Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 15 augusti 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1482 3117  Affisch Miro, Galleri Maeght, 80x57 cm, oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:52)

1482 3103  Akvarell Japan, Signerad, 44x68 cm, yttermått inklusive ram: 56x91, akvarell

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:21)

1482 3334  Akvarell Nils Zetterberg. Signerad, daterad 1982,26x20 cm, yttermått inklusive ram: ;43x36, akvarell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:09)

1482 3228  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad. Längd: P. 1907,35x29 cm, yttermått inklusive ram: 47x34, akvarell

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:57)

1482 3344  Akvareller 2 st. Ester Haag, fjällmotiv. Signerade, 32x43 cm, yttermått inklusive ram: 53x66, resp. 40x50, yttermått inklusive ram: 57x67, akvarell

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:09)

1482 3217  Akvareller Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Kustmotiv. Signerade, 20x29, ca: yttermått inklusive ram: 33x42, resp. 38x48, akvarell

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:42)

1482 3032  Allmogebonad Bemålat textiltryck, replika, 25x290 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:13)

1482 3064  Båglampa mässing, 5-armad. Höjd: 208

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:51)

1482 3326  Bänk Teak. Längd: 193, djup: 35 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:28)

1482 3112  Barglob England. Längd: 87, djup: 60 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:38)

1482 3295  Barnstol bemålad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:49)

1482 3285  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad C Blom, Marin, 20x25 cm, yttermått inklusive ram: 53x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:19)

1482 3139  Bokylleskåp teak. Bredd: 120, djup: 38 cm, höjd: 162 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:04)

1482 3127  Bord String/Teak. Bredd: 60, djup: 35 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:42)

1482 3231  Bordsfläkt mässing. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:14)

1482 3287  Bordslampa höjd: 52 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:07)

1482 8142  Bordslampa Koppar, Jugend. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:31)

1482 3286  Bordslampa nutida. Höjd: 66 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:48)

1482 3030  Bordslampa Strindbergsmodell, smide / glaskupa. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:40)

1482 3115  Bordslampfot mässing. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:36)

1482 3020  Bordslampor Ett par, Ateljé Lyktan, No9921. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:29)

1482 3254  Bordslampor Ett par, Italien, bemålade, trä. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:07)

1482 3132  Bordslampor ett par. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:38)

1482 3288  Bordspendyl Skulptur. Höjd: 35, nutida

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:23)

1482 3071  Bordssurtout 4 delar, metall. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:57)

1482 9194  Bordsur marmor / metall. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:09)

1482 3120  Byrå 1920-/30-tal. Bredd: 95, djup: 44 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:06)

1482 3239  Byrå Bemålad, 6-lådig. Bredd: 72, djup: 51 cm, höjd: 149 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:13)

1482 3240  Byrå Betsad björk. Bredd: 86, djup: 46 cm, höjd: 82 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:28)

1482 3114  Byrå Ek. Bredd: 59, djup: 38 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:34)

1482 3195  Byrå ek. Bredd: 90, djup: 44 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:24)

1482 3141  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 120, djup: 52 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:34)

1482 3241  Byrå mahogny, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 106, djup: 48 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:15)

1482 3184  Byrå mahogny. Bredd: 84, djup: 43 cm, höjd: 97 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:21)

1482 3147  Byrå stenskiva, rokokostil. Bredd: 63 cm. Djup: 35 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:26)

1482 3317  Byrå Teak, 1950-ta. Bredd: 75, djup: 38 cm, höjd: 87 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:05)

1482 3035  Carborundumetsning Geneviève Hugon (f. 1945), Frankrike. Kvinna. Signerad, numrerad 19/75. Bladets mått: 74x56 cm, yttermått inklusive ram: 88x69 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:27)

1482 3343  Cigarettetuier 4 st. Silver. Längd: 9 - 11. Bruttovikt: 435 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:19)

1482 3330  Cocktailshaker nysilver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:13)

1482 3105  Dosa med lock Musselmalet, Kunglig Dank, "Solbjerg", Dia 12,5. Höjd: 10 ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:56)

1482 3309  Emaljmålning Bodner, yttermått inklusive ram: 40x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:02)

