1496 5265 Adventsljusstake keramik, design: C A Breger. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:35)
1496 5014 Affisch Hammarby, "Bajen forever". Bildmått: 63x48 cm, yttermått inklusive ram: 70x55 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:22)
1496 5193 Affischer 2 st, Chagall/Grünewald, yttermått inklusive ram: 101x71 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:04)
1496 5316 Afrikana 5 delar. Längd: 23 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:08)
1496 5186 Akvarell Hubert Coutts, Signerad, akvarell, Engelskt landskap, 36x57 cm, yttermått inklusive ram: 49x70 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:40)
1496 5174 Akvarell Irina Garamaj Stadig. Signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 52x72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:16)
1496 6017 Akvarell Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Akvarell, bildmått: 34x40 cm, yttermått inklusive ram: 49x54 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:26)
1496 4078 Akvarell Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Stadsmotiv. Signerad -50. Akvarell, bildmått: 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 31x36 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:28)
1496 5209 Akvarell Tore Palm (f. 1933), Sverige. Segelbåtar. Signerad. Akvarell, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 53x70 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:53)
1496 5310 Ampel alabaster, diameter: 50 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:25)
1496 5088 Apoteksburkar 5 st, Italien, blått glas. Höjd: 17-25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)
1496 5065 Appliquer Ett par + Allmogekärl, trä, bemålat. Höjd: 19 - 40
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:34)
1496 3093 Appliquer ett par, rokokostil, 1800-tal, brons. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:30)
1496 5058 Armband silver, granater, äkta halvpärlor, Österrike, 1900-talets första hälft. Längd: 17 cm, bruttovikt: 30g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:08)
1496 5385 Armbandsur Omega, läderarmband, 14k guld, boettens, diameter: 2 cm. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:54)
1496 5143 Assietter 4 st, Meissen, Lökmönstret, diameter: 15,5
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:20)
1496 5268 Bägare + burk med lock, silver. Höjd: 3-11 cm, vikt: 220g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:55)
1496 5427 Bälte Kenzo, Paris. Längd: 80 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:03)
1496 5273 Berlocker 4 st, 18k guld, 4,2 gr. Längd: ca 0,5-2 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:48)
1496 5010 Besticksuppsättning 72 delar, Franska liljan, nysilver. 12+ 12+ 12+ 12+ 12+ 12
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:27)
1496 5425 Beuty box Samsonite. Längd: 39 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:44)
1496 4276 Biblioteksur Onyx. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:52)
1496 5224 Bijouterier bland annat silver, samt armbandsur Bulov. Längd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:58)
1496 5127 Blandteknik AlexSmart, (f. 1988, Ukraina). "MilitaryLoft", 2022. Objekt bestående av lock till en skadad låda för AK-74 automatgevär. Objekt, mixed media, bemålat trä och metallelement. Lådan plockades upp av ukrainska soldater vid en insats för befriande av Irpin. Signerad i ett beslag samt a tergo, 65x104 cm. Försäljningen sker till förmån för förmån för Ukraina: Välgorenhetsorganisation "VF Kärlekens värld" för att hjälpa föräldralösa barn
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:03)
1496 5346 Bockbord Avlutad, 1800-tal. Bredd: 210. Djup: 119 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:50)
1496 5222 Bokhylla Björk. Bredd: 79, djup: 30 cm, höjd: 93 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:48)
1496 5260 Bokhylla längd: 65 cm, djup: 26 cm, höjd: 131 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:52)
1496 5227 Bokhyllor ett par, Englesson. Bredd: 37. Djup: 30 cm, höjd: 112 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:26)
1496 5392 Bonad Oidentifierad konstnär. Monogramsignernad EK, 138x200 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:30)
1496 4378 Bord Yrjö Kukkapuro (f. 1933), Finland, med glasfiberunderrede. Bredd: 70. Djup: 70 cm. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:39)
1496 5082 Bordlapa "Bourgie", Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Kartell. Höjd:
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:50)
1496 5417 Bordslampa Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Ateljé Lyktan. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:27)
1496 5080 Bordslampa Art Déco-stil, brons / glas 7 sten. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:09)
1496 5416 Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:31)
1496 5415 Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 57 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:30)
1496 5083 Bordslampa Domicil, Germany, mässing, glaskupa. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:17)
1496 5375 Bordslampa Keramik. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)
1496 5093 Bordslampa Kina, nutida. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:07)
1496 5305 Bordslampa metall, 1950-tal. Höjd: 38 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:37)
1496 5061 Bordslampa sidens / stål, Gitta Gschwendtner, "Hugging", Innermost, London. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:29)
1496 5112 Bordslampfot Keramik, reliefmotiv med flicka & tussilago. Höjd:
21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:44)
1496 5308 Bordslampor Ett par, mässing, Falkenberg. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:23)
1496 5325 Bricka mässing, kinesiserande dekor. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:40)
1496 5234 Bronsrelief Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad, 157, "Evert Taube". Diameter: 29 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:14)
1496 5360 Byrå England, mahogny och mässingsbeslag. Bredd: 90. Djup: 40 cm, höjd: 86 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:30)
1496 5363 Byrå England, mahogny. Bredd: 90, djup: 40 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:57)
1496 5359 Byrå England, mahogny. Bredd: 90, djup: 40 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:03)
1496 5192 Byrå sengustaviansk stil, mahogny. Bredd: 100. Djup: 52 cm, höjd: 88 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:24)
1496 5220 Byrå Tallboy, bemålad. Bredd: 63 cm. Djup: 46 cm, höjd: 142 cm, nyckel
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:27)
1496 5431 Byrå Valnöt. Bredd: 85, djup: 51 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:21)
1496 5032 Cigarettkopp + fat, 3 delar, Argenta Wilhelm Kåge, Gustavsberg 9x9 +, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)
1496 4215 Clubfåtölj Chesterfieldmodell, skinn
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:53)
1496 5205 Crèmekoppar 2 st + terrin, Richard Ginori, Italien
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:35)
1496 5140 Damarmbandsur 18k guld, Corlbert, 20g brutto, boettens, diameter: 2 cm. Längd: 20 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:51)
1496 5276 Dekorelement 2 delar, 1800-tal, trä. Längd: 22 - 43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:58)
1496 5275 Dekorelement 2 delar, förgyllt trä. Längd: 20-22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:14)
1496 5137 Dolkar 2 st, bland annat Ryssland, 1800-tal, beninläggning, nysilver. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:43)
1496 5072 Dörrknoppar 6 st. Mässing. Längd: 6-9 cm, djup: ca 3-4 cm, höjd: ca 4 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:08)
1496 5293 Dubbelkannor 4 st, bland annat England. Höjd: 9-14 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:15)
