Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 september 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1422 2092  Akryl Lasse Algemo, Djurgårdsfärjan. Signerad, duk, 45x53, yttermått inklusive ram: 51x59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:04)

1422 2009  Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Parti från Klara sjö. Signerad. Akvarell, bildmått: 16x25 cm, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:05)

1422 2032  Akvarell Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signerad. Akvarell, bildmått: 14x23cm, yttermått inklusive ram: 26x33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:03)

1422 2014  Akvarell Johan Fredrik Isberg (1846-1904), Drottninghuset, Johannesgatan 16. Signerad, numrerad 1902. Akvarell, bildmått: 10x15 cm, yttermått inklusive ram: 24x31

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:04)

1422 2068  Akvarell Oidentifierad konstnär. Stockholm. Signerad, akvarell, bladets mått: 14x19, yttermått inklusive ram: 41x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:55)

1422 2005  Akvarell S Mjod. "Slussen mot söder 1906". Signerad, daterad 2009. Akvarell, bildmått: 27x38cm, yttermått inklusive ram: 44x54cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:49)

1422 2027  Akvarell Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Låg sol över Kvastmakarbacken". Signerad, akvarell, 44x29 cm, yttermått inklusive ram: 60x44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:31)

1422 3326  Akvareller 2 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Signerad, "Trädgårdsgatan", "Prästgårdsgatan". Akvarell, bildmått: 19x15cm, yttermått inklusive ram: 33x28cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:44)

1422 3078  Akvareller 2 st. Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, akvarell, yttermått inklusive ram: 27x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:59)

1422 2076  Blandteknik Marcel Genay (f. 1929), Stockholm, 1976,50x64, yttermått inklusive ram: 64x78 cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:07)

1422 2051  Etsning Christian Due (1925-2004), Sverige. Signerad, numrerad 159/260, daterad -62, Stockholmsmotiv. Bildmått: 28x28, yttermått inklusive ram: 46x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:18)

1422 2100  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), Sverige. Signerad, numrerad 129/310, daterad 1954. Bildmått: 24x23cm, yttermått inklusive ram: 42x36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:09)

1422 7144  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 1/110, "Hammarby Sjö". Bildmått: 31x29cm, yttermått inklusive ram: 47x43cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:34)

1422 2063  Etsning JE Martin, Stockholm från Mosebacke. Bildmått: 46x72cm, yttermått inklusive ram: 66x92cm. Ej signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:36)

1422 2094  Etsning Knut Lindberg. Signerad, Stockholmsmotiv, Skutor på Riddarfjärden. Bildmått: 23x22cm, yttermått inklusive ram: 46x38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:57)

1422 2016  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Kungaslupen, "Wasaorder". Signerad. Bildmått: 37x27 cm, yttermått inklusive ram: 55x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:16)

1422 2002  Färgetsning Theddy Skog (1908-1948), Sverige. Katarinahissen. Signerad. Bildmått: 22x30, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:28)

1422 2095  Färglitografi 2 st, Dénes Perger (1934-2015), Sverige. Signerad, daterad 75, yttermått inklusive ram: 49x62-54x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:35)

1422 2054  Färglitografi 4 st, Harry Kampf (1926-1989), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi. Bladets mått: 56x43 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:48)

1422 2101  Färglitografi Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 81/150, daterad 1980. Färglitografi, bildmått: 43x31cm, yttermått inklusive ram: 59x47cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:15)

1422 2091  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Färglitografi, bildmått: 38x50, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:28)

1422 2102  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad EA 12/27, Waxholm 1. Färglitografi, bildmått: 45x65, yttermått inklusive ram: 67x85 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:04)

1422 2062  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 18/290, Vaxholsmbåt. Färglitografi, bildmått: 32x42cm, yttermått inklusive ram: 46x55cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:11)

1422 2096  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Numrerad, ej signerad. Färglitografi, bildmått: 46x55, yttermått inklusive ram: 74x81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:32)

1422 2097  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad Hc 8/40. Färglitografi, bildmått: 45x55, yttermått inklusive ram: 73x82 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:53)

1422 2012  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Båtar. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 52x63cm, yttermått inklusive ram: 71x80cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:51)

1422 2066  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Utsikt över Stockholm. Signerad, numrerad 38/310, daterad -64, yttermått inklusive ram: 42x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:04)

