373 2146 Afrikana Div
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2574 Äggskål med lock Gefle
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2429 Akvarell Åke Nothberg, 1930, Gårdsmotiv, 22 x 27
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2411 Akvarell Henry Cumming, Helsingör, blomsterstilleben, 37 x 26
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2397 Akvarell Kaj Bernstone, Blomsterkorg, 37 x 36
373 2410 Akvarell Monogramsign, 1934, Staty, 35 x 25
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2028 Akvarell Sign KP, 1993, Rosor, 52 x 71
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2425 Akvarell Sign, Landskap, -69, 34 x 40
373 2637 Akvarell sign, 21x26
373 2031 Akvareller 2 st, F.Lindström, Mosebacke & Katrarinahissen, ca 15 x 23
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2566 Akvrell Marin, 30 x 50
373 2609 Ampel alabaster, höjd: 65 dia 50
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 1216 Ampel Jugend, (Ej glas), diameter: 50
373 2367 Ampel Jugend, koppar dia50
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2651 Ampel KJ stil, dia 65
373 1158 Ampel prismor, dia 47
373 1277 Ampel Prismor, diameter: 50
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2152 Appliquer 1 par, Gustaviansk stil, höjd: 32
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2285 Armband 3 st. 18 k. 17 g
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2239 Armband Silver, stålgranater & ametister
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2672 Asietter 6 st, England+ sockerskå+gräddkanna Rörstrand
373 1275 Assietter 11 st, Gefle
373 2673 Assietter Blå eld
373 2139 Bajonetter 3 st
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2087 Bankett Chippendalestil
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2041 Barskåp trä, längd: 79, djup: 41, höjd: 121
373 2206 Biblioteksbord 1700-tal, kompletterat, längd: 160, djup: 83, höjd: 76
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2663 Blandteknik "Storlien" Einar Forseth, 26x33
373 2230 Blandteknik Bertil Bull Hedlund, 44x35
373 2243 Blandteknik Einar Forseth, Kust, 1949, 32 x 42
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2426 Blandteknik G.A.H.Lindgren, Diptyk, 1879, Ansikten,
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2097 Blandteknik Thea Ekström, 13 III, -67, 21 x 32
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2376 Bojaner 1 par, Kina, höjd: 19
373 2225 Bok Carl Larsson "Ett hem", 1899
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2212 Bokhylla 20-tal, längd: 117, djup: 32, höjd: 110
373 1330 Bokhylla Baleri Italien 1984, Design Philip Starck
S�ldes f�r 2.700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2507 Bokhylleskåp England, längd: 95, djup: 41, höjd: 196
373 2463 Bokskåp Sent 1800-tal, Valnöt, längd: 100, djup: 40, höjd: 225
S�ldes f�r 6.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2358 Bönematta Saff, Pakistan, 100x65
373 2535 Bord Alrotsfanér med klådor, 1800-tal, längd: 74, djup: 44, höjd: 66
373 2287 Bord Gustaviansk stil, sekelskifte, höjd: 74
373 2445 Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 55
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2446 Bordslampa Art Déco-stil, höjd: 60
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2610 Bordslampa empire-stil
373 2543 Bordslampa glas, höjd: 30
373 2448 Bordslampa jugendstil, höjd: 50
373 2102 Bordslampa Rokoko motiv
373 2611 Bordslampor 1 par, alabaster, höjd: 60
373 2060 Bordslampor Ett par
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2449 Bordslampor Ett par, Mässing
373 2338 Bordslampor Ett par, Mässing
373 2083 Bordslystrar Ett par, höjd: 37
