Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 6 mars 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

399 2576  Adventsljusstakar 5st, Lisa Larson

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2710  Affisch Beatles, 74x51, på masonite

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2663  Affisch Kandinsky, 59x83

399 2530  Ägg Kina, höjd: 30 (nyprod.)

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2572  Äggkoppssamling

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2634  Akryltavlor 2 st Idewall

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2668  Akvarell A Gabriel, 54x42

399 2586  Akvarell Kina, 1800-tal, 78x42

399 2753  Akvarell Natanael Beskow, 1887, Kvinna på stol, 29 x 22

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2049  Akvarell Ove Olson Bretagne 1937, 39x51

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2167  Akvarell Salvadó, Tupp, 92 x 64

399 2471  Akvarell Sekelskifte, 23x30

399 1313  Akvarell Sign, 30x24

399 2713  Akvarell sign. E Beskow -91, Läsande flicka, 23x16 (bla vikskador)

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2737  Akvarell tillskriven Stina Koltoff, Hammarby herrgård (västmanland), 1914, 21 x 28

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2473  Akvarell Willie Weberg, 35x50

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2587  Akvareller 3st, Kina, 18/1900-tal, 36x57 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2722  Akvareller 5 st, 1940talet, 21x26

399 2584  Akvareller 5st, Kina, tidigt 1900-tal, 20x32

399 2662  Allmogeväv Skåne, 93x50

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 8550  Ampel Empir, dia 77, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2606  Ampel gustaviansk stil, blå glaskupa, höjd: 80

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2006  Ampel Karl Johan-stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2628  Ampel Malm, höjd: 33

399 2004  Ampel med prismor

399 2567  Ampel Prismor, dia:40

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2435  Ampel prismor, höjd: 21 dia:31

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2192  Applique Gustaviansk, 17/1800-tal, höjd: 58

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 1216  Bägare 6 st, Silver

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 1318  Bägare diverse Silver,

399 1073  Bägare Konstglas, Ivar Majgren Skansen Unik, inskription Göran 50, höjd: 25

399 2430  Balansvåg med vikter

399 2525  Ballerina Metall, höjd: 41 (nyprod.)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2170  Bålskål Gustafsberg, Svea, Dia. 36, (nagg)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2700  Barnfiol med stråke i väska

399 2696  Barnfiol med stråke i väska

399 2694  Barnfiol med stråke i väska

399 2127  Barskåp Intarsia, 83x42x117, spräckt glasskiva inuti

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2541  Barstol med koskinn, Design Olsson & Dåm

399 2392  Båtskulptur Nicke Rosén, höjd: 32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 1343  Behållare med tapp, Höganäs, höjd: 53

399 2203  Bestick 8-del, silver

399 2555  Bestick 9-del, silver

399 2222  Bestick Ns

399 2090  Bestick silver 10 dessertknivar + 7 del ( ryska/finska)

399 2306  Biograf fåtöljer 3 st

399 2303  Blombord Gustaviansk stil, höjd: 70

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2259  Blombord Sekelskifte, höjd: 77

399 2035  Blunddocka med hatt i låda, 1940-tal

399 5043  Blyerts  2st, Stellan Mörner, 'Porträtt' 1930 +1940, 55x43

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2121  Blyerts  Oskar Bergman, Björkar under aftonsstjärna, 12x17

399 2330  Böcker 10+15-del, Albert Engström

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2335  Böcker 12-del, Hjalmar Bergman

399 2333  Böcker 12-del, Selma Lagerlöf

399 2331  Böcker 20+2-del, August Strindberg

399 2336  Böcker Dan Andersson + Viktor rydberg m.m

399 2339  Böcker diverse Sthlm + konstlitteratur

399 1379  Bojaner 1-par, Kina, höjd: 19

399 1436  Bokhylla Sekelskifte 1900, mahogny med intarsia, längd: 101, djup: 25, höjd: 217

399 2687  Bokhylleskåp 1910-tal, vitmålat, längd: 99, djup: 32, höjd: 165

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2045  Bokskåp 1890-tal, ek85x47x212

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2768  Bokskåp Karl Johan-stil, Mahogny, mässingsbeslag, längd: 143, djup: 40, höjd: 190

S�ldes f�r 7.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2031  Bokskåp Sent 1800-tal, Valnöt, längd: 75, djup: 43, höjd: 208

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2509  Bokskåp Valnöt, 1800-tal, längd: 110, djup: 55, höjd: 225

S�ldes f�r 8.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2214  Bokstöd 1 par, Trä, (Bulldogs), höjd: 17

399 2508  Bokstöd 1-par, "Munkar" gips, höjd: 18

399 2607  Bonad Indien, 117x175

399 2445  Bonbonjär Delft, höjd: 17

399 2281  Bord Funkis, diameter: 70, höjd: 56 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2701  Bord Vitmålat, tidigt 1900-tal, dia:76 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2318  Bord + 4st stolar + sideboard, Jugend, ek

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 1332  Bordsfotogen + 2st vägglamor (f.d fotogen omgjorda till el)

399 1213  Bordsfotogenlampa Sekelskifte,

399 1050  Bordslampa brons/bakelit, 20/30-tal

399 2564  Bordslampa glaskupa

399 1040  Bordslampa Jugend, koppar, höjd: 60

399 1147  Bordslampfot Dresden

399 1581  Bordslampor 1 par, jugendstil, höjd: 43

399 2087  Bordslyster  höjd: 46

399 2366  Bordslystrar 1 par, Gustaviansk stil

399 2425  Bordspendyl Junghans, höjd: 35

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2728  Bordssurtout Sekelskifte

399 2073  Bordsur ek, höjd: 33

399 1387  Bordsur Lejon + speldosa (nyprod)