1496 5182 Eldset Metall. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:15)
1496 5215 Etagebord 2 st. Bredd: 40, djup: 32 cm, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:42)
1496 5472 Etsning Julio Zapata (f. 1932), Spanien. Signerad, numrerad 109/125. Bildmått: 36x24 cm, yttermått inklusive ram: 66x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:23)
1496 5357 Etsning Uno Stallarholm (1894-1974), Sverige. Monogramsignerad, U. J. 21. Bildmått: 18x12 cm, yttermått inklusive ram: 37x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:11)
1496 5048 Etsningar 2 st. Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Signerade. Bildmått: 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 63x51 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:09)
1496 5486 Färgetsningar 2 st, Schedl, 20 upplaga, yttermått inklusive ram: 47x33 ca. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:10)
1496 4370 Färgetsningar 4 st. Per Svensson. Signerad, numrerad 41/100 cm, yttermått inklusive ram: 66x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:13)
1496 4208 Färglitografi 2 st, Bo Cronqvist (f. 1948), Sverige. Signerad, numrerad 100- upplaga. Färglitografi, bildmått: 37x42 cm, yttermått inklusive ram: 51x60 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:30)
1496 5007 Färglitografi 2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 74x63-66x79 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:02)
1496 5002 Färglitografi 2 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Son, yttermått inklusive ram: 64x76-77x60 cm. Signerad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:12)
1496 5253 Färglitografi 2 st, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerade, 180 upplaga, yttermått inklusive ram: 70x60-67x74 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:31)
1496 5003 Färglitografi 3 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: ca 65x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:19)
1496 5006 Färglitografi 3 st, Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: ca 60x75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:54)
1496 5478 Färglitografi 3 st, Peter Matthews. Geometriska kompositioner. Signerade, färglitografi, yttermått inklusive ram: 64x50-80x55 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:56)
1496 5484 Färglitografi 4 st, Sven Gradin. Signerad, numrerad 249/375, Stockholmsmotiv. Färglitografi, bildmått: 22x33 cm, yttermått inklusive ram: 39x49 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:25)
1496 2037 Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Katarinavägen, Södermalm. Signerad, färglitografi, numrerad 132/360. Bildmått: 34x46 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm
1496 5254 Färglitografi Claes Folcker (1940-2019), Sverige. Signerad, numrerad 353/385, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 40x73 cm, yttermått inklusive ram: 57x89 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:16)
1496 5482 Färglitografi Claude Flavet (f. 1940), Frankrike. Signerad, numrerad 13/135 1974. Färglitografi, daterad bildmått: 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 82x67 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:57)
1496 5004 Färglitografi Franco Costa (f. 1934), Italien. Signerad, Artist Proof, "Formula 1". Färglitografi. Bladets mått: 100x70 cm, oramad, fläckar, oramat löst blad
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:58)
1496 5208 Färglitografi Gram. Signerad, numrerad 20/350, daterad -75. Färglitografi, bildmått: 47x48, yttermått inklusive ram: 76x67 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:07)
1496 2035 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Själagårdsgatan, Gamla Stan. Signerad, färglitografi, numrerad 241/290. Bildmått: 45x45 cm, yttermått inklusive ram: 56x56cm
1496 4234 Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. 1966. Litografisk affisch, ej signerad. Yttermått inklusive ram: 67x53 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:51)
1496 8001 Färglitografi John Thorgren (1918-2000), Sverige. ”Myrlandskap”. Signerad, numrerad 91/360. Färglitografi. Bildmått: 48x62 cm, yttermått inklusive ram: 62x76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:30)
1496 5036 Färglitografi Karl Momen (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 128/150, daterad -99. Färglitografi, bildmått: 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 50x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:34)
1496 5335 Färglitografi Kristian Krokfors (f. 1952), Finland. Signerad, 1 / 50. Färglitografi, bildmått: 41x27 cm, yttermått inklusive ram: 63x48 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:58)
1496 5203 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 179/310. Färglitografi, bildmått: 44x76 cm, yttermått inklusive ram: 59x91 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:16)
1496 5455 Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. "på stranden". Signerad, numrerad 66/150. Färglitografi, bildmått: 34x 25 cm, yttermått inklusive ram: 65x56 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:04)
1496 4255 Färglitografi Marc Chagall (1887-1985), Frankrike. Figurkomposition, ej signerad. Färglitografi, bildmått: 30x22 cm, yttermått inklusive ram: 56x43 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:33)
1496 5195 Färglitografi Oidentifierad konstnär, "S som i skrak", 420-upplaga. Färglitografi, bildmått: 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 67x55 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:07)
1496 5452 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 5/15. Färglitografi, bildmått: 57x40 cm, yttermått inklusive ram: 75x 53 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:23)
1496 5383 Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 175/260. Färglitografi, bildmått: 51 cm 81 cm, yttermått inklusive ram: 72x104 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:35)
1496 6093 Färglitografi Ruben Heleander (f. 1931), Sverige. Simmande fåglar i grönskande natur. Signerad, färglitografi, numrerad 213/300. Bildmått: 48x38 cm, yttermått inklusive ram: 65x53 cm
1496 5471 Färglitografi Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, numrerad 124/440, Hötorget. Färglitografi, bildmått: 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 48x55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:50)
1496 5374 Färglitografi Stig Sangert. Signerad, numrerad 91/1000 samt 2/600. Nybroplan/Fjällgatan, yttermått inklusive ram: 42x57 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:47)
1496 5213 Färglitografier 2 st. Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. Signerade, 62x54 cm, yttermått inklusive ram: 88x73 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:09)
1496 5049 Färglitografier 2 st. Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Numrerade och signerade. Färglitografi, bildmått: 34x47 cm, yttermått inklusive ram: ca. 52x64 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:27)
1496 5194 Färglitografier 2 st. Uno Svensson (1929-2012), Sverige. Signerad, numrerad 120/250, daterad -70. Färglitografi, bildmått: 32x25 cm, yttermått inklusive ram: 52x43 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:18)
1496 5145 Fat 5 st, Raija Uosikkinen (1923-2004), Finland. Arabia. Diameter: 9,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:26)
1496 5503 Fat Arabia. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:05)
1496 5076 Fat på fot Sent 1800-tal, Nysilver, diameter: 26, höjd: 27 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:56)
1496 5419 Fåtölj Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Pernilla", Dux. Stomme av bok. Svart läderklädsel. Märkt
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:28)
1496 5313 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige.
