Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 april 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1463 2180  Etsning Jukka Vänttinen (f. 1954), Signerad, numrerad 36/70, daterad -93, "Denna dag". Bildmått: 30x20, yttermått inklusive ram: 49x39, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:27)

1463 2089  Färgetsning Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Signerad, numrerad 15/75. Bildmått: 27x47, yttermått inklusive ram: 55x71 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:56)

1463 2056  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "La Belle Gabrielle VIII", komposition. Haskel 80. Signerad, numrerad 5/30, oramat löst blad. Bladets mått: 62,5x79,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:57)

1463 2003  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 94/100. Bildmått: 49x38, yttermått inklusive ram: 70x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:58)

1463 2001  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 96/100. Bildmått: 50x37, yttermått inklusive ram: 70x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:31)

1463 2201  Färglitografi 2 st Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:55)

1463 2075  Färglitografi 3 st, Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerade, 300-upplaga. Färglitografi, bildmått: 26x37cm, yttermått inklusive ram: 48x57cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:50)

1463 2158  Färglitografi 4 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 150 upplaga, 81, yttermått inklusive ram: 49x64 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:54)

1463 2168  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 83x60cm, yttermått inklusive ram: 97x73 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:10)

1463 2179  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 61x43cm, yttermått inklusive ram: 76x66cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:47)

1463 2191  Färglitografi Barbro Bäckström (1939-1990), Sverige. Signerad, numrerad 121/160, daterad 1977, händer. Färglitografi, bildmått: 56x53cm, yttermått inklusive ram: 74x64cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:05)

1463 2098  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 1972. Färglitografi, daterad bildmått: 68x64cm, yttermått inklusive ram: 78x71cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:55)

1463 2101  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 25/75, daterad 1973, hund. Färglitografi, bildmått: 86x60cm, yttermått inklusive ram: 100x72cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:35)

1463 2099  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 26/60, daterad 1972. Färglitografi, bildmått: 83x62cm, yttermått inklusive ram: 103x73cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:52)

1463 2103  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 282/350. Färglitografi, bildmått: 21x29cm, yttermått inklusive ram: 34x41cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:16)

1463 2100  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 38/76, daterad 1973, "konstnären som joker". Färglitografi, bildmått: 83x60cm, yttermått inklusive ram: 103x77cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:28)

1463 7484  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 45/75, daterad 1972. Färglitografi, bildmått: 67x62cm, yttermått inklusive ram: 91x81cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:49)

1463 7486  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 60/75, daterad 1972. Färglitografi, bildmått: 82x61cm, yttermått inklusive ram: 102x77cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:02)

1463 7488  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 65/250, Gunnar Sträng. Färglitografi. Bladets mått: 60x77cm, yttermått inklusive ram: 67x82cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:13)

1463 2110  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 71/250, tupp. Färglitografi. Bladets mått: 80x60cm, yttermått inklusive ram: 85x66cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:16)

1463 2080  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Komposition med ansikten. Signerad, numrerad 361/500. Oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 32x26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:13)

1463 2079  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 221/300, bär dedikation. Oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 24,5x27,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:16)

1463 2106  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 98/100. Färglitografi, bildmått: yttermått inklusive ram: 81x6173x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:28)

1463 4137  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944), Sverige. Signerad CGK, numrerad 91/310. Färglitografi, bildmått: 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 56x45 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:33)

1463 2173  Färglitografi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. "Skända flaggan", "Ingenting är längre som förut - dubbelbild i rekonstruktion". Signerad, färglitografi, numrerad 158/190. Bladets mått: 63x86 cm, yttermått inklusive ram: 65x91cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:31)

1463 2091  Färglitografi Caroline af Ugglas (f. 1972), Sverige. Signerad, numrerad 34/25. Färglitografi, bildmått: 40x57, yttermått inklusive ram: 58x74 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:01)

1463 2214  Färglitografi Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Clownografi. Signerad, numrerad 178/200. Monogram. Färglitografi, bildmått: 47x38, yttermått inklusive ram: 61x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:03)

1463 2155  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 97/250, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 50x60, yttermått inklusive ram: 70x77 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:52)

1463 2067  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, konstnärens provexemplar, interiör. Färglitografi, bildmått: 45x55xm, yttermått inklusive ram: 54x77cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:37)

1463 9043  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, konstnärens provexemplar. Färglitografi, bildmått: 45x55cm, yttermått inklusive ram: 54x76cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:00)

