399 2576 Adventsljusstakar 5st, Lisa Larson
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2710 Affisch Beatles, 74x51, på masonite
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2663 Affisch Kandinsky, 59x83
399 2530 Ägg Kina, höjd: 30 (nyprod.)
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2572 Äggkoppssamling
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2634 Akryltavlor 2 st Idewall
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2668 Akvarell A Gabriel, 54x42
399 2586 Akvarell Kina, 1800-tal, 78x42
399 2753 Akvarell Natanael Beskow, 1887, Kvinna på stol, 29 x 22
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2049 Akvarell Ove Olson Bretagne 1937, 39x51
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2167 Akvarell Salvadó, Tupp, 92 x 64
399 2471 Akvarell Sekelskifte, 23x30
399 1313 Akvarell Sign, 30x24
399 2713 Akvarell sign. E Beskow -91, Läsande flicka, 23x16 (bla vikskador)
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2737 Akvarell tillskriven Stina Koltoff, Hammarby herrgård (västmanland), 1914, 21 x 28
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2473 Akvarell Willie Weberg, 35x50
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2587 Akvareller 3st, Kina, 18/1900-tal, 36x57 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2722 Akvareller 5 st, 1940talet, 21x26
399 2584 Akvareller 5st, Kina, tidigt 1900-tal, 20x32
399 2662 Allmogeväv Skåne, 93x50
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 8550 Ampel Empir, dia 77, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2606 Ampel gustaviansk stil, blå glaskupa, höjd: 80
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2006 Ampel Karl Johan-stil
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2628 Ampel Malm, höjd: 33
399 2004 Ampel med prismor
399 2567 Ampel Prismor, dia:40
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2435 Ampel prismor, höjd: 21 dia:31
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2192 Applique Gustaviansk, 17/1800-tal, höjd: 58
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 1216 Bägare 6 st, Silver
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 1318 Bägare diverse Silver,
399 1073 Bägare Konstglas, Ivar Majgren Skansen Unik, inskription Göran 50, höjd: 25
399 2430 Balansvåg med vikter
399 2525 Ballerina Metall, höjd: 41 (nyprod.)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2170 Bålskål Gustafsberg, Svea, Dia. 36, (nagg)
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2700 Barnfiol med stråke i väska
399 2696 Barnfiol med stråke i väska
399 2694 Barnfiol med stråke i väska
399 2127 Barskåp Intarsia, 83x42x117, spräckt glasskiva inuti
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2541 Barstol med koskinn, Design Olsson & Dåm
399 2392 Båtskulptur Nicke Rosén, höjd: 32
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 1343 Behållare med tapp, Höganäs, höjd: 53
399 2203 Bestick 8-del, silver
399 2555 Bestick 9-del, silver
399 2222 Bestick Ns
399 2090 Bestick silver 10 dessertknivar + 7 del ( ryska/finska)
399 2306 Biograf fåtöljer 3 st
399 2303 Blombord Gustaviansk stil, höjd: 70
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2259 Blombord Sekelskifte, höjd: 77
399 2035 Blunddocka med hatt i låda, 1940-tal
399 5043 Blyerts 2st, Stellan Mörner, 'Porträtt' 1930 +1940, 55x43
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2121 Blyerts Oskar Bergman, Björkar under aftonsstjärna, 12x17
399 2330 Böcker 10+15-del, Albert Engström
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2335 Böcker 12-del, Hjalmar Bergman
399 2333 Böcker 12-del, Selma Lagerlöf
399 2331 Böcker 20+2-del, August Strindberg
399 2336 Böcker Dan Andersson + Viktor rydberg m.m
399 2339 Böcker diverse Sthlm + konstlitteratur
399 1379 Bojaner 1-par, Kina, höjd: 19
399 1436 Bokhylla Sekelskifte 1900, mahogny med intarsia, längd: 101, djup: 25, höjd: 217
399 2687 Bokhylleskåp 1910-tal, vitmålat, längd: 99, djup: 32, höjd: 165
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2045 Bokskåp 1890-tal, ek85x47x212
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2768 Bokskåp Karl Johan-stil, Mahogny, mässingsbeslag, längd: 143, djup: 40, höjd: 190
S�ldes f�r 7.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2031 Bokskåp Sent 1800-tal, Valnöt, längd: 75, djup: 43, höjd: 208
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2509 Bokskåp Valnöt, 1800-tal, längd: 110, djup: 55, höjd: 225
S�ldes f�r 8.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2214 Bokstöd 1 par, Trä, (Bulldogs), höjd: 17
