Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 21 februari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1449 9257  Abakus 2 st, 13x24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:43)

1449 9382  Affisch Papegojor. Bildmått: 100x66, yttermått inklusive ram: 106x73 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:58)

1449 8010  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Colour tiles", Signerad FJ, Akryl på glas. Bildmått: 15. 5x15 cm, yttermått inklusive ram: 27x25. 5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:51)

1449 8009  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Easter island raids". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

1449 8007  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Tuttifrutti". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 30x21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:55)

1449 9456  Akvarell Anatoli Kaigorodov, (tillskriven), Signerad, akvarell, björkar, 39x58cm, yttermått inklusive ram: 52x71cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:34)

1449 9294  Akvarell Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige, tillskriven. Seans. Ej signerad, intyg a tergo Carl Deelsbo. AKvarell, 23x29 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:43)

1449 9301  Akvarell Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Tillskriven, ej signerad, Café, intyg a tergo Carl Deelsbo, ca 18x18, akvarell, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:02)

1449 9281  Akvarell Bertil Lybeck (1887-1945), Sverige. Signerad, Ur Kameliadamen. Akvarell, bildmått: 22x14, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:48)

1449 8006  Akvarell Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Organic patterns", Signerad FJ, Akvarell på papper. Bildmått: 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 22x29 cm, oramat löst blad

1449 8550  Akvarell Herman Müller (1840-1919), Sverige. "Fiskartorpet". Signerad, daterad 1897,37x49, yttermått inklusive ram: 52x65, akvarell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:46)

1449 9458  Akvarell Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad Ceyhanos, akvarell, yttermått inklusive ram: 41x46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:36)

1449 9071  Akvarell Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Monogramsignerad, akvarell, Landskap, 23x29, yttermått inklusive ram: 31x38 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:09)

1449 9288  Akvareller 2 st, skisser, Frankrike. Bladets mått: 51x30 ca, akvarell. Ej signerad, oramad

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:23)

1449 9357  Akvatint Johan Peter Lefvén, tillskriven. Ej signerad. Bladets mått: 22x46cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:40)

1449 9474  Ämbetsmannadolk med balja. Längd: 34 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:11)

1449 9157  Ampel Karl Johanstil. Diameter: 47cm, plåt/mässing

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:34)

1449 9158  Ampel senampire, gjutjärn och mässing. Diameter: 43cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:19)

1449 9299  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:36)

1449 9234  Appliquer Ett par, mässing. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)

1449 9061  Arbetsbord med utdragsskiva. Djup: 45 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:15)

1449 9266  Armband 18k guld, med pärlor. Längd: 19cm, vikt: 3,8g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:53)

1449 8390  Armbandsur doublé, Salvatore Ferragamo. Diameter: 30mm, quartz

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:37)

1449 9184  Årstallrik Arabia, Vuosilautanen (årstallrik) 1981, ca 20x20 cm, i originalkartong

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:45)

1449 9025  Assietter 12 st, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. "Aladin". Diameter: 16,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:08)

1449 9360  Bajonett "HSW 1936", med balja. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:56)

1449 9177  Bänk med lådor, Furu. Längd: 170, djup: 40 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:37)

1449 9262  Barbiedockor 16 st. Längd: ca. 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:20)

1449 9417  Bergère plysch. Djup: 70 cm, längd: ca 68,5 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:52)

1449 9380  Bestick 23 delar, silver. Längd: 16-21, vikt: 1180g brutto

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:37)

1449 9332  Blandteknik Alfred Bergström (1869-1930), Sverige. "Student & Flicka", monogramsignerad, blandteknik, oramat löst blad, bladets mått: 25x37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:17)

1449 9048  Blandteknik Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Signerad, daterad 2001, bladets mått: 101x81cm, yttermått inklusive ram: 118x96cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:42)

1449 9154  Blandteknik Carl de Wit, Komposition. Signerad. Blandteknik på pannå, 42x55, yttermått inklusive ram: 58x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:40)

1449 9317  Blandteknik Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, blandteknik, på papper, 75x56cm, yttermått inklusive ram: 90x70cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:31)

1449 9280  Blandteknik Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, blandteknik, bladets mått: 20x28, oramat löst blad

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:28)

1449 7235  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, 20x29, yttermått inklusive ram: 53x61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:21)

1449 9120  Blandteknik Zhen Jia Hong. Signerad, daterad 2006. Blandteknik, 50x49 cm, yttermått inklusive ram: 66x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:26)

1449 8540  Blomlampor Ett par, Philips. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:22)

1449 8549  Blyertsteckningar 2 st, Alfred Wahlberg (1834-1906), Sverige. Åby. Signerad, daterad 1867. Bildmått: 29x47, yttermått inklusive ram: 48x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:49)

1449 9320  Bokhyllesysten Karl Andersson & söner, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Moduler. Bredd: 68+ 135cm. Djup: 46cm. Höjd: 243-300cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:41)

1449 1021  Bokverk 2 band, Wolfgang Helmhard von Hohberg, Georgica Curiosa 1682

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:28)

1449 8202  Bokverk 5 delar, Svenskt Konstnärslexikon, Allhem, Halvfranska band, 1952

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:07)

1449 8146  Bokverk Lennart Sand (f. 1946), Sverige. "Skisser", Stenlitografier. Signerad, numrerad 154/690n

1449 9062  Bord längd: 70 cm, djup: 60 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:56)

1449 9248  Bord tidigt 1900-tal, 60x60. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:49)

1449 9413  Bordsfläktar 2 st, Princes. Höjd: 38-42cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)

1449 9411  Bordslampa Firma Svenskt Tenn, Alabaster, No. 2585, med skärm, stensöta. Höjd: 85cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:53)

1449 9412  Bordslampa Firma Svenskt Tenn, No 2607, mässing, med skärm, stensöta. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:06)

1449 9426  Bordslampa Kina. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:54)

1449 9166  Bordslampa Med glaskupa, mässing. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:25)

