Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 1 mars 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1382 3419  Affisch Cramér Baletten, Svenska Riksteatern, bladets mått: 99x69cm, yttermått inklusive ram: 101x72cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:27)

1382 4404  Akvarell André Krafft, Signerad, Point Nouef, 18x25, yttermått inklusive ram: 35x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:16)

1382 4403  Akvarell Lars Norrman (1915-1979), Sverige, Bolivia. Signerad, 9x18 cm, yttermått inklusive ram: 23x31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:47)

1382 3259  Akvarell Mogens Balle (1921-1988), Danmark. Monogramsignerad. Motivet: 33x24cm, yttermått inklusive ram: 55x45cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:18)

1382 4057  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad. Motivet: 47x30cm, yttermått inklusive ram: 66x49cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:50)

1382 4281  Akvareller 2 st, Nuno. Signerad 87-90. Motivet: 28x20 33x15, yttermått inklusive ram: 52x35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:33)

1382 4058  Allmoge 5 delar. Längd: 55-7 cm, djup: 10-25 cm, höjd: 2-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:01)

1382 4634  Arbetslampor 2 st, Industri. Höjd: 98-115 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:43)

1382 3060  Armband + örhängen, 3 delar, silver, Ryssland, nielloarbete. Diameter: ca 6 cm. Längd: ca 4 cm, vikt: 30 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:36)

1382 4225  Armband silver, Lapis lazuli, etui. Längd: 20 cm. Vikt: 15,5 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:25)

1382 4429  Askkopp + skål, 2 delar, silver, Spanien / Sverige. Diameter: 12-14, vikt: ca 320g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:59)

1382 3150  Assietter 11 delar, Johan Ekelund, Ystad. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:10)

1382 4053  Assietter 12st, Royal Copenhagen, blomstermotiv. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:23)

1382 4573  Barnstol omkring 1900, bemålad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:56)

1382 4318  Barskåp 1940-/50-tal, mahogny, FM Förenade Möbelfabrikerna Linköping, etikett. Bredd: 80, djup: 30 cm, höjd: 92 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:38)

1382 4523  Barstol Thonet-modell

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:16)

1382 4040  Bestick silver, Rosenholm, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Jacob Ängman, 29 delar. Längd: 11,5-19,5 cm, bruttovikt: ca 1250 g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:27)

1382 4374  Bestickuppsättning 120 del ca, CG Hallberg, nysilver

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:16)

1382 4270  Bestickuppsättning ca 60 delar, Nysilver. Längd: 13-23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:56)

1382 4109  Blandteknik Einar Forseth (1892-1988), Sverige. Signerad. Motivet: 20x29cm, yttermått inklusive ram: 34x42cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:37)

1382 4554  Blandteknik H Sjöström. Signerad, daterad -56, "Birger Jarl". Motivet: 28x40, yttermått inklusive ram: 44x55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:11)

1382 4483  Blandteknik N Acker, Interiör med figurer, Signerad, 46x39, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:27)

1382 4103  Blandteknik Paul Gavarni (1804-1866), Sverige. Ej signerad. Motivet: 27x19, yttermått inklusive ram: 42x31cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:17)

1382 4591  Blandteknik Stefan W Igelström (f. 1953), Sverige. Signerad, daterad -88, Äpple. Motivet: 9x9, yttermått inklusive ram: 28x25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:34)

1382 4494  Blomsterbord Jugend, metall, bemålat. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:07)

1382 4261  Blomsterbord längd: 95 cm, djup: 25 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:02)

1382 4506  Blomsterbord Rotting på metallunderrede. Bredd: 84 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:55)

1382 2008  Blyerts 2 st, Ivar Morsing (f. 1919), Sverige. Landskap & Interiör med figurer. Signerade, -63. Motivet: 24x29, yttermått inklusive ram: 32x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:11)

1382 4313  Bokhylla 1940-/50-tal, mahogny, FM Förenade Möbelfabrikerna Linköping, etikett. Bredd: 110, djup: 30 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:28)

1382 4315  Bokhylla 1940-/50-tal, mahogny, FM Förenade Möbelfabrikerna Linköping, etikett. Bredd: 110. Djup: 30 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:01)

1382 4548  Bokhylla 2 sektioner, vitrindel. Bredd: 90, djup: 45 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:09)

1382 4229  Bokhylla Funkis, Björk. Bredd: 160, djup: 27 cm, höjd: 92 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:15)

1382 4239  Bokhylla mahogny, Gustaviansk stil. Bredd: 206, djup: 29 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:56)

1382 4349  Bokhylla mahogny. Bredd: 128, djup: 30 cm, höjd: 156 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:14)

1382 4471  Bokhylleskåp 1940-tal, Alm, Svenska Möbelfabrikerna AB, Bredd: 90 cm. Djup: 28 cm, höjd: 93 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:53)

1382 4472  Bokhylleskåp 1940-tal, björk, Bredd: 125 cm. Djup: 25 cm. Höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:23)

1382 4474  Bokhylleskåp 2 sektioner, med mallandel, 1960-tal, teak. Bredd: 62 + 87 + 90, djup: 45 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:34)

1382 4350  Bokhylleskåp Jugend, senare bemålning. Bredd: 165 cm. Djup: 35 cm, höjd: 154 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:48)

1382 4348  Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 135, djup: 30 cm, höjd: 136 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:20)

1382 4286  Bokskåp 1930-tal. Bredd: 150, djup: 32 cm, höjd: 135 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:05)

1382 4064  Bokskåp ekiperingsskåp, tidigt 1900-tal. Bredd: 87 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:59)

1382 4146  Bokverk 2 delar, Erik Dahlbergh, Suecia Antiqua et Hodierna, 1856

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:09)

1382 3225  Bokverk Gustaf V, Med etsning av Axel Fridell, No 17, Tryckt 1933

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:03)

1382 4605  Bonad 145x167 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:33)

1382 4094  Bord Längd: 114 cm. Djup: 74 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:38)

1382 4240  Bord nyrenässans, med låda, senare bemålning. Bredd: 108 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:49)

1382 4512  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 45, diameter: 47 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:10)

1382 3474  Bordslampa Bergboms. Höjd: 66cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:43)

1382 4393  Bordslampa Ekenäs, 1967. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:26)

1382 4090  Bordslampa Keramik, Kina. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:31)

1382 4016  Bordslampa Keramik, mässing. Höjd: 56cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:23)

1382 4371  Bordslampa Kina, keramik. Höjd: 61cm

1382 4379  Bordslampa Kina, modifierad vas. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:29)

1382 4297  Bordslampa mässing, Boréns, Borås. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:32)

1382 4298  Bordslampa mässing, Örsjö. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:12)

1382 4390  Bordslampa med plåtskärm. Höjd: 45 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:05)

1382 4072  Bordslampa Omgjord fotogenlampa. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:41)

1382 4376  Bordslampa Plåtskärm. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:41)

1382 4385  Bordslampa Teak. Höjd: 40 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:30)

1382 4492  Bordslampfot Kosta, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:43)

1382 4213  Bordslampfot mässing. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:38)

1382 4015  Bordslampfötter 2 st, mässing. Höjd: 56-57cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:31)

1382 4187  Bordslampfötter 2 st, Porslin. Höjd: 35-46 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:01)

1382 4017  Bordslampfötter Ett par. Höjd: 35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:03)

1382 4377  Bordslampor ett par, mässing. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:26)

1382 4038  Bordslampor ett par, Orrefors, design: Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Märkta RD 1566. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:18)

1382 4033  Bordstabletter 12+ 12 st, Georg Jensen, 17x35 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:26)

1382 4034  Bordstabletter 4+ 4 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 40-41 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:58)

1382 4145  Borstar & silverdelar 8 delar. Längd: 12-18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:37)

1382 4081  Brasgaller Olle Hermansson, Husqvarna Vapenfabriksaktiebolag, gjutjärn, 1900-tal, ej märkt, Höjd: ca 46 cm, Bredd: ca 48 cm.

