Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 maj 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1470 3049  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Äppelträdet". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:28)

1470 3010  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Bakom galler". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 39x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:20)

1470 3059  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Bländad". Signerad. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:49)

1470 3069  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Blyg". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 51x54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:03)

1470 3079  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Brevet". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:26)

1470 3086  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Brunnen". Olja på duk. Signerad a tergo. Yttermått inklusive ram: 67x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:39)

1470 3058  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Dansen", Signerad. Olja på duk, 65x50 cm, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:44)

1470 3085  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Den gula klänningen". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:45)

1470 3033  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Den lila fåtöljen". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 81x75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:58)

1470 3011  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Den röda cykeln". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:22)

1470 3014  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Den röda rosen". Signerad. Olja på duk, oramad, 81x101 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:28)

1470 3037  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Druvorna". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 47x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:05)

1470 3096  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Dubbelnatur". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 84x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:58)

1470 3038  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Eftertanke". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 58x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:07)

1470 3004  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Far och son". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 34x26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:05)

1470 3076  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Far och son". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:20)

1470 3020  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Fiskaren". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 71x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:43)

1470 3088  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Förälskade". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:43)

1470 3080  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Fruktbricka". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:35)

1470 3005  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Fundersam". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 38x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:07)

1470 3048  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Fundersam". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 64x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:26)

1470 3013  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Gässen". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 42x33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:26)

1470 3043  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Gatubild". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 58x64 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:25)

1470 3024  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Graviditet". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 103x84 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:48)

1470 3081  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Hångel". Signerad. Olja på duk, 41x50 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:30)

1470 3023  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Kramande par". Signerad, daterad -06. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:44)

1470 3066  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Kvinna med grön klänning". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 64x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:58)

1470 3074  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Lugn stund". Signerad a tergo. Olja på duk, 59x30 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:15)

1470 3017  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Marionetter". Signerad. Olja på duk, 113x76 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:34)

1470 3035  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Näckrosorna". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 75x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:01)

1470 3002  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Någonstans i Stockholm". Signerad a tergo. Olja på duk, oramad, 66x82 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:01)

1470 3053  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Nyfiken". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:36)

1470 3036  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Ömhet", Signerad. Olja på duk, 30x29 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:03)

1470 3063  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Ömhet". Signerad a tergo. Olja på duk, 40x35 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:55)

1470 3056  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "På krogen". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:41)

1470 3041  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Par med masker". Signerad, oramad. Olja på duk, 73x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:15)

1470 3016  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Par med päron". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:32)

1470 3054  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Par". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:37)

1470 3045  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Park". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x107 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:24)

1470 3022  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Porträttet". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:43)

1470 3060  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Rätt man". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:51)

1470 3031  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Röd näckros". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 35x47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:56)

1470 3064  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Samling vid fontänen". Signerad, daterad -06. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 77x115 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:56)

1470 3068  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Schackbräde". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 118x67 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:01)

1470 3007  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Sjö". Signerad Olja på duk, 65x81 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:13)

1470 3046  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Slöjan". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 34x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:31)

1470 3040  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Slöjan". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 41x36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:16)

1470 3008  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Sommar". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 74x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:19)

1470 3090  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Spegling". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:46)

1470 3082  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Stolt". Olja på duk. Signerad. Yttermått inklusive ram: 58x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:32)

1470 3032  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Stolt". Signerad a tergo. Olja på duk, 46x33 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:57)

1470 3055  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Tallar". Signerad. Olja på duk, 45x38 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:39)

1470 3089  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Torso". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 51x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:48)

1470 3087  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Tunnelbana". Signerad. Olja på duk, 55x65 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:41)

1470 3050  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Tvätten". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:30)

1470 3018  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Ungt par". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 39x28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:36)

1470 3042  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Ungt par". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:22)

1470 3073  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Vattenfall, oramad. Signerad a tergo. Olja på duk, 63x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:13)

1470 3029  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Vila". Signerad. Olja på duk, 43x40 cm, oramad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:54)

1470 3061  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Vilande kvinna". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:53)

1470 3034  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Vilande". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 18:59)

1470 3057  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Vinkning". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 19:47)

1470 3078  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Vit näckros". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:24)

1470 3071  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. Hedvig Eleonora Kyrka. Signerad. Olja på duk, 66x82cm, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 maj 2022 20:07)