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:58)
1496 5218 Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Farmor". Fast stoppad rygg och sits med stomme i trä. Modellen formgiven 1956
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:58)
1496 5341 Fåtöljer ett par, Böjträ
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:46)
1496 5330 Figurin Royal Copenhagen. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:05)
1496 5477 Figuriner 3 delar, B&G och, Royal Copenhagen, ko + fåglar. Längd: 10 - 17
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:17)
1496 5204 Flakong + pillerburk, silver. Höjd: 2-6 cm. Vikt: 35g
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:18)
1496 5321 Formar 3 delar, mässing. Längd: 14 - 23
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:03)
1496 5459 Förvaringsburk design: Alfredo Häberli, Georg Jensen, Danmark. Rostfritt stål, i originalförpackning. 0. 5 liter. Diameter: 6 cm. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:52)
1496 5500 Fotografier 4 st, bland annat Mannerheim & Gustaf V
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:14)
1496 5493 Gardiner våder + kappa, fodrade, Hellinne, Höjd: 270 ca
1496 5317 Gardintillbehör 4 delar, trä, 1800-tal. Längd: 11 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:59)
1496 5110 Gitarr "Epiphone", Gibson, i fodral. Längd: 105 ca
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:55)
1496 5109 Gitarr Ariana, Indonesien. Längd: 100
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:08)
1496 5118 Gitarr Herman Carlson, Göteborg, i fodral. Längd: 98 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:12)
1496 5116 Gitarr Ibanez, Artist. Längd: 100
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)
1496 5117 Gitarr Landola, Finland, i fodral. Längd: 96 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:24)
1496 5111 Gitarr Mizuno, Japan, i fodral. Längd: 100 ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)
1496 5115 Gitarr Suzuki, Japan. Längd: 95 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:25)
1496 5054 Glas Ett par, på fot. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:49)
1496 5406 Glas på fot 12+ 8 st. Reijmyre Glasbruk, 1950-tal, grönt glas. Höjd: 14,5-16,5 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:44)
1496 5153 Glasservis 20 delar, 1800-tal. Höjd: 9-13,5
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:01)
1496 9177 Glasservis 28 delar, Boda, Boda Merlin. Höjd: 9 - 15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:32)
1496 3136 Glasservis 67 delar, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Prince, Kosta. Höjd: 7 - 16
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:31)
1496 5262 Glasservisdelar 10 delar, Iittala. Höjd: 9 - 13
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:41)
1496 5033 Glasservisdelar 50 delar, ca. Pippi, Walter Hickman, Kosta Boda. Höjd: 7 - 18
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 21:02)
1496 5252 Glasservisdelar Orrefors, 23 del + karaff. Höjd: 10-20 + 26
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:02)
1496 5309 Gnistgaller mässing, 50x74 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:42)
1496 5391 Golvlampa 1920-tal, mässing, höj / sänkbar. Höjd: 160 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:10)
1496 5228 Golvlampa mässing. Höjd: 120
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:47)
1496 5301 Golvlampa mässing. Höjd: 140
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:51)
1496 5491 Golvlampa Peo Ström (f. 1942), Sverige. Taklampa "Lins" för IKEA. 1970-tal. Höjd: 110 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:36)
1496 5230 Golvlampa trä och mässing. Höjd: 150
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:45)
1496 5041 Golvlampa trä. Höjd: 161
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:14)
1496 5361 Golvlampbord Barockstil. Höjd: 165 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:26)
1496 5434 Gouache Einar Forseth (1892-1988), Sverige. "Solen", Studie till väggmålning Karolinska sjukhuset 1939. Signerad, 91x72 cm, yttermått inklusive ram: 103x85 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:10)
1496 5444 Gräddkanna + SOCKESKÅL + FAT, 3 delar, Gorham sterling. Längd: 23 cm, vikt; ca 320 g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:43)
1496 4004 Gravyr kolorerad, Ingouf Jr, 1789, "Le Lievre du Bracconier". Bildmått: 53x67 cm, yttermått inklusive ram: 71x83 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)
1496 5384 Gravyrer 2 st, Johan Fredrik Martin (efter), yttermått inklusive ram: 53x70 cm
1496 4182 Gravyrer 7 st, växter, yttermått inklusive ram: 34x25-44x35 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:29)
1496 5336 Gungstol "Trinidad", Ikea, 1966. Thonet-stil, svartlackerad bok, sits och rygg av flätad rottning. Bredd: 53 cm. Djup: 102 cm. Höjd: 103 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:35)
1496 5465 Gungstol Böjträ
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:08)
1496 5498 Gyllenläder 4 delar, Till stolsitsar. Diameter: ca 50-55 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:38)
1496 5179 Hallbyrå Gustaviansk stil, Bemålad. Bredd: 60, djup: 41 cm, höjd: 78 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:28)
1496 5229 Herrarmbandsur Tissot, 18k guld. Diameter: 3,2. Baksidan med inskription
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:33)
1496 5280 Herrbetjänt Fratelli Reguitti, Italien, märkt FR Brevettato Made in Italy. Höjd: 102
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:29)
1496 5212 Hörnvitrinskåp Gustaviansk stil. Höjd: 176, nyckel
1496 5402 Hörnvitrinskåp höjd: 104 cm, nyckel
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:39)
1496 5376 Jordglob med belysning. Höjd: 47 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:14)
1496 5009 Kaffekanna Royal Copenhagen. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:50)
1496 5251 Kaffekoppar med fat, 4 delar, Arabia. Höjd: 7 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:10)
1496 5289 Kaffeservis Gustavsberg, Blå Blom, 25 del
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:37)
1496 5469 Kanapé Nyrokoko. Längd: ca 170
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:16)
1496 5314 Kandelaberdelar ett par, mässing. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:07)
1496 5155 Kanna + tallrikar, 1 + 3 delar. Motiv med tomtar, Göteborg respektive Gustavsberg. Diameter: 21,5 cm. Höjd: 14 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:09)
1496 5132 Kanna Allmoge, Ägarstämplad i tre generationer, trä, originalmålning. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:41)
1496 5068 Kannor 2 st. 1700-/1800-tal. Höjd: ca 20 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:09)
1496 5266 Karaff + cigarrfodral med plunta, Bowmore, nysilver. Höjd: 17 - 26 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:21)
1496 5075 Karaff Alessi, kristall. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:20)
