Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 augusti 2005 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

373 2146  Afrikana Div

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2574  Äggskål med lock Gefle

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2429  Akvarell Åke Nothberg, 1930, Gårdsmotiv, 22 x 27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2411  Akvarell Henry Cumming, Helsingör, blomsterstilleben, 37 x 26

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2397  Akvarell Kaj Bernstone, Blomsterkorg, 37 x 36

373 2410  Akvarell Monogramsign, 1934, Staty, 35 x 25

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2028  Akvarell Sign KP, 1993, Rosor, 52 x 71

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2425  Akvarell Sign, Landskap, -69, 34 x 40

373 2637  Akvarell sign, 21x26

373 2031  Akvareller 2 st, F.Lindström, Mosebacke & Katrarinahissen, ca 15 x 23

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2566  Akvrell Marin, 30 x 50

373 2609  Ampel alabaster, höjd: 65 dia 50

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 1216  Ampel Jugend, (Ej glas), diameter: 50

373 2367  Ampel Jugend, koppar dia50

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2651  Ampel KJ stil, dia 65

373 1158  Ampel prismor, dia 47

373 1277  Ampel Prismor, diameter: 50

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2152  Appliquer 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 32

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2285  Armband 3 st. 18 k. 17 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2239  Armband Silver, stålgranater & ametister

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2672  Asietter 6 st, England+ sockerskå+gräddkanna Rörstrand

373 1275  Assietter 11 st, Gefle

373 2673  Assietter Blå eld

373 2139  Bajonetter 3 st

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2087  Bankett Chippendalestil

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2041  Barskåp trä, längd: 79, djup: 41, höjd: 121

373 2206  Biblioteksbord 1700-tal, kompletterat, längd: 160, djup: 83, höjd: 76

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2663  Blandteknik "Storlien" Einar Forseth, 26x33

373 2230  Blandteknik Bertil Bull Hedlund, 44x35

373 2243  Blandteknik Einar Forseth, Kust, 1949, 32 x 42

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2426  Blandteknik G.A.H.Lindgren, Diptyk, 1879, Ansikten,

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2097  Blandteknik Thea Ekström, 13 III, -67, 21 x 32

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2376  Bojaner 1 par, Kina, höjd: 19

373 2225  Bok Carl Larsson "Ett hem", 1899

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2212  Bokhylla 20-tal, längd: 117, djup: 32, höjd: 110

373 1330  Bokhylla Baleri Italien 1984, Design Philip Starck

S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2507  Bokhylleskåp England, längd: 95, djup: 41, höjd: 196

373 2463  Bokskåp Sent 1800-tal, Valnöt, längd: 100, djup: 40, höjd: 225

S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2358  Bönematta Saff, Pakistan, 100x65

373 2535  Bord Alrotsfanér med klådor, 1800-tal, längd: 74, djup: 44, höjd: 66

373 2287  Bord Gustaviansk stil, sekelskifte, höjd: 74

373 2445  Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 55

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2446  Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 60

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2610  Bordslampa empire-stil

373 2543  Bordslampa glas, höjd: 30

373 2448  Bordslampa jugendstil, höjd: 50

373 2102  Bordslampa Rokoko motiv

373 2611  Bordslampor 1 par, alabaster, höjd: 60

373 2060  Bordslampor Ett par

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2449  Bordslampor Ett par, Mässing

373 2338  Bordslampor Ett par, Mässing

373 2083  Bordslystrar Ett par, höjd: 37

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2180  Bordsteve i väska, Sony, 5 tum, 50-tal

373 1183  Bordsur sent 1800-tal, metall, H.35

373 2483  Bordsurtout Ns

373 2591  Bricka metall, längd: 70

373 2323  Bricka plåt

373 2678  Bricka Plåt, 1930-tal,

373 2381  Brickor 3 st NS

373 2382  Brödfat Jugend, NS, längd: 41

373 2340  Bur med papegoja (prydnad)

373 2469  Burk med lock, Silver, Orientaliskt,

373 2575  Byrå 1800-tal, valnöt, 4 lådor, längd: 104, djup: 50, höjd: 102

373 1503  Byrå 1800-tal, Valnöt, längd: 104, djup: 50, höjd: 95

373 2302  Byrå 1800-tal, Valnöt, längd: 87, djup: 48, höjd: 93

373 2590  Byrå bemålad, längd: 58, djup: 32, höjd: 75

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2683  Byrå Haupt-stil, Intarsia, längd: 110, djup: 48, höjd: 80

373 2364  Byrå Rokokostil, längd: 114, djup: 55, höjd: 85 (nyprod)

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2192  Cocktailglas 12 st. Nysilver, G.A.B

373 2015  Dalahästar 4 st

373 2608  Dalahästar + gris + tupp, 5 del, m.ä

373 2462  Damarmbandsur 2 st + diverse bijouterier

373 2240  Digitalkamera Fuji MX 2700, 2.3mp

373 2615  Dockhus + tillbehör

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2450  Eldhundar Ett par, Mässing/järn

