Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 7 november 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1501 8180  Adventsljusstake Design: Sten Bengtsson. "Luciatåg". Trä med elektrisk belysning. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:26)

1501 8473  Affisch Gaudi. Bladets mått: 88x54 cm, yttermått inklusive ram: 100x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:40)

1501 8290  Aftonväska nysilver och läder, 10,5x8,5 cm, märkt "German silver"

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:45)

1501 8496  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), "Sum Tree". Signerad, daterad 2021, oramad. Akryl på duk, 50x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:37)

1501 8495  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), "Vägen i bergen". Signerad, daterad 2020, oramad, 30x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:16)

1501 8139  Akryl på papper Sven Inge Höglund Demonér (1935-2008), Sverige. "Rymdskata". Signerad, daterad -89. Bladets mått: 76x56 cm, yttermått inklusive ram: 88x67 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)

1501 7514  Akvarell Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad, daterad -48,37x30 cm, yttermått inklusive ram: 59x50, akvarell

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:36)

1501 1011  Akvarell Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Kvinna i vattenbryn. Signerad, numrerad 17 juni 1955. Akvarell, bildmått: 40x31 cm, yttermått inklusive ram: 55x44 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:54)

1501 8340  Akvarell Fanny Hjelm (1858-1944), Sverige. Signerad, daterad 1940, kustlandskap, 2x4, yttermått inklusive ram: 12x17, akvarell

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)

1501 6392  Akvarell Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Sverige. Skånegård. Signerad. Akvarell, bildmått: 39x42 cm, yttermått inklusive ram: 62x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:14)

1501 8497  Akvarell Irina Garamaj Stadig (f. 1952), "Flicka i pärlgrå". Signerad, daterad 2006, bladets mått: 56x38 cm, yttermått inklusive ram: 72x52, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:19)

1501 7332  Akvarell Lars Holm (f. 1956), Sverige. Signerad, daterad 85, Svanar, 55x72 cm, yttermått inklusive ram: 70x88, akvarell

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:45)

1501 7529  Akvarell Mr. T. Hagiwara, Fartygsporträtt, Yokohama, Japan 1966. Bildmått: 28x39 cm, yttermått inklusive ram: 43x54, akvarell

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:27)

1501 7327  Akvarell Roger Krantz. Spårvagn. Signerad, daterad -99. Akvarell, 29x42 cm, yttermått inklusive ram: 43x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:06)

1501 8080  Akvarell/lito 2 st, Åke Pettersson Nåv, Signerad, yttermått inklusive ram: 20x32-41x34, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:57)

1501 8171  Amfora järn. Längd: 49, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:10)

1501 8539  Ångmaskin "Wilesco". Längd: 26, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)

1501 8206  Appliquer ett par, brons. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)

1501 8446  Arbetsbord med låda, bemålat. Bredd: 110, djup: 71 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:39)

1501 8190  Armband 18k guld, Venezia. Längd: 18cm, vikt: 2,3g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)

1501 8571  Armband Granater. Längd: ca 20 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:44)

1501 8533  Armbandsur 3 st

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:57)

1501 8535  Armbandsur Omega Seamaster De Ville. Diameter: 3,2 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:17)

1501 7126  Armbandsur Tissot, "1853", Modell T082210 A, i originaletui, boettens. Diameter: ca 3,5 cm, total längd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:32)

1501 8235  Armring förgyllt silver med 2 pärlor, innermått 6. Vikt: 55 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:59)

1501 8227  Ask porslin, Rosenthal. Diameter: 12 cm. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:22)

1501 8006  Bankett bemålad, allmoge. Längd: 84

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:35)

1501 8552  Barskåp Orientalisk stil. Bredd: 97, djup: 54 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:16)

1501 8609  Bestick 6 delar, silver, udda, 8,5-15,5 cm, vikt: 124g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:20)

1501 8570  Bestick silver, 13 delar, udda. Längd: 17-19 cm, Vikt: ca 590g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:02)

1501 8343  Bestick silver, 3+ 3+ 3 st, 1800-tal. Längd: 18-22, vikt: 550 g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:54)

1501 8421  Blandteknik 3 st, Avo Paistik (1936-2013), Estland. "Kompositsioon", (3 C1-3). Signerade, daterade -87- blandteknik, yttermått inklusive ram: 63x46 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:51)

1501 8528  Blandteknik Bror Ingemar Fröberg (1921-1999), Sverige. Komposition. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 62x51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:26)

1501 8543  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Marin, Monogramsignerad AB, Daterad -98,15x23 cm, yttermått inklusive ram: 20x28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)

1501 8268  Blandteknik Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 44x35cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)

1501 8046  Bokhylla England. Bredd: 97, djup: 32 cm, höjd: 199 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)

1501 8117  Bokhylla John Kandell (1925-1991), Sverige. Pilaster, Källemo. Körsbär. Brännstämplad. Höjd: 205 cm. Bredd: 20 cm, djup: 23 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:53)

1501 8452  Bokhylla mahogny. Bredd: 135, djup: 22 cm, höjd: 195 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:53)

1501 8451  Bokhylla mahogny. Bredd: 90. Djup: 25 cm, höjd: 195 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:55)

1501 8595  Bokverk Salming, Legendaren. Signerad, No 231/499 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:29)

1501 8453  Bokylleskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 95, djup: 34 cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:32)

1501 8449  Bord Björk, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 90 cm. Djup: 44 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:35)

1501 8276  Bord runt. Diameter: 100. Höjd: 72

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:45)

1501 7130  Bordsfotogenlampa mässing. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:07)

1501 8637  Bordslampa 1940-tal, Einar Bäckström, Märkt EB. Mässing/Läder. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:07)

1501 8067  Bordslampa Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. "Knubbling", Höjd: 57

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:24)

1501 8073  Bordslampa Bergboms, mässing. Höjd: 67

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:27)

1501 8093  Bordslampa Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 53

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:44)

1501 7493  Bordslampa Empirestil. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:04)

1501 8465  Bordslampa Höganäs. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:43)

1501 8397  Bordslampa Marmor. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)

1501 8044  Bordslampa mässing, med glaskupor. Höjd: 52

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:32)

1501 8111  Bordslampa mässing. Höjd: 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:38)

1501 8424  Bordslampfot Asea-Skandia, metall. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:32)

1501 8423  Bordslampfot metall, bemålad. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:42)

1501 8425  Bordslampfot Onyx / metall, Putto. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:52)

1501 8306  Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:38)

1501 8309  Bordslampfötter Ett par. Höjd: 34cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:36)

1501 8078  Bordsur Bulle. Höjd: 38

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:12)

1501 7088  Bordsur på sockel Sent 1800-tal. Längd: 36, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)

