Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 14 november 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1502 9490  Akvarell Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad. Skiss, akvarell, oramat löst blad, 33x41 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:23)

1502 9214  Akvarell Signerad Peppe V. Signerad, daterad 83, Skottkärra, 31x22 cm, yttermått inklusive ram: _42x32, akvarell

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:56)

1502 9432  Amfora keramik, sent 1800-tal. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:46)

1502 9073  Ampel glas / metall, Rochelle, England. Diameter: 37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:34)

1502 9247  Armband 14k guld. Med blå och gröna stenar, bruttovikt: 18,5. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:34)

1502 9108  Armband Agater. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:45)

1502 9107  Armband vintage. Längd: 19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:01)

1502 8534  Armbandsur 2 st, Aviator (smart watch) samt Tommy Hilfiger

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:41)

1502 9420  Armbandsur 3 st. Certina, Tissot, King. Längd: ca. 4 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)

1502 9135  Armbandsur GUCCI, boettens, diameter: ca 23 mm, metall, quartz, med 15 utbytbara ringar i plast, originaletui

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:52)

1502 9103  Ask sten. Längd: 13, djup: 10 cm, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:56)

1502 8162  Assietter och skål 6 delar, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Diameter: 10-17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:30)

1502 9025  Bägare & pokaler 8 delar, silver. Höjd: 4-12. Diameter: 11-12, vikt: 430g ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:20)

1502 9229  Bänk Trä. Längd: 150, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:26)

1502 9436  Barnpall 1950-tal, trä. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:40)

1502 9075  Barnstol sitthöjd 28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:26)

1502 9015  Barometer 1800-tal. Höjd: 94 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:57)

1502 9284  Bestick 62 delar, (56 delar silver + 6 knivar ej silver). Chippendale, monogram. Längd: 10,5-25 cm, bruttovikt: ca 2300 g (varav alla knivar: ca 970 g)

S�ldes f�r 7.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:59)

1502 8082  Besticksuppsättning nysilver, ca 80 delar. Längd: 11-21

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)

1502 8443  Bestickuppsättning nysilver

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:30)

1502 9472  Biblioteksstege höjd: 71 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:18)

1502 9428  Biltuta mässing, modell äldre. Längd: 44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:27)

1502 8350  Bläckställ nysilver. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:04)

1502 9399  Blandteknik Bror Ingemar Fröberg (1921-1999), Sverige. Komposition. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 62x51 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:50)

1502 7026  Blandteknik Francisco Corcuera (f. 1944), Chile. Komposition. Signerad, daterad -91, mixed media/paper. Bladets mått: 91x63 cm, yttermått inklusive ram: 105x76 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:32)

1502 7027  Blandteknik Francisco Corcuera (f. 1944), Chile. Komposition. Signerad, daterad -91, mixed media/paper. Bladets mått: 91x63 cm, yttermått inklusive ram: 105x76 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:38)

1502 9336  Blandteknik Hans Walter Sundberg (f. 1922), Signerad, daterad 1960, komposition, 58x83 cm, yttermått inklusive ram: 62x87 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:21)

1502 9083  Blandteknik Harald Lindberg (1901-1976), Sverige. Signerad, blandteknik, 11x14 cm, yttermått inklusive ram: 25x26 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:15)

1502 9071  Blomsteruppsats porslin, Kina. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:32)

1502 9467  Bokhylla Bemålad. Bredd: 45, höjd: 28 cm, höjd: 195

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:13)

1502 9239  Bokhylla Ek. Bredd: 150, djup: 32 cm, höjd: 68 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:58)

1502 8110  Bokhylleserie 4 sektioner, Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Öresund. Karl Andersson & söner, (10 lösa moduler). Bredd: 135-170 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)

1502 9473  Boksnurra England. Längd: 47, djup: 47 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:26)

1502 8148  Bokstöd Ett par, Kanoner. Höjd: 15,5

1502 9163  Bokverk 11 delar, Lexicon, bildmått, 1700-/1800-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:43)

1502 9164  Bokverk 12 band, 1700 / 1800-tal, bland annat Dikter, Skandinaviens flora 1850, Läran om vatten 1838, & Les Oeuvres de Mr Legrand 1716

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:17)

1502 9166  Bokverk 15 band, 1700 / 1800-tal, bland annat Geometri & Captain Vancouvers resa

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:57)

1502 9161  Bokverk 15 band, Romerka Kejsardömets aftagande och fall, Eduard Gibbon, 1820

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:16)

1502 9297  Bokverk 18 st, Religiösa, 1700-/1800-tal

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:05)

1502 9308  Bokverk 2 st Anteckningar om Napoleon, 1822+ 1 bok Gullivers resor 1772

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)

1502 9162  Bokverk 4 band, Carl Gustaf af Leopolds samlade skrifter, 1816

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:38)

1502 9165  Bokverk 6 band, Svensk Lag & Författningar, tidigt 1800-tal

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:24)

1502 9206  Bokverk Suecia Antiqua et Hodierna, Erik Dahlbergh, 1983

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:02)

1502 9085  Bonader 2 st. Romantiska motiv, 65x180 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:22)

1502 9011  Bord 3 st. Norrgavel, Björk. Diameter: 43, höjd: 45-56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)

1502 9475  Bord Bemålat. Diameter: 80, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:23)

1502 9409  Bord mahogny. Bredd: 130. Djup: 70 cm, höjd: 75 cm + 2 iläggx29

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:03)

1502 7242  Bord stomme i plåt, skiva i glas. Bredd: 96 cm. Bredd: 65 cm. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:02)

1502 9041  Bordsfläkt modell äldre, Simens, ej sladd. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:40)

1502 9016  Bordsklockor trä och metall, Årsdateringar. Höjd: 19-23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:15)

1502 9091  Bordslampa + fat + skål, Royal Copenhagen. Höjd: 5 - 59

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:58)

1502 9299  Bordslampa design: Harri Koskinen, "Block Lamp" för Design House Stockholm. Höjd: 8 cm. Längd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:21)

1502 9090  Bordslampa kolonn. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:58)

1502 8422  Bordslampa mässing. Höjd: 63

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:39)

1502 9093  Bordslampa porslin, Royal Copenhagen. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)

1502 9431  Bordslampa trä, talja. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)

1502 9309  Bordslampfot + skålfat, Gustavsbergs Studio, Sven Jonsson + Upsala-Ekeby. Höjd: 17 + . Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:37)

1502 9142  Bordslampfot Bruno Karlsson EGO. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:05)

1502 9010  Bordslampfötter Ett par, metall, Höjd: ca 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:59)

1502 9043  Bordslampfötter Ett par, metall. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:51)

1502 9046  Bordslampor 2 st, kristall, fd vaser, Skärmar i Josef Frank tyg, Modell Butterfly. Höjd: ca 59-62 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:18)