1496 3229 Karmstol Rokokostil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:44)
1496 5351 Karmstolar 4 st, Ek
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:22)
1496 5352 Karmstolar ett par, Bemålade
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:19)
1496 5343 Karmstolar ett par, Björk
1496 5371 Karta Senare tryck, Uppland Mare Balticum, 1690 cm, yttermått inklusive ram: 70x58 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:17)
1496 5327 Kina parti diverse, 5 delar
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:34)
1496 5355 Kista Allmoge, 1819. Bredd: 148, djup: 68 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:02)
1496 5401 Kista Bemålad, 1794. Bredd: 89, djup: 60 cm, höjd: 43 cm, nyckel
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)
1496 5353 Klaffbord senare bemålning. Bredd: 90 cm. Djup: 49+ 2x27, höjd: 71 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:12)
1496 5382 Klocka + barometer, Schatz, mässing. Diameter: 15-17 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:50)
1496 5113 Klockställ med fickur 3 delar, metall / porslin, Fickur Viking
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:52)
1496 5018 Konstglas 3 delar, Kosta Boda, Vallien/Engman. Höjd: 4,5-15 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:53)
1496 5323 Konstglas skål på fot, Italien. Höjd: 15,5
1496 5017 Koppar med fat 12 st, Boda Nova, Glas, design: Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Diameter: 8,5-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:57)
1496 5135 Kopparstick + litografier. 4 st, bland annat eftertryck. Ej signerade. Yttermått inklusive ram: 28x22 - 37x47 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:40)
1496 5077 Kopparstick 6 st, Religiösa motiv, 1700-/1800-tal, oramade lösa blad. Bladets mått: 74x55 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)
1496 5070 Kragknappar silver, bland annat 1800-tal. Vikt: 30g, diameter: ca 0,5-2 cm
1496 5326 Kuriosa bland annat pärlemor + 2 st. Litofani + 2 st. Nycklar, 1700-/1800-tal
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:19)
1496 5422 Kuriosa Orientaliskt, Metall, 8 del
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:56)
1496 4369 Kuverttallrikar Firma Svenskt Tenn, 6 st. Diameter: 22 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:28)
1496 5167 Lampbord med speldosa, intarsia, 44x44. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:02)
1496 4010 Litografi Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Kyssen, ej signerad. Bildmått: 37x25 cm, yttermått inklusive ram: 63x46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:26)
1496 4009 Litografi Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Kyssen. Signerad, numrerad 55/250, med dedikation. Bildmått: 45x23 cm, yttermått inklusive ram: 63x40 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:25)
1496 4011 Litografi Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Signerad, par. Bildmått: 37x26 cm, yttermått inklusive ram: 62x46 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:30)
1496 5101 Litografi Oidentifierad konstnär. Signerad, yttermått inklusive ram: 71x52 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:34)
1496 5199 Litografi Roland Kempe (1907-1991), Sverige. Signerad, numrerad 22/160. Bildmått: 40x58 cm, yttermått inklusive ram: 55x71 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:45)
1496 5050 Litografier 2 st. Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. 310-upplaga. Signerad. Bildmått: 32x45 cm, yttermått inklusive ram: 49x61 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:30)
1496 5424 Ljushållare diverse, mässing
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:01)
1496 4190 Ljuskrona höjd: ca 80 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:50)
1496 4383 Ljuskrona prismor, Hagamodell. Höjd: 60 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:48)
1496 5413 Ljuskrona Venetiansk. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:34)
1496 4184 Ljusstakar 1 par + bläckställ, mässing. Höjd: 15-17 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:32)
1496 5097 Ljusstakar 3 st, För ljus & värmeljus, diameter: 8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:19)
1496 4380 Ljusstakar 4 st. Bing & Grøndahl, design: Anne-Grete Halling Koch. Höjd: 5 - 15
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:48)
1496 5492 Ljusstakar ett par, Glas, Omar Kezzaz. Höjd: 31 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:17)
1496 5287 Ljusstakar ett par, Iittala. Höjd: 13,5
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:28)
1496 5379 Ljusstakar Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 11 - 28 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:26)
1496 5508 Ljusstake med mera, 4 delar. Musselmalet, Royal Copenhagen, (ljusstake helblond). Höjd: 10 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:35)
1496 5086 Ljusstake / vas Skruf. Höjd: 28-33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:39)
1496 5245 Lockurna Kina. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 21:10)
1496 5457 Lyktor ett par, Oscar & Clothilde. Svartlackerad metall och glas. Längd. 22 cm, djup: cm, höjd: 38 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:57)
1496 5403 Malmkrona Höjd: ca 55 cm
1496 5005 Målning Papyrus, Orientalisk, 86x62 cm, yttermått inklusive ram: 108x78 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:36)
1496 5226 Manschettknappar ett par, 18k guld. Vikt 7,7 g
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:25)
1496 5440 Mat/ - kaffeservisdelar Arabia, Arctica och Harlekin, ca 30 delar
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:12)
1496 4017 Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil, 2 st ilägg
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:06)
1496 5210 Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 7 delar. Längd: 140. Djup: 100 cm, höjd: 77 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:53)
1496 5178 Matsalsskåp Rokokostil. Bredd: 122, djup: 52 cm, höjd: 191 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:13)
1496 5439 Matservisdelar Villeroy & Bosch, Castellina, 4x8 delar. Djup: 14 - 24 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:03)
1496 5221 Matsked + 5 kaffeskedar, silver. Längd: 12- 22. Ca 160 g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:53)
1496 5188 Matta Bochara, 94x164 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:29)
1496 5183 Matta Gabbeh, 140x240 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:29)
1496 5045 Matta gallerimodell, Orientalisk, ca 83x413 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:59)
1496 5184 Matta Kelim, 95x120 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:49)
1496 5333 Matta Kelim, antik, 160x230 cm
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:26)
1496 5256 Matta Kina, 68x140 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:45)
1496 5185 Matta Kina, 85x155 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:01)
