Auktionshuset Metropol AB

 Auktionsresultat den 30 maj 2022 18:00
Tillbaka  Skriv ut   Med bilder

1471 9426  Affisch Marilyn Monroe, Helnwein, 1991, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:05)

1471 9430  Affisch Sniff and the tears, Chiswick 1980, yttermått inklusive ram: 95x65 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:20)

1471 9421  Affisch The 1986 Apple worl conference San Francisco. Bildmått: 74x49, yttermått inklusive ram: 103x72 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:13)

1471 7008  Akryl Filiph Jakobsson (f. 1988), Sverige. "Four color tiles". Akryl på glas. Bildmått: 12x12x4 cm, yttermått inklusive ram: 41x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:55)

1471 9077  Akryl Irina Garamaj Stadig (f. 1952), Sverige. Signerad a tergo. Akryl på duk, 50x40cm, oramad

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:39)

1471 9260  Akvarell F Piton Guitel, stilleben. Signerad. Akvarell, 29x41 cm, yttermått inklusive ram: 39x51 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:14)

1471 8334  Akvarell Jan Rhodin (f. 1938), Sverige. Signerad, fåglar. Akvarell, bildmått: 34x48cm, yttermått inklusive ram: 52x65cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:58)

1471 8292  Akvarell Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad, akvarell, 1979, hästar, 34x46, yttermått inklusive ram: 54x66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:13)

1471 9044  Akvarell signerad Mayor, Erotiskt motiv. Akvarell, bildmått: 44x30, yttermått inklusive ram: 52x41 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:09)

1471 8451  Akvareller 6 st, Frans Lindström (1874-1954), Sverige. Stockholmsmotiv. Signerade. Akvarell, yttermått inklusive ram: 27x34 & 34x27cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:09)

1471 9194  Almanacksburk Arabia. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:29)

1471 7241  Ampel empirestil. Diameter: 46 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:52)

1471 8085  Appliquer 4 st, Zicu, Art Déco, ej märkta. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:38)

1471 9068  Appliquer Ett par, med prismor. Höjd: 30cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:32)

1471 9138  Armbandsur 18k guld, Baume & Mercier. Diameter: 22mm, läderband. Bruttovikt: 12,4g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:21)

1471 9059  Armbandsur 18k guld, Omega, manuell, går ej, defekt. Diameter: 30mm, bruttovikt: 25g

S�ldes f�r 3.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:43)

1471 9061  Armbandsur Eterna, 18k guld, med gravyr/inskription, quartz. Diameter: 32mm, läderband, bruttovikt: 25,4g

S�ldes f�r 2.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:48)

1471 9140  Armbandsur Mondaine, quartz. Diameter: 25mm, läderband.

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:42)

1471 9193  Assietter 12 st, Blå Blomst, Royal Copenhagen. Blomsterdekor i underglasyrblått. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:51)

1471 9403  Assietter 12+ 11 st, Glas. Diameter: 16-20 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:11)

1471 2031  Bägare silver, 1933, monogram. Höjd: 27 cm. Vikt: 560g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:58)

1471 2083  Bägare silver, CG Hallberg, 1920. Höjd: 16, vikt: 180 gr

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:01)

1471 9532  Bänk med tidningsställ, Kartell. Längd: 84, djup: 40 cm, höjd: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:51)

1471 8480  Blandteknik Lizzie Olsson-Arle (1926-2008), Sverige. Komposition. Signerad. Blandteknik, bildmått: 17x24, yttermått inklusive ram. 51x41 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:20)

1471 8314  Blandteknik Matts Jungstedt (f. 1924), Sverige. Signerad, daterad -68. Blandteknik, 57x43 cm, yttermått inklusive ram: 73x57 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:56)

1471 9179  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, blandteknik, 10x23, yttermått inklusive ram: 22x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:05)

1471 9177  Blandteknik Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad 1966, figurkomposition, 50xx31, yttermått inklusive ram: 68x49 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:51)

1471 9419  Bojan Kina, nutida, dekor med fjärilar. Diameter: 24 cm. Höjd: ca 22 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:16)

1471 9119  Bokhylla Gustaviansk stil, bemålad, Bredd: 81 cm. Djup: 32 cm, höjd: 186 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:49)

1471 9246  Bokhylleskåp Børge Mogensen (1914-1972), Danmark. Karl Andersson & söner, Öresund. Bredd: 135, djup: 46 cm, höjd: 188 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:03)