1449 9226  Bordslampa Strindbergsmodell, nutida. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:06)

1449 9190  Bordslampfot Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:15)

1449 9345  Bordslampfot Kina, 1800-tal. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:39)

1449 9493  Bordslampfot mässing. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:43)

1449 9147  Bordslampfötter Ett par, Porslin. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:34)

1449 9368  Bordslampfötter Ett par, trä. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:19)

1449 8429  Bordslystrar ett par. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:35)

1449 9127  Bordslystrar Ett par. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:58)

1449 9304  Bordsur höjd: 27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:52)

1449 9462  Bordsur Türler, Längd: 18cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:05)

1449 9375  Brosch 18k guld, med pärlor. Längd: 7, A Michelsen, vikt: 5g ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:26)

1449 9376  Brosch Tidigt 1900-tal, med grön sten. Längd: 6 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:47)

1449 1019  Byrå 1700-tal. Bredd: 85 cm. Djup: 52 cm, höjd: 74cm, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:04)

1449 9144  Byrå Längd: 66 cm. Djup: 33 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:20)

1449 9211  Byrå mahogny. Bredd: 62 cm. Djup: 36 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:32)

1449 9074  Byrå sengustaviansk stil, stenskiva. Bredd: 93, djup: 52 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:39)

1449 9483  Champagneglas Ett par, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. No. 99230. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:19)

1449 9302  Coasters Ett par, + 3st dekorationer. Höjd: 5-26cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:53)

1449 9085  Dalahäst höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:51)

1449 9260  Dalahästar 3 st. Höjd: 10 - 17

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:38)

1449 8197  Damarmbandsur 14k, armband i doublé. BruttoVikt: 15g. Diameter: ca 2 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:45)

1449 9106  Dekorelement 3 st, Oscar & Clothilde, 40x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:55)

1449 9293  Dekorelement betong, lejon. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:54)

1449 9107  Dekorelement/skulptur nutida. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:43)

1449 9402  Diorama Knoptavla, yttermått inklusive ram: 51x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:15)

1449 9473  Dolk främre Orienten, Metall, i balja, dekorerad. Längd: 58 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:02)

1449 9275  Dosor 2 st. Flygel, mässing / porslin + Rosenthal. Längd: 10 - 12, höjd: 5 - 7

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:30)

1449 9416  Étagère mässing och glas. Diameter: 32cm, höjd: 77cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:20)

1449 9338  Etsning Arvid Fougstedt (1888-1949), Sverige. Signerad, daterad 1930, Tjurfäktning, oramat löst blad. Bildmått: 24x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:49)

1449 8193  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. "Stående naken modell (Ingrid)", FFGK, ej signerad. Bildmått: 18,5X12, yttermått inklusive ram: 47x39

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:35)

1449 9364  Etsning Bertil Bull Hedlund (1893-1950), Sverige. Signerad, PT. Bladets mått: 36x26cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:43)

1449 9289  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad 35 ex, "Familjen". Bildmått: 22x18,5, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:28)

1449 9285  Etsning Börje Sandelin (1926-1970), Sverige. Signerad, numrerad Arkivex, "i hög hatt". Bildmått: 17x11,5, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:31)

1449 9277  Etsning Gerhard Henning (1880-1967), Danmark. Studie. Monogramsignerad. Bildmått: 10,5x7 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:34)

1449 9300  Etsning Guido Balsamo-Stella (1882-1941), Italien. "Pigritia". Signerad, numrerad 7/50. Bildmått: 36x34 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:47)

1449 9339  Etsning Herman Lindqvist (1868-1923), Sverige. Vrak. Signerad. Oramat löst blad, bildmått: 24x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:03)

1449 9328  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerad, oramat löst blad. Bildmått: 18x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:01)

1449 9313  Fågelbad Metall. Längd: 50cm, höjd: 20cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:37)

1449 9420  Fällbord Längd: 54 cm. Djup: 42 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:36)

1449 8381  Färgetsning Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, numrerad 11/15, HC-upplaga (hors de commerce), bladets mått: 46x35cm, yttermått inklusive ram: 54x42cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:35)

1449 8517  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 181/290. Färglitografi. Bladets mått: 59x43, oramat löst blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:16)

1449 9070  Färglitografi Bengt Åberg (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 14/90. Färglitografi, bildmått: 47x38, yttermått inklusive ram: 63x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:13)

1449 8166  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad II/X, oramat löst blad, 760x565 mm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:03)

1449 9392  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 132/150. Färglitografi, bildmått: 74x54. Yttermått inklusive ram: 94x72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:04)

1449 8498  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 288/360. Färglitografi, bildmått: 35x42cm, yttermått inklusive ram: 54x62cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:08)

1449 9132  Färglitografi BG Karlsson (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 10/50. Färglitografi. Bladets mått: 42x59cm, oramad, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:17)

1449 8516  Färglitografi diverse, 7 st, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:14)

1449 9079  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 67/290. Färglitografi, bildmått: 63x52, yttermått inklusive ram: 75x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:48)

1449 9029  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 522/750, daterad 73. Färglitografi, bildmått: 42x50cm, yttermått inklusive ram: 56x62cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)

1449 9386  Färglitografi Hankolorerad, Hans Arnold (1925-2010), Sverige. "stationen i Kristianstad". Färglitografi, bildmått: 45x31, yttermått inklusive ram: 62x48 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:00)

1449 9047  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 65/100, daterad 1990. Färglitografi, bildmått: 47x64cm, yttermått inklusive ram: 67x83cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:03)

1449 9321  Färglitografi Inge Schiöler (1908-1971), Sverige. Signerad, numrerad hc 3/18, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 51x62 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:07)

1449 8249  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, daterad 1976. Färglitografi. Bladets mått: 71x60cm, yttermått inklusive ram: 77x66cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:48)

1449 9322  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 277/385, daterad -80, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 53x71 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:29)

