324 8212 Akvarell Acke Hugh Malmeström, motiv från Capri, 31x39
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8302 Akvarell Gunnar ruda, kvinna, 1925, 35 x 27
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8082 Akvarell Lennart Olausson, "Får", 70x50
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8081 Akvarell Lennart Olausson, "Hed", 70x50
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8394 Akvarell Sign, 1800-tal, 20x27
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8275 Akvareller 2 st, Westa, -77, 30 x 22
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8013 Allmogestol med låda
324 8259 Amerikagungstol
324 7213 Ampel alabaster, dia.46, (spricka)
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8006 Ampel Mässing/prismor, h.40
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 7407 Ampel med prismor, Dia.35
324 8291 Armring + ring + 1 örhänge, silver, Gussi + Parti nipper
324 8004 Balustrar 10 st, sekelskifte
S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8119 Bankett Massagebänk
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8128 Bar+ 3 stolar, Englamd
S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8386 Barngrammofon 1924
324 8029 Bestick diverse, Nysilver
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8303 Blandteknik Annmari, -73, "Det händer någonting utanför", 38 x 38
324 8033 Blandteknik F. G. Persson, vintermotiv, 20x30
324 8271 Blandteknik Hans Göran Eriksson, Space Cowboy I, 40 x 32
324 8391 Blandteknik Sven Erixon, Färglito & krita, 42x51
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 7195 Blandteknik tillskriven C.G Hellqvist, 26x17
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8304 Blyerts Carl Luthander, Tvätterska, 29 x 35
324 8299 Blyerts Ingrid von Dardel, pojke, 32 x 22
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 7281 Bojan 1800-tal, H.23
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 7177 Bojaner 1-par, H.23
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8379 Bokhylla L.216 D.31 H.172
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8055 Bokhylla Mogensen, ek, 60-tal, L100 D40 H180
324 8051 Bokskåp Karl Johanstil, alm, L118 D45 H220, (kompletterat)
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 6437 Bord med hylla, Jugend, L90 D57 H79
S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8182 Bord med låda, sekelskifte, H.80
324 8279 Bord med lådor + stol, L.120 D.46 H.72
324 8334 Bordslampa
S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8355 Bordslampa Brons
324 8065 Bordslampfot Gouda, keramik, H48
324 8122 Bordsur 1800-tal, H.39
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8357 Bordsur Brons, H.32
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8200 Bordsur Trä, H.26
324 7257 Brandhjälm
324 8336 Brasskärm Sekelskifte
324 8010 Brevgömma gesällprov, selma giöbel, andra hälft av 1800-talet
324 8169 Bricka+ div Ns
324 7261 Brickor 2 st, jugendstil
324 8360 Bronsdjurhuvuden
324 8359 Buddafigur H.30, Kina
324 8340 Bunke Mässing. Skultuna, H.19
324 8287 Byrå Karl johan-stil, L.112 D.45 H.85
324 6604 Byrå Rokokostil, L.95 D.50 H.80, (sk)
324 5153 Byrå Tallboy, (sk), L.73 D.48 H.130
324 8030 Champagneglas 13 st. Orrefors, färgade
324 4513 Chiffonjé Sent 1800-tal, valnöt, L.95 D.49 H.145
S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8088 Cobratelefon
324 8057 Dagbädd Wegner, Danmark 50-tal, L196
S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8080 Drakstrykjärn m.ä.