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:03)

1382 2034  Bricka "Della Robbia", Plast, Mario Luca Giusti, 58x44 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:01)

1382 3413  Bricka Gefle, Eugen Trost, 1948. Längd: 51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:11)

1382 4519  Bricka Marmor, 26x54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:58)

1382 4442  Brickor 3 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike, Firma Svenskt Tenn. Längd: 55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:22)

1382 4268  Byrå 1800-tal, Furu. Bredd: 98, djup: 49 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:56)

1382 4473  Byrå 1940-tal, bemålad. Bredd: 82 cm. Djup: 42 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:17)

1382 4510  Byrå Ek. Bredd: 55, djup: 28 cm, höjd: 120 cm, nutida

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:07)

1382 4325  Byrå England. Bredd: 41, djup: 30 cm, höjd: 76 cm

1382 4126  Byrå Med stenskiva. Bredd: 64 cm. Djup: 32 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:42)

1382 4507  Byrå Rokokostil, intarsia. Bredd: 73, djup: 38 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:26)

1382 4459  Byrå Rokokostil, med marmorskiva. Bredd: 90, djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:14)

1382 4511  Byrå Rokokostil. Bredd: 89, djup: 48 cm, höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:39)

1382 4550  Champagneglas 12st, Boda. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:21)

1382 3437  Champagneglas 7 st. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:02)

1382 4344  Champagneglas 8 + 2 st, Orrefors, Helena. Höjd: 20-23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:23)

1382 4280  Chiffonjé 1800-tal. Bredd: 111, djup: 55 cm, höjd: 136 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:01)

1382 4357  Cigarettetui silver, 10x11 cm, Vikt: ca 190 g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:15)

1382 4223  Collier odlade saltvattenspärlor, silverlås. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:14)

1382 3392  Cykel 1950-tal, "Hermes", Nymans Verkstäder, Uppsala. Längd: 170 cm. Höjd: 108 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:39)

1382 4089  Dalahästar 7st. Höjd: 7-15cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:59)

1382 3473  Damarmbandsur 14k, Nidor Star Incablock, bruttovikt: 6,5g, boettens, diameter: 1,8 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:11)

1382 4536  Docksäng 1800-tal. Längd: 31 cm, djup: 30 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:39)

1382 4295  Dragspel i väska, Dari. Längd: 42 cm, djup: 44 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:06)

1382 4408  El-ljusstake längd: 42 cm, höjd: 31 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:48)

1382 4535  Eldset Metall. Höjd: 83cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:28)

1382 4282  Emaljmålning Lill Stina Blomdahl. Signerad -70"som en bro över mörka vatten", 45x65 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:29)

1382 4264  Emmafåtöljer ett par

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:35)

1382 4354  Etagebord Bemålat. Bredd: 54. Djup: 36 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:17)

1382 4569  Etagebord Sent 1800-tal, Bemålat. Bredd: 58, djup: 39 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:48)

1382 4037  Etsning + litografi, Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Yttermått inklusive ram: 30x34 respektive 34x38 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:01)

1382 4391  Etsning Björn von Rosen (1905-1989), Sverige, Häger, Kew Gardens, 1928. Signerad. Motivet: 16x29, yttermått inklusive ram: 27x40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:25)

1382 4558  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 38/100, daterad -66, "Luftrum". Motivet: 29x39, yttermått inklusive ram: 44x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:18)

1382 4002  Etsningar 2 st, Gérard Titus-Carmel (f. 1942), Frankrike. Signerad, numrerad 86/100 respektive 25/100, daterad -74. Bladets mått: ca 75x56 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:22)

1382 4446  Fällstol modell Cuba, Morten Gøttler, Poul Jeppesen, PJ Furniture, Danmark. Ram i bok, sits och rygg sträcks i sadelgjord. Bredd: 61 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:19)

1382 4277  Färgetsning . Signerad. Motivet: 16x9, yttermått inklusive ram: 37x29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:06)

1382 4079  Färgetsning Hans Wigert (1932-2015), Sverige. "Grönt gräs och gröna skogar". Signerad. Motivet: 26x32cm. Bladets mått: 40x44cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:13)

1382 4542  Färgetsning Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 20/75, daterad 1987. Motivet: 63x46, yttermått inklusive ram: 81x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:10)

1382 4008  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 25/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:08)

1382 4007  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Paradis II", 1989, Haskel 226. Signerad, numrerad 6/90. Oramat löst blad, etsning + handkolorering. Bladets mått: 87,5x68 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:11)

1382 4003  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad 47/50. Etsning + handkolorering. Bladets mått: ca 50x40 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:31)

1382 4157  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 165/290, bladets mått: 84x60cm, oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:01)

1382 4155  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 196/290. Bladets mått: 43x30cm, oramad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:02)

1382 4154  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 196/290. Bladets mått: 59x43cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:53)

1382 4156  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 93/290. Bladets mått: 42x29cm, oramad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:31)

1382 4332  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 85/250. Motivet: 54x36cm. Bladets mått: 80x60cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:59)

1382 4563  Färglitografi Björn Lindroth (1931-1999), Sverige, Marin. Signerad, numrerad 73/280. Motivet: 35x50, yttermått inklusive ram: 47x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:21)

1382 4151  Färglitografi Claude Weisbuch (f. 1927), figurer. Signerad, numrerad 140/200. Bladets mått: 56x55cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 3 mars 2021 05:39)

1382 4620  Färglitografi efter Matisse, Blue nude, 57x42, yttermått inklusive ram: 72x56 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:30)

1382 4452  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. PT -52, ej signerad, oramat löst blad. Bladets mått: 60x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:59)

1382 4276  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 96/500, daterad -68. Motivet: 20x56, yttermått inklusive ram: 30x69 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 21:02)

1382 4158  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 135/290, bladets mått: 60x83cm, oramad

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:19)

1382 4105  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 194/290. Motivet: 30x41cm, yttermått inklusive ram: 43x52cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:06)

1382 4100  Färglitografi Leida Rives (1915-1989), Sverige. Signerad, numrerad 32/300, komposition. Motivet: 36x44cm. Bladets mått: 46x54cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:35)

1382 9002  Färglitografi Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Interiör "A & BCDEF". Signerad, numrerad 33/99, daterad 1972. Oramat löst blad, 74x58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:33)

1382 4312  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Veranda. Signerad, numrerad 52/250. Motivet: 33x41cm. Bladets mått: 47x58cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:56)

1382 4319  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Mariaberget. Signerad, numrerad 70/210. Bladets mått: 70x54cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:16)

1382 4323  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 145/450,1997. Motivet: 51x36cm. Bladets mått: 63x46cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:56)

1382 4322  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 73/460,1980. Bladets mått: 75x53cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:42)

1382 4324  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 81/380. Motivet: 52x39cm. Bladets mått: 65x50cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:43)

1382 4593  Färglitografi Mona Starfelt (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 188/250, daterad 1983, Köksbordet. Motivet: 54x55, yttermått inklusive ram: 65x68 cm

1382 4153  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 101/250, daterad 90. Motivet: 60x53cm, yttermått inklusive ram: 90x82cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:15)

