1449 9257 Abakus 2 st, 13x24 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:43)
1449 9382 Affisch Papegojor. Bildmått: 100x66, yttermått inklusive ram: 106x73 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:58)
1449 8010 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Colour tiles", Signerad FJ, Akryl på glas. Bildmått: 15. 5x15 cm, yttermått inklusive ram: 27x25. 5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:51)
1449 8009 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Easter island raids". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm
1449 8007 Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Tuttifrutti". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 30x21 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:55)
1449 9456 Akvarell Anatoli Kaigorodov, (tillskriven), Signerad, akvarell, björkar, 39x58cm, yttermått inklusive ram: 52x71cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:34)
1449 9294 Akvarell Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige, tillskriven. Seans. Ej signerad, intyg a tergo Carl Deelsbo. AKvarell, 23x29 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:43)
1449 9301 Akvarell Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Tillskriven, ej signerad, Café, intyg a tergo Carl Deelsbo, ca 18x18, akvarell, oramad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:02)
1449 9281 Akvarell Bertil Lybeck (1887-1945), Sverige. Signerad, Ur Kameliadamen. Akvarell, bildmått: 22x14, oramat löst blad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:48)
1449 8006 Akvarell Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Organic patterns", Signerad FJ, Akvarell på papper. Bildmått: 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 22x29 cm, oramat löst blad
1449 8550 Akvarell Herman Müller (1840-1919), Sverige. "Fiskartorpet". Signerad, daterad 1897,37x49, yttermått inklusive ram: 52x65, akvarell
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:46)
1449 9458 Akvarell Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad Ceyhanos, akvarell, yttermått inklusive ram: 41x46 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:36)
1449 9071 Akvarell Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Monogramsignerad, akvarell, Landskap, 23x29, yttermått inklusive ram: 31x38 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:09)
1449 9288 Akvareller 2 st, skisser, Frankrike. Bladets mått: 51x30 ca, akvarell. Ej signerad, oramad
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:23)
1449 9357 Akvatint Johan Peter Lefvén, tillskriven. Ej signerad. Bladets mått: 22x46cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:40)
1449 9474 Ämbetsmannadolk med balja. Längd: 34 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:11)
1449 9157 Ampel Karl Johanstil. Diameter: 47cm, plåt/mässing
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:34)
1449 9158 Ampel senampire, gjutjärn och mässing. Diameter: 43cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:19)
1449 9299 Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:36)
1449 9234 Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 31cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)
1449 9061 Arbetsbord med utdragsskiva. Djup: 45 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:15)
1449 9266 Armband 18k guld, med pärlor. Längd: 19cm, vikt: 3,8g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:53)
1449 8390 Armbandsur doublé, Salvatore Ferragamo. Diameter: 30mm, quartz
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:37)
1449 9184 Årstallrik Arabia, Vuosilautanen (årstallrik) 1981, ca 20x20 cm, i originalkartong
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:45)
1449 9025 Assietter 12 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. "Aladin". Diameter: 16,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:08)
1449 9360 Bajonett "HSW 1936", med balja. Längd: 64 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:56)
1449 9177 Bänk med lådor, Furu. Längd: 170, djup: 40 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:37)
1449 9262 Barbiedockor 16 st. Längd: ca. 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:20)
1449 9417 Bergère plysch. Djup: 70 cm, längd: ca 68,5 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:52)
1449 9380 Bestick 23 delar, silver. Längd: 16-21, vikt: 1180g brutto
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:37)
1449 9332 Blandteknik Alfred Bergström (1869-1930), Sverige. "Student & Flicka", monogramsignerad, blandteknik, oramat löst blad, bladets mått: 25x37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:17)
1449 9048 Blandteknik Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Signerad, daterad 2001, bladets mått: 101x81cm, yttermått inklusive ram: 118x96cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:42)
1449 9154 Blandteknik Carl de Wit, Komposition. Signerad. Blandteknik på pannå, 42x55, yttermått inklusive ram: 58x70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:40)
1449 9317 Blandteknik Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, blandteknik, på papper, 75x56cm, yttermått inklusive ram: 90x70cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:31)
1449 9280 Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, blandteknik, bladets mått: 20x28, oramat löst blad
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:28)
1449 7235 Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, 20x29, yttermått inklusive ram: 53x61 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:21)
1449 9120 Blandteknik Zhen Jia Hong. Signerad, daterad 2006. Blandteknik, 50x49 cm, yttermått inklusive ram: 66x63 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:26)
1449 8540 Blomlampor Ett par, Philips. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:22)
1449 8549 Blyertsteckningar 2 st, Alfred Wahlberg (1834-1906), Sverige. Åby. Signerad, daterad 1867. Bildmått: 29x47, yttermått inklusive ram: 48x63 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:49)
1449 9320 Bokhyllesysten Karl Andersson & söner, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Moduler. Bredd: 68+ 135cm. Djup: 46cm. Höjd: 243-300cm, nyckel
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:41)
1449 1021 Bokverk 2 band, Wolfgang Helmhard von Hohberg, Georgica Curiosa 1682
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:28)
1449 8202 Bokverk 5 delar, Svenskt Konstnärslexikon, Allhem, Halvfranska band, 1952
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:07)
1449 8146 Bokverk Lennart Sand (f. 1946), Sverige. "Skisser", Stenlitografier. Signerad, numrerad 154/690n
1449 9062 Bord längd: 70 cm, djup: 60 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:56)
1449 9248 Bord tidigt 1900-tal, 60x60. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:49)
1449 9413 Bordsfläktar 2 st, Princes. Höjd: 38-42cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)
1449 9411 Bordslampa Firma Svenskt Tenn, Alabaster, No. 2585, med skärm, stensöta. Höjd: 85cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:53)
1449 9412 Bordslampa Firma Svenskt Tenn, No 2607, mässing, med skärm, stensöta. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:06)
1449 9426 Bordslampa Kina. Höjd: 56cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:54)
