Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 januari 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1442 4383  Akvarell Anders Andersson. Signerad, daterad 85. Akvarell, bildmått: 9x16, yttermått inklusive ram: 32x28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:35)

1442 4342  Akvarell Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1933, blomsterstilleben, yttermått inklusive ram: 31x24cm, akvarell

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:18)

1442 4280  Akvarell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben, yttermått inklusive ram: 35x26, akvarell

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:56)

1442 4220  Akvarell Osmo Isaksson (f. 1918), . Signerad, Seine, 27x24, yttermått inklusive ram: 48x44, akvarell

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 21:04)

1442 4400  Akvarell Rolf Erlandsson. Rådhuset Södertälje. Signerad. Akvarell, bildmått: 23x23cm, yttermått inklusive ram: 43x40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:56)

1442 4033  Akvareller 3 st. Carl August Olausson, Stockholmsmotiv 1930-ta. Signerade, yttermått inklusive ram: 37x29 - 37x48, akvarell

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:47)

1442 4114  Altarljusstakar Ett par, mässing. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:33)

1442 4267  Ampel Art Déco. Glas. Diameter: 41 cm. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:01)

1442 4206  Ampel med prismor. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:45)

1442 4152  Ångmaskin Wilesco, i originalkartong. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:52)

1442 4240  Arkivskåp Ek. Bredd: 51 cm. Djup: 41 cm, höjd: 147 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:37)

1442 4332  Armbandsur Ryssland, automatisk. Diameter: 33mm, stål

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:06)

1442 4487  Assietter 12st. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:27)

1442 4045  Assietter 7 st. Wien. Diameter: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:28)

1442 4028  Badkarssoffa Gustaviansk stil, Längd: 168cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:16)

1442 4169  Båglampa höjd: ca 215

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:11)

1442 4328  Balja + kruka med lock Koppar. Längd: 52 cm, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:40)

1442 4443  Barbiedockor med tillbehör, i väska, 1960-tal, höjd: ca 25-30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:11)

1442 4139  Barometer och termometer, metall, Airguide. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:35)

1442 4352  Barskåp mahogny. Bredd: 85 cm. Djup: 43 cm, höjd: 115 cm, nyckel

S�ldes f�r 13.500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:56)

1442 4119  Bauhausstolar 2 + 2 st, stålrör och rotting

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:13)

1442 4321  Blandteknik Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, 22x30, yttermått inklusive ram: 35x41 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:43)

1442 4467  Blandteknik Marika Lang (f. 1961), Sverige. Signerad, blandteknik, NK. Bladets mått: 38x27cm, yttermått inklusive ram: 46x35cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:57)

1442 4363  Blandteknik Oidentifierad konstnär. "SS Ceres", fartygsporträtt. Blandteknik, bildmått: 37x54, yttermått inklusive ram: 59x76 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:29)

1442 4040  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Kvinna vid vatten, osignerad, blandteknik, duk, 30x40, yttermått inklusive ram: 45x55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:34)

1442 4494  Blandteknik Signerad Törnquist. Stockholmsmotiv, Erstaberget. Blandteknik, bildmått: 26x34cm, yttermått inklusive ram: 38x46cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:03)

1442 4396  Blomsterbord Koppar. Bredd: 83 cm. Djup: 25 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:03)

1442 4214  Bokhylla Björk. Bredd: 90, djup: 26 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:38)

1442 4336  Bokhylleskåp mahogny. Bredd: 130, djup: 28 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:44)

1442 4490  Bonbonjär höjd: 40cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:09)

1442 4182  Bonbonjärer 2 st, Herend. Diameter: 9-15,5 cm. Höjd: 10-14 cm.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 21:02)

1442 4392  Bord & stolar 11 delar. Längd: 230 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 76 cm, 1st iläggsskiva, 50cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:55)

1442 4251  Bord med låda Jugend, Ek. Längd: 60, djup: 39 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:38)

1442 4097  Bordskanon Stafsjö bruk. På lavett. Längd: 36cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:38)

1442 4062  Bordslampa Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. "Anna" Ateljé Lyktan Åhus, bok, linneskärmh. Höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:38)

1442 4337  Bordslampa Bergboms, Keramik. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:13)

1442 4130  Bordslampa brons, jugend, tidigt 1900-tal, saknar kupa. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:52)

1442 4343  Bordslampa mässing. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:22)

1442 4300  Bordslampa nysilver. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:18)

1442 4160  Bordslampfot Adriana. Höjd: 57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:11)

1442 4189  Bordslampfot höjd: 42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:40)

1442 4447  Bordslampfot mässing, barockstil. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:32)

1442 4073  Bordslampfot Tidigt 1900-tal, "Danico". Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:36)

1442 4128  Bordslampfötter Ett par porslin, Mede, 1975. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:09)

1442 4439  Bordslampor Ett par. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:44)

1442 4111  Bordsspegel valnöt, nyrokoko. Längd: 77, djup: 27 cm, höjd: 97 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:02)

1442 4450  Bordsstaffli trä, Forsman. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:48)

1442 4080  Bordsur "Gübelin", 1930-/40-tal. 30 days, Längd: 15. Djup: 5,5 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:55)

1442 4171  Bordsvåg silver. Höjd: 18cm, vikt: 86,9g.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:22)

1442 4127  Bricka Firma Svenskt Tenn, 55x32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:50)

1442 4422  Brickor 2 st, Josef Frank & Lena A Linderholm. Längd: 55, diameter: 46cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:23)

1442 4297  Bronsrelief signerad och daterad -82, ca 14x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:29)

1442 4030  Byrå Hauptstil, Intarsia, med stenskiva. Bredd: 110 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:54)

1442 4498  Byrå Hauptstil, med stenskiva, Bredd: 96 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:55)

1442 4019  Byrå Längd: 84 cm. Djup: 48 cm, höjd: 112 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:14)

1442 4347  Cafébord Med stenskiva. Diameter: 60cm, höjd: 72cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:54)

1442 4272  Cigarettetui silver, 1927. Längd: 12 cm, Vikt: ca 100 g

1442 3152  Cigarettetui silver, med gravyr/inskription. Längd: 10cm, vikt: 71g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:35)

