440 2021 Afghan Antik, 190x273, jämnt ställvis hårdare slitage, even wear partly heavier
S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2025 Afshar Semi-antik, 117x139
S�ldes f�r 6.700 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2023 Afshar Semi-antik, 146x199, jämnt slitage, korroderad, trampveck, folding wear, even wear, corroded
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2002 Bachtiari Semi-antik, 134x229
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2003 Bachtiari semi-antik, 165x213, kantsöm med skador, needs new overcast
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2028 Bidjar Antik, 109x197, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2007 Bidjar Semi-antik, 110x155, jämnt slitage, kortsidor med smärre skador, even wear, ends with minor damages.
S�ldes f�r 11.800 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2009 Bordjalou Antik, 145x252, jämnt ställvis hårt slitage, korroderad, lagningar, even partly heavy wear, corroded, repairs
S�ldes f�r 9.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2038 Chuval Semi-antik Turkmen, 88x148, silkeinslag, färgblödning, silkhighlights, colourbleed
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2004 Ersari Antik, 114x180
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2034 Ersari Tidigt 1900-tal, 108x185, jämnt slitage, even wear
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2013 Esfahan semi-antik, figural med livets träd, 135x203, 2st mindre lagningar, Pictural with the tree of life, two minor repairs
S�ldes f�r 16.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2037 Esfahan Signerad. Tidigt 1900-tal, 133x216, livets träd, jämnt ställvis hårt slitage, tree of life, even partly heavy wear
S�ldes f�r 5.500 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2022 Esfahan Tidigt 1900-tal, 151x267, en kortsida saknar ngn knutrad, fransar saknas, en långsida med slitage, one end missing a few rows of knots, no fringes, one side with wear
S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2010 Gashgai Antik, 149x226, jämnt slitage områden med hårt slitage, en långsida med mindre langettskada, even wear areas with heavy wear, one side minor damage
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2012 Ghom Semi-antik, 132x206, jämnt ställvis ngt hårdare slitage, fläck, even partly heavier wear, stain
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2029 Kashan Semi-antik, 207x310, långsidor med mindre slitage, fläckar, sides with minor wear, stains
S�ldes f�r 11.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2031 Kashan Semi-antik, 313x403, en kortsida med mindre malspår, one end with minor mothdamages
S�ldes f�r 15.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2005 Kashan Semi-antik, silkeinslag, 137x200
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2024 Kaukas Antik, Daghestan ?, 102x136, korroderat svart garn, trampveck, liten lagning, corroded black pile, folding wear, one minor repair
S�ldes f�r 14.100 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2050 Kelim Shirvan antik, 170x297, korroderad, mindre lagningar, corroded, minor repairs
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2027 Khamse semi-antik, 86x117, jämnt slitage, kortsidor saknar ngn knutrad, langettskador, even wear, ends missing a few rows of knots, needs new overcast
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2015 N.v persisk semi-antik, 166x269, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2006 Peking Tidigt 1900-tal, 128x211, jämnt ställvis hårdare slitage, even partly heavier wear
440 2016 Sadeltäcke Makden, Semi-antik Tibet, lättare färgblödning, minor colourbleed
440 2020 Sadeltäcke Makden, semi-antik Tibet, mindre fläck, kanter med mindre slitage, minor stain, places with minor wear at the sides
440 2011 Shirvan semi-antik, 134x205, ngt korroderat svart garn, black pile slightly corroded
440 2058 Shirvan Tidigt 1900-tal, 112x222, jämnt ställvis hårdare slitage, lagningar, svarta garnet nyknutet, even partly heavier wear, repairs, new black pile
440 2008 Shirvan Tidigt 1900-tal, 136x189, jämnt slitage, lagningar, en kortsida saknar ngn knutrad, even wear, repairs, one side missing a few rows of knots
S�ldes inte (Sista budtid är den 27 november 2006 16:00)
440 2014 Teheran Semi-antik, 246x362, silkeinslag, jämnt ställvis hårdare slitage, en kortsida med skada, silkhighlights, even partly heavier wear, one end with damage