1569 6017 Affisch Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Ej signerad, bladets mått: 41x41 cm, yttermått inklusive ram: 56x54 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:04)
1569 6095 Akvarell Bo Mossberg (f. 1935), Sverige. -1952, Skog i vinterskrud, motivets mått: 35x24 cm, yttermått inklusive ram: 48x36 cm. Signerad
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:48)
1569 6242 Akvarell Kina, Blomma, Signerad. Akvarell, bildmått: 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 61x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:13)
1569 6318 Akvareller 2 st, Brita Dahlgren, by samt sydländskt landskap, bland annat 1868, Akvarell, bildmått: 22x30 cm ca, yttermått inklusive ram: 33x42 cm ca
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:49)
1569 6166 Allmoge 4 delar, bland annat svepask. Diameter: 16-20 längd: 29-38 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:50)
1569 6258 Appliquer Ett par, rokokostil, brons. Bredd: 30 cm ca. Höjd: 39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:53)
1569 6080 Armband + ring, silver, Stigbert. Vikt: 55 g. Längd: 21 cm, ringmått: 18
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:58)
1569 6140 Armband 18k guld, Boliden guld, 1940. Vikt: 16g. Diameter: 6,5 cm
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:15)
1569 6222 Armband 18k guld, X-länk, ÄSA, 1963. Längd: 18 cm. Vikt: 19,5g
S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:34)
1569 4047 Armbandsur Putti, POP Swatch, by Vivienne Westwood, armbandsur. Diameter: 46 mm. Längd: 26,5 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:08)
1569 6298 Bältesspänne med läderrem, Ryska flottan, 1800-tal, 5,5x8 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:24)
1569 6111 Barstolar 3 st. Höjd: 63-74 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:59)
1569 6062 Barytonhorn Philipp Reiche, Tyskland. Längd: 63 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:05)
1569 6081 Bestick 3 del i etui, silver, Birmingham, 1857. Längd: 16-5-20, vikt: 85 gr ca
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:02)
1569 6212 Bestick 45 delar, nysilver, 10 skedar, 16 gafflar, 16 knivar, 3 uppläggningsbestick. Längd: 17. 5 - 22 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:43)
1569 6100 Bestick diverse, 10 delar, silver. Vikt: 195 gr ca
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:31)
1569 6308 Blandteknik 3 st, Nils Selander (1877-1949), Sverige. Karikatyrer, Signerade, Bladens mått: 19x13,19x13,5,21x14,5 cm, oramade
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:23)
1569 6335 Blandteknik Karl Gerhard Larsson "Kalle Tavla" (1931-2004), "Nini". Signerad, blandteknik, daterad 1963,68x31 cm, yttermått inklusive ram. 81x45 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)
1569 5038 Blandteknik Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. "Ekshärad, Karlstad stift", Signerad, daterad 1957. Blandteknik, 46x29 cm, yttermått inklusive ram: 62x42 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:18)
1569 6243 Blyglasfönster kungaporträtt, 37x30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:46)
1569 6049 Bord Nyrokoko. Diameter: 72 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:29)
1569 6260 Bordslampa Tiffanystil, Aneta. Höjd: 23 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:09)
1569 6086 Bordslampfot Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, mässing, glas. Höjd: 42 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:55)
1569 6262 Bordslampfot Kina. Höjd: 35 ca
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:09)
1569 6189 Bordslampfötter 2 st, varav en Luxus, Uno & Östen Kristiansson, opalglas Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)
1569 6340 Bordslampor Ett par, GB Cogo, Italien, bemålad keramik. Diameter: 19. 5 cm, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:39)
1569 6136 Bordslampor Ett par, Möllers Armatur Eskilstuna. Höjd: 65 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:04)
1569 4284 Bordsur 1800-tal, Kolonner, trä / mässingsdekor. Längd: 23 cm, djup: 12 cm, höjd: 32 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:52)
1569 6216 Brevkniv silver, Tyskland, graverad. Längd: 19 cm. Vikt: 55 g
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:18)
1569 5183 Brunnsglas 1860, Kreuzbrunn in Marienbad, Ferdinandsbrunn. Höjd: 9,5 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:10)
1569 6012 Burk med lock, Firma Svenskt Tenn, 1974. Längd: 6,5 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:11)
1569 6271 Byrå med stenskiva, intarsia. Bredd: 95 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 83 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:56)
1569 6265 Byrå med stenskiva. Bredd: 63 cm. Djup: 34 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:59)
1569 6263 Byrå med stenskiva. Bredd: 66 cm, djup: 35 cm, höjd: 72 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:14)
1569 6061 Byrå omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 86 cm. Djup: 48 cm, höjd: 90 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:51)
1569 5167 Byrå rokokostil, stenskiva. Bredd: 89 cm. Djup: 54 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 21:00)
1569 6220 Caféstolar 4 st
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:18)
1569 5100 Caféstolar 4 st, betsat trä
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:55)
