Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 2 oktober 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1568 1029  Akvarell Anna Gardell-Ericson (1853-1939), Sverige. Kustmotiv med klippor och bod. Signerad. Akvarell, bildmått: 22x15,5 cm, yttermått inklusive ram: 34,5x28 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:42)

1568 5189  Akvarell Carleric Lindström, komposition med ansikte. Signerad. Akvarell, bildmått: 30x20 cm, yttermått inklusive ram: 44x38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:46)

1568 4097  Akvarell Oidentifierad konstnär, Akvarell, bildmått: 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:27)

1568 5094  Akvarell Oidentifierad konstnär. Signerad K Lindroth, Vy från Våghusgränd mot Slottet. Akvarell, bildmått: 27x43 cm, yttermått inklusive ram: 43x58 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:08)

1568 2032  Akvarell Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. "Vid Mäster Mikaelsgatan". Signerad. Akvarell, bildmått: 41x29 cm, yttermått inklusive ram: 57x44 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:33)

1568 3270  Akvareller 2 st, Anders Fogelin (1933-1982), Sverige. Musikanter. Signerade, Bladets mått: 17x22 cm, akvarell, yttermått inklusive ram:

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:37)

1568 5361  Ametistblock längd: 22x20, vikt: 3,6 kg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:22)

1568 5360  Ametistblock längd: 29 cm, djup: 23 cm, höjd: 9 cm, ca 7 kg

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:12)

1568 5201  Ampel Alabaster. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:22)

1568 5159  Apoteksflaskor 3 st. Höjd: 13-18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:57)

1568 5284  Armband 14k guld. Längd: 19 cm, vikt: 13 gr

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:02)

1568 5312  Armband 14k, Tidigt 1900-tal. Vikt: 17g ca. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:04)

1568 5252  Armband 18k guld, Belgien. Vikt: 7,8. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:10)

1568 5278  Armband 18k guld. Vikt: 33 gr. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:08)

1568 4174  Armbandsur 3 st, Tissot

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 21:07)

1568 5289  Armring 18k guld. Diameter: 6,5 cm, vikt: 23,6 gr

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:56)

1568 5254  Bägare 4 st, silver. Höjd: 4-9 cm, vikt: 270 gr ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:27)

1568 5022  Bestick 36 delar, Nilsjohan, ZigZag

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:43)

1568 5273  Bestick 5 delar, silver, 1800-tal. Längd: 14,5-22. Vikt: 265 gr ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:38)

1568 5275  Bestick silver, diverse 8 del + fat. Längd: 11-22, Dia 12, vikt: 270 gr ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:34)

1568 4323  Blandteknik Albert Engström (1869-1940), Sverige. Signerad. Blandteknik/tusch. Ej examinerad ur ram. Bildmått: ca 24x35 cm, yttermått inklusive ram: 45x56 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:44)

1568 5093  Blandteknik Anthony Strüwer (f. 1942), Komposition. Signerad, blandteknik, 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 47x62 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:07)

1568 5067  Blandteknik Axel Ebbe, Krigare. Signerad, blandteknik. Bladets mått: 39x24 cm, yttermått inklusive ram: 52x37 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:34)

1568 4485  Blandteknik Nils Selander (1877-1949), Karikatyr. Signerad, blandteknik, bladets mått: 22x14,5, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:17)

1568 5126  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Kina, hus. Signerad. Blandteknik, textil, bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram. 54x64 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:29)

1568 5101  Blandteknik Vladimir Galatsky (1929-2011), Sverige. Signerad, daterad -81, komposition, 69x49 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 83x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:34)

1568 5160  Bojan antik, Kina. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:55)

1568 4219  Bonader 5 st, 1970-tal, "Ullas", ca 67x108 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:25)

1568 5004  Bordsdekorationer Tuppar, vitmetall, 1900-tal. Längd: 25 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:44)

1568 5021  Bordsfotogenlampa omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:37)

1568 5235  Bordslampa Försilvrad metall, Herman Bergman fud. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:22)

1568 5199  Bordslampa Överfångsglas, jugendstil. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:13)

1568 5063  Bordslampfot Kina. Diameter: 27 cm. Höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:15)

1568 5142  Bordslampfot Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:48)

1568 5018  Bordslampfötter ett par, Glas, ABO, Danmark. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:05)

1568 5282  Brosch 14k guld. Längd: 4,5 cm, vikt: 15 gr

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:39)

1568 5286  Brosch 18 k med pärla. Vikt: 2,5 gr brutto, längd: 6 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:12)

1568 5287  Brosch 18k guld. Längd: 2,5 cm, vikt: 2,9 gr

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:26)

1568 5285  Brosch 18k guld. Längd: 3,5 cm, vikt: 3,5 gr

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:50)

1568 5135  Burk med lock, Rörstrand, Öhlén. Diameter: 12 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:54)

1568 4180  Byrå 1800-tal, mahogny, Intarsia. Bredd: 88 cm, djup: 45 cm, höjd: 84 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:12)

1568 5109  Byrå England, beslag i mässing. Bredd: 90 cm. Djup: 40 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:32)

1568 5371  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 90 cm, djup: 48 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:55)

1568 5208  Byrå Tallboy, nyrenässans, betsad furu. Bredd: 86 cm. Djup: 54 cm, höjd: 147 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:56)

1568 5354  Camé förgylld ram, 1800-tal, 5x4

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:45)

