja på pannå, 38x45, yttermått inklusive ram: 55x63 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:55)

1384 6214  Oljemålning Signerad Hall, Spansk By Capileria, Sierra Nevada. Olja på duk, 80x98cm, yttermått inklusive ram: 96x115cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:13)

1384 6171  Oljemålning signerad Lundgren. Stillben. Olja på pannå, 35x65 cm, yttermått inklusive ram: 37x38 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:51)

1384 6159  Oljemålning Yngve Funkegård (f. 1919), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 61x61 cm, yttermått inklusive ram: 66x65 cm

1384 6059  Oljemålning Yngve Gamlin (1926-1995), Sverige. Stol vid fönster. Signerad, daterad -40. Olja på pannå, 66x24, yttermått inklusive ram: 81x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:22)

1384 6474  Oljemålningar 2 st, Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Monogramsignerade, Landskap. Olja på pannå, 16x22 cm, yttermått inklusive ram: 27x33 & 30x36 cm

1384 6471  Oljemålningar 2 st, HG Carlström, Waxholm & Kust. Olja på duk, 23x28 & 23x27, yttermått inklusive ram: 29x34 & 26x31 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:04)

1384 6477  Oljemålningar 2 st, Siri Schotte (1867-1951), Sverige. En signerad, daterad 1899, Landskap. Olja på pannå, 24x15 & 32x23, yttermått inklusive ram: 27x19 & 41x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:10)

1384 6636  Pall Furu. Krogenäs Möbler, Brännstämplad. Tre kopplade ben. Sitthöjd ca 35 cm, bredd 48 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:38)

1384 6418  Pall Gustaviansk stil, längd: 47 cm, djup: 40 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:31)

1384 6638  Pall Höj och sänkbar. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:36)

1384 6025  Parti koppar ca 10 delar.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:21)

1384 6480  Parti silver 15 delar, diverse, bland annat dosor, bägare & bestick, 450g brutto

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:52)

1384 6273  Pelarbord Kina, benmassa, smide. Höjd: 77cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:32)

1384 6223  Pelarbord mahogny. Bredd: 62 cm. Djup: 46 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:52)

1384 6221  Piedestal 2 st. Höjd: 79-94cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:13)

1384 6368  Piedestal Med stenskivor. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:17)

1384 6531  Piedestaler 2 st, med stenskivor. Höjd: 66 - 74 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:49)

1384 6112  Pinnsoffa Bjärnum. Spjälor av teak, stålrörsstomme, 1900-talets mitt. Längd: ca 123 cm. Djup: ca 42 cm, höjd: 68 cm, sitthöjd: ca 42 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:07)

1384 6116  Pläd Tidstrand, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Ca 160x140 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:52)

1384 5138  Plafond 1920-/30-tal, råglas, diameter: 55 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:27)

1384 6191  Plafonder Ett par, glas och mässing. Diameter: 26cm

1384 6154  Plåtburkar 13 st. Längd: 8-30 cm, höjd: 10,5-18,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:23)

1384 6656  Plunta + punschkoppar, 6 + 1 delar, mässing, Plunta Skultuna, koppar omärkta. Höjd: 4-17,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:07)

1384 6337  Presenterkortsfat Zsolnay, relief dekor med kvinna. Längd: 16cm, höjd: 9cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:23)

1384 6430  Prismor 2 lådor

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:19)

1384 6122  Ram 83x55, yttermått inklusive ram: 97x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:58)

1384 6120  Ram falsmått: 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:33)

1384 6121  Ram falsmått: 57x39 cm, yttermått inklusive ram: 68x51 cm

1384 6291  Rånjärn Husqvarna. Rånjärn i gjutjärn till vedspis Husqvarna No 3. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:23)

1384 5029  Ringar 2 st, 18k guld, med blå & grön sten, storlek: 17½-18½. Vikt: 12,8g.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:05)

1384 6250  Rockhängare vägg, trä, modell äldre. Längd: 210, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:27)

1384 6425  Röllakan design: T Grass, 170x230 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:33)

1384 6123  Röllakan Signerad ILS. Geometriskt mönster i rosa och ljusa toner mot grön botten, ca 190x295 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:25)

