Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 17 oktober 2016 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1063 8104  Bok + 2 färglitografier, Peter Dahl (f. 1934)

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:00)

1063 8029  Carborundumetsning Max Papart (1911-1994), 87/99, bladets mått: 67x50

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:22)

1063 8153  Etsning Berta Hansson (1910-1994), 9/30, motivet: 26x16

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:21)

1063 8225  Etsning Charlotte Widegren, "Jänta å ja", 2010, motivet: 79x58

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:12)

1063 8217  Etsning Christina Ringsberg (f. 1938), 77/90, 43x53

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:40)

1063 4029  Etsning Eduard Wiiralt (1898-1954), Virve, signerad, 1943, motivet: 34x31

S�ldes f�r 14.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:30)

1063 8130  Etsning Ernst Neizvestny (f. 1925), EA-upplaga, motivet: 16x12

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:32)

1063 8165  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Hustak, motivet: 12x17

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:28)

1063 8030  Etsning Georges Roualt, ej signerad, motivet: 58x41

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:23)

1063 8152  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), "Pigalle", EA-upplaga, motivet: 26x16

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:21)

1063 8063  Etsning Hasse Lindroth (f. 1938), "Södra ban", signerad. -77, bladets mått: 40x49

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:04)

1063 8114  Etsning Helge Zandén (1886-1972), "i Toscana), motivet: 13x14

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:25)

1063 8206  Etsning Nils G Stenqvist (1934-2005), 276/310, motivet: 27x33

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:35)

1063 8113  Etsning Philip von Schantz (1928-1998), 3/50, 1955, 17x22

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:22)

1063 8116  Etsning Prins Eugen, Ryssviken, motivet: 15x19

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:44)

1063 8058  Etsning Torsten Renqvist (1924-2007), 1964, 16/65, 16x24

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:50)

1063 8108  Färgetsning Ardy Strüwer (f. 1939), 1/8, motivet: 25x20

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:59)

1063 8220  Färgetsning Arnold Hagström (f. 1958), 15/90, löst blad, bladets mått: 53x78

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:09)

1063 8065  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), 160/160, Ett-två-tre, motivet: 38x49

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:07)

1063 8173  Färgetsning Jorgo Krallis (f. 1937), 3/75, 1974, motivet: 39x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:27)

1063 8033  Färgetsning Manuel Robbe, Kanalbåtar, motivet: 34x48

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:30)

1063 8159  Färgetsning Pontus Raud, 2/30, motivet: 40x40

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:56)

1063 8028  Färgetsning Wifredo Lam (1902-1982), EA-upplaga, motivet: 31x73

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:21)

1063 8016  Färglitografi 2 st. Reinhold Ljunggren (1920-2006), numrerade och signerade, motivet: 24x35 + 27x39

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:02)

1063 8146  Färglitografi Acke Oldenburg (1923-2005), 17/150, 1974, motivet: 35x46

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:11)

1063 1228  Färglitografi Åke Westin (f. 1939), Storgatan, HC-upplaga, motivet: 41x56

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:11)

1063 8086  Färglitografi Anders Österlin, 41/150, motivet: 28x27

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:41)

1063 9036  Färglitografi André Lanskoy (1902-1976), 52/100, 67x43

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:26)

1063 8027  Färglitografi Antoni Clavé (1913-2005), "Tirés é L apreuves", 31/50, bladets mått: 50x76

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:19)

1063 8057  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), 15/18 Hc, -75, ramens innermått: 47x62

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:45)

1063 8073  Färglitografi Astri Bergman-Taube (1898-1980), 25/150, Santorini, motivet: 38x57

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:48)

1063 8077  Färglitografi Beck & Ljung, HC-upplaga, 1985, motivet: 46x67

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:53)

1063 8074  Färglitografi Bengt Fransson (f. 1935), Dansen, motivet: 49x40

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:54)

1063 8132  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), 67/100, motivet: 53x73

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:17)

1063 8179  Färglitografi Berndt Wennström (f. 1945). 200/310, motivet: 32x26

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:33)

1063 8013  Färglitografi Bert Håge Häverö (1932-2014), 12/450, "Blidösund", 40x53

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:42)

1063 8054  Färglitografi Björn Carlén (f. 1935), 20/57, motivet: 38x30, komposition

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:56)

1063 8012  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), 25/180, motivet: 55x45

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:57)