399 2508 Bokstöd 1-par, "Munkar" gips, höjd: 18
399 2607 Bonad Indien, 117x175
399 2445 Bonbonjär Delft, höjd: 17
399 2281 Bord Funkis, diameter: 70, höjd: 56 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2701 Bord Vitmålat, tidigt 1900-tal, dia:76 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2318 Bord + 4st stolar + sideboard, Jugend, ek
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 1332 Bordsfotogen + 2st vägglamor (f.d fotogen omgjorda till el)
399 1213 Bordsfotogenlampa Sekelskifte,
399 1050 Bordslampa brons/bakelit, 20/30-tal
399 2564 Bordslampa glaskupa
399 1040 Bordslampa Jugend, koppar, höjd: 60
399 1147 Bordslampfot Dresden
399 1581 Bordslampor 1 par, jugendstil, höjd: 43
399 2087 Bordslyster höjd: 46
399 2366 Bordslystrar 1 par, Gustaviansk stil
399 2425 Bordspendyl Junghans, höjd: 35
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2728 Bordssurtout Sekelskifte
399 2073 Bordsur ek, höjd: 33
399 1387 Bordsur Lejon + speldosa (nyprod)
399 2228 Brevpress Gusum, groda, längd: 13
399 2110 Bricka bemålad
399 2358 Bricka Glas/ns, längd: 60
399 2233 Bricka Nysilver, Dia38, graverad på undersida
399 2080 Brickbord Ek
399 2060 Brickor 2 st NS, längd: 57/62
399 2359 Brickor 2 st, Ns
399 2590 Brosch 14k, 15, 4g, Ametist, längd: 6, en sten med nagg
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2351 Burk med lock & hänkel, Jugend, Glas/metall,
399 1575 Burk med lock 1800-tal, Rosenthal, Sanssouici, höjd: 8
399 2686 Butlers tray längd: 120, höjd: 48
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2550 Butlers tray Mahogny
399 2348 Byrå 1800-tal, längd: 84, djup: 46, höjd: 83
399 2433 Byrå 1890, mahogny, längd: 93, djup: 55, höjd: 75
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 1042 Byrå 2 lådor, träfanér, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2436 Byrå avlutad, längd: 92, djup: 47, höjd: 84
399 2324 Byrå Björk, 4st lådor, längd: 82, djup: 46, höjd: 73
399 2253 Byrå Björk, Sekelskifte, längd: 92, djup: 52, höjd: 85 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2312 Byrå Gust.stil, längd: 80, djup: 43, höjd: 76
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2122 Byrå Louis XVI-stil, stenskiva, 87x41x73
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2304 Byrå med stenskiva, längd: 62, djup: 35, höjd: 68
399 2558 Byrå sekelskifte 1900 , längd: 98, djup: 46, höjd: 112 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2188 Byrå Sekelskifte, Bemålad, längd: 95, djup: 50, höjd: 118
399 2520 Byrå vitmålad, längd: 73, djup: 42, höjd: 83
399 2407 Champagneglas 6st
399 2261 Chiffonjé 1800-tal, längd: 107, djup: 49, höjd: 140 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2347 Chiffonjé 1800-tal, längd: 112, djup: 55, höjd: 137
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 1660 Chiffonjé ådringsmålad, 103x48x118
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2109 Chokladkanna mässing + oljelampa tenn
399 2105 Cigarettskrin silver, längd: 12
399 2285 Cittra i väska (dubbel)
399 2200 Clubfåtölj nutida
399 2356 Coaster 1 par+ 1 st
399 2173 Coaster 1 par, Pläter
399 2583 Collage 2st, Kina, 106x31
399 2504 Collier 13 st, Odlade sötvattenspärlor
399 2503 Collier odlade sötvattenspärlor, 5 st, längd: 39
399 2502 Collier odlade sötvattenspärlor, 5 st, längd: 40
399 2553 Cremekoppar 6st, Rörstrand
399 1262 Damur 14k, emaljtavla
399 2189 Dekorelement Sent 1800-tal, Brons, höjd: 54
399 2720 Docka Karoliner, höjd: 45
399 2463 Docka Tyskland m.ä, höjd: 29
399 2643 Dockor 3st, Ryssland
399 2741 Dockservis Porslin
399 2743 Dockskåpsmöbler mm
399 2172 Dopset Silver, 4 del i schatull, NK
399 2191 Dosa 18k, med turkos
399 2205 Dosor 2st + sockerströare, silver
399 1061 Dragspel m.ä
399 2469 Elefanter 2st, Upsala-Ekeby, längd: 32+34 Vicke Lindstrand + Thomson (lagad)
399 2178 Elgitarr
399 2624 Emmafåtöler 1-par, 1800-tal
399 1494 Emmor 1 par
399 1585 Etsning efter oljemålning av J. W. Wallander, Ulla Winblad, 40x53
399 2051 Etsning Ferdinand Boberg, 1888, sign
399 2462 Etsning H Lindqvist, Rosendal, 34x48
399 2181 Etsning Lejon, Sign, 23 x 31
399 2264 Etsning Ossian Elgström, 30x25
399 2007 Etsningar 2 st, Curt Hamne+ 1st 1912
399 2483 Etsningar 2st, Bertil 'Bull' Hedlund
399 2484 Etsningar 2st, Rembrandt (dragna c:a 1930, 13x11
399 2681 Fågelbad höjd: 64, gjutjärn
399 2682 Fågelbur höjd: 56
399 2447 Fågelfigurin Bing & Grøndahl, längd: 23
399 2640 Fällbord vitmålat, 1800-tal
399 2069 Färg-tv Bang Olufsen, fjärr finns
