Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 29 november 2021 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1434 6332  Adventsljusstakar Ett par. Längd: 40cm. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:38)

1434 6331  Adventsljusstakar Ett par. Längd: 47cm. Höjd: 45cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:36)

1434 6333  Adventsljusstake höjd: 42cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:28)

1434 6428  Affisch Pommac, efter originalmålning Grünewald, yttermått inklusive ram: 96x67 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:21)

1434 6357  Akryl Aino Myllykangas (f. 1948), "Hus i skogen". Signerad, daterad 2001. Akryl på pannå, 24x20 cm, yttermått inklusive ram: 33x29 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:58)

1434 6393  Akryl Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Kosmiskt motiv. Signerad. Akryl på pannå, 18x44 cm, yttermått inklusive ram: 28x54 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:41)

1434 6394  Akryl Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Kosmiskt motiv. Signerad. Akryl på pannå, 22x30 cm, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:47)

1434 6391  Akryl Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Kosmiskt motiv. Signerad. Akryl på pannå, 45x50 cm, yttermått inklusive ram: 53x60 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:14)

1434 6392  Akryl Arne Björkegren (f. 1929), Sverige. Kosmiskt motiv. Signerad. Akryl på pannå, 69x46 cm, yttermått inklusive ram: 78x57 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 4202  Akvarell Acke Åslund (1881-1958), Sverige. "Järvsö 1934". Signerad, med dedikation. Akvarell, bildmått: 31x44, yttermått inklusive ram: 35x49 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:26)

1434 6366  Ampel Koppar, Jugend. Diameter: 45 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:26)

1434 6545  Armband 8K, modell pansar. Längd: 20cm. Vikt: 4,4g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:58)

1434 5405  Armband silver. Längd: 18cm, 1948, vikt: 36g.

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:23)

1434 6539  Armbandsur 4 st, diverse

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:51)

1434 6014  Armbandsur Certina Blue ribbon, automatisk. Diameter: 35mm, flexband

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:03)

1434 5534  Armbandsur Damur, Longines, EFC, quartz, refnr: L51551 serienr: 29951020, stål, viklås. Diameter: 2 cm, längd: 18 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:36)

1434 6260  Bägare silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget. Höjd: 14 cm, Vikt: ca 190 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 6586  Bägare tenn, Firma Svenskt Tenn, 1929. Höjd: 15 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 6207  Bajonetter 2 st. Längd: 35-70 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 5325  Balansvåg modell äldre. Längd: 38, djup: 23 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:01)

1434 6338  Balkongdörr Fransk, bemålad, 202x51 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:40)

1434 6008  Bauhausstolar 5 st, Rotting

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:57)

1434 6318  Bestick + bokverk, Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. 3 + 4 delar, silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1977. Längd: 18-19,5

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:27)

1434 6034  Bestick 28 delar, Ns / pärlemo, England. Längd: 18-20,5

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:21)

1434 6275  Bestick 4 gafflar + 6 skedar, silver. Längd: 21-22cm, vikt: 631g.

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:42)

1434 6277  Bestick Diverse, silver, 11 delar. Längd: 18-21cm, vikt: 558g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:23)

1434 5614  Bibel år 1768, skinnband. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:57)

1434 6154  Bilhjälm 1960-tal. Längd: ca 28 cm, djup: 18 cm, höjd: 12 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6048  Blandteknik Berndt-Rune Jäverbrant (f. 1941), Sverige. Signerad, daterad 87, kustmotiv. Blandteknik, bildmått: 50x70cm, yttermått inklusive ram: 63x82cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:02)

1434 5153  Blandteknik Erik Arosenius (1880-1953), Sverige. Signerad, daterad -19, bladets mått: 18x13, yttermått inklusive ram: 31x27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6168  Blåslampor 2 st. Höjd: 24-28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:16)

1434 6367  Blåslampor 3 st. Höjd: 17-39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:23)

1434 6365  Blåslampor 4 st. Höjd: 17-22 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:18)

1434 6531  Bojan Kina. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:14)

1434 6415  Bokhylla 1940-tal. Bredd: 190, djup: 32 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:05)

1434 6132  Bokhylla Längd: 146 cm. Djup: 30 cm, höjd: 125 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:50)

1434 6481  Bokskåp Ek. Bredd: 118, djup: 33 cm, höjd: 140 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:03)

1434 6124  Bord Ek, med hjul. Diameter: 63cm, höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6095  Bordsdekorationer 4 st, glas. Höjd: 10-17cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:33)

1434 6159  Bordsfotogenlampa 1800-tal, glas. Höjd: ca 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 6235  Bordsfotogenlampa höjd: 60cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:43)

1434 6121  Bordsfotogenlampa höjd: 63cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)

1434 6160  Bordsfotogenlampa omkring sekelskiftet 1900. Höjd: ca 80 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:06)

1434 6488  Bordskanon på lavett. Längd: 30 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:45)

1434 6266  Bordslampa Alabaster. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6092  Bordslampa Asea, metall. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:52)

1434 5395  Bordslampa Hemi, klot. Höjd: 70cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6433  Bordslampa Josef Frank för Firma Svenskt Tenn, modell: 2563, Trä. Höjd: ca 70 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:45)

1434 6550  Bordslampa krom. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:45)

1434 5308  Bordslampa Strindbergsmodell, glas och metall. Höjd: 40cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:55)

1434 6458  Bordslampa Tidigt 1900-tal, Strindbergsmodell, smide / glaskupa. Höjd: 41 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:03)

1434 6270  Bordslampfot Ateljé Lyktan, Åhus. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:11)

1434 6226  Bordslampfot Ove Sandberg, Kosta. Signerad. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:48)

1434 6541  Bordslampfötter 2 st, Bing & Grøndahl. Höjd: 23-28 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:14)

1434 6027  Bordslampfötter Ett par, mässing. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:23)

1434 6426  Bordslampor Ett par. Höjd: 64 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:36)

1434 6503  Bordspegel mässing. Höjd: 25cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:40)

1434 6546  Bordsramar Med ställ, omkring 1900. Längd: 20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6495  Bordsur Rokokostil. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:31)

1434 6544  Borstar 2 delar, silver. Längd: 17-23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:13)

1434 6476  Brosch + kravattnål + hänge, 3 delar, 18k guld, pärlor & glas. Vikt: 5g brutto. Längd: ca 1-4 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:55)

1434 5374  Brosch 18k guld, Längd: 7cm. Vikt: 2,1g.

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 6534  Broscher 3 st, silver/strass, Vikt: ca 40 g. Längd: ca 6 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:47)

1434 6155  Buljongkoppar med fat 6 delar, Rosenthal. Längd: 13-17,5 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:58)

1434 6469  Byrå + spegel, bemålat. Bredd: 85, djup: 47 cm, höjd: 84+ 84

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:44)

1434 6009  Byrå 1800-tal. Bredd: 111, djup: 50 cm, höjd: 98 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:18)

1434 6553  Byrå England, mahogny. Bredd: 53 cm. Djup: 40 cm, höjd: 94 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:16)

1434 6131  Byrå Längd: 104 cm. Djup: 47 cm, höjd: 91 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:56)

1434 6080  Byrå Längd: 105 cm. Djup: 44 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:33)

1434 6307  Byrå Längd: 70 cm. Djup: 30 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:39)

1434 6442  Byrå mahogny, 1800-tal. Bredd: 109, djup: 46 cm, höjd: 86 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:10)

1434 6046  Champagneglas 12 st, Reijmyre glasbruk. Rött glas. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:16)

1434 6454  Champagneglas Ett par, slipade med dekor. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:31)

1434 6056  Cigarettetui Firma Svenskt Tenn, 1936. Monogram SM. Längd: 22,5 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6217  Clubfåtöljer Ett par, Tidigt 1900-tal

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 5378  Collier 18k guld, med vita stenar. Längd: 40cm, vikt: 5,2g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6285  Crèmekoppar 2 st. Med fat. Höjd: ca. 10 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:25)

1434 6351  Dalahästar + sparbössegris, 3 delar, Allmoge. Höjd: 7-18 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:26)

1434 6326  Draperi Sandersons, "Heritage", fodrad, 130x260 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 6151  El-ljusstake höjd: 32 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:57)