1568 5257  Cigarettetui Silver/trä, 9x11, höjd: 3. Vikt: 150 gr brutto

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:44)

1568 5214  Clubfåtöljer ett par, skinn

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:05)

1568 5204  Cocktailglas mm 10 delar, nysilver. Diameter: 9-33 cm, längd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:23)

1568 5277  Collier Halsband+ armband, silverlås. Längd: 20-75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:41)

1568 5242  Dalahästar 5 st. Höjd: 7,5-17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:40)

1568 5297  Damarmbandsur 14k guld, Tissot. Diameter: 2 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:33)

1568 4342  Dantestol Valnöt/läder

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:47)

1568 5163  Diorama Religiöst motiv, gips, 32x24 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:36)

1568 3232  Dosa med lock 1700-tal, Emaljerad. Dekor med geometriskt mönster, Längd: 8 cm. Djup: 6 cm, höjd: 3,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:15)

1568 5380  Eldset 3+ 1 delar. Höjd: 117 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:59)

1568 5345  Eldset 5 delar, mässing / järnfot. Höjd: 92 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:52)

1568 5088  Eldställ 4 delar, askborste, askspade, vedtång, eldgaffel, gjutjärn, mässing, e. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:08)

1568 5373  Etsning "Charta Marina 1539, (eftertryck). Bildmått: 40x61 cm, yttermått inklusive ram: 51x71 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:47)

1568 5132  Etsning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Kungsfiskare. Signerad, numrerad 151/260. Bildmått: 30x27 cm, yttermått inklusive ram: 44x39 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:35)

1568 5182  Fällbord 1800-tal, Björk. Diameter: 76 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:42)

1568 5325  Färgetsning Svenerik Jakobsson (f. 1934), Sverige. Pingviner. Signerad, numrerad 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 37x42199/295. Bildmått:

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:20)

1568 5347  Färgkrita Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Orkester. Signerad, daterad -95, med dedikation. Bildmått: 30x21 cm, yttermått inklusive ram: 48x38 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:12)

1568 4008  Färgkrita Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1956, Påfågel. Bildmått: 64x49 cm, yttermått inklusive ram: 82x67 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:25)

1568 5336  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. And. Signerad, numrerad 247/250. Färglitografi, bildmått: 37x28 cm, yttermått inklusive ram: 50x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:58)

1568 5186  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Katt & mus. Signerad, numrerad pt. Färglitografi, bildmått: 47x40 cm, yttermått inklusive ram: 67x52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:32)

1568 5337  Färglitografi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Hund. Signerad, numrerad 141/200. Färglitografi, bildmått: 35x35 cm, yttermått inklusive ram: 60x53 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:38)

1568 5323  Färglitografi Carin Ax (1915-2006), Sverige. "I Karlssons kök". Signerad, numrerad 2/250. Färglitografi, bildmått: 35x30 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:26)

1568 5114  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), Sverige. Signerad, numrerad 251/360, daterad -85. Färglitografi, bildmått: 56x51 cm, yttermått inklusive ram: 82x65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:09)

1568 5339  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. "Uppsala Lärdomens Stad". Signerad, numrerad 253/290. Färglitografi. Bladets mått: 60x42 cm, yttermått inklusive ram: 80x61 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:46)

1568 5011  Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. E signerad, yttermått inklusive ram: 120x87 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:55)

1568 5010  Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 44/54. Färglitografi, bildmått: 58x39 cm, yttermått inklusive ram: 76x57 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:25)

1568 5053  Färglitografi Jonas Fredén (1959-2020), Sverige. "Chartier". Signerad, färglitografi, numrerad 89/240. Bildmått: 47x35 cm, yttermått inklusive ram: 70x57 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:30)

1568 5041  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad ej numrerad, mm38x45 cm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 62x69 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:13)

1568 5042  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 29/210, "Vasa-teatern 1886-1986". Färglitografi, bildmått: 77x52 cm, yttermått inklusive ram: 101x71 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:25)

1568 5039  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 35/310, Dansande par. Färglitografi, bildmått: 50x38 cm, yttermått inklusive ram: 68x51 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:59)

1568 5040  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 43x57 cm, yttermått inklusive ram: 56x78 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:51)

1568 5036  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 55x39 cm, yttermått inklusive ram: 80x56 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:32)

1568 5055  Färglitografi Lennart Sand (f. 1946), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 277/360, bildmått 51x41 cm, yttermått inklusive ram: 73x60 cm

1568 5034  Färglitografi Lindorm Liljefors (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 112/180. Färglitografi, bildmått: 36x48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:50)

1568 5322  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Under paraply. Signerad, numrerad 250/295. Färglitografi, bildmått: 23x15 cm, yttermått inklusive ram: 38x30 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:44)

1568 5116  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 163/450, daterad -78, trädgård. Färglitografi, bildmått: 44x54 cm, yttermått inklusive ram: 59x68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:46)

1568 2042  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Strandvägen. Signerad, numrerad 75/300. Färglitografi, bildmått: 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:52)

1568 5079  Färglitografi Peter Borotinskij (f. 1948), Sverige. "Marsnatt", EA upplaga. Signerad, numrerad 18/35. Och daterad -91. Färglitografi. Bladets mått: 23x26 cm, yttermått inklusive ram: 36x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:59)