1442 4415  Crèmekoppar 4 st, Rörstrand

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:37)

1442 4207  Damarmbandsur 6 st, diverse, bland annat Omega/Certina

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:36)

1442 4369  Dörrstopp sk door stopper, metall, 1900-tal. Höjd: 36,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:08)

1442 4444  Dosa med lock Frankrike. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:27)

1442 4253  Etagebord med låda, sent 1800-tal, mahogny. Bredd: 36 cm, djup: 44 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:02)

1442 8392  Etsning Birger Lundquist (1910-1952), Sverige. "Självporträtt IX". Signerad i tryckplåt. Oramat löst blad. Bildmått: 14x20,5. Bladets mått: 27,5x38 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:02)

1442 4379  Etsning Tina Liljegren. Signerad, numrerad 3/27. Bildmått: 24x25cm, yttermått inklusive ram: 43x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:38)

1442 4091  Etsningar 5 st, Madeleine Pyk (f. 1934), Sverige. Handkolorerade. Signerad, numrerad 22/55. Bildmått: 13,5x10 cm, yttermått inklusive ram: 33x24 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:06)

1442 4480  Faksimiltryck Anders Zorn (1860-1920), Sverige. Bildmått: 23x18cm, yttermått inklusive ram: 36x28cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:17)

1442 4020  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), Signerad, "superman II". Bildmått: 25x29cm, yttermått inklusive ram: 67x54cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:54)

1442 4016  Färgetsningar 3 st, Lennart Aschenbrenner (f. 1943), Sverige. Triptyk. Signerade, numrerade 74/90, daterad -83. Oramade lösa blad. Bildmått: 12x10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 16 juli 2022 08:03)

1442 4323  Färglitografi 2 st, Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 4/390. Färglitografi, bildmått: 33x27, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:33)

1442 4023  Färglitografi 2 st, Bertil Warnolf (f. 1950), Sverige. Signerad, färglitografi, yttermått inklusive ram: 74x61 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:35)

1442 4211  Färglitografi 2 st, Mari Söderlund. Signerad, daterad 78-80, yttermått inklusive ram: 49x58-53x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:54)

1442 4021  Färglitografi 3 st, Alain Berck-Vitz (f. 1953), yttermått inklusive ram: 64x52-72x57 cm. Signerad

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:22)

1442 4327  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), Sverige. Signerad, numrerad 678/750. Färglitografi, bildmått: 30x50, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:30)

1442 4473  Färglitografi Bengt Göran Karlsson. Signerad, numrerad 18/50, kroginteriör. Färglitografi, bildmått: 42x58cm, yttermått inklusive ram: 57x73cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:41)

1442 4239  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 4/390. Färglitografi, bildmått: 34x27, yttermått inklusive ram: 46x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:49)

1442 3403  Färglitografi Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad, numrerad 41/250. Färglitografi, bildmått: 58x45, yttermått inklusive ram: 74x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:57)

1442 4382  Färglitografi Bertil Almlöf (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 56/90, landskap. Färglitografi, bildmått: 30x41cm, yttermått inklusive ram: 57x66cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:56)

1442 4076  Färglitografi Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Stockholmsmotiv, "Gamla Stan från Skeppsholmen". Signerad, numrerad 149/200. Färglitografi, bildmått: 41x52cm, yttermått inklusive ram: 57x66cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:43)

1442 4289  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 174/325. Färglitografi, bildmått: 37x46, yttermått inklusive ram: 58x62 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:02)

1442 4225  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 250/325. Färglitografi, bildmått: 38x46, yttermått inklusive ram: 47x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:13)

1442 4213  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 540/750, daterad 73. Färglitografi, bildmått: 42x50, yttermått inklusive ram: 59x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:48)

1442 4215  Färglitografi Göran Brunius (1911-2005), Sverige. Signerad, numrerad 247/325. Färglitografi, bildmått: 48x56, yttermått inklusive ram: 63x83 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:48)

1442 4053  Färglitografi Gunnar Erkner (f. 1929), Sverige. Signerad, numrerad 61/95, daterad 1981. Färglitografi, bildmått: 35x51, yttermått inklusive ram: 58x72 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:57)

1442 4072  Färglitografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, numrerad 230/280. Färglitografi, bildmått: 56x72cm, yttermått inklusive ram: 73x89cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:58)

1442 4101  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 177/360, "Jätten Mumburla". Färglitografi, bildmått: 49x36, yttermått inklusive ram: 68x53 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:27)

1442 4377  Färglitografi Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerad, daterad 83, numrerad 207/325, "fågel". Färglitografi, bildmått: 39x55cm, yttermått inklusive ram: 50x65cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:47)

1442 4216  Färglitografi Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 47/155, daterad 03, vid havet. Färglitografi, bildmått: 30x40, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:50)

1442 4227  Färglitografi Henrik Allert (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 79/155, daterad 03, Gröngöling. Färglitografi, bildmått: 40x30, yttermått inklusive ram: 58x46 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:31)

1442 4470  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 137/290. Färglitografi. Bladets mått: 60x83cm, yttermått inklusive ram: 75x98cm

1442 4468  Färglitografi Ingrid Roth (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad 216/250. Färglitografi. Bladets mått: 29x36cm, yttermått inklusive ram: 42x50cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:44)

1442 4364  Färglitografi Jean-Renée Bazaine. Signerad, numrerad 30/75, daterad -92. Färglitografi, bildmått: 50x64, yttermått inklusive ram: 67x79 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:05)

1442 4469  Färglitografi Josef Petersson (f. 1976), Sverige. Signerad, numrerad 17/20. Färglitografi, bildmått: 39x59cm, yttermått inklusive ram: 52x71cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:51)

1442 4463  Färglitografi Karin Dahlin (f. 1975), Sverige. Signerad, numrerad 72/90, bil. Färglitografi, bildmått: 32x32cm, yttermått inklusive ram: 45x45cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:25)

1442 3570  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Sverige. Signerad, numrerad 160/360. Färglitografi, bildmått: 41x65cm, yttermått inklusive ram: 58x78cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:15)