1434 6519  El-ljusstake Koppar/Teak. Längd: 42, höjd: 30 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:47)

1434 6075  Eldhundar Ett par, mässing. Höjd: 30cm, längd: 23cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:18)

1434 6003  Emaljskylt "Michelin Bicyle", EAS, France, omkring 1960. Dubbelsidig skylt i emaljerad plåt med vit Michelingubbe samt gul text ”Michelin” mot röd bakgrund med vit kant, 45x35 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6004  Emaljskylt "Mobiloil" Gargoyle, Omkring 1955. "Consultez notre Tableau de Graissage". Plan, rektangulär, dubbelsidig skylt i emaljerad plåt, 40x60 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 29 november 2021 19:29)

1434 6002  Emaljskylt "Mobiloil", Vitracier Neuhaus, France, omkring 1950. Skylt i emaljerad plåt med röd Pegasus samt svart text ”Mobiloil” och "Socony -Vacuum Francaise" mot vit bakgrund med svart kant, 58x58 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 29 november 2021 18:46)

1434 6001  Emaljskylt "Pirelli Bilringar", Carl Lunds, Malmö, omkring 1930. Rektangulär skylt i emaljerad plåt, 50x72 cm

S�ldes inte (Sista budtid är den 29 november 2021 18:40)

1434 6218  Etagebord England, med låda. Bredd: 44. Djup: 44 cm, höjd: 60 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:14)

1434 2141  Etsning Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerad. Bildmått: 14x21 cm, oramat löst blad, bladets mått: 25x30 cm + bok, Folke Gullbys grafik

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:32)

1434 6463  Etsning Julio Zapata (f. 1932), Spanien. Signerad, numrerad 109/125. Bildmått: 35x25cm, yttermått inklusive ram: 66x48cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:35)

1434 2139  Etsningar 3 st. Torrnål, Folke Gullby (1912-1982), Sverige. Signerade. Bildmått: 9x8 + 11x12 + 7x5,5 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:27)

1434 3041  Färgetsning Brita Molin (f. 1919), Sverige. "Fågel Fenix", EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad. Bildmått: 38x49 cm, yttermått inklusive ram: 62x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)

1434 2003  Färglitografi 2 delar, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Fredmans epistel 21. Färglitografi, bildmått: 44x28, yttermått inklusive ram: 64x50 cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:20)

1434 6202  Färglitografi 2 st, Mikael Frygelius (1952-2001), Sverige. Signerade. Färglitografi. Bladets mått: 67x54-70x54 cm, oramad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:16)

1434 6104  Färglitografi Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad 36/190. Färglitografi. Bladets mått: 63x87cm, yttermått inklusive ram: 76x81cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:37)

1434 2152  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 37/300. Färglitografi, bildmått: 26x37, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:27)

1434 2153  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 55/300. Färglitografi, bildmått: 26x37, yttermått inklusive ram: 48x57 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:27)

1434 2030  Färglitografi Axel Salto (1889-1961), Danmark. Signerad, stilleben. Färglitografi, bildmått: 45x59cm, yttermått inklusive ram: 61x74cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:48)

1434 2048  Färglitografi Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Signerad, numrerad 220/360. Färglitografi. Bladets mått: 49x41, yttermått inklusive ram: 71x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:21)

1434 2049  Färglitografi Bengt Fransson (f. 1935), Sverige. Son. Färglitografi. Signerad. Bladets mått: 49x40, yttermått inklusive ram: 71x63 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:23)

1434 2196  Färglitografi Bo Åke Adamsson (f. 1941), Sverige. "Golf". Signerad, numrerad 121/260. Färglitografi, bildmått: 62x46, yttermått inklusive ram: 85x67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:51)

1434 2031  Färglitografi Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 124/300. Färglitografi, bildmått: 40x54, yttermått inklusive ram: 57x71 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:59)

1434 2181  Färglitografi Corneille (1922-2010), Belgien. Signerad, numrerad 113/125, daterad 1963. Bildmått: 51x43, yttermått inklusive ram: 70x60 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 6328  Färglitografi Einar Wennberg (f. 1936), Sverige. Signerad, numrerad 155/175. Färglitografi, bildmått: 27x38cm, yttermått inklusive ram: 33x45,5cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:59)

1434 2039  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Signerad, numrerad 299/300, "Skansen". Färglitografi, bildmått: 46x54, yttermått inklusive ram: 60x69 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 2038  Färglitografi Elis Ryberg (1919-1985), Sverige. Vinter vid Riddarhuset. Signerad, numrerad 16/300. Färglitografi, bildmått: 46x55, yttermått inklusive ram: 63x70 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:30)

1434 6038  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 132/260, daterad 1971. Färglitografi, bildmått: 69x48cm, yttermått inklusive ram: 93x72cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:58)

1434 6037  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 134/260, daterad 1971. Färglitografi, bildmått: 69x48cm, yttermått inklusive ram: 83x61cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:35)

1434 6041  Färglitografi Endre Nemes (1909-1985), Sverige. Signerad, numrerad 138/260, daterad1971. Färglitografi, bildmått: 59x48cm, yttermått inklusive ram: 83x61cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:36)

1434 6200  Färglitografi Gösta Gustavson. Signerad, numrerad 203/300. Färglitografi. Bladets mått: 72x52, oramat löst blad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:17)

1434 2162  Färglitografi Gudrun Key-Åberg (f. 1925), Sverige. "Havet". Signerad, numrerad 37/75. Färglitografi, bildmått: 50x65 cm, yttermått inklusive ram: 53x67 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:58)

1434 2121  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad 2/50, daterad -77, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 38x49, yttermått inklusive ram: 55x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)

1434 2122  Färglitografi Harry Wichmann (1916-1993), Sverige. Signerad, numrerad HC 2/50, daterad -77, Djurgårdsbåt. Färglitografi, bildmått: 40x51, yttermått inklusive ram: 55x65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:25)

1434 2173  Färglitografi Johnny Friedlaender (1912-1992), Signerad, numrerad 89/95. Färglitografi. Bladets mått: 76x56, yttermått inklusive ram: 83x63 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:46)

1434 6040  Färglitografi Jonas Bohlin (f. 1953), Sverige. Signerad, numrerad 8/32, daterad 1990. Färglitografi. Bladets mått: 73x45cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:51)

1434 6464  Färglitografi Juha Soisalo (f. 1941), Finland. EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Signerad, daterad 73. Färglitografi, bildmått: 55x54cm, yttermått inklusive ram: 58x58cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:18)

1434 2157  Färglitografi Karl Axel Pehrson (1921-2005), Sverige. Signerad, numrerad 68/385, daterad 1986. Färglitografi, bildmått: 35x26cm, yttermått inklusive ram: 52x43cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 2138  Färglitografi Karl Gustaf KG Nilson (f. 1942), Sverige. Signerad, numrerad 8/50, daterad 1989, "Älven IV". Färglitografi, bildmått: 115x39 cm, yttermått inklusive ram: 58x134cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:30)

1434 5315  Färglitografi Kurt Jungstedt (1894-1963), Sverige. Signerad, numrerad 61/200, naken kvinna. Färglitografi, bildmått: 68x41cm, yttermått inklusive ram: 85x57cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:14)

1434 2114  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 10/350, svanar. Färglitografi, bildmått: 33x46, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:29)

1434 2050  Färglitografi Lars Jonsson (f. 1952), Sverige. Signerad, numrerad 213/366. Färglitografi. Bladets mått: 27x36, yttermått inklusive ram: 48x56 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 6050  Färglitografi Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numrerad 294/360, daterad 1970. Färglitografi, bildmått: 68x51cm, yttermått inklusive ram: 80x61cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:17)

1434 2186  Färglitografi Max Papart (1911-1994), Frankrike. Signerad, numrerad 8/9, EA-upplaga (Épreuve d’artiste). Färglitografi, bildmått: 35x57cm, yttermått inklusive ram: 63x93cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:00)

1434 2155  Färglitografi Mona Huss Walin (f. 1944), Sverige. Signerad, numrerad 149/380, daterad 1990. Färglitografi, bildmått: 52x43cm, yttermått inklusive ram: 65x55cm