1501 8288  Brevpressar 2 st. Kristall, 2 st. Signerade, Rajalahti. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:52)

1501 8316  Byrå Längd: 95 cm. Djup: 44 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:26)

1501 8164  Byrå mahogny, George Henscher, England. Bredd: 79, djup: 38 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:55)

1501 8510  Byrå omkring sekelskiftet 1900, laserad. Bredd: 90 cm. Djup: 46 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:19)

1501 8620  Byrå sengustaviansk stil. Bredd: 95, djup: 47 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:04)

1501 8548  Byrå Sent 1800-tal. Bredd: 100, djup: 47 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:31)

1501 8349  Byrå Tallboy, Valnöt, 1880-tal. Bredd: 72. Djup: 44 cm, höjd: 157 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:03)

1501 8069  Byrå Vit, NK. Bredd: 107, djup: 46 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:17)

1501 8457  Coupeglas 10 st. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:48)

1501 8286  Dalahäst höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:41)

1501 8010  Dalahästar 7+ 1 st. Höjd: 4-30

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)

1501 7183  Divan Nyrokoko. Längd: 165

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:37)

1501 8176  Dockskåpsmöbler diverse

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:47)

1501 8364  Emaljskylt "33", modell äldre, 40x40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:46)

1501 7168  Etsning Hugo Henschl (1879-1929), Österrike. Operahuset i Wien, 1903. Signerad. Bildmått: O40x58 cm, yttermått inklusive ram: 54x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:55)

1501 8623  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 3/50. Bildmått: 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 56x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:24)

1501 7273  Färgetsningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade. Bildmått: 30x39 - 20x23 cm, yttermått inklusive ram: 55x72-62x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:27)

1501 7326  Färgkrita Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Ven, 28x36 cm, yttermått inklusive ram: 43x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:31)

1501 7331  Färglitografi 2 st, Gunnar Larsson. Signerade, yttermått inklusive ram: 70x85 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:40)

1501 8517  Färglitografi Arne Gadd (1920-2003), Sverige. Signerad, numrerad 316/360, skärgård. Färglitografi, bildmått: 32x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x66 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:55)

1501 8395  Färglitografi Bengt Böckman (1926-2014), Sverige. Signerad, numrerad 133/199 cm, yttermått inklusive ram: 23x26, yttermått inklusive ram: 43x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:18)

1501 8007  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 109/275, Tupp. Färglitografi, bildmått: 53x35 cm, yttermått inklusive ram: 72x52

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:06)

1501 8275  Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 46/150. Färglitografi, bildmått: 53x41cm, yttermått inklusive ram: 74x59cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:46)

1501 8523  Färglitografi Bo Thorén (1940-2016), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 64/300. Färglitografi, bildmått: 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:20)

1501 8201  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Skärgårdsmotiv. Signerad, numrerad 6/200. Färglitografi, bildmått: 43x54. Yttermått inklusive ram: 64x71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:53)

1501 8003  Färglitografi Gösta Gustavson. Signerad, numrerad EA, daterad 1968, Håvfiske. Färglitografi, bildmått: 38x51 cm, yttermått inklusive ram: 48x62

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:24)

1501 8009  Färglitografi Hans Tollsten (1930-1994), Sverige. Signerad, numrerad 90/360, Byggarbetare. Färglitografi, bildmått: 42x52 cm, yttermått inklusive ram: 58x67

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:08)

1501 8518  Färglitografi Igge Karlsson (1932-2009), Sverige. Signerad, numrerad 37/260, daterad -82 cm, yttermått inklusive ram: 72x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:22)

1501 8585  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad pt. Färglitografi. Bladets mått: 41x29 cm, yttermått inklusive ram: 66x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:59)

1501 8333  Färglitografi Karl Höglund (f. 1940), Sverige. Waxholmsbåt. Signerad, numrerad 296/360. Färglitografi. Bladets mått: 42x59 cm, yttermått inklusive ram: 58x75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:47)

1501 8584  Färglitografi Lars Tunebo (f. 1962), Sverige. Kolorerad, Nalle. Signerad, färglitografi, numrerad 11/250. Bladets mått: 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:02)

1501 8467  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 208/400. Färglitografi, bildmått: 40x56 cm, yttermått inklusive ram: 61x76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:21)

1501 8470  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 225/400. Färglitografi, bildmått: 40x57 cm, yttermått inklusive ram: 61x76 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:44)

1501 8403  Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 257/295, daterad -99. Färglitografi. Bladets mått: 19x26 cm, yttermått inklusive ram: 32x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:51)

1501 7029  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 221/280 1965. Färglitografi, daterad bildmått: 27x44 cm, yttermått inklusive ram: 42x57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:36)

1501 8392  Färglitografi Michael Söderlund, "Vägen till solnedgången". Signerad, numrerad 13/250, daterad 1992. Färglitografi, bildmått: 45x30 cm, yttermått inklusive ram: 65x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:14)

1501 8002  Färglitografi Nils Wedel (1897-1967), Sverige. Signerad, numrerad 123/260, Stilleben. Färglitografi, bildmått: 31x64 cm, yttermått inklusive ram: 44x76

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:07)

1501 8493  Färglitografi Olle Adolphson, skuta. Signerad, numrerad 59/100, daterad -87. Färglitografi, bildmått: 31x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:07)

1501 7328  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 83/310. Färglitografi, bildmått: 36x53 cm, yttermått inklusive ram: 54x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:32)

1501 7520  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Son . Signerad, numrerad 176/310. Färglitografi, bildmått: 31x22 cm, yttermått inklusive ram: 46x37 cm.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:30)

1501 8311  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 162/300, daterad 69 cm, yttermått inklusive ram: 36x51cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:18)

1501 8332  Färglitografier 3 st, Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 290-upplaga, yttermått inklusive ram: 46x53 cm

1501 7373  Färglitografier 3 st, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Stockholm, oramade lösa blad, Signerade. Bladets mått: 55x70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:25)

1501 8175  Fat 2 st, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 12-14cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:32)

1501 7375  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 15,5x15,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)

1501 4341  Fåtölj + fotpall. Funkis, 1930/1940-tal. Konstläder. Stämpelsignerad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:10)

1501 8573  Fåtölj 1940-tal

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:58)

1501 8100  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, fårskinn, skadad

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:05)

1501 8519  Fåtöljer ett par, Verner Panton (1926-1998), Danmark. "System 1-2-3 Lounge". Svart textilklädsel, fot av aluminium

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)

1501 8521  Fåtöljer ett par, Verner Panton (1926-1998), Danmark. "System 1-2-3 Lounge". Svart textilklädsel, fot av aluminium

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:45)

1501 7499  Fickur 3 st. Silver. Diameter: 3,5- 5 cm, Vikt: ca 195 g.

