Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 9 oktober 2023 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1569 6017  Affisch Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Ej signerad, bladets mått: 41x41 cm, yttermått inklusive ram: 56x54 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:04)

1569 6095  Akvarell Bo Mossberg (f. 1935), Sverige. -1952, Skog i vinterskrud, motivets mått: 35x24 cm, yttermått inklusive ram: 48x36 cm. Signerad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:48)

1569 6242  Akvarell Kina, Blomma, Signerad. Akvarell, bildmått: 45x31 cm, yttermått inklusive ram: 61x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:13)

1569 6318  Akvareller 2 st, Brita Dahlgren, by samt sydländskt landskap, bland annat 1868, Akvarell, bildmått: 22x30 cm ca, yttermått inklusive ram: 33x42 cm ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:49)

1569 6166  Allmoge 4 delar, bland annat svepask. Diameter: 16-20 längd: 29-38 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:50)

1569 6258  Appliquer Ett par, rokokostil, brons. Bredd: 30 cm ca. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:53)

1569 6080  Armband + ring, silver, Stigbert. Vikt: 55 g. Längd: 21 cm, ringmått: 18

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:58)

1569 6140  Armband 18k guld, Boliden guld, 1940. Vikt: 16g. Diameter: 6,5 cm

S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:15)

1569 6222  Armband 18k guld, X-länk, ÄSA, 1963. Längd: 18 cm. Vikt: 19,5g

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:34)

1569 4047  Armbandsur Putti, POP Swatch, by Vivienne Westwood, armbandsur. Diameter: 46 mm. Längd: 26,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:08)

1569 6298  Bältesspänne med läderrem, Ryska flottan, 1800-tal, 5,5x8 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:24)

1569 6111  Barstolar 3 st. Höjd: 63-74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:59)

1569 6062  Barytonhorn Philipp Reiche, Tyskland. Längd: 63 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:05)

1569 6081  Bestick 3 del i etui, silver, Birmingham, 1857. Längd: 16-5-20, vikt: 85 gr ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:02)

1569 6212  Bestick 45 delar, nysilver, 10 skedar, 16 gafflar, 16 knivar, 3 uppläggningsbestick. Längd: 17. 5 - 22 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:43)

1569 6100  Bestick diverse, 10 delar, silver. Vikt: 195 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:31)

1569 6308  Blandteknik 3 st, Nils Selander (1877-1949), Sverige. Karikatyrer, Signerade, Bladens mått: 19x13,19x13,5,21x14,5 cm, oramade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:23)

1569 6335  Blandteknik Karl Gerhard Larsson "Kalle Tavla" (1931-2004), "Nini". Signerad, blandteknik, daterad 1963,68x31 cm, yttermått inklusive ram. 81x45 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)

1569 5038  Blandteknik Olle Hjortzberg (1872-1959), Sverige. "Ekshärad, Karlstad stift", Signerad, daterad 1957. Blandteknik, 46x29 cm, yttermått inklusive ram: 62x42 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:18)

1569 6243  Blyglasfönster kungaporträtt, 37x30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:46)

1569 6049  Bord Nyrokoko. Diameter: 72 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:29)

1569 6260  Bordslampa Tiffanystil, Aneta. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:09)

1569 6086  Bordslampfot Carl Fagerlund (f. 1915), Sverige. Orrefors, mässing, glas. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:55)

1569 6262  Bordslampfot Kina. Höjd: 35 ca

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:09)

1569 6189  Bordslampfötter 2 st, varav en Luxus, Uno & Östen Kristiansson, opalglas Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)

1569 6340  Bordslampor Ett par, GB Cogo, Italien, bemålad keramik. Diameter: 19. 5 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:39)

1569 6136  Bordslampor Ett par, Möllers Armatur Eskilstuna. Höjd: 65 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:04)

1569 4284  Bordsur 1800-tal, Kolonner, trä / mässingsdekor. Längd: 23 cm, djup: 12 cm, höjd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:52)

1569 6216  Brevkniv silver, Tyskland, graverad. Längd: 19 cm. Vikt: 55 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:18)

1569 5183  Brunnsglas 1860, Kreuzbrunn in Marienbad, Ferdinandsbrunn. Höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:10)

1569 6012  Burk med lock, Firma Svenskt Tenn, 1974. Längd: 6,5 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:11)

1569 6271  Byrå med stenskiva, intarsia. Bredd: 95 cm. Djup: 52 cm. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:56)

1569 6265  Byrå med stenskiva. Bredd: 63 cm. Djup: 34 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:59)

1569 6263  Byrå med stenskiva. Bredd: 66 cm, djup: 35 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:14)

1569 6061  Byrå omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 86 cm. Djup: 48 cm, höjd: 90 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:51)

1569 5167  Byrå rokokostil, stenskiva. Bredd: 89 cm. Djup: 54 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 21:00)

