Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 oktober 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1496 5265  Adventsljusstake keramik, design: C A Breger. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:35)

1496 5014  Affisch Hammarby, "Bajen forever". Bildmått: 63x48 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:22)

1496 5193  Affischer 2 st, Chagall/Grünewald, yttermått inklusive ram: 101x71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:04)

1496 5316  Afrikana 5 delar. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:08)

1496 5186  Akvarell Hubert Coutts, Signerad, akvarell, Engelskt landskap, 36x57 cm, yttermått inklusive ram: 49x70 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:40)

1496 5174  Akvarell Irina Garamaj Stadig. Signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:16)

1496 6017  Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Akvarell, bildmått: 34x40 cm, yttermått inklusive ram: 49x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:26)

1496 4078  Akvarell Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Stadsmotiv. Signerad -50. Akvarell, bildmått: 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 31x36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:28)

1496 5209  Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Akvarell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:53)

1496 5310  Ampel alabaster, diameter: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:25)

1496 5088  Apoteksburkar 5 st, Italien, blått glas. Höjd: 17-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)

1496 5065  Appliquer Ett par + Allmogekärl, trä, bemålat. Höjd: 19 - 40

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:34)

1496 3093  Appliquer ett par, rokokostil, 1800-tal, brons. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:30)

1496 5058  Armband silver, granater, äkta halvpärlor, Österrike, 1900-talets första hälft. Längd: 17 cm, bruttovikt: 30g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:08)

1496 5385  Armbandsur Omega, läderarmband, 14k guld, boettens, diameter: 2 cm. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:54)

1496 5143  Assietter 4 st, Meissen, Lökmönstret, diameter: 15,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:20)

1496 5268  Bägare + burk med lock, silver. Höjd: 3-11 cm, vikt: 220g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:55)

1496 5427  Bälte Kenzo, Paris. Längd: 80 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:03)

1496 5273  Berlocker 4 st, 18k guld, 4,2 gr. Längd: ca 0,5-2 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:48)

1496 5010  Besticksuppsättning 72 delar, Franska liljan, nysilver. 12+ 12+ 12+ 12+ 12+ 12

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:27)

1496 5425  Beuty box Samsonite. Längd: 39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:44)

1496 4276  Biblioteksur Onyx. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:52)

1496 5224  Bijouterier bland annat silver, samt armbandsur Bulov. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:58)

1496 5127  Blandteknik AlexSmart, (f. 1988, Ukraina). "MilitaryLoft", 2022. Objekt bestående av lock till en skadad låda för AK-74 automatgevär. Objekt, mixed media, bemålat trä och metallelement. Lådan plockades upp av ukrainska soldater vid en insats för befriande av Irpin. Signerad i ett beslag samt a tergo, 65x104 cm. Försäljningen sker till förmån för förmån för Ukraina: Välgorenhetsorganisation "VF Kärlekens värld" för att hjälpa föräldralösa barn

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:03)

1496 5346  Bockbord Avlutad, 1800-tal. Bredd: 210. Djup: 119 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:50)

1496 5222  Bokhylla Björk. Bredd: 79, djup: 30 cm, höjd: 93 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:48)

1496 5260  Bokhylla längd: 65 cm, djup: 26 cm, höjd: 131 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:52)

1496 5227  Bokhyllor ett par, Englesson. Bredd: 37. Djup: 30 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:26)

1496 5392  Bonad Oidentifierad konstnär. Monogramsignernad EK, 138x200 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:30)

1496 4378  Bord Yrjö Kukkapuro (f. 1933), Finland, med glasfiberunderrede. Bredd: 70. Djup: 70 cm. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:39)

1496 5082  Bordlapa "Bourgie", Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Kartell. Höjd:

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:50)

1496 5417  Bordslampa Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Ateljé Lyktan. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:27)

1496 5080  Bordslampa Art Déco-stil, brons / glas 7 sten. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:09)

1496 5416  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:31)

1496 5415  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:30)

1496 5083  Bordslampa Domicil, Germany, mässing, glaskupa. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:17)

1496 5375  Bordslampa Keramik. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)

1496 5093  Bordslampa Kina, nutida. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:07)

1496 5305  Bordslampa metall, 1950-tal. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:37)

1496 5061  Bordslampa sidens / stål, Gitta Gschwendtner, "Hugging", Innermost, London. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:29)

1496 5112  Bordslampfot Keramik, reliefmotiv med flicka & tussilago. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:44)

1496 5308  Bordslampor Ett par, mässing, Falkenberg. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:23)

1496 5325  Bricka mässing, kinesiserande dekor. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:40)

1496 5234  Bronsrelief Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad, 157, "Evert Taube". Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:14)

1496 5360  Byrå England, mahogny och mässingsbeslag. Bredd: 90. Djup: 40 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:30)

1496 5363  Byrå England, mahogny. Bredd: 90, djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:57)

1496 5359  Byrå England, mahogny. Bredd: 90, djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:03)

1496 5192  Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 100. Djup: 52 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:24)

1496 5220  Byrå Tallboy, bemålad. Bredd: 63 cm. Djup: 46 cm, höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:27)

1496 5431  Byrå Valnöt. Bredd: 85, djup: 51 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:21)

1496 5032  Cigarettkopp + fat, 3 delar, Argenta Wilhelm Kåge, Gustavsberg 9x9 +, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)

1496 4215  Clubfåtölj Chesterfieldmodell, skinn

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:53)

1496 5205  Crèmekoppar 2 st + terrin, Richard Ginori, Italien

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:35)

1496 5140  Damarmbandsur 18k guld, Corlbert, 20g brutto, boettens, diameter: 2 cm. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:51)