1463 2092  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 314/360. Färglitografi, bildmått: 45x55, yttermått inklusive ram: 56x68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:18)

1463 2068  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 35/40, HC-upplaga (hors de commerce), konståkare. Färglitografi, bildmått: 46x56cm, yttermått inklusive ram: 54x75cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:02)

1463 2074  Färglitografi Ernst Billgren (f. 1957), Sverige. Interiör. Signerad, numrerad 132/150. Färglitografi. Bladets mått: 56x76cm, yttermått inklusive ram: 65x85cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:23)

1463 2207  Färglitografi Ewert Karlsson EWK (1918-2004), Sverige. "Queen Wilson". Signerad, Hc-upplaga, daterad -75. Färglitografi, bildmått: 41x35 cm, yttermått inklusive ram: 56x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:29)

1463 2218  Färglitografi Fernand Léger (1881-1955), Frankrike, EFTER. Signerad i tryckplåt, komposition. Färglitografi, bildmått: 35x25cm, yttermått inklusive ram: 53x43cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:07)

1463 2108  Färglitografi Frank Björklund (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 83/199, "bokligt bildad". Färglitografi, bildmått: 55x38cm, yttermått inklusive ram: 73x53cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:12)

1463 2169  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. PT, "snurra min jord". Färglitografi, bildmått: 59x65cm, yttermått inklusive ram. 74x80cm. Signerad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:17)

1463 2154  Färglitografi Hans Erik-Eriksson, Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), Nybroviken. Färglitografi, bildmått: 35x50, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:24)

1463 2165  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, numrerad 21/29. Färglitografi. Bladets mått: 28x35cm, yttermått inklusive ram: 45x53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:02)

1463 2163  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, numrerad 26/29. Färglitografi. Bladets mått: 28x36cm, yttermått inklusive ram: 47x54cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:20)

1463 2164  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 89/290. Färglitografi. Bladets mått: 28x38cm, yttermått inklusive ram: 45x55cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:12)

1463 2162  Färglitografi Jan Håfström (f. 1937), Sverige. Signerad, daterad 2012. Färglitografi, bildmått: 58x41cm, yttermått inklusive ram: 62x44cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:57)

1463 2009  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Figurkomposition. Signerad, numrerad Etat I 76/90. Färglitografi, bildmått: 59x42 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 64x45,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:18)

1463 2192  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 36/100, daterad 1992. Färglitografi, bildmått: 42x73, yttermått inklusive ram: 57x87 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:35)

1463 3043  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 290 upplaga. Färglitografi. Bladets mått: 38x46, yttermått inklusive ram: 53x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:35)

1463 2006  Färglitografi Knut Swane (f. 1951), Norge. "Abstract Painthing", -84. Ej Signerad. Färglitografi, bildmått: 59x86, yttermått inklusive ram: 75x102 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:03)

1463 2117  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. "Halsbandsflugsnappare". Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 37x32cm, yttermått inklusive ram: 53x46cm. Signerad

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:17)

1463 2161  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Färglitografi. Bladets mått: 31x45cm, yttermått inklusive ram: 46x59cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:05)

1463 2195  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 145/175. Bladets mått: 60x80. Färglitografi, yttermått inklusive ram: 77x96 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:13)

1463 2123  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 156/210, Gröna Lund. Färglitografi, bildmått: 110x75cm, yttermått inklusive ram: 125x86cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:37)

1463 2171  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 25/400. Färglitografi, bildmått: 55x38cm, yttermått inklusive ram: 81x61cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:33)

1463 2111  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 11/75, daterad 1970. Färglitografi. Bladets mått: 39x49cm, yttermått inklusive ram: 42x52cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:56)

1463 2220  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 114/220, daterad 1980. Färglitografi. Bladets mått: 78x56cm, yttermått inklusive ram: 86x63cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:49)

1463 2094  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 55/75. Färglitografi, bildmått: 20x64 cm, yttermått inklusive ram. 33,5x76 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:41)

1463 2095  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Stämpelsignerad, numrerad 2/25. Färglitografi, bildmått. 17x11 cm, yttermått inklusive ram. 31,5x23 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:17)

1463 2203  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 162/275,2 kvinnor. Färglitografi, bildmått: 47x36, yttermått inklusive ram: 70x57 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:26)