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8118 Eldskärm 1890-tal
324 8239 Eldskärm Jugend, Lunnefåglar
324 8001 Elementskydd Funkis, H.70 L. 134 D. 28
324 7247 Etsning England, 51x36
324 8101 Etsning Kolorerad, 20x28
324 8240 Etsning Louis Bastin, 71/100, 34 x 40
324 8295 Etsning Ulla Sundin - Wickman, gata, 13 x 8
324 8234 Fällbord 1700-tal, Alrot, L.88 D.88 H.73
S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8398 Färglitografi 2 st, Erik Höglund+ bok, (oramade)
324 7200 Färglitografi Albert Johansson, 29/260 'Komposition', 30x41
324 7191 Färglitografi Albert Johansson,89/100 'komposition', 50x63
324 8397 Färglitografi Bengt Lindström, 327/350 (oramad), 29x22
324 8211 Färglitografi Eftertryck, 41x50
324 8061 Färglitografi Esaias Thorén, 1952, lergökar, 36x47
324 8241 Färglitografi Geo Wide, EP, -68, 50 x 27
324 8306 Färglitografi Harry Wichman, -68, Vaxholmsbåtar, P.t, 55 x 37
324 6381 Färglitografi löst blad ,ej nr, Schröder-Sonnenstern 1969
324 8073 Färglitografi Oscar Reuterswärd, 99/200, 54x40
324 8050 Färglitografi R. Jansson, 331/360, 14x17
324 8074 Färglitografi S. Johansson, "fantasifigurer", HC 9/30, 48x68
324 8307 Färglitografier 2 st, harry Wichmann, Stadsmotiv
324 8072 Färglitografier 2 st. Ulf Hinders, 69/795, 32x44
324 8338 Fat "Argenta", Dia:30
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8262 Fat Japan, Dia33
324 8350 Fat Kina, Dia: 38
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8276 Fat metall, cloissonné, L.28
324 8085 Fat + ljusstakar 3 del, Kromo. Upsala-Ekeby
324 8064 Fat på fot med miniatyrporträtt, mässing, 1800-tal, H8
S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8310 Fåtölj Alva Aalto,
324 8146 Fåtölj Bengt Ruda, NK, 1950-tal
324 8333 Fåtölj Dux, Yngvar /Sandström
324 8198 Fåtölj Karl Johan-stil
324 8145 Fåtölj+ bord, Domstolsfåtöljen, Bengt Ruda, 1950-tal, NK
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8177 Fåtöljer 1 par, funkis
324 8309 Fickur 4 st, Bla Omega & 14k
324 7176 Figurgrupp Brons, L.44
324 8254 Figurin Elefant, H.19
324 7037 Figurin Lisa Larson, Brudgum, H20
324 8084 Figurin Vinthund, L.40
324 7113 Figuriner 2st Nao
324 7108 Figuriner 2st, Royal Copenhagen, H.20+23
324 8140 Figuriner 6 st, Paul Hoff +Lisa Larson
324 8219 Fiol
324 8218 Fiol
324 8217 Fiol
S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8180 Fisknät
324 8337 Fisktallrikar 12st
324 8138 Fotpall
324 8164 Fruktservis Gustafsberg, Majolica, 16 del, (sk)
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8206 Golvlampa Carl Malmsten, "Stake", H.133
S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8201 Golvljusstakar 5st, smide
324 8158 Golvspegel 60-tal, h.165
324 8263 Golvvas Japan, H.61
324 8069 Gouacher 1 par, Indopersiska erotiska motiv, 25x16
324 8252 Gräddkanna Silver
324 8210 Gravyr Efter Titian, 52x36
324 8139 Grötskål Porslin
324 8280 Gunghäst M.ä.
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8123 Handukshylla
324 8335 Hatt i ask
324 8349 Hörnskåp Mahogny, L.90D.48H.168
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8213 Ikon Blandteknik, 46x30
324 8121 Jordglob M.Ä
324 8091 Jultallrikar 13st, H.c Andersen
324 8194 Jultallrikar 4st, 1921+ 3st med nagg -20, -22, -23
324 8248 Kaffekoppar 12 st, 1800-tal, (sk)
324 8224 Kaffeservis 32 del. Hackefors
324 8321 Kaffeskedar 6+6 st, silver
324 8156 Kanapé 1800-tal
324 8170 Kannor 2 st, Glas
324 8162 Kannor 2 st, Koppar
324 8168 Kannor 4 st, Ns
324 8243 Karmstol Aalto, Omklädd
324 8003 Karmstol thonet, 1800-talets andra hälft
324 8367 Karmstolar 1-par, Barockstil
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8265 Karmstolar 3 st, Empire-stil, björk, (sk)
324 8076 Kelim Semiantik Beluch, 157x270, (sk)
324 8166 Kelim Semi-antik anatol, 180x325
324 8130 Klaffbord Ek, H.74
S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8267 Klaffbord Empire-stil, björk
324 8099 Klaffbord Furu, sekelskifte, H.75
324 8125 Klaffbord Mahogny, H.72
324 8120 Klaffbord Teak, L.93 D.60 H.76
324 8264 Knivväska Solingen
324 8255 Köksföremål M.ä.