1496 5276  Dekorelement 2 delar, 1800-tal, trä. Längd: 22 - 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:58)

1496 5275  Dekorelement 2 delar, förgyllt trä. Längd: 20-22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:14)

1496 5137  Dolkar 2 st, bland annat Ryssland, 1800-tal, beninläggning, nysilver. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:43)

1496 5072  Dörrknoppar 6 st. Mässing. Längd: 6-9 cm, djup: ca 3-4 cm, höjd: ca 4 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:08)

1496 5293  Dubbelkannor 4 st, bland annat England. Höjd: 9-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:15)

1496 5182  Eldset Metall. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:15)

1496 5215  Etagebord 2 st. Bredd: 40, djup: 32 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:42)

1496 5472  Etsning Julio Zapata (f. 1932), Spanien. Signerad, numrerad 109/125. Bildmått: 36x24 cm, yttermått inklusive ram: 66x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:23)

1496 5357  Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Monogramsignerad, U. J. 21. Bildmått: 18x12 cm, yttermått inklusive ram: 37x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:11)

1496 5048  Etsningar 2 st. Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerade. Bildmått: 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 63x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:09)

1496 5486  Färgetsningar 2 st, Schedl, 20 upplaga, yttermått inklusive ram: 47x33 ca. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:10)

1496 4370  Färgetsningar 4 st. Per Svensson. Signerad, numrerad 41/100 cm, yttermått inklusive ram: 66x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:13)

1496 4208  Färglitografi 2 st, Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 100- upplaga. Färglitografi, bildmått: 37x42 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:30)

1496 5007  Färglitografi 2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 74x63-66x79 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:02)

1496 5002  Färglitografi 2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Son, yttermått inklusive ram: 64x76-77x60 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:12)

1496 5253  Färglitografi 2 st, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerade, 180 upplaga, yttermått inklusive ram: 70x60-67x74 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:31)

1496 5003  Färglitografi 3 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: ca 65x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:19)

1496 5006  Färglitografi 3 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: ca 60x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:54)

1496 5478  Färglitografi 3 st, Peter Matthews. Geometriska kompositioner. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: 64x50-80x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:56)

1496 5484  Färglitografi 4 st, Sven Gradin. Signerad, numrerad 249/375, Stockholmsmotiv. Färglitografi, bildmått: 22x33 cm, yttermått inklusive ram: 39x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:25)

1496 2037  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Katarinavägen, Södermalm. Signerad, färglitografi, numrerad 132/360. Bildmått: 34x46 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm

1496 5254  Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 353/385, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 40x73 cm, yttermått inklusive ram: 57x89 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:16)

1496 5482  Färglitografi Claude Flavet (f. 1940), Frankrike. Signerad, numrerad 13/135 1974. Färglitografi, daterad bildmått: 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 82x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:57)

1496 5004  Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, Artist Proof, "Formula 1". Färglitografi. Bladets mått: 100x70 cm, oramad, fläckar, oramat löst blad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:58)

1496 5208  Färglitografi Gram. Signerad, numrerad 20/350, daterad -75. Färglitografi, bildmått: 47x48, yttermått inklusive ram: 76x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:07)

1496 2035  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Själagårdsgatan, Gamla Stan. Signerad, färglitografi, numrerad 241/290. Bildmått: 45x45 cm, yttermått inklusive ram: 56x56cm

1496 4234  Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. 1966. Litografisk affisch, ej signerad. Yttermått inklusive ram: 67x53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:51)

1496 8001  Färglitografi John Thorgren (1918-2000), Sverige. ”Myrlandskap”. Signerad, numrerad 91/360. Färglitografi. Bildmått: 48x62 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:30)

1496 5036  Färglitografi Karl Momen (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 128/150, daterad -99. Färglitografi, bildmått: 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:34)

1496 5335  Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952), Finland. Signerad, 1 / 50. Färglitografi, bildmått: 41x27 cm, yttermått inklusive ram: 63x48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:58)

1496 5203  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 179/310. Färglitografi, bildmått: 44x76 cm, yttermått inklusive ram: 59x91 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:16)

1496 5455  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "på stranden". Signerad, numrerad 66/150. Färglitografi, bildmått: 34x 25 cm, yttermått inklusive ram: 65x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:04)

1496 4255  Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Figurkomposition, ej signerad. Färglitografi, bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 56x43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:33)

1496 5195  Färglitografi Oidentifierad konstnär, "S som i skrak", 420-upplaga. Färglitografi, bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 67x55 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:07)

1496 5452  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 5/15. Färglitografi, bildmått: 57x40 cm, yttermått inklusive ram: 75x 53 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:23)

1496 5383  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 175/260. Färglitografi, bildmått: 51 cm 81 cm, yttermått inklusive ram: 72x104 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:35)

1496 6093  Färglitografi Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Simmande fåglar i grönskande natur. Signerad, färglitografi, numrerad 213/300. Bildmått: 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 65x53 cm

1496 5471  Färglitografi Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, numrerad 124/440, Hötorget. Färglitografi, bildmått: 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:50)

1496 5374  Färglitografi Stig Sangert. Signerad, numrerad 91/1000 samt 2/600. Nybroplan/Fjällgatan, yttermått inklusive ram: 42x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:47)

1496 5213  Färglitografier 2 st. Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerade, 62x54 cm, yttermått inklusive ram: 88x73 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:09)

1496 5049  Färglitografier 2 st. Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Numrerade och signerade. Färglitografi, bildmått: 34x47 cm, yttermått inklusive ram: ca. 52x64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:27)