399 1090 Färgetsningar sign, 35/150 , 35/200
399 2514 Färglitografi Arne Nilsson, "La Coupole" 100x68
399 2477 Färglitografi Bengt Landin, 49/390, 45x36
399 1277 Färglitografi Bert Håge-Häverö, 249/360, 39x53
399 2472 Färglitografi Berta Hansson, "Kor" p.t, 50x60
399 2517 Färglitografi Cesare, 207/360
399 2250 Färglitografi Emanuel, Jazzpianisten, 10/220, 40 x 30
399 2130 Färglitografi Evy Låås, -77, 293/360, 46x61
399 2495 Färglitografi Jan Naliwajko, 252/360, 73x63
399 2248 Färglitografi Lars Norrman, Flicka med parasoll, 64 x 41
399 1210 Färglitografi Lofoten, Roland Svensson, 30x45
399 2169 Färglitografi R Ljunggren, 21/50, 34x40
399 2056 Färglitografi Roland Svensson Provtryck, 22x37
399 2513 Färglitografi Rolf Lidberg, 58/175, 25x19
399 2086 Färglitografi sign, 52x74
399 2570 Färglitografi Signerad. "Blaiseholmen" 42/300, 45x62
399 2126 Färglitografi Stefan Lindqvist 1/1, 34x37
399 2717 Färglitografi Sven E:et Erixon, 8/200, 22x27 ej ram
399 2459 Färglitografi Ulf Wahlberg HC, 50x65
399 2386 Fat Arabia
399 2365 Fat Porslin, 1800-tal, Dia. 34
399 2152 Fat Rörstrand, Jugend, Nils Emil Lundström, Dia. 37, (glasyrsläpp)
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2153 Fat+ skål med lock, Rörstrand, Jugend
399 1076 Fåtölj med fotpall, skinn Ekornes
399 2656 Fåtöljer 1 par, läder tyg, sk, 1920-tal
S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2545 Fåtöljer 1 par, Philippe Starck, "Costes", för Aleph, Italien. Mahogny, ben av svartlackerad metall. Svart stoppad lädersits
S�ldes f�r 5.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 1588 Fåtöljer 1 par, trä/läder, France & Son DK
399 2305 Fåtöljer Ett par, Karin Bruno Mathsson
399 2394 Fickur 2st + dosa, silver
399 2726 Fickur 6 st, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], Bla silver
399 2440 Fickur Gulddoublé i etui
399 2591 Figurer + skål 3st Jade + 1st Netsuke + skål dia:8
399 2442 Figurin "Kvinna" konstmassa, höjd: 48
399 1046 Figurin Lisa Larson, lejon,
399 2010 Figurin Porslin, höjd: 18
399 2653 Figurin stengods, Lejon, Lisa Larson, höjd: 14
399 2162 Figuriner 2 st, Lisa Larson & UE
399 2651 Figuriner 2 st. stengods, Katt och Häst, Lisa Larson, höjd: 6, 5 - 10
399 2204 Figuriner 2st, 1-del Meissen (lagad), höjd: 13
399 2511 Figuriner 2st, 1st Royal Dux
399 2241 Figuriner 3 st
399 2239 Figuriner 5 st, djur bla. Kunglig dansk
399 2240 Figuriner Ett par
399 2135 Fiol med stråke
399 2097 Fisk brons Kina, på marmorsockel, längd: 18
399 2402 Fiskbestick 12 del, NS
399 2198 Fotogravyr efter Tofano, Enfin seuls, 30 x 19
399 1094 Fotpall
399 2467 Fotpall Karl-Johanstil
399 1363 Frimurarring 18 K, 5, 7 g, 1906
399 2563 Fruktfat vasdel saknas, sent 1800-tal
399 1546 Fruktfat på fot kristall, höjd: 26
399 2037 Fruktservis 13 del, Rörstrand
399 2036 Fruktservis 13 del, Rörstrand
399 2575 Fruktskål Alessi, stål, höjd: 22
399 2464 Fruktskål på fot, N.S, höjd: 25
399 2723 Fruktskål Silver 1931, dia:24, höjd: 18
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2633 Frukttavlor 7 st, tryck 26x19
399 2301 Garderobsskåp Bemålat, längd: 80 G.53, höjd: 180
399 2256 Gevär med bajonett slaglås, 1800-tal
399 2478 Glasmålning Eric Heinertz, 26x47
399 1232 Glasservis c:a 60 del. Johansfors
399 2150 Glasservis ca 60 del, Orrefors, Bla karaff
399 2370 Glasservisdelar
399 2380 Glasservisdelar c:a 70-del
399 2012 Glasservisdelar ca 20 del
399 2487 Glasservisdelar ca 20 del, Färgat glas
399 2011 Glasservisdelar Helga, ca 40 del
399 2496 Golvlampa 1930-tal
399 2279 Golvlampa Funkis
399 2017 Golvlampa smide
399 2603 Golvlampor 1-par, onyx
399 2131 Golvur
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2490 Golvurna keramik, höjd: 47
399 2637 Golvurnor 1 par Nittsjö sign EM, höjd: 55
399 2027 Grafiskt blad Jacques, Kvinna vid bord, 36 x 53
399 2659 Gravyr handkolorerad, Italien, 27x36
399 2283 Gravyrer Div lösa blad
399 2220 Grötskål 1800-tal, Tenn, Lemon
399 2613 Hallampa glas/pärlfrans, dia20
399 2055 Hallbyrå Rokokostil, höjd: 78
399 2494 Hallmöbel Sekelskifte, höjd: 200
399 2323 Hallykta höjd: 43
399 2206 Halssmycke Silver, Svensk design
399 2208 Handspegel Jugend
399 2631 Hästporträtt 6st, C:T H Ericsson
399 2029 Herrarmbandsur Massimo Dutti
399 2773 Hörnskåp 1800-tal, Bemålat, höjd: 135
399 2023 Hörnskåp Allmoge, 1800-tal, höjd: 110
399 2690 Hörnskåp Gust.stil, höjd: 190
399 2574 Hushållsvåg + Kaffekvarn
399 2665 Huvud terrakotta, höjd: 20
S�ldes f�r 10.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2739 Ikon 1900-tal, Ryssland, 23 x 18
399 1533 Jardiniere + dosor 3 del, Bla Rörstrand
