Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 24 januari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1444 5143  Affisch Efter Marc Chagall, bladets mått: 84x54cm, yttermått inklusive ram: 104x73cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:50)

1444 1033  Akvarell Hans Olof Hjortsberg (1906-1990), Sverige. "Utsikt från min altan, Vämdöviken Karlskrona". Signerad, daterad 1949. Akvarell, bildmått: 58x43 cm, yttermått inklusive ram: 80x66 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:26)

1444 5293  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad, akvarell, Warszawa. Signerad, akvarell, bildmått. 10x7, yttermått inklusive ram: 22x18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:34)

1444 5292  Akvarell Vinterlandskap. Signerad. Akvarell, bildmått: 6x12, yttermått inklusive ram: 21x24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:33)

1444 5082  Akvareller + litografi, 3 st, Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. Yttermått inklusive ram: 37x27, yttermått inklusive ram: 43x33, akvarell. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:06)

1444 5137  Akvareller 2 st, Joseph Kirkpatrick (1872-1936), Storbritannien. Signerade. Akvarell, bildmått: 29x17cm, yttermått inklusive ram: 43x32cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 21:04)

1444 5135  Aladåbform + traktörpanna, koppar. Längd: 27 - 45

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:41)

1444 5283  Armbandsur 2 st, Omega & Lemania

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)

1444 5037  Askfat + ströare, 3 delar, silver, Importstämplar. Diameter: 11. Höjd: 3,5-4 cm, Vikt: ca 100 g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:50)

1444 5211  Badkarstassar + blandare + armatur, totalt 4 delar. Längd: 30-57 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:25)

1444 5330  Bajonett renässansstil, äldre delar, dekorerad. Längd: 55 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:28)

1444 5345  Barnstolar + pall.

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:19)

1444 5368  Blandteknik 2 st, Fred Hessler. Signerad, blandteknik, daterad 89, yttermått inklusive ram: ca 68x53cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)

1444 5075  Blandteknik 2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade, 1930,34x23, yttermått inklusive ram: 51x40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:48)

1444 5142  Blandteknik Bo E Lundquist (f. 1937), Sverige. Signerad, daterad 2014, duk, 30x40cm, yttermått inklusive ram: 35x45cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:48)

1444 4219  Blandteknik Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 36x36, yttermått inklusive ram: 49x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:05)

1444 5083  Blandteknik Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. Signerad. Blandteknik, bildmått: 14x18, yttermått inklusive ram: 29x32 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:55)

1444 5054  Blandteknik Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad. Blandteknik, bildmått: 50x35cm, yttermått inklusive ram: 67x52cm

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:37)

1444 5365  Blandteknik Oidentifierad konstnär. "Kafka". Signerad -92, Mixed media på pannå, 40x29cm, yttermått inklusive ram: 43x32cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 21:00)

1444 4224  Blyerts Acke Åslund (1881-1958), Sverige. Signerad, daterad 1930, Bedarö. Bildmått: 27x41, yttermått inklusive ram: 40x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:14)

1444 5156  Bokhylla mahogny. Bredd: 103 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 204 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:03)

1444 5114  Bokhylla/arbetsbänk Längd: 60 cm. Djup: 32 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:02)

1444 5290  Boksidor 2 st, inramade, orientaliska, yttermått inklusive ram: 24x18 - 31x21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:42)

1444 5194  Bokskåp Alm. Bredd: 143 cm. Djup: 44 cm, höjd: 150 cm, nyckel

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:17)

1444 5227  Bokverk Gustaf Upmark, guld & silversmeder

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:47)

1444 4218  Bokverk Nationalencyklopedin

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:08)

1444 5221  Bonbonjär Karin Björquist (1927-2018), Sverige. Gustavsberg. Ask med lock i ljusblått gods med handmålad gulddekor. Diameter: ca 14 cm. Höjd: ca 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:43)

1444 5309  Bordsflagga nysilver. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:36)

1444 5340  Bordslampa höjd: 37cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:25)

1444 5029  Bordslampa Porslin. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:05)

1444 5157  Bordslampa Strindbergsmodell. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:40)

1444 5080  Bordslampfot mässing. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)

1444 5118  Bordslampor Ett par. Höjd: 88cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:01)

1444 5318  Bordsstafflier 2 st. Höjd: 50 - 78

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:59)

1444 5040  Bordssurtout Skultuna. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:34)

1444 5020  Bordstabletter 6 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 30x40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:27)

1444 5099  Bordsur höjd: 27cm. Längd: 57cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:55)

1444 5208  Bordsur Längd: 40 cm. Djup: 16 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:59)

1444 4277  Bordsur Rokokostil, mässing, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:20)

1444 5016  Bordsur Zenith. Längd: 7,5, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:04)

1444 5280  Brevpress längd: 7,5 cm, djup: 4 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:02)

1444 5270  Brickbord Barockstil. Bredd: 94, djup: 71 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:41)