1569 1004 Ceremonisvärd ett par, Inköpt under "Vanadis världsomsegling" 1883-1885. Av Meteorolog Gottfrid Fineman, Kinesiska mynt. Längd: ca 50 cm, höjd: 1-4 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:56)
1569 6155 Chiffonjé 1800-tal. Bredd: 111 cm, djup: 45 cm, höjd: 131 cm, nyckel
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:38)
1569 6040 Cigarettetui + puderdosa, Mässing/pärlemo. Längd: 7-12,5 cm, djup: 7-8 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:34)
1569 6053 Cigarettställ + fat, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Längd: 10 cm, diameter: 9 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:34)
1569 6224 Clubfåtöljer ett par, skinn
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:13)
1569 6005 Collage Oidentifierad konstnär. Signerad DeWit, komposition. Signerad, daterad -62, oramad, 61x152 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:49)
1569 6287 Collier 3 st, Längd: 40 - 90 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:44)
1569 6139 Damarmbandsur 18k guld, armband 18k, PWC Perfecta Watch Co, 28g brutto, boettens, diameter: 1,5 cm, tota. Längd: 19,5 cm
S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:38)
1569 4075 Damarmbandsur Raymond Weil, "18k gold elektroplated", No 5700, boettens. Diameter: 1,5-1,8 cm, tota. Längd: 19,5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:08)
1569 6230 Dukar 2 st+ 8 servetter, Handvävda, Dräll, 125x175-220x160 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:07)
1569 5057 Eldhundar Ett par, 1800-tal, Frankrike, gjutjärn. Längd: 36 cm. Höjd: 15 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:18)
1569 6191 Eldset med vedkorg 5 delar. Höjd: 75 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:27)
1569 5173 Emaljmålning Bo Lindholm (f. 1938), Sverige. Signerad, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 57x66 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:57)
1569 6105 Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Akropolis, Signerad. Bildmått: 27x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x48 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:46)
1569 5362 Fågeltavlor Litografier, 16 st, efter von Wright, 39x29, oramade
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:38)
1569 4442 Färgkrita Johan Johansson (1879-1951), Sverige. Hässjor. Signerad, 32x43 cm, yttermått inklusive ram: 51x59 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:48)
1569 6311 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Komposition. Signerad, färglitografi, numrerad 63/260,50x64 cm, yttermått inklusive ram: 57x72 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:20)
1569 6323 Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 66/350. Färglitografi. Bladets mått: 47x63 cm, yttermått inklusive ram: 56z71 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:45)
1569 6326 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 11/250. Färglitografi. Bladets mått: 76x55 cm, yttermått inklusive ram: 85x62 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:37)
1569 6327 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Komposition. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 54x76 cm, yttermått inklusive ram: 63x86 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:15)
1569 6325 Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 11/250. Färglitografi. Bladets mått: 54x77 cm, yttermått inklusive ram: 62x85 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:12)
1569 6319 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 66/350, daterad - 76. Färglitografi. Bladets mått: 47x62 cm, yttermått inklusive ram: 55x71 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:25)
1569 6316 Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 89/125, daterad -60. Färglitografi, bildmått: 56x44 cm, yttermått inklusive ram: 74x60 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:20)
1569 6277 Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 152/475. Färglitografi, bildmått: 24x53 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:48)
1569 6106 Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 44/54. Färglitografi, bildmått: 58x39 cm, yttermått inklusive ram: 76x57 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:37)
1569 6058 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 38x47 cm, yttermått inklusive ram: 62x71 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:09)
1569 5037 Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 43x56 cm, yttermått inklusive ram: 63x84 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:06)
1569 6312 Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad EHJ, Numrerad 25/30, Daterad -79, komposition. Färglitografi, bildmått: 37x24 cm, yttermått inklusive ram: 56x41 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 21:19)
1569 5188 Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 34/190. Färglitografi, bildmått: 54x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x56 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:21)
1569 5012 Färglitografi på kartong, Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 44/54. Färglitografi, bildmått: 140x87 cm, yttermått inklusive ram: 142x90 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:13)
1569 6176 Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 151/360, "vårvinter". Färglitografi, bildmått: 48x30 cm, yttermått inklusive ram: 62x42 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:28)