399 2228  Brevpress Gusum, groda, längd: 13

399 2110  Bricka bemålad

399 2358  Bricka Glas/ns, längd: 60

399 2233  Bricka Nysilver, Dia38, graverad på undersida

399 2080  Brickbord Ek

399 2060  Brickor 2 st NS, längd: 57/62

399 2359  Brickor 2 st, Ns

399 2590  Brosch 14k, 15, 4g, Ametist, längd: 6, en sten med nagg

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2351  Burk med lock & hänkel, Jugend, Glas/metall,

399 1575  Burk med lock 1800-tal, Rosenthal, Sanssouici, höjd: 8

399 2686  Butlers tray  längd: 120, höjd: 48

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2550  Butlers tray Mahogny

399 2348  Byrå 1800-tal, längd: 84, djup: 46, höjd: 83

399 2433  Byrå 1890, mahogny, längd: 93, djup: 55, höjd: 75

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 1042  Byrå 2 lådor, träfanér, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2436  Byrå avlutad, längd: 92, djup: 47, höjd: 84

399 2324  Byrå Björk, 4st lådor, längd: 82, djup: 46, höjd: 73

399 2253  Byrå Björk, Sekelskifte, längd: 92, djup: 52, höjd: 85 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2312  Byrå Gust.stil, längd: 80, djup: 43, höjd: 76

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2122  Byrå Louis XVI-stil, stenskiva, 87x41x73

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2304  Byrå med stenskiva, längd: 62, djup: 35, höjd: 68

399 2558  Byrå sekelskifte 1900 , längd: 98, djup: 46, höjd: 112 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2188  Byrå Sekelskifte, Bemålad, längd: 95, djup: 50, höjd: 118

399 2520  Byrå vitmålad, längd: 73, djup: 42, höjd: 83

399 2407  Champagneglas 6st

399 2261  Chiffonjé 1800-tal, längd: 107, djup: 49, höjd: 140 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2347  Chiffonjé 1800-tal, längd: 112, djup: 55, höjd: 137

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 1660  Chiffonjé ådringsmålad, 103x48x118

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2109  Chokladkanna mässing + oljelampa tenn

399 2105  Cigarettskrin silver, längd: 12

399 2285  Cittra i väska (dubbel)

399 2200  Clubfåtölj nutida

399 2356  Coaster 1 par+ 1 st

399 2173  Coaster 1 par, Pläter

399 2583  Collage 2st, Kina, 106x31

399 2504  Collier 13 st, Odlade sötvattenspärlor

399 2503  Collier odlade sötvattenspärlor, 5 st, längd: 39

399 2502  Collier odlade sötvattenspärlor, 5 st, längd: 40

399 2553  Cremekoppar 6st, Rörstrand

399 1262  Damur 14k, emaljtavla

399 2189  Dekorelement Sent 1800-tal, Brons, höjd: 54

399 2720  Docka Karoliner, höjd: 45

399 2463  Docka Tyskland m.ä, höjd: 29

399 2643  Dockor 3st, Ryssland

399 2741  Dockservis Porslin

399 2743  Dockskåpsmöbler mm

399 2172  Dopset Silver, 4 del i schatull, NK

399 2191  Dosa 18k, med turkos

399 2205  Dosor 2st + sockerströare, silver

399 1061  Dragspel m.ä

399 2469  Elefanter 2st, Upsala-Ekeby, längd: 32+34 Vicke Lindstrand + Thomson (lagad)

399 2178  Elgitarr

399 2624  Emmafåtöler 1-par, 1800-tal

399 1494  Emmor 1 par

399 1585  Etsning efter oljemålning av J. W. Wallander, Ulla Winblad, 40x53

399 2051  Etsning Ferdinand Boberg, 1888, sign

399 2462  Etsning H Lindqvist, Rosendal, 34x48

399 2181  Etsning Lejon, Sign, 23 x 31

399 2264  Etsning Ossian Elgström, 30x25

399 2007  Etsningar 2 st, Curt Hamne+ 1st 1912

399 2483  Etsningar 2st, Bertil 'Bull' Hedlund

399 2484  Etsningar 2st, Rembrandt (dragna c:a 1930, 13x11

399 2681  Fågelbad  höjd: 64, gjutjärn

399 2682  Fågelbur  höjd: 56

399 2447  Fågelfigurin Bing & Grøndahl, längd: 23

399 2640  Fällbord vitmålat, 1800-tal

399 2069  Färg-tv Bang Olufsen, fjärr finns

399 1090  Färgetsningar sign, 35/150 , 35/200

399 2514  Färglitografi  Arne Nilsson, "La Coupole" 100x68

399 2477  Färglitografi  Bengt Landin, 49/390, 45x36

399 1277  Färglitografi  Bert Håge-Häverö, 249/360, 39x53

399 2472  Färglitografi Berta Hansson, "Kor" p.t, 50x60

399 2517  Färglitografi  Cesare, 207/360

399 2250  Färglitografi  Emanuel, Jazzpianisten, 10/220, 40 x 30

399 2130  Färglitografi Evy Låås, -77, 293/360, 46x61

399 2495  Färglitografi  Jan Naliwajko, 252/360, 73x63

399 2248  Färglitografi  Lars Norrman, Flicka med parasoll, 64 x 41

399 1210  Färglitografi  Lofoten, Roland Svensson, 30x45

399 2169  Färglitografi  R Ljunggren, 21/50, 34x40

399 2056  Färglitografi  Roland Svensson Provtryck, 22x37

399 2513  Färglitografi  Rolf Lidberg, 58/175, 25x19

399 2086  Färglitografi sign, 52x74

399 2570  Färglitografi Signerad. "Blaiseholmen" 42/300, 45x62

399 2126  Färglitografi Stefan Lindqvist 1/1, 34x37

399 2717  Färglitografi  Sven E:et Erixon, 8/200, 22x27 ej ram

399 2459  Färglitografi Ulf Wahlberg HC, 50x65

399 2386  Fat Arabia

399 2365  Fat Porslin, 1800-tal, Dia. 34

399 2152  Fat Rörstrand, Jugend, Nils Emil Lundström, Dia. 37, (glasyrsläpp)