1444 5048  Buljongkoppar 11 st koppar med fat, Rörstrand. Diameter: 13cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:26)

1444 5302  Byrå 1940-tal. Bredd: 115, djup: 45 cm, höjd: 60 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:04)

1444 5299  Byrå Hauptstil, med stenskiva, Bredd: 96 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:34)

1444 5291  Byrå Miniatyr, mahogny, med stenskiva. Bredd: 43 cm. Djup: 21 cm. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:32)

1444 5153  Byrå Rokokostil. Bredd: 43 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:26)

1444 5176  Carborundumetsningar 2 st, Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 71/90, oramade lösa blad. Bladets mått: 98x 77 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:26)

1444 5177  Carborundumetsningar 2 st, Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 72-75/90, oramade lösa blad. Bladets mått: 98x 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:40)

1444 4223  Crèmekoppar 12 st, Royal Copenhagen, tillverkade 1965. Höjd: ca 8,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:12)

1444 5284  Däckstol Brogrens

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:42)

1444 4365  Dekorelement ek, maskaron. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)

1444 5167  Dekorelement Genombruten dekor. Längd: 38cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:20)

1444 5237  Diverse 4 delar, silver, Vikt: ca 150 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:08)

1444 5376  Dolk 1900-tal, Sovjetunionen, dekor med skepp & ankare. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:35)

1444 5329  Dolk replika. Längd: 41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:15)

1444 5100  Dörr/skulpterad 176x82cm, Afrika.

S�ldes f�r 12.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:11)

1444 5044  Dosa brons. Diameter: 7,5. Höjd: 5,5, Dekor med herre

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:45)

1444 5106  Eldset höjd: 81 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:12)

1444 5353  Emaljföremål 5 delar, Kockums. Diameter: 9-25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:27)

1444 5282  Emaljmålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad -91. Bildmått: 7x7

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:36)

1444 5171  Étagère 1890-tal. Höjd: 155cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:46)

1444 5271  Etsning Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 24/100. Bildmått: 16x10,5, yttermått inklusive ram: 41x31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:27)

1444 5272  Etsning Pierre Olofsson (1921-1996), Sverige. Signerad, numrerad 24/100. Bildmått: 16x10,5, yttermått inklusive ram: 41x31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:25)

1444 5294  Etsningar Oidentifierad konstnär. 2 st, Lekande barn. Signerad, daterad -03, yttermått inklusive ram: 22x38 - 33x34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:44)

1444 5373  Färgetsningar 3 st, H Hooper. Signerad, numrerad 57/63, yttermått inklusive ram: ca 57x68cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:53)

1444 9351  Färgetsningar parti etsningar, 9 st. Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 70/90,71/90 och 74/90. Daterad -83. Oramade lösa blad. Bildmått: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2022 04:45)

1444 4022  Färglitografi 2 st, Johannes Olsson (f. 1945), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 86x61 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:03)

1444 4230  Färglitografi 2 st, Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, numrerad 7/350. Färglitografi, bildmått: 27x33, yttermått inklusive ram: 41x45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:23)

1444 4079  Färglitografi Albert Johansson (1926-1998), Sverige. Signerad, daterad 76, HC-upplaga (hors de commerce), komposition. Färglitografi, bildmått: 33x43cm, yttermått inklusive ram: 49x58cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:19)

1444 4376  Färglitografi Allan Horsak (1937-2004), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), "violinisten". Färglitografi, bildmått: 36x28cm, yttermått inklusive ram: 52x41cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:26)

1444 4471  Färglitografi Bengt Göran Karlsson (f. 1954), Sverige. Kroginteriör. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi. Bladets mått: 38x56cm, yttermått inklusive ram: 56x73cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:09)

1444 4472  Färglitografi Bengt Göran Karlsson (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 7/50. Färglitografi. Bladets mått: 42x59cm, yttermått inklusive ram: 59x75cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:11)

1444 5357  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Narcisser. Signerad, numrerad 17/390. Färglitografi, bildmått: 33x28, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:28)

1444 5359  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. Korvgubbe. Signerad, numrerad 3/380. Färglitografi, bildmått: 42x28, yttermått inklusive ram: 60x43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:31)

1444 5053  Färglitografi Dan Nygård (f. 1943), Sverige. Signerad, triptyk. Färglitografi, bildmått: 18x13cm, yttermått inklusive ram: 31x57cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:13)

1444 5356  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Utsikt från Södermalm. Signerad, numrerad 22/325. Färglitografi, bildmått: 37x45, yttermått inklusive ram: 58x62 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 21:05)

1444 5096  Färglitografi Erik Olson. Signerad, daterad 1976, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bildmått: 59x69, yttermått inklusive ram: 74x85 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:11)

1444 5354  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Motiv från Ven. Signerad, numrerad 1/350. Färglitografi, bildmått: 33x38, yttermått inklusive ram: 46x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:20)