1502 9325  Bordslampor ett par, glas/krom. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:37)

1502 9423  Bordsspegel med lådor, Karl Johan, mahogny. Längd: 51, djup: 26 cm, höjd: 56 cm, slitet spegelglas, nyckel

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)

1502 8068  Bordsspegel trä, skadad. Höjd: 52

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 9350  Brandspruta Koppar, "Allmänna Brandredskapsaffären, E Bergström & Co, Stockholm". Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)

1502 9039  Brickor 2 st, Med handtag. Längd: 29-50, trä / porslin

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:14)

1502 9215  Brosch 12 k. Med papegoja och diverse stenar. Längd: 4,5, bruttovikt: 7,8 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:11)

1502 9209  Brosch 12 k. Med röd sten och pärlor. Diameter: 2,6, vikt: 4,3 g

1502 9227  Brosch 14k guld. Med pärlor. Vikt: 5,6 g. Längd: 3,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:50)

1502 9238  Brosch 18k guld. Med camé, Bruttovikt: 3,6. Längd: 3,5, höjd: 1,9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:45)

1502 9245  Brosch 18k guld. Med olikfärgade stenar, bruttovikt: 10,4. Längd: 7,5

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:11)

1502 9235  Brosch 18k guld. Med pärla och hänge i form av fågel med stenar, Broschens längd 4, Hängets Längd: 4. 2, bruttovikt: 7,4 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:11)

1502 9241  Brosch med granater och pärlor. Längd: 2,2

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:44)

1502 9218  Brosch med granater. Diameter: 3,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:29)

1502 9201  Brosch med lila sten och pärlor, 4,3x3,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:27)

1502 9228  Brosch Pietra Dura. Längd: 4,5

1502 9383  Brosch Silver/Emalj, Kina, + halsband med hänge, Bruttovikt: 20 g ca. Bredd: 4 cm, höjd: 3-4 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:17)

1502 9280  Brudpall 1800-tal, broderad, petit pointsklädsel. Längd: 32, djup: 24 cm, höjd: 16 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)

1502 9301  Byrå 1890-tal, svartmålad. Bredd: 105. Djup: 32 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:30)

1502 9361  Byrå 1960-tal, Teak. Bredd: 75, djup: 40 cm, höjd: 111 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:44)

1502 9246  Byrå Furu. Bredd: 68. Djup: 52 cm, höjd: 108 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:50)

1502 8512  Byrå Gustaviansk stil, 1800-tal. Bredd: 99, djup: 48 cm, höjd: 85 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:32)

1502 8077  Byrå Gustaviansk stil, med stenskiva. Bredd: 110, djup: 47 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 7086  Byrå rokokostil, intarsia, 1900-tal. Bredd: 97, djup: 55 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:19)

1502 9189  Camé ram i 18k. Baccanal. 5,5x7 cm, bruttovikt: 24g

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:06)

1502 9195  Camé ram i silver med markasiter, 4,6x3,6 cm, Bruttovikt: ca 14 g.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:22)

1502 9407  Clubfåtöljer ett par, Läder, 1920-/30-tal

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:55)

1502 9205  Collier med silverlås. Längd: 64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:15)

1502 9213  Damarmbandsur Omega, guld, boettens, diameter: 2,5 cm, tota. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:52)

1502 9287  Dekorationer Ett par, Kronor, metall. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:47)

1502 9491  Dessertskedar 6 st, silver, 1856, snäckan. Längd: ca 15 cm, Vikt: 125g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:21)

1502 9113  Dörrknoppar 5 st. Mässing. Längd: 6,5-9 cm, djup: 5-6 cm, höjd: 4 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:55)

1502 9365  Dragspel Exelsior, i väska. Längd: 40 cm, djup: 20 cm, höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:04)

1502 9364  Dragspel i väska, Serinetta. Längd: 39 cm, djup: 16 cm, höjd: 34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:02)

1502 9424  Eldgarnityr 4 delar, mässing, sent 1800-tal. Höjd: 101 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:08)

1502 9042  Elljusstake "Titus", Philips, "Julstake 3992. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:06)

1502 9343  Emaljmålning E rik H. Signerad -86,110x60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)

1502 9138  Etsning Oidentifierad konstnär. Signerad, dam i hat, mm;40x36 cm, yttermått inklusive ram: 66x55 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)

1502 9465  Etsning Oskar Bergman (1879-1963), Sverige. Signerad. Bildmått: 26x18 cm, yttermått inklusive ram: 37x28 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:49)

1502 8532  Etsningar 3 st, Emil Singer (1881-1942), Österrike. Motiv från Wien. Signerade. Yttermått inklusive ram: 47x60 & 60x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:31)

1502 8471  Färggravyrer 3 st. Hästporträtt, England. Bildmått: 37x48 cm, yttermått inklusive ram: 62x72

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:38)

1502 8586  Färglitografi 2 st, Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Stockholm, färglitografi, yttermått inklusive ram: 52x65 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:02)

1502 6027  Färglitografi Acke Oldenburg (1923-2005), Sverige. Abstrakta figurer. Signerad, färglitografi, numrerad 6/210. Bildmått: 35x22 cm, yttermått inklusive ram: 41x53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:26)

1502 8398  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 169/260, Stranhd. Färglitografi, bildmått: 20x60 cm, yttermått inklusive ram: 33x73 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:46)

1502 9179  Färglitografi Bertil Almlöf (f. 1930), Sverige. Signerad, numrerad 6/50. Färglitografi, bildmått: 50x83 cm, yttermått inklusive ram: 67x97 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:14)

1502 6156  Färglitografi Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. "Älven" signerad, färglitografi, daterad -82. Numrerad 83/310. Bildmått: 50x63 cm, yttermått inklusive ram: 60x80 cm

1502 9177  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 139/175. Färglitografi, bildmått: 57x63 cm, yttermått inklusive ram: 72x77 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:14)

1502 8037  Färglitografi Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, numrerad 138/260, daterad 1975, Stilleben. Färglitografi, bildmått: 40x54 cm, yttermått inklusive ram: 59x70

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 6016  Färglitografi Stephen Clark (f. 1953), Sverige. Järv i skog. Signerad, färglitografi, numrerad 109/360. Bildmått: 46x30 cm, yttermått inklusive ram: 51x68 cm

1502 8520  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, numrerad 92/150. -82, Färglitografi, bildmått: 43x56 cm, yttermått inklusive ram: 59x73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:09)

1502 8099  Färglitografier 2 st, Nisse Zetterberg (1910-1986), Sverige. Signerad, färglitografi, vitlök&Gullviva, yttermått inklusive ram: 34x27-52x42

1502 7370  Färglitografier 3 st, i mapp, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Tre broar, oramade lösa blad, Signerade. Bladets mått: 55x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:23)

