Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 16 augusti 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1411 4288  Äggkoppar & skålar Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. 5+ 2 st. Höjd: 4-9cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:03)

1411 4351  Akryl Oidentifierad konstnär, komposition, duk, 52x61, yttermått inklusive ram: 57x65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:55)

1411 4340  Akvarell A N Roussoff, Venedig. Signerad, akvarell. Bildmått: 27x40, yttermått inklusive ram: 41x54 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:52)

1411 4173  Akvarell Åke Arenhill (f. 1920), Sverige. Signerad, akvarell. Bladets mått: 45x31, yttermått inklusive ram: 65x47 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:50)

1411 4007  Akvarell Eduard Hildebrandt (1818-1868), Tyskland. Signerad. Akvarell, 51x36cm, yttermått inklusive ram: 60x44cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:21)

1411 4167  Akvarell Mats Aronowitsch, vinter. Signerad. Akvarell, 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 47x58 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:18)

1411 4211  Akvarell Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. En häst. Signerad, akvarell, 29x39, yttermått inklusive ram: 36x46 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:52)

1411 4169  Akvarell Willy Ytter (1934-2008), Sverige. De redo i par. Signerad, akvarell, bladets mått: 28x38, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:19)

1411 4025  Anatomiskt hjärta höjd: 34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:11)

1411 4389  Appliquer Ett par, mässing, jugendstil. Längd: 23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:13)

1411 4140  Armband 18k guld, X-länk, med berlock, gravyr. Längd: 20cm, vikt: 18,8g.

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:18)

1411 4138  Armband 18k guld. Längd: 19cm, vikt: 22,6g.

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:31)

1411 4203  Armband pärlor och stenar. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:17)

1411 4198  Armband silver, Nils Erik From, Danmark + brosch, silver, Nils Erik From, Danmark. Längd: 4,5-20 cm. Vikt: 20 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:53)

1411 4248  Armbandsur 18k guld, Tissot, Seastar Seven, manuell. Diameter: 36mm, bruttovikt: 58,7g.

S�ldes f�r 11.500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:17)

1411 4249  Armbandsur 18k guld, Tissot, Seastar, gravyr. Diameter: 33mm, läderband, bruttovikt: 29,7g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:10)

1411 4427  Askkopp mässing, riddarrustningshjälm. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:24)

1411 4373  Askkoppsbetjänt trä. Höjd: 92 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:02)

1411 4110  Bänk med förvaring. Längd: 85, djup: 37 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:27)

1411 4386  Barnstol och pall höjd: 34-45cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:34)

1411 4337  Bestickuppsättning 45 delar, Nysilver. Längd: 15-20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:18)

1411 4294  Blandteknik monogramsignerad, interiör, yttermått inklusive ram: 38x30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:48)

1411 4008  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad på passepartout. Bildmått: 30x41cm, yttermått inklusive ram: 57x64cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:23)

1411 4438  Blomsterbord Furu. Bredd: 70 cm. Djup: 46 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:18)

1411 4182  Bokhylla 3-hyllplan, Bemålat. Bredd: 58 cm. Djup: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:16)

1411 4130  Bokhyllor Ett par, teak. Bredd: 130 cm. Djup: 41 cm. Höjd: 178 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:04)

1411 4258  Bokskåp 1920-tal. Bredd: 140. Djup: 42 cm. Höjd: 185 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:41)

1411 3009  Bordslampa Fot i mässing, skärm i grönt glas. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:08)

1411 4273  Bordslampa mässing. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:17)

1411 4274  Bordslampfot brons, Empirestil. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:58)

1411 4425  Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:57)

1411 4366  Bordslampor 3 st, Kina. Höjd: 28-50cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:55)

1411 4423  Bordsur Kundo, mässing och glas. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:28)

1411 4284  Bordsur Segelbåt, Junghans, mässing. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:27)

1411 4200  Brosch / hänge granater. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:09)

1411 4232  Burkar med lock, 2 st. Kina. Höjd: 13, nagg

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:23)

1411 4105  Byrå bemålad. Bredd: 66, djup: 35 cm, höjd: 116 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:52)

1411 4385  Byrå Bemålat, sex lådor. Bredd: 57 cm. Djup: 40 cm, höjd: 147 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:38)

1411 4436  Byrå Furu. Bredd: 82 cm. Djup: 44 cm, höjd: 84 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:12)

1411 4079  Byrå furu. Bredd: 84 cm. Djup: 44 cm, höjd: 115 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:35)

1411 4430  Byrå mahogny. Bredd: 94 cm. Djup: 44 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:26)

1411 4281  Byrå Med stenskiva. Bredd: 63 cm. Djup: 34 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:18)

1411 4434  Byrå Valnöt, sent 1800-tal. Bredd: 104 cm. Djup: 59 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:53)

1411 4104  Byråar 2 st. Höjd: 62-87 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:58)

1411 4129  Champagneglas 10 st. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:18)

1411 4191  Champagnekylare metall. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:03)

1411 4028  Cigarettetui silver, bruttovikt: 89g. Längd: 7,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:12)