1444 2029  Färglitografi Helmer Forslund (1920-1975), Sverige. Kroginteriör. Signerad, numrerad 110/225, daterad -72. Färglitografi, bildmått: 25x33cm, yttermått inklusive ram: 42x47cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:47)

1444 5108  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 36x50cm, yttermått inklusive ram: 52x65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:24)

1444 5067  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 118/295, daterad 1997. Färglitografi, bildmått: 30x30, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:27)

1444 5068  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 31/295, daterad 1997. Färglitografi, bildmått: 30x30, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:06)

1444 5308  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Kust. Signerad, numrerad 161/310. Färglitografi, bildmått: 30x52, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:57)

1444 5355  Färglitografi Maria Hillfon (f. 1945), Sverige. Signerad, numrerad 8/380. Färglitografi, bildmått: 36x28, yttermått inklusive ram: 55x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)

1444 2040  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 38x46cm, yttermått inklusive ram: 52x59cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:29)

1444 4373  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 42/180, Sturebadet. Färglitografi, bildmått: 49x56cm, yttermått inklusive ram: 62x72cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)

1444 4371  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 5/180, Interiör Stureplan. Färglitografi, bildmått: 45x53, bladets mått: 54x70 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:17)

1444 5361  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 528/750, interiör. Färglitografi. Bladets mått: 56x46, oramat löst blad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:35)

1444 4325  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, daterad 1977, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 27x37, yttermått inklusive ram: 46x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:36)

1444 5095  Färglitografi Sven Jonsson. Signerad, numrerad 172/300. Färglitografi, bildmått: 39x46, yttermått inklusive ram: 52x57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:46)

1444 5358  Färglitografier 2 st, Berndt Wennström (f. 1945), Sverige. EA & 350-upplaga, figurer, färglitografi, yttermått inklusive ram: 50x62-67 cm. Signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:00)

1444 5370  Färglitografier 3 st, Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, färglitografi, 250-upplaga, yttermått inklusive ram: 66x93-93x66cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:56)

1444 5036  Fat + skål, 2 delar, silver, diameter: 11-16. Vikt: 155g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:45)

1444 5245  Fat Kina. Diameter: 62cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:43)

1444 5025  Fat silver, Hallberg, 1920. Vikt: 150, diameter: 16,5, graverad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:17)

1444 5241  Fat & skålar 6 delar, Kina. Höjd: 13-23cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:57)

1444 5031  Figuriner 2 st, Dresden, porslin. Höjd: 23-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:11)

1444 5169  Figuriner 3 st, Goebel. Höjd: 7,5-14cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:48)

1444 5202  Figuriner 5 st, fåglar, Bland annat B&G. Höjd: 4-14cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:32)

1444 5339  Fiol med stråke, i fodral. Längd: 58, saknar sträng

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:15)

1444 5160  Fiskerulle Ambassadeur 6000, med fodral. Längd: 12 cm, djup: 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:11)

1444 5161  Fiskerulle Ambassadeur 6500, med fodral. Längd: 10 cm, djup: 8 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:23)

1444 5159  Fiskservis 6 delar, Fish", Johnson Bros, England. Tryckt handkolorerad dekor av fiskar och skaldjur. Fat + tallrikar. Diameter: 25 cm, 34x43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)

1444 5243  Fotogenbordslampa omgjord till värmeljus, mässing. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:14)

1444 5019  Fotoram silver, rokokostil, "Sterling", 21x15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:01)

1444 5336  Gardiner Ett par, Linne, "Moygashel", 220x130 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:14)

1444 5320  Gardiner Ett par, Marimekko, Anneli Qveflander "Sarabande", 130x210 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:01)

1444 5276  Glas 8 delar, ”Aarne” respektive ”HotCool”, Iittala, Finland, 4+ 2+ 2 st. Höjd: 7,5-11 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:45)

1444 5043  Glascoasters 11 delar, silver. Diameter: 7-10, vikt: 240g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:39)

1444 5214  Glasservisdelar 8 delar, rött glas, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 8 - 20

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:06)

1444 5348  Glasservisdelar ca 50 delar, Slipad glas. Höjd: 6-11cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:16)

1444 5352  Glasservisdelar ca 60 delar, Kosta. Höjd: 8-11,5cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:46)

1444 5301  Golvlampa mässing. Höjd: 150

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:52)

1444 5319  Golvlampa mässing. Höjd: 154

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:06)

1444 5119  Golvlampa Smide. Höjd: 136cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:35)

1444 5074  Golvlampfot höjd: 137 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:13)

1444 4305  Grafiskt blad Fernand Lèger. Ej signerad. Bladets mått: 50x64, yttermått inklusive ram: 51x71 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:02)

1444 5064  Gravyr Frankrike, 1800-tal, yttermått inklusive ram: 64x78 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:50)

1444 5192  Hänkelvas Kina. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:34)

1444 5343  Herrbetjänt höjd: 106cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:02)