399 2254 Jordglob 30-tal, med kompass
399 2180 Julkort ca 250 st, Tidigt 1900-tal
399 2724 Julljusstakar 2 st, trä, höjd: 32/50
399 2278 Kaffegods Bavaria
399 2592 Kaffegods c:a 25-del, "Landskapsblommor"
399 2730 Kaffekanna Silver, Markström & Co
399 2298 Kaffeservis 3 del, Ns
399 2102 Kaffeservis 3 del, NS
399 2211 Kaffeservis 4-del, metall
399 2747 Kaffeservis Bavaria, cA 25 del
399 2061 Kaffeservis Lidköping, 11 del
399 2232 Kaffeservisdelar ca 20 del, lidköping
399 2231 Kaffeservisdelar ca 30 del, Karlskrona
399 2089 Kaffeskedar 12 st , silver (Osk Lindroos Helsinki)
399 2396 Kakburkar 4st, m.ä
399 2210 Kakfat Sekelskifte, höjd: 27
399 2262 Kamin Norrahammar, höjd: 75
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2058 Kandelaber mässing/svart trä, höjd: 48 sign ThN
399 2071 Kandelaber porslin, höjd: 26
399 2369 Kanna Mässing, Skultuna
399 2610 Kanna mässing, Västerås
399 2103 Kannor 3 st NS/mässing
399 2137 Karaffer 2 st + bägare
399 2390 Karaffer 3st
399 2638 Karmstol Bruno Mathsson, Eva" läder
399 2284 Karmstol Danmark 50-60-tal, ek/läder (skadad sits)
399 2066 Karmstolar 1 par Karl Johan-stil,
399 2160 Karmstolar 4 st, Jörgen Kastholm, 60-tal, Duba Danmark
399 1010 Karmstolar Ett par, Danmark
399 2257 Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2752 Karotter 2 st, ns
399 2684 Karotter & fat 5 del, Picknick & koka
399 2446 Kattfigurin höjd: 34
399 1362 Keramik 1-del Adelborg Rörstrand , 2-del Upsala-Ekeby
399 1641 Keramik 3 del, Kina
399 2519 Keramik 4-del, Upsala-Ekeby
399 2040 Klockställ+ skrin med lock
399 2400 Konjakskupor 8st, Orrefors
399 1661 Konsolbord 1800-tal, 75x37x74
399 2157 Konstglas 2 del, Paolo Venini, Murano & Boda Engman, höjd: 6-10
399 2411 Konstglas 3-del
399 1410 Koparstick flertalet lösa blad, m.ä
399 2134 Koppar div
399 2133 Koppar div
399 2099 Koppar div, 5 del
399 2589 Kopparstick Piranesi "Vedutta Di Roma" 1700-tal, 46x70 (beskuren)
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2280 Kristallmottagare M.Ä
399 2565 Kristallskålar 4st, 3st Orrefors
399 2760 Kruka höjd: 35
399 2605 Kuddar 2 st Allmoge Skåne
399 2556 Kungörelser mm,
399 2108 Kuriosa div
399 2100 Kuriosa diverse bla. 2 solfjädrar
399 1411 Lampbord 1 par, Rokokostil, höjd: 70
399 2432 Lampbord Intarsia, höjd: 63
399 2175 Lampett Mässing, höjd: 27
399 2355 Lampetter 1 par
399 2734 Lampetter 1 par, Mässing, höjd: 30
399 1038 Lampetter 1 par, mässing/blått glas
399 2003 Lampetter 1 par, metall
399 1297 Lampetter 1-par, korgmodell, höjd: 47 (nyprod.)
399 1532 Lappskedar + sockertång, 13 del, Silver, 1957, Gidlöfws kiruna
399 2276 Lås antikt
399 2449 Lejon Lisa Larson, höjd: 14
399 2441 Leksakståg Hornby, i originalkartong
399 2453 Linne div
399 2661 Litografi Hans Haffenrichter 1923, "Bauhaus" 15/50, 25x18
399 2680 Litografi Lars Norrman, "Dambadet i Mölle" 149/310
399 2534 Litografier 4st, Kirunamotiv,
399 2601 Ljuskrona Empirestil, höjd: 60
399 2733 Ljuskrona Empirestil, höjd: 90 (lösa prismor finns)
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 1513 Ljuskrona Gust.stil, höjd: 75
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2763 Ljuskrona malm
399 8124 Ljuskrona Maria Theresestil, höjd: 55
399 2759 Ljuskrona Maria Theresia, höjd: 50
399 2084 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 60
399 1594 Ljuskrona Rokokostil, höjd: 80
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2461 Ljuskrona Sekelskifte 1900, höjd: 65
399 2353 Ljusstakar 1 par, Gusum + bläckställ [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2098 Ljusstakar 1 par, malm, höjd: 24 med ljusskärmar
399 2362 Ljusstakar 1 par, Mässing, Skultuna, höjd: 17
399 1421 Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 19
399 2363 Ljusstakar 1 par, ns, höjd: 26
399 2383 Ljusstakar 1-par, tenn, höjd: 17
399 2374 Ljusstakar 1-par, tenn, höjd: 20
399 2361 Ljusstakar 3 st, Mässing (1 manchett saknas), höjd: 21
399 2227 Ljusstakar Ett par, Ns, höjd: 20
399 2223 Ljusstakar Ett par, Silver, GAB, höjd: 9
399 2092 Lockurna sk , höjd: 39
399 2439 Lösa blad affischer etc
399 2716 Mapp med diverse lösa blad
399 2139 Märklin tåg och delar
399 2379 Martiniglas 11st, Boda
399 2709 Martiniglas Sigvard B, ns +3 ljusstakar silver
399 2679 Matberedare rostfri, Dormeyer
399 2397 Matbestick 12+11+8, Servus
399 2675 Matbestick Norge tenn i originalkartonger, 23 del
399 2678 Matbestick NS diverse
399 8396 Matsalsgrupp Barockstil, 9 del
399 1247 Matsalsskåp Mahogny, längd: 122, djup: 48, höjd: 195 [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 1651 Matservis "Anita" Rörstrand ca 55 del
