Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 22 augusti 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1487 2089  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Äppelträdgården". Signerad, daterad 1981. Akvarell, 33x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 20:18)

1487 2073  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Blå blomma 2". Signerad. Akvarell, 46x30 cm, yttermått inklusive ram: 48x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:53)

1487 2067  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Blå blomma". Signerad. Akvarell, 46x30 cm, yttermått inklusive ram: 60x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:44)

1487 2093  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Blombukett i glas". Signerad. Akvarell, bladets mått: 35x25 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 20:24)

1487 2087  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Blommor från Röhälla". Signerad, daterad 1979. Akvarell, 37x31 cm, yttermått inklusive ram: 50x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 20:15)

1487 2071  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Blomsterbukett". Signerad. Akvarell, 32x24 cm, yttermått inklusive ram: 48x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:50)

1487 2068  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Delphinium". Signerad. Akvarell, 39x29 cm, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:45)

1487 2079  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Grådis över Kiviks hamn". Signerad, daterad 1957. Akvarell, 14x17,5 cm, yttermått inklusive ram: 16x19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 20:02)

1487 2092  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Höst". Signerad, daterad 1982. Akvarell, 17x12 cm, yttermått inklusive ram: 28x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 20:23)

1487 2072  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Humle". Signerad. Akvarell, 40x31 cm, yttermått inklusive ram: 56x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:52)

1487 2078  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Lampan i fönstret". Signerad, daterad 1953. Akvarell, 34x26 cm, yttermått inklusive ram: 47x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 20:01)

1487 2105  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Lilja". Signerad. Akvarell, bladets mått: 35x25 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 20:43)

1487 2090  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Snö i parken". Signerad, daterad 1982. Akvarell, 23x17 cm, yttermått inklusive ram: 36x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 20:20)

1487 2075  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Snö på gården". Signerad. Akvarell, 28x22 cm, yttermått inklusive ram: 38x31 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:56)

1487 2100  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Tulpaner, röda". Signerad, daterad -80. Akvarell, bildmått: 49x41 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 20:52)

1487 2076  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vårbukett 2". Signerad. Akvarell, 28x22 cm, yttermått inklusive ram: 39x32 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:58)

1487 2069  Akvarell Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vårbukett". Signerad. Akvarell, 29x19 cm, yttermått inklusive ram: 42x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:47)

1487 2014  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Abstrakt komposition". Signerad. Olja på duk, 24x33 cm, yttermått inklusive ram: 26x35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:21)

1487 2055  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Åstol, Tjörn". Signerad, daterad 1977. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 49x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 20:12)

1487 2006  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Bad", Centralbadet, Stockholm. Signerad. Olja på duk, 57x48 cm, yttermått inklusive ram: 59x50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:09)

1487 2001  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Bakgård". Signerad. Olja på duk, 65x46cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:06)

1487 2046  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Bergvallmo". Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 48x33 cm, yttermått inklusive ram: 50x36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:11)

1487 2013  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Blomman-för-dagen". Ej signerad. Olja på duk, 52x45 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:20)

1487 2027  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Blommor i gul vas". Signerad. Olja på duk, 68x46 cm, yttermått inklusive ram: 78x57 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:43)

1487 2042  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Cineraria". Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 41x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:05)

1487 2065  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Det vita huset". Signerad, daterad 1979. Olja på duk, 36x44 cm, yttermått inklusive ram: 38x51 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:44)

1487 2059  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Erik Forslind". Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 49x61 cm, yttermått inklusive ram: 59x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:31)

1487 2035  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Föredragshållaren". Signerad, daterad 1971. Olja på duk, 50x41 cm, yttermått inklusive ram: 52x43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:13)

1487 2031  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Försommaren blommar". Signerad. Olja på duk, 67x97 cm, yttermått inklusive ram: 69x99 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:48)

1487 2034  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Försommarkväll". Signerad, daterad 1970. Olja på duk, 55x50 cm, yttermått inklusive ram: 57x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:57)

1487 2029  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Från Hamburgön". Signerad, daterad 1967. Olja på duk, 45x69 cm, yttermått inklusive ram: 47x72 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:45)

1487 2002  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Från Ihreviken, Gotland". Signerad. Olja på duk, 36x62 cm, yttermått inklusive ram: 38x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:03)