1482 3109  Étagère Ek. Längd: 66, djup: 30 cm, höjd: 81 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:07)

1482 1008  Fällbord Alrot, Lars Eric Lindell (1818-1843), Köping. Etikettmärkt, Bredd: 89. Djup: 88 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:10)

1482 3060  Färglitografi Anders Hugo (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 64/295. Färglitografi, bildmått: 40x28 cm, yttermått inklusive ram: 55x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:18)

1482 3075  Färglitografi C Göran Karlsson (f. 1944). Signerad, numrerad 62/310. Färglitografi, bildmått: 38x28 cm, yttermått inklusive ram: 56x45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:46)

1482 3102  Färglitografi Erik H Olson (1909-1995), Sverige. Signerad, numrerad 17/100. Färglitografi, bildmått: 41x33 cm, yttermått inklusive ram: 71x61 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:51)

1482 3003  Färglitografi Georges Laporte (1926-2000), Frankrike. Signerad, numrerad 55/120, blomsterstilleben. Färglitografi, bildmått: 62x46 cm, yttermått inklusive ram: 78x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:57)

1482 9008  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 138/290. Färglitografi. Bladets mått: 28x35 cm, yttermått inklusive ram: 45x52 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:57)

1482 3348  Färglitografi Jan Naliwajko (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 60/360. Färglitografi. Bladets mått: 60x70 cm, yttermått inklusive ram: 90x80 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:45)

1482 3034  Färglitografi Lars Pirak (f. 1932), Sverige. "Biegga Njunni". Signerad, numrerad 201/350. Färglitografi, bildmått: 17x19 cm, yttermått inklusive ram: 30x32 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:49)

1482 3070  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Blomster. Signerad, färglitografi, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), m: 26x35 cm, yttermått inklusive ram: 41x51 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:18)

1482 3047  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Signerad, numrerad ea, Staffli. Färglitografi, bildmått: 57x42 cm, yttermått inklusive ram: 86x69 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:28)

1482 3351  Färglitografi Mårten Andersson (1934-2017), Sverige. Signerad, numrerad 336/375 cm, yttermått inklusive ram: 74x104 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:40)

1482 3270  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 1/10, Domherrar. Färglitografi, bildmått: 41x30 cm, yttermått inklusive ram: 58x46 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:37)

1482 3046  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 88/99 et color, oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 78x61 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:29)

1482 3038  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Farmors stuga. Signerad, numrerad 311/375. Färglitografi, bildmått: 42x29 cm, yttermått inklusive ram: 65x50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:02)

1482 3037  Färglitografi Rob E Olson (f. 1946), Sverige. Signerad, daterad -90. Färglitografi, bildmått: 51x35 cm, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:18)

1482 3007  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Konsert Globen. Signerad, färglitografi, numrerad 53/100 cm, yttermått inklusive ram: 48x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:40)

1482 3004  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Handkolorerad. Signerad, numrerad 77/28, fiolspelare. Färglitografi, bildmått: 32x26 cm, yttermått inklusive ram: 53x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:33)

1482 3313  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, numrerad 205/210,1976. Färglitografi, bildmått: 29x37, yttermått inklusive ram: 44x50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:49)

1482 3073  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 157/360. Färglitografi, bildmått: 41x56 cm, yttermått inklusive ram: 55x70 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:34)

1482 3106  Färglitografi Zuzana Novakova (f. 1945), Tjeckien. Signerad, färglitografi, numrerad 11/15 cm, yttermått inklusive ram: 92x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:16)

1482 3318  Färglitografier 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, numrerad 272-287/360, daterad 86-87. Färglitografi, yttermått inklusive ram: 38x49-49x59

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:44)

1482 3074  Färglitografier 2 st, Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 25x30 36x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:33)

1482 3031  Färglitografier 3 st, Gerald Steffe (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 17/50 cm, yttermått inklusive ram: 57x47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:11)

1482 3191  Fat + Lockurna, bland annat Imari, 6 delar. Diameter: 14-18, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:09)

1482 3299  Fat Gustavsberg, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. 1931. Diameter: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:46)