1569 6232 Färglitografi Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 64/125. Färglitografi. Bladets mått: 57x72 cm, yttermått inklusive ram: 62x88 cm
1569 6315 Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 66/350,38x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x71 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:38)
1569 6320 Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Påfåglar. Signerad, numrerad 257/360. Färglitografi, bildmått: 33x46 cm, yttermått inklusive ram: 58x64 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:26)
1569 6183 Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. "The Antiques dealer". Signerad, numrerad 24/360. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 68x76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:52)
1569 6324 Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 319/320. Färglitografi, bildmått: 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 77x61 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:41)
1569 6052 Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Signerad, numrerad 32/300, båtar. Färglitografi, bildmått: 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x54 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:01)
1569 6333 Färglitografier 3 st, Fåglar, Magnus Körner, Göthström & Magnusson. Färglitografi, bildmått: 16x23 cm, yttermått inklusive ram: 23x30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:24)
1569 6013 Fat brons, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 31 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:55)
1569 6161 Fat Kanton. Längd: 29 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:54)
1569 6281 Fat silver, graverat. Diameter: 27 cm. Vikt: ca 470 g
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:13)
1569 5329 Fåtölj "Brighton", Bröderna Andersson
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:27)
1569 5107 Fåtölj "Joel", Inge Andersson, Bröderna Anderssons Möbel- & Fåtöljindustri
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:42)
1569 6146 Fåtölj Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. "länstol", Norrgavel, 19/2000-tal, klädsel i läder, Höjd: 106 cm, Sitthöjd: 36 cm, bredd 80 cm. Djup: 74 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:00)
1569 6150 Fåtölj Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. "Länstol", Norrgavel, 19/2000-tal. Klädsel i läder, Höjd: 106 cm, Sitthöjd: 36 cm, bredd 80 cm. Djup: 74 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:40)
1569 6309 Fåtöljer Ett par, rokokostil, omklädda
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:18)
1569 6252 Fåtöljer ett par, Rotting, Rokokostil
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:05)
1569 6207 Fickur 14k guld. Vikt: 75 gr brutto
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:14)
1569 6143 Fickur 14k, diameter: 5, höjd: 7. Vikt: 78g brutto
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:34)
1569 6280 Fiskar 2 st, silver, Spanien. Ledade, Längd: 7- 16 cm, bruttovikt: 90 g
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:35)
1569 5239 Förvaringsaskar 3 st, Iittala, "Vitrin". Längd: 11 cm. Djup: 11 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:51)
1569 5240 Förvaringsaskar 3 st, Iittala, "Vitrin". Längd: 11 cm. Djup: 11 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:51)
1569 5095 Fotpallar Ett par, 1800-tal, björk, omklädda. Längd: 32 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:31)
1569 6225 Frimärken diverse + brevkort
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:10)
1569 6165 Fruktassietter 14 st, Rörstrand. Diameter: 17,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:01)
1569 6169 Glas 13 delar, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964. Längd: 8,5- 9,5 cm, djup: 6,7-8,7 cm, höjd: 5 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:25)
1569 5032 Glas 7+ 1+ 3 bland annat Iittala. Höjd: 5,5-7,5 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:34)
1569 6205 Glasservisdelar 20 delar, Kosta, modell "Odelberg", 8 st vinglas 13,5 cm, 12 starkvindglas 10,5 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:49)
1569 5265 Golvlampa 1950-tal, med kulörta lampor. Höjd: 125 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:48)
1569 5391 Golvlampa märkt EAE, teak och mässing. Höjd: 145 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:45)
1569 6063 Golvlampa mässing, Ledad arm. Höjd: 150 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:39)
1569 6133 Golvlampa Smide, höj- och sänkbar. Höjd: 140-150
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:36)
1569 6098 Golvlampa Smide, höj- och sänkbar. Höjd: 171 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:39)
1569 6084 Golvvas Kina. Höjd: 46 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:42)
1569 6211 Gräddkanna silver, 1861. Vikt: 110 gr ca. Längd: 10 cm, djup: 8 cm, höjd: 12,5 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:21)
1569 5247 Gräddkanna silver, Gustaf Folcker, 1819, Invändigt förgylld. Höjd: 12. Vikt: 120g ca
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:05)
1569 5155 Grafiskt blad "Autoportrait aux rayures bleues Tobiasse", osignerad, 76x56 cm, yttermått inklusive ram: 94x74 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:30)
1569 6104 Grafiskt blad Signerad Akke Fecit aquaforti, "Lagerlunden", Kungsträdgården. Bildmått: 27x41 cm, yttermått inklusive ram: 47x64 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:49)
