Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 mars 2020 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1316 9238  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, 86, plöjning, 25x35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:25)

1316 3131  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, Ohlson, Blomma, bladets mått: 24x17. 5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:53)

1316 9184  Akvarell Rudolf Carlborg (1892-1963), Sverige. Signerad, daterad 1947, "rökrummet", 34x32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:42)

1316 1365  Akvareller 2 st, Signerade C Hampel, 1908, Bergssjö, 26x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:38)

1316 1094  Akvareller 2 st, Ulf Ålund (f. 1948), Sverige. Stockholmsmotiv, Norr Mälarstrand & utsikt från Skeppsholmen, 37x53 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:46)

1316 1246  Akvareller 3 st, Oidentifierad konstnär. Signerad, 64x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:29)

1316 3186  Apoteksskåp mahogny. Inredning från apoteket St Erik på Fleminggatan 75, anlagd 1903. Inredningsarkitekt Carl Österman i samarbete med konstnären A Rosendahl. Snickerierna utförda av Nordiska Möblerings AB. Kompletterad. Bredd: 125 cm. Djup: 46 cm. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:36)

1316 3091  Armband Med agater. Längd: 21cm, etui.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:40)

1316 3100  Armband silver. Vikt: 16,3g. Med en Malakit, diameter: 6cm.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:52)

1316 3093  Armband silver. Vikt: 8,6g. Längd: 21cm, med odlade saltvattenspärlor, etui

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:02)

1316 1476  Armbandsur Herrur, Swiss Military Hanowa, refnr: 6-5262, kronograf, quartz, stål. Diameter: 46mm. Med etui.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:22)

1316 3059  Askkopp silver. Vikt: 250g, Jugendstil, diameter: 17cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:53)

1316 1480  Assietter 11 st, Gustavsberg. Diameter: 21,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:26)

1316 3031  Bägare + skål, silver. Höjd: 4-19 cm, vikt: 390g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:32)

1316 3318  Bägare silver, Graverad, 1953. Höjd: 15 cm, Vikt: 170 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:33)

1316 1473  Bålskål Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), 1996. Diameter: 33, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:19)

1316 1340  Barskåp Kamfer, Asien. Bredd: 84, djup: 40 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 21:01)

1316 3170  Båtmodell längd: 75 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:48)

1316 3113  Bestick 46 delar, nysilver

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:52)

1316 3033  Bestick silver, 10 st (6+ 3+ 1). Längd: 12-19 cm, vikt: ca 375g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:15)

1316 3066  Bestick silver, ca 17 delar, bland annat servetthållare och små fat, bruttovikt: ca 1000g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:43)

1316 3063  Bestick silver. Diverse, med bestickschatull. Längd: 12-30cm, bruttovikt: ca 3000g

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:41)

1316 1207  Bestickschatull längd: 64 cm, djup: 48 cm, höjd: 78 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:18)

1316 3061  Blandteknik Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, 20x13 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:18)

1316 3137  Blandteknik Morgan Johansson (f. 1966), Sverige. Hötorget. Signerad, daterad 2003. Motivet: 23x20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:41)

1316 3377  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. 30x40 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:16)

1316 3013  Blandteknik Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. Amaryllis. Monogramsignerad, daterad Jul -56. Motivet: 34x25 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:40)

1316 3003  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Banjo, Signerad, 32x25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:02)

1316 3016  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Figurer, Signerad. Motivet: 22x24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:16)

1316 3020  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Orkester, Signerad, 24x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:12)

1316 3018  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, Figurer. Motivet: 16x12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:35)

1316 3007  Blandteknik Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Uppvaktning, Signerad. Motivet: 35x24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:59)

1316 3019  Blandteknik Ulf Larsson, "Tummelisa och fjärilen", Signerad, 25x25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:48)

1316 1420  Blyerts Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Signerad, daterad 1970, Hersbyholms gård, 37x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:34)

1316 3272  Bokhylleskåp 1950-tal, Teak. Bredd: 114, djup: 42 cm, höjd: 167 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:35)

1316 3392  Bokhylleskåp längd: 100 cm, djup: 28 cm, höjd: 210 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:48)

1316 3150  Bokstöd 4 st, mässing. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:21)

1316 3404  Bord Bemålat. Bredd: 85, djup: 54 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:47)

1316 3053  Bordsfotogenlampsfot mässing, omkring sekelskiftet 1900, saknar skärm. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:51)

1316 3130  Bordslampa Frankrike. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:56)

1316 3207  Bordslampa höjd: ca 60, nutida

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:23)

1316 1240  Bordslampa mässing, med glasskärm. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:22)

1316 1345  Bordsur omkring 1900. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:01)

1316 3308  Bordsur Tidigt 1900-tal, Klot med putti. Höjd: 32 cm

1316 3246  Brevkniv + saltkar, 5 delar, silver / glasinsats, Vikt: 140 g, Längd brevkniv: 16cm. Saltka. Höjd: 2cm. Diameter: 3,5cm.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:31)

1316 3067  Bricka mässing, 1700-tal. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:34)

1316 3116  Bricka Nysilver. Längd: 58cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:10)

1316 3039  Bricka plåt, bemålad, 1800-tal, 50x37cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:51)

1316 3057  Bricka silver, Spanien, Svenska importstämplar, Längd: 43cm, Vikt: 520g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:31)

1316 3154  Brickor 4 st, Teak. Längd: 14-45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:56)

1316 3077  Broscher 18k guld. Vikt: 9,6g. Med vita stenar, längd: 4-7cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:57)

1316 3253  Burkar med lock, glas, 2 st. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:18)

1316 3024  Byrå 1940-tal. Bredd: 95, djup: 43 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:08)