1482 3190  Fat Imaridekor, 3 delar. Diameter: 22-36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:08)

1482 3337  Fat silver. Längd: 16 cm. Vikt: 155 g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:59)

1482 3130  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustavsberg 1955-1969, konstgods i svartvitt i massa av stengodstyp, 20x20 cm

1482 3279  Fåtölj + fotpall, Br Andersson

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:59)

1482 3328  Fåtölj Chippendalestil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:54)

1482 9332  Fåtölj Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. "Lilla Adam", Paradisserien. Längd: . Djup: cm, höjd: cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:11)

1482 3207  Fåtölj Nyrokoko

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:56)

1482 3088  Fåtöljer ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:18)

1482 3358  Flaskskepp + modellskepp + färglitografi John Sjöstrand. Längd: 18 - 24

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 21:00)

1482 3201  Förvaringsmöbel Chippendalestil. Längd: 94, djup: 45 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:16)

1482 9269  Fotografi Per Åke Persson (f. 1950), Sverige. New York. Yttermått inklusive ram: 78x53 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:57)

1482 3237  Fotografier 2 st, Gene Kelly, "That´s Dancing", "Singin in the rain", yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:05)

1482 3164  Fruktservis 12 delar, Bo Fajans Gefle. Diameter: 19 - 32

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:25)

1482 3305  Glas 11 st, Älghult. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:34)

1482 3227  Glas 2 st, Etsad dekor, 1897. Höjd: 14,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:53)

1482 3355  Glasserviscelar 27 delar, etsad dekor. Höjd: 8 - 14

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:32)

1482 3336  Glasservisdelar 12 + 12. Höjd: 7 - 11

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:04)

1482 3156  Glasservisdelar 18 delar. Höjd: 14-18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:17)

1482 3223  Glasservisdelar ca 30 delar. Höjd: 7. 5-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:23)

1482 3327  Glasservisdelar Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. 14 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:06)

1482 3178  Golvlampa 3-armad. Höjd: ca 150

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:50)

1482 3087  Golvlampa Nya ÖIA, mässing. Höjd: 137

1482 3273  Golvlampa Örsjö. Höjd: 154

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:19)

1482 8354  Golvur England, mahogny. Höjd: 215

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:00)

1482 3128  Hallbord mahogny. Bredd: 59, djup: 26 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:17)

1482 3125  Hängskåp Bemålat. Bredd: 70, djup: 29 cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:50)

1482 3272  Herrbetjänt höjd: 105 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:47)

1482 3281  Herrbetjänt höjd: 106 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:37)

1482 3029  Herrbetjänt höjd: 107 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:15)

1482 3005  Kaffeservis 21 delar, "Otso", Raija Uosikkinen (1923-2004), Finland. Arabia

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:15)

1482 3315  Kaffeservisdelar 14 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:30)

1482 3022  Kalenderdosa G Hedeström, mässing. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:23)

1482 3282  Kandelaber mässing. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:14)

1482 3306  Kanna + Ljusstakar, 5 delar, Gustavsberg, Blå Blom. Höjd: 10-17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:55)

1482 3146  Karmstol Karl Johan

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:36)

1482 9309  Karmstolar + stolar, 2 + 4 st, Chippendalestil

1482 3116  Karmstolar Ett par, barockstil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:22)

1482 9376  Karmstolar Ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:09)

1482 3167  Karmstolar ett par, Rokokostil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:40)

1482 3150  Karta Wästerås Hövdingadöme, 60x62 cm, yttermått inklusive ram: 74x78 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:29)

1482 3179  Köksporslin 3 delar, bla. Rörstrand. Längd: 19 - 34

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:49)

1482 3236  Konstglas 2 delar, bland annat Alvar Aalto. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:21)

1482 3157  Kristallskål På fot + skål, kristall. Höjd: 8-21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:59)

1482 3198  Kryddhyllor 2 st. Bredd: 58-100

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:25)

1482 3275  Lampbord ett par. Bredd: 36. Djup: 47 cm. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:22)

1482 3163  Linnedukar + servetter, 8 + 11 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:42)