324 8249 Kökssoffa Sekelskifte
324 8272 Köksvåg Trio
324 8017 Koppar 3 del.
324 8019 Kopparbalja dia 61
324 8339 Kopparformar 6st
324 8258 Kopparkärl 1800-tal
324 8270 Korgstol 60-tal
324 8209 Krita Lennart Gram, 1947, 53x38
324 8011 Krukor 2 st,
324 8222 Kryddställ 36x27
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8281 Läkarskåp L.80 D.40 H.170
S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8260 Lampbord
324 8079 Länstol 1890-tal
324 7269 Lavoar Ådringsmålad, L.84D.46H.85
324 8075 Lerkrus 3 st.
324 8343 Likörglas 13st, Trelleborg
324 8368 Linneskåp Rokokostil, N.K, L.122D.52H.192
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8297 Litografi Peter Dahl, (ej sign), 24 x 45, ur Bellmanssviten
324 8377 Litografiskt blad Ludwig knaus, 47 x 65
324 8207 Ljuskrona Barockstil, H.70
324 8387 Ljuskrona Empirestil, H.67
324 7074 Ljuskrona empirstil, H70
324 8188 Ljuskrona H.90
324 8144 Ljuskrona Malm, 9-armad,
324 7411 Ljuskrona Maria Theresia, H.92
S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 7337 Ljuskrona nydragen el, H.50
324 6531 Ljuskrona Oscariansk, H77
S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8225 Ljusstakar 1 par + fat, brons
324 8062 Ljusstakar 1 par, Skultuna, mässing, H20
324 8362 Ljusstakar 2-par, + 1-par vägglampetter
324 8063 Ljusstakar 4 st. malm/mässing
324 8226 Ljusstakar Ett par, Silver, 1974, H.15
324 8356 Lockurnor 1-par, 1800-tal, H-24
324 7287 Malmkrona H.32
324 8183 Månbord Vitmålat, H.79
324 8021 Matbestick Silver, "Olga", 48 del, 12+12+12+12
S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8110 Matsalsbord + 2 ilägg, H.71
324 8285 Matsalsbord 1880-tal, L.132 D.113 H.78
324 7288 Matsalsbord Gust.stil+ 3st iläggsskivor, dia:110
324 7289 Matsalsstolar 4st
324 8235 Matservis Ca 60-del, Willeroy & Boch, (sk)
324 8371 Matservisdelar ca 25 del, Ostindia, Rörstrand
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8282 Matta Afghan, 240 x 145
324 8102 Matta orientalisk, 230x315
324 8167 Matta orientalisk, ersari, antik, 208x278, slitage
324 8095 Matta orientalisk, Kina, 90x174 (sk.)
324 6433 Matta orientalisk, Mashad, 300x198
324 6432 Matta orientalisk, Meshed, 314x197
324 7147 Matta orientalisk, Nadjafabad, 310x415
324 7298 Matta orientalisk, old Afshar/Babak, 153x201
324 8344 Matta orientalisk, Semi-Antik Kina, 270x360, slitage
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8312 Miniatyrer 3 st, Kvinnoporträtt, H.8
324 8106 Modetavlor 2 st
324 8025 Mortel med stöt, mässing
324 8012 Mortel med stöt
324 8348 Munkmöblemang 2st stolar+ 1st soffa
324 8324 Musikinstrument Ryssland, 1916-1917
324 8028 Nipper div.
