Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 23 augusti 2004 16:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

324 8212  Akvarell Acke Hugh Malmeström, motiv från Capri, 31x39

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8302  Akvarell Gunnar ruda, kvinna, 1925, 35 x 27

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8082  Akvarell Lennart Olausson, "Får", 70x50

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8081  Akvarell Lennart Olausson, "Hed", 70x50

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8394  Akvarell Sign, 1800-tal, 20x27

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8275  Akvareller 2 st, Westa, -77, 30 x 22

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8013  Allmogestol med låda

324 8259  Amerikagungstol

324 7213  Ampel alabaster, dia.46, (spricka)

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8006  Ampel Mässing/prismor, h.40

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 7407  Ampel med prismor, Dia.35

324 8291  Armring + ring + 1 örhänge, silver, Gussi + Parti nipper

324 8004  Balustrar 10 st, sekelskifte

S�ldes f�r 2.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8119  Bankett Massagebänk

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8128  Bar+ 3 stolar, Englamd

S�ldes f�r 3.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8386  Barngrammofon 1924

324 8029  Bestick diverse, Nysilver

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8303  Blandteknik Annmari, -73, "Det händer någonting utanför", 38 x 38

324 8033  Blandteknik F. G. Persson, vintermotiv, 20x30

324 8271  Blandteknik Hans Göran Eriksson, Space Cowboy I, 40 x 32

324 8391  Blandteknik Sven Erixon, Färglito & krita, 42x51

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 7195  Blandteknik tillskriven C.G Hellqvist, 26x17

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8304  Blyerts Carl Luthander, Tvätterska, 29 x 35

324 8299  Blyerts Ingrid von Dardel, pojke, 32 x 22

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 7281  Bojan 1800-tal, H.23

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 7177  Bojaner 1-par, H.23

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8379  Bokhylla L.216 D.31 H.172

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8055  Bokhylla Mogensen, ek, 60-tal, L100 D40 H180

324 8051  Bokskåp Karl Johanstil, alm, L118 D45 H220, (kompletterat)

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 6437  Bord med hylla, Jugend, L90 D57 H79

S�ldes f�r 750 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8182  Bord med låda, sekelskifte, H.80

324 8279  Bord med lådor + stol, L.120 D.46 H.72

324 8334  Bordslampa

S�ldes f�r 550 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8355  Bordslampa Brons

324 8065  Bordslampfot Gouda, keramik, H48

324 8122  Bordsur 1800-tal, H.39

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8357  Bordsur Brons, H.32

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8200  Bordsur Trä, H.26

324 7257  Brandhjälm

324 8336  Brasskärm Sekelskifte

324 8010  Brevgömma gesällprov, selma giöbel, andra hälft av 1800-talet

324 8169  Bricka+ div Ns

324 7261  Brickor 2 st, jugendstil

324 8360  Bronsdjurhuvuden

324 8359  Buddafigur H.30, Kina

324 8340  Bunke Mässing. Skultuna, H.19

324 8287  Byrå Karl johan-stil, L.112 D.45 H.85

324 6604  Byrå Rokokostil, L.95 D.50 H.80, (sk)

324 5153  Byrå Tallboy, (sk), L.73 D.48 H.130

324 8030  Champagneglas 13 st. Orrefors, färgade

324 4513  Chiffonjé Sent 1800-tal, valnöt, L.95 D.49 H.145

S�ldes f�r 2.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8088  Cobratelefon

324 8057  Dagbädd Wegner, Danmark 50-tal, L196

S�ldes f�r 2.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8080  Drakstrykjärn m.ä.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8118  Eldskärm 1890-tal

324 8239  Eldskärm Jugend, Lunnefåglar

324 8001  Elementskydd Funkis, H.70 L. 134 D. 28

324 7247  Etsning England, 51x36

324 8101  Etsning Kolorerad, 20x28

324 8240  Etsning Louis Bastin, 71/100, 34 x 40

324 8295  Etsning Ulla Sundin - Wickman, gata, 13 x 8

324 8234  Fällbord 1700-tal, Alrot, L.88 D.88 H.73

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8398  Färglitografi 2 st, Erik Höglund+ bok, (oramade)