1411 4297  Coupeglas 12 st. Höjd: 12 cm

1411 4139  Damskrivbord Rokokostil, intarsia. Bredd: 95, djup: 60 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:28)

1411 4247  Damur 18k guld, Certina med diamanter 2xca0,01ct, bruttovikt: 25,5g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:45)

1411 4046  Diorama fisk. Längd: 71 cm. Djup: 13 cm. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:59)

1411 4275  Emmafåtölj

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:43)

1411 9467  Etsning Axel Fridell (1894-1935), Sverige. Signerad. Bildmått: 10x22 cm, yttermått inklusive ram: 26x37 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:15)

1411 4015  Etsning Gösta Gierow (f. 1931), Sverige. Signerad, numrerad 117/320. Bildmått: 30x24cm, yttermått inklusive ram: 53x43cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:59)

1411 4213  Färgetsning Nissan Engel (f. 1931), Israel. EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "Aria". Bildmått: 50x64cm, yttermått inklusive ram: 73x86cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:16)

1411 3167  Färgetsning Shoichi Hasegawa (f. 1929), Japan. Signerad, numrerad 19/30. Bildmått: 49x58cm, yttermått inklusive ram: 75x85cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:29)

1411 3219  Färglitografi Alain Berck-Vitz (f. 1953), Signerad, numrerad 111/115,45x59cm, yttermått inklusive ram: 58x70cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:05)

1411 4207  Färglitografi Alain Renoux. Signerad, numrerad 126/175. Bildmått: 31x61cm, yttermått inklusive ram: 56x83cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:46)

1411 4338  Färglitografi Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Får, son232/25. Bildmått: 21x23, yttermått inklusive ram: 36x49 cm. Signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:02)

1411 4442  Färglitografi Batte Sahlin (f. 1929), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 68/260, daterad. Bildmått: 40x68, yttermått inklusive ram: 58x74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:08)

1411 4349  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 103/250, daterad -96. Bildmått: 30x42, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:01)

1411 4262  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), Sverige. Signerad, numrerad 283/360. Bildmått: 45x56cm, yttermått inklusive ram: 57x79cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:43)

1411 4012  Färglitografi Gunilla Mann (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 84/290. Bildmått: 29x20cm, yttermått inklusive ram: 42x32cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:22)

1411 4260  Färglitografi Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 49/290. Bildmått: 33x52cm, yttermått inklusive ram: 46x67cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:06)

1411 4022  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 147/360, bladets mått: 37x27, yttermått inklusive ram: 56x46 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:29)

1411 4205  Färglitografi Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Signerad, numrerad 19/20, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Bildmått: 52x33cm, yttermått inklusive ram: 73x53cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:34)

1411 4394  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 81/1750,76x57cm, yttermått inklusive ram: 100x78cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:10)

1411 4308  Färglitografi Lennart Nyström (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 164/200. Bildmått: 20x28, yttermått inklusive ram: 30x37 cm

1411 4006  Färglitografi Mats Gustafson (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 50/50. Bildmått: 33x24cm, yttermått inklusive ram: 55x44cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:17)

1411 4172  Färglitografi Nils Erik Johansson (f. 1950), Sverige. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Bildmått: 37x26, yttermått inklusive ram: 57x45 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:27)

1411 4168  Färglitografi Nils Erik Johansson (f. 1950), Sverige. Signerad, numrerad 73/230,59x36, yttermått inklusive ram: 78x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:46)

1411 4020  Färglitografi Oidentifierad konstnär. "Blå Morgon", Signerad, numrerad 104/150. Bladets mått: 60x43 cm, yttermått inklusive ram: 72x55 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:54)

1411 3165  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 4/99, Perspective japonaise. Bildmått: 56x45cm, yttermått inklusive ram: 76x65cm

1411 4088  Färglitografi Per-Olof Olsson (f. 1949), Sverige. "Sommarsymfoni". Signerad, numrerad 238/300. Bildmått: 41x56, yttermått inklusive ram: 60x74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:59)

1411 4357  Färglitografi Peter Åström (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad HC 20/20, daterad NYC 88. Bildmått: 66x58 cm, yttermått inklusive ram: 91x76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:39)

1411 4170  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Ur Fredmans epistlar, trumslagaren signerad. Bildmått: 42x28, yttermått inklusive ram: 51x38 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:27)

1411 4171  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Ur Fredmans Epistlar. Signerad. Bildmått: 42x58, yttermått inklusive ram: 53x69 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:13)

1411 4215  Färglitografi Picasso, tryckt signatur, Henri Deschamps, Lith. 54x45, yttermått inklusive ram: 71x57, skadat glas

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:39)

1411 4292  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 97/200, vinter. Bildmått: 32x20cm, yttermått inklusive ram: 47x33cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:24)

1411 4259  Färglitografi signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), figurer. Bildmått: 43x29, yttermått inklusive ram: 65x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:20)

1411 4293  Färglitografi signerad, numrerad 29/210. Bildmått: 35x51cm, yttermått inklusive ram: 50x63cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:07)

1411 3129  Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. "Fågelliv Strömmen". Signerad, numrerad 296/360. Bildmått: 62x42 cm, yttermått inklusive ram: 89x67 cm