1569 6220  Caféstolar 4 st

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:18)

1569 5100  Caféstolar 4 st, betsat trä

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:55)

1569 1004  Ceremonisvärd ett par, Inköpt under "Vanadis världsomsegling" 1883-1885. Av Meteorolog Gottfrid Fineman, Kinesiska mynt. Längd: ca 50 cm, höjd: 1-4 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:56)

1569 6155  Chiffonjé 1800-tal. Bredd: 111 cm, djup: 45 cm, höjd: 131 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:38)

1569 6040  Cigarettetui + puderdosa, Mässing/pärlemo. Längd: 7-12,5 cm, djup: 7-8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:34)

1569 6053  Cigarettställ + fat, Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Längd: 10 cm, diameter: 9 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:34)

1569 6224  Clubfåtöljer ett par, skinn

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:13)

1569 6005  Collage Oidentifierad konstnär. Signerad DeWit, komposition. Signerad, daterad -62, oramad, 61x152 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:49)

1569 6287  Collier 3 st, Längd: 40 - 90 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:44)

1569 6139  Damarmbandsur 18k guld, armband 18k, PWC Perfecta Watch Co, 28g brutto, boettens, diameter: 1,5 cm, tota. Längd: 19,5 cm

S�ldes f�r 9.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:38)

1569 4075  Damarmbandsur Raymond Weil, "18k gold elektroplated", No 5700, boettens. Diameter: 1,5-1,8 cm, tota. Längd: 19,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:08)

1569 6230  Dukar 2 st+ 8 servetter, Handvävda, Dräll, 125x175-220x160 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:07)

1569 5057  Eldhundar Ett par, 1800-tal, Frankrike, gjutjärn. Längd: 36 cm. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:18)

1569 6191  Eldset med vedkorg 5 delar. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:27)

1569 5173  Emaljmålning Bo Lindholm (f. 1938), Sverige. Signerad, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 57x66 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:57)

1569 6105  Etsning Stig Borglind (1892-1965), Sverige. Akropolis, Signerad. Bildmått: 27x33 cm, yttermått inklusive ram: 57x48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:46)

1569 5362  Fågeltavlor Litografier, 16 st, efter von Wright, 39x29, oramade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:38)

1569 4442  Färgkrita Johan Johansson (1879-1951), Sverige. Hässjor. Signerad, 32x43 cm, yttermått inklusive ram: 51x59 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:48)

1569 6311  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Komposition. Signerad, färglitografi, numrerad 63/260,50x64 cm, yttermått inklusive ram: 57x72 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:20)

1569 6323  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 66/350. Färglitografi. Bladets mått: 47x63 cm, yttermått inklusive ram: 56z71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:45)

1569 6326  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Figurer. Signerad, numrerad 11/250. Färglitografi. Bladets mått: 76x55 cm, yttermått inklusive ram: 85x62 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:37)

1569 6327  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Komposition. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 54x76 cm, yttermått inklusive ram: 63x86 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:15)

1569 6325  Färglitografi Bengt Lindström (1925-2008), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 11/250. Färglitografi. Bladets mått: 54x77 cm, yttermått inklusive ram: 62x85 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:12)

1569 6319  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Signerad, numrerad 66/350, daterad - 76. Färglitografi. Bladets mått: 47x62 cm, yttermått inklusive ram: 55x71 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:25)

1569 6316  Färglitografi Esaias Thorén (1901-1981), Sverige. Stilleben. Signerad, numrerad 89/125, daterad -60. Färglitografi, bildmått: 56x44 cm, yttermått inklusive ram: 74x60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:20)

1569 6277  Färglitografi Gunnar Brusewitz (1924-2004), Sverige. Signerad, numrerad 152/475. Färglitografi, bildmått: 24x53 cm, yttermått inklusive ram: 42x52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:48)

1569 6106  Färglitografi Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 44/54. Färglitografi, bildmått: 58x39 cm, yttermått inklusive ram: 76x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:37)

1569 6058  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 38x47 cm, yttermått inklusive ram: 62x71 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:09)

1569 5037  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad EA. Färglitografi, bildmått: 43x56 cm, yttermått inklusive ram: 63x84 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:06)

1569 6312  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad EHJ, Numrerad 25/30, Daterad -79, komposition. Färglitografi, bildmått: 37x24 cm, yttermått inklusive ram: 56x41 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 21:19)

1569 5188  Färglitografi Oscar Reutersvärd (1915-2002), Sverige. Signerad, numrerad 34/190. Färglitografi, bildmått: 54x39 cm, yttermått inklusive ram: 72x56 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:21)

1569 5012  Färglitografi på kartong, Harald Lyth (f. 1937), Sverige. Signerad, numrerad 44/54. Färglitografi, bildmått: 140x87 cm, yttermått inklusive ram: 142x90 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:13)

