Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 februari 2014 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

876 1092  Etsning Anders Zorn (1860-1920), 'Vicke', signerad. , 1918, motivet: 19, 8x29, 5 Hjert & Hjert 166. Asplund 281

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:52)

876 1094  Etsning Axel Fridell (1894-1935), 'Leslie Young Hamilton', signerad. , 8/ 12 mm: 23x17, 7

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:59)

876 1147  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Porträtt av Bertil Bull Hedlund, motivet: 10x8

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:36)

876 1146  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Stämpelsignerad, Galärvarvet, motivet: 19x40

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:28)

876 1130  Etsning Bertram Schmiterlöw (1920-2002), Provtryck, Diptyk, stockholmsmotiv, motivet: 12x15

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:28)

876 9403  Etsning Folke Gullby (1912-1982), 'Vinterafton Tjust', 105/300, motivet: 13 x 23

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:50)

876 1159  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Vinterafton, Tjust, 155/300, motivet: 13x22

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:20)

876 1160  Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), "Vassrand", 8/18, motivet: 10x14

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:21)

876 1091  Etsning Hans Johansson (Norsbo), signerad. 1936, "Zorns atelier i Stockholm", motivet: 15x12

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:46)

876 1129  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), 1936, motivet: 14, 5x10

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:28)

876 1093  Etsning Hans Norsbo (1897-1955), signerad. 1938, 'Fönster hos Harry Blomberg', motivet: 22x26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:55)

876 1164  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), "Telefonia", 1934, 62/150, motivet: 34x24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:27)

876 1069  Etsning Lena Cronqvist (f. 1938), 52/ 75, motivet: 17x17

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:48)

876 3300  Fägrlitografi Mats Åkerman, signerad. 2007, man med ballonger, 190/ 240, motivet: 55x39

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:24)

876 7427  Färgetsning Axel Fridell (1894-1935), 1918, Jesus på korset, motivet: 14x9

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:13)

876 1011  Färgetsning Louis Bastin (1912-1979), Barn med boll, 23/ 360, motivet: 55 x 60

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:35)

876 1174  Färgetsning Max Walter Svanberg (1912-1994), 102/145, motivet: 16 x 20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:45)

876 1109  Färgetsning Nils G Stenqvist (1934-2005), "Snäcka", 2/200, motivet: 19x28

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:16)

876 1034  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), 29/ 100, Komposition, motivet: 49 x 37

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:09)

876 1027  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), 29/ 100, komposition, motivet: 49 x 37

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:40)

876 1062  Färgetsning Salvador Dalí (1904-1989), 131/ 175, Japan, bladets mått: 65 x 50

876 1045  Färgetsningar 4 st, Salvador Dalí (1904-1989), Ur Shakespeareserien, 150/ 250, motivet: 17x12

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:00)

876 9282  Färglitografi  5 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), 1981, motivet: 44x58 150 upplaga

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:52)

876 1010  Färglitografi  Albert Johansson (1926-1998), Sign -73, Komposition, 258/ 260, motivet: 31 x 42

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:23)

876 9033  Färglitografi André Masson (1896-1987), 167/200, motivet: 50x35

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:07)

876 1132  Färglitografi  Angelica Wiik (f. 1960), HC-upplaga, motivet: 59x28

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:54)

876 1002  Färglitografi  Ardy Strüwer (f. 1939), 30/ 50, motivet: 50x40

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:07)

876 3256  Färglitografi  Axel Olson (1899-1986), 158/ 260, I trädgård mm: 41x53

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:04)

876 2136  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 226/ 360, motivet: 71x53

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:20)

876 2137  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 96/ 100, motivet: 53x72

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:22)

876 1139  Färglitografi  Bengt Lindström (1925-2008), 260/300, motivet: 30x23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:10)

876 1053  Färglitografi  Bert Håge Häverö (f. 1932), Norrtälje, 324/ 350 mm: 38x45

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:19)

876 1085  Färglitografi  Bert Håge Häverö (f. 1932), Ström kanal, 180/ 360, motivet: 34x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:13)

876 1082  Färglitografi  Berta Hansson (1910-1994), 140/ 260, motivet: 71x36

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:38)

876 1105  Färglitografi  Bruno Karlsson (f. 1927), 242/360, motivet: 27x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:50)

876 1152  Färglitografi  Carl Fredrik Reuterswärd (f. 1934), 173/20, bladets mått: 26x20

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:42)

876 9325  Färglitografi  Carl Fredrik Reuterswärd (f. 1934), 173/200, bladets mått: 20x26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:45)

876 8668  Färglitografi  Deljou Kamy, 13/250, 'Music II', motivet: 50 x 35

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:46)

