Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 26 september 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1493 1009  Bestickuppsättning 87 delar, silver, CG Hallberg, 1940-tal. Längd: 11-21 cm. Vikt: 2960g (varav knivar 1303g)

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:03)

1493 1015  Blandteknik Gösta von Hennigs (1866-1941), Sverige. "En Circusflicka". Monogramsignerad G. V H 1930,27x20 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 41x34 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:07)

1493 1021  Bokskåp 1890-tal, valnöt och mahogny. Bredd: 107. Djup: 50 cm. Höjd: 265 cm (skadad nyckel i låset), nyckel

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:19)

1493 1020  Byrå Rokoko. Bredd: 123 de. 54. Höjd: 83 cm, nyckel

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:47)

1493 6186  Färglitografi / collage Birgit Broms (1924-2008), Sverige. Signerad, numrerad 56/65, Skridskoåkare. Färglitografi med applikationer. Bladets mått: 55x75 cm, yttermått inklusive ram: 61x83 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:29)

1493 9306  Konsolbord Sengustavianskt. Marmorerad träskiva, Bredd: 93. Djup: 47 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:22)

1493 1001  Ljusstakar Ett par, Louis Philippe, 1800-tal, brons, mässing, marmor. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:37)

1493 1019  Oljemålning Ehrnfried Wahlqvist (1815-1895). Signerad, insjölandskap. Olja på duk, 36x53 cm, yttermått inklusive ram: 62x78 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:13)

1493 1022  Oljemålning Gustave Madelain (1867-1944), Place de Hotel de ville, Paris, "14 Juillet 1919". Signerad, daterad 1919, uppfodrad duk. Olja på duk, 48x59 cm, yttermått inklusive ram: 60x70 cm

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:30)

1493 1016  Oljemålning Oidentifierad konstnär, efter Teniers. Monogramsignerad. Olja på plåtpannå, 20x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x42 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:46)

1493 1017  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal. Olja på plåtpannå, 21x29 cm, yttermått inklusive ram: 34x43 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:11)

1493 1003  Skål Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Diameter: 24, höjd: 13,5 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:52)

1493 1025  Soffa Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 3-sits, 1940-tal. Omklädd i Jane Churchill-tyg. Längd: 186 cm

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:50)

1493 1024  Stol Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Arbetsstol, Firma Karl Mathsson, Värnamo. Stomme i bok, sitsen med flätat läder. Bredd: ca 49 cm. Djup: ca 42-60 cm, höjd: ca 35-85 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:03)

1493 1006  Stop silver, Aug. Ehlers, 1938. Höjd: 20, vikt: 870 g

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 18:27)

1493 1013  Taburett Sengustaviansk, Tyg: Teheran, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Höjd: 47 cm, djup: 42 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:57)

1493 1008  Tevagn Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, Modell 470, Teak, Formgiven 1932, med handtag, Längd: 80, djup: 45 cm, höjd: 59 cm

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 20:30)

1493 1002  Vas Edvin Öhrström (1906-1994), Sverige. Orrefors, Ariel No 2193 E. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 26 september 2022 19:05)