580 6001 Ampel "D 79" Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930 ca, lergods, grå glasyr med svart fotring, höjd 13, 5, påmålad märkning inuti: ”D 89 - 508”(felmärkt; skall vara D 79, 508 är glasyrens beteckning), litteratur Bobergs katalog 1938 sid 8
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:56)
580 6056 Bägare 2 st, tenn och nysilver, Stockholmsutställningen 1930, Lewrenz fällkniv som dekor, höjd 6, 5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:37)
580 6027 Böcker 2 st, ”Farväl till Funtionalismen!”, Hans Asplund, 1980, ”NUTIDA SVENSK KONST och BRUKSKONST”, Thure Nyman, 1943
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:20)
580 6012 Bokhylla Funkis, längd: 98, djup: 29, höjd: 70
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:18)
580 6065 Bokstöd 1 par, Funkis, höjd: 13
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:27)
580 6038 Bord stålrör med svart skiva Muecke-Melder, Polen, märkt med metallbricka: MUECKE-MELDER MADE IN POLAND och med blyerts 41478 / Im 18/1, längd 66 cm, höjd 62
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:23)
580 6036 Bordslampa 1930-tal, Belgien böjbar arm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:22)
580 6005 Bordslampfot Funkis, metall, (liten buckla)
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:37)
580 6024 Bricka Gense, rostfritt stål, rund med två handtag, delvis svart bakelit, längd: 47 cm, märkt:”18 Gense 8 STAINLESS SWEDEN”
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:18)
580 6004 Bricka rostfri med bakelithandtag Sverige 1930-tal, längd 36 cm, märkt AB H stainless steel made in Sweden
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:00)
580 6044 Bricka rostfri, Funkis 1930-tal, Pressbolaget Eskilstuna handtag bakelit, längd 57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:26)
580 6018 Druvsax Silver, Funkis, längd: 13
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:07)
580 6023 Fat Ivar Ålenius Björk Ystads Brons, cirkeldekor i relief, diameter ca 21 cm, signerat IÅB Ystad-Brons SWEDEN
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:17)
580 6034 Fat och skål Edvin Ollers (1888-1959) för Elme 1930, olivgrön, diameter ca 31 cm, signatur ELME 1930 OLLERS
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:18)
580 6003 Fat Svenskt Tenn Stockholm 1932 (F8), tenn, runt, mycket bred bräm, diameter 16 cm, stämplad: ”Svenskt Tenn (änglamärket) Stockholm F8"
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:59)
580 6037 Fåtöljer ett par, A.W. Nilssons Fabriker, Malmö ca 1930, rödbrunlackerat stålrör, armstöd av svartlackerat trä, märkt på mede nertill med etikett: ”AKTIEBOLAGET A.W. NILSSONS FABRIKER. MALMÖ 576”
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:22)
580 6051 Filtar 2 st, funkis, en ljusbrun, en lila
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:30)
580 6050 Filtar 2 st, funkis, lika mönster
580 6017 Glas 6 st, 30-tal
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:56)
580 6014 Golvlampa Funkis
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:27)
580 6010 Gungstol Funkis, flätad
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:10)
580 6045 Högtalare Philips bakelit höjd 40 cm 1930-tal type 2032
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:27)
580 6025 Kaffeservis på bricka, Nils Fougstedt (1881-1954), Svenskt Tenn, 6 del, tenn, 1930-tal
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:23)
580 6055 Karaff MED PROPP, Elis Bergh Kosta för Stockholmsutställningen 1930, höjd 12 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:34)
580 6019 Karmstolar 1 par Funkis
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 19:28)
580 6015 Karmstolar 1 par Funkis (Har enligt uppgift stått på Volvos kontor i Göteborg)
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 16:00)
580 6032 Keramik 3 del, funkis, tekanna, höjd: 17 cm, klotvas med liten hals, Nittsjö, märkt: ”1013 .I.O/K EM nysilver Sweden”, ytterkruka , Kåge, vit, märkt: ”GUSTAVSBERG CARARRA”
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:24)
580 6066 Kungavasen Ystad Metall, Mässing, höjd: 25
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:28)
580 6029 Kuriosa 6 del , cigarettask, ”VIRGINIA”, tablettask , ”NIGROL”, kalender, ”KOPERATIVA ALMANACK 1933” ”all-hel för strumpans vård”, ”MUM”, ”H.T HANDPASTA”
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:21)
580 6064 Läskedrycksmaskin Veni, 1930-tal, höjd: 31
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:25)
580 6028 Musik 4 del , ”Boken om Ernst Rolf ”, 1933, ”JAZZ- PIANISTEN MODERN PIANOSKOLA”, Vilfred Kjær, 2 x musiknot Ernst Rolf
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:23)
580 6057 Notblad 1920-30-tal, ca 17 stycken
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:46)
580 6033 Rökutensilier 4 del, 1930-tal, cigaretthållare, rund, trä, text: ”L. & C. Hardtmunth”, höjd 12, 5 cm, cigarettetui, metall, 2 x glasunderlägg, bakelit, märkta: ”MØNSTERBESKYTTET P.H.”, 5 x glasunderlägg, bakelit, reliefdekor
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:24)
580 6070 Salt/ pepparkar, Med text "Theme building New York Worlds fair, 1939" samt askfat nysilver, Stockholm 1930
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:21)
580 6042 Skål silver, på rund träfot, höjd 13 cm, stämplad: ”BHE (kattfot) LS”, soppslev, nysilver, längd 24 cm, stämplad: ”GAB EX. PNS. ALP”
580 6021 Skål tenn GAB E8 (1931) reliefdekor längd 29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:15)
580 6043 Soffa 4 delar Funkis, brun klädsel, slitage
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:26)
580 6062 Spegel Tenn, Edvin Ollers, 1927, höjd: 40
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:23)
580 6006 Takarmatur 30-tal, höjd: 60
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:54)
580 6013 Takarmatur Funkis, diameter: 33
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:21)
580 6011 Takarmatur Funkis, glaskupor/krom
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:07)
580 6022 Teglas sannolikt Josef Albers, Tyskland 1920-tal, fyra stycken, höjd 8 cm, diameter 10 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:16)
580 6053 Telefon LM Eriksson 1930-tal, bakelit (form: Jean Heiberg 1931)
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:32)
580 6046 Tidskrifter inbundna årgångar (3 st) av Svensk Form: 1932, 1933, 1934
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:32)
580 6047 Tidskrifter inbundna tyska tidskrifter (3 st) : Deutsche Kunst und Decoration, 1929, 1930
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:28)
580 6040 Väggarmaturer 2 st, Funkis 1930-tal, metall, längd 37, 5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:24)
580 6063 Väggbelysning Art DEco, med reliefdekor, längd: 50
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:24)
580 6026 Vas ”D 9 / 0” Ewald Dahlskog (1894-1950) för Bobergs Fajansfabrik Gefle, Sverige 1930, lergods, svart glasyr med röda åslinjer, höjd 12 cm, målat under: ”604”
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:19)
580 6035 Vas Elis Bergh Kosta 1937, graverad dekor naken Kvinna mot solen, höjd 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 18:21)
580 6002 Vas tenn 1932 (F8), höjd 22 cm, rund vas med funkisdekor, märkt Svenskt Tenn (ej firman)
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 april 2009 17:57)