Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 28 april 2014 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

891 7015  Akvarell Ardy Strüwer (f. 1939), Sign Paris 1977 'Flying Eyelands', 80x56

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:54)

891 7033  Akvarell Grigor Auer (1882-1967), motiv från Terijoki, signerad. 1918, 43x60

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 20:17)

891 7023  Bestickuppsättning 60 del. silver, Rosenholm, 2070g

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:37)

891 5472  Blandteknik Jean Speth, Begravningståg, signerad Hamburg 1899, 100x155 Målningen kan belysas bakifrån så att fackklorna se lysande ut

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:24)

891 7031  Blandteknik Jenny Nyström (1854-1946), sovand barn, monogramsignerad, motivet: 23x15

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:22)

891 7014  Carborundumetsning James Coignard (1925-2008), 73/75, bladets mått: 65x50

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:17)

891 7012  Färglitografi  Roberto Matta (1911-2002), 19/25, Jazzband II, 1976, motivet: 67x71

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 20:38)

891 7013  Färglitografi  Roberto Matta (1911-2002), 89/100, Grand Cirkus, 1975, bladets mått: 66x50

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 20:45)

891 7036  Färglitografier 4 st, Roland Svensson (1910-2003), 1987, 350 upplaga, bladets mått: 30x40

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:28)

891 7017  Oljemålning 1600-tal, Den heliga familjen, (uppfodrad), 66x120

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 20:43)

891 7038  Oljemålning Axel Wallert (1890-1962), "Bocca di Magra", signerad. -27, 35x45

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 19:03)

891 7027  Oljemålning Caroline af Ugglas (f. 1972), Hatt man, 120 x 60

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:15)

891 7030  Oljemålning Elis Ryberg (1919-1985), "Gränden i Dragör". Signerad. Daterad 1974. Olja på duk, 55x46 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:19)

891 7037  Oljemålning Erik Tryggelin (1878-1962), Vadstena, signerad. 1951, 20x31

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 19:08)

891 7021  Oljemålning Gunnar Torhamn (1894-1965), Signerad, 1920, Stadsmotiv med figurer, Duk, 72x115

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 20:36)

891 6171  Oljemålning Renato Natali, Kustmotiv med segelbåtar, signerad. , 29x40

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 20:15)

891 7035  Oljemålning Titus Wikström (1887-1979), Bore lll, signerad. 1954, 50x90

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 20:21)

891 7032  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), porträtt, signerad, på pannå, 27x22

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 20:10)

891 7007  Oljemålningar 2 st, 1800-tal, 30x45

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:08)

891 7010  Skulptur Bodhisattva, brons och cloisonné, Asien, antik, höjd: 42 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:23)

891 7008  Skulptur Brons, Liss Eriksson (1919-2000), Signerad Paris 1950, 3/8, höjd: 56

S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 19:18)

891 7018  Skulptur Gustavsberg Parian, 'De tu', Design Stig Lindberg, höjd: 18

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:35)

891 7003  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Emma ur serien ABC-flickor, Gustavsberg 1958-1973. Glaserad stengodslera med cromotryckt dekor. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 20:12)

891 7006  Soffa Gustaviansk, Kompletterad, längd, 188

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:07)

891 7039  Spegel+konsolbord senempire, höjd: 174+ 83

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 20:24)

891 7028  Stolar 4 st, 'Munkegaard' Fritz Hansen, Modell 3105

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:48)

891 7005  Stolar 4 st, Gustavianska

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 28 april 2014 18:06)