Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 1 maj 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1538 5221  Affisch Kjartan Slettemark (1932-2008), Sverige. Ej signerat, Offset, "Sugen" rym: 95x65 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:27)

1538 4199  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Follow the white". Signerad. Akryl på duk. Bildmått: 50x50 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:00)

1538 5190  Akvarell Albert Theodor Gellerstedt (1836-1914), Sverige. St Catharinas ruin. Signerad, daterad -73. Akvarell, 34x23 cm, yttermått inklusive ram: 58x45 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:22)

1538 4144  Akvarell Anna Essipova. "Kråkor ". Signerad. Akvarell. Bildmått: 38x56 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:00)

1538 5008  Akvarell Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Celtic patterns". Signerad. Akvarell på handgjort papper. Bladets mått: 50x18 cm, yttermått inklusive ram: 62x29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:41)

1538 5210  Akvareller 3 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, akvarell, bladets mått: 29x21, oramade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:02)

1538 5205  Akvareller 4 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, Erotiska motiv. Akvarell, bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 40x31 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:16)

1538 5206  Akvareller 4 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, Erotiska motiv. Akvarell, bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 40x31 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:06)

1538 5208  Akvareller/tusch 4 st, Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, Erotiska motiv. Akvarell, yttermått inklusive ram: 38x29-42x34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:40)

1538 5157  Armband 18k guld, X-länk, med sten i Lapis lazuli. FRH Rune Hamrins Guldsmedsverkstad, Stockholm, 1958, Längd: 21 cm. Vikt: 40g brutto

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:36)

1538 5251  Armbandsur 18k guld, + armband, boettens, diameter: 2,5 cm, tota. Längd: 17-20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:29)

1538 5484  Armring 18k guld. Vitt och gult guld, vikt 30 g, innermått: 6x5

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:49)

1538 5092  Bajonett Märkt: Armes de St. Etienne, modell 1881, med skida. Längd: 66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:30)

1538 5146  Bergèrer Ett par, Louis XV-stil. Längd: 86 cm, djup: 66 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:42)

1538 5333  Bestick 30 delar, Folke Arström (1907-1997), Sverige. Gense, Focus De Luxe. Rostfritt. Längd: 15-22 cm, 7 matgafflar, 7 matknivar, 7 matskedar, ett par uppläggningsbestick, kaffeskedar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:46)

1538 5460  Bestick 5 delar, Silver (C8) Vitk: ca 290 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:04)

1538 5204  Blandteknik 2 st, Gustaf Wilhelm Palm (1810-1890), Sverige. Studie. Signerade. Blandteknik, 51x42 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:52)

1538 5188  Blandteknik Alfred Nyström (1844-1897), Sverige. Efter Molin. Signerad. Blandteknik, bildmått: 14x9, yttermått inklusive ram: 30x24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:31)

1538 5179  Blandteknik Arvid Jacobsson (1881-1966), Sverige. St Eriksbron från Stadshagen. Signerad, daterad 1908. Blandteknik, 33x28 cm, yttermått inklusive ram: 38x33 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:15)

1538 5454  Blandteknik Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad, blandteknik, samtal vid en kakelugn, 24x15 cm, yttermått inklusive ram: 38x28 c

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:46)

1538 5434  Blandteknik Josef Öberg (1890-1967), Sverige. Stockholm, 26x36 cm, yttermått inklusive ram: 44x52 cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:52)

1538 5153  Blandteknik Kina, yttermått inklusive ram: 78x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:57)

1538 5432  Blandteknik Kjell Löwenadler (1905-1993), Sverige. Lanskap. Signerad, daterad -58. Blandteknik, 64x49 cm, yttermått inklusive ram: 78x63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:21)

1538 5338  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Yang Hsui-yi. Blandteknik, bildmått: 48x48 cm, yttermått inklusive ram: 73x71 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:57)

1538 5181  Blandteknik Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Signerad, daterad 1942, "Blotet", 49x34 cm, yttermått inklusive ram: 61x48 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:13)

1538 5183  Blandteknik Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Signerad, daterad 1945,33x48 cm, yttermått inklusive ram: 40x55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:59)

1538 5046  Blandteknik Radovan Korac (f. 1943), Sverige. Signerad R Korn, Hamnmotiv, blandteknik, yttermått inklusive ram: 47x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:58)

1538 5381  Blomsterbord Rotting. Bredd: 76 cm, djup: 26 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:38)

1538 5380  Blomsterbord Rotting. Bredd: 84 cm, djup: 26 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:35)

1538 5505  Bokhylla Engelsk stil, mahogny. Bredd: 129 cm. Djup: ca 25-27 cm. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:13)

1538 5051  Bokhylla England, Belysning. Bredd: 91 cm, djup: 31 cm, höjd: 184 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:29)

1538 4358  Bokhylla med lådor, Idegran. Bredd: 76 cm. Djup: 28 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:00)

1538 5494  Bordsdekoration kermamik, citroner. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:12)

1538 5118  Bordsfotogenlampa omkring 1900, metall / glas. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:15)

1538 5020  Bordsfotogenlampa omkring 1900. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:51)

1538 5485  Bordslampa Bouillottemodell. Mässing, skärm i grönpatinerad plåt, tre ljuspunkter. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:14)

1538 5049  Bordslampa Kina, 1900-tal. Höjd: 63 ca

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)

1538 5173  Bordslampa Metall. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:21)

1538 5346  Bordslampa Poul Henningsen, PH 2/1 Limited Edition Amber, Louis Poulsen, Danmark. Bas i mässing med bärnstensfärgade skärmar av glas. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:15)

1538 4242  Bordslampa Royal Copenhagen, Fog&Mörup. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:53)

1538 5366  Bordslampfot empirestil. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 21:00)

1538 5260  Bordslampfot tenn. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:48)

1538 5299  Bordslampfötter Ett par, nutida. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:10)

1538 5364  Bordslampor Ett par, nutida, Kolonn, trä. Höjd: 67 ca

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:19)