1434 5312  Färglitografi Nils G Stenqvist (1934-2005), Sverige. Signerad, numrerad 148/220, daterad 1995. Färglitografi, bildmått: 32x24cm, yttermått inklusive ram: 56x42cm

1434 2128  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, numrerad 161/375, kroginteriör. Färglitografi, bildmått: 57x84cm, yttermått inklusive ram: 64x91cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:56)

1434 2129  Färglitografi Philip von Schantz (1928-1998), Sverige. Signerad, PT, stilleben. Färglitografi, bildmått: 26x35cm, yttermått inklusive ram: 41x48cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:57)

1434 2057  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 224/360, vintermotiv. Färglitografi, bildmått: 46x67cm, yttermått inklusive ram: 62x82cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:39)

1434 2140  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Vintermotiv, PT. Signerad. Färglitografi, bildmått: 28x46, yttermått inklusive ram: 44x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 2143  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. "Afton". Signerad, numrerad 78/310. Färglitografi, bildmått: 21x30 cm, yttermått inklusive ram: 36x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:01)

1434 2034  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. PT. Signerad. Färglitografi, bildmått: 22x41, yttermått inklusive ram: 40x58 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:27)

1434 6016  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 122/360. Färglitografi, bildmått: 35x27, yttermått inklusive ram: 48x40 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:34)

1434 2084  Färglitografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 211/250, "utskärsvinter". Färglitografi, bildmått: 24x37cm, yttermått inklusive ram: 39x51cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 2169  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Globen. Signerad, numrerad 5/20. Färglitografi, bildmått: 43x57, yttermått inklusive ram: 56x69 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:26)

1434 2052  Färglitografi Stig Claesson Slas (1928-2008), Sverige. Signerad, numrerad 51/260, daterad 70. Färglitografi, bildmått: 37x50cm, yttermått inklusive ram: 48x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:29)

1434 6468  Färglitografi Stig Jonzon (1913-1987), Sverige. Signerad, numrerad 124/440, Stockholm. Färglitografi, bildmått: 40x48cm, yttermått inklusive ram: 48x55cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:24)

1434 6199  Färglitografi Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, numrerad 284/290. Färglitografi. Bladets mått: 45x34, oramat löst blad

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:20)

1434 6471  Färglitografi Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Signerad, numrerad 66/150. Färglitografi, bildmått: 49x49cm, yttermått inklusive ram: 73x68cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:43)

1434 6462  Färglitografi Werner Pfeiffer (f. 1937), Tyskland. Signerad, numrerad 72/80, "tipping alone". Färglitografi, bildmått: 55x75cm, yttermått inklusive ram: 58x78cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:40)

1434 2104  Färglitografier 2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Ej signerade. Färglitografi. Bladets mått: 30x23cm, oramade lösa blad, stämplade Galerie Aix

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:50)

1434 6167  Fat + skålfat, Tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 31-43 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:45)

1434 6087  Fat 2 st, Rörstrand, Drejargruppen. Diameter: 23-33cm

1434 6401  Fat 3 st, Dekor av Birgit Eklund. Diameter: 23-39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:32)

1434 6055  Fat Emalj, "Edwards Star", för Georg Jensen, diameter: 28 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:03)

1434 6380  Fat fajans, Gustavsbergs Studio, signerad med Studiohanden, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:57)

1434 6322  Fat Nysilver, Argentina, 26x26cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 6293  Fat silver, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1950, med gravyr/inskription. Diameter: 25cm, vikt: 252g.

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:11)

1434 6430  Fat silver, Tyskland. Diameter: 32, Vikt: ca 700 gr

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:18)

1434 6142  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Berså, Gustavsberg 1960-1974, stiliserade gröna blad på vit botten, 22x20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:23)

1434 6350  Fat Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Silur, Gustavsberg, 1960-tal, chamotterat stengods i brunt och svart, 22x22 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:49)

1434 6376  Fat Tenn, Baltzar Rogud, 1700-tal. Diameter: 40cm

1434 5444  Fåtöljer ett par, Chippendalestil

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:47)

1434 6477  Fickur 3 st, modell äldre, bland annat silver. Diameter: 3,5 - 5

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:02)

1434 6281  Fickur 4 st

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 6456  Figuriner 2 st. Höjd: 12cm

1434 6506  Figuriner 3 st, Den Kongelige Porcelainsfabrik / Bing & Grøndahl. Höjd: 13-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:17)

1434 6184  Fiol med 2 stråkar, i väska, Tjeckoslovakien. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:59)

1434 6186  Fiol med 2 stråkar, Stradivariuskopia, i väska. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:49)

1434 6188  Fiol med stråke, Stradivariuskopia, i väska. Längd: 60 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:02)

1434 6557  Fisktallrikar 15 delar, Johnsons Bros, England. Diameter: 10-25 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:21)

1434 6538  Folkdräktsbroscher 5 st, silver, Vikt: ca 350g

1434 6157  Fönster 4 st, 74x61 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:46)

1434 6590  Fotogenlampa + brännare+ hushållsvåg, Lindells. Höjd: 21 - 26

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:02)

1434 6529  Fotografier 2 st, Joakim Bonnier med autograf, yttermått inklusive ram: 20x26-33x42 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:45)

1434 6516  Fotolitografi Jörgen Zetterquist (f. 1928), Sverige. Signerad, numrerad 96/100, daterad 72. Bildmått: 59x42cm, yttermått inklusive ram: 73x55cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:15)

1434 6106  Frimärken postfriska märken (nominellt värde 2100 kr)

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:14)

1434 6377  Frimärkssamling 6st pärmar/album

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:32)

1434 6287  Fruktservis 11 delar, porslin, Italien. Diameter: ca 20-33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:07)

1434 6119  Gardiner Ett par, "Vegetable tree", Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. 145x122cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6508  Gardiner Ett par, Marimekko, Maija Isola, 147x124cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:04)

1434 6347  Glas 18 st, färgade, 6+ 6+ 6. Höjd: 9,5-19 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 6179  Glasservisdelar 10 delar. Längd: Bla Reffla, Arthur Percy (1886-1976), Sverige. Längd: 7-28 cm

1434 6352  Glasservisdelar 24 delar, Iittala. Höjd: 9-21cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6073  Glasservisdelar 35 delar, Reijmyre Glasbruk, "Antik". Höjd: 6-18cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:15)

1434 6072  Glasservisdelar 4+ 4 st, Elvira Madigan, Kosta Boda. Höjd: 9-16 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 6305  Glasservisdelar 6 6 st. Höjd: 9 - 14

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:50)

1434 6165  Glasservisdelar modell Helga, olika, ca 35 delar. Höjd: 10-18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 6061  Glöggryta Gustav Eriksson Koppar, "nu är det jul igen". Längd: 27 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6556  Golvlampa höjd: 142cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:21)

1434 6311  Golvlampa höjd: 150cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:13)

1434 6136  Golvlampa Tvåarmad, mässing. Höjd: 150cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:54)

1434 6566  Golvljusstake smide, sjuarmad. Höjd: 110

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 5185  Golvljusstake Smide. Höjd: 93 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:59)

1434 6369  Golvur 1700-tal, Kinesiserande dekor, höjd: 225 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:25)

1434 6371  Golvur 1800-tal, bemålat. Höjd: ca 195 cm, bredd: 65 cm, djup: 20 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:36)

1434 5452  Golvur 1800-tal, Intarsia. Höjd: 204

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:26)

1434 5599  Golvvas Sia. Höjd: 86cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:30)

1434 6580  Grafiska blad 3 st. Modell äldre, 42x60, yttermått inklusive ram: 66x86 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:46)

1434 6402  Grafiskt blad Kina, bildmått: 49x32cm, yttermått inklusive ram: 61x43cm. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:09)

1434 6585  Grötskål + stop, 3 delar, tenn. Höjd: 22 ca.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:55)

1434 6348  Grötterrin + kanna. Dekor med tomte. Omkring 1900. Längd: 27 cm. Höjd: 16-19 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6542  Gryta Emaljerad, design: Sarpaneva. Längd: 38 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)

1434 6256  Hallykta Blyinfattat glas. Höjd: 62cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 6532  Halsband silver, Vikr: ca 21 g. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:25)

1434 6475  Halsband med hänge 18k guld, hänge med oäkta sten. Vikt: 4,5g. Längd: 40 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:51)

1434 5382  Hänge & brosch 18k guld, camé & pärla. Längd: 3-4cm, vikt: 3,9g

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6576  Hattask diameter: 40cm

1434 6059  Hatthylla med spegel. Bredd: höjd. 75 längd: 106 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)

1434 6512  Hörnskåp Empire, intarsia. Saknar överdel. Höjd: 143 cm, nyckel

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:19)

1434 5420  Hörnskåp Gustaviansk stil. Höjd: 177cm, nyckel

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:02)

1434 5432  Hörnskåp Rokokostil. Höjd: 214cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:38)

1434 6203  Huggare längd: 61 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 6164  Industrilampa höjd: 32 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6437  Juldekoration 3 paket.