1502 7371  Färglitografier 3 st, i mapp, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Tre broar, oramade lösa blad, Signerade. Bladets mått: 55x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:24)

1502 7372  Färglitografier 3 st, i mapp, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Tre broar, oramade lösa blad, Signerade. Bladets mått: 55x70 cm

1502 7434  Fartygsporträtt offsettryck, 3 st. Olika fraktfartyg. Bildmått: 25x36 cm, yttermått inklusive ram: 41x50 cm, resp. Bildmått: 28x39

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:53)

1502 9262  Fartygsventil mässing. Diameter: 45 cm

1502 9276  Fat 2 st, Blå Eld, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, flintgods. Längd: 24-34 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:21)

1502 9425  Fat 2 st. Kina, bland annat Imari. Diameter: 37 - 44

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:48)

1502 9304  Fat brons, relief, ekivok. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:34)

1502 8414  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med studiohanden. Längd: 19cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)

1502 8081  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Ur Karneval, Gustavsberg 1958-1962, fajans med målad dekor av olika fantasifigurer, 16x16 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 8083  Fåtölj Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Vår Fru

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:00)

1502 8123  Fåtölj Flätad rotting

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 8366  Fåtölj med utfällbara sidoskivor, rotting

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:54)

1502 9063  Fåtölj trä / fårskinn

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:27)

1502 9488  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, fårskinn. Brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:41)

1502 9489  Fåtölj Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Yngve Ekström (1913-1988), Sverige. Lamino, Swedese. Skiktlimmat och formpressat trä, fårskinn. Brännstämplad Swedese

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:03)

1502 8291  Figurin Bing & Grøndahl, porslin. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:45)

1502 9484  Figurin Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Katt. Längd: 9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)

1502 9078  Figuriner 3 delar, Tyskland. Höjd: 9 - 14

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:35)

1502 8216  Figuriner 3 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 3-9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:00)

1502 9082  Figuringrupp märkt MV. Längd: 50, djup: 25 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:46)

1502 9366  Fiol med stråke i väska. Längd: 59-77 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:29)

1502 8157  Fiskfat + 10 assietter, fiskmotiv, dekor med förgylld kant. Längd: 40 cm, djup: 20 cm, diameter: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:51)

1502 9190  Flaska + Skål, Kosta Boda, Vallien/Engman. Höjd: 8,5-28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:08)

1502 9413  Gafflar 5 st, silver, Danmark, GP, omkring 1900. Längd: 19,5, vikt: 300g ca

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:48)

1502 9148  Garderobsskåp senjugend, björk med intarsia, dörr med spegel. Bredd: 85 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 200 cm, nyckel

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:25)

1502 9376  Gitarr Levin, i väska. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:50)

1502 9435  Glasservisdelar 38 delar, Bengt Edenfalk (1924-2016), Sverige. Karneval, Skruf. Höjd: 12 - 16

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)

1502 8638  Golvlampa "Royal Angelis", Philippe Starck (f. 1949), Frankrike. Flos, Italien. Höjd: 184

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:10)

1502 9461  Golvlampa 2-armad, trä och mässing. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:15)

1502 9302  Golvlampa Broberg & Riddenstrâle för Muuto - Leaf floor lamp. Höjd: 120

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:20)

1502 9487  Golvlampa figurativ. Bemålat trä. Höjd: 182 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:23)

1502 8163  Golvlampa Trä och mässing. Höjd: 161cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:31)

1502 9411  Golvlampa Uplight. Höjd: 180

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:58)

1502 9033  Gravyr efter Rembrandt. Bildmått: 17x13 cm, yttermått inklusive ram: 28x23 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:35)

1502 9102  Halsband 2 st. Bärnsten. Längd: 50-57 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:34)

1502 9105  Halsband brons, Finland. Längd: 46 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:52)

1502 9104  Halsband Turmaliner. Längd: 60, silverlås

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:14)

1502 9106  Halsband vintage. Längd: 41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:17)

1502 9416  Halskedja med amulett, guld 750. Längd: 50 cm, bruttovikt: 6,8 g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:52)

1502 9419  Halskedja med hänge, 18k guld. Med stenar. Längd: 50 cm, bruttovikt: 9,1 g

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:17)

1502 9415  Halsring + 2 st. Armband, sterlingsilver, bland annat Tyskland, Vikt: ca 90 g. 14x13 cm, Längd: 20 cm. Diameter: 6 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:22)

1502 9212  Hänge 18k guld. Med 2 stenar, Bruttovikt: 6,5 g. Längd: 2,5

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:27)

1502 9199  Hängsmycke 18k guld. Med citrin, bruttovikt: 59,7 g. Citrinens storlek: 4,2x2,9 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:28)

1502 9285  Hatt + handskar i ask

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)

1502 9430  Hatthylla trä och mässing, Jugend. Bredd: 67 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:22)

1502 9147  Hörnvitrinskåp sengustaviansk stil. Höjd: 177 cm, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:53)

1502 9012  Huggare längd: 74 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:01)

1502 9169  Ishink Lemar, Australien, diameter: 21. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:52)

1502 9433  Järnkors nygotik, Fridhems gjuteri, 1800-tal, 142x75 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:25)

1502 9448  Kaffekoppar + assietter, 15 delar, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:58)

1502 9024  Kaffeservis + bricka, 4 delar, Nysilver, Dufva & England, diameter: 21. Höjd: 3-24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:38)

1502 9352  Kaffeservis 23 delar, Blå Blom, Gustavsberg

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:23)

1502 9351  Kamferkista Asien. Bredd: 105, djup: 51 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:31)

1502 9371  Kannor 2 st, Kuznetsov, Ryssland. Höjd: 10-12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:11)

1502 9492  Kapsylöppnare "Ducky", Paris. Höjd: 8 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:26)

1502 9387  Karaffer ett par, Kosta. Höjd: 23 exl, propp

1502 9429  Karbidlyktor 2 st. Höjd: ca 20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:46)

1502 9202  Karmstol "Vienna", Nils Roth, Dux, skinnsits, rottingrygg

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:30)

1502 9317  Karmstolar ett par, Bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:04)

1502 9096  Karott med lock, England. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:53)

1502 9272  Kedja 18k guld, Med två hängen. Längd: 70cm. Vikt: 6,9g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:23)

1502 8508  Kista ek, skulpterad. Bredd: 144 cm. Djup: 60 cm. Höjd: 60 cm

1502 9417  Klackringar 2 st. 18k guld, ringmått: 22,25, bruttovikt: 3, 8+ 4,2 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:55)

1502 9439  Knoppar parti diverse, glas / porslin

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:44)

1502 9188  Konstglas 6 delar, Miniatyrer. Höjd: 6-11 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:37)

1502 9192  Konstglas 6 st, Kosta Boda. Höjd: 6-8 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:19)