373 2326  Emma 1800-tal

373 2179  Etagebord 1800-tal, med låda, höjd: 71

373 2681  Etsning "Hammarby Sjö II", 32x29

373 2245  Etsning Bertil Bull Hedlund, (med dedikation), 21 x 19

373 2471  Etsning Madeleine Pyk, Slussen, P.t. 16 x 12

373 2250  Etsningar 2 st, Hans Norsbo, 1941/42, stockholmsmotiv, ca 6x7

373 2251  Etsningar 3 st, Frankrike

373 2011  Fågelbad Järn, höjd: 65

373 2010  Fågelbur  höjd: 60

373 2334  Fållbänk 1700-tal

373 2365  Fällstolar 8 st läder/trä alla med skador/def

373 2421  Färgetsnig Friedrich Meckseper, "stuhl", 44 x 59

373 2345  Färglitografi  Alf Olsson, Pt, Fjärilar, -73, 68 x 53

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2344  Färglitografi  Bengt Åberg, Ansikten, 92/190, 72 x 56

373 2343  Färglitografi  Dan Nygårds, Bok, 88/125, 44 x 62

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2349  Färglitografi  Esaias Thoren, 135/225, 54 x 74, repet

373 2414  Färglitografi  Jan Grantorp, Långängens gård, 117/290, 16 x 24

373 2617  Färglitografi  Krallis, 253/295, 23 x 21

373 2233  Färglitografi  Lennart Rodhe, 59/360, 1970, 23x18

373 2470  Färglitografi  Lizzie Olsson, "Allan Pettersson", 50 x 40, 14/90

373 2141  Färglitografi  Nisse Zetterberg, 1969, komposition, 98/360, 34x35

373 2424  Färglitografi  Reinhold Ljunggren, Stadshuset, 127/310, 26 x 40

373 2351  Färglitografi Sign, -77, 123/260, Interiör, 45 x 57

373 2172  Färglitografi Sven X:et Erixon, "Interiör Mekrossla" 1953, nr 103/260, 54x62, ngt blekt

373 2398  Färglitografi  Ulrica Hydman-Vallien, Pt, 38 x 50

373 2350  Färglitografi  Yrjö Edelman, EA, 19/20, 90 x 60

373 2142  Färglitografi  Yrjö Edelman, Royal Parcel, 278/1500, 43x 60

373 2618  Färglitografier 2 st, Bla Nessim

373 2353  Färglitografier 2 st, komposition + landskap

373 2341  Färglitografier 2 st, Sign, ca 49 x 69

373 2081  Fat 2 st, Kina

373 2085  Fåtölj + fotpall Rix möbler

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2079  Figurin Japan, höjd: 26

373 2577  Figurin Lisa Larson, bulldog, höjd: 7

373 2488  Figurin Royal Dux, Art Deco, längd: 19

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2489  Figurin Schabaum, höjd: 17

373 2371  Figuriner 2 st Kina, längd: 16, höjd: 17

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2131  Figuriner 2 st, Bla. Kunglig Dansk

373 2202  Figuriner 2 st. Lisa Larson, katt + räv

373 2378  Filmaffischer 2 st, 1930tal, 100x70

373 2103  Flaskor Ett par, Dresden, glas/tenn

373 2599  Flaskskepp 2 st

373 2571  Fotokonst 3 st. fotoaffischer, 70x90

373 2377  Fruktfat Kina, dia 38

373 2080  Gallerskål med lock, Meissen, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

373 2173  Gallerskål med fat kina, blåvitt kompaniporslin, omkring 1800. Skålen: 26x23, höjd: 9. Fatet 27x23, höjd: 4

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2190  Garderobskåp Ek, längd: 122, djup: 53, höjd: 198

373 2191  Garderobskåp Ek, längd: 92, djup: 54, höjd: 188

373 2392  Garderobskåp Ek, O 1900, längd: 112, djup: 46, höjd: 198

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2301  Garderobskåp med spegel, Sekelskifte, längd: 98, djup: 54, höjd: 185

373 2473  Glas 12 st

373 2258  Glasassietter 8 + 6, Ulrica Hydman Vallien

373 2117  Glasmålning 1800-tal, föreställande S : Aloisius, 28x20

373 1507  Glasservis ca 30 del

373 2129  Glasservis ca 40 del, Pukeberg

373 1416  Glasservis Kosta & Nuutajärvi

373 2201  Glasservisdelar 30 del

373 2002  Golfklubbor 3 st

373 2455  Golvlampa Bergboms, Alf Svensson

373 2208  Golvur Mora, höjd: 192

373 2606  Golvur senempire, Peterson, 1835, höjd: 220

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2070  Golvurna 20-tal, höjd: 42