1538 5339  Bordsspegel Nyrokoko, sent 1800-tal, 97x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:58)

1538 5334  Bordsur Kupa av glas, "Pat 1855". Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:03)

1538 5262  Bricka Gefle, Vinranka, 52x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:12)

1538 5489  Bricka Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:09)

1538 5182  Brickbord plåtbricka. Bredd: 71 cm, djup: 55 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:10)

1538 4307  Brickor ett par, nysilver. Längd: 73 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:57)

1538 5420  Butlers tray längd: 47 cm, bredd: 63 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)

1538 5122  Byrå 1960-tal, teak. Bredd: 80 cm, djup: 32 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:32)

1538 5098  Byrå 1960-tal, Teak. Bredd: 80 cm, djup: 40 cm, höjd: 103 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:06)

1538 5140  Byrå 1970-tal, grönlaserad. Bredd: 40 cm, djup: 40 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:39)

1538 5056  Byrå England. Bredd: 50 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:28)

1538 5291  Byrå England. Bredd: 76 cm, djup: 30 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:57)

1538 5452  Byrå Furu, omkring 1900. Bredd: 93 cm. Bredd: 45 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:51)

1538 4072  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 90 cm. Djup: 42 cm, höjd: 74 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:08)

1538 5237  Byrå Jugend, Bemålad. Bredd: 93 cm, djup: 48 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:57)

1538 4080  Byrå med stenskiva. Bredd: 63 cm, djup: 34 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:17)

1538 5101  Byrå nutida. Bredd: 59 cm, djup: 40 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:58)

1538 5361  Byrå Rokokostil, med stenskiva, bemålad. Bredd: 100 cm. Djup: 58 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:05)

1538 4317  Byrå Rokokostil, med stenskiva, intarsia. Bredd: 76 cm, djup, 43 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:23)

1538 5031  Byrå sengustaviansk stil. Mahogny. Bredd: 80 cm. Djup: 40 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:44)

1538 3122  Byrå Sengustaviansk, med stenskiva, senare skiva. Bredd: 95 cm. Djup: 49 cm, höjd: 88 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:11)

1538 5236  Byrå Teak, 6-lådig. Bredd: 75 cm, djup: 38 cm, höjd: 105 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:35)

1538 5233  Byrå Teak. Bredd: 81 cm, djup: 40 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:16)

1538 5139  Caféstolar 4 st

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:36)

1538 5419  Champagneglas 10 st. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)

1538 5307  Däcksstol Rotting, ställbar

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:51)

1538 5177  Dragspel i väska, Granesso. Längd: 42 cm, djup: 38 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:52)

1538 5195  Draperi Jugend, 153x300 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:51)

1538 5194  Draperi Jugend, ca 230x210 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:54)

1538 5197  Draperier 2 st, + omtag, omkring sekelskiftet 1900,118x250 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:29)

1538 5341  Drum table bord med lådor, England. Diameter: 50 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:03)

1538 4236  Eldhundar ett par, 1800-tal. Längd: 33 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:23)

1538 5315  Emmafåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:51)

1538 5314  Emmafåtölj Klings möbler, Alingsås, märkt med bricka. Klädsel i blå velour

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:51)

1538 5272  Etagebord Sent 1800-tal. Bredd: 60 cm, djup: 40 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:10)

1538 2023  Etsning John-Erik Franzén (1942-2022), Sverige. Signerad, numrerad 15/70, daterad 1976-77. Bildmått: 22x27 cm, yttermått inklusive ram. 45x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:19)

1538 5186  Etsning Maud Comstedt (1920-1984), Sverige. Signerad, numrerad 117/250, daterad -79, "Dialog". Bildmått: 19,5x15,5, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:40)

1538 5180  Etsning Ossian Elgström (1883-1950), Sverige. Signerad, daterad 1914. Bildmått: 22x29 cm, yttermått inklusive ram: 40x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:35)

1538 5193  Etsningar 2 st, ej signerad, bland annat Otto Hesselbom, yttermått inklusive ram: 33x43-43x33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:33)

1538 4101  Etsningar 2 st, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 28x35 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:09)

1538 5055  Fällbord 1700-tal, Alrot. Bredd: 84 cm, djup: 88 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:59)

1538 5035  Fällbord 1800-tal, på pelarfot, diameter: 62, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)

1538 5053  Fällbord 1800-tal, pelarfot, bemålat. Bredd: 40 cm, djup: 41 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:14)

1538 5116  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), "Colibri". Signerad, numrerad 101/295. Bildmått: 17x17 cm, yttermått inklusive ram: 35x36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:12)

1538 2024  Färgetsning Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 12/100. Bildmått: 16,5x8,5 cm, yttermått inklusive ram: 39x29

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:36)

1538 5429  Färglitografi 2 st, Thage Nordholm (1927-1990), Sverige. Sig, 250 upplaga. Färglitografi, bildmått: 62-71 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm. Signerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:22)

1538 5152  Färglitografi Andreas Lundberg (f. 1973), Sverige. Komposition, monogramsignerad. Färglitografi. Bladets mått: 50x50 cm, yttermått inklusive ram: 57x57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:37)

1538 5114  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Tupp / höns. Signerad, numrerad 137/250, daterad 1974 cm, yttermått inklusive ram: 58x47 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:56)

1538 5081  Färglitografi Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 68/190. Färglitografi. Bladets mått: 49x69 cm, yttermått inklusive ram: 60x79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:18)

1538 2038  Färglitografi Jorgo Krallis (f. 1937), "Star Wars". Signerad, numrerad 81/180. Färglitografi, bildmått: 56x80 cm, yttermått inklusive ram: 66x90 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:20)

1538 4287  Färglitografi Juhana Blomstedt (1937-2010), Finland. "Under vattnet. Signerad, numrerad 70/100, daterad - 92. Färglitografi, bildmått: 51x72 cm, yttermått inklusive ram: 66x86 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:36)