1449 9040  Färglitografi Laila Prytz (f. 1907), Sverige. Signerad, numrerad 162/300. Färglitografi, bildmått: 26x23, yttermått inklusive ram: 35x33 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:54)

1449 9099  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 133/150. Färglitografi, bildmått: 54x44, yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:12)

1449 9102  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 19/50, daterad 1991. Färglitografi, bildmått: 15x10, yttermått inklusive ram: 36x30 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:25)

1449 9161  Färglitografi Louis Nitka (f. 1940), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 40/195, yttermått inklusive ram: 40x31cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:44)

1449 9130  Färglitografi Magdalena Kossakowska. Signerad, numrerad 138/290. Färglitografi. Bladets mått: 63x76cm, oramad, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:20)

1449 9278  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, PT. Färglitografi. Bladets mått: 47x37, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:03)

1449 9129  Färglitografi Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Blidösund. Signerad, numrerad 16/360. Färglitografi. Bladets mått: 45x54cm, oramad, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:12)

1449 9323  Färglitografi Michel Delacroix (f. 1933), Frankrike. Paris. Signerad, numrerad hc. Färglitografi. Oramat löst blad, Bladets mått: 87x47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:59)

1449 9095  Färglitografi Mikael Kihlman (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 19/190. Färglitografi, bildmått: 38x47, yttermått inklusive ram: 58x66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:04)

1449 9160  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 334/360, daterad 77, Älvsborgsbron. Färglitografi, bildmått: 48x50cm, yttermått inklusive ram: 60x73cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:48)

1449 9027  Färglitografi Paul René Gauguin (1911-1976), Danmark. Signerad, daterad 1956. Färglitografi, bildmått: 60x73cm, yttermått inklusive ram: 74x88cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:01)

1449 9336  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Oramat löst blad. Signerad, numrerad 23/360, skärgård. Färglitografi. Bladets mått: 42x54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:19)

1449 8110  Färglitografi Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Signerad, numrerad 23/30, daterad 1960, komposition. Färglitografi, bildmått: 51x65cm, yttermått inklusive ram: 73x85cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:51)

1449 9122  Färglitografier 3 st. Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerade och numrerade, Färglitografi, bildmått: 23x14, yttermått inklusive ram: 36x25 - mm: 35x27, yttermått inklusive ram: 52x43 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:15)

1449 9319  Färglitografier 4 st, i mapp, Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. "Vyer från Amlapalálsi". Signerad, färglitografi, numrerad 295/375, daterad -77, oramade lösa blad, 43x59 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:43)

1449 9333  Färglitografier 4 st, Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Ej signerade, oramade lösa blad. Färglitografi. Bladets mått: 33x26 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:20)

1449 8074  Färglitografier 5 st. Olle Kåks (1941-2003), Sverige. 225: upplaga. Signerade. Färglitografi, bildmått: 42x30, yttermått inklusive ram: 62x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:07)

1449 8075  Färglitografier 5 st. Olle Kåks (1941-2003), Sverige. 225: upplaga. Signerade. Färglitografi, bildmått: 42x30, yttermått inklusive ram: 62x46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:08)

1449 9011  Färglitografier 5 st. Olle Kåks (1941-2003), Sverige. 225: upplaga. Signerade. Färglitografi, bildmått: 42x30, yttermått inklusive ram: 62x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:29)

1449 8119  Färglitografier Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Tripdyk. Signerad, numrerad 38/80, daterad 64cm, yttermått inklusive ram: 48x150cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:06)

1449 9428  Fat 4 st, Kina. Diameter: 13cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:02)

1449 8343  Fat Tenn, 1700-tal. Diameter: 42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:31)

1449 9180  Fåtölj Tyg / skinn, nutida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:16)

1449 9220  Figuriner 2 st. Rokokopar, Royal Dux. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:17)

1449 9276  Fladdermusfåtölj KS Chair, OX Denmarq. Läder, stativ i rostfritt stål. Höjd: 109 cm, sitthöjd: ca 36 cm. Djup: 89 cm. Bredd: 99 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:53)

1449 9370  Folkdräkt Dalarna, Storlek: 38

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:38)

1449 9314  Gallerskål Metall. Diameter: 26cm, höjd: 17cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:49)

1449 9050  Gardiner 2 längder dubbelfodrade, 285x250 ca

1449 9103  Gardinomtag 4 st. Längd: 95 cm, djup: 10 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:55)

1449 9466  Glaskoppar 6 st, med fat, France Vereco, grönt glas. Höjd: 5cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:12)

1449 8462  Golvlampa mässing. Höjd: 152

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:36)

1449 9209  Golvlampa teak och mässing. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:46)

1449 9486  Golvlampfot Uno Kristiansson, Luxus, Vittsjö. Stomme i furu. Brännstämplad. Höjd: 123 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:44)

1449 9078  Golvskulptur Hund. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:10)

1449 9415  Golvspegel mahogny. Höjd: 142cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:15)

1449 9198  Golvur Mora, 1800-tal, bemålat. Höjd: 218cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:47)

1449 9488  Gouache Fartygsporträtt, 1900-talets första hälft, papperspannå, 36x51, yttermått inklusive ram: 47x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:57)

1449 9072  Grafiska blad 6 st, Gavarni/Monnier, Frankrike, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 31x23 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:20)

1449 8003  Grafiskt blad Bengt Bengtsson, "Comic girl". Signerad, numrerad 26/50, Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 43x31 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:51)

1449 7001  Grafiskt blad Catrin Johansson, "Zebra". Signerad, numrerad 100/100, Giclee fine art. Bildmått: 16. 5x22 cm, yttermått inklusive ram: 24. 5x31. 5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:51)

1449 9356  Grafiskt blad Georg von Rosen (1843-1923), Sverige, efter. "Herr Thure Jönsson återvänder från riksmötet i Westerås". Ej signerad. Bladets mått: 41x51cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:34)

