Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 31 mars 2014 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

885 1005  Akvarell Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), signerad. 1884, Munk, motivet: 45x38

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:43)

885 8490  Blandteknik Alois von Anreiter, Porträtt, 21x16

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:06)

885 1006  Blandteknik Oidentifierad konstnär, Kejsar Alexanders begravningståg i St. Petersburg, papper på duk, 118x175 cm. Kan belysas bakifrån varigenom man får effekten att facklorna se lysande ut

S�ldes f�r 54.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:08)

885 1023  Bordspendyl Empire, höjd: 39, (renoverad)

S�ldes f�r 7.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:28)

885 5182  Brickbord Hällestad, ur IKEAs 1700-talsserie, längd: 75 cm, djup: 57 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:39)

885 1014  Brickbord rokokostil, Rörstrand, Bemålad, Sign EL 1918, längd: 80, djup: 59, höjd: 76

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:13)

885 1034  Etsning Eduard Wiiralt (1898-1954), "Nu -painte séche 1946", motivet: 29 x 28

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:02)

885 1024  Figurin Meissen, Pojke, höjd: 22

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:09)

885 1017  Glasservis Junior, Odelberg, Kosta Boda, 16 st. vinglas, 18 st. seltersglas, 10 st. snapsglas, 6 st. dessertvin, 10 st. sherryglas

S�ldes f�r 15.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:35)

885 6179  Konsolbord Empire, längd: 67, djup: 34, höjd: 88

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:44)

885 6204  Litografi Edvard Munch (1863-1944), Kvinna med orm, osignerad, motivet: 26x50 cm

S�ldes f�r 28.500 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:47)

885 1001  Ljusstakar 1 par, mässing, höjd: 21

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:31)

885 1010  Matbord 3 delat, 1800-tal, längd: 66+ 2x65 + 2 x62, djup: 123, höjd: 75

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:39)

885 4324  Matservis ca 55 del. Teodore Haviland, Limoges, Frankrike

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:36)

885 6128  Oljemålning Axel Kargel (1896-1971), signerad Öland, 1966, 35 x 53 cm

S�ldes f�r 17.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:29)

885 1029  Oljemålning Barock, på ekpannå, Damporträtt, 28x17

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:01)

885 1046  Oljemålning Halvor Halvorsen, Fjordlandskap, 70x100

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:57)

885 1042  Oljemålning Hans Viksten (1926-1987), 'Första resan', 1977, 21 x 26

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:32)

885 1002  Oljemålning Henri de Beul, Breuxelles, 1895, Flicka med kor, 81 x 62

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:43)

885 1044  Oljemålning Jean Vollet (f. 1935), Brume sur L´yvonne, signerad. , duk, 53x72

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:03)

885 1043  Oljemålning Jean Vollet (f. 1935), Riviere prés de Tovrnv, signerad. , duk, 38x54

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:00)

885 1004  Oljemålning Johan Gustav Sandberg, Gustav II Adolf som barn, signerad. 1847, duk, 44x30

S�ldes f�r 10.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:41)

885 1012  Oljemålning Martin Ålund (f. 1967), Sign -96, 'Marginal', 73x100

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:55)

885 1035  Oljemålning Olle Nordberg (1905-1986), Man och kvinna i landskap, signerad 1934, 63 x 73

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:16)

885 1028  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), 1953, 45x54

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:02)

885 1027  Prakturna Rörstrand, Majolika, höjd: 67

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:41)

885 1033  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Dromedar, stor, ur Noaks ark, Gustavsberg, 1978, höjd: 37 cm, längd: 41 cm, ateljéproduktion, liten upplaga, vit stengodslera, glaserad och målad

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:38)

885 1041  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Gustavsberg, Lejonhona, höjd: 27

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:43)

885 1037  Soffa sengustaviansk, längd: 186

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:14)

885 1040  Spegel sengustaviansk. , höjd: 76

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 21:01)

885 1036  Stolar 1 par, Design Harry Bertoia

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:11)

885 1008  Stolar 7-an (sjuan), Arne Jacobsen (1902-1971), Fritz Hansen, 4 st, vita

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:10)

885 1019  Tusch Ernst Josephson (1851-1906), signerad, bladets mått: 38x23

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 20:58)

885 9207  Tuschteckning Hans Arnold (1925-2010), 'Köpmannen i Venedig', bladets mått: 9, 5 x 13

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 19:38)

885 1018  Vas iriserande glas, Louis Comfort Tiffany, jugend, påfågelfjäderdekor, Signerad i botten L C Tiffany, Favrile. , höjd: 24

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 31 mars 2014 18:26)