1569 6176  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 151/360, "vårvinter". Färglitografi, bildmått: 48x30 cm, yttermått inklusive ram: 62x42 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:28)

1569 6232  Färglitografi Roberto Matta (1911-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 64/125. Färglitografi. Bladets mått: 57x72 cm, yttermått inklusive ram: 62x88 cm

1569 6315  Färglitografi Stellan Mörner (1896-1979), Sverige. Signerad, numrerad 66/350,38x50 cm, yttermått inklusive ram: 55x71 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:38)

1569 6320  Färglitografi Sven X:et Erixson (1899-1970), Sverige. Påfåglar. Signerad, numrerad 257/360. Färglitografi, bildmått: 33x46 cm, yttermått inklusive ram: 58x64 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:26)

1569 6183  Färglitografi Ulf Greder (f. 1949), Sverige. "The Antiques dealer". Signerad, numrerad 24/360. Färglitografi, bildmått: 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 68x76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:52)

1569 6324  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Komposition. Signerad, numrerad 319/320. Färglitografi, bildmått: 55x40 cm, yttermått inklusive ram: 77x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:41)

1569 6052  Färglitografi Waldemar Lorentzon (1899-1984), Sverige. Signerad, numrerad 32/300, båtar. Färglitografi, bildmått: 28x40 cm, yttermått inklusive ram: 43x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:01)

1569 6333  Färglitografier 3 st, Fåglar, Magnus Körner, Göthström & Magnusson. Färglitografi, bildmått: 16x23 cm, yttermått inklusive ram: 23x30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:24)

1569 6013  Fat brons, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Längd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:55)

1569 6161  Fat Kanton. Längd: 29 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:54)

1569 6281  Fat silver, graverat. Diameter: 27 cm. Vikt: ca 470 g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:13)

1569 5329  Fåtölj "Brighton", Bröderna Andersson

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:27)

1569 5107  Fåtölj "Joel", Inge Andersson, Bröderna Anderssons Möbel- & Fåtöljindustri

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:42)

1569 6146  Fåtölj Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. "länstol", Norrgavel, 19/2000-tal, klädsel i läder, Höjd: 106 cm, Sitthöjd: 36 cm, bredd 80 cm. Djup: 74 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:00)

1569 6150  Fåtölj Nirvan Richter (f. 1954), Sverige. "Länstol", Norrgavel, 19/2000-tal. Klädsel i läder, Höjd: 106 cm, Sitthöjd: 36 cm, bredd 80 cm. Djup: 74 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:40)

1569 6309  Fåtöljer Ett par, rokokostil, omklädda

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:18)

1569 6252  Fåtöljer ett par, Rotting, Rokokostil

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:05)

1569 6207  Fickur 14k guld. Vikt: 75 gr brutto

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:14)

1569 6143  Fickur 14k, diameter: 5, höjd: 7. Vikt: 78g brutto

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:34)

1569 6280  Fiskar 2 st, silver, Spanien. Ledade, Längd: 7- 16 cm, bruttovikt: 90 g

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:35)

1569 5239  Förvaringsaskar 3 st, Iittala, "Vitrin". Längd: 11 cm. Djup: 11 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:51)

1569 5240  Förvaringsaskar 3 st, Iittala, "Vitrin". Längd: 11 cm. Djup: 11 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:51)

1569 5095  Fotpallar Ett par, 1800-tal, björk, omklädda. Längd: 32 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:31)

1569 6225  Frimärken diverse + brevkort

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:10)

1569 6165  Fruktassietter 14 st, Rörstrand. Diameter: 17,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:01)

1569 6169  Glas 13 delar, Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Kastehelmi, Iittala. Pressglas. Lanserades 1964. Längd: 8,5- 9,5 cm, djup: 6,7-8,7 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:25)

1569 5032  Glas 7+ 1+ 3 bland annat Iittala. Höjd: 5,5-7,5 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:34)

1569 6205  Glasservisdelar 20 delar, Kosta, modell "Odelberg", 8 st vinglas 13,5 cm, 12 starkvindglas 10,5 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:49)

1569 5265  Golvlampa 1950-tal, med kulörta lampor. Höjd: 125 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:48)

1569 5391  Golvlampa märkt EAE, teak och mässing. Höjd: 145 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:45)

1569 6063  Golvlampa mässing, Ledad arm. Höjd: 150 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:39)

1569 6133  Golvlampa Smide, höj- och sänkbar. Höjd: 140-150

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:36)

1569 6098  Golvlampa Smide, höj- och sänkbar. Höjd: 171 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:39)

1569 6084  Golvvas Kina. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:42)

1569 6211  Gräddkanna silver, 1861. Vikt: 110 gr ca. Längd: 10 cm, djup: 8 cm, höjd: 12,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:21)

1569 5247  Gräddkanna silver, Gustaf Folcker, 1819, Invändigt förgylld. Höjd: 12. Vikt: 120g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:05)