1502 9183  Konstglas Kosta Boda, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)

1502 9275  Koppar och assietter 10 delar, Redouté Roses Roy Kirkham, England. Diameter: ca 7-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:04)

1502 9331  Kuriosa Orientaliskt, 5 delar

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)

1502 9110  Kurriosa parti diverse

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:53)

1502 9027  Kuvertallrikar 12 st, mässing. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:11)

1502 9320  Lampbord ett par, glas och mässing. Bredd: 60. Djup: 45 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:52)

1502 8511  Lampbord ett par, mahogny. Bredd: 65, djup: 54 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:31)

1502 9236  Lampbord med hylla, Plexiglas. Bredd: 50, djup:, 40 cm, höjd: 49 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:14)

1502 9482  Leksak Häst, trä. Längd: 25, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)

1502 9264  Likörflaska Silvermontering, importstämplar. Höjd: 16 cm

1502 9077  Litografi Landin. Signerad, numrerad 7/15, daterad 1913. Bildmått: 50x49 cm, yttermått inklusive ram: 69x67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:31)

1502 9283  Ljuskrona empirestil. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:15)

1502 9086  Ljuskrona Gustaviansk stil, med skål. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:33)

1502 8555  Ljuskrona Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:39)

1502 8319  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 60cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:58)

1502 9248  Ljuskrona Metalltråd. Diameter: 80 ca

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:13)

1502 9062  Ljuskrona prisdmor, Hagamodell. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:05)

1502 9422  Ljuskrona prismor, empirestil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:43)

1502 8558  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:43)

1502 8557  Ljuskrona Rokokostil. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:40)

1502 9116  Ljussaxar 2 st. Modell äldre. Längd: 17-38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:46)

1502 9020  Ljusstakar 2 par, Grillby & Skultuna. Höjd: 12-19 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:33)

1502 9277  Ljusstakar 2 par, nysilver. Höjd: 10 - 20

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:41)

1502 9055  Ljusstakar 2 st. Trä, "Taserudsstaken", Elis Eriksson (1906-2006), Sverige. Arvika. Höjd: 28 ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:27)

1502 9474  Ljusstakar ett par, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:54)

1502 8347  Ljusstakar Ett par, silver, Norge. Höjd: 11 cm, Bruttovikt: 530 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:14)

1502 9048  Ljusstakar Ett par, Tenn, Italien, Gustaviansk stil. Höjd: 25,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:47)

1502 9021  Ljusstake + bokstöd, 2 delar, Anna Bersbo, metall. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:15)

1502 9013  Ljusstake Goebel. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:29)

1502 9478  Ljusstake Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustavsberg. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:15)

1502 9460  Ljusstake Marmor, för 5 ljus. Höjd: 19 ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:59)

1502 9170  Ljusstake Smide / glas. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:16)

1502 9288  Lockurnor Ett par, nutida, porslin, Kina. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:40)

1502 9446  Mat /kaffeservis 35 delar, "Sommerfugl", Bing & Grøndahl, (kannan "Empire")

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:06)

1502 9406  Matbord "Portico", Claesson Koivisto Rune. Bredd: 150. Djup: 150 cm. Höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:08)

1502 9463  Matbord Pelare. Diameter: 122. Höjd: 76 cm + 1 iläggx50

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:10)

1502 9268  Matbord Rustikt, Bemålat. Bredd: 200, djup: 90 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:12)

1502 9172  Matsalsgrupp 7 delar, Gustaviansk stil, Stolar med Josef Frank tyg (Teheran), 2 st ilägg

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)

1502 8029  Matsalsgrupp 9 delar, Windsorstil. Längd: 48+ 2x60, djup: 107 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 9335  Matservis 33 delar, Aina Stenberg, "tomtejul", Rörstrand

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:19)

1502 9377  Matservis 39 delar, Måsen, Bing & Grøndahl. Skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928). 2 djupa mattallrikar (dia 21 cm), 4 stora mattallrikar (dia 25 cm), 8 mindre mattallrikar (dia 21,5 cm), 8 förrättstallrikar (dia 19 cm), 8 assietter (dia 17,5 cm), 1 karott med lock, 1 såsskål med fat, 2 skålar, 5 uppläggningsfat

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:30)

1502 9269  Matservisdelar 27 delar, "Vinranka", Gefle / UE, bland annat Terrin

1502 9414  Matskedar 2 + 3 delar, silver, Ryssland. Längd: 21,5 - 22, vikt: 390g ca

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:52)

1502 9266  Matta Gabbeh, 175xx210 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:53)

1502 9220  Matta Kelim, 155x240 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:02)

1502 9408  Matta Kina, 120x210 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:16)

1502 9004  Matta Orientalisk, 110x195 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)

1502 9008  Matta orientalisk, 123x218 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:23)

1502 9057  Matta Orientalisk, 124x208 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:18)

1502 8503  Matta orientalisk, 140x193 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:35)

1502 9005  Matta Orientalisk, 153x202 cm

1502 8035  Matta Orientalisk, 159x205

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 9056  Matta orientalisk, 213x320 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)

1502 9340  Matta orientalisk, 68x190 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:01)

1502 8122  Matta Orientalisk, 76x211

1502 9345  Matta orientalisk, 85x290 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:07)

1502 9347  Matta orientalisk, 95x145 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:12)

1502 9271  Matta Orientalisk, Afghan, 110x180 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:22)

1502 9009  Matta orientalisk, Bochara, 160x250 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)

1502 8087  Matta Orientalisk, galleri, 112x490

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:57)

1502 9265  Matta Persisk Kelim, 135x230 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:08)

1502 9007  Matta Röllakan, IS, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 140x204 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:03)

1502 9006  Matta Röllakan, IS, Ingegerd Silow (1916-2005), Sverige. 160x240 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:45)

1502 9445  Minkpäls SAGA-Mink, storlek: 42 ca

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:05)

1502 9058  Minkpäls storlek: 38 / 40 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)

1502 9140  Minkpäls storlek: 40, Alexandra

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:17)

1502 9132  Minkpäls med huva Körsnär Kumlin, Stockholm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:11)

1502 9129  Mockakopp + bas, 2 delar, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 4-9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:48)

1502 9092  Mockaskedar 12 st. Silver, förgyllda, 1932. Längd: 9 cm, Bruttovikt: 100 g ca.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:25)

1502 9328  Modellflygplan 22 st, bland annat Novo Air Kits, modeller i originalaskar. Längd: 20-29 cm, djup: 10,5-13,5 cm, höjd: 3-5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:29)

1502 9230  Mormorsur 14k guld. Med nyckel, bruttovikt: 27 g. Diameter: 3,2 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:56)

1502 9047  Mynt 30 st ca, olika modeller. Diameter: 1-3,8 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:16)