1496 5194  Färglitografier 2 st. Uno Svensson (1929-2012), Sverige. Signerad, numrerad 120/250, daterad -70. Färglitografi, bildmått: 32x25 cm, yttermått inklusive ram: 52x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:18)

1496 5145  Fat 5 st, Raija Uosikkinen (1923-2004), Finland. Arabia. Diameter: 9,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:26)

1496 5503  Fat Arabia. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:05)

1496 5076  Fat på fot Sent 1800-tal, Nysilver, diameter: 26, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:56)

1496 5419  Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Pernilla", Dux. Stomme av bok. Svart läderklädsel. Märkt

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:28)

1496 5313  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:58)

1496 5218  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Farmor". Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Modellen formgiven 1956

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:58)

1496 5341  Fåtöljer ett par, Böjträ

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:46)

1496 5330  Figurin Royal Copenhagen. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:05)

1496 5477  Figuriner 3 delar, B&G och, Royal Copenhagen, ko + fåglar. Längd: 10 - 17

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:17)

1496 5204  Flakong + pillerburk, silver. Höjd: 2-6 cm. Vikt: 35g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:18)

1496 5321  Formar 3 delar, mässing. Längd: 14 - 23

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:03)

1496 5459  Förvaringsburk design: Alfredo Häberli, Georg Jensen, Danmark. Rostfritt stål, i originalförpackning. 0. 5 liter. Diameter: 6 cm. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:52)

1496 5500  Fotografier 4 st, bland annat Mannerheim & Gustaf V

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:14)

1496 5493  Gardiner våder + kappa, fodrade, Hellinne, Höjd: 270 ca

1496 5317  Gardintillbehör 4 delar, trä, 1800-tal. Längd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:59)

1496 5110  Gitarr "Epiphone", Gibson, i fodral. Längd: 105 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:55)

1496 5109  Gitarr Ariana, Indonesien. Längd: 100

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:08)

1496 5118  Gitarr Herman Carlson, Göteborg, i fodral. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:12)

1496 5116  Gitarr Ibanez, Artist. Längd: 100

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)

1496 5117  Gitarr Landola, Finland, i fodral. Längd: 96 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:24)

1496 5111  Gitarr Mizuno, Japan, i fodral. Längd: 100 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)

1496 5115  Gitarr Suzuki, Japan. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:25)

1496 5054  Glas Ett par, på fot. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:49)

1496 5406  Glas på fot 12+ 8 st. Reijmyre Glasbruk, 1950-tal, grönt glas. Höjd: 14,5-16,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:44)

1496 5153  Glasservis 20 delar, 1800-tal. Höjd: 9-13,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:01)

1496 9177  Glasservis 28 delar, Boda, Boda Merlin. Höjd: 9 - 15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:32)

1496 3136  Glasservis 67 delar, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Prince, Kosta. Höjd: 7 - 16

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:31)

1496 5262  Glasservisdelar 10 delar, Iittala. Höjd: 9 - 13

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:41)

1496 5033  Glasservisdelar 50 delar, ca. Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda. Höjd: 7 - 18

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 21:02)

1496 5252  Glasservisdelar Orrefors, 23 del + karaff. Höjd: 10-20 + 26

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:02)

1496 5309  Gnistgaller mässing, 50x74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:42)

1496 5391  Golvlampa 1920-tal, mässing, höj / sänkbar. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:10)

1496 5228  Golvlampa mässing. Höjd: 120

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:47)

1496 5301  Golvlampa mässing. Höjd: 140

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:51)

1496 5491  Golvlampa Peo Ström (f. 1942), Sverige. Taklampa "Lins" för IKEA. 1970-tal. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:36)

1496 5230  Golvlampa trä och mässing. Höjd: 150

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:45)

1496 5041  Golvlampa trä. Höjd: 161

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:14)

1496 5361  Golvlampbord Barockstil. Höjd: 165 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:26)

1496 5434  Gouache Einar Forseth (1892-1988), Sverige. "Solen", Studie till väggmålning Karolinska sjukhuset 1939. Signerad, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 103x85 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:10)

1496 5444  Gräddkanna + SOCKESKÅL + FAT, 3 delar, Gorham sterling. Längd: 23 cm, vikt; ca 320 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:43)

1496 4004  Gravyr kolorerad, Ingouf Jr, 1789, "Le Lievre du Bracconier". Bildmått: 53x67 cm, yttermått inklusive ram: 71x83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)

1496 5384  Gravyrer 2 st, Johan Fredrik Martin (efter), yttermått inklusive ram: 53x70 cm

1496 4182  Gravyrer 7 st, växter, yttermått inklusive ram: 34x25-44x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:29)

1496 5336  Gungstol "Trinidad", Ikea, 1966. Thonet-stil, svartlackerad bok, sits och rygg av flätad rottning. Bredd: 53 cm. Djup: 102 cm. Höjd: 103 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:35)

1496 5465  Gungstol Böjträ

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:08)

1496 5498  Gyllenläder 4 delar, Till stolsitsar. Diameter: ca 50-55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:38)

1496 5179  Hallbyrå Gustaviansk stil, Bemålad. Bredd: 60, djup: 41 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:28)

1496 5229  Herrarmbandsur Tissot, 18k guld. Diameter: 3,2. Baksidan med inskription

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:33)

1496 5280  Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 102

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:29)

1496 5212  Hörnvitrinskåp Gustaviansk stil. Höjd: 176, nyckel

1496 5402  Hörnvitrinskåp höjd: 104 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:39)

1496 5376  Jordglob med belysning. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:14)

1496 5009  Kaffekanna Royal Copenhagen. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:50)

