Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 20 april 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1320 7073  Ägghöna Gustavsberg, Tidigt 1900-tal. Längd: 23. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:13)

1320 7377  Akvarell Fritz Staehr-Olsen (1858-1922), Danmark. Segelbåt, Signerad, 21x29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:25)

1320 7260  Akvarell Herbert Walås (1912-2003), Sverige. Signerad, 53x13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:13)

1320 7401  Akvarell Japan, Dykande fågel, 23x24 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:55)

1320 7110  Akvarell Lars Holm (f. 1956), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, daterad -89. Motivet: 26x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:38)

1320 7090  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad Seth, kust. Motivet: 12x12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:30)

1320 7092  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Spindelnät, -99. Motivet: 24x34 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:32)

1320 6328  Akvarell Rune Rockström (1898-1983), Sverige. "Väddö". Signerad, daterad -38. Motivet: 15x21 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:22)

1320 7061  Akvareller 2 st, Japan, 1900-tal. Signerad. Motivet: 27x14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:39)

1320 6340  Akvareller 2 st, Radovan Korac (f. 1943), Sverige. Signerade R Korn, 2015, Sjö & Torg. Motivet: 23x32 & 30x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:07)

1320 7002  Armband 18K vitguld/gultguld. Längd: 20cm. Bredd: 27,1mm, vikt: 74,7g.

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:18)

1320 6096  Armbandsur 6 st, olika modeller, quartz, gummiband. Diameter: 33-40mm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:46)

1320 5011  Armbandsur Herrur Seiko, Selfdater Sea Lion M55. Diameter: 36mm, saknar armband, år 1965, repor

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:35)

1320 7246  Assietter 15+ 2 st, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:13)

1320 7218  Assietter Glas, 2+ 6+ 11 st

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:30)

1320 7142  Bägare 2 st, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1924 respektive 1930,190 g. Höjd: 12 cm, Vikt: 190 g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:10)

1320 7337  Bänk längd: 136 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:50)

1320 7427  Barmöbel bord + 2 st stolar. Rottingsits, Höjd: 115 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:48)

1320 7289  Bestick nysilver, ca 100 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:01)

1320 7411  Bestickuppsättning 80 del ca, nysilver, Chippendale, Carlström, bland annat fiskbestick

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:28)

1320 7024  Bestickuppsättning ca 60 delar, Nysilver, modell: Lübeck, Längd: 18-25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:45)

1320 7119  Bestickuppsättning nysilver, ca 100 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:23)

1320 7451  Biblioteksbord barockstil, 1900-tal. Bredd: 140 + 2x57, djup: 70 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:48)

1320 7216  Blandteknik Åke Lagerborg (1927-2020), Sverige. "Idé - I still have a dream". Signerad, daterad 1969. Mixed media, 26x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:42)

1320 7393  Blandteknik Asien, Kvinna, 75x46 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:12)

1320 7063  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad HS, 67x25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:42)

1320 7396  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, figurer. Motivet: 48x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:03)

1320 7430  Blomsterbord 1950-tal, Rotting. Bredd: 76, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:18)

1320 7432  Blomsterbord Trä / plåt. Bredd: 45, djup: 41 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:01)

1320 7109  Blyerts Harald Wiberg (1908-1986), Sverige. "Rapphöns i snö". Signerad, daterad 1952. Motivet: 19x28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:30)

1320 7062  Blyerts Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Skomakare. Motivet: 18x16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:18)

1320 7346  Bokhylla Bemålad. Bredd: 190, djup: 26 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:59)

1320 7353  Bokstöd Hund. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:58)

1320 7421  Bokvagga ett par, Furu. Längd: ca 43 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:40)

1320 7292  Bordslampa Dove, Mario Barbaglia. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:48)

1320 7367  Bordslampa fd tapetvas. Höjd: 86 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:13)

1320 7174  Bordslampa Gross, By Rydéns. Diameter: 44cm. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:01)

1320 7163  Bordslampa höjd: 50cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:50)

1320 7417  Bordslampa Josef Frank, Modell 2464, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 72 ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:23)

1320 7439  Bordslampa Koppar, 1950-tal. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:03)

1320 7366  Bordslampa Strindbergsmodell, mässing, glaskupa. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:16)

1320 7234  Bordslampfot porslin. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:53)

1320 7194  Bordspendyl 1800-tal. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:39)

1320 6131  Bordsur Bulle. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:03)

1320 7229  Bricka med handtag, nysilver. Längd: 68 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:22)

1320 7175  Brosch + ett par örhängen, doublé, med syntetiska stenar, Frankrike. Längd: 4-10cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:26)

1320 7181  Broscher 3 st. Längd: 3-6cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:17)

1320 7290  Buljongkoppar 14 delar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:55)

1320 7419  Byrå 1800-tal, mahogny. Bredd: 80, djup: 47 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:03)

1320 7123  Byrå 1930-tal, Björk. Bredd: 83, djup: 42 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:28)

1320 7306  Byrå Japan. Bredd: 56, djup: 40 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:38)

1320 7209  Byrå mahogny, NK. Bredd: 90, djup: 40 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:57)