1502 8538  Offsettryck 8 st, Beret Håge Häverö, Skärgårdsmotiv, oramade lösa blad, 47x55 & 55x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:07)

1502 9152  Oljemålning "Tuija gubbe". Signerad Chaglin, daterad 2022. Olja på duk, 100x70 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:42)

1502 9173  Oljemålning Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 42x68 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:34)

1502 9120  Oljemålning Carl Gunne (1893-1979), Sverige. Fiskare på brygga. Signerad. Olja på duk, 45x64 cm, yttermått inklusive ram: 49x69 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:36)

1502 9186  Oljemålning Carl Holger Fischer (1885-1955), Danmark. Stilleben med rosor. Signerad. Olja på duk, 67x95 cm, yttermått inklusive ram: 85x115 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:59)

1502 9144  Oljemålning Charles Wolfert, Marknad. Signerad. Olja på duk, 52x41 cm, yttermått inklusive ram: 64x53 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)

1502 9421  Oljemålning Curt Clemens (1911-1947), Sverige. Landskap. Signerad, daterad 1942. Olja på pannå, 40x70 cm, yttermått inklusive ram: 55x85 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:57)

1502 9261  Oljemålning F Lindvall, Stockholm, Slussen. Signerad, daterad 1927. Signerad. Olja på pannå, 23x33 cm, yttermått inklusive ram: 35x46 cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:51)

1502 9022  Oljemålning Folke Jupiter (1913-1979), Sverige. Signerad, "Östergarnsstrand, Gotland". Olja på duk, 65x80 cm, yttermått inklusive ram: 68x83 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:31)

1502 9394  Oljemålning Frans Gard (1892-1978), Sverige. Tallar. Signerad. Olja på duk. Olja på duk, 56x66 cm, yttermått inklusive ram: 76x88 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:36)

1502 8262  Oljemålning Göran Dahl (f. 1944), Sverige. Signerad, komposition. Olja på duk, 73x100cm, yttermått inklusive ram: 77x104cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:31)

1502 9207  Oljemålning Hans Pröls (1888-1969), Tyskland. Alplandskap med hus. Signerad. Olja på pannå, 27x27 cm, yttermått inklusive ram: 46x46 cm

1502 9451  Oljemålning Kari Lappi, Skjorta. Signerad. Olja på duk, 71x53 cm, yttermått inklusive ram: 75x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:05)

1502 9260  Oljemålning Karl Abel (f. 1891), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 35x44 cm, yttermått inklusive ram: 44x54 cm

1502 9155  Oljemålning Kjell Janne Wiborgh (1905-1975), Sverige. "Domsten". Signerad a tergo. Olja på pannå, 37x46 cm, yttermått inklusive ram: 53x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:07)

1502 9023  Oljemålning Lasse Johnsson. Signerad, daterad Hydra 1948. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 61x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:12)

1502 9334  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Blomsterstilleben. Signerad, daterad 1928. Olja på duk, 46x38 cm, yttermått inklusive ram: 66x58 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:24)

1502 9123  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, figurer. Olja på duk, 36x45 cm, yttermått inklusive ram: 42x51 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:20)

1502 8314  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, porträtt. Olja på duk, 45x36cm, yttermått inklusive ram: 58x50cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:57)

1502 9211  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, rökande man. Olja på duk, 37x33 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:13)

1502 9258  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Utsikt mot stad. Olja på duk, 41x56 cm, yttermått inklusive ram: 63x79 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:20)

1502 9153  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad L Frost, Landskap. Olja på pannå, 40x30 cm, yttermått inklusive ram: 60x50 cm

1502 9259  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Marclová, Landskap. Olja på duk, 89x99 cm, yttermått inklusive ram: 105x115 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:27)

1502 9449  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Sjöfåglar. Monogramsignerad 1900. Olja på duk, 17x48 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:56)

1502 8127  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad Holmer. Olja på duk 64x53 cm, yttermått inklusive ram: 81x71 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)

1502 9122  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Signerad, fransk ram och pannå. Olja på pannå, 25x19 cm, yttermått inklusive ram: 42x36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:47)

1502 9119  Oljemålning Rolf Mellström (1896-1953), Sverige. "Ejdrar i storm". Signerad. Olja på pannå, 27x35 cm, yttermått inklusive ram: 45x53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:26)

1502 9158  Oljemålning Rune Persson (1914-1990), Sverige. Stilleben med amaryllis, monogramsignerad. Olja på duk, 65x50 cm, yttermått inklusive ram: 69x54 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:14)

1502 9031  Oljemålning Sture Ekengren (1918-1996), Sverige. Gudjem Hamn, Bornholm. Signerad. Olja på duk, 66x86 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:10)

1502 9014  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad Paris 1970. Olja på duk, 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 71x87 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:26)

1502 9100  Oljemålning Wilhelm Wik (1897-1987), Sverige. Signerad a tergo. Olja på duk, oramad, 61x50 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:41)

1502 8155  Oljemålning Zoia Krukowskaja (1903-1999), Sverige. Fiolspelande man. Signerad. Olja på pannå, 50x61 cm oramad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:48)

1502 8193  Örhängen 18k guld, 7st. Vikt: 2g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:28)

1502 9282  Örhängen ett par, delvis 18k guld, med pärlor. Bruttovikt: 4,5g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:03)

1502 9167  Öronlappsfåtölj velourklädsel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:08)

1502 9381  Pärlcollier odlade pärlor, med hänge Lapis Lazuli. Längd: 38 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:08)

1502 9111  Parti nycklar, 17/ 1800-tal, m. M. Längd: 3-12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)

1502 8015  Parti koppar en kartong

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 9133  Parti plastföremål bland annat Picknickkorg Taffel & Gustavsberg

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:01)

1502 8489  Parti silver silver, diverse 5 delar, bland annat Sked OS Oslo 1952. Vikt: 118g

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:31)

1502 9200  Parti silver/ns 6 delar, 8-17, höjd: 5-7 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:57)

1502 9160  Parti vykort diverse

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:48)

1502 9154  Parti vykort modell äldre, bland annat julkort

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:15)

1502 9226  Pastell Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Signerad, daterad 1954, bladets mått: 63x49 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:50)

1502 9426  Penselvas Kina. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:21)

1502 9074  Piedestal Orientalisk 1900-tal, glaserad och genombruten keramik, Höjd: 75 cm

1502 9098  Plåtbricka England, 77x62 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:01)

1502 9134  Plåtburkar 7 delar, modell äldre, bland annat Kakburkar. Höjd: 8-23

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:17)

1502 8140  Pluntor 2 st, glas. Höjd: 20-21 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:34)

1502 9339  Porslin diverse, 8 delar, Kina

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)

1502 8211  Porslinsplatta Heinz Erret (1920-2003), Sverige. Gustavsberg. Uppland, Kungsängslilja. Keramik med silverinläggningar, 34x21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:55)