1449 9166 Bordslampa Med glaskupa, mässing. Höjd: 37cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:25)
1449 9226 Bordslampa Strindbergsmodell, nutida. Höjd: 39cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:06)
1449 9190 Bordslampfot Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:15)
1449 9345 Bordslampfot Kina, 1800-tal. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:39)
1449 9493 Bordslampfot mässing. Höjd: 39cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:43)
1449 9147 Bordslampfötter Ett par, Porslin. Höjd: 46cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:34)
1449 9368 Bordslampfötter Ett par, trä. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:19)
1449 8429 Bordslystrar ett par. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:35)
1449 9127 Bordslystrar Ett par. Höjd: 36cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:58)
1449 9304 Bordsur höjd: 27cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:52)
1449 9462 Bordsur Türler, Längd: 18cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:05)
1449 9375 Brosch 18k guld, med pärlor. Längd: 7, A Michelsen, vikt: 5g ca
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:26)
1449 9376 Brosch Tidigt 1900-tal, med grön sten. Längd: 6 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:47)
1449 1019 Byrå 1700-tal. Bredd: 85 cm. Djup: 52 cm, höjd: 74cm, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:04)
1449 9144 Byrå Längd: 66 cm. Djup: 33 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:20)
1449 9211 Byrå mahogny. Bredd: 62 cm. Djup: 36 cm, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:32)
1449 9074 Byrå sengustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 93, djup: 52 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:39)
1449 9483 Champagneglas Ett par, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. No. 99230. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:19)
1449 9302 Coasters Ett par, + 3st dekorationer. Höjd: 5-26cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:53)
1449 9085 Dalahäst höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:51)
1449 9260 Dalahästar 3 st. Höjd: 10 - 17
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:38)
1449 8197 Damarmbandsur 14k, armband i doublé. BruttoVikt: 15g. Diameter: ca 2 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:45)
1449 9106 Dekorelement 3 st, Oscar & Clothilde, 40x40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:55)
1449 9293 Dekorelement betong, lejon. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:54)
1449 9107 Dekorelement/skulptur nutida. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:43)
1449 9402 Diorama Knoptavla, yttermått inklusive ram: 51x61 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:15)
1449 9473 Dolk främre Orienten, Metall, i balja, dekorerad. Längd: 58 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:02)
1449 9275 Dosor 2 st. Flygel, mässing / porslin + Rosenthal. Längd: 10 - 12, höjd: 5 - 7
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:30)
1449 9416 Étagère mässing och glas. Diameter: 32cm, höjd: 77cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:20)
1449 9338 Etsning Arvid Fougstedt (1888-1949), Sverige. Signerad, daterad 1930, Tjurfäktning, oramat löst blad. Bildmått: 24x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:49)
1449 8193 Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. "Stående naken modell (Ingrid)", FFGK, ej signerad. Bildmått: 18,5X12, yttermått inklusive ram: 47x39
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:35)
1449 9364 Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Signerad, PT. Bladets mått: 36x26cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:43)
1449 9289 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 35 ex, "Familjen". Bildmått: 22x18,5, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:28)
1449 9285 Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad Arkivex, "i hög hatt". Bildmått: 17x11,5, oramad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:31)
1449 9277 Etsning Gerhard Henning (1880-1967), Danmark. Studie. Monogramsignerad. Bildmått: 10,5x7 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:34)
1449 9300 Etsning Guido Balsamo-Stella (1882-1941), Italien. "Pigritia". Signerad, numrerad 7/50. Bildmått: 36x34 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:47)
1449 9339 Etsning Herman Lindqvist (1868-1923), Sverige. Vrak. Signerad. Oramat löst blad, bildmått: 24x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:03)
1449 9328 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad, oramat löst blad. Bildmått: 18x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:01)
1449 9313 Fågelbad Metall. Längd: 50cm, höjd: 20cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:37)
1449 9420 Fällbord Längd: 54 cm. Djup: 42 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:36)
1449 8381 Färgetsning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, numrerad 11/15, HC-upplaga (hors de commerce), bladets mått: 46x35cm, yttermått inklusive ram: 54x42cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:35)
1449 8517 Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 181/290. Färglitografi. Bladets mått: 59x43, oramat löst blad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:16)
1449 9070 Färglitografi Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 14/90. Färglitografi, bildmått: 47x38, yttermått inklusive ram: 63x51 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:13)
1449 8166 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad II/X, oramat löst blad, 760x565 mm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:03)
1449 9392 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 132/150. Färglitografi, bildmått: 74x54. Yttermått inklusive ram: 94x72 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:04)
1449 8498 Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 288/360. Färglitografi, bildmått: 35x42cm, yttermått inklusive ram: 54x62cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:08)
1449 9132 Färglitografi BG Karlsson (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 10/50. Färglitografi. Bladets mått: 42x59cm, oramad, oramat löst blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:17)
1449 8516 Färglitografi diverse, 7 st, oramad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:14)
1449 9079 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 67/290. Färglitografi, bildmått: 63x52, yttermått inklusive ram: 75x62 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:48)
1449 9029 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 522/750, daterad 73. Färglitografi, bildmått: 42x50cm, yttermått inklusive ram: 56x62cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)
1449 9386 Färglitografi Hankolorerad, Hans Arnold (1925-2010), Sverige. "stationen i Kristianstad". Färglitografi, bildmått: 45x31, yttermått inklusive ram: 62x48 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:00)
1449 9047 Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 65/100, daterad 1990. Färglitografi, bildmått: 47x64cm, yttermått inklusive ram: 67x83cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:03)