1320 6252  Byrå Med stenskiva, sengustaviansk stil. Bredd: 70 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:24)

1320 5325  Byrå Rokoko. Bredd: 102 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:30)

1320 7128  Byrå Tall boy, nyrenässans, valnöt. Bredd: 82 cm. Djup: 50 cm, höjd: 133 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:19)

1320 7282  Cafébord Gjutjärn. Diameter: 55, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:38)

1320 6076  Cafébord Märkt Skoglund & Olson Gefle. Vitmålat gjutjärn. Diameter: 65cm. Höjd: 72cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:15)

1320 7150  Champagneglas 11 st. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:15)

1320 7035  Cloissonné 4 delar, Kina. Längd: 16-19 di10, höjd: 3-16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:11)

1320 6083  Collage Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Mixed media/collage, 50x40 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:14)

1320 5008  Collage Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. Tillskriven. "Nina Hagen Band", Gåva från konstnären, ca 12x145 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:37)

1320 7403  Collage Oidentifierad konstnär. Signerad, äppelskal, 30x23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:55)

1320 7001  Collier 18K vitguld/gultguld. Längd: 44cm, bredd: 12,8mm, vikt: 54,1g.

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:12)

1320 7004  Collier 18K X-länk, doserat. Längd: 44cm, bredd: 4-8mm, vikt: 13,4g.

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:09)

1320 7165  Collier Lapis Lazuli, doublé lås. Längd: 46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:51)

1320 7014  Collier & ring silver (925), tillverkningsår 1985, Med lila stenar. Diameter: 12cm, Ring, storlek: 16½, vikt: 48g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:33)

1320 6366  Damur Seiko, automatisk, 21 jewels, datum, doublé. Längd: 19cm.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:35)

1320 6117  Dekorelement 3 st, Kina, 16x20- 14x29cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:31)

1320 7344  Dekorelement Kina, trä. Längd: 54, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:46)

1320 7070  Djupa tallrikar 12 st, "Haga", Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Flintporslin, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:25)

1320 6228  Dosa omkring 1900, marmor Mässing, Handtag i form av ödla. Längd: 10, djup: 8 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:36)

1320 6234  Dosor 6 st, bland annat Herend. Diameter: 5-8 cm, höjd: 5-9 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:51)

1320 7099  Etsning Allart van Everdingen (1621-1675), Nordiskt landskap, mm9x13,5. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:40)

1320 7372  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 8/15,1971. Motivet: 44x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:38)

1320 7100  Etsningar + teckning i häfte, 3 + 1 delar, efter Rembrandt. Ej signerad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:39)

1320 7197  Fällknivar 15st. Längd: 5-9cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:27)

1320 7243  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Signerad, sparris. Motivet: 44x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:43)

1320 5404  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Gurka", Haskel 160. Signerad, numrerad EA III/VI, oramat löst blad, bladets mått: 62x75 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:47)

1320 6334  Färgkrita Aron Gerle (1860-1930), Sverige. Landskap med sjö. Signerad. Motivet: 68x68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:34)

1320 7293  Färglitografi Claude Weisbuch (f. 1927). Signerad, numrerad 243/360. Motivet: 53x76 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:56)

1320 7169  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 69/340. Motivet: 38x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:50)

1320 7244  Färglitografi Jordi Bota (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 3/25. Motivet: 52x63cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:08)

1320 7454  Färglitografi Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. Signerad, numrerad 286/300,1981. Motivet: 42x52cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:05)

1320 7239  Färglitografi Laris Strunke (f. 1931), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), Signerad. Motivet: 29x77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:25)

1320 7258  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 164/310. Motivet: 27x38 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:35)

1320 7043  Färglitografi Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, numrerad 14/150, Landskap. Motivet: 80x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:13)

1320 7101  Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Ur Jaques Lassaignes "Chagall" 1957. Bladets mått: 23x39 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:07)

1320 7093  Färglitografi Marek Halter (f. 1936), Frankrike. Komposition. Signerad, numrerad 15/75. Motivet: 51x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:33)

1320 5032  Färglitografi Max Ernst (1891-1976), "Lithographie en couleurs et le séri Festin" Motivet. Ca 33x25 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:10)

1320 5719  Färglitografi Maya Eizin Öijer (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 33/80, ca 101x70cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:18)

1320 7105  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Förvår. Signerad, numrerad 148/230, , saknar glas. Motivet: 60x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:46)

1320 7371  Färglitografi Mike Pierce. "Skateholm röd". Signerad, numrerad 28/35, daterad 1988. Motivet: 35x47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:18)

1320 7028  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, kvinna, 1955. Motivet: 63x39cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:42)

1320 7395  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 12/50, bladets mått: 76x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:10)

1320 7051  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Foula Shetland, Signerad, numrerad 63/150, oramat löst blad. Bladets mått: 28x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:11)

1320 7259  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, PT, Daterad 1978. Motivet: 27x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:21)

1320 6144  Färglitografi Stanislaw Zoladz (f. 1952), Sverige. Söder Mälarstrand, Stockholm. Signerad, numrerad 130/250, daterad 91. Bladets mått: 88x63, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:15)