373 7361  Göteborgsstolar 4st, 1800-tal

373 2352  Gouache  sign, 45 x 58, kvinna, allt är spegelvälvt

373 2613  Grafiskt blad Bengt Lindström, 74 x 56, 57/99

373 2612  Grafiskt blad bengt Lindström, 75 x 56, 110/180

373 2235  Grafiskt blad Magritte, 31x45

373 2533  Gravyr Karta, 1700-tal, Härjedalen, 49x58

373 2253  Gravyr kolorerad, karta, Gibraltar, 49x58

373 2346  Gravyr Stockholm, 25 x 57

373 2198  Grogglas 11 st. Orrefors, etsad dekor

373 8085  Hallampa glas/mässing, höjd: 65

373 2065  Hallampa Tidigt 1900-tal, höjd: 30

373 2039  Hallbyrå Med stenskiva, längd: 62, djup: 35, höjd: 70

373 2442  Handukshängare 4 st, Mässing

373 2607  Handväska med silverbeslag + diverse nipper

373 1356  Hänglås 2 st, m.Ä

373 2629  Hästtavlor 3 st England

373 2477  Herrbetjänt

373 2647  Hörnskåp  höjd: 85

373 2303  Hörnskåp Allmogestil, 1900-tal, höjd: 181

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2194  Hörnskåp Med vitrin, höjd: 177

373 2226  Ikon Ängel, kopia, tempera på ek

373 2216  Ikon Guds moder Iwerskaja, kopia, tempera på ek

373 2232  Ikon Intåget i Jerusalem, tempera på linväv, 31x24

373 2219  Ikon kopia, Boris och Gleb på hästryggen, tempera på ek

373 2223  Ikon kopia, den helige Georg, Johannes f5rån Damaskus och Efraim, syriern, tempera på limväv

373 2220  Ikon kopia, Kristi härliggörelse, kaseintempera på ek

373 2229  Ikon kopia, Madonnan med barnet, tempera på ek, 28x24

373 2237  Ikon Korsfästelsegrupp, kopia målad med kaseintempera på ek, 28x24

373 2234  Ikon Madonnan med barnet, 28x24

373 2214  Ikon Trefaldighet, tempera på ek

373 2048  Ishink Metall

373 2654  Jardingjär Rörstrand 1900 ca sign DM, längd: 27

373 2494  Jobstryck kopia efter M. P. Stadig, 108x130

373 2511  Kaffekanna + bönrostare

373 2484  Kaffekanna+ brödfat, Ns

373 2467  Kaffekoppar 2 st+skål, Ns

373 2573  Kaffekvarn m.ä

373 2359  Kaffepanna koppar, 1800-tal, höjd: 32

373 2557  Kaffeservis 27 del, Pompadour, Rosenthal

373 1470  Kaffeservis 3 del + kakfat, nysilver, K.A. Andersson

373 2383  Kaffeservis 3 del NS

373 2598  Kaffeservis 3 del, Ns

373 2512  Kaffeservis ca 20 del, Arabia

373 2517  Kaffeskedar 12 st, silver

373 2624  Kandelaber 'Smålandsljusstake'

373 1238  Kandelaber Mässing, 1800-tal, höjd: 46

373 2588  Kandelaber Metall, höjd: 45

373 2204  Kandelaber Nyköpng, N24, mässing, 1800-tal, höjd: 46

373 2432  Kandelabrar 1 par, Tenn

373 2386  Kannor 3 st NS

373 2662  Karmstol ek 1910 ca

373 1355  Karmstol England, 1800-tal

373 2366  Karmstolar 1 par

373 2658  Karmstolar 1 par, Carl Malmsten, ek

373 1349  Karmstolar 1 par, England

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2215  Karmstolar Ett par, England

373 2671  Karott med lock Rörstrand, Maritime

373 2151  Karotter 2 st, Ns, Råström

373 2567  Karta Patriarchatus, 40 x 50

373 2016  Keramik 3 del, Gunnar Nylund

373 2312  Keramikdelar 8-del

373 1160  Keramiktavla (dds) med metallinslag, sign Skohg, Gustavsberg, 44x20, 5

373 2596  Kistskåp på benställning, höjd: 184

373 2476  Klaffbord Bemålat

373 2331  Klaffbord Ek, höjd: 48

373 2138  Klockor diverse, bl.a. Omega

373 2059  Köksporslin 4 del, Berså, Aroma & Picknick

373 2548  Kökssoffa 1800-tal, Furu

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 1111  Konsolbord med stenskiva, höjd: 80

373 2159  Kopparstick Ripetta, 40 x 60

373 2434  Korkskruv

373 2630  Kostymtavlor 5 st Italien/Tyskland

373 2385  Kristall 7 del

373 2279  Kryddhylla

373 2465  Lampbord  höjd: 48

373 1333  Lampbord 1 par, höjd: 63 (1 bemålad)