324 8229 Oljemålning 1700-tal, Holland, Stadsmotiv, H.115, Rokokostil-ram, (sk)
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8223 Oljemålning 1800-tal, "herde med kor och får", 54x67
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8318 Oljemålning Anatoly Zverev, Abstakt komposition, sign A3-86, 48 x 78
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8329 Oljemålning Aug.Lundberg, Sommarlandskap, 44 x 57
324 7162 Oljemålning B Widbrandt, sträkande änder, 50x60
324 8040 Oljemålning B. Sillén, "vinterkväll vid Kanholmen", 41x46
324 7362 Oljemålning Bazhenova, 'kvinnoansikten', 55x46
324 8396 Oljemålning Brita Nordenberg, "vid Valborgselden II", 27x23
324 8037 Oljemålning CG Wadell, Oscar II, 76x57
324 8042 Oljemålning Dittman, 1870, "jaktlag", 36x44
324 8083 Oljemålning Eva Malmberg, "Sydländskt motiv", 60x87
324 8395 Oljemålning Georg Lodström, 1963, 18x24
324 8326 Oljemålning J. Waldenström, 81 x 116,Parklandskap
324 8048 Oljemålning Julia Strömberg, 1893, skärgårdsmotiv, 22x39 (skada)
324 8328 Oljemålning N.Tovar, gårdsplan, 40 x 64
324 8086 Oljemålning O.Ahlgren, Uppståndelsen, 100 x 130
324 8014 Oljemålning osign. landsväg, 35x46
324 8315 Oljemålning Ove Olson, -68, Franskt Landskap, 45 x 54
324 7410 Oljemålning Porträtt, 1800-tal, 119x90 (ej ram)
324 8049 Oljemålning Rune Wallström, blomsterstilleben, 45x37
324 8389 Oljemålning Ryno frieberg, "Kvinna med vit krage", 35x27
324 8015 Oljemålning segelbåt, 45x54
324 6585 Oljemålning Severin Nilsson, Stuga vid vattnet, 18 x 31
324 8330 Oljemålning sign, 46 x 38, Porträtt
324 8296 Oljemålning Sign, Parismotiv, 48 x 37
324 8034 Oljemålning Sten Ekendahl, "Älgar vid vatten", 66x100
324 6109 Oljemålning Tobias Young art, 18x27 träpannå
324 8242 Oljemålning Ulla Wale, Kinesiska Hundar, 60 x 70
324 7149 Oljemålning Ulv Kylberg, 90x60, "Flicka med citroner"
324 7019 Oljor 1 par, Porträtt, sign 1935, 82x65
324 8392 Oljor 2 st, Sign Roos, ca 60x50
324 8278 Pall med handtag 60-tal
324 8220 Pärlcollier div
324 8189 Parti Textilier
324 8066 Parti dukar bl.a. damast
324 8323 Parti frimärken 1 album
324 8190 Parti kameror+ Kikare bla Minolta
324 8163 Parti koppar
324 8251 Parti koppar
324 8018 Parti koppar
324 8384 Parti vykort/brev
324 8038 Pastell Carl Brandt, Älg, 66x41
324 8026 Pelarbord 1800-tal, 8-kantigt, H78, (skivan repig)
324 8372 Pelarbord Ek, 2st iläggsskivor, Dia: 117
S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8175 Pelarbord mahogny, H64
324 8071 Pelarbord nutida, höj/sänkbart, bok
324 8268 Pelarbord Nyrokoko
324 8308 Penna Mont Blanc, 50-tal
324 8375 Piedestal med marmorskiva, h.38
324 8116 Pinnsoffa O 1900
324 8322 Pins silver, från spartakiaden, 1956-57
324 8354 Plafond Alabaster
324 8172 Porslin 5 del
324 8256 Pottskåp furu
324 8290 Puderdosa + cigarettetui, silver + 3 st Broscher, m.ä.