1487 2045  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Från Kivik". Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:10)

1487 2040  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Från Klädesholmen". Signerad, daterad 1976. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 38x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:59)

1487 2005  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Frukt på fat". Signerad. Olja på duk, 48x33 cm, yttermått inklusive ram: 51x36 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:11)

1487 2028  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Gård med snö på taken". Signerad. Olja på duk, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 55x45 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:43)

1487 2036  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Grindar III". Signerad, daterad 1971. Olja på duk, 48x37 cm, yttermått inklusive ram: 50x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:56)

1487 2020  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Havsvik". Signerad, daterad 1955. Olja på duk, 40x49 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:31)

1487 2030  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Höst på gården". Signerad. Olja på duk, 65x55 cm, yttermått inklusive ram: 67x57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:46)

1487 2010  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Hyacinter". Signerad. Olja på duk, 31x22 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:15)

1487 2049  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "I Centralbadetspark". Signerad, daterad 1975. Olja på duk, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 67x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:16)

1487 2057  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "I växthuset". Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 37x58 cm, yttermått inklusive ram: 40x61 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:28)

1487 2032  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Ihreviken Gotland". Signerad, daterad 1968. Olja på duk, 35x62 cm, yttermått inklusive ram: 38x65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:49)

1487 2037  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Kastanjefrukter". Signerad, daterad 1972. Olja på duk, 41x51cm, yttermått inklusive ram: 43x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:01)

1487 2058  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Klädesholmen". Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 43x62 cm, yttermått inklusive ram: 47x66 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:30)

1487 2004  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Liljekonvaljer". Signerad, duk, 34x30 cm

1487 2039  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Lindar". Signerad, daterad 1974. Olja på duk, 52x42 cm, yttermått inklusive ram: 54x44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:00)

1487 2017  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Margit Jansson". Signerad, daterad 1956. Olja på duk, 52x37 cm, yttermått inklusive ram: 56x41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:32)

1487 2016  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Mormor Greta". Signerad, daterad 1955. Olja på duk, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 54x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:24)

1487 2060  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Pater Noster på Tjörn". Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 36x39 cm, yttermått inklusive ram: 38x41 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:33)

1487 2061  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Pilträdet". Signerad, daterad 1979. Olja på duk, 42x41 cm, yttermått inklusive ram: 44x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:34)

1487 2011  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Provencalsk utsikt". Signerad. Olja på duk, 32x34 cm, yttermått inklusive ram: 34x36 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:17)

1487 2063  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Röd Kastanje". Signerad, daterad 1979. Olja på duk, 40x55 cm, yttermått inklusive ram: 42x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:38)

1487 2009  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Ros i vas". Ej signerad. Olja på duk, 41x32 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:14)

1487 2053  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Scarlett Wonder i Eldhs trädgård". Signerad, daterad 1977. Olja på duk, 28x43 cm, yttermått inklusive ram: 30x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:22)

1487 2064  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Staketet Vanadislunden". Signerad, daterad 1979. Olja på duk, 60x51 cm, yttermått inklusive ram: 62x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:39)

1487 2023  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Stilleben". Signerad, daterad 1958. Olja på duk, 55x35 cm, yttermått inklusive ram: 66x47

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:35)

1487 2022  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Stol med basker". Signerad, daterad 1957. Olja på duk, 65x42 cm, yttermått inklusive ram: 68x46 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:34)

1487 2052  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Syrenträdet". Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 44x33 cm, yttermått inklusive ram: 46x35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:20)

1487 2012  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vår på gården". Signerad. Olja på duk, 49x37 cm, yttermått inklusive ram: 51x39 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:18)

1487 2044  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vår, Djursholm". Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 53x59 cm, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:08)

1487 2015  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Vår, Drottningholm". Signerad, daterad 1954. Olja på duk, 55x46 cm, yttermått inklusive ram: 67x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:23)

1487 2033  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. Katt. Signerad, daterad 1970. Olja på duk, 64x52 cm, yttermått inklusive ram: 66x54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 18:51)

1487 2041  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. Stilleben med tulpaner och citroner. Signerad, daterad 1976. Olja på duk, 61x51 cm, yttermått inklusive ram: 63x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 22 augusti 2022 19:06)