1449 9014  Grafiskt blad Gicléetryck, Göran Hausenkamp (f. 1962), Sverige. "Avatar". Signerad, numrerad 3/100, Tryck på duk. Bildmått: 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 61x48 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:27)

1449 8005  Grafiskt blad Jan Rufelt (f. 1956), Sverige. "Apocalyps". Signerad, numrerad 78/100, Giclee fine art. Bildmått: 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 31x20 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:55)

1449 8008  Grafiskt blad Lena Wiik, "Fält". Signerad, numrerad 16/60, Giclee fine art. Bildmått: 60x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x60 cm, oramat löst blad

1449 8002  Grafiskt blad Veronica Sofie (f. 1985), Sverige. "Window". Signerad, numrerad 25/40, Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 43x31 cm, oramat löst blad

1449 9138  Gryta Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Rosenlew. Gjutjärn, trähandtag. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:18)

1449 9077  Gueridon Trä Bemålad. Höjd: 156 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:03)

1449 9308  Gunghäst Längd: 45cm. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:08)

1449 9372  Halsband 18k guld. Längd: 49, vikt: 3g ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:11)

1449 9373  Halsband med hänge 18. Vikt: 3,8g ca. Längd: ca 48 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:19)

1449 8213  Halsband med hängen 2 st, Pentti Sarpaneva (1925-1978), Finland. Brons, Längd: 110 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:36)

1449 9213  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 106cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:14)

1449 9201  Hörnskåp Allmoge, 1809. Höjd: 180cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:27)

1449 8490  Hörnskåp England. Bredd: 70 cm. Djup: 43 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:32)

1449 9261  Jordglob modell äldre. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:22)

1449 9446  Kaffegods 20 delar, Bareuter, blåvit dekor

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:27)

1449 9097  Kaffegods Arnold Krogh, Blå Vifte, Royal Copenhagen, 21 delar

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:05)

1449 9461  Kaffekoppar 7st, Arabia. Höjd: 6,5cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:19)

1449 9225  Kaffeskedar 12st, silver, modell: Olga. Längd: 10cm, med etui. Vikt: ca 125 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:39)

1449 9149  Kaffeskedar 6 st. Längd: 12cm, vikt: 87g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:40)

1449 9163  Kakelugnsskåp bemålad, nyproduktion. Bredd: 80 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 240 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:14)

1449 9264  Kandelaber Gusum. Mässing. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:16)

1449 9362  Kannor + tillbringare, 8 st, 1800-/1900-tal, porslin, bland annat Syco & Mason´s. Höjd: 15-25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:58)

1449 9249  Karmstol bemålad, 1950-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:20)

1449 9487  Karmstol Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Lata greven. Brickmärkt

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:04)

1449 9179  Karmstol England, läder

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:56)

1449 9194  Karmstol Plysch

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:19)

1449 9182  Karmstol Safarimodell

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:42)

1449 9049  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:34)

1449 9187  Karmstolar Ett par, rokokostil, pärlemo

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:17)

1449 9251  Kassaapparat + ångmaskin, modell äldre. Längd: 34-38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)

1449 9024  Keramik/stengods 7 delar, diverse. Höjd: 4-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:50)

1449 9423  Klaffbord Längd: 57+ 2x40 cm. Djup: 87 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:22)

1449 9274  Klotlampa diameter: 50 cm, höjd: 100 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:43)

1449 9427  Knivar 6 st, silver. Längd: 23,5 c, Vikt: ca 450 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)

1449 9477  Knivar / dolk 4 st, olika modeller & ursprung. Längd: 24-40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:07)

1449 9438  Konstglas 4 delar. Höjd: 9-32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:00)

1449 9396  Koppar med fat 6 del "Maxim", Bibi Breger (f. 1927), Gustavsberg, 1950-63 cm. Längd: 9-12,5 cm. Diameter: 7-12,5 cm, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:36)

1449 9358  Kopparstick 8st, Arnold Houbraken, passpartouns mått: 65x45cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)

1449 9108  Kuddar 7 st, ca 50x45 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:14)

1449 9109  Kuddar 8 st, ca 45x42 cm

1449 9315  Kupa av glas höjd: 30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:37)

1449 9168  Lampbord Englesson, Bredd: 60 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:32)

1449 9169  Lampbord Englesson. Bredd: 60 cm. Djup: 45 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:28)

1449 9059  Lampbord ett par, Erik Wörts Novette, IKEA, 1960-tal. Bredd: 58, djup: 39 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:04)

1449 9311  Lampett Metall. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:29)

1449 9159  Litografi Cecilia Frisendahl (1922-2014), Sverige. Zebror. Signerad, numrerad 173/260, daterad 75. Bildmått: 22x33cm, yttermått inklusive ram: 33x43cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:44)

1449 9258  Litografier 5 st. Oramade lösa blad, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. 200: upplaga. Signerade, bladets mått: 44x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:56)

1449 8147  Litografiska blad von Wright, "Svenska Fåglar efter Naturen och på Sten ritade", oramade lösa blad, bladets mått: 39x29 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:50)

1449 8410  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 50 cm

1449 9167  Ljusplåtar Ett par, mässing. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:04)

1449 8036  Ljusstakar ett par, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 30-35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:01)

1449 9086  Ljusstakar ett par, Nyrokoko. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:07)

1449 9185  Ljusstakar Ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:50)

1449 8339  Ljusstakar ett par, silver, CG Hallberg, 1960. Höjd: 16 cm, bruttovikt: 651g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:26)

1449 9231  Ljusstakar Ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 7 cm. Vikt: 145g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:43)

1449 9239  Ljusstakar Ett par, trä och mässing. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:50)

1449 9219  Ljusstake Ej signerad, mässing, sjuarmad. Längd: 45cm. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:15)

1449 9235  Ljusstake Taserud. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:52)

1449 9433  Lockurna Kina. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:44)

1449 8519  Mapp med litografier, diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:19)