1471 9378  Bokverk 5 delar, Vilda växter

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:13)

1471 9404  Bokverk Svenska slott och herresäten, 5 band + Svenska Riksregalierna, 1 band

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:08)

1471 9541  Bordsdekoration Fruktkorg, Italien. Längd: 32, höjd: 27 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:20)

1471 9348  Bordsfotogenlampa höjd: 63 inkl glasrör

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:31)

1471 9506  Bordslampa Ateljé Lyktan. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:54)

1471 9089  Bordslampa mässing. Höjd: 51cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:44)

1471 9254  Bordslampa Strindbergsmodell. Fot i metall, kupa av glas. Höjd: ca 36 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:50)

1471 9306  Bordslampfot Flygsfors. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:54)

1471 7225  Bordslampfot mässing, figural. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:38)

1471 9016  Bordslampfot Ove Sandberg, Kosta. Höjd: 44 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:08)

1471 9394  Bordslampfot Upsala-Ekeby, Vicke Lindstrand (1904-1983), Sverige. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:36)

1471 9418  Bordslampor Ett par, Murano. Höjd: 46 cm

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:12)

1471 9065  Bordslampor Ett par. Höjd: 52cm, mässing

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:18)

1471 9349  Bordslystrar ett par. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:46)

1471 9399  Bordsset Pläter, 4 delar. Längd: 25 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:31)

1471 8508  Bordständare + burk med lock, 2 delar, Alabaster, Italien. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:34)

1471 8079  Bordsur 3 st, modell äldre. Höjd: 13-24 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:10)

1471 9232  Brevknivar 4 st, Samearbeten. Längd: 20-26 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:14)

1471 9051  Bricka silver, Portugal. Diameter: 31 cm. Vikt: ca 900 g

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:04)

1471 9550  Brickbord Firma Svenskt Tenn. Diameter: 49, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:33)

1471 8170  Burk med lock + skål, 2 delar, porslin / glas / trälock, bland annat Marianne Westman. Diameter: 13-14. Höjd: 8-10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:45)

1471 2111  Burk med lock Sterlingsilver, Ingegerd Samson, Dekor i relief, 1984. Höjd: 7, vikt: 130g ca

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:07)

1471 8350  Byrå Alm. Bredd: 105, djup: 42 cm, höjd: 67 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:02)

1471 7316  Byrå Gustaviansk stil, Hauptstil. Bredd: 96, djup: 51 cm, höjd: 79 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:22)

1471 8182  Byrå mahogny. Bredd: 81, djup: 42 cm, höjd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:38)

1471 9249  Chiffonjé 1800-tal. Bredd: 124, djup: 53 cm, höjd: 143 cm, nyckel

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:42)

1471 9400  Cloisonné 8 delar. Diameter: 6-13, höjd: 8-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:06)

1471 9121  Collier 18k guld, Bismarck, doserat. Längd: 40cm, vikt: 30,6g

S�ldes f�r 12.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:02)

1471 9024  Djupa tallrikar 8 st, Gunvor Olin-Grönqvist (1928-2005), Finland. "Kosmos", Arabia, diameter: 17,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:17)

1471 9531  Dockskåpsmöbler diverse

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:55)

1471 9381  Dörrklapp mässing. Höjd: 10 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:10)

1471 9385  Dörrstop Gjutjärn. Höjd: 19 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:49)

1471 2112  Dosa Sterlingsilver, 1984. Höjd: 4,5, vikt: 70g ca

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:08)

1471 9440  Dosor 4 st, silver. Längd: 3-7, vikt: 110g ca

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:48)

1471 9072  Emmafåtölj

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:22)

1471 9248  Etagebord Jugend, Intarsia. Bredd: 58. Djup: 34 cm, höjd: 75 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:48)

1471 9352  Etsning Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, daterad 61. Bildmått: 20x30, yttermått inklusive ram: 41x48 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:19)

1471 9103  Etsning Max Brüning (1887-1968), Signerad. Bildmått: 32x23cm, yttermått inklusive ram: 49x36cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:21)

1471 9457  Etsningar 2 st, Axel Tallberg (I860-1928), Sverige. Marin. Bildmått: 30x95, yttermått inklusive ram: 56x120 cm. Signerad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:39)

1471 9434  Etsningar 2 st, Kartor, Torneå & Gotia, yttermått inklusive ram: 26x28-rym: 31x23 cm. Ej signerad

