Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 augusti 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1485 5130  Actionfigurer 4 st, Policewoman/It´s a wonderful life, i originalförpackning. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:10)

1485 5290  Affisch Litografisk, Matisse, Musée Nice, Ej signerad, oramad. Bladets mått: 99x63 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:09)

1485 5291  Affisch Litografisk, Picasso, "Cote d Azur", Henri Duchamps lith. Ej signerad. Bladets mått: 99x66 cm, oramad

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:40)

1485 5257  Affischer 3 st, Svenska Amerika linjen. Höjd: 57-103 cm. Längd: 14-19 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:46)

1485 5189  Ägghöna Rörstrand. Längd: 20 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:08)

1485 5227  Akvarell 4 st, Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Gula tulpaner", "Påskliljor", "Blomman-för-dagen" respektive "Hortensia". Signerad. Akvarell. Bildmått: ca 45x31 cm, ca 44x31 respektive 31x43 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:38)

1485 5009  Akvarell Carl Anton (f. 1933), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerad, akvarell, 23x29 cm, yttermått inklusive ram: 39x43 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:10)

1485 5213  Akvarell Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. Signerad, daterad 1929, Ygne Fiskläge, 39x52 cm, yttermått inklusive ram: 52x64, akvarell

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:16)

1485 5208  Akvareller 2 st, Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Blå blomma 3" respektive "Gula vita nejlikor". Signerad, daterade 1964,1970. Akvarell, 60x42 cm respektive 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:46)

1485 5302  Akvareller Ett par, Oidentifierad konstnär. Signerade Söderberg. Akvarell, bildmått: 10x12 cm, yttermått inklusive ram: 26x28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:47)

1485 5178  Armband + 1 par Örhängen, silver, Karl Laine. Diameter: 1-6 cm. Vikt: 8 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:51)

1485 5003  Askar med lock 2 st, Silver/trä, Italien. Längd: 17-19 cm, bruttovikt: 1125 g

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:49)

1485 5423  Bägare 2 st, silver, England. Höjd: 9 cm, Vikt: 60 g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:09)

1485 5308  Bägare silver, 1800-tal. Höjd: 5 cm. Vikt: 35 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:25)

1485 5307  Bägare silver, 1916, Graverad. Höjd: 21,5. Vikt: 350 gr ca

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:07)

1485 5401  Bägare silver, Råström, 1973. Höjd: 10, vikt: 120 gr ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:14)

1485 5093  Bajonetter 8 st. Längd: 35-45 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:32)

1485 5439  Bestick 7 delar. Längd: 12-21, vikt: ca 130 gr

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:54)

1485 5248  Bestick England, 12+ 12 st i etui. Längd: 17-19 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:09)

1485 5196  Bestick Gense, 38 delar, Rostfritt. Längd: 11,5-19,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:41)

1485 5431  Bestick nysilver, ca 30 delar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:53)

1485 4033  Bestickuppsättning ca 60 delar, Gense, rostfritt stål

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:39)

1485 5432  Bestickuppsättning nysilver, ca 100 del

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:01)

1485 5006  Bestickuppsättning nysilver, Franska Liljan

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:58)

1485 5214  Bildrullar 2 st, Kina, oramad. Bredd: 60-71 cm, längd: 140-161 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:19)

1485 5198  Blandteknik Björn Krestesen (f. 1951), Sverige. Signerad, blandteknik, yttermått inklusive ram: 28x30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:23)

1485 5143  Blandteknik Damir Krivenko, Ryssland. Signerad 1991,41x29 cm, blandteknik, yttermått inklusive ram: 66x47 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:17)

1485 5088  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, blandteknik, 1971 40x52, oramat löst blad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:43)

1485 5087  Blandteknik Nils Rundgren Björnjägaren (1890-1971), Sverige. Signerad, blandteknik, 1971 cm, yttermått inklusive ram: 32x43, yttermått inklusive ram:

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:09)

1485 5220  Blandteknik/collage Woo-Bock Lee. Signerad a tergo, 30x28 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:09)

1485 5406  Blomdukar 4 st, ca 25x20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:30)

1485 5476  Bokhylla 1930-tal, svartmålad. Bredd: 100 cm. Djup: 30 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:25)

1485 5180  Bokskåp svartmålad ek, tre glasade dörrar. Bredd: 142 cm. Djup: 51 cm. Höjd: 130 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:38)

1485 5129  Bokverk + cd+ Atarispel, Star Wars

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:56)

1485 5295  Bokverk 4 band, Vilda växter i Norden

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:39)

1485 5258  Bord med låda på hjultrissor, med klaffar, Bredd: 46 cm, + 23x23, Djup: 55 cm, Höjd 72 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:50)

