Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 maj 2007 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

469 6001  Afshar Antik, 148x175, jämnt ställvis hårt slitage, lagning, en kortsida saknar ngn knutrad, langettskador, even partly heavier wear, repair, one end missing a few rows of knots, needs new overcast

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6027  Bachtiari Antik , 213x295, fläckar, kortsidor med slitage, stains, ends with damages

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6017  Bachtiari Semi-antik, 204x314

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6020  Bao-tou Antik, figural med lekande tigerungar" 122x198, korroderad, områden med lagningar, corroded, areas with repair

S�ldes inte (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6005  Ghom Tidigt 1900-tal, 212x305, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, even partly heavier wear

S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6023  Hamadan Tidigt 1900-tal, 113x277, fläck, stain

469 6024  Hamadan Tidigt 1900-tal, 152x185, jämnt ställvis hårt slitage, kortsidor med skador, even partly heavy wear, ends with damages

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6002  Karadja Antik, 105x447, jämnt ställvis hårdare slitage, mindre hål, mindre trampveck, even partly heavier wear, minor hole, minor folding wear

S�ldes f�r 8.100 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6022  Kashan Semi-antik, 133x213

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6029  Kelim Antik Daghestan, 149x304, en kortsida med slitage, bruna garnet korroderat, one end with damages, brown pile corroded

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6021  Kerman Semi-antik, figural med fåraherde, 136x194, kortsidor och en långsida med slitage, both ends and one side with wear

469 6032  Kerman Tidigt 1900-tal, 280x390, 15x15 cm skada, en kort sida och en långsida med kantslitage, 15x15 cm damage, one end and one side with wear

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6008  Malayer Antik, 115x195, mindre fläckar, färgblödning, mindre malspår, minor stains, colourbleed, minor mothdamages

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6014  Malayer Antik, 185x373, jämnt ställvis hårdare slitage, områden med lagningar. even partly heavier wear, areas with repairs

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6030  Ningxia Antik meditationsmatta, 63x127

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6025  Shirvan Tidigt 1900-tal, 140x232, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 28 maj 2007 16:00)

469 6028  Väskframsida Antik Jaff kurd, 51x98 , jämnt slitage, långsidor saknar ngn knutrad, even wear, both sides missing a few rows of knots