373 2217  Lampbord England, Med lådor

373 2589  Lampetter 2 par, mässing

373 2373  Lejon 1 par, mässing, Orientaliska, längd: 40

373 2133  Leksaksfartyg metall, längd: 5-17

373 2362  Likörglas 12 st, Eda Glasbruk

373 2005  Litografi 3 st, Roland Svensson, ur mapp

373 2423  Litografi Björn Jansson, Hus, 21 x 32

373 8442  Litografi Roland Svensson, Tidningsbud, 249/250, 26 x 20

373 2655  Ljusgrotta Göran Wärff, Kosta, höjd: 18

373 2586  Ljuskrona Empire-stil, höjd: 60

373 1337  Ljuskrona Mässing, höjd: 35

373 2295  Ljuskrona Oscariansk, för 12 ljus, höjd: 150

S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2322  Ljuskrona rokokostil, höjd: 45

373 2181  Ljuskrona rokokostil, höjd: 70

373 1187  Ljusstakar 1 par, NS, höjd: 18

373 2485  Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 25

373 2154  Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 28

373 2153  Ljusstakar 1 par, Tenn, höjd: 19

373 2203  Ljusstakar 2 par, Jönköping, Nr 43

373 2045  Ljusstakar 2 par, mässing

373 2605  Ljusstakar Ett par, Firma Svenskt Tenn, höjd: 10

373 2562  Ljusstakar Ett par, Med sköldpaddor, höjd: 12

373 2561  Ljusstakar Ett par, Ns, höjd: 20

373 2525  Ljusstakar Ett par, Ollers, höjd: 30

373 2069  Ljusstakar Ett par, Silver, Stockholm, 1850, höjd: 24

373 2541  Ljusstakar Nysilver, C G Hallberg, höjd: 32

373 1324  Lockurna kina, höjd: 37

373 2062  Lykta 1800-tal, Smide

373 1229  Lykta Smide, höjd: 133

373 1370  Malmkrona  höjd: 35

373 2486  Malmkrona  höjd: 55

373 2595  Månbord Ett par + 1 ilägg

373 2200  Mässing 4 del. Gusum

373 2627  Mässing/nysilver diverse

373 2500  Mat/kaffeservis Hackefors, 110 del

373 2379  Matbestick Silver, 12 matgafflar + 9 st dessertgafflar

373 2193  Matbord Valnöt, Art Déco-stil

373 2380  Mätinstrument mässing i träfodral, längd: 51

373 2616  Matporslin 13 + 6 + 7 del. Gustavsberg/Rörstrand

373 7471  Matsalsbord tidigt 1900-tal, ek, dia:120

373 2642  Matsalsgrupp 5 del + 2 ilägg, Gustaviansk stil,

373 8357  Matsalsgrupp 5 del, Gemla (vinröd)

373 2026  Matsalsgrupp 5 del, Gustaviansk stil, Mahogny, Bord + 4 st stolar + 2 st ilägg

373 8360  Matsalsgrupp 5 del, Hans Wegner, Ek, bord + 4 st stolar

S�ldes f�r 7.900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2456  Matsalsgrupp 9 del, barockstil, Bord + 2 karmstolar + 8 stolar

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2108  Matservier 2 olika

373 2248  Matservis Arabia, 60 del, 1950-tal

373 2128  Matservis ca 40 del, Bavaria

373 2354  Matta A.f, IKEA, 142 x 200

373 2067  Matta Galleri, afghan, 275 x 77

373 8482  Matta galleri, Nahavand , 475 x 108

373 2140  Matta gallerimodell, 300x83

373 2038  Matta gallerimodell, Indo-mir, 280 x 78

373 2499  Matta gallerimodell, Pakistan, 289x88

373 2068  Matta I.Gabbeh, 125 x 80

373 2066  Matta Kina Sumak, 140 x 200

373 2355  Matta Kina, rosa, (fläckar), 200 x 137

373 2027  Matta miniatyr, 31 x 31

373 1260  Matta orientalisk, 170x115

373 1536  Matta orientalisk, Afgahn, 220x120

373 2006  Matta orientalisk, Gashgai, 169x259

373 2503  Matta orientalisk, Kohi, 225x138

373 2502  Matta orientalisk, Lori, 231x131

373 2522  Matta orientalisk, Meshed, 398x293

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2357  Matta Pakistansk Bochara, 180 x 118