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:42)

1434 6520  Julgransfot Glas, Bülach, Schweiz. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:24)

1434 6451  Jultallrikar 30st, Christineholm. Diameter: 21-27cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:46)

1434 6140  Kaffekoppar 23 delar, Blå Blom, Gustavsberg.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:45)

1434 6141  Kaffekoppar 4 st, + 4 st, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Salix, Gustavsberg, 1950-tal, benporslin

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:32)

1434 6286  Kaffeservis 36 delar, Antoinette, Royal Albert, England

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:49)

1434 5427  Kaffeservis ca 40 delar, Christineholm, Fyrklövern

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:18)

1434 6558  Kaffeservisdelar 13 delar, Royal Copenhagen, musselmalet, halvblond

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:51)

1434 6559  Kaffeservisdelar 13 delar, Royal Copenhagen, musselmalet, halvblond

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:04)

1434 6139  Kaffeservisdelar 6 delar, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Höjd: 8-20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:59)

1434 6171  Kandelabrar ett par, mässing. Eskilstuna, Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 6035  Kanna + glas, 5 delar, Mary Gregory, omkring 1900. Höjd: 9,5-25,5

1434 6189  Kannor 2 st, Kobolt & Arena, Gustavsberg, Karin Björquist & Stig Lindberg, höjd: 12-20 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:44)

1434 6314  Kannor 3 st. + sockerskål, Rörstrand. Carl-Harry Stålhane ("California") och Hertha Bengtsson ("Ceylon"). 4 delar. Höjd: 8-26 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:17)

1434 6176  Karaff + likörglas, 4 delar, Orrefors, Lindstrand. Höjd: 6-23 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:31)

1434 6445  Karaff Simon Gate (1883-1945), Sverige. Grönt glas. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:04)

1434 6107  Karaff med koppar 7 delar, Pierre Forsell (1925-2004), Sverige. Skultuna, mässing. Höjd: 4-20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)

1434 6011  Karaffer 2 st, grönt glas. Höjd: 29cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:09)

1434 6304  Karaffer 3 st. Höjd: 24 - 33

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:55)

1434 6290  Karaffer Ett par, Reijmyre Glasbruk. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:42)

1434 6400  Karmstol teak, senare omklädd med Josef Frank-tyg, "Mirakel", lin

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 6306  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:53)

1434 6569  Karmstolar Ett par, Gustaviansk stil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 6135  Karmstolar Ett par, Intarsia

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:12)

1434 5397  Karmstolar Ett par, mahogny

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 5169  Karmstolar ett par, Senempire

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:46)

1434 6134  Klaffbord Längd: 67 cm. Djup: 27x2 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:25)

1434 6204  Kniv Hackman, Tapio Wirkkala (1915-1985). Längd: 24 cm

1434 6205  Knivar 2 st, Marttini, Finland. Längd: 27-36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:26)

1434 6206  Knivar 8 st. Längd: 20-34 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 6340  Koffert Zink. Längd: 81 cm. Djup: 40 cm, höjd: 42 cm

1434 6583  Konservburkar 3 st. Limited Andy Warhol. Höjd: 10 cm

1434 6093  Konsolbord 20-tal. Bredd: 70 cm. Djup: 36 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6315  Konsolbord Längd: 76 cm. Djup: 39 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)

1434 6182  Konstglas 4 delar, bland annat Göran Wärff, Dia 7-13. Höjd: 2-12 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:55)

1434 6453  Kopparstick 2 st, 1800-tal, Frankrike. Bildmått: 55x32 cm, yttermått inklusive ram: 69x46 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:17)

1434 6122  Korgar Flätade, 3+ 1st barnstol. Längd: ca 34-61 cm, djup: ca 22-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:08)

1434 6183  Kristall 7 delar, bland annat Skål & ljusstakar. Höjd: 3,5-8 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:45)

1434 6086  Kryddburkar 4 st, Marianne Westman (1928-2017), Sverige. Rörstrand. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 6085  Kryddburkar 5 st, Dalom, Rörstrand. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:54)

1434 6540  Kuverttallrikar 12 st. Mässing. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:34)

1434 6319  Lampbord Längd: 60 cm. Djup: 34 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:04)

1434 6595  Lanterna koppar, elektrifierad. Höjd: 30 cm

1434 6359  Lanterna Koppar. Fotogen, Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:34)

1434 6414  Lavoar med marmorskiva, omkring sekelskiftet 1900. Bredd: 85, djup: 53 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 6483  Laxbräda Frankrike. Längd: 93 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:55)

1434 6118  Laxbräda Längd: 75cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:36)

1434 6191  Leksak Trä, "Centrosoyus", Sovjetunionen USSR. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:13)

1434 6018  Litografi Hans Arnold (1925-2010), Sverige. Signerad, numrerad 2/100, "huvudlösa frun i Strängnäs". Bildmått: 37x51, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:34)

1434 2033  Litografi Mikael Wahlberg. Signerad, numrerad 54/90, daterad -89, "Sprickor i landskap". Bildmått: 70x43, yttermått inklusive ram: 81x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 2089  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Osignerad. Bildmått: 22x30, yttermått inklusive ram: 34x41 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:08)

1434 2024  Litografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, PT, erotiskt motiv, bladets mått: 22x19cm, yttermått inklusive ram: 43x30cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:12)

1434 2166  Litografi Renoir, efter. Signerad i plåten. Flicka i halmhatt, Bildmått: 32x24, yttermått inklusive ram: 49x41 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:29)

1434 6591  Litografiska blad 17st, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Tryckt signatur, yttermått inklusive ram: 42x32cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:47)

1434 6584  Litografiska blad 3 st, Einar Nerman (1888-1983), Sverige. Tryckt signatur. Ej signerad. Bladets mått: 41x30cm, yttermått inklusive ram: 42x32cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:26)

1434 6460  Ljuskrona Gustaviansk stil, Tidigt 1900-tal. Höjd: 75 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:42)

1434 6077  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:54)

1434 6069  Ljuskrona Med prismor. Höjd: 50cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:55)

1434 6100  Ljuslyktor 5 st. Göran Wärff (f. 1933), Sverige. "Sunflower", Kosta Boda Höjd: 7-18cm

1434 6170  Ljusplåtar ett par, mässing. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 6177  Ljusstakar 2 par, mässing. Höjd: 13-22 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:24)

1434 6343  Ljusstakar 2 st, smide, bland annat Einar Persson. Höjd: 18-32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:32)

1434 6088  Ljusstakar 2 st. Höjd: 33-40cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:59)

1434 6150  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-18 cm

1434 6187  Ljusstakar 3 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 12-21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6020  Ljusstakar 3 st, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Änglabarn, glaserad keramik. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:40)

1434 6411  Ljusstakar 3 st. Kjell Engman (f. 1946), Sverige. "Cool", Kosta Boda. Höjd: 14 - 30

1434 6431  Ljusstakar 4 st, mässing. Höjd: 9-24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:56)

1434 6228  Ljusstakar 7st, mässing. Höjd: 12-20cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:51)

1434 6404  Ljusstakar Ett par, Bollings, Gränna. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:13)

1434 6288  Ljusstakar Ett par, keramik. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:37)

1434 6301  Ljusstakar Ett par, mässing/keramik. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:49)

1434 6145  Ljusstakar Ett par, nysilver. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:58)