1449 7114  Matbord Up crafts palace, Agra, Indien. Svart marmor, med intarsia. Bredd: 160 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 80

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:31)

1449 9217  Matsalsskåp Rokokostil. Bredd: 121 cm. Djup: 50 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:18)

1449 9098  Matservis Gustavsberg, Wexiö, ca 60 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)

1449 9128  Matservis Tyra Lundgren (1897-1979), Sverige. "Irma", Arabia, Finland, 1950-tal, 50 delar

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:13)

1449 9145  Matservisdelar 25 delar, England.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:58)

1449 9224  Matservisdelar ca 40 delar, "Variant", Rörstrand

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)

1449 8228  Matservisdelar ca 40 delar, Tyskland

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:18)

1449 9463  Matservisdelar Ca 75 delar, KPM, Tyskland

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:57)

1449 9444  Matservisdelar Mikasa, Classic Flair, ca 30 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:15)

1449 8564  Matta Dubbelvävd, "Capella" 160x235 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:41)

1449 9472  Matta Kelim, 1930-tal, 205x123 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:03)

1449 8290  Matta orientalisk, 101x330 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:47)

1449 8369  Matta orientalisk, 115x153 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:50)

1449 9243  Matta Orientalisk, 123x177 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:16)

1449 9241  Matta Orientalisk, 129x175cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:40)

1449 8555  Matta Orientalisk, 185x275 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:48)

1449 9012  Matta orientalisk, 200x297 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:12)

1449 9116  Matta Orientalisk, 65x88 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:13)

1449 9117  Matta Orientalisk, 73x90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:48)

1449 8286  Matta orientalisk, 90x137 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:38)

1449 8351  Matta Orientalisk, ca 284x430cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:51)

1449 8289  Matta orientalisk, Galleri, 90x315 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:42)

1449 9242  Matta Röllakan, 130x205cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:51)

1449 9255  Matta Röllakan, 140x190 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:07)

1449 9240  Matta Röllakan. Signerad, BS, 123x195cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:24)

1449 8470  Mattallrikar + uppläggningsfat & skål, 18 delar, omkring 1900, Rörstrand. Diameter: 25-35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:07)

1449 9230  Miniatyrer 7st, 11x10-14x13cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:56)

1449 9084  Miniatyrmålning 1800-tal, 4x3, yttermått inklusive ram: 20x20 cm

1449 9193  Minkpäls Saga

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:38)

1449 8276  Mockakoppar 2 st. Bvlgari. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:25)

1449 9148  Mockaskedar 10st. Längd: 11cm, vikt: 104g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:48)

1449 7102  Mockaskedar 12 st, silver, Georg Jensen, Etui, "kaktus. Längd: 10 cm, Vikt: ca 165 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:07)

1449 9135  Mockaskedar 18st, silver. Längd: 9cm, vikt: 134g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:44)

1449 9089  Muggar 5 st. Arabia, Mumin. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:37)

1449 9390  Mynt 21,6k guld, 10 kr, år 1901. Vikt: 4 g. Diameter: ca 1,9 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:05)

1449 9064  Nattygsbord 1940-tal. Bredd: 49, djup: 31 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:32)

1449 9065  Nattygsbord Teak. Bredd: 43, djup: 32 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:05)

1449 9023  Oljelampor ett par, Kina, Metall. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:05)

1449 8443  Oljemålning Amedeo Merello (1890-1979), Italien. Hönshus. Signerad, daterad 1943. Olja på pannå, 58x48 cm, yttermått inklusive ram: 67x56 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:58)

1449 7402  Oljemålning Anthony Klitz, Signerad, "Chester". Olja på duk, 61x50, yttermått inklusive ram: 73x62 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:01)

1449 9096  Oljemålning Axel Lind (1907-2011), Sverige. Signerad, stadsmotiv. Olja på duk, 35x26, yttermått inklusive ram: 64x55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:54)

1449 9189  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 75x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:02)

1449 8108  Oljemålning Carl Arne Lundell (1915-1991), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 53x43cm, yttermått inklusive ram: 69x59cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:50)

1449 8505  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, daterad 1975, "Pratstund över kaffet". Olja på duk, 51x62cm, yttermått inklusive ram: 70x82cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:26)

1449 9056  Oljemålning Eric Lundgren (f. 1907), Sverige. Göteborgs hamn. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm. Yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:26)

1449 9206  Oljemålning Eric Rhönnstad (1909-1980), Sverige. Signerad, motiv från Värmland. Olja på duk, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 54x63cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:22)

1449 9324  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Signerad, skog. Olja på pannå, 66x89cm, yttermått inklusive ram: 83x105cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:53)

1449 8150  Oljemålning Gunnar Ruda (1887-1948), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 29x38cm, yttermått inklusive ram: 44x54cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:07)

1449 9053  Oljemålning Gunnar Ström (1892-1982), Sverige. Skärgårdsmotiv, "Från Skärhamn". Signerad G Ström. Olja på duk, 35x50 cm, yttermått inklusive ram: 51x66 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:09)

1449 9457  Oljemålning J H Culver. Signerad, daterad 75. Olja på pannå, 70x55, yttermått inklusive ram: 74x59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:19)

1449 9238  Oljemålning J Seger, eka vid strand. Signerad. Olja på duk, 44x64, yttermått inklusive ram: 56x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:24)

1449 8140  Oljemålning Konrad Simonsson (1843-1911), Sverige. "Alsvik Yxlaön". Signerad, daterad 1895. Olja på pannå, 19x21, yttermått inklusive ram: 30x33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:20)

1449 9454  Oljemålning Märt Bormeister (1916-1991), Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 23x19cm, yttermått inklusive ram: 35x32cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:26)

1449 9445  Oljemålning Nutida konstnär. Blomsterstilleben. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x50cm, oramad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:09)

1449 9448  Oljemålning Nutida konstnär. Blomsterstilleben. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 50x50cm, oramad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:35)