1568 5033  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad ej numrerad. Färglitografi, bildmått: 33x24 cm, yttermått inklusive ram: 47x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:59)

1568 5302  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 323/360, vinterlandskap. Färglitografi, bildmått: 26x34 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:19)

1568 5029  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Globen. Signerad, numrerad 122/300. Färglitografi, bildmått: 45x59 cm, yttermått inklusive ram: 49x64 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:48)

1568 5026  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 118/250. Färglitografi, bildmått: 35x26 cm, yttermått inklusive ram: 52x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:39)

1568 5335  Färglitografier 2 st, Eva Zettervall (f. 1941), Sverige. Signerade & Numrerade. Färglitografi, bildmått: 31x22 cm, yttermått inklusive ram: 50x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:57)

1568 5218  Fåtölj + fotpall, Jazz, stressles

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:52)

1568 4408  Fåtölj Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. JOC

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:47)

1568 5333  Fåtölj Ställbar, "BD Möbel"

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:25)

1568 5328  Fåtöljer Ett par med fotpall, "Katarina", Bröderna Andersson, märkta, kretong, ställbar rygg

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:20)

1568 5376  Fåtöljer ett par, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Jetson, Dux, stomme av kromad metall, sits av kanvas med läderskoning

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:13)

1568 4182  Fåtöljer ett par, Gripsholmsmodell

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:13)

1568 5377  Frimärken Sverige, 2 album

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:12)

1568 5031  Fruktservis 5 delar, Orrefors, Fuga. Diameter: 13-19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:18)

1568 5268  Gafflar 9 st, silver, Carl Hammer, 1852. Längd: 21 cm, vikt: 860 gr ca

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:26)

1568 5355  Gardin 1 längd, William Morris, "Golden Lilly", 123x120 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:09)

1568 4119  Glasservisdelar 29 del + 1 par ljusstakar. Höjd: 10-23, "Prince", design: Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta, slipad dekor

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:10)

1568 5350  Glasservisdelar 60 delar, Orrefors "Silvia", Ingeborg Lundin (1921-1992), Sverige. Höjd: 7-16 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:24)

1568 5112  Golvlampa Ateljé Lyktan, metall / plast. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:50)

1568 5390  Golvlampfot 1920-tal, bemålad. Höjd: 173 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:24)

1568 4078  Golvur Rodolphus Preece. Höjd: 213cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:00)

1568 4478  Golvvas Kina, modell äldre. Slipad hals. Höjd: 58 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:03)

1568 5288  Guldsmycke 18k guld. Längd: 14,5 cm, vikt: 11,6 gr

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:01)

1568 5280  Halsband 18k guld, Balestra. Längd: 41 cm, vikt: 8,8 gr

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:34)

1568 5292  Halsband 18k guld, med hänge. Längd: 60 cm, vikt: 8,6 gr ca

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:54)

1568 5258  Halsband 18k guld, Vitguld. Längd: 38 cm, vikt: 3,8g ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:03)

1568 5281  Halsband 18k guld. Längd: 42 cm, vikt: 18,8 gr

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:18)

1568 5279  Halsband 18k guld. Längd: 43 cm, vikt: 6,6 gr

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:46)

1568 5283  Halsband 18k guld. Längd: 46 cm, vikt: 24 gr

S�ldes f�r 9.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:30)

1568 5353  Halsband silver, Bismarck-länk. Längd: 45 cm, vikt: 20 gr

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:58)

1568 5230  Halsband med hänge Bernd Janusch & Rosa Taikon, Sterlingsilver. Vikt: 30 g. Längd: 67 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:22)

1568 5295  Halskedja Silver med hänge 18 k/sten. Längd: 40 cm, hänget. Längd: 4, vikt: 14,9 gr brutto

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:31)

1568 4281  Handdukar 8 st, Linne, handvävda, + 3 dukar 165x140/240x150 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:44)

1568 5248  Handspegel silver, Sverige, otydliga stämplar, monogram. Längd: 30 cm, vikt: 360g brutto

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:23)

1568 5261  Hänge + ring, 2 delar, 18k & silver, med skulpterad sten, Asien. Längd: 2,5-10, bruttovikt: 50 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:21)

1568 5313  Hängen 2 st, 18k guld, 1800-tal. Längd: 3-3,5, vikt: 3g ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:15)

1568 5253  Haremsring 14k, Turkiet, med turkoser. Vikt: 4,8g brutto, ringmått: 16

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:44)

1568 5233  Herrarmbandsur Tissot. Diameter: 4 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:55)

1568 4452  Hörnskåp 1800-tal, senare bemålat. Bredd: 83 cm, cm. Djup: 57 cm. Höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:55)

1568 5367  Hylla Fogia, Plexiglas/glas. Bredd: 84 cm. Djup: 40 cm, höjd: 178 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:09)

1568 5205  Kaffe-/ teservis England, Cauldon, ca 20 del

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:26)

1568 5320  Kaffegods Royal Tuscan, 40 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:22)

1568 5311  Kaffeskedar 11 st, silver, 1964. Längd: 12,5 cm, vikt: 155g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:39)

1568 5270  Kaffeskedar silver, 12 st, Ryssland, 1880. Längd: 11 cm, vikt: 150 gr

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:57)

1568 5050  Kamelklocka mässing. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:58)

1568 5024  Kanna + karaff+ 6 glas, bemålade. Höjd: 8-20 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:40)