1063 8124  Färglitografi Carl-Fredrik Reutersvärd, 109/200, motivet: 41x57

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:33)

1063 8078  Färglitografi Charles Sjöholm (f. 1933), Djurgårdsfärjan, PT, motivet: 41x53

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:13)

1063 8005  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), 146/290, motivet: 41x31

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:28)

1063 8004  Färglitografi Christina Knall (f. 1947), 165/290, motivet: 41x31

1063 8162  Färglitografi Dan Nygård (f. 1943), 133/150, bladets mått: 29x20

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:04)

1063 8046  Färglitografi Einar Jolin (1890-1976), 246/360, motivet: 46x55

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:56)

1063 8101  Färglitografi Eric Hallström (1893-1946), 12/50, Flicka på trappa, motivet: 32x43

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:05)

1063 8052  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), -51, 44/60, motivet: 34x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:53)

1063 8126  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), 15/260, signerad, 47x36

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:18)

1063 9321  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), 35/260, signerad, -51, motivet: 47x56

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:02)

1063 8127  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), komposition, 39/300, signerad, -72, motivet: 42x50

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:17)

1063 8180  Färglitografi Eva Zettervall (f. 1941), 177/350, motivet: 49x38

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:34)

1063 8122  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), -76, Trädgård, 28/260, 62x60

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:29)

1063 6479  Färglitografi Evy Låås (1923-1999), 1983, 274/360, motivet: 32x46

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:16)

1063 8098  Färglitografi Gösta Gierow (f. 1931), 21/60, signerad, -95, motivet: 38x25

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:22)

1063 8066  Färglitografi Gösta Gustavson (1931-2008), 181/300, Norrbro, 1983, motivet: 60x42

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:25)

1063 8072  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), flyttfåglar, HC-upplaga, motivet: 38x57

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:46)

1063 6485  Färglitografi Håkan Thorsén (f. 1928), 58/410, natur, motivet: 47x60

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:43)

1063 6480  Färglitografi Håkan Thorsen, 100/360, Åker, motivet: 61x37

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:18)

1063 8184  Färglitografi Hans Arnold (1925-2010), PT, bladets mått: 62x45

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:53)

1063 3704  Färglitografi Harald Lindberg (1901-1976), Hamn, 1952, motivet: 33x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:00)

1063 8182  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), 1964, 204/310, motivet: 21x67

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:38)

1063 8105  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), HC-upplaga, 1968, 69x48

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:20)

1063 8110  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993). PT, 70x49

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:02)

1063 8039  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), 15/15, motivet: 36x48

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:40)

1063 8040  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), 15/150, motivet: 36x48

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:45)

1063 8041  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), 15/150, motivet: 36x48

1063 8042  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), 15/150, motivet: 36x48

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:46)

1063 8043  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), 15/150, motivet: 36x48

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:43)

1063 5275  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), 16/150, motivet: 36x48

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:41)

1063 8038  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), 16/150, motivet: 36x48

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:41)

1063 8141  Färglitografi Ilon Wikland (f. 1930), EA-upplaga, motivet: 47x36

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:17)

1063 8080  Färglitografi Johan Johansson, Allé, 64/200, motivet: 86x59

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:22)

1063 2201  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 175/396, 1974, motivet: 31x22

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:32)

1063 8195  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 279/285, bladets mått: 33x41

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:11)

1063 8081  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), 98/360, signerad. -75, motivet: 21x29

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:55)

1063 8083  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), HC-upplaga, signerad. - 76, motivet: 21x28

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:57)

1063 8203  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), PT, 1962, bladets mått: 25x33

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:32)

1063 8196  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), PT, bladets mått: 30x40

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:12)

1063 8199  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), PT, bladets mått: 30x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:22)

1063 8200  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), PT, bladets mått: 31x40

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:27)

1063 8202  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), PT, bladets mått: 31x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:25)

1063 8197  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), PT, bladets mått: 31x40

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:23)

1063 8193  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), PT, bladets mått: 31x40

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:09)

1063 8185  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), PT, sign- 92, bladets mått: 71x54

1063 8082  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), PT, signerad. -80, motivet: 28x35

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:59)

1063 8222  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), 1985, 43/90, 62x79

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:08)

1063 8069  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Fiskebåt, 119/310, motivet: 50x62

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:43)