1482 3049  Litografier 2 st, Fåglar, yttermått inklusive ram: 44x36 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:47)

1482 8533  Ljuskrona Empirestil. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:59)

1482 9240  Ljuskrona Oscariansk. Diameter: 60, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:43)

1482 3340  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:05)

1482 3331  Ljusstakar 4 + 3, mässing. Höjd: 2,5 - 4

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:18)

1482 3053  Ljusstakar 5 st. Höjd: 12-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:31)

1482 3193  Ljusstakar Ett par, Kosta. Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:58)

1482 9237  Ljusstakar Ett par, porslin / brons. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:41)

1482 3290  Ljusstake Rörstrand, God Jul. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:31)

1482 3137  Lockurna Paradisverkstan, Öland. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:20)

1482 3291  Lockurna Porslin. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:44)

1482 9172  Månbord Bemålat, diameter: 112, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:55)

1482 3335  Marmeladburk Picknick, Rörstrand + tekanna, Höganäs. Höjd: 13 - 15

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:11)

1482 3140  Matbord Björk. Bredd: 140, djup: 90 cm, höjd: 74 + 1 iläggx45 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:56)

1482 3143  Matsalsgrupp gustaviansk stil, bord + 6 stolar. 73 cm + 1 ilägg

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:41)

1482 3181  Matsalsgrupp mahogny, 7 delar. Diameter: 110, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:07)

1482 3160  Matsalsskåp Gustaviansk stil. Bredd: 114, djup: 44 cm, höjd: 175 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:15)

1482 3216  Matta Galleri, 92x280 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:54)

1482 3025  Matta Kina, 184x250

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:55)

1482 3048  Matta orientalisk, 104x106 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:22)

1482 3096  Matta orientalisk, 135x215 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:20)

1482 3232  Matta orientalisk, 138x222 cm

1482 3093  Matta orientalisk, 160x205 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:34)

1482 3259  Matta orientalisk, 165x246 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:16)

1482 3026  Matta Orientalisk, 190x272

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:20)

1482 3234  Matta orientalisk, 206x304 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:21)

1482 3095  Matta orientalisk, Mirtyp, 215x320 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:46)

1482 3162  Matta Rosenkelim, 200x300ca.

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:46)

1482 3006  Modelljärnväg Märklin, Räls, tåg, bildmått

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:23)

1482 3319  Modellskepp Mariefred. Längd: 85 cm

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:25)

1482 3339  Nattljusstake Sterlingsilver. Höjd: 8 cm. Vikt: 225 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:36)

1482 3238  Nattygsbord mahogny, NK. Bredd: 52, djup: 40 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:47)

1482 3322  Nattygsbord Teak. Bredd: 45, djup: 32 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:01)

1482 3001  Oljemålning Alberto Varga, USA. Signerad, daterad 2020, oramad. Olja på duk, 100x100 cm

1482 3100  Oljemålning Annica Petterson (f. 1965), Sverige. "På havets våg". Signerad. Olja på duk, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 57x48 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:10)

1482 9068  Oljemålning Carsten Engström (1941-2004), Sverige. Triptyk, "Uppåt Väggarna". Signerad, daterad 1990 cm, yttermått inklusive ram: 35x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:11)

1482 3148  Oljemålning Charles Roka (1912-1999), Ungern. Barn. Signerad. Olja på duk, 81x63 cm, yttermått inklusive ram: 97x81 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:57)

1482 3051  Oljemålning Ernst Nilsson (1892-1937), Sverige. "Efter regnskuren" motiv från Kungsängen (Uppsala). Signerad. Olja på duk, 64x78 cm, yttermått inklusive ram: 70x85 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:51)

1482 3068  Oljemålning Helge Marchall. Signerad, daterad 1989. Olja på duk, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 67x57 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:27)

1482 3256  Oljemålning Inge Blomqvist (1923-2010), Sverige. Stilleben med frukter och blomster. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram. 103x93 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:21)

1482 3257  Oljemålning Inge Blomqvist (1923-2010), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram. 63x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:16)

1482 3065  Oljemålning Johan Heijer (1876-1961), Sverige. Signerad, kvinna. Olja på duk, 54x44 cm, yttermått inklusive ram: 65x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:32)