399 2448 Matservis c:a 50-del, "Gröna Anna" Rörstrand
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2136 Matservisdelar "Delft" Göteborg
399 2580 Matservisdelar c:a 30-del, Lidköping
399 2406 Matskedar 10 st, silver
399 2548 Matta Indotäbriz, 96x61
399 8080 Matta orientalisk, Anatol, 215x300 (slitage)
399 2457 Matta orientalisk, Borchalou Old, 146x233
399 8109 Matta orientalisk, Borchalou, 212x296
399 2594 Matta orientalisk, Esfahan, silkevarp, 157x235 (fläckar)
399 2632 Matta orientalisk, Ghom, 175x257
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2314 Matta orientalisk, Hamadan, 130x200
399 2706 Matta orientalisk, Hamadan, 133x250
399 2313 Matta orientalisk, Hamadan, 140x227
399 1499 Matta orientalisk, Kashan, 265x380
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2460 Matta orientalisk, Old Hamadan, 133x210
399 2740 Matta orientalisk, old Hamadan, 140x190
399 2458 Matta orientalisk, Old Kaukas, 120x179
399 2745 Matta orientalisk, Pakistan , 128x192
399 2537 Matta orientalisk, Semi-antik Shiraz, 238x331 (slitage)
399 2595 Matta orientalisk, Silke-ghom, 105x165 (skadad kortsida)
399 2277 Matta orientalisk, Tunisien, 134x218
399 2293 Matta Röllakan, sign, MÅ, 200 x 140
399 2549 Matta Ryssland, 75x132
399 2079 Möbeltyg ca 7 m
399 2746 Mockaservis delar
399 2034 Modellfartyg, höjd: 58
399 1298 Monterskåp längd: 69, djup: 45, höjd: 172 (nyprod) spricka
399 2013 Musikmöbel Idegran England, 60x45x80
399 2088 Nålfat GAB silver, dia12
399 2062 Nattygsbord 1 par, England, marmorskiva, 52x42x62
399 2372 Nattygsbord Sekelskifte, höjd: 75
399 2604 Oljemålning längd: E Jönsson, "Bokskog" 45x53
399 2329 Oljemålning "Fjordlandskap" 25x41
399 2327 Oljemålning "Rovfåglar" 35x53
399 2422 Oljemålning A Roos, Strängnäs domkyrka, 69x52
399 2532 Oljemålning Arth Kriström, 1935, Umfors, Tärna, 50x78
399 2744 Oljemålning Arthur Heickell, insjölandskap, 40x50
399 2533 Oljemålning B Wahlberg, Sydländsk by, 65x80
399 2024 Oljemålning Birger Welander, "Härjedalen", 30 x 121
399 2345 Oljemålning Ciro, Utsikt från Italiensk terrass, 38 x 49
399 2182 Oljemålning Constantin, Vinterlandskap, -32, 29 x 39
399 2515 Oljemålning E.Hellbom, 55x40
399 1278 Oljemålning E.Löfdal, 'Spinettspelerska' 70x66
399 2243 Oljemålning Edvin Ollers, sädesfält, 1923, 50 x 63
S�ldes f�r 9.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2612 Oljemålning Ella Wanner 1955, 53x37
399 1348 Oljemålning Frans Gard, "Solbelysta tallar" 66x93
399 2518 Oljemålning Gustaf Strandberg-46, "Nordinggrå" 61x91
399 1435 Oljemålning H Carlstedt, 1913, 39x31
399 2622 Oljemålning Ida Gisiko-Spärck 1896, 43x64
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2703 Oljemålning Insjölandskap, 60x90
399 2475 Oljemålning Josefine Haglid, "Skog" 46x60
399 2326 Oljemålning Karl Abel, "36x53
399 1234 Oljemålning Kopia Arefeldt, 1921, Sträckande änder, 55 x 89
399 2711 Oljemålning Lars Boman, ej ram, 100x120
399 2456 Oljemålning M Michelson, Hemrå 1979, ej ram, 78x85
399 2247 Oljemålning Mårdström, Fiskeläge, 42 x 56
399 2669 Oljemålning medeltida stad, sign Schumacher, 30x40 ej ram
399 2028 Oljemålning Munktell, Gruvstad, -47, 49 x 40
399 2611 Oljemålning Nils Carlstedt, 51x42
399 1220 Oljemålning Nipstad, Fjällmotiv, 45x54
399 2702 Oljemålning Örn, 65x90
399 2423 Oljemålning osign Karl Erik Eriksson, 61x77
399 1347 Oljemålning Otto Lindberg 1921, 100x74
399 2048 Oljemålning Ove Olson Frankrike -55, 26x41
399 2194 Oljemålning S.Kreuger, 1950, 70 x 60
399 2143 Oljemålning Sign Hagberg, 40x80
399 2145 Oljemålning Sign landskap, 60x90
399 2481 Oljemålning signerad U.W "Vid bron (Italien)" , 38x71
399 2673 Oljemålning Skutor i hamn, 51x99
399 2075 Oljemålning Telemarken Norge, JCM Riddersporre 1905, 40x62,
399 2480 Oljemålning Tord Leander-Engström, "Utsikt genom fönster" 42x34
399 2246 Oljemålningar 2 st, R.Arndal, Norrlandsmotiv, ca45 x 65
399 1208 Oljemålningar 3 st, Hult, Södemalmsmotiv
399 2468 Överkast För dubbelsäng, grön sammet, sytt på N.K
399 2337 Pallar 3 st snurrbara, mässing/läder
399 2332 Pallar mässing/läder, snurrbara, 1 par
399 2342 Päls
S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2343 Päls
399 2454 Paraplyställ Kina, höjd: 47
399 1250 Pärlhalsband 4st, sötvattenspärlor, Kina
399 1251 Pärlhalsband 6st, sötvattenspärlor, Kina
399 2389 Parti koppar
399 2340 Parti kuriosa Bla Medaljer
399 2341 Parti kuriosa Bla Sameslöjd
399 2527 Parti kuriosa orientaliskt, 7 del
399 2571 Parti linne
399 1267 Parti mynt silver ock koppar
