1444 5143 Affisch Efter Marc Chagall, bladets mått: 84x54cm, yttermått inklusive ram: 104x73cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:50)
1444 1033 Akvarell Hans Olof Hjortsberg (1906-1990), Sverige. "Utsikt från min altan, Vämdöviken Karlskrona". Signerad, daterad 1949. Akvarell, bildmått: 58x43 cm, yttermått inklusive ram: 80x66 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:26)
1444 5293 Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, Warszawa. Signerad, akvarell, bildmått. 10x7, yttermått inklusive ram: 22x18 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:34)
1444 5292 Akvarell Vinterlandskap. Signerad. Akvarell, bildmått: 6x12, yttermått inklusive ram: 21x24 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:33)
1444 5082 Akvareller + litografi, 3 st, Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. Yttermått inklusive ram: 37x27, yttermått inklusive ram: 43x33, akvarell. Signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:06)
1444 5137 Akvareller 2 st, Joseph Kirkpatrick (1872-1936), Storbritannien. Signerade. Akvarell, bildmått: 29x17cm, yttermått inklusive ram: 43x32cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 21:04)
1444 5135 Aladåbform + traktörpanna, koppar. Längd: 27 - 45
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:41)
1444 5283 Armbandsur 2 st, Omega & Lemania
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)
1444 5037 Askfat + ströare, 3 delar, silver, Importstämplar. Diameter: 11. Höjd: 3,5-4 cm, Vikt: ca 100 g.
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:50)
1444 5211 Badkarstassar + blandare + armatur, totalt 4 delar. Längd: 30-57 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:25)
1444 5330 Bajonett renässansstil, äldre delar, dekorerad. Längd: 55 cm
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:28)
1444 5345 Barnstolar + pall.
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:19)
1444 5368 Blandteknik 2 st, Fred Hessler. Signerad, blandteknik, daterad 89, yttermått inklusive ram: ca 68x53cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)
1444 5075 Blandteknik 2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade, 1930,34x23, yttermått inklusive ram: 51x40 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:48)
1444 5142 Blandteknik Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Signerad, daterad 2014, duk, 30x40cm, yttermått inklusive ram: 35x45cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:48)
1444 4219 Blandteknik Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 36x36, yttermått inklusive ram: 49x48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:05)
1444 5083 Blandteknik Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. Signerad. Blandteknik, bildmått: 14x18, yttermått inklusive ram: 29x32 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:55)
1444 5054 Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 50x35cm, yttermått inklusive ram: 67x52cm
S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:37)
1444 5365 Blandteknik Oidentifierad konstnär. "Kafka". Signerad -92, Mixed media på pannå, 40x29cm, yttermått inklusive ram: 43x32cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 21:00)
1444 4224 Blyerts Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, daterad 1930, Bedarö. Bildmått: 27x41, yttermått inklusive ram: 40x53 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:14)
1444 5156 Bokhylla mahogny. Bredd: 103 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 204 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:03)
1444 5114 Bokhylla/arbetsbänk Längd: 60 cm. Djup: 32 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:02)
1444 5290 Boksidor 2 st, inramade, orientaliska, yttermått inklusive ram: 24x18 - 31x21 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:42)
1444 5194 Bokskåp Alm. Bredd: 143 cm. Djup: 44 cm, höjd: 150 cm, nyckel
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:17)
1444 5227 Bokverk Gustaf Upmark, guld & silversmeder
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:47)
1444 4218 Bokverk Nationalencyklopedin
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:08)
1444 5221 Bonbonjär Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg. Ask med lock i ljusblått gods med handmålad gulddekor. Diameter: ca 14 cm. Höjd: ca 9 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:43)
1444 5309 Bordsflagga nysilver. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:36)
1444 5340 Bordslampa höjd: 37cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:25)
1444 5029 Bordslampa Porslin. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:05)
1444 5157 Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:40)
1444 5080 Bordslampfot mässing. Höjd: 45 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)
1444 5118 Bordslampor Ett par. Höjd: 88cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:01)
1444 5318 Bordsstafflier 2 st. Höjd: 50 - 78
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:59)
1444 5040 Bordssurtout Skultuna. Höjd: 26 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:34)
1444 5020 Bordstabletter 6 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 30x40 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:27)
1444 5099 Bordsur höjd: 27cm. Längd: 57cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:55)
1444 5208 Bordsur Längd: 40 cm. Djup: 16 cm, höjd: 25 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:59)
1444 4277 Bordsur Rokokostil, mässing, höjd: 11 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:20)
1444 5016 Bordsur Zenith. Längd: 7,5, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:04)
1444 5280 Brevpress längd: 7,5 cm, djup: 4 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:02)
1444 5270 Brickbord Barockstil. Bredd: 94, djup: 71 cm, höjd: 56 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:41)
1444 5048 Buljongkoppar 11 st koppar med fat, Rörstrand. Diameter: 13cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:26)
1444 5302 Byrå 1940-tal. Bredd: 115, djup: 45 cm, höjd: 60 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:04)
1444 5299 Byrå Hauptstil, med stenskiva, Bredd: 96 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:34)
1444 5291 Byrå Miniatyr, mahogny, med stenskiva. Bredd: 43 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:32)
1444 5153 Byrå Rokokostil. Bredd: 43 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 71 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:26)
1444 5176 Carborundumetsningar 2 st, Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 71/90, oramade lösa blad. Bladets mått: 98x 77 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:26)
1444 5177 Carborundumetsningar 2 st, Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 72-75/90, oramade lösa blad. Bladets mått: 98x 77 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:40)
1444 4223 Crèmekoppar 12 st, Royal Copenhagen, tillverkade 1965. Höjd: ca 8,5 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:12)
1444 5284 Däckstol Brogrens
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:42)
1444 4365 Dekorelement ek, maskaron. Längd: 19 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)
1444 5167 Dekorelement Genombruten dekor. Längd: 38cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:20)
1444 5237 Diverse 4 delar, silver, Vikt: ca 150 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:08)
1444 5376 Dolk 1900-tal, Sovjetunionen, dekor med skepp & ankare. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:35)
1444 5329 Dolk replika. Längd: 41 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:15)
1444 5100 Dörr/skulpterad 176x82cm, Afrika.