1411 4011  Färglitografier 2 st, David Bracken. Signerade. Bildmått: 34x54cm, bladets mått: 47x63cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:44)

1411 4356  Färglitografier 3 st, Björn Lindroth (1931-1999), Sverige. Signerad, numrerad 226x360 fåglar. Bildmått: 36x51cm, yttermått inklusive ram: 50x65cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:53)

1411 4221  Fat 4 st, Kosta Boda. Längd: 19-33cm.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:38)

1411 4402  Fat 7st, Kina. Diameter: ca 25cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:33)

1411 4237  Fat Mateus, Portugal. Porslin. Diameter: 39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:49)

1411 4387  Fåtölj med fotpall

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:41)

1411 4052  Figuriner 2 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: ca 8-16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:51)

1411 4051  Figuriner 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio), Tuppar och kyckling. Höjd: 8-20 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:59)

1411 3099  Figuriner porslin, 2 st. Goebel. Höjd: 10 - 13

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:35)

1411 4156  Fotokonst Brigitte Bardot. Bildmått: 23x35cm, yttermått inklusive ram: 40x50cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:29)

1411 4435  Garderobsskåp Björk, med spegel, Bredd: 101 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 187 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:50)

1411 4289  Gardiner 2 st, Morris Baker, 226x122 cm

1411 4314  Gardinomtag Ett par, mässing, Empirestil. Längd: 22 cm, djup: 17,5 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:33)

1411 4178  Glasfrukter 5 delar, Kosta, Gunnel Sahlin (f. 1954), Sverige. Längd: 11-23 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:44)

1411 4074  Glasservis 19 delar, Reijmyre Glasbruk, 11 vinglas, 6 st seltersglas + 2 karaffer. Höjd: 8-25 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:02)

1411 3002  Glasservis Johansfors Glasbruk, ca 89 delar. Höjd: 7-14 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:06)

1411 4219  Glöggkanna med muggar 7 delar, koppar. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:20)

1411 4285  Golvlampa teak och mässing. Höjd: 147cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:09)

1411 4078  Golvvas Trä. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:35)

1411 3139  Grafiskt blad efter Joan Miró, ej signerad. Bildmått: 38x28, yttermått inklusive ram: 54x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:37)

1411 4420  Grafiskt blad efter Pablo Picasso, duva, tryckt signatur. Bladets mått: 43x60, yttermått inklusive ram: 46x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:30)

1411 4424  Gruvlyktor Ett par, mässing. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:38)

1411 4318  Gungstol Thonetmodell. Rygg och sits i rottning. Längd: 111 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:33)

1411 4090  Hallmöbel med lådor, trä/ läderhandtag, AteljéGlas och Trä, Hovmantorp. Längd: 116. Djup: 39 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:41)

1411 4027  Halsband + armband+ brosch, silver, Vikt: ca 20 g, Längd: 70 cm. Diameter: 4 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:15)

1411 4038  Hänkelvas Kosta Boda, konstglas. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:03)

1411 4045  Herrbetjänt trä, med förvaringshylla. Höjd: 110 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:36)

1411 4192  Hink Rostfri. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:11)

1411 4064  Hög hatt i fodral

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:30)

1411 3104  Hörnskåp Furu, 1873. Bredd: 129 cm. Djup: 85 cm, höjd: 218 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:53)

1411 4299  Kaffekoppar 6 + 7 st. Troligen Ryssland. Höjd: 5 - 7

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:13)

1411 4240  Kaffekoppar 8 delar, Rörstrand, modell: diamant, med en mjölkkanna, Frankrike

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:50)

1411 4143  Kaffeservis 28 delar, Blå Blom Gustavsberg

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:44)

1411 4148  Kaffeservis 3 delar, nysilver. Höjd: 14-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:13)

1411 4239  Kaffeservisdelar ca 12 delar, Rosenthal, Maria.

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:26)

1411 4039  Kaffeskedar 6 st, Sterlingsilver, Danmark. Emalj, i etui. Bruttovikt: 45g. Längd: 6 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:41)

1411 4368  Kanna + skål på fot, kristall. Höjd: ca. 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:01)

1411 3029  Karmstolar ett par, Nyrokoko

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:20)

1411 4287  Karotter 2 st, + 2 st, Verdura, Rörstrand. Längd: 27cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:48)

1411 4225  Karraffer + vas, glas, 3 delar. Höjd: 16-21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:47)

1411 3006  Kartellur mässing. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:29)

1411 4142  Kedja 18k guld, Venezia. Längd: 44cm, vikt: 3,7g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:41)

1411 4155  Kolonljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 22cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:36)

1411 4180  Konstglas 3 delar, Kosta, bland annat: Göran Wärff (f. 1933), Sverige. Längd: 39 + . Höjd: 22 - 30

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:54)

1411 4209  Kopparstick 2 st, Meridies, yttermått inklusive ram: 52x66cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:45)

1411 4253  Kopparstick Insigne Comitatus Lapponia. Bildmått: 24x15cm, yttermått inklusive ram: 37x27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:35)