1449 9321 Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Signerad, numrerad hc 3/18, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 51x62 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:07)
1449 8249 Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1976. Färglitografi. Bladets mått: 71x60cm, yttermått inklusive ram: 77x66cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:48)
1449 9322 Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 277/385, daterad -80, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 53x71 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:29)
1449 9040 Färglitografi Laila Prytz (f. 1907), Sverige. Signerad, numrerad 162/300. Färglitografi, bildmått: 26x23, yttermått inklusive ram: 35x33 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:54)
1449 9099 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 133/150. Färglitografi, bildmått: 54x44, yttermått inklusive ram: 71x51 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:12)
1449 9102 Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 19/50, daterad 1991. Färglitografi, bildmått: 15x10, yttermått inklusive ram: 36x30 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:25)
1449 9161 Färglitografi Louis Nitka (f. 1940), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 40/195, yttermått inklusive ram: 40x31cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:44)
1449 9130 Färglitografi Magdalena Kossakowska. Signerad, numrerad 138/290. Färglitografi. Bladets mått: 63x76cm, oramad, oramat löst blad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:20)
1449 9278 Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, PT. Färglitografi. Bladets mått: 47x37, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:03)
1449 9129 Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Blidösund. Signerad, numrerad 16/360. Färglitografi. Bladets mått: 45x54cm, oramad, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:12)
1449 9323 Färglitografi Michel Delacroix (f. 1933), Frankrike. Paris. Signerad, numrerad hc. Färglitografi. Oramat löst blad, Bladets mått: 87x47 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:59)
1449 9095 Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 19/190. Färglitografi, bildmått: 38x47, yttermått inklusive ram: 58x66 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:04)
1449 9160 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 334/360, daterad 77, Älvsborgsbron. Färglitografi, bildmått: 48x50cm, yttermått inklusive ram: 60x73cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:48)
1449 9027 Färglitografi Paul René Gauguin (1911-1976), Danmark. Signerad, daterad 1956. Färglitografi, bildmått: 60x73cm, yttermått inklusive ram: 74x88cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:01)
1449 9336 Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Oramat löst blad. Signerad, numrerad 23/360, skärgård. Färglitografi. Bladets mått: 42x54 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:19)
1449 8110 Färglitografi Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Signerad, numrerad 23/30, daterad 1960, komposition. Färglitografi, bildmått: 51x65cm, yttermått inklusive ram: 73x85cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:51)
1449 9122 Färglitografier 3 st. Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerade och numrerade, Färglitografi, bildmått: 23x14, yttermått inklusive ram: 36x25 - mm: 35x27, yttermått inklusive ram: 52x43 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:15)
1449 9319 Färglitografier 4 st, i mapp, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Vyer från Amlapalálsi". Signerad, färglitografi, numrerad 295/375, daterad -77, oramade lösa blad, 43x59 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:43)
1449 9333 Färglitografier 4 st, Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Ej signerade, oramade lösa blad. Färglitografi. Bladets mått: 33x26 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:20)
1449 8074 Färglitografier 5 st. Olle Kåks (1941-2003), Sverige. 225: upplaga. Signerade. Färglitografi, bildmått: 42x30, yttermått inklusive ram: 62x46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:07)
1449 8075 Färglitografier 5 st. Olle Kåks (1941-2003), Sverige. 225: upplaga. Signerade. Färglitografi, bildmått: 42x30, yttermått inklusive ram: 62x46 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:08)
1449 9011 Färglitografier 5 st. Olle Kåks (1941-2003), Sverige. 225: upplaga. Signerade. Färglitografi, bildmått: 42x30, yttermått inklusive ram: 62x46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:29)
1449 8119 Färglitografier Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Tripdyk. Signerad, numrerad 38/80, daterad 64cm, yttermått inklusive ram: 48x150cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:06)
1449 9428 Fat 4 st, Kina. Diameter: 13cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:02)
1449 8343 Fat Tenn, 1700-tal. Diameter: 42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:31)
1449 9180 Fåtölj Tyg / skinn, nutida
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:16)
1449 9220 Figuriner 2 st. Rokokopar, Royal Dux. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:17)
1449 9276 Fladdermusfåtölj KS Chair, OX Denmarq. Läder, stativ i rostfritt stål. Höjd: 109 cm, sitthöjd: ca 36 cm. Djup: 89 cm. Bredd: 99 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:53)
1449 9370 Folkdräkt Dalarna, Storlek: 38
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:38)
1449 9314 Gallerskål Metall. Diameter: 26cm, höjd: 17cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:49)
1449 9050 Gardiner 2 längder dubbelfodrade, 285x250 ca
1449 9103 Gardinomtag 4 st. Längd: 95 cm, djup: 10 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:55)
1449 9466 Glaskoppar 6 st, med fat, France Vereco, grönt glas. Höjd: 5cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:12)
1449 8462 Golvlampa mässing. Höjd: 152
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:36)
1449 9209 Golvlampa teak och mässing. Höjd: 140cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:46)
1449 9486 Golvlampfot Uno Kristiansson, Luxus, Vittsjö. Stomme i furu. Brännstämplad. Höjd: 123 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:44)
1449 9078 Golvskulptur Hund. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:10)
1449 9415 Golvspegel mahogny. Höjd: 142cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:15)
1449 9198 Golvur Mora, 1800-tal, bemålat. Höjd: 218cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:47)
1449 9488 Gouache Fartygsporträtt, 1900-talets första hälft, papperspannå, 36x51, yttermått inklusive ram: 47x62 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:57)
1449 9072 Grafiska blad 6 st, Gavarni/Monnier, Frankrike, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 31x23 cm. Signerad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:20)
1449 8003 Grafiskt blad Bengt Bengtsson, "Comic girl". Signerad, numrerad 26/50, Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 43x31 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:51)
1449 7001 Grafiskt blad Catrin Johansson, "Zebra". Signerad, numrerad 100/100, Giclee fine art. Bildmått: 16. 5x22 cm, yttermått inklusive ram: 24. 5x31. 5 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:51)