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2180 Bordsteve i väska, Sony, 5 tum, 50-tal
373 1183 Bordsur sent 1800-tal, metall, H.35
373 2483 Bordsurtout Ns
373 2591 Bricka metall, längd: 70
373 2323 Bricka plåt
373 2678 Bricka Plåt, 1930-tal,
373 2381 Brickor 3 st NS
373 2382 Brödfat Jugend, NS, längd: 41
373 2340 Bur med papegoja (prydnad)
373 2469 Burk med lock, Silver, Orientaliskt,
373 2575 Byrå 1800-tal, valnöt, 4 lådor, längd: 104, djup: 50, höjd: 102
373 1503 Byrå 1800-tal, Valnöt, längd: 104, djup: 50, höjd: 95
373 2302 Byrå 1800-tal, Valnöt, längd: 87, djup: 48, höjd: 93
373 2590 Byrå bemålad, längd: 58, djup: 32, höjd: 75
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2683 Byrå Haupt-stil, Intarsia, längd: 110, djup: 48, höjd: 80
373 2364 Byrå Rokokostil, längd: 114, djup: 55, höjd: 85 (nyprod)
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2192 Cocktailglas 12 st. Nysilver, G.A.B
373 2015 Dalahästar 4 st
373 2608 Dalahästar + gris + tupp, 5 del, m.ä
373 2462 Damarmbandsur 2 st + diverse bijouterier
373 2240 Digitalkamera Fuji MX 2700, 2.3mp
373 2615 Dockhus + tillbehör
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2450 Eldhundar Ett par, Mässing/järn
373 2326 Emma 1800-tal
373 2179 Etagebord 1800-tal, med låda, höjd: 71
373 2681 Etsning "Hammarby Sjö II", 32x29
373 2245 Etsning Bertil Bull Hedlund, (med dedikation), 21 x 19
373 2471 Etsning Madeleine Pyk, Slussen, P.t. 16 x 12
373 2250 Etsningar 2 st, Hans Norsbo, 1941/42, stockholmsmotiv, ca 6x7
373 2251 Etsningar 3 st, Frankrike
373 2011 Fågelbad Järn, höjd: 65
373 2010 Fågelbur höjd: 60
373 2334 Fållbänk 1700-tal
373 2365 Fällstolar 8 st läder/trä alla med skador/def
373 2421 Färgetsnig Friedrich Meckseper, "stuhl", 44 x 59
373 2345 Färglitografi Alf Olsson, Pt, Fjärilar, -73, 68 x 53
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2344 Färglitografi Bengt Åberg, Ansikten, 92/190, 72 x 56
373 2343 Färglitografi Dan Nygårds, Bok, 88/125, 44 x 62
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2349 Färglitografi Esaias Thoren, 135/225, 54 x 74, repet
373 2414 Färglitografi Jan Grantorp, Långängens gård, 117/290, 16 x 24
373 2617 Färglitografi Krallis, 253/295, 23 x 21
373 2233 Färglitografi Lennart Rodhe, 59/360, 1970, 23x18
373 2470 Färglitografi Lizzie Olsson, "Allan Pettersson", 50 x 40, 14/90
373 2141 Färglitografi Nisse Zetterberg, 1969, komposition, 98/360, 34x35
373 2424 Färglitografi Reinhold Ljunggren, Stadshuset, 127/310, 26 x 40
373 2351 Färglitografi Sign, -77, 123/260, Interiör, 45 x 57
373 2172 Färglitografi Sven X:et Erixon, "Interiör Mekrossla" 1953, nr 103/260, 54x62, ngt blekt
373 2398 Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien, Pt, 38 x 50
373 2350 Färglitografi Yrjö Edelman, EA, 19/20, 90 x 60
373 2142 Färglitografi Yrjö Edelman, Royal Parcel, 278/1500, 43x 60
373 2618 Färglitografier 2 st, Bla Nessim
373 2353 Färglitografier 2 st, komposition + landskap
373 2341 Färglitografier 2 st, Sign, ca 49 x 69
373 2081 Fat 2 st, Kina
373 2085 Fåtölj + fotpall Rix möbler
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2079 Figurin Japan, höjd: 26
373 2577 Figurin Lisa Larson, bulldog, höjd: 7
373 2488 Figurin Royal Dux, Art Deco, längd: 19
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2489 Figurin Schabaum, höjd: 17
373 2371 Figuriner 2 st Kina, längd: 16, höjd: 17
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2131 Figuriner 2 st, Bla. Kunglig Dansk
373 2202 Figuriner 2 st. Lisa Larson, katt + räv
373 2378 Filmaffischer 2 st, 1930tal, 100x70
373 2103 Flaskor Ett par, Dresden, glas/tenn
373 2599 Flaskskepp 2 st
373 2571 Fotokonst 3 st. fotoaffischer, 70x90
373 2377 Fruktfat Kina, dia 38