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:11)

1501 8226  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Stengods, "Pingviner" ur serien Noaks Ark, Gustavsberg. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:39)

1501 8219  Figuriner 2 st, metall, Buddhafigurer. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:36)

1501 8169  Fiskbassänger ett par, Kina, dekor av karpar på insidan, utsidan med dekor av trädgårdsmotiv. Diameter: 52. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:45)

1501 8331  Fiskbräda "France", trä och metall, Längd: 93cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:18)

1501 8167  Fohundar porslin, Blanc de Chine. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)

1501 8324  Folkdräkter 2 st

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:01)

1501 8296  Formar 12 st. Koppar. Diameter: 12x10,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:29)

1501 8498  Frimärken 2 album

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:17)

1501 8515  Fruktskål Alessi + skål med lock, Georg Jensen, Rostfritt. Längd: 13-23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:16)

1501 8442  Gardinomtag 2 par, mässing

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:03)

1501 8014  Glasservis 50 delar, Prince, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta. Höjd: 7-23

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 21:02)

1501 8337  Glasservis 54 delar, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "City", Kosta. Höjd: 6-13-22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:16)

1501 8560  Golvlampa mässing, ABO Danmark. Höjd: 142

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:36)

1501 8322  Golvlampa mässing, höj och sänkbar. Höjd: 134cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)

1501 8131  Golvlampa mässing, mässing/läder, Falkenberg. Höjd: 140

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:31)

1501 8132  Golvlampa mässing, mässing/läder, Falkenberg. Höjd: 140

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:46)

1501 8561  Golvlampa mässing. Höjd: 134

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:49)

1501 8450  Golvlampa Trä. Höjd: 190

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)

1501 8380  Golvlampor ett par, mässing, Rydéns. Höjd: 158

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:38)

1501 7461  Golvljusstake tenn, 1879. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:35)

1501 8494  Golvskulptur Hund, "Afghan". Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)

1501 7519  Grafiska blad diverse äldre, oramade lösa blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:28)

1501 8530  Grafiskt blad Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad EA 12/15, G Legrand, bläckfisk. Bildmått: 12x9,5, yttermått inklusive ram: 36x27 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:26)

1501 8359  Hallykta glas / metall. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:22)

1501 8577  Halsband 2 st, silver. Längd: 38-42 ca, Vikt: ca 45 g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:53)

1501 8600  Halsband med hängen 2 st, Kalevala & Sterlingsilver, Bruttovikt: ca 35 g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:30)

1501 8194  Hängen 18k guld, 2 st, med vita stenar. Längd: 1-3cm. Vikt: 1g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:52)

1501 8187  Hängen 18k guld, 5 st, med vita stenar. Längd: 1-20cm, vikt: 3,2g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:05)

1501 8185  Hängen 18k guld, 6 st, med vita stenar. Längd: 1-2cm. Vikt: 4,3g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:03)

1501 8247  Hängen 3 st, Caméer. Längd: 2-14cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:55)

1501 8109  Hänkelvas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 23

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:13)

1501 8540  Hatthylla omkring 1900, metall. Bredd: 104

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)

1501 8066  Herrbetjänt mahogny. Höjd: 110

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)

1501 8259  Jordglob höjd: 50cm, med belysning

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:22)

1501 8254  Kaffekoppar 2 st, "Terra" med udda fat "Spisa Ribb". Stig Lindberg (1916-1982), Sverige, Gustavsberg

1501 8604  Kaffeservis 15 delar, Rosenthal, Sanssouci

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:57)

1501 8605  Kaffeservis 20 delar, Rosenthal, Sanssouci

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:06)

1501 7004  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 12 cm, vikt: 135g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:28)

1501 8491  Kandelaber Georg Jensen, Rostfritt, för 8 ljus. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:53)

1501 8147  Kandelabrar Ett par, Nysilver. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:02)

1501 8592  Kanna + fat+ marmeladburk, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 39, höjd: 6-19 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:24)

1501 8151  Kanna + vas, empire, porslin. Höjd: 18-23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:06)

1501 8146  Kanna omkring sekelskiftet 1900, Kejsare Frans Josef. Höjd: 20 cm

1501 8371  Karmstol Stensöta/Baker

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:09)

1501 8274  Karmstol Svegårds

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:13)

1501 8389  Karmstolar 5 st, JOC

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:47)

1501 6197  Karmstolar ett par, Louis XVI-stil, petit pointsklädsel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:34)

1501 7045  Karmstolar Ett par, rokokostil

1501 8191  Kedja med hänge 18k guld. Längd: 46cm, vikt: 2,8g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:41)

1501 8328  Kedja med hänge 18K vitguld, modell: Venezia, med pärla och diamanter, 11x0,001ct. Längd: 40cm, vikt: 6,2g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:42)

1501 8192  Kedjor 18k guld. Längd: 40cm, vikt: 3,4g.

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)

1501 8323  Kista Längd: 49 cm. Djup: 43 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)

1501 8166  Klaffbord England. Bredd: uppfällt 75, bredd: 60, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:08)

1501 8058  Kökspall 1950-tal. Höjd: 60

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:22)

1501 8516  Kolonnljusstakar ett par Gustaf, design: Peder Lamm för Skultuna. Framtagna 2007. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)

1501 7038  Konjakskupor 4 st, Orrefors. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:14)

1501 8143  Kopparbalja 1800-tal. Diameter: 44, höjd: 28 cm

1501 7222  Kryddburkar ett par, porslin, Edward Hald (1883-1980), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:06)

1501 8160  Kuriosa mynt och diverse

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:16)

1501 8596  Lampbord Ett par, smide, glasskiva. Bredd: 40, djup: 40 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:20)

1501 8550  Lampbord mahogny, NK, etikettmärkt. Bredd: 40. Djup: 40 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:35)

1501 8300  Lanterna bemålad. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:18)

1501 8060  Litografi Stig Claeson. Signerad, numrerad 11/220, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 48x63

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:10)

1501 8483  Ljusstakar + vas, 3 delar, sent 1800-tal, nysilver/glasinsats. Höjd: 24-36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:36)

1501 8413  Ljusstakar 3 st. Festivo, Timo0 Sarpaneva, Iittala. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)

1501 8412  Ljusstakar Ett par, "Kobra", Georg Jensen, metall. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:12)

1501 8411  Ljusstakar Ett par, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. "Celeste", Orrefors. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:49)

1501 7066  Ljusstakar Ett par, Rosenthal. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:23)

1501 8310  Ljusstakar silver, ett par, TFS, 1955. Höjd: 16cm, bruttovikt: 413g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:43)

1501 8419  Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Glas och mässing. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:01)