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2153  Fat+ skål med lock, Rörstrand, Jugend

399 1076  Fåtölj med fotpall, skinn Ekornes

399 2656  Fåtöljer 1 par, läder tyg, sk, 1920-tal

S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2545  Fåtöljer 1 par, Philippe Starck, "Costes", för Aleph, Italien. Mahogny, ben av svartlackerad metall. Svart stoppad lädersits

S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 1588  Fåtöljer 1 par, trä/läder, France & Son DK

399 2305  Fåtöljer Ett par, Karin Bruno Mathsson

399 2394  Fickur 2st + dosa, silver

399 2726  Fickur 6 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], Bla silver

399 2440  Fickur Gulddoublé i etui

399 2591  Figurer + skål 3st Jade + 1st Netsuke + skål dia:8

399 2442  Figurin "Kvinna" konstmassa, höjd: 48

399 1046  Figurin Lisa Larson, lejon,

399 2010  Figurin Porslin, höjd: 18

399 2653  Figurin stengods, Lejon, Lisa Larson, höjd: 14

399 2162  Figuriner 2 st, Lisa Larson & UE

399 2651  Figuriner 2 st. stengods, Katt och Häst, Lisa Larson, höjd: 6, 5 - 10

399 2204  Figuriner 2st, 1-del Meissen (lagad), höjd: 13

399 2511  Figuriner 2st, 1st Royal Dux

399 2241  Figuriner 3 st

399 2239  Figuriner 5 st, djur bla. Kunglig dansk

399 2240  Figuriner Ett par

399 2135  Fiol med stråke

399 2097  Fisk brons Kina, på marmorsockel, längd: 18

399 2402  Fiskbestick 12 del, NS

399 2198  Fotogravyr efter Tofano, Enfin seuls, 30 x 19

399 1094  Fotpall

399 2467  Fotpall Karl-Johanstil

399 1363  Frimurarring 18 K, 5, 7 g, 1906

399 2563  Fruktfat vasdel saknas, sent 1800-tal

399 1546  Fruktfat på fot kristall, höjd: 26

399 2037  Fruktservis 13 del, Rörstrand

399 2036  Fruktservis 13 del, Rörstrand

399 2575  Fruktskål Alessi, stål, höjd: 22

399 2464  Fruktskål på fot, N.S, höjd: 25

399 2723  Fruktskål Silver 1931, dia:24, höjd: 18

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2633  Frukttavlor 7 st, tryck 26x19

399 2301  Garderobsskåp Bemålat, längd: 80 G.53, höjd: 180

399 2256  Gevär med bajonett slaglås, 1800-tal

399 2478  Glasmålning  Eric Heinertz, 26x47

399 1232  Glasservis c:a 60 del. Johansfors

399 2150  Glasservis ca 60 del, Orrefors, Bla karaff

399 2370  Glasservisdelar

399 2380  Glasservisdelar c:a 70-del

399 2012  Glasservisdelar ca 20 del

399 2487  Glasservisdelar ca 20 del, Färgat glas

399 2011  Glasservisdelar Helga, ca 40 del

399 2496  Golvlampa 1930-tal

399 2279  Golvlampa Funkis

399 2017  Golvlampa smide

399 2603  Golvlampor 1-par, onyx

399 2131  Golvur

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2490  Golvurna keramik, höjd: 47

399 2637  Golvurnor 1 par Nittsjö sign EM, höjd: 55

399 2027  Grafiskt blad Jacques, Kvinna vid bord, 36 x 53

399 2659  Gravyr handkolorerad, Italien, 27x36

399 2283  Gravyrer Div lösa blad

399 2220  Grötskål 1800-tal, Tenn, Lemon

399 2613  Hallampa glas/pärlfrans, dia20

399 2055  Hallbyrå Rokokostil, höjd: 78

399 2494  Hallmöbel Sekelskifte, höjd: 200

399 2323  Hallykta  höjd: 43

399 2206  Halssmycke Silver, Svensk design

399 2208  Handspegel Jugend

399 2631  Hästporträtt 6st, C:T H Ericsson

399 2029  Herrarmbandsur Massimo Dutti

399 2773  Hörnskåp 1800-tal, Bemålat, höjd: 135

399 2023  Hörnskåp Allmoge, 1800-tal, höjd: 110

399 2690  Hörnskåp Gust.stil, höjd: 190

399 2574  Hushållsvåg + Kaffekvarn

399 2665  Huvud terrakotta, höjd: 20

S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2739  Ikon 1900-tal, Ryssland, 23 x 18

399 1533  Jardiniere + dosor 3 del, Bla Rörstrand

399 2254  Jordglob 30-tal, med kompass

399 2180  Julkort ca 250 st, Tidigt 1900-tal

399 2724  Julljusstakar 2 st, trä, höjd: 32/50

399 2278  Kaffegods Bavaria

399 2592  Kaffegods c:a 25-del, "Landskapsblommor"

399 2730  Kaffekanna Silver, Markström & Co

399 2298  Kaffeservis 3 del, Ns

399 2102  Kaffeservis 3 del, NS

399 2211  Kaffeservis 4-del, metall

399 2747  Kaffeservis Bavaria, cA 25 del

399 2061  Kaffeservis Lidköping, 11 del

399 2232  Kaffeservisdelar ca 20 del, lidköping

399 2231  Kaffeservisdelar ca 30 del, Karlskrona

399 2089  Kaffeskedar 12 st , silver (Osk Lindroos Helsinki)

399 2396  Kakburkar 4st, m.ä

399 2210  Kakfat Sekelskifte, höjd: 27

399 2262  Kamin Norrahammar, höjd: 75

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2058  Kandelaber mässing/svart trä, höjd: 48 sign ThN

