Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 19 december 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1512 4196  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952). Signerad, "Elgen" (abstrakt). Akryl på duk, 40x50, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:20)

1512 3016  Akryl Riitta Kalenius (f. 1960), Finland. Antik lerkruka. Signerad, daterad 2004. Akryl på canvas: 92x73 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:32)

1512 6573  Akvarell Conny Burman (1831-1912), Sverige. "Sandhamn". Signerad, daterad 1900,26x18 cm, yttermått inklusive ram: 31x23, akvarell

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:02)

1512 3017  Akvarell EVA OLSSON. Havsutsikt mot horisont. Signerad, akvarell, daterad -90. Bildmått: 16x26 cm, yttermått inklusive ram: 32x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:26)

1512 1046  Akvarell George Samuel Elgood (1851-1943), Storbritannien. Trädgårdslandskap med vattenfall. Signerad, daterad 1901. Akvarell, bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:58)

1512 4231  Ampel Alabaster. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:14)

1512 4232  Ampel Jugend, koppar / glaskupor, Dia 65, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:25)

1512 4365  Armband 18k guld. Bismarck. Längd: 18 cm. Vikt: 24,9 g

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:28)

1512 4359  Armband 18k guld. Längd: 18 cm, vikt: 32g.

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:07)

1512 4371  Armband 18k guld. Längd: 18 cm, Vikt: 4,4

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:57)

1512 4361  Armband 18k guld. Längd: 19 cm, Vikt: 9,5 g

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:44)

1512 4226  Armring Borgila, sterlingsilver. Diameter: 6. Vikt: 43. 9

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:12)

1512 4044  Bägare 3 st, silver. Höjd: 7-12 cm. Vikt: ca 300 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:58)

1512 6652  Båtratt diameter: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:59)

1512 4363  Bestick 8 delar, diverse, silver. Längd: 12,5-18,5, vikt: 200g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:27)

1512 2134  Bestick silver, 35 delar, Sachsisk modell, Importstämplar. Längd: 18-21, vikt: 1300g brutto

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:38)

1512 6301  Bestick silver, udda. Längd: 9-24 cm, vikt: 250 gr ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:54)

1512 2091  Bestickuppsättning 48delar, nysilver, modell Chippendale, monogram "R". 12+ 12+ 12+ 12 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)

1512 6076  Blandteknik Ana Maria Pacheco, komposition. Signerad, blandteknik, daterad -81. Bladets mått: 55x75 cm, yttermått inklusive ram: 73x91 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:52)

1512 4213  Blandteknik Helge Artelius (1895-1989), Sverige. "Påskpynt". Signerad, blandteknik, 26x24 cm, yttermått inklusive ram: 47x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)

1512 1041  Blandteknik Lage Lindell (1920-1980), Sverige. Onumrerad. Signerad. Bemålat grafiskt blad. Bladets mått: 24x26 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 42x42 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:19)

1512 5312  Blandteknik mer mera, oramade lösa blad, Nisse Ritarn Jonsson (1909-1991), Sverige. I portfölj, ca 30x22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:06)

1512 6590  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad Maria, skogslandskap, pannå, 60x39 cm, yttermått inklusive ram: 74x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:53)

1512 4092  Blandteknik signerad Cesar, 2010 cm, yttermått inklusive ram: 62x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:26)

1512 6427  Blyerts 2 st, Harald Östergren (1888-1974), Sverige. Modellstudie. Signerade. Bildmått: 28x16-32x20 cm, yttermått inklusive ram: 37x23 - 40x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:52)

1512 4344  Bojan orientalisk. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:36)

1512 6310  Bordslampa mässing. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:47)

1512 4112  Bordslampa nutida. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:35)

1512 4328  Bordslampa Swedish Grace-stil. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:27)

1512 4102  Bordslampfot Kina. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:18)

1512 4252  Bordslampfot mässing. Höjd: 37 cm

1512 4326  Bordslampor ett par, mässing, Sverige. Skärmar med Stensöta. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:19)

1512 4061  Bordsur omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:10)

1512 4073  Bordsur Sent 1800-tal, man till häst, metall. Längd: 37 cm, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:34)

1512 4275  Brevpressar 2 st, sten. Höjd: 7-10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:57)

1512 4369  Brickbord "Böllingbordet", design: Hans Bölling, Danmark, teak, diameter: 50, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:11)

1512 4258  Brosch + hänge, silver med stenar och pärlor. Längd: 7 resp. Höjd: 2 cm, Vikt: 7 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:19)

1512 4137  Brosch 14k guld. Med småstenar. Diameter: 3,8 cm, Vikt: 14,3 g

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:36)

1512 6312  Byrå England, idegran. Bredd: 46 cm, djup: 30 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:26)

1512 4229  Byrå Gustaviansk stil, bemålad, marmorerad träskiva. Bredd: 90 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 109 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:54)

1512 6315  Byrå NK, vit, beslag i mässing. Bredd: 124 cm, djup: 52 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:40)

1512 6277  Cigarrskrin silver, K Anderson, Stockholm, 1929, monogram. Längd: 18 cm, djup: 12 cm, höjd: 7 cm, vikt: 760 gr brutto

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:39)

1512 4245  Coaster brons, figural, diameter: 14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:17)

1512 4360  Cocktailgafflar 6 st, silver, Asien. Längd: 10 cm, vikt: 50g ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:50)

1512 4304  Dekorelement Ett par, 1800-tal, Putti, snidat trä. Längd: 20 cm. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)

1512 4355  Dessertskedar 8 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1939. Längd: 14 cm. Vikt: 100g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:24)

1512 4059  Dockskåpsmöbler diverse bland annat Berith Bergström, Nolbyn

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)

1512 6297  Dosor 4 st + nålfat, silver. Längd: 4-10 cm. Vikt: 170 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:26)