1411 4152  Kuriosa 3 delar, bla. Sigill och brevpress, Stig Blomberg (1901-1970), Sverige. Höjd: 7 -10

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:48)

1411 4201  Lampbord Med låda. Bredd: 51 cm. Djup: 61 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:28)

1411 4009  Läsbord Höj/sänkbart. Bredd: 70 cm. Djup: 70 cm, höjd: 104 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:36)

1411 4269  Läsljusstake Sengustaviansk, marmor /brons, plåtskärm. El indragen, Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:53)

1411 4301  Linneskåp 1930-tal, intarsia. Bredd: 88, djup: 43 cm, höjd: 120 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:09)

1411 4408  Linneskåp Längd: 112 cm. Djup: 40 cm, höjd: 151 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:02)

1411 4031  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:57)

1411 4174  Ljuskrona med prismor. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:54)

1411 4065  Ljuskrona prismor. Höjd: 35 cm

1411 9401  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:39)

1411 4126  Ljusstakar Ett par, mässing, Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad-Metall. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:55)

1411 4136  Ljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:33)

1411 4331  Ljusstakar Ett par, silver, 830, bruttovikt: 660g. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:17)

1411 4401  Lockurna Kina. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:50)

1411 4404  Lockurnor 5 delar, + vaser och tekanna. Höjd: 14-27cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:57)

1411 4396  Lockurnor 5 delar, Kina. Höjd: 12-20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:44)

1411 4403  Lockurnor 5 st, Kina. Höjd: 12-17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:01)

1411 4397  Lockurnor 6 delar, Kina. Höjd: 13-18cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:57)

1411 4405  Lockurnor & tekanna 6 delar, Kina. Höjd: 9-17cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:45)

1411 4415  Malmgrytor 2 st. Tripoder. Höjd: 17 - 22

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:18)

1411 4150  Mässing 4 delar, ljusstakar, Skultuna. Höjd: 3-6 + kapsylöppnare, mässing, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:33)

1411 4256  Mat/teservisdelar 35 delar, Upsala Ekeby, Gefle, Vinranka

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:18)

1411 3292  Matbord + 8 st stolar, Bemz, ek. Stolarna med överdrag, Bredd: 188 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 76 cm. Bredd: 58 cm. 1 iläggsskiva

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:31)

1411 4432  Matbord Alm. Bredd: 120 cm. Djup: 73 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:13)

1411 4217  Matbord Längd: 180 cm. Djup: 121 cm. Höjd: 76 cm, 2st iläggsskivor, 2x30cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:07)

1411 4311  Matsalsgrupp 5 delar, Gustaviansk stil. Längd: 130 cm. Djup: 93 cm. Höjd: 74 cm. 2st iläggsskivor, 2x48cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:44)

1411 4122  Matservis 19 delar, Sudbury, Royal Doulton, England

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:37)

1411 4037  Matservis 24 delar, Ostindia, Rörstrand. Blå dekor på ljusblå botten. Servisen formgiven 1932, 12 st koppar med fat + 12 st assietter

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:28)

1411 4141  Matservis 42 delar, Bavaria, Eschenbach

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:41)

1411 4094  Matservis 58 delar, Bavaria

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:04)

1411 4002  Matta Indien, 140x250 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:41)

1411 4149  Matta orientalisk, Bakhtiari, antik, 148x198cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:40)

1411 4032  Matta orientalisk, ca 207x148 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:54)

1411 4033  Matta orientalisk, ca 238x167 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:25)

1411 4107  Matta röllakan, fläckar, 188x270 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:15)

1411 4082  Miniatyrer 14 delar, koppar. Längd: 5-14 cm, djup: 3-10 cm, höjd: 4,5-9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:37)

1411 4147  Miniatyrvaser 2 st. Keramik. Signerade W. Höjd: 5 - 6

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:38)

1411 4099  Mockaservis 16 delar, Hutschenreuther

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:53)

1411 4102  Mockaservis 9 del + 5 delar, likörservis, glas

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:14)

1411 4060  Modelltåg 5 st originalkartonger, diverse, bland annat Japan

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:18)

1411 4270  Mortel med stöt, mässing. Höjd: 17 + ljusstakar, ett par, brons, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:24)

1411 4189  Nattygsbord bemålat. Bredd: 45, djup: 35 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:27)

1411 4266  Nattygsbord Ett par, idegran. Bredd: 43, djup: 36 cm, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:40)

1411 4054  Notställ modell äldre, justerbar metallfot. Längd: 34-46 cm, djup: 51 cm, höjd: 115 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:51)

1411 4391  Ölglas 4 st, Lasse Åberg (f. 1940), Sverige. Höjd: 23cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:43)

1411 4378  Oljemålning 2 st, Åke Rolfstadius (f. 1918), Signerade, höstmotiv. Olja på pannå, 18x20cm, yttermått inklusive ram: 26x30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:42)

1411 4358  Oljemålning 2 st, Kerstin Lundegård, monogramsignerad, skärgård. Olja på duk, 23x23cm, yttermått inklusive ram: 26x27cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:30)

1411 4353  Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Signerad, "afton i örtagården". Olja på duk, 54x45cm, yttermått inklusive ram: 60x50cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:58)