324 7200  Färglitografi  Albert Johansson, 29/260 'Komposition', 30x41

324 7191  Färglitografi  Albert Johansson,89/100 'komposition', 50x63

324 8397  Färglitografi  Bengt Lindström, 327/350 (oramad), 29x22

324 8211  Färglitografi Eftertryck, 41x50

324 8061  Färglitografi  Esaias Thorén, 1952, lergökar, 36x47

324 8241  Färglitografi  Geo Wide, EP, -68, 50 x 27

324 8306  Färglitografi  Harry Wichman, -68, Vaxholmsbåtar, P.t, 55 x 37

324 6381  Färglitografi löst blad ,ej nr, Schröder-Sonnenstern 1969

324 8073  Färglitografi  Oscar Reuterswärd, 99/200, 54x40

324 8050  Färglitografi R. Jansson, 331/360, 14x17

324 8074  Färglitografi  S. Johansson, "fantasifigurer", HC 9/30, 48x68

324 8307  Färglitografier  2 st, harry Wichmann, Stadsmotiv

324 8072  Färglitografier 2 st. Ulf Hinders, 69/795, 32x44

324 8338  Fat "Argenta", Dia:30

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8262  Fat Japan, Dia33

324 8350  Fat Kina, Dia: 38

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8276  Fat metall, cloissonné, L.28

324 8085  Fat + ljusstakar 3 del, Kromo. Upsala-Ekeby

324 8064  Fat på fot med miniatyrporträtt, mässing, 1800-tal, H8

S�ldes f�r 650 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8310  Fåtölj Alva Aalto,

324 8146  Fåtölj Bengt Ruda, NK, 1950-tal

324 8333  Fåtölj Dux, Yngvar /Sandström

324 8198  Fåtölj Karl Johan-stil

324 8145  Fåtölj+ bord, Domstolsfåtöljen, Bengt Ruda, 1950-tal, NK

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8177  Fåtöljer 1 par, funkis

324 8309  Fickur 4 st, Bla Omega & 14k

324 7176  Figurgrupp Brons, L.44

324 8254  Figurin Elefant, H.19

324 7037  Figurin Lisa Larson, Brudgum, H20

324 8084  Figurin Vinthund, L.40

324 7113  Figuriner 2st Nao

324 7108  Figuriner 2st, Royal Copenhagen, H.20+23

324 8140  Figuriner 6 st, Paul Hoff +Lisa Larson

324 8219  Fiol

324 8218  Fiol

324 8217  Fiol

S�ldes f�r 2.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8180  Fisknät

324 8337  Fisktallrikar 12st

324 8138  Fotpall

324 8164  Fruktservis Gustafsberg, Majolica, 16 del, (sk)

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8206  Golvlampa Carl Malmsten, "Stake", H.133

S�ldes f�r 950 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8201  Golvljusstakar 5st, smide

324 8158  Golvspegel 60-tal, h.165

324 8263  Golvvas Japan, H.61

324 8069  Gouacher 1 par, Indopersiska erotiska motiv, 25x16

324 8252  Gräddkanna Silver

324 8210  Gravyr Efter Titian, 52x36

324 8139  Grötskål Porslin

324 8280  Gunghäst M.ä.

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8123  Handukshylla

324 8335  Hatt i ask

324 8349  Hörnskåp Mahogny, L.90D.48H.168

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8213  Ikon Blandteknik, 46x30

324 8121  Jordglob M.Ä

324 8091  Jultallrikar 13st, H.c Andersen

324 8194  Jultallrikar 4st, 1921+ 3st med nagg -20, -22, -23

324 8248  Kaffekoppar 12 st, 1800-tal, (sk)

324 8224  Kaffeservis 32 del. Hackefors

324 8321  Kaffeskedar 6+6 st, silver

324 8156  Kanapé 1800-tal

324 8170  Kannor 2 st, Glas

324 8162  Kannor 2 st, Koppar

324 8168  Kannor 4 st, Ns

324 8243  Karmstol Aalto, Omklädd

324 8003  Karmstol thonet, 1800-talets andra hälft

324 8367  Karmstolar 1-par, Barockstil

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8265  Karmstolar 3 st, Empire-stil, björk, (sk)