1568 5072  Karaffer 5 st, delvis med etsade. Höjd: 20-39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:41)

1568 5157  Karaffer ett par, glas. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:47)

1568 5407  Karmstol 1700-tal, Valnöt, tyg med påsydd vapensköld

1568 5105  Karmstol Lilla Åland, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Stolab, genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:20)

1568 5113  Karmstolar Ett par, "Ellinor", Bröderna Andersson, märkta, klädda i Bakertyg, "Lotus"

S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 21:16)

1568 5096  Karta Kolorerat kopparstick, "Charta öfwer Upland och Söder Törn", 52x62 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:36)

1568 5372  Kedja 14K, pansar. Längd: 42cm. Vikt: 11,4g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:01)

1568 4126  Klaffbord Bemålat. Bredd: 38 + 2x32, djup: 87 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:01)

1568 4249  Kruka + fat, Höganäs. Saltglaserat stengods. Höjd: 8-29 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:51)

1568 4306  Kryddburkar 14 delar, olika modeller. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:32)

1568 4218  Kuverttallrikar 5 st, Firma Svenskt Tenn, 1968. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:25)

1568 5209  Lampbord ett par, gallerkant. Bredd: 41 cm, djup: 41 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:24)

1568 4212  Lampbord pelarfot, rokokostil. Diameter: ca 40 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:18)

1568 5234  Lampskärmar 2 st, Estrid Eriksson, Firma Svenskt Tenn. Höjd: 15-22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:51)

1568 5343  Lapptäcken 2 st, 150x210 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:32)

1568 5224  Lavoar Louis XVI-stil, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 90 cm. Djup: 55 cm. Höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:26)

1568 5232  Leksak Mekanisk, 1940-/50-tal. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:54)

1568 5051  Leksaksbilar ca 20 st, samlarbilar, corgi och matchbox. Längd: 7-27 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:30)

1568 5375  Litografiska blad 2 st, Oidentifierad konstnär. Signerade, Daterade -64 & -66 cm, yttermått inklusive ram: 49x66 &52x70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:49)

1568 4169  Ljuskrona Gustaviansk stil, blå glasskål. Diameter: 53 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:15)

1568 4273  Ljuskrona Oscariansk, Omarbetad, prismor, diameter: 70, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:36)

1568 4275  Ljuskrona Oscariansk. Höjd: 80 cm, diameter: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:40)

1568 5244  Ljuslyktor 12 st, Kosta Boda, "Snöboll". Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:14)

1568 5349  Ljusstakar 3 st, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Tenn, 1950. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:44)

1568 5023  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 18-31 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:32)

1568 5263  Ljusstakar 4 st, silver, Tore Eldh, 1965. Höjd: 12 cm, vikt: 840 gr brutto

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:07)

1568 5084  Ljusstakar Ett par, silver, CG Hallberg, 1954. Höjd: 8 cm, Bruttovikt: ca 250g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:09)

1568 4392  Ljusstakar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1964. Höjd: 7 cm, bruttovikt: ca 300 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:22)

1568 5406  Ljusstakar ett par, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1966. Höjd: 16 cm. Vikt: 185 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:30)

1568 5013  Ljusstakar silver, ett par, England. Höjd: 11 cm, bruttovikt: 710 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:39)

1568 5246  Ljusstakar silver, Ett par, MGAB, Löfman, 1973. Fylld fot. Höjd: 19 cm. Bruttovikt: 535g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:25)

1568 5317  Ljusstake Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad metall. För 6 ljus. Längd: 28 cm. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:32)

1568 5137  Lockurna Keramik. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:30)

1568 5363  Marmorskivor 3 st, Carrara, 30x20-40x20-30x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:18)

1568 5164  Matbord Ek. Bredd: 155 cm. Djup: 100 cm, höjd: 75 cm + 2 iläggx58

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:11)

1568 4367  Matservis 74 delar, Gustafsberg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:06)

1568 5267  Matskedar 5 st, silver, 1872. Längd: 22 cm, vikt: 400 gr ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:29)

1568 5264  Matskedar 5 st, silver, Hellström, 1893. Längd: 22 cm, vikt: 385 gr ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:34)

1568 4324  Matta orientalisk, 130x209 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:21)

1568 5225  Matta Orientalisk, 150x280 cm

1568 5074  Matta Orientalisk, 82x195 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:17)

1568 5226  Matta orientalisk, Bochara, 190x275 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:52)

1568 5364  Matta orientalisk, Bochara, 365 x245 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:05)

1568 5300  Matta orientalisk, Nordvästpersisk, Galleri, 115x400

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:41)

1568 5223  Matta Röllakan, Brigitta Södergren, Signerad BS, 160x227 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:11)

1568 5075  Matta Ryamatta, 160x230 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:49)

1568 5047  Matta ull. Bredd: 140. Längd: 200 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:23)

1568 1017  Miniatyraltartavla Italien, Madonna med barnet, på porslin. 1800-talets mitt. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:50)

1568 5133  Mugg Imaridekor. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:29)

1568 5319  Mynt diverse, Sverige, 1 album

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:09)

1568 4489  Näsduksskål Venini Murano, märkt. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:26)

1568 5125  Oljemålning Alfred Wahlberg (1834-1906), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1852. Olja på duk, 28x38 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:30)