373 2080 Gallerskål med lock, Meissen, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
373 2173 Gallerskål med fat kina, blåvitt kompaniporslin, omkring 1800. Skålen: 26x23, höjd: 9. Fatet 27x23, höjd: 4
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2190 Garderobskåp Ek, längd: 122, djup: 53, höjd: 198
373 2191 Garderobskåp Ek, längd: 92, djup: 54, höjd: 188
373 2392 Garderobskåp Ek, O 1900, längd: 112, djup: 46, höjd: 198
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2301 Garderobskåp med spegel, Sekelskifte, längd: 98, djup: 54, höjd: 185
373 2473 Glas 12 st
373 2258 Glasassietter 8 + 6, Ulrica Hydman Vallien
373 2117 Glasmålning 1800-tal, föreställande S : Aloisius, 28x20
373 1507 Glasservis ca 30 del
373 2129 Glasservis ca 40 del, Pukeberg
373 1416 Glasservis Kosta & Nuutajärvi
373 2201 Glasservisdelar 30 del
373 2002 Golfklubbor 3 st
373 2455 Golvlampa Bergboms, Alf Svensson
373 2208 Golvur Mora, höjd: 192
373 2606 Golvur senempire, Peterson, 1835, höjd: 220
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2070 Golvurna 20-tal, höjd: 42
373 7361 Göteborgsstolar 4st, 1800-tal
373 2352 Gouache sign, 45 x 58, kvinna, allt är spegelvälvt
373 2613 Grafiskt blad Bengt Lindström, 74 x 56, 57/99
373 2612 Grafiskt blad bengt Lindström, 75 x 56, 110/180
373 2235 Grafiskt blad Magritte, 31x45
373 2533 Gravyr Karta, 1700-tal, Härjedalen, 49x58
373 2253 Gravyr kolorerad, karta, Gibraltar, 49x58
373 2346 Gravyr Stockholm, 25 x 57
373 2198 Grogglas 11 st. Orrefors, etsad dekor
373 8085 Hallampa glas/mässing, höjd: 65
373 2065 Hallampa Tidigt 1900-tal, höjd: 30
373 2039 Hallbyrå Med stenskiva, längd: 62, djup: 35, höjd: 70
373 2442 Handukshängare 4 st, Mässing
373 2607 Handväska med silverbeslag + diverse nipper
373 1356 Hänglås 2 st, m.Ä
373 2629 Hästtavlor 3 st England
373 2477 Herrbetjänt
373 2647 Hörnskåp höjd: 85
373 2303 Hörnskåp Allmogestil, 1900-tal, höjd: 181
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2194 Hörnskåp Med vitrin, höjd: 177
373 2226 Ikon Ängel, kopia, tempera på ek
373 2216 Ikon Guds moder Iwerskaja, kopia, tempera på ek
373 2232 Ikon Intåget i Jerusalem, tempera på linväv, 31x24
373 2219 Ikon kopia, Boris och Gleb på hästryggen, tempera på ek
373 2223 Ikon kopia, den helige Georg, Johannes f5rån Damaskus och Efraim, syriern, tempera på limväv
373 2220 Ikon kopia, Kristi härliggörelse, kaseintempera på ek
373 2229 Ikon kopia, Madonnan med barnet, tempera på ek, 28x24
373 2237 Ikon Korsfästelsegrupp, kopia målad med kaseintempera på ek, 28x24
373 2234 Ikon Madonnan med barnet, 28x24
373 2214 Ikon Trefaldighet, tempera på ek
373 2048 Ishink Metall
373 2654 Jardingjär Rörstrand 1900 ca sign DM, längd: 27
373 2494 Jobstryck kopia efter M. P. Stadig, 108x130
373 2511 Kaffekanna + bönrostare
373 2484 Kaffekanna+ brödfat, Ns
373 2467 Kaffekoppar 2 st+skål, Ns
373 2573 Kaffekvarn m.ä
373 2359 Kaffepanna koppar, 1800-tal, höjd: 32
373 2557 Kaffeservis 27 del, Pompadour, Rosenthal
373 1470 Kaffeservis 3 del + kakfat, nysilver, K.A. Andersson
373 2383 Kaffeservis 3 del NS
373 2598 Kaffeservis 3 del, Ns
373 2512 Kaffeservis ca 20 del, Arabia
373 2517 Kaffeskedar 12 st, silver
373 2624 Kandelaber 'Smålandsljusstake'
373 1238 Kandelaber Mässing, 1800-tal, höjd: 46
373 2588 Kandelaber Metall, höjd: 45
373 2204 Kandelaber Nyköpng, N24, mässing, 1800-tal, höjd: 46
373 2432 Kandelabrar 1 par, Tenn
373 2386 Kannor 3 st NS
373 2662 Karmstol ek 1910 ca
373 1355 Karmstol England, 1800-tal
373 2366 Karmstolar 1 par
373 2658 Karmstolar 1 par, Carl Malmsten, ek
373 1349 Karmstolar 1 par, England
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2215 Karmstolar Ett par, England
373 2671 Karott med lock Rörstrand, Maritime
373 2151 Karotter 2 st, Ns, Råström