1496 5258 Matta orientalisk, 122x195 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:13)
1496 5259 Matta Orientalisk, 155x250 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:16)
1496 5356 Matta orientalisk, 190x250 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:02)
1496 5047 Matta Orientalisk, 226x292 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:15)
1496 5511 Matta orientalisk, Bakhtiari, semiantik, 206x340 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:32)
1496 5510 Matta orientalisk, Bakhtiari, semiantik, 207x312 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:26)
1496 5044 Matta Orientalisk, Beluch, 85x142 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:35)
1496 5043 Matta Orientalisk, Bochara, 140x207 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:14)
1496 5365 Matta orientalisk, Bochara, 142x192 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:07)
1496 5257 Matta orientalisk, figural, 94x160 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:32)
1496 5364 Matta orientalisk, Galleri, Bochara, 77x307 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:24)
1496 5446 Matta Orientalisk, Galleri. Bredd: 94, längd: 405 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:01)
1496 5394 Matta Röllakan, 145x190 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:45)
1496 5393 Matta Röllakan, 83x240 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:12)
1496 5460 Mattallrikar 19 st, Adams, "Dickens", England, Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:46)
1496 5255 Mattor Kina, 2 st, 62x92 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:06)
1496 5060 Mockakoppar 9 st. Handmålade, Hackefors. Höjd: 6 + 3 extrafat
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)
1496 5078 Modellbil 1941 Packard Convertible, Signature Models. Längd: 30 ca
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:51)
1496 5223 Nattygsbord ett par, mahogny. Bredd: 42, djup: 34 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:13)
1496 5388 Offset tryck Flaggkarta. Bildmått: 56x73 cm, yttermått inklusive ram: 70x86 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:35)
1496 5303 Oljemålning A Höijer. Signerad, daterad 2003, Landsväg. Olja på duk, 49x60 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:57)
1496 5398 Oljemålning Anna Jalpachik (1954-2013), Ukraina/Sverige. Monogramsignerad. Olja på pannå, 12x10, oramad
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:19)
1496 5150 Oljemålning Bo von Schwerin (1881-1940), Sverige. Skärgård. Signerad. Olja på duk, 32x47 cm, yttermått inklusive ram: 43x59 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:23)
1496 5200 Oljemålning C. O. Larsson. Signerad, daterad 1943, Skeppare Carls gränd, Stockholm. Olja på pannå, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:52)
1496 5198 Oljemålning Curt Sjöberg (1911-1987), Sverige. Signerad, daterad 78, " vårträden Bäckegatan, Göteborg". Olja på duk, 34x41 cm, yttermått inklusive ram: 49x57 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:22)
1496 5001 Oljemålning Edlef ter Haar Romeny (1926-2017). Signerad, daterad 93. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 53x46 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:30)
1496 5453 Oljemålning Erik B Gustafsson, modell. Signerad, daterad 95. Olja på duk, 61x46 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm
1496 5454 Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Komposition, signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x52 cm
1496 2025 Oljemålning Gunnar Nordström (f. 1921), Sverige. Riddarholmen från Södermalm. Signerad, daterad 1991. Olja på duk, 64x80 cm, oramad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:09)
1496 5241 Oljemålning Harry Booström (1917-1996), Sverige. Signerad, daterad 60, "Berg och hav". Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 39x30 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:41)
1496 5240 Oljemålning Märta Rudbeck (1882-1933), Sverige. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 43x35 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:41)
1496 5151 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1800-tal, Landskap. Olja på duk, ej signerad, 30x47 cm, yttermått inklusive ram: 43x59 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:59)
1496 5470 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, uppfodrad duk, 42x35, oramad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)
1496 5409 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Mansporträtt. Olja på duk, 61x50 cm, yttermått inklusive ram: 74x64 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:29)
1496 5399 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Marin. Olja på pannå, 38x45, oramad, nyckel
S�ldes f�r 38.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:49)
1496 5464 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk, 26x56 cm, yttermått inklusive ram: 38x69 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:54)
1496 5480 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Interiör. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 80x67 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:40)
1496 5463 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Komposition. Signerad, daterad -70. Olja på pannå, 75x59 cm, yttermått inklusive ram: 92x76 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:42)
1496 5149 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kopia, ej signerad, man. Olja på duk, 28x19 cm, yttermått inklusive ram: 42x34 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:07)
1496 5496 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Metallfågel, ej signerad, oramad. Olja på duk, 85x85 cm
1496 4328 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Modell. Olja på duk uppfodrad, 60x48 cm, yttermått inklusive ram: 72x68 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:27)
1496 5189 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 1905, Landskap. Olja på duk, 25x29 cm, yttermått inklusive ram: 42x47 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)
1496 5148 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Nordiska museet. Signerad. Olja på duk, 26x25 cm, yttermått inklusive ram: 38x37 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:19)
1496 5120 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Brissmyr, Kust. Olja på duk, 53x78 cm, yttermått inklusive ram: 72x98 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:56)
1496 5201 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben. Olja på duk, 33x43 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:56)
1496 5299 Oljemålning Olle Gustafsson (f. 1934), Sverige. Signerad a tergo, "Vårens ögon". Olja på pannå, 43x52 cm, yttermått inklusive ram: 47x57 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:51)
1496 5277 Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Stolt". Signerad a tergo. Olja på duk, 46x33 cm, oramad
