885 1005 Akvarell Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), signerad. 1884, Munk, motivet: 45x38
S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:43)
885 8490 Blandteknik Alois von Anreiter, Porträtt, 21x16
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:06)
885 1006 Blandteknik Oidentifierad konstnär, Kejsar Alexanders begravningståg i St. Petersburg, papper på duk, 118x175 cm. Kan belysas bakifrån varigenom man får effekten att facklorna se lysande ut
S�ldes f�r 54.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:08)
885 1023 Bordspendyl Empire, höjd: 39, (renoverad)
S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:28)
885 5182 Brickbord Hällestad, ur IKEAs 1700-talsserie, längd: 75 cm, djup: 57 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:39)
885 1014 Brickbord rokokostil, Rörstrand, Bemålad, Sign EL 1918, längd: 80, djup: 59, höjd: 76
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:13)
885 1034 Etsning Eduard Wiiralt (1898-1954), "Nu -painte séche 1946", motivet: 29 x 28
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:02)
885 1024 Figurin Meissen, Pojke, höjd: 22
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:09)
885 1017 Glasservis Junior, Odelberg, Kosta Boda, 16 st. vinglas, 18 st. seltersglas, 10 st. snapsglas, 6 st. dessertvin, 10 st. sherryglas
S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:35)
885 6179 Konsolbord Empire, längd: 67, djup: 34, höjd: 88
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:44)
885 6204 Litografi Edvard Munch (1863-1944), Kvinna med orm, osignerad, motivet: 26x50 cm
S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:47)
885 1001 Ljusstakar 1 par, mässing, höjd: 21
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:31)
885 1010 Matbord 3 delat, 1800-tal, längd: 66+ 2x65 + 2 x62, djup: 123, höjd: 75
S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:39)
885 4324 Matservis ca 55 del. Teodore Haviland, Limoges, Frankrike
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:36)
885 6128 Oljemålning Axel Kargel (1896-1971), signerad Öland, 1966, 35 x 53 cm
S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:29)
885 1029 Oljemålning Barock, på ekpannå, Damporträtt, 28x17
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:01)
885 1046 Oljemålning Halvor Halvorsen, Fjordlandskap, 70x100
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:57)
885 1042 Oljemålning Hans Viksten (1926-1987), 'Första resan', 1977, 21 x 26
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:32)
885 1002 Oljemålning Henri de Beul, Breuxelles, 1895, Flicka med kor, 81 x 62
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:43)
885 1044 Oljemålning Jean Vollet (f. 1935), Brume sur L´yvonne, signerad. , duk, 53x72
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:03)
885 1043 Oljemålning Jean Vollet (f. 1935), Riviere prés de Tovrnv, signerad. , duk, 38x54
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:00)
885 1004 Oljemålning Johan Gustav Sandberg, Gustav II Adolf som barn, signerad. 1847, duk, 44x30
S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:41)
885 1012 Oljemålning Martin Ålund (f. 1967), Sign -96, 'Marginal', 73x100
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:55)
885 1035 Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Man och kvinna i landskap, signerad 1934, 63 x 73
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:16)
885 1028 Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), 1953, 45x54
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:02)
885 1027 Prakturna Rörstrand, Majolika, höjd: 67
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:41)
885 1033 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Dromedar, stor, ur Noaks ark, Gustavsberg, 1978, höjd: 37 cm, längd: 41 cm, ateljéproduktion, liten upplaga, vit stengodslera, glaserad och målad
S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:38)
885 1041 Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, Lejonhona, höjd: 27
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:43)
885 1037 Soffa sengustaviansk, längd: 186
S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:14)
885 1040 Spegel sengustaviansk. , höjd: 76
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 21:01)
885 1036 Stolar 1 par, Design Harry Bertoia
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:11)
885 1008 Stolar 7-an (sjuan), Arne Jacobsen (1902-1971), Fritz Hansen, 4 st, vita
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:10)
885 1019 Tusch Ernst Josephson (1851-1906), signerad, bladets mått: 38x23
S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:58)
885 9207 Tuschteckning Hans Arnold (1925-2010), 'Köpmannen i Venedig', bladets mått: 9, 5 x 13
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:38)
885 1018 Vas iriserande glas, Louis Comfort Tiffany, jugend, påfågelfjäderdekor, Signerad i botten L C Tiffany, Favrile. , höjd: 24
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:26)