373 2567 Karta Patriarchatus, 40 x 50
373 2016 Keramik 3 del, Gunnar Nylund
373 2312 Keramikdelar 8-del
373 1160 Keramiktavla (dds) med metallinslag, sign Skohg, Gustavsberg, 44x20, 5
373 2596 Kistskåp på benställning, höjd: 184
373 2476 Klaffbord Bemålat
373 2331 Klaffbord Ek, höjd: 48
373 2138 Klockor diverse, bl.a. Omega
373 2059 Köksporslin 4 del, Berså, Aroma & Picknick
373 2548 Kökssoffa 1800-tal, Furu
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 1111 Konsolbord med stenskiva, höjd: 80
373 2159 Kopparstick Ripetta, 40 x 60
373 2434 Korkskruv
373 2630 Kostymtavlor 5 st Italien/Tyskland
373 2385 Kristall 7 del
373 2279 Kryddhylla
373 2465 Lampbord höjd: 48
373 1333 Lampbord 1 par, höjd: 63 (1 bemålad)
373 2217 Lampbord England, Med lådor
373 2589 Lampetter 2 par, mässing
373 2373 Lejon 1 par, mässing, Orientaliska, längd: 40
373 2133 Leksaksfartyg metall, längd: 5-17
373 2362 Likörglas 12 st, Eda Glasbruk
373 2005 Litografi 3 st, Roland Svensson, ur mapp
373 2423 Litografi Björn Jansson, Hus, 21 x 32
373 8442 Litografi Roland Svensson, Tidningsbud, 249/250, 26 x 20
373 2655 Ljusgrotta Göran Wärff, Kosta, höjd: 18
373 2586 Ljuskrona Empire-stil, höjd: 60
373 1337 Ljuskrona Mässing, höjd: 35
373 2295 Ljuskrona Oscariansk, för 12 ljus, höjd: 150
S�ldes f�r 25.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2322 Ljuskrona rokokostil, höjd: 45
373 2181 Ljuskrona rokokostil, höjd: 70
373 1187 Ljusstakar 1 par, NS, höjd: 18
373 2485 Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 25
373 2154 Ljusstakar 1 par, Ns, höjd: 28
373 2153 Ljusstakar 1 par, Tenn, höjd: 19
373 2203 Ljusstakar 2 par, Jönköping, Nr 43
373 2045 Ljusstakar 2 par, mässing
373 2605 Ljusstakar Ett par, Firma Svenskt Tenn, höjd: 10
373 2562 Ljusstakar Ett par, Med sköldpaddor, höjd: 12
373 2561 Ljusstakar Ett par, Ns, höjd: 20
373 2525 Ljusstakar Ett par, Ollers, höjd: 30
373 2069 Ljusstakar Ett par, Silver, Stockholm, 1850, höjd: 24
373 2541 Ljusstakar Nysilver, C G Hallberg, höjd: 32
373 1324 Lockurna kina, höjd: 37
373 2062 Lykta 1800-tal, Smide
373 1229 Lykta Smide, höjd: 133
373 1370 Malmkrona höjd: 35
373 2486 Malmkrona höjd: 55
373 2595 Månbord Ett par + 1 ilägg
373 2200 Mässing 4 del. Gusum
373 2627 Mässing/nysilver diverse
373 2500 Mat/kaffeservis Hackefors, 110 del
373 2379 Matbestick Silver, 12 matgafflar + 9 st dessertgafflar
373 2193 Matbord Valnöt, Art Déco-stil
373 2380 Mätinstrument mässing i träfodral, längd: 51
373 2616 Matporslin 13 + 6 + 7 del. Gustavsberg/Rörstrand
373 7471 Matsalsbord tidigt 1900-tal, ek, dia:120
373 2642 Matsalsgrupp 5 del + 2 ilägg, Gustaviansk stil,
373 8357 Matsalsgrupp 5 del, Gemla (vinröd)
373 2026 Matsalsgrupp 5 del, Gustaviansk stil, Mahogny, Bord + 4 st stolar + 2 st ilägg
373 8360 Matsalsgrupp 5 del, Hans Wegner, Ek, bord + 4 st stolar
S�ldes f�r 7.900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2456 Matsalsgrupp 9 del, barockstil, Bord + 2 karmstolar + 8 stolar
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2108 Matservier 2 olika
373 2248 Matservis Arabia, 60 del, 1950-tal
373 2128 Matservis ca 40 del, Bavaria
373 2354 Matta A.f, IKEA, 142 x 200
373 2067 Matta Galleri, afghan, 275 x 77
373 8482 Matta galleri, Nahavand , 475 x 108
373 2140 Matta gallerimodell, 300x83
373 2038 Matta gallerimodell, Indo-mir, 280 x 78
373 2499 Matta gallerimodell, Pakistan, 289x88
373 2068 Matta I.Gabbeh, 125 x 80
373 2066 Matta Kina Sumak, 140 x 200
373 2355 Matta Kina, rosa, (fläckar), 200 x 137
373 2027 Matta miniatyr, 31 x 31
373 1260 Matta orientalisk, 170x115
373 1536 Matta orientalisk, Afgahn, 220x120
373 2006 Matta orientalisk, Gashgai, 169x259
373 2503 Matta orientalisk, Kohi, 225x138