1463 2206  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 17/250. Färglitografi, bildmått: 50x38, yttermått inklusive ram: 72x59 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:41)

1463 2184  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 205/280. Färglitografi, bildmått: 16x22cm, yttermått inklusive ram: 43x44cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:21)

1463 2204  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 324/375, Tigrar. Färglitografi, bildmått: 49x41, yttermått inklusive ram: 70x61 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:48)

1463 2205  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad. Färglitografi, bildmått: 47x35, yttermått inklusive ram: 64x51 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:47)

1463 2160  Färglitografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. Signerad, numrerad 41/165. Färglitografi, bildmått: 39x29cm, yttermått inklusive ram: 42x33cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:49)

1463 2194  Färglitografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. Signerad, numrerad 41/165. Färglitografi, bildmått: 39x29cm, yttermått inklusive ram: 42x33cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:55)

1463 2057  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 1005/1400. Färglitografi, bildmått: 38x45, yttermått inklusive ram: 54x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:35)

1463 2216  Färglitografi Maurice Estève (1904-2001), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 60/75. Färglitografi, bildmått: 65x49, yttermått inklusive ram: 84x66 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:57)

1463 2002  Färglitografi Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 80/100. Färglitografi, bildmått: 65x49, yttermått inklusive ram: 81x64 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:41)

1463 2007  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Figurkomposition. Signerad, numrerad 82/235. Färglitografi, bildmått: 46x34 cm. Bladets mått: 64x47 cm, oramat löst blad med passepartout

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:06)

1463 2114  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. "Skansen krona". Signerad, PT. Färglitografi, bildmått: 72x50cm, yttermått inklusive ram: 84x60cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:13)

1463 2125  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Motiv från Lofoten. Signerad, numrerad 311/460. Färglitografi, bildmått: 63x50, yttermått inklusive ram: 75x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:43)

1463 2011  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 108/325. Färglitografi, bildmått: 30x22cm, oramat löst blad, yttermått inklusive ram: 49x38cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:20)

1463 2115  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 436/450, daterad 86, "Haga-Lapptäcke". Färglitografi, bildmått: 72x50cm, yttermått inklusive ram: 84x60cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:01)

1463 2104  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 56/180. Färglitografi. Bladets mått: 56x76, yttermått inklusive ram: 66x87 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:11)

1463 2137  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 74/360. Yttermått inklusive ram: : 69x51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:04)

1463 2199  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 176/230, yttermått inklusive ram: 67x51 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:03)

1463 2156  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 41/95. Färglitografi, bildmått: 45x34, yttermått inklusive ram: 63x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:37)

1463 2174  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Färglitografi, bildmått: 54x34cm, yttermått inklusive ram: 72x51cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:55)

1463 2069  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), interiör med figurer. Färglitografi. Bladets mått: 58x79cm, yttermått inklusive ram: 79x98cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:27)

1463 2070  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), kroginteriör. Färglitografi. Bladets mått: 77x56cm, yttermått inklusive ram: 100x77cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:05)

1463 2005  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 24x46cm, yttermått inklusive ram: 45x67cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:40)

1463 2183  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 114/260, daterad 73, kroginteriör. Färglitografi, bildmått: 51x79cm, yttermått inklusive ram: 67x94cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:40)

1463 2071  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 145/290, tre kvinnor. Färglitografi, bildmått: 76x55cm, yttermått inklusive ram: 97x76cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:05)

1463 2060  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 254/375, kroginteriör. Färglitografi. Bladets mått: 45x30cm, yttermått inklusive ram: 65x50cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:27)

1463 2061  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 260/375, farmors hus. Färglitografi. Bladets mått: 43x29cm, yttermått inklusive ram: 64x50cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:07)

1463 2062  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 262/375, farmors hus. Färglitografi. Bladets mått: 43x29cm, yttermått inklusive ram: 64x50cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:18)

1463 8584  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 262/375, Farmors hus. Färglitografi. Bladets mått: 43x29cm, yttermått inklusive ram: 65x50cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:15)

1463 2059  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 276/375, kroginteriör. Färglitografi. Bladets mått: 45x30cm, yttermått inklusive ram: 65x48cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:25)

1463 2136  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Stolta stad, nr. 33. PT. Signerad. Färglitografi, 43x86 cm, yttermått inklusive ram: 64x109 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:50)

1463 2212  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), Sverige. Signerad, färglitografi, daterad 1984. Oramat löst blad. Bildmått: 24x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:37)