1449 9356 Grafiskt blad Georg von Rosen (1843-1923), Sverige, efter. "Herr Thure Jönsson återvänder från riksmötet i Westerås". Ej signerad. Bladets mått: 41x51cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:34)
1449 9014 Grafiskt blad Gicléetryck, Göran Hausenkamp (f. 1962), Sverige. "Avatar". Signerad, numrerad 3/100, Tryck på duk. Bildmått: 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 61x48 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:27)
1449 8005 Grafiskt blad Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Apocalyps". Signerad, numrerad 78/100, Giclee fine art. Bildmått: 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 31x20 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:55)
1449 8008 Grafiskt blad Lena Wiik, "Fält". Signerad, numrerad 16/60, Giclee fine art. Bildmått: 60x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x60 cm, oramat löst blad
1449 8002 Grafiskt blad Veronica Sofie (f. 1985), Sverige. "Window". Signerad, numrerad 25/40, Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 43x31 cm, oramat löst blad
1449 9138 Gryta Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Rosenlew. Gjutjärn, trähandtag. Diameter: 22cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:18)
1449 9077 Gueridon Trä Bemålad. Höjd: 156 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:03)
1449 9308 Gunghäst Längd: 45cm. Höjd: 38cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:08)
1449 9372 Halsband 18k guld. Längd: 49, vikt: 3g ca
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:11)
1449 9373 Halsband med hänge 18. Vikt: 3,8g ca. Längd: ca 48 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:19)
1449 8213 Halsband med hängen 2 st, Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland. Brons, Längd: 110 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:36)
1449 9213 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 106cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:14)
1449 9201 Hörnskåp Allmoge, 1809. Höjd: 180cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:27)
1449 8490 Hörnskåp England. Bredd: 70 cm. Djup: 43 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:32)
1449 9261 Jordglob modell äldre. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:22)
1449 9446 Kaffegods 20 delar, Bareuter, blåvit dekor
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:27)
1449 9097 Kaffegods Arnold Krogh, Blå Vifte, Royal Copenhagen, 21 delar
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:05)
1449 9461 Kaffekoppar 7st, Arabia. Höjd: 6,5cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:19)
1449 9225 Kaffeskedar 12st, silver, modell: Olga. Längd: 10cm, med etui. Vikt: ca 125 g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:39)
1449 9149 Kaffeskedar 6 st. Längd: 12cm, vikt: 87g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:40)
1449 9163 Kakelugnsskåp bemålad, nyproduktion. Bredd: 80 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 240 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:14)
1449 9264 Kandelaber Gusum. Mässing. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:16)
1449 9362 Kannor + tillbringare, 8 st, 1800-/1900-tal, porslin, bland annat Syco & Mason´s. Höjd: 15-25 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:58)
1449 9249 Karmstol bemålad, 1950-tal
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:20)
1449 9487 Karmstol Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Lata greven. Brickmärkt
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:04)
1449 9179 Karmstol England, läder
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:56)
1449 9194 Karmstol Plysch
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:19)
1449 9182 Karmstol Safarimodell
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:42)
1449 9049 Karmstolar ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:34)
1449 9187 Karmstolar Ett par, rokokostil, pärlemo
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:17)
1449 9251 Kassaapparat + ångmaskin, modell äldre. Längd: 34-38 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)
1449 9024 Keramik/stengods 7 delar, diverse. Höjd: 4-17 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:50)
1449 9423 Klaffbord Längd: 57+ 2x40 cm. Djup: 87 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:22)
1449 9274 Klotlampa diameter: 50 cm, höjd: 100 ca
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:43)
1449 9427 Knivar 6 st, silver. Längd: 23,5 c, Vikt: ca 450 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)
1449 9477 Knivar / dolk 4 st, olika modeller & ursprung. Längd: 24-40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:07)
1449 9438 Konstglas 4 delar. Höjd: 9-32 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:00)
1449 9396 Koppar med fat 6 del "Maxim", Bibi Breger (f. 1927), Gustavsberg, 1950-63 cm. Längd: 9-12,5 cm. Diameter: 7-12,5 cm, höjd: 5,5 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:36)
1449 9358 Kopparstick 8st, Arnold Houbraken, passpartouns mått: 65x45cm, oramad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)
1449 9108 Kuddar 7 st, ca 50x45 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:14)
1449 9109 Kuddar 8 st, ca 45x42 cm
1449 9315 Kupa av glas höjd: 30cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:37)
1449 9168 Lampbord Englesson, Bredd: 60 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 49 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:32)
1449 9169 Lampbord Englesson. Bredd: 60 cm. Djup: 45 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:28)
1449 9059 Lampbord ett par, Erik Wörts Novette, IKEA, 1960-tal. Bredd: 58, djup: 39 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:04)
1449 9311 Lampett Metall. Höjd: 65cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:29)
1449 9159 Litografi Cecilia Frisendahl (1922-2014), Sverige. Zebror. Signerad, numrerad 173/260, daterad 75. Bildmått: 22x33cm, yttermått inklusive ram: 33x43cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:44)
1449 9258 Litografier 5 st. Oramade lösa blad, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. 200: upplaga. Signerade, bladets mått: 44x63 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:56)
1449 8147 Litografiska blad von Wright, "Svenska Fåglar efter Naturen och på Sten ritade", oramade lösa blad, bladets mått: 39x29 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:50)
1449 8410 Ljuskrona Empirestil. Höjd: 50 cm
1449 9167 Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:04)
1449 8036 Ljusstakar ett par, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 30-35 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:01)
1449 9086 Ljusstakar ett par, Nyrokoko. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:07)
1449 9185 Ljusstakar Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:50)
1449 8339 Ljusstakar ett par, silver, CG Hallberg, 1960. Höjd: 16 cm, bruttovikt: 651g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:26)
1449 9231 Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 7 cm. Vikt: 145g
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:43)
1449 9239 Ljusstakar Ett par, trä och mässing. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:50)