1569 6034 Gravyrer 2 st, kolorerade, 1800-tal, 24x15,5 - 29x36 cm, yttermått inklusive ram: 30x24 - 36x43 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:04)
1569 5318 Gryta Gjutjärn. Längd: 45 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:40)
1569 6196 Gunghäst längd: 90 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:43)
1569 6221 Halsband 18k guld. Längd: 40 cm. Vikt: 5,4g
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:04)
1569 5352 Halsband Agater, 1950-tal. Längd: 65 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:14)
1569 5351 Halsband Agater, 1950-tal. Längd: 75 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:15)
1569 6079 Halskedja med hänge silver, David Andersen. Höjd: . Längd: 48 ca, vikt: 20 g
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:01)
1569 6231 Handdukar Linne, 10+ 11 st, handvävda
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:45)
1569 6188 Hängskåp furu. Bredd: 34 cm, djup: 13 cm, höjd: 58 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:51)
1569 6337 Herrarmbandsur Longines, 18k guld. Diameter: 34 mm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)
1569 5184 Hörnbord smide och mahogny. Bredd: 45 cm. Djup: 45 cm, höjd: 72 cm
1569 5150 Hörnskåp mahogny. Höjd: 141 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:08)
1569 6256 Hörnvitrinskåp England, Idegran. Nyckel. Bredd: 48 cm. Djup: 48 cm, höjd: 182 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:41)
1569 5089 Innerluckor för kakelugn 2 par, för plan kakelugn, järn, bredd: 29 cm. Höjd: 30,4 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:46)
1569 6041 Kaffeservis 26 delar, Royal Tuscan, England
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:33)
1569 6082 Kaffeskedar 12 st + sockertänger 2 st, silver, Samearbete. Längd: 8-10,5-11,5, vikt: 190 gr ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:41)
1569 6292 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 11,5 cm, Vikt: 165 g ca.
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)
1569 6214 Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 9. 5 cm, vikt: 125 g ca
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:05)
1569 5274 Kaffeskedar 12 st, Silver/Emalj, Sterling. Längd: 10 cm, vikt: 110 gr ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:57)
1569 5082 Karaff Björn Weckström (f. 1935), Finland. "Art Napoleon", Nuutajärvi Notsjö, Finland. Karaff med propp, klart och bruntonat glas. Signerad samt etikettmärkt. Höjd: 34 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:20)
1569 5008 Karaff Orrefors. Nils Sandberg. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:05)
1569 6144 Karmstol Safarimodell, 1960-tal, sits i kanvas, armlänk i läder
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:24)
1569 6149 Kista 1800-tal. Bredd: 94 cm, bredd: 48 cm, höjd: 57 m
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:54)
1569 6120 Kolbox England. Längd: 32 cm, djup: 44 cm, höjd: 35 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)
1569 6334 Kolteckning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Stall med hästar. Bildmått: 21x32 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:46)
1569 5410 Konstglas 7 delar, bland annat Höglund. Höjd: 3-9 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:43)
1569 6076 Konstglas Kosta Boda, Vallien. Höjd: 5-10 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:48)
1569 6306 Kristall 6 delar. Längd: 11-21 cm, djup: 11-21 cm, höjd: 8-30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:47)
1569 6264 Kuriosa 4 delar, Kina. Längd: 6-34 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:24)
1569 6273 Lampbord Plexiglas. Bredd: 45 cm, djup: 45 cm, höjd: 45 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:13)
1569 6047 Lampbord Teak, Danmark. Bredd: 66 cm. Djup: 58 cm, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:11)
1569 6067 Läsbord längd: 61 cm, djup: 37 Höj/sänkbar
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:38)
1569 5169 Lavoar Längd: 65 cm. Djup: 42 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:57)
1569 6229 Litografi R Tupy, Stockholm, yttermått inklusive ram: 70x101 cm. Signerad
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:59)
1569 6025 Litografier 5 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerade, 200-upplaga, oramade lösa blad, bladets mått: 44x63 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:18)
1569 5310 Ljuskrona empirestil. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:49)
1569 6113 Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 85 ca
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:05)
1569 5019 Ljusplåtar ett par, mässing, Signerade T. W. 1949. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:03)
1569 6261 Ljusplåtar Ett par, mässing. Bredd: 15 cm, höjd: 30 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:44)
1569 5405 Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-18 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:07)
1569 6159 Ljusstakar ett par, Tenn, 3-armade, 1933. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:24)
1569 6160 Ljusstakar ett par, tenn. Höjd: 21,5 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:22)
1569 6157 Lockurna Tenn, Ystad Tenn, 1928. Höjd: 30 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:29)
1569 6093 Luktflaskor 4 st, Kina, en saknar lock med pip. Höjd: 6-9 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:31)