1316 3394  Byrå 50/60-tal, teak. Bredd: 73, djup: 40 cm, höjd: 87 cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:08)

1316 3354  Byrå Gustaviansk stil, Bemålad. Bredd: 130. Djup: 56 cm, höjd: 91 cm, tidig 1900-tal, renoverad, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:28)

1316 1339  Byrå med stenskiva, Hauptstil. Bredd: 111, djup: 48 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:54)

1316 3291  Byrå Sent 1800-tal, Bemålad. Bredd: 107, djup: 43 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:26)

1316 2132  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), Frankrike. Signerad, numrerad 1/75, mm;44x33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:10)

1316 3242  Citruspress Alessi. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:34)

1316 3102  Collier Murano. Längd: 45cm.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:29)

1316 3088  Collier silver, bruttovikt: 11g. Med barock pärla. Längd: 70cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:51)

1316 3095  Collier silver, bruttovikt: 68,6g. Med Agater, Längd: 48cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:33)

1316 3094  Collier & armband Med syntetiska svarta och vita stenar. Längd: 19-40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:50)

1316 3065  Dessertskedar silver. 22st. Längd: 14cm, med etui, vikt: 510g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:06)

1316 3058  Diverse silver silver. Vikt: 110g. 4 delar

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:35)

1316 3195  Dosa Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Längd:

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:08)

1316 3027  Drum table England. Diameter: 50, höjd: 60 cm

1316 3305  Emmafåtölj

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:48)

1316 3255  Emmafåtöljer Ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:25)

1316 3121  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, Läsande man, ej numrerad. Motivet: 22x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:50)

1316 2183  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Flugor-ansikte", 1974. Signerad, numrerad 2/50, oramat löst blad. Motivet: ca 5,5x5 cm, bladets mått: 37,5x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:07)

1316 2177  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Mus-frimärke", 1972 (1969). Signerad, numrerad 1/50. Haskel 117. Oramat löst blad. Motivet: ca4,5x7,5 cm. Bladets mått: ca 38x28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:47)

1316 2036  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Provtryck. Signerad. Haskel 110. Motivet: 49x63 cm. Bladets mått: 63x79 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:05)

1316 2038  Etsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 1/10. Haskel 63. Oramat löst blad. Motivet: 49x65 cm. Bladets mått: 62,5x81 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:23)

1316 2181  Etsningar 2 st, Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Man-Fiske", Haskel 130 respektive "Man på bord", Haskel 128. Signerade och numrerade EA III/X respektive EA VI/X. Oramade lösa blad. Kolorerade etsningar. Bladets mått: 27,5x21,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:01)

1316 9072  Etsningar 8 st, Bengt Bolin (1933-1996), Sverige. Stockholmsmotiv. 7 st av etsningarna är signerade, oramade lösa blad. Motivet: 16x24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:41)

1316 3216  Etsningar Louis Bastin (1912-1979), Sverige. 2 st, 10x15 respektive 26x19 cm. Signerad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:43)

1316 3274  Fällbord kompletterat, diameter: 88, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:10)

1316 2187  Färgakvatint Åke Pallarp (1933-2013), Sverige. "Mötesplats, stjärnhimmel". Signerad, numrerad 18/20, oramat löst blad. Motivet: 12,5x10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:15)

1316 3146  Färgetsning Oidentifierad konstnär. Jimenez. Signerad, numrerad 83/99. Motivet: 19x13,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 5 april 2020 07:51)

1316 2179  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Näsa". Signerad, onumrerad upplaga om ca 10 ec. Haskel 99. Oramat löst blad. Motivet: 8,5x10,5 cm, bladets mått: 49x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:49)

1316 2175  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. "Ryttarmonument". Signerad, numrerad 6/18. Haskel 131. Oramat löst blad. Motivet: 20x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:38)

1316 2028  Färgetsning Pär Gunnar Thelander (f. 1936), Sverige. Potatis. Signerad, numrerad 35/40, Motivet: ca 49x63 cm. Bladets mått: ca 63x77 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:43)

1316 2189  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, daterad -81, numrerad 37/50. Handkolorerad etsning. Oramat löst blad. Motivet: 11x8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:24)

1316 2188  Färgetsning Sten Eklund (1942-2009), Sverige. Signerad, numrerad PT IV/V. Handkolorerad etsning. Oramat löst blad. Motivet: 11x8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:18)

1316 2118  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. EA-upplaga. Signerad. Motivet: 56x86cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:05)

1316 9125  Färglitografi Axel Salto (1889-1961), Danmark. Ej numrerad. Signerad. Motivet: 40x50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:27)

1316 2128  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 128/150. Motivet: 68x52 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:57)

1316 9078  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Signerad, numrerad 47/100. Motivet: 74x52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:12)

1316 2111  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. HC-upplaga (hors de commerce), numrerad 18/36. Signerad. Motivet: 56x74cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:38)

1316 2113  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 283/300. Motivet: 67x49cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:51)

1316 2007  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Kvinna och fågel. Signerad, numrerad EA, daterad -95. Motivet: 41x31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:08)

1316 2069  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Mosebacke Torg, Stockholm. Signerad, HC-upplaga. Motivet: 44x54 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:09)

1316 8212  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 54/185. Motivet: 42x57cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:59)

1316 3331  Färglitografi Jan Håfström (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 13/100, daterad 2012, oramat löst blad, bladets mått: 60x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:24)

1316 1190  Färglitografi Jan Stenvinkel (1933-1989), Sverige. Signerad, "Barock balkong", 1986,58x81cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:24)

1316 3074  Färglitografi Johan Lundgren (1920-1989), Sverige. Signerad, numrerad 19/260, Landskap. Motivet: 42x58 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:16)