1063 8070  Färglitografi Lars Norrman (1915-1979), Mexico, motivet: 22x60

1063 8085  Färglitografi Lennart Aschenbrenner (f. 1943), 224/290, motivet: 55x36

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:40)

1063 8140  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), "Annie get you gun", 60/225, motivet: 74x58

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:21)

1063 1076  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), 265/380, signerad, 45x54

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:32)

1063 8003  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), 8/250, motivet: 71x33

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:57)

1063 8506  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), Café interiör, 193/310, motivet: 38x46

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:57)

1063 9005  Färglitografi Lennart Jirlow (f. 1936), HC-upplaga, signerad, motivet: 53x37

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:23)

1063 9055  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), 1/50, signerad, 1976, motivet: 13x17

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:16)

1063 8009  Färglitografi Louis Toffoli (1907-1999), 23/150, motivet: 48x68

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:18)

1063 8008  Färglitografi Louis Toffoli (1907-1999), EA-upplaga, motivet: 53x42

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:16)

1063 8010  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 209/300, motivet: 35x29

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:43)

1063 7115  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 389/5000, motivet: 56x43

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:31)

1063 8044  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), 79/275, motivet: 29x19

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:30)

1063 8056  Färglitografi Madeleine Pyk (f. 1934), EA-upplaga, motivet: 56 X 40

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:18)

1063 3150  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), HC-upplaga, Vinterstad, motivet: 28x34

1063 3147  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940), Söderkåkar, motivet: 15x11

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:08)

1063 8144  Färglitografi Maria Boczewska (f. 1940). 84/250, motivet: 46x52

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:08)

1063 8006  Färglitografi Mårten Andersson (f. 1934), 257/360, motivet: 35x27

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:48)

1063 8089  Färglitografi Mårten Andersson (f. 1934), 81/300, motivet: 35x27

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:08)

1063 8087  Färglitografi Mårten Andersson (f. 1934), Blommor, motivet: 30x24

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:42)

1063 8062  Färglitografi Märtha Bolin-Clason (1902-1988), Riddarholmen, signerad Märtha Bolin, EA-upplaga, 36x53

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:52)

1063 5069  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), motivet: 27x24

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:36)

1063 8051  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), 1978, 180/460, motivet: 42x32

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:45)

1063 8129  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), 1993, PT, motivet: 45x33

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:28)

1063 8210  Färglitografi Nes Lerpa, 107/150, "Versicolora", bladets mått: 56x76

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:24)

1063 8147  Färglitografi Nils G Stenqvist (1934-2005), 1979, 78/160, motivet: 45x33

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:11)

1063 8022  Färglitografi Nils Kölare (1930-2007), 45/295, motivet: 23x31

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:41)

1063 8107  Färglitografi Nils Wedel (1897-1967), 206/260, motivet: 36x51

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:24)

1063 8109  Färglitografi Nils Wedel (1897-1967), Flicka i höstack, motivet: 36x50

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:01)

1063 8157  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), 10/50, bladets mått: 29x39

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:17)

1063 8020  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), 13/30, 1948, motivet: 51x73

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:00)

1063 8158  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), 52/160, bladets mått: 37x59

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:18)

1063 8097  Färglitografi Olle Bonniér (1925-2016), komposition, 92/100, signerad, 38x58

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:14)

1063 8049  Färglitografi Örjan Wikström (f. 1948), 40 upplaga, motivet: 50x65

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:26)

1063 8178  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), 58/200, bladets mått: 74x56

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:13)

1063 8123  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), 9/40, 30x41

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:30)

1063 8133  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), EA-upplaga, bladets mått: 66x49

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:15)

1063 9095  Färglitografi Oskar Bergman (1879-1963), 281/350, vinter, motivet: 31x42

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:40)

1063 8163  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), EA-upplaga, 23/35, "Moonlight", bladets mått: 58x42

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:25)

1063 8164  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), PT, bladets mått: 42x58 "Mellan pelare"

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:21)

1063 8102  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), PT, Danspar, motivet: 39x29

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:58)

1063 8103  Färglitografi Peter Dahl (f. 1934), PT, Par, motivet: 39x29

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:59)

1063 9247  Färglitografi Peter Freudenthal (f. 1938), 89/111, signerad, 1987, motivet: 39x44, färgbortfall

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:13)

1063 8119  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), 37/45, 1992, bladets mått: 45x29

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:59)

1063 8189  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), 65/175, bladets mått: 40x44