1568 5117  Oljemålning Anton Genberg (1862-1939), Sverige. Vinterlandskap, Signerad. Olja på pannå, 35x40 cm, yttermått inklusive ram: 59x66 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:49)

1568 2058  Oljemålning Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, "Spökbåten". Olja på duk, 27,5x35 cm, yttermått inklusive ram: 29x37 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:07)

1568 5056  Oljemålning Bertil Forslund (f. 1938), Sverige. "Norrland i höstskrud". Signerad, daterad -95. Olja på duk, dm: 54x45 cm, yttermått inklusive ram: 63x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:45)

1568 5076  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Gatumiljö. Signerad. Olja på pannå, 50x20 cm, yttermått inklusive ram: 63x34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:14)

1568 5059  Oljemålning Birger Öberg, Montmartre Paris. Signerad. Olja på duk, 45x37 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:09)

1568 5097  Oljemålning Carl Einar Figge Fredriksson (1887-1951), Sverige. Stockholmsmotiv från gamla Slussen mot Kornhamnstorg. Signerad, daterad 1925. Olja på duk, 64x48 cm, yttermått inklusive ram: 79x63 cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:37)

1568 5368  Oljemålning Carl Johan Fahlcrantz (1774-1861), Sverige. (tillskriven), Insjölandskap, ej signerad. Olja på duk, 36x48 cm, yttermått inklusive ram: 49x60 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:53)

1568 2060  Oljemålning Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Signerad, Kungsholmen med Stadshuset. Olja på duk, 50x65, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:29)

1568 5119  Oljemålning Carl Magnus Lindqvist (1884-1977), Sverige. Fjällandskap. Signerad, numrerad 1916. Olja på duk, daterad 54x84 cm, yttermått inklusive ram: 71x101 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:24)

1568 5168  Oljemålning Carl Stenberg, sydländskt motiv. Signerad, daterad -29. Olja på duk, 60x50 cm, yttermått inklusive ram: 71x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:38)

1568 5120  Oljemålning Folke Ricklund (1900-1986), Sverige. "Höstlig fors". Signerad. Olja på duk, 64x81 cm, yttermått inklusive ram: 77x93 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:09)

1568 4101  Oljemålning Fritz Rosenthal (1870-1939), Tyskland. Roslagstorg, Signerad. Olja på duk, 63x88cm, yttermått inklusive ram: 77x103cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:22)

1568 5171  Oljemålning Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Fårö. Monogramsignerad. Olja på pannå, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:36)

1568 5194  Oljemålning Gustaf Holm, Fjällandskap. Signerad, numrerad 1940. Olja på pannå, daterad 30x41 cm, yttermått inklusive ram: 40x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:50)

1568 5386  Oljemålning H P Henriksen, Signerad, Landskap. Olja på duk, 74x103 cm, yttermått inklusive ram: 90x120 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:57)

1568 5401  Oljemålning Ivan Hoflund (1887-1948), Sverige. Slättlandskap. Signerad. Olja på pannå, 26x27 cm, yttermått inklusive ram: 40x42 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:15)

1568 4006  Oljemålning John Wierth (1920-2003), Sverige. "Vårljus". Signerad. Olja på duk, 73x64 cm, yttermått inklusive ram: 77x67 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:26)

1568 5332  Oljemålning Karl XV (1826-1872), Ulriksdals Slott. Signerad CX, Daterad -62, Olja på duk, 103x132 cm, yttermått inklusive ram: 145x175 cm

S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:36)

1568 5124  Oljemålning Matsola Burman (1925-2008), Sverige. "Doonsteepk Coestel". Signerad, daterad 1970. Olja på duk, 30x48 cm, yttermått inklusive ram: 32x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:45)

1568 5066  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Husen" mongramsignerad EL. Olja på duk, 32x22 cm, yttermått inklusive ram: 48x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:14)

1568 4099  Oljemålning Oidentifierad Konstnär. Bildmått: 33x30 cm, yttermått inklusive ram: 35x32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:40)

1568 5043  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Kungaporträtt Carl X Gustav. Olja på duk, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:42)

1568 5044  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Porträtt föreställande kung Carl XI Gustav. Ej signerad. Olja på duk, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 58x50 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:36)

1568 5122  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Rooth, Älgar, daterad -54, oramad. Olja på pannå, 54x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:07)

1568 5027  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, framdukat. Olja på duk, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:55)

1568 5068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skepp i hamn, ej signerad. Olja på pannå, 12x17 cm, yttermått inklusive ram: 28x33 cm

1568 2010  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Skeppsbron. Signerad K Sundberg, 1998. Olja på duk, 45x36 cm, yttermått inklusive ram: 53x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:38)

1568 5086  Oljemålning P Johnson, damm. Signerad, daterad 1892. Olja på duk, 58x72 cm, yttermått inklusive ram: 80x94 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:57)

1568 5384  Oljemålning Rikard Lindström (1882-1943), Sverige. Signerad, daterad 31, "skuta i stiltje". Olja på duk, 114x90 cm, yttermått inklusive ram: 123x98 cm

S�ldes f�r 8.800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:26)

1568 5301  Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Sverige. Signerad, sjölandskap. Olja på duk 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 67x78 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:46)

1568 4242  Oljemålning Signerad L Boehm (Niels Walseth), Vallflicka. Olja på duk, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

1568 5400  Oljemålning Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Fiskeläge. Signerad. Olja på pannå, 26x33 cm, yttermått inklusive ram: 41x48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:13)