1569 6016 Masker Trä, 7 st, Bali/Afrika/Nya Zeeland. Höjd: 18-40 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:04)
1569 6152 Matsalsgrupp 7 delar, Stolar Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Bordet omärkt, Diameter: 110 cm. Höjd: 73 + 2 iläggx50cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:40)
1569 6278 Matservisdelar 35 delar ca, "Lotus". Rörstrand. Diameter: 17-24,5 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:49)
1569 6035 Matskedar 7 st, silver, 1800-tal. Längd: 21-22, vikt: 370g ca
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:28)
1569 6200 Matta Gallerimodell, 75x 395 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:18)
1569 6064 Matta Kina, 70x140 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:27)
1569 6044 Matta orientalisk, 103x170 cm
1569 6267 Matta orientalisk, 107x171 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:18)
1569 6069 Matta orientalisk, 127x205 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:45)
1569 6070 Matta orientalisk, 195x295 cm
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:07)
1569 6036 Matta orientalisk, 235x375 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:01)
1569 6059 Matta orientalisk, 253x348
1569 6043 Matta orientalisk, 80x195 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:07)
1569 6130 Matta orientalisk, Bochara, 122x190 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:24)
1569 6170 Matta orientalisk, Bochara, 125x179 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:57)
1569 6173 Matta orientalisk, Figural, 156x236 cm
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:38)
1569 6042 Matta orientalisk, Kerman, 150x235 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:24)
1569 5227 Matta orientalisk, Meshed, 300x390 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:33)
1569 5366 Matta Orientalisk, Semiantik, 158x310 cm
1569 6026 Matta Röllakan, 138x190 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:53)
1569 6138 Medalj 18-23k guld, "För medborgerlig Förtjänst". Diameter: 3 cm. Höjd: 4,8 cm, vikt: 31g
S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:22)
1569 6234 Mockaskedar 6 st, Silver/Emalj, Danmark, etui medföljer. Längd: 8,5 cm, bruttovikt: 40g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:54)
1569 6019 Modellbåtar & modellflygplan 70 del ca, Militaria, metall & plast. Längd: 7-22 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:29)
1569 6142 Mynt 8 st, silver, Alfred Nobel, "Excoluisse per arte Inventas vitam iuvat". Diameter: 2,8 ca, vikt: 95g ca
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:51)
1569 6218 Mynt diverse
1569 6089 Nattygsbord ett par, 1930-tal. Bredd: 46 cm, djup: 36 cm, höjd: 54 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:35)
1569 6331 Oljemålning Dagny Pontén, "Jag och Bianca". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 72x41 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:31)
1569 1010 Oljemålning David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, porträtt av Fru Lilian Kåge. Olja på duk, 71x58 cm, yttermått inklusive ram: 88x75 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:41)
1569 6179 Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Signerad, strandparti. Olja på pannå, 11x24 cm, yttermått inklusive ram: 26x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:36)
1569 6203 Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Bergslandskap. Signerad, daterad 1958. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 45x54 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:53)
1569 5118 Oljemålning Edward Rosenberg (1858-1934), Sverige. Vårvinter. Signerad. Olja på duk, 59x94 cm, yttermått inklusive ram: 73x109 cm
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 21:09)
1569 6175 Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Gamla Stan. Olja på pannå, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2023 05:54)
1569 6002 Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, Pepparskörd Spanien. Olja på duk, 64x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x96 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:44)
1569 6293 Oljemålning Georg Pletzer, Stilleben. Signerad. Olja på duk. 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:38)
1569 5309 Oljemålning Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -53. Olja på duk, 54x72 cm, yttermått inklusive ram: 74x92 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:45)
1569 6007 Oljemålning Harry Booström (1917-1996), Sverige. "Mot havet i månsken". Signerad. Olja på pannå, 24x58 cm, yttermått inklusive ram: 44x78 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:54)
1569 6003 Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Hav, Signerad. Olja på duk, 96x115 cm, yttermått inklusive ram: 106x126 cm
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:54)
1569 5085 Oljemålning Isto Jakola (f. 1940), Finland. Monogramsignerad, -77, komposition. Olja på pannå, 18x14 cm, yttermått inklusive ram: 27x22 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:56)
1569 6317 Oljemålning Joaquin Fabres (1864-1914), Chile. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 47x35 cm, yttermått inklusive ram: 54x42 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:21)
1569 6004 Oljemålning John Wierth (1920-2003), Sverige. Stilleben. Signerad, oramad. Olja på pannå, 73x92 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:37)