1434 6261  Ljusstakar Ett par, silver. Höjd: 14 cm, Bruttovikt: 170 g ca

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:54)

1434 6180  Ljusstakar mässing, 6 st. Höjd: 7-23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:20)

1434 6225  Ljusstakar Två par, mässing. Höjd: 20cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 5620  Ljusstake + fuktighetsmätare + fat, Georg Jensen. Diameter: 10-31cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:05)

1434 6175  Ljusstake 2-armad+ 1 par Ljusstakar, Smide. Höjd: 22-55 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:32)

1434 6360  Ljusstake Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Smide, detaljer i glas. Längd: 43 cm. Höjd: 42 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:41)

1434 6090  Ljusstake höjd: 25cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:58)

1434 6272  Malmkrona mässing. Höjd: 35 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:53)

1434 6236  Månskensampel höjd: 35cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:35)

1434 6237  Månskensampel höjd: 40cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:06)

1434 6373  Månskensampel höjd: ca 30 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:32)

1434 6362  Månskensampel höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:53)

1434 6543  Mapp med 6 litografier, Halmstad Gruppen 45 år, bladets mått: 50x65 cm, oramad

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:29)

1434 6071  Martiniglas 11 st, "Victoria", Orrefors. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:38)

1434 6074  Martiniglas 6 st, Orrefors, "Street". Höjd: 15cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:44)

1434 6554  Matbord Ek. Diameter: 75cm. Höjd: 75cm, + iläggsskiva, 30cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:16)

1434 6222  Matbord England, diameter: 115. Höjd: 73,3 st iläggx55cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:11)

1434 5274  Matbord Längd: 160 cm. Djup: 90 cm, höjd: 74 cm, i läggskiva, 58cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 november 2021 04:04)

1434 6473  Matbord Newport, "Forestdale. Bredd: 160, djup: 90 cm, höjd: 77 + 2 uppfällbara skivorx40 cm

S�ldes f�r 6.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:24)

1434 6514  Matsalsgrupp 7 delar. Diameter: 110c. Höjd: 73, cm, 2st iläggsskivor, 2x40cm

1434 6420  Matsalsgrupp Gustaviansk stil, 5 delar. Längd: 140, djup: 100 cm, höjd: 75 + 1 iläggx55 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 5604  Matsalsskåp Asien, mahogny. Bredd: 101 cm. Djup: 45 cm, höjd: 157 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)

1434 6555  Matsalsskåp sengustaviansk stil. Bredd: 108 cm. Djup: 42 cm. Höjd: 174 cm, nyckel

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:06)

1434 6511  Matsalsskåp sengustaviansk stil. Bredd: 110. Djup: 36 cm, höjd: 146 cm, nyckel

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 21:01)

1434 6195  Matservis 40 del ca, Lidköping

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6196  Matservis 50 del ca, Hackefors

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)

1434 5251  Matservisdelar 24 delar, Iittala, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Teema

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:28)

1434 6409  Matservisdelar 60 del ca, Kina, sent 1900-tal

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:17)

1434 6103  Matservisdelar ca 50 delar, Grön Anna, Rörstrand

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6497  Matskedar silver, diverse. Längd: 22cm, vikt: 283g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:32)

1434 4033  Matta Axeco, KB, 128x196cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:05)

1434 6493  Matta Kelim, Turkiet, 146x210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:06)

1434 6474  Matta Kina, 168x237

1434 6537  Matta Orientalisk, 100x189cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 5354  Matta Orientalisk, 140x212cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:29)

1434 6384  Matta orientalisk, 150x210 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:24)

1434 6383  Matta orientalisk, 157x189 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 21:01)

1434 4398  Matta Orientalisk, 171x248 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:12)

1434 6385  Matta orientalisk, 95x167 cm

1434 5570  Matta Orientalisk, Bakhtiari, semiantik, 104x273 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:35)

1434 5573  Matta Orientalisk, Bakhtiari, semiantik, 144x215 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:34)

1434 5412  Matta orientalisk, Galleri, 111x388 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:34)

1434 6381  Matta orientalisk, Galleri, 81x293 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:35)

1434 6499  Matta orientalisk, Kashmar nordöst persisk, 296x365 cm

S�ldes f�r 5.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 6530  Miniatyrvaser 3 st, Kina. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:11)

1434 6212  Minkpäls Saga Mink, 38-40 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 6573  Minkpäls Saga Mink, Swagger, storlek: 38/40 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:24)

1434 6382  Minkpäls storlek: 40-42 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:15)

1434 5039  Mockaskedar 12 st, Silver i etui, importstämplar. Längd: 10 cm, Vikt: 95 g

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:54)

1434 5498  Oljemålning 1800-tal, Parkmotiv, ej signerad. Olja på duk, 29x44, yttermått inklusive ram: 50x65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:40)

1434 5608  Oljemålning 2 st, Oidentifierad konstnär. Ej signerad, komposition. Olja på duk, 70x50cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:49)

1434 5090  Oljemålning Arthur Heickell (1873-1958), Finland. Landskap med båt. Signerad. Olja på duk, 40x50 cm, yttermått inklusive ram: 50x60 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:42)

1434 6127  Oljemålning Bertil Wahlberg (1923-1980), Sverige. Signerad. Olja på duk, 69x99cm, yttermått inklusive ram: 74x101cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 5590  Oljemålning Dan Rönnberg, Munkar i källare. Signerad, daterad 1893. Olja på duk, 30x41, yttermått inklusive ram: 52x64 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:52)

1434 5313  Oljemålning E Moberg. "Smedsudden". Signerad. Olja på pannå, 35x29cm, yttermått inklusive ram: 43x37cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:08)

1434 6517  Oljemålning E Moritz. Signerad. Olja på duk, 65x50, oramad

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:03)

1434 6358  Oljemålning Folke Wilhelmson. Stockholmsmotiv. Signerad. Olja på duk, 67x70, yttermått inklusive ram: 78x81 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:08)

1434 6521  Oljemålning G Sandström. Signerad, daterad 1918, marin. Olja på duk, 55x91cm, yttermått inklusive ram: 68x101cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:33)

1434 6354  Oljemålning Gunnar Johnsson (1917-2007), Sverige. Vinterlandskap. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 27x27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:09)

1434 6169  Oljemålning Gustaf Skoglund (1923-2003), Sverige. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 63x65cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:58)

1434 6192  Oljemålning Hadar Jönzén (1885-1977), Sverige. "Kväll, Vanadisvägen". Signerad. Olja på pannå, 44x33, yttermått inklusive ram: 58x47 cm

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:12)

1434 6211  Oljemålning Henry Eldin. Signerad, pojke i bergslandskap. Olja på duk, 77x27, yttermått inklusive ram: 95x46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:51)

1434 6465  Oljemålning J Fiedler. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 59x46cm, yttermått inklusive ram: 68x55cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:36)

1434 5257  Oljemålning Johan Ossian-Andersson (1889-1975), Sverige. Signerad, marin. Olja på duk, 48x73cm, yttermått inklusive ram: 65x90cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:34)

1434 6210  Oljemålning Johannes Ravn (1922-1991), Norge. Hägrar. Signerad. Olja på duk, 55x80, yttermått inklusive ram: 67x92 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 6156  Oljemålning Knut Valinder (1909-1987), Sverige. Kust med sjöfåglar, Signerad. Olja på duk, 45x79, yttermått inklusive ram: 64x100 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:08)

1434 6303  Oljemålning Mats Nörle (f. 1946), Sverige. "Vintermorgon", Signerad. Olja på pannå, 40x54 cm, yttermått inklusive ram: 53x68 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:21)

1434 6596  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Hamnmotiv. Signerad. Olja på duk 76x126, yttermått inklusive ram: 89x139 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:17)

1434 6274  Oljemålning Oidentifierad konstnär, Siciliansk by. Signerad. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 97x56 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:42)

1434 6389  Oljemålning Oidentifierad konstnär. "Fjällgatan". Signerad. Olja på pannå, 43x60cm, yttermått inklusive ram: 51x68cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:44)

1434 6032  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Norrtull. Olja på duk, 31x39, yttermått inklusive ram: 45x54 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:49)

1434 6076  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Interiör. Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 44x30cm

S�ldes f�r 3.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:01)