1512 4387  Dosor Ett par, Limoges. Porslin / mässingsfäste, Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:56)

1512 4169  Duk + 12 servetter, 150x325 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:12)

1512 4161  Duk + 12 servetter, 168x230, broderat monogram

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)

1512 4170  Duk + 12 servetter, 290x200 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:20)

1512 4167  Duk + 24 servetter, 240x580 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:49)

1512 4178  Duk + 9 servetter, 100 rosor 147x175, design: Dora Ljung, Tampella

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:19)

1512 4175  Duk 1800-tal, 210x600 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:59)

1512 4165  Duk Drakmönstrad, design: Signe Sohlman, broderat monogram, 200x600 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:26)

1512 4168  Duk Klässbol, Lyran, 140x400 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:08)

1512 4158  Duk Linne, Drakmönstrat, 150x360, design: Signe Sohlman

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:03)

1512 4159  Duk Linne, Drakmönstrat, 180x430, design: Signe Sohlman

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:04)

1512 4157  Duk Linne, Drakmönstrat, 185x430 cm, design: Signe Sohlman

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:12)

1512 4004  Dukar 11 st, blå

1512 4014  Dukar 3 st, ca 4 meter

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:29)

1512 4181  Dukar 5 st. Längd: 260-290 ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:45)

1512 4173  Dukar 6 st. Längd: ca 150-300

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:50)

1512 4160  Dukar 7 st, Linne, Drakmönstrat, design: Signe Sohlman

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:24)

1512 4174  Dukar 8 st, Kvadratiska, ca 130x130-150x150 bla

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:02)

1512 4182  Dukar 9 st. Längd: 240-260 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:11)

1512 4203  El-ljusstake längd: 47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:54)

1512 4298  Etsning Chagall, "Manilov". Ej signerad. Bladets mått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: ca. 53x54 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:16)

1512 4129  Etsning Franco Leidi (f. 1933), "Avfärd II"- Signerad. Etsning, 15x11 cm, yttermått inklusive ram: 55x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:32)

1512 4068  Etsningar 5 st, bland annat Harald Sallberg. Signerade. Bladets mått: 30x23-52x34 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:29)

1512 4386  Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 168/360, Sandhamn, 56x74 cm, yttermått inklusive ram: 69x86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:57)

1512 4285  Färglitografi Jugendram, hästar och hund, 39x28 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 62x47 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:35)

1512 4032  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 149/300, daterad 1988, "Dalälven II". Färglitografi, bildmått: 35x30 cm, yttermått inklusive ram: 51x46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:18)

1512 6104  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, färglitografi, numrerad 118/310, mm 37x56 cm, yttermått inklusive ram: 65x80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)

1512 3005  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Röda liljor. Signerad, färglitografi, numrerad 124/290. Bildmått: 24x20 cm, yttermått inklusive ram: 38x31cm

1512 4074  Färglitografi Marie-Louise Ekman (f. 1944). Signerad, numrerad 3/450, mm;50x70 cm, yttermått inklusive ram: 72x90 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:46)

1512 6230  Färglitografi Marika Lang (f. 1961), Sverige. Hamncafé. Signerad, numrerad 65/250. Färglitografi. Bladets mått: 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 57x72 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:09)

1512 4280  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad. Färglitografi, bildmått: 38x45cm, yttermått inklusive ram: 55x63cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)

1512 4299  Färglitografi Pelle Åberg (1909-1964), Sverige. Aperitif, (Aina Åberg). Signerad, numrerad 11/55. Färglitografi, bildmått: 22,5x23 cm, yttermått inklusive ram: 35x36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:32)

1512 4132  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938). Signerad, numrerad 25/100, daterad 1980. Färglitografi, bildmått: 41x36 cm, yttermått inklusive ram: 64x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:53)

1512 4037  Färglitografi Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad, numrerad 94/150. Färglitografi, bildmått: 45x60 cm, yttermått inklusive ram: 48x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:37)

1512 4133  Färglitografi Sten Etling (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 7/125. Färglitografi, bildmått: 52x40 cm, yttermått inklusive ram: 66x52 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)

1512 6566  Färglitografi Stig Åke Lund. Signerad, numrerad 11/15, "Tvåhövdad Orkidéflygare". Färglitografi, bildmått: 49x39 cm, yttermått inklusive ram: 73x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:40)

1512 3027  Färglitografi Suzanne Nessim (f. 1944), Sverige. Vakthundar framför kvinna. Signerad, färglitografi, daterad -85. Numrerad 121/165. Bildmått: 38x27 cm, yttermått inklusive ram: 57x40 cm

1512 6209  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 242/290. Färglitografi, bildmått: 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:42)

1512 5333  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. "Flickorna Lundgrens Kafé". Signerad, numrerad 14/300. Färglitografi, bildmått: 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:33)

1512 6438  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 42x46 cm, yttermått inklusive ram: 63x67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:45)

1512 4310  Färglitografi Torsten Hult (1922-2012), Sverige. Galopptävling. Signerad. Färglitografi, bildmått: 26x54 cm, yttermått inklusive ram: 39x68

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:51)

1512 3018  Färglitografi Ursula Schütz (f. 1935), Sverige. "Djungelblomma". Signerad, numrerad 55/260. Färglitografi. Bildmått: 58x43 cm, yttermått inklusive ram: 79x60cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:28)

1512 3024  Färglitografi Ylva Ringqvist-ten Siethoff (1921-2013), Sverige. Trädgård i Kavala. Signerad, daterad -82. Numrerad 73/210. Färglitografi. Bildmått: 40x54 cm, yttermått inklusive ram: 49x63 cm

1512 4103  Färglitografier 8 st, militära motiv. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 43x32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:23)

1512 2065  Fat + druvsax, 2 delar, silver, diameter: 13. Längd: 10 cm, vikt: 110g ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:36)