1442 4299  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 164/175, daterad 1998. Färglitografi, bildmått: 50x36, yttermått inklusive ram: 72x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:27)

1442 4301  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 250/250, daterad -47. Färglitografi, bildmått: 38x60, yttermått inklusive ram: 52x72 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:21)

1442 4242  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Polen. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 18x21, yttermått inklusive ram: 37x40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:19)

1442 4372  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Östermalmshallen. Signerad, numrerad 102/150. Färglitografi, bildmått: 58x43cm, yttermått inklusive ram: 74x57cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:08)

1442 4374  Färglitografi Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerad, numrerad 163/180. Färglitografi, bildmått: 55x46cm, yttermått inklusive ram: 75x59cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:46)

1442 4291  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 378/750. Färglitografi, bildmått: 45x33, yttermått inklusive ram: 62x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:56)

1442 3194  Färglitografi Nina Thorgeirsdottir (f. 1967), Sverige. "Bukett". Signerad, numrerad 86/190, Litografi. Färglitografi, bildmått: 47x65 cm, yttermått inklusive ram: 50x70 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:51)

1442 3535  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, numrerad 2/100, daterad 1966. Färglitografi, bildmått: 27x37, yttermått inklusive ram: 41x50 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:06)

1442 4411  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 72/310. Färglitografi, bildmått: 33x41, yttermått inklusive ram: 50x57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:46)

1442 4290  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), Sverige. Signerad, PT. Färglitografi, bildmått: 41x46, yttermått inklusive ram: 58x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:48)

1442 4495  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Boglar. Signerad. Färglitografi, bildmått: 50x50, yttermått inklusive ram: 70x70 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:40)

1442 4205  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, numrerad 50/250. Färglitografi, bildmått: 60x47, yttermått inklusive ram: 89x68 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:23)

1442 4222  Färglitografier 2 st, Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, daterad 1995, Fossil I-II. Färglitografi, bildmått: 23x32, yttermått inklusive ram: 43x50 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:13)

1442 3601  Fat 6 st, Firma Svenskt Tenn. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:46)

1442 4479  Fat/skålar 4 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Längd: 5-15cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:47)

1442 4428  Figuriner 3 st, Bland annat Rörstrand. Höjd: 13-20cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:48)

1442 4436  Figuriner 5 st, Bland annat Bing & Gröndal, fåglar. Höjd: 7-13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:30)

1442 4131  Figuriner porslin, Rokokopar, Royal DUX. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:33)

1442 4058  Fiol med stråke, i fodral. Längd: ca 60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:47)

1442 4445  Fiskbestick 19 delar, nysilver. Längd: 18-23,5cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:06)

1442 4083  Flasköppnare + smörhund, 2 delar. Flasköppnare, "Fenix", Firma Svenskt Tenn respektive smörhund ”Nobel”, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Gense, gjutjärn. Höjd: 5-7 cm. Längd: 10,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:11)

1442 4426  Folkdräkt

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:57)

1442 3236  Foto Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Flashlight". Signerad. Foto på duk. Bildmått: 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 44x55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:51)

1442 4405  Fotpall senempire, björk. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:24)

1442 4138  Gafflar 2 st, silver, Konge/Acorn, Georg Jensen, Danmark. Längd: 16,5-18,5 cm, Vikt: ca 100 g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:50)

1442 4486  Garderobsskåp Idegran, England. Bredd: 129. Djup: 59 cm, höjd: 200 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:44)

1442 4042  Glasservisdelar 13 delar, "Maja", Eva Englund (1937-1998), Sverige. Orrefors. Glas med målad dekor. Höjd: 15 - 21 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:30)

1442 4485  Glasservisdelar 30 delar. Höjd: 7-13cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:30)

1442 3010  Golvlampa Arteluce, "Jill", blått glas. Höjd: 181cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:48)

1442 4241  Golvlampa Fagerhult, mässing. Höjd: 175cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:05)

1442 4402  Golvlampa mässing. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:51)

1442 4403  Golvlampa mässing. Höjd: 147cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:22)

1442 4329  Golvlampa mässing. Höjd: 155

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:42)

1442 3158  Golvlampa Onyx. Höjd: 185

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:58)

1442 4029  Golvlampa Tre-armad. Höjd: 140cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:16)

1442 4259  Golvlampbord 1920-tal, barockstil. Höjd: 160 ca

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:40)

1442 4195  Golvvas Kina. Höjd: 58

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:07)

1442 4121  Golvvas Kina. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:40)

1442 4037  Grafiska blad 6 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerade, 200-upplaga. Bladets mått: 63x44 cm, oramade

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:23)

1442 3198  Grafiskt blad Anita Paulsson (f. 1942), Sverige. "Dans". Signerad, numrerad 28/100, Giclee fine art. Bildmått: 26x19 cm, yttermått inklusive ram: 30. 5x20 cm, oramat löst blad

1442 3185  Grafiskt blad Catrin Johansson, "Cowz". Signerad, numrerad 16/100, Giclee fine art. Bildmått: 27. 5x38 cm, yttermått inklusive ram: 30x43 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:51)

1442 4418  Grafiskt blad Efter Billmark, Norrbro, Tryckt hos Lemercier, Paris, yttermått inklusive ram: 36x47 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:14)

1442 3192  Grafiskt blad Jonas Lund, "Landskap med hus". Signerad, numrerad 70/100, Giclee fine art. Bildmått: 28. 5x38 cm, yttermått inklusive ram: 30. 5x43 cm, oramat löst blad

1442 4064  Grafiskt blad Stockholmia. Bildmått: 30x94, yttermått inklusive ram: 52x123 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:39)

1442 4166  Grindar Ett par, järn, omkring 1900,130x100 / delar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:02)

1442 4044  Hallampor Ett par, mässing och glas. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:08)

1442 3112  Herrbetjänt höjd: 107cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:13)

1442 3258  Hörnskåp Allmoge, 1800-tal. Bredd: 117, djup: 60 cm, höjd: 196 cm, nyckel

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:48)

1442 4105  Ikoner 3 st, yttermått inklusive ram: 9-7cm-18x26cm

1442 4199  Jardiniere Längd: 32cm. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:10)