1449 9442  Oljemålning Nutida konstnär. Segelbåtar. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 46x55cm, oramad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:54)

1449 9114  Oljemålning Oidentifierad konstnär, kvinna på sängkant, monogramsignerad -35. Olja på pannå, 58x34, yttermått inklusive ram: 70x46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:55)

1449 9121  Oljemålning Oidentifierad konstnär, tuppar. Signerad AArais, Bali. -83, Olja på duk, 49x69, yttermått inklusive ram: 54x73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:59)

1449 8386  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, kvinna med ved. Olja på duk, 74x61, yttermått inklusive ram: 83x70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:12)

1449 9405  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, mansporträtt. Olja på duk, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 75x64cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:08)

1449 9455  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, fjällandskap, yttermått inklusive ram: 52x88 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:32)

1449 9162  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, morgontoilette. Olja på pannå, 60x21cm, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:35)

1449 9404  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, omkring 1900, damporträtt. Olja på duk, 98x72cm, yttermått inklusive ram: 124x96cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:11)

1449 9366  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Formel 1, ej signerad. Olja på duk, 80x99, yttermått inklusive ram: 93x112 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:31)

1449 9191  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, "Medri". Olja på duk, 80x80, yttermått inklusive ram: 85x85 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:23)

1449 8494  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nutida, Ej signerad, komposition. Olja på duk, 61x46cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:48)

1449 9453  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1968. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 64x94 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:04)

1449 9069  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Kustlandskap, Danmark. Olja på duk, 46x65, yttermått inklusive ram: 65x85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:05)

1449 7075  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, mansporträtt. Olja på pannå, 36x25cm, yttermått inklusive ram: 48x37cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:37)

1449 8337  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, sommarbukett. Olja på pannå, 53x72, yttermått inklusive ram: 62x82 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:44)

1449 9452  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, stadsmotiv. Olja på duk, 50x75, yttermått inklusive ram: 70x95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:22)

1449 9400  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, vinterlandskap. Olja på duk, 65x100, yttermått inklusive ram: 76x112 cm

1449 8111  Oljemålning Sven Rybin (f. 1914), Sverige. Signerad, daterad 1953, stilleben. Olja på duk, 85x36cm, yttermått inklusive ram: 89x40cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 21:03)

1449 9052  Oljemålning Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -50. Olja på duk, 34x38 cm, yttermått inklusive ram: 46x51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:20)

1449 9318  Oljemålningar 2 st, Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Signerade, blomsterstilleben. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 14x12cm-16x13cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:19)

1449 9399  Örhängen 9 k guld, Ett par, med gröna stenar och diamanter, baguetteslipade & briljantslipade, 20x0,01ct. Bruttovikt: 2,5g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:38)

1449 9424  Öronlappsfåtölj

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:27)

1449 9384  Pall med låda. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:22)

1449 9146  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 55cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:46)

1449 9439  Paraplyställ Porslin. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:15)

1449 9377  Pärlcollier Silverlås med stenar, 2-radigt. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:41)

1449 9134  Parti diverse silver. Vikt: 392g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:14)

1449 8194  Pastell Åke Holm (1900-1980), Sverige. Kvinnofigur, Signerad. Bildmått: 20x17, yttermått inklusive ram: 40x34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:38)

1449 9421  Pelarbord mahogny, 1800-tal. Bredd: 54 cm. Djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:35)

1449 9397  Piedestal med ytterfoder, nutida. Höjd: 135 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:07)

1449 9112  Piedestal stenskiva. Längd: 63, djup: 28 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:59)

1449 9110  Piedestal stenskivor. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:11)

1449 9076  Piedestal stenskivor. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:02)

1449 9343  Plädar 2 st, bland annat Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Tidstrand, ca 131x170cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:32)

1449 9207  Plakett silver, SE-bankens 100-årsjubileum, 1956, Sporrong. Diameter: 6, vikt, vikt: 118g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:28)

1449 8479  Pluntor + karaffer, 3 + 2 delar, Olika åldrar. Höjd: 20-32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:23)

1449 9434  Porslin 3 delar, Kina. Höjd: 12-19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:43)

1449 9398  Ring 18k guld, med en blå sten och diamanter, 32xca0,001ct, storlek: 19½. Vikt: 5,3g.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:16)

1449 8220  Ring 18k guld, med pärla, storlek: 18½. Vikt: 2,6g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:50)

1449 8225  Ring 18K vitguld, med en svart sten, storlek: 17½. Vikt: 3,6g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:55)

1449 9270  Ring silver, Thomas Sabo, med grön sten, storlek: 17. Vikt: 16,2g. Med etui

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:53)

1449 9151  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. Monogramsignerad, 136x205cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:55)

1449 9178  Sablar 2 st. Med balja, 5 b, No. 63. Längd: 105

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:30)

1449 9245  Salongsbord Jugend. Diameter: 80, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:45)

1449 9441  Saltkar 2 st + senapskanna´+ 2 saltskedar, silver, Birmingham. Längd: 5,5 Dia 4. Höjd: 2,5-6 cm, Vikt: ca 155 g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:50)

1449 8042  Saltkar & skedar 3 delar, Meissen, porslin, Längd: 5-23cm

1449 9054  Sameknivar 2 st. Längd: 15-17 cm (med slida: 18-21 cm)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:32)

1449 9123  Satsbord 3 delar, Rokokostil. Bredd: 50. Djup: 35 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:30)

1449 9156  Serveringsvagn Englesson. Längd: 70 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:57)

1449 9369  Serveringsvagn längd: 56+ 2x23, djup: 55 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:41)

1449 9464  Servisdelar KPM, Tyskland, Kaffe- och teservisdelar, ca 40 delar

1449 9155  Sideboard Englesson. Längd: 126 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:51)

1449 9172  Sideboard Englesson. Skiva i glas, underrede i krom. Längd: 140 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:39)

1449 9152  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 153 cm. Djup: 58 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:51)

1449 9437  Skål + Vas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Diameter: 25 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:18)