1320 7238  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), Sverige. Signerad, numrerad 277/350. Motivet: 56x46 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:29)

1320 7111  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, numrerad 345/360, Spansk by. Motivet: 36x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:15)

1320 6087  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 46/360, "The antiques death" mm: 54x62cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:22)

1320 6086  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. Signerad, numrerad 50/360, "Virginia Walters R. C". Motivet: 54x62cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:19)

1320 7106  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 57/300,1985-86. Motivet: 32x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:35)

1320 7031  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 349/380. Motivet: 32x28 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:59)

1320 5419  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, daterad 61/75, oramat löst blad. Bladets mått: 106,5x79 cm. Motivet: 71x56 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:20)

1320 7352  Fat + kanna, 3 delar, Stengods. Längd: 16. Höjd: 22 cm

1320 7241  Fat 2 st, Bo Fajans, Eva Jancke-Björk (1882-1981) & Maggie Wibom, Sverige. Diameter: 18-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:43)

1320 7025  Fat Meissen, andrahands sortering. Diameter: 36cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:25)

1320 7185  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså. Längd: 31,5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:14)

1320 6127  Fat Tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:12)

1320 7362  Fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:25)

1320 7300  Fåtölj 1800-tal, kompletterad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:34)

1320 7126  Fåtölj 1950-tal

1320 7302  Fåtölj Björk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:32)

1320 7340  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:58)

1320 7193  Fåtöljer ett par, Bertil Fridhagen (1905-1993), Sverige. "Aristokat", Br Andersson

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:27)

1320 7167  Fotogenlampor 2 st, + 1st ljushållare. Höjd: 18-34cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:31)

1320 7074  Glas 15 st, "Porter", Signe Persson-Melin (f. 1925), Sverige. Höjd: 10,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:19)

1320 7384  Glasservis 19 delar, Kosta, Diamant. Höjd: 7-10 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:58)

1320 7146  Glasservis 55 del ca. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:41)

1320 7075  Glasservisdelar 12 + 10 st, Portvin / likör. Höjd: 9 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:49)

1320 7138  Glasservisdelar ca 53 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Åfors Brass. Höjd: 6-16cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:14)

1320 7435  Golvlampa 20-tal, metall. Höjd: 160

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:25)

1320 7145  Golvlampa Falkenbergs Belysning, 50/60-tal, mässing / läder, Ställbar. Höjd: 118 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:09)

1320 7217  Golvlampa höjd: 169cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:11)

1320 7206  Golvur Bemålat. Höjd: 211 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:55)

1320 7392  Gouache Louis Gans (1930-2015). Signerad. Motivet: 40x59 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:59)

1320 7333  Grafiskt blad Pablo Picasso (1881-1973), Spanien, efter. Tryckt signatur. Motivet: 49x38 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:38)

1320 7394  Grafiskt blad Yukata Imai (1945), ej signerad, bladets mått: 63x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:44)

1320 7177  Hänge Fisk, Förgyllt silver, Importstämplar, Längd: 9cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:35)

1320 7182  Hänge silver, med sedelklämma. Längd: 5-6cm. Bruttovikt: 20 g

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:44)

1320 7388  Hängskåp Stig Östman (1932-2019), Sverige. Reliefdekor, bemålat. Bredd: 70, djup: 23 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:11)

1320 7104  Heliogravyr Paul Cesar Helleu (1859-1927), "Jeune femme au chapeau et au boa", 1882, tryckt signatur. Motivet: 33x20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:33)

1320 7385  Jardiniere nysilver, glasinsats. Längd: 43. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:07)

1320 7154  Jardiniere Porslin. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:33)

1320 7149  Kaffegods 28 delar, Boda Shop, Blåklint

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:45)

1320 7088  Kaffegods 6 delar, 1800-tal, Meissen & Kunglig Dansk

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:18)

1320 6135  Kaffekoppar 12st med fat, Rörstrand.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:11)

1320 7190  Kaffekoppar 4st med fat, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Tahiti.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:12)

1320 7424  Kaffeservis 18 delar, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:53)

1320 6033  Kaffeservis 28 delar, Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 21:05)

1320 7425  Kaffeskedar silver, 7 st Samearbete. Vikt: 85 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:39)

1320 7301  Kantin + jardiniere, 2 delar, Koppar. Längd: 59-62 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:06)

1320 7188  Karaff Rosenthal, Studioline, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:14)

1320 7081  Karaffer 4 st, Glas / Kristall. Höjd: 23-32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:49)

1320 7203  Karmstol Chippendalestil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:37)

1320 7364  Karmstol Jugend

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:25)

1320 7455  Karmstol rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:28)

1320 7172  Karmstol rokokostil

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:37)

1320 7368  Karmstolar Ett par, bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:36)

1320 7057  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:14)

1320 7428  Karmstolar Ett par, Rotting

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:13)

1320 7225  Karta Gothia. Motivet: 40x49 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:47)

1320 7219  Karta Plan Of New York, 34x28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:57)

1320 6104  Kedja med hänge silver (925), Venezia. Längd: 60cm, med syntetisk sten. Diameter: 4cm, Vikt: 30 g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:16)