373 2053  Matta Semi-antik Hamadan , 195 x 125

373 8472  Matta Tuisserkhan, 220 x 145

373 2254  Mockagods 12 del, Bavaria

373 2255  Mockagods Arabia, Risporslin, 15 del

373 2464  Monterbord  höjd: 68

373 2491  Nattygsbord 1 par, med intarsia, höjd: 57

373 2602  Nyckelskåp metall, höjd: 37

373 2387  Nysilver div

373 2441  Oljelampor + figurin, terrakotta

373 2420  Oljemålning   höjd: Ahlberg, Skär, 1950, 95 x 60

373 2313  Oljemålning "ansikten" 33x41

373 1153  Oljemålning 'Landskap', Axel Borg 1894, 18x34, träpannå

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2119  Oljemålning 1700-tal, landskap med fors, 41x54

S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2636  Oljemålning A Lundell, Skogsväg, 20x30

373 2109  Oljemålning Åke Carlsson, man, 60 x 53

373 7320  Oljemålning CA, vinterlandskap, 79x112

373 2430  Oljemålning Carpelan, Stockholms motiv, 32 x 40

373 2244  Oljemålning  Curt Viberg, Gotland, 36 x 45

373 1550  Oljemålning drakflygning, 58x41

373 2136  Oljemålning E. J. "sista hösten på Brunkebergstorg" -67, 42x51

373 2526  Oljemålning Efter Carlo Dolci, 55x46

373 2122  Oljemålning Emil Nordberger, 'Hök', 1911, 40x31

373 2120  Oljemålning England, Flodlandskap, 25x41

373 2071  Oljemålning  Eric Nordlöw, -74, Uppdragande av båt, 27 x 37

373 1315  Oljemålning Erik Tryggelin, "Blommor", sign 13/7 1911, 34x26

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 7409  Oljemålning  G. Ekblom, stuga vid vatten, 29x35

373 2135  Oljemålning  G. Johnson, komposition, 65x65

373 2246  Oljemålning  Hannes Glaser , By, 43 x 58

373 2347  Oljemålning  Hasse Andersson, Skanör, 40 x 32, Gås

373 2403  Oljemålning  Hausenkamp, Kvinnorkomposition, 100 x 80

373 2051  Oljemålning Interiör, 44 x 65

373 2158  Oljemålning  Jean Calogero, Flicka, 34 x 26

373 2431  Oljemålning Landskap, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 33 x 40

373 2468  Oljemålning  Madeleine Pyk, Katter, 24 x 28

373 2399  Oljemålning  Monica Lorentzon, Uppdragna ekor, 44 x 58

373 2529  Oljemålning Monosign insjö med segelbåtar, 46x66

373 2527  Oljemålning Neapelbukten, 17/1800-tal, 40x57

373 2267  Oljemålning Nils Af ström, "Golgata", 1935, 63x108

373 2275  Oljemålning Nils Af Ström, 1942, 79x89

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2272  Oljemålning Nils Af Ström, 1950, 81x63

373 2269  Oljemålning Nils Af Ström, 1954, 39x32

373 2271  Oljemålning Nils Af Ström, 1955, 39x51

373 2268  Oljemålning Nils Af Ström, 39x65

373 2265  Oljemålning Nils Af Ström, 50x60

373 2274  Oljemålning Nils Af Ström, Kyrka, 73x63

373 2273  Oljemålning Nils Af Ström, Landskap, 46x38

373 2428  Oljemålning Öhlin, Stilleben, 40 x 32

373 2546  Oljemålning osignerad, hönsgård, 25x19

373 2098  Oljemålning Otto, 100 x 125

373 2348  Oljemålning  Rosa Ekelund, -88, "trio", 40 x 33

373 2020  Oljemålning Schagerström, Kust, (oramad), 32 x 39

373 2453  Oljemålning Sibylla, Holländsk mästare 16-1700-tal. 35x26

S�ldes f�r 16.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2532  Oljemålning Sigge Ljunkvist, Interiör, 1942, 54x67

373 2531  Oljemålning Sign Fegth, "fors", 57x88

373 2125  Oljemålning Sign John Kindborg, 1883, "Vira", 62x92

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2124  Oljemålning Sign Olander, 1868, 59x89

373 2218  Oljemålning Sign Ripnecki, "Ubåt i övervattensläge", 30x50

373 2266  Oljemålning Sign W Webb, 69, efter stormen, 50x75, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2625  Oljemålning signerad. Paul S-82, 'norr om Svaneke Bornholm' 21x41

373 1144  Oljemålning  Solrosor Elof Ulaner -56, 32x40

373 2276  Oljemålning Sten Ekendahl, 42x57

373 2013  Oljemålning Stilleben, 25x20

373 2283  Oljemålning Svea Jansson, 'Påsk', 74x82

373 2311  Oljemålning Sven Arne "Höken" Hökenström, Ormen, 92 x 101

373 2118  Oljemålning Tillskriven Egron Lundgren, Interiör, 21x27, (proviniens konstnärens bror Harald Lundgren)