1496 5251  Kaffekoppar med fat, 4 delar, Arabia. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:10)

1496 5289  Kaffeservis Gustavsberg, Blå Blom, 25 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:37)

1496 5469  Kanapé Nyrokoko. Längd: ca 170

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:16)

1496 5314  Kandelaberdelar ett par, mässing. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:07)

1496 5155  Kanna + tallrikar, 1 + 3 delar. Motiv med tomtar, Göteborg respektive Gustavsberg. Diameter: 21,5 cm. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:09)

1496 5132  Kanna Allmoge, Ägarstämplad i tre generationer, trä, originalmålning. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:41)

1496 5068  Kannor 2 st. 1700-/1800-tal. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:09)

1496 5266  Karaff + cigarrfodral med plunta, Bowmore, nysilver. Höjd: 17 - 26 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:21)

1496 5075  Karaff Alessi, kristall. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:20)

1496 3229  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:44)

1496 5351  Karmstolar 4 st, Ek

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:22)

1496 5352  Karmstolar ett par, Bemålade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:19)

1496 5343  Karmstolar ett par, Björk

1496 5371  Karta Senare tryck, Uppland Mare Balticum, 1690 cm, yttermått inklusive ram: 70x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:17)

1496 5327  Kina parti diverse, 5 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:34)

1496 5355  Kista Allmoge, 1819. Bredd: 148, djup: 68 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:02)

1496 5401  Kista Bemålad, 1794. Bredd: 89, djup: 60 cm, höjd: 43 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)

1496 5353  Klaffbord senare bemålning. Bredd: 90 cm. Djup: 49+ 2x27, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:12)

1496 5382  Klocka + barometer, Schatz, mässing. Diameter: 15-17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:50)

1496 5113  Klockställ med fickur 3 delar, metall / porslin, Fickur Viking

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:52)

1496 5018  Konstglas 3 delar, Kosta Boda, Vallien/Engman. Höjd: 4,5-15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:53)

1496 5323  Konstglas skål på fot, Italien. Höjd: 15,5

1496 5017  Koppar med fat 12 st, Boda Nova, Glas, design: Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Diameter: 8,5-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:57)

1496 5135  Kopparstick + litografier. 4 st, bland annat eftertryck. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 28x22 - 37x47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:40)

1496 5077  Kopparstick 6 st, Religiösa motiv, 1700-/1800-tal, oramade lösa blad. Bladets mått: 74x55 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)

1496 5070  Kragknappar silver, bland annat 1800-tal. Vikt: 30g, diameter: ca 0,5-2 cm

1496 5326  Kuriosa bland annat pärlemor + 2 st. Litofani + 2 st. Nycklar, 1700-/1800-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:19)

1496 5422  Kuriosa Orientaliskt, Metall, 8 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:56)

1496 4369  Kuverttallrikar Firma Svenskt Tenn, 6 st. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:28)

1496 5167  Lampbord med speldosa, intarsia, 44x44. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:02)

1496 4010  Litografi Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Kyssen, ej signerad. Bildmått: 37x25 cm, yttermått inklusive ram: 63x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:26)

1496 4009  Litografi Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Kyssen. Signerad, numrerad 55/250, med dedikation. Bildmått: 45x23 cm, yttermått inklusive ram: 63x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:25)

1496 4011  Litografi Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, par. Bildmått: 37x26 cm, yttermått inklusive ram: 62x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:30)

1496 5101  Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, yttermått inklusive ram: 71x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:34)

1496 5199  Litografi Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad, numrerad 22/160. Bildmått: 40x58 cm, yttermått inklusive ram: 55x71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:45)

1496 5050  Litografier 2 st. Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. 310-upplaga. Signerad. Bildmått: 32x45 cm, yttermått inklusive ram: 49x61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:30)

1496 5424  Ljushållare diverse, mässing

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:01)

1496 4190  Ljuskrona höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:50)

1496 4383  Ljuskrona prismor, Hagamodell. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:48)

1496 5413  Ljuskrona Venetiansk. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:34)

1496 4184  Ljusstakar 1 par + bläckställ, mässing. Höjd: 15-17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:32)

1496 5097  Ljusstakar 3 st, För ljus & värmeljus, diameter: 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:19)

1496 4380  Ljusstakar 4 st. Bing & Grøndahl, design: Anne-Grete Halling Koch. Höjd: 5 - 15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:48)

1496 5492  Ljusstakar ett par, Glas, Omar Kezzaz. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:17)

1496 5287  Ljusstakar ett par, Iittala. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:28)

1496 5379  Ljusstakar Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 11 - 28 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:26)

1496 5508  Ljusstake med mera, 4 delar. Musselmalet, Royal Copenhagen, (ljusstake helblond). Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:35)

1496 5086  Ljusstake / vas Skruf. Höjd: 28-33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:39)

1496 5245  Lockurna Kina. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 21:10)

1496 5457  Lyktor ett par, Oscar & Clothilde. Svartlackerad metall och glas. Längd. 22 cm, djup: cm, höjd: 38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:57)

1496 5403  Malmkrona Höjd: ca 55 cm

1496 5005  Målning Papyrus, Orientalisk, 86x62 cm, yttermått inklusive ram: 108x78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:36)

1496 5226  Manschettknappar ett par, 18k guld. Vikt 7,7 g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:25)

1496 5440  Mat/ - kaffeservisdelar Arabia, Arctica och Harlekin, ca 30 delar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:12)

1496 4017  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, 2 st ilägg

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:06)

1496 5210  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar. Längd: 140. Djup: 100 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:53)

1496 5178  Matsalsskåp Rokokostil. Bredd: 122, djup: 52 cm, höjd: 191 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:13)