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:05)

1063 8061  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), 67/225, Stilleben, motivet: 23x26

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:23)

1063 8007  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Röda vinbär, 31/90, motivet: 62x92

S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:46)

1063 8221  Färglitografi Pierre Olofsson (1921-1996), Komposition, 13/200, 17x92

S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:11)

1063 8050  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 118/310, Arboga, motivet: 31x37

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:07)

1063 8176  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), 31/260, motivet: 32x48

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:44)

1063 8026  Färglitografi Roland Oudot, 40/175, "La Dance", Löst blad, bladets mått: 50x64

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:17)

1063 8014  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), "Afton i Tornösund", 211/250, motivet: 37x50

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:58)

1063 8205  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 157/310, motivet: 18x38

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:03)

1063 8166  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 197/260, motivet: 33x24

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:11)

1063 8168  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 418/460, "Kall soldag", motivet: 37x52

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:14)

1063 3566  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), 478/500, 28x43

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:49)

1063 9318  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), skärgård, 11/14, signerad, motivet: 9, 5x24

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:58)

1063 8224  Färglitografi Rolf Lidberg (1930-2005), "sju blomster", 1997, 228/1000, motivet: 35x54

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:20)

1063 8024  Färglitografi Salvador Dalí (1904-1989), 54/125, motivet: 54x42

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:42)

1063 8053  Färglitografi Sven Jonson (1902-1981), valv, motivet: 43x30

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:55)

1063 8171  Färglitografi Sven Jonsson, 1958, motivet: 37x48

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:23)

1063 5052  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), 234/280, Torghandel, motivet: 70x56

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:40)

1063 8037  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), 32/270, motivet: 40x25

1063 8076  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), PT, motivet: 46x38 cm

1063 8019  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), interiör, PT, motivet: 36x27,

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:55)

1063 8084  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), strandmotiv, 43/310, motivet: 47x63,

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:38)

1063 8055  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), 174/180, bladets mått: 70x100

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:11)

1063 8059  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), EA-upplaga, bladets mått: 51x67

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:14)

1063 8060  Färglitografi Théo Tobiasse (f. 1927), EA-upplaga, bladets mått: 67x51

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:15)

1063 7471  Färglitografi Torbjörn Adegren, 1986, EA-upplaga, motivet: 55x50

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:34)

1063 8187  Färglitografi Ulf Gripenholm (f. 1943), PT, bladets mått: 50x57

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:57)

1063 8191  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Hund, 137/210, 1979, bladets mått: 45x58

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:07)

1063 8190  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Hundar, 1983, bladets mått: 50x40

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:06)

1063 3294  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Skrotbilar, -78, 252/310, motivet: 50x68

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:03)

1063 3295  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Skrotbilar, -78, 252/310, motivet: 50x68

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:05)

1063 3296  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Skrotbilar, -78, 252/310, motivet: 50x68

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:06)

1063 8015  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (f. 1938), 233/380, motivet: 42x31

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:58)

1063 8214  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), 221/250, motivet: 76x76

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:18)

1063 8212  Färglitografi Victor Vasarely ur Lapidaire, 72/150, motivet: 69x65

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:13)

1063 8047  Färglitografi Vilhelm Bjerke-Petersen (1909-1957), 203/360, motivet: 38x45, Komposition

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:58)

1063 8071  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), 'Gallerie Leger Sweden', motivet: 61x85

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:44)

1063 8143  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), 11/150, bladets mått: 57x89

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:43)

1063 8155  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), 218/360. motivet: 45x63

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:13)

1063 8115  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), 59/360, 44x59

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:40)

1063 9246  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), komposition, 50/360, motivet: 37x48

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:14)

1063 2596  Färglitografier 2 st, Jan Lundquist (f. 1935), Stockholm, motivet: 35x52 & 42x57

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:33)

1063 7287  Färglitografier 5 st. Stig Claesson Slas (1928-2008), Stig Claesson Slas (1928-2008), Vårdagjämning, Skeppsholmen, 1981, 120/150, signerade, 40x53, lösa blad

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:19)

1063 8118  Färglitografier Franco Costa (f. 1934), Mapp "Art and Life, 73/110, 1978, Lösa blad, bladets mått: 53x37

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:51)

1063 8136  Färgträsnitt Annie Bergman, 32/40, växt, motivet: 25x18

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:44)