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:48)
1496 5404 Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Signerad, daterad 1946, marin. Signerad. Olja på duk, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 49x57 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:57)
1496 4195 Oljemålning Pär Lindblad (1907-1981), Sverige. Signerad, "Hötorget, Borås, 1938". Olja på pannå, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 27x32 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:55)
1496 5319 Oljemålning Per Englund (1905-1988), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 39x46 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:44)
1496 5311 Oljemålning Rolf Swedberg (1927-2008), Sverige. Interiör. Olja på pannå, 37x39 cm, yttermått inklusive ram: 38x40 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:05)
1496 5147 Oljemålningar 2 st, Knut Norman (1896-1977), Sverige. Venedig. Signerad, yttermått inklusive ram: 45x53 - 53x64 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:55)
1496 5105 Oljemålningar 2 st, Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerade, pannå, yttermått inklusive ram: 37x46 - 40x48 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:20)
1496 5104 Oljemålningar 3 st, Mats Nörle (f. 1946), Sverige. Signerade pannå, yttermått inklusive ram: 30x35 - 48x40 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:01)
1496 5337 Optikerset + ritbestick, i fodral. Längd: 28 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:34)
1496 5271 Örhängen 4 par, 18k guld, 4,3 gr brutto
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:09)
1496 5272 Örhängen ett par, 18k guld, med stenar, 3,5 g brutto
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:59)
1496 5152 Ostkupa + bricka med glas, 6 delar, Tidigt 1900-tal. Höjd: 14-15 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:36)
1496 5025 Ostkupa med fat, glas. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:41)
1496 5216 Pall Gustaviansk stil. Diameter: 50. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:38)
1496 5306 Paraplyställ + papperskorg, "Garbo". Höjd: 36 - 50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:37)
1496 5219 Paraplyställ Porslin. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:36)
1496 5442 Parti silver 11 + 4 delar, bland annat sameskedar. Längd: 11 - 16 cm, vikt: ca 200 g.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:10)
1496 5443 Parti silver Diverse. Längd: 9 - 15 cm, vikt: ca 520 g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:48)
1496 5481 Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, 39x49 cm, yttermått inklusive ram: 58x67 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:49)
1496 5479 Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, Söder mälarstrand, 40x51 cm, yttermått inklusive ram: 57x69 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:07)
1496 4107 Penselvas Kina. Höjd: 27cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:14)
1496 5367 Pinnstol Spjälad rygg, vitmålad. Bredd: 70 cm. Djup: ca 54 cm. Höjd: ca 74 cm, sitthöjd: ca36 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:43)
1496 5062 Plafond glas. Diameter: 26 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:24)
1496 5239 Porslin 4 delar, Japan/Kina. Höjd: 13-32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:17)
1496 5207 Porslin 4 delar, Rörstrand/Frankrike. Höjd: 9-18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:37)
1496 5122 Porslin 8 delar, Kina 17-1900-tal. Diameter: 11-20 cm
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:37)
1496 4154 Ring 18k guld, med en onyx, storlek: 17. Vikt: 5,5g
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:57)
1496 4151 Ring 18k guld, med pärla, storlek: 18, med gravyr/inskription. Vikt: 2,9g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:50)
1496 4155 Ring 18K vitguld, med pärla, storlek: 17½. Vikt: 4,6g
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:59)
1496 5019 Ring grön sten, storlek: 18.
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:12)
1496 5423 Ringklocka Emalj, sent 1800-tal. Längd: 5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:46)
1496 5031 Rödvinsglas 10 st. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:56)
1496 5350 Rökbord Bemålat. Bredd: 60, djup: 60 cm, höjd: 59 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:54)
1496 5131 Rökbord Jugend, Mässingsskiva, diameter: 60, höjd: 64 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:21)
1496 5029 Rökelsekar 2 st. Kina, 1800-tal. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:11)
1496 5429 Salongsgrupp 3 delar, Gustaviansk stil, soffa: Längd: 180. Djup: 85 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:38)
1496 5507 Saltkar Ett par, silver / glas, Importstämplar. Längd: 6, höjd: 3 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:48)
1496 5243 Samlartallrikar 9+ 1 st, Bing & Grøndahl/kgl Dansk. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:59)
1496 4305 Sänggavlar Rotting. Längd: 103 cm. Höjd: 100 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:58)
1496 5157 Schatull barockstil, på benställning. Längd: 68 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 79 cm
1496 5281 Sekretär England, Idegran. Bredd: 50, djup: 45 cm, höjd: 100 cm
1496 5066 Serveringsfat keramik, Höganäs. Längd: 40 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:25)
1496 5067 Serveringsfat keramik, Höganäs. Längd: 45 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:04)
1496 5250 Servisdelar Gefle, Agneta, 37 del
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:54)
1496 5249 Servisdelar Villeroy & Boch, diverse, 22 del
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:08)
1496 5290 Servisdelar Villeroy & Boch, Riviera, ca 30 del
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:11)
1496 5161 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 150, djup: 43 cm, höjd: 79 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:30)
1496 5428 Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 190, bredd: 46, höjd: 90 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:16)
1496 5248 Skål Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Ariel, Orrefors. Höjd: 5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:37)
1496 5380 Skål Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors, "För nit och redighet. . " i låda. Djup: 23 cm, höjd: 13 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:42)
1496 5092 Skål Kosta, Vicke Lindstrand (tillskriven), diameter: 21, höjd: 6 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:31)
1496 5324 Skål med lock, Kina, emalj. Höjd: 11 cm
1496 5073 Skål sten. Diameter: 19, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:32)
1496 5134 Skålar + bordslampa, 3 delar, Kina, 1700-/1800-tal, diameter: 17. Längd: 31 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:11)
1496 5034 Skålar 2 st, bland annat: Fuga, Orrefors. Höjd: 9 - 11