1538 5084  Färglitografi Jussi Taipaleenmäki (f. 1948), Sverige. Konstnären. Signerad, numrerad 112/200. Färglitografi, bildmått: 47x51 cm, yttermått inklusive ram: 71x72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:38)

1538 2077  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 135/140, daterad 1976. Bildmått: 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:26)

1538 2026  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Växter. Signerad, numrerad 43/385, daterad -87. Färglitografi, bildmått: 31x40 cm, yttermått inklusive ram: 49x56 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:18)

1538 2041  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 301/310. Färglitografi, bildmått: 38x54 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 21:03)

1538 2040  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 301/310. Färglitografi, bildmått: 38x54, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 21:02)

1538 5360  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940). Signerad, numrerad 94/360, "över söders takåsar". Färglitografi, bildmått: 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 40x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:38)

1538 2042  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 72/290. Färglitografi, bildmått: 58x79 cm, yttermått inklusive ram: 76x96 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:57)

1538 5269  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Trosaån. Signerad, numrerad 117/360. Färglitografi, bildmått: 31x48 cm, yttermått inklusive ram: 46x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:31)

1538 2069  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad pt, "Hem från fisket, Shetland". Färglitografi, bildmått: 29x40 cm, yttermått inklusive ram: 45x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:16)

1538 2061  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 131/250, Skärgård, vinter. Färglitografi, bildmått: 25x30 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)

1538 2063  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 53/200, Fyr. Färglitografi, bildmått: 43x29 cm, yttermått inklusive ram: 59x43 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:04)

1538 2059  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 23/70, daterad 81, yttermått inklusive ram: 45x64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:36)

1538 5462  Färglitografi Yngve Svedlund (f. 1925), Sverige. Signerad, numrerad 168/260, daterad -81, Fotbollsmatch, Brage. Färglitografi, bildmått: 40x42 cm, yttermått inklusive ram: 59x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:34)

1538 5337  Fat + senapskanna & skopa, 3 delar, silver, Dekor med infällda mynt. Diameter: 11. Höjd: 9 cm, vikt: 150g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:24)

1538 4048  Fat 6 st, Lagun, Gustavsberg. Längd: 9-15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:23)

1538 5166  Fat Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fat ur serien Harlekin, Gustavsberg 1960-1964. Målad och glaserad stengodslera, 20x20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:04)

1538 5271  Fåtölj 1940-tal, omklädd

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:38)

1538 4362  Fåtöljer ett par, Asko, Finland, grön velour, på trissor

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:39)

1538 5032  Fåtöljer Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Samspel"

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:11)

1538 5491  Figuriner 2 st. Parian, bland annat Gustavsberg. Höjd: 20-22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)

1538 4128  Filmceller 4 st, Ur Pelle Svanslös, Team Film, 27x37, oramade

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:37)

1538 5078  Fotoalbum Jugend, 33x20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:38)

1538 5424  Glas 10 st, Kosta City. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:52)

1538 5137  Glasservis 65 delar, "Svensk Kristall". Höjd: 6-14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:04)

1538 5467  Glasservisdelar 5+ 5, grönt presslgas. Höjd: 10,5 - 12,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:37)

1538 4133  Glasservisdelar ca 65 delar, Gustav III: s monogram. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:19)

1538 5125  Golvlampa 1970/80-tal, Båglampa. Höjd: 215 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:39)

1538 5057  Golvlampa mässing och glas. Höjd: 143 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:28)

1538 5174  Golvlampa med skärm från Svenskt Tenn. Höjd: 152 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:37)

1538 5058  Golvlampa Metall, nutida. Höjd: 148 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:05)

1538 5097  Golvlampor Ett par, mässing. Höjd: 157 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:05)

1538 5449  Golvur Gustaviansk stil, bemålat. Höjd: 208 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:38)

1538 5455  Gouache Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Signerad. Gouache, 24x15 cm, yttermått inklusive ram: 41x31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:26)

1538 5282  Gouache Fartygsporträtt, Signerad Johansen 1911, "Lizzie", 31x54 cm, yttermått inklusive ram: 41x64 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:59)

1538 4161  Grafiskt blad Catrin Johansson. "Cowz". Signerad, numrerad 10/100. Giclee fine art. Bildmått: 27. 5x38. 5 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 31x43 cm

1538 5247  Grafiskt blad Johan Oijens (f. 1969), Sverige. Gator på Södermalm. Signerad, numrerad ET 3/6, daterad -05. Inköpt på Konstfack. Bildmått: 62x34,5 cm, yttermått inklusive ram: 83x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:16)

1538 4160  Grafiskt blad Jonas Lundh (f. 1965), Sverige. "Landskap med hus". Signerad, numrerad 33/100. Giclee fine art. Bildmått: 27x38 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 31x44 cm

1538 4163  Grafiskt blad Lars Eje-Larsson. "Krukor". Signerad, numrerad 78/100. Giclee fine art. Bildmått: 37x28 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 41x30 cm

1538 5002  Grafiskt blad Marie Almqvist. "Sunrise". Signerad, numrerad 48/50. Giclee fine art. Bildmått: 29x29 cm, oramat löst blad, bladets mått: 40x40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:23)

1538 4169  Grafiskt blad Veronica Sofie (f. 1985), Sverige. "Windows". Signerad, numrerad 33/40. Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 43x30 cm

1538 4258  Grafiskt blad Vladimir Kamendy (1955-2014), Sverige. "Ibiza morning". Signerad, numrerad 8/50. Giclee fine art. Bildmått: 90x60 cm, oramat löst blad. Bladets mått: 90x60 cm

1538 5213  Gravyr 1700-tal. Bildmått: 48x36 cm, yttermått inklusive ram: 53X42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)

1538 5138  Grogglas 12 st, slipad dekor med dryckesscener. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:17)

1538 5088  Hallampor 2 st, modell äldre. Höjd: 30 ca

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:16)

1538 5480  Halsband 2 st + armband+ brosch, silver. Längd: ca 19-70 cm, bruttovikt: 55 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:28)