399 2071  Kandelaber porslin, höjd: 26

399 2369  Kanna Mässing, Skultuna

399 2610  Kanna mässing, Västerås

399 2103  Kannor 3 st NS/mässing

399 2137  Karaffer 2 st + bägare

399 2390  Karaffer 3st

399 2638  Karmstol Bruno Mathsson, Eva" läder

399 2284  Karmstol Danmark 50-60-tal, ek/läder (skadad sits)

399 2066  Karmstolar 1 par Karl Johan-stil,

399 2160  Karmstolar 4 st, Jörgen Kastholm, 60-tal, Duba Danmark

399 1010  Karmstolar Ett par, Danmark

399 2257  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2752  Karotter 2 st, ns

399 2684  Karotter & fat 5 del, Picknick & koka

399 2446  Kattfigurin  höjd: 34

399 1362  Keramik 1-del Adelborg Rörstrand , 2-del Upsala-Ekeby

399 1641  Keramik 3 del, Kina

399 2519  Keramik 4-del, Upsala-Ekeby

399 2040  Klockställ+ skrin med lock

399 2400  Konjakskupor 8st, Orrefors

399 1661  Konsolbord 1800-tal, 75x37x74

399 2157  Konstglas 2 del, Paolo Venini, Murano & Boda Engman, höjd: 6-10

399 2411  Konstglas 3-del

399 1410  Koparstick flertalet lösa blad, m.ä

399 2134  Koppar div

399 2133  Koppar div

399 2099  Koppar div, 5 del

399 2589  Kopparstick Piranesi "Vedutta Di Roma" 1700-tal, 46x70 (beskuren)

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2280  Kristallmottagare M.Ä

399 2565  Kristallskålar 4st, 3st Orrefors

399 2760  Kruka  höjd: 35

399 2605  Kuddar 2 st Allmoge Skåne

399 2556  Kungörelser mm,

399 2108  Kuriosa div

399 2100  Kuriosa diverse bla. 2 solfjädrar

399 1411  Lampbord 1 par, Rokokostil, höjd: 70

399 2432  Lampbord Intarsia, höjd: 63

399 2175  Lampett Mässing, höjd: 27

399 2355  Lampetter 1 par

399 2734  Lampetter 1 par, Mässing, höjd: 30

399 1038  Lampetter 1 par, mässing/blått glas

399 2003  Lampetter 1 par, metall

399 1297  Lampetter 1-par, korgmodell, höjd: 47 (nyprod.)

399 1532  Lappskedar + sockertång, 13 del, Silver, 1957, Gidlöfws kiruna

399 2276  Lås antikt

399 2449  Lejon Lisa Larson, höjd: 14

399 2441  Leksakståg Hornby, i originalkartong

399 2453  Linne div

399 2661  Litografi Hans Haffenrichter 1923, "Bauhaus" 15/50, 25x18

399 2680  Litografi Lars Norrman, "Dambadet i Mölle" 149/310

399 2534  Litografier 4st, Kirunamotiv,

399 2601  Ljuskrona Empirestil, höjd: 60

399 2733  Ljuskrona Empirestil, höjd: 90 (lösa prismor finns)

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 1513  Ljuskrona Gust.stil, höjd: 75

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2763  Ljuskrona malm

399 8124  Ljuskrona Maria Theresestil, höjd: 55

399 2759  Ljuskrona Maria Theresia, höjd: 50

399 2084  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 60

399 1594  Ljuskrona Rokokostil, höjd: 80

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2461  Ljuskrona Sekelskifte 1900, höjd: 65

399 2353  Ljusstakar 1 par, Gusum + bläckställ [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2098  Ljusstakar 1 par, malm, höjd: 24 med ljusskärmar

399 2362  Ljusstakar 1 par, Mässing, Skultuna, höjd: 17

399 1421  Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 19

399 2363  Ljusstakar 1 par, ns, höjd: 26

399 2383  Ljusstakar 1-par, tenn, höjd: 17

399 2374  Ljusstakar 1-par, tenn, höjd: 20

399 2361  Ljusstakar 3 st, Mässing (1 manchett saknas), höjd: 21

399 2227  Ljusstakar Ett par, Ns, höjd: 20

399 2223  Ljusstakar Ett par, Silver, GAB, höjd: 9

399 2092  Lockurna sk , höjd: 39

399 2439  Lösa blad affischer etc

399 2716  Mapp med diverse lösa blad

399 2139  Märklin tåg och delar

399 2379  Martiniglas 11st, Boda

399 2709  Martiniglas Sigvard B, ns +3 ljusstakar silver

399 2679  Matberedare rostfri, Dormeyer

399 2397  Matbestick 12+11+8, Servus

399 2675  Matbestick Norge tenn i originalkartonger, 23 del

399 2678  Matbestick NS diverse

399 8396  Matsalsgrupp Barockstil, 9 del

399 1247  Matsalsskåp Mahogny, längd: 122, djup: 48, höjd: 195 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 1651  Matservis "Anita" Rörstrand ca 55 del

399 2448  Matservis c:a 50-del, "Gröna Anna" Rörstrand

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2136  Matservisdelar "Delft" Göteborg

399 2580  Matservisdelar c:a 30-del, Lidköping

399 2406  Matskedar 10 st, silver

399 2548  Matta Indotäbriz, 96x61

399 8080  Matta orientalisk, Anatol, 215x300 (slitage)

399 2457  Matta orientalisk, Borchalou Old, 146x233

399 8109  Matta orientalisk, Borchalou, 212x296

399 2594  Matta orientalisk, Esfahan, silkevarp, 157x235 (fläckar)

399 2632  Matta orientalisk, Ghom, 175x257

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2314  Matta orientalisk, Hamadan, 130x200

399 2706  Matta orientalisk, Hamadan, 133x250

399 2313  Matta orientalisk, Hamadan, 140x227

399 1499  Matta orientalisk, Kashan, 265x380

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2460  Matta orientalisk, Old Hamadan, 133x210

399 2740  Matta orientalisk, old Hamadan, 140x190

399 2458  Matta orientalisk, Old Kaukas, 120x179

399 2745  Matta orientalisk, Pakistan , 128x192

399 2537  Matta orientalisk, Semi-antik Shiraz, 238x331 (slitage)