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:36)
1496 5156 Skålar 2 st, glas, bland annat Wärff / Wilke, diameter: 15-22. Höjd: 10-14 cm
1496 5331 Skålar 2 st, ORREFORS, Höjd: 8 - 13 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:48)
1496 5024 Skålar 3 st. Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Orrefors. Höjd: 8 - 10
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:57)
1496 5487 Skålfat 2 st, bland annat: Bo Fajans. Design Eva Jancke-Björk, Diameter: 20 ca
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:20)
1496 5264 Skålfat Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. 37x30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:28)
1496 5348 Skänk Furu, avlutad. Bredd: 130, djup: 51 cm, höjd: 112 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:06)
1496 5172 Skåp med lådor, Furu. Bredd: 84, djup: 42 cm, höjd: 105 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:36)
1496 5121 Skåp sengustaviansk stil. Bredd: 115 cm. Djup: 45 cm, höjd: 173 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:51)
1496 5165 Skåp med spegeldörr omkring 1900, mahogny. Längd: 81. Djup: 54 cm. Höjd: 218 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:01)
1496 5090 Skeppslykta mässing och glas. Längd: 20, höjd: 22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:39)
1496 5164 Skrivbord Bemålat, Tidigt 1900-tal. Bredd: 99, djup: 58 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:20)
1496 5354 Skrivbord omkring sekelskiftet 1900, Bemålat. Bredd: 100, djup: 60 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:18)
1496 4145 Skulptur Baan Celadon, elefant, Thailand. Höjd: 24cm, längd. 29cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:27)
1496 5190 Skulptur Gips, Alice Nordin (1871-1948), Sverige. Längd: 23, höjd: 27 cm
1496 5242 Skulptur Gips, Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:17)
1496 5107 Skulptur Häst, balsaträ. Längd: 22, höjd: 18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:16)
1496 4047 Skulptur Rolf Bengtsson (f. 1950), Sverige. Signerad. Keramik, trässockel. Höjd: 24cm
1496 5091 Skulptur Sittande kvinna med boll, lergods. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:37)
1496 5144 Skulptur Soapstone, Asien, man. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:55)
1496 5059 Skulptur tenn, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Groda. Signerad Gunnar Cyrén. Höjd: 3,5
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:38)
1496 5436 Skulptur Terrakotta, träsockel, monogramsignerad 1950. Höjd: 30- 35 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:51)
1496 5214 Skulpturer 2 st, Äpplen, Keramik. Höjd: 13-15 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:46)
1496 5512 Skulpturer 2 st, Blästrat glas, bland annat Kjell Engman. Höjd: 14-16 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:20)
1496 5448 Skulpturer 2 st, metall. Höjd: 16 - 28 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:39)
1496 4176 Skulpturer 3 st, Metall. Höjd: 10-23 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:44)
1496 5081 Skyltben 1950/40-tal ca, (för Nylonstrumpor). Längd: 70. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:09)
1496 5499 Slängkappa fodrad, spännen i brons / mässing. Längd: ca 150 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:15)
1496 5269 Smycken Granater, 8 del
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:32)
1496 5030 Snapsglas 2 st. Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Cleopatra, Kosta Boda. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:29)
1496 5175 Snedklaffsekretär Furu. Bredd: 100, djup: 47 cm, höjd: 99 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:45)
1496 5344 Snurrstol 1940-tal
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:24)
1496 1012 Soffa Sengustaviansk, Lindome. Tyg: Teheran, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 145 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:57)
1496 5362 Soffbord 2 st, Butlers tray. Bredd: 90-135, djup: 64-92, höjd: 51-53 cm
1496 4228 Soffbord Butlers Tray. Bredd: 134, djup: 80 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:29)
1496 5282 Soffbord Butlers tray. Bredd: 93, djup: 67 cm, höjd: 55 cm
1496 5163 Soffbord Teak, 1950-tal. Bredd: 125, djup: 54 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:33)
1496 5400 Soffbord Teak. Bredd: 130, djup: 59 cm, höjd: 57 cm
1496 5133 Spegel 1700-tal, Signerad IS, troligen Joseph Schürer, (verksam i Stockholm 1760-85). Sockholms hallstämpel, 66x26 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:56)
1496 5146 Spegel Gustaviansk stil, 65x65 cm
1496 6202 Spegel med nyckelskåp, Barockstil, 64x37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 19 oktober 2022 08:04)
1496 5173 Spegel Oval, mahogny, intarsia, 91x61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:51)
1496 5181 Spegel rektangulär, 108x47 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:06)
1496 5298 Spotlight Le Corbusier (1887-1965), Schweiz. Nemo, metall. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:37)
1496 5420 Staffli Schmincker, trä. Höjd: 137 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:36)
1496 5432 Stol Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Furu
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:24)
1496 5168 Stolar 4 st, 1800-tal, bemålade
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:23)
1496 4186 Stolar 6 st, Gustaviansk stil, axknippedekor
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)
1496 5395 Stolar 6 st, transition senempire/nyrokoko
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:03)
1496 5285 Stolar 6 st. Ek
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:20)
1496 5342 Stolar 8 st, Gillis Lundgren, "Öglan", IKEA. Svartmålat trä
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:16)
1496 5039 Stolar Ett par, nyrokoko
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:05)
1496 5171 Stolar ett par, Rokokostil
1496 5345 Stolar ett par, Rokokostil
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:23)
1496 5267 Stövelknekt metall. Längd: 29
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:21)
1496 5217 Sybord Björk. Bredd: 54, djup: 38 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:38)
1496 5063 Sybord på pelare, nyrokoko, valnöt. Bredd: 55, djup: 44 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:27)
1496 5387 Taburett mahogny. Längd: 64 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:44)
1496 5238 Takarmatur Bumling. Diameter: 43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:51)
1496 4360 Takarmatur Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:08)
1496 5433 Takarmatur krom, semipendel, Fog & Morup, design: av Claus Bonderup och Torsten Thorup. Djup: 59 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:14)
1496 4002 Takarmatur med prismor, bl glaskupa. Höjd: ca 35 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:21)
1496 5381 Takarmatur med prismor. Djup: 45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:51)