1496 5439  Matservisdelar Villeroy & Bosch, Castellina, 4x8 delar. Djup: 14 - 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:03)

1496 5221  Matsked + 5 kaffeskedar, silver. Längd: 12- 22. Ca 160 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:53)

1496 5188  Matta Bochara, 94x164 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:29)

1496 5183  Matta Gabbeh, 140x240 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:29)

1496 5045  Matta gallerimodell, Orientalisk, ca 83x413 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:59)

1496 5184  Matta Kelim, 95x120 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:49)

1496 5333  Matta Kelim, antik, 160x230 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:26)

1496 5256  Matta Kina, 68x140 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:45)

1496 5185  Matta Kina, 85x155 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:01)

1496 5258  Matta orientalisk, 122x195 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:13)

1496 5259  Matta Orientalisk, 155x250 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:16)

1496 5356  Matta orientalisk, 190x250 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:02)

1496 5047  Matta Orientalisk, 226x292 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:15)

1496 5511  Matta orientalisk, Bakhtiari, semiantik, 206x340 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:32)

1496 5510  Matta orientalisk, Bakhtiari, semiantik, 207x312 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:26)

1496 5044  Matta Orientalisk, Beluch, 85x142 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:35)

1496 5043  Matta Orientalisk, Bochara, 140x207 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:14)

1496 5365  Matta orientalisk, Bochara, 142x192 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:07)

1496 5257  Matta orientalisk, figural, 94x160 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:32)

1496 5364  Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 77x307 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:24)

1496 5446  Matta Orientalisk, Galleri. Bredd: 94, längd: 405 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:01)

1496 5394  Matta Röllakan, 145x190 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:45)

1496 5393  Matta Röllakan, 83x240 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:12)

1496 5460  Mattallrikar 19 st, Adams, "Dickens", England, Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:46)

1496 5255  Mattor Kina, 2 st, 62x92 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:06)

1496 5060  Mockakoppar 9 st. Handmålade, Hackefors. Höjd: 6 + 3 extrafat

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)

1496 5078  Modellbil 1941 Packard Convertible, Signature Models. Längd: 30 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:51)

1496 5223  Nattygsbord ett par, mahogny. Bredd: 42, djup: 34 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:13)

1496 5388  Offset tryck Flaggkarta. Bildmått: 56x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x86 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:35)

1496 5303  Oljemålning A Höijer. Signerad, daterad 2003, Landsväg. Olja på duk, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:57)

1496 5398  Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Monogramsignerad. Olja på pannå, 12x10, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:19)

1496 5150  Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Skärgård. Signerad. Olja på duk, 32x47 cm, yttermått inklusive ram: 43x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:23)

1496 5200  Oljemålning C. O. Larsson. Signerad, daterad 1943, Skeppare Carls gränd, Stockholm. Olja på pannå, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:52)

1496 5198  Oljemålning Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, daterad 78, " vårträden Bäckegatan, Göteborg". Olja på duk, 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 49x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:22)

1496 5001  Oljemålning Edlef ter Haar Romeny (1926-2017). Signerad, daterad 93. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 53x46 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:30)

1496 5453  Oljemålning Erik B Gustafsson, modell. Signerad, daterad 95. Olja på duk, 61x46 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

1496 5454  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition, signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

1496 2025  Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Riddarholmen från Södermalm. Signerad, daterad 1991. Olja på duk, 64x80 cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:09)

1496 5241  Oljemålning Harry Booström (1917-1996), Sverige. Signerad, daterad 60, "Berg och hav". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 39x30 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:41)

1496 5240  Oljemålning Märta Rudbeck (1882-1933), Sverige. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:41)

1496 5151  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Landskap. Olja på duk, ej signerad, 30x47 cm, yttermått inklusive ram: 43x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:59)

1496 5470  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, uppfodrad duk, 42x35, oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)

1496 5409  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Mansporträtt. Olja på duk, 61x50 cm, yttermått inklusive ram: 74x64 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:29)

1496 5399  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Marin. Olja på pannå, 38x45, oramad, nyckel

S�ldes f�r 38.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:49)

1496 5464  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, 26x56 cm, yttermått inklusive ram: 38x69 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:54)

1496 5480  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Interiör. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 80x67 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:40)

1496 5463  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, daterad -70. Olja på pannå, 75x59 cm, yttermått inklusive ram: 92x76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:42)

1496 5149  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kopia, ej signerad, man. Olja på duk, 28x19 cm, yttermått inklusive ram: 42x34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:07)

1496 5496  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Metallfågel, ej signerad, oramad. Olja på duk, 85x85 cm

1496 4328  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Olja på duk uppfodrad, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 72x68 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:27)

1496 5189  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1905, Landskap. Olja på duk, 25x29 cm, yttermått inklusive ram: 42x47 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)

1496 5148  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nordiska museet. Signerad. Olja på duk, 26x25 cm, yttermått inklusive ram: 38x37 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:19)

1496 5120  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Brissmyr, Kust. Olja på duk, 53x78 cm, yttermått inklusive ram: 72x98 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:56)

1496 5201  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 33x43 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:56)

1496 5299  Oljemålning Olle Gustafsson (f. 1934), Sverige. Signerad a tergo, "Vårens ögon". Olja på pannå, 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:51)

1496 5277  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Stolt". Signerad a tergo. Olja på duk, 46x33 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:48)

1496 5404  Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, daterad 1946, marin. Signerad. Olja på duk, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 49x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:57)

1496 4195  Oljemålning Pär Lindblad (1907-1981), Sverige. Signerad, "Hötorget, Borås, 1938". Olja på pannå, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 27x32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:55)