S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:11)
1444 5044 Dosa brons. Diameter: 7,5. Höjd: 5,5, Dekor med herre
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:45)
1444 5106 Eldset höjd: 81 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:12)
1444 5353 Emaljföremål 5 delar, Kockums. Diameter: 9-25cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:27)
1444 5282 Emaljmålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -91. Bildmått: 7x7
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:36)
1444 5171 Étagère 1890-tal. Höjd: 155cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:46)
1444 5271 Etsning Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 24/100. Bildmått: 16x10,5, yttermått inklusive ram: 41x31 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:27)
1444 5272 Etsning Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 24/100. Bildmått: 16x10,5, yttermått inklusive ram: 41x31 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:25)
1444 5294 Etsningar Oidentifierad konstnär. 2 st, Lekande barn. Signerad, daterad -03, yttermått inklusive ram: 22x38 - 33x34 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:44)
1444 5373 Färgetsningar 3 st, H Hooper. Signerad, numrerad 57/63, yttermått inklusive ram: ca 57x68cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:53)
1444 9351 Färgetsningar parti etsningar, 9 st. Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 70/90,71/90 och 74/90. Daterad -83. Oramade lösa blad. Bildmått: 12x10 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2022 04:45)
1444 4022 Färglitografi 2 st, Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 86x61 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:03)
1444 4230 Färglitografi 2 st, Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 7/350. Färglitografi, bildmått: 27x33, yttermått inklusive ram: 41x45 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:23)
1444 4079 Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, daterad 76, HC-upplaga (hors de commerce), komposition. Färglitografi, bildmått: 33x43cm, yttermått inklusive ram: 49x58cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:19)
1444 4376 Färglitografi Allan Horsak (1937-2004), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), "violinisten". Färglitografi, bildmått: 36x28cm, yttermått inklusive ram: 52x41cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:26)
1444 4471 Färglitografi Bengt Göran Karlsson (f. 1954), Sverige. Kroginteriör. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 38x56cm, yttermått inklusive ram: 56x73cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:09)
1444 4472 Färglitografi Bengt Göran Karlsson (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 7/50. Färglitografi. Bladets mått: 42x59cm, yttermått inklusive ram: 59x75cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:11)
1444 5357 Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Narcisser. Signerad, numrerad 17/390. Färglitografi, bildmått: 33x28, yttermått inklusive ram: 46x38 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:28)
1444 5359 Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Korvgubbe. Signerad, numrerad 3/380. Färglitografi, bildmått: 42x28, yttermått inklusive ram: 60x43 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:31)
1444 5053 Färglitografi Dan Nygård (f. 1943), Sverige. Signerad, triptyk. Färglitografi, bildmått: 18x13cm, yttermått inklusive ram: 31x57cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:13)
1444 5356 Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Utsikt från Södermalm. Signerad, numrerad 22/325. Färglitografi, bildmått: 37x45, yttermått inklusive ram: 58x62 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 21:05)
1444 5096 Färglitografi Erik Olson. Signerad, daterad 1976, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bildmått: 59x69, yttermått inklusive ram: 74x85 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:11)
1444 5354 Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ven. Signerad, numrerad 1/350. Färglitografi, bildmått: 33x38, yttermått inklusive ram: 46x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:20)
1444 2029 Färglitografi Helmer Forslund (1920-1975), Sverige. Kroginteriör. Signerad, numrerad 110/225, daterad -72. Färglitografi, bildmått: 25x33cm, yttermått inklusive ram: 42x47cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:47)
1444 5108 Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 36x50cm, yttermått inklusive ram: 52x65cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:24)
1444 5067 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 118/295, daterad 1997. Färglitografi, bildmått: 30x30, yttermått inklusive ram: 52x52 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:27)
1444 5068 Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 31/295, daterad 1997. Färglitografi, bildmått: 30x30, yttermått inklusive ram: 52x52 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:06)
1444 5308 Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kust. Signerad, numrerad 161/310. Färglitografi, bildmått: 30x52, yttermått inklusive ram: 52x72 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:57)
1444 5355 Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 8/380. Färglitografi, bildmått: 36x28, yttermått inklusive ram: 55x45 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)
1444 2040 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 38x46cm, yttermått inklusive ram: 52x59cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:29)
1444 4373 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 42/180, Sturebadet. Färglitografi, bildmått: 49x56cm, yttermått inklusive ram: 62x72cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)