373 2427  Oljemålning  Ture Åslin, 1945, Älvmotiv, 54 x 64

373 2314  Oljemålning  Vilh. Engström, "Sameby" 44x64

373 2121  Oljemålning Wilhelm Behm, solnedgång, 36x46

373 2116  Oljemålningar 1 par, 1800-tal, Flodlandskap, 27x23

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2633  Oljemålningar 2 st F Berggren, 1922 1931

373 2009  Oljemålningar 2 st, 12x17

373 2443  Oljemålningar 2 st, Efter Lempica

373 2339  Oljemålningar Ett par, 1800-tal, Landskap, England, 20 x 30

373 2401  Oljemålningar  Ett par, Hausenkamp, Ansikten, 70 x 60

373 1368  Pärlrader Odlade Kinesiska, 12 st., längd: 37

373 2452  Parti nipper bla. klockor

373 2481  Parti nipper mm

373 2003  Parti proppar till karaffer + 2 st. flaskskyltar

373 2416  Parti ramar 10 st, (mindre)

373 2156  Parti silver/ns 10 del

373 2093  Parti smycken silver, 7 del

373 2564  Pastell Carl Brandt, 35 x 53, -99

373 2022  Pastell  Lisen Sandström, Fiskebåtar, 1923, 30 x 49

373 1340  Pelarbord Vitmålat, höjd: 78

373 2091  Pendyl Förgylld, Gustaviansk stil

373 2317  Pigtittare 1800-tal, höjd: 70

373 2407  Plafoner 2 st

373 2040  Pottskåp Gustaviansk stil, längd: 47, djup: 36, höjd: 77

373 2621  Prydnadsfat Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), dia33

373 2570  Prydnadskuddar 5 st, m.ä

373 2280  Prydnadsporslin 4 del. Rosa Ljung

373 2148  Rakspegel 1800-tAL, Mahogny

373 2498  Rakspegel sekelskifte, yh. 178

373 2018  Reklamskylt Heineken

373 2130  Remmare 6 st

373 2474  Reproduktion Juan Gris, 21/300, 65 x 38

373 2578  Reservoarpenna i fodral, Pierre Gardin

373 2289  Ring 18 k med prinsesslipade diamanter, Top Wesselton ca 0, 78 ct, 5 g

S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2025  Rökbord 1930-tal, intarsia

373 2361  Rökbord Orientaliskt, höjd: 50, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

373 2549  Rotskålar 2 st

373 2560  Rubiner Obehandlade, i askar

373 2600  Salldsskål lergods, höjd: 12

373 2601  Salongsbord 1800-tal, Blåmålat, höjd: 76

373 2298  Salongsbord Mahogny, höjd: 64

373 2568  Salongsbord med stenskiva, diameter: 65, höjd: 75, 1800-tal, frankrike

373 2306  Salt/pepparkar JIE, 1960-tal

373 2222  Samovar Mässing

373 2309  Säng Gustaviansk stil

373 2333  Särngram Mässing, 190 x 200

373 2050  Satsbord 3 del, Ek

373 2635  Satsbord glas läderskiva, 3 del

373 2653  Sekretär  höjd: 87

373 2510  Sekretär 1800-tal, Björk, längd: 104, djup: 48, höjd: 110

373 2126  Sekretär 1930-tal, med intarsia,

373 2308  Sekretär Gustaviansk stil, vitmålad, längd: 83, djup: 49, höjd: 105

373 5051  Sekretär Karl Johan , L.111 D.45 H.122

373 2288  Sekretär rokokostil, mahogny, längd: 93, djup: 54, höjd: 95

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2144  Serigrafi  Warhol, Efter Sunday B Morning, 91 x 91

373 2143  Serigrafi  Warhol, Efter Sunday B Morning, 91 x 91

373 2207  Servettring silver, 1869 + bägare, silver, Rey Urban (f. 1929)

373 2305  Servisdelar Grön Anna, ca 20 del

373 2310  Servisdelar Gustafsberg, Ranka

373 2035  Severingsvagn  höjd: 66, mahogny

373 2257  Shaker Ns

373 2166  Sideboard 60-tal, Bemålat, längd:, längd: 191, djup: 51, höjd: 72, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