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:38)

1471 8422  Etsningar Harald Sallberg (1895-1963), Sverige. "Från Gamla Stockholm". Signerad, numrerad 88/150, oramade lösa blad, 1917l. Längd: 35 cm, djup: 28 cm, höjd: 2 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:17)

1471 8327  Färglitografi 2 st, Bert Håge Häverö (1932-2014), Sverige. Signerad, numrerad 360-upplaga. Färglitografi. Bladets mått: 45x52-45x62 cm, oramade lösa blad

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:32)

1471 8312  Färglitografi 2 st, Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad 188/300. Färglitografi, bildmått: 30x44, yttermått inklusive ram: 51x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:47)

1471 9265  Färglitografi Ardy Strüwer (f. 1939), Sverige. Signerad, numrerad 160/300. Färglitografi, bildmått: 49x38, yttermått inklusive ram: 73x60 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:30)

1471 9144  Färglitografi Axel Olson (1899-1986), Sverige. Signerad, numrerad 243/360. Färglitografi, bildmått: 38x51cm, yttermått inklusive ram: 54x66cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:12)

1471 9172  Färglitografi Carl Johan De Geer (f. 1938), Sverige. Signerad, numrerad 153/190. Färglitografi, bildmått: 70x50cm, yttermått inklusive ram: 87x64cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:36)

1471 9084  Färglitografi Curt Hillfon (f. 1943), Sverige. Signerad, komposition. Färglitografi. Bladets mått: 58x47cm, yttermått inklusive ram: 77x63cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:15)

1471 9432  Färglitografi Jean-Pierre Vasarely (Yvaral) (1934-2002), Frankrike. Signerad, numrerad 41/200. Oramat löst blad. Färglitografi. Bladets mått: 54x64 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:15)

1471 9111  Färglitografi Jordi Arkö (f. 1951), Sverige. Signerad, numrerad 118/250. Färglitografi, bildmått: 64x87cm, yttermått inklusive ram: 80x105cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:46)

1471 8227  Färglitografi Lena A Linderholm (f. 1947), Sverige. Signerad, numrerad 145/175. Bladets mått: 60x80. Färglitografi, yttermått inklusive ram: 77x96 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:08)

1471 9489  Färglitografi Lennart Sand (f. 1946), Sverige. Signerad, numrerad 4/205, daterad -93. Färglitografi, bildmått: 28x40, yttermått inklusive ram: 48x59 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:28)

1471 9168  Färglitografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. Ansikte. Signerad, numrerad 46/165, Färglitografi. Bladets mått: 39x29cm, yttermått inklusive ram: 48x38cm

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:31)

1471 9167  Färglitografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. Hund med pojke, Signerad, numrerad 26/165. Färglitografi. Bladets mått: 39x29cm, yttermått inklusive ram: 48x38cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:16)

1471 9166  Färglitografi Makode Linde (f. 1981), Sverige. Signerad, numrerad 26/165, hund. Färglitografi. Bladets mått: 39x29cm, yttermått inklusive ram: 48x38cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:31)

1471 9189  Färglitografi Nalle Werner (1913-1991), Sverige. Signerad, numrerad 2/9. Färglitografi, bildmått: 62x86, yttermått inklusive ram: 76x98 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:27)

1471 9479  Färglitografi Olle Nyman (1909-1999), Sverige. Signerad, numrerad 179/275, -85. Färglitografi, bildmått: 28x34, yttermått inklusive ram: 45x51 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:54)

1471 9083  Färglitografi Olle Olsson Hagalund (1904-1972), Sverige. Signerad, numrerad 36/360. Färglitografi, bildmått: 65x43cm, yttermått inklusive ram: 83x58cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:54)

1471 7122  Färglitografi Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerad, PT. Färglitografi, bildmått: 59x87cm, yttermått inklusive ram: 82x108cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:16)

1471 9150  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Färglitografi, bildmått: 29x39cm, yttermått inklusive ram: 42x51cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:40)

1471 9487  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 46/310. Färglitografi, bildmått: 34x51, yttermått inklusive ram: 53x68

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:38)

1471 8311  Färglitografi Reinhold Ljunggren (1920-2006), Sverige. Signerad, numrerad 88/310. Färglitografi, bildmått: 27x40, yttermått inklusive ram: 43x56 cm