876 1025  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), 83/ 360, Stilleben, motivet: 56 x 46

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:35)

876 1029  Färglitografi  Einar Jolin (1890-1976), Stilleben med kinaurna, 83/ 360, motivet: 45 x 55

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:52)

876 1086  Färglitografi  Elis Ryberg (1919-1985), H C, motivet: 52x42

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:19)

876 1118  Färglitografi  Elis Ryberg (1919-1985), Södermotiv, 73/325, motivet: 37 x 45

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:31)

876 1127  Färglitografi  Endré Nemes, 241/260, 1971, motivet: 69x48

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:00)

876 1058  Färglitografi  Enrico Baj (1924-2003), 15/ 20, motivet: 59x85

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:37)

876 5551  Färglitografi  Enrico Baj (1924-2003), 15/ 20, motivet: 60x67

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:36)

876 1059  Färglitografi  Enrico Baj (1924-2003), 15/ 20, motivet: 77x60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:35)

876 1057  Färglitografi  Enrico Baj (1924-2003), 15/ 20, motivet: 77x60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:32)

876 1173  Färglitografi  Erik Olson, 1972, 271/350, 62 x 46

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:44)

876 1064  Färglitografi  Ernst Billgren (f. 1957), Sparv i vardagsrum, 157/ 330, motivet: 26 x 33

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:14)

876 1015  Färglitografi  Gösta Werner (1909-1989), 229/ 260, -72, Galjonsbild, motivet: 48 x 38

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:17)

876 1166  Färglitografi  Gunnar Brusewitz (1924-2004), 212/350, Svanar, löst blad, bladets mått: 37 x 48

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:57)

876 1126  Färglitografi  Gunnar Brusewitz (1924-2004), 32/300, motivet: 22x31

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:30)

876 1063  Färglitografi  Hans Arnold (1925-2010), 'Prinsessan och drömmarnas kung' 252/ 360, motivet: 47x34

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:46)

876 9326  Färglitografi  Hans Arnold (1925-2010), 'Änglajakt i Lund, 65/100, motivet: 40x34

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:51)

876 3469  Färglitografi  Johan Lundgren, Interiör med läsand man 204/ 325, motivet: 49x60

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:41)

876 1120  Färglitografi  Karl Axel Pehrson (1921-2005), -83, 356/385, motivet: 49 x 61

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:43)

876 1009  Färglitografi  KG Nilson, "Språk", 62/ 100, 1994, motivet: 35 x 35

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:47)

876 1019  Färglitografi  KG Nilson, 'Natur', 1994, 62/ 100, motivet: 35 x 35

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:31)

876 3422  Färglitografi  KG Nilsson, 1977, 318/ 350, ramens innermått: 65x60

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:58)

876 1046  Färglitografi  Lennart Jirlow (f. 1936), 294/ 310, På balkongen, motivet: 46 x 60

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:22)

876 1138  Färglitografi  Lennart Jirlow (f. 1936), 94/100, motivet: 39x53

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:21)

876 1047  Färglitografi  Lennart Jirlow (f. 1936), Blomsterlandet, 294/ 310, 46 x 60

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:18)

876 1066  Färglitografi  Lennart Lannfjäll, EA (konstnärens exemplar), Sjöfågel, bladets mått: 17 x 21

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:30)

876 1031  Färglitografi  Madeleine Pyk (f. 1934), 130/ 190, signerad, motivet: 63x49

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:17)

876 9394  Färglitografi  Mårten Andersson, 445/460, motivet: 60x70

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:26)

876 1113  Färglitografi  Mona Huss Walin (f. 1944), 9/60, signerad, motivet: 48x69

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:08)

876 1037  Färglitografi oidentifierad konstnär, föreställande Bengt Lindström, bladets mått: 47x52

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:59)

876 8126  Färglitografi  Ola Billgren (1940-2001), signerad. 1962, motivet: 34x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:45)

876 1097  Färglitografi  Olle Nordberg (1905-1986), signerad. 1972, motivet: 64x89

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:08)

876 1054  Färglitografi  Olle Olsson Hagalund (1904-1972), 67/ 110, motivet: 37x50

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:20)

876 9238  Färglitografi  Oscar Reutersvärd (1915-2002), 155/200, motivet: 73x54

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:02)

876 1145  Färglitografi  Oscar Reutersvärd (1915-2002), 82/100, bladets mått: 77x56

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:01)

876 1090  Färglitografi  Oskar Bergman (1879-1963), 39/ 260, Björkbacke, motivet: 53x38

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:26)

876 1170  Färglitografi  Otte Sköld (1894-1958), sign med färgkrita, Sommarmotiv med båt, bladets mått: 65 x 84, löst blad, ej numrerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:46)