1320 7124  Klaffbord Furu, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 63+ 2x16, djup: 105 cm, djup: 75 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:43)

1320 7121  Klaffbord omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 105, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:28)

1320 5474  Klarinett USA. Längd: ca 50cm, med väska

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:56)

1320 7195  Kolteckning Gunnar Notini (1883-1952), Sverige. Signerad, 67x96 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:51)

1320 7183  Konsoler 8 st, Teak

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:16)

1320 7084  Konstglas 4 + 1 delar, Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Bland annat Hurricane. Höjd: 9-11 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:45)

1320 6244  Koppar med fat Ett par, Kina. Diameter: 9-13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:20)

1320 7023  Kuverttallrikar 6 st, Tenn, 1976. Diameter: 28cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:33)

1320 7418  Lampbord Drum table, diameter: 47, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:48)

1320 7056  Lampbord Ett par, England. Bredd: 52, djup: 40 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:09)

1320 7127  Lavoar Furu, omkring 1900. Bredd: 60, djup: 40 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 21:01)

1320 7176  Linneskåp mahogny. Bredd: 107, djup: 41 cm, höjd: 143 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:07)

1320 7221  Litografi Oidentifierad konstnär. "rep". Signerad, daterad -92. Motivet: 28x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:38)

1320 7373  Litografi Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad. Motivet: 70x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:10)

1320 6336  Litografier 2 st, 1800-tal, England, "Feeding the pigs & Return from market". Ej signerad. Motivet: 42x54 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:40)

1320 6256  Litografier 5 st, Droskor, England, 21x26 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:26)

1320 5161  Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 90 cm, diameter 70 cm ca

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:03)

1320 6243  Ljuskrona Maria Theresia. Höjd: 75 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:14)

1320 3353  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:07)

1320 7215  Ljuskrona Venetiansk. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:42)

1320 7230  Ljusplåtar ett par, 1800-tal. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:45)

1320 7045  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:27)

1320 7064  Ljusstakar 3 st, Skultuna, mässing. Höjd: 6-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:13)

1320 7065  Ljusstakar 4 st, 1900-tal, mässing. Höjd: 12-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:37)

1320 7058  Ljusstakar Ett par, Pressglas. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:17)

1320 7276  Ljusstakar ett par, silver, 1967. Höjd: 13 cm, Bruttovikt: 465 g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:57)

1320 6237  Ljusstakar Ett par, silver, SVT (830). Höjd: 17 cm, Vikt: 500 g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:54)

1320 7157  Ljusstakar Ett par, Tenn, 1800-tal. Höjd: 20 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:35)

1320 7231  Ljusstakar ett par, Tenn, Gustaviansk stil. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:58)

1320 6308  Ljusstake silver, CG Hallberg, Råström, 1980. Höjd: 18 cm, Vikt: 270 g ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:36)

1320 3370  Lockurna Kina, 1800-tal. Höjd: 17, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:26)

1320 7351  Lockurna Kina. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:52)

1320 6190  Malmkrona 12-armad. Höjd: ca 60cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:34)

1320 7426  Mandolin Hertoma. Längd: 61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:41)

1320 7178  Manschettknappar 4 par, doublé & silver. Längd: 2 cm. Vikt: 35 g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:12)

1320 7068  Margaretheskålar 4 st, Rosti-Mepal, Sigvard Bernadotte & Acton Björn, diameter: 16-24, Melamine

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:42)

1320 7039  Masker 5 st, Trä, Zanzibar Tanzania. Höjd: 29-52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:27)

1320 7082  Mat / kaffeservis 70 del ca, Karlskrona

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:01)

1320 7053  Matsalsgrupp 7 delar. Matbord med klaff + 6 st stolar, bemålade. Längd: 120-220 cm (120+ 2x50). Djup: 100 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:57)

1320 7295  Matservis 53 delar, Vardag, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg 1957-1973, grön glasyr med vita kanter

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:42)

1320 7021  Matservis ca 50 delar, Bavaria Thomas

1320 7248  Matservis ca 83 delar, Rörstrand, nagg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:44)

1320 7033  Mått 20 Liter. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:03)

1320 7298  Matta Kina, 244x335cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:38)

1320 7308  Matta Kina, Peking, 188x275 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:22)

1320 7307  Matta Kina, svart botten, 274x367 cm

1320 7310  Matta Orientalisk, 120x230 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:21)

1320 6225  Matta Orientalisk, 94x219 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:31)

1320 7136  Matta orientalisk, Afghan, 109x186 cm

1320 7304  Matta Orientalisk, kompletterad, 127x201 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:27)

1320 7309  Matta Orientalisk, Lejon, 122x197 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:11)

1320 6262  Matta Orientalisk, Mehr 173x262 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:36)

1320 7147  Mattallrikar 25 delar, ca, Kina, Dia 20,5-23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:03)

1320 7076  Mattallrikar 8 st, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932. Diameter: 23,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:15)

1320 7437  Mockakoppar 11 st, Skavonius, Upsala-Ekeby, Karlskrona

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:27)