1471 9263  Färglitografi Sven Erik Johansson (1925-2020), Sverige. Signerad, numrerad 196/260, daterad 1980. Färglitografi, bildmått: 21x30, yttermått inklusive ram: 37x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:53)

1471 8457  Färglitografi Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Signerad, numrerad 988/1600. Färglitografi. Bladets mått: 62x86, yttermått inklusive ram: 71x101 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:43)

1471 9170  Färglitografi Yrjö Edelmann (1941-2016), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce). Färglitografi, bildmått: 73x53cm, yttermått inklusive ram: 88x64cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:56)

1471 9036  Färglitografier 2 st, Leopold Fare (1926-1996), Sverige. Signerad, färglitografi, numrerad 250-upplaga, yttermått inklusive ram: 64x91 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:42)

1471 9420  Färglitografier 3 st, Angelica Wiik (f. 1960), Sverige. Signerad, numrerad EA, Franska musikanter. Färglitografi. Bladets mått: 60x27, yttermått inklusive ram: 77x43 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:24)

1471 8157  Färglitografier 3 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 236/1500, oramade lösa blad. Färglitografi. Bladets mått: 62x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:52)

1471 8158  Färglitografier 3 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 237/1500, oramade lösa blad. Färglitografi. Bladets mått: 62x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:54)

1471 8159  Färglitografier 3 st, Carl Fredrik Reuterswärd (1934-2016), Sverige. Signerad, numrerad 238/1500, oramade lösa blad. Färglitografi. Bladets mått: 62x45 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:55)

1471 9431  Fat + parmesanbehållare, Alessi. Diameter: 4. Längd: 15 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:34)

1471 9482  Fat + skål + kopp, 4 delar, Kina, 1700-/1800-tal. Höjd: 4-6 cm. Diameter: 5,5-25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:01)

1471 9217  Fat Perstorp, med silverdekor. Diameter: 17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:18)

1471 9216  Fat Rörstrand. Diameter: 30 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:31)

1471 9492  Fat silver, med gravyr/inskription. Diameter: 30cm. Vikt: 408g

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:54)

1471 9316  Fåtöljer ett par, Louis XV-stil

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:54)

1471 9542  Fickur i klockställ Sent 1800-tal. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:01)

1471 8042  Figurin Bing & Grøndahl. Höjd: 18 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:15)

1471 9239  Figurin Hutschenreuther, Art Déco. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:51)

1471 9045  Fotoramar 11 st. Höjd: ca 6-22 cm, längd: ca 9-28 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:33)

1471 9484  Fotpall förgylld. Diameter: 35 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:37)

1471 9208  Fotpallar ett par, 1800-tal, petit pointsklädsel. Diameter: 34. Höjd: 14 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:42)

1471 8247  Fruktskål Alessi, metall. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:21)

1471 9451  Gårdspump AHG. Höjd: 102

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:04)

1471 9405  Glas 10 st, Monica Bratt (1913-1961), Sverige. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:50)

1471 9530  Glas 8 st, Boda, Oktav, Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Höjd: 12,5

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:50)

1471 9196  Glas diverse, 1800-tal, 17 st. Höjd: 7-12 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:38)

1471 9458  Glasservisdelar 12+ 7+ 1. Höjd: 11-39 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:29)

1471 8019  Glasservisdelar 20 delar, Gustav IIIs monogram. Höjd: 8-24 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:18)

1471 9390  Glasservisdelar ca 50 delar. Höjd: 10-14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:47)

1471 9162  Golvlampa mässing, marmorfot. Höjd: 163cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:40)

1471 9117  Golvlampa mässing. Höjd: 133cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:08)

1471 9160  Golvlampa Metall. Höjd: 115cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:17)

1471 9066  Golvlampa Smide, 1920-tal. Höjd: 151cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:26)

1471 8055  Golvlampa Triplex-pendeln, ASEA, design: Johan Petter Johansson, äldre modellen. Höjd: 140 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:36)

1471 9362  Golvlampor Ett par, Aneta, nutida. Höjd: 130

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:54)

1471 9314  Golvlampor ett par, mässing/trå, höj/sänkbara. Höjd: 130 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:10)

1471 8104  Golvljusstake mässing, Barockstil, nutida. Höjd: 78 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:43)

1471 8105  Golvljusstake mässing, Barockstil, nutida. Höjd: 96 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:44)

1471 9220  Golvvas Kina. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:41)

1471 2132  Gräddkanna + sockerskål, 2 delar, Sterlingsilver, importstämplar. Höjd: 5,5-8, vikt: 150g ca