1512 4113  Fat Georg Jensen, rostfritt, 45x35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:24)

1512 4244  Fat Imaridekor, Kina. Diameter: 22,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:28)

1512 4278  Fat Meissen. Diameter: 13,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:39)

1512 4049  Fat silver, Mexico, (0,900). Diameter: 22 cm. Vikt: 210 gr ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:07)

1512 4301  Fåtölj 1960-tal, Kristian Solmer Vedel, Danmark. Skinn och jakaranda (Citesintyg medföljer)

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)

1512 4375  Fåtölj 1960-tal, skinn, teak

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:34)

1512 4364  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning, etikettmärkt, blå nubuck

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:28)

1512 4281  Fåtöljer Ett par, "Bridget", design: Birgitta Örne

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:46)

1512 4282  Fåtöljer Ett par, "Bridget", design: Birgitta Örne

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:41)

1512 4250  Fickur med kedja. Diameter: 77 mm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:01)

1512 4050  Fiskbestick 6+ 6 delar, silver, Etui. Längd: 18,5 ca, Vikt: 340 g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:46)

1512 4907  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Ånnsjön, Jämtland 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)

1512 4912  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Bäckspegel Börjeån Tönnersjö Halland 1984". Signerad, daterad 1984. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm

1512 4006  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Handölsforsen, Jämtland 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:33)

1512 4908  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Hovs Hallar 1984". Signerad, daterad 1985. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm

1512 4015  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Kvarnbäcken Ramundberget 1986". Signerad, daterad 1986. Bildmått: 49x39,5 cm, yttermått inklusive ram: 64x56 cm

1512 4926  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Ljusnan Ramundberget 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:35)

1512 4922  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Mittåkläppen". Signerad, daterad 1986. Bildmått: 39,5x49,5 cm, yttermått inklusive ram: 56x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:33)

1512 4905  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Mittån, Härjedalen 1985". Signerad, numrerad 1/20, daterad 1986. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm

1512 4932  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Ramundbergsvallen Härjedalen 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

1512 4927  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Stensån Vindarp Södra Halland 1983". Signerad, numrerad 1/20, daterad 1986. Bildmått: 29x22 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

1512 4911  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Tjuvhult Hallandsås 1983". Signerad, daterad 1983. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm

1512 4909  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Varberg 1983". Signerad, numrerad 1/20, daterad 1986. Bildmått: 22,5x22,5 cm, yttermått inklusive ram: 44x41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)

1512 4918  Fotografi Pär Lundqvist (f. 1937), Sverige. "Västra Ösjön Ramundberget 1985". Bildmått: 39,5x49 cm, yttermått inklusive ram: 56x64 cm

1512 4306  Fotpall Senempire, valnöt, originaltyg. Längd: 41 cm, djup: 30 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:16)

1512 6291  Fruktknivar 12 st, silver, K Anderson. Längd: 17 cm, vikt: 390 gr ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:01)

1512 6292  Gafflar 7+ 1 delar, silver, modell Svensk Spets. Längd: 14-18, vikt: 400 gr ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:11)

1512 6190  Gardin Vintage, halvlinne, Frankrike, 3 våder, totalt, 250. Längd: 230 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:42)

1512 6319  Gardiner 2 längder + kappa, Bakertyg, Stensöta. Längd: 160 ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:17)

1512 3114  Glascollage Agneta Flock (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 2001 cm, yttermått inklusive ram: 41,5x41,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:18)

1512 4075  Glasmålning Aly Ben Salem (1910-2001), Sverige. Dromedarer. Signerad. Målning på glas, 12x13 cm, yttermått inklusive ram: 16,5x15,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:08)

1512 4036  Glasservisdelar 6 + 6 st. Höjd: 9-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:22)

1512 4078  Golvlampa 1970-tyal. Höjd: 120 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:27)

1512 4366  Golvspegel England. Höjd: 159 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:28)

1512 6287  Gräddkanna silver, Nordin, 1843. Höjd: 16 cm, vikt: 120 gr ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:30)

1512 4045  Gräddkannor 2 st, silver, utländska stämplar. Höjd: 8,5-13, vikt: 350 gr ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:43)

1512 4065  Gravyrer 7 st, oramade lösa blad, 1700-/1800-tal, 29x22 - 62x46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:32)

1512 4023  Halsband + örhängen 1 par, 1970-tal, silver, sterling, bruttovikt: ca 15 g. Längd: 28 cm

1512 4029  Halsband 2 st, Bärnsten. Längd: 65-83 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:17)

1512 4028  Halsband Silver/ametist, ca 1920-tal. Längd: 23 cm, Vikt: 3 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:05)

1512 6085  Halsband med hänge sterlingsilver, 1977. Längd: 8 cm, Vikt: 24,1 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:25)

1512 4011  Handdukar 30 st, olika

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:55)

1512 6188  Handdukar 6 st. Linne, handvävda, 55x63 + handvävd löpare, 22x160 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:26)

1512 4260  Hänge + 1 par örhängen 18 k. Med aquamarin, Bruttovikt: 5,5 g. Höjd: 2 exkl. Skruvar och ögla

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:27)

1512 4253  Hängen 3 st. Bl. A 18 k. Tot. Vikt: 3,6 g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:50)

1512 4254  Hängen 3 st. Med pärla och blå sten

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:56)

1512 4026  Hängsmycke Silver/Paste, ca 1920-tal, Vikt: 4 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:05)

1512 4334  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien. Bonat lövträd, på hjul. Märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:44)

1512 4063  Jardiniere majolika, jugend. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:51)

1512 6483  Jardiniere nysilver, med glasinsats. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:38)

1512 4041  Julkruka Keramik, Tomtar. Längd: 22 cm. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:54)