1320 7113  Nattygsbord Ett par, Asien, trä. Bredd: 40, djup: 32 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:19)

1320 7347  Nattygsbord Ett par. Bredd: 38, djup: 34 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:57)

1320 5180  Oljemålning Adrian van Arkel (1924-2006), Sverige. Blektornsgatan, Signerad. Olja på duk, 48x68 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:06)

1320 7253  Oljemålning Arvid Karlsson (1907-1964), Sverige. Studie. Signerad. Olja på duk, 74x58cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:09)

1320 6139  Oljemålning Bert Österlund (f. 1912), Sverige. Signerad. Olja på duk, 45x54cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:47)

1320 7224  Oljemålning Bo Beskow (1906-1989), Sverige. Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 117x79 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:52)

1320 7060  Oljemålning Eugene C Lambert, "Rialto". Signerad. Olja på pannå, 25x17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:55)

1320 7257  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, daterad 49. Olja på duk, 55x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:19)

1320 7095  Oljemålning Gustaf Höyer, Stilleben. Signerad, daterad 1946. Olja på duk, 59x54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:17)

1320 7134  Oljemålning Jean Blaise, Signerad. Olja på pannå, 26x21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:02)

1320 6292  Oljemålning Johan Ossian Andersson (1889-1975), Sverige. Kustmotiv. Signerad, daterad 1930. Olja på duk, 64x95cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:17)

1320 7144  Oljemålning Kopia efter Rubens, Golgata. Olja på duk, 70x50 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:01)

1320 7017  Oljemålning Kopia, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Kvinna. Olja på duk, 90x60cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:49)

1320 7016  Oljemålning Kopia, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Man. Olja på duk, 90x60cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:06)

1320 7015  Oljemålning Kopia, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, tjur. Olja på duk, 60x90cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:10)

1320 7331  Oljemålning Lars O Ericsson, Monogramsignerad, -84, komposition. Olja på pannå, 100x81 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:12)

1320 7328  Oljemålning Lars O Ericsson, Stilleben, monogramsignerad, -82. Olja på duk, 60x73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:59)

1320 7335  Oljemålning Lars O Ericsson, Stilleben, monogramsignerad, stilleben. Olja på duk, 68x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:05)

1320 7329  Oljemålning Lars O Ericsson, Stilleben, Signerad a tergo. Olja på duk, 65x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:58)

1320 7334  Oljemålning Lars O Ericsson. Signerad a tergo, Komposition. Olja på duk, 100x82 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:39)

1320 7089  Oljemålning Lennart Alexandrie (1930-2019), Sverige. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, 20x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:49)

1320 7029  Oljemålning M Rossander, Landskap. Signerad. Olja på duk, 33x33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:21)

1320 7227  Oljemålning Magnus Creutz (1909-1989), Sverige. Studie, Signerad. Olja på duk, 60x48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:20)

1320 7115  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Signerad. Olja på duk, ca 30x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:29)

1320 7059  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med kor & Väderkvarnar. Ej signerad. Olja på duk, 29x58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:52)

1320 7097  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Munk. Olja på duk, 42x35 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:04)

1320 7032  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben, -95. Olja på pannå, 46x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:50)

1320 7198  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 63. Olja på duk, 39x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:56)

1320 7118  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, rökande pojke. Olja på duk, 50x40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:21)

1320 7383  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stad vid kust. Ej signerad. Olja på duk, 60x72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:32)

1320 7042  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben, 1933. Ej signerad. Olja på pannå, 68x49 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:44)

1320 7266  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Gård, Signerad. Olja på pannå, 45x54 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:03)

1320 7265  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, par. Olja på pannå, 22x15 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:27)

1320 7236  Oljemålning Roger Svensson. "Berusad i smyg". Signerad a tergo, daterad 1992. Olja på duk, 69x69 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:55)

1320 7348  Oljemålning S Baskakow, Rosor i vas. Olja på duk. Signerad. 35x48

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:27)

1320 7214  Oljemålning Signerad, Benson, 2006. Olja på duk, 65x54cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 21 april 2020 02:24)

1320 7319  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. "Dance in Darkness", 1999. Signerad a tergo. Olja på duk, 115x89 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:13)

1320 7312  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. "Höstglöd". Signerad, daterad -06. Olja på duk, 66x100 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:17)

1320 7325  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. "Rysk by". Signerad. Olja på duk, 35x48 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:49)

1320 7327  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. "Tidig vår". Signerad, daterad 2003. Olja på duk, 37x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:31)

1320 7314  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. ”Irrbloss, När staden sover". Signerad, daterad 1980. Olja på duk, 84x102 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:49)

1320 7321  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. 45x32. Signerad. Olja på pannå, "Hans säger att han är specialagent. "

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:49)

1320 7315  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. Ansikten, Signerad a tergo. Olja på duk, 82x100 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:41)

1320 7389  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. Ej signerad, Får. Olja på duk, 59x78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:35)

1320 7318  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. Höstlandskap, ej signerad. Olja på pannå, 72x99 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:50)

1320 7398  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. Huvuden, ej signerad. Olja på duk, ej ram, 41x50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:23)