1501 8356  Lockurna Orientalisk. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:49)

1501 8267  Märklin lok+ transformator

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:12)

1501 8399  Mask trä, Asien. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:16)

1501 7053  Matbord Barockstil. Bredd: 138+ 2x62. Djup: 110 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:43)

1501 8024  Matbord teak, 1950-tal, JOC. Bredd: 150, djup: 88 cm, höjd: 74 + 2 iläggx50

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)

1501 8509  Matbord Vitlack. Bredd: 150, djup: 105 cm, höjd: 72 + 1 iläggx50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:07)

1501 8017  Matservis ca 50 delar, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. "Pencil", Gustavsberg 1954-1965

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:04)

1501 8161  Matservisdelar 15 delar, Helmer Ringström (1916-2010), Sverige. "Lansett", Gefle. Diameter: 19-24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:23)

1501 8606  Matservisdelar 35 delar, Rosenthal, Sanssouci, (12 + 11 + 11 del)

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:33)

1501 8120  Matta Afghan, 170x210

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:35)

1501 8121  Matta Bochara, grå/röd, 130x190

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:23)

1501 8484  Matta orientalisk, 109x145 cm

1501 8089  Matta Orientalisk, 110x230

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:29)

1501 7263  Matta orientalisk, 112x165 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:35)

1501 8506  Matta orientalisk, 126x205 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:15)

1501 8500  Matta orientalisk, 132x208 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:12)

1501 8505  Matta orientalisk, 135x218 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:09)

1501 8501  Matta orientalisk, 142x234 cm

1501 8088  Matta Orientalisk, 178x253

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)

1501 8459  Matta orientalisk, 253x333cm

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)

1501 7060  Matta Orientalisk, 290x438 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:20)

1501 8502  Matta orientalisk, 620x111 cm

1501 8042  Matta Orientalisk, 68x195

1501 8063  Matta orientalisk, 70x200

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:04)

1501 8090  Matta orientalisk, 77x178

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:52)

1501 8119  Matta orientalisk, Afghan, 143x210

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:33)

1501 8486  Matta orientalisk, Beluch, 100x185 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:55)

1501 8001  Matta Orientalisk, Bochara, 118x185 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:45)

1501 7233  Matta orientalisk, Bochara, 126x175 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:11)

1501 8415  Matta Orientalisk, Bochara, 190x265 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:56)

1501 7322  Matta orientalisk, Galleri, 100x330 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)

1501 8507  Matta orientalisk, Galleri, 66x250 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:11)

1501 7323  Matta orientalisk, Galleri, 77x296 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:17)

1501 8431  Matta orientalisk, Indosarouk, 251x341 cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:54)

1501 6257  Matta orientalisk, Keshan, 230x383 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)

1501 6258  Matta orientalisk, Keshan, 252x337 cm

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:26)

1501 7224  Matta orientalisk, Pakistansk Bochara, 278x367 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:12)

1501 7167  Matta Peking, 90-line, 198x305 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)

1501 8406  Mattallrikar 10 st, Classic Rose, Rosenthal. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)

1501 7425  Medaljer 2 st, Silver/brons, Anders Retzius/Svenska läkaresällskapet, Vikt: ca 155 g. Diameter: 7 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:11)

1501 7346  Miniatyr Signerad, yttermått inklusive ram: 10x8,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:48)

1501 8634  Miniatyrer 2 st. Höjd: 7 -8 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)

1501 7003  Mockaskedar 14 st, silver. Längd: 10 cm. Vikt: 110g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)

1501 8610  Modellskepp silver. Längd: 13, höjd: 11,5 cm, vikt: 115 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:47)

1501 8544  Oljemålning 1800-tal, Oidentifierad konstnär. Kustmotiv. Ej signerad. Olja på duk, 17x24 cm, yttermått inklusive ram: 29x37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:25)

1501 1002  Oljemålning Åke Åhlin (f. 1913), Sverige. "Sommar på nudisternas ö". Signerade, bemålad ram. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 78x110 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:16)

1501 7070  Oljemålning Akke Hugh Malmeström (1894-1968), Sverige. "Capri". Signerad. Olja på pannå, 36x40 cm, yttermått inklusive ram: 17x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:27)

1501 8197  Oljemålning Axel Hamborn (1892-1987), Sverige. Flicka på promenad, Signerad. Olja på pannå, 35x45 cm, yttermått inklusive ram: 58x66 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:58)

1501 7413  Oljemålning Bengt Claesson, "Vid en gammal ladugård". Signerad, daterad 1985. Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 69x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:00)

1501 8045  Oljemålning Bengt Hegethorn (f. 1925), Sverige. Årstabron. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x74

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:46)

1501 8524  Oljemålning Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Landskap med fäbodar. Signerad. Olja på duk, 69x98 cm, yttermått inklusive ram: 85x114 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:59)

1501 8433  Oljemålning Carl Deelsbo (1892-1990), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 49x64 cm, yttermått inklusive ram: 60x74 cm

1501 8362  Oljemålning Charles Sjöholm (f. 1933), Sverige. Paviljongen Norr Mälarstrand. Signerad. Olja på duk, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)

1501 8178  Oljemålning Chris Tengbom. Signerad, fåglar, på trä. Längd: 74cm, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:13)

1501 8361  Oljemålning David Larsson (1898-1976), Sverige. Monogramsignerad, harvning. Olja på duk, 30x40 cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:04)

1501 8091  Oljemålning E Hagström. Signerad 1943, Liljeholmen. Olja på pannå, 45x54 cm, yttermått inklusive ram: 65x73

1501 8138  Oljemålning Hugo Öfverström (1900-1973), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på duk, 30x35 cm, yttermått inklusive ram: 46x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:46)

1501 8133  Oljemålning Ingemar Callenberg (1926-1973), Sverige. Höstälv. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 86x105

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:51)

1501 8420  Oljemålning Ingemar Willgert (1928-1990), Sverige. "Smedjan i Snö". Signerad. Olja på duk, 26x39 cm, yttermått inklusive ram: 36x50 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:31)

1501 8437  Oljemålning Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Signerad, munkar, 1954. Olja på duk, 45x46 cm, yttermått inklusive ram: 55x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:55)

1501 8263  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad, segelbåtar. Olja på pannå, 32x40cm, yttermått inklusive ram: 52x60cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:02)

1501 8287  Oljemålning Knut Norman (1896-1977), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 33x41cm, yttermått inklusive ram: 40x48cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:42)

1501 8631  Oljemålning Ludvid Richarde. Signerad. Olja på duk, oramad, 33x47 cm

1501 7418  Oljemålning Natalia Kalentieva (1956), Rysk konstnär, Kvinna med katt på soffa. Signerad. Olja på duk, 60x78 cm, yttermått inklusive ram: 70x90 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:06)

