Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 25 november 2002 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

196 8061  Akvareller 1 par, 1830tal, 14x24

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8060  Appliquer 1 par, brons, rokokostil, H.33

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8025  Armband 18k, 48g

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8068  Bestick 34 delar, rostfritt, design. Sigvard Bernadotte för SAS

196 8002  Blyerts på träpannå, sign W v Gegerfeldt, 40x27

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8053  Bokstöd 1 par, Elefanter, Brons, 1800-tal

196 6015  Chiffonjé 1890-tal, Valnöt, L.105 D.54 H.150

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8037  Damskrivbord Mahogny, gustaviansk stil, L.90 D.64 H.95

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8010  Fällbord ca 1800, Björkrot, 89 x 89

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8005  Färglitografi  Olle Olsson Hagalund, 49/360, "flicka m fågel, 67x50

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8004  Färglitografi  Roberto Matta, 59/100, 49x38

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8071  Fåtöljer 1 par, OPE.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8032  Fåtöljer 1 par, Teak, 1950-tal

196 8026  Fickur 14k, Waltham

196 8018  Figurin 1800-tal, religiös, H.26

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8045  Gnistskydd mässing (sk), L.68

196 8051  Goauche W. von Gegerfelt, vattenfall, 35x50

196 6020  Golvur 1800-tal, H.205

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8027  Herrarmbandsur 18k, Longines

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8035  Jardiniere Sterling, 925, rokokostil, L.40

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8059  Kaffepanna+ ostkakform, koppar, 1800-tal

196 8030  Kandelabrar 1 par+skål, Amerika o 1930

196 8019  Kandelabrar 1 par, Mässing, H.43

196 8033  Karmstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Ek, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm

196 8070  Karmstolar 1 par, 1920-tal, intarsia, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, (en stol med fanérskador)

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8031  Karmstolar 1 par, Karl Johan-stil, Intarsia

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8058  Kista på benställning, Senbarock, 1700-tal, H.88

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8029  Klackring 18k, 16g, Kennedy

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8001  Klocka mässing, marin, dia 8 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8006  Ljusstakar 1 par Liljeholmen Stockholmssutställning 1897, Tenn H.14

196 8038  Matsalsbord med klaff, Design nils Jonsson Bra bohag, H.72

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8063  Matservis 116 del, Rosenthal "Winifred"

S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8042  Matservis Koka, Rörstrand, ca 40 del

196 8062  Matta orientalisk 565x365

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8047  Oljemålning Alf Wallander, landskap med stuga, 100x145

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8041  Oljemålning  Charles Blondin, Paris.square Notre Dame, 17 x 42

196 8022  Oljemålning Danskt landskap, 1800-tal, 27x42

196 8040  Oljemålning Fredrik Borgen, Motiv från Ringebu, 23 x 40

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8054  Oljemålning G Anjou, 1918, Stockholms inlopp, 64x100

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8003  Oljemålning O Hoffmann, Herrporträtt, 1896, 48x40

196 8023  Oljemålning Porträtt, 1700-tal, (sk), 58x47

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8069  Oljemålning sign . Fr. Borgen 1902 40x90

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8039  Oljemålning sign W.G.Roe, Loch Lomond, 61 x 92

196 8016  Piedestal Nyrokoko, Vitmålad, H.132

196 8034  Sablar 1 par

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8072  Salongsgrupp 10 del, björk, Karl Johan-stil

196 8036  Slagbord Ek, Design K E Ekselius JOC, H.72

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8017  Solur 1774

196 8055  Spegel 1800-tal, kompletterad, H.115

196 8020  Spegel 1800-tal, rokokostil, Trol. Österrike, H.70

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8009  Stolar Ett par, 1700-tal, + sittkuddar, Kompletterade

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8065  Sybord ek, sengustavianskt l.58 h.72

196 8057  Sybord/baron 1800-tal,

196 8021  Tallrikshylla 1800-tal, H.82

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8007  Tennfat O Ahlberg, jugendstil, Dia 37

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8046  Väggur Förgylld, H.47

196 8015  Värja Infanteri, Carl XV monogram,

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)

196 8056  Vas B. Vallien, Kosta-Boda, H.19

196 8012  Vas Gunnar Nylund, Rörstrand, H. 40 (lagad)

196 8013  Vas Stig Lindberg, Gustavsberg Studio, H.35

196 8049  Vilstol Le Corbusier

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)