1569 6294 Oljemålning Lars Ramsiö, parkbänk. Signerad, daterad -66. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 58x62 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:07)
1569 6296 Oljemålning Lars Ramsiö, vitlökar. Signerad. Olja på duk, 36x45 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:51)
1569 6039 Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, påskrift a tergo, duk uppklistrad, 17x26 cm, yttermått inklusive ram: 24x34 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:52)
1569 6097 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, mansporträtt. Olja på pannå, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 62x54 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:50)
1569 6071 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna vid fönster. Ej signerad. Olja på duk, Bildmått: 87x63 cm, yttermått inklusive ram: 104x80 cm
S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:33)
1569 6145 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man med värja. Olja på pannå, ej signerad, 23x17 cm, yttermått inklusive ram: 35x29 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:35)
1569 6101 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad motiv från Paris. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:21)
1569 6006 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad O. Lagus, Daterad -67. Olja på pannå, 61x122 cm, yttermått inklusive ram: 65x127 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:06)
1569 6117 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 93, Vietnam. Olja på duk, 94x88 cm, yttermått inklusive ram: 105x105 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:09)
1569 6288 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, framdukat. Olja på duk, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:07)
1569 6204 Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Ej signerad. Olja på duk, 59x59, oramad
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:27)
1569 6024 Oljemålning oidentifierad rysk konstnär, Visilov. Kvinnofigur. Signerad. Olja på duk, 103x53 cm, yttermått inklusive ram: 106x57 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:55)
1569 6240 Oljemålning Poul Halby, Väderkvarn. Signerad, daterad 1908. Olja på duk, 33x27 cm, yttermått inklusive ram: 47x42 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:11)
1569 6181 Oljemålning Ryno Frieberg (1920-2018), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på duk, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 58x51 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:54)
1569 6241 Oljemålning Signe Barth (1895-1982), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad -33. Olja på pannå, 41x35 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:17)
1569 6174 Oljemålning Talskossy, Signerad, Råå. Olja på duk, 29x79 cm, yttermått inklusive ram: 39x89 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:39)
1569 6185 Oljemålning Ture Bosin (1894-1983), Sverige. Hästar på Alvaret. Signerad, daterad 1972. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x82 cm
1569 5370 Oljemålning Victor Lagerström (1864-1948), Sverige. Mansporträtt. Signerad. Olja på duk, 31x24 cm, yttermått inklusive ram: 45x38 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:48)
1569 6065 Oljemålning William Mellor (1851-1931). Signerad, "on the l ledr North Wales", Olja på duk, 30x50 cm, yttermått inklusive ram: 43x64 cm
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:08)
1569 6180 Oljemålningar 2 st, David Wallin (1876-1957), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 20x23-19x24 cm, yttermått inklusive ram: 32x34-31x36 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)
1569 2062 Oljemålningar 5 st, Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Monogramsignerade. Olja på pannå, 38x46, oramade
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:32)
1569 6037 Öronlappsfåtölj Skinn, England
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:14)
1569 6147 Pall Bröderna Andersson, sits i läder, teak, 1950/60-tal, brickmärkt. Bredd: 68 cm, djup:, 40 cm, höjd: 40 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:22)
1569 6199 Pallar 2 st. Längd: 24-30,5 cm, djup: 31-32,5 cm, höjd: 32-46 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:42)
1569 6279 Pallasch Marinen, Svalling, Eskilstuna, med balja. Längd: 73 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:39)
1569 6190 Plafond 1920-tal, råglas, med dekor av fiskar. Djup: 70 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:18)
1569 6127 Porslin Kina, 5 delar. Höjd: 9-23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:41)
1569 5071 Rakspegel Nyrokoko, två ljusarmar, två lådor, ställbar spegel, mahogny. Höjd: 165 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:25)
1569 6129 Remmare 12 st. Höjd: 18,5 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:53)
1569 6088 Rökbord Funkis, Intarsia. Bredd: 67 cm. Djup: 47 cm, höjd: 55 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:02)
1569 6172 Röllakan 170x220 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:43)
1569 6164 Salladier Royal Copenhagen, II-sortering. Diameter: 23 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:10)
1569 5213 Salongsbord 1890-tal, Valnöt. Bredd: 108 cm. Djup: 65 cm, höjd: 75 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:51)