1316 2075  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 17/75, -73, bladets mått: 49x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:11)

1316 3145  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Violer. Signerad, numrerad 22/150, bladets mått: 53x46 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:12)

1316 3289  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad 213/250. Motivet: 32x26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:11)

1316 2060  Färglitografi Magdalena Kossakowska. Signerad, numrerad 141/290. Motivet: 56x68 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:23)

1316 2100  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 118/460, "Baldersblå och fackelblomster". Motivet: 66x52cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:20)

1316 2153  Färglitografi Per Adalbert von Rosen (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 271/299, daterad 1991. Motivet: 55x43cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:31)

1316 2005  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), signerad. Bladets mått: 51x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:00)

1316 2159  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Kroginteriör. Signerad, numrerad 215/290, , oramat löst blad, bladets mått: 57,5x87 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:20)

1316 2126  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 87/100, daterad 66, "kropp och landskap". Motivet: 26x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:49)

1316 2040  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Stilleben med meloner, provtryck. Signerad. Motivet: 39x55 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:15)

1316 3414  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 83/100. Motivet: 30x38cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:42)

1316 2182  Färglitografi Robert Rahway Zakanitch (f. 1935), USA. Signerad, numrerad I/XXX, oramat löst blad, ca 28x32 cm, bladets mått: ca 38x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:02)

1316 2090  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "boplatsen". Signerad. Motivet: 30x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:47)

1316 2050  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 157/350. Motivet: 29x41cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:07)

1316 2091  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 173/300, "Farväl Tristan", 1964. Motivet: 32x49cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:49)

1316 2089  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 173/300, "vid styråran". Motivet: 45x35cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:41)

1316 2158  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 256/310. Motivet: 26x26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:54)

1316 2093  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Tristan Da Cunha. Signerad, numrerad 173/300, daterad 1964. Motivet: 30x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:57)

1316 2135  Färglitografi Staffan Hallström (1914-1976), Sverige. Signerad, numrerad 124/125. Motivet: 38x26 cm

1316 2072  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 18/270. Motivet: 28x23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:20)

1316 3204  Färglitografi Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Signerad, numrerad 196/285, vår. Motivet: 51x74cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:02)

1316 2115  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 80/100. Motivet: 57x76cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:54)

1316 1092  Färglitografier 2 st, Cecilia Frisendahl (1922-2014), Sverige. Stockholmsmotiv, Gärdet & Klara Sjö, 100-upplaga. Signerad, daterad -78. Motivet: 36x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:40)

1316 2123  Färglitografier 4 st, Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerade och numrerade. Motivet: ca 32x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:09)

1316 3185  Färgträsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 320/360,1985. Motivet: 65x61cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:10)

1316 3029  Fat + bägare, silver, 9 delar. Vikt: ca 300g. Bägare höjd: 4,5-7cm. Fat, diameter: 8-10cm.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:38)

1316 3070  Fat + vas. Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 21cm, 31x21cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:50)

1316 3363  Fat 2 st, Imaridekor, 1900-tal. Diameter: 29-31 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:10)

1316 3302  Fat 2 st, Keramik, Tilgman/Mari Simmulson. Längd: 13-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:10)

1316 3324  Fat 2 st, Léo Holmgren (1904-1989), keramik. Diameter: 13-29 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:11)

1316 3244  Fat silver, bruttovikt: ca 100g. Diameter: 12cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:01)

1316 3316  Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1953. Diameter: 28. Vikt: ca 400g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:04)

1316 3315  Fat silver, Graverat, GAB Guldsmedsaktiebolaget, vikt: 370g, 1933, diameter: 25,5

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:54)

1316 3359  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 16x16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:08)

1316 1429  Fat på fot kristall, rutslipad dekor, omkring 1900. Höjd: 22 cm

1316 3217  Fåtölj + fotpall

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:48)

1316 3269  Fåtöljer 2 st, Bröderna Andersson, 50/60-tal, Teak

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:40)

1316 3264  Fåtöljer Ett par

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:08)

1316 1291  Fickur + klockställ. Diameter: 3,5 cm, höjd: 7 cm, bredd: 6 cm, längd: 6,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:00)

1316 3390  Fickur 5 st, modell äldre, bland annat silver

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:41)

1316 3036  Fiskbestick nysilver, 6+ 6 delar. Längd: 18-21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:06)

1316 3241  Flakong + Skål med lock, Färgat glas, Böhmen. Höjd: 20 cm, diameter: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:30)

1316 3110  Glas 15 delar, Fritz Kallenberg. Höjd: 8-13cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:58)

1316 3401  Glasservisdelar 45 del ca. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:32)

1316 1149  Golvlampa + väggarmatur, Fagerhult, 1970-tal. Höjd: 120 längd: 41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:45)

1316 3270  Golvlampa höjd: 144cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:50)

1316 3172  Golvlampa mässing. Höjd: 135

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:34)

1316 3048  Golvlampfot Teak, 1960-tal. Höjd: 128

1316 3263  Golvur 1800-tal, senare bemålning. Höjd: 223 cm

1316 3337  Golvur 1800-tal. Höjd: 200

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:05)

1316 3275  Hallbyrå 1960-tal, teak. Bredd: 62, djup: 32 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:08)

1316 3287  Hallmöbel 3 delar, Med spegel och pall. Bredd: 51 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:58)

1316 8481  Halsband med hänge 18k guld, vitguld. Vikt: 2,6g. Hänge, briljantslipad diamant, 1xca0,38ct, längd kedja, 43cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:31)

1316 8483  Halsband med hänge 18k guld, vitguld. Vikt: 2,7g. Hänge, briljantslipad diamant, 1xca0,47ct, längd kedja, 42cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:16)

