Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 april 2009 17:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

580 6001  Ampel "D 79" Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930 ca, lergods, grå glasyr med svart fotring, höjd 13, 5, påmålad märkning inuti: ”D 89 - 508”(felmärkt; skall vara D 79, 508 är glasyrens beteckning), litteratur Bobergs katalog 1938 sid 8

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:56)

580 6056  Bägare 2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:37)

580 6027  Böcker 2 st, ”Farväl till Funtionalismen!”, Hans Asplund, 1980, ”NUTIDA SVENSK KONST och BRUKSKONST”, Thure Nyman, 1943

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:20)

580 6012  Bokhylla Funkis, längd: 98, djup: 29, höjd: 70

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:18)

580 6065  Bokstöd 1 par, Funkis, höjd: 13

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:27)

580 6038  Bord stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:23)

580 6036  Bordslampa 1930-tal, Belgien böjbar arm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:22)

580 6005  Bordslampfot Funkis, metall, (liten buckla)

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:37)

580 6024  Bricka Gense, rostfritt stål, rund med två handtag, delvis svart bakelit, längd: 47 cm, märkt:”18 Gense 8 STAINLESS SWEDEN”

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:18)

580 6004  Bricka rostfri med bakelithandtag Sverige 1930-tal, längd 36 cm, märkt AB H stainless steel made in Sweden

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:00)

580 6044  Bricka rostfri, Funkis 1930-tal, Pressbolaget Eskilstuna handtag bakelit, längd 57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:26)

580 6018  Druvsax Silver, Funkis, längd: 13

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:07)

580 6023  Fat Ivar Ålenius Björk Ystads Brons, cirkeldekor i relief, diameter ca 21 cm, signerat IÅB Ystad-Brons SWEDEN

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:17)

580 6034  Fat och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:18)

580 6003  Fat Svenskt Tenn Stockholm 1932 (F8), tenn, runt, mycket bred bräm, diameter 16 cm, stämplad: ”Svenskt Tenn (änglamärket) Stockholm F8"

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:59)

580 6037  Fåtöljer ett par, A.W. Nilssons Fabriker, Malmö ca 1930, rödbrunlackerat stålrör, armstöd av svartlackerat trä, märkt på mede nertill med etikett: ”AKTIEBOLAGET A.W. NILSSONS FABRIKER. MALMÖ 576”

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:22)

580 6051  Filtar 2 st, funkis, en ljusbrun, en lila

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:30)

580 6050  Filtar 2 st, funkis, lika mönster

580 6017  Glas 6 st, 30-tal

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:56)

580 6014  Golvlampa Funkis

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:27)

580 6010  Gungstol Funkis, flätad

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:10)

580 6045  Högtalare Philips bakelit höjd 40 cm 1930-tal type 2032

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:27)

580 6025  Kaffeservis på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:23)

580 6055  Karaff MED PROPP, Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:34)

580 6019  Karmstolar 1 par Funkis

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 19:28)

580 6015  Karmstolar 1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 16:00)

580 6032  Keramik 3 del, funkis, tekanna, höjd: 17 cm, klotvas med liten hals, Nittsjö, märkt: ”1013 .I.O/K EM nysilver Sweden”, ytterkruka , Kåge, vit, märkt: ”GUSTAVSBERG CARARRA”

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:24)

580 6066  Kungavasen Ystad Metall, Mässing, höjd: 25

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:28)

580 6029  Kuriosa 6 del , cigarettask, ”VIRGINIA”, tablettask , ”NIGROL”, kalender, ”KOPERATIVA ALMANACK 1933” ”all-hel för strumpans vård”, ”MUM”, ”H.T HANDPASTA”

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:21)

580 6064  Läskedrycksmaskin Veni, 1930-tal, höjd: 31

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:25)

580 6028  Musik 4 del , ”Boken om Ernst Rolf ”, 1933, ”JAZZ- PIANISTEN MODERN PIANOSKOLA”, Vilfred Kjær, 2 x musiknot Ernst Rolf

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:23)

580 6057  Notblad 1920-30-tal, ca 17 stycken

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:46)

580 6033  Rökutensilier 4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:24)

580 6070  Salt/ pepparkar, Med text "Theme building New York Worlds fair, 1939" samt askfat nysilver, Stockholm 1930

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:21)

580 6042  Skål silver, på rund träfot, höjd 13 cm, stämplad: ”BHE (kattfot) LS”, soppslev, nysilver, längd 24 cm, stämplad: ”GAB EX. PNS. ALP”

580 6021  Skål tenn GAB E8 (1931) reliefdekor längd 29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:15)

580 6043  Soffa 4 delar Funkis, brun klädsel, slitage

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:26)

580 6062  Spegel Tenn, Edvin Ollers, 1927, höjd: 40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:23)

580 6006  Takarmatur 30-tal, höjd: 60

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:54)

580 6013  Takarmatur Funkis, diameter: 33

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:21)

580 6011  Takarmatur Funkis, glaskupor/krom

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:07)

580 6022  Teglas sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:16)

580 6053  Telefon LM Eriksson 1930-tal, bakelit (form: Jean Heiberg 1931)

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:32)

580 6046  Tidskrifter inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 1933, 1934

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:32)

580 6047  Tidskrifter inbundna tyska tidskrifter (3 st) : Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:28)

580 6040  Väggarmaturer 2 st, Funkis 1930-tal, metall, längd 37, 5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:24)

580 6063  Väggbelysning Art DEco, med reliefdekor, längd: 50

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:24)

580 6026  Vas ”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:19)

580 6035  Vas Elis Bergh Kosta 1937, graverad dekor naken Kvinna mot solen, höjd 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:21)

580 6002  Vas tenn 1932 (F8), höjd 22 cm, rund vas med funkisdekor, märkt Svenskt Tenn (ej firman)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:57)