876 1117  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), 195/225, motivet: 29x42

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:43)

876 1165  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), Pt, bladets mått: 42 x 58, Dans

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:53)

876 1001  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), PT, Självporträtt, motivet: 41x58

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:05)

876 9142  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), Signerad ej numrerad, ur fredmans epistlar, motivet: 29x42

876 1137  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), Signerad ej numrerad, ur Fredmans epistlar, motivet: 41x58

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:22)

876 1116  Färglitografi  Peter Dahl (f. 1934), ur Fredmans Epistel, signerad, motivet: 24x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:41)

876 1020  Färglitografi  Peter Freudenthal (f. 1938), 111/ 250, Komposition, 1989, motivet: 27 x 33

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:34)

876 1087  Färglitografi  Peter Freudenthal (f. 1938), 1976, 17/ 25, bladets mått: 42x47

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:43)

876 1143  Färglitografi  Philip von Schantz (1928-1998), 30/180, motivet: 26x33

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:06)

876 8399  Färglitografi  Philip von Schantz (1928-1998), signerad. 1979, 21/150, motivet: 29x39

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:12)

876 1112  Färglitografi  Philip von Schantz, signerad. 1983, 2/30, fiskhuvuden, motivet: 27x37

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:14)

876 1005  Färglitografi  Pierre Olofsson (1921-1996), Komposition, 75/ 150, motivet: 38x55

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:21)

876 1008  Färglitografi  Pierre Olofsson (1921-1996), komposition, 91/ 100, bladets mått: 75x53, saknar glas

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:38)

876 1115  Färglitografi  Reinhold Ljunggren (1920-2006), vintermotiv, 100/360, signerad, 29x21

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:42)

876 5654  Färglitografi  Roberto Matta (1911-2002), 73/ 300, motivet: 47x63

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:08)

876 1077  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 'Efter snöstormen', HC-upplaga, rimm: 35x62

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:27)

876 1107  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 168/350, signerad, motivet: 40x53

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:39)

876 1114  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 220/300, motivet: 20x42

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:20)

876 1135  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 357/360, 'Den gamla ångbåten', motivet: 45x32

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:17)

876 1134  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 357/360, Möte på isen, motivet: 35x51

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:15)

876 1133  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), 357/360, Sandhamnshålet, sommar, motivet: 45x32

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:09)

876 1021  Färglitografi  Roland Svensson (1910-2003), onumrerad, motivet: 26x36

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:16)

876 1007  Färglitografi  Roland Svensson 46/ 360, skärgård, motivet: 49x40

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:13)

876 1022  Färglitografi  Rune Jansson, "Reflexer" 106/ 180, bladets mått: 30 x 42

876 1124  Färglitografi  Salvador Dalí (1904-1989), 2/75

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:51)

876 1073  Färglitografi  Stig "slas" Claesson, 63/ 200

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:14)

876 1108  Färglitografi  Stig Claesson Slas (1928-2008), 'Slas', Nybroplan, 64/150, 38x53

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:02)

876 1026  Färglitografi  Stig Claesson Slas (1928-2008), 1980, 329/ 350, Söder, motivet: 40 x 53 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:42)

876 1013  Färglitografi  Sven Jonson (1902-1981), Komposition, 345/ 360, bladets mått: 64 x 94

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:09)

876 1050  Färglitografi  Sven Lidberg (1929-2009), 160/ 270, "Victoria", motivet: 40x25

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:59)

876 1084  Färglitografi  Sven Lidberg (1929-2009), 77/ 280, motivet: 35x27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:09)

876 1072  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), 18/ 260,

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:44)

876 3424  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), 210/ 260, signed. 1955, motivet: 39x59,

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:02)

876 1004  Färglitografi  Sven X:et Erixson (1899-1970), flowers, 87/ 300, signed. , motivet: 50x30,

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:06)

876 1070  Färglitografi  Svenolov Ehrén (1927-2004), Skärgårdsmotiv, 139/ 250, 50x47

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:29)

876 1038  Färglitografi  Théo Tobiasse (f. 1927), 35/ 125, Notre-Dame de Paris, bladets mått: 45x56

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:15)

876 5655  Färglitografi  Ulf Greder (f. 1949), 188/ 360, Butik, motivet: 50x60

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:09)

876 1016  Färglitografi  Uno Vallman (1913-2004), Hamnstad, 154/ 360, motivet: 49 x 64

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:19)

876 1071  Färglitografi  Victor Vasarely (1906-1997), 98/ 250, motivet: 50x50

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:17)

876 1043  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 85/ 125, motivet: 55x48

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:56)