1449 9481  Skål Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Orrefors. Diameter: 17,5 cm. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:08)

1449 9252  Skål Keramik, nutida, Signerad, JL, diameter: 28, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:12)

1449 9387  Skål Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Kraka, 1954. Längd: 19, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:08)

1449 9093  Skål Orrefors. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:50)

1449 9183  Skål på fot, blått glas, Orrefors. Diameter: 20. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:45)

1449 9088  Skål på fot, Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:18)

1449 9200  Skål stengods, Drejargruppen, Rörstrand. Diameter: 28, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:09)

1449 9223  Skål stengods. Diameter: 20cm, höjd: 7cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:38)

1449 9305  Skål på fot + tazza, nutida. Längd: 21-29cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:41)

1449 9436  Skålar 2 st, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964, Diameter: 15-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:02)

1449 9312  Skålfat Rörstrand, Rolf Sinnemark (f. 1941), Sverige. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:29)

1449 8375  Skänk 1880-tal, Valnöt. Bredd: 90, djup: 53 cm, höjd: 148 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:08)

1449 8418  Skåp Furu, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 110. Djup: 44 cm. Höjd: 170 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:23)

1449 9361  Skärmmössor 3 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:00)

1449 9450  Skedar 6 st, Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:18)

1449 9401  Skoskrapa Gjutjärn, Tax. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:16)

1449 9407  Skrivbord England, mahogny, Bredd: 115cm. Djup: 65cm, höjd: 74cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:22)

1449 8340  Skrivbord mahogny. Bredd: 145 cm. Djup: 81 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:28)

1449 9253  Skulptur Astrid Anderberg (1927-2010), Sverige. Katt. Monogramsignerad, stengods. Längd: 13. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:48)

1449 8533  Skulptur brons, Man med gitarr, Fd bordslampfot. Signerad Fazente. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:07)

1449 9263  Skulptur brons, Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. "Tidningspojken", DN. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:13)

1449 9303  Skulptur Gips. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:15)

1449 9124  Skulptur Hund, trä. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:29)

1449 9250  Skulptur mask, ansikte Olle Langert, "Ugglan", glasfiber. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:42)

1449 9082  Skulptur Olof Ahlberg (1876-1956), Sverige. 1921, gips. Höjd: 42

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:58)

1449 8254  Skulptur Soapstone, Orientalisk, Häst. Längd: 21, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:54)

1449 9494  Skulptur trä, Kina. Proveniens fam Einar Jolin. Denna skulptur förekommer avmålad i flera av Einar Jolins målningar. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:35)

1449 9295  Skulpturer 2 st, gips, efter Antiken. Höjd: 30-42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:34)

1449 8473  Skulpturer Ett par, Fohundar, Kina, sten, på träsockel. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:16)

1449 8482  Skulpturer Ett par, Lergods, Blomsterkorgar, nutida. Höjd:

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:25)

1449 9460  Slips Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. För "Air Maintenance", Silke, ej numrerad. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:16)

1449 8448  Smörgåsbestick silver, 24 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. Längd: 13,5-16,5 cm. Vikt: 745g (228+ 517g)

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:10)

1449 9165  Sockerskålar Ett par, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, nysilver. Längd: 23cm, höjd: 15cm

1449 9485  Soffa längd: ca 190 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:26)

1449 9170  Soffbord Englesson. Bredd: 150 cm. Djup: 90 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:37)

1449 9176  Soffbord Englesson. Diameter: 119cm. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 februari 2022 03:51)

1449 9039  Spegel 109x43cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:35)

1449 9273  Spegel 38x53cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:20)

1449 9203  Spegel 80x40cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:01)

1449 9081  Spegel Empire, 55x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:01)

1449 9073  Spegel Förgylld, 92x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:11)

1449 9208  Spegel Gustaviansk stil, 100x43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:54)

1449 9105  Spegel nutida, 76x107 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:08)

1449 9104  Spegel Rokokostil, nutida, 120x83 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:54)

1449 9246  Spelbord ek. Bredd: 90, djup: 2x44 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:11)

1449 9196  Spelbord Rokokostil. Bredd: 82 cm. Djup: 2x41cm, höjd: 69 cm

1449 8361  Stolar 13 st, bemålade, Udda

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:17)

1449 8396  Stolar 2 st, Gustavianska, provinsarbeten, snarlika, bemålade, förstärkta

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:49)

1449 9143  Stolar 2 st, Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:25)

1449 9244  Stolar 2 st. Göran Malmvall, furu, modell 510, för Karl Andersson & Söner, 1950-tal

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:30)

1449 9418  Stolar 2+ 2 st, England, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:46)

1449 9378  Stolar 3 st, 1950 / 1960-tal, klädda med Josef Franktyg "Primavera"

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:04)

1449 9247  Stolar 3 st. Fanett, Ilmari Tapiovaara (1914-1999), Finland. Finland

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:56)

1449 9126  Stolar 3 st. Klädda med tyg från Firma Svenskt Tenn, Celotocaulis

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:20)

1449 9199  Stolar 4 st, allmoge

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)

1449 9150  Stolar 4 st, bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:38)

1449 9272  Stolar 4 st, flätad sits

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:52)

1449 9478  Stolar 6 st. "Melissa", Trendrum. Höjd: 83

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:14)

1449 9060  Sybord mahogny, sengustaviansk stil. Bredd: 56, djup: 39 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:35)

1449 9383  Sybord mahogny. Bredd: 64, djup: 41 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:39)

1449 9083  Syltkrukor 2 st, Rörstrand. Höjd: 13-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:11)

1449 9283  Syltkrukor 3 st, Bland annat Rörstrand. Höjd: 12-27cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:18)

1449 9140  Syltkrukor 3 st, bland annat: Höganäs. Höjd: 12 - 22 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:49)

1449 9075  Syskrin på benställning. Längd: 52. Djup: 31 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:46)