1502 9180  Positionsstol ett par, Teak

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:53)

1502 9464  Pottskåp Sängbord, "Västra Ny", ur IKEA: s 1700-talsserie. Bredd: 45 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 85 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:47)

1502 9289  Prakturna Villeroy & Boch, "Bonn". Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:23)

1502 9097  Ramar 2 st. Förgyllda, 14x10 cm, yttermått inklusive ram: 28x24 + 25x17, yttermått inklusive ram: 45x37 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:34)

1502 9243  Ring 12 k. Med gul sten, storlek: 19,2, Bruttovikt: 13,4

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:38)

1502 9251  Ring 14k guld. Med röd sten, bruttovikt: 3,3 g. Ringmått. 14

1502 8325  Ring 18k guld, med diamanter och smaragd, 8xca0,001ct, storlek: 17. Vikt: 2,9g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:22)

1502 8184  Ring 18k guld, med lila sten, storlek: 20. Vikt: 2,7g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:09)

1502 9224  Ring 18k guld. Med blå och röda stenar. Vikt: 3,4 g. Ringmått: 15

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:42)

1502 9222  Ring 18k guld. Med lila sten, Bruttovikt: 2,9 g. Ringmått: 16,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)

1502 9256  Ring 18k guld. Med stenar, bruttovikt: 8g, ringmått: 19

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:26)

1502 9418  Ringar 3 st. 18k guld. En med sten, ringmått: 11,5-12, bruttovikt: 2, 5+ 2, 8+ 2,4 g

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:12)

1502 9204  Ringar t st, 18k guld. Med röd resp. Grön sten, (en saknar stplr). Vikt: 5,9 g. Ringstorlek. 17,3, bruttovikt: 3, 4+ 2,3 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:09)

1502 9112  Ringklockor 2 st. Sekedlskifte 1900. Längd: 7-9 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:14)

1502 9131  Rödvinsglas 6 st, Kristall, "Adele", Bohemia. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:43)

1502 8404  Rökelsekar metall, Asien. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:52)

1502 9002  Röllakan Galleri, 83x310 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:33)

1502 9386  Salongsbord Björk. Bredd: 82, djup: 82 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:17)

1502 9322  Salongsbord Björk. Bredd: 86 cm. Djup: 60 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:54)

1502 9050  Salongsbord tidigt 1900-tal, med klaffar, björk. Bredd: 90+ 2x20. Djup: 70 cm. Höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 november 2022 11:43)

1502 9403  Salongsgrupp 3 delar, Louis XV-stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:46)

1502 9438  Sari Indien, ca 120x600 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:45)

1502 9279  Såssked silver, Håkan Lärka, Ystad, 1800-tal. Längd: 19 cm, Vikt: 36g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:25)

1502 9176  Satsbord 4 delar, Orientalisk stil. Inläggningar i pärlemor. Höjd: 52-72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)

1502 9319  Schäslong England. Med förvaring, Längd: 150

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:38)

1502 9323  Schatull Ek. Längd: 53, djup: 45 cm, höjd: 73 cm

1502 8345  Servisdelar 36 delar, "Birgitta", Design: Jackie Lynd (f. 1948), Sverige. Rörstrand

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:12)

1502 9141  Servisdelar porslin, 19 delar, Limoges, Frankrike

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:20)

1502 9410  Sideboard Gustaviansk stil, mahogny. Längd: 166, djup: 46 cm, höjd: 82 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:56)

1502 9384  Silverlås till halsband, 4 st. Längd: ca 2 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:09)

1502 9385  Sittgrupp 3 delar, Bord + 1 par stolar. Diameter: 74, höjd: 63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:09)

1502 9440  Skål 2 st. Orrefors. Diameter: 17 - 24 + 10 - 12

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:44)

1502 9375  Skål Gustavsberg, Silur, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. 24x24, höjd: 12 cm

1502 8057  Skål Höganäs, Oxblodsglasyr. Diameter: 30 cm, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 9127  Skål Kina, 1900-tal. Diameter: 18, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 25.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:49)

1502 9373  Skål Konstglas, Studio Åhus. Längd: 21, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:09)

1502 8092  Skål Mari Simmulson (1911-2000), Sverige. Upsala Ekeby, keramik. Höjd: 11

1502 9036  Skål Risporslin, Karlskrona, Sven Erik Skawonius. Höjd: 14, diameter: 16 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:32)

1502 8114  Skål Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Gustavsbergs Studio. Signerad med Studiohanden, brun. Höjd: 16

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:02)

1502 9332  Skål Tenn, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. 1950. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:30)

1502 9311  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor, diameter: 11, höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:42)

1502 9068  Skålar 2 + 2, bland annat Iittala. Höjd: 4 - 12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:13)

1502 9338  Skålar 2 st, Kina. Diameter: 12-14 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:48)

1502 8113  Skålar 2 st, Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda, träd. Höjd: 10-14

1502 9441  Skålar 2 st. Orrefors, bland annat Maja. Höjd: 11 - 18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:29)

1502 9344  Skålfat Kina, porslin. Diameter: 39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:46)

1502 9126  Skålfat Kina. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:43)

1502 9477  Skålfat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:40)

1502 9252  Skänk Furu. Bredd: 145, djup: 47 cm, höjd: 127 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:30)

1502 9315  Skiss Carl Wilhelmson (1866-1928), Sverige. Signerad, studie. Bildmått: 18x20 cm, yttermått inklusive ram: 36x34 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)

1502 9029  Skohorn Georg Jensen, på ställning. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:28)

1502 9362  Skrivbord Gustaviansk stil, omkring 1900, bemålad. Bredd: 95, djup: 52 cm, höjd: 77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:12)

1502 5013  Skrivbord med uppsats, Sengustavianskt, mahogny. Bredd: 154, djup: 84 cm, höjd: 80+ 33, nyckel

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:03)

1502 9305  Skrivbord nyrenässans, senare bemålning. Bredd: 118 cm. Djup: 61 cm. Höjd: 80 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:57)

1502 9349  Skrivbordsstol Skrivbordsstol i läder, underrede i metall. "AW69", inköpt på NK 2019

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:42)

1502 9099  Skrivbordsuppsats 4 delar, porslin. Höjd: 7-9 cm

1502 8289  Skrivbordsuppsättning Gusum, mässing, 5 delar. Längd: 8-22 cm, djup: 6,5-13 cm, höjd: 7,5-12,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:41)

1502 9017  Skulptur "Sjöpapegoja", Kay Bojesen (1886-1958), Danmark. Illum Bolighus. Höjd: 19,6

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:05)

1502 9026  Skulptur + råsten. Höjd: 8-16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:55)

1502 7141  Skulptur 2 st, Brons/Järn. Längd: 15, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:35)