1485 5417  Bordsfotogenlampa höjd: 52 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:06)

1485 5456  Bordsfotogenlampa kolonn, marmor. Höjd: 75 cm

1485 5416  Bordsfotogenlampa Saknar glasrör. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:45)

1485 5421  Bordslampa Klotformad. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:28)

1485 5418  Bordslampa mässing. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:06)

1485 5134  Bordslampa porslin, Royal Copenhagen. Höjd: 34 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:29)

1485 5415  Bordslampor ett par, Keramik. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:22)

1485 5179  Bordslampor Ett par, keramik. Höjd: 61 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:44)

1485 5277  Bordslampor Ett par, opalinglas. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:16)

1485 5420  Bordspegel Gjutjärn, senare bronsering. Höjd: 36 cm

1485 5092  Bordsur Majolika. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:28)

1485 5064  Brevschatull Alm. Längd: 40. Djup: 18 cm, höjd: 26 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:09)

1485 5301  Bricka med handtag nysilver, omkring 1900. Längd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:54)

1485 5155  Byrå betsad björk. Bredd: 80, djup: 41 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:37)

1485 5274  Byrå England, mahogny. Bredd: 46 cm, bredd: 30 cm, höjd: 64 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 21:23)

1485 5385  Byrå Furu. Bredd: 90, djup: 50 cm, höjd: 120 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:06)

1485 5316  Byrå med stenskiva, Rokokostil. Bredd: 63, djup: 34 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:18)

1485 5480  Byrå nutida, 5-lådig. Bredd: 80, djup: 46 cm, höjd: 100 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:03)

1485 4052  Byrå Rokokostil, med stenskiva. Bredd: 82. Djup: 36 cm, höjd: 66 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:48)

1485 5394  Byrå Sengustaviansk, stil, med stenskiva. Bredd: 55, djup: 34 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:41)

1485 5057  Champagneglas 11 st, Orrefors, Helena. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:31)

1485 5098  Coasters 6 st. Diameter: 10 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:09)

1485 5345  Dalahäst höjd: 18 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:39)

1485 5116  Dessertskålar 10 st. Avon Cottage, Wedgwood. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:09)

1485 5288  Dosa mässing, Holland, 1700-/1800-tal. Längd: 13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:40)

1485 5438  Emaljmålning Annamaria, -76, oramad, yttermått inklusive ram: 80x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:22)

1485 5156  Etagebord Björk. Bredd: 51, djup: 25 cm, höjd: 73 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:52)

1485 5022  Etsning Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. Signerad, numrerad 1710/310, lejonbacken. Bildmått: 17x30 cm, yttermått inklusive ram: 36x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:52)

1485 5015  Färglitografi Ann Makander (f. 1954), Sverige. Signerad, numrerad 41/100, daterad 1988, "växelsång". Färglitografi, bildmått: 45x58 cm, yttermått inklusive ram: 61x74 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:52)

1485 5207  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 74/100. Färglitografi, bildmått: 66x92 cm, yttermått inklusive ram: 74x99 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:28)

1485 5014  Färglitografi Bengt Elde (1939-2015), Sverige. Signerad, numrerad 138/398. Färglitografi, bildmått: 52x70 cm, yttermått inklusive ram: 64x81 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:56)

1485 5106  Färglitografi Carin Adler (f. 1929), Sverige. PT, Stockholmsmotiv. Signerad. Färglitografi, bildmått: 29x40 cm, yttermått inklusive ram: 52x61 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:55)

1485 5104  Färglitografi Erik Olson, 1984, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), 38x48 cm, yttermått inklusive ram: 55x63 cm. Signerad

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:28)

1485 5005  Färglitografi Gösta Werner (1909-1989), Sverige. SON . Signerad, numrerad 181/250, bildmått: 74X54, yttermått inklusive ram: 85X63 cm.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:56)

1485 5222  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 76/385, daterad 95. Färglitografi, bildmått: 35x27 cm, yttermått inklusive ram: 53x43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:52)

1485 5465  Färglitografi Lennart Jirlow (1936-2020), Sverige. Signerad, numrerad 466/1999, Restauranginteriör. Färglitografi, bildmått: 57x71 cm, yttermått inklusive ram: 83x95 cm

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:15)

1485 4010  Färglitografi Max Walter Svanberg (1912-1994), Sverige. "Hjulspår". Signerad, färglitografi, numrerad 178/200. Bildmått: 67x56 cm, yttermått inklusive ram: 88x73 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:27)

1485 5221  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, färglitografi, Orientalisk, 33x44 cm, yttermått inklusive ram: 49x61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:21)