1382 4326  Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad, numrerad 52/200. Motivet: 39x51cm. Bladets mått: 47x63cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:33)

1382 4328  Färglitografi Pär Andersson (1926-2015), Sverige. Signerad, numrerad 77/240. Motivet: 36x49cm, bladets mått: 50x63cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:32)

1382 4310  Färglitografi Per Julius (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 203/360. Motivet: 34x46cm, bladets mått: 45x56cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:28)

1382 4311  Färglitografi Per Julius (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 268/275. Motivet: 48x33cm, bladets mått: 62x45cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:56)

1382 4503  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 31/310. Motivet: 24x43, yttermått inklusive ram: 44x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:41)

1382 4330  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Motivet: 29x23cm, bladets mått: 47x37cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:39)

1382 4316  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 46/280. Motivet: 21x11cm. Bladets mått: 33x21cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:54)

1382 4450  Färglitografier 2 st, Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Skutor. Signerad, numrerad 119/280 och 2/260. Bladets mått: ca 80x60 cm respektive ca 60x65 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:05)

1382 4006  Färglitografier 3 st. Lowell Nesbitt (1933-1993), USA. Signerade, numrerade 6/99, daterade 1972. Oramade lösa blad, 74x58 cm respektive 53x70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:36)

1382 3223  Färglitografier 5 + 1 st, Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. 5 st Sjösala ängar. Signerad, daterad 1975, oramade lösa blad, 47x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:53)

1382 4402  Färglitografier 5 st i mapp, Stig Claeson slas. Signerad, numrerad 179/300. Bladets mått: 50x56 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:15)

1382 4011  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Gröna grenar". Signerad, numrerad 68/75, daterad 1976, oramat löst blad. Motivet: ca 71x50 cm. Bladets mått: ca 106x79 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:38)

1382 4113  Färgserigrafi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. "Höstens grenar". Signerad, numrerad 65/75, oramat löst blad. Bladets mått: ca 106x78 cm. Motivet: 82x58,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:26)

1382 4116  Färgserigrafi Robert Rahway Zakanitch (f. 1935), USA. "Old World Series". Signerad, numrerad 12/49, daterad 1979. Oramat löst blad. Bladets mått: 76x127 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:40)

1382 4030  Fat Konstglas, Mats Jonasson, Målerås, Signerad, diameter: 33 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:38)

1382 4526  Fat silver, Mexico, 15x15 cm, Vikt: ca 190 g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:48)

1382 4355  Fåtölj + fotpall, Ekornes

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:36)

1382 4256  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige, Samspel

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:33)

1382 4398  Fåtölj Rokokostil

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:07)

1382 4263  Fåtöljer ett par, OPE, mahogny

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:11)

1382 4360  Fåtöljer Ett par, på hjul

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:45)

1382 4185  Figurin Bing & Grøndahl. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:42)

1382 4287  Figurin M. H Fritz, Rosenthal, Porslin. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:41)

1382 4184  Figuriner 2 st, Rosenthal, hundvalp/kanin, Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:31)

1382 4129  Figuriner 3 st, Porslin, bland annat B&G. Höjd: 11-31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:06)

1382 4532  Figuriner 5 st, Spanien. Höjd: 15-32cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:50)

1382 3216  Fiskgryta + bulkruka, 2 delar, Koppar, Tidigt 1900-tal, Lock märkt Johan Eriksson Stockholm. Längd: 58 Dia: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:40)

1382 4293  Flintlåsgevär 1800-tal. Längd: 140

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:45)

1382 4303  Flintlåspistol 1800-tal. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:54)

1382 3081  Fruktknivar 6 st, Silver / träskaft, "JW", 1894. Längd: 17 cm, Vikt: ca 115 g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:15)

1382 4047  Glas 10st. Höjd: 7cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:06)

1382 4343  Glas 11+ 6+ 4, st, Orrefors. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:45)

1382 4218  Glas 4 delar, Reijmyre Glasbruk, rött glas. Höjd: 17-27cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:41)

1382 4232  Glas 6 st, Pukeberg. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:41)

1382 4643  Glas 6 st. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:24)

1382 4363  Glas Orrefors, Nils Landberg (1907-1991), Sverige, 8+ 8 st. Höjd: 12-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:24)

1382 4192  Glasmålning Orientaliska, 50x35, yttermått inklusive ram: 57x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:32)

1382 4644  Glasservisdelar 30 del ca, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "Diamant", Kosta. Höjd: 7-15 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:42)

1382 4496  Golvlampa 1970-tal, mässing och glas. Höjd: 148

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:15)

1382 4299  Golvlampa Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Mässing. Höjd: 132 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:25)

1382 4180  Golvlampa Kare Design, 90-tal. Höjd: 160 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:30)

1382 4342  Golvlampa Teak Mässing. Höjd: 140

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:45)

1382 4497  Golvlampa trä och mässing. Höjd: 148

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:18)

1382 4075  Golvlampa Trä. Höjd: 174cm

1382 4018  Golvlampfot mässing, trä. Höjd: 129cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:33)

1382 4098  Golvvas Tyskland. Höjd:

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:39)

1382 4027  Gouache Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, daterad -55, landskap med hus, 25x63, yttermått inklusive ram: 41x79 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:06)

1382 7031  Grafiskt blad Gicléetryck, Anette Claesson, Sverige. "Rebirth". Signerad, numrerad 17/50. Oramat löst blad, ca 38x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:33)

1382 3396  Herrbetjänt Fällbar, trä. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:39)

1382 4427  Herrbetjänt Furu. Höjd: 100 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:05)

1382 4255  Herrur 18k guld, Certina New Art. Diameter: 34mm, gravyr, bruttovikt: 26,5g.

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:18)

1382 4598  Jalusiskåp Tidigt 1900-tal, Ek. Bredd: 76. Djup: 54 cm, höjd: 163 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:35)

1382 4092  Jordglob höjd: 60cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:57)

1382 4362  Kaffegods 6 delar, Arabia. Risporslin

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:41)

1382 4388  Kaffegods 8 delar, Arabia

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:14)

1382 4054  Kaffekoppar 11st, + 3 st, med fat, Hald, Karlskrona. Höjd: 5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:41)

1382 4266  Kaffeservis ca 30 delar, Blå Blom Gustavsberg.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:08)

1382 3293  Kaffeservis Hackefors, 16 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:40)

1382 4340  Kamferkista Asien, trä. Bredd: 78, djup: 40 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:49)

1382 4541  Kandelaber & ljusstake höjd: 7-22cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:24)

1382 4513  Kanna Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige, Rörstrand, flintgods. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:02)

1382 4162  Kanna & fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg. Höjd: 24cm, längd: 33cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:35)

1382 4164  Käppar 3 st. Höjd: 89-90cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:27)

1382 4196  Karaffer 2 st, Boda. Höjd: 16-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:36)

1382 4197  Karaffer 4 st, Orrefors/Kosta. Höjd: 20-27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:11)

1382 4576  Karmstol

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:26)

1382 4327  Karmstol Gustaviansk stil, nutida

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:20)

1382 4615  Karmstolar + bord, 3 delar, Ny-Louis seize, mahogny / mässingsdekor. Höjd: 75

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:24)

1382 4449  Karmstolar Ett par, empire, Baltikum/Ryssland, mahogny

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:39)

1382 4397  Karmstolar Ett par, Rokokostil.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:40)

1382 4623  Keramikplatta Kina, 24x28cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:28)

1382 4249  Klackring 18k guld, med vit sten, storlek: 20½. Vikt: 10,7g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:43)