1320 7316  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. I parken. Signerad. Olja på duk, 101x81 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:36)

1320 7330  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. Idrott. Signerad a tergo. Olja på duk, 82x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:50)

1320 7322  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. Komposition. Signerad a tergo, -06. Olja på duk, 48x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:29)

1320 7317  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. Komposition. Signerad a tergo. Olja på duk, 82x100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:59)

1320 7311  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. Landskap med blommande träd. Signerad, -03. Olja på pannå, 99x70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:18)

1320 7332  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. Landskap med figur, Signerad. Olja på duk, 65x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:01)

1320 7313  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. Lappland. Signerad. Olja på duk, 57x68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:46)

1320 7404  Oljemålning Stig Östman (1932-2019), Sverige. Signerad, "Jul i byn". Olja på duk, 30x24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:25)

1320 7399  Oljemålning Werner Janson (f. 1922), Sverige. Matadorer. Monogramsignerad, -52. Olja på pannå, 31x26 cm

1320 7261  Oljemålningar 2 st, Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad. Olja på duk, 34x23 respektive 41x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:57)

1320 7345  Opiumpipa höjd: 37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:18)

1320 7022  Ostrontallrikar 6 st, England. Diameter: 24cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:43)

1320 7208  Pall Rotting, 1950-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:46)

1320 7003  Pärlcollier 18K med diamanter, 4xca0,10ct. Längd: 98cm, bredd: 9,5mm, bruttovikt: 105g.

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:29)

1320 6133  Pärlcollier Silverlås. Längd: 46cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:10)

1320 7049  Parti bijouterier diverse, silver

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:35)

1320 6052  Parti medaljer Manschettknappar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:48)

1320 7226  Parti nysilver 9 delar, Brickor, Kannor & dubbelkarotter. Längd: 20-50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:51)

1320 7228  Parti silver 9 delar, diverse, bland annat dosor & Saltkar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:26)

1320 6224  Parti tenn Diverse. Höjd: 12-25, olika åldrar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:35)

1320 6145  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Ej signerad, 37x51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:16)

1320 7237  Pastell Tage Hedqvist (1909-1997), Sverige. Hamn, Signerad, 34x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:15)

1320 7359  Penselvas Kina, porslin. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:15)

1320 7413  Piedestal Bemålat trä. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:38)

1320 7448  Piedestal höjd: 70cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:39)

1320 7412  Piedestal Kolonn, Bemålad gips. Höjd: 92 cm

1320 7341  Piedestaler Ett par, Bemålade, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:11)

1320 6018  Plafond Råglas, etsad dekor. Diameter: 48, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:54)

1320 7085  Porslin 3 delar, Imaridekor, 1900-tal, Japan, diameter: 21-22, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:26)

1320 7205  Porträttramar Ett par, 1880, Österlen, 47x26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:31)

1320 7152  Punschkoppar 8 st, silver, Boliden. Höjd: 5 cm, Vikt: 240 g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:16)

1320 4027  Ring 14K. Vikt: 2,1g. Med diamanter, 10xca0,01ct, rubiner & blå safir, storlek: 17¾, Ryssland, med etui.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:38)

1320 7011  Ring 18k guld, Ring med diamanter, 33xca0,02-0,05ct, storlek: 17, bucklig. Vikt: 3,9g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:49)

1320 7052  Ring 18k guld, vitguld med briljanter, storlek: 17,1,5g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:50)

1320 7009  Ring & manschettknappar 18k guld, med orange sten, storlek: 17, ett par manschettknappar med pärlor. Vikt: 9,1g.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:01)

1320 7008  Ringar 2 st, saknar stenar, defekt, storlek: 16-17. Vikt: 3,5g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:20)

1320 7365  Salongsbord Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 75, djup: 42 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:30)

1320 5204  Salongsbord Gustaviansk stil, med stenskiva. Diameter: 105. Höjd: 75 cm, tidig 1900-tal, renoverad

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:54)

1320 7125  Salongsbord nyrenässans, mahogny. Bredd: 103. Djup: 65 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:49)

1320 7286  Salt- & pepparströare 2 delar, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Gense. Höjd: 9-11cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:05)

1320 7037  Saltkar Meissen, Figural. Längd: 28. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:45)

1320 7143  Sängar 2 st, Hästens, 105x200 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:14)

1320 7180  Sänggavlar ett par. Längd: 108

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:18)

1320 7114  Sängram Enkelsäng, Teak, 90x200 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:10)

1320 6207  Satsbord 2 delar, Bredd: 60 cm. Djup: 44 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:55)

1320 7256  Satsbord 3 delar. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:27)

1320 7199  Serveringsvagn längd: 44 cm, djup: 28 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:43)

1320 7422  Servisdelar Rosenthal, Classic, 12+ 8 del

1320 7429  Sideboard Teak, Engström / Myrstrand, Tingströms. Längd: 100, djup: 47 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:17)

1320 7034  Sitar Indien, New Delhi, Med väska. Längd: 122cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:36)

1320 7137  Skål Kina. Diameter: 16. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:42)

1320 7235  Skål på fot, Glas, 1920-tal. Diameter: 25, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:04)