1444 4371 Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 5/180, Interiör Stureplan. Färglitografi, bildmått: 45x53, bladets mått: 54x70 cm, oramat löst blad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:17)
1444 5361 Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 528/750, interiör. Färglitografi. Bladets mått: 56x46, oramat löst blad
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:35)
1444 4325 Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, daterad 1977, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 27x37, yttermått inklusive ram: 46x56 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:36)
1444 5095 Färglitografi Sven Jonsson. Signerad, numrerad 172/300. Färglitografi, bildmått: 39x46, yttermått inklusive ram: 52x57 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:46)
1444 5358 Färglitografier 2 st, Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. EA & 350-upplaga, figurer, färglitografi, yttermått inklusive ram: 50x62-67 cm. Signerad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:00)
1444 5370 Färglitografier 3 st, Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, färglitografi, 250-upplaga, yttermått inklusive ram: 66x93-93x66cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:56)
1444 5036 Fat + skål, 2 delar, silver, diameter: 11-16. Vikt: 155g ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:45)
1444 5245 Fat Kina. Diameter: 62cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:43)
1444 5025 Fat silver, Hallberg, 1920. Vikt: 150, diameter: 16,5, graverad
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:17)
1444 5241 Fat & skålar 6 delar, Kina. Höjd: 13-23cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:57)
1444 5031 Figuriner 2 st, Dresden, porslin. Höjd: 23-24 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:11)
1444 5169 Figuriner 3 st, Goebel. Höjd: 7,5-14cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:48)
1444 5202 Figuriner 5 st, fåglar, Bland annat B&G. Höjd: 4-14cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:32)
1444 5339 Fiol med stråke, i fodral. Längd: 58, saknar sträng
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:15)
1444 5160 Fiskerulle Ambassadeur 6000, med fodral. Längd: 12 cm, djup: 8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:11)
1444 5161 Fiskerulle Ambassadeur 6500, med fodral. Längd: 10 cm, djup: 8 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:23)
1444 5159 Fiskservis 6 delar, Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Fat + tallrikar. Diameter: 25 cm, 34x43 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)
1444 5243 Fotogenbordslampa omgjord till värmeljus, mässing. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:14)
1444 5019 Fotoram silver, rokokostil, "Sterling", 21x15 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:01)
1444 5336 Gardiner Ett par, Linne, "Moygashel", 220x130 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:14)
1444 5320 Gardiner Ett par, Marimekko, Anneli Qveflander "Sarabande", 130x210 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:01)
1444 5276 Glas 8 delar, ”Aarne” respektive ”HotCool”, Iittala, Finland, 4+ 2+ 2 st. Höjd: 7,5-11 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:45)
1444 5043 Glascoasters 11 delar, silver. Diameter: 7-10, vikt: 240g ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:39)
1444 5214 Glasservisdelar 8 delar, rött glas, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 8 - 20
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:06)
1444 5348 Glasservisdelar ca 50 delar, Slipad glas. Höjd: 6-11cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:16)
1444 5352 Glasservisdelar ca 60 delar, Kosta. Höjd: 8-11,5cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:46)
1444 5301 Golvlampa mässing. Höjd: 150
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:52)
1444 5319 Golvlampa mässing. Höjd: 154
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:06)
1444 5119 Golvlampa Smide. Höjd: 136cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:35)
1444 5074 Golvlampfot höjd: 137 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:13)
1444 4305 Grafiskt blad Fernand Lèger. Ej signerad. Bladets mått: 50x64, yttermått inklusive ram: 51x71 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:02)
1444 5064 Gravyr Frankrike, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 64x78 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:50)
1444 5192 Hänkelvas Kina. Höjd: 24cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:34)
1444 5343 Herrbetjänt höjd: 106cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:02)
1444 5127 Hinkar 2 st, koppar. Höjd: 25cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:39)
1444 5073 Högtalare ett par, OA-5 Carlson. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:58)
1444 5286 Imperialsäng mahogny. Bredd: ca 89-94 cm. Längd: ca 178-190 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:45)
1444 5124 Jardiniere Italien. Längd: 36cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:45)
1444 5125 Jardiniere jugend, nysilver/glas. Längd: 36cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:35)
1444 5069 Kaffeservis Rörstrand, Rainbow, design: Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 6 del
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:42)
1444 5205 Kaffeservis Royal Copenhagen, ca 23 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:42)
1444 5164 Kaffeservis Sanssouci, Rosenthal, 38 delar
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:41)
1444 5097 Kaffeservisdelar 25 delar, hackefors.