1316 3080  Hänge 18k guld. Vikt: 5,1g. Längd: 2,5cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:14)

1316 3227  Hattar 3 st, Karolinerhatt respektive plommonstop, i hattask

1316 3171  Herrbetjänt höjd: 104 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:09)

1316 3157  Herrbetjänt höjd: 109cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:59)

1316 1390  Hörnskåp mahogny. Höjd: 83 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:04)

1316 3124  Hörnskåp på benställning, 1800-tal, rokokostil, Betsat. Höjd: 165, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:40)

1316 3052  Jardiniere höjd: 33cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:05)

1316 3212  Kaffegods 7 delar, Upsala-Ekeby

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:44)

1316 3022  Kaffekanna silver. Vikt: 520g. Jugend, 1904. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:26)

1316 3336  Kaffeservis 25 delar, Rörstrand, Astoria. Höjd: 7-25cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:18)

1316 1413  Kaffeservis 3 delar, Tenn, GAB Guldsmedsaktiebolaget, Funkis. Höjd: 4-12 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:29)

1316 3362  Kanna Alfi, Western Germany. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:12)

1316 3068  Kanna Koppar. Höjd: 21 cm

1316 3238  Karaff Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:54)

1316 3045  Karaffer 4 st, Glas. Höjd: 26-30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:13)

1316 3351  Karmstolar 4 st, Gustaviansk stil, tidig 1900-tal, renoverade

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:16)

1316 3334  Kelim 160x200 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:44)

1316 3342  Kelim 178x123 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:49)

1316 3249  Keramik 3 delar, bland annat Upsala-Ekeby och Aluminia. Höjd: 10-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:34)

1316 3277  Klaffbord 1880-tal, Bemålat. Diameter: 97 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:46)

1316 3026  Klaffbord England, Idegran. Bredd: 57 + 2x46. Bredd: 92 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:48)

1316 3042  Klockställ Sent 1800-tal, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver, rokokostil. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:07)

1316 3328  Koffert Modell äldre, bemålad. Längd: 79, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:37)

1316 3314  Kolhämtare Koppar. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:28)

1316 3038  Kolonnljusstakar Ett par. 1800-tal, mässing, Höjd: 19cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:52)

1316 3046  Konstglas 11 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 3-12cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:36)

1316 3071  Konstglas 3 st, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Kosta Boda. Frukter i glas. Längd: 10-23cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:08)

1316 3056  Koppar silver. Vikt: 440g. 6 st, gravyr. Höjd: 5-13,5cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:18)

1316 3304  Kruthorn 2 st, 1800-tal. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:36)

1316 3250  Kuriosa 3 delar, fotoramar

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:36)

1316 3164  Kuriosa 5 delar, Kina. Höjd: 8-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:20)

1316 3339  Lampbord England. Bredd: 70, djup: 50 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:44)

1316 3422  Lampbord Ett par, "Rally", Teak, Engström Myrstrand, Tingströms. Bredd: 50. Djup: 35 cm. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:03)

1316 3043  Lampbord ett par, Asien. Diameter: 40 cm. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:03)

1316 3288  Lampbord Intarsia. Bredd: 46 cm. Djup: 26 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:32)

1316 3239  Leksak Modell äldre. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:48)

1316 3293  Leksaker 5 st, Brandbilar. Längd: 18-32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:47)

1316 3388  Leksakshäst modell äldre, på hjul. Längd: 30, höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:51)

1316 3259  Liggfåtölj Längd: 170cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:48)

1316 3417  Litografi Curt Clemens (1911-1947), Sverige. Flicka, Signerad. Motivet: 33x25 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:11)

1316 3280  Litografi Matisse, -53, tryckt signartur, 46x39 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:12)

1316 2004  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 152/199. Motivet: 32x24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:59)

1316 3004  Litografier 2 st, Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. 50-upplaga, Barn. Signerad. Motivet: 16x22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:54)

1316 2186  Litografier Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. 17st, oramade lösa blad. Signerad, numrerade. Bladets mått: 15x11 cm - 30x21cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:16)

1316 2021  Litografisk affisch Matisse, Musée Nice, Ej signerad, bladets mått: 99x63 cm

1316 3086  Ljuskrona Med prismor. Höjd: ca 45cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:30)

1316 1053  Ljuskrona Oscariansk, mässing, prismor. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:45)

1316 1029  Ljuskrona Oscariansk, mässing, prismor. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:43)

1316 1040  Ljuskrona prismor, omkring 1900. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:15)

1316 3257  Ljuskrona Venetiansk. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:59)

1316 3149  Ljusplåtar 2 par, mässing. Höjd: 24-32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:42)

1316 3382  Ljusstakar 3 st, Taserud, trä. Höjd: 20 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:30)

1316 3082  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:55)

1316 3188  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:52)

1316 3114  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:13)

1316 1428  Ljusstakar Ett par, silver, TESI Tenn & Silver AB, Göteborg, 1948. Höjd: 17 ca, Vikt: ca 470 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:48)

1316 1091  Ljusstakar Ett par, tenn, empirestil. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:30)

1316 3023  Ljusstakar ett par, Tenn, Liljeholmens utställningsmonter 1897 1/100. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:17)

1316 1158  Ljusstake höjd: 2. Längd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:58)

1316 1437  Ljusstake sk moderationsljusstake, 1700-/1800-tal, mässing. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:54)

1316 3240  Ljusstake Taserud, trä. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:32)

1316 3209  Lockurna Bo fajans. Reliefdekor med blommor, Höjd: 33cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:44)

1316 3206  Lockurnor 2 st, Kina, nutida. Höjd: 30-43cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:04)

1316 3105  Manschettknappar silver. Vikt: 13,6g. 2 par, längd: 1,5cm, etui.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:25)

1316 1108  Mapp Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. "Från Slottet till Slussen", Signerade, 68/310, Lösa blad3x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:47)

1316 3320  Mat / kaffeservis 50 del ca, "COQ", Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:22)

1316 9500  Matsalsgrupp 7 delar Gustaviansk stil. Diameter: 110cm. Höjd: 74cm, 1st iläggsskiva.