1569 6223 Saltkar ett par, silver, Märkta EC. Längd: 7,5 cm. Höjd: 4,5 cm, vikt: 65 g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:35)
1569 6116 Satsbord 3 delar, NK, mahogny. Bredd: 49 cm. Djup: 28 cm, höjd: 44-48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:28)
1569 6134 Satsbord 3 delar, NK. Bredd: 49 cm, djup: 29 cm, höjd: 48 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:56)
1569 6198 Serveringsvagn med bricka, glas. Längd: 74 cm, djup: 42 cm, höjd: 61 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:48)
1569 6341 Servisdelar 115 delar, Gustavsberg, Tsing, För Nordiska Kompaniet, NK, 28 st mattallrikar, diameter: 24 cm, 15 st djupa tallrikar, diameter: 24 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:48)
1569 6048 Servisdelar Iittala, 6 delar, Miranda
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:53)
1569 6151 Sideboard Ek, med låda. Längd: 115 cm, djup: 35 cm, höjd: 73 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:52)
1569 6110 Sidenplånbok inramad, handbroderat, omkring sekelskiftet 1900,50x17 cm, yttermått inklusive ram: 55x23 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:59)
1569 6215 Silver diverse 10 delar
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:10)
1569 6289 Silver diverse 11 delar. Längd: 3,5 - 24 cm. Vikt: 240 g
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:20)
1569 6282 Skål Glas, Wilke Adolfsson (f. 1940), Sverige. Diameter: 23 cm. Höjd: 12 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:28)
1569 6284 Skål Keramik, Danmark. Diameter: 15 cm. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:20)
1569 6210 Skål silver, med glasinsats, silver, Danmark, Märkta IAS 1913. Längd: 14 cm. Höjd: 8 cm, vikt: 165 gr exklusive glasinsats
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:02)
1569 6283 Skål med lock Samarbete, renhorn, björk. Signerad LS. Längd: 22 cm, höjd: 9 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:58)
1569 5321 Skålar 2 st, Glas. Diameter: 16 cm, höjd: 13-17 cm
1569 6022 Skålar 3 st, Kristall. Höjd: 10-12,5
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:25)
1569 6021 Skålar på fot, 2 st, Glas, 22-25, diameter: 27-33 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:31)
1569 6217 Skålfat Tenn, 1700-tal, otydliga stämplar. Diameter: 37 cm, med ett borrat hål
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:02)
1569 6213 Skedar 12 st, silver, MGAB, silver. Längd: 15,5 cm Vikt: 390 g, ca
S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:15)
1569 6141 Skedar 3 st, Georg Jensen, Modell Cactus. Längd: 17 cm, vikt: 150g ca
S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:46)
1569 6099 Skedar diverse, souvenirskedar mm, 12 st. Vikt: 125 gr ca
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:40)
1569 5193 Skulptur brons, A Olsson, gjutarstämpel Limhamn. Höjd: 19 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:23)
1569 6193 Skulptur Efter Antiken. Höjd: 56 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:51)
1569 6259 Skulptur Gips. Höjd: 38 cm
1569 6014 Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 7-9 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:09)
1569 6192 Snickarbänk med uppfällbart lock, Stockamöllan. Längd: 95 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:05)
1569 6060 Snurrfåtöljer ett par, Johansson design
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:24)
1569 6121 Soffa 3-sits, dunplymåer. Längd: 210 ca
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:39)
1569 5210 Soffbord Butlers tray, mahogny. Bredd: 136 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 55 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:46)
1569 5330 Spegel + konsolbord, nyrenässans, senare bemålning, stenskiva. Längd: 87 cm. Djup: 30 cm, höjd: 53 cm, + 216x92 cm (spegel)
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:32)
1569 6094 Spegel 1900-tal, röd botten med guldbemålad skuren dekor, fasettslipat glas. Bredd: 46 cm. Höjd: 82 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)
1569 6178 Spegel Barockstil, bemålad, 58x33 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:06)
1569 5381 Spegel Empire, 90x47 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:23)
1569 6066 Spegel Förgylld ram. 59x54 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:36)
1569 5314 Spegel Förgylld, 1900-tal, 70x34 cm
S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:03)
1569 6123 Spegel Intarsia, 80x50 cm
S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:17)
1569 4437 Spegel Karl Johan, mahogny, 100x39 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:39)
1569 1016 Spegel rokoko, Troligen Norge. Höjd: 148 cm, bredd: 59 cm
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:26)
1569 6248 Spegellampetter Ett par, 1800-tal, omarbetade, 47x12 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:29)
1569 6272 Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 84 cm, uppfällbar bordsskiva om 43x2 cm, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:41)
1569 1018 Spelbord Rokoko, Valnöt & mahogny, Intarsia, fördjupningar i skiva för spelmarker. Bredd: 86 cm, djup: 42 cm, höjd: 80 cm
S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:10)
1569 6128 Spiselhundar ett par, England. Höjd: 20 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:52)
1569 6075 Stengods Miniatyrer, 16 st. Höjd: 2-14 cm
S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:37)