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:23)
1444 5215 Kakfatsfot i form av delfin, glas, möjligen Lalique, saknar fat. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:43)
1444 5038 Kaktänger + tårtspade + druvsax, 4 delar, silver. Längd: 11-20, vikt: 120g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)
1444 5382 Kandelaber Georg Jensen, "Swing", 2000-tal. Höjd: 32cm
1444 5256 Kanna koppar, Orientalisk. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:11)
1444 5268 Käppar 2 st. Med silverkryckor, Längd: 89-95cm
1444 5317 Karaffer 2 st. Orrefors + Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 30-44 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:58)
1444 5279 Karmstol
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:07)
1444 5289 Karmstol + 2 st stolar, Rokokostil
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:03)
1444 5098 Karmstolar Ett par
1444 5281 Karmstolar Ett par, omkring sekelskiftet 1900
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:30)
1444 5322 Kavallerisabel i balja, med portepé. Längd: 113
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:51)
1444 5321 Kavallerisabel i balja. Längd: 113
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:59)
1444 5287 Kistor 2 st, Furu. Längd: 44-60cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:40)
1444 5045 Klockställ Sent 1800-tal, nysilver. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:18)
1444 5041 Kolonnljusstake omkring 1900, Mässing / sten. Höjd: 23,5
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:22)
1444 4228 Konsolbord Svarvat dekor, 1920-tal. Bredd: 70 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:19)
1444 5088 Konstglas 5 delar. Höjd: 12-22 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:31)
1444 5307 Kräftservis Rörstrand, 14 delar. Diameter: 16-22 cm
S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:53)
1444 5123 Krukor 2 st. Diameter: 36-39cm, höjd: 26-29cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:30)
1444 5335 Kuddfodral + löpare, 2 delar, Textil, Firma Svenskt Tenn, Frank & Ericson. Längd: 180
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:21)
1444 5341 Lampbord Längd: 33 cm. Djup: 31 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:41)
1444 5193 Lampbord Valnöt. Bredd: 61 cm. Djup: 39 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:13)
1444 5251 Lampetter Ett par, mässing. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:55)
1444 4124 Lampskärm Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, för golvlampa. Höjd: 26 cm, diameter: 40 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:24)
1444 5195 Likörservis 7 delar, kristall. Höjd: 7-26cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:33)
1444 5062 Litografi Emil Johanson-Thor (1889-1958), Sverige. Signerad, daterad 1915. Bildmått: 22x34, yttermått inklusive ram: 36x47 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)
1444 9346 Litografier Wolfgang Gäfgen (f. 1936), Tyskland. Parti 5 st lösa blad. Signerad, numrerad 14/50,15/50,17/50,18/50,19/50, oramade löst blad, 70x100 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2022 04:27)
1444 5337 Litografisk affisch (Foto Repro), Picasso, 1960, "Sala Gaspar". Bildmått: 68x48, yttermått inklusive ram: 85x63 cm. Ej signerad
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:56)
1444 5225 Ljuskrona Gustaviansk stil, med blå ilägsskål. Höjd: 45cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:46)
1444 5224 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 40cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:36)
1444 5223 Ljuskrona med prismor. Höjd: 50cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)
1444 5147 Ljuskrona Med prismor. Höjd: 70cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:42)
1444 5384 Ljuslyktor 4 delar, Orrefors, glas, för värmeljus. Höjd: 5-9cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:44)
1444 5030 Ljusstakar Ett par, Jugend, mässing. Höjd: 25 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)
1444 5017 Ljusstakar Ett par, koppar, kolonn. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:07)
1444 5091 Ljusstakar ett par, silver, 1978. Höjd: 15 cm, Bruttovikt: 400 g
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:55)
1444 5092 Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 7 cm, Vikt: ca 180 g.
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:09)
1444 4032 Ljusstakar Två par, + 1st, mässing, bland annat, Cohr Danmark. Längd: 3-20cm
1444 5028 Ljusstake Celeste, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:29)
1444 5248 Ljusstake Gustavsberg. Höjd: 23cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:15)
1444 5113 Målarstege höjd: 168cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:11)
1444 5152 Mat och kaffeservis ca 55 delar, Rörstrand.