1485 5219  Färglitografi Oidentifierad konstnär. Signerad, numrerad 22/60. Färglitografi, bildmått: 58x46 cm, yttermått inklusive ram: 62x53 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:41)

1485 5362  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Kustlandskap, "Svenska Högarnas Fyrplats", Signerad och daterad 1974. Höjd: C 28/50, Färglitografi, bildmått: 29x45 cm ink. Ram 43x63 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:21)

1485 5223  Färglitografi Ulf Wahlberg (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 331/390, daterad 87. Färglitografi, bildmått: 28x20 cm, yttermått inklusive ram: 50x38 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:30)

1485 5043  Fat 3 st, Ming. Diameter: 16 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:29)

1485 5042  Fat Famille Rose. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:56)

1485 5311  Fat silver, Thailand. Längd: 25, vikt: 210 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:31)

1485 5053  Fåtölj Läder, Danmark

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:11)

1485 5285  Figuriner 13 st, Danmark, bland annat Royal Copenhagen, fåglar. Höjd: 4-14 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:35)

1485 5411  Figuriner 2 st, Räv+ Ekorre. Höjd: 5-18 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:44)

1485 5400  Figuriner 3 st, Hummel. Höjd: 10-13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:44)

1485 5127  Fisktallrikar 8 st. Johnson Bros. England. Längd: 26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:45)

1485 5391  Folkdräkt

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:41)

1485 5050  Fotpall 1970-tal. Höjd: 38 cm, längd: 53 cm, djup: 41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 2 september 2022 05:59)

1485 5120  Glasfat med glasfrukter, Kosta. Längd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:19)

1485 5201  Glasservisdelar 11 de. Elis Bergh (1881-1954), Sverige. Karlberg, Kosta. Höjd: 10 - 16

1485 5200  Glasservisdelar 6 + 6, Kosta. Höjd: 8 -14

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:06)

1485 5424  Glasservisdelar Ca 40 delar. Höjd: 7-13 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:50)

1485 5425  Glasservisdelar modell Helga, ca 45 delar. Höjd: 8,5-16,5

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:02)

1485 5388  Glasservisdelar Reijmyre Glasbruk, 46 delar, Höjd: 8-16 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:37)

1485 5011  Golvlampa 3-armad. Höjd: ca 130

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:41)

1485 5382  Golvlampa Ateljé Lyktan. Höjd: 130

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:22)

1485 5273  Golvlampa mässing, Höj och sänkbar. Höjd: 132 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:21)

1485 5357  Golvlampa mässing, höj- och sänkbar. Höjd: ca 135

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:22)

1485 5149  Golvlampfot Einar Bäckström, Märkt EB, mässing. Höjd: 130

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:38)

1485 5147  Golvlampfot Hans Bergström, Ateljé Lyktan, skinnklädd stång. Höjd: 128

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:51)

1485 4016  Golvspegel höjd: 157 cm, nutida

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:06)

1485 5089  Gravyr "Mode of Exhibiting the bodies of criminals in Sweden". Bildmått: 14x12 cm, yttermått inklusive ram: 35x29 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:23)

1485 5440  Halskedja 18k guld, 5,4 gr. Längd: 41 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:51)

1485 5473  Handspegel mässing. Ystad metall, Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:36)

1485 5433  Herbarium 41x27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:35)

1485 5161  Herrbetjänt höjd: 100 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:51)

1485 5300  Hörnbord England. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:53)

1485 5296  Hörnvitrinskåp England. Höjd: 188, nyckel

1485 5245  Ikoner 3 st. Höjd: 9-13 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:49)

1485 5246  Ikoner metall, 7 st. Höjd: 6-17 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:56)

1485 5070  Kaffegods Arabia, Risporslin, 11 del + 2 ex koppar

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:12)

1485 5284  Kaffekoppar + assietter, 17 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:24)

1485 5249  Kaffeservis 3 delar, silver, 1902. Höjd: 14-26, vikt: 1116 gr ca

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:31)

1485 5283  Kaffeservis 35 delar, Bing & Grøndahl

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:04)

1485 5422  Kaffeservis Tjeckoslovakien, 27 del

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:47)

1485 5139  Kaffeservisdelar 13 delar, Sanssouci, Rosenthal

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:12)

1485 4079  Kakemonos 3 st, Japan. Höjd: 155-170 cm, bredd: 40-80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:56)

1485 4122  Kanapé 1880-tal. Längd: ca 150 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:27)

1485 4073  Kandelaber Tyskland. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:57)

1485 5071  Kandelabrar ett par, nysilver. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:47)

1485 5266  Karmstol Rotting

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:14)

1485 5390  Karmstolar + stolar, 2 + 4 st. Idegran, England

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:13)