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:33)

1471 9004  Grafiskt blad Gudrun Kreienbrink. "Ballerina". Signerad, numrerad 57/100. Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, bladets mått: 41x31 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:12)

1471 9005  Grafiskt blad Jonas Lund. "Kvällsfrid". Signerad, numrerad 64/100. Giclee fine art. Bildmått: 27x38 cm, bladets mått: 30x44 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:26)

1471 9002  Grafiskt blad Lars Eje Larsson (f. 1954), Sverige. "Krukor". Signerad, numrerad 76/100. Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, bladets mått: 41x31 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:34)

1471 9003  Grafiskt blad Niclas Jönsson. "Blommor". Signerad, numrerad 39/100. Giclee fine art. Bildmått: 28x38 cm, bladets mått: 31x41 cm, oramat löst blad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:51)

1471 8005  Grafiskt blad Nutida konstnär. "Dans". Signerad Linnea Larsson, numrerad 16/100. Giclee fine art. Bildmått: 38x28 cm, bladets mått: 41x31 cm, oramat löst blad

1471 9456  Granathylsor Märkta Verdun 1916, Remington. Höjd: 32 cm

1471 9436  Gravyrer 2 st, bland annat Carlscrona, yttermått inklusive ram: 30x25-30x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:43)

1471 9412  Grogglas 10 st. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:03)

1471 8176  Halsband + brosch + örhängen, 5 delar, bland annat silver /stenar. Längd: 42 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:21)

1471 9132  Hänge 18k guld, Ankare. Längd: 6cm, vikt: 15,8g

S�ldes f�r 4.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:17)

1471 9092  Hänge 18k guld, KJF, 1977. Längd: 3cm, vikt: 4,3g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:37)

1471 9096  Hänge 18k guld, med syntetisk sten. Vikt: 1g, 1x0,5 cm

1471 9073  Hängskåp Bemålad. Höjd: 83cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:10)

1471 9545  Höjdmätare England Mässing, i etui, 7,5x9 cm. Höjd: 4 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:19)

1471 9041  Horn 3 st. Längd: 31x41 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:58)

1471 9437  Ikon 1800-tal, 35x30 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:44)

1471 8295  Ikon 1800-tal, yttermått inklusive ram: 41x15 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:59)

1471 9052  Ikon Ryssland, 26x22 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:35)

1471 9406  Jardiniere Austria, jugend. Längd: 30 cm. Höjd: 12 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:25)

1471 9286  Jultallrikar 7 st. Björn Wiinblad (1918-2006), Danmark, Rosenthal, Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:06)

1471 9549  Kaffegods Gustavsberg, Blå Blom, 20 delar

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:02)

1471 9071  Kaffekoppar 10st, Rörstrand Diamant

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:06)

1471 9114  Kaffekoppar med fat 7 delar, delar, Valencia, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Arabia, Finland. Lanserades 1962. Handmålad dekor i koboltblått mot vit botten

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:28)

1471 9386  Kaffeservis 3 delar, GAB Guldsmedsaktiebolaget, nysilver. Höjd: 13-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:39)

1471 9339  Kaffeservis 3 delar, silver. Höjd: 13-22, vikt: 850 gr ca

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:41)

1471 8225  Kaffeservis Rosenthal, Maria, 28 del

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:06)

1471 8379  Kandelabrar Ett par, Jugend, Ns / trä. Höjd: 31 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:56)

1471 9481  Kandelabrar Ett par, nysilver. Höjd: 42cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:49)

1471 9082  Kanna Sigurd Persson (1914-2003), Sverige. Höjd: 18cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:39)

1471 9021  Kannor 6 st, glaserad stengodslera. Höjd: 17-19 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:53)

1471 9401  Karaffer 6 st. Höjd: 15-29 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:37)

1471 9013  Karmstol + fotpall, design: Jonas Ireborn, "Seventy"

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:13)

1471 9528  Karmstol 1940-tal

1471 9328  Karotter med lock, 5 st, Terma, Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Längd: 20, diameter: 18-22 cm

1471 9101  Kedja 18k guld, Venezia, Längd: 38cm. Vikt: 6,1g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:35)

1471 9054  Kedja 18K vitguld, Balestra. Längd: 45cm, vikt: 22,2g.