1320 6077  Skålar 2 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Studio. Diameter: 12-16cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:42)

1320 7019  Skålar 2 st, Bengt Berglund (f. 1936), Sverige. "Bågskytt", Gustavsberg, diameter: 16-20, höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:40)

1320 7153  Skålar 3 delar, Orrefors & Pressglas, diameter: 18,5, höjd: 4-14 cm

1320 7069  Skålar 3 st, Fuga, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Diameter: 16-20,5, blå

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:06)

1320 7361  Skålar 6 st, Musselmalet, Bing & Grøndahl. Diameter: 9 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:12)

1320 7071  Skålar 9 st, Emalj, Kockum, diameter: 15-21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:26)

1320 7247  Skålar på fot, 4+ 1, plunta. Höjd: 13-24cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:46)

1320 7436  Skålfat Eva Englund (1937-1998), Sverige. "Koordinera -90", Pukeberg, diameter: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:27)

1320 7129  Skänk Furu, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 107, djup: 52 cm, höjd: 123 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:39)

1320 7390  Skåp Bemålat. Bredd: 31, djup: 26 cm, höjd: 157 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:20)

1320 7066  Skinkfat + griskanna, 2 delar, Rörstrand. Längd: 33. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:42)

1320 7086  Skrin + dosa, 5 delar, Asien. Längd: 13-23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:49)

1320 6223  Skrivbordsuppsats bemålat trä, bläckställ i kristall. 1800-tal. Längd: 20 cm. Djup: 16 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:28)

1320 7273  Skulptur Claes Giertta (1926-2007), Sverige. Bok. Brons. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 21:04)

1320 6065  Skulptur Erik Nilsson (1903-1982), Sverige. Signerad 1929. Terrakotta. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:16)

1320 7269  Skulptur Henry Gustafsson, "lyftet", Tenn/sten. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:32)

1320 7272  Skulptur Herman Lindgren (1920-2011), Sverige. Trä. Signerad 96. Höjd: 30 cm

1320 6168  Skulptur Kvinna. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:58)

1320 7187  Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:29)

1320 7405  Skulptur plexiglasblock, ur-delar. Längd: 10 cm

1320 6306  Skulptur silver, Väderkvarn. Holland, 140g ca, Höjd: 16

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:58)

1320 7343  Skulptur Stig Östman (1932-2019), Sverige. Katt, lergods. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:49)

1320 7349  Skulptur Stig Östman (1932-2019), Sverige. Orm på gren. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:47)

1320 7408  Skulptur trä, Fågel, Bemålad. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:24)

1320 6051  Skulpturer 2 st, Oidentifierad konstnär. Terrakotta. En är signerad D W. Höjd: 21-23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:46)

1320 7407  Skulpturer 3 st, Stig Östman (1932-2019), Sverige. Trä. Signerade. Höjd: 50-70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:21)

1320 7267  Skulpturer 5 delar, Anders Åberg (1945-2018), Sverige. Trä

S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:32)

1320 7122  Slagbord Furu, 1900-tal. Bredd: 48+ 2x60, djup: 90 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:04)

1320 7204  Soffbord med klaffar. Bredd: 63+ 2x21, djup: 51 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:44)

1320 7120  Soffbord med läderskiva. Bredd: 130, djup: 50 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:28)

1320 7438  Soffbord med stenskiva, Offect. Diameter: 95, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:21)

1320 6297  Soffbord onyx och mässing. Diameter: 80, höjd: 45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:23)

1320 7386  Solspegel diameter: 48 cm

1320 7222  Spegel Firma Svenskt Tenn, 50x51 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:25)

1320 7223  Spegel Terak, 104x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:24)

1320 6249  Spegellampetter Ett par, sent 1800-tal, Frankrike. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 21:04)

1320 5130  Spegeltrymå jugend, ek, stenskiva. Bredd: 57 cm. Höjd: 136cm. Bän. Höjd: 68cm. Längd: 58cm. Djup: 21cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:39)

1320 7297  Starkvinsglas 6 st, omkring 1900. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:32)

1320 7054  Stolar 3 st, Bellmansmodell, 1900-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:48)

1320 7107  Stolar 4 st, Helge Sibast, Danmark, teak, etiketterade

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:50)

1320 7409  Stolar 4 st. Nyrenässans

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:58)

1320 7130  Stolar 5 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:56)

1320 7135  Stolar ett par, Gustaviansk stil, 1800-tal

1320 7055  Stolar Ett par, rokokostil, bemålade

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:06)

1320 5477  Stolar ett par, Senempire

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:16)

1320 7296  Stolar Ett par, Sent 1800-tal

1320 7433  Stolar Ett par, Tidigt 1900-tal, bemålade

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:39)

1320 6069  Stolar ett par, Windsormodell

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:21)

1320 6276  Stop Antik, tenn / fajans. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:55)

1320 7117  Stormlyktor 2 st, fotogen. Höjd: 30-41 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:02)

1320 7044  Stringhyllor teak & lack, 6 + 2 st, bredd 58 cm, djup 20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:24)

1320 7159  Swisscard Hermès, i Originaletui, + kvitto

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:52)