1482 3067  Oljemålning K Carlsson, Signerad, Skärgård. Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 47x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:29)

1482 9170  Oljemålning Kurt Carendi (1905-1971), Sverige. Barnkalas. Signerad. Olja på duk, 47x67 cm, yttermått inklusive ram: 62x82 cm

1482 9104  Oljemålning Kustmotiv. Signerad, kust. Olja på pannå, 15x31 cm, yttermått inklusive ram: 30x47 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:29)

1482 3220  Oljemålning Lennart Wilkmar (1923-2007), Sverige. "målarbordet", monogramsignerad, 1990. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x75 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:56)

1482 9168  Oljemålning Madonna, kopia efter J G Sparfvenfeldt. Ej signerad. Olja på duk, 73x58 cm, yttermått inklusive ram: 84x70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:44)

1482 3219  Oljemålning Oidentifierad konstnär, fäbodar i skymning. Signerad. Olja på pannå, 28x34 cm, yttermått inklusive ram: 33x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:39)

1482 3345  Oljemålning Oidentifierad konstnär, hus vid vattendrag. Signerad. Olja på duk, 60x49 cm, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:43)

1482 9249  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Landskap med stuga, ej signerad. Olja på pannå, 29x39 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:01)

1482 8311  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad 1841, Vintermotiv. Olja på duk, 23x32 cm, yttermått inklusive ram: 29x38 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:20)

1482 3321  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Domherre. Olja på duk, 42x28 cm, yttermått inklusive ram: 55x41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:44)

1482 3062  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Vonter, Roxen. Olja på duk, 45x70 cm, yttermått inklusive ram: 59x85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:25)

1482 9241  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Vintermotiv, omkring 1900, ej signerad. Olja på duk, 35x52 cm, yttermått inklusive ram: 53x72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:45)

1482 9358  Oljemålning Olle Lindgren (1930-2018), Sverige. "parkbild", Monogramsignerad. Olja på duk, 36x37 cm, yttermått inklusive ram: 40x41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:05)

1482 3250  Oljemålning Per Ola Andersson (f. 1961), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 70x50 cm, yttermått inklusive ram: 74x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:01)

1482 3192  Oljemålning Richard Friis. Signerad, hamnmotiv. Olja på duk, 48x66 cm, yttermått inklusive ram: 64x83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:09)

1482 3346  Oljemålning signerad Bamberg, landskap med väderkvarn. Olja på pannå, 33x47 cm, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:38)

1482 3347  Oljemålning signerad, fruktstilleben. Olja på duk, 59x74 cm, yttermått inklusive ram: 74x90 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:35)

1482 3221  Oljemålning Svante Kede (1877-1955), Sverige. Torne träsk. Signerad. Olja på duk, 55x66 cm, yttermått inklusive ram: 68x82 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:38)

1482 7298  Oljemålning Waldemar Sjölander (1906-1988), Sverige. Blomsterstilleben. Monogramsignatur, daterad -42. Olja på pannå, 46x39 cm, yttermått inklusive ram: 65x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:26)

1482 3072  Oljemålningar 2 st, Kai Morten-Glud (1912-1992), Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 29x27 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:30)

1482 9084  Oljemålningar 2 st, Nicolae Ambrozie (1931), blomsterstilleben. Signerade, pannå, 28x16 cm, yttermått inklusive ram: 38x26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:04)

1482 3082  Oljemålningar 3 st, Kai Morten-Glud (1912-1992). Signerade, yttermått inklusive ram: ca 25x25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:59)

1482 3197  Ordnar 5 delar, + ett ordensband, Ordensällskapet Ljusets bröder. Diameter: 4 - 7

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:40)

1482 3267  Orientmatta Kayseri, 63x190 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:43)

1482 3233  Orientmattor 2 st, Pakistan, 80x130,66x99 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:52)

1482 3108  Pall bemålad. Höjd: 46 cm

1482 3205  Pallar 2 st. Höjd: 48 ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:44)

1482 3107  Papperskorg Trä, England. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:02)

1482 3325  Paraplyställ Porslin. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:05)