1501 8481  Oljemålning Oidentifierad konstnär, kustmotiv, monogramsignerad, G L. Olja på duk, 40x60 cm, yttermått inklusive ram: 55x73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:05)

1501 8482  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Nunna, osignerad. Olja på duk, 54x46 cm, yttermått inklusive ram: 63x55 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:51)

1501 8429  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, flicka, omkring 1900. Olja på pannå, 90x38 cm, yttermått inklusive ram: 100x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:20)

1501 8430  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kvinna. Olja på duk, 97x72 cm, yttermått inklusive ram: 105x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)

1501 8427  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, omkring 1900, sittande flicka. Olja på duk, 98x54 cm, yttermått inklusive ram: 112x69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:03)

1501 8313  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, porträtt. Olja på duk, 63x52cm, yttermått inklusive ram: 76x65cm

1501 8435  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Olja på duk, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 28x46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:52)

1501 8513  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på textil, yttermått inklusive ram: 76x132 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:46)

1501 8529  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, HJ, sekelskifte 1900, Skogslandskap. Olja på duk, 56x42 cm, yttermått inklusive ram: 67x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:20)

1501 8434  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Berg, stilleben. Olja på duk, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:04)

1501 8514  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Noka, Bali, Ubud. Olja på textil, yttermått inklusive ram: 112x52 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:16)

1501 8432  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Hästar. Olja på duk, 46x63 cm, yttermått inklusive ram: 57x74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:12)

1501 8477  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad. Olja på duk, 49x59 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)

1501 8632  Oljemålning Okänd konstär. Signerad Nordell. Olja på duk, 59x73 cm, yttermått inklusive ram: 65x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:05)

1501 8075  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Sverige. Signerad, daterad 63, fiskeläge. Olja på pannå, 32x40 cm, yttermått inklusive ram: 42x50

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:29)

1501 8439  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Fundersam". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 38x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:21)

1501 8603  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Lugn stund". Signerad a tergo. Olja på duk, 59x30 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:43)

1501 8474  Oljemålning osignerad, stilleben. Olja på duk, 30x44 cm, yttermått inklusive ram: 45x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:47)

1501 8499  Oljemålning på tyg, Madonnan & barnet, Oidentifierad konstnär. Ej signerad. Olja på duk, bildmått: 57x48 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:48)

1501 8074  Oljemålning Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, Trädet. Olja på duk, 29x47 cm, yttermått inklusive ram: 34x52

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:57)

1501 8580  Oljemålning Ulf Sellergren (f. 1925), Sverige. Skellefteåälven. Signerad, daterad 1950. Olja på pannå, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 49x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:54)

1501 8612  Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerade. Olja på pannå, 15x20-24x35 cm, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:28)

1501 8436  Oljemålningar 2 st, Oidentifierad konstnär. Flickporträtt, ej signerade, duk, yttermått inklusive ram: 41x31 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:28)

1501 8575  Örhängen 1 par + brosch, Silver/Jade, Bruttovikt: ca 12 g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:55)

1501 8188  Örhängen 18k guld, 3par, med vita stenar. Vikt: 2,8g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:18)

1501 8372  Örhängen 2 par 18k. + silver, med stenar, Bruttovikt: ca 3 g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:41)

1501 8488  Orientmattor 3 st, mindre. Längd: 76-105

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:22)

1501 8549  Öronlappsfåtölj + fotpall, rokokostil, trä / rotting

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:08)

1501 8084  Öronlappsfåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Husfadern

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:43)

1501 8128  Öronlappsfåtöljer ett par, skinn

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:23)

1501 8102  Pallar 2 st, Fritz Hansen. Höjd: 45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:41)

1501 8607  Pallar 2 st. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)

1501 8553  Päls Saga Mink

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:45)

1501 8305  Papperskorg Teak. Höjd: 34cm

1501 8576  Pärlcollier Dubbelradigt. Längd: 40 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:44)

1501 8626  Parti kuriosa Orientalisk, 6 del

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:35)

1501 7412  Pastell Eric Hallström (1893-1946), Sverige. Sagostund. Signerad, 71x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x90 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:59)

1501 8261  Pelarbord Diameter: 46cm. Höjd: 72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:11)

1501 8448  Pelarbord med låda, mahogny. Bredd: 54, djup: 54 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:51)

1501 8617  Pelarbord med stenskiva. Diameter: 60, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:50)

1501 8455  Penselvaser 3 st, Porslin. Höjd: 24-27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:04)

1501 8536  Piedestal stenskivor. Längd: 26, djup: 26 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:10)

1501 8032  Piedestal tidigt 1900-tal. Höjd: 90

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:42)

1501 8636  Pilgrimsflaska Kina. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:32)

1501 8394  Pinnstolar 5 st, Bemålade

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)

1501 8329  Pipställ/hylla höjd: 64cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:26)

1501 8152  Pokalglas 2 st, Kristall. Höjd: 23-26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:58)

1501 7013  Porslin 4 delar, Rörstrand, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:59)

1501 8336  Porslin 6 delar, Royal Copenhagen, Musselmalet, hel / halvblond, diameter: 7,5. Längd: 24,5, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:20)

1501 8244  Porslin Diverse, bl. A Meissen

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:47)

1501 8355  Porslin Kina, 6 delar. Diameter: 7-16,5

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:44)

1501 8625  Poster David Hockney (f. 1937), England. Yttermått inklusive ram: 70x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:51)

1501 8145  Radio/förstärkare B&O Bang & Olufsen, Beomaster 3000. Längd: 57 cm

1501 8407  Ramar 4 st, yttermått inklusive ram: 32x38-68x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:42)

1501 8469  Ramar 5 st. Ramens innermått: 35x30 cm, yttermått inklusive ram: 41x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:46)

1501 8346  Remmare + assietter, 6 + 8 delar, Rött glas. Diameter: 17. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:21)

1501 7116  Remmare 12 st, grön kupa. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:26)

1501 8363  Ring + örhängen, Georg Jensen, Sterlingsilver, i originaletuin, Vikt: ca 14 g. Ringmått: 16

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:27)

1501 8183  Ring 18k guld, med diamanter, 10x0,001ct, storlek: 20. Vikt: 3,6g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:52)

1501 8416  Ring 18k guld, med smådiamanter, ringmått: 19, bruttovikt: 4g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)

1501 8326  Ring 18K vitguld, med diamanter, 6x0,001ct, storlek: 17½. Vikt: 4g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:54)

1501 8327  Ring 18K vitguld, med diamanter, 7x0,01ct, storlek: 17, med gravyr/inskription. Vikt: 2,2g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:47)