1320 7155  Syltkrukor 4 st, bland annat Rörstrand & Gustavsberg. Höjd: 10-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:28)

1320 7254  Takarmatur Firma Svenskt Tenn. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:00)

1320 7255  Takarmatur Firma Svenskt Tenn. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:12)

1320 5004  Takarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. "T485", Markaryd. 1960-tal, bok / plast / glas. Diameter: 32 cm. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:14)

1320 7213  Takarmatur Orrefors. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:40)

1320 7423  Tallrikar 3 st, 1800-tal. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:01)

1320 6219  Tallrikar 4 st, Sèvres. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:22)

1320 7048  Tändare 2 st, Krom & Silver, Sigvard Bernadotte & granatäpple silver Mexiko. Höjd: 6-7 cm, Vikt: 425 g ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:24)

1320 7148  Tantalus 3 flaskor, 1970-tal. Längd: 37, höjd: 33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:50)

1320 7456  Tavla 1800-tal, Porslinsmålning, Skeppsbrott, 16x22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:28)

1320 7251  Tavla Rymdbolaget, "Uppland" 67x63cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:17)

1320 7220  Tavla Siden, Kina, 42x28 cm

1320 6343  Teckningar 4 st

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:42)

1320 7457  Tekanna Wedgwood, 1800-tal. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:35)

1320 6150  Terrin Rörstrand. Längd: 32cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:16)

1320 7158  Tillbringare + karaff, 4 delar, Glas, Sverige / Italien. Höjd: 18-31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:58)

1320 7283  Trädgårdsstolar 4 st

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:29)

1320 7350  Träföremål 4 st, bemålade. Längd: 36-60 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:33)

1320 7420  Trågsoffa rokokostil. Längd: 150 cm. Djup: 64 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:05)

1320 7375  Träsnitt Japan, Badhus. Motivet: 20x43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:41)

1320 6321  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 171/310. Motivet: 48x52cm

1320 7402  Tusch Japan, par, Signerad. Motivet: 10x16 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:19)

1320 7077  Ugnsformar 11 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Pyro, Gustavsberg 1929-1955, eldfast gods med brun dekor, diameter: 16,5-24. Längd: 19-28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:13)

1320 6146  Uppläggningsbestick 7 delar, silver, Tyskland. Längd: 26-29 cm, bruttovikt: 590 g (varav 108 g med ben)

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:57)

1320 7173  Uppläggningsfat Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, 8 delar. Längd: 23-28 cm. Djup: 13-15 cm. Höjd: 6-7 cm, diameter: 12-23 cm, höjd: 6-13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:23)

1320 7400  Vågar 2 st, köks & personvåg, bland annat Alexanderwerk

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:59)

1320 7072  Väggarmaturer Ett par, 30-tal, funkis, glaskupa / krom / trä. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:34)

1320 7249  Väggarmaturer Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Mässing. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:42)

1320 7445  Väggbelysning 2 delar, mässing / glaskupor. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:11)

1320 7305  Vägghörnskåp Stig Östman (1932-2019), Sverige. Relief. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:09)

1320 7186  Vägghylla omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:34)

1320 7443  Väggplatta Margareta Hennix (f. 1941), Sverige. Gustavsberg, korg med blommor, 32x30 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:17)

1320 7263  Väggrelief 26x15,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:07)

1320 7078  Väggur Gustaviansk stil, 60x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:37)

1320 7339  Väggvitrinskåp nutida. Bredd: 25, djup: 25 cm, höjd: 117 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:13)

1320 7441  Vas Charlotte Hamilton (1883-1980), Sverige. 1988, Chamotterat stengods, Rörstrand. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:20)

1320 7442  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 20 cm

1320 6181  Vas Gustavsberg. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:22)

1320 7027  Vaser 4 st, Glas, Italien. Höjd: 26-34 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:32)

1320 7036  Vaser Ett par, glas / alabastersockel. Längd: 16, höjd: 16 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:09)

1320 7294  Vaser Ett par, Rörstrand. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:47)

1320 7336  Vedlår Bemålad, omkring 1900. Längd: 73, djup: 49 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 18:51)

1320 7387  Vikskärm 6-delad, trä / tyg. Längd: 6x54, höjd: 170 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:57)

1320 7279  Vinglas 13 st. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:10)

1320 7192  Vinglas 8 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:53)

1320 7434  Vitrinskåp glas, Pace Collection. Bredd: 140. Djup: 50 cm. Höjd: 160 cm, nyckel

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:15)

1320 7179  Vitrinskåp Karl Andersson & söner. Bredd: 80, djup: 36 cm, höjd: 195 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:56)

1320 7080  Vitvinsglas 14 st. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:32)

1320 7233  Vitvinsglas 19 st. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:43)

1320 7047  Ytterfoder Ett par, Gunnar Wennerberg (1863-1914), Sverige. Liljekonvalj, Gustavsberg, dekor i relief av liljekonvaljer. Höjd: 16, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 19:18)

1320 7440  Ytterfoder med fat, 2 st. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:09)

1320 3371  Ytterfoder med fat, Kina. Längd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 20 april 2020 20:28)