1442 4410  Kaffegods 16 delar, Royal Copenhagen Musselmalet

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:17)

1442 3586  Kaffeservis Royal Copenhagen, ca 25 del

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:50)

1442 4489  Kaffeservisdelar ca 25 delar, Bavaria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:08)

1442 4140  Kaffeskedar 12 st, silver och emalj. Längd: ca 9,5 cm, bruttovikt: ca 134 g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:34)

1442 4482  Kakfat Blå Blomst. Längd: 23,5cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:03)

1442 3500  Kandelabrar Ett par, porslin, Schlaggenwald. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:39)

1442 4059  Käppar 2 st. Med silverkrycka, bland annat 1906. Längd: 55-83 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:51)

1442 4232  Karmstol Louis XVI-stil, 1900-tal

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:05)

1442 3417  Karmstol Orientalisk

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:16)

1442 4453  Karmstol Sengustaviansk

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:30)

1442 3589  Karmstolar ett par

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:39)

1442 4203  Karmstolar Ett par

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:32)

1442 1015  Karmstolar Ett par, fransk rokoko (Louis XV)

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:21)

1442 4200  Karmstolar Ett par, mahogny

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:15)

1442 4249  Karmstolar Ett par, omkring 1900

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:31)

1442 3307  Kedja med hänge 18k guld, Modell: Venezia. Längd: 42cm. Vikt: 8,5g

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:27)

1442 3580  Konjakskupor 4 st, Orrefors. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:53)

1442 4250  Konsolbord mahogny, sengustaviansk stil. Bredd: 90 cm. Djup: 46 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:37)

1442 4122  Koppar parti diverse

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:31)

1442 4085  Koppar med fat 2 st, Kandinsky design. Höjd: 5-7 cm, diameter: 6,5-10 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:54)

1442 4176  Korgar 4 st. Längd: 35-75 cm

1442 3593  Korkskruv silver, Georg Jensen, Danmark. Längd: 10,5. Vikt: 60 g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:34)

1442 4310  Kristall 4 delar. Höjd: 22-30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:14)

1442 4123  Lampskärm Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, för golvlampa. Höjd: 26 cm, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:17)

1442 4295  Litografier 6 st, omkring sekelskiftet 1900, ej signerad, yttermått inklusive ram: 24x28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:26)

1442 3244  Ljuskrona rokokostil, prismor. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:10)

1442 4298  Ljusstakar ett par, barockstil, koppar. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:39)

1442 4294  Ljusstakar ett par, mässing. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 9.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:59)

1442 4104  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:16)

1442 4319  Ljusstakar ett par, tenn, 2-armade. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:35)

1442 4026  Ljusstakar Två par, mässing. Höjd: 11-15cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:10)

1442 4488  Ljusstake höjd: 23cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:03)

1442 3308  Manschettknappar design: Glenn Roll, Dahlgren & Co, Malmö, 1987. Etui medföljer. Vikt: 27g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:29)

1442 4359  Martiniglas 4 st. Höjd: 16-19cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:38)

1442 4421  Mastservisdelar 17 delar, Rörstrand, fågel blå.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:52)

1442 4202  Matbord Karl Erik Ekselius (1914-1998), Sverige. JOC. Ek. Diameter: 120 cm. Höjd: 72cm, 2st iläggsskivor, 2x60cm

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:19)

1442 4190  Matbord rokokostil, ek. Bredd: 140 cm. Djup: 110 cm. Höjd: 77 cm + 2 utdragsskivor x60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:57)

1442 4351  Matsalsgrupp 5 delar. Längd: 142 cm. Djup: 100 cm. Höjd: 74 cm. 2st iläggs, 2x48cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:24)

1442 4256  Matsalsgrupp 9 delar, rokokostil, Bord + 8 stolar. Längd: 180, djup: 85 cm, höjd: 77 cm, + 2 st ilägg a 60 cm

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:50)

1442 4423  Matservis 55 delar, c. Svenska Slott, Rörstrand

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:52)

1442 4446  Matservis ca. 45 delar, Rosenthal, Maria

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:26)

1442 4309  Matservis Epiag, Tjeckoslovakien, ca 45 del

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:19)

1442 4417  Matservisdelar 16 delar, Gustavsberg, Holland.

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:27)

1442 4474  Matservisdelar ca 45 delar, Bavaria

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:34)

1442 4317  Matskedar 2 st, silver, 1908. Graverade. Längd: 21 cm. Vikt: 90g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:46)

1442 4455  Matta Antik Eskandari, 151x309 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:25)

1442 4457  Matta Antik Malayer, galleri, 94x482 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:40)

1442 3555  Matta Kina, 135x200 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:21)

1442 4071  Matta Kina, Vägghängd, motiv med påfågel, 47x123 cm

1442 4303  Matta orientalisk, 107x207 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:01)

1442 4110  Matta orientalisk, 123x171 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:53)

1442 4284  Matta orientalisk, 95x212 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:00)

1442 4283  Matta orientalisk, Galleri, Pakistan, 62x191 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:41)

1442 4460  Matta Röllakan, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 160x250 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:13)

1442 4458  Matta Semiantik Bakhtiari, 160x211 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:22)

1442 4461  Matta Semiantik Bakhtiari, 91x185 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:07)

1442 4456  Matta Semiantik Gabbeh, 136x218 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:26)

1442 4437  Mattallrikar + assieter. Ca 20 delar, Hutchenreuiter. Diameter: 17-25cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:12)

1442 4273  Mockaskedar 6 st, silver, etui. Längd: Vikt: ca 60 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:52)

1442 4161  Mortlar 4, Sten. Höjd: 11-12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:22)

1442 4302  Munkform + bulkruka+ rånjärn. Längd: 23-90 cm, djup: 23-29 cm, höjd: 7-20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:17)

1442 4252  Nattygsbord Ett par, 1940-/50-tal. Bredd: 40 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 59 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:14)

1442 4408  Nattygsbord Ett par, mahogny. Bredd: 48 cm. Djup: 39 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:14)

1442 4304  Ölglas 11 st, bemålade. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:47)