1501 8196  Ring & örhängen 18k guld, storlek: 19, med diamanter på örhängen, 6x0,01ct. Vikt: 2,6g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:41)

1501 8182  Ringar 2 st, 18k guld, en med pärla, storlek: 18½. Vikt: 2,8g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)

1501 8572  Ringar 2 st, silver, bland annat Lapponia, Vikt: ca 28 g.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:46)

1501 8574  Ringar 5 st, silver, Vikt: ca 23 g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:52)

1501 8019  Rödvinsglas + skål 6+ 1 delar, Eva Englund (1937-1998), Sverige. "Maja", Orrefors. Höjd: 11-17 cm

1501 8338  Rödvinsglas 6 st, kristall. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:48)

1501 8154  Rökbord Bemålat. Bredd: 60. Djup: 60 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:43)

1501 8142  Rökbord omkring sekelskiftet 1900. Diameter: 59H. 68 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:08)

1501 1045  Rökelsekar Okimono, Japan, brons, dekor med intarsia, drakar, lösa delar. Diameter: 24. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:26)

1501 6131  Röllakan Signerad M, 176x236 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:46)

1501 8490  Salladsskål + bestick, Georg Jensen, Rostfritt. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:55)

1501 8454  Sängvärmare mässing. Längd: 103

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:08)

1501 8028  Serveringsvagn vit/blå. Längd: 67, djup: 45 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:59)

1501 8565  Servetter 14 st bland annat oklippta, Draken, + 12 st oklippta Oskarströms + handdukar 2 pkt oklippta

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:07)

1501 8410  Servisdelar 12 + 12 st. Glöggmuggar, Höganäs. Höjd: 5 - 15

1501 7213  Servisdelar 12+ 1 delar, Royal Staffordshire

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:51)

1501 8375  Servisdelar 17 delar, Ruska, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Stengods

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:31)

1501 2049  Servisdelar 20 delar, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Teema, Arabia

1501 8602  Servisdelar 21 delar, glaserad keramik, Forsberg, Vimmerby

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:50)

1501 8351  Servisdelar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods, 16 delar. Diameter: ca 20-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:21)

1501 7311  Servisdelar Gustavsberg, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Colorado, 21 del

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:29)

1501 8013  Servisdelar Mat- och kaffeservis, Selb, Bavaria, ca 60 del

1501 8614  Shaker Ernest Gordon (1926-2008), Sverige. Kosta. Signerad GD. Höjd: 33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:28)

1501 8150  Shakers + coasters, 2 + 4 delar, Nysilver, diameter: 9,5-12,5. Höjd: 20-22 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:53)

1501 8021  Sill/sillburkar + formar, 5 delar, bland annat Picknik. Diameter: 10-13, längd: 30 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:30)

1501 8408  Skål + 5 figuriner, porslin, änglar, Goebel. Höjd: 7 - 14 + 5 originalkartonger

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:26)

1501 8599  Skål + fat, 3 delar, Meissen & Kunglig dansk, diameter: 7,5. Längd: 10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:29)

1501 8056  Skål + ljusstakar, kristall, Orrefors. Höjd: 6-13

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:52)

1501 8624  Skål + vas, Orrefors. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:18)

1501 8209  Skål porslin, England. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:09)

1501 8541  Skål på fot Tenn, "Tela", 1930, graverad dekor. Diameter: 31 cm, höjd: 19 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:21)

1501 7043  Skålar 2 st, Berndt Friberg (1899-1981), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden. Stengods. Diameter: 9-14,5 cm. Höjd: 4-7,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:53)

1501 7044  Skålar 2 st, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Rörstrand. "H55". Flintgods. Höjd: 4,5-7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:59)

1501 8335  Skålar 2 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond, diameter: 18-28. Höjd: 5,5-7 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:12)

1501 8409  Skålfat 2 st. Villeroy & Boch, juldekor. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:55)

1501 8393  Skänk Furu. Bredd: 100, djup: 48 cm, höjd: 119 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:32)

1501 8546  Skåp mahogny, Intarsia, Svenska Möbelfabrikerna AB, AB Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors. Bredd: 84. Djup: 44 cm, höjd: 130 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:08)

1501 8342  Skedar 6 st, silver, Finland. Längd: 20,5, vikt: 325 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:05)

1501 8601  Skrivbord nutida, två lådor, vitlack. Bredd: 113, djup: 60 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:33)

1501 8277  Skrivbord Teak. Bredd: 100. Djup: 50 cm, höjd: 73 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:07)

1501 8144  Skrivbordslampa ASEA, Ledad, Metall

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:07)

1501 8547  Skrivbyrå Sent 1800-tal, Björk, Glasskiva. Bredd: 99, djup: 52 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:08)

1501 8373  Skrivskåp med vitrin, England, Idegran. Bredd: 75, djup: 40 cm, höjd: 180 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)

1501 8627  Skulptur Arabia Aja Unonius. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:34)

1501 8118  Skulptur Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda, båt, glas. Längd: 17

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:50)

1501 8214  Skulptur Bing och Gröndal, keramik. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:38)

1501 8402  Skulptur Buddha, Japan, järn. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 23.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:36)

1501 8224  Skulptur glaserad keramik, Kvinna, Höganäs, längd. 16. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:46)

1501 8231  Skulptur keramik, Papegoja. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:59)

1501 8055  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -83, Hus, 53/100. Höjd: 16

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:14)

1501 8050  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -84, Hus, 36/75. Höjd: 16,5

1501 8051  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -85, Hus, 36/50. Höjd: 14,5

1501 8052  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -86, Hus, 32/75. Höjd: 20

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:38)

1501 8049  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -87, Hus, 64/75. Höjd: 15

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:04)

1501 8048  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -88, Hus, 34/75. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:53)

1501 8047  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -89, Hus, 72/75. Höjd: 18

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:22)

1501 8053  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -90, Hus, 71/80. Höjd: 20,5

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:29)

1501 8054  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Signerad, daterad -91, Hus, 21/80. Höjd: 18

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:18)

1501 8221  Skulptur Nittsjö, isbjörn. Höjd: 31cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:27)

1501 8079  Skulptur Oidentifierad konstnär. Monogramsignatur, 1937, lergods. Höjd: 23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:12)

1501 8608  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Fågel. Nuutajärvi, Notsjö. Glas. Etikettmärkt. Signerad Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö. Längd: ca 11 cm. Höjd: ca 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:22)

1501 8158  Skulptur orientalisk, bemålat trä. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:04)

1501 8248  Skulptur påfågel. Fajans. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:24)

1501 8239  Skulptur Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Stengoda, Sjöfågel, Gustavsberg. Längd: 17, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:42)