1512 6284  Kaffeservis 3 delar, silver, ABH, omkring 1900. Höjd: 11-23, vikt: 1050 gr ca

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:41)

1512 2097  Kaffeservis 3 delar, silver, Trähandtag, Grönros, 1934, Kristianstad. Höjd: 10-18,5, vikt: 1200g brutto

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:02)

1512 4356  Kaffeskedar 12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1949. Längd: 12 cm, vikt: 160g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:59)

1512 2094  Kaffeskedar 12 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1964. Längd: 9,5 cm, vikt: 110 gr

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:25)

1512 2048  Kaffeskedar 12 st, silver, i etui. Längd: 11,5. Vikt: 115 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:30)

1512 2039  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 12, vikt: 135 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:47)

1512 4234  Kanapé sent 1800-tal, klädsel: "Anakreon", Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 155 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:45)

1512 4335  Kandelaber mässing. Längd: 52 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:14)

1512 4107  Kandelabrar ett par, 1890-tal. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:37)

1512 4057  Kanna + koppar 5 st, Kina. Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:12)

1512 2131  Karaff med propp Kristall Silverdekor, London, England, Hjärtformad. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)

1512 4307  Karaffer + coaster, 4 delar, Kristall / silver on copper, Böhmen. Höjd: 6-35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:26)

1512 4308  Karaffer 3 st, omkring 1900, Kristall. Höjd: 24-29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:37)

1512 4038  Karmstol Louis XV-stil

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:35)

1512 6600  Karmstolar ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:25)

1512 6598  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:23)

1512 4125  Karmstolar ett par, vitlack

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)

1512 6579  Karta "Huntington Shire" Northampton, modell äldre, kolorerad. Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 56x65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:23)

1512 6261  Khanjar Oman, Balja med silverbeslag. Längd: 29 cm, Vikt: 450 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:20)

1512 4327  Klädkrokar + brevkniv, 5 delar, mässing. Längd: 11 - 24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)

1512 4272  Konfektskål Lisa Bauer (1920-2003), Sverige. I låda. Längd: 20 cm. Höjd: 18 cm, Nit & redlighet

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:51)

1512 6324  Konstglas 3 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Grönt glas. Diameter: 9-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:09)

1512 6156  Konstglas 4 delar, bland annat Orrefors och Kosta, Höjd: 4 - 19

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:14)

1512 4053  Koppar 6 st, silver, Robbert, 1970. Höjd: 9 cm, vikt: 870 gr ca

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:09)

1512 4058  Koppar 9 st, Kina, diverse

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:37)

1512 6649  Krucifix Pärlemo/silver. Höjd: 11,5 cm, Vikt: 20 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:37)

1512 6648  Krukor med fat 3 delar, Kanton, ca 1890. Höjd: 5-6,5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:32)

1512 4228  Kryddskåp Indien, trä / metallbeslag. Bredd: 117 cm, djup: 54 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:07)

1512 4030  Kuriosa 8 delar, Erotiska motiv

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:58)

1512 6642  Lampbord 2 st, snarlika, sent 1800-tal, betsad björk, pelarfot. Bredd: 52 cm, djup: 39 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:06)

1512 4191  Lampbord Ett par, metall / glas, 1980-tal, 63x63. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:46)

1512 6531  Lampskärmar 6 st. Inköpta på Firma Svenskt Tenn. Bl. A Josef Frank. Diameter: 17. Cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:20)

1512 4230  Länsmansglas 7 st, 1800-tal. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:09)

1512 6053  Linnedukar 18 st. Längd: 160-180 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:02)

1512 5344  Linneservetter 18 st. Längd: 34-117 cm, bredd: 34-61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)

1512 6046  Linneservetter 23 st. Längd: 67-95 cm, bredd. 67-90 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)

1512 6041  Linneservetter 25 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)

1512 6629  Linneservetter 26 st, olika. Längd: 72-82 cm, bredd: 63-74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)

1512 6043  Linneservetter 26 st. Längd: 46-55 cm, bredd: 46-55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:45)

1512 6052  Linneservetter 28 st, olika

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:02)

1512 6630  Linneservetter 28 st, olika

1512 4034  Litografi efter Pablo Picasso, osignerad. Bildmått: 35x28 cm, yttermått inklusive ram: 72x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:41)

1512 4222  Ljuslyktor 5 st, Kosta. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:31)

1512 4312  Ljusstakar 6 st. Mässing. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:23)

1512 4043  Ljusstakar ett par, 1800-taL, mässing. Höjd: ca 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:29)

1512 5253  Ljusstakar Ett par, 1800-tal, Porslin / Biskvi, träkonsol. Höjd: 28 + 6

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:26)

1512 2058  Ljusstakar ett par, silver, Carl Tengstedt Göteborg, 1851. Höjd: 15 cm, bruttovikt: 290g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:32)

1512 2128  Ljusstakar Ett par, silver, England, Sheffield, fyllda. Höjd: 19 cm, vikt: 670g brutto

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:23)

1512 2095  Ljusstakar ett par, silver, importstämplar. Höjd: 10 cm. Vikt: ca 200 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:27)

1512 2054  Ljusstakar silver, Ett par. Höjd: 13cm, bruttovikt: 594g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:38)

1512 4079  Ljusstakar/figuriner 4 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Advent. Höjd: 11,5-19 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:35)

1512 4325  Ljusstake + ljussläckare, 2 delar, mässing, bland annat Eskilstuna. Höjd: 21 + längd: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:13)

1512 4081  Ljusstake Lackerad metall, Bengt Lindberg, Häst. Längd: 45 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:57)

1512 4135  Ljusstake Orientalisk, Kobra, metall. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:11)

1512 4177  Ljusstake trä, bemålad, Skatelöv. Höjd: 45 cm, längd: 90 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:32)

