196 8061 Akvareller 1 par, 1830tal, 14x24
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8060 Appliquer 1 par, brons, rokokostil, H.33
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8025 Armband 18k, 48g
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8068 Bestick 34 delar, rostfritt, design. Sigvard Bernadotte för SAS
196 8002 Blyerts på träpannå, sign W v Gegerfeldt, 40x27
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8053 Bokstöd 1 par, Elefanter, Brons, 1800-tal
196 6015 Chiffonjé 1890-tal, Valnöt, L.105 D.54 H.150
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8037 Damskrivbord Mahogny, gustaviansk stil, L.90 D.64 H.95
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8010 Fällbord ca 1800, Björkrot, 89 x 89
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8005 Färglitografi Olle Olsson Hagalund, 49/360, "flicka m fågel, 67x50
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8004 Färglitografi Roberto Matta, 59/100, 49x38
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8071 Fåtöljer 1 par, OPE.
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8032 Fåtöljer 1 par, Teak, 1950-tal
196 8026 Fickur 14k, Waltham
196 8018 Figurin 1800-tal, religiös, H.26
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8045 Gnistskydd mässing (sk), L.68
196 8051 Goauche W. von Gegerfelt, vattenfall, 35x50
196 6020 Golvur 1800-tal, H.205
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8027 Herrarmbandsur 18k, Longines
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8035 Jardiniere Sterling, 925, rokokostil, L.40
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8059 Kaffepanna+ ostkakform, koppar, 1800-tal
196 8030 Kandelabrar 1 par+skål, Amerika o 1930
196 8019 Kandelabrar 1 par, Mässing, H.43
196 8033 Karmstol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Ek, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm
196 8070 Karmstolar 1 par, 1920-tal, intarsia, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, (en stol med fanérskador)
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8031 Karmstolar 1 par, Karl Johan-stil, Intarsia
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8058 Kista på benställning, Senbarock, 1700-tal, H.88
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8029 Klackring 18k, 16g, Kennedy
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8001 Klocka mässing, marin, dia 8 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8006 Ljusstakar 1 par Liljeholmen Stockholmssutställning 1897, Tenn H.14
196 8038 Matsalsbord med klaff, Design nils Jonsson Bra bohag, H.72
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8063 Matservis 116 del, Rosenthal "Winifred"
S�ldes f�r 4.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8042 Matservis Koka, Rörstrand, ca 40 del
196 8062 Matta orientalisk 565x365
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8047 Oljemålning Alf Wallander, landskap med stuga, 100x145
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8041 Oljemålning Charles Blondin, Paris.square Notre Dame, 17 x 42
196 8022 Oljemålning Danskt landskap, 1800-tal, 27x42
196 8040 Oljemålning Fredrik Borgen, Motiv från Ringebu, 23 x 40
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8054 Oljemålning G Anjou, 1918, Stockholms inlopp, 64x100
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8003 Oljemålning O Hoffmann, Herrporträtt, 1896, 48x40
196 8023 Oljemålning Porträtt, 1700-tal, (sk), 58x47
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8069 Oljemålning sign . Fr. Borgen 1902 40x90
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8039 Oljemålning sign W.G.Roe, Loch Lomond, 61 x 92
196 8016 Piedestal Nyrokoko, Vitmålad, H.132
196 8034 Sablar 1 par
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8072 Salongsgrupp 10 del, björk, Karl Johan-stil
196 8036 Slagbord Ek, Design K E Ekselius JOC, H.72
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8017 Solur 1774
196 8055 Spegel 1800-tal, kompletterad, H.115
196 8020 Spegel 1800-tal, rokokostil, Trol. Österrike, H.70
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8009 Stolar Ett par, 1700-tal, + sittkuddar, Kompletterade
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8065 Sybord ek, sengustavianskt l.58 h.72
196 8057 Sybord/baron 1800-tal,
196 8021 Tallrikshylla 1800-tal, H.82
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8007 Tennfat O Ahlberg, jugendstil, Dia 37
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8046 Väggur Förgylld, H.47
196 8015 Värja Infanteri, Carl XV monogram,
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)
196 8056 Vas B. Vallien, Kosta-Boda, H.19
196 8012 Vas Gunnar Nylund, Rörstrand, H. 40 (lagad)
196 8013 Vas Stig Lindberg, Gustavsberg Studio, H.35
196 8049 Vilstol Le Corbusier
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 25 november 2002 18:00)