324 8076  Kelim  Semiantik Beluch, 157x270, (sk)

324 8166  Kelim Semi-antik anatol, 180x325

324 8130  Klaffbord Ek, H.74

S�ldes f�r 850 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8267  Klaffbord Empire-stil, björk

324 8099  Klaffbord Furu, sekelskifte, H.75

324 8125  Klaffbord Mahogny, H.72

324 8120  Klaffbord Teak, L.93 D.60 H.76

324 8264  Knivväska Solingen

324 8255  Köksföremål M.ä.

324 8249  Kökssoffa Sekelskifte

324 8272  Köksvåg Trio

324 8017  Koppar 3 del.

324 8019  Kopparbalja dia 61

324 8339  Kopparformar 6st

324 8258  Kopparkärl 1800-tal

324 8270  Korgstol 60-tal

324 8209  Krita Lennart Gram, 1947, 53x38

324 8011  Krukor 2 st,

324 8222  Kryddställ 36x27

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8281  Läkarskåp L.80 D.40 H.170

S�ldes f�r 3.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8260  Lampbord

324 8079  Länstol 1890-tal

324 7269  Lavoar Ådringsmålad, L.84D.46H.85

324 8075  Lerkrus 3 st.

324 8343  Likörglas 13st, Trelleborg

324 8368  Linneskåp Rokokostil, N.K, L.122D.52H.192

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8297  Litografi Peter Dahl, (ej sign), 24 x 45, ur Bellmanssviten

324 8377  Litografiskt blad Ludwig knaus, 47 x 65

324 8207  Ljuskrona Barockstil, H.70

324 8387  Ljuskrona Empirestil, H.67

324 7074  Ljuskrona empirstil, H70

324 8188  Ljuskrona H.90

324 8144  Ljuskrona Malm, 9-armad,

324 7411  Ljuskrona Maria Theresia, H.92

S�ldes f�r 3.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 7337  Ljuskrona nydragen el, H.50

324 6531  Ljuskrona Oscariansk, H77

S�ldes f�r 3.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8225  Ljusstakar 1 par + fat, brons

324 8062  Ljusstakar 1 par, Skultuna, mässing, H20

324 8362  Ljusstakar 2-par, + 1-par vägglampetter

324 8063  Ljusstakar 4 st. malm/mässing

324 8226  Ljusstakar Ett par, Silver, 1974, H.15

324 8356  Lockurnor 1-par, 1800-tal, H-24

324 7287  Malmkrona H.32

324 8183  Månbord Vitmålat, H.79

324 8021  Matbestick Silver, "Olga", 48 del, 12+12+12+12

S�ldes f�r 5.300 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8110  Matsalsbord + 2 ilägg, H.71

324 8285  Matsalsbord 1880-tal, L.132 D.113 H.78

324 7288  Matsalsbord Gust.stil+ 3st iläggsskivor, dia:110

324 7289  Matsalsstolar 4st

324 8235  Matservis Ca 60-del, Willeroy & Boch, (sk)

324 8371  Matservisdelar ca 25 del, Ostindia, Rörstrand

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8282  Matta Afghan, 240 x 145

324 8102  Matta orientalisk, 230x315

324 8167  Matta orientalisk, ersari, antik, 208x278, slitage

324 8095  Matta orientalisk, Kina, 90x174 (sk.)

324 6433  Matta orientalisk, Mashad, 300x198

324 6432  Matta orientalisk, Meshed, 314x197

324 7147  Matta orientalisk, Nadjafabad, 310x415

324 7298  Matta orientalisk, old Afshar/Babak, 153x201

324 8344  Matta orientalisk, Semi-Antik Kina, 270x360, slitage

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8312  Miniatyrer 3 st, Kvinnoporträtt, H.8

324 8106  Modetavlor 2 st

324 8025  Mortel med stöt, mässing

324 8012  Mortel med stöt

324 8348  Munkmöblemang 2st stolar+ 1st soffa

324 8324  Musikinstrument Ryssland, 1916-1917

324 8028  Nipper div.