399 2595  Matta orientalisk, Silke-ghom, 105x165 (skadad kortsida)

399 2277  Matta orientalisk, Tunisien, 134x218

399 2293  Matta Röllakan, sign, MÅ, 200 x 140

399 2549  Matta Ryssland, 75x132

399 2079  Möbeltyg ca 7 m

399 2746  Mockaservis delar

399 2034  Modellfartyg,  höjd: 58

399 1298  Monterskåp  längd: 69, djup: 45, höjd: 172 (nyprod) spricka

399 2013  Musikmöbel Idegran England, 60x45x80

399 2088  Nålfat GAB silver, dia12

399 2062  Nattygsbord 1 par, England, marmorskiva, 52x42x62

399 2372  Nattygsbord Sekelskifte, höjd: 75

399 2604  Oljemålning   längd: E Jönsson, "Bokskog" 45x53

399 2329  Oljemålning "Fjordlandskap" 25x41

399 2327  Oljemålning "Rovfåglar" 35x53

399 2422  Oljemålning A Roos, Strängnäs domkyrka, 69x52

399 2532  Oljemålning Arth Kriström, 1935, Umfors, Tärna, 50x78

399 2744  Oljemålning  Arthur Heickell, insjölandskap, 40x50

399 2533  Oljemålning B Wahlberg, Sydländsk by, 65x80

399 2024  Oljemålning Birger Welander, "Härjedalen", 30 x 121

399 2345  Oljemålning Ciro, Utsikt från Italiensk terrass, 38 x 49

399 2182  Oljemålning  Constantin, Vinterlandskap, -32, 29 x 39

399 2515  Oljemålning  E.Hellbom, 55x40

399 1278  Oljemålning E.Löfdal, 'Spinettspelerska' 70x66

399 2243  Oljemålning  Edvin Ollers, sädesfält, 1923, 50 x 63

S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2612  Oljemålning Ella Wanner 1955, 53x37

399 1348  Oljemålning  Frans Gard, "Solbelysta tallar" 66x93

399 2518  Oljemålning  Gustaf Strandberg-46, "Nordinggrå" 61x91

399 1435  Oljemålning H Carlstedt, 1913, 39x31

399 2622  Oljemålning  Ida Gisiko-Spärck 1896, 43x64

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2703  Oljemålning Insjölandskap, 60x90

399 2475  Oljemålning Josefine Haglid, "Skog" 46x60

399 2326  Oljemålning Karl Abel, "36x53

399 1234  Oljemålning Kopia Arefeldt, 1921, Sträckande änder, 55 x 89

399 2711  Oljemålning Lars Boman, ej ram, 100x120

399 2456  Oljemålning M Michelson, Hemrå 1979, ej ram, 78x85

399 2247  Oljemålning  Mårdström, Fiskeläge, 42 x 56

399 2669  Oljemålning medeltida stad, sign Schumacher, 30x40 ej ram

399 2028  Oljemålning Munktell, Gruvstad, -47, 49 x 40

399 2611  Oljemålning Nils Carlstedt, 51x42

399 1220  Oljemålning Nipstad, Fjällmotiv, 45x54

399 2702  Oljemålning Örn, 65x90

399 2423  Oljemålning osign Karl Erik Eriksson, 61x77

399 1347  Oljemålning  Otto Lindberg 1921, 100x74

399 2048  Oljemålning  Ove Olson Frankrike -55, 26x41

399 2194  Oljemålning  S.Kreuger, 1950, 70 x 60

399 2143  Oljemålning Sign Hagberg, 40x80

399 2145  Oljemålning Sign landskap, 60x90

399 2481  Oljemålning signerad U.W "Vid bron (Italien)" , 38x71

399 2673  Oljemålning Skutor i hamn, 51x99

399 2075  Oljemålning Telemarken Norge, JCM Riddersporre 1905, 40x62,

399 2480  Oljemålning Tord Leander-Engström, "Utsikt genom fönster" 42x34

399 2246  Oljemålningar 2 st, R.Arndal, Norrlandsmotiv, ca45 x 65

399 1208  Oljemålningar 3 st, Hult, Södemalmsmotiv

399 2468  Överkast För dubbelsäng, grön sammet, sytt på N.K

399 2337  Pallar 3 st snurrbara, mässing/läder

399 2332  Pallar mässing/läder, snurrbara, 1 par

399 2342  Päls

S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2343  Päls

399 2454  Paraplyställ Kina, höjd: 47

399 1250  Pärlhalsband 4st, sötvattenspärlor, Kina

399 1251  Pärlhalsband 6st, sötvattenspärlor, Kina

399 2389  Parti koppar

399 2340  Parti kuriosa Bla Medaljer

399 2341  Parti kuriosa Bla Sameslöjd

399 2527  Parti kuriosa orientaliskt, 7 del

399 2571  Parti linne

399 1267  Parti mynt silver ock koppar

399 2190  Parti vykort ca 500 st, Tidigt 1900-tal

399 2047  Pastell  Evy Låås, 25, 5x32, 5

399 2020  Pastell  Harald Lindberg, Skymningslandskap, Arholma -40, 30 x 20

399 2354  Pastell Stilleben, -32, 38 x 49

399 2196  Pastell + blandteknik Sven Hempel

399 2021  Pastellteckning (dds) 'Flicka i hatt', Tillskriven Ivan Ivarsson, 32 x 22

399 2052  Pelarbord 1890-tal, höjd: 75

399 2053  Pelarbord 2 st, höjd: 55/65

399 2317  Pelarbord Dia:48, höjd: 59

399 2385  Pepparkvarnar 11st, Alessi m.m

399 2237  Piano Steinway & sons, 1885 , totalrenoverat 1975 (besiktat genomgånget 060111 av firma Clavier) + pianopall

S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2769  Piedestal  höjd: 78 barockstil