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:55)
1444 4198 Matsalsgrupp 7 delar. Diameter: 115cm. Höjd: 73cm, 2st iläggsskivor, 37x2cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:42)
1444 4353 Matsalsskåp rokokostil. Bredd: 125 cm. Djup: 55 cm, höjd: 190 cm, nyckel
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:05)
1444 5273 Matservis ca. 45 delar, PALT, Tjeckoslovakien
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:30)
1444 5111 Matservisdelar ca 50 delar, Bavaria
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:35)
1444 5012 Matservisdelar The Botanic Garden, England, 28 del + servetter
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:10)
1444 5033 Matskedar 5+ 1 st, Sterlingsilver, bland annat Sv Spets, CG Hallberg, 1959. Längd: 19, vikt: 270g
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:29)
1444 5146 Matta kelim, 206x286cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)
1444 5049 Matta Kina, 93x160cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:04)
1444 5151 Matta Orientalisk guld afghan, 148x195cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:50)
1444 3374 Matta orientalisk, "Tibet", 205x301 cm
1444 5150 Matta Orientalisk, 117x194cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:09)
1444 5145 Matta Orientalisk, 126x192cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:02)
1444 5052 Matta Orientalisk, 160x250cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:43)
1444 5149 Matta Orientalisk, 310x215cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)
1444 5136 Matta Orientalisk, 40x63cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:01)
1444 5140 Matta Orientalisk, 78x323cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:59)
1444 4459 Matta Orientalisk, Bakhtiari Sefid Dasht, 161x312 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:54)
1444 5117 Matta Orientalisk, figural, 190x285, slitage
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:59)
1444 4475 Moccaservisdelar 24 delar, Staffordshire
1444 5325 Musköt flintlås. Längd: 42 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:04)
1444 5306 Nattygsbord 1940-tal. Bredd: 44, djup: 36 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:30)
1444 9003 Objekt Gary Stephan (f. 1942), USA. "Untitled", 1970-tal. Objekt i trä med målade geometriska figurer. Signerad a tergo. Ca: 122x244 cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2022 04:21)
1444 5209 Ölglas 10 st. Imperial, Holmegaard. Höjd: 22 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:23)
1444 5312 Ölglas 4 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)
1444 4389 Oljemålning Arne Lidqvist (1919-1975), Sverige. Kråkor i vinterlandskap. Signerad. Olja på duk. 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x98 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:41)
1444 2030 Oljemålning Bo Pettersson, Barnatro. Signerad 89. Olja på pannå, 51x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x53
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:11)
1444 5058 Oljemålning Carl-Ivar Öfverbeck (1899-1976), Sverige. Signerad, domherrar. Olja på duk, 44x62, yttermått inklusive ram: 62x80 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:18)
1444 5148 Oljemålning Erik Brandt (1910-1987), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 17x24, yttermått inklusive ram: 34x41 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:15)
1444 2058 Oljemålning Eva Hallström (1942-1997), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 42x42 cm
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:07)
1444 5110 Oljemålning F Howding. "Själlands Odde". Signerad, daterad -66. Olja på duk, 44x59cm, yttermått inklusive ram: 56x70cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:24)
1444 5367 Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Hustak, monogramsignerad. Olja på duk, 33x41cm, yttermått inklusive ram: 35x43cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:44)
1444 5081 Oljemålning Humberto Couet, "Skymning". Signerad. Olja på pannå, 21x14 cm, yttermått inklusive ram: 31x25 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:14)
1444 5063 Oljemålning John Ahlberg (1881-1962), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:35)
1444 4172 Oljemålning Lars Tunebo (f. 1962), Sverige. Blå hjärtan. Signerad. Olja på pannå, 80x60 cm, oramad
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:13)
1444 5134 Oljemålning Nutida konstnär. Ballerina. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 46x55 cm, oramad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:26)
1444 5252 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, flicka. Olja på duk, 19x15cm, yttermått inklusive ram: 25x22cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:32)
1444 5247 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad Poli. Olja på duk, 60x90cm, yttermått inklusive ram: 82x114cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:54)
1444 5077 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Olja på pannå, 49x34, yttermått inklusive ram: 60x44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:31)
1444 5371 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Åse, fågelkvinna. Olja på pannå, 109x82cm, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)
1444 5232 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, mor och barn. Olja på duk, 58x46cm, yttermått inklusive ram: 74x66cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:38)
1444 5369 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, daterad 1990, figurer. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 122x92cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:49)
1444 5364 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, kattansikte. Olja på duk, 78x54cm, yttermått inklusive ram: 83x59cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:34)