1501 8115  Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Flodhäst. Längd: 29

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:13)

1501 8418  Skulptur Royal Dux, Hund, 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:42)

1501 8203  Skulptur Tilgman Keramik. Signerad, Bisonoxe. Längd: 23cm.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:17)

1501 8112  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. All världens barn, Gustavsberg. Målad och delvis glaserad brun stengodslera. Höjd: 12-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:38)

1501 8230  Skulpturer 2 st. Sälar, keramik, Svenskt glas och Arabia. Längd: 16-17 cm

1501 8294  Skulpturer 3 st. Stengods, troll, höjd, 14-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:23)

1501 8159  Skulpturer 6 st. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:58)

1501 8376  Slagbord IKEA, "Bergslagen", 1700-tals serien. Bredd: 22+ 70+ 71. Djup: 117 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:36)

1501 8593  Smycken 3 delar, Granater, Halsband + hänge + ring

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:43)

1501 8174  Soffa 2-sits. Längd: 150

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:25)

1501 8589  Soffa 3-sits, "Pascia", Design: Antonello Mosca för Giorgetti. Längd: 220

1501 8590  Soffa 3-sits, "Pascia", Design: Antonello Mosca för Giorgetti. Längd: 220

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)

1501 8426  Soffa Arne Norell, tyg Lotus, Bake. Längd: 185

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:34)

1501 8428  Soffa Arne Norell, tyg Lotus, Baker. Längd: 185

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:09)

1501 8368  Soffa Plysch. Längd: 190

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:10)

1501 8369  Soffa Plysch. Längd: 190

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:28)

1501 8591  Soffbord 2 st, Malofancon, brännstämplade, Körsbär, 85x85 & 110x110. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:18)

1501 8447  Soffbord Bra Bohag, Frisco, Teak. Bredd: 77, djup: 56 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:47)

1501 8086  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Teak, Bodafors. Bredd: 130. Djup: 58 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:38)

1501 8480  Soffbord djup: 78 cm. Höjd: 61

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:15)

1501 8386  Soffbord England, med klaff. Bredd: 68+ 2x21, djup: 44 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:37)

1501 8385  Soffbord mahogny, 1960-tal. Bredd: 100, djup: 32 cm, höjd: 33 cm

1501 8525  Soffbord mässing, med kartbild. Bredd: 90. Djup: 103 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:44)

1501 7349  Solspegel diameter: 60 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:56)

1501 8526  Spegel 1940(50-tal, Mässingsram, 150x45 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:05)

1501 8257  Spegel 75x38cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:34)

1501 8272  Spegel 75x38cm

1501 8251  Spegel 97x45cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:44)

1501 7106  Spegel Belgien, 1970-tal, 40x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:34)

1501 8271  Spegel empirestil, 72x40cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:07)

1501 8202  Spegel Förgylld, oval, 55x47

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:00)

1501 1038  Spegel Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Signerad IÅ, Hallstämplad 1775, senare glas, Saknar bakstycke, ombronserad. Höjd: 84 cm. Bredd: 37 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:00)

1501 8070  Spegel Kvadratisk, 104x104

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:13)

1501 8200  Spegel oval, förgylld, 54x42 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:04)

1501 8370  Spegel Rektangulär, 134x47 cm

1501 8365  Spegellampett Frankrike, 83x83 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:54)

1501 7454  Spelbord 1800-tal, mahogny. Bredd: 90, djup: 43 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:33)

1501 8317  Spelbord Längd: 89 cm. Djup: 44x2 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:29)

1501 8621  Spelbord mahogny, pelarfot. Bredd: 86 cm. Bredd: 46-92 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:24)

1501 8462  Stansapparat 1800-tal, järn. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:02)

1501 8417  Stege höjd: 117 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:44)

1501 8456  Stekfat England. Längd: 52 cm

1501 1046  Stol Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. "Arka". Ek, svängd genombruten rygg med spjälor. Formgiven 1955. Bredd: 73 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 67 cm, sitthöjd: ca 36 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:21)

1501 7475  Stolar 2 st, Snarlika, Gustavianska, bemålade

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:49)

1501 8378  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:54)

1501 8134  Stolar 4 st, JOC, rotting, skador

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:27)

1501 8273  Stolar 4 st. Bauhaus-modell

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:37)

1501 8545  Stolar 5 st, Nyrokoko

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:47)

1501 8618  Stolar 5 st, Rokokostil, bemålade

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:19)

1501 8320  Stolar Ett par

1501 8149  Ströare + coasters, 7 delar. Nysilver. Höjd: 12-21 cm. Diameter: 17-22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)

1501 8256  Syltkrukor 4 st, Höganäs. Höjd: 22-30cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:43)

1501 8252  Syltkrukor 5 st, Höganäs. Höjd: 16-23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:36)

1501 8096  Taburett Gustaviansk stil. Längd: 52, djup: 38 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)

1501 8551  Takarmatur 1960-tal, Möllers Armaturfabrik, Eskilstuna, kupor av glas, mässing / teak

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:04)

1501 8071  Takarmatur Glas och krom. Diameter: 70

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:41)

1501 8360  Takarmatur glas och mässing, 1960/70-tal, diameter: 36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:55)

1501 8308  Takarmatur Glas/smide. Höjd: 36cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:30)

1501 8250  Takarmatur höjd: 32cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:51)

1501 8440  Takarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn. Modell 2586. Stomme av mässing och målat trä. Ljuskrona för åtta ljus. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:42)

1501 8136  Takarmatur Luxus, Vittsjö, teak. Diameter: 40 cm, 3 st hängande kupor

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:37)

1501 7226  Takarmatur Maria Teresiastil. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:25)

1501 8352  Takarmatur Maria Theresia. Höjd: ca 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:39)

1501 8357  Takarmatur mässing. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:09)

1501 7103  Takarmatur med prismor. Diameter: 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:28)

1501 8030  Takarmatur med prismor. Höjd: 55

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:49)

1501 7023  Takarmatur med prismor. Höjd: 60 cm

1501 8358  Takarmatur metall. Höjd: 62, diameter: 85 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:53)

1501 8559  Takarmatur Prismor, Rokokostil. Höjd: ca 65 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:00)

1501 8567  Tallrikar 7 st, Kina. Diameter: 18,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:49)

1501 8065  Tamburmajor trä. Höjd: 193

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:55)

1501 8170  Tanghäst Lergods, troligen 1800-tal. Höjd. Längd: 36, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:30)

1501 8622  Tavlor 2 st, Orientaliska, yttermått inklusive ram: 42x52 cm, yttermått inklusive ram: 65x28 cm

1501 6268  Teckning Carl Gottlieb Peschel (1798-1879), tillskriven. Religiös scen. Blyerts. Bildmått: 12x20 cm, yttermått inklusive ram: 40x30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:31)

1501 8260  Tekopp med fat, "Zebra", Eugen Trost (1898-1983), Sverige. Gefle. Höjd: 8cm. Fyra extra fat medföljer

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:35)

1501 8344  Tekoppar med fat, 9 delar, Kobolt, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg, lanserades 1958, flintgods, blå dekor på vit botten

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:51)

1501 8168  Tekoppar med fat 10 delar, Lomonosov, Sovjet, porslin, märkt Made in USSR

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:52)

1501 8579  Telefoner 2 st, Kobra. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:30)

1501 8031  Tennfat efter O Ahlberg, jugendstil, 1979, dekor fiskar. Diameter: 36 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:01)

1501 8367  Teservis med mera, 16 delar, olika modeller

S�ldes inte (Sista budtid är den 7 november 2022 20:27)

1501 8330  Teservis/diverse ca 20 delar, porslin, Ryssland.