399 2251  Piedestal flerarmad, höjd: 121

399 2252  Piedestal Sekelskifte, höjd: 138

399 2057  Piedestaler 1 par, höjd: 108

399 2562  Pigtittare 2st

399 2712  Pipor 3 st, porslin, sk

399 2065  Plafond Prismor, dia52

399 2751  Plunta + 4 st, snapsglas

399 2016  Polaroidkamera Modell 95A

399 1357  Porslin 3-del, Rörstrand (1-del med sprickor)

399 2512  Porslin 4-del, Meissen, Kunglig dansk m.m

399 2207  Porslin 5-del, Kina

399 2754  Porslin 50/60-tal, Spisa Ribb m.m

399 2566  Porslin 7-del, 50/60-tal, stig Lindberg m.m

399 2479  Pottskåp Sekelskifte

399 2217  Prakturna 1800-tal, glas, höjd: 46, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2104  Prydnadsram glas/mässing, Murano, 1920-tal, höjd: 27

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2076  Ram med olja, 45x35

399 2704  Ram med olja, 52x74

399 2629  Ramar 4 st, 42x34

399 2138  Regissörstolar 3 st X:it Lammhukt + tillhörande bordsben krom

399 2077  Relieftavlor porslin England, höjd: 21, 5

399 2147  Remmare 12 st

399 2485  Remmare 5+1 st

399 2749  Remmare 8 st

399 2046  Reseur mässing porslin, Elliott & Sons, London, höjd: 9, 5

399 2296  Rödvinsglas 12 st, Line

399 2255  Sabel 1800-tal

S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2132  Sabel med balja

399 2014  Saftbricka 1940 tal

399 1602  Salongsbord 102x57, höjd: 75

399 2129  Salongsbord 1890-tal, valnöt, höjd: 75 dia85

399 1638  Salongsbord Karl Johanstil, björk med låda och klaffar, höjd: 73

399 2429  Salongsgrupp 3 del, 1900ca

399 2685  Salongsgrupp 8-del, vitmålat, 1910-tal

399 2419  Salt o pepparströare i originalkartong, design Sigvard Bernadotte

399 2408  Salt+pepparströare Sigvard.Bernadotte, Skultuna

399 1080  Samovar mässing Rysk, höjd: 38

399 2319  Samovar Mässing, höjd: 58

399 1145  Sänggavel Grange, längd: 213

399 2184  Sängramar 2 st, Hans J Wegner, RY-möbler, 85 x 200

399 2658  Sängvärmare barock, mässing/järn

399 1012  Satsbord 3 del, svartbetsat

399 1043  Satsbord 3 del, teak

399 2500  Sekretär 1800-tal, längd: 107, djup: 46, höjd: 101

399 2688  Sekretär 1910-tal, vitmålad, längd: 87, djup: 48, höjd: 102

399 2269  Sekretär Vitmålad, längd: 96, djup: 53, höjd: 97

399 2399  Servisdelar 15-del, "Fasan" Gustavsberg (nagg)

399 2405  Servisdelar 15-del, "Sylvia", Rörstrand 1976-1982. Dekor av Sylvia Leuchovius på gods av Marianne Westman till Rörstrands 250-årsjubileum 1976. Porslin med dekor av penséer

399 2588  Sidenbroderi 1800-tal, Kina, 58x53

399 2725  Sidenbroderi Kina, 140x140

399 2308  Silver 2 del, silver

399 2409  Silver diverse ca 30 del

399 2676  Silver/ns 3 del

399 2579  Skål "Argenta" dia:12

399 8433  Skål Dia:29

399 1114  Skål Göran Wärff, Kosta, Dia32, höjd: 11

399 2377  Skål på fötter, kristall, längd: 36, höjd: 19

399 2297  Skål + vas G Nylund

399 2619  Skål+fat UE Höganäs, längd: 24/31

399 2466  Skålar 2st, färgat glas, 1st Rejmyre

399 2443  Skålar 2st, Kunglig Dansk + Bing & Grøndahl, dia:28 +10

399 2235  Skålfat Rosenthal, Dia30

399 2505  Skänk Furu, längd: 120 , djup: 49, höjd: 112

399 2068  Skänk Jugend, ek, 128x47x121

399 2598  Skåp 1800-tal, längd: 117, djup: 50, höjd: 194

399 2652  Skåp Allmoge, 1800-tal, senare bemålat, längd: 130, djup: 57, höjd: 88

399 2268  Skåp Intarsia, längd: 88, djup: 43, höjd: 120

399 2315  Skåp med intarsia, Funkis, längd: 135, djup: 48, höjd: 146

399 2498  Skåp med lådor, bemålat, längd: 96, djup: 35, höjd: 71

399 2229  Skedar 13 st, silver, 1940

399 2230  Skedar 4 st, silver, 1800-tal

399 2291  Skedar 6 + 1 st, Silver Ryssland, 1889

399 2382  Skedar 6st + ströare + 7-del, silver

399 2174  Skedar Silver, 27 del

399 2155  Skedar i etui 4 st, Bla Silver

399 2212  Skinkbestick 2 del, Silver, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2670  Skolplanscher 4 st

399 2364  Skrin trä, 1800-tal, längd: 29

399 2349  Skrivbord 1800-tal, längd: 123, djup: 74, höjd: 81

399 2186  Skrivbord Björk, längd: 135, djup: 72, höjd: 76

399 2187  Skrivbord Ek, längd: 129, djup: 72, höjd: 77

399 2115  Skrivbord England + stol, mahogny, 135x75x75

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2245  Skrivbord Mahogny, längd: 125, djup: 70, höjd: 75

399 2770  Skrivbord rokokostil, Bemålat, längd: 90, djup: 60, höjd: 74

399 1512  Skrivbord String, längd: 104, djup: 37, höjd: 72

399 2617  Skrivbordslampa NK, plåtskärm

399 2070  Skrivskåp snedklaff, England, idegran, 75x42x189

399 2393  Skrivställ 4-del, sten

399 2424  Skulptur "Shiva" brons, höjd: 36

399 2159  Skulptur  Astri Bergman-Taube, Flicka med fisk, höjd: 11, H Bergman fud