1496 5319  Oljemålning Per Englund (1905-1988), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:44)

1496 5311  Oljemålning Rolf Swedberg (1927-2008), Sverige. Interiör. Olja på pannå, 37x39 cm, yttermått inklusive ram: 38x40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:05)

1496 5147  Oljemålningar 2 st, Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Signerad, yttermått inklusive ram: 45x53 - 53x64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:55)

1496 5105  Oljemålningar 2 st, Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerade, pannå, yttermått inklusive ram: 37x46 - 40x48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:20)

1496 5104  Oljemålningar 3 st, Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerade pannå, yttermått inklusive ram: 30x35 - 48x40 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:01)

1496 5337  Optikerset + ritbestick, i fodral. Längd: 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:34)

1496 5271  Örhängen 4 par, 18k guld, 4,3 gr brutto

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:09)

1496 5272  Örhängen ett par, 18k guld, med stenar, 3,5 g brutto

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:59)

1496 5152  Ostkupa + bricka med glas, 6 delar, Tidigt 1900-tal. Höjd: 14-15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:36)

1496 5025  Ostkupa med fat, glas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:41)

1496 5216  Pall Gustaviansk stil. Diameter: 50. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:38)

1496 5306  Paraplyställ + papperskorg, "Garbo". Höjd: 36 - 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:37)

1496 5219  Paraplyställ Porslin. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:36)

1496 5442  Parti silver 11 + 4 delar, bland annat sameskedar. Längd: 11 - 16 cm, vikt: ca 200 g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:10)

1496 5443  Parti silver Diverse. Längd: 9 - 15 cm, vikt: ca 520 g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:48)

1496 5481  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, 39x49 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:49)

1496 5479  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, Söder mälarstrand, 40x51 cm, yttermått inklusive ram: 57x69 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:07)

1496 4107  Penselvas Kina. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:14)

1496 5367  Pinnstol Spjälad rygg, vitmålad. Bredd: 70 cm. Djup: ca 54 cm. Höjd: ca 74 cm, sitthöjd: ca36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:43)

1496 5062  Plafond glas. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:24)

1496 5239  Porslin 4 delar, Japan/Kina. Höjd: 13-32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:17)

1496 5207  Porslin 4 delar, Rörstrand/Frankrike. Höjd: 9-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:37)

1496 5122  Porslin 8 delar, Kina 17-1900-tal. Diameter: 11-20 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:37)

1496 4154  Ring 18k guld, med en onyx, storlek: 17. Vikt: 5,5g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:57)

1496 4151  Ring 18k guld, med pärla, storlek: 18, med gravyr/inskription. Vikt: 2,9g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:50)

1496 4155  Ring 18K vitguld, med pärla, storlek: 17½. Vikt: 4,6g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:59)

1496 5019  Ring grön sten, storlek: 18.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:12)

1496 5423  Ringklocka Emalj, sent 1800-tal. Längd: 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:46)

1496 5031  Rödvinsglas 10 st. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:56)

1496 5350  Rökbord Bemålat. Bredd: 60, djup: 60 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:54)

1496 5131  Rökbord Jugend, Mässingsskiva, diameter: 60, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:21)

1496 5029  Rökelsekar 2 st. Kina, 1800-tal. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:11)

1496 5429  Salongsgrupp 3 delar, Gustaviansk stil, soffa: Längd: 180. Djup: 85 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:38)

1496 5507  Saltkar Ett par, silver / glas, Importstämplar. Längd: 6, höjd: 3 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:48)

1496 5243  Samlartallrikar 9+ 1 st, Bing & Grøndahl/kgl Dansk. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:59)

1496 4305  Sänggavlar Rotting. Längd: 103 cm. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:58)

1496 5157  Schatull barockstil, på benställning. Längd: 68 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 79 cm

1496 5281  Sekretär England, Idegran. Bredd: 50, djup: 45 cm, höjd: 100 cm

1496 5066  Serveringsfat keramik, Höganäs. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:25)

1496 5067  Serveringsfat keramik, Höganäs. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:04)

1496 5250  Servisdelar Gefle, Agneta, 37 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:54)

1496 5249  Servisdelar Villeroy & Boch, diverse, 22 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:08)

1496 5290  Servisdelar Villeroy & Boch, Riviera, ca 30 del

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:11)

1496 5161  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 150, djup: 43 cm, höjd: 79 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:30)

1496 5428  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 190, bredd: 46, höjd: 90 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:16)

1496 5248  Skål Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Ariel, Orrefors. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:37)

1496 5380  Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors, "För nit och redighet. . " i låda. Djup: 23 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)

1496 5092  Skål Kosta, Vicke Lindstrand (tillskriven), diameter: 21, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:31)

1496 5324  Skål med lock, Kina, emalj. Höjd: 11 cm

1496 5073  Skål sten. Diameter: 19, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:32)

1496 5134  Skålar + bordslampa, 3 delar, Kina, 1700-/1800-tal, diameter: 17. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:11)

1496 5034  Skålar 2 st, bland annat: Fuga, Orrefors. Höjd: 9 - 11

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:36)

1496 5156  Skålar 2 st, glas, bland annat Wärff / Wilke, diameter: 15-22. Höjd: 10-14 cm

1496 5331  Skålar 2 st, ORREFORS, Höjd: 8 - 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:48)

1496 5024  Skålar 3 st. Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Höjd: 8 - 10

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:57)

1496 5487  Skålfat 2 st, bland annat: Bo Fajans. Design Eva Jancke-Björk, Diameter: 20 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:20)

1496 5264  Skålfat Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. 37x30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:28)