1384 6314  Saigkorg Gotland. Längd: 42 cm. Djup: 34 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:53)

1384 5165  Salongsbord Karl Johanstil, mahogny. Bredd: 92+ 2x21, djup: 72 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:48)

1384 6459  Samekniv Magnus Fankki, Renhorn, dekorerad. Signerad. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:42)

1384 6153  Samlarmynt 10 st, "Ändrad successionsordning". Diameter: 3,5 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:46)

1384 6359  Satsbord 2 delar. Höjd: 59-61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:01)

1384 5080  Satsbord 3 delar, Rokokostil. Höjd: 50-56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:37)

1384 6033  Sekretär senbarockstil. Bredd: 94. Djup: 44 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:27)

1384 6016  Serigrafi 3 st, Mats Norryd (1944-1989), Sverige. Signerad, numrerad 37/300, daterad 1978, bladets mått: 50x60cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:23)

1384 6149  Servisdelar 16 delar, floral dekor med fåglar, 11+ 3+ 2 delar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:59)

1384 6313  Servisdelar 8 delar, Gustavsberg, Colorado, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:15)

1384 6244  Sideboard Längd: 159 cm. Djup: 39 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:37)

1384 6433  Skål Kina, 1900-tal. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:19)

1384 5047  Skål Kina, Kompaniporslin, diameter: 18, höjd: 7 cm

1384 5564  Skål Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 15,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:11)

1384 6238  Skål Miranda. Design: Heikki Orvola (f. 1943), Finland. Iittala. Höjd: 20cm

1384 6657  Skål Orrefors. Diameter: 18 cm. Höjd: 11,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:44)

1384 6438  Skål med lock Rosenthal, blommor. Höjd: 16cm

1384 6332  Skål på fot / lock Järn, 1800-tal. Diameter: 34cm. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:13)

1384 6461  Skålar + vas, 3 delar, Maja, Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Höjd: 10,5-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:10)

1384 6403  Skålar /fat, 5 delar, Kristall. Längd: 17-26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:52)

1384 6599  Skålar 13 delar. Höjd: 6-13cm

1384 6460  Skålar 3 st, Ulrica Hydman Vallen, Kosta Boda, diameter: 11-18. Höjd: 8-19 cm

1384 6197  Skålar 5 st, bland annat Boda & Gullaskrufs glasbruk. Längd: 10-26cm

1384 6265  Skålar ca 10st, Kina, nutida. Höjd: 4-7cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:34)

1384 5534  Skålfat Göran Wärff (f. 1933), Sverige. "Vision". Längd: 50cm, höjd: 9cm. Cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:33)

1384 5483  Skänk Jugend, Ek. Bredd: 110. Djup: 55 cm. Höjd: 182 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:36)

1384 5376  Skåp Asien, trä, Genombruten dekor. Bredd: 105. Djup: 50 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:29)

1384 5245  Skåp Kina, omkring 1900. Bredd: 72 cm. Djup: 38 cm, höjd: 109 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:30)

1384 6307  Sked samearbete, ben. Längd: 14,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:19)

1384 6200  Skeppsklocka PS-Graf-Spee 1939. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:22)

1384 6264  Skeppsratt diameter: 90cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:20)

1384 6417  Skinnsoffa nutida, Vit. Längd: 200, djup: 90 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:04)

1384 6532  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:54)

1384 6535  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100. Djup: 50 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:25)

1384 6537  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100. Djup: 50 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:23)

1384 6540  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 100. Djup: 50 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:06)

1384 6424  Skrivbord Gustaviansk stil, nutida. Bredd: 120, djup: 60 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:39)

1384 6564  Skrivbord mahogny. Bredd: 90, djup: 42 cm, höjd: 76-90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:17)

1384 6268  Skrivbordslampa mässing. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:14)

1384 6387  Skrivbyrå Betsad furu. Bredd: 104 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:25)

1384 6040  Skrivställ empire. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:11)

1384 6142  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Karolina" ur Brains, Kosta Boda. Konstglas, blått glas, i originalkartong. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:17)

1384 6051  Skulptur Bisonoxe, Upsala-Ekeby, Göran Andersson. Längd: 30. Höjd: 24 cm, Stengods