1485 5462  Karmstolar Ett par, Försvarsmakten

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:32)

1485 4087  Karta över Moskva. Bildmått: ca 48x62 cm, yttermått inklusive ram: 56x57 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:03)

1485 5086  Kaspetreatrar 3 st, med tillbehör. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:20)

1485 5168  Kelim fodrad, 136x318 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:20)

1485 5441  Keramiktavlor 2 st. Glaserade, 24x23 + 40x30 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:18)

1485 5133  Kista Allmoge, 1867. Bredd: 66. Djup: 41 cm, höjd: 37 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:40)

1485 5054  Klaffbord mahogny. Bredd: 55+ 2x54. Djup: 100 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:48)

1485 5287  Knappask Widerholm & Dahlberg, Eskilstuna. Dekor av man som tittar ner i hål. Diameter: ca 6,5 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:11)

1485 5148  Kniv Alfred Norrström, Eskilstuna. Längd: 21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:12)

1485 5125  Konsolbord med marmorskiva, nyrokoko, bemålat, Bredd: 80. Djup: 43 cm. Höjd: 83 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:12)

1485 5162  Konsolbord NK, Rotting. Bredd: 70, djup: 32 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:58)

1485 5435  Konstglas 2 delar, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 6-20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:49)

1485 5063  Konstglas 2 delar, bland annat U H Vallien. Höjd: 17-25 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:43)

1485 5350  Konstglas 3 delar, bland annat Vallien. Höjd: 9-14 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:51)

1485 5199  Kristall 4 delar, Orrefors. Höjd: 5 - 16

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:16)

1485 5240  Kristall 7 delar. Höjd: 10,5-23,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:05)

1485 5075  Kryddhylla Reda, Glas. Bredd: 100

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:19)

1485 5083  Lampbord Ovalt, Bemålat. Bredd: 85, djup: 62 cm, höjd: 69 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:27)

1485 5270  Lampetter ett par, metall. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:04)

1485 5137  Lanternor 2 st. Koppar. Höjd: 35

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:07)

1485 5318  Leksaker 5 delar. Längd: 30-44 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:37)

1485 5084  Leksaker diverse 5 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:57)

1485 5445  Litografi Flos Solis major, yttermått inklusive ram: 98x64 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:05)

1485 4002  Ljuskrona höjd: ca 105

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:57)

1485 3092  Ljuskrona höjd: ca 85 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:48)

1485 4151  Ljuskrona med prismor. Höjd: 60 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:07)

1485 3091  Ljuskrona/takarmatur höjd: 75 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:47)

1485 5408  Ljusstakar 2 par, mässing. Höjd: 11-18 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:06)

1485 5032  Ljusstakar ett par, mässing, 1800-tal. Höjd: 6-13 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:33)

1485 5186  Ljusstakar ett par, mässing, Gusum. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:13)

1485 5436  Ljusstakar ett par, nysilver, 2-armade. Höjd: 15 längd: 25 cm

1485 5409  Ljusstakar ett par, vaser/ljusstakar, Liljan, Ystad metall. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:52)

1485 2068  Ljusstake Kubus 4, By Lassen, Danmark. Nickel. Höjd: 20 cm. Längd: 14 cm. Djup: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:53)

1485 5282  Ljusstake mässing, Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:49)

1485 5094  Ljusstake Sandberg, Nora. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:32)

1485 5392  Lockurna Kina, nutida. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:47)

1485 5407  Lockurnor + vas, 5 delar, Kina. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:25)

1485 5449  Lockurnor 4 st. Kina, sten. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:38)

1485 5289  Lorgnette med pärlor & markasiter. Längd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:19)

1485 5478  Målarlåda + staffli. Längd: 40cm, djup: 30 cm, höjd: 10 cm. Staffli, höjd: 116 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:13)

1485 5152  Matbord Superellips, Märkt Fritz Hansen, Danmark. 1981. Bredd: 180, djup: 120 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 21:03)

1485 5386  Matsalsgrupp 5 delar. Längd: 135+ 2x51. Djup: 89 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:37)

1485 5389  Matservisdelar Gustafsberg, ca 40 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:50)

1485 5479  Matta Kasthall, 163x263 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:45)

1485 5074  Matta nutida, "Sava", Kilroy Indbo, 190x290 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:52)

1485 5108  Matta orientalisk, 120x195 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:45)

1485 5112  Matta orientalisk, 122x245 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:11)

1485 5378  Matta orientalisk, 126x168 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:42)

1485 5013  Matta Orientalisk, 45x91 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:01)

1485 5379  Matta orientalisk, 54x102 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:48)

1485 5110  Matta orientalisk, 64x100 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:01)

1485 5230  Matta orientalisk, 78x118 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:26)