1442 4055  Oljemålning Anna Fickweiler, porträtt, dedikation, a ma petite amie Emmy Brpms, 1891. Olja på duk, signerad, 22x16, yttermått inklusive ram: 41x35 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:12)

1442 4492  Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Signerad, landskap. Olja på duk, 48x59cm, yttermått inklusive ram: 66x76cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:26)

1442 3285  Oljemålning Arthur William Redgate (1860-1906), Signerad, Landskap med by. Olja på pannå, 21x22, yttermått inklusive ram: 33x35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:34)

1442 4355  Oljemålning Bengt Landegren, "Ett Lustslott", Monogramsignerad, -83. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 26x21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:42)

1442 4493  Oljemålning Bertil Widbrandt (1914-1988), Sverige. Signerad, fåglar. Olja på duk, 49x59cm, yttermått inklusive ram: 62x72cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:14)

1442 4348  Oljemålning Carl Brandt. Signerad. Olja på duk, 54x65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:30)

1442 4497  Oljemålning Erik Ragnar Lind (1887-1921), Sverige. Renar på fjällhed. Signerad Erik Ragnar. Olja på duk, 36x44, yttermått inklusive ram: 55x63 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:03)

1442 4312  Oljemålning Eva Hallström (1942-1997), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 42x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:42)

1442 4069  Oljemålning Folke Nilsson, porträtt. Signerad, daterad -52. Olja på pannå, 36x28, yttermått inklusive ram: 44x36 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:27)

1442 4419  Oljemålning Gun Björkqvist. Signerad, blomsterstilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 118x68cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:31)

1442 3043  Oljemålning Hans Kajtorp (1916-1991), Sverige. Signerad, hus. Olja på pannå, 22x34cm, yttermått inklusive ram: 36x48cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:26)

1442 3042  Oljemålning Hans Kajtorp (1916-1991), Sverige. Signerad, komposition. Olja på pannå, 27x17cm, yttermått inklusive ram: 39x29cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:24)

1442 3018  Oljemålning Johan Sjögren, "Bölja", skepp. Signerad, daterad -75. Olja på duk, 77x98cm, yttermått inklusive ram: 80x103cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:13)

1442 3279  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. "Grönk". Signerad. Olja på duk, 23x50, yttermått inklusive ram: 36x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:24)

1442 3523  Oljemålning Kurt Björkegren (f. 1929), Sverige. Signerad, "lysande korall om natten". Olja på pannå, 64x23cm, yttermått inklusive ram: 74x32cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:53)

1442 1042  Oljemålning Lajos Flesser (f. 1937). "Vibrations". Signerad a tergo. Olja på duk, 46x55cm, yttermått inklusive ram: 65x74cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 14:16)

1442 3264  Oljemålning Maurice Moberg (f. 1923), Sverige. Signerad, Biskoppsudden. Olja på duk, 68x80, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:28)

1442 4095  Oljemålning Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. "Vid Hästskärsfjärden", Närpes, Finland. Motiv med skepp i vik. Signerad a tergo. Olja på pannå, ca 22x33,5 cm, oramad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:39)

1442 3545  Oljemålning Nutida konstnär. Syrener. Signerad Linnea Larsson, daterad 2021. Olja på duk, 50x50 cm, oramad

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 21:00)

1442 4278  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Damporträtt, 1800-tal. Olja på pannå, 43x30, yttermått inklusive ram: 54x42 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:49)

1442 3322  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Man & barn. Olja på pannå, 20x15, yttermått inklusive ram: 237x33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:02)

1442 4039  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Penséer. Signerad, -92. Olja på pannå, 25x39, yttermått inklusive ram: 34x48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:27)

1442 4068  Oljemålning Oidentifierad konstnär. S Johnson. Signerad, daterad 1910, Kust med båtar. Olja på duk, 28x59, yttermått inklusive ram: 42x72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:50)

1442 3243  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Holm, Räv & tupp. Olja på duk, 58x89, yttermått inklusive ram: 80x110 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:10)

1442 4070  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Thiman, Kornhamnstorg. Olja på duk, 64x49, yttermått inklusive ram: 83x68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:10)

1442 4380  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, 84, rymd. Olja på duk, 45x54cm, yttermått inklusive ram: 49x59cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:41)

1442 4440  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 25x33cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:01)

1442 4356  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sverige. "Fjällhed", monogramsignerad TL. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 19x21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:28)

1442 4036  Oljemålning Ruben Wallström (1888-1953), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 36x33, yttermått inklusive ram: 50x46 cm

1442 4035  Oljemålning Ruben Wallström (1888-1953), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 50x53, yttermått inklusive ram: 64x66 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 21:12)

1442 4056  Oljemålning Rudolf Wallström, blomsterstilleben. Signerad, 1949. Olja på pannå, 48x52, yttermått inklusive ram: 62x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:36)

1442 4099  Oljemålning Seid Hasanefendic (1935-2020), Bosnien. Utsikt. Signerad. Olja på pannå, 22x27 cm, yttermått inklusive ram: 37x43 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:33)

1442 4047  Oljemålning signerad Charlie, fiskar. Olja på duk, 27x40, yttermått inklusive ram: 35x48 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:39)

1442 3464  Oljemålning Signerad, Aminoff, 95, skärgårdklippor. Olja på duk, 51x78cm, yttermått inklusive ram: 65x91cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:57)

1442 4401  Oljemålning Simone de Dardel (1913-1996), Sverige. Signerad, fönster. Olja på duk, 46x54cm, yttermått inklusive ram: 65x74cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:44)

1442 3576  Oljemålning Slava Kliuchnikov (f. 1956), Signerad, "The Water Nymph". Olja på duk, 50x100cm, oramad

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:59)

1442 4385  Oljemålning Slava Kluchnikov, Signerad, näckrosor. Olja på duk, 27x36, oramad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:42)

1442 4399  Oljemålning Sture Meijer (f. 1931), Sverige. "Ateljebild II". Signerad, daterad -71. Olja på pannå, 29x43cm, yttermått inklusive ram: 34x48cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:12)

1442 4368  Oljemålning Tage Klüwer (1910-1965), Danmark. Solnedgång. Signerad. Olja på duk, 50x55 cm, oramad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:18)