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:09)

1316 1197  Matsalsgrupp 7 delar. Längd: 176 cm. Djup: 107 cm. Höjd: 76 cm, 2st iläggsskivor

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:48)

1316 3165  Matsalsgrupp bord + 6 stolar. Diameter: 112cm, + 2st iläggsskivor. Gustaviansk stil

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:14)

1316 3416  Matservis 28 delar, "Liberty Blue", Staffordshire, England, Historic Colonial Scenes, Monticello

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:32)

1316 3112  Matservis 38 delar, Vinranka, Gefle. Längd: 15-25cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:43)

1316 3398  Matservis 40 del ca, Germany

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:49)

1316 3400  Matservis 60 del ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:09)

1316 3409  Matservis Hackefors, ca 55 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:22)

1316 3410  Matservis Hutschenreuther, Luxor, 56 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:29)

1316 3402  Matservisdelar 20 del ca, Bengali, Rörstrand

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:42)

1316 3192  Matservisdelar 22 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Grå Ränder, Gustavsberg 1945-1970

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:01)

1316 3129  Matta Kelim, 300x198cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:21)

1316 3333  Matta Kina, 174x135 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:49)

1316 3327  Matta Kina, 193x272 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:52)

1316 3177  Matta Linie design, 170x240 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 21:02)

1316 3021  Matta orientalisk, 130x192 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:01)

1316 3282  Matta orientalisk, 211x138 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:26)

1316 3051  Matta orientalisk, 80x280 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:50)

1316 1452  Matta Orientalisk, Bochar, 130x200cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:16)

1316 3049  Matta orientalisk, Galleri, 56x235 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:17)

1316 1003  Matta orientalisk, Hamadan, 204x110

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:38)

1316 3421  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. Märkt IS, 152x240 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:39)

1316 1397  Miniatyr Mansporträtt, 10x7

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:13)

1316 3210  Miniatyrer 6 st, Stengods, bland annat Lindberg/Stålhane/Nylund, litet nagg på blå vas, Höjd: 2,5-10 cm

1316 3062  Modellbilar 2 st + motorcykel. Längd: 15-25cm Djup: 8-11cm. Höjd: 7-8cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:15)

1316 1401  Oljemålning 1800-tal, Signerad, otydlig signatur, Hundporträtt. Olja på duk, 22x30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:17)

1316 3064  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 23x33 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:49)

1316 3075  Oljemålning Bertil Wahlberg (1834-1906), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 45x53cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:26)

1316 3179  Oljemålning Börje L. Signerad, skogsmotiv. Olja på pannå, 15x20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:46)

1316 3218  Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. "Collieure". Signerad. Olja på duk, 49x64 cm

1316 3012  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Stockholm, Signerad. Olja på duk, 32x40 cm

1316 3174  Oljemålning Curt Norberg. Signerad, daterad 1973, "Dammen". Olja på duk, 37x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:15)

1316 3298  Oljemålning Eric Elfwén (1921-2008), Sverige. Hus, Signerad. Olja på duk, 43x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:41)

1316 3189  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Skogsmotiv. Signerad. Olja på duk, 59x76cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:24)

1316 3001  Oljemålning Gerhard Larsson (1910-1990), Sverige. Signerad, daterad Grisslehamn 1946. Olja på pannå, 60x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:13)

1316 3224  Oljemålning Gunnar Stjernberg (1903-1988), Sverige. Stilleben. Signerad, daterad -32. Olja på pannå, 25x18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:34)

1316 3180  Oljemålning Gustav Stenberg. Signerad, "Söderkåkar Skeppargränd". Olja på duk, 32x40cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:18)

1316 3408  Oljemålning Henrik Roxström (1899-1982), Sverige. Landskap med lada, Signerad. Olja på pannå, 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:40)

1316 3011  Oljemålning Henry Eldin, Blommande träd. Signerad. Olja på duk, 23x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:09)

1316 3005  Oljemålning Jan Hanses, Signerad. Olja på pannå, 32x32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:22)

1316 3380  Oljemålning Jean Sandberg (1852-1917), Sverige. Skärgårdsmotiv, Signerad. Olja på pannå, 20x30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:04)

1316 3313  Oljemålning Karl-Göte Sernius Andersson (1904-1959), Sverige. Café. Signerad. Olja på pannå, 115x85 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:15)

1316 3132  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. "Sommarkväll", Signerad. Olja på pannå, 75x100 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:12)

1316 3134  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. "Vid Paradisets port". Signerad. Olja på pannå, 48x66 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:41)

1316 3142  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. Palm, Signerad. Olja på pannå, 64x60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:27)

1316 3133  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. Signerad, Grodd. Olja på pannå, 50x86 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:39)

1316 3141  Oljemålning Kurt Johansson, Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 45x54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:03)

1316 3175  Oljemålning L Mänty, Rodd. Olja på duk, 100x160 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:29)

1316 1189  Oljemålning Lars Tärning (f. 1945), Sverige. Utsikt från Skansen. Signerad, daterad 1983. 30x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:12)

1316 3118  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Båtmotiv. Signerad Samuels. Olja på pannå, 59x74cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:31)

1316 3155  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 48x38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:04)