1485 5109  Matta orientalisk, 81x218 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:27)

1485 5231  Matta orientalisk, 91x153 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:42)

1485 5374  Matta orientalisk, 97x150 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:38)

1485 5111  Matta orientalisk, 97x152 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:38)

1485 5107  Matta orientalisk, Galleri, 105x310 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:13)

1485 5177  Matta orientalisk, guldafghan, 107x194 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:12)

1485 5377  Matta orientalisk, Guldafghan, 170x234 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:34)

1485 5381  Matta orientalisk, Guldafghan, 235x310 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:09)

1485 5065  Matta orientalisk, Pakistan, 80x197 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:13)

1485 5034  Mockakoppar 12 delar, Tyskland

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:48)

1485 5459  Modellbåt trä, 113x113 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:41)

1485 5163  Nattygsbord Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bredd: 38, djup: 59 cm, höjd: 62 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:04)

1485 5397  Nattygsbord ett par, Rotting. Bredd: 43, höjd: 37 cm, höjd: 52 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:45)

1485 5348  Nattygsbord ett par, Teak. Bredd: 43, djup: 37 cm, höjd: 54 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:29)

1485 5051  Nattygsbord ett par. Bredd: 47, djup: 53 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:37)

1485 5233  Nattygsbord längd: 40 cm, djup: 34 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:13)

1485 5317  Nattygsbord längd: 45 D, 45, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:32)

1485 5079  Nattygsbord mässing och glas. Bredd: 47. Djup: 35 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:25)

1485 5024  Oljemålning Arne Malmborg (1924-1990), Sverige. Monogramsignerad, Stilleben. Olja på duk, 36x62 cm, yttermått inklusive ram: 43x72 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:45)

1485 5477  Oljemålning Barbro Gustafson (f. 1936), Sverige. "Stenen i vattnet". Signerad, daterad -88. Olja på duk, 48x47 cm, yttermått inklusive ram: 49x48 cm

1485 5025  Oljemålning Bengt Ellis (1923-2006), Sverige. Signerad, daterad -56. Olja på duk, 59x110 cm, yttermått inklusive ram: 72x122 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:29)

1485 5303  Oljemålning Curt Agge (f. 1929), Sverige. "Utloppet i Sitosjauar". Signerad. Olja på duk, 90x100 cm, yttermått inklusive ram: 93x103 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:41)

1485 5447  Oljemålning Dan Martin (1910-1999), Sverige. Signerad, daterad 76. Olja på duk, 47x53 cm, yttermått inklusive ram: 57x66 cm

1485 2024  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Gat-vy 2". Signerad, daterad 1958. Olja på duk, 45x59 cm, yttermått inklusive ram: 49x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:33)

1485 2019  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Gat-vy". Signerad, daterad 1956. Olja på duk, 52x66 cm, yttermått inklusive ram: 56x70 cm

1485 2021  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Porträtt i blå rock". Signerad, daterad 1954. Olja på duk, 49x34 cm, oramad

1485 2026  Oljemålning Ellen Wängberg (1903-1989), Sverige. "Väg med hus i fjärran". Signerad. Olja på duk, 33x40 cm, oramad

1485 5293  Oljemålning Erik Osslund (1913-1982), Sverige. Signerad, havsband, pannå30x63 cm, yttermått inklusive ram: 42x77 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:28)

1485 5045  Oljemålning J W Van Schack. Signerad, Skördetid. Olja på duk, 39x60 cm, yttermått inklusive ram: 60x79 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:12)

1485 5254  Oljemålning Karl Bergman (1891-1965), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 40x48 cm, yttermått inklusive ram: 53x60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:18)

1485 5031  Oljemålning Kjell Leander Engström (1914-1979), Sverige. "Oktoberdag". Signerad. Olja på pannå, 21x49 cm, yttermått inklusive ram: 32x60 cm

1485 5068  Oljemålning Mats Mason (1894-1983), Sverige. Signerad, daterad 80, Blomsteräng. Olja på pannå, 55x45 cm, yttermått inklusive ram: 66x55 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:42)

1485 5175  Oljemålning Nalle Werner (1913-1991), Sverige. Komposition. Signerad. Olja på pannå, 51x60 cm, yttermått inklusive ram: 63x71 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:42)

1485 5464  Oljemålning Nils-Erik Nilsson. Signerad, vintermotiv. Olja på duk, 106x74 cm, yttermått inklusive ram: 112x81 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:41)

1485 5010  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 51x40 cm, yttermått inklusive ram: 73x52 cm

1485 5173  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, kustlandskap. Olja på duk, 30x44 cm, yttermått inklusive ram: 41x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:19)