373 2502 Matta orientalisk, Lori, 231x131
373 2522 Matta orientalisk, Meshed, 398x293
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2357 Matta Pakistansk Bochara, 180 x 118
373 2053 Matta Semi-antik Hamadan , 195 x 125
373 8472 Matta Tuisserkhan, 220 x 145
373 2254 Mockagods 12 del, Bavaria
373 2255 Mockagods Arabia, Risporslin, 15 del
373 2464 Monterbord höjd: 68
373 2491 Nattygsbord 1 par, med intarsia, höjd: 57
373 2602 Nyckelskåp metall, höjd: 37
373 2387 Nysilver div
373 2441 Oljelampor + figurin, terrakotta
373 2420 Oljemålning höjd: Ahlberg, Skär, 1950, 95 x 60
373 2313 Oljemålning "ansikten" 33x41
373 1153 Oljemålning 'Landskap', Axel Borg 1894, 18x34, träpannå
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2119 Oljemålning 1700-tal, landskap med fors, 41x54
S�ldes f�r 3.700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2636 Oljemålning A Lundell, Skogsväg, 20x30
373 2109 Oljemålning Åke Carlsson, man, 60 x 53
373 7320 Oljemålning CA, vinterlandskap, 79x112
373 2430 Oljemålning Carpelan, Stockholms motiv, 32 x 40
373 2244 Oljemålning Curt Viberg, Gotland, 36 x 45
373 1550 Oljemålning drakflygning, 58x41
373 2136 Oljemålning E. J. "sista hösten på Brunkebergstorg" -67, 42x51
373 2526 Oljemålning Efter Carlo Dolci, 55x46
373 2122 Oljemålning Emil Nordberger, 'Hök', 1911, 40x31
373 2120 Oljemålning England, Flodlandskap, 25x41
373 2071 Oljemålning Eric Nordlöw, -74, Uppdragande av båt, 27 x 37
373 1315 Oljemålning Erik Tryggelin, "Blommor", sign 13/7 1911, 34x26
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 7409 Oljemålning G. Ekblom, stuga vid vatten, 29x35
373 2135 Oljemålning G. Johnson, komposition, 65x65
373 2246 Oljemålning Hannes Glaser , By, 43 x 58
373 2347 Oljemålning Hasse Andersson, Skanör, 40 x 32, Gås
373 2403 Oljemålning Hausenkamp, Kvinnorkomposition, 100 x 80
373 2051 Oljemålning Interiör, 44 x 65
373 2158 Oljemålning Jean Calogero, Flicka, 34 x 26
373 2431 Oljemålning Landskap, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage], 33 x 40
373 2468 Oljemålning Madeleine Pyk, Katter, 24 x 28
373 2399 Oljemålning Monica Lorentzon, Uppdragna ekor, 44 x 58
373 2529 Oljemålning Monosign insjö med segelbåtar, 46x66
373 2527 Oljemålning Neapelbukten, 17/1800-tal, 40x57
373 2267 Oljemålning Nils Af ström, "Golgata", 1935, 63x108
373 2275 Oljemålning Nils Af Ström, 1942, 79x89
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2272 Oljemålning Nils Af Ström, 1950, 81x63
373 2269 Oljemålning Nils Af Ström, 1954, 39x32
373 2271 Oljemålning Nils Af Ström, 1955, 39x51
373 2268 Oljemålning Nils Af Ström, 39x65
373 2265 Oljemålning Nils Af Ström, 50x60
373 2274 Oljemålning Nils Af Ström, Kyrka, 73x63
373 2273 Oljemålning Nils Af Ström, Landskap, 46x38
373 2428 Oljemålning Öhlin, Stilleben, 40 x 32
373 2546 Oljemålning osignerad, hönsgård, 25x19
373 2098 Oljemålning Otto, 100 x 125
373 2348 Oljemålning Rosa Ekelund, -88, "trio", 40 x 33
373 2020 Oljemålning Schagerström, Kust, (oramad), 32 x 39
373 2453 Oljemålning Sibylla, Holländsk mästare 16-1700-tal. 35x26
S�ldes f�r 16.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2532 Oljemålning Sigge Ljunkvist, Interiör, 1942, 54x67
373 2531 Oljemålning Sign Fegth, "fors", 57x88
373 2125 Oljemålning Sign John Kindborg, 1883, "Vira", 62x92
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2124 Oljemålning Sign Olander, 1868, 59x89
373 2218 Oljemålning Sign Ripnecki, "Ubåt i övervattensläge", 30x50
373 2266 Oljemålning Sign W Webb, 69, efter stormen, 50x75, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2625 Oljemålning signerad. Paul S-82, 'norr om Svaneke Bornholm' 21x41
373 1144 Oljemålning Solrosor Elof Ulaner -56, 32x40
373 2276 Oljemålning Sten Ekendahl, 42x57
