Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 maj 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

413 7022  Akvarell Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Italien', signerad, 1926, 22x29 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7037  Akvarell Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Martina med blommor', Singapore, signerad, 1965, 38 x 28

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7008  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Parfymhandlaren', 'Souk i Kairouan', signerade, 1926, 28x21, 29x22

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7013  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'S:t Brevin les pins' (dubbelsidig, 1 st 1925), 'Drömt sagolandskap', signerade, 14x23 + 15x22 cm, 23x16 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7049  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st från Kairouan 1926, signerade, ung man 29x22 cm resp dromedarer och åsnor 22x29 cm

413 7041  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Palmer' (signerad), 'Björkar', 27x21

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7005  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, 'Kvikkjokk', fors, 'I saggat', 2 st signerad, 17x27 cm, 28x22 cm, 24x21 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

413 7028  Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, Barnporträtt, signerad, varav en daterad 1928, 13x11, 13x11, 12x15

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7031  Blyertsteckningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988) 8 st portätt av kulturpersonligheter (Stellan Mörner, Tage Hedquist, Tor Hörlin, Bo Beskow, Holger Löwenadler samet X-et), tidigt 1940-tal, 42x29 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7003  Gouache Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Tånggården Härbrä', signerad, 1930-tal, 23 x 10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

413 7053  Grafiskt blad Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Slända i vassen', signerad i stenen, 1946, 33 x 45 cm. '30 ex', bladet är onumrerat och osignerat. Detta verk finns representerat på Nationalmuseum. Litteratur: verket finns återgivet på helsida i Allhems konstlexikon, sid 214

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7010  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), ledningar, duk, 33x48

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7006  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Anne med taxen', signerad, pannå, 46x38, (mindre skada i pannå, nedtill)

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

413 7004  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Arholma höst 1966', signerad, 1966, på duk, 54 x 90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

413 7002  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Bar i Paris', 'Målad efter en teckning från början av 1920-talet', a tergo, på pannå, 33 x 24 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

413 7035  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Bretagne', signerad, 1925, pannå, 24x33

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7012  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Dagmar Dale', signerad, pannå, 39x30 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7021  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Det brustna staketet', Trosa, signerad´, 1943, duk, 23x46

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7038  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Fiskarfänget', signerad, 1941, duk, 37x41

413 7057  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Flickan med hårbandet och blå hyacinter', signerad, duk, 37x55 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

413 7019  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Från Långsholmsundet', signerad a tergo, 1921, duk, 30 x 40 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7029  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Från Scottland', signerad, duk, 33x55 cm

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7032  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Frukost', signerad, duk, 81x60 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7044  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Grekland', signerad, duk uppfordrad på pannå, 49x59 cm

413 7054  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Kastanjegrenar', signerad, duk, 45 x 54, 'sommaren 1988'

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

413 7014  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Landskap med får', Grebbestad, signerad, 1956, duk, 39x47 cm

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7020  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Lerdala', signerad, 1975, pannå, 33x24

413 7052  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Lofoten I', signerad, 1968, pannå, 60x82 cm

413 7046  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Margareta Hedberg', signerad a tergo, 1931, duk, 35x27 cm

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7042  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Martina', signerad, 1958-59, duk, 56x38 cm

413 7033  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Min atelier', Paris, signerad, 1924, duk, 41x33 cm

413 7023  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Okidéer', signerad, 1952, pannå, 38x46 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7015  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Ormbunkar', pannå, 44x20

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7009  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Park', signerad, 1956, på duk, 45x38 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7039  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Pojke med hund', pannå, 33x24

413 7048  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Porträtt av Agneta Gahn', signerad, 1932, duk, 27x24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7026  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Sank äng', Maden, signerad, 1956, duk, 32x61 cm

413 7016  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Självporträtt', signerad, 1920, duk, 35x35 cm, notering: text på ramens baksida 'Sökning till akademien'

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7001  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Trädgård Gotland - 61', signerad, 1961, duk, 50 x 65 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

413 7040  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Ung flicka', signerad, pannå, 28x25

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7055  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Utsikt från ateljén med staffli' (Lerdala), signerad, 1976, duk, 46x42 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)

413 7050  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), figur vid vatten, signerad, pannå, 46x55 cm

413 7056  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), landskap med hus, osignerad, duk, 33x46 cm

413 7007  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), måleri vid fjällbäck, signerad, på duk, uppfordrad, 44x32 cm

413 7025  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), motiv från sydeuropa, signerad, 1960, duk, 68x90 cm

413 7027  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), olivträd, duk, 47x56 cm

413 7024  Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), porträtt av ung kvinna, signerad, 1947, duk, 33x24 cm

413 7011  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Brittas ateljé Regerinsgatan', 'Interiör från Mölle', signerade, pannå, 27x42 cm, 33x24 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7018  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Från Lappland I (1947)', 'Vålådalen Renfållor', signerade, duk 28x35 resp pannå 24x33

413 7017  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Regnrusk', 'Grå berg (1945)', Kyrksund, signerade, pannå 45x37 resp duk, 24x33

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7036  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Säv och vass', Hästnäs samt hus med rött tak, signerade, 1940 resp 194?, pannå, 24x33 cm

413 7030  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Fåren i Fållan', Ascain, 'Herdens pojke', signerade, duk uppfordrad på pannå, 47x83 resp. 32x23

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)

413 7047  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st motiv från Gotland, signerade, varav 2 st daterade 1963, 2 st på pannå samt 1 på duk uppfordrad på pannå, 24x33 cm

413 7034  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, Motiv från Norrland, bla. Fjällnäs ('Kåtan', 'Bäcken' samt 'Leden'), signerade, pannå, 24x33

413 7051  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, motiv från Norrland, bla. Vålådalen, signerade, duk uppfordrard på pannå, 24x33

413 7045  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), motiv från Bretagne, signerade, varav 'Äng med höstackar' daterad 1925, på duk 33x41 resp. pannå 27x35

413 7043  Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), motiv från grekland, 'Stadion i Delphi' 1960, 'Från Delas', signerade, duk 55x38 resp duk uppfordrad på pannå 30x49 cm