399 2489  Skulptur Gips, J Lundqvist, höjd: 32

399 2033  Skulptur Gustafsberg, Parian, 1911, höjd: 46

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2674  Skulptur Jade på stensockel, längd: 22

399 2529  Skulptur Kina, höjd: 40

399 2106  Skulptur lagad sockel, nagg, höjd: 20, 1800-tal

399 1317  Skulptur Porslin, Herman Fogelin, Kosmisk ko, höjd: 26

399 2615  Skulptur Soldat, brons, höjd: 25

399 2215  Skulptur+ par figuriner, Samearbeten

399 2300  Slagbord Sekelskifte, Nationalromantiskt

399 2321  Slagbord trä, längd: 87, djup: 165, höjd: 76

399 2375  Sockerruska Silver, England, höjd: 19

399 2732  Sockerskål Silver, England, höjd: 11

399 2699  Sockerskål + dosa, Bla Rosenthal

399 2697  Soffa 1890-tal, L

399 2263  Soffa Nyrokoko

399 2309  Soffa + 2st fåtöljer, Chippendalestil

399 1587  Soffa + fåtölj trä/läder France& Son, DK

399 2113  Soffbord England, längd: 130, höjd: 51

399 2499  Soffbord Teak, Danmark, (Wegner ?), Höjd: 50 cm, skivan; 129x50 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2707  Spegel 1920-tal, höjd: 100

399 2708  Spegel 1920-tal, höjd: 80

399 2600  Spegel Bemålad, höjd: 70

399 2289  Spegel Empire-stil, höjd: 98

399 2738  Spegel Förgylld, höjd: 53

399 2179  Spegel Furu

399 2437  Spegel Gust.stil, sekelskifte 1900, höjd: 70

399 1299  Spegel höjd: 142 (nyprod.)

399 2064  Spegel Jugend, höjd: 106

399 1541  Spegel Nyrokokostil, höjd: 118

399 2022  Spegel rokokostil, , nutida, höjd: 78

399 2620  Spegel + konsol, KarlJohan, höjd: 220

399 2581  Spegel + ljusstake, Erik Höglund, Kopparfly, furu

399 2772  Spegel + konsol Sent 1800-tal, förgylld, höjd: 270

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2041  Spegel+ Konsol, Nyrokoko

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 1269  Spegel+ Konsolbord

399 2771  Spegelbyrå Nyrokoko, Valnöt, längd: 125, djup: 52, höjd: 173

399 1186  Spegelskänk Jugend, längd: 150, djup: 45, höjd: 124

399 1017  Spelbord 1880-tal, höjd: 78

399 2054  Speldosebord  höjd: 49

399 2465  Spishundar 1-par, England, höjd: 15

399 2018  Statyett Brons, Spelande pan, sign IA -23, höjd: 21

399 2216  Statyett Gips, tre barn, höjd: 25

399 2271  Stegstol

399 2107  Stickvapen 4 del

399 1443  Stigbyglar 1-par, mässing, Asien

399 2546  Stinghyllor 2 st,

399 2371  Stol 1800-tal

399 2286  Stol Italien, 50-60-tal

399 2542  Stol+ pall, Design Olsson & Dåm

399 1063  Stolar 1 par, 1800-tal, Louis XV-stil

399 2042  Stolar 1 par, Gustaviansk stil

399 2320  Stolar 1-par, intarsia

399 2270  Stolar 1-par, Karl-Johanstil, rottingsitsar

399 2536  Stolar 1-par, Nyrokokostil

399 2521  Stolar 2st, Alf Svensson

399 2074  Stolar 3 + 1 st nyrokoko

399 2540  Stolar 3 st, med koskinn, Design Olsson & Dåm

399 2128  Stolar 4 st 1900 ca

399 2559  Stolar 6st, Design Börge Mogensen [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2030  Stolar Ett par, 1890-tal

399 2735  Stop 1800-tal, tenn

399 2221  Stop Silver, Hallberg, 1931, Graverat

399 2561  Stringhylla

399 2183  Stringhylla (3+1 hyllplan)

399 2522  Svärd 2st, Kina

399 2434  Sybord nyrokoko, alrot/björk, höjd: 75

399 2357  Sybord Rokokostil, Mahogny, höjd: 76

399 2322  Sykorg Björk

399 2630  Syltkruka Höganäs

399 2616  Syltkrukor 2 st Gustavsberg/Rörstrand, höjd: 21-23

399 1538  Syltkrukor 2 st. Höganäs, 10L + 1L

399 2609  Syltkrukor 3 st Höganäs, 1/4, 2 och 8 Liter

399 2009  Syltkrukor 5 st

399 2573  Syltkrukor Höganäs m.m

399 2608  Syltkrus 5st, Höganäs

399 2344  Tågset Fleischmann

399 2316  Takarmatur 1920-tal, dia:70

399 2272  Takarmatur 3-armad, järn, höjd: 20

399 8032  Takarmatur Jugend

399 2085  Takarmatur mässing, höjd: 45

399 2497  Takarmatur med kupor

399 2244  Takarmatur rokokostil, höjd: 55

399 2602  Takfotogen Jugend, mässing

399 2260  Takfotogenlampa Sekelskifte

399 1364  Taklampa 3st kupor, tidigt 1900-tal

399 1301  Taklampa Korgmodell, höjd: 80 (nyprod.)

399 2325  Taklampa målat glas

399 2287  Taklampa N.K, 50-tal

399 2202  Taklampa Tidigt 1900-tal, prismor, höjd: 32

399 2265  Tallrikar 10 st, Gustafsberg, Stig L, Berså (diskmaskinsskador)

399 2378  Tallrikar 2st, ' Famille Rose' (lagn.)