399 2190 Parti vykort ca 500 st, Tidigt 1900-tal
399 2047 Pastell Evy Låås, 25, 5x32, 5
399 2020 Pastell Harald Lindberg, Skymningslandskap, Arholma -40, 30 x 20
399 2354 Pastell Stilleben, -32, 38 x 49
399 2196 Pastell + blandteknik Sven Hempel
399 2021 Pastellteckning (dds) 'Flicka i hatt', Tillskriven Ivan Ivarsson, 32 x 22
399 2052 Pelarbord 1890-tal, höjd: 75
399 2053 Pelarbord 2 st, höjd: 55/65
399 2317 Pelarbord Dia:48, höjd: 59
399 2385 Pepparkvarnar 11st, Alessi m.m
399 2237 Piano Steinway & sons, 1885 , totalrenoverat 1975 (besiktat genomgånget 060111 av firma Clavier) + pianopall
S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2769 Piedestal höjd: 78 barockstil
399 2251 Piedestal flerarmad, höjd: 121
399 2252 Piedestal Sekelskifte, höjd: 138
399 2057 Piedestaler 1 par, höjd: 108
399 2562 Pigtittare 2st
399 2712 Pipor 3 st, porslin, sk
399 2065 Plafond Prismor, dia52
399 2751 Plunta + 4 st, snapsglas
399 2016 Polaroidkamera Modell 95A
399 1357 Porslin 3-del, Rörstrand (1-del med sprickor)
399 2512 Porslin 4-del, Meissen, Kunglig dansk m.m
399 2207 Porslin 5-del, Kina
399 2754 Porslin 50/60-tal, Spisa Ribb m.m
399 2566 Porslin 7-del, 50/60-tal, stig Lindberg m.m
399 2479 Pottskåp Sekelskifte
399 2217 Prakturna 1800-tal, glas, höjd: 46, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2104 Prydnadsram glas/mässing, Murano, 1920-tal, höjd: 27
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2076 Ram med olja, 45x35
399 2704 Ram med olja, 52x74
399 2629 Ramar 4 st, 42x34
399 2138 Regissörstolar 3 st X:it Lammhukt + tillhörande bordsben krom
399 2077 Relieftavlor porslin England, höjd: 21, 5
399 2147 Remmare 12 st
399 2485 Remmare 5+1 st
399 2749 Remmare 8 st
399 2046 Reseur mässing porslin, Elliott & Sons, London, höjd: 9, 5
399 2296 Rödvinsglas 12 st, Line
399 2255 Sabel 1800-tal
S�ldes f�r 10.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2132 Sabel med balja
399 2014 Saftbricka 1940 tal
399 1602 Salongsbord 102x57, höjd: 75
399 2129 Salongsbord 1890-tal, valnöt, höjd: 75 dia85
399 1638 Salongsbord Karl Johanstil, björk med låda och klaffar, höjd: 73
399 2429 Salongsgrupp 3 del, 1900ca
399 2685 Salongsgrupp 8-del, vitmålat, 1910-tal
399 2419 Salt o pepparströare i originalkartong, design Sigvard Bernadotte
399 2408 Salt+pepparströare Sigvard.Bernadotte, Skultuna
399 1080 Samovar mässing Rysk, höjd: 38
399 2319 Samovar Mässing, höjd: 58
399 1145 Sänggavel Grange, längd: 213
399 2184 Sängramar 2 st, Hans J Wegner, RY-möbler, 85 x 200
399 2658 Sängvärmare barock, mässing/järn
399 1012 Satsbord 3 del, svartbetsat
399 1043 Satsbord 3 del, teak
399 2500 Sekretär 1800-tal, längd: 107, djup: 46, höjd: 101
399 2688 Sekretär 1910-tal, vitmålad, längd: 87, djup: 48, höjd: 102
399 2269 Sekretär Vitmålad, längd: 96, djup: 53, höjd: 97
399 2399 Servisdelar 15-del, "Fasan" Gustavsberg (nagg)
399 2405 Servisdelar 15-del, "Sylvia", Rörstrand 1976-1982. Dekor av Sylvia Leuchovius på gods av Marianne Westman till Rörstrands 250-årsjubileum 1976. Porslin med dekor av penséer
399 2588 Sidenbroderi 1800-tal, Kina, 58x53
399 2725 Sidenbroderi Kina, 140x140
399 2308 Silver 2 del, silver
399 2409 Silver diverse ca 30 del
399 2676 Silver/ns 3 del
399 2579 Skål "Argenta" dia:12
399 8433 Skål Dia:29
399 1114 Skål Göran Wärff, Kosta, Dia32, höjd: 11
399 2377 Skål på fötter, kristall, längd: 36, höjd: 19
399 2297 Skål + vas G Nylund
399 2619 Skål+fat UE Höganäs, längd: 24/31
399 2466 Skålar 2st, färgat glas, 1st Rejmyre
399 2443 Skålar 2st, Kunglig Dansk + Bing & Grøndahl, dia:28 +10
399 2235 Skålfat Rosenthal, Dia30
399 2505 Skänk Furu, längd: 120 , djup: 49, höjd: 112
399 2068 Skänk Jugend, ek, 128x47x121
399 2598 Skåp 1800-tal, längd: 117, djup: 50, höjd: 194
399 2652 Skåp Allmoge, 1800-tal, senare bemålat, längd: 130, djup: 57, höjd: 88
399 2268 Skåp Intarsia, längd: 88, djup: 43, höjd: 120
399 2315 Skåp med intarsia, Funkis, längd: 135, djup: 48, höjd: 146
399 2498 Skåp med lådor, bemålat, längd: 96, djup: 35, höjd: 71
399 2229 Skedar 13 st, silver, 1940
399 2230 Skedar 4 st, silver, 1800-tal
399 2291 Skedar 6 + 1 st, Silver Ryssland, 1889
399 2382 Skedar 6st + ströare + 7-del, silver
399 2174 Skedar Silver, 27 del
399 2155 Skedar i etui 4 st, Bla Silver
399 2212 Skinkbestick 2 del, Silver, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2670 Skolplanscher 4 st
399 2364 Skrin trä, 1800-tal, längd: 29
399 2349 Skrivbord 1800-tal, längd: 123, djup: 74, höjd: 81
399 2186 Skrivbord Björk, längd: 135, djup: 72, höjd: 76
399 2187 Skrivbord Ek, längd: 129, djup: 72, höjd: 77