1444 5127  Hinkar 2 st, koppar. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:39)

1444 5073  Högtalare ett par, OA-5 Carlson. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:58)

1444 5286  Imperialsäng mahogny. Bredd: ca 89-94 cm. Längd: ca 178-190 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:45)

1444 5124  Jardiniere Italien. Längd: 36cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:45)

1444 5125  Jardiniere jugend, nysilver/glas. Längd: 36cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:35)

1444 5069  Kaffeservis Rörstrand, Rainbow, design: Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. 6 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:42)

1444 5205  Kaffeservis Royal Copenhagen, ca 23 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:42)

1444 5164  Kaffeservis Sanssouci, Rosenthal, 38 delar

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:41)

1444 5097  Kaffeservisdelar 25 delar, hackefors.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:23)

1444 5215  Kakfatsfot i form av delfin, glas, möjligen Lalique, saknar fat. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:43)

1444 5038  Kaktänger + tårtspade + druvsax, 4 delar, silver. Längd: 11-20, vikt: 120g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)

1444 5382  Kandelaber Georg Jensen, "Swing", 2000-tal. Höjd: 32cm

1444 5256  Kanna koppar, Orientalisk. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:11)

1444 5268  Käppar 2 st. Med silverkryckor, Längd: 89-95cm

1444 5317  Karaffer 2 st. Orrefors + Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 30-44 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:58)

1444 5279  Karmstol

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:07)

1444 5289  Karmstol + 2 st stolar, Rokokostil

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:03)

1444 5098  Karmstolar Ett par

1444 5281  Karmstolar Ett par, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:30)

1444 5322  Kavallerisabel i balja, med portepé. Längd: 113

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:51)

1444 5321  Kavallerisabel i balja. Längd: 113

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:59)

1444 5287  Kistor 2 st, Furu. Längd: 44-60cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:40)

1444 5045  Klockställ Sent 1800-tal, nysilver. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:18)

1444 5041  Kolonnljusstake omkring 1900, Mässing / sten. Höjd: 23,5

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:22)

1444 4228  Konsolbord Svarvat dekor, 1920-tal. Bredd: 70 cm. Djup: 36 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:19)

1444 5088  Konstglas 5 delar. Höjd: 12-22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:31)

1444 5307  Kräftservis Rörstrand, 14 delar. Diameter: 16-22 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:53)

1444 5123  Krukor 2 st. Diameter: 36-39cm, höjd: 26-29cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:30)

1444 5335  Kuddfodral + löpare, 2 delar, Textil, Firma Svenskt Tenn, Frank & Ericson. Längd: 180

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:21)

1444 5341  Lampbord Längd: 33 cm. Djup: 31 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:41)

1444 5193  Lampbord Valnöt. Bredd: 61 cm. Djup: 39 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:13)

1444 5251  Lampetter Ett par, mässing. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:55)

1444 4124  Lampskärm Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, för golvlampa. Höjd: 26 cm, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:24)

1444 5195  Likörservis 7 delar, kristall. Höjd: 7-26cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:33)

1444 5062  Litografi Emil Johanson-Thor (1889-1958), Sverige. Signerad, daterad 1915. Bildmått: 22x34, yttermått inklusive ram: 36x47 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)

1444 9346  Litografier Wolfgang Gäfgen (f. 1936), Tyskland. Parti 5 st lösa blad. Signerad, numrerad 14/50,15/50,17/50,18/50,19/50, oramade löst blad, 70x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 februari 2022 04:27)

1444 5337  Litografisk affisch (Foto Repro), Picasso, 1960, "Sala Gaspar". Bildmått: 68x48, yttermått inklusive ram: 85x63 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:56)

1444 5225  Ljuskrona Gustaviansk stil, med blå ilägsskål. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:46)

1444 5224  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:36)

1444 5223  Ljuskrona med prismor. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)

1444 5147  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:42)

1444 5384  Ljuslyktor 4 delar, Orrefors, glas, för värmeljus. Höjd: 5-9cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:44)

1444 5030  Ljusstakar Ett par, Jugend, mässing. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)

1444 5017  Ljusstakar Ett par, koppar, kolonn. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:07)

1444 5091  Ljusstakar ett par, silver, 1978. Höjd: 15 cm, Bruttovikt: 400 g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:55)

1444 5092  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 7 cm, Vikt: ca 180 g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:09)

1444 4032  Ljusstakar Två par, + 1st, mässing, bland annat, Cohr Danmark. Längd: 3-20cm

1444 5028  Ljusstake Celeste, Anne Nilsson (f. 1953), Sverige. Orrefors. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:29)

1444 5248  Ljusstake Gustavsberg. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:15)

1444 5113  Målarstege höjd: 168cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:11)

1444 5152  Mat och kaffeservis ca 55 delar, Rörstrand.

