921 2039 Akvarell Frans Wilhelm Odelmark (1849-1937), Munkar, 40x26
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:14)
921 2059 Blandteknik Anna A Plagemann, 1864, blomstilleben, motivet: 32x26
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:49)
921 2013 Blandteknik Nils Nilsson Skum (1872-1951), 1939, Slädfärd, 24x31
S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:31)
921 2058 Blandteknik Sivert Lindblom (f. 1931), 1974, "Gartenbau", motivet: 44 x 77
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:40)
921 9387 Bordslampfot Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, nr. 2332, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:28)
921 9389 Bordslampfot Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, nr. 2552, höjd: 42 cm
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:32)
921 2011 Byrå Rokoko, marmorskiva, längd: 85, djup: 47, höjd: 81
S�ldes f�r 29.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 21:07)
921 1792 Damarmbandsur Rolex, stålarmband, boetten stämplad, 18, 455 B
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:12)
921 2002 Etsning akvatint Pablo Picasso (1881-1973), 'Trois Personnages' signerad 15/50. 27, 3x28, 5. Jfr. Bloch 1384
S�ldes f�r 16.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:22)
921 2056 Fällbord Jacob Siölin, Köping, signerad, höjd: 78 cm, diameter: 95 cm
S�ldes f�r 5.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:23)
921 5032 Fåtöljer ett par + fotpall, Illum Wikkelsö, Niels Eilersen, Danmark, designade 1960, Modell No4, Skinn / trä
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:18)
921 7129 Fotokonst Lennart Nilsson, signerad, 'Hormon i blodåder', 100x67
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:23)
921 9589 Glasservis Helga, 90 del ca
S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:35)
921 2012 Höghjuling 1800-talets slut, Främre hjulets diameter 49, 21 tum (125 cm)
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:01)
921 2037 Jardiniere med glasinsats Württembergische Metallwarenfabrik WMF, Jugend, längd: 45
S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:48)
921 2074 Kaffeservis 3 delar. silver, K Anderson, 1909
S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:56)
921 2007 Kandelabrar 1 par, Oscarianska, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:50)
921 6003 Kanna förgyllt silver, Ryssland, höjd: 14 cm
S�ldes f�r 6.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 21:11)
921 2061 Karmstol Gustaviansk, kompletterad
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:37)
921 2004 Litografi Pablo Picasso (1881-1973), "Les Deux Modèles nus", 18 mars 1954, signerad 20/50. Bladets mått: 65x50 jfr. Bloch 762
S�ldes f�r 40.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:58)
921 2016 Ljuskrona Oscariansk, höjd: 110 ca
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:08)
921 2057 Ljusstakar 1 par, empirestil, Mässing, höjd: 30
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:40)
921 2054 Ljusstakar Ett par, empire, Brons, höjd: 31 cm
S�ldes f�r 21.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 21:04)
921 2033 Ljusstakar Ett par, Tenn 1809, höjd: 24
S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:55)
921 2071 Ljusstakar Morianer, 1 par, brons, 1800-tal, höjd: 40
S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:23)
921 2051 Ljusstake Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Vänskapsknuten, mässing, höjd: 16 cm
S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:24)
921 2006 Matbord + 1 ilägg, 1800-tal, Sengustaviansk stil, höjd: 76 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:20)
921 2036 Oljemålning 1600-/1700-tal, Kvinna, uppfodrad, 74 x 58
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:28)
921 2024 Oljemålning 1600-/1700-tal, Pojke med stav, 39x30, uppfodrad
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:12)
921 2038 Oljemålning 1700-tal, Kvinnoporträtt, uppfodrad, Lagad, 85 x 67
S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:48)
921 2060 Oljemålning Alexis Ankarcrona, vattendrag med fåglar, 82 x 52
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:33)
921 2041 Oljemålning Christian Fredrik Swensson (1834-1909), Marin, Fransk kust, 48 x 80
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:18)
921 1388 Oljemålning Erik Abrahamson (1871-1907), Segelbåt på hav, omkring 1900, 68 x 106
S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:40)
921 1011 Oljemålning Erik Abrahamsson (f. 1913), 'Bredlöt Svartsjölandet', signerad, 34x59
S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:29)
921 2043 Oljemålning Johan Kindborg (1861-1907), 1891, Kvinna vid insjö, 90 x 126
S�ldes f�r 15.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:24)
921 2017 Oljemålning Oidentifierad konstnär, 1700-tal, madonnan med barnet, duk, 53x41
S�ldes f�r 6.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:24)
921 1499 Oljemålning Otto Eerelman (1839-1926) Hästar i landskap, pannå, 25 x 33
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:01)
921 2049 Oljemålning Severin Nilson (1846-1918), Solnedgång i skärgården, 28 x 41
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:57)
921 2029 Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Södra Station, pannå, 45x55
S�ldes f�r 7.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:52)
921 1124 Pastell Maria Röhl (1801-1875), Hus vid kust, signerad. 1873, 38x48
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:51)
921 9354 Piedestal Empire, med Pietra Dura och Mikromosaik, höjd: 84 cm
S�ldes f�r 10.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:04)
921 2010 Piedestal med prakturna, Rörstrand, 1800-tal, höjd: 11542 cm
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:30)
921 7233 Sekretär Ek /mässingsbeslag, Rokoko, kompletterade lås, längd: 100 cm, höjd: 104 cm
S�ldes f�r 7.800 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:03)
921 2003 Skänk 1800-tal, längd: 190 cm, djup: 70 cm, höjd: 124 cm
S�ldes f�r 17.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:49)
921 2069 Skulptur Alabaster, England, 1600-tal, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 20.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:16)
921 9264 Skulptur Hans Hedberg (1917-2007), Ägg, 2-delat, höjd: 8 cm
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:47)
921 2045 Skulptur Parian, Gustavsberg, Lutaspelande yngling, höjd: 50 cm
S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:47)
921 2014 Skulptur Trä, 1600-/1700-tal, Madonnan med barnet, höjd: 62 cm
S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:20)
921 2026 Spegellampett 1700-tal, höjd: 70
S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:10)
921 7065 Stolar 1 par, Rokoko
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:09)
921 2005 Stolar 4 st, Sengustavianska, bemålade
S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:22)
921 2027 Taburett Sengustaviansk
S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:26)
921 9393 Takarmatur Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, höjd: 46 cm
S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 18:40)
921 2068 Urna Kina, brons, Cloissoné, 1800-tal, höjd: 30
S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:13)
921 7053 Väggarmaturer 1 par, Firma Svenskt Tenn, m modell 481-2
S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:03)
921 2035 Väggrelief Stig Lindberg (1916-1982), Keramik, "Tallyhoo", Gustavsberg, 34 x 39
S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 20:55)
921 9223 Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Argenta, Gustavsberg, höjd: 28 cm
S�ldes f�r 6.000 kr (Sista budtid är den 27 oktober 2014 19:30)