1512 4022  Masker 2 st. Ansikten, gips, osignerade, troligen Carl Eldh. Höjd: 18 - 22

1512 4283  Matbord fällbart, betsat. Diameter: 120 cm, höjd: 76 cm

1512 4373  Matbord Haslev, Danmark, "Timeless", laminat, ben i metall. Diameter: 105 cm. Höjd: 74 cm, en ilägg a 48cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:22)

1512 4208  Matservisdelar 50 delar, Rörstrand, Poesi

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:21)

1512 4211  Matservisdelar Villeroy & Boch, ca 30 del

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:19)

1512 4352  Matskedar 7 st, silver, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, 1973. Längd: 18 cm, vikt: 290g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:40)

1512 4072  Matta Gabbeh, 137x200 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:52)

1512 4316  Matta gallerimodell, vävd, Georgien, antik, 92x370, svängd

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:10)

1512 4035  Matta Orientalisk, 112x185 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:45)

1512 4066  Matta orientalisk, 128x204 cm

1512 6623  Matta Orientalisk, 140x247 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:58)

1512 4227  Matta Orientalisk, 153x208 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:42)

1512 4197  Matta orientalisk, 210x290 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:40)

1512 4377  Matta Orientalisk, Galleri, 76x309 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:59)

1512 5352  Matta orientalisk, Keshan, 342x250 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:22)

1512 6328  Matta orientmatta, 130x202

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:05)

1512 6268  Miniatyrer 3 st, Gustavsberg och Rörstrand, Friberg/Stålhane. Höjd: 3-6 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:33)

1512 6133  Miniatyrer 3 st, ramar i ben, 10x9 - 15x12 cm

1512 6139  Miniatyrer 3 st, ramar i benarbete, 14x12 cm

1512 6373  Mockagods 12 delar, Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:18)

1512 6246  Mockaservis 14 delar, Risporslin, Arabia

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:37)

1512 6551  Mockaservis 15 delar, Rosenthal

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:06)

1512 4362  Mockaskedar 12 st, silver, 1939, Modell Franska liljan. Längd: 10,5 cm, vikt: 130g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:21)

1512 6402  Modellbåtar 4 st, fiskebåtar. Längd: 28-80, höjd: 20-50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:12)

1512 4324  Nötknäppare trä. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:26)

1512 4204  Ölglas 8 st, Orrefors. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:58)

1512 4314  Oljemålning Agda Holst (1886-1976), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1925. Olja på duk, 45x35 cm, yttermått inklusive ram: 54x45 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:24)

1512 4118  Oljemålning B v Rehnberg. Signerad, daterad 2014, "Nämdöfjärden". Olja på duk, 30x59 cm, yttermått inklusive ram: 34x63 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:36)

1512 4110  Oljemålning B V Rehnberg. Signerad, daterad 2019, "Huvudskär". Olja på duk, 44x85 cm, yttermått inklusive ram: 46x87 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:53)

1512 4111  Oljemålning B V Rehnberg. Signerad, daterad 2019, "utsikt över Huvudskär". Olja på duk, 55x99, oramad

1512 4216  Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Signerad, "Höstpromenad på Djurgården". Olja på duk, 33x41 cm, yttermått inklusive ram: 36x45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:34)

1512 4215  Oljemålning Bengt Olov Abrahamsson (1924-1989), Sverige. Signerad, "Uteserveringen". Olja på duk, 22x60 cm, yttermått inklusive ram: 25x63 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:18)

1512 6108  Oljemålning C. Kärne, stilleben. Signerad, olja på pannå, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 65x55 cm:

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:35)

1512 6617  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Landskap med gård. Signerad, daterad 1941. Olja på pannå, 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 45x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:46)

1512 3123  Oljemålning Eva Holmberg-Jacobsson (1910-2003), Sverige. Stilleben med klocka. Signerad, daterad -55. Oljemålning, 64x52 cm, yttermått inklusive ram: 76x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:19)

1512 4311  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Båthus. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:41)

1512 4323  Oljemålning G Lindberg, blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 40x33 cm, yttermått inklusive ram: 51x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:36)

1512 3112  Oljemålning Gertrud Wieselgren (f. 1929), Sverige. "Espana". Signerad, daterad 1970. Olja på duk, 45x63 cm, yttermått inklusive ram: 48x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:24)

1512 4185  Oljemålning Gunnar Bergquist (1903-1995), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 30x37 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:00)

1512 4183  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 34x39 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:09)

1512 6424  Oljemålning Harald Östergren (1888-1974), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -50. Olja på pannå, 51x42 cm, yttermått inklusive ram: 63x54 cm

1512 4218  Oljemålning Isto Jakola (f. 1940), Finland. Monogramsignerad, -77, komposition. Olja på pannå, 18x14 cm, yttermått inklusive ram: 27x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:56)

1512 3084  Oljemålning Lis Thomasson (f. 1929), Sverige. "Sommarbordet". Stilleben. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:40)

1512 3169  Oljemålning Märta Grundell-Grünewald (1908-1946), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad 1930. Olja på pannå, 48x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:07)

1512 4033  Oljemålning Mary Anne Rose, "Original Disorder". Signerad, daterad 1988, a tergo. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 65x51 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:21)

1512 4151  Oljemålning Monica Lorentzon (f. 1940), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 70x49 cm, yttermått inklusive ram: 78x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:59)

1512 4358  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på duk, 72x60 cm, yttermått inklusive ram: 80x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:16)

1512 6381  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Kustmotiv. Olja på duk, 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:28)

1512 5086  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hamnmotiv. Signerad Rosa. Olja på duk, 48x63cm, yttermått inklusive ram: 58x75cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:32)

1512 4187  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad S H Claeson Feuk. Olja på duk, 49x77 cm, yttermått inklusive ram: 68x95 cm