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:55)

1444 4198  Matsalsgrupp 7 delar. Diameter: 115cm. Höjd: 73cm, 2st iläggsskivor, 37x2cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:42)

1444 4353  Matsalsskåp rokokostil. Bredd: 125 cm. Djup: 55 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:05)

1444 5273  Matservis ca. 45 delar, PALT, Tjeckoslovakien

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:30)

1444 5111  Matservisdelar ca 50 delar, Bavaria

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:35)

1444 5012  Matservisdelar The Botanic Garden, England, 28 del + servetter

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:10)

1444 5033  Matskedar 5+ 1 st, Sterlingsilver, bland annat Sv Spets, CG Hallberg, 1959. Längd: 19, vikt: 270g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:29)

1444 5146  Matta kelim, 206x286cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)

1444 5049  Matta Kina, 93x160cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:04)

1444 5151  Matta Orientalisk guld afghan, 148x195cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:50)

1444 3374  Matta orientalisk, "Tibet", 205x301 cm

1444 5150  Matta Orientalisk, 117x194cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:09)

1444 5145  Matta Orientalisk, 126x192cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:02)

1444 5052  Matta Orientalisk, 160x250cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:43)

1444 5149  Matta Orientalisk, 310x215cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)

1444 5136  Matta Orientalisk, 40x63cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:01)

1444 5140  Matta Orientalisk, 78x323cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:59)

1444 4459  Matta Orientalisk, Bakhtiari Sefid Dasht, 161x312 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:54)

1444 5117  Matta Orientalisk, figural, 190x285, slitage

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:59)

1444 4475  Moccaservisdelar 24 delar, Staffordshire

1444 5325  Musköt flintlås. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:04)

1444 5306  Nattygsbord 1940-tal. Bredd: 44, djup: 36 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:30)

1444 9003  Objekt Gary Stephan (f. 1942), USA. "Untitled", 1970-tal. Objekt i trä med målade geometriska figurer. Signerad a tergo. Ca: 122x244 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 26 januari 2022 04:21)

1444 5209  Ölglas 10 st. Imperial, Holmegaard. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:23)

1444 5312  Ölglas 4 st, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)

1444 4389  Oljemålning Arne Lidqvist (1919-1975), Sverige. Kråkor i vinterlandskap. Signerad. Olja på duk. 60x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x98 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:41)

1444 2030  Oljemålning Bo Pettersson, Barnatro. Signerad 89. Olja på pannå, 51x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:11)

1444 5058  Oljemålning Carl-Ivar Öfverbeck (1899-1976), Sverige. Signerad, domherrar. Olja på duk, 44x62, yttermått inklusive ram: 62x80 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:18)

1444 5148  Oljemålning Erik Brandt (1910-1987), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 17x24, yttermått inklusive ram: 34x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:15)

1444 2058  Oljemålning Eva Hallström (1942-1997), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 42x42 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:07)

1444 5110  Oljemålning F Howding. "Själlands Odde". Signerad, daterad -66. Olja på duk, 44x59cm, yttermått inklusive ram: 56x70cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:24)

1444 5367  Oljemålning Fritz Sjöström (1923-1996), Hustak, monogramsignerad. Olja på duk, 33x41cm, yttermått inklusive ram: 35x43cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:44)

1444 5081  Oljemålning Humberto Couet, "Skymning". Signerad. Olja på pannå, 21x14 cm, yttermått inklusive ram: 31x25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:14)

1444 5063  Oljemålning John Ahlberg (1881-1962), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, 46x37 cm, yttermått inklusive ram: 55x46 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:35)

1444 4172  Oljemålning Lars Tunebo (f. 1962), Sverige. Blå hjärtan. Signerad. Olja på pannå, 80x60 cm, oramad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:13)

1444 5134  Oljemålning Nutida konstnär. Ballerina. Signerad Linnea Larsson. Olja på duk, 46x55 cm, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:26)

1444 5252  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, flicka. Olja på duk, 19x15cm, yttermått inklusive ram: 25x22cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:32)

1444 5247  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap. Signerad Poli. Olja på duk, 60x90cm, yttermått inklusive ram: 82x114cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:54)

1444 5077  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Olja på pannå, 49x34, yttermått inklusive ram: 60x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:31)

1444 5371  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Åse, fågelkvinna. Olja på pannå, 109x82cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)

1444 5232  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, mor och barn. Olja på duk, 58x46cm, yttermått inklusive ram: 74x66cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:38)

1444 5369  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, daterad 1990, figurer. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 122x92cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:49)

1444 5364  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Ryssland, kattansikte. Olja på duk, 78x54cm, yttermått inklusive ram: 83x59cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:34)

1444 5078  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Stadsgårdskajen. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 57x72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:33)

1444 5372  Oljemålning Olle Almgren (f. 1914), Sverige. "Ängsblommor". Signerad, daterad 1946. Olja på pannå, 75x58cm, yttermått inklusive ram: 100x83cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:37)