373 2196  Sideboard Art Déco-stil, längd: 137, djup: 51, höjd: 97

373 2643  Sideboard ek 1920-tal, längd: 101

373 2329  Sideboard England, längd: 195, djup: 50, höjd: 90

373 2186  Sideboard Mahogny, England, längd: 145, djup: 47, höjd: 85

373 2388  Silver 12 st skedar olika modeller

373 2559  Silver 4 del

373 2363  Skål Argenta, W Kåge, (spricka), diameter: . 25

373 2661  Skål B Friberg, Gustavsberg, 1965 (G), höjd: 5, 5

373 1421  Skål BL, Rörstrand, längd: 20

373 2182  Skål blått porslin med silverinlägg, höjd: 15

373 2518  Skål Bo fajans, höjd: 12

373 2210  Skål Gunnar Nylund, höjd: 8

373 2188  Skål konstglas, Transjö, Sven Å. Carlsson, höjd: 13, dia 30

373 1082  Skål Kristall, diameter: .24

373 2082  Skål Orrefors, Sven Palmqvist, höjd: 10 dia16

373 2008  Skål på fot, porslin, höjd: 53

373 2211  Skål Rörstrand, Gunnar Nylund, höjd: 10

373 2576  Skål Rörstrand, Gunnar Nylund, höjd: 9

373 2513  Skål + bonbonjär

373 2553  Skål + kakfat 2 del, glas/Ns

373 2372  Skål + vas Kina, höjd: 26/19

373 2199  Skåp  längd: 77, djup: 36, höjd: 107

373 2205  Skåp 1700-tal, längd: 165, djup: 58, höjd: 220

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2174  Skåp allmoge, kurbitsmåleri, senare lås, delvis senare bemålning., höjd: 95 cm

373 2641  Skåp Furu, höjd: 188

373 2604  Skåp Gustavianskt, Komletterat, längd: 121, djup: 48, höjd: 108

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2370  Skåp Kina, 90x48x100

373 2195  Skåp Mahogny, med vitrin, längd: 90, djup: 40, höjd: 187

373 2644  Skåp Rokokostil, Rokokostil, höjd: 184

373 2417  Skedar 10 st, silver, 17/1800-tal

373 2418  Skedar 9 st, 17/1800-tal

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2419  Skedar + fruktknivar silver, 1800-tal, Nordström & Folcker

373 2155  Skrin Silver, längd: 12

373 2451  Skrivbord Design Axel Einar Hjort, 'Birka', bricka NK, längd: 184, djup: 68, höjd: 78

S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2368  Skrivbord/bokhylla 1960-tal, "Ulferts", Teak, längd: 200, djup: 53, höjd: 72 + hylla , höjd: 89

373 2664  Skrivbyrå 1800-tal, björk, längd: 107, djup: 50, höjd: 97

373 2106  Skulptur  höjd: 35, Kina

373 1395  Skulptur And, längd: 26

373 2375  Skulptur Indian, brons, höjd: 43

373 2652  Skulptur Kan du inte tala, gips, längd: 26

373 2086  Skulpturer 2 st, leoparder, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

373 2551  Slända

373 2580  Slomakarlampor 2 st

373 2530  Sminkbord 40-tal, Mahogny

373 2284  Smycken diverse, 18 k, 21, 3 g

373 2221  Snapskantin Tenn

373 2297  Soffa + fåtölj, Rokokostil

373 2147  Soffa 1800-tal, Mahogny, längd: 118

373 2061  Soffa Louis XV-stil

373 2457  Soffa Nyrokoko

373 2597  Soffa Sent 1800-tal

373 2631  Soffa+fåtölj Chesterfield, läder

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2054  Soffbord 50-tal, trä, längd: 120, djup: 55, höjd: 60

373 2057  Soffbord Ek, längd: 65, djup: 40, höjd: 55

373 2033  Soffbord Intarsia, 30-tal, björk, diameter: 90, höjd: 61

373 2185  Soffbord Orientaliskt, höjd: 47

373 2550  Soffbord teak, längd: 66

373 1498  Soffbord trä, längd: 120, djup: 77, höjd: 53

373 2249  Soffor 2 st. 3-sits, NK verkstäder -Sjögren i Tranås, dunplymåer, ullplysch, längd: 200

373 2012  Spatserkäpp erotisk

373 2063  Spegel  höjd: 60

373 2545  Spegel 1800-tal, höjd: 150

373 2547  Spegel Bemålad, höjd: 75

373 2444  Spegel Empire, höjd: 125 (sk9

373 1460  Spegel Karl Johan, mahogny, höjd: 120

373 1414  Spegel med hylla & låda

373 1211  Spegel med hylla, höjd: 78

373 2466  Spegel Rektangulär, höjd: 96, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

373 2296  Spegel Rokokostil, höjd: 120

373 2178  Spegel Sekelskifte, höjd: 135

373 2332  Spegel Sekelskifte, höjd: 69

373 2321  Spegel Solformad, diameter: 67

373 2614  Spegel + galgar 60-tal, teak

373 1357  Spegel+ Konsol, Nyrokoko, Svart/guldmålad

373 2669  Spegelbyrå  längd: 127, djup: 60, höjd: 176

373 2162  Spegelbyrå Sekelskifte, bemålad, längd: 98, djup: 49, höjd: 196

373 2506  Spegelétagère Sent 1800-tal, höjd: 172

S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2247  Spegelmålningar 3 st, Sekelskifte, Kina, höjd: 55

373 2515  Spetsglas 6 + 6 st

373 2024  Stayetter 9 st, Orientaliska, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