1569 5155  Grafiskt blad "Autoportrait aux rayures bleues Tobiasse", osignerad, 76x56 cm, yttermått inklusive ram: 94x74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:30)

1569 6104  Grafiskt blad Signerad Akke Fecit aquaforti, "Lagerlunden", Kungsträdgården. Bildmått: 27x41 cm, yttermått inklusive ram: 47x64 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:49)

1569 6034  Gravyrer 2 st, kolorerade, 1800-tal, 24x15,5 - 29x36 cm, yttermått inklusive ram: 30x24 - 36x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:04)

1569 5318  Gryta Gjutjärn. Längd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:40)

1569 6196  Gunghäst längd: 90 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:43)

1569 6221  Halsband 18k guld. Längd: 40 cm. Vikt: 5,4g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:04)

1569 5352  Halsband Agater, 1950-tal. Längd: 65 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:14)

1569 5351  Halsband Agater, 1950-tal. Längd: 75 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:15)

1569 6079  Halskedja med hänge silver, David Andersen. Höjd: . Längd: 48 ca, vikt: 20 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:01)

1569 6231  Handdukar Linne, 10+ 11 st, handvävda

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:45)

1569 6188  Hängskåp furu. Bredd: 34 cm, djup: 13 cm, höjd: 58 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:51)

1569 6337  Herrarmbandsur Longines, 18k guld. Diameter: 34 mm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)

1569 5184  Hörnbord smide och mahogny. Bredd: 45 cm. Djup: 45 cm, höjd: 72 cm

1569 5150  Hörnskåp mahogny. Höjd: 141 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:08)

1569 6256  Hörnvitrinskåp England, Idegran. Nyckel. Bredd: 48 cm. Djup: 48 cm, höjd: 182 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:41)

1569 5089  Innerluckor för kakelugn 2 par, för plan kakelugn, järn, bredd: 29 cm. Höjd: 30,4 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:46)

1569 6041  Kaffeservis 26 delar, Royal Tuscan, England

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:33)

1569 6082  Kaffeskedar 12 st + sockertänger 2 st, silver, Samearbete. Längd: 8-10,5-11,5, vikt: 190 gr ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:41)

1569 6292  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 11,5 cm, Vikt: 165 g ca.

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)

1569 6214  Kaffeskedar 12 st, silver. Längd: 9. 5 cm, vikt: 125 g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:05)

1569 5274  Kaffeskedar 12 st, Silver/Emalj, Sterling. Längd: 10 cm, vikt: 110 gr ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:57)

1569 5082  Karaff Björn Weckström (f. 1935), Finland. "Art Napoleon", Nuutajärvi Notsjö, Finland. Karaff med propp, klart och bruntonat glas. Signerad samt etikettmärkt. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:20)

1569 5008  Karaff Orrefors. Nils Sandberg. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:05)

1569 6144  Karmstol Safarimodell, 1960-tal, sits i kanvas, armlänk i läder

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:24)

1569 6149  Kista 1800-tal. Bredd: 94 cm, bredd: 48 cm, höjd: 57 m

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:54)

1569 6120  Kolbox England. Längd: 32 cm, djup: 44 cm, höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)

1569 6334  Kolteckning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1800-tal, Stall med hästar. Bildmått: 21x32 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:46)

1569 5410  Konstglas 7 delar, bland annat Höglund. Höjd: 3-9 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:43)

1569 6076  Konstglas Kosta Boda, Vallien. Höjd: 5-10 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:48)

1569 6306  Kristall 6 delar. Längd: 11-21 cm, djup: 11-21 cm, höjd: 8-30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:47)

1569 6264  Kuriosa 4 delar, Kina. Längd: 6-34 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:24)

1569 6273  Lampbord Plexiglas. Bredd: 45 cm, djup: 45 cm, höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:13)

1569 6047  Lampbord Teak, Danmark. Bredd: 66 cm. Djup: 58 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:11)

1569 6067  Läsbord längd: 61 cm, djup: 37 Höj/sänkbar

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:38)

1569 5169  Lavoar Längd: 65 cm. Djup: 42 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:57)

1569 6229  Litografi R Tupy, Stockholm, yttermått inklusive ram: 70x101 cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:59)

1569 6025  Litografier 5 st, Hans Viksten (1926-1987), Sverige. Signerade, 200-upplaga, oramade lösa blad, bladets mått: 44x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:18)

1569 5310  Ljuskrona empirestil. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:49)

1569 6113  Ljuskrona Gustaviansk stil. Höjd: 85 ca

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:05)

1569 5019  Ljusplåtar ett par, mässing, Signerade T. W. 1949. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:03)

1569 6261  Ljusplåtar Ett par, mässing. Bredd: 15 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:44)

1569 5405  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:07)

1569 6159  Ljusstakar ett par, Tenn, 3-armade, 1933. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:24)

1569 6160  Ljusstakar ett par, tenn. Höjd: 21,5 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:22)