399 2384  Tallrikar 6+1, Arabia

399 2452  Tallrikar 6st, Bing & Grøndahl

399 2094  Tallrikar Kina diverse 5 del

399 2093  Tallrikar Kina, 1 par, sk

399 2691  Tallrikar + skykanna 13 del, Rörstrand Taverna

399 2649  Tallrikshylla 1800-tal, vitmålad, längd: 125, djup: 25, höjd: 145

399 2292  Tårtspade Silver Ryssland, 1892

399 2124  Tavla X-er Erixsson, tryck, 70x70

399 2582  Taxfigurin Lisa Larson, längd: 16

399 2209  Te/kaffegods 15-del, "Maria" Rosenthal

399 2376  Teburk Silver, England, höjd: 9

399 2482  Teckning Hugo Zuhr, "Modell" 29x23

399 1325  Teckningar 2 st, Kamke

399 2388  Tegods 11-del, Percy, "Vinranka"

399 2426  Telefon Kobra, grå

399 2431  Telefoner 2 st m ä

S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2428  Tennfat 2 st, 1800-tal, dia35/37

399 2368  Tennsoldater 7 st, 1800-tal,

399 2568  Terrin Göteborg

399 1044  Teservis 14 del. Rörstrand

399 2421  Teservis 15 del

399 1426  Teskedar ca 20 st, silver

399 2117  Tidskriftshylla trä/plåt, höjd: 187

399 1109  Tillbringare 2 st, Bing & Grøndahl, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2395  Toalettset 5-del, kristall

399 2360  Toilettset 5 del, kristall

399 2111  Trågsoffa Gustaviansk stil, O Bratt 'Apelzin', längd: 190, djup: 70

399 2273  Trampbil plåt

399 2577  Träskulpturer 2-del

399 2158  Träsnitt 2 st, Japan, på spegel, ca 19 x 32

399 2585  Träsnitt 3st, Japan, 1800-tal, 36x25

399 1141  Träsnitt  Svenolov Ehrén (1927-2004), Fjällgatan, 351/360, 73 x 62

399 1617  Tusch  Ulrica Hydman-Vallien -66, 27x39

399 1616  Tusch  Ulrica Hydman-Vallien, -66, 27x39

399 2373  Uppslagsverk 26-del, Nationalencyklopedin

399 2140  Ur 2 st

399 2274  Väggfat Ns, WMF, Jugend, längd: 29

399 2081  Vägghylla björk, höjd: 140

399 1439  Vägghylla Jonas Bohlin "Zink" 80-tal, höjd: 140

399 2618  Vägglampetter Skultuna "Reflex"mässing 3 st, höjd: 38

399 2008  Vägglyster  höjd: 38

399 2072  Väggpendyl  höjd: 12 typ Schwartzwald mässing

399 2470  Väggpendyl  höjd: 53

399 2123  Väggpendyl 1890-tal, höjd: 70

399 2112  Väggpendyl ek, höjd: 95

399 2742  Väggpendyl Förgylld

399 2493  Väggpendyl Förgylld, höjd: 53

399 2535  Väggrelief Gustafsberg, Lisa Larson, 35x35

399 1622  Väggrelief järn, sign, höjd: 25, 5

399 2299  Väggrelief Lisa Larson, Gustavsberg, 22 x 22

399 2225  Väggtallrikar 2 st, Rörstrand, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage] Dia31

399 2764  Väggur 1890-tal, höjd: 100

399 2310  Väggur 1900, höjd: 87

399 2095  Vas Gallé, Överfång, Jugend, höjd: 20, (nagg)

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2101  Vas Göran Wärff, Kosta, höjd: 18 inskriptioner

399 2148  Vas Josef Ekberg, 1922, höjd: 21

399 2531  Vas Kina, höjd: 36

399 2666  Vas Kina, höjd: 48

399 1351  Vas Orrefors, kristall, höjd: 24

399 2005  Vas på fot, Glas/metall, Sekelskifte,

399 2367  Vas Rörstrand, höjd: 40, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

399 2401  Vas Rosenthal, Winblad, höjd: 22

399 2218  Vas Satsumas, höjd: 30

399 2677  Vas snäcka på tennfot, Svenskt Tenn,

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2655  Vas stengods, Gunnar Nylund, höjd: 46

S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2650  Vas stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 28

399 2165  Vas + skål + fat Bla Arabia & Stålhane

399 1016  Vas/kanna (dds) 'Prunella', Karin Björquist för Gustavsberg, brun med vit horisontell streckderkor på fram- och baksida, ljust turkos inuti, höjd: 14 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG PRUNELLA'

399 2213  Vaser 1 par, Rörstrand, höjd: 16

399 2391  Vaser 2st + tillbringare

399 2063  Vaser 2st, 1st UE Sweden, höjd: 26

399 2038  Vaser 3 st, keramik/glas

399 2163  Vaser & skålar 5 del, (Miniatyrer), Bla Gunnar Nylund (fat sk)

399 2164  Vaser + skål 3 del, Bernt Friberg

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2149  Vaser + skål 4 del

399 2450  Vikingabåt Brons, höjd: 39

399 2748  Vinglas 10 st

399 2538  Vinställ Design Olsson & Dåm, höjd: 75

399 1509  Vitrinskåp  längd: 70, djup: 35, höjd: 145

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)

399 2698  Vitrinskåp ek, 155x46x142

399 2557  Vitrinskåp furu, längd: 105, djup: 36, höjd: 192

399 2032  Vitrinskåp Intarsia, längd: 51, djup: 33, höjd: 109

399 2171  Vitvinsglas 6 st

399 2403  Vitvinsglas 6st

399 2644  Vykort + Bilder, Diverse m.ä, Norge m.m

399 2414  Ytterfoder 2st, Bertil Vallien, Rörstrand, höjd: 13

399 2569  Ytterfoder Gustavsberg m.m

399 2415  Ytterfoder Waldemarsudde, dia:26