1449 9219 Ljusstake Ej signerad, mässing, sjuarmad. Längd: 45cm. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:15)
1449 9235 Ljusstake Taserud. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:52)
1449 9433 Lockurna Kina. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:44)
1449 8519 Mapp med litografier, diverse
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:19)
1449 7114 Matbord Up crafts palace, Agra, Indien. Svart marmor, med intarsia. Bredd: 160 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 80
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:31)
1449 9217 Matsalsskåp Rokokostil. Bredd: 121 cm. Djup: 50 cm, höjd: 190 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:18)
1449 9098 Matservis Gustavsberg, Wexiö, ca 60 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)
1449 9128 Matservis Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. "Irma", Arabia, Finland, 1950-tal, 50 delar
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:13)
1449 9145 Matservisdelar 25 delar, England.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:58)
1449 9224 Matservisdelar ca 40 delar, "Variant", Rörstrand
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)
1449 8228 Matservisdelar ca 40 delar, Tyskland
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:18)
1449 9463 Matservisdelar Ca 75 delar, KPM, Tyskland
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:57)
1449 9444 Matservisdelar Mikasa, Classic Flair, ca 30 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:15)
1449 8564 Matta Dubbelvävd, "Capella" 160x235 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:41)
1449 9472 Matta Kelim, 1930-tal, 205x123 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:03)
1449 8290 Matta orientalisk, 101x330 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:47)
1449 8369 Matta orientalisk, 115x153 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:50)
1449 9243 Matta Orientalisk, 123x177 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:16)
1449 9241 Matta Orientalisk, 129x175cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:40)
1449 8555 Matta Orientalisk, 185x275 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:48)
1449 9012 Matta orientalisk, 200x297 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:12)
1449 9116 Matta Orientalisk, 65x88 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:13)
1449 9117 Matta Orientalisk, 73x90 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:48)
1449 8286 Matta orientalisk, 90x137 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:38)
1449 8351 Matta Orientalisk, ca 284x430cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:51)
1449 8289 Matta orientalisk, Galleri, 90x315 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:42)
1449 9242 Matta Röllakan, 130x205cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:51)
1449 9255 Matta Röllakan, 140x190 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:07)
1449 9240 Matta Röllakan. Signerad, BS, 123x195cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:24)
1449 8470 Mattallrikar + uppläggningsfat & skål, 18 delar, omkring 1900, Rörstrand. Diameter: 25-35 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:07)
1449 9230 Miniatyrer 7st, 11x10-14x13cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:56)
1449 9084 Miniatyrmålning 1800-tal, 4x3, yttermått inklusive ram: 20x20 cm
1449 9193 Minkpäls Saga
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:38)
1449 8276 Mockakoppar 2 st. Bvlgari. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:25)
1449 9148 Mockaskedar 10st. Längd: 11cm, vikt: 104g
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:48)
1449 7102 Mockaskedar 12 st, silver, Georg Jensen, Etui, "kaktus. Längd: 10 cm, Vikt: ca 165 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:07)
1449 9135 Mockaskedar 18st, silver. Längd: 9cm, vikt: 134g.
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:44)
1449 9089 Muggar 5 st. Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:37)
1449 9390 Mynt 21,6k guld, 10 kr, år 1901. Vikt: 4 g. Diameter: ca 1,9 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:05)
1449 9064 Nattygsbord 1940-tal. Bredd: 49, djup: 31 cm, höjd: 57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:32)
1449 9065 Nattygsbord Teak. Bredd: 43, djup: 32 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:05)
1449 9023 Oljelampor ett par, Kina, Metall. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:05)
1449 8443 Oljemålning Amedeo Merello (1890-1979), Italien. Hönshus. Signerad, daterad 1943. Olja på pannå, 58x48 cm, yttermått inklusive ram: 67x56 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:58)
1449 7402 Oljemålning Anthony Klitz, Signerad, "Chester". Olja på duk, 61x50, yttermått inklusive ram: 73x62 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:01)
1449 9096 Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på duk, 35x26, yttermått inklusive ram: 64x55 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:54)
1449 9189 Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 75x64 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:02)
1449 8108 Oljemålning Carl Arne Lundell (1915-1991), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 53x43cm, yttermått inklusive ram: 69x59cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:50)
1449 8505 Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, daterad 1975, "Pratstund över kaffet". Olja på duk, 51x62cm, yttermått inklusive ram: 70x82cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:26)
1449 9056 Oljemålning Eric Lundgren (f. 1907), Sverige. Göteborgs hamn. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm. Yttermått inklusive ram: 43x51 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:26)
1449 9206 Oljemålning Eric Rhönnstad (1909-1980), Sverige. Signerad, motiv från Värmland. Olja på duk, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 54x63cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:22)
1449 9324 Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Signerad, skog. Olja på pannå, 66x89cm, yttermått inklusive ram: 83x105cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:53)
1449 8150 Oljemålning Gunnar Ruda (1887-1948), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 29x38cm, yttermått inklusive ram: 44x54cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:07)
1449 9053 Oljemålning Gunnar Ström (1892-1982), Sverige. Skärgårdsmotiv, "Från Skärhamn". Signerad G Ström. Olja på duk, 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 51x66 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:09)
1449 9457 Oljemålning J H Culver. Signerad, daterad 75. Olja på pannå, 70x55, yttermått inklusive ram: 74x59 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:19)
1449 9238 Oljemålning J Seger, eka vid strand. Signerad. Olja på duk, 44x64, yttermått inklusive ram: 56x76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:24)
1449 8140 Oljemålning Konrad Simonsson (1843-1911), Sverige. "Alsvik Yxlaön". Signerad, daterad 1895. Olja på pannå, 19x21, yttermått inklusive ram: 30x33 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:20)