1411 4377  Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Signerad, blomsterstillben. Olja på duk, 46x38cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:44)

1411 4290  Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, 80x80cm, yttermått inklusive ram: 83x83cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:01)

1411 4352  Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Signerad, citroner. Olja på duk, 80x64cm, yttermått inklusive ram: 84x68cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:37)

1411 4379  Oljemålning Åke Rolfstadius (f. 1918), Signerad. Olja på pannå, 21x17cm, yttermått inklusive ram: 29x26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:58)

1411 4083  Oljemålning Anita Nettenström, blomstermotiv. Signerad. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:14)

1411 4305  Oljemålning Arnold Lindblom. Signerad. Olja på duk, 46x60 cm, yttermått inklusive ram: 49x63 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:36)

1411 4441  Oljemålning Axel Eriksson, vinterlandskap. Signerad, daterad. Olja på duk 1948,52x70, yttermått inklusive ram: 64x82 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:51)

1411 4364  Oljemålning Bertil Norén (1889-1934), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 43x60cm, yttermått inklusive ram: 58x74cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:58)

1411 4257  Oljemålning Carl Alexius Berndtson (f. 1918), Sverige. Monogramsignerad. Olja på duk, 41x51, yttermått inklusive ram: 50x61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:26)

1411 4029  Oljemålning D Nadobadov. Signerad, daterad 2000, blomsterstilleben. Olja på duk, 44x66cm, yttermått inklusive ram: 54x76cm

1411 4100  Oljemålning Eddie Hammarström (1916-1993), Sverige. Sensommardag, Siljan. Signerad, 21x57 cm, yttermått inklusive ram: 24x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:25)

1411 3053  Oljemålning Edward Zoc (f. 1947), Sverige. Signerad, daterad 72. Olja på duk, 105x130cm, yttermått inklusive ram: 107x132cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:53)

1411 4323  Oljemålning Ejnar Kohlmann (1888-1968), Finland. Signerad, landskap. Olja på pannå, 25x32cm, yttermått inklusive ram: 35x42cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:59)

1411 4151  Oljemålning Emil Lindgren (1866-1940), Sverige. Signerad, daterad 1919, Kungsör. Olja på duk, 49x73cm, yttermått inklusive ram: 67x91cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:36)

1411 4307  Oljemålning Erik Emanuelsson (1914-1987), Sverige. Komposition med berg. Signerad a tergo. Olja på pannå, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 38x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:39)

1411 4361  Oljemålning Ester Kjerner, ros i vas. Signerad. Olja på pannå, 40x32, yttermått inklusive ram: 52x44 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:19)

1411 4162  Oljemålning Eva Mathlein, kvinna vid brunn. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 92x60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:50)

1411 4018  Oljemålning Fritz Smedberg (1900-1977), Sverige. "Höstbjörk i Svartdal". Signerad, daterad 63. Olja på pannå, 36x45cm, yttermått inklusive ram: 50x60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:45)

1411 4073  Oljemålning Gösta Gustavson (1895–1962), Sverige. Flicka och blommor. Signerad, daterad -45. Olja på duk, 63x55 cm, yttermått inklusive ram: 83x74 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:43)

1411 4069  Oljemålning Gösta Gustavson (1895–1962), Sverige. Motiv från Bohaka eke, Lilla Ekeviken, Fårö. Signerad. Olja på pannå, 35x60 cm, yttermått inklusive ram: 49x73 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:49)

1411 4067  Oljemålning Gösta Gustavson (1895–1962), Sverige. Sanddyner på Fårö. Signerad, daterad -44. Olja på pannå, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 37x45 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:27)

1411 4175  Oljemålning Gunnar Höglund. Signerad, daterad -52, pannå, 60x34, yttermått inklusive ram: 73x49 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:03)

1411 4187  Oljemålning Helge Johansson (1886-1926), Sverige. Cagnes, Frankrike. Signerad, daterad 1922. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 60x46 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:36)

1411 4360  Oljemålning Hermann Talvik (1906-1984), Sverige. Lapporten Abisko, Signerad. Olja på duk, 48x30, yttermått inklusive ram: 63x46 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:08)

1411 4077  Oljemålning Hikmet Cetinkaya (f. 1958), Turkiet. Blomster. Signerad, daterad 2002. Olja på duk, 40x40 cm, yttermått inklusive ram: 59x59 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:16)

1411 4302  Oljemålning Kurt Heinonen (1915-1983), Finland. Göteborgs hamn. Signerad. Olja på duk, 50x70 cm, yttermått inklusive ram: 54x74 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:24)

1411 4343  Oljemålning Landskap med hus. Signerad Kutsar. Olja på kartong, 18x22 cm, yttermått inklusive ram: 26x30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:05)

1411 4014  Oljemålning Lars Boethius (1903-1968), Sverige. Signerad, daterad 58. Olja på pannå, 31x40cm, yttermått inklusive ram: 46x54cm

1411 4053  Oljemålning Lee Reynolds (f. 1936), USA. Stadsmotiv. Signerad. Olja på duk, 120x151 cm, yttermått inklusive ram: 122x153 cm