1512 4144  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Fundersam". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 64x43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:08)

1512 4145  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Tunnelbana". Signerad. Olja på duk, 55x65 cm, oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:11)

1512 4143  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Vilande kvinna". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 53x64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:06)

1512 6164  Oljemålning P Johnson, damm. Signerad, daterad 1892. Olja på duk, 58x72 cm, yttermått inklusive ram: 80x94 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:45)

1512 6379  Oljemålning Per Sundberg (1887-1968), Sverige. Signerad, Vintermotiv. Olja på duk, 47x36 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:27)

1512 3047  Oljemålning Puck Jansson (f. 1955), Sverige. Fårskock, monogramsignerad. Olja på duk, 50x100 cm, oramad

1512 4086  Oljemålning signerad L Kyhlberg, stilleben. Olja på pannå, 33x23 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:36)

1512 4146  Oljemålning Svea Nyman (1902-1986), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)

1512 4115  Oljemålningar 2 st, B V Rehnberg. Signerade, Ådalen/Mälaren. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 35x58-26x53 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:56)

1512 4116  Oljemålningar 2 st, B V Rehnberg. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 40x57-40x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:59)

1512 4108  Oljemålningar 2 st, B V Rehnberg. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 41x66-45x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:38)

1512 4318  Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerade, Daterade 1932 & 1938 oramade. Olja på pannå, 15x20 & 20x28 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:26)

1512 5109  Oljemålningar 2 st, Gustaf Börtner (1905-1985), Sverige. Fjällmotiv. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 31x38-39x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:58)

1512 4098  Oljemålningar 3 st, B V Rehnberg, Signerad, motiv från Lappland/Höga kusten. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x44 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:42)

1512 4100  Oljemålningar 3 st, B V Rehnberg, Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x40 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:51)

1512 4117  Oljemålningar 3 st, B V Rehnberg. Signerade, Höga kusten. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 34x48-54x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:28)

1512 4109  Oljemålningar 3 st, B V Rehnberg. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 29x41- 456x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:51)

1512 4114  Oljemålningar 3 st, B V Rehnberg. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 41x57-40x72 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:22)

1512 4099  Oljemålningar 4 st, B V Rehnberg, Signerad, bland annat skärgården. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 25x30-34x47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:22)

1512 4097  Oljemålningar 4 st, B V Rehnberg. Signerade. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 30x44 ca

1512 6307  Oljemålningar ett par, porträtt, 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 49x37 cm, yttermått inklusive ram: 57x47

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:44)

1512 4374  Örhängen ett par, 18k guld. Med pärla, Bruttovikt: 2,3

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:30)

1512 4255  Örhängen ett par, silver med pärla, Vikt: 2 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:09)

1512 4027  Örhängen ett par, silver, Kalevala Koru, Finland, Vikt: 9 g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:45)

1512 4138  Pälskappa Minkpäls, storlek: 38/40 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)

1512 4199  Parti bijouterier

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:16)

1512 4200  Parti bijouterier

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:38)

1512 6225  Parti caméer varav 2 st sten

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:49)

1512 2069  Parti silver 6 askfat + 3+ 2 sameskedar. Längd: 5-11,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:39)

1512 4332  Parti silver 7 delar, bla. Brevkniv, vikt: 210g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:36)

1512 6602  Pelarbord England. Diameter: 65 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:28)

1512 6542  Pennor 2 st. Cross, sterlingsilver. Längd: 13 cm. Vikt: 39 g

1512 4212  Piedestal höjd: 86 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:54)

1512 6480  Plafond Glas, Funkis. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:35)

1512 6343  Pokalglas vapensköld. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:38)

1512 4093  Porslin Kina/Japan, 3 delar. Höjd: 6-11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:41)

1512 6283  Prispokaler 2 st, silver, kvadratiska. Höjd: 5-11 cm, vikt: 230 gr ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:37)

1512 6282  Prispokaler 3 st, silver. Höjd: 9-15 cm, vikt: 325 gr ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:06)

1512 6146  Puderstol 1800-tal. Höjd: 81 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:27)

1512 4087  Ramar 2 st, ramens innermått. 26,5-38x21-30 cm, yttermått inklusive ram. 37-43x32-36 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:53)

1512 4256  Ring 14k guld. Med rubiner, 3,9 g. Storlek: 17,6

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:04)

1512 4249  Ring 18k guld, med blå stenar, Vikt: 2,3 g. Storlek: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:23)

1512 4376  Ring 18k guld. Med blå sten, 4,2 g. Storlek: 18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:24)

1512 4379  Ring 18k guld. Med citrin. Vikt: 7,7g. Storlek: 17,3

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:39)

1512 4381  Ring 18k guld. Med diamanter. Vikt: 3,3 g. Storlek: 16,5

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:20)

1512 4248  Ring 18k guld. Med grön sten, storlek: 19,3, bruttovikt: 4,2 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:42)

1512 4251  Ring 18k guld. Med pärla, Vikt: 2,8 g. Stl. 16,2

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:08)

1512 4134  Ring 18k guld. Med pärla. Vikt: 2,8 g. Storlek: 17,7

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:09)

1512 4380  Ring 18k guld. Med smådiamanter. Vikt: 2,6 g. Storlek: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:11)

1512 4382  Ring 18k guld. Med sten, Bruttovikt: 10,4 g. Storlek: 17

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:02)

1512 4383  Ring 18k guld. Med tre smådiamanter, Vikt: 2,6 g. Storlek: 15,2

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:39)

1512 4247  Ringar 3 st. Saknar stämplar, storlek: ca 17, bruttovikt: 8,4 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:25)

1512 4284  Rödvinsglas 10 st, Chateau, Kosta Boda. Höjd: 20 cm

1512 4095  Ryamattor 2 st, 82x127-77x124 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:12)

