1506 1006 Akvarell Egron Lundgren (1815-1875), Sverige. Kvinna, monogramsignatur. EL. Akvarell, bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 60x51 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:16)
1506 1018 Besticksuppsättning ca 130 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman, bruttovikt: ca 5339 g (varav knivar: 2564 g)
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:32)
1506 1011 Blandteknik Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, blandteknik, mansporträtt, 24x18 cm, yttermått inklusive ram: 34x28 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:36)
1506 1012 Blomsterbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modell 2084, kopparlåda. 1950 /60-tal. Bredd: 76 cm. Djup: 43 cm. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:08)
1506 3413 Brickbord trä och mässing, rokoko, provinsarbete, Bredd: 63. Djup: 47 cm. Höjd: 75 c cm
S�ldes f�r 18.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:55)
1506 1029 Färglitografi Joan Miró (1893-1983), Spanien. Le lézard aux plumes dór. 1967. Maeght 449. Signerad och numrerad, 2/20. Pegament. Bladets mått: 35x50 cm. Yttermått inklusive ram: 44x58
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:26)
1506 1020 Fåtöljer ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Ingrid"
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:38)
1506 1015 Fotografi NASA-fotografi från månlandningen av Apollo 12. Signerad Alan Bean, "Boy, the sun is bright out here!". Bildmått: 20x20 cm, yttermått inklusive ram: 41x31 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:52)
1506 1028 Golvlampa Josef Frank (1885-1967), Österrike. "San Fransisco-lampan", modell 2431, Firma Svenskt Tenn. Etikettmärkt, Formgiven 1938. Höjd: ca 115-166 cm
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:33)
1506 1030 Kolteckning Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Porträtt av Premiärdansös vid Operan (Lagerqvist). Signerad, bär dedikation. Kolteckning, 45x33,5 cm, yttermått inklusive ram: 68x52 cm
S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 21:04)
1506 1017 Matservis 36 delar, Musselmalet. Royal Copenhagen. 12 djupa mattallrikar (dia 21 cm), 12 stora mattallrikar (dia 25 cm), 8 mindre mattallrikar (dia 22,5 cm), 2 skålar, 2 uppläggningsfat
S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:27)
1506 1009 Oljemålning Isaac Grünewald (1889-1946), Sverige. Fjällmotiv Abisko. Signerad. Intyg av Iván Grünewald a tergo. Olja på pannå, 54x65 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm
S�ldes f�r 30.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:23)
1506 1033 Oljemålning Johan Patricny (f. 1976), Sverige. "I biblioteket". Signerad, daterad 2018. Olja på duk, 95x71 cm, yttermått inklusive ram: 120x94 cm
S�ldes f�r 27.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:56)
1506 9121 Oljemålning Julien Gustave Gagliardini (1846-1927), Frankrike. Läsande kvinna med parasoll i trädgård. Signerad. Olja på pannå. 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x65 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:37)
1506 1037 Oljemålning Maks Belinsky (f. 1985), Ukraina. "Ryskt krigsskepp, kör för helvete!", 2022. Signerad. Oljemålning, presenning (duk), 58x91 cm, oramad
Den Ukrainska Konstnären Maks Belinsky har donerat två verk och inlämnaren berättar att intäkterna från försäljningen går till välgörenhetsstiftelsen ”The Umbrella for Ukraine” för att inskaffa läkemedel och hygienartiklar till föräldralösa barn som förlorat sina föräldrar och närstående släktingar.
Maks Belinsky (Макс Бєлінскі) är född i Lviv 1985. Han har studerat på Lviv Academy of Arts och verkat som konstnär i Prag och Florens, Campobasso och Rom.
Han bor för och verkar närvarande i Lviv och arbetar främst i olja och akvarell, ofta med ett eget uttryck i såväl utförande som materialval
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:51)
1506 1036 Oljemålning Maks Belinsky (f. 1985), Ukraina. "Ukraine 2022". Signerad. Oljemålning, texturpasta, sydd presenning (duk), 95x75 cm, oramad.
S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:11)
1506 1034 Oljemålning Olaf Holtan (1883), Norge, Sittande modell. Signerad, daterad 1913. Olja på duk, 95x74 cm, yttermått inklusive ram: 108x88 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:50)
1506 1035 Oljemålning Simeon Öquist (1868-1955), Sverige. Kvinna i folkdräkt med kräftfat. Signerad, daterad 1910, "Österåker". Olja på duk, 66x46 cm, yttermått inklusive ram: 87x67
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:51)
1506 1025 Oljemålning Thor Fagerkvist (1884-1960), Sverige. "Agitatorn". Olja på pannå, signerad, 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 47x56 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:35)
1506 1007 Pastell Vytautas Kasiulis (1918-1995). Signerad. Pastell,
64x48 cm. Yttermått inklusive ram: 71x56 cm
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:41)
1506 1019 Sekretär Erik Chambert (1902-1988), Sverige. Swedish Grace, 1930-tal. Alm/almrot. Bredd: 88 cm. Djup: 48 cm. Höjd: 109 cm, nyckel till överdelen medföljer
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:49)
1506 1004 Skål Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods. Signerad med Studiohanden. Höjd: 9 cm. Diameter: 18 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:44)
1506 1001 Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, efter. "Änglahuvud". Millesgården, FFA fondeur. Skulptur i grönpatinerad brons. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:40)
1506 1022 Skulptur Olof Ahlberg (1876-1956), Sverige. "En solstund". Signerad Olof Ahlberg och daterad 1912. Brons. Gjutarstämplar Herman Bergman Fud. Höjd: 24,5 cm
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:08)
1506 1021 Soffbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svensk Tenn. Modell 1104. Mahogny. Kopplad benställning. Bredd: 80 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:29)
1506 3412 Taburetter Ett par, gustavianska, 45x45 cm. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 19:41)
1506 1003 Vas Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Stengods, blå harpälsglasyr. Signerad Friberg med studiohanden och årsbokstav. Höjd: 42,5 cm
S�ldes f�r 39.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:18)
1506 1013 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962. Fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 20,5 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 20:11)
1506 1014 Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962. Fajans med målad dekor av olika fantasifigurer. Höjd: 36 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 18:08)
1506 1027 Vas Wanli (1572- 1620), Kina. Porslin. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 28 november 2022 21:02)