1568 2045  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Mäster Mikales gata, Signerad. Olja på duk, 51x60 cm, yttermått inklusive ram: 63x74 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:44)

1568 5385  Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Signerad, daterad 39, fjällbjörkar i höstskrud. Olja på duk, 63x90 cm, yttermått inklusive ram: 84x111 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:20)

1568 5382  Oljemålning Veikko Aaltona (1910-1990), Finland. Signerad, daterad 1949. Olja på duk, 53x64 cm, yttermått inklusive ram: 77x88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:33)

1568 2012  Oljemålning Viktor Lagerström (1864-1948), Sverige. 1912, Stockholmsmotiv. Ej signerad, intygad av Esther Salmson à tergo. Olja på duk, 87x185 cm, yttermått inklusive ram: 98x196 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:40)

1568 5030  Oljemålningar 2 st, Martin Ljunggren (1930-2008), Sverige. Monogramsignerade EML, yttermått inklusive ram: 28x36-32x27 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:08)

1568 2061  Oljemålningar 5 st, Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Monogramsignerade. Olja på pannå, 38x46, oramade

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:31)

1568 5298  Örhänge ett par, 18 k med smaragd. Vikt: 1. 2 gr brutto

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:21)

1568 5291  Örhängen 1 par + hänge, 18 k med pärla. Vikt: 4,5 gr brutto

1568 5290  Örhängen 2 par, 18 k med pärla. Vikt: 5 gr brutto

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:50)

1568 5293  Örhängen ett par, 18 k med sten & Briljant. Vikt: 4 gr brutto

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:36)

1568 5207  Öronlappsfåtölj England, skinn

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:39)

1568 3040  Pall "Support design", Skinn / krom, Höj / sänkbar, ergonomisk. Höjd: 71 cm, djup: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:16)

1568 5069  Pall delvis lackad, Kina, 45x45. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:56)

1568 5092  Pallasch Marinen, Svalling, Eskilstuna, med balja. Längd: 73 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:19)

1568 5231  Parti bijouterier bland annat Silver & Malakit

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:13)

1568 5064  Parti porslin 3 delar. Kina, Diameter: 6,5 - 37,5 cm. Höjd: 8,5 - 16 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:05)

1568 5080  Parti smurfar ca 20 st, 1970-tal. Höjd: ca 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:04)

1568 5087  Parti stenar i ask, 39 st, Stones of Brazil, slipade och oslipade ädelstenar

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:16)

1568 4508  Pastell C Halldén, Signerad, 36x52 cm, yttermått inklusive ram: 56x72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:33)

1568 4431  Pastell Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Kust. Signerad, daterad -63. Bildmått: 32x39 cm, yttermått inklusive ram: 44x57 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:24)

1568 5211  Pinnstol omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:45)

1568 5409  Plädar 3 st, Tidstrand, Viola Gråsten (f. 1910), Sverige. Längd: 124-128 cm, djup: 170-280 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:09)

1568 5395  Plafond diameter: 85 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:35)

1568 5243  Porslinstavlor Kina, (leva länge), 92x22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:44)

1568 5404  Punschmuggar 6 st, silver i ask. Diameter: 6,5 cm. Höjd: 4 cm, vikt: 245 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:42)

1568 5249  Ring 14k, med sten. Vikt: 4,8g brutto, ringmått: 14

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:53)

1568 5251  Ring 14k, Venezuela, med mynt, Vikt: 6,5g, ringmått: 12

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:13)

1568 5296  Ring 18k guld, med Rubin 1, 01 ct + briljanter 0,06 ct. Vikt: 10,4, ringmått: 15

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:05)

1568 5294  Ring 18k guld. Vikt: 1,9 gr, ringmått: 14

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:18)

1568 5162  Salongsbord oktagonalt. Diameter: ca 84 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:11)

1568 4294  Samovar + bulkruka, 2 delar, mässing. Höjd: 19-29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:07)

1568 5393  Sängram Gustaviansk stil, 195x92 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:37)

1568 5106  Satsbord 3 delar, ek, 1920-tal. Bredd: 50 cm, djup: 35 cm, höjd: 42-45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:25)

1568 5185  Schackbräde hopfällbart, med pjäser. Längd: 46 cm. Djup: 23 cm, höjd: 14cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:13)

1568 5197  Servisdelar 27 delar, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:40)

1568 5090  Servisdelar ca 45 delar, Rosenthal, Studio Line form Century, "Cumulus" av Rut Bryk. Diameter: 11-31 cm, 9 mattallrikar, 12 assietter, 12 skålar på fot, 2 skålar med handtag, 8 fat, 4 uppläggningsfat, salt/pepparkar

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:40)

1568 5017  Servisdelar Rörstrand, Fokus, 26 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:47)

1568 5202  Servisdelar Royal Copenhagen, 36 del

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:50)

1568 5316  Skål + 4 st sejdlar + glas på fot, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Boda. 6 delar. Färgat glas. Dia 22 cm. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:38)

1568 3183  Skål + dosa+ vas, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Höjd: 2-4,5

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:18)

1568 4222  Skål glaserad stengodslera, Claes Thell, diameter: 16, höjd: 7 + utställningskatalog

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:30)

1568 5200  Skål Jean Paul Raymond, Konstglas. Signerad Raymond. Diameter: 18 cm. Höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:27)