1449 9202  Taburett Rokokostil, 45x45 cm. Höjd: 55 cm

1449 9425  Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Diameter: 25cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:26)

1449 8344  Takarmatur Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:45)

1449 9430  Takarmatur med prismor. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:53)

1449 9371  Takarmatur Med prismor. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:30)

1449 8214  Takarmatur Tiffanystil, diameter: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:38)

1449 8234  Takarmatur Tiffanystil. Diameter: 54cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:30)

1449 8362  Takarmaturer ett par, Italien. Diameter: 58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:20)

1449 9291  Teckning Nils Blommér (1816-1853), Sverige. Flicka i skogen. Signerad, daterad Rom 1851. Blyerts på papper, bildyta ca 22x17,5 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 23x18 cm, inkl passeartout ca 58x43 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:25)

1449 9326  Teckningar Oskar Leonard Anderson (1836-1868), Sverige. Signerade, daterade 1866. Tusch respektive blyerts på papper. Bladets mått: 43x35 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:26)

1449 9309  Teckningar/grafik diverse, 15 st, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:41)

1449 9066  Tekannor 4 st, Sovjet. Längd: 20,5-31 cm, djup: 12-21 cm, höjd: 13-25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:42)

1449 9080  Tekoppar 4 st, Gustavsberg, Josefin

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:53)

1449 9229  Tekoppar 5 st, omkring 1900

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:04)

1449 9136  Tidningsställ England, mahogny, Intarsia. Längd: 42 cm

1449 9035  Tidningsställ Gino Stoppino, Kartell, Italien. Plast. Höjd: 45cm. Längd: 40cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:24)

1449 9292  Torrnålsgravyr Axel Salto (1889-1961), Danmark. Signerad, numrerad eget tryk, par. Bildmått: 20x32, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:11)

1449 9197  Trädgårdsstolar Ett par, Jutlandia

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:02)

1449 8485  Trädgårdsurna Gjutjärn, Dekor med festonger, diameter: 30, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:29)

1449 9330  Trägravyr Joan Hassall (1906-1988), Storbritannien. Träd. Signerad, numrerad 3/20. Xylografi, oramat löst blad. Bildmått: 15x11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:59)

1449 9342  Trappstol höjd: 100cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)

1449 9459  Träsnitt 2 st, Mexiko, yttermått inklusive ram: 77x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:04)

1449 9214  Träsnitt 3 st, Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige. Yttermått inklusive ram: 37x32-39x48cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:44)

1449 9287  Träsnitt Erik Wessel-Fougstedt (1915-1990), Sverige. Signerad, numrerad 66/320. Bildmått: 15x25, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:42)

1449 9279  Träsnitt Hans Osswald (f. 1919), Sverige. 12 st i mapp, 83/150. 1952-53, bladets mått: 49x35, oramade lösa blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:53)

1449 9340  Träsnitt Japan, triptyk, oramat löst blad, bladets mått: 36x71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:09)

1449 9344  Träsnitt Japan, triptyk. Bildmått: 36x75, yttermått inklusive ram: 54x92 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:09)

1449 9041  Träsnitt Lennart Bergander. "Sex kvinnor". Signerad, numrerad 22/60, daterad 1957. Bildmått: 33x52cm, yttermått inklusive ram: 55x73cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:33)

1449 9335  Träsnitt Oidentifierad konstnär. Babian. Oramat löst blad, Signerad, numrerad 11/30. Bildmått: 18x15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:34)

1449 9215  Tryck omkring 1900, yttermått inklusive ram: 32x27cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:29)

1449 8092  Urna med lock, Kina. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:36)

1449 9100  Utställningsaffisch Litografisk, Miro, Mourlot, yttermått inklusive ram: 71x51 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:02)

1449 9440  Utställningsaffisch Litografisk, Orrefors Gallery, 1988, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Yttermått inklusive ram: 56x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:55)

1449 9153  Väggarmaturer Ett par, Fagerhults, glas och metall. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:59)

1449 9222  Väggrelief Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. Trollet med barnet. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:36)

1449 9237  Väggrelief Ett par, metall, Mozart respektive Beethoven. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:41)

1449 8253  Väggrelief mässing, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, daterad 75, "Evert Taube". Diameter: 20 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:57)

1449 9495  Väggskulptur + bestick, 3 delar, trä, Afrika. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:10)

1449 9164  Väggskulptur kvinnohuvud, gips, förgylld. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:27)

1449 9467  Väggvitrinskåp rokokostil. Bredd: 67 cm. Djup: 16 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:53)

1449 9367  Vagnslyktor Ett par, 1800-tal, Modifierade, med väggfäster för hörn. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:25)

1449 9092  Vas Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:41)

1449 8240  Vas Erik Höglund på sockel. Höjd: 10-33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:38)

1449 9218  Vas Gustavsberg. Stengods. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:10)

1449 9091  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:56)

1449 8077  Vas Matti Rytkönen, Kosta Boda. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:22)

1449 9480  Vas Porslin, Meissen, Lökmönstret. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:42)

1449 9410  Vas Porslin. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:47)

1449 8241  Vas Satsuma. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:38)

1449 9188  Vas stengods, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm

1449 9265  Vas stengods, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:47)

1449 9186  Vas stengods, Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:31)

1449 9192  Vaser 2 st, Kina, nutida. Höjd: 31 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:09)

1449 9432  Vinglas 10 st, Boda, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:45)

1449 9431  Vinglas 12 st. Höjd: 18, Boda, Bouquet, Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:50)

1449 9482  Vinglas & snapsglas 28 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Husar". Höjd: 12-19cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:00)

1449 9094  Wedgwood 4 delar. Längd: 7-12 cm, höjd: ca 1,7-11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 19:13)

1449 9409  Ytterfoder 2 st, genombruten dekor, nutida. Diameter: 16-25cm, höjd: 15-21cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 18:33)

1449 9087  Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 21 februari 2022 20:37)

1449 9232  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 15,5 cm