1422 3031  Färglitografi Kerstin Rääf (f. 1914), Sverige. Signerad, numrerad 28/50, Västerbron. Färglitografi, bildmått: 25x33, yttermått inklusive ram: 42x51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:11)

1422 2098  Färglitografi Leif Nielsen (1920-2004), Danmark. Vid Nybroviken. Signerad, numrerad 22/47, daterad 1983. Färglitografi, bildmått: 64x48, yttermått inklusive ram: 84x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:12)

1422 2035  Färglitografi Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Sverige. Signerad, numrerad 64/360, Vasabron. Färglitografi, bildmått: 43x60, yttermått inklusive ram: 58x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:52)

1422 8101  Färglitografi Martin Ålund (f. 1967), Sverige. Signerad, numrerad 24/36, Årstabron. Färglitografi. Bladets mått: 39x58, oramat löst blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:45)

1422 2001  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Utsikt från Reisen". Signerad, numrerad 263/310. Bildmått: 52x35 cm, yttermått inklusive ram: 71x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:40)

1422 2003  Färglitografier 8 st. Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade. Färglitografi, bildmått: 19x27, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:55)

1422 2087  Fotografi Anders Abrahamsson. "Från Klippgatan mot Slussen under Tall ship race 1985". C-print, 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm. Detta exemplar är ett av sju vinnande bidrag i fototävlingen Mitt Gamla Stockholm, provisionsintäkten skänks till Stockholms Stadsmission

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:02)

1422 2083  Fotografi Carl Lindhe. Stureplan 1958. C-print, 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm. Detta exemplar är ett av sju vinnande bidrag i fototävlingen Mitt Gamla Stockholm, provisionsintäkten skänks till Stockholms Stadsmission

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:51)

1422 2084  Fotografi Hans Tell. Globen, ca 1987. C-print, 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm. Detta exemplar är ett av sju vinnande bidrag i fototävlingen Mitt Gamla Stockholm, provisionsintäkten skänks till Stockholms Stadsmission

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:09)

1422 2081  Fotografi Lars Mossberg. Hötorgscity, 1966. C-print, 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm. Detta exemplar är ett av sju vinnande bidrag i fototävlingen Mitt Gamla Stockholm, provisionsintäkten skänks till Stockholms Stadsmission

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:18)

1422 2082  Fotografi Roland Schröder. "Återvändsgata. Rivningen av Klara". C-print, 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm. Detta exemplar är ett av sju vinnande bidrag i fototävlingen Mitt Gamla Stockholm, provisionsintäkten skänks till Stockholms Stadsmission

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:42)

1422 2086  Fotografi Tommie Lindström. "Hunden", Västmannagatan, 1966. C-print, 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm. Detta exemplar är ett av sju vinnande bidrag i fototävlingen Mitt Gamla Stockholm, provisionsintäkten skänks till Stockholms Stadsmission

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:43)

1422 2059  Karta Stockholm, reproduktion från 1870, tryckt år 1967,67x83cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:56)

1422 2085  Lars berglund Polisman, ockupationen av kvarteret Mullvaden på Krukmakargatan, 1977. C-print, 22,5x17 cm, yttermått inklusive ram: 32x26 cm. Detta exemplar är ett av sju vinnande bidrag i fototävlingen Mitt Gamla Stockholm, provisionsintäkten skänks till Stockholms Stadsmission

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:29)

1422 2073  Litografi Jane Wålstedt (1917-2009), Sverige. Högalid. Signerad, numrerad 22/50, daterad 1969. Bildmått: 23x27 cm, yttermått inklusive ram: 38x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:31)

1422 2069  Litografisk karta Sparbankens karta över Stockholm, 1970, yttermått inklusive ram: 86x125 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:55)

1422 2064  Oljemålning Astrid Harms-Ringdahl (1912-1984), "Båtar i Långholmskanalen". Signerad, daterad 1961. Olja på duk, 23x32, yttermått inklusive ram: 35x44 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:53)

1422 2036  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Gustav Adolf torg, Stockholm. Signerad, daterad -75. Olja på duk, 79x59, yttermått inklusive ram: 94x73 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:35)

1422 2028  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "Utsikt mot Skeppsholmen I". Signerad. Olja på pannå, 70x91cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:08)

1422 2026  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. "Utsikt mot Skeppsholmen II". Signerad. Olja på pannå, 70x91cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:16)