1449 9454 Oljemålning Märt Bormeister (1916-1991), Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 23x19cm, yttermått inklusive ram: 35x32cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:26)
1449 9445 Oljemålning Nutida konstnär. Blomsterstilleben. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x50cm, oramad
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:09)
1449 9448 Oljemålning Nutida konstnär. Blomsterstilleben. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x50cm, oramad
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:35)
1449 9442 Oljemålning Nutida konstnär. Segelbåtar. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 46x55cm, oramad
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:54)
1449 9114 Oljemålning Oidentifierad konstnär, kvinna på sängkant, monogramsignerad -35. Olja på pannå, 58x34, yttermått inklusive ram: 70x46 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:55)
1449 9121 Oljemålning Oidentifierad konstnär, tuppar. Signerad AArais, Bali. -83, Olja på duk, 49x69, yttermått inklusive ram: 54x73 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:59)
1449 8386 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, kvinna med ved. Olja på duk, 74x61, yttermått inklusive ram: 83x70 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:12)
1449 9405 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, mansporträtt. Olja på duk, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 75x64cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:08)
1449 9455 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, fjällandskap, yttermått inklusive ram: 52x88 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:32)
1449 9162 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, morgontoilette. Olja på pannå, 60x21cm, oramad
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:35)
1449 9404 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, omkring 1900, damporträtt. Olja på duk, 98x72cm, yttermått inklusive ram: 124x96cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:11)
1449 9366 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Formel 1, ej signerad. Olja på duk, 80x99, yttermått inklusive ram: 93x112 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:31)
1449 9191 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, "Medri". Olja på duk, 80x80, yttermått inklusive ram: 85x85 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:23)
1449 8494 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nutida, Ej signerad, komposition. Olja på duk, 61x46cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:48)
1449 9453 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1968. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 64x94 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:04)
1449 9069 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kustlandskap, Danmark. Olja på duk, 46x65, yttermått inklusive ram: 65x85 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:05)
1449 7075 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, mansporträtt. Olja på pannå, 36x25cm, yttermått inklusive ram: 48x37cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:37)
1449 8337 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, sommarbukett. Olja på pannå, 53x72, yttermått inklusive ram: 62x82 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:44)
1449 9452 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stadsmotiv. Olja på duk, 50x75, yttermått inklusive ram: 70x95 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:22)
1449 9400 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 65x100, yttermått inklusive ram: 76x112 cm
1449 8111 Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1953, stilleben. Olja på duk, 85x36cm, yttermått inklusive ram: 89x40cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:03)
1449 9052 Oljemålning Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -50. Olja på duk, 34x38 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:20)
1449 9318 Oljemålningar 2 st, Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Signerade, blomsterstilleben. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 14x12cm-16x13cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:19)
1449 9399 Örhängen 9 k guld, Ett par, med gröna stenar och diamanter, baguetteslipade & briljantslipade, 20x0,01ct. Bruttovikt: 2,5g
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:38)
1449 9424 Öronlappsfåtölj
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:27)
1449 9384 Pall med låda. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:22)
1449 9146 Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 55cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:46)
1449 9439 Paraplyställ Porslin. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:15)
1449 9377 Pärlcollier Silverlås med stenar, 2-radigt. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:41)
1449 9134 Parti diverse silver. Vikt: 392g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:14)
1449 8194 Pastell Åke Holm (1900-1980), Sverige. Kvinnofigur, Signerad. Bildmått: 20x17, yttermått inklusive ram: 40x34 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:38)
1449 9421 Pelarbord mahogny, 1800-tal. Bredd: 54 cm. Djup: 40 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:35)
1449 9397 Piedestal med ytterfoder, nutida. Höjd: 135 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:07)
1449 9112 Piedestal stenskiva. Längd: 63, djup: 28 cm, höjd: 52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:59)
1449 9110 Piedestal stenskivor. Höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:11)
1449 9076 Piedestal stenskivor. Höjd: 82 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:02)
1449 9343 Plädar 2 st, bland annat Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand, ca 131x170cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:32)
1449 9207 Plakett silver, SE-bankens 100-årsjubileum, 1956, Sporrong. Diameter: 6, vikt, vikt: 118g
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:28)
1449 8479 Pluntor + karaffer, 3 + 2 delar, Olika åldrar. Höjd: 20-32 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:23)
1449 9434 Porslin 3 delar, Kina. Höjd: 12-19 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:43)
1449 9398 Ring 18k guld, med en blå sten och diamanter, 32xca0,001ct, storlek: 19½. Vikt: 5,3g.
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:16)
1449 8220 Ring 18k guld, med pärla, storlek: 18½. Vikt: 2,6g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:50)
1449 8225 Ring 18K vitguld, med en svart sten, storlek: 17½. Vikt: 3,6g.
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:55)
1449 9270 Ring silver, Thomas Sabo, med grön sten, storlek: 17. Vikt: 16,2g. Med etui
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:53)
1449 9151 Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. Monogramsignerad, 136x205cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:55)
1449 9178 Sablar 2 st. Med balja, 5 b, No. 63. Längd: 105
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:30)
1449 9245 Salongsbord Jugend. Diameter: 80, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:45)
1449 9441 Saltkar 2 st + senapskanna´+ 2 saltskedar, silver, Birmingham. Längd: 5,5 Dia 4. Höjd: 2,5-6 cm, Vikt: ca 155 g.