373 2013 Oljemålning Stilleben, 25x20
373 2283 Oljemålning Svea Jansson, 'Påsk', 74x82
373 2311 Oljemålning Sven Arne "Höken" Hökenström, Ormen, 92 x 101
373 2118 Oljemålning Tillskriven Egron Lundgren, Interiör, 21x27, (proviniens konstnärens bror Harald Lundgren)
373 2427 Oljemålning Ture Åslin, 1945, Älvmotiv, 54 x 64
373 2314 Oljemålning Vilh. Engström, "Sameby" 44x64
373 2121 Oljemålning Wilhelm Behm, solnedgång, 36x46
373 2116 Oljemålningar 1 par, 1800-tal, Flodlandskap, 27x23
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2633 Oljemålningar 2 st F Berggren, 1922 1931
373 2009 Oljemålningar 2 st, 12x17
373 2443 Oljemålningar 2 st, Efter Lempica
373 2339 Oljemålningar Ett par, 1800-tal, Landskap, England, 20 x 30
373 2401 Oljemålningar Ett par, Hausenkamp, Ansikten, 70 x 60
373 1368 Pärlrader Odlade Kinesiska, 12 st., längd: 37
373 2452 Parti nipper bla. klockor
373 2481 Parti nipper mm
373 2003 Parti proppar till karaffer + 2 st. flaskskyltar
373 2416 Parti ramar 10 st, (mindre)
373 2156 Parti silver/ns 10 del
373 2093 Parti smycken silver, 7 del
373 2564 Pastell Carl Brandt, 35 x 53, -99
373 2022 Pastell Lisen Sandström, Fiskebåtar, 1923, 30 x 49
373 1340 Pelarbord Vitmålat, höjd: 78
373 2091 Pendyl Förgylld, Gustaviansk stil
373 2317 Pigtittare 1800-tal, höjd: 70
373 2407 Plafoner 2 st
373 2040 Pottskåp Gustaviansk stil, längd: 47, djup: 36, höjd: 77
373 2621 Prydnadsfat Rosenthal, Björn Wiinblad (1918-2006), dia33
373 2570 Prydnadskuddar 5 st, m.ä
373 2280 Prydnadsporslin 4 del. Rosa Ljung
373 2148 Rakspegel 1800-tAL, Mahogny
373 2498 Rakspegel sekelskifte, yh. 178
373 2018 Reklamskylt Heineken
373 2130 Remmare 6 st
373 2474 Reproduktion Juan Gris, 21/300, 65 x 38
373 2578 Reservoarpenna i fodral, Pierre Gardin
373 2289 Ring 18 k med prinsesslipade diamanter, Top Wesselton ca 0, 78 ct, 5 g
S�ldes f�r 7.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2025 Rökbord 1930-tal, intarsia
373 2361 Rökbord Orientaliskt, höjd: 50, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
373 2549 Rotskålar 2 st
373 2560 Rubiner Obehandlade, i askar
373 2600 Salldsskål lergods, höjd: 12
373 2601 Salongsbord 1800-tal, Blåmålat, höjd: 76
373 2298 Salongsbord Mahogny, höjd: 64
373 2568 Salongsbord med stenskiva, diameter: 65, höjd: 75, 1800-tal, frankrike
373 2306 Salt/pepparkar JIE, 1960-tal
373 2222 Samovar Mässing
373 2309 Säng Gustaviansk stil
373 2333 Särngram Mässing, 190 x 200
373 2050 Satsbord 3 del, Ek
373 2635 Satsbord glas läderskiva, 3 del
373 2653 Sekretär höjd: 87
373 2510 Sekretär 1800-tal, Björk, längd: 104, djup: 48, höjd: 110
373 2126 Sekretär 1930-tal, med intarsia,
373 2308 Sekretär Gustaviansk stil, vitmålad, längd: 83, djup: 49, höjd: 105
373 5051 Sekretär Karl Johan , L.111 D.45 H.122
373 2288 Sekretär rokokostil, mahogny, längd: 93, djup: 54, höjd: 95
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2144 Serigrafi Warhol, Efter Sunday B Morning, 91 x 91
373 2143 Serigrafi Warhol, Efter Sunday B Morning, 91 x 91
373 2207 Servettring silver, 1869 + bägare, silver, Rey Urban (f. 1929)
373 2305 Servisdelar Grön Anna, ca 20 del
373 2310 Servisdelar Gustafsberg, Ranka
373 2035 Severingsvagn höjd: 66, mahogny
373 2257 Shaker Ns
373 2166 Sideboard 60-tal, Bemålat, längd:, längd: 191, djup: 51, höjd: 72, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
373 2196 Sideboard Art Déco-stil, längd: 137, djup: 51, höjd: 97
373 2643 Sideboard ek 1920-tal, längd: 101
373 2329 Sideboard England, längd: 195, djup: 50, höjd: 90
373 2186 Sideboard Mahogny, England, längd: 145, djup: 47, höjd: 85
373 2388 Silver 12 st skedar olika modeller
373 2559 Silver 4 del
373 2363 Skål Argenta, W Kåge, (spricka), diameter: . 25