1434 6126  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Monogram signerad, stilleben. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x42cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 5154  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "Créteil Aòut 08". Signerad, daterad -08, landskap. Olja på pannå, 26x32, yttermått inklusive ram: 36x43 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:43)

1434 5445  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1949. Olja på pannå, 115x86cm, yttermått inklusive ram: 140x110cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:46)

1434 6397  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Strandmotiv med båtar. Signerad Bergqvist 1953. Olja på pannå, 51x70 cm, yttermått inklusive ram: 55x74 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:55)

1434 5501  Oljemålning Per Gummeson (1858-1928), Sverige. Gårdsmotiv, monogramsignerad. Olja på pannå, 26x21, yttermått inklusive ram: 35x31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 5635  Oljemålning Roald Hansen (f. 1938), monogramsignerad. Olja på duk, 27x35cm, yttermått inklusive ram: 39x47cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:31)

1434 5442  Oljemålning Signerad Ustinov. Olja på pannå, 40x50, yttermått inklusive ram: 44x53 cm

1434 6515  Oljemålning Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Signerad, dans. Olja på pannå, 14x22cm, yttermått inklusive ram: 20x28cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 5047  Oljemålning Tomas Mandel (f. 1923), Sverige. Mäster Pers gränd. Signerad. Olja på duk, 57x49, yttermått inklusive ram: 69x69 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:49)

1434 6410  Oljemålning Uno Vallman (1913-2004), Sverige. Samer. Signerad. Olja på duk, 37x45, yttermått inklusive ram: 50x58 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:53)

1434 6022  Oljemålning Walter du Halde (f. 1919), Sverige. Kvinna, ej ram. Olja på duk, 74x60 cm. Signerad, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:13)

1434 6125  Oljemålning Y Lindén. Signerad, interiör. Olja på duk, 44x37cm, yttermått inklusive ram: 60x52cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:36)

1434 6575  Oljemålningar 2 st, Carl Peter Lehmann (1794-1876). Porträtt Föreställande Joseph Engel och Henricke Engel född Hoffmann. Påskrift a tergo. Ej signerade. Olja på duk, 60x52cm, oramade

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:53)

1434 6309  Oljemålningar 2 st, Tom Fahlroth (1921-1980), Sverige. Ballerinor. Signerade, duk. Bildmått: 21x15-23x18, yttermått inklusive ram: 36x30,38x33 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:39)

1434 6193  Oljemålningar ett par, R E Skånström, stadsmotiv. Signerade. Olja på pannå, 15x21, yttermått inklusive ram: 21x27 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:06)

1434 6257  Ölstop 4 st, glas/tenn. Höjd: 12-20cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:04)

1434 6439  Örhängen 18k guld, ett par, med diamanter, 32xca0,001ct. Längd: 1,5cm. Vikt: 6,2g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:01)

1434 5475  Örhängen 18k guld, ett par. Längd: 2cm, vikt: 1,4g.

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 6449  Örhängen 18K vitguld, med vita stenar. Bruttovikt: 6,9g

1434 6472  Örhängen 3 par, 18k guld, Ett par med pärlor. Vikt: 4,7g brutto

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 5370  Örhängen 4 st, med lila stenar. Längd: 1-3cm, vikt: 4,1g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 6109  Pall "Jonte", Gilbert Marklund (f. 1958), Sverige. Furu, bemålad. Höjd: 49cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:00)

1434 5042  Pallar Ett par, 1960-tal. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:28)

1434 6457  Pallar Ett par, nutida, Koppar. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:37)

1434 6028  Pallar Ett par. Längd: 37 cm, djup: 55 cm, höjd: 40 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:44)

1434 6310  Paraplyställ Gjutjärn. Höjd: 53cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:17)

1434 6091  Paraplyställ Gunnar Ander (1908-1976), Sverige. Ystad-Metall. Höjd: 56cm

1434 6166  Parti koppar 1800-tal, 8 delar. Diameter: 16-35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:23)

1434 6284  Parti koppar En kartong, diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:28)

1434 6026  Parti kristallfigurer Swarovski

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:45)

1434 4569  Pastell Anders Palmér (f. 1958), Sverige. Signerad, Lamm. Bladets mått: 25x32 cm, yttermått inklusive ram: 31x39 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:27)

1434 6395  Pastell Oidentifierad konstnär. Bergsmotiv med man. Signerad Carlberg, 37x45 cm, yttermått inklusive ram: 53x61 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 5317  Pastell Oidentifierad konstnär. Ej signerad, Herrporträtt, 28x236, yttermått inklusive ram: 47x42 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:26)

1434 6526  Piedestal höjd: 72cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:06)

1434 6110  Piedestal Jugend, underdel. Höjd: 62cm

1434 5640  Plafond Hans-Agne Jakobsson (1919-2009), Sverige. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:46)

1434 6269  Plåtbrickor 2 st. Längd: 29 - 42

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:51)

1434 6058  Porslin 5 delar, Kina, bland annat tedosa och luktdosa. Höjd: 6-12 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:10)

1434 5601  Relieftavlor 2 st, Indoniesen, replikor, yttermått inklusive ram: 38x36cm

1434 6408  Remmare 6 st. Höjd: 21, Åseda glasbruk

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:46)

1434 6097  Remmare 7st, grönt glas. Höjd: 19cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:26)

1434 5528  Ring 14K, med safirer, storlek: 15½. Vikt: 1,4g.

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:20)

1434 4014  Ring 18k guld, med diamanter, 1xca0,16ct, 2xca0,10ct, CGO, 1955, med gravyr/inskription, storlek: 18. Vikt: 4,5g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:23)

1434 5359  Ring 18k guld, med diamanter, 9xca0,01ct, storlek: 17. Vikt: 1,9g.

1434 5384  Ring 18K vitguld, med diamanter, ca 15x0,001ct, saknar stenar, storlek: 15. Vikt: 7,7g.

1434 6214  Ring 18K vitguld, med pärla, storlek: 16. Vikt: 3,8g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:03)

1434 5520  Ringar 18k guld, med röda stenar, storlek: 14½-17, med gravyr/inskription. Vikt: 2,4g.

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:09)

1434 6535  Ringar 5 st, silver, bland annat Lapponia, Vikt: ca 35 g, ringmått: 9-15

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:12)

1434 5661  Salongsbord Nyrokoko, Björk. Bredd: 102, djup: 61 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:16)

1434 6208  Sameknivar 2 st, Signerad. Längd: ca 25 cm

S�ldes f�r 5.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 6209  Sameknivar 4 st. Längd: 17-23 cm

1434 6363  Samovar Ryssland, mässing, + tekanna, nysilver. Höjd: 37-46,18- / 1900-tal

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:23)

1434 6133  Satsbord 3 delar. Höjd: 54-58cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 5266  Schackbord Intarsia/laminat. Bredd: 54 cm. Djup: 54 cm. Höjd: 75 cm

1434 6467  Sekretär Idegran. Bredd: 53, djup: 42 cm, höjd: 95 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 6470  Sekretär K A Roos. Bredd: 100, djup: 52 cm, höjd: 99 cm, nyckel

1434 6418  Sekretär mahogny, 1800-tal. Bredd: 82, djup: 52 cm, höjd: 148 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:27)

1434 6413  Serveringsvagn Gemla, Längd: 75 cm. Djup: 50 cm, + 25cm. Höjd: 62 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:45)

1434 6560  Servisdelar 12 del + ljus & servetter, Royal Copenhagen, musselmalet, halvblond

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:04)

1434 5247  Servisdelar ca 35 delar, Kaj Franck (1911-1989), Finland. Teema, Iittala. Kaffe- och teservis

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:26)

1434 6447  Servisdelar Gustavsberg, "Axel", ca 45 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:25)

1434 6427  Sideboard 1930-tal, björk. Bredd: 145 cm. Djup: 50 cm. Höjd: 79 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:23)

1434 5598  Sideboard Glas/krom/mässing. Längd: 160 cm. Djup: 41 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:33)

1434 6067  Sideboard Industristil. Metall, Längd: 90 cm. Djup: 30 cm. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:18)

1434 6273  Silver diverse 8 delar, silver, diverse. Vikt: 342g.