1444 5231  Oljemålning Otto Lindberg (1880-1955), Sverige. Insjölandskap. Signerad, daterad 1938. Olja på duk, 38x58cm, yttermått inklusive ram: 55x76cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:31)

1444 5295  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Signerad, Domherre. Olja på duk, 22x30, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:30)

1444 4386  Oljemålning Slava Kluchnikov, Signerad, svanar. Olja på duk, 34x50, oramad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:37)

1444 5297  Oljemålning Svetoslav Novossadiouk (f. 1971), Ryssland. Katter. Signerad. Olja på duk, 60x62 cm, oramad

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:18)

1444 5130  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad. Olja på duk, 16x23cm, yttermått inklusive ram: 35x41cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:06)

1444 5262  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, daterad 77. Olja på duk, 60x70cm, yttermått inklusive ram: 72x80cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:24)

1444 5109  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad. Olja på duk, 34x26cm, yttermått inklusive ram: 51x43cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:04)

1444 5261  Oljemålning Wladimir Meurman (1885-1964), Sverige. Insjölandskap. Signerad. Olja på duk, 25x42cm, yttermått inklusive ram: 40x55cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:18)

1444 4452  Oljemålning Yang Xiao Chiu, Kina, Stilleben med kinaporslin. Signerad, daterad 2000. Olja på duk, 72x90, yttermått inklusive ram: 78x96 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)

1444 5051  Oljemålningar 2 st, Arvid Öström (1889-1955), Sverige. Signerade, blomsterstilleben, pannå, yttermått inklusive ram: 14x12cm-16x13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:24)

1444 5342  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 54cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:22)

1444 5219  Parfymbrännare i form av hundhuvud. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:39)

1444 5362  Parti litografier 10 st, bland annat Maria Hillfon och Berndt Wennström. Signerade, oramade lösa blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)

1444 5042  Parti silverföremål diverse. Längd: 4-13. Vikt: 135g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:44)

1444 5050  Pastell Tore Börjeson. Signerad. Bildmått: 44x57cm, yttermått inklusive ram: 65x79cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:12)

1444 5122  Pelarbord 2 st. Höjd: 56-60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:27)

1444 5120  Pelarbord mahogny. Diameter: 50cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:03)

1444 4262  Pelarbord Nyrokokostil. Bredd: 70, djup: 50 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:48)

1444 5105  Pianopall längd: 53 cm, djup: 30 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:14)

1444 5305  Pianopall rokokostil. Längd: 58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:45)

1444 5344  Piedestal Med stenskiva. Diameter: 25cm, höjd: 35cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:56)

1444 5274  Pistol Dubbelpipig, slaglås, 1800-tal. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:12)

1444 5226  Plafond med prismor. Diameter: 53cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:53)

1444 5298  Prakturna Rörstrand. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:06)

1444 5047  Ram yttermått inklusive ram: 65x75 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)

1444 4279  Ramar ett par, ovala, yttermått inklusive ram: 49x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:56)

1444 5197  Remmare 13st. Höjd: 19,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:58)

1444 2057  Ribbstol höjd: 245cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:39)

1444 5066  Ring 18k guld, med briljant 0,14 ct, 3,3 gr, ringmått 16

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:48)

1444 5213  Rökelsekar Japan. Höjd: 11,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:18)

1444 5378  Sabel dekorerad klinga, monogram SR. Längd: 98 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:24)

1444 5379  Sabel i balja. Längd: 101

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:57)

1444 5331  Sabel modell 1685. Längd: 85 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:50)

1444 5071  Saftservis 8 delar, krackelerat grönt så kallat Skansenglas. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)

1444 5236  Saltkar 4 st, silver, Norge. Höjd: 6 cm, Vikt: ca 70 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:30)

1444 5310  Serveringsvagn kakelplattor. Längd: 70, djup: 55 cm, höjd: 63 cm

1444 5026  Servettring Wiwen Nilsson (1897-1974), Sverige. Sterlingsilver. Längd: 4,5, vikt: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:16)

1444 5107  Servisdelar Arabia, ca 50 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:14)

1444 5011  Servisdelar Rörstrand, Louise Adelborg (1885-1971), Sverige. Swedish grace, 17 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:12)

1444 7162  Sideboard med vitrin, nutida. Längd: 150 cm. Djup: 39 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:02)

1444 5024  Skål + skålfat, 2 delar, silver, GAB & Eldh. Diameter: 12-14, Vikt: ca 270 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:25)

1444 5316  Skål Keramik, Signerad, diameter: 15, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:54)

1444 5173  Skål Kina, Kanton. Diameter: 29cm, 1800-tal.