S�ldes f�r 6.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:38)

1471 9323  Kelim 215x300 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:05)

1471 9226  Knivar 2 st, Marttiini, Finland. Längd: 23-27 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:28)

1471 9229  Knivar 2 st, Samearbeten. Signerade. Längd: 22-27 cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:50)

1471 9228  Knivar 4 st, Samearbeten. Längd: 23-26 ca

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:09)

1471 9230  Knivar 4 st. Längd: 21-26 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:32)

1471 9497  Kolteckning Georg Pauli (1855-1935), Sverige. Signerad, 43x58 cm, yttermått inklusive ram: 68x80 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:16)

1471 9282  Konstglas 3 delar, bland annat Flygsfors. Höjd: 14-25 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:28)

1471 9343  Konstglas 4 delar, bland annat Vallien. Höjd: 8-21 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:13)

1471 9512  Koppar 2 delar. Höjd: 20-23 cm. Diameter: 21-38 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:41)

1471 9382  Koppar med fat 10 delar, Rosenthal + teburk. Diameter: 9-15 cm, 9x13 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:00)

1471 9017  Kopparföremål bland annat mått & muggar. Höjd: 5,5-33 cm

1471 7046  Kronglas 4 st, Gullaskrufs glasbruk, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 9,5-30,5

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:53)

1471 9233  Kuriosa 4 delar, Samearbeten. Längd: 11-14 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:34)

1471 9408  Kuverttallrikar Thomas, 12 st. Diameter: 28 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:27)

1471 9517  Lampbord England, med hylla. Bredd: 40, djup: 40 cm, höjd: 36 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:43)

1471 8265  Lampett mässing. Höjd: 54 cm

1471 8267  Lampett trä. Höjd: 47 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:35)

1471 9455  Linnedukar + servetter, diverse

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:35)

1471 9209  Linnedukar 4 st

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:16)

1471 9357  Litografi 2 st, Gunnar Norrman (f. 1912), Sverige. Signerad, yttermått inklusive ram: 29x33-40x31 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:29)

1471 9050  Litografi 3 st, Stig Sanert, Stockholmsmotiv, yttermått inklusive ram: 6x50 ca. Signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:23)

1471 9169  Litografi Gustav Rudberg (1915-2001), Sverige. Signerad, HC-upplaga (hors de commerce), hus. Bildmått: 34x44cm, yttermått inklusive ram: 55x63cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:01)

1471 7156  Litografi Ola Billgren (1940-2001), Sverige. Signerad, numrerad 209/330, daterad -73, interiör. Bildmått: 31x38, yttermått inklusive ram: 57x66 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:59)

1471 8310  Litografi Roland Svensson (1910-2003), Sverige. Signerad, numrerad ap. Bildmått: 38x30, yttermått inklusive ram: 62x53 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:43)

1471 9156  Litografi Tom Krestesen (f. 1927), Danmark. Signerad, numrerad 98/160, daterad 76. Bildmått: 69x46cm, yttermått inklusive ram: 82x58cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:19)

1471 9115  Litografier 8st, Svenska Slott, yttermått inklusive ram: 15x17-19x24cm. Ej signerad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:37)

1471 9367  Ljuskrona empirestil, prismor. Höjd: 60 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:59)

1471 7044  Ljuskrona Empirestil. Höjd: ca 60 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:53)

1471 9032  Ljusstakar 5 st, Festivo, Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Iittala, 1900-talets andra hälft (formgivna 1967), pressglas. Höjd: 8-14 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:33)

1471 8400  Ljusstakar 9 st, metall, Danmark. Höjd: 13 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:33)

1471 9039  Ljusstakar ett par, 1800, björkrot. Höjd: 26 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:21)

1471 9215  Ljusstakar ett par, Johansfors Glasbruk, glas. Höjd: 38 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:36)

1471 9468  Ljusstakar ett par, nysilver. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:13)

1471 2079  Ljusstakar ett par, silver, 1960. Höjd: 15,5 cm. Vikt: 454g

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:12)

1471 2123  Ljusstakar ett par, silver, Sterling, Columbia. Höjd: 25 cm, fyllda. Bruttovikt: 890g

1471 9325  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 17,5, vikt: 115 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:17)

1471 9504  Ljusstakar ett par, silver. Höjd: 23 cm, bruttovikt: 750 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:57)

1471 2131  Ljusstakar Ett par, Sterlingsilver. Höjd: 25, vikt: 520g brutto, fylld fot

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:31)

1471 7342  Ljusstakar silver, ett par, Höjd: 23cm. Vikt: 749g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:42)