1411 4183  Oljemålning Linnea Larsson, blomsterstilleben. Signerad, daterad 2020. Olja på duk 50x60 cm, oramad

1411 4184  Oljemålning Linnea Larsson, segelbåtar. Signerad, daterad 2020. Olja på duk, 60x60, oramad

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:37)

1411 3169  Oljemålning M Ahlberg, Stilleben, Signerad. Olja på duk, 63x51 cm, yttermått inklusive ram: 79x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:32)

1411 4347  Oljemålning Magnus Dahlbäck (f. 1972), Sverige. Kvinna. Monogramsignerad. Akryl på duk, 31x28 cm, yttermått inklusive ram: 36x34 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:40)

1411 3057  Oljemålning Marianne Lagergren-Lundquist (f. 1929), Sverige. "Solnedgång". Signerad, daterad -79. Olja på duk, 27x35cm, yttermått inklusive ram: 30x38cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:52)

1411 7456  Oljemålning Nyoman Daging (f. 1940), Indonesien. Signerad Ubud, Bali. Olja på duk, 63x89 cm, yttermått inklusive ram: 83x110 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:40)

1411 4047  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben, ej signerad. Olja på pannå, ca 51x61 cm, yttermått inklusive ram: 71x81 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:37)

1411 4158  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition, Chicago, Usa. Olja på pannå, 44x86cm, yttermått inklusive ram: 47x88cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:45)

1411 3141  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, motiv från Holland. Olja på duk, 29x39, yttermått inklusive ram: 39x49 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:38)

1411 4212  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, porträtt. Olja på duk, 74x58cm, yttermått inklusive ram: 84x69cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:18)

1411 4159  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Fåglar. Monogramsignerad SL. Olja på pannå, 23x18 cm, yttermått inklusive ram: 32x27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:04)

1411 4419  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Hus vid vatten. Signerad. Olja på duk, 32x48 cm, yttermått inklusive ram: 44x61 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:45)

1411 4304  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Motiv från Venedig. Signerad. Olja på pannå, 49x61 cm, yttermått inklusive ram: 52x63 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:44)

1411 4101  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Scenbild. Signerad. Olja på pannå, 21x24, yttermått inklusive ram: 25x29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:20)

1411 4004  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad 1853. Olja på pannå, 25x34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:35)

1411 3038  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Marshall, "Loch Long", ram med tisteldekor. Olja på duk, 22x30, yttermått inklusive ram: 45x52 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:47)

1411 4412  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 47, stadsmotiv. Olja på duk, 66x81cm, yttermått inklusive ram: 68x84cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:32)

1411 4154  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 23x32cm, yttermått inklusive ram: 27x36cm

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:29)

1411 4267  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 61x70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:37)

1411 4344  Oljemålning P. Krilov, Venedig. Signerad. Olja på duk, 30x23, yttermått inklusive ram: 43x37 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:19)

1411 4186  Oljemålning Paavo Airola (1918-1983), Sverige. Skog. Signerad. Olja på pannå, 53x45, yttermått inklusive ram: 75x66 cm

1411 4354  Oljemålning R Fällman. Signerad, björkar. Olja på duk, 72x91cm, yttermått inklusive ram: 84x103cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:23)

1411 4160  Oljemålning Robert Lerif Olsen, vintermotiv. Signerad. Olja på duk, 15x21, yttermått inklusive ram: 19x25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:55)

1411 4181  Oljemålning Sven Holm (f. 1934), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på duk, 60x87 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:05)

1411 4089  Oljemålning Tore Wideryd (1908-1992), Sverige. Hamn. Signerad, daterad -86. Olja på duk, 40x52, yttermått inklusive ram: 43x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:01)

1411 4016  Oljemålning Ulv Kylberg (1912-1975), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 30x36cm, yttermått inklusive ram: 44x50cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:04)

1411 4362  Oljemålning Viktor Leskin (1914-1996), Estland. Vinterlandskap. Signerad, 1976. Olja på duk, 38x54, yttermått inklusive ram: : 41x57 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:16)

1411 4085  Oljemålning Walter Liljenberg (1917-1984), Sverige. Änder. Signerad. Olja på duk, 40x70 cm, yttermått inklusive ram: 57x87 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:09)

1411 4431  Pall höjd: 45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:56)

1411 4112  Paraplyställ gjutjärn. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:59)

1411 4277  Paraplyställ koppar. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:10)

1411 4312  Pastejformar 25 st. Koppar, 1700-/1800-tal. Längd: 8 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:39)

1411 4092  Piedestal bemålad. Höjd:

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:03)

1411 4103  Piedestal stenskivor. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:23)

1411 3246  Plafonder Ett par, glas och mässing. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:49)

1411 4310  Plåtburkar parti. Längd: 7,5-21 cm, djup: 4,5-21 cm, höjd: 2-25,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:43)

1411 4235  Porslin 6 delar, diverse, Kina. Höjd: 3 - 15

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:45)

1411 4226  Relieftavlor 2 st. Porträtt, yttermått inklusive ram: 14x12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:42)

1411 4063  Salongsbord 1800-tal, 87x87 cm. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:50)

