Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 september 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1421 1011  Armbandsur 18k guld, Damur, Jaeger-LeCoultre, manuell, 20x35mm, Ref. 1670, serienr: 949796, läderband

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:51)

1421 1010  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Porträtt av Carl XIV Johan. Ej signerad. Blandteknik/akvarell, bildmått: 30x25 cm, yttermått inklusive ram: 54x43 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:05)

1421 4349  Dekorelement Barock, omarbetade till ljusstakar, metall Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:28)

1421 1024  Etsning Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. Signerad, numrerad EA. Bildmått: 38x29, yttermått inklusive ram: 69x52 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:04)

1421 1022  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 228/285. Färglitografi, bildmått: 53x64, yttermått inklusive ram: 70x93 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:18)

1421 1035  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux. Stomme av kromad metall, sits av kanvas, etikettmärkt

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:30)

1421 1036  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux. Stomme av kromad metall, sits av kanvas, etikettmärkt

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:50)

1421 1033  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Konsert". Formgiven till Konserthuset. Ben i bonad björk, klädda i röd plysch, plåtbricka med stolsnummer 5. Sitthöjd: ca 43 cm. Höjd: 87 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:50)

1421 1019  Kabinettskåp Barock. Bredd: 110, djup: 67 cm, höjd: 160 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:29)

1421 1016  Karaff Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. No 119. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:50)

1421 1013  Kräftservis Rörstrand, design: Alf Wallander (1862-1914), Sverige. 32 delar. Höjd: ca 2,5-13 cm, diameter: 17,5-25 cm

S�ldes f�r 22.500 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:35)

1421 1008  Litografi Pablo Picasso (1881-1973), Spanien. "Lecuyére" 1960. Signerad, numrerad 137/200. Bildmått: 50x63, yttermått inklusive ram: 58x73 cm

S�ldes f�r 31.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:44)

1421 1029  Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, flodhäst, "Vänner". Olja på duk, 35x34cm, yttermått inklusive ram: 39x39cm

S�ldes f�r 14.500 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:47)

1421 1025  Oljemålning Marjatta Sarasalo (f. 1930), Finland. Signerad, daterad 1993. Olja på duk, 43x40, yttermått inklusive ram: 46x43 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:52)

1421 1034  Oljemålning Nicolas-Phillipe Dupuy (1650-1711), tillskriven. Kvinnoporträtt, föreställer enligt uppgift medlem i släkten Staël von Holstein. Ej signerad. Olja på duk, dubblerad, ca 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 49x39 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:46)

1421 1009  Oljemålning Porträtt av konung Karl XII iklädd blå rock, harnesk och svart lindhalsduk. Olja på pannå, 1700-talets början. Ej signerad. Samtida ram. 40x27 cm, yttermått inklusive ram: 55x42 cm

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:04)

1421 1027  Oljemålning Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, daterad -47. Olja på duk, 27x35, yttermått inklusive ram: 46x54 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:32)

1421 1012  Pastell Eerik Haamer (1908-1994), Sverige. Blomster. Signerad. Pastell, bildmått: 60x43cm, yttermått inklusive ram: 75x57cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:53)

1421 1018  Pastell Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, figurkomposition, 69x52, yttermått inklusive ram: 81x62 cm

S�ldes f�r 26.500 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:36)

1421 1015  Sideboard Funkis, jakaranda/björk. Längd: 130 cm. Djup: 52 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:08)

1421 1002  Skulptur Salvador Dalí (1904-1989), Spanien. "La nachita delgi animale", förgylld keramik. Signerad och numrerad 175/999, daterad 1978. Ca 64x41 cm, marmorsockel

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:10)

1421 1003  Tusch George Keyt (1901-1993), Sri Lanka. Kvinnor. Signerad, daterad -72. Bildmått: 21x32 cm, yttermått inklusive ram: 32x43 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:35)