399 2115 Skrivbord England + stol, mahogny, 135x75x75
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2245 Skrivbord Mahogny, längd: 125, djup: 70, höjd: 75
399 2770 Skrivbord rokokostil, Bemålat, längd: 90, djup: 60, höjd: 74
399 1512 Skrivbord String, längd: 104, djup: 37, höjd: 72
399 2617 Skrivbordslampa NK, plåtskärm
399 2070 Skrivskåp snedklaff, England, idegran, 75x42x189
399 2393 Skrivställ 4-del, sten
399 2424 Skulptur "Shiva" brons, höjd: 36
399 2159 Skulptur Astri Bergman-Taube, Flicka med fisk, höjd: 11, H Bergman fud
399 2489 Skulptur Gips, J Lundqvist, höjd: 32
399 2033 Skulptur Gustafsberg, Parian, 1911, höjd: 46
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2674 Skulptur Jade på stensockel, längd: 22
399 2529 Skulptur Kina, höjd: 40
399 2106 Skulptur lagad sockel, nagg, höjd: 20, 1800-tal
399 1317 Skulptur Porslin, Herman Fogelin, Kosmisk ko, höjd: 26
399 2615 Skulptur Soldat, brons, höjd: 25
399 2215 Skulptur+ par figuriner, Samearbeten
399 2300 Slagbord Sekelskifte, Nationalromantiskt
399 2321 Slagbord trä, längd: 87, djup: 165, höjd: 76
399 2375 Sockerruska Silver, England, höjd: 19
399 2732 Sockerskål Silver, England, höjd: 11
399 2699 Sockerskål + dosa, Bla Rosenthal
399 2697 Soffa 1890-tal, L
399 2263 Soffa Nyrokoko
399 2309 Soffa + 2st fåtöljer, Chippendalestil
399 1587 Soffa + fåtölj trä/läder France& Son, DK
399 2113 Soffbord England, längd: 130, höjd: 51
399 2499 Soffbord Teak, Danmark, (Wegner ?), Höjd: 50 cm, skivan; 129x50 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2707 Spegel 1920-tal, höjd: 100
399 2708 Spegel 1920-tal, höjd: 80
399 2600 Spegel Bemålad, höjd: 70
399 2289 Spegel Empire-stil, höjd: 98
399 2738 Spegel Förgylld, höjd: 53
399 2179 Spegel Furu
399 2437 Spegel Gust.stil, sekelskifte 1900, höjd: 70
399 1299 Spegel höjd: 142 (nyprod.)
399 2064 Spegel Jugend, höjd: 106
399 1541 Spegel Nyrokokostil, höjd: 118
399 2022 Spegel rokokostil, , nutida, höjd: 78
399 2620 Spegel + konsol, KarlJohan, höjd: 220
399 2581 Spegel + ljusstake, Erik Höglund, Kopparfly, furu
399 2772 Spegel + konsol Sent 1800-tal, förgylld, höjd: 270
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2041 Spegel+ Konsol, Nyrokoko
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 1269 Spegel+ Konsolbord
399 2771 Spegelbyrå Nyrokoko, Valnöt, längd: 125, djup: 52, höjd: 173
399 1186 Spegelskänk Jugend, längd: 150, djup: 45, höjd: 124
399 1017 Spelbord 1880-tal, höjd: 78
399 2054 Speldosebord höjd: 49
399 2465 Spishundar 1-par, England, höjd: 15
399 2018 Statyett Brons, Spelande pan, sign IA -23, höjd: 21
399 2216 Statyett Gips, tre barn, höjd: 25
399 2271 Stegstol
399 2107 Stickvapen 4 del
399 1443 Stigbyglar 1-par, mässing, Asien
399 2546 Stinghyllor 2 st,
399 2371 Stol 1800-tal
399 2286 Stol Italien, 50-60-tal
399 2542 Stol+ pall, Design Olsson & Dåm
399 1063 Stolar 1 par, 1800-tal, Louis XV-stil
399 2042 Stolar 1 par, Gustaviansk stil
399 2320 Stolar 1-par, intarsia
399 2270 Stolar 1-par, Karl-Johanstil, rottingsitsar
399 2536 Stolar 1-par, Nyrokokostil
399 2521 Stolar 2st, Alf Svensson
399 2074 Stolar 3 + 1 st nyrokoko
399 2540 Stolar 3 st, med koskinn, Design Olsson & Dåm
399 2128 Stolar 4 st 1900 ca
399 2559 Stolar 6st, Design Börge Mogensen [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2030 Stolar Ett par, 1890-tal
399 2735 Stop 1800-tal, tenn
399 2221 Stop Silver, Hallberg, 1931, Graverat
399 2561 Stringhylla
399 2183 Stringhylla (3+1 hyllplan)
399 2522 Svärd 2st, Kina
399 2434 Sybord nyrokoko, alrot/björk, höjd: 75
399 2357 Sybord Rokokostil, Mahogny, höjd: 76
399 2322 Sykorg Björk
399 2630 Syltkruka Höganäs
399 2616 Syltkrukor 2 st Gustavsberg/Rörstrand, höjd: 21-23
399 1538 Syltkrukor 2 st. Höganäs, 10L + 1L
399 2609 Syltkrukor 3 st Höganäs, 1/4, 2 och 8 Liter
399 2009 Syltkrukor 5 st
399 2573 Syltkrukor Höganäs m.m
399 2608 Syltkrus 5st, Höganäs
399 2344 Tågset Fleischmann
399 2316 Takarmatur 1920-tal, dia:70
399 2272 Takarmatur 3-armad, järn, höjd: 20
399 8032 Takarmatur Jugend
399 2085 Takarmatur mässing, höjd: 45
399 2497 Takarmatur med kupor
399 2244 Takarmatur rokokostil, höjd: 55
399 2602 Takfotogen Jugend, mässing
399 2260 Takfotogenlampa Sekelskifte
399 1364 Taklampa 3st kupor, tidigt 1900-tal
399 1301 Taklampa Korgmodell, höjd: 80 (nyprod.)
399 2325 Taklampa målat glas
399 2287 Taklampa N.K, 50-tal
399 2202 Taklampa Tidigt 1900-tal, prismor, höjd: 32
399 2265 Tallrikar 10 st, Gustafsberg, Stig L, Berså (diskmaskinsskador)
399 2378 Tallrikar 2st, ' Famille Rose' (lagn.)