1485 5016  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Mytologiskt motiv. Olja på pannå, 71x53 cm, yttermått inklusive ram: 86x69 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:02)

1485 5047  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, Syrener. Olja på duk, 72x96 cm, yttermått inklusive ram: 84x112 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:34)

1485 5363  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Södergren, Skånegård med blommande fruktträd. Olja på duk, 25x33 cm, yttermått inklusive ram: 34x41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:15)

1485 5023  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, kustlandskap. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 35x52 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:04)

1485 5036  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Lagar näten. Olja på duk, 30x100 cm, yttermått inklusive ram: 40x110 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:27)

1485 5299  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stilleben med körsbär, monogramsignerad. Olja på duk, 19x31 cm, yttermått inklusive ram: 37x50 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:57)

1485 5202  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Stockholms Stadshus. Signerad Ahlgren, daterad 1934. Olja på duk, 46x50 cm, yttermått inklusive ram: 58x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:55)

1485 4128  Oljemålning Rolf Dalin (f. 1934), Sverige. Skånegård. Signerad. Olja på papper, bildmått: 8x7, yttermått inklusive ram: 22x19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:47)

1485 5442  Oljemålning S Nilsson. Signerad, daterad 34, Skulptris. Olja på pannå, 34x22 cm, yttermått inklusive ram: 44x32 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:14)

1485 5072  Oljemålning San Lundberg (f. 1966), Sverige. Signerad. Olja på pannå, 29x29 cm, yttermått inklusive ram: 32x32 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:24)

1485 5040  Oljemålning Signerad Tägtström, Leksand 1934, porträtt av Erik Wiklund. Olja på duk, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 84x71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:26)

1485 5039  Oljemålning Signerad Tägtström. Länna 1934, Porträtt av J Olof Pettersson. Olja på duk, 65x54 cm, yttermått inklusive ram: 84x71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:45)

1485 5091  Oljemålningar 2 st, Boris Ottenberg (1891-1946), Sverige. Signerad, daterad 1932-37, Landskap. Olja på pannå, 15x20, oramade

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:58)

1485 5056  Oljemålningar 2 st, Diptyk, Claes Zell, solrosor. Signerade. Olja på duk, 90x70 cm, oramad

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:29)

1485 5314  Pall längd: 90 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:23)

1485 5055  Paraplyställ Metall. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:00)

1485 5437  Parti bijouterier

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:12)

1485 5292  Parti bijouterier diverse, bland annat silver

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 21:03)

1485 5256  Parti kuriosa Svenska Amerika linjen

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:20)

1485 5402  Parti silver 9 delar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:19)

1485 5160  Pelarbord Björk. Diameter: 48, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:40)

1485 5041  Penselvas Kina. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:22)

1485 5122  Plädar 2 st. Tidstrands, Mitin, 240 cmx150 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:47)

1485 5346  Plafond Glas. Diameter: 40 cm. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:44)

1485 5352  Porslin Kina, 7 delar. Höjd: 4-8 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:20)

1485 5250  Pottskåp Gustavianskt. Gråmålat. Bredd: 43. Djup: 34 cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:58)

1485 5331  Prinsesskrona Thailand, i monter. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:57)

1485 5275  Rechaud smide, med kopparkanna; Höjd: 105 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:34)

1485 5247  Reseikoner 2 st, metall. Höjd: 6,5-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:09)

1485 5150  Ring 18k guld. Med briljanter och rubin, ringmått 15

S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:34)

1485 5114  Rödvinsglas 6 st, Edvin Ollers (1888-1959), Sverige. "Elon", Kosta Boda. Höjd: 12, fotnagg

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:54)

1485 5376  Rökbord Tidigt 1900-tal, kopparskiva, diameter: 59, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:39)

1485 5342  Rökelsekar metall. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:24)

1485 4107  Sablar 4 st. Längd: 65-98 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:51)

1485 5126  Samlartallrikar 9 st. Royal Copenhagen. Diameter: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:08)

1485 5286  Sängvärmare 1800-tal, diameter: 40, mässing / koppar

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:39)

1485 5225  Sekretär mahogny/Valnöt. Bredd: 105. Djup: 55 cm, höjd: 135 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:24)

1485 5128  Seriealbum 2 st + 2 actionfigurer i förpackning, Blixt Gordon (Flash Gordon)

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:18)

1485 5176  Serigrafi Alf Stridfeldt (1933-2003), Sverige. "Akrobaterna". Signerad, numrerad 103/130, daterad 75 cm, yttermått inklusive ram: 93x55 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:13)

1485 5049  Serveringsvagn Björk. Längd: 65, djup: 41 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:26)

1485 5461  Serveringsvagn längd: 70 cm, djup: 41 cm, höjd: 85 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:29)