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:50)

1384 6408  Skulptur Häst, trä. Längd: 20, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:33)

1384 6039  Skulptur Järn, Fågel. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:33)

1384 6597  Skulptur Kosta, glas. Höjd: 20cm

1384 6432  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:38)

1384 6226  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tomte. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:34)

1384 6431  Skulptur Parian, Kvinna, Gustafsberg. Höjd: 59cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:40)

1384 6429  Skulptur R Chocholka, Älg. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:32)

1384 6380  Skulptur Royal Copenhagen, Faun. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:19)

1384 6023  Skulptur Royal Copenhagen. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:22)

1384 6247  Skulptur Stengods, fågel. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:13)

1384 6108  Skulptur Tigerunge, porslin, Portugal. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:18)

1384 6043  Skulptur i glas Med ställning. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:34)

1384 6467  Skulpturer 2 st, Gips, Alice Nordin & Ruth Milles, Gips. Höjd: 20-23

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:39)

1384 6538  Släde Barnmodell, modell äldre. Längd: 84 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:42)

1384 6086  Sockerlåda 2 delar, 41x26cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:37)

1384 6413  Soffa Gustaviansk stil, 1800-tal. Längd: 149

1384 6561  Soffbord Butlers tray. Bredd: 120, djup: 90 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:07)

1384 6298  Soffbord Gustaviansk stil. Med glasskiva. Bredd: 116 cm. Djup: 53 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:20)

1384 6350  Soffbord Med tidningshylla. Bredd: 95 cm. Djup: 50 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:23)

1384 6363  Soffbord NK, David Rosen, NK-etikett "R-579-022", Futura-serien. Bredd: 99, djup: 44 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:36)

1384 6256  Sollampor 2 st, modell äldre, Hanau, "Höhen-sonne". Höjd: 65-186

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:12)

1384 6101  Soyaskålar Japan/Kina, parti diverse

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:17)

1384 6622  Spegel + mässingsdel. Höjd: 28-40cm

1384 6015  Spegel 115x60cm

1384 6496  Spegel 123x57cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:10)

1384 6292  Spegel 1920-tal, tenn, 52x28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:51)

1384 6014  Spegel 20-tal, 101x41cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:12)

1384 6647  Spegel 82x70cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:49)

1384 6219  Spegel Art Déco, 106x40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:16)

1384 6481  Spegel empirestil, 1900-tal, 77x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:33)

1384 6367  Spegel empirestil, 64x37cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:58)

1384 6439  Spegel Gustaviansk stil, 42x31cm

1384 6160  Spegel höjd: 80 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:50)

1384 6274  Spegel Italien, 84x52cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:38)

1384 6518  Spegel Metall / läderband, diameter: 46,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:34)

1384 6243  Spegel nutida, 161x70cm

1384 6440  Spegel Rokokostil, 81x37cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:32)

1384 6330  Spegel Svenska Möbelfabrikerna AB, G&T, 120x60cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:40)

1384 5491  Spegel med lådor 1800-tal, mahogny, 69x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:48)

1384 6628  Spegellampett Sent 1800-tal, två ljusarmar, 55x41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:04)

1384 5010  Spelbord 1800-tal, intarsia. Bredd: 89, djup: 2x44 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:22)

1384 6442  Spikklubba + florett. Längd: 73-108 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:38)

1384 6428  Ställ 6delar, Gustavsberg, plast. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:54)

1384 6585  Stegpall höjd: 60cm

1384 6194  Stol Arper, Italien.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:15)

1384 6637  Stol Ryssland.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:25)

1384 6193  Stol Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:41)

1384 6625  Stolar 2 st

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:24)

1384 6232  Stolar 4 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:55)

1384 6065  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:10)

1384 6170  Stolar 4 st, nutida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:57)

1384 5281  Stolar 4 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:54)

1384 6533  Stolar 6 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:29)

1384 5232  Stolar 6 st, omkring sekelskiftet 1900

1384 6349  Stolar Ett par, 1800-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:05)

1384 6022  Stolar Ett par, Karl johan, mahogny

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:41)