1512 6348  Salongsbord intarsia, 1800-tal. Diameter: 55 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:54)

1512 6461  Salongsbord med klaffar och låda, Karl Johanstil. Mahogny. Bredd: 85 + 2x22. Djup: 64 cm. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:42)

1512 6494  Salongsbord sengustavianskt, 1800-tal, bemålat. Bredd: 80 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:48)

1512 4052  Salt/pepparströare ett par, silver, London. Höjd: 6 cm, vikt: 60 gr ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:22)

1512 4047  Saltkar 1 par + senapskanna. Silver (800). Diameter: 8 cm. Höjd: 9 cm, vikt: ca 270 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:44)

1512 6639  Samovar Pläterad. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:54)

1512 6536  Sekretär mahogny, Sengustaviansk. Bredd: 90 cm, djup: 41 cm, höjd: 131 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:39)

1512 4128  Serietidningar Kalle Anka & C: O, 1962 års årgång, Inbundna, (52 st)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:54)

1512 6437  Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. Signerad, numrerad ap 12/35. Bildmått: 80x63 cm, yttermått inklusive ram: 84x66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:47)

1512 6038  Servetter 18 st

1512 4176  Servetter 37 st. Längd: 312 cm, bredd: 146 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:04)

1512 4156  Servetter Linne, 24 st, Drakmönstrat, design: Signe Sohlman. Längd: 33 cm, bredd: 33 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:23)

1512 4343  Servisdelar 3 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 35 cm respektive: 8-18 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:32)

1512 4048  Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 8 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:34)

1512 4206  Servisdelar ca 55 delar, Bavaria

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:46)

1512 4207  Servisdelar Hackefors, 22 delar, vinranka

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:03)

1512 4106  Servisdelar Rosenthal, StudioLine, ca 50 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:45)

1512 4370  Sideboard 2 st, nutida. Längd: 106 cm, djup: 47 cm, höjd: 71 cm

1512 6657  Sideboard nutida. Längd: 184. Djup: 53 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:00)

1512 4225  Sideboard Teak. Längd: 153 cm, djup: 43 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:27)

1512 4241  Silver 3 delar, Birmingham & Stockholm, diameter: 12. Längd: 10-13, vikt: 300g brutto

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:32)

1512 4090  Skål Glas, Etsad dekor. Diameter: 18. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:56)

1512 4349  Skål Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Längd: 15,5 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 december 2022 01:39)

1512 6340  Skål Gustavsberg, 1924, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Grön/guld. Höjd: 7 längd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:39)

1512 4293  Skål Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg. Diameter: 33 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:18)

1512 4266  Skål Kina, omkring 1900. Längd: 18 cm. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:12)

1512 4205  Skål Kosta Boda. Diameter: 26 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:27)

1512 2005  Skål med hänklar, silver, Anton Mickelsen, Danmark. Vikt: 299g, längd: 20 cm, djup: 14 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:49)

1512 2076  Skål på fot, Silver/glas, Böhmen 1800-talets slut. Höjd: 19 cm. Diameter: 22,5 cm, bruttovikt: 636 g

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:23)

1512 4296  Skål Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Kristall. Längd: 23 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:06)

1512 6276  Skål silver, glasinsats, CG Hallberg, 1922 Göteborg. Diameter: 16 cm, höjd: 7 cm, vikt: 340 gr ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:25)

1512 4348  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, diameter: 11 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:03)

1512 4069  Skålar 2 st, cloisonné, Kina, 2-dealde. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:36)

1512 4062  Skålar 2 st, Keramik, äggformade. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:51)

1512 4263  Skålar 2 st, Kina, diameter: 10-12. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:58)

1512 6332  Skålfat Kina, blå dekor med drakar, 1900-tal. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 66.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:27)

1512 2118  Sked silver, Georg Jensen, med carneol. Längd: 15,5 cm, Vikt: ca 40 g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:33)

1512 2060  Skrin med lock, silver, Finland. Längd: 15 cm, bruttovikt: 340g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:15)

1512 6267  Skrivbord mahogny, engelsk stil. Bredd: 134 cm, djup: 74 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:05)

1512 4237  Skulptur Carl XIIs dödsmask, patinerad metall. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:37)

1512 6071  Skulptur Hans Stangl, Rosenthal, porslin. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:42)

1512 4240  Skulptur Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Häst, grönpatinerad brons, Signerad. Längd: 16 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:42)

1512 5255  Skulptur Huvud, John Lundqvist (1882-1972), Sverige. Träsockel. Signerad, Patinerad gips. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:28)

1512 4345  Skulptur Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Trä, Elefant. Höjd: 1. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:21)

1512 4120  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Lejon ur serien Afrika, Gustavsberg. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:15)

1512 5132  Skulptur Louise Hävre (f. 1962), Sverige. "Madonna". Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:04)

1512 4238  Skulptur Militär, metall, stensockel. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:53)

1512 4233  Skulptur Oidentifierad konstnär. Kvinna på sockel, brons / sten. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:45)

1512 4017  Skulptur Olga Beloussova (f. 1955), Ryssland. "Private life", chamottelera, träsockel. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:00)

1512 4121  Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 6-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:09)

1512 4384  Smycken diverse

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 21:07)

1512 2016  Sockertång Georg Jensen, Sterlingsilver. Längd: 10, vikt: 23g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:55)

1512 4127  Soffa Gustavianus, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Längd: 198 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:00)

1512 4300  Soffa Längd: 133 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:18)

1512 4372  Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modellnummer 552, formgivet 1935, stenskiva. Bredd: 120 cm. Djup: 35 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:03)

1512 6138  Soffbord mahogny. Diameter: 89 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:31)

1512 4055  Soffbord Orientaliskt med reliefdekor. Bredd: 92 cm. Djup: 53 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:40)