1569 6157  Lockurna Tenn, Ystad Tenn, 1928. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:29)

1569 6093  Luktflaskor 4 st, Kina, en saknar lock med pip. Höjd: 6-9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:31)

1569 6016  Masker Trä, 7 st, Bali/Afrika/Nya Zeeland. Höjd: 18-40 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:04)

1569 6152  Matsalsgrupp 7 delar, Stolar Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Bordet omärkt, Diameter: 110 cm. Höjd: 73 + 2 iläggx50cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:40)

1569 6278  Matservisdelar 35 delar ca, "Lotus". Rörstrand. Diameter: 17-24,5 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:49)

1569 6035  Matskedar 7 st, silver, 1800-tal. Längd: 21-22, vikt: 370g ca

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:28)

1569 6200  Matta Gallerimodell, 75x 395 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:18)

1569 6064  Matta Kina, 70x140 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:27)

1569 6044  Matta orientalisk, 103x170 cm

1569 6267  Matta orientalisk, 107x171 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:18)

1569 6069  Matta orientalisk, 127x205 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:45)

1569 6070  Matta orientalisk, 195x295 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:07)

1569 6036  Matta orientalisk, 235x375 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:01)

1569 6059  Matta orientalisk, 253x348

1569 6043  Matta orientalisk, 80x195 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:07)

1569 6130  Matta orientalisk, Bochara, 122x190 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:24)

1569 6170  Matta orientalisk, Bochara, 125x179 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:57)

1569 6173  Matta orientalisk, Figural, 156x236 cm

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:38)

1569 6042  Matta orientalisk, Kerman, 150x235 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:24)

1569 5227  Matta orientalisk, Meshed, 300x390 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:33)

1569 5366  Matta Orientalisk, Semiantik, 158x310 cm

1569 6026  Matta Röllakan, 138x190 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:53)

1569 6138  Medalj 18-23k guld, "För medborgerlig Förtjänst". Diameter: 3 cm. Höjd: 4,8 cm, vikt: 31g

S�ldes f�r 13.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:22)

1569 6234  Mockaskedar 6 st, Silver/Emalj, Danmark, etui medföljer. Längd: 8,5 cm, bruttovikt: 40g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:54)

1569 6019  Modellbåtar & modellflygplan 70 del ca, Militaria, metall & plast. Längd: 7-22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:29)

1569 6142  Mynt 8 st, silver, Alfred Nobel, "Excoluisse per arte Inventas vitam iuvat". Diameter: 2,8 ca, vikt: 95g ca

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:51)

1569 6218  Mynt diverse

1569 6089  Nattygsbord ett par, 1930-tal. Bredd: 46 cm, djup: 36 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:35)

1569 6331  Oljemålning Dagny Pontén, "Jag och Bianca". Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 72x41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:31)

1569 1010  Oljemålning David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, porträtt av Fru Lilian Kåge. Olja på duk, 71x58 cm, yttermått inklusive ram: 88x75 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:41)

1569 6179  Oljemålning David Wallin (1876-1957), Sverige. Signerad, strandparti. Olja på pannå, 11x24 cm, yttermått inklusive ram: 26x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:36)

1569 6203  Oljemålning Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Bergslandskap. Signerad, daterad 1958. Olja på pannå, 33x40 cm, yttermått inklusive ram: 45x54 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:53)

1569 5118  Oljemålning Edward Rosenberg (1858-1934), Sverige. Vårvinter. Signerad. Olja på duk, 59x94 cm, yttermått inklusive ram: 73x109 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 21:09)

1569 6175  Oljemålning Emil Hellbom (1895-1969), Sverige. Signerad, Gamla Stan. Olja på pannå, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 60x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 10 oktober 2023 05:54)

1569 6002  Oljemålning Georg Lodström (1915-1972), Sverige. Signerad, Pepparskörd Spanien. Olja på duk, 64x80 cm, yttermått inklusive ram: 80x96 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:44)

1569 6293  Oljemålning Georg Pletzer, Stilleben. Signerad. Olja på duk. 34x44 cm, yttermått inklusive ram: 46x56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:38)

1569 5309  Oljemålning Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Landskap. Signerad, daterad -53. Olja på duk, 54x72 cm, yttermått inklusive ram: 74x92 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:45)

1569 6007  Oljemålning Harry Booström (1917-1996), Sverige. "Mot havet i månsken". Signerad. Olja på pannå, 24x58 cm, yttermått inklusive ram: 44x78 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:54)

1569 6003  Oljemålning Helmut Mantel (1925-1979), Sverige. Hav, Signerad. Olja på duk, 96x115 cm, yttermått inklusive ram: 106x126 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:54)

1569 5085  Oljemålning Isto Jakola (f. 1940), Finland. Monogramsignerad, -77, komposition. Olja på pannå, 18x14 cm, yttermått inklusive ram: 27x22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:56)