1442 4481  Oljemålning Tora Pors, Stilleben. Signerad, daterad -66. Olja på duk, 23x32cm, yttermått inklusive ram: 36x45cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:50)

1442 4057  Oljemålningar 2 st. Kai Morten-Glud (1912-1992), Danmark. Danmark, balettdansöser. Signerade. Olja på duk, resp. Olja på pannå, 26x34, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:51)

1442 4060  Oljemålningar 3 st. Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerade, -89-90. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 16x37 + 25x18-31x26 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:34)

1442 3347  Oljemålningar 3 st. Signerade, rym 40x47, resp. 47x40 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:47)

1442 4391  Oramat löst blad Oidentifierad konstnär. Signerad, Rödkrita. Längd: 64 cm, djup: 49 cm

1442 4397  Pall 1950-tal. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:53)

1442 4181  Pall bemålad. Höjd: 44 cm, diameter: 40 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:54)

1442 4350  Pall höjd: 44cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:17)

1442 4191  Paraplyställ Metall. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:46)

1442 4285  Paraplyställ Porslin. Höjd: 60 cm

1442 4115  Pelarbord längd: 41 cm, djup: 30 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:27)

1442 4425  Penselvas Kina. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:00)

1442 4261  Pianopall Sent 1800-tal, snurr. Höjd: 47 cm, diameter: 36 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:08)

1442 4257  Piedestal 1920-tal. Höjd: 98 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:37)

1442 4449  Piedestal bemålad, trä. Höjd: 70 cm

1442 4345  Pinnsoffa Bemålad, Längd: 131cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:40)

1442 4120  Pinnstolar 3 st. Edsbyn

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:45)

1442 4204  Pinnstolar 4 st, Erik Fryklund, Bra Bohag. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:26)

1442 4179  Plåtburkar diverse

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:08)

1442 4187  Porslin 4 delar, Herend. Längd: 12-15cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:18)

1442 4484  Remmare 5 st, Grönt glas. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:17)

1442 4063  Remmare 7 st. Gröna. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:49)

1442 4196  Ribbstol höjd: 245cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:19)

1442 4158  Ring 18k guld, med rosa sten, storlek: 16½. Vikt: 4,1g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:11)

1442 4156  Ring 18k guld, med vit sten, storlek: 17½. Vikt: 2,9g.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:50)

1442 4159  Ring 18k guld, vitguld, med lila sten, storlek: 18. Vikt: 6,2g.

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:36)

1442 4331  Rökbord 1920-tal, intarsia. Diameter: 65, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:41)

1442 4269  Rökelsekar Porslin, Japan. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:49)

1442 4209  Röllakan 174x226 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:37)

1442 4281  Röllakan 198x287 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:59)

1442 4360  Salladsbestick 2 st, silver, Längd: 20cm. Vikt: 115g

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:54)

1442 4248  Salongsbord + karmstolar, 3 delar, rokokostil, diameter: 80, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:15)

1442 4175  Saltkar 5 delar, silver, England. Höjd: 2-4cm, med glasinsatser. Bruttovikt: 256,5g

1442 4180  Saltkar silver, England, 3 st, + 1st senapsburk med 3st skedar. Höjd: 3-8cm, bruttovikt: 298g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:13)

1442 4491  Saltkar silver, England. Höjd: 4cm, vikt: 43g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:56)

1442 3530  Samlartallrikar 28 st. Royal Copenhagen, 1969-1996. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:32)

1442 4322  Serigrafi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Signerad, numrerad 115/200. Bildmått: 39x39, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:39)

1442 4245  Serigrafi Camilla Pyk (f. 1966), Sverige. Signerad, numrerad 193/200. Bildmått: 36x37, yttermått inklusive ram: 52x51 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:17)

1442 4464  Serigrafi efter Andy Warhol, Flowers, Sunday B Morning, bladets mått: 91x91cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:28)

1442 4387  Serigrafi Efter Matisse, "Blue nude". Yttermått inklusive ram: 60x43 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:06)

1442 3277  Serigrafi Håkan Berg (f. 1958), Sverige. Signerad, numrerad EA, "skridskoåkare". Bildmått: 33x25, yttermått inklusive ram: 58x46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:19)

1442 4231  Serveringsbord glas och mässing, gallerkant. Bredd: 40 cm. Djup: 30 cm, höjd: 56 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:14)

1442 4185  Serveringsfat Herend. Diameter: 36cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:17)

1442 4246  Serveringskåp Grålackerat, Rokokostil, Bredd: 115 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 138 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:23)

1442 4208  Serveringsvagn längd: 73 cm, djup: 42 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:21)

1442 4173  Servisdelar 15 delar, Rörstrand, "Elisabeth"

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:15)

1442 4132  Servisdelar 20 delar, Anna Göteborg

1442 4338  Servisdelar Arabia, 25 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:14)

1442 4393  Sideboard "Vass", Claesson, Koivisto, Rune för Asplund. Längd: 135 cm. Djup: 40 cm. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:13)

1442 4102  Sideboard med jalusi, mahogny. Längd: 180 D, 32, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:44)

1442 3390  Skål Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Signerad, Rörstrand. Diameter: 18,5cm, höjd: 9cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:32)

1442 4092  Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors 1929 satinslipad. Signerad Of. HE, diameter: 25, höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:19)

1442 4093  Skål Edward Hald (1883-1980), Sverige. Orrefors. Signerad of H. Diameter: 12,5, höjd: 6,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:19)

1442 4500  Skål Kina. Diameter: 26. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:15)

1442 4154  Skål silver, Hallbergs. Diameter: 13. Höjd: 11 cm, Vikt: 230 g ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:25)

1442 4046  Skål Sven Palmqvist (1906-1984), Sverige. Kantara, Orrefors. Längd: 30, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:33)

1442 4441  Skålar & vaser 4 delar, Kina. Diameter: 10-14cm, höjd: 4-11cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:17)

1442 4100  Skänk 1920-tal, Björk / stenskiva. Bredd: 101. Djup: 46 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:51)

1442 4478  Skedar 6 st, silver. Längd: 12cm, Norge, vikt: 73g. Med etui

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:47)