1316 3156  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Ej signerad. Olja på duk, 58x48 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:29)

1316 3178  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Kvinna. Olja på läder, 29x22cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:38)

1316 3383  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, omkring 1900, skymning. Olja på pannå, 20x15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:53)

1316 1377  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med får. Signerad Bourne. Olja på duk, ca 40x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:51)

1316 3002  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, björkar. Olja på pannå, 50x16 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:51)

1316 3009  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Bro i landskap. Signerad. Olja på pannå, 23x31 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:54)

1316 3017  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, Barn i skogen. Olja på pannå, 32x40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 21:00)

1316 3014  Oljemålning Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Signerad, Viking. Olja på pannå, Motivet: 41x32 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:21)

1316 3008  Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. "Fällande Knipor". Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 26x33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:11)

1316 1252  Oljemålning signerad Borg, -09, Kustklippor. Olja på duk, 40x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:37)

1316 3184  Oljemålning Signerad Wallentin. Olja på duk, 50x61cm

1316 3181  Oljemålning Signerad, "Segelbåtar utanför Särö västuskog" 1979. Olja på duk, 39x59cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:08)

1316 1359  Oljemålning Sten Ekendahl (1897-1968), Sverige. Skärgårdsmotiv med fiskebåt. Signerad. Olja på duk, 54x99 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:24)

1316 3158  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1954. Olja på duk, 50x61cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:32)

1316 3060  Oljemålningar 2 st, Bengt Elde (1939-2015), Sverige. 28x23 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:54)

1316 3139  Oljemålningar 2 st, H Österberg, Landskap. Signerade. Olja på duk, 21x27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:16)

1316 1478  Öltapp "Föroya Bjor", mässing, Färöarna. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:27)

1316 3096  Örhängen Förgyllt silver. Vikt: 3g. Ett par, med granater, längd: 5cm, etui.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:52)

1316 3097  Örhängen Förgyllt silver. Vikt: 6,3g. Ett par, med barocka pärlor, längd: 4cm, etui.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:43)

1316 1215  Orientmattor 3 st, 79x66-106x76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:33)

1316 3050  Orientmattor ett par, 92x154 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:35)

1316 3078  Pärlcollier 18k guld, lås. Längd: 52cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:05)

1316 3299  Parti linne

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:16)

1316 3214  Parti pins Manschettknappar mm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:47)

1316 1461  Parti silver 10 del

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:20)

1316 3034  Parti silver diverse 23 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:43)

1316 3296  Pastell Carl Brandt, Landskap, 51x17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:07)

1316 3120  Pastell Oidentifierad konstnär. Modell, ej signerad. Motivet: 15,5x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:17)

1316 3367  Pelarbord Bemålat. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:12)

1316 3182  Piedestal mässing. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:37)

1316 3267  Piedestal med stenskivor. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:53)

1316 3319  Punschkoppar 8 st, silver. Höjd: 4. Vikt: ca 290g

1316 3215  Ring 18k guld, med pärlor, 2,4 g. Ringmått: 18/58.

1316 9090  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 2,3g. Med briljantslipad diamant 1xca0,15ct, storlek: 18½.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:27)

1316 8501  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 2,6g. Med briljantslipade diamanter, 1xca0,13ct, 14x0,001ct, storlek: 15¾

S�ldes inte (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:48)

1316 8485  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 2,8g. Med briljantslipad diamant, 1xca0,18ct, storlek: 17

S�ldes inte (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:52)

1316 8499  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 2,8g. Med briljantslipade diamanter, 1xca0,45ct, 4x0,001ct, storlek: 17

S�ldes inte (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:33)

1316 8500  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 3,2g. Med briljantslipade diamanter, 1xca0,09ct, 14x0,01ct, storlek: 17½

S�ldes inte (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:43)

1316 1496  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 3,4g. Med briljantslipade diamanter 3xca0,10ct. Storlek: 18.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:10)

1316 8486  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 3,4g. Med briljantslipade diamanter, 1xca0,50ct, 28x0,01ct, storlek: 17¼

S�ldes inte (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:58)

1316 8489  Ring 18k guld, vitguld. Vikt: 3,9g. Med briljantslipade diamanter, 1xca0,16ct, 9x0,01ct, storlek: 17¼

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:36)

1316 3076  Ring 18k guld. Vikt: 2,9g. Storlek: 17. Med pärlor och blå sten, med etui.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:09)

1316 3079  Ring 18k guld. Vikt: 3,7g. Med Opal, storlek: 17½, med etui.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:08)

1316 1050  Ring 18k vitguld. Vikt: 5,1g. Med 20 st prinsesslipade diamanter, 0,35ct totalt. Storlek: 17

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:38)

1316 3411  Rökbord diameter: 70 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:01)

1316 3251  Rökbord Funkis, Bemålat. Bredd: 61, djup: 61 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:05)

1316 3345  Ryamatta 140x198 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:25)

1316 1001  Ryamatta Marianne Richter (1916-2010), Sverige. 144x90 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:35)

1316 3254  Salongsbord diameter: 90cm, höjd: 62cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:41)

1316 3348  Salongsbord Gustaviansk stil. Diameter: 80. Höjd: 72 cm, tidig 1900-tal, renoverad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:31)

1316 3307  Salongsgrupp 4 delar, Nyrokokostil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:12)

1316 3329  Serigrafi Olle Baertling (1911-1981), Sverige. Ej signerad, 9,5 x17 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:28)

1316 3330  Serigrafi Olle Baertling (1911-1981), Sverige. Ej signerad, bladets mått: 22,5x8

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:26)

1316 3232  Serveringsvagn Böjträ. Längd: 49 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:47)