1512 4257  Spänne silver och emalj. Höjd: 5,6 cm, Bruttovikt: 35 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:38)

1512 6316  Spegel 1920-tal, bemålad, 66x80

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:08)

1512 4330  Spegel för vägg. Signerad Lisa J Åhus -51, handmålad 50-talsdekor på figursågad träram, 49x39 cm, märkt med pappersetikett på baksidan: ”HANS AGNE JAKOBSSON ÅHUS

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:50)

1512 1016  Spegel Gustaviansk, 109x60 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:23)

1512 4353  Spegel Italien, polykrom dekor. Höjd: 126 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:40)

1512 5300  Spegel NK, inköpt 1968, ram med tyg, 60x102 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:49)

1512 4096  Spegel/ventil mässing. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:00)

1512 4056  Sporrar 3 st + betsel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:55)

1512 4259  Stekfat Kina, Blåvitt, omkring 1800. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:35)

1512 4367  Stolar 4 st, böjträ, rottingsits

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:58)

1512 4124  Stolar 6 st, Italien, Fasem, 1980-tal

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:59)

1512 4224  Stolar 7 st, Giandomenico Belotti, "Spaghetti", Alias, Italien

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:21)

1512 4080  Stolar ett par, England, mahogny

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:14)

1512 3426  Stolar Ett par, Gustavianska, kompletterade, bemålade

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:17)

1512 6286  Supkalk silver, 1807. Höjd: 11 cm, vikt: 30 gr

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:37)

1512 4317  Takarmatur kupor av glas. Längd: 80 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:50)

1512 4331  Takarmatur med prismor. Diameter: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:19)

1512 4333  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:21)

1512 4077  Takarmaturer 2 st, Supertube, Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:53)

1512 6460  Takarmaturer Ett par, Olle Andersson (f. 1939), Sverige. "Eos", Luxo, lackerad metall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:33)

1512 4262  Tallrikar + kanna, 5 + 1 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928), diameter: 24,5. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:58)

1512 4064  Tallrikar/fat 4 delar, Kina. Diameter: 23-28 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:13)

1512 6290  Tändare + cigarrsnoppare, 2+ 2 st, bland annat Dunhill. Längd: 5-6 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:03)

1512 2102  Tårtspade silver, Gustaf Möllenborg Feron, Stockholm, 1865. Floral dekor. Längd: 32 cm, bruttovikt: 135g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:42)

1512 4082  Tavlor 3 st, Kina, yttermått inklusive ram: 37x52 cm

1512 4320  Tekoppar med fat, 6 st. "Skåne", Rörstrand + ett extrafat

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:23)

1512 4357  Teskedar 12 st, silver, Finland. Längd: 11,5 cm, monogram, vikt: 100g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:28)

1512 6228  Teväckare Tekokare med väckarklocka, "Goblin", 1950-tal. Längd: 35 cm, djup: 28 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:57)

1512 4150  Trädgårdsurnor Ett par, omkring 1900, järn. Höjd: 34 cm

1512 4054  Trancherbestick 2 delar, silver. Längd: 25-30 etui, bruttovikt: ca 190 g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:56)

1512 4186  Träsnitt 2 st. Japan, Samurajer, Kabuki. Bildmått: 36x24 cm, yttermått inklusive ram: 52x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:54)

1512 3106  Träsnitt Annie Bergman (1889-1987), Sverige. Blåklockor i ljung. Bildmått: 16x20 cm, yttermått inklusive ram: 29x33

1512 4085  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Signerad, Stockholms Stadshus. Bildmått: 21x35 cm, yttermått inklusive ram: 34x45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:43)

1512 4122  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. "Vinter, Stadsgården". Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Bildmått: 10x19 cm, yttermått inklusive ram: 14x23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:34)

1512 4223  Utdragssoffa Furu. Längd: 190 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:27)

1512 6149  Väggur Swatch. Diameter: 33 cm, längd: ca. 160

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:38)

1512 4136  Vas + skålar, 3 delar, silver. Höjd: 4-9 cm, vikt: 150 gr ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:55)

1512 6358  Vas Elsa Engeström (1885-1976), Sverige. Gustavsberg, 1916. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:52)

1512 6211  Vas glas, Monica Backström (1939-2020), Sverige. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:45)

1512 4271  Vas Gullaskrufs glasbruk, Carlos Pebaque. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:37)

1512 4342  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, keramik. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:22)

1512 4192  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Sgrafitto, Gustavsberg, 1918. Flintgods med blå glasyr och sgrafittodekor av stiliserade blommor. Signerad Gustavsberg 1923. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:48)

1512 1031  Vas Olle Alberius (1926-1993), Sverige. "Virvel", Orrefors Gallery, 1988. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:08)

1512 4221  Vas Orientalisk. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:37)

1512 4220  Vas Orientalisk. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:17)

1512 6210  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:43)

1512 4346  Vaser 2 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, Iittala. Höjd: 9-12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:50)

1512 4341  Vaser 2 st, Savoy, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 16-20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:45)

1512 4101  Vaser 3 st, konstglas, bland annat Boda. Höjd: 19-29 cm

1512 4209  Vaser 3 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 44-47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:38)

1512 4210  Vaser 5 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 13-21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:12)

1512 6433  Vaser 6 st. Western Germany, porslin. Höjd: 11 - 29

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:33)

1512 4040  Vaser Ett par, Jugend, glas / metalldekor. Höjd: 31,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:25)

1512 3150  Vävnad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Bondbröllop", 85x120 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:37)

1512 4105  Vinglas 12 st, Silvia, Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors, formgiven 1957. Höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 18:03)

1512 4123  Vitrinskåp nutida. Bredd: 135 cm, djup: 45 cm, höjd: 211 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 20:41)

1512 4347  Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde, Gustavsberg. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 19 december 2022 19:23)