373 2661 Skål B Friberg, Gustavsberg, 1965 (G), höjd: 5, 5
373 1421 Skål BL, Rörstrand, längd: 20
373 2182 Skål blått porslin med silverinlägg, höjd: 15
373 2518 Skål Bo fajans, höjd: 12
373 2210 Skål Gunnar Nylund, höjd: 8
373 2188 Skål konstglas, Transjö, Sven Å. Carlsson, höjd: 13, dia 30
373 1082 Skål Kristall, diameter: .24
373 2082 Skål Orrefors, Sven Palmqvist, höjd: 10 dia16
373 2008 Skål på fot, porslin, höjd: 53
373 2211 Skål Rörstrand, Gunnar Nylund, höjd: 10
373 2576 Skål Rörstrand, Gunnar Nylund, höjd: 9
373 2513 Skål + bonbonjär
373 2553 Skål + kakfat 2 del, glas/Ns
373 2372 Skål + vas Kina, höjd: 26/19
373 2199 Skåp längd: 77, djup: 36, höjd: 107
373 2205 Skåp 1700-tal, längd: 165, djup: 58, höjd: 220
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2174 Skåp allmoge, kurbitsmåleri, senare lås, delvis senare bemålning., höjd: 95 cm
373 2641 Skåp Furu, höjd: 188
373 2604 Skåp Gustavianskt, Komletterat, längd: 121, djup: 48, höjd: 108
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2370 Skåp Kina, 90x48x100
373 2195 Skåp Mahogny, med vitrin, längd: 90, djup: 40, höjd: 187
373 2644 Skåp Rokokostil, Rokokostil, höjd: 184
373 2417 Skedar 10 st, silver, 17/1800-tal
373 2418 Skedar 9 st, 17/1800-tal
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2419 Skedar + fruktknivar silver, 1800-tal, Nordström & Folcker
373 2155 Skrin Silver, längd: 12
373 2451 Skrivbord Design Axel Einar Hjort, 'Birka', bricka NK, längd: 184, djup: 68, höjd: 78
S�ldes f�r 19.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2368 Skrivbord/bokhylla 1960-tal, "Ulferts", Teak, längd: 200, djup: 53, höjd: 72 + hylla , höjd: 89
373 2664 Skrivbyrå 1800-tal, björk, längd: 107, djup: 50, höjd: 97
373 2106 Skulptur höjd: 35, Kina
373 1395 Skulptur And, längd: 26
373 2375 Skulptur Indian, brons, höjd: 43
373 2652 Skulptur Kan du inte tala, gips, längd: 26
373 2086 Skulpturer 2 st, leoparder, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
373 2551 Slända
373 2580 Slomakarlampor 2 st
373 2530 Sminkbord 40-tal, Mahogny
373 2284 Smycken diverse, 18 k, 21, 3 g
373 2221 Snapskantin Tenn
373 2297 Soffa + fåtölj, Rokokostil
373 2147 Soffa 1800-tal, Mahogny, längd: 118
373 2061 Soffa Louis XV-stil
373 2457 Soffa Nyrokoko
373 2597 Soffa Sent 1800-tal
373 2631 Soffa+fåtölj Chesterfield, läder
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2054 Soffbord 50-tal, trä, längd: 120, djup: 55, höjd: 60
373 2057 Soffbord Ek, längd: 65, djup: 40, höjd: 55
373 2033 Soffbord Intarsia, 30-tal, björk, diameter: 90, höjd: 61
373 2185 Soffbord Orientaliskt, höjd: 47
373 2550 Soffbord teak, längd: 66
373 1498 Soffbord trä, längd: 120, djup: 77, höjd: 53
373 2249 Soffor 2 st. 3-sits, NK verkstäder -Sjögren i Tranås, dunplymåer, ullplysch, längd: 200
373 2012 Spatserkäpp erotisk
373 2063 Spegel höjd: 60
373 2545 Spegel 1800-tal, höjd: 150
373 2547 Spegel Bemålad, höjd: 75
373 2444 Spegel Empire, höjd: 125 (sk9
373 1460 Spegel Karl Johan, mahogny, höjd: 120
373 1414 Spegel med hylla & låda
373 1211 Spegel med hylla, höjd: 78
373 2466 Spegel Rektangulär, höjd: 96, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
373 2296 Spegel Rokokostil, höjd: 120
373 2178 Spegel Sekelskifte, höjd: 135
373 2332 Spegel Sekelskifte, höjd: 69
373 2321 Spegel Solformad, diameter: 67
373 2614 Spegel + galgar 60-tal, teak
373 1357 Spegel+ Konsol, Nyrokoko, Svart/guldmålad
373 2669 Spegelbyrå längd: 127, djup: 60, höjd: 176
373 2162 Spegelbyrå Sekelskifte, bemålad, längd: 98, djup: 49, höjd: 196
373 2506 Spegelétagère Sent 1800-tal, höjd: 172
S�ldes f�r 5.900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2247 Spegelmålningar 3 st, Sekelskifte, Kina, höjd: 55
373 2515 Spetsglas 6 + 6 st