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:50)
1449 8042 Saltkar & skedar 3 delar, Meissen, porslin, Längd: 5-23cm
1449 9054 Sameknivar 2 st. Längd: 15-17 cm (med slida: 18-21 cm)
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:32)
1449 9123 Satsbord 3 delar, Rokokostil. Bredd: 50. Djup: 35 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:30)
1449 9156 Serveringsvagn Englesson. Längd: 70 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:57)
1449 9369 Serveringsvagn längd: 56+ 2x23, djup: 55 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:41)
1449 9464 Servisdelar KPM, Tyskland, Kaffe- och teservisdelar, ca 40 delar
1449 9155 Sideboard Englesson. Längd: 126 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:51)
1449 9172 Sideboard Englesson. Skiva i glas, underrede i krom. Längd: 140 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:39)
1449 9152 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 153 cm. Djup: 58 cm, höjd: 95 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:51)
1449 9437 Skål + Vas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 25 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:18)
1449 9481 Skål Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors. Diameter: 17,5 cm. Höjd: 11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:08)
1449 9252 Skål Keramik, nutida, Signerad, JL, diameter: 28, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:12)
1449 9387 Skål Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Kraka, 1954. Längd: 19, höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:08)
1449 9093 Skål Orrefors. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:50)
1449 9183 Skål på fot, blått glas, Orrefors. Diameter: 20. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:45)
1449 9088 Skål på fot, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Diameter: 30 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:18)
1449 9200 Skål stengods, Drejargruppen, Rörstrand. Diameter: 28, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:09)
1449 9223 Skål stengods. Diameter: 20cm, höjd: 7cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:38)
1449 9305 Skål på fot + tazza, nutida. Längd: 21-29cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:41)
1449 9436 Skålar 2 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964, Diameter: 15-20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:02)
1449 9312 Skålfat Rörstrand, Rolf Sinnemark (f. 1941), Sverige. Diameter: 30cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:29)
1449 8375 Skänk 1880-tal, Valnöt. Bredd: 90, djup: 53 cm, höjd: 148 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)
1449 8418 Skåp Furu, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 110. Djup: 44 cm. Höjd: 170 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:23)
1449 9361 Skärmmössor 3 st
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:00)
1449 9450 Skedar 6 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Längd: 13 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:18)
1449 9401 Skoskrapa Gjutjärn, Tax. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:16)
1449 9407 Skrivbord England, mahogny, Bredd: 115cm. Djup: 65cm, höjd: 74cm, nyckel
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:22)
1449 8340 Skrivbord mahogny. Bredd: 145 cm. Djup: 81 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:28)
1449 9253 Skulptur Astrid Anderberg (1927-2010), Sverige. Katt. Monogramsignerad, stengods. Längd: 13. Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:48)
1449 8533 Skulptur brons, Man med gitarr, Fd bordslampfot. Signerad Fazente. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:07)
1449 9263 Skulptur brons, Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. "Tidningspojken", DN. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:13)
1449 9303 Skulptur Gips. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:15)
1449 9124 Skulptur Hund, trä. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:29)
1449 9250 Skulptur mask, ansikte Olle Langert, "Ugglan", glasfiber. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:42)
1449 9082 Skulptur Olof Ahlberg (1876-1956), Sverige. 1921, gips. Höjd: 42
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:58)
1449 8254 Skulptur Soapstone, Orientalisk, Häst. Längd: 21, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:54)
1449 9494 Skulptur trä, Kina. Proveniens fam Einar Jolin. Denna skulptur förekommer avmålad i flera av Einar Jolins målningar. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:35)
1449 9295 Skulpturer 2 st, gips, efter Antiken. Höjd: 30-42 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:34)
1449 8473 Skulpturer Ett par, Fohundar, Kina, sten, på träsockel. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:16)
1449 8482 Skulpturer Ett par, Lergods, Blomsterkorgar, nutida. Höjd:
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:25)
1449 9460 Slips Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. För "Air Maintenance", Silke, ej numrerad. Längd: 50 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:16)
1449 8448 Smörgåsbestick silver, 24 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 13,5-16,5 cm. Vikt: 745g (228+ 517g)
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:10)
1449 9165 Sockerskålar Ett par, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, nysilver. Längd: 23cm, höjd: 15cm
1449 9485 Soffa längd: ca 190 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:26)
1449 9170 Soffbord Englesson. Bredd: 150 cm. Djup: 90 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:37)
1449 9176 Soffbord Englesson. Diameter: 119cm. Höjd: 44cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2022 03:51)
1449 9039 Spegel 109x43cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:35)
1449 9273 Spegel 38x53cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:20)
1449 9203 Spegel 80x40cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:01)
1449 9081 Spegel Empire, 55x30 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:01)
1449 9073 Spegel Förgylld, 92x60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:11)
1449 9208 Spegel Gustaviansk stil, 100x43 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:54)
1449 9105 Spegel nutida, 76x107 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:08)
1449 9104 Spegel Rokokostil, nutida, 120x83 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:54)
1449 9246 Spelbord ek. Bredd: 90, djup: 2x44 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:11)
1449 9196 Spelbord Rokokostil. Bredd: 82 cm. Djup: 2x41cm, höjd: 69 cm
1449 8361 Stolar 13 st, bemålade, Udda
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:17)
1449 8396 Stolar 2 st, Gustavianska, provinsarbeten, snarlika, bemålade, förstärkta
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:49)
1449 9143 Stolar 2 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:25)
1449 9244 Stolar 2 st. Göran Malmvall, furu, modell 510, för Karl Andersson & Söner, 1950-tal
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:30)
1449 9418 Stolar 2+ 2 st, England, mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:46)
1449 9378 Stolar 3 st, 1950 / 1960-tal, klädda med Josef Franktyg "Primavera"
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:04)
1449 9247 Stolar 3 st. Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Finland
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:56)
1449 9126 Stolar 3 st. Klädda med tyg från Firma Svenskt Tenn, Celotocaulis
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:20)
1449 9199 Stolar 4 st, allmoge
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)
1449 9150 Stolar 4 st, bemålade
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:38)
1449 9272 Stolar 4 st, flätad sits
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:52)
1449 9478 Stolar 6 st. "Melissa", Trendrum. Höjd: 83
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:14)
1449 9060 Sybord mahogny, sengustaviansk stil. Bredd: 56, djup: 39 cm, höjd: 65 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:35)
