1500 1006 Akvarell Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige, tillskriven. Kust. Ej signerad. Akvarell, bildmått: 18x25 cm, yttermått inklusive ram: 35x41 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:20)
1500 1010 Akvarell Einar Jolin (1890-1976), Sverige. "Arabkvinna Biskra". Signerad, daterad 14/12 1922. Akvarell, bildmått: 51x34 cm, yttermått inklusive ram: 67x47 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:01)
1500 1043 Assietter 8 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, Helblond. Diameter: 17,5 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:04)
1500 1024 Besticksuppsättning 12+ 12+ 12+ 1 delar, silver, Rosenholm, Jacob Ängman. I etuier. Längd: 16-19,5 cm, Bruttovikt: 1750 g
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:00)
1500 1014 Blandteknik Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Kvinnoporträtt, stämpelsignerad, sterbhus stämpel. Blandteknik, bildmått: 28,5x21,5, yttermått inklusive ram: 44x35 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:36)
1500 1004 Blandteknik Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Tävlingsbidrag till dekoration av vigselrummet, Stockholms rådhus. Stämpelsignerad, märkt Eskil, intyg a tergo av dottern Ana Wilhelmson-Lagerman. Blandteknik, 90x106 cm, yttermått inklusive ram: 109x125
S�ldes f�r 50.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:08)
1500 1030 Blandteknik John Bauer (1882-1918), Sverige. "Den minsta". Ej signerad. Litt: se Nyblom, Helena "Den Minsta". Tusch och täckvitt. Blandteknik, bildmått: ca 7,5x19,5 cm, yttermått inklusive ram: 22x32 cm
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 21:11)
1500 4295 Blomsterbord Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modell 2084, kopparlåda. 1950/60-tal, Bredd: 76. Djup: 41 cm. Höjd: 61 cm
S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:53)
1500 1041 Bordslampa Art Nouveau. Brons, Dekor med trollslända och blomster. Höjd: 33 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:36)
1500 1047 Collier ATELIER BORGILA, sterlingsilver, Stockholm 1958. Längd: 72 cm. Vikt: 112g
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:26)
1500 1007 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Furst Paul Troubetzkoy II. Signerad. Bildmått: 27x19,5, yttermått inklusive ram: 52x41 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:20)
1500 1016 Etsning Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Svanen. Signerad. Bildmått: 24,5x19,5, yttermått inklusive ram: 45x37 cm
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:00)
1500 1027 Golvlampa design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. Svenskt Tenn No 2148, Lackerad mässing. Höjd: ca 155 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:19)
1500 1033 Ljusstakar Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Ett par. Kulljusstake, nysilver med tre kulor i svart diabas. Stämplade SIG. P. Höjd: 27-27,5 cm
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:19)
1500 1044 Mattallrikar 8 st, Royal Copenhagen, Musselmalet, Halvblond. Diameter: 25,5 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:49)
1500 1018 Oljemålning Agnes Cleve (1876-1951), Sverige. Stilleben, Signerad och daterad 1939. Olja på pannå, 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 77x56 cm
S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:10)
1500 1023 Oljemålning Axel Borg. Signerad, Älgtjur. Olja på duk, 61x43 cm, yttermått inklusive ram: 80x60 cm
S�ldes f�r 22.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:04)
1500 1015 Oljemålning Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige, tillskriven. Grotta. Ej signerad. Olja på duk på pannå, 39x31 cm, yttermått inklusive ram: 46x38 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:06)
1500 1003 Oljemålning Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Gosse med keps. Signerad. Olja på duk, 23,5x18,5 cm, yttermått inklusive ram: 27x22 cm
S�ldes f�r 50.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:55)
1500 1037 Oljemålning Einar Jolin (1890-1976), Sverige. "Försäkra i Haand i Haand, National". Signerad, daterad 1959. Olja på duk, 67x54 cm, yttermått inklusive ram: 80x70 cm
S�ldes f�r 67.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:59)
1500 1005 Oljemålning Erland Cullberg (1931-2012), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 102x103 cm, yttermått inklusive ram: 107x108 cm
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:19)
1500 1001 Oljemålning Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Café. Signerad. Olja på duk, 30x25 cm, yttermått inklusive ram: 32x28 cm
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:47)
1500 1040 Oljemålning Porträtt av Ludvig XIV, kopia efter Le Brun, 1800-tal. Ej signerad. Olja på duk, 120x82 cm, oramad
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:09)
1500 1022 Oljemålning Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. "Till Karolinska tiden återår". Utställd Prins Eugens Waldemarsudde. Signerad. Olja på duk, 65x96 cm, yttermått inklusive ram: 85x115 cm
S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:50)
1500 1034 Oljemålning Victor Lagerström (1864-1948), Sverige. Stockholmsmotiv, Vasabron, vy mot Riddarhuset och Riddarholmen. Signerad. Olja på duk, uppfodrad på pannå, 42x28 cm, yttermått inklusive ram: 59x45 cm
S�ldes f�r 20.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:56)
1500 1019 Oljemålning Wiktor Korecki (1890-1980), Polen. Signerad, vintermotiv. Olja på duk, 59x89cm, yttermått inklusive ram: 73x103cm
S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:18)
1500 1035 Oljemålning Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Paket. Signerad 1993. Olja på duk, 40x30, oramad
S�ldes f�r 77.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:40)
1500 1048 Parfymflaska glas, graverad dekor, daterad 1750. Propp med silvermynt. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:31)
1500 1020 Ring Rey Urban (1929-2015), Sverige, 1965,18 k vitguld med en briljantslipad diamant, 1xca0,50ct, storlek: 15½. Vikt: 5,8g. Med Etui
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 18:45)
1500 1008 Skiss Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Stämpelsignerad, Sterbhusstämpel Bertha Wilhelmson. Bildmått: 21x27,5, yttermått inklusive ram: 32x31 cm
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:53)
1500 1032 Skulptur Carl Milles (1875-1955), Sverige, efter. "Guds hand". Millesgården, FFA fondeur. Skulptur i grönpatinerad brons. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 55.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 21:06)
1500 7140 Skulptur Gudmar Olovson (1936-2017), Sverige. Kallbrons, på stensockel, Signerad Gudmar, Höjd: 24 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:15)
1500 1042 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Japanska ur Skulpturer, Gustavsberg 1958-1973. Målad och delvis glaserad stengodslera. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:01)
1500 1021 Skulptur Wilhelm Zwick (f. 1930), Tyskland. Stövare. Försilvrad metall. Signerad W Zwick, Längd: 47. Höjd: 28 cm
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:40)
1500 1026 Spegel Rokoko, 116x52 cm
S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:55)
1500 1039 Spegellampett Rokoko, ombronserad, mässingsljusarm, 63x26 cm
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 20:02)
1500 1029 Tusch John Bauer (1882-1918), Sverige. Illustration, troll på marknad. Signerad John Bauer 07. Bildmått: 23,5x16 cm, yttermått inklusive ram: 35x28 cm
S�ldes f�r 104.000 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 21:12)
1500 4224 Vilstol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. "Pernilla", firma Karl Mathsson, Värnamo, stomme av björk, klädsel sadelgjord, brännstämplad, sitthöjd 30 cm
S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 31 oktober 2022 19:00)