1502 9486  Skulptur Aphrodite. Mässing och sten. Höjd: 37cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:27)

1502 8005  Skulptur Carl Roos, trä, Björn. Längd: 24. Höjd: 19 cm

1502 9001  Skulptur efter en av "De bysantinska hästarna/ Konstantinopelhästarna/De venetianska hästarna". Skulptur i grönpatinerad brons, 1900-tal. Längd: 27 cm. Höjd: 32 cm på integrerad sockel i brons

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:55)

1502 9291  Skulptur Irish Dresden, bedjande kvinna. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 15 november 2022 04:25)

1502 9267  Skulptur Keramik, Ansikte, diameter: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:14)

1502 9341  Skulptur keramik, Papegoja. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:24)

1502 9483  Skulptur Konstglas, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Höjd: 16 cm

1502 9003  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Beata ur serien ABC-Flickor, Gustavsberg 1958-1973, målad och delvis glaserad brun stengodslera, längd: 19 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:52)

1502 8238  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Golfspelare, glaserad stengodslera, Keramikstudion Gustavsberg (K-Studio). Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:29)

1502 9292  Skulptur Lladro, Flicka på divan. Längd: 28, höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:34)

1502 9481  Skulptur Metall, Lenin. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:59)

1502 9294  Skulptur Napoli, sittande pojke. Höjd: 26 cm

1502 9242  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. "Lintu", fågel i glas, Nuutajärvi, Arabia. Längd: 15 cm

1502 9427  Skulptur plåt, rustning. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:05)

1502 8246  Skulptur porslin, Lladro, Golfspelerska. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:40)

1502 8225  Skulptur Richard Lindh (1929-2006), Finland. Arabia. Signerad. Höjd: 13cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:10)

1502 9125  Skulptur Royal Dux, Tjeckosolvakien. Höjd: 48 längd: 41 ca

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:03)

1502 8207  Skulptur Tilgman Keramik. Signerad, Känguru. Höjd: 21cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:48)

1502 9052  Skulptur Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. "Solboll", Iittala, Monogramsignerad TS. Diameter: 15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:09)

1502 8116  Skulptur trä, man. Höjd: 40

1502 9191  Skulpturer 2 st, Bengt Råsten. Höjd: 14-19 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:49)

1502 8222  Skulpturer 2 st, Björnar, Nittsjö. Höjd: ca 10-13 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:08)

1502 8210  Skulpturer 2 st, Nittsjö, Igelkottar. Höjd: 6-14cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:51)

1502 8315  Skulpturer 2 st. Ebenholtz, ca 1915. Proveniens Daniel Bokange, Kongo, Berberati. Höjd: 30-36 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:54)

1502 8220  Skulpturer 2 st. Porslin, Lladro och Rosenthal. Höjd: 8-9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:09)

1502 9080  Skulpturer 2 st. Rosenthal, fåglar. Signerade, Krebs och Zügel. Höjd: 14 - 18

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:23)

1502 8318  Skulpturer 2 st. Sten, Troligen Västafrika. Höjd: 17-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:57)

1502 8390  Skulpturer 3 st, Lladro/Nao. Höjd: 19-20 cm

1502 9290  Skulpturer 3 st, Ungern, bland annat Hollohaza. Höjd: 24-30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:55)

1502 8223  Skulpturer 3 st. Kong. Dansk. Längd: 11-12, resp. Höjd. 19 cm

1502 8205  Skulpturer 4 st, Tilgman Keramik. Signerad, björnar och älg. Höjd: 8-23cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:46)

1502 8208  Skulpturer 4 st, Tilgman Keramik. Signerade, flodhäst, noshörning, elefant och apa. Höjd: 10-16cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:49)

1502 9476  Skulpturer 5 st, Madonnor. Höjd: 14-31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:46)

1502 9363  Slagbord 1800-tal, mahogny. Bredd: 66+ 62, djup: 127 cm, höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:50)

1502 9459  Slagbord Furu. Bredd: 50 + 2x50, djup: 83 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:02)

1502 9064  Sminkbord med spegel, ek, "Birgitta", Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. 50-/ 60-tal. Bredd: 86, djup: 49 cm, djup: 120, nyckel

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:54)

1502 9249  Smycken diverse bl a guld

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:05)

1502 9210  Smycken diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:41)

1502 9197  Smyckeslås 18k guld. Ej stplr. Vikt: 19 g. Längd: 3 cm

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:50)

1502 9203  Snurrfåtöljer ett par

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:01)

1502 9069  Snusflaskor 5 st. Kina. Höjd: 6 - 8

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:52)

1502 8085  Soffa Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Ulfåsa. Längd: 204 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 9221  Soffa Eilersen, 3-sits. Längd: 245

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:36)

1502 9223  Soffa Eilersen. Längd: 150

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:48)

1502 9231  Soffa Howardmodell. Längd: 155

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:30)

1502 8616  Soffa Peem OY, Finland, 1970-tal. Tresits. Rak form. Lösa stoppade dynor klädda i svart läder. Brännmärkt Peem OY Filand. Längd: ca 190 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:29)

1502 9059  Soffbord med klaff, bok, glashylla. Bredd: 70, djup: 50+ 20, höjd: 53 cm

1502 8619  Soffbord NK, brickbord. Etikettmärkt, Bredd: 98. Djup: 65 cm. Höjd: 50-57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:39)

1502 8129  Soffbord Skinnklädd skiva. Diameter: 90 cm. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:02)

1502 9237  Spegel 1920-tal, 149x58 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:42)

1502 9278  Spegel 1920-tal, 65x36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:13)

1502 9088  Spegel Nyrokokostil, 85x44 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:33)

1502 9298  Spegel Rokokostil, 95x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:40)

1502 9051  Spegel Rotting, 1960-tal. Diameter: 55 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:33)

1502 9437  Speglar ett par, 53x32 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:20)

1502 7184  Spelbord Sengustaviansk, mahogny. Bredd: 96. Djup: 2x77 cm. Höjd: 69 cm, nyckel

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:31)

1502 9139  Spritskåp 1900-tal, Bemålat. Bredd: 44, djup: 24 cm, höjd: 58 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:17)

1502 9330  Stegpall höjd: 60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:12)

1502 9118  Stol Sjuan, Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen, 1990, Danmark. Skiktlimmat trä, stålunderrede med kromade ben

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:06)

1502 9469  Stolar 4 st, R. O. O. M

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:11)

1502 9457  Stolar 8 st, Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. "Herrgården", 1970-tal, Åfors Möbelfabrik

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:37)

1502 9117  Stolar Ett par, Myran, 1992", design: Arne Jacobsen (1902-1971), Danmark. Fritz Hansen. Skiktlimmat trä och stålrörsben

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:56)

1502 9480  Supkoppar 4 st, Skultuna, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Höjd: 3 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:17)