1482 3204  Paraplyställ Porslin. Höjd: 65 cm

1482 3043  Parti käppar 22 st, bland annat med plunta & stickvapen

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:58)

1482 3126  Parti leksaker

1482 3248  Pelarbord med klaffar. USA, Bredd: 52 + 2x30. Djup: 83 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:18)

1482 3055  Picknickkorg + 2 korgar. Längd: 41-50 cm, djup: 34-41 cm, höjd: 26-40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:04)

1482 3134  Piedestal med stenskiva. Diameter: 28, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:15)

1482 3262  Porslin 6 delar, Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark. Längd: 8,5-18 cm, djup: 6-18 cm, höjd: 4-24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:20)

1482 3124  Redskap 3 delar, järn. Längd: 20-64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:20)

1482 3294  Rökbord mässing. Diameter: 70. Höjd: 40

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:24)

1482 3145  Salongsbord intarsia. Diameter: 53, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:00)

1482 9301  Salongsbord omkring 1900, mässingsdekor, Schackbräde i intarsia. Diameter: 59, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:45)

1482 3011  Satsbord 3 delar, Teak. Bredd: 42-53, höjd: 49x52 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:21)

1482 3119  Satsbord mahogny, 3 delar. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:10)

1482 3175  Servisdelar 3 delar, Berså, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 1 - 15

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:46)

1482 3152  Servisdelar Rörstrand, Provence, 23 del

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:23)

1482 3153  Servisdelar Sigvard Bernadotte (1907-2002), Sverige. 18 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:27)

1482 9274  Shonaskulptur E Katenhe, Shonaskulptur, Zimbabwe, sten. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 24 augusti 2022 03:24)

1482 3329  Sifoner 2 st. Höjd: 32 - 35

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:27)

1482 3161  Sigill 3 st, st stämplade, 1800-tal. Längd: 1,5-2 cm, djup: 1-1,5 cm, höjd: 2-2,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:26)

1482 3338  Silver 7 delar. Längd: 4,5-13,5 cm, djup: 4,5-11 cm, höjd: 1-7 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:30)

1482 3196  Sittgrupp 3 delar, soffa + fåtölj + bord, rotting, Brafab. Längd: 70-119 cm. Djup: 57-68 cm, höjd: 56-76 cm

1482 3189  Skäkteträ 1820 + klappträ 1948, Allmoge. Längd: 36x50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:21)

1482 3077  Skål Efter H Brag. Brons. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:58)

1482 3008  Skål Erik Höglund (1932-1998), Sverige. "Chribska", -92, diameter: 20, höjd: 15 cm

1482 3136  Skål Kosta, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Diameter: 17, höjd: 11 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:10)

1482 3180  Skål kristall. Diameter: 27, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:28)

1482 3264  Skål med lock + vas+ skål på fot, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Höjd: 9,5-20,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:22)

1482 9013  Skål Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Fauna", Nuutajärvi, diameter: 19-18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:06)

1482 3249  Skålar 3 st, Marimekko. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:42)

1482 3009  Skålar Ett par, glas, Löv. Längd: 17 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:17)

1482 9205  Skålfat Meissen, Rosor, II-sortering. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:04)

1482 3212  Skåp Ek. Bredd: 102, djup: 55 cm, höjd: 174 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:26)

1482 3342  Skedar 18 delar, silver. Längd: 10 - 22 cm. Vikt: 270 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:32)

1482 3129  Skedar 6 st, 1700-/1800-tal, silver. Längd: 12-24 cm, Vikt: ca 200 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:46)

1482 3252  Skedar Kina, 29 st. Längd: ca 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:58)

1482 3076  Skohorn Manolo Blahnik, Habitat. Vitmetall, nutida. Längd: 27 cm. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:24)

1482 3202  Skrin Reliefdekor. Längd: 54, djup: 15 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:49)

1482 3111  Skrivbord 1890-tal. Bredd: 95, djup: 56 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:52)

1482 3158  Skrivbord Teak, 1950-tal. Bredd: 100, djup: 50 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:12)

1482 3138  Skrivbord teak, 1960-tal. Bredd: 151, djup: 53 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:59)