1569 6317  Oljemålning Joaquin Fabres (1864-1914), Chile. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 47x35 cm, yttermått inklusive ram: 54x42 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:21)

1569 6004  Oljemålning John Wierth (1920-2003), Sverige. Stilleben. Signerad, oramad. Olja på pannå, 73x92 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:37)

1569 6294  Oljemålning Lars Ramsiö, parkbänk. Signerad, daterad -66. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 58x62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:07)

1569 6296  Oljemålning Lars Ramsiö, vitlökar. Signerad. Olja på duk, 36x45 cm, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:51)

1569 6039  Oljemålning Oidentifierad konstnär. 1700-tal, påskrift a tergo, duk uppklistrad, 17x26 cm, yttermått inklusive ram: 24x34 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:52)

1569 6097  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, mansporträtt. Olja på pannå, 50x40 cm, yttermått inklusive ram: 62x54 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:50)

1569 6071  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Kvinna vid fönster. Ej signerad. Olja på duk, Bildmått: 87x63 cm, yttermått inklusive ram: 104x80 cm

S�ldes f�r 8.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:33)

1569 6145  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Man med värja. Olja på pannå, ej signerad, 23x17 cm, yttermått inklusive ram: 35x29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:35)

1569 6101  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad motiv från Paris. Olja på duk, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 65x74 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:21)

1569 6006  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad O. Lagus, Daterad -67. Olja på pannå, 61x122 cm, yttermått inklusive ram: 65x127 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:06)

1569 6117  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 93, Vietnam. Olja på duk, 94x88 cm, yttermått inklusive ram: 105x105 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:09)

1569 6288  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, framdukat. Olja på duk, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 40x48 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:07)

1569 6204  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben. Ej signerad. Olja på duk, 59x59, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:27)

1569 6024  Oljemålning oidentifierad rysk konstnär, Visilov. Kvinnofigur. Signerad. Olja på duk, 103x53 cm, yttermått inklusive ram: 106x57 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:55)

1569 6240  Oljemålning Poul Halby, Väderkvarn. Signerad, daterad 1908. Olja på duk, 33x27 cm, yttermått inklusive ram: 47x42 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:11)

1569 6181  Oljemålning Ryno Frieberg (1920-2018), Sverige. Signerad, stilleben. Olja på duk, 44x36 cm, yttermått inklusive ram: 58x51 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:54)

1569 6241  Oljemålning Signe Barth (1895-1982), Sverige. Kvinna. Signerad, daterad -33. Olja på pannå, 41x35 cm, yttermått inklusive ram: 46x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:17)

1569 6174  Oljemålning Talskossy, Signerad, Råå. Olja på duk, 29x79 cm, yttermått inklusive ram: 39x89 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:39)

1569 6185  Oljemålning Ture Bosin (1894-1983), Sverige. Hästar på Alvaret. Signerad, daterad 1972. Olja på pannå, 50x60 cm, yttermått inklusive ram: 70x82 cm

1569 5370  Oljemålning Victor Lagerström (1864-1948), Sverige. Mansporträtt. Signerad. Olja på duk, 31x24 cm, yttermått inklusive ram: 45x38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:48)

1569 6065  Oljemålning William Mellor (1851-1931). Signerad, "on the l ledr North Wales", Olja på duk, 30x50 cm, yttermått inklusive ram: 43x64 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:08)

1569 6180  Oljemålningar 2 st, David Wallin (1876-1957), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 20x23-19x24 cm, yttermått inklusive ram: 32x34-31x36 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)

1569 2062  Oljemålningar 5 st, Carl Köhler (1919-2006), Sverige. Monogramsignerade. Olja på pannå, 38x46, oramade

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:32)

1569 6037  Öronlappsfåtölj Skinn, England

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:14)

1569 6147  Pall Bröderna Andersson, sits i läder, teak, 1950/60-tal, brickmärkt. Bredd: 68 cm, djup:, 40 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:22)

1569 6199  Pallar 2 st. Längd: 24-30,5 cm, djup: 31-32,5 cm, höjd: 32-46 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:42)

1569 6279  Pallasch Marinen, Svalling, Eskilstuna, med balja. Längd: 73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:39)

1569 6190  Plafond 1920-tal, råglas, med dekor av fiskar. Djup: 70 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:18)

1569 6127  Porslin Kina, 5 delar. Höjd: 9-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:41)

1569 5071  Rakspegel Nyrokoko, två ljusarmar, två lådor, ställbar spegel, mahogny. Höjd: 165 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:25)

1569 6129  Remmare 12 st. Höjd: 18,5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:53)

1569 6088  Rökbord Funkis, Intarsia. Bredd: 67 cm. Djup: 47 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:02)

1569 6172  Röllakan 170x220 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:43)

1569 6164  Salladier Royal Copenhagen, II-sortering. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:10)