1485 5078  Sideboard Betsad Björk. Längd: 147. Djup: 47 cm, höjd: 70 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:10)

1485 5399  Sideboard Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Bodafors. Längd: 150, djup: 39 cm, höjd: 97 cm, nyckel

S�ldes f�r 5.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:22)

1485 5330  Skål + fat, musselmalet, Royal Copenhagen. Diameter: 21-25 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:13)

1485 5194  Skål + fat, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Tulpan. Diameter: 22-33 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:14)

1485 5048  Skål Glaserat lergods, reliefdekor med fiskar och snäckor. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:13)

1485 3353  Skål Kina, Äggskalsporslin. Diameter: 18, höjd: 8 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:53)

1485 3135  Skål Kosta, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Diameter: 20, höjd: 14 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:47)

1485 5242  Skål Orrefors, Kristall. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:36)

1485 5328  Skål på träfot. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:48)

1485 5306  Skål silver, CG Hallberg, 1931, Graverad. Diameter: 12, höjd: 10 cm, vikt: 140 gr ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:08)

1485 5305  Skål silver, MGAB, 1955. Diameter: 14, höjd: 8 cm, vikt: 210 gr ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:11)

1485 5351  Skålar + fat, Kina, 5 delar. Längd: 6-24 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:20)

1485 5410  Skålar 2 st + vas, Rörstrand, Stålhane/Nylund. Höjd: 5-12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:28)

1485 5061  Skålar 2 st, Fattigmanssilver. Höjd: 13-15 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:43)

1485 5085  Skålar 2 st, Marimekko. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:46)

1485 5190  Skålar 2 st, Royal Copenhagen. Diameter: 19-22 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:34)

1485 5195  Skålfat + skål, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Längd: 13-35 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:40)

1485 5481  Skåp Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Undantaget. Bredd: 95. Djup: 32 cm, höjd: 176 cm, nyckel

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:37)

1485 5113  Skåp Teak. Bredd: 82, djup: 40 cm, höjd: 118 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:06)

1485 4012  Skåp/psalmbokshylla 1800-tal. Bredd: 76, djup: 25 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:59)

1485 5026  Skedar 9 st, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1959. Längd: 18 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:59)

1485 5460  Skrin 2 st. Trä, 1800-tal, 43 - 52. Höjd: 20-31 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:04)

1485 5451  Skulptur + vas, Kina, keramik / onyx. Höjd: 6 - 23

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:24)

1485 5349  Skulptur Gips. Signerad. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:12)

1485 4120  Skulptur Gjutjärn, Bo Andersson. Signerad, numrerad 16/75, daterad 95. Längd: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:22)

1485 5252  Skulptur Goebel, hästar. Längd: 32, höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:17)

1485 5169  Skulptur Katt, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Ej märkt. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:13)

1485 5322  Skulptur Oiva Toikka (1931-2019), Finland. Fågel. Längd: 11 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:21)

1485 5096  Skulptur Onyx, Papegoja. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:10)

1485 5412  Skulptur Ruth Milles (1873-1941), Sverige. Gips. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:01)

1485 3247  Skulptur Takis. Höjd: 3 cm

1485 5313  Skulptur terrakotta. Längd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:18)

1485 5183  Skulptur Tjeckoslovakien. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:51)

1485 5319  Skulpturer 2 st, Royal Copenhagen. Höjd: 17-18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:17)

1485 5309  Skyslev + sked, silver, 1700-/1800-tal. Längd: 20-21 cm. Vikt: 60 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:03)

1485 5066  Sladdhund Normann, Copenhagen. Längd: 47 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:29)

1485 5165  Slagbord Furu. Bredd: 29+ 2x68, djup: 104 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:46)

1485 2065  Soffa Englesson. Howardmodell. Längd: ca 240 cm

S�ldes f�r 9.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:53)

1485 5271  Soffbord Hunters table, Mahogny; Bredd: 126 Djup: 40 + 2x21, Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:58)

1485 5395  Spegel 1940-tal, 66x40 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:34)

1485 5192  Spegel 93x44 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:42)

1485 5260  Spegel Barockstil, 70x50, nutida

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 21:07)

1485 5393  Spegel Ek, 122x62 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:02)

1485 5077  Spegel metall, 41x70 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:52)

1485 5044  Spegel nutida, 50x37 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:56)

1485 5356  Spegel nutida, 75x62 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:58)

1485 5140  Spegel nutida, Slipat glas, yttermått inklusive ram: 65x58 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:14)

1485 5142  Spegel omkring 1900, mahogny / mässingsdekor, 92x60 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:31)

1485 5001  Spegel Rund, Markaryd. Diameter: 32 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:08)