1482 3323  Skulptur Fontän. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:21)

1482 3052  Skulptur Keramik, Malene Möller-Hansen, 2-delad. Höjd: 22 cm

1482 9005  Skulptur kvinna vid brunn, keramik. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:28)

1482 3266  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Pelle ur Larsons ungar, Gustavsberg 1964-1980, höjd: 21 cm, delvis glaserad och målad brun stengodslera

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:57)

1482 9176  Skulptur Martin Stenström (1912-2000), Sverige. Samearbete, trä. Längd: 20 cm. Höjd: 17 cm

1482 3086  Skulptur Metall/Pärlemo. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:24)

1482 3015  Skulptur Motorcykel, "Hinz & Kunst", metall. Längd: 24, höjd: 18 cm

1482 3078  Skulptur Signerad, Verrier, brons. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:24)

1482 3131  Skulptur Trä, Timmersläp. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:40)

1482 3016  Skulpturer 2 st, brons, Man med gevär & Örn, på träsockel. Höjd: 9-17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:25)

1482 3312  Skulpturer 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:48)

1482 3024  Skulpturer 2 st, Wive Larsson (1925-2007), Sverige. Modellstudie, Terrakotta, Signerade 1959 & 1961,12-upplaga. Längd: 17-29. Höjd: 15-26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:50)

1482 7017  Skulpturer 3 st, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Silverpläterad zink, Giraff, Fågel & Flodhäst, "Dank Designs Japan". Höjd: 3-10,5. Vikt: 635 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:04)

1482 3014  Skulpturer 4 st, konstmassa. Höjd: 11-24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:04)

1482 3172  Slagbord bemålat. Bredd: 63+ 2x64. Djup: 90 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 21:03)

1482 3211  Slagbord Furu/Bemålad. Bredd: 21+ 2x64, djup: 112 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:56)

1482 9024  Snapsglas 5 st + 2 st jungfrur med litet snapsglas som propp. Höjd: ca 15. 5 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:03)

1482 3170  Soffa + 1 par fåtöljer, Nyrokokostil. Bredd: 73-136 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:53)

1482 3298  Soffa Gustaviansk stil. Längd: 148

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:32)

1482 9213  Soffbord ek, 1970-tal. Bredd: 140, djup: 80 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:12)

1482 3258  Soffbord Teak. Bredd: 125, djup: 63 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:35)

1482 3169  Soffbord Teak. Bredd: 147, djup: 60 cm, höjd: 59 cm

1482 3056  Soffbord Valnöt. Diameter: 75. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:46)

1482 3050  Spegel 69x34 cm

1482 3283  Spegel Gustaviansk stil, 120x51 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:35)

1482 9181  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 90x36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:16)

1482 3174  Spegel med ljusarmar, blyinfattat glas, 150x83 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:29)

1482 9016  Spegel oval, röd dekor, 64x83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:04)

1482 3289  Spegellampetter ett par, "Regnaholm", IKEAs 1700-talsserie, 1990-tal. Förgylld, avlång med uppsvängt genombrutet krön. Svängd ljusarm av mässing. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:46)

1482 3349  Spegellampetter Ett par, 44x16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:11)

1482 3122  Stege höjd: 115 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:53)

1482 3104  Stekfat 2 st. Stoneware, England. Längd: 39 - 46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:39)

1482 3278  Stol Ek, omkring sekelskiftet 1900

1482 3090  Stolar 4 st, Hallunda, ur IKEAs 1700-talsserie, gustaviansk stil, sent 1900-tal. Genombruten rygg med balusterbricka, skuren dekor av fleuroner, lös stoppad sits, kopplad benställning, brännstämplad

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:24)

1482 3019  Stolar 6 st, Karl Johan, mahogny

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:39)

1482 9371  Stolar 6 st, Karl Johanstil, Björk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:11)

1482 9054  Stumpastake Jonas Torstensson, Art & design, metall, 30x30 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:07)

1482 3225  Svärd 4 st, två par. Längd: ca. 100 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:31)

1482 9133  Svärd längd: 102 cm, "Carlos III"

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:00)