1411 3189  Salongsbord nyrenässans. Diameter: 92 cm. Höjd: 76 cm

1411 9345  Salt&pepparkar ett par, Danmark, Rostfritt. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:37)

1411 4238  Sängvärmare mässing. Längd: 104 + kopparbunke, diameter: 44 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:16)

1411 4369  Såsskålar Ett par, nysilver. Höjd: 9dia 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:10)

1411 4108  Satsbord 3 delar, engelsk stil, längd, 55, djup: 36 cm, höjd: 55 cm

1411 4439  Schatull Med benställning. Intarsia, Asien, Längd: 36 cm. Djup: 27 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:41)

1411 4383  Seltersglas 4 st, Bengt Orup (1916-1996), Sverige. "Strikt", Johansfors Glasbruk. Höjd: 8cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:32)

1411 4216  Sideboard Bemålat, Längd: 171 cm. Djup: 44 cm, höjd: 100 cm, nyckel

S�ldes f�r 8.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:46)

1411 4363  Sideboard med glasskiva, Ulla Christiansson, Trio, Karl Andersson & söner. Längd: 140, djup: 40. Cm, höjd: 83 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:09)

1411 4164  Silver 9 delar. Längd: 10-36cm. Vikt: 390g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:22)

1411 3264  Skål Kina. Diameter: 22, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:36)

1411 4229  Skål med lock och handtag, Kina. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 23.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:36)

1411 4224  Skål Orrefors. Höjd: 11cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:42)

1411 4392  Skål Upsala Ekeby. Diameter: 31cm, höjd: 10cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:16)

1411 3060  Skål & vas 2 delar, Kosta, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Höjd: 10-23cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:09)

1411 4372  Skålar + assietter, glas. Höjd: 4 - 17

1411 4194  Skålar 6 st. Rosenthal, olikfärgade. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:38)

1411 4370  Skålar Ett par, kristall. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:57)

1411 4230  Skålar Ett par. Kina. Längd: 20. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:29)

1411 4220  Skålfat Kina. Diameter: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:11)

1411 4393  Skåp med vitrin 2 delar, bemålat. Längd: 114 cm. Djup: 48 cm, höjd: 217 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:16)

1411 4341  Skedar 12st, silver, Rosenholm, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1968. Längd: 12cm, Vikt: ca 195 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:22)

1411 4026  Skedar 6 st, silver, Rosenholm. Vikt: 100g. Längd: 12 cm

1411 4342  Skedar 9st, silver, 1800-tal. Längd: 14 cm, Vikt: ca 115 g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:54)

1411 4179  Skomakarlampa glasskärm. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:21)

1411 4409  Skrivbord "Multi-O", Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. Norrgavel. Bredd: 180 cm. Djup: 83 cm. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:43)

1411 4135  Skrivbord 1880-tal, bemålat, Bredd: 112 cm. Djup: 61 cm, höjd: 76 cm, nyckel

1411 4177  Skrivbord Bemålat. Bredd: 100 cm. Djup: 65 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:33)

1411 4199  Skrivbord England. Bredd: 75 cm. Djup: 48 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:35)

1411 4296  Skrivbordslampa mässing och trä. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:06)

1411 9237  Skrivskåp ek, intarsia, tidigt 1800-tal. 2-delat. Bredd: 115 cm. Djup: 45 cm, höjd: 207 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:31)

1411 4268  Skrivställ marmor och brons. Längd: 25. Djup: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:37)

1411 4227  Skulptur Ego design, stengods, fågel, delvis glaserad, höjd ca 12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:10)

1411 4421  Skulptur metall, häst. Höjd: ink. Sockel 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:33)

1411 3175  Skulpturer 2 st, Konstglas, Flygsfors, Coquille. Höjd: 21-26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:39)

1411 4272  Skulpturer 3 st. Porslin, blomster. Höjd: 10 - 28

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:27)

1411 4243  Slaglåsgevär 2 st. Längd: 147cm, Sverige

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:21)

1411 4244  Slaglåsgevär 2 st. Längd: ca 130cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:31)

1411 4245  Slaglåsgevär Längd: 133cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:08)

1411 4241  Slaglåspistoler 3 st, Längd: 36-48cm

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:39)

1411 4242  Slaglåspistoler Längd: 21-65cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:40)

1411 4236  Smörask med lock, Kina+ skål på fot. Höjd: 8 - 12

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:49)

1411 4091  Snurrstol 1950-tal

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:25)

1411 4407  Soffa Bemålat, Längd: 210cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:05)

1411 4096  Soffbord med tidningshylla, 1950-tal, längd. 68, djup: 43 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:49)

1411 4280  Solspegel diameter: 54cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:48)

1411 4095  Spegel 123x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:42)

1411 4426  Spegel 3-delad, 62x71 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:42)

1411 4255  Spegel 57x40cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:29)

1411 4005  Spegel 63x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:09)

1411 4176  Spegel 80x43cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:36)

1411 3239  Spegellampett J P Larsson, Stockholm, 1947, ca 59x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:48)

1411 4429  Spelbord Längd: 90 cm. Djup: 44 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:48)