1382 4224  Knappar 9 st, 1922. Diameter: 3,5. Vikt: ca 40 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:39)

1382 4428  Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:59)

1382 4333  Kökspall 1950-tal. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:08)

1382 4447  Kolteckning Hasse Lindroth (f. 1938), Sverige, monogramsignerad, 1966, "krigsbild". Motivet: 57x69cm, yttermått inklusive ram: 75x86cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:14)

1382 4095  Konsolbord Längd: 79 cm. Djup: 40 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:08)

1382 4579  Konstglas 3 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige, flaskor, Kosta Boda. Höjd: 20-24 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:39)

1382 4411  Konstglas 4 delar, bland annat Boda. Höjd: 9-20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:26)

1382 4191  Konstglas 8 delar, bland annat Orrefors. Höjd: 3-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:05)

1382 3121  Kopparstick Efter Paul Rubens, Korsfästelsen, ej signerad, 60x42cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:54)

1382 4152  Kopparstick Paris. Motivet: 29x40cm, yttermått inklusive ram: 46x57cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:16)

1382 4065  Krus 4 st, Höganäs. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:53)

1382 4424  Lackskåp Asien, Bredd: 63cm. Djup: 38cm. Höjd: 103 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:43)

1382 4574  Lampbord Ett par, Onyx / mässing. Bredd: 65, djup: 65 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:41)

1382 4128  Lampbord höjd: 71cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:26)

1382 4495  Lampbord rokokostil, valnöt och mahogny. Bredd: 57, djup: 37 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:56)

1382 4635  Leksaker 3 delar, Japan. Längd: 11-16 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:16)

1382 4148  Leksaksbilar 5 st. Längd: 10-15cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:59)

1382 4227  Linneskåp mahogny. Bredd: 115, djup: 42 cm, höjd: 117 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:40)

1382 4594  Litografi Bengt Nordenborg (f. 1938), Sverige, "Progressiv expansion". HC-upplaga (hors de commerce). Signerad. Motivet: 47x63, yttermått inklusive ram: 63x78 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:23)

1382 3243  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:32)

1382 4123  Ljuskrona mässing. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:47)

1382 4096  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:10)

1382 4093  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:01)

1382 2035  Ljusstakar + fat & dosa, 4 delar, mässing, Giulio Mattavelli & Skultuna. Höjd: 20 cm, diameter: 7,5-18

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:58)

1382 4231  Ljusstakar 2 par, glas. Höjd: 12-24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:52)

1382 4467  Ljusstakar 3 st, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland, "Arkipelago", Iittala. Formgjutet klarglas. Höjd: 9-22 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:09)

1382 4366  Ljusstakar ett par, Glas, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:58)

1382 4335  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:13)

1382 4358  Ljusstakar ett par, nysilver, nyrokoko. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:20)

1382 4481  Ljusstakar Ett par, omkring 1900. Höjd: 39,5 cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 21:05)

1382 4582  Ljusstakar Ett par, silver, nyrokoko. Höjd: 18 cm, bruttovikt: ca 888 g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:01)

1382 4036  Ljusstakar ett par, Tenn, 1931. Höjd: 20,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:46)

1382 4477  Ljusstakar silver, 830, Ett par. Höjd: 12cm, bruttovikt: 436g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:19)

1382 4124  Ljusstake "Skatelöv". Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:20)

1382 4628  Lockurna 1800-tal, Kina. Höjd: 31 + träsockel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:11)

1382 4531  Lockurna Kina. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:48)

1382 4331  Målarstege modell äldre, trä. Höjd: 115

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:46)

1382 4448  Marmorskiva till byrå, 96x46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:33)

1382 4546  Mat / soffbord 1960-tal, teak, Bord 130, djup: 112 cm, höjd: 71 cm, Soffbord, djup: 61, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:09)

1382 4271  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110. Höjd: 73 cm, 2 st iläggsskivor a 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:24)

1382 4380  Matbord Gustaviansk stil. Diameter: 110cm. Höjd: 72cm, 2st läggskivor, 2x45cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:59)

1382 4545  Matbord Längd: 140 cm. Djup: 70 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:14)

1382 4059  Matsalsgrupp 5 delar, teak. Längd: ca 138-242 cm. Djup: 77 cm. Höjd: 74 cm, 2 iläggsskivor a 52cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:36)

1382 4389  Matsalsskåp Gustaviansk stil, Linköpings möbelindustri AB, Bredd: 114 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 175 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:03)

1382 4580  Matservis 55 del ca, Rörstrand, "Astoria"

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:45)

1382 4387  Matservis Arabia, 27 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:33)

1382 4373  Matservis Tjeckien, ca 55 delar

1382 4085  Matservisdelar 18 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Prunus, Gustavsberg 1962-1974, kromotryckt dekor med plommon i blått, grönt och svart

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:29)

1382 3079  Matservisdelar 26 delar, "Åsa", Rörstrand

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:17)

1382 4491  Matservisdelar 34 delar, Rörstrand, Grön Anna

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:36)

1382 4219  Matservisdelar 6 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Picknick, Rörstrand

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:03)

1382 4465  Matservisdelar ca 100 delar, Royal Copenhagen, Blå Blomst

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:07)

1382 4051  Matservisdelar ca 30 delar, Pia Rönndahl (f. 1953), Sverige. Sundborn, Rörstrand

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 21:01)

1382 4566  Matservisdelar ca 50 delar, Tyskland

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:56)

1382 4045  Matservisdelar ca 70 delar, Bavaria, Edelstein

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:44)

1382 4609  Matta Kasthall, Galleri, 86x320 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:31)

1382 4608  Matta Kina, 88x170 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:13)

1382 4415  Matta Kina, 91x152 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:55)

1382 4610  Matta Kina, 94x178 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:58)

1382 4418  Matta orientalisk, 104x156 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:38)

1382 4604  Matta orientalisk, 130x210 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:07)

1382 4602  Matta orientalisk, 157x212 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:28)

1382 4603  Matta orientalisk, 205x305 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:19)

1382 4607  Matta orientalisk, 91x165 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:12)

1382 4606  Matta orientalisk, Afghan, 138x220 cm

1382 4246  Matta Orientalisk, ca 230x325cm

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:58)

1382 4611  Matta orientalisk, Galleri, 80x320 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:47)

1382 4076  Matta Orientalisk, galleri, 83x340 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:48)

1382 4267  Matta orientalisk, Galleri, Pakistan, 77x297 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:26)

1382 4437  Matta orientalisk, Hamedan, ca 1910-1920, ca 112x208 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:16)

1382 4433  Matta orientalisk, Kurd, ca 1880-1900, ca 128x216 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:49)

1382 4416  Matta orientalisk, Nain, 153x247 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:33)

1382 4265  Matta orientalisk, Pakistan, 138x215 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:18)

1382 4414  Matta orientalisk, Pakistan, Galleri, 82x337 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:37)

1382 4441  Matta orientalisk, Semiantik, 139x199 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:15)

1382 4190  Mattallrikar 6 st, "Jonas", Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, diameter: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:26)

1382 4493  Modellskepp längd: 64 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:03)

1382 4462  Mynt 21,6K, Iran. Diameter: 22mm, vikt: 8,1g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:58)

1382 4460  Mynt 21,6K, Louis XVIII, 20 Franc, Roi De France, år 1819. Diameter: 21mm, vikt: 6,3g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:37)

1382 4383  Nattygsbord Ett par, Bredd: 29 cm. Djup: 25 cm. Höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:07)