1384 6088  Stolar Ett par, rokokostil

1384 5050  Stop omkring 1900, tenn & trä. Höjd: 38, Oscar II mynt

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:58)

1384 6457  Stop Royal Copenhagen, Admiral Niels Juel, keramik/tenn, numrerad, 2260/2500. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:24)

1384 6208  Stridshjälmar 2 st, USA och England. Djup: 23-29 cm, längd: 28-30 cm, höjd: 15-17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:35)

1384 6327  Sybord Längd: 46 cm. Djup: 33 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:36)

1384 6234  Syltkrukor 4 st. Höjd: 16-34cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:44)

1384 6492  Taburetter ett par, Empirestil. Längd: 50 cm, djup: 37 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:58)

1384 5335  Takarmatur 1970-tal, plast, diameter: 42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:50)

1384 5337  Takarmatur 1970-tal, plast, diameter: 42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:51)

1384 5394  Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Brun. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:50)

1384 5244  Takarmatur fornnordisk stil, sekelskofte 1900, bemålad. Höjd: ca 90 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:09)

1384 6204  Takarmatur Glas och metall. Höjd: 110 cm. Diameter: ca 35 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:58)

1384 6582  Takarmatur Mässing och glas. Höjd: 74cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:40)

1384 6020  Takarmatur med prismor, sent 1900-tal. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:47)

1384 6405  Takarmatur med prismor. Diameter: 48cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:57)

1384 4166  Takarmatur nutida. Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:27)

1384 6300  Takarmatur PH-lampa, plåt. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:06)

1384 6215  Takarmatur Plåt, Diameter: 70cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:37)

1384 5088  Takarmatur Prismor. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:22)

1384 6150  Takarmatur trearmad, glaskupor. Höjd: ca 46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:15)

1384 5290  Takarmaturer ett par, mässing. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:02)

1384 6617  Tallrikar 12st, Japan. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:52)

1384 6595  Tallrikar 28 delar, Gefle Monica. Diameter: 18-24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:06)

1384 6604  Tallrikar 4 st, Bavaria. Diameter: 26cm

1384 6019  Tallrikar 4 st, Brunelli Italy. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:34)

1384 6453  Tallrikar 4 st, Rehnska mönstret, Rörstrand. Replika, Diameter: 25cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:41)

1384 6420  Tallrikshylla Dekor med kottar. Bredd: 102. Djup: 12 cm, höjd: 105 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:10)

1384 6385  Tamburmajor höjd: 177cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:14)

1384 6172  Tavla Kina, Mixed Media. Ramens yttermått: 60x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:19)

1384 6490  Tavla med Greta Garbo bilder, yttermått inklusive ram: 70x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:26)

1384 6520  Tavlor 7 st, bilmotiv, yttermått inklusive ram. 34x45 - 35x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:28)

1384 6452  Te / kaffemuggar med fat 6 st, Villeroy & Boch. Höjd: 8-11 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:19)

1384 6185  Teckningar 4 st, Petter Pettersson (f. 1942), Sverige. Sjukhusscener. Signerad, daterad -1977. Blyerts/kol. Bladets mått: ca 108x79 cm, oramade löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:13)

1384 6312  Teglas 12st, Tsaikka, design: Timo Sarpaneva (1926-2006). Höjd: 8,5cm, Finland. Iittala, Finland. Glas med hållare i rostfritt stål

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:31)

1384 6038  Tekoppar 6st med fat, Redoulé Roses, England. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:13)

1384 6455  Temuggar + espressokoppar, 2 + 4 delar, Iittala, "Taika", Klaus Haapaniemi. Höjd: 7 - 12

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:50)

1384 6643  Termoskannor Ett par, design: Erik Magnussen, modell "EM77", Stelton, Danmark. Rostfritt stål. Höjd: 30 cm

1384 6603  Terrin keramik. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:58)

1384 6426  Terriner Ett par, Ageneta Livijn. Längd: 23cm

1384 6454  Textil Lini of Sweden, 130x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:56)

1384 6652  Tillbringare 4 st, Kristall, Monogram G. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:51)

1384 6654  Tillbringare Alfredo Häberli, "Essence", Iittala, Finland. Grönt glas. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:21)