1442 4025  Skedar silver, 5 st, Lagerström, 1973. Längd: 11cm, vikt: 85,5g, med etui.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:48)

1442 4255  Skrivbord England. Bredd: 115, djup: 64 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:28)

1442 4499  Skrivbord England. Bredd: 142 cm. Djup: 77 cm. Höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:30)

1442 4357  Skrivbordslampa höjd: 34cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:16)

1442 4265  Skrivbordsuppsats 4 delar, marmor

1442 4477  Skulptur Cupido. Höjd: 43cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:34)

1442 4024  Skulptur Efter Per Hasselberg, Gustavsberg, "Snöklockan", parian, stående kvinna, på sockel. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:55)

1442 4293  Skulptur Gips. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:39)

1442 4316  Skulptur glas, Christian von Sydow (f. 1950), Sverige. "Giza". Höjd: 7 cm exkl. Sockel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:21)

1442 4077  Skulptur Häst, Signerad, bemålad gips, 122/175. Höjd: 10 längd: 13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:55)

1442 4424  Skulptur Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 10cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:04)

1442 4109  Skulptur kristall, örn, Orrefors. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:18)

1442 4292  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, Åsna. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:41)

1442 4296  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:45)

1442 4370  Skulptur Stanislaw Wysocki (f. 1949), Polen. Abstrakt kvinna. Brons. Signerad, numrerad 1/4 AP, daterad 1999. Höjd: 25cm inkl sockel

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:07)

1442 4483  Skulptur Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Signerad. Längd: 28cm

1442 4184  Skulpturer 2 st, Keramik, Hjortar. Höjd: 32 cm

1442 4134  Skulpturer 2 st. Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:38)

1442 4078  Skulpturer 3 st, Asien, metall. Höjd: 11-18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:20)

1442 4027  Skulpturer Ett par, Fouhundar. Höjd: 46cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:41)

1442 3057  Slagbord Bemålat. Bredd: 39+ 2x57, djup: 104 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:24)

1442 4174  Smyckeskrin Orientalisk stil. Längd: 28, djup: 20 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:48)

1442 4384  Soffa Bemålad. Längd: 122

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:25)

1442 4407  Soffa Knolls. 1950/60-tal, etikettmärkt, Längd: 200cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:55)

1442 4344  Soffa Plysch. Längd: 185

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:42)

1442 4103  Soffbord Björk. Diameter: 90, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:18)

1442 4341  Soffbord Gustaviansk stil, mahogny. Bredd: 120, djup: 56 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:42)

1442 4398  Soffbord mahogny. Bredd: 124 cm. Djup: 55 cm, höjd: 57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:32)

1442 4197  Soffbord Med glasskiva. Bredd: 100. Djup: 100 höjd: 49m cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:09)

1442 4430  Soffbord Med stenskiva. Bredd: 140 cm. Djup: 75 cm, höjd: 52 cm

1442 4061  Soffbord Superellips, Bruno Mathsson / Piet Hein, för Fritz Hansen, björk. Bredd: 170, djup: 86 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:23)

1442 4043  Soffbord / matbord höj-/ sänkbart. Bredd: 120, djup: 56 cm, höjd: 60 + 3 ilägg, 50 + 2x17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:43)

1442 4431  Spegel 103x70cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:13)

1442 4361  Spegel 46x36cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:28)

1442 4052  Spegel förgylld, 1920-tal, 72x35 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:25)

1442 4192  Spegel Förgylld, 88x64 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:22)

1442 4315  Spegel Fröseke, Nybrofabriken AB, ram klädd i Thaisiden, 71x53 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:29)

1442 4333  Spegel Gustaviansk stil, 1800-tal, 93x63 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:31)

1442 4334  Spegel Nyrokoko, 140x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:30)

1442 4314  Spegel rokokostil, 118x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:21)

1442 4226  Spegel Swedish Grace, 1920-tal, 125x60cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:54)

1442 4340  Spegelskänk Ek, Jugend. Bredd: 157. Djup: 60 cm, höjd: 135 cm

1442 4194  Stegar 2 st. Höjd: 130-143

1442 3143  Stolar 4 st, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:07)

1442 4065  Stolar 8 st. Nyrokoko, mahogny

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:33)

1442 4210  Stolar Ett par, Biedermeier. Björk

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:44)

1442 4177  Strösockersked silver, 1932, Georg Jensen, Johannes Siggaard, Danmark Längd: 13cm. Vikt: 33,4g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:16)

1442 4157  Supsked silver, Boliden. Längd: 16 cm. Vikt: ca 40 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:50)

1442 4050  Sybord + ett par stolar, björk, nyrokoko, bordet. Diameter: 60, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:14)

1442 4244  Sybord 1800-tal. Bredd: 45 cm. Djup: 29 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:02)

1442 4254  Sybord Vitlackerad, rokokostil. Bredd: 59 cm. Djup: 40 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:28)

1442 4238  Taburett karl Johan, Längd: 53cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:38)

1442 4112  Taburett rokokostil. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:47)

1442 4466  Takarmatur bemålat glas, prismor. Höjd: 72 cm

1442 4133  Takarmatur Bumlingen. Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Mässing. Ej originalfäste. Höjd: 17 cm. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:17)

1442 3267  Takarmatur Flos, Glas. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:36)

1442 4388  Takarmatur Maria Theresia, 10-armad. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:44)

1442 4394  Takarmatur mässing, Boréns, Borås. Diameter: 36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:31)

1442 4137  Takarmatur PH-lampa, Poul Henningsen, Louis Poulsen. Diameter: 50

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:03)

1442 4313  Takarmaturer Ett par. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:45)

1442 4442  Tallrikar + assietter + karott, Gustavsberg & Thomas. Diameter: 17-22cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:53)

1442 4414  Tallrikar 6+ 2 st, Rörstrand. Diameter: 17-24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:15)

1442 4438  Tallrikar 7+ 4 st, Rörstrand, Capitol respektive Drottningholm. Diameter: 21cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 21:00)

1442 4412  Tallrikar 9 st, Rosenthal. Diameter: 26cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:47)