1496 5348  Skänk Furu, avlutad. Bredd: 130, djup: 51 cm, höjd: 112 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:06)

1496 5172  Skåp med lådor, Furu. Bredd: 84, djup: 42 cm, höjd: 105 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:36)

1496 5121  Skåp sengustaviansk stil. Bredd: 115 cm. Djup: 45 cm, höjd: 173 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:51)

1496 5165  Skåp med spegeldörr omkring 1900, mahogny. Längd: 81. Djup: 54 cm. Höjd: 218 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:01)

1496 5090  Skeppslykta mässing och glas. Längd: 20, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:39)

1496 5164  Skrivbord Bemålat, Tidigt 1900-tal. Bredd: 99, djup: 58 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:20)

1496 5354  Skrivbord omkring sekelskiftet 1900, Bemålat. Bredd: 100, djup: 60 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:18)

1496 4145  Skulptur Baan Celadon, elefant, Thailand. Höjd: 24cm, längd. 29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:27)

1496 5190  Skulptur Gips, Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Längd: 23, höjd: 27 cm

1496 5242  Skulptur Gips, Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:17)

1496 5107  Skulptur Häst, balsaträ. Längd: 22, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:16)

1496 4047  Skulptur Rolf Bengtsson (f. 1950), Sverige. Signerad. Keramik, trässockel. Höjd: 24cm

1496 5091  Skulptur Sittande kvinna med boll, lergods. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:37)

1496 5144  Skulptur Soapstone, Asien, man. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:55)

1496 5059  Skulptur tenn, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Groda. Signerad Gunnar Cyrén. Höjd: 3,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:38)

1496 5436  Skulptur Terrakotta, träsockel, monogramsignerad 1950. Höjd: 30- 35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:51)

1496 5214  Skulpturer 2 st, Äpplen, Keramik. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:46)

1496 5512  Skulpturer 2 st, Blästrat glas, bland annat Kjell Engman. Höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:20)

1496 5448  Skulpturer 2 st, metall. Höjd: 16 - 28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:39)

1496 4176  Skulpturer 3 st, Metall. Höjd: 10-23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:44)

1496 5081  Skyltben 1950/40-tal ca, (för Nylonstrumpor). Längd: 70. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:09)

1496 5499  Slängkappa fodrad, spännen i brons / mässing. Längd: ca 150 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:15)

1496 5269  Smycken Granater, 8 del

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:32)

1496 5030  Snapsglas 2 st. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Cleopatra, Kosta Boda. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:29)

1496 5175  Snedklaffsekretär Furu. Bredd: 100, djup: 47 cm, höjd: 99 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:45)

1496 5344  Snurrstol 1940-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:24)

1496 1012  Soffa Sengustaviansk, Lindome. Tyg: Teheran, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 145 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:57)

1496 5362  Soffbord 2 st, Butlers tray. Bredd: 90-135, djup: 64-92, höjd: 51-53 cm

1496 4228  Soffbord Butlers Tray. Bredd: 134, djup: 80 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:29)

1496 5282  Soffbord Butlers tray. Bredd: 93, djup: 67 cm, höjd: 55 cm

1496 5163  Soffbord Teak, 1950-tal. Bredd: 125, djup: 54 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:33)

1496 5400  Soffbord Teak. Bredd: 130, djup: 59 cm, höjd: 57 cm

1496 5133  Spegel 1700-tal, Signerad IS, troligen Joseph Schürer, (verksam i Stockholm 1760-85). Sockholms hallstämpel, 66x26 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:56)

1496 5146  Spegel Gustaviansk stil, 65x65 cm

1496 6202  Spegel med nyckelskåp, Barockstil, 64x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2022 08:04)

1496 5173  Spegel Oval, mahogny, intarsia, 91x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:51)

1496 5181  Spegel rektangulär, 108x47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:06)

1496 5298  Spotlight Le Corbusier (1887-1965), Schweiz. Nemo, metall. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:37)

1496 5420  Staffli Schmincker, trä. Höjd: 137 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:36)

1496 5432  Stol Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:24)

1496 5168  Stolar 4 st, 1800-tal, bemålade

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:23)

1496 4186  Stolar 6 st, Gustaviansk stil, axknippedekor

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)

1496 5395  Stolar 6 st, transition senempire/nyrokoko

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:03)

1496 5285  Stolar 6 st. Ek

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:20)

1496 5342  Stolar 8 st, Gillis Lundgren, "Öglan", IKEA. Svartmålat trä

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:16)

1496 5039  Stolar Ett par, nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:05)

1496 5171  Stolar ett par, Rokokostil

1496 5345  Stolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:23)

1496 5267  Stövelknekt metall. Längd: 29

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:21)

1496 5217  Sybord Björk. Bredd: 54, djup: 38 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)

1496 5063  Sybord på pelare, nyrokoko, valnöt. Bredd: 55, djup: 44 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:27)

1496 5387  Taburett mahogny. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:44)

1496 5238  Takarmatur Bumling. Diameter: 43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:51)

1496 4360  Takarmatur Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:08)

1496 5433  Takarmatur krom, semipendel, Fog & Morup, design: av Claus Bonderup och Torsten Thorup. Djup: 59 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:14)

1496 4002  Takarmatur med prismor, bl glaskupa. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:21)

1496 5381  Takarmatur med prismor. Djup: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:51)

1496 5490  Takarmatur Peo Ström (f. 1942), Sverige. Taklampa "Lins" för IKEA. 1970-tal. Diameter: 38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:01)

1496 5232  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:08)

1496 5040  Takarmatur prismor. Diameter: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:12)