1569 5213  Salongsbord 1890-tal, Valnöt. Bredd: 108 cm. Djup: 65 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:51)

1569 6223  Saltkar ett par, silver, Märkta EC. Längd: 7,5 cm. Höjd: 4,5 cm, vikt: 65 g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:35)

1569 6116  Satsbord 3 delar, NK, mahogny. Bredd: 49 cm. Djup: 28 cm, höjd: 44-48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:28)

1569 6134  Satsbord 3 delar, NK. Bredd: 49 cm, djup: 29 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:56)

1569 6198  Serveringsvagn med bricka, glas. Längd: 74 cm, djup: 42 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:48)

1569 6341  Servisdelar 115 delar, Gustavsberg, Tsing, För Nordiska Kompaniet, NK, 28 st mattallrikar, diameter: 24 cm, 15 st djupa tallrikar, diameter: 24 cm

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:48)

1569 6048  Servisdelar Iittala, 6 delar, Miranda

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:53)

1569 6151  Sideboard Ek, med låda. Längd: 115 cm, djup: 35 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:52)

1569 6110  Sidenplånbok inramad, handbroderat, omkring sekelskiftet 1900,50x17 cm, yttermått inklusive ram: 55x23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:59)

1569 6215  Silver diverse 10 delar

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:10)

1569 6289  Silver diverse 11 delar. Längd: 3,5 - 24 cm. Vikt: 240 g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:20)

1569 6282  Skål Glas, Wilke Adolfsson (f. 1940), Sverige. Diameter: 23 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:28)

1569 6284  Skål Keramik, Danmark. Diameter: 15 cm. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:20)

1569 6210  Skål silver, med glasinsats, silver, Danmark, Märkta IAS 1913. Längd: 14 cm. Höjd: 8 cm, vikt: 165 gr exklusive glasinsats

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:02)

1569 6283  Skål med lock Samarbete, renhorn, björk. Signerad LS. Längd: 22 cm, höjd: 9 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:58)

1569 5321  Skålar 2 st, Glas. Diameter: 16 cm, höjd: 13-17 cm

1569 6022  Skålar 3 st, Kristall. Höjd: 10-12,5

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:25)

1569 6021  Skålar på fot, 2 st, Glas, 22-25, diameter: 27-33 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:31)

1569 6217  Skålfat Tenn, 1700-tal, otydliga stämplar. Diameter: 37 cm, med ett borrat hål

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:02)

1569 6213  Skedar 12 st, silver, MGAB, silver. Längd: 15,5 cm Vikt: 390 g, ca

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:15)

1569 6141  Skedar 3 st, Georg Jensen, Modell Cactus. Längd: 17 cm, vikt: 150g ca

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:46)

1569 6099  Skedar diverse, souvenirskedar mm, 12 st. Vikt: 125 gr ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:40)

1569 5193  Skulptur brons, A Olsson, gjutarstämpel Limhamn. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:23)

1569 6193  Skulptur Efter Antiken. Höjd: 56 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:51)

1569 6259  Skulptur Gips. Höjd: 38 cm

1569 6014  Skulpturer 2 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 7-9 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:09)

1569 6192  Snickarbänk med uppfällbart lock, Stockamöllan. Längd: 95 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:05)

1569 6060  Snurrfåtöljer ett par, Johansson design

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:24)

1569 6121  Soffa 3-sits, dunplymåer. Längd: 210 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:39)

1569 5210  Soffbord Butlers tray, mahogny. Bredd: 136 cm. Djup: 90 cm. Höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:46)

1569 5330  Spegel + konsolbord, nyrenässans, senare bemålning, stenskiva. Längd: 87 cm. Djup: 30 cm, höjd: 53 cm, + 216x92 cm (spegel)

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:32)

1569 6094  Spegel 1900-tal, röd botten med guldbemålad skuren dekor, fasettslipat glas. Bredd: 46 cm. Höjd: 82 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:22)

1569 6178  Spegel Barockstil, bemålad, 58x33 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:06)

1569 5381  Spegel Empire, 90x47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:23)

1569 6066  Spegel Förgylld ram. 59x54 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:36)

1569 5314  Spegel Förgylld, 1900-tal, 70x34 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:03)

1569 6123  Spegel Intarsia, 80x50 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:17)

1569 4437  Spegel Karl Johan, mahogny, 100x39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:39)

1569 1016  Spegel rokoko, Troligen Norge. Höjd: 148 cm, bredd: 59 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:26)

1569 6248  Spegellampetter Ett par, 1800-tal, omarbetade, 47x12 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:29)

1569 6272  Spelbord Nyrokoko, mahogny. Bredd: 84 cm, uppfällbar bordsskiva om 43x2 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:41)

1569 1018  Spelbord Rokoko, Valnöt & mahogny, Intarsia, fördjupningar i skiva för spelmarker. Bredd: 86 cm, djup: 42 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:10)