1569 6122 Stol England, Märkt 1899, sitthöjd: 35 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:57)
1569 6184 Stolar 4 st, smide, Flank
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:33)
1569 6112 Stolar 4 st, Teak. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:31)
1569 6118 Stolar 7 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 815, Mahogny/skinn
S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2023 10:19)
1569 5250 Strösockerskål silver, K G MGAB, Uppsala, 1923. Skål med lock. Diameter: 9,5 cm. Höjd: 13 cm, vikt: ca 140g
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:17)
1569 6055 Sybord Furu, med bricklock & inredning. Bredd: 55 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 40 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:56)
1569 6115 Sybord mahogny. Bredd: 62 cm, djup: 39 cm, höjd: 66 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:15)
1569 5187 Syltkrukor 4 st, Rörstrand. Höjd: 12-21 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:16)
1569 5005 Taburett Rokokostil, skuren dekor, bemålad, stoppad sits. Bredd: 54 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:34)
1569 6197 Taburett Rokokostil. Längd: 48,5 cm, djup: 32,5 cm, höjd: 44 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:37)
1569 6092 Takarmatur Lyktan Bankeryds belysning, samtida. Diameter: ca 45 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:39)
1569 5170 Takarmatur med prismor. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm
1569 6109 Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm
S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:29)
1569 6303 Takarmaturer 3 st, Ebb & Flow, "Rowan pendel. Höjd: 35 cm. Diameter: 25 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:10)
1569 6108 Takarmaturer Ett par, 1960-tal, plast / teak. Höjd: 48 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:42)
1569 6163 Tallrikar 7 st, Gefle, Pigg. Diameter: 19,5 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:51)
1569 6328 Tekök Pläterat, 1800-tal, 39 cm. Längd: 26 cm, djup: 22 cm, höjd: 39 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:33)
1569 6131 Tekoppar med fat, 8 delar, Sovjet
1569 6102 Tillbringare Millefiori, Italien, ej märkt. Höjd: 25 cm
1569 5315 Träsnitt Japan, 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 32x32 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:13)
1569 6195 Urna Amfora. Höjd: 54 cm
S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:07)
1569 6124 Vägghylla Furu. Bredd: 58 cm, djup: 16 cm, höjd: 70 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:07)
1569 6250 Väggpendyl Gustaviansk stil, Förgylld, Stockholm, 1928. Höjd: 70 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:46)
1569 6168 Väggskulptur Trä/koppar, Thomas och Pysse Hellström. Längd: 62 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2023 10:21)
1569 6011 Vas + kanna, Kosta Boda, II-sortering. Höjd: 28-33 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:14)
1569 6239 Vas Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. "Orrefors Gallery", No974977. Höjd: 13 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:30)
1569 6015 Vas Keramik, Söholm, Danmark. Höjd: 53 cm
S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:21)
1569 6238 Vas Kina. Höjd: 44 cm
S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:06)
1569 6339 Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 27 cm
S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:08)
1569 6009 Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Osignerad, II-sortering. Höjd: 29 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:23)
1569 6020 Vas Kristall. Höjd: 41 cm
S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:49)
1569 6336 Vas omkring 1900, Rörstrand, "Kronoborgs slottsruin. Höjd: 35,5 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:46)
1569 6018 Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 21 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:03)
1569 6054 Vaser + bojan, 3 delar, Keramik. Höjd: 14-24 cm
S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:35)
1569 6329 Vaser 2 st, nysilver med glasinsatser, Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Höjd: 33-36 cm
S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:25)
1569 5346 Vaser Ett par, Kina, nutida. Höjd: 37 cm
S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:34)
1569 6186 Vevgrammofon med extra stift. Längd: 41,5 cm, djup: 14 cm, höjd: 29 cm
S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:37)
1569 6156 Vitrinskåp 1800-tal, mahogny. Bredd: 100 cm, djup: 40 cm, höjd: 212 cm, nyckel
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:18)
1569 6275 Vitrinskåp Med lådor. Bredd: 80 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 191 cm, nyckel
S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:51)
1569 6167 Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14-26 cm. Höjd: 12-15 cm
S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:49)
1569 6078 Ytterfoder ett par, Waldemarsudde. Höjd: 16 cm
S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:37)
1569 6126 Ytterfoder orientaliska, 7 st, porslin. Höjd: 5,5-9 cm
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:16)
1569 6236 Ytterfoder Rörstrand, Nils Emil Lundström (1865-1960), Sverige. Jugend. Diameter: 17 cm, höjd: 13 cm
1569 6074 Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm. Höjd: 132 cm (storlek 3)
S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:47)