Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 27 november 2006 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

440 2021  Afghan Antik, 190x273, jämnt ställvis hårdare slitage, even wear partly heavier

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2025  Afshar Semi-antik, 117x139

S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2023  Afshar Semi-antik, 146x199, jämnt slitage, korroderad, trampveck, folding wear, even wear, corroded

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2002  Bachtiari Semi-antik, 134x229

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2003  Bachtiari semi-antik, 165x213, kantsöm med skador, needs new overcast

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2028  Bidjar Antik, 109x197, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2007  Bidjar Semi-antik, 110x155, jämnt slitage, kortsidor med smärre skador, even wear, ends with minor damages.

S�ldes f�r 11.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2009  Bordjalou Antik, 145x252, jämnt ställvis hårt slitage, korroderad, lagningar, even partly heavy wear, corroded, repairs

S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2038  Chuval Semi-antik Turkmen, 88x148, silkeinslag, färgblödning, silkhighlights, colourbleed

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2004  Ersari Antik, 114x180

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2034  Ersari Tidigt 1900-tal, 108x185, jämnt slitage, even wear

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2013  Esfahan semi-antik, figural med livets träd, 135x203, 2st mindre lagningar, Pictural with the tree of life, two minor repairs

S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2037  Esfahan Signerad. Tidigt 1900-tal, 133x216, livets träd, jämnt ställvis hårt slitage, tree of life, even partly heavy wear

S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2022  Esfahan Tidigt 1900-tal, 151x267, en kortsida saknar ngn knutrad, fransar saknas, en långsida med slitage, one end missing a few rows of knots, no fringes, one side with wear

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2010  Gashgai Antik, 149x226, jämnt slitage områden med hårt slitage, en långsida med mindre langettskada, even wear areas with heavy wear, one side minor damage

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2012  Ghom Semi-antik, 132x206, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, fläck, even partly heavier wear, stain

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2029  Kashan Semi-antik, 207x310, långsidor med mindre slitage, fläckar, sides with minor wear, stains

S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2031  Kashan Semi-antik, 313x403, en kortsida med mindre malspår, one end with minor mothdamages

S�ldes f�r 15.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2005  Kashan Semi-antik, silkeinslag, 137x200

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2024  Kaukas Antik, Daghestan ?, 102x136, korroderat svart garn, trampveck, liten lagning, corroded black pile, folding wear, one minor repair

S�ldes f�r 14.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2050  Kelim Shirvan antik, 170x297, korroderad, mindre lagningar, corroded, minor repairs

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2027  Khamse semi-antik, 86x117, jämnt slitage, kortsidor saknar ngn knutrad, langettskador, even wear, ends missing a few rows of knots, needs new overcast

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2015  N.v persisk semi-antik, 166x269, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2006  Peking Tidigt 1900-tal, 128x211, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear

440 2016  Sadeltäcke Makden, Semi-antik Tibet, lättare färgblödning, minor colourbleed

440 2020  Sadeltäcke Makden, semi-antik Tibet, mindre fläck, kanter med mindre slitage, minor stain, places with minor wear at the sides

440 2011  Shirvan semi-antik, 134x205, ngt korroderat svart garn, black pile slightly corroded

440 2058  Shirvan Tidigt 1900-tal, 112x222, jämnt ställvis hårdare slitage, lagningar, svarta garnet nyknutet, even partly heavier wear, repairs, new black pile

440 2008  Shirvan Tidigt 1900-tal, 136x189, jämnt slitage, lagningar, en kortsida saknar ngn knutrad, even wear, repairs, one side missing a few rows of knots

S�ldes inte (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)

440 2014  Teheran Semi-antik, 246x362, silkeinslag, jämnt ställvis hårdare slitage, en kortsida med skada, silkhighlights, even partly heavier wear, one end with damage