1502 9115  Supsked + sked, tenn. Längd: 14 - 17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:26)

1502 9281  Sybord Karl Johanstil, mahogny, lyrformad fot. Bredd: 58 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:22)

1502 8141  Syltkruka Rörstrand. Diameter: 34, höjd: 20 cm

1502 8012  Syltkrukor 5 st, vita/bruna. Höjd: 14-30

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 8025  Takarmatur Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus, brun. Diameter: 60

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:58)

1502 9065  Takarmatur glas och koppar, tidigt 1900-tal. Diameter: 40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:16)

1502 8639  Takarmatur Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. "Liv", Klong Interior, Örsjö belysning. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:14)

1502 9306  Takarmatur mässing och glas. Diameter: 33, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:51)

1502 9037  Takarmatur mässing, höj- och sänkbar. Diameter: ca 40 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:27)

1502 9470  Takarmatur mässing. Diameter: 86 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:55)

1502 9360  Takarmatur med prismor. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:20)

1502 9348  Takarmatur med prismor. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:30)

1502 9240  Takarmatur Metall. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:40)

1502 8135  Takarmatur Piamodell. Höjd: 35. Diameter: ca 47 cm

1502 7095  Takarmatur prismor. Höjd: 50 cm

1502 9061  Takarmatur prismor. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:22)

1502 7442  Takarmatur prismor. Höjd: 55 cm

1502 9255  Takarmatur Tiffanystil, diameter: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:12)

1502 9070  Tallrikar + skål, 3 delar, Kina. Diameter: 11 - 18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:06)

1502 9447  Tallrikar 4 + 3, Nejlika, IKEA. Diameter: 22-27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:51)

1502 9095  Tallrikar 6 st. Kina. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:55)

1502 9401  Tallrikar 7 st, Kina. Diameter: 18,5

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:28)

1502 9314  Tamburmajor höjd: 180 cm

1502 9084  Tapetrullar parti, omkring sekelskiftet 1800/1900

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:45)

1502 9316  Te/kaffekoppar 7 st, Ostindia, Rörstrand

1502 9378  Teburk Kina med tennlock. Diameter: 9. Höjd: 6 cm

1502 2034  Teckning Oidentifierad konstnär. "Långholmen från mitt fönster". Signerad, daterad 18 sept 1980 kl. 18. Blyerts, 38x30 cm, yttermått inklusive ram: 56x46 cm

1502 9187  Tedosa med lock. Antik, keramik. Höjd: 17 cm

1502 9066  Tefgods 12 delar, Gustavsberg + 2 st. Kannor. Längd: ca 10-18 cm, höjd: 13 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:05)

1502 9184  Tekanna Porslin. Verbilki, Ryssland, Höjd: 31 cm

1502 8036  Textil Ingemar Callenberg (1926-1973), Sverige. Signerad, Segelbåtar, 140x120

1502 9359  Tidningsbord 1940-tal, mahogny. Bredd: 60, djup: 32 cm, höjd: 59 cm

1502 9101  Trancherbestick 2 delar, silverskaft. Längd: 27 - 30, BRuttovikt: ca 210 g.

1502 8097  Träpall allmoge, originalbemålning. Längd: 50. Djup: 25. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:57)

1502 8212  Träskulpturer 4 st. Björnar, Carl Roos, Hammerdal. Höjd: 7-18cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:53)

1502 9374  Träsnitt 2 st, Japan, yttermått inklusive ram: 32x23, yttermått inklusive ram: 38x50 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:29)

1502 9032  Träsnitt 3 st, Japan, 31x26-50x36 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:17)

1502 9329  Träsnitt Japan, 14x9,5, yttermått inklusive ram: 25x18 cm

1502 8124  Träsnitt Segergren. Signerad, numrerad 138/160, glasmästeriarbetare. Bildmått: 19x14 cm, yttermått inklusive ram: 32x23

1502 8458  Träsnitt Sven Ljungberg (1913-2010), Sverige. Signerad, PT. Bildmått: 38x57 cm, yttermått inklusive ram: 54x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:28)

1502 9380  Väggarmatur Lillemor Bäckström. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:32)

1502 9232  Väggbord stomme i trä, beklädd med kakel. Signerad Edgar Böckman. Bredd: 53 cm. Djup: 23 cm. Höjd: 76 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:53)

1502 9434  Vägglystrar Ett par, prismor. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:28)

1502 9324  Vägglystrar ett par. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:11)

1502 9372  Väggtallrikar ett par. Diameter: 29 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 21:01)

1502 8236  Väggur Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden. Porslin. Diameter: 20 cm

1502 8023  Väggur Gustavsberg, Britt-Louise Sundell (1928-2011), Sverige. Diameter: 26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:58)

1502 9234  Väggvitrinskåp längd: 69 cm, djup: 16 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:25)

1502 9273  Vas + fat+ skål, bland annat Lisa Larson. Diameter: 14-16. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:50)

1502 9035  Vas Flygsfors, Coquille. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:28)

1502 9081  Vas glas. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:38)

1502 9151  Vas Graverad, "1741", med vapensköld, diameter: 12. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:35)

1502 9094  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. Negro, Upsala-Ekeby. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:06)

1502 9030  Vas Keramik. Ej signerad, Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:15)

1502 9194  Vas Konstglas. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:03)

1502 9379  Vas Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ur serien Granada, Gustavsberg 1960-1970. Delvis med mörkblå glasyr glaserad brun stengodslera med reliefdekor. Höjd: 38 cm

1502 9079  Vas med hänklar, Meissen. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:11)

1502 9150  Vas Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Nuutajärvi Notsjö. Höjd: 15,5

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:38)

1502 9358  Vas Stengods, Knabstrup, Harpälsglasyr, diameter: 16, höjd: 14,5 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:54)

1502 9286  Vaser med mera 10 delar, Kina. Höjd: 7-29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:13)

1502 8554  Vinglas 12 st, Intermezzo, Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. Orrefors. Höjd: 22,5 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)

1502 9333  Vinglas 6 st, Iittala, Essence, design: Alfredo Häberli. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:38)

1502 9444  Vinkylare "Gense", nysilver, diameter: 17, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:33)

1502 9171  Vitrinskåp mahogny, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 100. Djup: 47 cm, höjd: 203 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 20:24)

1502 9072  Ymnighetshorn silvermontering, Ryssland. Längd: 31 cm

1502 9412  Ytterfoder Ett par, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Rörstrand. Diameter: 13, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:05)

1502 9038  Ytterfoder Glaserad keramik, diameter: 43. Höjd: 26 cm

1502 9044  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25. Höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 18:19)

1502 9391  Ytterfoder med fat Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. "Planta" för Gustavsberg och Steninge, 16x16 cm. Höjd: 15,5 cm inkl fat

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 14 november 2022 19:04)