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:25)

1434 6297  Skål + vaser, 3 delar, Bland annat "Savoy", Alvar Aalto för Iittala, glas. Höjd: 8 - 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:39)

1434 6147  Skål Diameter: 29cm, stengods, grön glasyr

1434 6355  Skål Firma Svenskt Tenn, Josef Frank (1885-1967), Österrike. Längd: 27 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:46)

1434 6143  Skål silver, K Anderson, GAB Guldsmedsaktiebolaget, 1960. Diameter: 16-, 5cm, höjd: 8cm, vikt: 262g.

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:50)

1434 6194  Skål med lock Thailand, porslin, i Etui. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:05)

1434 6592  Skål på fot Royal Copenhagen, musselmalet, II-sortering. Diameter: 22, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:11)

1434 5291  Skålar + fat, 7 delar, Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. "Mine!", Kosta Boda, diameter: 9,5-20. Höjd: 7-10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:35)

1434 6264  Skålar 3 st. Teak. Höjd: 7 - 12

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:43)

1434 6406  Skålar 3+ 1 st, Orrefors, diameter: 12. Längd: 14, höjd: 8-9 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:58)

1434 6181  Skålar 8 delar, "Emalox", Norge, emalj, diameter: 10-15 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:23)

1434 6101  Skålar & fat 5 delar, Erik Höglund (1932-1998), Sverige. Glas. Längd: 8,5-20 cm, djup: 8-20 cm, höjd: 2,5-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:18)

1434 6320  Skålfat Inger Persson (f. 1936), Sverige. Rörstrand, diameter: 33 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:06)

1434 5095  Skålfat Kina, nutida. Diameter: 25 cm

1434 6421  Skåp Gustaviansk stil, bemålad. Bredd: 83. Djup: 51 cm, höjd: 190 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:25)

1434 6279  Skedar 24 delar, udda. Längd: 14cm, vikt: 380g

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:47)

1434 6280  Skedar silver, 4+ 1. Längd: 18cm, vikt: 180g.

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)

1434 6224  Skrin Björk, 1800-tal. Längd: 22 cm. Djup: 14 cm, höjd: 10 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:10)

1434 6432  Skrin Ek, 1800-tal. Längd: 44, djup: 29 cm, höjd: 24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6552  Skrivbord Längd: 144 cm. Djup: 55 cm, höjd: 78 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:14)

1434 6336  Skrivbordsstol Ett par. Vico Magistretti, Kartell. Höj- och sänkbar

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6146  Skrivbordsutensilier 4 delar. Längd: 11-24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:22)

1434 6490  Skrivmaskin Olivetti. "Valentine", formgiven av Ettore Sottsass och Perry A King 1969, plast. Längd: 35 cm + Ericofon, Hugo Blomberg, Ralph Lysell och Gösta Thames för LM Ericson, Sverige. Höjd: ca 21cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:11)

1434 4443  Skrivskåp med vitrin, mahogny. Bredd: 80, djup: 47 cm, höjd: 204 cm

1434 4464  Skrivställ + brevkniv, 1800-tal, brons/sten. Längd: 35cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 6283  Skrivställ + ljusstakar, ett par, porslin. Höjd: 10 - 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)

1434 6298  Skulptur Alice Nordin (1871-1948), Sverige. P Ipsen, Carl Stenders Kunstforlag, gips. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:35)

1434 6492  Skulptur brons, efter Auguste Rodin, Tänkaren. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:30)

1434 6489  Skulptur brons, K Strobl, 25. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:39)

1434 6064  Skulptur Elefant, Upsala Ekeby, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:14)

1434 6138  Skulptur Finn Lynggaard (1930-2011), Danmark. Signerad, stengods. Höjd: 39cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6162  Skulptur Gustavsberg, Parian, "Kan du inte tala", 1894. Längd: 27, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:35)

1434 6163  Skulptur Gustavsberg, Parian, 1893, pojke med hund. Längd: 18, höjd: 9,5 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:57)

1434 6148  Skulptur Häst, gjutjärn. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:46)

1434 6047  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gustavsberg, figurin, björn. Längd: 14cm, höjd: 10cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:20)

1434 5542  Skulptur Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Malin ur Larsons Ungar, Gustavsberg 1962-1980, målad och delvis glaserad brun stengodslera, höjd: 18 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:46)

1434 5020  Skulptur Per Torndahl (1877-1955), Sverige. "Shiva" Signerad P T, Otto Meyer. Höjd: 18 cm

1434 6441  Skulptur Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Björn, Gustavsberg. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 5643  Skulptur/sparbössa Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Gunnar Sträng. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:52)

1434 6098  Skulpturer 2 st, Hästar, Tyskland. Höjd: 11-30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:13)

1434 6302  Skulpturer 2 st. Glas, isbjörnar, Paul Hoff (f. 1945), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 10 - 12

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:29)

1434 6010  Skulpturer Tomtar. Höjd: 19-26cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:39)

1434 6229  Skulpturer Upsala Ekeby, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. "björn lek". Längd: 28cm, höjd: 20cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:56)

1434 6289  Skulpturer & skål 3 delar. Höjd: 17-20cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:25)

1434 6345  Snapsglas 12 st, Orrefors, etsad dekor. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:49)

1434 6295  Snapsglas 12st, glas. Höjd: 9cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:53)

1434 6036  Snapsglas 2 st, 1700-/1800-tal, Ryssland, slipad dekor med krona. Höjd: 13,5

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:44)

1434 5309  Snapsglas Nobel, Gunnar Cyrén (1931-2013), Sverige. Orrefors. "Djävul", Höjd: 16,5cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:55)

1434 6111  Snigelfat 8st, Frankrike. Diameter: 14cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:43)

1434 6405  Soffa Louis XV-stil. Längd: 124

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:19)

1434 6423  Soffbord 1970-tal, Signerat. Bredd: 129, djup: 129 cm, höjd: 48 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6317  Soffbord Butlers Tray. Bredd: 87 cm. Djup: 63 cm, höjd: 50 cm

1434 6518  Spegel + konsol, med lös stenskiva. Höjd: 138+ 80

1434 5050  Spegel 71x54cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:09)

1434 6312  Spegel 89x59cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:29)

1434 6029  Spegel nutida, 120x72 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:54)

1434 6060  Spegel Sent 1800-tal, senare glas, yttermått inklusive ram: 71x55 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:52)

1434 6263  Spegel trä /mässingsbeslag, 49x39 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:50)

1434 5411  Speglar ett par, Metall. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:00)

1434 5282  Spelbord mahogny, 1800-tal. Bredd: 90 cm. Djup: 44x2 cm, höjd: 78 cm

1434 6096  Stegpall höjd: 61cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:21)

1434 6255  Stekfat Rhone scenery. Längd: 51cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:01)

1434 6533  Stol

1434 6215  Stol "Alchemia", Calligaris, Italien. Transparent röd hårdplast, sitthöjd: 46cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:31)

1434 6030  Stolar 2 st, Stålrör / skinn. Höjd: 78-82 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:49)

1434 6335  Stolar 3 st, Hay

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:16)

1434 6374  Stolar 4 st, Gustaviansk stil, bemålade

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6057  Ströare + saltkar, 3 delar, Musselmalet, Royal Copenhagen, diameter: 4. Höjd: 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:54)

1434 6094  Takarmatur 1960-tal. Diameter: 36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6021  Takarmatur Aneta, glasskärm. Höjd: 24 cm. Diameter: 14,5 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:02)

1434 6043  Takarmatur Ett par, industristil. Höjd: 50cm

1434 6370  Takarmatur höjd: 38cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:51)

1434 6368  Takarmatur höjd: 40cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:41)

1434 6245  Takarmatur höjd: 50cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:37)

1434 6054  Takarmatur Jugend. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:04)

1434 6079  Takarmatur mässing och glas. Höjd: 44cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:47)

1434 6129  Takarmatur Mässing och vitt glas. Höjd: 58cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:36)

1434 6108  Takarmatur mässing. Höjd: 128cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:56)

1434 6239  Takarmatur med prismor. Diameter: 35cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:32)

1434 6570  Takarmatur Med prismor. Diameter: 36cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:06)

1434 6006  Takarmatur PH 3 Poul Henningsen För Louis Poulsen. Diameter: 42cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:25)