1422 2010  Oljemålning Carl Luthander (1879-1967), Sverige. Signerad, Stadshuset från Långholmen. Olja på duk, 45x54, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:23)

1422 2060  Oljemålning Elsa Mellais, "Yttersta tvärgränd 5". Signerad. Olja på duk, 27x35, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:07)

1422 2074  Oljemålning Folke Karlsson (1907-1984), Sverige. "Vårljus över Ringvägen. Signerad, daterad -57. Olja på pannå, 37x45, yttermått inklusive ram: 54x62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:45)

1422 2017  Oljemålning Gösta Larsson (1912-1978), Sverige. Gamla Stan. Signerad, daterad 1967. Olja på pannå, 34x27 cm, yttermått inklusive ram: 44x37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:23)

1422 2008  Oljemålning Guena Rogozny (1948-2001), Ryssland. Signerad, "utsikt mot stadshus och riksdagshus. Olja på duk, 83x109cm, oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:42)

1422 2004  Oljemålning Gunnar Zetterström (1902-1965), Sverige. Klara Sjö. Signerad. Olja på pannå, 39x51, yttermått inklusive ram: 56x69 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:25)

1422 5391  Oljemålning Halden. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 59x50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:04)

1422 5315  Oljemålning Halling, Utsikt Norr Mälarstrand. Signerad, -34. Olja på pannå, 36x49, yttermått inklusive ram: 47x61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:28)

1422 2071  Oljemålning Ivar Andersson (IAN) (1903-1964), Sverige. Riddarholmen från Söder Mälarstrand. Monogramsignerad IAN. Olja på pannå, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:39)

1422 2055  Oljemålning Kurt Lindon (1910-1986), Sverige. "Mot Södermalm". Signerad, daterad 1969. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 27x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:58)

1422 2006  Oljemålning Nadezda Streltsova (f. 1973), Ryssland. Stockholmsmotiv, "Hotel diplomat, Strandvägen". Signerad. Olja på duk, 65x75cm, oramad

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:44)

1422 2067  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Myrén, Molins fontän Kungsträdgården. Olja på pannå, 53x42, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:27)

1422 2037  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Thord -54, Slussen. Olja på duk, 56x124, yttermått inklusive ram: 60x126 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:13)

1422 2025  Oljemålning Olof Bernander. Södermalm. Signerad O Bernander. Olja på duk, 37x45cm, yttermått inklusive ram: 54x61cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:19)

1422 2047  Oljemålning Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerad, daterad 78, "Kungsklippan". Olja på pannå, 40x32, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:44)

1422 2007  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Signerad, daterad 1956, "Stockholm". Olja på duk, 45x65cm, oramad

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:06)

1422 2015  Pastell Gösta Larsson (1912-1978), Sverige. "Sjösättning". Signerad, daterad 1964. Pannå, 26x21 cm, yttermått inklusive ram: 39x34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:21)

1422 2038  Teckningar 2 st, Tusch, Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerad, daterad 1935, Adolf Fredriks kyrka/Fjällgatan. Bildmått: 26x20, yttermått inklusive ram: 36x29 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:37)

1422 2039  Teckningar 4 st blyerts, Per Landström (1910-1999), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: ca 40x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:27)

1422 2033  Textiltavla Kungliga Slottet, KA Almgren, 13x18cm, yttermått inklusive ram: 28x33cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:11)

1422 2018  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, daterad 1959. Bildmått: 37x37, yttermått inklusive ram: 53x53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:47)

1422 2019  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce). Signerad, daterad 59. Bildmått: 45x37, yttermått inklusive ram: 60x49 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:58)

1422 2011  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, daterad 76, Stockholmsmotiv. Bildmått: 30x76cm, yttermått inklusive ram: 43x89cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:44)

1422 2057  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholm. Signerad, daterad -61, med dedikation. Bildmått: 33x54, yttermått inklusive ram: 53x73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 20:13)

1422 2070  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Vasabron, Strömsborg, Stockholm. Signerad, numrerad 306/310. Bildmått: 30x51, yttermått inklusive ram: 49x69 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:32)

1422 2021  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv, vy från Skeppsbron mot Skeppsholmen och Af Chapman. Signerad. Bildmått: ca19x19 cm, yttermått inklusive ram: 22x22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 19:06)

1422 2022  Tusch Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Bildmått: ca 19x19 cm, yttermått inklusive ram: 22x22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 27 september 2021 18:02)