1444 5078 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stadsgårdskajen. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x72 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:33)
1444 5372 Oljemålning Olle Almgren (f. 1914), Sverige. "Ängsblommor". Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 75x58cm, yttermått inklusive ram: 100x83cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:37)
1444 5231 Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Insjölandskap. Signerad, daterad 1938. Olja på duk, 38x58cm, yttermått inklusive ram: 55x76cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:31)
1444 5295 Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Signerad, Domherre. Olja på duk, 22x30, oramad
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:30)
1444 4386 Oljemålning Slava Kluchnikov, Signerad, svanar. Olja på duk, 34x50, oramad
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:37)
1444 5297 Oljemålning Svetoslav Novossadiouk (f. 1971), Ryssland. Katter. Signerad. Olja på duk, 60x62 cm, oramad
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:18)
1444 5130 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 16x23cm, yttermått inklusive ram: 35x41cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:06)
1444 5262 Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, daterad 77. Olja på duk, 60x70cm, yttermått inklusive ram: 72x80cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:24)
1444 5109 Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad. Olja på duk, 34x26cm, yttermått inklusive ram: 51x43cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:04)
1444 5261 Oljemålning Wladimir Meurman (1885-1964), Sverige. Insjölandskap. Signerad. Olja på duk, 25x42cm, yttermått inklusive ram: 40x55cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:18)
1444 4452 Oljemålning Yang Xiao Chiu, Kina, Stilleben med kinaporslin. Signerad, daterad 2000. Olja på duk, 72x90, yttermått inklusive ram: 78x96 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)
1444 5051 Oljemålningar 2 st, Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Signerade, blomsterstilleben, pannå, yttermått inklusive ram: 14x12cm-16x13cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:24)
1444 5342 Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 54cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:22)
1444 5219 Parfymbrännare i form av hundhuvud. Höjd: 14cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:39)
1444 5362 Parti litografier 10 st, bland annat Maria Hillfon och Berndt Wennström. Signerade, oramade lösa blad
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)
1444 5042 Parti silverföremål diverse. Längd: 4-13. Vikt: 135g ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:44)
1444 5050 Pastell Tore Börjeson. Signerad. Bildmått: 44x57cm, yttermått inklusive ram: 65x79cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:12)
1444 5122 Pelarbord 2 st. Höjd: 56-60cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:27)
1444 5120 Pelarbord mahogny. Diameter: 50cm, höjd: 74cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:03)
1444 4262 Pelarbord Nyrokokostil. Bredd: 70, djup: 50 cm, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:48)
1444 5105 Pianopall längd: 53 cm, djup: 30 cm, höjd: 51 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:14)
1444 5305 Pianopall rokokostil. Längd: 58 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:45)
1444 5344 Piedestal Med stenskiva. Diameter: 25cm, höjd: 35cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:56)
1444 5274 Pistol Dubbelpipig, slaglås, 1800-tal. Längd: 22 cm
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:12)
1444 5226 Plafond med prismor. Diameter: 53cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:53)
1444 5298 Prakturna Rörstrand. Höjd: 51 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:06)
1444 5047 Ram yttermått inklusive ram: 65x75 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)
1444 4279 Ramar ett par, ovala, yttermått inklusive ram: 49x39 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:56)
1444 5197 Remmare 13st. Höjd: 19,5cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:58)
1444 2057 Ribbstol höjd: 245cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:39)
1444 5066 Ring 18k guld, med briljant 0,14 ct, 3,3 gr, ringmått 16
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:48)
1444 5213 Rökelsekar Japan. Höjd: 11,5cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:18)
1444 5378 Sabel dekorerad klinga, monogram SR. Längd: 98 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:24)
1444 5379 Sabel i balja. Längd: 101
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:57)
1444 5331 Sabel modell 1685. Längd: 85 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:50)
1444 5071 Saftservis 8 delar, krackelerat grönt så kallat Skansenglas. Höjd: 10-16 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)
1444 5236 Saltkar 4 st, silver, Norge. Höjd: 6 cm, Vikt: ca 70 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:30)
1444 5310 Serveringsvagn kakelplattor. Längd: 70, djup: 55 cm, höjd: 63 cm
1444 5026 Servettring Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. Sterlingsilver. Längd: 4,5, vikt: 24 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:16)
1444 5107 Servisdelar Arabia, ca 50 del
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:14)
1444 5011 Servisdelar Rörstrand, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Swedish grace, 17 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:12)
1444 7162 Sideboard med vitrin, nutida. Längd: 150 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 80 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:02)
1444 5024 Skål + skålfat, 2 delar, silver, GAB & Eldh. Diameter: 12-14, Vikt: ca 270 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:25)
1444 5316 Skål Keramik, Signerad, diameter: 15, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:54)
1444 5173 Skål Kina, Kanton. Diameter: 29cm, 1800-tal.