1569 6128  Spiselhundar ett par, England. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:52)

1569 6075  Stengods Miniatyrer, 16 st. Höjd: 2-14 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:37)

1569 6122  Stol England, Märkt 1899, sitthöjd: 35 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:57)

1569 6184  Stolar 4 st, smide, Flank

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:33)

1569 6112  Stolar 4 st, Teak. Genombruten rygg med spjälor, kopplade ben

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:31)

1569 6118  Stolar 7 st, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Modell 815, Mahogny/skinn

S�ldes f�r 8.200 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2023 10:19)

1569 5250  Strösockerskål silver, K G MGAB, Uppsala, 1923. Skål med lock. Diameter: 9,5 cm. Höjd: 13 cm, vikt: ca 140g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:17)

1569 6055  Sybord Furu, med bricklock & inredning. Bredd: 55 cm. Djup: 38 cm. Höjd: 40 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:56)

1569 6115  Sybord mahogny. Bredd: 62 cm, djup: 39 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:15)

1569 5187  Syltkrukor 4 st, Rörstrand. Höjd: 12-21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:16)

1569 5005  Taburett Rokokostil, skuren dekor, bemålad, stoppad sits. Bredd: 54 cm. Djup: 45 cm. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:34)

1569 6197  Taburett Rokokostil. Längd: 48,5 cm, djup: 32,5 cm, höjd: 44 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:37)

1569 6092  Takarmatur Lyktan Bankeryds belysning, samtida. Diameter: ca 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:39)

1569 5170  Takarmatur med prismor. Diameter: 44 cm, höjd: 55 cm

1569 6109  Takarmatur PH-lampa, PH5, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark. Lameller i metall. Diameter: 50 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:29)

1569 6303  Takarmaturer 3 st, Ebb & Flow, "Rowan pendel. Höjd: 35 cm. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:10)

1569 6108  Takarmaturer Ett par, 1960-tal, plast / teak. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:42)

1569 6163  Tallrikar 7 st, Gefle, Pigg. Diameter: 19,5 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:51)

1569 6328  Tekök Pläterat, 1800-tal, 39 cm. Längd: 26 cm, djup: 22 cm, höjd: 39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:33)

1569 6131  Tekoppar med fat, 8 delar, Sovjet

1569 6102  Tillbringare Millefiori, Italien, ej märkt. Höjd: 25 cm

1569 5315  Träsnitt Japan, 19x21 cm, yttermått inklusive ram: 32x32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:13)

1569 6195  Urna Amfora. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:07)

1569 6124  Vägghylla Furu. Bredd: 58 cm, djup: 16 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:07)

1569 6250  Väggpendyl Gustaviansk stil, Förgylld, Stockholm, 1928. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:46)

1569 6168  Väggskulptur Trä/koppar, Thomas och Pysse Hellström. Längd: 62 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 25 oktober 2023 10:21)

1569 6011  Vas + kanna, Kosta Boda, II-sortering. Höjd: 28-33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:14)

1569 6239  Vas Erika Lagerbielke (f. 1960), Sverige. "Orrefors Gallery", No974977. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:30)

1569 6015  Vas Keramik, Söholm, Danmark. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:21)

1569 6238  Vas Kina. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:06)

1569 6339  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:08)

1569 6009  Vas Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Osignerad, II-sortering. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:23)

1569 6020  Vas Kristall. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:49)

1569 6336  Vas omkring 1900, Rörstrand, "Kronoborgs slottsruin. Höjd: 35,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:46)

1569 6018  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:03)

1569 6054  Vaser + bojan, 3 delar, Keramik. Höjd: 14-24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:35)

1569 6329  Vaser 2 st, nysilver med glasinsatser, Württembergische Metallwarenfabrik WMF. Höjd: 33-36 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:25)

1569 5346  Vaser Ett par, Kina, nutida. Höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:34)

1569 6186  Vevgrammofon med extra stift. Längd: 41,5 cm, djup: 14 cm, höjd: 29 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:37)

1569 6156  Vitrinskåp 1800-tal, mahogny. Bredd: 100 cm, djup: 40 cm, höjd: 212 cm, nyckel

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:18)

1569 6275  Vitrinskåp Med lådor. Bredd: 80 cm. Djup: 35 cm. Höjd: 191 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:51)

1569 6167  Ytterfoder 4 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 14-26 cm. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:49)

1569 6078  Ytterfoder ett par, Waldemarsudde. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 18:37)

1569 6126  Ytterfoder orientaliska, 7 st, porslin. Höjd: 5,5-9 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 19:16)

1569 6236  Ytterfoder Rörstrand, Nils Emil Lundström (1865-1960), Sverige. Jugend. Diameter: 17 cm, höjd: 13 cm

1569 6074  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 25 cm. Höjd: 132 cm (storlek 3)

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 9 oktober 2023 20:47)