373 2024 Stayetter 9 st, Orientaliska, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
373 1445 Stickor 1 par, WMF
373 2492 Stolar 1 PAR, 1940-TAL, iNTARSIA
373 2657 Stolar 1 par, Karl Johan-stil
373 2508 Stolar 4 st, England
373 2286 Stolar 6 st, 1800-tal, Gustaviansk stil
S�ldes f�r 6.900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2620 Stolar 6 st, Nyrokoko
373 2241 Stolar 6 st, Rokoko, (olika)
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2585 Stolar Ett par, louis XV-stil
373 2461 Stolar Ett par, Senbarock, (saknar sits)
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2170 Stolar ett par, Sjuan, Design Arne Jacobsen för Fritz Hansen 1969, skador, bla. rost
373 2304 Syltkruka Rörstrand,
373 2405 Takarmatur diameter: . 45
373 2007 Takarmatur höjd: 55, (nyprod)
373 2454 Takarmatur (snäckskal)
373 2001 Takarmatur 1930-tal
373 1237 Takarmatur 1940-tal, höjd: 80
373 2056 Takarmatur 40-tal, Glas/mässing, höjd: 60
373 2034 Takarmatur 50-tal
373 2552 Takarmatur 50-tal, med prismor
373 2330 Takarmatur koppar
373 2404 Takarmatur Le Klint, diameter: . 42
373 2262 Takarmatur Le Klint, höjd: 35
373 2175 Takarmatur Malm modell
373 2256 Takarmatur Mässing/glas
373 2335 Takarmatur metall, höjd: 45
373 2294 Takarmatur nutida
373 2594 Takarmatur Oscariansk-stil, Tidigt 1900-tal, höjd: 100
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2520 Takarmatur PH 'Kotte', Poul Henningsen för Louis Poulsen, diameter: . 84
S�ldes f�r 15.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2521 Takarmatur PH, 'kotte', Poul Henningsen, för Louis Poulsen, diameter: . 84
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2005 16:00)
373 2096 Takarmatur rokokostil
373 2542 Takarmatur Saturnus, diameter: 45, plåtskärm
373 2167 Takfotogenlampa Sekelskifte, höjd: 80
373 2556 Tallrikar 5 st, Kina, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
373 2540 Tavla porslinsmålning, dia 25
373 2242 Tavlor 2 st, Miró, ca 25 x 35
373 2619 Tavlor 8 st. tryck, Adelsmän, 22x16
373 2558 Te/kaffeservis KPM
373 2356 Terrarium träram/glas/nät, 41x58, höjd: 58
373 2538 Terrassmöbel "Fri Form", vit aluminium, (nypris 8000:-)
373 2023 Toilettbordsset 8 del
373 2183 Toilettebord Mahogny, England, längd: 111, djup: 48, höjd: 173
373 2592 Trädgårdsgrupp 4 del
373 2088 Träskulpturer 3 st, Carl Johan Trygg
373 2227 Tusch Stallarholm, "fönster" 21x26
373 2228 Tusch Stallarholm, Man vid kust, 24x40
373 2649 Väggpendyl höjd: 64
373 2433 Väggpendyl Förgylld
373 2278 Väggpendyl Förgylld, höjd: 55
373 2447 Väggpendyl Förgylld, höjd: 70
373 1219 Väggplåt Koppar, diameter: 62
373 2539 Väggrelief 12x17
373 2572 Väggtelefon m.ä. L . M. Ericsson
373 2277 Väggur höjd: 105
373 2584 Väggur 1800-tal, valnöt, höjd: 68
373 2320 Väggur 1890-tal, höjd: 72
373 2160 Väggur Ek, Tidigt 1900-tal
373 1390 Vas blåvitt, Kina, höjd: 20
373 2640 Vas G Nylund, Rörstrand, höjd: 26
373 2626 Vas glas, Timo Sarpaneva, Iittala, höjd: 26
373 2101 Vas kina, höjd: 36
373 2438 Vas Konstglas
373 2676 Vas Kosta, Edvin Ollers, höjd: 20
373 2017 Vas Sign Palm, Mölle, 1970, höjd: 24
373 2014 Vas+ skål, glas, Erik Höglund
373 2396 Vaser 1 par, cloissonné, Japan, Meije period, höjd: 25
373 2134 Vaser 2 st, Bla Josef Ekberg
373 2374 Vaser 2 st, Kina, höjd: 39/34
373 2197 Vaser 2 st. kristall, färgat glas
373 2623 Vaser 4 st. kristall
373 2582 Väskor 2 st. läder, (den ena inredd med toaletturencilier)
373 2490 Vävnad Flamländsk, sekelskifte, 51x55
373 2055 Vedhink Mässing, diameter: 55, höjd: 48
373 2213 Verktyg 3 st. äldre
373 2583 Verktyg diverse, m.ä
373 2536 Video visualizer Aethra ST 2050
373 1233 Vikskärm 3 delad, höjd: 150
373 2187 Vitrinskåp Med sekretärdel, längd: 123, djup: 30, höjd: 131