1538 5445  Halsband Silver / flodpärlor, Filigranarbete, vintage. Längd: 48 cm, bruttovikt: 4 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:27)

1538 5156  Halsband Sterlingsilver, 1975. Vikt: 60g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)

1538 4017  Handdukar 6 st ca 60x50 med monogram+ 6 st servetter ca 43x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)

1538 5259  Hänkelvas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, andra sort. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:55)

1538 5470  Hänkelvas Kina. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:22)

1538 5102  Hattar 2 st, Hög hatt + Chapeau Claque

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)

1538 5050  Hörnvitrinskåp England, Idegran. Höjd: 184 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:52)

1538 5409  Hurts England, idegran, två lådor. Längd: 46 cm, djup: 39 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)

1538 5404  Hurts England, mahogny, l- 59. Djup: 38 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:53)

1538 5226  Ikon Maria & barnet, rizza i mässing, yttermått inklusive ram: 22x18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:34)

1538 5469  Jardiniere Porslin, Österrike. Höjd: 16 cm, längd: 32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:44)

1538 5320  Kaffegods 16 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:46)

1538 5496  Kaffekanna för presskaffe, Le Creuset, porslin. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:06)

1538 5473  Kaffeskedar 11 st, silver, Vikt: 110 g. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:03)

1538 5017  Kakgafflar & mockaskedar 11 + 12 delar, silver. Längd: 10-13 cm. Vikt: 270g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)

1538 5245  Kandelabrar ett par, empirestil, mässing, tre ljusarmar. Höjd: 46 cm. Bredd: 28 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:30)

1538 4391  Karmstol Gustaviansk, Lindome, skinnklädsel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:36)

1538 5253  Karmstol Karl Johanstil, betsad björk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:56)

1538 4083  Karmstol nyrokoko

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:20)

1538 5290  Karmstol Rokokostil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:50)

1538 5110  Karmstolar Ett par, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Modell Vardags, ej märkta

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:46)

1538 4315  Karmstolar Ett par, rokokostil

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:20)

1538 5041  Kartellur Sent 1800-tal, brons, Louis XVI-stil, 65x30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:41)

1538 5436  Kartor 3 st, efter tryck, yttermått inklusive ram: 50-66, yttermått inklusive ram: 56-78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:54)

1538 5243  Keramik 3 delar, Caroline Möller, diameter: 4,5-8,5

1538 5068  Knivar 7 st, bland annat Paja, skinnfodral. Längd: 22-31 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)

1538 5499  Koppar 6 st. Samt 5 fat, porslin, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Diameter: 8-14 cm, höjd: 6 cm

1538 5160  Koppar med fat 8 delar, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Mon Amie, Rörstrand, blåblommigt mönster på ljus botten. Diameter: 8,5-13 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:38)

1538 5151  Kruthorn modell äldre, mässing / horn. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:30)

1538 4337  Kryddburkar 14 delar, Gefle, Blått band. Höjd: 11-20 cm

1538 5196  Kuddar 3 st, + 2 bonader, 42-72x50-54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:01)

1538 5497  Kuriosa diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:17)

1538 5474  Lampfot Keramik, Tyskland. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:02)

1538 5007  Litografi Anna Mizak (f. 1939), Sverige. "Body Shapes". Signerad, numrerad 74/100. Litografi. Färglitografi, bildmått: 25x17 cm, yttermått inklusive ram: 38x29 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:24)

1538 5453  Litografi efter Anders Zorn, Sommar, 18x12 cm, yttermått inklusive ram: 26x17 cm. Signerad

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:02)

1538 5458  Litografi Gabriel Burmeister (1886-1946), Sverige. Tryckt signatur, Papegoja. Bildmått: 39x38 cm, yttermått inklusive ram: 46x46 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:22)

1538 5136  Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:07)

1538 5095  Ljuskrona empirestil. Höjd: 70ca cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:41)

1538 5100  Ljuskrona empirestil. Höjd: 90 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:10)

1538 5254  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:37)

1538 5498  Ljuslyktor ett par, Ingegerd Råman+ Vas Ulrica Hydman Vallien. Höjd: 13-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)

1538 5076  Ljusplåtar Ett par, mässing, 41x28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:35)

1538 5075  Ljusplåtar Ett par, mässing, fd epåletter. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:47)

1538 5390  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:42)

1538 5416  Ljusstakar + SKÅL, Själaglas. Höjd: 14-16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:19)

1538 4305  Ljusstakar 2 par, silver. Höjd: 7,5-8 cm, bruttovikt: 380 g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:53)

1538 5064  Ljusstakar Ett par, "1849", mässing med pärlbroderi. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:28)

1538 5264  Ljusstakar Ett par, 1800-tal, tenn. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:59)

1538 5377  Ljusstakar Ett par, mässing, barockstil. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:04)

1538 4301  Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:47)

1538 5335  Ljusstakar Ett par, rokokostil, 1800-tal, förgylld brons. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:35)

1538 5063  Ljusstakar Ett par, rokokostil, brons. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:18)

1538 5263  Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1957. Höjd: 11 cm, fyllda, bruttovikt: 315 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:06)

1538 4457  Ljusstakar ett par, silver, Löfman, 1982. Höjd: 8,5 cm, bruttovikt: 350 g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:56)

1538 5062  Ljusstake "Constella" Klong, för fem värmeljus, design: Eva Shildt. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:04)

1538 5220  Masker 2 st, Koppar/brons. Längd: 22-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:17)

1538 4013  Matbord med lådor, Gustaviansk stil. Diameter: 110 cm, höjd: 74 + 1 iläggx50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)

1538 3116  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil. Längd: 140 cm, djup: 100 cm, höjd: 74 + 1 iläggx55 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:07)

1538 5274  Matsalsskåp mahogny. Bredd: 104 cm, djup: 45 cm, höjd: 143 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:10)

1538 5133  Matservis 40 del ca, Gustafsberg, Rosor, omkring 1900

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:02)