1449 9383 Sybord mahogny. Bredd: 64, djup: 41 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:39)
1449 9083 Syltkrukor 2 st, Rörstrand. Höjd: 13-25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:11)
1449 9283 Syltkrukor 3 st, Bland annat Rörstrand. Höjd: 12-27cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:18)
1449 9140 Syltkrukor 3 st, bland annat: Höganäs. Höjd: 12 - 22 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:49)
1449 9075 Syskrin på benställning. Längd: 52. Djup: 31 cm, höjd: 68 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:46)
1449 9202 Taburett Rokokostil, 45x45 cm. Höjd: 55 cm
1449 9425 Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 25cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:26)
1449 8344 Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:45)
1449 9430 Takarmatur med prismor. Höjd: 35cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:53)
1449 9371 Takarmatur Med prismor. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:30)
1449 8214 Takarmatur Tiffanystil, diameter: 50 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:38)
1449 8234 Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 54cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:30)
1449 8362 Takarmaturer ett par, Italien. Diameter: 58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:20)
1449 9291 Teckning Nils Blommér (1816-1853), Sverige. Flicka i skogen. Signerad, daterad Rom 1851. Blyerts på papper, bildyta ca 22x17,5 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 23x18 cm, inkl passeartout ca 58x43 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:25)
1449 9326 Teckningar Oskar Leonard Anderson (1836-1868), Sverige. Signerade, daterade 1866. Tusch respektive blyerts på papper. Bladets mått: 43x35 cm, oramade lösa blad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:26)
1449 9309 Teckningar/grafik diverse, 15 st, oramade lösa blad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:41)
1449 9066 Tekannor 4 st, Sovjet. Längd: 20,5-31 cm, djup: 12-21 cm, höjd: 13-25 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:42)
1449 9080 Tekoppar 4 st, Gustavsberg, Josefin
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:53)
1449 9229 Tekoppar 5 st, omkring 1900
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:04)
1449 9136 Tidningsställ England, mahogny, Intarsia. Längd: 42 cm
1449 9035 Tidningsställ Gino Stoppino, Kartell, Italien. Plast. Höjd: 45cm. Längd: 40cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:24)
1449 9292 Torrnålsgravyr Axel Salto (1889-1961), Danmark. Signerad, numrerad eget tryk, par. Bildmått: 20x32, oramat löst blad
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:11)
1449 9197 Trädgårdsstolar Ett par, Jutlandia
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:02)
1449 8485 Trädgårdsurna Gjutjärn, Dekor med festonger, diameter: 30, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:29)
1449 9330 Trägravyr Joan Hassall (1906-1988), Storbritannien. Träd. Signerad, numrerad 3/20. Xylografi, oramat löst blad. Bildmått: 15x11 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:59)
1449 9342 Trappstol höjd: 100cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)
1449 9459 Träsnitt 2 st, Mexiko, yttermått inklusive ram: 77x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:04)
1449 9214 Träsnitt 3 st, Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Yttermått inklusive ram: 37x32-39x48cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:44)
1449 9287 Träsnitt Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. Signerad, numrerad 66/320. Bildmått: 15x25, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:42)
1449 9279 Träsnitt Hans Osswald (f. 1919), Sverige. 12 st i mapp, 83/150. 1952-53, bladets mått: 49x35, oramade lösa blad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:53)
1449 9340 Träsnitt Japan, triptyk, oramat löst blad, bladets mått: 36x71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:09)
1449 9344 Träsnitt Japan, triptyk. Bildmått: 36x75, yttermått inklusive ram: 54x92 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:09)
1449 9041 Träsnitt Lennart Bergander. "Sex kvinnor". Signerad, numrerad 22/60, daterad 1957. Bildmått: 33x52cm, yttermått inklusive ram: 55x73cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:33)
1449 9335 Träsnitt Oidentifierad konstnär. Babian. Oramat löst blad, Signerad, numrerad 11/30. Bildmått: 18x15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:34)
1449 9215 Tryck omkring 1900, yttermått inklusive ram: 32x27cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:29)
1449 8092 Urna med lock, Kina. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:36)
1449 9100 Utställningsaffisch Litografisk, Miro, Mourlot, yttermått inklusive ram: 71x51 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:02)
1449 9440 Utställningsaffisch Litografisk, Orrefors Gallery, 1988, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Yttermått inklusive ram: 56x36 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:55)
1449 9153 Väggarmaturer Ett par, Fagerhults, glas och metall. Höjd: 39cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:59)
1449 9222 Väggrelief Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. Trollet med barnet. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:36)
1449 9237 Väggrelief Ett par, metall, Mozart respektive Beethoven. Höjd: 17cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:41)
1449 8253 Väggrelief mässing, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, daterad 75, "Evert Taube". Diameter: 20 cm, oramad
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:57)
1449 9495 Väggskulptur + bestick, 3 delar, trä, Afrika. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:10)
1449 9164 Väggskulptur kvinnohuvud, gips, förgylld. Höjd: 36cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:27)
1449 9467 Väggvitrinskåp rokokostil. Bredd: 67 cm. Djup: 16 cm, höjd: 67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:53)
1449 9367 Vagnslyktor Ett par, 1800-tal, Modifierade, med väggfäster för hörn. Höjd: 85 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)
1449 9092 Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:41)
1449 8240 Vas Erik Höglund på sockel. Höjd: 10-33 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:38)
1449 9218 Vas Gustavsberg. Stengods. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:10)
1449 9091 Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:56)
1449 8077 Vas Matti Rytkönen, Kosta Boda. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:22)
1449 9480 Vas Porslin, Meissen, Lökmönstret. Höjd: 14,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:42)
1449 9410 Vas Porslin. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:47)
1449 8241 Vas Satsuma. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:38)
1449 9188 Vas stengods, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm
1449 9265 Vas stengods, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:47)
1449 9186 Vas stengods, Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:31)
1449 9192 Vaser 2 st, Kina, nutida. Höjd: 31 ca
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:09)
1449 9432 Vinglas 10 st, Boda, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:45)
1449 9431 Vinglas 12 st. Höjd: 18, Boda, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:50)
1449 9482 Vinglas & snapsglas 28 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Husar". Höjd: 12-19cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:00)
1449 9094 Wedgwood 4 delar. Längd: 7-12 cm, höjd: ca 1,7-11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:13)
1449 9409 Ytterfoder 2 st, genombruten dekor, nutida. Diameter: 16-25cm, höjd: 15-21cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:33)
1449 9087 Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde. Höjd: 10-13 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:37)
1449 9232 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 15,5 cm