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:32)
1444 5115 Skål Masurbjörk. Höjd: 25cm, diameter: 20cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)
1444 5347 Skål Orrefors. Diameter: 35cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:37)
1444 5032 Skål på fot. Porslin, Dresden. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:30)
1444 5015 Skål Silvermonterad / kristall, Dahlgren, 1918, diameter: 22, höjd: 10 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:42)
1444 5131 Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 26 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)
1444 5181 Skålar + fat, 4 + 3 delar, Kina, 1900-tal, diameter: 15-18 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:24)
1444 5383 Skålar 4 st, Kosta Boda. Höjd: 6-20cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:17)
1444 5218 Skålar 6 st. Pillivuyt, Frankrike. Diameter: 14, höjd: 7 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:17)
1444 5264 Skålar Ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 9cm
1444 2039 Skålar ett par, Kina, Kanton. Diameter: 18. Höjd: 6 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:37)
1444 5229 Skålfat 2 st, Arabia, Finland. Diameter: 20-27cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:25)
1444 5188 Skålfat Kina. Diameter: 30cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:31)
1444 5300 Skålfat/väggskulptur Signerad W, 34x36 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:46)
1444 5277 Skåp Senare underdel. Bredd: 67 cm. Djup: 32 cm. Höjd: ca 161 cm (ca 94+ 67 cm)
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 21:05)
1444 5056 Skrin omkring sekelskiftet 1900, Metall. Längd: 35 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:12)
1444 5104 Skrivbord 1890-tal, med hylla. Bredd: 102, djup: 60 cm, höjd: 77-123
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)
1444 5129 Skrivbord England. Bredd: 131 cm. Djup: 68 cm, höjd: 74 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:14)
1444 5154 Skrivbord Längd: 120 cm. Djup: 69 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:50)
1444 5103 Skrivbord mahogny, sengustaviansk stil. Bredd: 135, djup: 69 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:29)
1444 4260 Skrivskåp 1800-tal, bemålat. Bredd: 96, djup: 50 cm, höjd: 190 ca, nyckel
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:00)
1444 5244 Skulptur brons, Asien. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:31)
1444 5174 Skulptur brons. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)
1444 5204 Skulptur Hjorthuvud, patinerad brons, ej märkt. Höjd: 18 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:46)
1444 5206 Skulptur Isbjörnar, Dahl-Jensen, Copenhagen, Danmark. Höjd: 10cm. Längd: 19cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:36)
1444 5084 Skulptur Keramik, Fisk, Längd: 26. Höjd: 17 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:46)
1444 5255 Skulptur Lillemor Mannerheim (1927-1994), Orre, för WWF. Längd: 19cm, höjd: 12cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:31)
1444 4136 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Björn. Längd: 14 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:35)
1444 5233 Skulptur mässing, fisk. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:59)
1444 5234 Skulptur mässing, fisk. Höjd: 60cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:53)
1444 5178 Skulptur Orientalisk, brons, man. Höjd: 16cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:07)
1444 5170 Skulptur Tyskland. Höjd: 20cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:08)
1444 5203 Skulptur Upsala Ekeby, hund. Höjd: 16cm
1444 5089 Skulpturer 2 st, Gustavsberg Paul Hoff. Höjd: 11-24 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:20)
1444 5207 Skulpturer 2 st, Hare och ekorre, Höganäs respektive Nittsjö. Keramik. Höjd: 8-19cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)
1444 5070 Skulpturer 3 st, Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Längd: 10-19 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:41)
1444 5267 Skulpturer 5 st, Madonnor. Höjd: 15-41cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:21)
1444 4089 Skulpturer Catharina Lindqvist, granatäpple & gatsten, Signerad, keramik. Höjd: 9 - 10
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:10)
1444 5165 Skulpturer Tomtar. Höjd: 19-26cm
1444 4229 Soffa Karl Johan. Längd: 210cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:16)
1444 5269 Soffbord Hans Johansson (1921-2014), Sverige. "Tema", Karl Andersson & Söner. Löstagbar skiva, hopfällbart underrede. Diameter: 85. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:30)
1444 5266 Soffbord längd: 87 cm, djup: 57 cm, höjd: 59 cm, höj-/sänkbart
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:54)
1444 2032 Solspegel diameter: 35cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:37)
1444 5285 Spegel + plakett, 2 delar, brons, Kina, diameter: 7-9 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:18)
1444 5182 Spegel 128x53cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:19)
1444 5132 Spegel 1800-tal, 124x67 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:31)
1444 5304 Spegel 1920-tal, Intarsia, 95x64 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:36)
1444 5133 Spegel Förgylld, 96x43 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:04)
1444 4235 Spegel Förgyllt/bronserad, nyrokoko, 65x75cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:30)
1444 5235 Spegel Guldfärgad, 134x50 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)
1444 5303 Spegel Oval, 75x55 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:40)
1444 4201 Spelbord mahogny. Bredd: 86m. Djup: 2x43cm. Höjd: 79cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:35)
1444 5332 Spiselhundar Ett par, Beswick. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:06)
1444 4081 Starkvinsglas 14 + 3 st, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "City". Höjd: 6. Diameter: 5,5-6 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:09)
1444 5250 Stolar 2 st, barockstil
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:43)
1444 4416 Stolar 3 + 1. Karl Johanstil, klädda med Josef Franktyg (Aristidia, Firma Svenskt Tenn)