324 8035 Pyro 3 del. (sk)
324 8380 Rökbord Jugend, H.67
324 8058 Safarifåtölj svinläder/metall
324 8027 Salongsbord Karl Johan-stil, ovalt, H70
324 8077 Samlartallrikar div.
324 8117 Säng Gavlar 1 par
324 8269 Sängbord Ett par, björk, Inköpta på NK
324 8215 Schäslong
324 8274 Seriegrafier (d) 3 st, J.E.Brabenec, -79, Etude nr 22 + a & b
324 8390 Serveringsvagn
324 8067 Serveringsvagn
324 8161 Serveringsvagn med bricka
324 8078 Servisdelar 17 del. Rosenthal, Studio Linia
324 8097 Servisdelar Gustafsberg, "Spisa ribb", ca 60 del
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8112 Sideboard 60-tal, Teak, L.190 D.46 H.78
S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8369 Sideboard Ek, L.100D.50h.90
324 8141 Sideboard Ek, L.153 D.58 H.120
324 8288 Sideboard rokokostil, L.136 D.57 H.120
324 8246 Skål Bengt Edenfalk, Kosta Collection. H10
324 8178 Skänk 1890-tal, l.112D.55H.110
324 6261 Skänkskåp 102x48 H117
324 8185 Skänkskåp Jugend, Ek, L.117 D.52 H.195
324 8381 Skåp Ek, Tidigt 1900-tal, L.155 D.55 H.218
324 8378 Skåp Ek, Tidigt 1900-tal, L.155 D.56 H.216
324 8257 Skåp Jugend, Bemålat
324 8056 Skåp Mogensen, ek, L100 D49 H180
324 8131 Skåpunderdel Furu, 1800-tal, L.110 D.52 H.80
324 8023 Skisser 4 st. kolorerade, uniformer, 30x20
324 8053 Skolbänk
324 8370 Skrin 1792
324 8135 Skrivbord Ek, L.135 D.61 H.81
324 8136 Skrivbord England, L.135 D.77 H.77
324 8159 Skrivbord Nyrokoko, l.124d.66H.77
324 8098 Skrivbord Valnöt, Jugend, 5-lådigt, L.115 D.61 H.77
324 8221 Skrivbordstol England
324 8232 Skrivbyrå Karl Johan, Mahogny, L.105 D.49 H.92
324 8020 Skrivmaskin med plåtfodral, Remington, sekelskifte
324 8133 Skrivpulpet England, H.110
324 8385 Skrivskåp Senempire, L.106 D.46 H.188
S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 7260 Skulptur Elefant, Delvis silver
324 8345 Slagbord Allmoge, L.154
324 8325 Sockerskål + gräddkanna, silver
324 7347 Soffa 1800-tal, avlutad furu, L200
324 8216 Soffa 1800-tal, sliten klädsel
324 8332 Soffa Empire-stil, björk
324 8231 Soffa Gustaviansk stil, förgylld
324 8314 Soffa Karl Johan-stil, 1800-tal, mahogny
324 8173 Soffa Karl Johan-stil, mahogny, L202
324 8109 Soffa Skinn, Norell
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8179 Soffa+ 2 fåtöljer, Gemla
324 8115 Soffbord trä / glas, L.119 D.86 H.67, (nagg)
324 8157 Spegelbyrå 1800-tal, L.98D.54H.166
324 8002 Spegelbyrå 40-tal, L.108D.52H.162
324 8070 Speglar 1 par, gustaviansk stil, 48x38
324 6264 Spelbord ek, H79
324 6443 Spelbord nyrokoko, L85 D40 H78
324 8176 Spjut 2 st, Afrika
324 8059 Stol Bowie, Claesson, Koivisto, Rune
324 8100 Stolar 1 par, 1890-tal
324 8143 Stolar 1 par, Karl Johanstil
324 8346 Stolar 1-par, "Mademoiselle", Tapiovaara-59
324 8230 Stolar 3 st, Gustavianska (sk)
S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8137 Stolar 3 st, Nyrokoko
324 8174 Stolar 4 st + 1 taburett
324 8114 Stolar 4 st, Allmoge, (snarlika)
324 8266 Stolar 4 st, Empire-stil, Björk
324 8142 Stolar 4 st, Karl Johan stil
324 8160 Stolar 4st, Nyrokoko
324 8111 Stolar 6 st, Chippendalestil
324 8132 Stolar 6 st, Danmark
324 8286 Stolar 6 st, rokokok-stil
324 8373 Stolar 8st, 1890-tal, Ek, (sk.)