1463 2210  Färglitografi Peter Sherman. Signerad, numrerad 10/40, "break fast". Färglitografi, bildmått: 37x47, yttermått inklusive ram: 57x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:39)

1463 2190  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad EA 2/10. Färglitografi. Bladets mått: 56x75, yttermått inklusive ram: 69x87 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:20)

1463 2093  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 208/210. Färglitografi, bildmått: 44x55, yttermått inklusive ram: 64x73 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:09)

1463 2120  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 341/360, "Möte på isen". Färglitografi, bildmått: 32x50cm, yttermått inklusive ram: 49x66cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:52)

1463 2126  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 75/225, båt. Färglitografi, bildmått: 28x22cm, yttermått inklusive ram: 41x32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:50)

1463 2144  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad pt, daterad 58. Färglitografi, bildmått: 38x29, yttermått inklusive ram: 62x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:33)

1463 2116  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Skärgårdsbåten skymmning. Signerad, numrerad 178/360. Färglitografi, bildmått: 31x43cm, yttermått inklusive ram: 49x65cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:54)

1463 2217  Färglitografi Siri Rathsman (1895-1974), Sverige. Signerad, numrerad 18/25, daterad 1949. Färglitografi, bildmått: 38x25cm, yttermått inklusive ram: 55x42cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:32)

1463 2090  Färglitografi Sirje Papp (f. 1962), Sverige. Signerad, numrerad 11/90. Färglitografi, bildmått: 38x60, yttermått inklusive ram: 57x76 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:23)

1463 2222  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 122/250. Färglitografi, bildmått: 47x38cm, yttermått inklusive ram: 58x48cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:15)

1463 9091  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad -74. Färglitografi, bildmått: 33x38, yttermått inklusive ram: 48x58 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:08)

1463 2198  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 60/100. Färglitografi, bildmått: 43x57, yttermått inklusive ram: 62x76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:44)

1463 8201  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 47x55cm, yttermått inklusive ram: 63x70cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:52)

1463 2124  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 68x55cm, yttermått inklusive ram: 84x70cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:07)

1463 2076  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 184/195. Färglitografi. Bladets mått: 49x63cm, oramad, oramat löst blad

1463 2072  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), Signerad, numrerad 138/200. Färglitografi. Bladets mått: 55x76cm, yttermått inklusive ram: 771x91cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:20)

1463 7175  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 343/380. Färglitografi, bildmått: 31x27, yttermått inklusive ram: 47x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:08)

1463 2010  Färglitografi Ursula Schütz (f. 1935), Sverige. Skriftblad-I. Signerad, numrerad 429/800. Färglitografi, bildmått: 36x30 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 51x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:17)

1463 2176  Färglitografi Walasse Ting (1929-2010), Kina/USA. Signerad, numrerad 124/200. Färglitografi, bildmått: 49x70cm, yttermått inklusive ram: 64x822cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:28)

1463 2172  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 83x64cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:10)

1463 2073  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), golfare. Färglitografi, bildmått: 85x58cm, yttermått inklusive ram: 105x78cm

1463 2178  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 146/190. Färglitografi, bildmått: 50x43cm, yttermått inklusive ram: 68x57cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:53)

1463 2202  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 203/375. Färglitografi, bildmått: 78x52, yttermått inklusive ram: 98x70 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:49)

1463 2127  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 43/1500. Färglitografi, bildmått: 32x50cm, yttermått inklusive ram: 46x63cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:03)

1463 2077  Färglitografier 2 st, John-Erik Franzén (f. 1942), Sverige. Signerad, daterad 1998,320-upplaga, motorcyklar. Färglitografi, bildmått: 20x22cm, yttermått inklusive ram: 33x35cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:06)

1463 2065  Färglitografier 4 st, Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. Signerade, sod, HC-upplaga (hors de commerce), 84. Färglitografi, bildmått: 36x24cm, yttermått inklusive ram: 50x38cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:54)

1463 2129  Grafiskt blad BECK & JUNG, Sverige. Sverige. Sverige, Holger Bäckström (1939-1997) och Bo Ljungberg (1939-2007). Signerad, numrerad 58/125, daterad 1977. Ca 79x59cm, yttermått inklusive ram: 82x62cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:15)