1411 4197  Spelbord nyrenässans. Bredd: 89 cm. Djup: 44x2 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:59)

1411 4433  Stegpall höjd: 64cm

1411 4041  Stol allmoge. Höjd: 80 cm, sitthöjd: ca 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:23)

1411 3186  Stolar 3 st, Empiresil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:51)

1411 4234  Stolar 4 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:56)

1411 4317  Stolar 4 st, 50/60-tal. Höjd: 81cm, sitthöjd: 44cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:42)

1411 4282  Stolar 4 st, Teak

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:10)

1411 4137  Stövelknektar 2 st. Metall. Längd: 25ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:53)

1411 4106  Stringhylla 3 hyllolan. Bredd: 80+ 2 gavlar

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:23)

1411 4190  Stringhyllor parti, hyllor och gavlar. Bredd: 78cm, djup: 30 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:04)

1411 4359  Sybord sent 1800-tal. Diameter: 50cm, höjd: 74cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:12)

1411 4114  Sypuff + pall. Höjd: 40 - 47

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:17)

1411 4414  Syskrin/speldosa trä Pärlemor, 1800-tal. Längd: 18. Djup: 16 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:44)

1411 4428  Tågset Diverse Bland annat märklin

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:51)

1411 4309  Takarmatur alabaster, 1940-tal. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:07)

1411 4153  Takarmatur By Rydéns. Höjd: 47cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:45)

1411 4021  Takarmatur Funkis. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:28)

1411 4319  Takarmatur glas, Orrefors. Diameter: 55, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:41)

1411 8506  Takarmatur Jugend, mässing med glaskupa. Höjd:

1411 4250  Takarmatur mässing. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:06)

1411 4206  Takarmatur plåtskärm / glaskupa. Diameter: 52, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:29)

1411 4400  Tallrikar 6 st, Kina. Diameter: 20cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:53)

1411 4024  Tändare Cartier, i etui. Längd: 7 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:32)

1411 4080  Teglas 23 st. Höjd: 9-10 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:57)

1411 4390  Tekanna 3 delar, Vas´+ skål, höjd: 6-18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:24)

1411 4328  Tennljusstakar Ett par, Norge. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:27)

1411 4098  Terrin Gustavsberg Willow. Diameter: 27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:17)

1411 4044  Terrin Kina + burk med lock, Delft. 2 delar, blåvitt porslin. Höjd: 11-12 cm. Längd: 22 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:36)

1411 4157  Teservisdelar 11 delar, Mille Fiori, Italien

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:50)

1411 4295  Trädgårdsaskkopp gjutjärn, pedalstyrd. Längd: 37 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:55)

1411 4422  Träskulpturer 2 st. Björnar. Höjd: 20-26 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:49)

1411 4210  Tryck Louis XV a Fontenoy. Bildmått: 53x96cm, yttermått inklusive ram: 74x110cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:12)

1411 4214  Tryck Napoleon onboard the bellerophon, yttermått inklusive ram: 92x118cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:21)

1411 4196  Ugnsformar 14 st. Villeroy& Boch. Diameter: 8. Höjd: 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:01)

1411 4316  Uniformsmärken /pins diverse, delvis silver

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:02)

1411 4222  Uniformstavlor 7 st. Militära, yttermått inklusive ram: 30x22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:27)

1411 4298  Vas brons, orientalisk. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:06)

1411 4333  Vas Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:38)

1411 4146  Vas keramik, Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg. Signerad 1910. Sgraffitodekor. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:28)

1411 4223  Vas Kosta Boda. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:11)

1411 4003  Vas Lergods, glaserat, Inge Trautner. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 19:30)

1411 4335  Vaser 2 st, Gustafsberg, 1800-tal. Höjd: 12cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:24)

1411 4119  Vaser 2 st. + skål, bland annat Gustavsberg. Höjd: 7 - 13

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:45)

1411 4365  Vinglas + seltersglas, 4 + 4, Kosta nr. 3 (Kreugerglas), höjd: 9 -16, fotnagg

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:15)

1411 4128  Vinglas 9 st. Orrefors. Höjd: 23 cm

1411 3256  Vinprovarglas 8 st. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:55)

1411 4384  Vitrinskåp Längd: 104 cm. Djup: 33 cm, höjd: 142 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:45)

1411 4334  Vitrinskåp mahogny, Gustaviansk stil, Bredd: 110. Djup: . 45 cm. Höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:50)

1411 4113  Vitrinskåp rokokostil. Bredd: 108 cm. Djup: 40 cm, höjd: 184 cm, nyckel

1411 4123  Vitvinsglas 10 st. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:51)

1411 4131  Vitvinsglas 8 st. Chateau, Kosta Boda. Höjd: 17,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:21)

1411 4388  Ytterfoder 2 st. Höjd: 20-23cm

1411 4300  Ytterfoder 2 st. Porslin, galler. Höjd: 13 - 15

1411 4115  Ytterfoder Ett par, nutida. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:32)

1411 4093  Ytterfoder mässing. Längd: 48 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 20:13)

1411 4075  Ytterfoder Mikaela Willers. Keramik med blå glasyr. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 16 augusti 2021 18:22)