1316 1490  Serveringsvagn Längd: 66 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:14)

1316 1375  Serveringsvagn längd: 78 cm, djup: 50 cm, höjd: 63 cm

1316 1355  Serveringsvagn Råglasskiva. Längd: 71, djup: 45 cm, höjd: 64 cm

1316 1163  Servisdelar Gefle, ca 40 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:09)

1316 3201  Servisdelar Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten, 19 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:59)

1316 3399  Servisdelar Mat- och kaffeservis, ca 30 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:15)

1316 1487  Skål Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. Diameter: 11cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:07)

1316 3358  Skål med lock, Kina. Diameter: 13,5, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:17)

1316 3148  Skål på fot, Tenn, 1933. Diameter: 26, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:38)

1316 3030  Skål silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1931. Diameter: 20. Höjd: 12 cm, vikt: 380g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:13)

1316 3235  Skålar 3 delar. Vikt: 630g. Gravyr, längd: 15-17cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:54)

1316 3162  Skålar 3 st, Kina, nutida, diameter: 11,5-14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:04)

1316 3420  Skålfat 3 st, silver, 2 st Wilkens Tyskland. Längd: 17-19, Vikt: 450g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:19)

1316 3231  Skåp 1800-tal, Bemålat. Bredd: 116, djup: 47 cm, höjd: 210 ca, nyckel

1316 1308  Skåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Bredd: 101, djup: 39 cm, höjd: 185 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:28)

1316 3035  Skedar 3 st, silver, Sverige/Danmark, 1803/72. Längd: 21-23 cm, vikt: ca 150g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:53)

1316 3338  Skrivbord England. Bredd: 106, djup: 57 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:52)

1316 3243  Skrivbordsuppsats ett par ljusstakar + blockhorn. Nysilver. Längd: 28cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:27)

1316 3306  Skrivbyrå 1800-tal. Bredd: 117 cm. Djup: 54 cm, höjd: 107 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:05)

1316 3290  Skrivbyrå Sent 1800-tal, bemålad. Bredd: 107, djup: 47 cm, höjd: 102 cm, nyckel

1316 3311  Skulptur Berlin / KPM, omkring 1900, Flicka med fruktkorg. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:37)

1316 1411  Skulptur brons, Signerad. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:27)

1316 3284  Skulptur Elefant. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:44)

1316 1485  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Fågel, Rörstrand. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:01)

1316 3295  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Tiger ur Afrika, Gustavsberg 1965-1975. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:34)

1316 3197  Skulptur mässing. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:28)

1316 1130  Skulptur terrakotta. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:52)

1316 3387  Skulpturer 2 st, Änder, trä och metall. Höjd: 19-25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:43)

1316 3247  Skulpturer 2 st, Stengods, Toto, Fåglar. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:09)

1316 3236  Skulpturer 3 st, Soapstone. Längd: 9-14 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:12)

1316 3292  Skulpturer 7 st, Rörstrand och Gustavsberg, Lisa L. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:33)

1316 3297  Slipsnål 18k guld, med pärla, 2,6 g. Längd: 4 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:39)

1316 3167  Snurrfåtöljer 2 st, Johanson design, nutida. Bredd: 60 cm. Djup: 60 cm, 76 höjd: cm, sitthöjd: ca 46 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:36)

1316 3384  Sockerruska + gräddkanna, 2 delar, silver. Höjd: 14-18 cm, Vikt: 220 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:56)

1316 3028  Sockerskål + Gräddkanna, silver. Höjd: 8-11 cm, vikt: ca 420g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:43)

1316 3366  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 160, tidig 1900-tal, renoverad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:45)

1316 1022  Soffa Rix Möbler AB, Alingsås, 3-sits. Längd: ca 205cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:32)

1316 1165  Soffbord Butlers Tray. Bredd: 110, djup: 80 cm, höjd: 52 cm

1316 1086  Soffbord Butlers Tray. Bredd: 77. Djup: 59 cm, höjd: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:16)

1316 3335  Soffbord Carl Björn/P Törneman. Emaljskiva med runor signerad P. Törneman, underrede design Carl Björn. Brickmärkt Carl Björn, NK: s verkstäder Nyköping, Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Bredd: 86 cm. Djup: 86 cm. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:34)

1316 1285  Soffbord Glas, DUX, körsbär. Bredd: 120 cm. Djup: 80 cm. Höjd: 45 cm

1316 3268  Soffbord Längd: 158 cm. Djup: 56 cm, höjd: 51 cm

1316 1290  Soppslev silver, med benskaft. Längd: 42 cm, Vikt: ca 100 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:59)

1316 3346  Spegel + Konsol, Gustaviansk stil. Höjd: 162+ 75, tidig 1900-tal, renoverade

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:55)

1316 3229  Spegel 50/60-tal, Teak, 88x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:33)

1316 3323  Spegel Ek, "Rosita", Fröseke, 116x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:39)

1316 3393  Spegel Engelsk modell, Slipat glas, 141x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:46)

1316 3365  Spegel Gustaviansk stil, oval, slipat glas, 100x62 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:10)

1316 3368  Spegellampetter ett par, Gustaviansk stil. Höjd: 45 cm

1316 3294  Spegelram 1800-tal, Wadstena, Empire, 92x47

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:34)

1316 1235  Speldosa/bord längd: 94 cm, djup: 49 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:14)

1316 3140  Spiselhundar 5 st. Höjd: 19-26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:55)

1316 3138  Spiselhundar ett par, Porslin. Höjd: 29 cm

1316 3248  Stengods 5 delar. Höjd: 3-10 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:59)

1316 3193  Stereo 4 delar, Beomaster 1900, ej funktionstestad. Högtalare Längd: 26cm. Djup: 17cm. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:28)