1501 8153  Teskedar silver, 4 st. Franska Liljan. Vikt: 55 g. Längd: 12-13 cm

1501 8633  Textilier 3 del bland annat Sarityg

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:25)

1501 8597  Tidningsställ Rotting. Längd: 43, höjd: 42 cm

1501 8339  Toilettebyrå 1930-tal, England. Bredd: 116. Djup: 33 cm, höjd: 172 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:49)

1501 8566  Tomte Trä, Marschallhållare. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:49)

1501 8307  Trädgårdslampa längd: 50cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:20)

1501 8301  Trädgårdslykta höjd: 31cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:08)

1501 8522  Trädgårdsstolar 4 st, Lackerad Aluminium

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:38)

1501 8441  Traktörpanna Georg Jensen. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:55)

1501 8217  Träskulpturer 3 st, Olof Trygg (1910-1993), Sverige. Signerade. Höjd: 17-24cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:48)

1501 8218  Träskulpturer 3 st, Olof Trygg (1910-1993), Sverige. Signerade. Höjd: 19-25cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:57)

1501 8292  Träskulpturer Föreställande Gustaf V. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)

1501 8038  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 35/250, rosor. Bildmått: 43x54 cm, yttermått inklusive ram: 60x70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:41)

1501 8008  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 28/510, daterad 1988. Bildmått: 41x55 cm, yttermått inklusive ram: 55x68

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:54)

1501 8475  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 449/500, daterad -75. Bildmått: 24x19 cm, yttermått inklusive ram: 37x32 cm

1501 8095  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Signerad, numrerad 97/380, daterad 1989. Bildmått: 41x43 cm, yttermått inklusive ram: 62x58

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:39)

1501 8348  Tryck 2 st, Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 210/300, Jordbrukslandskap. Bildmått: 39x48 cm, yttermått inklusive ram: 52x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:15)

1501 8253  Uniform jacka och 2 par byxor

1501 8255  Uniform jacka och 2 par byxor

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:36)

1501 8334  Uppläggningsfat "Bodil", Rörstrand. 42x22 ca

1501 8478  Väggarmatur Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Markaryd. Mässing med glaskupor. Etikettmärkt, No 306/4, Längd: 44 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:12)

1501 7177  Väggbonad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. "Bondbröllop", 85x120 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:46)

1501 8204  Väggpendyl förgylld. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:48)

1501 8249  Väggrelief Carl den XII. Diameter: 10cm

1501 8466  Väggrelief Christian Eriksson (1858-1935), Sverige. 1927, gips, 21x44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:40)

1501 8242  Väggrelief Sven Lundqvist (f. 1918), Sverige. Signerad, hästar, 18x31cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:23)

1501 8172  Väggvitrin mahogny, engelsk stil, med glashyllor. Höjd: 90, bredd: 29, djup: 8 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)

1501 8299  Värja Sverige, i balja. Mässingsfäste med tre kronor & lejonkappa, Längd: 92cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:23)

1501 8177  Vas + dosa + skulptur, 3 delar, bland annat Pierre Forsell, Skultuna, mässing. Diameter: 7,5 cm. Höjd: 10-23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:11)

1501 8583  Vas + hänkelvas, 2 delar, bland annat Reijmyre. Höjd: 26-28,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:14)

1501 7041  Vas + skål, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 11-14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:21)

1501 8126  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Iittala. Höjd: 16

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:07)

1501 7061  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:01)

1501 8578  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Spiral", Upsala-Ekeby. Spolformat lergods med spiralvridna ränder i vitt och gult. Höjd: 27. 5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:09)

1501 8108  Vas Jackie Lynd (f. 1948), Sverige. Rörstrand. Höjd: 26

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:45)

1501 8391  Vas Keto-Keramik, 1950-tal, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:20)

1501 8396  Vas Kina, grön och turkos dekor med blomstermotiv. Höjd: 24,5 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:44)

1501 8303  Vas Kina. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:37)

1501 8581  Vas Kina. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:54)

1501 8464  Vas konstglas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:39)

1501 8269  Vas Martti Rytkönen (f. 1960), Sverige. Orrefors. Kristall. Originalkartong medföljer. Bredd: 26. Höjd: 24 cm

1501 8039  Vas MD, Finland, keramik. Höjd: 30

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:25)

1501 8460  Vas sten. Höjd: 30, Borrad för armatur.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:15)

1501 8173  Vas Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Underfång. Signerad Pu 3611. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:33)

1501 7016  Vaser 4 st, Karin Björquist (1927-2018), Sverige. "Konvex", Gustavsberg, 1960/70-tal. Glaserad stengodslera. Höjd: 8-32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:13)

1501 7132  Vaser ett par, Orientaliska. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:15)

1501 7429  Vaser/skål 3 delar, Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Rörstrand. Höjd: 7-14,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:21)

1501 8105  Vinglas 2 st, fåglar, Staffan Gellerstedt. Signerade, Höjd: 20

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:01)

1501 8104  Vinglas 2 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:24)

1501 8564  Vinglas 8 st. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:23)

1501 8615  Vitrinskåp Laserat. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 187 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:13)

1501 8542  Ytterdörr modell äldre, med glasruta, 186x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:10)

1501 7510  Ytterfoder 2 st. Samt vaser, 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:32)

1501 8064  Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde. Höjd: 13-19

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:33)

1501 8569  Ytterfoder 5 st med fat, Kina. Höjd: 7,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 18:05)

1501 8020  Ytterfoder Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. 3 st. Höjd: 13-16

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:05)

1501 8635  Ytterfoder patinerad metall. Längd: 33, djup: 34 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 20:24)

1501 8563  Ytterfoder Rörstrand. Höjd: 19 cm. Diameter: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 7 november 2022 19:29)