1568 5151  Skål Kristall, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. "För nit och redlighet". Diameter: 24 cm, i träschatull

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:46)

1568 5148  Skål Monica Larsson Edmondson. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:14)

1568 5147  Skål Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Ravenna. Längd: 13,5 cm. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:33)

1568 5260  Skål silver, 1966. Längd: 14 cm, djup: 7,5 cm, höjd: 5 cm, vikt: 145 gr ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:06)

1568 5073  Skålar 3 st, Orrefors, bland annat Vicke Lindstrand, glas. Höjd: 8-15 cm. Diameter: 12-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:48)

1568 5402  Skålar Ett par, omarbetade armband, Oman. Låghaltigt silver. Diameter: 10,5 cm. Vikt: 340 g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:47)

1568 5398  Skåp Barockstil. Bredd: 200 cm, djup: 70 cm, höjd: 215 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:34)

1568 5206  Skåp Jugend, mahogny. Bredd: 88 cm, djup: 54 cm, höjd: 147 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:43)

1568 5266  Skedar 5 st, silver, snarlika. Längd: 18,5-19, vikt: 235 gr ca

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:30)

1568 5271  Skedar 6 st, silver, Sigvard Bernadotte för Sporrong, dekor med fjärilar. Längd: 15 cm. Vikt: ca 230g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:39)

1568 5219  Skrivbord 1880-tal. Bredd: 117 cm. Djup: 62 cm, höjd: 76 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:29)

1568 5144  Skulptur brons, Tiger + apa, på träsockel. Längd: 32 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:06)

1568 5020  Skulptur Glas, Wieslaw Sawczuk, 1988. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:40)

1568 5062  Skulptur Höna, brons. Höjd: 22 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:28)

1568 4510  Skulptur Kosta, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:02)

1568 4010  Skulptur Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala-Ekeby, flicka, keramik. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:26)

1568 4467  Skulptur Oidentifierad konstnär, gips. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:21)

1568 9212  Skulptur Parian, "Kan du inte tala?". Längd: 33 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:42)

1568 3337  Skulptur plast, med fisk, 28x22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:43)

1568 5178  Skulptur Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Pingvin. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:55)

1568 5139  Skulptur Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900, Räv. Längd: 10 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:23)

1568 5348  Skulptur Royal Copenhagen, skrivande flicka. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:32)

1568 3030  Skulptur / ljusstake BIP Britt-Ingrid Persson (f. 1938), Sverige. Signerad, fågel. Höjd: 16,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:09)

1568 5052  Skulpturer 3 st, figuriner, Afrikana. Höjd: 40-58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:04)

1568 5143  Skulpturer 3+ 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur Sekelskifte, Gustavsberg. Höjd: 10,5-19 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:08)

1568 5203  Skulpturer 4 st, Svenskt Glas, För WWF. Höjd: 10-15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:04)

1568 4376  Slagbord England, Idegran. Bredd: 26 + 2x63, djup: 92 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:50)

1568 5269  Smörknivställ 6 st, silver, WAB, 1960. Längd: 6 cm, vikt: 140 gr ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:13)

1568 5331  Soffa Bröderna Andersson, "Katarina". Längd: 212 cm, djup ca 89 cm. Höjd: 83 cm, sitthöjd: ca 43 cm. 2 st kuddar medföljer

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 21:02)

1568 5262  Soffbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 110 cm. Djup: 57 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:36)

1568 5108  Soffbord Chippendalestil, Rotfanér, Dia 76. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:57)

1568 5181  Spegel Bredd: 101 cm. Höjd: 51 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:42)

1568 5006  Spegel Guldbemålad, bredd 95 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:44)

1568 5002  Spegel ram i keramik, Italien. Höjd: 42 cm. Bredd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:19)

1568 4221  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 89 cm. Djup: 44x2 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:28)

1568 5110  Spelbord Sent 1800-tal. Bredd: 89 cm, djup: 2x43 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:03)

1568 5359  Stensamling Mineraler mm, komponerad av Karl-Erik Perhans. Längd: 30 cm, djup: 16 cm, höjd: 5,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:18)

1568 4037  Stol 1950-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:42)

1568 5078  Stol Eero Aarnio (f. 1932), Finland. Barnmodell av Åskbollen (Ball Chair), Asko/Adelta. Vit glasfiberarmerad plast, ljus tygklädsel. Saknar märkning. Höjd: ca 95 cm. Diameter: ca 90 cm. Djup: ca 95 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:47)

1568 5341  Stolar 4 st, Sjuan, design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark, För Fritz Hansen, etiketterade

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:54)

1568 5104  Stolar 6 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Åfors Möbelfabrik, "Kalmare Nyckel", brännstämplade

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:27)

1568 5091  Stolar 6 st, vitmålat trä

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:52)

1568 5255  Ströare 2 st + sked, silver, 1800-tal. Längd: 15-23, vikt: 150 gr

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:55)

1568 5215  Takarmatur 1920-tal. Höjd: 85 cm. Diameter: 65 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:10)

1568 4105  Takarmatur Gustav Kraitz (f. 1926), Sverige. Ej signerad. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:49)

1568 5394  Takarmatur metall. Diameter: 95 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:01)

1568 5016  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:28)

1568 4497  Takarmaturer 2 st, Flower Pot, Verner Panton (1926-1998), Danmark. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:02)