1384 6231  Trädgårdsmöbler 5 delar. Längd: 120 cm. Djup: 70cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:56)

1384 6629  Traktörpannor 3 st, koppar och mässing. Längd: 28-40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:22)

1384 6218  Traktörpannor 4 delar, koppar. Längd: 26-52 cm. Djup: 17-28 cm, höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:03)

1384 6316  Traktörpannor 7 delar, koppar. Längd: 17-47 cm, djup: 10-27 cm, höjd: 4-13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:56)

1384 6529  Trampbil Plåt, brandbil, nutida. Längd: 100 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:41)

1384 6277  Tusch 2 st, Per Målare. Signerad, daterad -64. Motivet: 13x9, yttermått inklusive ram: 30x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:31)

1384 6076  Tuschlavering Gabriel von Spängen (1728-1802). Signerad, daterad 9 nov 1799, Män vid hästkärra. Motivet: 23x28, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:44)

1384 6607  Urna majolika, 1800-talets slut. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:24)

1384 5547  Urnor Ett par, majolika, Rörstrand. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:48)

1384 6640  Våg mässing, plåt, med vikter. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:20)

1384 6521  Väggarmatur mässing. Längd: 40 cm

1384 6497  Väggarmaturer + skärmar, Ett par, mässing. Höjd: 25 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:17)

1384 6494  Väggarmaturer Ett par, Örsjö, "Puck". Design: Åke Hultgren. Höjd: 13 cm

1384 6495  Väggarmaturer Ett par, Örsjö, "Puck". Design: Åke Hultgren. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:45)

1384 6500  Väggplatta Heinz Erret (1920-2003), Sverige. Klosterberget, Tistel. Keramik med silverdekor, 46x22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:42)

1384 6289  Väggskulptur Carl Axel Georg Braunerhjelm, keramik på trä, 25x20cm. Signerad EB

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:57)

1384 6489  Väggskulptur Madonna. Höjd: 38

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:40)

1384 6369  Väggur empirestil. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:52)

1384 6645  Väggur höjd: 54cm, nyckel

1384 6563  Väggur jugend, Ek, Monogram. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:24)

1384 6067  Väggur Rolex Submariner, datum. Diameter: 34cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:38)

1384 6562  Väggur Sent 1800-tal. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:54)

1384 6627  Vas Kina, 1900-tal. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:51)

1384 5365  Vas Kina, Dekor med fåglar. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:10)

1384 6168  Vas munblåst grönt glas. Höjd: 46,5 cm

1384 6143  Vas Royal Copenhagen. Höjd: ca 8 cn

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:33)

1384 6605  Vas silver. Höjd: 15cm, Vikt: ca 165 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:55)

1384 6201  Vas Soholm, Danmark. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:23)

1384 6600  Vas Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Signerad. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:50)

1384 6055  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:08)

1384 6370  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:58)

1384 6336  Vas Zsolnay, Ungern, relief dekor med kvinna. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:23)

1384 5432  Vaser 2 st, Iriserande glas. Höjd: 23 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:52)

1384 6288  Vaser 2 st, Kosta Boda, bland annat Göran Wärf. Höjd: 26-28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:20)

1384 6317  Vaser 3 st, bland annat, Orrefors. Höjd: 17-20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:21)

1384 6372  Vaser Ett par, Kina. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:57)

1384 6626  Vattentunna Koppar. Höjd: 52cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:33)

1384 6556  Vedhylla Metall. Bredd: 80 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:03)

1384 6593  Vinglas 4 st, Orrefors. Höjd: 20-26cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:41)

1384 6319  Vinglas 8st. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:39)

1384 6435  Vinprovarglas 6 st, Orrefors. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 18:40)

1384 6436  Ytterfoder 3+ 1, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-15cm. Höjd: 13-15cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:25)

1384 6235  Ytterfoder 3st + 1st. Höjd: 14cm

1384 6437  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 13-25cm, höjd: 12-19cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 19:02)

1384 6391  Ytterfoder 5 st, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Oktavius, Gustavsberg, Höjd: 12-14 cm

1384 6409  Ytterfoder Porslin, nutida. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 mars 2021 20:42)