373 1445  Stickor 1 par, WMF

373 2492  Stolar 1 PAR, 1940-TAL, iNTARSIA

373 2657  Stolar 1 par, Karl Johan-stil

373 2508  Stolar 4 st, England

373 2286  Stolar 6 st, 1800-tal, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 6.900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2620  Stolar 6 st, Nyrokoko

373 2241  Stolar 6 st, Rokoko, (olika)

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2585  Stolar Ett par, louis XV-stil

373 2461  Stolar Ett par, Senbarock, (saknar sits)

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2170  Stolar ett par, Sjuan, Design Arne Jacobsen för Fritz Hansen 1969, skador, bla. rost

373 2304  Syltkruka Rörstrand,

373 2405  Takarmatur  diameter: . 45

373 2007  Takarmatur  höjd: 55, (nyprod)

373 2454  Takarmatur (snäckskal)

373 2001  Takarmatur 1930-tal

373 1237  Takarmatur 1940-tal, höjd: 80

373 2056  Takarmatur 40-tal, Glas/mässing, höjd: 60

373 2034  Takarmatur 50-tal

373 2552  Takarmatur 50-tal, med prismor

373 2330  Takarmatur koppar

373 2404  Takarmatur Le Klint, diameter: . 42

373 2262  Takarmatur Le Klint, höjd: 35

373 2175  Takarmatur Malm modell

373 2256  Takarmatur Mässing/glas

373 2335  Takarmatur metall, höjd: 45

373 2294  Takarmatur nutida

373 2594  Takarmatur Oscariansk-stil, Tidigt 1900-tal, höjd: 100

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2520  Takarmatur PH 'Kotte', Poul Henningsen för Louis Poulsen, diameter: . 84

S�ldes f�r 15.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2521  Takarmatur PH, 'kotte', Poul Henningsen, för Louis Poulsen, diameter: . 84

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)

373 2096  Takarmatur rokokostil

373 2542  Takarmatur Saturnus, diameter: 45, plåtskärm

373 2167  Takfotogenlampa Sekelskifte, höjd: 80

373 2556  Tallrikar 5 st, Kina, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]

373 2540  Tavla porslinsmålning, dia 25

373 2242  Tavlor 2 st, Miró, ca 25 x 35

373 2619  Tavlor 8 st. tryck, Adelsmän, 22x16

373 2558  Te/kaffeservis KPM

373 2356  Terrarium träram/glas/nät, 41x58, höjd: 58

373 2538  Terrassmöbel "Fri Form", vit aluminium, (nypris 8000:-)

373 2023  Toilettbordsset 8 del

373 2183  Toilettebord Mahogny, England, längd: 111, djup: 48, höjd: 173

373 2592  Trädgårdsgrupp 4 del

373 2088  Träskulpturer 3 st, Carl Johan Trygg

373 2227  Tusch Stallarholm, "fönster" 21x26

373 2228  Tusch Stallarholm, Man vid kust, 24x40

373 2649  Väggpendyl  höjd: 64

373 2433  Väggpendyl Förgylld

373 2278  Väggpendyl Förgylld, höjd: 55

373 2447  Väggpendyl Förgylld, höjd: 70

373 1219  Väggplåt Koppar, diameter: 62

373 2539  Väggrelief 12x17

373 2572  Väggtelefon m.ä. L . M. Ericsson

373 2277  Väggur  höjd: 105

373 2584  Väggur 1800-tal, valnöt, höjd: 68

373 2320  Väggur 1890-tal, höjd: 72

373 2160  Väggur Ek, Tidigt 1900-tal

373 1390  Vas blåvitt, Kina, höjd: 20

373 2640  Vas G Nylund, Rörstrand, höjd: 26

373 2626  Vas glas, Timo Sarpaneva, Iittala, höjd: 26

373 2101  Vas kina, höjd: 36

373 2438  Vas Konstglas

373 2676  Vas Kosta, Edvin Ollers, höjd: 20

373 2017  Vas Sign Palm, Mölle, 1970, höjd: 24

373 2014  Vas+ skål, glas, Erik Höglund

373 2396  Vaser 1 par, cloissonné, Japan, Meije period, höjd: 25

373 2134  Vaser 2 st, Bla Josef Ekberg

373 2374  Vaser 2 st, Kina, höjd: 39/34

373 2197  Vaser 2 st. kristall, färgat glas

373 2623  Vaser 4 st. kristall

373 2582  Väskor 2 st. läder, (den ena inredd med toaletturencilier)

373 2490  Vävnad Flamländsk, sekelskifte, 51x55

373 2055  Vedhink Mässing, diameter: 55, höjd: 48

373 2213  Verktyg 3 st. äldre

373 2583  Verktyg diverse, m.ä

373 2536  Video visualizer Aethra ST 2050

373 1233  Vikskärm 3 delad, höjd: 150

373 2187  Vitrinskåp Med sekretärdel, längd: 123, djup: 30, höjd: 131