1382 4417  Nattygsbord Ett par, Gustaviansk stil. Bredd: 49 cm. Djup: 34 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:46)

1382 4484  Oljemålning + blyerts, Eric Nordlöw (1908-1983), Sverige. Signerade, yttermått inklusive ram: 25x33 & 54x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:07)

1382 4178  Oljemålning A L Terni, Signerad, Italiensk kustbild. Olja på duk, 68x105, yttermått inklusive ram: 78x116 cm

1382 4029  Oljemålning Adolf Säfve, Landskap, Signerad. Olja på pannå, 29x59 cm, yttermått inklusive ram: 37x67

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:30)

1382 4165  Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 26x34cm, yttermått inklusive ram: 30x37cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:22)

1382 4066  Oljemålning Bertil Waldemar. Signerad. Olja på duk, 50x60cm, yttermått inklusive ram: 65x76cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:07)

1382 4175  Oljemålning Björn Hallström (1916-1982), Stilleben. Signerad, daterad -80. Olja på duk, 59x67, yttermått inklusive ram: 64x71 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:47)

1382 4173  Oljemålning Björn Hallström (1916-1982), Sverige. Interiör med kakelugn. Signerad, daterad -78. Olja på duk, 73x55, yttermått inklusive ram: 76x58 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:15)

1382 3048  Oljemålning Björn Roar Stenseth (1938-2009), Norge. Fjällstuga Norge. Signerad. Olja på duk, 58x98 cm, yttermått inklusive ram: 75x115 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:44)

1382 4589  Oljemålning blomsterstilleben, Signerad. Olja på pannå, 10x8, yttermått inklusive ram: 31x29 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 21:05)

1382 3074  Oljemålning Bror Ljunggren (1884-1939), Gårdsmotiv med höns, Signerad. Olja på pannå, 18x13, yttermått inklusive ram: 34x30 cm

1382 4461  Oljemålning Bror Tellström (1891-1983), Sverige. Landskap. Signerad B Tellström. Olja på pannå, 37x49cm, yttermått inklusive ram: 50x63cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:41)

1382 4488  Oljemålning Dufström. Signerad, daterad -54. Olja på duk, vårvinter, 34x41, yttermått inklusive ram: 46x52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:52)

1382 4409  Oljemålning Ebbe Eberhardson (f. 1927), Sverige, hästar på Öland. Signerad. Olja på pannå, 16x47 cm, yttermått inklusive ram: 24x66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:24)

1382 4382  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 26x20, yttermått inklusive ram. 46x40 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:59)

1382 4486  Oljemålning Eric Nordlöw (1908-1983), Sverige. Hedemora. Signerad. Olja på pannå, 31x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:52)

1382 4167  Oljemålning Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, daterad 1967. Olja på duk, 23x40cm, yttermått inklusive ram: 34x50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:22)

1382 4067  Oljemålning Ernst Wrede (1907-1973), Sverige. Signerad, blomsterstillben. Olja på duk, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 62x73cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:08)

1382 9202  Oljemålning Gunnar Frössén (f. 1948), Sverige. Komposition. Signerad a tergo. Olja på duk, 27x34cm, yttermått inklusive ram: 33x40cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:49)

1382 4394  Oljemålning Gustav Arne (f. 1925), Sverige, Landskap, ej signerad. Olja på pannå, 21x15, yttermått inklusive ram: 24x18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:50)

1382 4562  Oljemålning Hans Christian Holmgren. Signerad a tergo. Olja på duk, under huven, 91x91, yttermått inklusive ram: 93x93 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:09)

1382 4559  Oljemålning Hans Prins (f. 1908), Sverige, "Musik vid Siljan". Ej signerad. Olja på pannå, 120x98cm, yttermått inklusive ram: 129x107cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:42)

1382 4557  Oljemålning Hans Prins (f. 1908), Sverige. Signerad, daterad 1975. Olja på duk, 59x80cm, yttermått inklusive ram: 61x82cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:07)

1382 4410  Oljemålning Helge Cardell (1902-1972), Sverige. Signerad, "svart gavel". Olja på duk, 32x45, yttermått inklusive ram: 42x55 cm

1382 4301  Oljemålning Herman Lindqvist, Stuga. Signerad, daterad -92. Olja på duk, 29x43, yttermått inklusive ram: 44x59 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:41)

1382 4565  Oljemålning Hj Kröger, Kuststad marknad. Signerad. Olja på pannå, 54x60, yttermått inklusive ram: 63x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:40)

1382 4049  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Signerad, daterad 84. Olja på pannå, 34x48cm, yttermått inklusive ram: 51x65cm

1382 4245  Oljemålning Jurgen von Konow (1915-1959), Sverige, Signerad, "Motiv från Söndrum". Olja på pannå, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 51x59cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:16)

1382 4176  Oljemålning Kina, Figurer, modell äldre, På glas, 35x48, yttermått inklusive ram: 39x52 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:13)

1382 3012  Oljemålning Klaus Clausmeyer (1887-1968), Tyskland. Porträtt. Signerad. Olja på duk, 59x48cm, yttermått inklusive ram: 75x66cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:09)

1382 4274  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige, Signerad. Olja på pannå, 49x60, yttermått inklusive ram: 65x77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:17)

1382 4272  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige, Signerad. Olja på pannå, 60x49, yttermått inklusive ram: 78x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:05)

1382 4042  Oljemålning Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. "Diskbänk på gång". Signerad. Olja på duk, 35x40 cm, yttermått inklusive ram: 41x46 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:49)

1382 4041  Oljemålning Kristina Jöred (1913-2003), Sverige. "Morgontidiga". Signerad. Olja på duk, 42x35, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:53)

1382 4110  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 33x40cm, yttermått inklusive ram: 44x52cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:55)

1382 3255  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, landskap. Olja på pannå, 38x35cm, yttermått inklusive ram: 52x59cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:22)

1382 4552  Oljemålning Louis Renzoni (f. 1952), USA, "Generous Minded". Signerad och daterad a tergo 1985, akryl på duk, 178x107 cm, oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:14)

1382 3431  Oljemålning Mats Hådell (f. 1958), Sverige. Röd stuga. Signerad. Olja på duk, 49x60, yttermått inklusive ram: 67x76 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:55)

1382 3106  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Lök. Signerad. Olja på duk, 21x26, yttermått inklusive ram: 24x28 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:48)

1382 4502  Oljemålning Öberg, Sjöbodar Rödlöga. Signerad, daterad 48. Olja på duk, 37x45, yttermått inklusive ram: 55x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:59)

1382 4118  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Bergslandskap med fors. 1700-/1800-tal. Olja på duk, 36x46cm, yttermått inklusive ram: 55x64cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:28)

1382 4122  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kustmotiv. Olja på duk, 54x62, yttermått inklusive ram: 62x72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:53)

1382 4086  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 44x54cm, yttermått inklusive ram: 55x64cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:58)

1382 4071  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, 57x40cm, yttermått inklusive ram: 70x53cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:01)

1382 4595  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ekipage. Signerad Morenno. Olja på duk, 51x71 cm, yttermått inklusive ram: 58x78 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:14)

1382 4119  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Får. Signerad. Olja på pannå, 41x29cm, yttermått inklusive ram: 60x50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:07)

1382 4597  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Gård, 1980. Olja på duk, 26x34, yttermått inklusive ram: 41x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:38)

1382 4307  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap med berg. Olja på duk, 29x44, yttermått inklusive ram: 40x55 cm

1382 4137  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 33x41, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:30)