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:32)

1444 5115  Skål Masurbjörk. Höjd: 25cm, diameter: 20cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)

1444 5347  Skål Orrefors. Diameter: 35cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:37)

1444 5032  Skål på fot. Porslin, Dresden. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:30)

1444 5015  Skål Silvermonterad / kristall, Dahlgren, 1918, diameter: 22, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:42)

1444 5131  Skål Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Diameter: 26 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)

1444 5181  Skålar + fat, 4 + 3 delar, Kina, 1900-tal, diameter: 15-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:24)

1444 5383  Skålar 4 st, Kosta Boda. Höjd: 6-20cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:17)

1444 5218  Skålar 6 st. Pillivuyt, Frankrike. Diameter: 14, höjd: 7 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:17)

1444 5264  Skålar Ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 9cm

1444 2039  Skålar ett par, Kina, Kanton. Diameter: 18. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:37)

1444 5229  Skålfat 2 st, Arabia, Finland. Diameter: 20-27cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:25)

1444 5188  Skålfat Kina. Diameter: 30cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:31)

1444 5300  Skålfat/väggskulptur Signerad W, 34x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:46)

1444 5277  Skåp Senare underdel. Bredd: 67 cm. Djup: 32 cm. Höjd: ca 161 cm (ca 94+ 67 cm)

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 21:05)

1444 5056  Skrin omkring sekelskiftet 1900, Metall. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:12)

1444 5104  Skrivbord 1890-tal, med hylla. Bredd: 102, djup: 60 cm, höjd: 77-123

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:42)

1444 5129  Skrivbord England. Bredd: 131 cm. Djup: 68 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:14)

1444 5154  Skrivbord Längd: 120 cm. Djup: 69 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:50)

1444 5103  Skrivbord mahogny, sengustaviansk stil. Bredd: 135, djup: 69 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:29)

1444 4260  Skrivskåp 1800-tal, bemålat. Bredd: 96, djup: 50 cm, höjd: 190 ca, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:00)

1444 5244  Skulptur brons, Asien. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:31)

1444 5174  Skulptur brons. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)

1444 5204  Skulptur Hjorthuvud, patinerad brons, ej märkt. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:46)

1444 5206  Skulptur Isbjörnar, Dahl-Jensen, Copenhagen, Danmark. Höjd: 10cm. Längd: 19cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:36)

1444 5084  Skulptur Keramik, Fisk, Längd: 26. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:46)

1444 5255  Skulptur Lillemor Mannerheim (1927-1994), Orre, för WWF. Längd: 19cm, höjd: 12cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:31)

1444 4136  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Björn. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:35)

1444 5233  Skulptur mässing, fisk. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:59)

1444 5234  Skulptur mässing, fisk. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:53)

1444 5178  Skulptur Orientalisk, brons, man. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:07)

1444 5170  Skulptur Tyskland. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:08)

1444 5203  Skulptur Upsala Ekeby, hund. Höjd: 16cm

1444 5089  Skulpturer 2 st, Gustavsberg Paul Hoff. Höjd: 11-24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:20)

1444 5207  Skulpturer 2 st, Hare och ekorre, Höganäs respektive Nittsjö. Keramik. Höjd: 8-19cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:40)

1444 5070  Skulpturer 3 st, Gustavsberg, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Längd: 10-19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:41)

1444 5267  Skulpturer 5 st, Madonnor. Höjd: 15-41cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:21)

1444 4089  Skulpturer Catharina Lindqvist, granatäpple & gatsten, Signerad, keramik. Höjd: 9 - 10

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:10)

1444 5165  Skulpturer Tomtar. Höjd: 19-26cm

1444 4229  Soffa Karl Johan. Längd: 210cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:16)

1444 5269  Soffbord Hans Johansson (1921-2014), Sverige. "Tema", Karl Andersson & Söner. Löstagbar skiva, hopfällbart underrede. Diameter: 85. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:30)

1444 5266  Soffbord längd: 87 cm, djup: 57 cm, höjd: 59 cm, höj-/sänkbart

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:54)

1444 2032  Solspegel diameter: 35cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:37)

1444 5285  Spegel + plakett, 2 delar, brons, Kina, diameter: 7-9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:18)

1444 5182  Spegel 128x53cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:19)

1444 5132  Spegel 1800-tal, 124x67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:31)

1444 5304  Spegel 1920-tal, Intarsia, 95x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:36)

1444 5133  Spegel Förgylld, 96x43 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:04)

1444 4235  Spegel Förgyllt/bronserad, nyrokoko, 65x75cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:30)

1444 5235  Spegel Guldfärgad, 134x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)

1444 5303  Spegel Oval, 75x55 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:40)

1444 4201  Spelbord mahogny. Bredd: 86m. Djup: 2x43cm. Höjd: 79cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:35)

1444 5332  Spiselhundar Ett par, Beswick. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:06)

1444 4081  Starkvinsglas 14 + 3 st, Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "City". Höjd: 6. Diameter: 5,5-6 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:09)

1444 5250  Stolar 2 st, barockstil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:43)

1444 4416  Stolar 3 + 1. Karl Johanstil, klädda med Josef Franktyg (Aristidia, Firma Svenskt Tenn)

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:21)

1444 5278  Stolar 4 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:20)

1444 4330  Stolar 4 st, England

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:45)