876 1041  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 85/ 125, motivet: 57x48

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 21:00)

876 1042  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 85/ 125, motivet: 60x48

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:56)

876 1044  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 85/ 125, motivet: 60x48

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:56)

876 1040  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 88/ 125, motivet: 48x60

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 21:04)

876 1039  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 88/ 125, motivet: 60x47

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:53)

876 1003  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), HC 39/ 50, Absolut citron, motivet: 78x58

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:11)

876 1156  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 19/125, motivet: 48x60

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:56)

876 9376  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), 19/125, motivet: 60x47

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:48)

876 1119  Färglitografi  Yrjö Edelmann (f. 1941), HC-upplaga, 83 x 59

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:37)

876 7073  Färglitografi9  Jacques Pecnard, Kvinna, 82/ 100, motivet: 47x35

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:29)

876 1142  Färglitografier 4 st, Peter Dahl (f. 1934), 375 serie, "Dansställen", bladets mått: 40x57

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:35)

876 1060  Litografi Albin Amelin (1902-1975), 1952, Trädgårdsmästere, med dedikation, motivet: 42 x 32 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:30)

876 1065  Litografi Cecilia Sikström (f. 1962), EA (konstnärens exemplar), Modell, motivet: 48 x 35

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:22)

876 1032  Litografi Erik Olson, "Sirenernas kvartett", EA (konstnärens exemplar), 1981, motivet: 52 x 51

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:03)

876 7696  Litografi Inge Schiöler (1908-1971), Landskap, signerad 1969, 217/360 motivet: 39x30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:56)

876 1098  Litografi Olle Bonniér (f. 1925), "1950 års tema" signerad 88/175, 59x59 oramad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:53)

876 1048  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Fiskeläge, 71/ 100, motivet: 31x38

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:51)

876 1061  Litografi Rolf Smedman (1929-2000), Emån, 3/ 50, 1972, motivet: 25 x 32, dedikation

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:40)

876 1169  Litografi Staffan Hallström (1914-1976), 'Ingens Hundar', osignerad, 44/75. Bladets mått: 56x70

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:13)

876 1075  Litografi Stig 'Slas' Claesson, 126x270, ramens innermått: 47x62

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:30)

876 1074  Litografi Svenolov Ehrén (1927-2004), 66/ 110, motivet: 40x52

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:15)

876 1099  Litografi Yrjö Edelmann (f. 1941), 'Triangel with paper snake' signerad 283/360

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:59)

876 1161  Mapp  Ola Billgren (1940-2001), 4 blad, Bildstoden, 97/200, 1979, bladets mått: 63x50

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:34)

876 1018  Serigrafi Juha Soisalo (f. 1941), sign -86, 'Tshernobyl', 35/ 50, motivet: 58 x 40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:26)

876 7579  Serigrafi Thomas Baumgärtel, på påse, Der BANANEN-SPRAYER, Köln. signerad 47/ 100, 41, 5x 22

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:25)

876 1035  Serigrafi Victor Vasarely (1906-1997), 216/ 250, Komposition, motivet: 52x 52

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:14)

876 1103  Serigrafi Victor Vasarely (1906-1997), "Blomsterflicka 2" signerad 110/275, motivet: 71x46

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:04)

876 1028  Serigrafi Victor Vasarely (1906-1997), Komposition, 229/ 250, motivet: 50x50

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:48)

876 1024  Serigrafi Victor Vasarely (1906-1997), Komposition, 6/ 250, motivet: 57 x 54

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:33)

876 1012  Träsnitt Adrian van Arkel, 4/ 50, komposition, motivet: 30 x 37

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:39)

876 1067  Träsnitt Karin Mamma Andersson (f. 1962), Sign 2008, 129/ 250, Löst blas, motivet: 44, 5 x 35, bladets mått: 61 x 45

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:12)

876 1051  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Gamla stan, 216/ 350, motivet: 46x73

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:12)

876 1055  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Gamla stan, sign 74, 258/ 360, motivet: 32x43

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:22)

876 1049  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, 180/ 310, 1969, motivet: 58x48

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:56)

876 1052  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Slussen, 216/ 250, motivet: 46x73

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:17)

876 9234  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv, PT, signerad, motivet: 32x57

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 20:55)

876 1104  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), vintermotiv, 139/420, signerad, -79, motivet: 43x50

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 19:37)

876 1144  Utställningskatalog  Liljevalchs Konsthall, nr. 219. Baertling/Jacobsen, Mortensen, med serigrafier, 2 st. Baertling, 2 st. Jacobsen, 2 st. Mortensen. osignerade. 2 serigrafier av Josef Albers medföljer

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 februari 2014 18:31)