1316 1335  Stol Gustavianskt provinsarbete

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:44)

1316 3279  Stolar 2 par, bemålade

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:10)

1316 3273  Stolar 4 st, 1800-tal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:51)

1316 1266  Stolar 4 st, Sengustavianska provinsarbeten, 3+ 1 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:09)

1316 3310  Stolar 6 st, sengustaviansk stil

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:02)

1316 3352  Stolar 8 st, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal, renoverade

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:47)

1316 3221  Stolar Ett par, Thonet, brännmärkta, böjträ / rotting

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:23)

1316 3226  Syltkrukor 5 st, Höganäs mm. Höjd: 10-28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:34)

1316 3347  Taburetter 3 st, sengustaviansk stil, tidig 1900-tal, renoverade. Längd: 38cm. Höjd: 43cm. Bredd: 55cm.

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:51)

1316 3055  Tågdelar Diverse, Märklin.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:33)

1316 3283  Takarmatur Ett par. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:28)

1316 3262  Takarmatur Fd Fotogen. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:33)

1316 3160  Takarmatur mässing, prismor. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:55)

1316 9161  Takarmatur nutida, klotformad. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 21:07)

1316 3415  Takarmatur PH-lampa, design: Poul Henningsen, Louis Poulsen. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:05)

1316 3260  Takarmatur Prismor, diameter, 48 cm. Höjd: 35cm. Diameter: 47cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:55)

1316 3104  Tallrikar 16 delar + såskanna, Rörstrand. Diameter: 26 cm

1316 3211  Tallrikar & skålar 6+ 2, Fennica. Diameter: 14-33,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:36)

1316 1030  Tamburmajor Esko Pajamies, Krom, Järn. Höjd: 169

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:46)

1316 3147  Tavelram Förgylld, ramens innermått. 52x38 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:39)

1316 3419  Tavelram Förgylld, ramens innermått: 46x70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:30)

1316 3321  Tekoppar  + assietter, 8 + 8 delar, "Ruija", Arabia

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:52)

1316 3199  Tempelhund Kina. Höjd: 45cm, nutida.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:43)

1316 1463  Teskedar 14 st, silver. Längd: 11 cm, Vikt: 190 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:32)

1316 3010  Textiltavla Asien, 66x34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:50)

1316 3135  Textiltryck Beatles, ej signerad, 52x70 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:36)

1316 3143  Textiltryck Galopp, "Santa Claus 1964", Derbyvinnare, 86x84 cm

1316 3225  Tidningsställ Rödbetsat. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:17)

1316 3381  Tobaksburk järn, men innerlock. Höjd: 17 cm

1316 3278  Toilettebord + stol, 1960-tal. Svenska Möbelfabrikerna AB, Bredd: 90. Djup: 40 cm. Höjd: 106 cm, Stol B Fridhagen, Bodafors

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:47)

1316 1467  Trädgårdsstolar Ett par, metall

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:07)

1316 2133  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 206/360. Motivet: 43x60cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:14)

1316 2157  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 35/150,1961. Motivet: 31x45 cm

1316 2156  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 48/360, daterad -77, Vin&sprit. Motivet: 38x61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:24)

1316 3041  Tryck Christo, "Wrapped Reichstag". Bladets mått: 40x30, Shumacher Edition, 1994

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:04)

1316 3271  Väggarmaturer Ett par, Raners, mässing. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:38)

1316 3196  Väggdekoration 4 st, Royal Dux, fåglar. Längd: 13-22cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:25)

1316 3395  Vägghylla String, 7 hyllplan, 3 gavlar. Hyllplan i metall: Längd 102cm. Bredd: 28cm. Trädela. Bredd: 39cm Bredd: 31cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:12)

1316 3044  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:18)

1316 3407  Väggrelief Henrik Roxström (1899-1982), Sverige, tillskriven. Scen med sjönöd. Bemålad gips, 61x75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:01)

1316 1471  Väggur empirestil, 60x44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:17)

1316 3191  Väggur höjd: 97cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:36)

1316 1043  Väggur nyrenässans. Höjd: 107 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:05)

1316 3245  Vas BIP Britt-Ingrid Persson (f. 1938), Sverige. Keramik. Signerad BIP. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:42)

1316 3309  Vas Gustafsberg. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:06)

1316 3386  Vas Gustavsberg, Kåge Gustavsberg, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:07)

1316 3234  Vas Keramik, Signerad. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:38)

1316 3205  Vas Rörstrand, Farina, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:38)

1316 3083  Vas Upsala Ekeby, Anna-Lisa Thomson (1905-1952), Sverige. Bemålad. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:23)

1316 3285  Vaser 2 delar, Kina. Höjd: 11-25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:58)

1316 3361  Vaser 3 st, Konstglas. Höjd: 25-50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:29)

1316 3194  Vaser 3 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 6-15cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:11)

1316 3163  Vaser 5 st, Kina, nutida. Höjd: 9,5-13 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:02)

1316 3072  Vaser Upsala Ekeby. Höjd: 14-20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:52)

1316 3360  Vattenkanna Carl Breger, Gustavsberg. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:11)

1316 3152  Vinglas 10 st. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:09)

1316 3233  Vrilskål längd: 59 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:19)

1316 3203  Ytterfoder 2 st, Gustavsberg, Liljekonvalj. Höjd: 14-17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:01)

1316 3166  Ytterfoder 3 st, Rörstrand. Diameter: 17-20. Höjd: 12-14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 20:05)

1316 3376  Ytterfoder Jugend. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 19:27)

1316 3252  Ytterfoder Koppar / mässing, diameter: 21, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 mars 2020 18:07)