324 8229  Oljemålning 1700-tal, Holland, Stadsmotiv, H.115, Rokokostil-ram, (sk)

S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8223  Oljemålning 1800-tal, "herde med kor och får", 54x67

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8318  Oljemålning  Anatoly Zverev, Abstakt komposition, sign A3-86, 48 x 78

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8329  Oljemålning  Aug.Lundberg, Sommarlandskap, 44 x 57

324 7162  Oljemålning  B Widbrandt, sträkande änder, 50x60

324 8040  Oljemålning B. Sillén, "vinterkväll vid Kanholmen", 41x46

324 7362  Oljemålning Bazhenova, 'kvinnoansikten', 55x46

324 8396  Oljemålning  Brita Nordenberg, "vid Valborgselden II", 27x23

324 8037  Oljemålning CG Wadell, Oscar II, 76x57

324 8042  Oljemålning Dittman, 1870, "jaktlag", 36x44

324 8083  Oljemålning  Eva Malmberg, "Sydländskt motiv", 60x87

324 8395  Oljemålning  Georg Lodström, 1963, 18x24

324 8326  Oljemålning  J. Waldenström, 81 x 116,Parklandskap

324 8048  Oljemålning Julia Strömberg, 1893, skärgårdsmotiv, 22x39 (skada)

324 8328  Oljemålning  N.Tovar, gårdsplan, 40 x 64

324 8086  Oljemålning  O.Ahlgren, Uppståndelsen, 100 x 130

324 8014  Oljemålning osign. landsväg, 35x46

324 8315  Oljemålning  Ove Olson, -68, Franskt Landskap, 45 x 54

324 7410  Oljemålning Porträtt, 1800-tal, 119x90 (ej ram)

324 8049  Oljemålning Rune Wallström, blomsterstilleben, 45x37

324 8389  Oljemålning  Ryno frieberg, "Kvinna med vit krage", 35x27

324 8015  Oljemålning segelbåt, 45x54

324 6585  Oljemålning  Severin Nilsson, Stuga vid vattnet, 18 x 31

324 8330  Oljemålning  sign, 46 x 38, Porträtt

324 8296  Oljemålning Sign, Parismotiv, 48 x 37

324 8034  Oljemålning Sten Ekendahl, "Älgar vid vatten", 66x100

324 6109  Oljemålning Tobias Young art, 18x27 träpannå

324 8242  Oljemålning  Ulla Wale, Kinesiska Hundar, 60 x 70

324 7149  Oljemålning  Ulv Kylberg, 90x60, "Flicka med citroner"

324 7019  Oljor 1 par, Porträtt, sign 1935, 82x65

324 8392  Oljor 2 st, Sign Roos, ca 60x50

324 8278  Pall med handtag 60-tal

324 8220  Pärlcollier div

324 8189  Parti Textilier

324 8066  Parti dukar bl.a. damast

324 8323  Parti frimärken 1 album

324 8190  Parti kameror+ Kikare bla Minolta

324 8163  Parti koppar

324 8251  Parti koppar

324 8018  Parti koppar

324 8384  Parti vykort/brev

324 8038  Pastell Carl Brandt, Älg, 66x41

324 8026  Pelarbord 1800-tal, 8-kantigt, H78, (skivan repig)

324 8372  Pelarbord Ek, 2st iläggsskivor, Dia: 117

S�ldes f�r 4.900 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8175  Pelarbord mahogny, H64

324 8071  Pelarbord nutida, höj/sänkbart, bok

324 8268  Pelarbord Nyrokoko

324 8308  Penna Mont Blanc, 50-tal

324 8375  Piedestal med marmorskiva, h.38

324 8116  Pinnsoffa O 1900

324 8322  Pins silver, från spartakiaden, 1956-57

324 8354  Plafond Alabaster

324 8172  Porslin 5 del

324 8256  Pottskåp furu

324 8290  Puderdosa + cigarettetui, silver + 3 st Broscher, m.ä.