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:21)
1444 5278 Stolar 4 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:20)
1444 4330 Stolar 4 st, England
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:45)
1444 4066 Stolar 4 st. Karl Johanstil, mahogny
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:37)
1444 4107 Stolar 5 st, England
1444 5060 Stolar 6 st, nutida
1444 5346 Strinhylla Med 7st hyllplan. Höjd: 220cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:33)
1444 5381 Svärd 2 st, Replika. Längd: 100-110
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:56)
1444 5380 Svärd 2 st, Replika. Längd: 99-120
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:29)
1444 4243 Sybord Björk, nyrokoko, Bredd: 64 cm. Djup: 45 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:29)
1444 5121 Sybord mahogny. Diameter: 50 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:09)
1444 5350 Tallrikar 8st, Rosenthal. Diameter: 27cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:38)
1444 5311 Tallrikar & skålar 20 delar, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964, diameter: 9-25 cm
1444 5039 Tantalus CG Hallberg, nysilver, 7 kristall. Längd: 22. Höjd: 32 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:21)
1444 4390 Tavelram Karl Johan, ramens innermått: 44x27. Yttermått inklusive ram: 52x37 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:47)
1444 3274 Teckning Blyerts, Sven Jonsson, Signerad. Bildmått: 15x9,5, yttermått inklusive ram: 27x21 cm
1444 5035 Teglasfat 4 + 3 st, silver, Persien, diameter: 9-10. Vikt: 350g ca
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:42)
1444 5189 Tempelhund Japan. Höjd: 21cm, längd: 26cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:14)
1444 5061 Terrin med lock + fat, Kina, Blåvitt. Längd: 27 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:49)
1444 4271 Teservis 3 delar, nysilver, Jugend, + servettringar 2 st
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:13)
1444 2041 Toilettebord + stol, rokokostil, mahogny. Bredd: 124. Djup: 45 cm. Höjd: 145 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)
1444 5258 Traktörpannor mm 7 st. Längd: 21-49 cm. Diameter: 11-20 cm
1444 5288 Träsnitt Japan. Bildmått: 35x22, yttermått inklusive ram: 48x34 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:38)
1444 5079 Tusch Oidentifierad konstnär. Signerad, 1945. Bildmått: 21x39, yttermått inklusive ram: 32x48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:54)
1444 5018 Väggarmatur Ateljé Lyktan, diameter: 19 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:21)
1444 5046 Väggarmaturer ett par, Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Örsjö belysning, Star 1, vit. Vitlackerad metall. Diameter: 10,5 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:13)
1444 5323 Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 52 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:20)
1444 5253 Väggplåtar Ett par, mässing, barockstil. Höjd: 55 cm
1444 5328 Värja 17-/1800-tal dekorerad. Längd: 86 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:47)
1444 5338 Värja 1800-tal. Längd: 117, kompletterad
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:54)
1444 5327 Värja 1800-tal. Längd: 83 cm
1444 5377 Värja längd: 95 cm, saknar balja
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:48)
1444 5334 Vas "Snäcka", Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Upsala Ekeby. Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)
1444 5265 Vas Japan. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:58)
1444 5090 Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, 1917. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:54)
1444 5158 Vas Jugend, Danmark. Höjd: 28cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:59)
1444 5190 Vas Kina. Höjd: 22cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:52)
1444 5191 Vas Kina. Höjd: 30cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:02)
1444 5210 Vas Majolika, Rörstrand. Höjd: 26cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:05)
1444 5087 Vas Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:03)
1444 5022 Vas silver, importstämplar. Höjd: 11, vikt: 160
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:13)
1444 5217 Vas Stengods, "bay". Höjd: 40cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:15)
1444 5254 Vaser 2 st, Rörstrand. Höjd: 19-22cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:03)
1444 5228 Vaser 3 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 12-16cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:51)
1444 5259 Vaser 3 st, grönt glas. Höjd: 26-36cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:06)
1444 5263 Vaser Ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 18cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:46)
1444 5349 Vinglas 5 st, Kosta Boda, design: Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Chateau. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:47)
1444 5240 Vinkanna glas / nysilver. Höjd: 35 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:53)
1444 5333 Vinkylare nysilver och mässing. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:41)
1444 5155 Vitrinskåp Gustaviansk stil, intarsia. Bredd: 90 cm. Djup: 38 cm, höjd: 152 cm, nyckel
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:38)
1444 5101 Vitrinskåp Längd: 84 cm. Djup: 31 cm, höjd: 190 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:51)
1444 5180 Vitrinskåp Längd: 91 cm. Djup: 32 cm, höjd: 131 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:36)
1444 5185 Vykort 500 st ca, Tidigt 1900-tal
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:54)
1444 4275 Ytterfoder 3 st, bland annat Gunnar Nylund. Höjd: 11 ca
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:17)
1444 5116 Ytterfoder 3 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Diameter: 15cm. Höjd: 13cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)
1444 5199 Ytterfoder jugend. Diameter: 25cm. Höjd: 19cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:40)
1444 5198 Ytterfoder jugend. Höjd: 18cm. Diameter: 22cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:41)
1444 5351 Ytterfoder Rörstrand. Höjd: 19cm, diameter: 21cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:28)