1496 5490 Takarmatur Peo Ström (f. 1942), Sverige. Taklampa "Lins" för IKEA. 1970-tal. Diameter: 38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:01)
1496 5232 Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:08)
1496 5040 Takarmatur prismor. Diameter: 46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:12)
1496 5225 Takarmatur Prismor. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:26)
1496 4278 Takarmatur Smide. Höjd: 50 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:59)
1496 4049 Takarmatur Thomas Sandell (f. 1959), Sverige. Glas. Höjd: 21cm
1496 5071 Tallrik Kina. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:26)
1496 5494 Tallrikar 3 st, Kina, Blåvita. Diameter: 22 ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:09)
1496 5099 Tallrikar 6 st, Rörstrand, Etruskiska mönstret, diameter: 21 cm
1496 5504 Tallrikar Gustavsberg, Spisa Marin, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Djup: 24,5
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:19)
1496 5389 Tallrikar Kina, 3 st. Fågel Fenix, dekor i famille rose, diameter: 22 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:22)
1496 5136 Tavla 1800-tal, broderad & bemålad, yttermått inklusive ram: 33x28, religiöst motiv
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:59)
1496 5160 Tavlor med brev 2 st, "Värde", Frimärken stämplade 1878, "Erik Hansson". Bildmått: 9x14 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:24)
1496 5405 Teckning Blyerts, Jan Brazda (1917-2011), Sverige. Signerad, daterad 47,35x44 cm, yttermått inklusive ram: 54x65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:40)
1496 5016 Teckning Siri Derkert (1888-1973), Sverige. Monogramsignerad, porträtt, 36x22 cm, yttermått inklusive ram: 39x25 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:56)
1496 4366 Teckningar 4 st, ur skissblock, Georg Arsenius (1855-1908), Sverige. Samramade, yttermått inklusive ram: 33x40 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:17)
1496 5339 Tekoppar 9 delar, Österrike, omkring 1900. 8 st tekoppar med fat, gräddkanna samt 2 st extrafat
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:13)
1496 5315 Terrin + pastejformar, 7 delar, BRG Frankrike. Höjd: 7 - 13
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:57)
1496 5246 Teskedar 8 st, silver, Rosenholm. Längd: 12 cm. Vikt: 130g
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:29)
1496 5124 Textil broderad, Kina, 71x152 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:51)
1496 5329 Textil Lalonde Paris, ull / nylon140x340 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:34)
1496 5056 Textil Sammet, 550x110 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:52)
1496 5358 Textiltavla Romantisk motiv, yttermått inklusive ram: 38x21 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:22)
1496 5302 Tidningsställ England. Längd: 51, djup: 26 cm, höjd: 49 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:20)
1496 5368 Tidningsställ England. Längd: 52, djup: 26 cm, höjd: 53 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:45)
1496 5166 Trädgårdsgrupp 5 delar, Aluminium
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:54)
1496 5332 Träsnitt 5 st. Japan. Yttermått inklusive ram. Höjd: 26 - 40 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:33)
1496 9001 Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Träsnitt. Signerad, daterad -78. Numrerad 270/410. Bildmått: 49x45 cm, yttermått inklusive ram: 63x59cm
1496 1010 Tuschteckning Kaisai Masayoshi, Japan, 1820, bladets mått: 5,5x15,5, yttermått inklusive ram: 15x23 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:57)
1496 5307 Väggarmatur Kostalampan. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:09)
1496 5236 Väggpendyl Förgylld. Höjd: 53 cm
1496 5235 Väggpendyl Förgylld. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:29)
1496 5441 Vagnslykta + TÅGLYKTA, 2 delar, modell äldre. Höjd: 34 - 43 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:40)
1496 5501 Vapenrockar Modell 1941, No 104 & 104. Längd: ca 90 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:28)
1496 5294 Vas + 2 fat, Royal Copenhagen. Längd: 11-22, höjd: 23 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:40)
1496 5089 Vas Afrikana, med beninläggningar, modell äldre. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:21)
1496 5129 Vas brons, grönpatinerad, GAB (Guldsmedsaktiebolaget) 1920-30-tal. Höjd: 10,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:03)
1496 5126 Vas Glas, Loetz, Papilliondekor, Jugend. Höjd: 24,5 cm
1496 5084 Vas Glas, reliefmönster. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:18)
1496 5057 Vas glas, Swedish Grace. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:21)
1496 5263 Vas Gullaskruf + flaska, modell äldre. Höjd: 19 - 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:12)
1496 5495 Vas Kina, Kanton, dekor i famille rose. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:05)
1496 5102 Vas konstglas. Höjd: 22, diameter: 19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:03)
1496 5085 Vas Kristall. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:35)
1496 5096 Vas Österrike. Höjd: 35 cm
1496 5292 Vas/kruka 2 delar, Wedgwood. Höjd: 13-23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:49)
1496 5094 Vaser 2 st, brons. Höjd: 20-25 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:50)
1496 5106 Vaser 2 st. Vas Gunnar Nylund, "Domino", Rörstrand + vas, Arabia, Finland. Höjd: 13-21 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 21:01)
1496 5206 Vaser 3 st, opalinglas respektive Erik Höglund. Höjd: 18-25 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:47)
1496 5021 Vaser Ett par + skål, kristall, Böhmen. Höjd: 25 +, diameter: 20 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:47)
1496 5123 Vaser Ett par, brons, Kina. Höjd: 15 ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:28)
1496 5283 Vaser ett par, Glas, Bemålade, omkring 1900. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:28)
1496 4144 Vaser Ett par, The Vase Golden Carp, Zhe Zhou Jiang. Höjd: 33cm, diameter: 35cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 20:25)
1496 5386 Vigselringar 3 st, 18k guld. Vikt: ca 11 g. Ringmått: 13,15,21
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:39)
1496 5288 Vitrinskåp England, Idegran. Bredd: 99, djup: 37 cm, höjd: 193 cm, nyckel
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:35)
1496 5233 Vitrinskåp Englesson. Bredd: 105, djup: 49 cm, höjd: 226 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:15)
1496 5349 Vitrinskåp längd: 130 cm, djup: 36 cm, höjd: 140 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:24)
1496 5042 Vitvinsglas 8 st. Orrefors. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 19:24)
1496 5100 Whiskyglas 8 st. Höjd: 9 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2022 18:15)
1496 5369 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)