1568 4494  Takarmaturer 3 st, Ebb & Flow, "Rowan pendel. Höjd: 35 cm, diameter: 25 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:52)

1568 5192  Tallrikar 2 st, Kina, Famille Rose. Diameter: 12-22 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:43)

1568 4259  Tallrikar 3+ 2 st, Imari/Fam rose. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:17)

1568 5025  Tallrikar Hackefors, 9+ 9 st. Diameter: 15,5-21,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:33)

1568 5357  Tapetvåd Art Déco, 1930-tal, 56x 600 ca

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:29)

1568 5358  Tapetvåd Frankrike, vintage, 52x600 ca

1568 4356  Tårtspade silver, Samearbete. Längd: 21 cm, vikt: 70 gr ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:22)

1568 5099  Tavelram nyrokoko, med fuktskadad gravyr, ramens innermått: 50,5x38 cm, yttermått inklusive ram: 60x48 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:10)

1568 5383  Tavelramar 2 st med oljetryck, ramens innermått: 53x69 cm, yttermått inklusive ram: 71x87 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:55)

1568 5342  Teckning Tusch, Lars Hillersberg (1937-2004), Sverige. Signerad, daterad 78, "Don Quixote". Signerad bladets mått: 44x64, oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:09)

1568 4095  Tekanna Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Porslin, Elefant, för Duka-Önskebutikerna, 1900-talets andra hälft. Längd: 27 cm, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:15)

1568 5356  Textil Firma Svenskt Tenn, design: Josef Frank (1885-1967), Österrike. "Citrus", 105x140 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:53)

1568 5195  Textiltavla 1800-tal, 9,5x13 cm, yttermått inklusive ram: 18x22 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:22)

1568 5392  Trädgårdsgrupp 5 delar, bord + 4 stolar, Metall med glasskiva. Längd: 83 cm, djup: 63 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:24)

1568 5236  Trädgårdsurnor ett par, metall. Höjd: 60 cm, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:09)

1568 5408  Trampcykel häst, trä. Äldre modell. Längd: 100cm. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:52)

1568 5130  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), Sverige. Slottet. Signerad, numrerad 239/360, daterad -71. Bildmått: 23x40 cm, yttermått inklusive ram: 36x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:44)

1568 5058  Trätavla Religiöst motiv, Evangelisten Matheus. Snidat trä. Höjd: 30x47 cm, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:06)

1568 5220  Vägghyllor Ett par, Böjträ, med lösa väggfästen. Bredd: 90 cm, djup: 25 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:06)

1568 4153  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:56)

1568 4011  Väggskulpturer Ett par, Oidentifierad konstnär. Signerade, Nattsudd & Trädkramare, bemålat trä. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:29)

1568 5046  Väggur bemålad. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:40)

1568 5045  Väggur bemålad. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:35)

1568 5191  Väggur Rörstrand, Linderoth, Stockholm, 40x24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:15)

1568 5177  Vas + fat, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 10 cm, diameter: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:55)

1568 4490  Vas + ljusstake, 2 delar, Orrefors, bland annat Anne Nilsson. Höjd: 29,5-37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:28)

1568 5176  Vas + skålfat, Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Diameter: 17 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:54)

1568 5158  Vas Alvar Aalto (1898-1976), Finland. Savoy, längd, 20, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:48)

1568 5138  Vas Kina. Höjd: 20,5 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:20)

1568 4147  Vas Kina. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:42)

1568 4110  Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda, no, höjd: 34,5. Bredd: 28 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:37)

1568 5146  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "fredsåret 1984, Röda Korset", 489/4500. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:08)

1568 5141  Vas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:09)

1568 5149  Vas Kosta, Vicke Lindstand. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:05)

1568 4276  Vas Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:45)

1568 5145  Vas Orrefors, Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Kraka. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:47)

1568 5015  Vas Royal Copenhagen. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:22)

1568 5259  Vas Sterling, Gustaf Jansson, för C G Hallberg, 1960. Höjd: 16 cm, vikt: 300 gr ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:20)

1568 5256  Vasaorden Förgyllt silver / emalj. Diameter: 2 cm, bruttovikt: 3 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:21)

1568 5180  Vaser 2 st, Glas, Bengt Heintze, kosta + Kosta Boda, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:21)

1568 5161  Vaser 2 st. Keramik, bland annat Rörstrand. Höjd: 22-34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:48)

1568 5222  Vaser 3 st, Kosta & Orrefors, Kristall. Höjd: 16-24h

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:03)

1568 4424  Vaser ett par, Kina. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:06)

1568 5014  Vävnad Barbro Sprinchorn (1929-1973), Sverige. För MMF, Vindruvor, 24x35 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:15)

1568 4162  Vinglas + likörglas, 5 + 11 st Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. "Line", Kosta Boda. Höjd: 16,5-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:09)

1568 5102  Vitrinskåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Undantaget". Åfors Möbelfabriks AB. Lövträ. Modellen formgiven 1953. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan i glas. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Utdragbar avlastningsskiva. Bredd: 96 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 172 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:36)

1568 5136  Ytterfoder 3 st, Valdemarsudde. Diameter: 13,5. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 18:28)

1568 5190  Ytterfoder 4 st, Waldemarsudde. Diameter: 14-21, höjd: 13-18 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 20:18)

1568 4089  Ytterfoder Ett par, gjutjärn. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 2 oktober 2023 19:36)