413 7022 Akvarell Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Italien', signerad, 1926, 22x29 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7037 Akvarell Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Martina med blommor', Singapore, signerad, 1965, 38 x 28
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7008 Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Parfymhandlaren', 'Souk i Kairouan', signerade, 1926, 28x21, 29x22
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7013 Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'S:t Brevin les pins' (dubbelsidig, 1 st 1925), 'Drömt sagolandskap', signerade, 14x23 + 15x22 cm, 23x16 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7049 Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st från Kairouan 1926, signerade, ung man 29x22 cm resp dromedarer och åsnor 22x29 cm
413 7041 Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Palmer' (signerad), 'Björkar', 27x21
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7005 Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, 'Kvikkjokk', fors, 'I saggat', 2 st signerad, 17x27 cm, 28x22 cm, 24x21 cm
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
413 7028 Akvareller Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, Barnporträtt, signerad, varav en daterad 1928, 13x11, 13x11, 12x15
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7031 Blyertsteckningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988) 8 st portätt av kulturpersonligheter (Stellan Mörner, Tage Hedquist, Tor Hörlin, Bo Beskow, Holger Löwenadler samet X-et), tidigt 1940-tal, 42x29 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7003 Gouache Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Tånggården Härbrä', signerad, 1930-tal, 23 x 10 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
413 7053 Grafiskt blad Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Slända i vassen', signerad i stenen, 1946, 33 x 45 cm. '30 ex', bladet är onumrerat och osignerat. Detta verk finns representerat på Nationalmuseum. Litteratur: verket finns återgivet på helsida i Allhems konstlexikon, sid 214
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7010 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), ledningar, duk, 33x48
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7006 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Anne med taxen', signerad, pannå, 46x38, (mindre skada i pannå, nedtill)
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
413 7004 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Arholma höst 1966', signerad, 1966, på duk, 54 x 90 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
413 7002 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Bar i Paris', 'Målad efter en teckning från början av 1920-talet', a tergo, på pannå, 33 x 24 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
413 7035 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Bretagne', signerad, 1925, pannå, 24x33
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7012 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Dagmar Dale', signerad, pannå, 39x30 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7021 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Det brustna staketet', Trosa, signerad´, 1943, duk, 23x46
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7038 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Fiskarfänget', signerad, 1941, duk, 37x41
413 7057 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Flickan med hårbandet och blå hyacinter', signerad, duk, 37x55 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
413 7019 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Från Långsholmsundet', signerad a tergo, 1921, duk, 30 x 40 cm
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7029 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Från Scottland', signerad, duk, 33x55 cm
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7032 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Frukost', signerad, duk, 81x60 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7044 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Grekland', signerad, duk uppfordrad på pannå, 49x59 cm
413 7054 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Kastanjegrenar', signerad, duk, 45 x 54, 'sommaren 1988'
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
413 7014 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Landskap med får', Grebbestad, signerad, 1956, duk, 39x47 cm
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7020 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Lerdala', signerad, 1975, pannå, 33x24
413 7052 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Lofoten I', signerad, 1968, pannå, 60x82 cm
413 7046 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Margareta Hedberg', signerad a tergo, 1931, duk, 35x27 cm
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7042 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Martina', signerad, 1958-59, duk, 56x38 cm
413 7033 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Min atelier', Paris, signerad, 1924, duk, 41x33 cm
413 7023 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Okidéer', signerad, 1952, pannå, 38x46 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7015 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Ormbunkar', pannå, 44x20
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7009 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Park', signerad, 1956, på duk, 45x38 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7039 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Pojke med hund', pannå, 33x24
413 7048 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Porträtt av Agneta Gahn', signerad, 1932, duk, 27x24 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7026 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Sank äng', Maden, signerad, 1956, duk, 32x61 cm
413 7016 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Självporträtt', signerad, 1920, duk, 35x35 cm, notering: text på ramens baksida 'Sökning till akademien'
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7001 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Trädgård Gotland - 61', signerad, 1961, duk, 50 x 65 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
413 7040 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Ung flicka', signerad, pannå, 28x25
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7055 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Utsikt från ateljén med staffli' (Lerdala), signerad, 1976, duk, 46x42 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 22 maj 2006 16:00)
413 7050 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), figur vid vatten, signerad, pannå, 46x55 cm
413 7056 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), landskap med hus, osignerad, duk, 33x46 cm
413 7007 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), måleri vid fjällbäck, signerad, på duk, uppfordrad, 44x32 cm
413 7025 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), motiv från sydeuropa, signerad, 1960, duk, 68x90 cm
413 7027 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), olivträd, duk, 47x56 cm
413 7024 Oljemålning Märtha Bolin-Clason (1902-1988), porträtt av ung kvinna, signerad, 1947, duk, 33x24 cm
413 7011 Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Brittas ateljé Regerinsgatan', 'Interiör från Mölle', signerade, pannå, 27x42 cm, 33x24 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7018 Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Från Lappland I (1947)', 'Vålådalen Renfållor', signerade, duk 28x35 resp pannå 24x33
413 7017 Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Regnrusk', 'Grå berg (1945)', Kyrksund, signerade, pannå 45x37 resp duk, 24x33
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7036 Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 'Säv och vass', Hästnäs samt hus med rött tak, signerade, 1940 resp 194?, pannå, 24x33 cm
413 7030 Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 2 st, 'Fåren i Fållan', Ascain, 'Herdens pojke', signerade, duk uppfordrad på pannå, 47x83 resp. 32x23
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 maj 2006 16:00)
413 7047 Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st motiv från Gotland, signerade, varav 2 st daterade 1963, 2 st på pannå samt 1 på duk uppfordrad på pannå, 24x33 cm
413 7034 Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, Motiv från Norrland, bla. Fjällnäs ('Kåtan', 'Bäcken' samt 'Leden'), signerade, pannå, 24x33
413 7051 Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), 3 st, motiv från Norrland, bla. Vålådalen, signerade, duk uppfordrard på pannå, 24x33
413 7045 Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), motiv från Bretagne, signerade, varav 'Äng med höstackar' daterad 1925, på duk 33x41 resp. pannå 27x35
413 7043 Oljemålningar Märtha Bolin-Clason (1902-1988), motiv från grekland, 'Stadion i Delphi' 1960, 'Från Delas', signerade, duk 55x38 resp duk uppfordrad på pannå 30x49 cm