399 2384 Tallrikar 6+1, Arabia
399 2452 Tallrikar 6st, Bing & Grøndahl
399 2094 Tallrikar Kina diverse 5 del
399 2093 Tallrikar Kina, 1 par, sk
399 2691 Tallrikar + skykanna 13 del, Rörstrand Taverna
399 2649 Tallrikshylla 1800-tal, vitmålad, längd: 125, djup: 25, höjd: 145
399 2292 Tårtspade Silver Ryssland, 1892
399 2124 Tavla X-er Erixsson, tryck, 70x70
399 2582 Taxfigurin Lisa Larson, längd: 16
399 2209 Te/kaffegods 15-del, "Maria" Rosenthal
399 2376 Teburk Silver, England, höjd: 9
399 2482 Teckning Hugo Zuhr, "Modell" 29x23
399 1325 Teckningar 2 st, Kamke
399 2388 Tegods 11-del, Percy, "Vinranka"
399 2426 Telefon Kobra, grå
399 2431 Telefoner 2 st m ä
S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2428 Tennfat 2 st, 1800-tal, dia35/37
399 2368 Tennsoldater 7 st, 1800-tal,
399 2568 Terrin Göteborg
399 1044 Teservis 14 del. Rörstrand
399 2421 Teservis 15 del
399 1426 Teskedar ca 20 st, silver
399 2117 Tidskriftshylla trä/plåt, höjd: 187
399 1109 Tillbringare 2 st, Bing & Grøndahl, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2395 Toalettset 5-del, kristall
399 2360 Toilettset 5 del, kristall
399 2111 Trågsoffa Gustaviansk stil, O Bratt 'Apelzin', längd: 190, djup: 70
399 2273 Trampbil plåt
399 2577 Träskulpturer 2-del
399 2158 Träsnitt 2 st, Japan, på spegel, ca 19 x 32
399 2585 Träsnitt 3st, Japan, 1800-tal, 36x25
399 1141 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Fjällgatan, 351/360, 73 x 62
399 1617 Tusch Ulrica Hydman-Vallien -66, 27x39
399 1616 Tusch Ulrica Hydman-Vallien, -66, 27x39
399 2373 Uppslagsverk 26-del, Nationalencyklopedin
399 2140 Ur 2 st
399 2274 Väggfat Ns, WMF, Jugend, längd: 29
399 2081 Vägghylla björk, höjd: 140
399 1439 Vägghylla Jonas Bohlin "Zink" 80-tal, höjd: 140
399 2618 Vägglampetter Skultuna "Reflex"mässing 3 st, höjd: 38
399 2008 Vägglyster höjd: 38
399 2072 Väggpendyl höjd: 12 typ Schwartzwald mässing
399 2470 Väggpendyl höjd: 53
399 2123 Väggpendyl 1890-tal, höjd: 70
399 2112 Väggpendyl ek, höjd: 95
399 2742 Väggpendyl Förgylld
399 2493 Väggpendyl Förgylld, höjd: 53
399 2535 Väggrelief Gustafsberg, Lisa Larson, 35x35
399 1622 Väggrelief järn, sign, höjd: 25, 5
399 2299 Väggrelief Lisa Larson, Gustavsberg, 22 x 22
399 2225 Väggtallrikar 2 st, Rörstrand, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage] Dia31
399 2764 Väggur 1890-tal, höjd: 100
399 2310 Väggur 1900, höjd: 87
399 2095 Vas Gallé, Överfång, Jugend, höjd: 20, (nagg)
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2101 Vas Göran Wärff, Kosta, höjd: 18 inskriptioner
399 2148 Vas Josef Ekberg, 1922, höjd: 21
399 2531 Vas Kina, höjd: 36
399 2666 Vas Kina, höjd: 48
399 1351 Vas Orrefors, kristall, höjd: 24
399 2005 Vas på fot, Glas/metall, Sekelskifte,
399 2367 Vas Rörstrand, höjd: 40, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
399 2401 Vas Rosenthal, Winblad, höjd: 22
399 2218 Vas Satsumas, höjd: 30
399 2677 Vas snäcka på tennfot, Svenskt Tenn,
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2655 Vas stengods, Gunnar Nylund, höjd: 46
S�ldes f�r 4.500 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2650 Vas stengods, Gunnar Nylund, Rörstrand, höjd: 28
399 2165 Vas + skål + fat Bla Arabia & Stålhane
399 1016 Vas/kanna (dds) 'Prunella', Karin Björquist för Gustavsberg, brun med vit horisontell streckderkor på fram- och baksida, ljust turkos inuti, höjd: 14 cm, märkt: 'GUSTAVSBERG PRUNELLA'
399 2213 Vaser 1 par, Rörstrand, höjd: 16
399 2391 Vaser 2st + tillbringare
399 2063 Vaser 2st, 1st UE Sweden, höjd: 26
399 2038 Vaser 3 st, keramik/glas
399 2163 Vaser & skålar 5 del, (Miniatyrer), Bla Gunnar Nylund (fat sk)
399 2164 Vaser + skål 3 del, Bernt Friberg
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2149 Vaser + skål 4 del
399 2450 Vikingabåt Brons, höjd: 39
399 2748 Vinglas 10 st
399 2538 Vinställ Design Olsson & Dåm, höjd: 75
399 1509 Vitrinskåp längd: 70, djup: 35, höjd: 145
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 6 mars 2006 16:00)
399 2698 Vitrinskåp ek, 155x46x142
399 2557 Vitrinskåp furu, längd: 105, djup: 36, höjd: 192
399 2032 Vitrinskåp Intarsia, längd: 51, djup: 33, höjd: 109
399 2171 Vitvinsglas 6 st
399 2403 Vitvinsglas 6st
399 2644 Vykort + Bilder, Diverse m.ä, Norge m.m
399 2414 Ytterfoder 2st, Bertil Vallien, Rörstrand, höjd: 13
399 2569 Ytterfoder Gustavsberg m.m
399 2415 Ytterfoder Waldemarsudde, dia:26