324 8035  Pyro 3 del. (sk)

324 8380  Rökbord Jugend, H.67

324 8058  Safarifåtölj svinläder/metall

324 8027  Salongsbord Karl Johan-stil, ovalt, H70

324 8077  Samlartallrikar div.

324 8117  Säng Gavlar 1 par

324 8269  Sängbord Ett par, björk, Inköpta på NK

324 8215  Schäslong

324 8274  Seriegrafier (d) 3 st, J.E.Brabenec, -79, Etude nr 22 + a & b

324 8390  Serveringsvagn

324 8067  Serveringsvagn

324 8161  Serveringsvagn med bricka

324 8078  Servisdelar 17 del. Rosenthal, Studio Linia

324 8097  Servisdelar Gustafsberg, "Spisa ribb", ca 60 del

S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8112  Sideboard 60-tal, Teak, L.190 D.46 H.78

S�ldes f�r 4.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8369  Sideboard Ek, L.100D.50h.90

324 8141  Sideboard Ek, L.153 D.58 H.120

324 8288  Sideboard rokokostil, L.136 D.57 H.120

324 8246  Skål Bengt Edenfalk, Kosta Collection. H10

324 8178  Skänk 1890-tal, l.112D.55H.110

324 6261  Skänkskåp 102x48 H117

324 8185  Skänkskåp Jugend, Ek, L.117 D.52 H.195

324 8381  Skåp Ek, Tidigt 1900-tal, L.155 D.55 H.218

324 8378  Skåp Ek, Tidigt 1900-tal, L.155 D.56 H.216

324 8257  Skåp Jugend, Bemålat

324 8056  Skåp Mogensen, ek, L100 D49 H180

324 8131  Skåpunderdel Furu, 1800-tal, L.110 D.52 H.80

324 8023  Skisser 4 st. kolorerade, uniformer, 30x20

324 8053  Skolbänk

324 8370  Skrin 1792

324 8135  Skrivbord Ek, L.135 D.61 H.81

324 8136  Skrivbord England, L.135 D.77 H.77

324 8159  Skrivbord Nyrokoko, l.124d.66H.77

324 8098  Skrivbord Valnöt, Jugend, 5-lådigt, L.115 D.61 H.77

324 8221  Skrivbordstol England

324 8232  Skrivbyrå Karl Johan, Mahogny, L.105 D.49 H.92

324 8020  Skrivmaskin med plåtfodral, Remington, sekelskifte

324 8133  Skrivpulpet England, H.110

324 8385  Skrivskåp Senempire, L.106 D.46 H.188

S�ldes f�r 18.000 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 7260  Skulptur Elefant, Delvis silver

324 8345  Slagbord Allmoge, L.154

324 8325  Sockerskål + gräddkanna, silver

324 7347  Soffa 1800-tal, avlutad furu, L200

324 8216  Soffa 1800-tal, sliten klädsel

324 8332  Soffa Empire-stil, björk

324 8231  Soffa Gustaviansk stil, förgylld

324 8314  Soffa Karl Johan-stil, 1800-tal, mahogny

324 8173  Soffa Karl Johan-stil, mahogny, L202

324 8109  Soffa Skinn, Norell

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8179  Soffa+ 2 fåtöljer, Gemla

324 8115  Soffbord trä / glas, L.119 D.86 H.67, (nagg)

324 8157  Spegelbyrå 1800-tal, L.98D.54H.166

324 8002  Spegelbyrå 40-tal, L.108D.52H.162

324 8070  Speglar 1 par, gustaviansk stil, 48x38

324 6264  Spelbord ek, H79

324 6443  Spelbord nyrokoko, L85 D40 H78

324 8176  Spjut 2 st, Afrika

324 8059  Stol Bowie, Claesson, Koivisto, Rune

324 8100  Stolar 1 par, 1890-tal

324 8143  Stolar 1 par, Karl Johanstil

324 8346  Stolar 1-par, "Mademoiselle", Tapiovaara-59

324 8230  Stolar 3 st, Gustavianska (sk)