1063 6102  Grafiskt blad Bernardo Sgrilli, Giuseppe Zocchi, Florens, motivet: 29x40

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:37)

1063 5160  Grafiskt blad Georgette Magritte (1901-1986), 257/350, motivet: 32x45

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:14)

1063 8001  Grafiskt blad Max Walter Svanberg (1912-1994), 50x45

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:06)

1063 6629  Gravyrer 2 st, Olaus Roemer & Martin Lidén, motivet: 24x18 & 20x15

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:39)

1063 7405  Kopparstick 6 st, Handkolorerade, J W Palmstruch, 'Svensk botanik', 1800-talets första hälft, ca 19x12

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:02)

1063 8045  Kopparstick Karl XII, motivet: 15x11 ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:24)

1063 9347  Litografi 'Idun', Carl Larsson (1853-1919), 38x55

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:07)

1063 8002  Litografi Adrian van Arkel (1924-2006), Motiv från Söder, Stockholm, bladets mått: 57x75

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:36)

1063 8035  Litografi Albert Engström (1869-1940), 1/100, gubbe, 33x23

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:50)

1063 5293  Litografi Antoni Tàpies (1923-2012), 'Musee de Ville lll', 45/150, 29x23

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:25)

1063 8150  Litografi Ariel Ben-David, 1990, motivet: 41x30

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:14)

1063 8218  Litografi Ernst Norlind (1877-1952), "Vårflickan", motivet: 42x38

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:49)

1063 8209  Litografi Hans Viksten (1926-1987), 14/20, 1974, "samtal" 62x47

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:38)

1063 7001  Litografi Helmer Osslund (1866-1938), älvlandskap, dedikerad och signerad, motivet: motivet: 47x59

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:23)

1063 8149  Litografi Henryk Plociennik (f. 1933), 33/50, motivet: 50x32

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:18)

1063 8148  Litografi Leonor Fini (1907-1996), 5/75, motivet: 50x37

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:12)

1063 8032  Litografi Manuel Robbe, Ostronplockerskor, motivet: 44x59

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:28)

1063 8023  Litografi Peter Dahl (f. 1934), EA-upplaga, Jergen Puckel dansar, motivet: 34x40

1063 8099  Litografi Peter Dahl (f. 1934), kärlekspar, signerad, motivet: 21x18

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:26)

1063 6617  Litografi Riddarholmskyrkans brand, 24x32

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:15)

1063 8067  Litografi Stig Claesson Slas (1928-2008), 35/220, Stockholm, motivet: 47x62

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:32)

1063 8088  Litografier 2 st, Hans Viksten (1926-1987), 200-upplaga, "Ur ett drömspel", motivet: 43x62

1063 8036  Litografisk affisch Adelyne Cross Eriksson, "Joe Hill", Signerad -55, motivet: 60x50

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:53)

1063 8134  Mapp med 3 litografier, Stig Claesson Slas (1928-2008) + bok, "Nästa Katrineholm", bladets mått: 40x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:36)

1063 8183  Mapp med diverse litografier, bland annat Gösta Gierow

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:53)

1063 8095  Serigrafi Alain Berck-Vitz (f. 1953), 54/99, bladets mått: 78x57

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:54)

1063 8154  Serigrafi Anders Österlin, 12/110, motivet: 23x17

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:21)

1063 8160  Serigrafi Lars S Johansson, 36/360, Karlbergskanalen, motivet: 33x45

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:02)

1063 8079  Serigrafi Ron Lior, Modell, motivet: 61x85

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 19:13)

1063 8106  Träsnitt 2 st. lösa blad, Svenolov Ehrén (1927-2004), Stockholmsmotiv, PT, signerade, 1973, motivet: 35x37 + 33x50

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:20)

1063 6103  Träsnitt Eiichi Kotozuka (1906-1979), Blommande körsbärsträd, motivet: 40x26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:38)

1063 8151  Träsnitt Endel Köks (1912-1983), 75/100, 1953, motivet: 40x39

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:26)

1063 8091  Träsnitt Palle Nielsen (1920-2000), ET, motivet: 19x26

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:11)

1063 8216  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 13/360, 1976, söderkåkar, motivet: 70x62

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 18:36)

1063 8121  Träsnitt Svenolov Ehrén (1927-2004), 1974, 58/360, Gamla Stan, motivet: 32x44

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 17 oktober 2016 20:19)