1442 4274  Tårtspadar 2 st + kaktång, silver. Längd: 15-21 cm, Vikt: ca 130 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:26)

1442 4413  Teckningar 3 st, Roj Friberg (f. 1934), Sverige. Monogramsignerade 1963, sam-ramade, yttermått inklusive ram: 56x32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:04)

1442 4167  Tegods 5 delar, England

1442 4088  Tekanna på värmeställ Signe Persson-Melin (f. 1925), glas, Sverige. Boda Nova. Höjd: 24 cm på värmeställ, diameter: 15 cm

1442 4476  Tekoppar 6 delar, med fat, Belgien

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:05)

1442 8420  Tempelljusstakar Tidigt 1900-tal, Ett par, Asien, omarbetade. Höjd: 142

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:29)

1442 4409  Teservis ca 25 delar, Hackefors, Vinranka

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:18)

1442 4432  Teservisdelar 15 delar, Bing & Grøndahl, "Tema"

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:58)

1442 4129  Tidningsställ 1900-talets mitt. Längd: 45 cm. Djup: 30cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:48)

1442 4183  Tittskåp Ricq, Frankrike. Höjd: 68 cm, Bredd: 58 cm. Djup: 13cm

1442 4113  Toilettebord med lådor, mahogny, rokokostil. Bredd: 80, djup: 33 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:20)

1442 4217  Toilettebord Rokokostil. Bredd: 107 cm. Djup: 47 cm. Höjd: 153 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:10)

1442 4170  Träbackar 3 st. Höjd: 23-27 cm, bredd: ca 25-36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:45)

1442 4346  Trädgårdsgrupp 3 delar, alumunium. Diameter: 66cm. Höjd: 65cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:24)

1442 4146  Trädgårdsskulptur Hare, järn. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:27)

1442 4151  Trädgårdsskulptur Häst, järn. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:52)

1442 4155  Trädgårdsurna grönpatinerad. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:24)

1442 4147  Trädgårdsurnor ett par, dekor. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:45)

1442 4142  Trädgårdsurnor ett par, med dekor av lejon. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:17)

1442 4149  Trädgårdsurnor ett par, riklig dekor. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:27)

1442 4143  Trädgårdsurnor ett par. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:46)

1442 4148  Trädgårdsurnor ett par. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:15)

1442 4145  Trädgårdsurnor ett par. Höjd: ca 43cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:12)

1442 4247  Trågsoffa rokokostil, Tidigt 1900-tal. Längd: 200

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:52)

1442 4324  Träsnitt 2 st, Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, numrerad 7/360. Bildmått: 25x32, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:26)

1442 4496  Träsnitt 2 st. Bonray. Signerade. Bildmått: 33x26, yttermått inklusive ram: 51x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:16)

1442 4362  Tryck Svenska Kungafamiljen, yttermått inklusive ram: 48x61cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:03)

1442 3563  Tvillingring 18K vitguld, med diamanter, 2xca0,35ct, stl, 18. Vikt: 3,4g

S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:26)

1442 4366  Utelampa väggmodell, metall / glas. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:54)

1442 4126  Väggarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, mässing, modell 2334. Djup: 7 cm, höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:47)

1442 4125  Väggarmatur Josef Frank (1885-1967), Österrike. Firma Svenskt Tenn, modell 2143, mässing. Djup: 7 cm, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:11)

1442 4135  Väggarmatur metall. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:23)

1442 4454  Vägghylla 6 konsoler, järn + 3 hyllplan. Bredd: 80, djup: 18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:49)

1442 4287  Vägglystrar Ett par, mässing. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:17)

1442 4048  Väggpendyl 1800-tal, mahognyfodral, ej komplett. Lösa delar, Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:50)

1442 4264  Väggpendyl Förgylld, Gustaviansk stil. Höjd: 50 cm

1442 4335  Väggpendyl Rokokostil. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:28)

1442 4306  Väggrelief gips, Sergel. Diameter: 58 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:38)

1442 4164  Väggrelief metall. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:21)

1442 4465  Väggur sent 1800-tal. Höjd: 105

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:03)

1442 4153  Vällingklocka malm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:23)

1442 4082  Vas "Iris", Ann Wåhlström (f. 1957), Sverige. Firma Svenskt Tenn. Glas. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:54)

1442 4358  Vas höjd: 38cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:18)

1442 4308  Vas Orrefors. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:43)

1442 4435  Vas Rosenthal. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:37)

1442 4429  Vas & figuriner 3 st, Bland annat Argenta. Höjd: 5-15cm

1442 4434  Vas & skål Lindstrand & Wärff. Höjd: 10-19cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:40)

1442 4087  Vas med lock Alessandro Mendini, "100% MakeUp", Alessi, porslin. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:16)

1442 4165  Vaser 2 st, glas, melderad dekor. Höjd: 12,5-15,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:18)

1442 3380  Vaser 3 delar, glas. Höjd: 6-15cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:06)

1442 4186  Vaser 6+ 1 st, Keramik. Höjd: 7-24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:09)

1442 4367  Vedtunna mässing, Tidigt 1900-tal, maskaroner, diameter: 45, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:47)

1442 4263  Vinglas 14st, Schott Zwiesel. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:40)

1442 4041  Vinglas 4 st. Line, Kosta Boda. Höjd: 22,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 20:18)

1442 4311  Vinglas 4+ 4 st. Höjd: 18 cm, diameter: 8,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:36)

1442 4349  Vitrinskåp Längd: 100 cm. Djup: 41 cm, höjd: 183 cm, nyckel

1442 4168  Vitrinskåp Längd: 70 cm. Djup: 32 cm, höjd: 182 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:35)

1442 4404  Vitrinskåp mahogny. Bredd: 72 cm. Djup: 32 cm. Höjd: 150 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 19:04)

1442 4067  Vitvinsglas 21 st. Reijmyre Glasbruk, grönt glas. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:13)

1442 4433  Vitvinsglas 6 st. Höjd: 20cm

1442 4162  Ytterdörr 2 delar, med spröjsade fönster, 205x62 cm / del

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:38)

1442 4427  Ytterfoder 3 st, Empire, Liljekonvalj. Höjd: 12-20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 januari 2022 18:53)