1382 4074  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 80x64, yttermått inklusive ram: 89x72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:14)

1382 4525  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skärgård. Signerad. Olja på pannå, 23x31cm, yttermått inklusive ram: 34x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:20)

1382 4117  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skogsscen. Ej signerad. Olja på duk, 28x36cm, yttermått inklusive ram: 50x58cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:55)

1382 4528  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Tammik. Signerad. Olja på duk, 64x46, yttermått inklusive ram: 77x68cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:51)

1382 3051  Oljemålning Olavi Laine (f. 1922), Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 59x80, yttermått inklusive ram: 75x95 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:09)

1382 4396  Oljemålning Owe Wessbohn (1913-1996), Sverige. Signerad, daterad -50. Olja på pannå, 54x64, yttermått inklusive ram: 67x77 cm

1382 9229  Oljemålning Peter Hahne (f. 1955), Sverige. Signerad. Olja på papper, 147x98 cm, yttermått inklusive ram: 154x105 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:03)

1382 4070  Oljemålning Signerad, af Chapman. Olja på pannå, 60x49cm, yttermått inklusive ram: 70x60cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:11)

1382 3339  Oljemålning Signerad, porträtt. Olja på duk, 45x37cm, yttermått inklusive ram: 57x49cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:22)

1382 4273  Oljemålning signerad, Sjölander, 1908, landskap. Olja på duk, 60x78, yttermått inklusive ram: 83x100 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:11)

1382 4527  Oljemålning Signerad, skepp. Olja på duk, 34x50cm, yttermått inklusive ram: 51x69cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:04)

1382 4505  Oljemålning Stig Hernborg, Sommarsöndag. Signerad, daterad 1971. Olja på duk, 64x80, yttermått inklusive ram: 69x84 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:34)

1382 4279  Oljemålning Tollberg, Kust i Spanien. Signerad. Olja på duk, 30x49, yttermått inklusive ram: 35x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:04)

1382 4056  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, daterad 1948, Stockholms Stadshus. Olja på duk, 53x63cm, yttermått inklusive ram: 60x71cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:28)

1382 4517  Oljemålningar ett par, omkring 1900, yttermått inklusive ram: 42x34 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:04)

1382 3435  Ottoman Howardstil. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:59)

1382 4443  Pall 1940-tal. Längd: 36 cm, djup: 36 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:31)

1382 4088  Pall höjd: 45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:23)

1382 4445  Pall Koskinn. Längd: 48. Höjd: 38 cm

1382 4291  Pall petit pointsklädsel. Bredd: 51 cm. Djup: 37 cm. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:51)

1382 4341  Papperskorg Lucari, Holland. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:17)

1382 4097  Parti nysilver 6 delar, nysilver. Höjd: 4-25cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:26)

1382 4226  Parti prismor diverse

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:56)

1382 4179  Pastell Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Barn, Signerad. Pastell, ca 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 50x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:56)

1382 4616  Pelarbord 2 st, Nyrokoko. Höjd: 72 ca, längd: 50-54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:52)

1382 4347  Pelarbord Björk. Diameter: 80, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:48)

1382 4202  Piedestal höjd: 128 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:54)

1382 4127  Piedestal höjd: 83cm

1382 4568  Piedestal Tidigt 1900-tal. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:16)

1382 4260  Pinnstolar 3 st, Nesto

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:31)

1382 4537  Pinnstolar Ett par, bemålade

1382 4600  Plafond 30-tal, glasskiva, diameter: 45, höjd: 35 cm

1382 4359  Plåtburkar 1950-70-tal, diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:28)

1382 4296  Resegrammofon + skivor, modell äldre, Pathé. Längd: 41,5, djup: 33 cm, höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:07)

1382 4254  Ring 18k guld, med pärla, storlek: 18½. Vikt: 4,4g.

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:59)

1382 4489  Ring 18k guld, vitguld, med diamanter 16x0,01ct. Vikt: 4,8g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:15)

1382 4485  Ring 18k guld, vitguld, med diamanter, 25x0,01ct, med safirer. Vikt: 3,3g

1382 4250  Ringar 2 st, 18k guld, gravyr, storlek: 17½-22. Vikt: 10,7g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:51)

1382 4520  Rockhängare Metall. Längd: 45 cm

1382 4479  Rökbord 30-tal, intarsia, saknar glasskiva. Bredd: 60, djup: 60 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:15)

1382 4048  Rökbord med kopparskiva. Diameter: 58. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:47)

1382 4575  Rökbord Tidigt 1900-tal, diameter: 56, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:02)

1382 4215  Rökelsekar mässing. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:40)

1382 4547  Rottingstolar Ett par

1382 4571  Rullklaffsekretär intarsia. Bredd: 70, djup: 48 cm, höjd: 99 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:25)

1382 4142  Sabel Längd: 106cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:40)

1382 4619  Salongsbord Empirestil, mahogny. Diameter: 80. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:40)

1382 4262  Salongsgrupp 6 delar, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:48)

1382 3099  Saltkar / skålar 4 delar, 1800-tal, Kristall. Höjd: 8-16, längd: 10-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:00)

1382 4257  Sameskedar 6 st, silver, 1957. Längd: 11cm. Vikt: 80g, Med etui

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:21)

1382 4019  Samovar Tenn. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:42)

1382 4063  Sängavlar Carl Malmsten (1888-1972), tota. Bredd: 93 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:01)

1382 4020  Satsbord 2 delar. Bredd: 56 cm. Djup: 34 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:50)

1382 4336  Satsbord 3 delar, 1950/60-tal, Teak. Bredd: 80, djup: 36 cm, höjd: 50 ( 36x36, höjd: 44)

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:07)

1382 4289  Satsbord 3 delar. Höjd: 50-56cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:05)

1382 4599  Sekretär 1800-tal, björk. Bredd: 113, djup: 50 cm, höjd: 130 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:10)

1382 4384  Servisdelar Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått, ca 50 del

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:07)

1382 4538  Sideboard Bemålat. Längd: 160 cm. Djup: 43 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:31)

1382 4419  Sideboard England. Längd: 213, djup: 53 cm, höjd: 90 cm

1382 4338  Sideboard trä / stenskiva. Längd: 100, djup: 38 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:54)

1382 4039  Silver diverse, 6 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:32)

1382 4102  Skål Georg Jensen, living. Diameter: 18cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:09)

1382 4370  Skål Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Diameter: 10, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:52)

1382 4640  Skål Kina, Porslin. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:15)

1382 4444  Skål Konstglas, 1960-tal, ej signerad. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:22)

1382 4368  Skål Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Diameter: 15 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:40)

1382 4147  Skål Orrefors. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:16)

1382 4413  Skål Royal Copenhagen, Musselmalet, helblond. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:59)

1382 4381  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 9 ca, höjd: 5 ca cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:01)

1382 4134  Skålar 2 st, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Längd: 10-14,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:51)

1382 4407  Skålar 2 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp. Höjd: 5,5, diameter: 7 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:36)

1382 4469  Skålar 3 st, Royal Copenhagen, diameter: 11, höjd: 5,5 cm

1382 4468  Skålar 4 st, Kosta Boda & Målerås, diameter: 11-35. Höjd: 5,5-19 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:45)

1382 4101  Skålar 5 st, Alvar Aalto (1898-1976), Finland. "Savoy", Iittala. Höjd: 3-5cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:44)

1382 4365  Skålar dosa, 3 delar, silver. Vikt: ca 200 g. Längd: 5-5,5 cm, djup: 3,5-5,5 cm, höjd: ca 2 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:26)