1444 4066  Stolar 4 st. Karl Johanstil, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:37)

1444 4107  Stolar 5 st, England

1444 5060  Stolar 6 st, nutida

1444 5346  Strinhylla Med 7st hyllplan. Höjd: 220cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:33)

1444 5381  Svärd 2 st, Replika. Längd: 100-110

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:56)

1444 5380  Svärd 2 st, Replika. Längd: 99-120

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:29)

1444 4243  Sybord Björk, nyrokoko, Bredd: 64 cm. Djup: 45 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:29)

1444 5121  Sybord mahogny. Diameter: 50 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:09)

1444 5350  Tallrikar 8st, Rosenthal. Diameter: 27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:38)

1444 5311  Tallrikar & skålar 20 delar, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964, diameter: 9-25 cm

1444 5039  Tantalus CG Hallberg, nysilver, 7 kristall. Längd: 22. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:21)

1444 4390  Tavelram Karl Johan, ramens innermått: 44x27. Yttermått inklusive ram: 52x37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:47)

1444 3274  Teckning Blyerts, Sven Jonsson, Signerad. Bildmått: 15x9,5, yttermått inklusive ram: 27x21 cm

1444 5035  Teglasfat 4 + 3 st, silver, Persien, diameter: 9-10. Vikt: 350g ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:42)

1444 5189  Tempelhund Japan. Höjd: 21cm, längd: 26cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:14)

1444 5061  Terrin med lock + fat, Kina, Blåvitt. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:49)

1444 4271  Teservis 3 delar, nysilver, Jugend, + servettringar 2 st

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:13)

1444 2041  Toilettebord + stol, rokokostil, mahogny. Bredd: 124. Djup: 45 cm. Höjd: 145 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:09)

1444 5258  Traktörpannor mm 7 st. Längd: 21-49 cm. Diameter: 11-20 cm

1444 5288  Träsnitt Japan. Bildmått: 35x22, yttermått inklusive ram: 48x34 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:38)

1444 5079  Tusch Oidentifierad konstnär. Signerad, 1945. Bildmått: 21x39, yttermått inklusive ram: 32x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:54)

1444 5018  Väggarmatur Ateljé Lyktan, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:21)

1444 5046  Väggarmaturer ett par, Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Örsjö belysning, Star 1, vit. Vitlackerad metall. Diameter: 10,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:13)

1444 5323  Väggpendyl Gustaviansk stil. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:20)

1444 5253  Väggplåtar Ett par, mässing, barockstil. Höjd: 55 cm

1444 5328  Värja 17-/1800-tal dekorerad. Längd: 86 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:47)

1444 5338  Värja 1800-tal. Längd: 117, kompletterad

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:54)

1444 5327  Värja 1800-tal. Längd: 83 cm

1444 5377  Värja längd: 95 cm, saknar balja

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:48)

1444 5334  Vas "Snäcka", Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Upsala Ekeby. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:33)

1444 5265  Vas Japan. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:58)

1444 5090  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg, 1917. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:54)

1444 5158  Vas Jugend, Danmark. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:59)

1444 5190  Vas Kina. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:52)

1444 5191  Vas Kina. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:02)

1444 5210  Vas Majolika, Rörstrand. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:05)

1444 5087  Vas Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:03)

1444 5022  Vas silver, importstämplar. Höjd: 11, vikt: 160

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:13)

1444 5217  Vas Stengods, "bay". Höjd: 40cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:15)

1444 5254  Vaser 2 st, Rörstrand. Höjd: 19-22cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:03)

1444 5228  Vaser 3 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 12-16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:51)

1444 5259  Vaser 3 st, grönt glas. Höjd: 26-36cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:06)

1444 5263  Vaser Ett par, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:46)

1444 5349  Vinglas 5 st, Kosta Boda, design: Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Chateau. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:47)

1444 5240  Vinkanna glas / nysilver. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:53)

1444 5333  Vinkylare nysilver och mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:41)

1444 5155  Vitrinskåp Gustaviansk stil, intarsia. Bredd: 90 cm. Djup: 38 cm, höjd: 152 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:38)

1444 5101  Vitrinskåp Längd: 84 cm. Djup: 31 cm, höjd: 190 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:51)

1444 5180  Vitrinskåp Längd: 91 cm. Djup: 32 cm, höjd: 131 cm

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:36)

1444 5185  Vykort 500 st ca, Tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 18:54)

1444 4275  Ytterfoder 3 st, bland annat Gunnar Nylund. Höjd: 11 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:17)

1444 5116  Ytterfoder 3 st, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Diameter: 15cm. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:22)

1444 5199  Ytterfoder jugend. Diameter: 25cm. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:40)

1444 5198  Ytterfoder jugend. Höjd: 18cm. Diameter: 22cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 19:41)

1444 5351  Ytterfoder Rörstrand. Höjd: 19cm, diameter: 21cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 24 januari 2022 20:28)