1482 3206  Sybord lyrformad fot. Bredd: 60. Djup: 41 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:32)

1482 3171  Syltkrukor 3 st. Rörstrand och Gustafsberg. Höjd: 13 - 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:40)

1482 3173  Syltkrukor 4 st. Höganäs. Höjd: 10 - 23

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:05)

1482 3110  Taburett Rokokostil. Längd: 67 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:14)

1482 3154  Takarmatur + 1 par bordslampor. Längd: 24-60 cm, djup: 24-60 cm, höjd: 30-55 cm

1482 3243  Takarmatur Ateljé Lyktan. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:31)

1482 3260  Takarmatur PH5. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:44)

1482 9090  Tallrikar 2 st, Kina, 1700-tal, diameter: 23-24 cm

1482 3245  Tavla Japan, yttermått inklusive ram: 84x50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:15)

1482 3017  Teaterkikare pärlemo. Längd: 11-20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:47)

1482 3293  Tidningsställ Plexiglas. Längd: 41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:39)

1482 3200  Tidningsställ Smide. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:03)

1482 3203  Trädgårdsstolar 4 st, fällbara

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:09)

1482 3199  Trädgårdsstolar 4 st, Jutlandia

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:58)

1482 3297  Trågsoffa Gustaviansk stil, 1800-tal. Längd: 175

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:56)

1482 3244  Träsnitt Japan. Bildmått: 31x21 cm, yttermått inklusive ram: 54x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:47)

1482 3222  Väggarmaturer 3 st, Furu. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:13)

1482 3352  Väggbonad Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 85x120 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:38)

1482 9017  Vägglystrar ett par, prismor. Höjd: ca 34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:04)

1482 3255  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 68 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:38)

1482 3033  Väggur rokokostil, Lackarbete / mässing, 53x25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:11)

1482 3300  Väggvitrin med skjutdörrar. Längd: 60, djup: 16 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:50)

1482 3214  Vas + skålar, 3 delar, Nuutajärvi / Kosta Boda. Höjd: 13 - 16

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:31)

1482 3261  Vas Gallékopia. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:27)

1482 3168  Vas Rörstrand, Daldansen. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:50)

1482 3080  Vas Tidigt 1900-tal, Tjeckoslovakien, tenn. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:41)

1482 3251  Vaser 2 st + lockurna, Kina. Höjd: 7,5-26 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:13)

1482 3265  Vaser 2 st, Aalto/Flygsfors. Höjd: 12-18 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:59)

1482 3268  Vaser 2 st, Iittala. Höjd: 5,5-16,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:34)

1482 9091  Vaser 2 st, Kina, nutida. Höjd: 10-16 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:26)

1482 3235  Vaser 2 st, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 21-28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:06)

1482 9092  Vaser 2 st, Rörstrand, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 23-27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:27)

1482 3165  Vaser 2 st. Tobo, Erik och Ingrid Triller. Höjd: 11 - 15

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:48)

1482 9224  Vitrinskåp Chippendalestil. Bredd: 103. Djup: 45 cm, höjd: 173 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:26)

1482 3177  Vitrinskåp Ek. Bredd: 85. Djup: 40 cm. Höjd: 116 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:07)

1482 3149  Vitrinskåp Gustaviansk stil. Bredd: 114, djup: 42 cm, höjd: 148 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:35)

1482 3186  Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 59, djup: 33 cm, höjd: 147 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:29)

1482 3159  Vitrinskåp Louis XV-stil. Bredd: 60, djup: 35 cm, höjd: 146 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:09)

1482 3155  Whiskyglas 6 st, Tapio Wirkkala (1915-1985), Finland. "Gaissa", Iittala. Höjd: 7 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:28)

1482 3194  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg. II-sortering. Vitglaserat stengods. Diameter: 15-49 cm. Höjd: 14,5-19,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 20:53)

1482 3044  Ytterfoder 2 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg. II-sortering. Vitglaserat stengods. Diameter: 21-26 cm. Höjd: 13-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 19:12)

1482 3324  Ytterfoder ett par, Porslin. Diameter: 26, höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 15 augusti 2022 18:25)