1382 4288  Skålar Med fat. Längd: 25-30cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:58)

1382 4028  Skålar & vas 3 delar, Orrefors, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Maja. Höjd: 16-23cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:16)

1382 4627  Skålfat 4 st, Kina, Blåvitt kompaniporslin, diameter: 19-20 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:38)

1382 4199  Skålfat Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Signerad, Artist Collection, 32x32 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:45)

1382 4356  Skåp G A Berg, Stockholm, mahogny. Bredd: 168, djup: 52 cm, höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:47)

1382 4242  Skåp Jugend, mahogny. Bredd: 82, djup: 49 cm, höjd: 159 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:58)

1382 4292  Skåp Längd: 62 cm. Djup: 28 cm. Höjd: 92 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:34)

1382 4480  Skedar 12st, silver. Längd: 10cm, vikt: 124,6g, med etui.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:21)

1382 3450  Skrivbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Laserat, pappersetikett. Bredd: 100, djup: 57 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:52)

1382 4530  Skrivbordslampa höjd: 35cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:06)

1382 4401  Skulptur brons, Dieter Matzner (f. 1936), Sverige, "Nolan", no 80. Längd: 7, höjd: 7 inkl sockel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:30)

1382 4186  Skulptur Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda, Huvud. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:19)

1382 4639  Skulptur Ganesha. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:42)

1382 4581  Skulptur Glas, Signerad. Längd: 29, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:04)

1382 2047  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, 30/250, utter. Höjd: 33cm, med träsockel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:47)

1382 4586  Skulptur Gunnel Frieberg (1919-2010), Sverige, Flicka, Keramik. Signerad. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:56)

1382 4638  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige, Lejon. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:58)

1382 3013  Skulptur Gustavsberg, Parian, 1896. Viking. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:53)

1382 4160  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gunnar Sträng. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:31)

1382 4161  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Räv ur Skansen, Gustavsberg. Målad och glaserad stengodslera. Längd: 15cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:24)

1382 4091  Skulptur Maria, brons. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:10)

1382 4189  Skulptur Metall, liggande barn. Längd: 9. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:57)

1382 4026  Skulptur metall. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:54)

1382 4637  Skulptur Sittande man, Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:57)

1382 4369  Skulptur Thure Thörn (1918-2005), Sverige. Brons. Höjd: 24 cm inkl sockel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:41)

1382 4421  Skulptur i glas Monica Backström (1939-2020), Sverige, Kosta Boda, flerfärgat glas, svampformad. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:21)

1382 4515  Skulpturer 2 st, Miljögården. Höjd: 25-27 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:58)

1382 4216  Skulpturer 3 st, Börje Skogh (1923-2006), Sverige. Ägg. Höjd: 8-21cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:05)

1382 4222  Skulpturer 5 delar, metall. Höjd: 5-8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:38)

1382 4367  Skulpturer Kosta, 11 delar. Höjd: 6-16 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:05)

1382 4183  Snusflaskor + cloissonné, 4 + 3 st, Kina, nutida. Höjd: 5-8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:59)

1382 1025  Sockerbössor Ett par, silver, 1760, Johan Christoffer Jungmarcker (1752-1779), Rokoko, Göteborg. Höjd: 14 ca; Vikt: ca 150 g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:04)

1382 3241  Soffa 1800-tal, Björk, Karl Johanstil. Längd: 152

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:29)

1382 4244  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Samsas. Längd: 181 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:51)

1382 4622  Soffa Ny-Louis seize, Mahogny mässingsdekor. Längd: 140 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:22)

1382 4524  Soffbord "Hay", med marmorskiva. Bredd: 60, djup: 60 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:31)

1382 4490  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige, ovalen, signerad. Bredd: 120, djup: 86 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:47)

1382 4087  Soffbord Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. Teak. Bredd: 110 cm. Djup: 75 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:39)

1382 4170  Soffbord Med tidningshylla, rotting. Bredd: 107 cm. Djup: 50 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:01)

1382 4570  Soffbord Westbergs Tranås, 1950-tal, Teak. Bredd: 79. Djup: 35 cm, höjd: 41 cm, etiketterad

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:24)

1382 4022  Spegel 73x39cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:08)

1382 4021  Spegel 77x42cm

1382 4378  Spegel empirestil, 48x24cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:37)

1382 4400  Spegel G&T, Ek, 94x66 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:21)

1382 4561  Spegel Nyrokoko, yttermått inklusive ram: 105x62 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:12)

1382 4200  Spegel omkring 1900, yttermått inklusive ram: 70x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:26)

1382 4138  Spegel Teak, 87x44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:23)

1382 4023  Spegelbyrå Bredd: 101 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 171 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:22)

1382 4243  Spelbord mahogny, 1800-tal. Bredd: 90, djup: 2x45 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:43)

1382 4248  Spelbord nyrenässans. Bredd: 89 cm. Djup: 2x44 cm, höjd: 74 cm

1382 4241  Spelbord nyrenässans. Bredd: 90 cm. Djup: 2x45 cm, höjd: 74 cm

1382 4636  Spelbord nyrenässans. Bredd: 90. Djup: 2+ 45 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:10)

1382 4169  Spelbord nyrokoko. Bredd: 90, djup: 44 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:13)

1382 4533  Stekfat England, Spode. Längd: 48x37cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:40)

1382 4133  Stengods/keramik 7 delar. Diameter: 7-18 cm

1382 4577  Stol Albin i Hyssna AB, nutida

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:58)

1382 4572  Stol Myran, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark, Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben, tre ben, bemålad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:30)

1382 4475  Stolar 2 st, Bengt Ruda, Triva serien, NK, 1950-tal, etiketterade

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:31)

1382 4131  Stolar 2 st, Rokokostil

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:15)

1382 4613  Stolar 3 st, omkring sekelskiftet 1900, ek

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:25)

1382 4426  Stolar 3 st, stålrör / rotting

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:47)

1382 4132  Stolar 4 st, Bodafors

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:32)

1382 4353  Stolar 4 st, nyrokoko

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:58)

1382 4395  Stolar 4 st, Rokokostil

1382 4168  Stolar 6 st, rokokostil, 1900-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:12)

1382 3417  Stolar 8 st

1382 4567  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:40)

1382 4463  Stolar Ett par, Gustaviansk stil

1382 4621  Stolar ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:54)

1382 4551  Stolar Ett par, Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, Danmark, 2002. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben, helklädd i svart läder. Sitthöjd ca 43-44 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:33)

1382 3271  Stop Carl Gustaf Wigholm, Gävle, 1858. Tenn. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:12)

1382 4032  Stop nysilver, emblem i emalj, Graverad. Höjd: 17,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:54)

1382 4234  Stövelknekt Th Landin, 1967, "old viking". Längd: 34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:41)

1382 4253  Svanstol 1800-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:42)

1382 4062  Sybord empirestil. Bredd: 60 cm. Djup: 40 cm, höjd: 75 cm

1382 4617  Sybord Gustaviansk stil, 1800-tal, Alm. Bredd: 44, djup: 32 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:33)

1382 4372  Sybord Intarsia. Diameter: 47cm. Höjd: 70cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:17)

1382 4182  Syltkruka Rörstrand. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:32)

1382 3213  Syltkrukor 8 st, Olika modeller, bland annat Rörstrand. Höjd: 11-29 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:34)

1382 4012  Tågset Brio, 7 delar. Längd: 37-40 cm, djup: 25 cm, höjd: 15-30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:22)

1382 4578  Takarmatur Globen Armaturer, "Linda". Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:32)