1538 5015  Matservis 46 delar, Melina, Villeroy & Boch, 8 st mattallrikar 27 cm, 12 assietter 17 cm, te/kaffekoppar. Diameter: 8-11,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)

1538 5466  Matservisdelar ca 27 delar, keramik, "Maya", Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand

1538 5296  Matta Afghan, 217x293 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:33)

1538 5086  Matta Kasthall, Galleri, 84x240 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:19)

1538 5373  Matta Kina, 128x172 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:23)

1538 5343  Matta Kina, 180x285 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:25)

1538 5302  Matta Orientalisk, 130x197 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)

1538 5324  Matta orientalisk, 150x252 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:07)

1538 5297  Matta Orientalisk, 162x239 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:52)

1538 5294  Matta orientalisk, 176x262 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:28)

1538 5103  Matta Orientalisk, 84x140 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:09)

1538 5144  Matta Orientalisk, Galleri, 80x277 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:15)

1538 5135  Matta Orientalisk, Galleri, Bochara, 85x290 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:43)

1538 5391  Matta Orientalisk, Iran, 135x220 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:05)

1538 5104  Matta Orientalisk, livets träd, 140x203 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:14)

1538 5145  Matta orientalisk, signatur, 169x250 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:34)

1538 5281  Matta Röllakan, Signerad Å, Anna Johanna Ångström, 162x228 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:12)

1538 5279  Matta Röllakan, Signerad IS, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 138x206 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:02)

1538 5232  Nattygsbord ett par, Teak. Bredd: 43 cm, djup: 34 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:34)

1538 5459  Offsettryck Helene Billgren (f. 1952), Sverige. "Living in my room", för IKEA, 2010. Ej signerad. Bladets mått: 45x32 cm, yttermått inklusive ram: 56x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:52)

1538 5268  Oljemålning Adolf Säfve, Sjölandskap. Signerad. Olja på duk, 33x50 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:37)

1538 4031  Oljemålning Åke Schmägers (1905-1970), Sverige. Signerad, "Åkrar, Sandby Öland". Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

1538 5326  Oljemålning Arvid Karlsson (1907-1964), Sverige, Blommor, Signerad. Olja på duk. Bildmått: 52x67 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm

1538 5225  Oljemålning Birger Mörk (1919-2010), Sverige. Landskap. Signerad. Olja på duk, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x50 cm

1538 5165  Oljemålning Bronson Frank Nelson, ej signerad. Olja på pannå, 29x37 cm, yttermått inklusive ram: 33x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:16)

1538 5369  Oljemålning Charles Blondin, Paris Montmartre. Signerad. Olja på duk, 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 45x53

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:58)

1538 4414  Oljemålning Curt Viberg (1908-1969), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 34x100 cm, yttermått inklusive ram: 44x110 cm

1538 5362  Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Fullriggare. Signerad, daterad - 41. Olja på pannå, 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 75x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:41)

1538 4415  Oljemålning Erik Jerken (1898-1947), Sverige. Signerad, "Tännforsen". Olja på duk, 72x81 cm, yttermått inklusive ram: 88x108 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)

1538 4217  Oljemålning Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Sunrise". Signerad. Olja på vinylskiva. Bildmått: 30x30 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:01)

1538 5457  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Signerad, Landskap. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 74x85 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)

1538 5430  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Utsikt över takåsar. Signerad, daterad -51. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 76x87 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:53)

1538 4351  Oljemålning Gösta Calmeyer, Signerad, "strandstenar, Kivik". Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x43 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:03)

1538 4263  Oljemålning Hans Allan. Signerad, daterad 73, motiv i relief. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 69x89 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:21)

1538 5308  Oljemålning Hans Fallenius, Interiör. Signerad. Olja på duk, bildmått: 110x39 cm, yttermått inklusive ram: 123x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:11)

1538 4030  Oljemålning Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Signerad, väderkvarnar. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 48x59 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:33)

1538 4265  Oljemålning Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Figurkomposition. Signerad. Olja på duk, 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 40x32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:19)

1538 5370  Oljemålning John Herbert, "Cannes". Signerad, daterad -55. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:48)

1538 5199  Oljemålning Jörgen Fogelquist (1927-2005), Sverige. "I Gryningen". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 101x87 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:15)

1538 4034  Oljemålning Joronn Sitje, tillskriven. Par. Ej signerad. Olja på pannå, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)

1538 5284  Oljemålning Kaj Pihl, Hamn. Signerad. Olja på duk, 19x22 cm, yttermått inklusive ram: 25x29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:24)

1538 5415  Oljemålning Lars Florén (1899-1979), Sverige. Vildblommor, Signerad. Olja på duk, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 39x47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:34)

1538 5389  Oljemålning Marion Studinsky-Elley. Signerad a trego. Olja på duk, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 49x58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:47)

1538 5353  Oljemålning Niels Jensen, Signerad, strandmotiv. Olja på duk, 50x75 cm, yttermått inklusive ram: 58x83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:57)

1538 5080  Oljemålning Nils Tydén (1889-1976), Sverige. Kust. Signerad, daterad 1921. Olja på pannå, 32x60 cm, yttermått inklusive ram: 49x77 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:39)

1538 5089  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. "Kopp och krusbärskvist", monogramsignerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 24x34 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:39)

1538 5090  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad A. Marbeuf, Hamnmotiv. Olja på duk, 26x40 cm, yttermått inklusive ram: 34x47 cm

1538 5356  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad H Borgström. Olja på duk, 60x90 cm, yttermått inklusive ram: 77x108 cm

1538 5241  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Leifstadius, 1929, marin. Olja på duk, 64x95 cm, yttermått inklusive ram: 77x108 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:22)

1538 4459  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stilleben med frukter. Olja på duk, 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x100 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:16)

1538 5222  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skärgård. Olja på duk. Oramad. Bildmått: 50x75 cm. Otydlig signatur

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:59)

1538 3184  Oljemålning Per Fredriks (1887-1947), Sverige. Signerad, Fyrisån. Olja på pannå, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 36x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:39)