S�ldes f�r 6.100 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8137  Stolar 3 st, Nyrokoko

324 8174  Stolar 4 st + 1 taburett

324 8114  Stolar 4 st, Allmoge, (snarlika)

324 8266  Stolar 4 st, Empire-stil, Björk

324 8142  Stolar 4 st, Karl Johan stil

324 8160  Stolar 4st, Nyrokoko

324 8111  Stolar 6 st, Chippendalestil

324 8132  Stolar 6 st, Danmark

324 8286  Stolar 6 st, rokokok-stil

324 8373  Stolar 8st, 1890-tal, Ek, (sk.)

324 8126  Stringhyllor 3st, 2st 60cm+1st 40cm

324 8134  Sybord 1800-tal, H.76

324 7338  Sybord Jugend, h.80

324 8351  Syltkrukor 3st

324 8202  Takarmatur 30-tal, 3-armad

324 8191  Takarmatur 8-armad, Barockstil, h.77

324 8388  Takarmatur Malm, H.50

324 8124  Takarmatur Mässing, H.95

324 8228  Takarmatur sekelskifte, Prismor, H.70

324 8204  Tallrikar 10st,"-Gefle Mullbär"

324 7180  Tallrikar 4st, kina, 1800/1900-tal

324 8129  Tamburmajor Metall

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8214  Tavla "Flicka", 21x15

324 8305  Tavla efter Martin, slaget vid Hogland, 50 x 72

324 8047  Tavla Miro, 38x55

324 8313  Tavla Orientalisk, 17 x 24

324 8294  Tavla relief, Hummel, Maria med barnet, H.11

324 8273  Tavlor 2 st, Nordens fåglar & Burbot

324 8022  Tavlor 4 st. interiörer, 22x22

324 8005  Tavlor 4 st. militaria

324 8208  Teleskop i låda

324 8054  Tempelhundar 1 par, Staffordshire, H22

324 8253  Tennfat 1821, Dia36

324 8283  Tennsoldater ca 40 st, Bemålade

324 8353  Terrin + skålfat, blåvit, sk.

324 8031  Terrin med lock Rörstrand, Ostindia, H20, (spricka)

324 6193  Tobaksburk Jugend, Saltsten H.27

324 8032  Tomte H50

324 8300  Trägravyrer (d) 2 st, Eva Stockhaus, 1966/67, ca 25 x 19

324 8060  Tusch E. Dahlskog, Beduin, 29x16

324 8298  Tusch Hjalmar Strååt, Man, 12 x 19

324 8193  Tusch Pelle Åberg, 22x24 'Familj på förstukvist, (skador)

324 8039  Urna med lock Kina, H23

324 8103  Urnor 1 par, H.43

324 8331  Urnor 2st Kina, H.29+31

324 8250  Utdragssoffa 17/1800-tal

324 8363  Utragssäng Furu, för 90cm säng, 1800-tal

324 8094  Väggpendyl Förgylld, Westerstrand, H.48

324 8016  Väggur ek, H72

324 8205  Väggur Ek, jugend, H.82

324 8171  Vapen 4 del

324 8352  Vas + 2st koppar, cloissonné

324 8236  Vas argenta, H.19

324 8376  Vas Imari, Japan, H.36, (sk)

324 8358  Vas Kina, H.35

324 8237  Vas kosta, Lindstrand, H.20

324 8238  Vas Metall/flussglas, H.39

324 8244  Vas Paolo Venini -85, H.33

324 7109  Vas Royal Copenhagen, H.21

324 7111  Vaser 3st, Danmark

324 8261  Vaser/pokaler Ett par, Metall, H.44

324 8107  Vinglas 6 st

324 8365  Vitrinskåp Louis XVI stil, L.88D.39H.155

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 23 augusti 2004 16:00)

324 8105  Vykort 1900-talets början, ca 500 st

324 8087  Ytterdörr 1800-tal, 200 x 101

324 7302  Ytterfoder Rörstrand, Majolica, (sk)

324 8203  Ytterkrukor 1-par, Sevres, 1st med skada