1382 4013  Takarmatur höjd: 30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:13)

1382 4031  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Svens tenn. Diameter: 52 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:55)

1382 4553  Takarmatur Luxus, glas / teak. Höjd: 35 cm

1382 3384  Takarmatur med prismor. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:05)

1382 4539  Takarmatur Med prismor. Diameter: 37cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:19)

1382 4498  Takarmatur med prismor. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:06)

1382 4084  Takarmatur Plåt. Diameter: 50cm, höjd: 33cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:11)

1382 4549  Takarmatur prismor, diameter: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:30)

1382 4499  Takarmatur Prismor. Höjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:16)

1382 4073  Takarmatur Smide. Höjd: 110cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:03)

1382 3248  Takarmaturer Ett par, mässing och glas. Höjd: 32cm

1382 4163  Takfotogenlampa mässing, med glaskupa. Höjd: 48cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:05)

1382 4516  Tallrik + assietter, 1+ 6 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Coq, Gustavsberg 1966-1985, ugnssäker, brun med vita kanter. Diameter: 19-24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:26)

1382 4235  Tallrikar 10 st, Gustavsberg. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:15)

1382 4405  Tallrikar 10+ 10st, Tjeckien. Diameter: 20-24cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:34)

1382 4082  Tallrikar 10st, Versace, Da Vinci Collection. Diameter: 21-27 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:47)

1382 4626  Tallrikar 3 st, Kina. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:10)

1382 4540  Tallrikar 5 st, Deco, Hälsingborg, Serie "Grillat", 22x22cm

1382 4135  Tallrikar 6 st, Raija Uosikkinen (1923-2004), Finland. "Sotka", Arabia. Diameter: 23 cm

1382 4220  Tallrikar 6 st, Wedgwood, Sarahs Garden. Diameter: 27,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:28)

1382 4630  Tallrikar 7 st, Blåvitt kompaniporslin. Diameter: 19-23 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:53)

1382 4125  Tallrikar 8 st, Deco, Hälsingborg. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:46)

1382 4346  Tallrikar Kina, 10 st. Diameter: ca 23 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:35)

1382 4329  Tamburmajor mässing. Höjd: 179

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:25)

1382 4478  Tänger silver, 4 st. Längd: vikt: 65,1g.

1382 4585  Te / kaffeservis + shaker, 4 delar, nysilver, Dekor med adelsvapen. Höjd: 8-20 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:44)

1382 4641  Teglas 6 st + 2 hållare, Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 8,5

1382 4629  Tekanna Kina, porslin, tidigt 1900-tal. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:10)

1382 4194  Terrin + skål med lock, Pillivuyt. Längd: 10-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:07)

1382 4456  Teservis 3 delar, Pläter. Höjd: 11-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:50)

1382 4083  Teservisdelar 10 delar, Versace, Da Vinci Collection. Höjd: 8-20cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:59)

1382 4035  Teservisdelar Gustavsberg, Kobolt, 18 del

1382 4514  Tobaksburk Gjutjärn. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:57)

1382 4005  Torrnålsgravyrer 4 st. Sixten Haage (f. 1926), Sverige. Industrifasad. Signerade, numrerade 3/150, daterad -78. Bladets mått: 59x69 cm, oramade löst blad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:05)

1382 4508  Trädgårdsbord + 2 stolar. Bredd: 68, djup: 68 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:11)

1382 4251  Trädgårdsbord Aluminium. Diameter: 80, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:17)

1382 4258  Trädgårdssoffa metall och trä. Längd: 125

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:57)

1382 4283  Trädgårdssoffa trä och metall. Längd: 125

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:47)

1382 4259  Trädgårdsstolar 3 st, Aluminium

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:41)

1382 4204  Träsnitt 2 st, Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Stockholmsmotiv, Signerade, 1961 & 1967. Motivet: 25x47 & 50x27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:56)

1382 4624  Träsnitt Japan, 1900-tal, 30x24cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:54)

1382 4482  Träsnitt Maja Fjaestad (1873-1961), Sverige, "Björkhänge. Motivet: 22x15, yttermått inklusive ram: 34x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:56)

1382 4522  Träsnitt Palle Nielsen (1920-2000), Danmark. Motivet: 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 67x53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:16)

1382 4206  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Blomster. Signerad, numrerad 91/360, daterad -89. Motivet: 32x19, yttermått inklusive ram: 49x35 cm

1382 3100  Trattbägare 12 st, Vikingaglas, Replikor för Historiska Museet, smide / glas. Höjd: 14-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:04)

1382 4304  Trumpet mässing. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:58)

1382 4521  Tusch Martin Lamm, 22x29, yttermått inklusive ram: 62x48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:48)

1382 4455  Utställningsaffisch Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Handsignerad Lennart Jirlow, New York 1989. The American Scandinavian Society presents Lennart Jirlow, New York. Oramat löst blad. Bladets mått: 60x42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:36)

1382 4543  Våg Med vikter, mässing. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:11)

1382 4025  Väggarmatur höjd: 26cm

1382 9242  Väggplatta Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, Börje Skohg (1923-2006), Sverige. 23x23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 5 mars 2021 05:51)

1382 3196  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsbergs Scenstudio, Komponerad 1962,44x24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:02)

1382 4470  Väggplatta Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Kvinna på häst, Gustavsberg, 32x34 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:01)

1382 4584  Väggrelief Amie Stålkrantz (f. 1930), Sverige, "Huset II", figurer, ca 45x38 cm

1382 4144  Väggrelief Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Solros ur Väggplattor, Gustavsberg 1967-1972. Målad och glaserad stengodslera, ca 28x17cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:24)

1382 4305  Väggur "Riksvasa", 30x15 cm

1382 4587  Vas + skål, Höganäs + skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige, Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 8-12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:56)

1382 4188  Vas + skålar, 4 delar, Flygsfors & Gullaskruf. Diameter: 13-23. Höjd: 10-19 cm

1382 4453  Vas Glas, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:33)

1382 4212  Vas Kina. Höjd: 26cm

1382 4631  Vas Kristall, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:30)

1382 4024  Vas silver, Gustaf Lofgren, 1899. Höjd: 29 cm, Vikt: ca 250 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:21)

1382 4534  Vas Sovjetunionen USSR. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:11)

1382 4625  Vas & fat Royal Copenhagen. Höjd: 16cm, längd: 17cm

1382 4476  Vas & skål Bertil Vallien (f. 1938), Sverige, Kosta Boda. Höjd: 13-22cm

1382 4422  Vas & väggrelief 2 delar, Upsala Ekeby. Höjd: 17cm, längd: 28cm

1382 4130  Vaser 2 st, Flygsfors. Höjd: 16 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:37)

1382 4642  Vaser 2 st, kristall. Höjd: 29cm

1382 3270  Vaser Ett par, Rörstrand. Höjd: 28cm

1382 4214  Vaser Två par, Kina. Höjd: 12-17cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:48)

1382 4361  Vattenkanna Carl Breger, plast. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:48)

1382 4337  Vattenpass mässing. Längd: 21cm

1382 4633  Verktygsvagn Hazet assistent. Längd: 63, djup: 35 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:27)

1382 4420  Vikskärm 3 delar. Längd: 3x50, höjd: 187 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:30)

1382 4431  Vinprovarglas 14 st + 6 st Konjaksglas, Orrefors. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 19:27)

1382 3290  Vitvinsglas 20 st. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 18:35)

1382 4136  Ytterfoder Eskilstuna, mässing. Diameter: 18. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 mars 2021 20:15)