1538 5178  Oljemålning signerad Lussin, fiolspelare. Olja på duk, 103x66 cm, yttermått inklusive ram: 149x112 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:24)

1538 5463  Oljemålning Svante Kede (1877-1955), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 50x59 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:19)

1538 5212  Oljemålning Sven Sinde, Clown. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 65x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:35)

1538 4450  Oljemålning Svend Drews (1919-2003), Danmark. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 64x54 cm, yttermått inklusive ram: 77x67 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:14)

1538 5085  Oljemålningar 2 st, Radovan Korac (f. 1943), Sverige. Segelbåtar. Signerade a tergo, yttermått inklusive ram: 10x10 - 17x23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:23)

1538 5235  Pall 1960-tal. Längd: 52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:53)

1538 5350  Pallar 2 st. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)

1538 5231  Pallar ett par, 1960-tal, Galon. Längd: 52 cm

1538 5379  Parti bijouterier

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:51)

1538 5418  Parti koppar mässing, diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:28)

1538 5238  Parti silver diverse. Vikt: 365 gr ca

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:21)

1538 5440  Parti silver Vikt: ca 210 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:51)

1538 5257  Pelarbord Nyrokoko. Bredd: 58 cm, bredd: 36 cm, höjd: 78. , nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:34)

1538 5405  Pelarbord Nyrokoko. Diameter: 48 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:57)

1538 5147  Pistol 1800-tal, märkt U under krona. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)

1538 5230  Porslin 2 delar, Herend/Rosenthal. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:03)

1538 5378  Pottskåp 1930-tal, intarsia. Bredd: 41 cm. Djup: 36 cm, höjd: 69 cm

1538 5371  Prispokaler 3 st, silver. Höjd: 5-9 cm, vikt: 170g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:08)

1538 5016  Punschkoppar 6 st, silver, i etui, invändigt förgyllda. Höjd: 5,5 cm, vikt: 190g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:45)

1538 5417  Punschkoppar silver. Vikt: 255 g. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:33)

1538 5128  Reseur 1890-tal, trä. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:48)

1538 5443  Resväskor 2 st, Läder. Längd: 66-72 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)

1538 5252  Ring 18k guld, vitguld, med briljant, 0,07 ct, 1967. Vikt: 2g ca, ringmått: 18

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:48)

1538 5482  Ring 18k guld. Vikt: 3,25 g, ringmått: 20

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:29)

1538 9326  Ring 18K vitguld, med diamanter 28xca0,01ct, baguettslipade 20xca0,02ct. Vikt: 9g, ringmått: ca 18,25

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:43)

1538 4327  Rödvinsglas "Maja", Orrefors. Eva Englund (1937-1998), Sverige. Höjd: 17, 5 + skål. Höjd: 18. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:33)

1538 5441  Röllakan Anna Johansson Ångström, (sign Å), 250x355 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:51)

1538 5442  Röllakan Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 140x204 cm 5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)

1538 5323  Röllakan Signerad M. 142x200 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:52)

1538 5439  Ryamatta 140x210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:45)

1538 5093  Sabel Modell 1859, Bladet märkt: Konungen & Fosterlandet, Schmolz, "Stål Damast", Balja & Portepé. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)

1538 5495  Salt och pepparströare nysilver, i form av fåglar. Höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:13)

1538 5228  Samlartallrikar 2+ 12, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Rosenthal. Diameter: 16-29

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:56)

1538 5239  Satsbord 3 delar, kakel. Bredd: 35-50, höjd: 48-54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:22)

1538 5054  Satsbord 3 delar, Kakelplattor. Bredd: 35-50, höjd: 48-54 cm

1538 5052  Satsbord 3 delar. Bredd: 40-51, höjd: 48-55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:14)

1538 5393  Scarf "Belle Chasse", design: Henri de Linares, Hermès, Paris. Brun bård, vit botten, dekor av fåglar. Siden, ca 89x89 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:47)

1538 5397  Scarf "Cérès", design: Françoise Faconnet, Hermès, Paris. Siden, ca 90x90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:54)

1538 5400  Scarf "Coaching", design: J. Abadie, Hermès, Paris. Siden, ca 89x88 cm. Inköpt NK, etikettmärkt

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:20)

1538 5398  Scarf "Fleurs et Carlines", design: Vladimir Rybaltchenko "Rybal", Hermès, Paris, 1980-tal. Siden, ca 89x89 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:01)

1538 5396  Scarf "Hommage à Charles Garnier Architecte de l'Opèra de Paris", design: Cathy Latham, Hermès, Paris. Siden, ca 89x89 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:17)

1538 5394  Scarf "Sellier", Hermès Paris. Märkt EPERON D'OR. Höjd: d'ORIGNY. Siden. Ca 89x89 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:48)

1538 5399  Scarf "Springs", design: Philippe Ledoux, Hermès, Paris. Siden, ca 89x89 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:19)

1538 5172  Serigrafi efter Andy Warhol, Sunday B Morning. Bildmått: 90x90 cm, yttermått inklusive ram: 108x108 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:54)

1538 5456  Serigrafier 2 st, Bent Wallberg. Signerad, numrerad 24-44/275, daterad -01-02. Bildmått: 48x58-51x58 cm, yttermått inklusive ram: 75x82 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:55)

1538 5451  Sideboard 2 delar, ek. Längd: 58 + 110, bredd: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:43)

1538 5448  Sideboard Gustaviansk stil. Längd: 148 cm, djup: 41 cm, höjd: 92 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:14)

1538 5111  Sideboard nutida, trä. Längd: 92 cm, djup: 34 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:39)

1538 5278  Skål diameter: 13 cm. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:56)

1538 5073  Skål med handtag Ilse Claeson (1907-1999), Sverige. Rörstrand. Diameter: 28 längd: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:51)

1538 5131  Skål på fot Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Ekeby. Längd: 28 cm, djup: 26 cm, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:58)

1538 5425  Skålar + FAT, 3 delar, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås. Djup: 15-35 cm, höjd: 6-18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:26)