324 8126 Stringhyllor 3st, 2st 60cm+1st 40cm
324 8134 Sybord 1800-tal, H.76
324 7338 Sybord Jugend, h.80
324 8351 Syltkrukor 3st
324 8202 Takarmatur 30-tal, 3-armad
324 8191 Takarmatur 8-armad, Barockstil, h.77
324 8388 Takarmatur Malm, H.50
324 8124 Takarmatur Mässing, H.95
324 8228 Takarmatur sekelskifte, Prismor, H.70
324 8204 Tallrikar 10st,"-Gefle Mullbär"
324 7180 Tallrikar 4st, kina, 1800/1900-tal
324 8129 Tamburmajor Metall
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8214 Tavla "Flicka", 21x15
324 8305 Tavla efter Martin, slaget vid Hogland, 50 x 72
324 8047 Tavla Miro, 38x55
324 8313 Tavla Orientalisk, 17 x 24
324 8294 Tavla relief, Hummel, Maria med barnet, H.11
324 8273 Tavlor 2 st, Nordens fåglar & Burbot
324 8022 Tavlor 4 st. interiörer, 22x22
324 8005 Tavlor 4 st. militaria
324 8208 Teleskop i låda
324 8054 Tempelhundar 1 par, Staffordshire, H22
324 8253 Tennfat 1821, Dia36
324 8283 Tennsoldater ca 40 st, Bemålade
324 8353 Terrin + skålfat, blåvit, sk.
324 8031 Terrin med lock Rörstrand, Ostindia, H20, (spricka)
324 6193 Tobaksburk Jugend, Saltsten H.27
324 8032 Tomte H50
324 8300 Trägravyrer (d) 2 st, Eva Stockhaus, 1966/67, ca 25 x 19
324 8060 Tusch E. Dahlskog, Beduin, 29x16
324 8298 Tusch Hjalmar Strååt, Man, 12 x 19
324 8193 Tusch Pelle Åberg, 22x24 'Familj på förstukvist, (skador)
324 8039 Urna med lock Kina, H23
324 8103 Urnor 1 par, H.43
324 8331 Urnor 2st Kina, H.29+31
324 8250 Utdragssoffa 17/1800-tal
324 8363 Utragssäng Furu, för 90cm säng, 1800-tal
324 8094 Väggpendyl Förgylld, Westerstrand, H.48
324 8016 Väggur ek, H72
324 8205 Väggur Ek, jugend, H.82
324 8171 Vapen 4 del
324 8352 Vas + 2st koppar, cloissonné
324 8236 Vas argenta, H.19
324 8376 Vas Imari, Japan, H.36, (sk)
324 8358 Vas Kina, H.35
324 8237 Vas kosta, Lindstrand, H.20
324 8238 Vas Metall/flussglas, H.39
324 8244 Vas Paolo Venini -85, H.33
324 7109 Vas Royal Copenhagen, H.21
324 7111 Vaser 3st, Danmark
324 8261 Vaser/pokaler Ett par, Metall, H.44
324 8107 Vinglas 6 st
324 8365 Vitrinskåp Louis XVI stil, L.88D.39H.155
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)
324 8105 Vykort 1900-talets början, ca 500 st
324 8087 Ytterdörr 1800-tal, 200 x 101
324 7302 Ytterfoder Rörstrand, Majolica, (sk)
324 8203 Ytterkrukor 1-par, Sevres, 1st med skada