1463 2128  Grafiskt blad BECK & JUNG, Sverige. Sverige. Sverige. Holger Bäckström (1939-1997) och Bo Ljungberg (1939-2007). Signerad, numrerad 58/125, daterad 1977. Ca 79x59cm, yttermått inklusive ram: 82x62cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:20)

1463 2211  Grafiskt blad Gicléetryck, Jockum Nordström (f. 1963), Sverige. Komposition. Signerad JOCKUM, 66. Bladets mått: 50x70 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:28)

1463 2213  Grafiskt blad Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Ej signerad, bladets mått: 39x29,5, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:43)

1463 2097  Kopparstick Åke Johansson (1893-1968), Sverige. Sverige. "Frifågel". Signerad, numrerad 15/100. Kopparstick, 29x20 cm, yttermått inklusive ram: 47x37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:05)

1463 2088  Litografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 23/30, daterad -48, "ombord". Bildmått: 43x28, yttermått inklusive ram: 67x52 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:10)

1463 2004  Litografi Pablo Palazuelo (1915-2007), Spanien. Signerad, numrerad 29/30. Bildmått: 38x35, yttermått inklusive ram: 74x65 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:50)

1463 2189  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 22/24. Bildmått: 22x19, yttermått inklusive ram: 39x34 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:02)

1463 4003  Litografier 5 st, Julius. Signerad, numrerad 29/50. Bildmått: 24x21cm, yttermått inklusive ram: 49x35cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:46)

1463 2081  Litografier Börje Veslen (1903-1973), Sverige. 15 st originallitografier i mapp samt 3 bokverk, 1940-/50-tal. Mapp "Skuggorna" med 15 originallitografier. Tre böcker "Parnass", "Entr'acte" innehållande 20 origianllitografier samt "Entr'acte II" innehållande 24 originallitografrier. Litografier och "Entr'acte II" signerade. Bildstorlek ca 20x15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:33)

1463 2181  Serigrafi Anna Micro Vikstrand (f. 1970), Sverige. "Postgirot", Stockholm. Signerad, numrerad 215/300. Bildmått: 32x30, yttermått inklusive ram: 50x45 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:22)

1463 2012  Serigrafi Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. "Ask", figurkomposition. Signerad, numrerad 38/50, daterad -86. Oramat löst blad. Bladets mått: 71x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:24)

1463 2096  Serigrafi Josef Albers (1888-1976), USA. Ej signerad, bildmått. 20,5x20x5 cm, yttermått inklusive ram: 31,5x31,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 19:43)

1463 2140  Serigrafi Max Bill (1908-1994), Schweiz. Komposition. Signerad, numrerad 22/250. Bildmått: 59x59 cm, yttermått inklusive ram: 70x70 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:47)

1463 2182  Serigrafi Richard Ryan (f. 1974), Sverige. "Marilyn Monroe". Signerad, numrerad 18/35. Bildmått: 80x63cm, yttermått inklusive ram: 84x67cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:50)

1463 2083  Tidskrifter Valerio Adami (f. 1935), Italien. 3 st Derrière le miroir, totalt 32 oramade lösa blad. No 206 nov 1973 (8 st lösa blad exkl omslag), No 214 mai 1975 (17 st lösa blad exkl omslag), No 220 oct 1976 (7 st lösa blad exkl omslag). Bladets mått: ca 38x28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:48)

1463 8058  Torrnålsgravyr Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad. ”Reymersholm I” 1919, Bildmått: 15x17cm, yttermått inklusive ram: 29x37cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:33)

1463 2187  Torrnålsgravyr Sixten Haage (1926-2021), Sverige. Industrifasad. Signerad, numrerad 23/150, daterad mm: 65x49, yttermått inklusive ram: 80x62 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:09)

1463 2166  Träsnitt Mac Hamilton (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 4/25, daterad 1997-99. Bildmått: 39x55cm, yttermått inklusive ram: 56x70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 18:43)

1463 2133  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 30/360, daterad 76 Stockholmsmotiv. Bildmått: 28x75cm, yttermått inklusive ram: 46x91cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:01)

1463 2134  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 301/360, daterad 76, Gamla Stan. Bildmått: 35x55cm, yttermått inklusive ram: 52x66cm

1463 2159  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 321/360, daterad 1976. Bildmått: 35x53, yttermått inklusive ram: 52x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:56)

1463 2135  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 67/360, daterad mm: 36x55cm, yttermått inklusive ram: 52x66cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 25 april 2022 20:16)