1538 5112  Skålar 2 st, En märkt Erik Höglund, diameter: 19-31. Höjd: 16-18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:39)

1538 5277  Skålar Kina, 4 st. Höjd: ca 7 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:55)

1538 4097  Skåp 1700-tal, med senare underdel. Bredd: 70 cm, djup: 28 cm, höjd: 152 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:41)

1538 5293  Skåp överdel med glasade dörrar, mahogny. Bredd: 98 cm. Djup: 46 cm, höjd: 203 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:06)

1538 5171  Skåp på benställning 1800-tal, mahogny, nyckel. Bredd: 60 cm. Djup: 25 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:09)

1538 5504  Skrivbord 1880-tal, bemålad. Bredd: 122 cm. Bredd: 63 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:15)

1538 5447  Skrivbord omarbetad, ek, och furu, bordsskiva Hans Wegner. Bredd: 182 cm. Djup: 82 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:49)

1538 5479  Skrivmaskin Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsass och Perry A King 1969, bärbar, plast. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:03)

1538 5316  Skulptur Gunnar Nilsson. Signerad, daterad 1931. Gips. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:26)

1538 5227  Skulptur Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Eva stor. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:28)

1538 5347  Skulptur Karl Höglund (f. 1940), Sverige. "Clown". Skulptur i patinerad brons. Signerad, numrerad 17/25. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:28)

1538 5352  Skulptur Kvinnobyst, konstmaterial. Höjd: 40 cm. Längd: 38 cm

1538 5023  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. "Sommarklädd", Gustavsberg, Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:39)

1538 5249  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Johanna ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:40)

1538 5248  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:47)

1538 5336  Skulptur Porslin, duvor, Tyskland. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:19)

1538 5229  Skulpturer 2 st, fåglar, Bing & Grøndahl. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:29)

1538 5374  Skulpturer 2 st, Kjeld Jordan, Palshus, Elefanter. Höjd: 6-12 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:50)

1538 5028  Skulpturer 2 st, Konstglas, Lalique & Reijmyre, fisk & häst. Längd: 10-15, höjd: 10-13 cm

1538 5026  Skulpturer 3 st, bland annat B&G, Fåglar+ häst. Höjd: 10-31 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:02)

1538 5024  Skulpturer 4 st, Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Fåglar. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:15)

1538 5327  Skulpturer 4 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn, Gustavsberg. Höjd: 11 - 14

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:37)

1538 5375  Skulpturer 5 st, Kunglig Dansk samt Bing & Gröndal. Höjd: 9-17 cm, längd: 14-18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:20)

1538 5149  Slaglåspistol 1800-tal, Märkt ELG, Belgien. Längd: 18,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:28)

1538 5148  Slaglåspistol Modell 1871, Tyskland, Dubbelpipig, märkt U under krona. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:11)

1538 5392  Slips Hermès Paris, siden. Etikettmärkt HERMÈS PARIS MADE IN FRANCE. Längd: 140 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:31)

1538 5276  Soffa + fåtölj, Svante Skogh, Säffle möbelfabrik, 1960-tal. 2 delar. Stomme av ek, lösa plymåer i rygg och sits. Sitthöjd: ca 39 cm. Längd: 192 cm (soffan)

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:12)

1538 5483  Soffa Jugend, trä. Längd: 116 cm. Djup: 54 cm, höjd: 46-97 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:54)

1538 5286  Soffa Läder, 2-sits. Längd: 143 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:32)

1538 5285  Soffa Läder, 3-sits. Längd: 195 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)

1538 5158  Soffbord 1960-tal, Teak. Med tidningshylla, Bredd: 150. Djup: 55 cm. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:16)

1538 4331  Soffbord England, Idegran. Bredd: 120 cm, djup: 50 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:11)

1538 5310  Soffbord jakaranda (citesintyg medföljer), 1970-tal, på trissor. Bredd: 150 cm. Bredd: 60 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:31)

1538 4408  Soffbord med stenskiva, chippendalestil. Diameter: 80 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 21:01)

1538 5244  Sparbössa Annette Quiding Ekenberg, 2007. Höjd: 17 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:25)

1538 5127  Sparbössa Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gunnar Sträng, Gustavsberg. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:24)

1538 5218  Sparrisfat Jugend, Rörstrand, 41x26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:58)

1538 9241  Spegel + konsol, jugend, mahogny. Höjd: 192 cm + 55 cm. Bredd: 85 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:09)

1538 4343  Spegel + konsol, mahogny, Karl Johan. Höjd: 154+ 77

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:44)

1538 5363  Spegel + konsol, Nyrokoko, med stenskiva, Bemålat. Längd: 78 cm. Höjd: 148+ 80

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:59)

1538 5030  Spegel + konsolbord med rotting. 2 delar, vitlack. Höjd: 50 cm+ 135 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:17)

1538 5099  Spegel 1960-tal, ek, 123x39 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:37)

1538 5224  Spegel Bemålad, 74x41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:36)

1538 4347  Spegel Empirestil, 180-tal, 72x40 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:47)

1538 4460  Spegel Förgylld, 65x55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)

1538 5168  Spegel Nyrokoko, 81x75 cm

1538 5292  Spegel Oval, 72x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:53)

1538 5475  Spegel teak. Bredd: 44 cm, höjd: 96 cm

1538 5332  Spegellampetter Ett par, Gustaviansk stil, förgylld träram, ljushållare i mässing, 53x32 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:48)

1538 5304  Spelbord nutida, mahogny. Bredd: 90 cm, djup: 46 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:53)

1538 5040  Stol Gustaviansk, laserad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:40)

1538 5340  Stol Louis XV-stil, rottingsits och rygg, lös sits

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:42)

1538 5039  Stolar 2 st, Gustavianska, snarlika, laserade

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:30)

1538 4012  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)

1538 5130  Stolar 6 st, Sent 1800-tal

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:56)

1538 5038  Stolar Ett par, Gustavianska, Bemålade

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:54)