1496 5225  Takarmatur Prismor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:26)

1496 4278  Takarmatur Smide. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:59)

1496 4049  Takarmatur Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. Glas. Höjd: 21cm

1496 5071  Tallrik Kina. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:26)

1496 5494  Tallrikar 3 st, Kina, Blåvita. Diameter: 22 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:09)

1496 5099  Tallrikar 6 st, Rörstrand, Etruskiska mönstret, diameter: 21 cm

1496 5504  Tallrikar Gustavsberg, Spisa Marin, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Djup: 24,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:19)

1496 5389  Tallrikar Kina, 3 st. Fågel Fenix, dekor i famille rose, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:22)

1496 5136  Tavla 1800-tal, broderad & bemålad, yttermått inklusive ram: 33x28, religiöst motiv

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:59)

1496 5160  Tavlor med brev 2 st, "Värde", Frimärken stämplade 1878, "Erik Hansson". Bildmått: 9x14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:24)

1496 5405  Teckning Blyerts, Jan Brazda (1917-2011), Sverige. Signerad, daterad 47,35x44 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:40)

1496 5016  Teckning Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Monogramsignerad, porträtt, 36x22 cm, yttermått inklusive ram: 39x25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:56)

1496 4366  Teckningar 4 st, ur skissblock, Georg Arsenius (1855-1908), Sverige. Samramade, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:17)

1496 5339  Tekoppar 9 delar, Österrike, omkring 1900. 8 st tekoppar med fat, gräddkanna samt 2 st extrafat

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:13)

1496 5315  Terrin + pastejformar, 7 delar, BRG Frankrike. Höjd: 7 - 13

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:57)

1496 5246  Teskedar 8 st, silver, Rosenholm. Längd: 12 cm. Vikt: 130g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:29)

1496 5124  Textil broderad, Kina, 71x152 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:51)

1496 5329  Textil Lalonde Paris, ull / nylon140x340 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:34)

1496 5056  Textil Sammet, 550x110 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:52)

1496 5358  Textiltavla Romantisk motiv, yttermått inklusive ram: 38x21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:22)

1496 5302  Tidningsställ England. Längd: 51, djup: 26 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:20)

1496 5368  Tidningsställ England. Längd: 52, djup: 26 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:45)

1496 5166  Trädgårdsgrupp 5 delar, Aluminium

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:54)

1496 5332  Träsnitt 5 st. Japan. Yttermått inklusive ram. Höjd: 26 - 40 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:33)

1496 9001  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Träsnitt. Signerad, daterad -78. Numrerad 270/410. Bildmått: 49x45 cm, yttermått inklusive ram: 63x59cm

1496 1010  Tuschteckning Kaisai Masayoshi, Japan, 1820, bladets mått: 5,5x15,5, yttermått inklusive ram: 15x23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:57)

1496 5307  Väggarmatur Kostalampan. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:09)

1496 5236  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 53 cm

1496 5235  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:29)

1496 5441  Vagnslykta + TÅGLYKTA, 2 delar, modell äldre. Höjd: 34 - 43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:40)

1496 5501  Vapenrockar Modell 1941, No 104 & 104. Längd: ca 90 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:28)

1496 5294  Vas + 2 fat, Royal Copenhagen. Längd: 11-22, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:40)

1496 5089  Vas Afrikana, med beninläggningar, modell äldre. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:21)

1496 5129  Vas brons, grönpatinerad, GAB (Guldsmedsaktiebolaget) 1920-30-tal. Höjd: 10,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:03)

1496 5126  Vas Glas, Loetz, Papilliondekor, Jugend. Höjd: 24,5 cm

1496 5084  Vas Glas, reliefmönster. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:18)

1496 5057  Vas glas, Swedish Grace. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:21)

1496 5263  Vas Gullaskruf + flaska, modell äldre. Höjd: 19 - 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:12)

1496 5495  Vas Kina, Kanton, dekor i famille rose. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:05)

1496 5102  Vas konstglas. Höjd: 22, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:03)

1496 5085  Vas Kristall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:35)

1496 5096  Vas Österrike. Höjd: 35 cm

1496 5292  Vas/kruka 2 delar, Wedgwood. Höjd: 13-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:49)

1496 5094  Vaser 2 st, brons. Höjd: 20-25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:50)

1496 5106  Vaser 2 st. Vas Gunnar Nylund, "Domino", Rörstrand + vas, Arabia, Finland. Höjd: 13-21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 21:01)

1496 5206  Vaser 3 st, opalinglas respektive Erik Höglund. Höjd: 18-25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:47)

1496 5021  Vaser Ett par + skål, kristall, Böhmen. Höjd: 25 +, diameter: 20 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:47)

1496 5123  Vaser Ett par, brons, Kina. Höjd: 15 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:28)

1496 5283  Vaser ett par, Glas, Bemålade, omkring 1900. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:28)

1496 4144  Vaser Ett par, The Vase Golden Carp, Zhe Zhou Jiang. Höjd: 33cm, diameter: 35cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:25)

1496 5386  Vigselringar 3 st, 18k guld. Vikt: ca 11 g. Ringmått: 13,15,21

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:39)

1496 5288  Vitrinskåp England, Idegran. Bredd: 99, djup: 37 cm, höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:35)

1496 5233  Vitrinskåp Englesson. Bredd: 105, djup: 49 cm, höjd: 226 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:15)

1496 5349  Vitrinskåp längd: 130 cm, djup: 36 cm, höjd: 140 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:24)

1496 5042  Vitvinsglas 8 st. Orrefors. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:24)

1496 5100  Whiskyglas 8 st. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:15)

1496 5369  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)