1485 5141  Spegel Sent 1800-tal, mahogny, 82x54 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:51)

1485 5315  Spelbord Nyrokoko. Bredd: 88, djup: 2x44 cm, höjd: 74 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:10)

1485 5463  Spjälstolar 4 st. Bemålade

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:16)

1485 5182  Stekfat Ett par, 1700-tal, Kina, 37x44 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:08)

1485 5414  Stengodsminiatyrer 12 delar. Höjd: 1-7,5 cm, diameter: 2-3,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:18)

1485 5466  Stol "Balans Variabla", Stokke, Peter Opvik. Längd: 70. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 21:01)

1485 5265  Stol Gustaviansk stil, 1800-tal

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 13:15)

1485 5205  Stolar 4 st. Bauhausmodell, stålrör / rotting

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:08)

1485 5035  Stolar 6 st, Senbarockstil, omkring sekelskiftet 1900

S�ldes f�r 7.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:46)

1485 5069  Stringhyllor diverse 3+ 3 st. Bredd: 39-78 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:48)

1485 5384  Sybord Björk. Bredd: 58, djup: 39 cm, höjd: 80 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:31)

1485 5336  Syltkrukor 2 st, bland annat Rörstrand. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:50)

1485 4015  Takarmatur Koppar. Höjd: ca 40, nutida

1485 5171  Takarmatur mässing, med glaskupa. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:58)

1485 5475  Takarmatur mässing. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:53)

1485 5337  Takarmatur med glaskupa & prismor. Diameter: 33 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:46)

1485 5471  Takarmatur Plåt, Italien. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:21)

1485 5099  Takarmatur Prismor. Diameter: 36 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:53)

1485 5100  Takarmatur Prismor. Diameter: 45 cm

1485 5294  Takarmatur Tiffanystil, diameter: 46 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:45)

1485 5334  Tallrikar 4 st, Rörstrand, Majolika. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:44)

1485 4018  Tallrikar 5 st, "Prior", Gustafsberg. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:10)

1485 5017  Teckning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, 1700-tal, vilande pilgrim, svart/Röd krita. Bildmått: 29x18,5, yttermått inklusive ram: 46x36 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:10)

1485 5335  Terrin med lock Rörstrand, Majolika. Diameter: 34. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:14)

1485 5157  Tidningsställ Rotting. Längd: 36, djup: 31 cm, höjd: 51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:53)

1485 5159  Tidningsställ Rotting. Längd: 47, djup: 25 cm, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:23)

1485 5325  Tulpanvas Kina. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:02)

1485 5151  Uplight Ateljé Lyktan. Höjd: 195

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:03)

1485 5468  Väggarmatur Ateljé Lyktan, Hans Bergström. Djup: 26 cm

1485 5469  Väggarmatur Böhlmarks. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:10)

1485 5153  Vägghylla mahogny. Bredd: 50, djup: 18 cm, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:25)

1485 5338  Väggrelief Trä, Orientalisk. Höjd: 58 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:14)

1485 5172  Väggskulpturer 2 st, Betong. Höjd: 70 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:34)

1485 5398  Väggur omkring 1900. Höjd: 95 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:04)

1485 5454  Väggur Zenith, Betsad björk. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:27)

1485 4104  Väggvitrinskåp omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 39. Djup: 17 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:24)

1485 5167  Vas Orrefors, Simon Gate (1883-1945), Sverige. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:12)

1485 5058  Vas Rörstrand, Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. II-sortering. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:53)

1485 5426  Vas Rörstrand. Höjd: 29 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:30)

1485 4005  Vaser 2 st, Flygsfors/Tapio Wirkkala, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:53)

1485 5121  Vaser 2 st. Kosta. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:14)

1485 5448  Vaser 3 st. Marmor. Höjd: 16 17

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:32)

1485 5428  Vaser 4 st+ karaff+ skål, glas. Höjd: 17-28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:12)

1485 5184  Vinglas 8 st, Kristall. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 19:32)

1485 5115  Vitvinsglas 9 st. Höjd: 18 cm

1485 5187  Ytterfoder 3 st, Waldemarsudde. Höjd: 13-19 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:15)

1485 5008  Ytterfoder 3 st, Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Höjd: 10-15,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 18:10)

1485 5170  Ytterfoder Jugend, Rörstrand. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:57)

1485 5403  Ytterfoder Waldemarsudde samt Gustavsberg Carrera, 4 delar. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:43)

1485 5259  Ytterfoder Waldemarsuddekrukan, Prins Eugen, Gustavsberg, vitglaserat stengods. Diameter: 26 cm. Höjd: 13 cm (storlek 1)

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 augusti 2022 20:32)