1538 5037  Stolar Ett par, Gustavianska, Laserade

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:31)

1538 5034  Stolar Ett par, Karl Johanstil, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:40)

1538 5105  Stolar Ett par, Nyrokoko, mej Josef Frank tyg

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:19)

1538 5322  Stop silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1901. Höjd: 14 cm, Vikt: 320 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:24)

1538 5059  Taburetter Ett par, Karl johan. Längd: 54 cm, djup: 36 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:15)

1538 5450  Takarmatur 1970-tal, koppar, glas. Höjd: cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:46)

1538 5242  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Takarmatur, modell No 2479. Tre ljusarmar, mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:29)

1538 5412  Takarmatur kupa av glas. Höjd: 50 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:26)

1538 5488  Takarmatur med glaskupa. Höjd: 133 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:33)

1538 5376  Takarmatur med prismor, korgmodell. Diameter: ca 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:32)

1538 5407  Takarmatur med prismor. Djup: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:50)

1538 5143  Takarmatur prismor. Längd: 23 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:07)

1538 5328  Tallriksställ 17 st, Asien, mahogny. Höjd: 23,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:38)

1538 5289  Tamburmajor höjd: 182 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:35)

1538 5357  Tavelram innermått: 54x44 cm, yttermått: 76x66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:34)

1538 5465  Telefoner 5 st, 1980-tal. Höjd: 6-21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)

1538 5202  Termoskop så kallad Gallileotermometer, metallfot. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:15)

1538 5261  Teservisdelar 16 delar, "Blanche", Rörstrand, Lönegren

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:08)

1538 5132  Tomteterrin omkring 1900, Rörstrand, diameter: 1. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:40)

1538 5273  Trädgårdsgrupp 4 delar, diameter: 107, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:36)

1538 5234  Trädgårdsgrupp 5 delar, bord+ 4 stolar, Märkt HWA. Längd: 110 cm, djup: 70 cm, fällbart

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:30)

1538 5476  Trädgårdsstolar ett par, hopfällbara, metall, sits och rygg av träribbor

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:15)

1538 5044  Tubkikarre i fodral, Zenith. Längd: 20-57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:37)

1538 5126  Tusch Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Primadonnan Juliette Lind-Stewart. Signerad, daterad 1915. Bildmått: 28x18 cm, yttermått inklusive ram: 41x30 cm

1538 5029  Uppläggningsbestick + mockaskedar, 23 delar, silver. Längd: 8-21 cm. Vikt: 290g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:10)

1538 3074  Väggarmaturer ett par, Artemide, Mangiarotti. Längd: 40 cm. Höjd: 15 cm

1538 5074  Väggarmaturer Ett par, mässing och glas. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:11)

1538 4465  Vägghylla sent 1800-tal, rokokostil. Bredd: 44x56 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:58)

1538 5493  Väggplatta Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Fåglar ur serien Unik, Gustavsberg 1967-1986, delvis glaserad och målad vit stengodslera, 23x23 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:41)

1538 4298  Väggrelief Arne Jones (1914-1976), Sverige. Blossom, Aluminium, 18x12,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:27)

1538 5184  Väggrelief Gustaf Theodor Wallén (1860-1948), Sverige. Koppar, 30x19 cm, yttermått inklusive ram: 50x39 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:19)

1538 5106  Väggur Sent 1800-tal. Höjd: 80 ca

1538 5123  Vagnslyktor Ett par, Mässing 7 glas. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:01)

1538 5094  Värja modell äldre. Längd: 106 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:46)

1538 5162  Vas + Fat, Imaridekor. Höjd: 19 cm, diameter: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:24)

1538 5163  Vas + fat, Kina. Höjd: 1+ 9 cm, diameter: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:38)

1538 5070  Vas Bing & Grøndahl. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:46)

1538 5477  Vas brons, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 19,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:17)

1538 5141  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand, Igelkott, efterkrigstid. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:56)

1538 5025  Vas Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:15)

1538 5471  Vas Hollohaza, Ungern. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:04)

1538 5490  Vas Ingegerd Råman (f. 1943), Sverige. "Slowfox", Orrefors, svart glasmassa, etikettmärkt och signerad Orrefors. Höjd: ca 22cm, diameter: ca 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:57)

1538 5061  Vas Jugend, överfångsglas, ej signerad. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:45)

1538 5048  Vas Kina, dekor med fåglar. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:42)

1538 5067  Vas Lyngby, Danmark, porslin, räfflad. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:07)

1538 5383  Vas med blommor, Konstglas. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:49)

1538 5444  Vas Pukeberg. Höjd: 25,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:41)

1538 1022  Vas Rörstrand. Iriserande dekor. Jugend. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:55)

1538 5142  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg, Dekor med vaser. Höjd: 20 cm

1538 5250  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsbergs studio 1958-1962. Fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:11)

1538 5345  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Open mind", glas, Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:58)

1538 5066  Vaser 3 st, Armando Poggi, Florens, nysilver. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:22)

1538 5134  Vaser 5 st, opal / flussglas, omkring 1900, bemålade. Höjd: 13-28 cm

1538 4452  Vaser/fat 4 delar, bland annat Rörstrand. Höjd: 13-18, diameter: 13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:49)

1538 3039  Vattenkanna Orientaliskt, koppar. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:39)

1538 5472  Vinglas 4 st, Höjd: 20 cm

1538 5021  Vinglas 6 st, "Ruben", Signe Persson-Melin (1925-2022), Sverige. Höjd: 15,5 cm

1538 5069  Vril längd: 65 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:36)

1538 5414  Ytterfoder 11 st, Savi, Arabia, diameter: 15-17. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:07)

1538 5329  Ytterfoder 2 st, "Suvi, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. Arbia. Diameter: 14-16,5 cm, höjd: 10,5 - 12,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 19:42)

1538 5423  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Djup: 25 cm. Höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 20:33)

1538 5492  Ytterfoder 3 st. Rörstrand. Diameter: 16-19, höjd: 12-14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 1 maj 2023 18:23)