1434 6561  Takarmatur PH5, Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark. Diameter: 50cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:01)

1434 6258  Takarmatur prismor, metall. Diameter: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:15)

1434 6044  Takarmatur Tom Dixon, modell: BLA01, "Beat light tall". Höjd: 43cm

1434 6045  Takarmatur Tom Dixon, modell: BLA01EU, "beat light". Höjd: 34cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:52)

1434 6446  Takarmaturer 4 st, julstjärnor. Höjd: 32cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)

1434 6323  Tallrikar + uppläggningsfat, Arabia, bland annat Paratiisi. Längd: 21-34 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:55)

1434 6364  Tallrikar 2 st. Kina. Diameter: 22 -26

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:59)

1434 6574  Tallrikar 6 st, Gustafsberg. Flytande blått, Diameter: 25cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:17)

1434 6589  Tallrikar 6 st. Djupa, "Japan", Rörstrand. Diameter: 26 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:52)

1434 6112  Tallrikar 6+ 6 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. "Rainbow", Rörstrand. Diameter: 21,5-24,5 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:26)

1434 6197  Tallrikar Ett par, Kina, omkring 1800. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:28)

1434 5098  Tändare Christian Dior, med sten. Längd: 7 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:55)

1434 6262  Tavlor 3 st. Tryck, Engelska jaktmotiv, yttermått inklusive ram: 37x47 cm

1434 6152  Teglas 6 st, Iittala, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 8,5

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:03)

1434 6327  Textilier 2 st, Sandersons, 80x200 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:35)

1434 6448  Tidningsställ + spegel, rotting. Längd: 28 cm, djup: 40 cm, höjd: 50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:10)

1434 6387  Tobaksburk Järn. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:30)

1434 4185  Toilettebord Empirestil. Bredd: 136, djup: 63 cm, höjd: 184 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:03)

1434 6480  Tomte Kermik, modell äldre. Höjd: 43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:51)

1434 6551  Trädgårdsbord Med stol. Bredd: 128 cm. Djup: 59 cm, höjd: 65 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:59)

1434 6349  Trädgårdsurnor 1 par med socklar, Gjutjärn. Höjd: 20-47 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:30)

1434 5659  Trädgårdsurnor ett par, Gjutjärn. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:22)

1434 6594  Trumpeter 2 st. + 2 delar, bjällror. Längd: 13-20 cm, djup: 20-45 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:33)

1434 6581  Tryck kolorerade, 2 st. Stockholmsmotiv. Bildmått: 22x32, yttermått inklusive ram: 39x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:22)

1434 6128  Tryck Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Reproduktion, "vinterbåten", yttermått inklusive ram: 60x49cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:53)

1434 5142  Uppläggningsfat 3 delar, Måsen, Bing & Grøndahl, skapad 1895 av Fanny Garde (1855-1928). Längd: 22-41 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:11)

1434 6567  Vagga furu. Längd: 95, djup: 51 cm, höjd: 96 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:06)

1434 6278  Väggarmatur metall / glas / trä. Höjd:, höjd: 55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:21)

1434 6161  Väggarmatur omkring sekelskiftet 1900, med glaskupa. Höjd: ca 35 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:41)

1434 6598  Väggarmaturer Ett par, HEMI, plåt. Djup: 24 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:48)

1434 6438  Väggarmaturer Ett par, mässing. Längd: 24cm

1434 5660  Vägghörnskåp Allmoge, Daterad 1793. Bredd: 80, djup: 45 cm, höjd: 99 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:15)

1434 6053  Vägglyktor Ett par, nutida, metall. Höjd: 53 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:41)

1434 6234  Vällingklocka Malm. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:16)

1434 6198  Vas Anna Ehrner (f. 1948), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 24, diameter: 20 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:48)

1434 6231  Vas Bo Fajans, Gefle. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:09)

1434 6482  Vas Ingrid Atterberg (1920-2008), Sverige. "Negro", Upsala-Ekeby 1953-1958. Delvis glaserad stengodslera med vita blad på brun boten. Stämplad UE 2130. Höjd: 24 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:33)

1434 6230  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg 1917. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:06)

1434 6440  Vas Josef Ekberg (1877-1945), Sverige. Gustafsberg. Sgraffitodekor. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:03)

1434 6316  Vas konstglas, ej signerad. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:19)

1434 6547  Vas Orrefors, Hald. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:08)

1434 6308  Vas Orrefors. Signerad. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:27)

1434 6294  Vas porslin, Royal Copenhagen. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:31)

1434 6425  Vas Rosenthal. Höjd: 24cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:41)

1434 6443  Vas Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Pungo, Gustavsberg 1953-1964, vitt stengods. Höjd: 26cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:41)

1434 6084  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Höjd: 14cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:40)

1434 6253  Vaser 2 par, glas. Höjd: 20-23cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:13)

1434 6249  Vaser 2 par, Glas. Höjd: 25-30cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:02)

1434 6243  Vaser 2 par, Opalinglas. Höjd: 20-26cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:40)

1434 6564  Vaser 2 st, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Boda. Höjd: 13-22cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:23)

1434 6593  Vaser 2 st, bland annat: Reijmyre Glasbruk. Höjd: 31 - 36

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:25)

1434 6378  Vaser 2 st, Rörstrand, Porslin. Höjd: 20-29 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:44)

1434 6246  Vaser 3 par, opalinglas. Höjd: 13-20cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:45)

1434 6487  Vaser 3 st, Gustavsberg, Lisa Larson (f. 1931), Sverige. Höjd: 13-20 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:43)

1434 6299  Vaser 3 st. Kristall. Höjd: 20 - 25

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:43)

1434 6233  Vaser 4 st, bland annat Royal Copenhagen. Höjd: 11-22cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:40)

1434 6248  Vaser 8st, opalinglas. Höjd: 11-17cm

1434 6241  Vaser Ett par, opalinglas, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 38cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:20)

1434 6244  Vaser Ett par, Opalinglas. Höjd: 30cm

1434 6300  Vaser Ett par, porslin, Rörstrand. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:35)

1434 6501  Vattenkanna Plast, Propper, Design: Karim Rashid, Tyskland. Höjd: 28cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:27)

1434 6082  Vävtapet 127x197cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:02)

1434 6023  Vin / champagneglas 11 + 4 delar. Höjd: 18,5-21 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:28)

1434 6024  Vinglas + skål & karaff, 8 + 2 delar. Höjd: 18-21 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:23)

1434 6116  Vinglas 10st, Reijmyre Glasbruk, "Antik". Diameter: ca 6,2-6,9 cm. Höjd: ca 16-16,5 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:38)

1434 6386  Vinglas 12 st, Helga. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 18:29)

1434 6113  Vinglas 12st, "Queen", Pukeberg. Höjd: 15cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:56)

1434 6115  Vinglas 12st. Höjd: 17cm, grön fot.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:53)

1434 6025  Vinglas 4 + 4 st. Höjd: 18-21 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:04)

1434 6296  Vinkylare + karaff, glas, Books. Höjd: 19 - 27

1434 6412  Vitrinskåp 1930-/40-tal, Intarsia, Björk. Bredd: 150. Djup: 41 cm, höjd: 135 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:30)

1434 6007  Vitrinskåp Ek, Jugend. Bredd: 105. Djup: cm

1434 6051  Vitrinskåp Englesson. Bredd: 55, djup: 40 cm, höjd: 195 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:36)

1434 6052  Vitrinskåp Englesson. Bredd: 55, djup: 40 cm, höjd: 195 cm

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:15)

1434 6268  Vitvinsglas 11 st. Orrefors. Höjd: 21 cm

1434 6213  Vristlänk Indien. Antik, handdriven vitmetall. Diameter: 13 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:23)

1434 6172  Ytterfoder 3 st, Arabia, diameter: 17. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:47)

1434 6190  Ytterfoder 3 st, Glas, diameter: 12-16. Höjd: 10-12 cm

1434 6019  Ytterfoder 3 st, Portugal, diameter: 18-23. Höjd: 15-18 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 19:19)

1434 6185  Ytterfoder nutida. Längd: 35, höjd: 15 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 29 november 2021 20:12)