1471 2040  Ljusstake silver, Empire, 1826. Höjd: 18,5 cm, vikt: 278g

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:41)

1471 2062  Ljusstake silver, Finland. Höjd: 11 cm. Vikt: 132g

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:31)

1471 2092  Ljusstake silver, Sterling. Gravyr. Höjd: 15 cm, vikt: 295g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:56)

1471 6481  Lockurna Kina, Porslin, dekor med blommor & fåglar. Höjd: 32 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:34)

1471 9335  Lockurna Kina, Porslin. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:48)

1471 9380  Lockurna på fat. Sèvresmärke. Längd: 22 cm. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:07)

1471 9142  Luktdosa Kina, glas, drake. Höjd: 7cm

1471 9464  Märkdukar 2 st, inramade, Vingåker, 1889 & 1899, yttermått inklusive ram: 47x44 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:07)

1471 7242  Mask Afrika. Höjd: 39 cm

1471 9361  Matbord Ljus ek. Diameter: 110, höjd: 71,1 ilägg a45 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:27)

1471 9466  Matbord nutida. Bredd: 200. Djup: 94 cm, höjd: 75 cm, + 1 ilägg a 50 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:18)

1471 6424  Matsalsgrupp 7 delar, Rokokostil. Diameter: 114 cm. Höjd: 74 cm, 1st iläggsskiva, 60cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:35)

1471 8421  Matsalsstolar 8 st, Björk, 1 par karmstolar + 6 stolar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:21)

1471 8051  Matservis + tekoppar, 55 del ca, Gefle, pigg

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:19)

1471 9305  Matservis 40 del ca, Longchamp, Frankrike

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:06)

1471 9238  Matservis 55 del

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:34)

1471 9320  Matservis 57 delar, Exclusive, Rörstrand

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:58)

1471 9355  Matservis Karlskrona ca 55 del

1471 9402  Matservisdelar ca 50 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:13)

1471 8224  Matservisdelar Rosenthal, Maria, ca 40 del

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:02)

1471 9272  Matta Galleri, Orient, 75x5401

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:04)

1471 9273  Matta Kelim, 110x175 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:24)

1471 9258  Matta Kina, 183x274 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:16)

1471 9256  Matta orientalisk, 120x210 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:40)

1471 9025  Matta Orientalisk, 152x252 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:59)

1471 8045  Matta Orientalisk, 180x280cm

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:48)

1471 9257  Matta orientalisk, 200x300 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:40)

1471 8199  Matta orientalisk, Galleri, 103x305 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:02)

1471 9321  Matta orientalisk, Galleri, 108x310 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:22)

1471 9269  Matta Orientalisk, Galleri, 108x380

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:31)

1471 9268  Matta Orientalisk, mir, 125x200 cm

1471 9074  Matta Röllakan, 84x120cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:14)

1471 9240  Mattallrikar 10 st. Allmoge, Gustavsberg. Diameter: 27 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:45)

1471 9262  Mattor 2 st. 54x197, Iran

1471 9410  Mockakoppar 12+ 7, bland annat Rosenthal

1471 8033  Mockakoppar 9st, med fat, + 12st extra fat, Bing & Grøndahl, Musselmalet

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:22)

1471 9393  Mockaskedar 12 st, Silver/Emalj, i etui, bruttovikt: 125 g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:19)

1471 9143  Modellskepp 2 st. Längd: 25-60cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:35)

1471 9118  Nattygsbord Ett par, bemålade. Bredd: 55 cm. Djup: 40 cm, höjd: 61 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:59)

1471 9133  Nyckelring 18k guld. Längd: 3cm, bruttovikt: 28g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:33)

1471 9018  Ölglas 8 st, med namn, (stora). Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:23)

1471 8024  Oljelampor 2 st, mässing. Längd: 23-27 cm, höjd: 12-13 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:25)

1471 9049  Oljemålning Anders Löfstedt, Signerad, Stilleben. Olja på pannå, 32x45, yttermått inklusive ram: 46x60 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:15)

1471 9490  Oljemålning Bertil Widbrant (f. 1914), Sverige. Signerad. Olja på duk, 29x59, yttermått inklusive ram: 40x70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:03)

1471 9469  Oljemålning Birger Salkvist (f. 1889), Sverige. "Appelsiner". Signerad, numrerad 1963. Olja på pannå, 49x41 cm, yttermått inklusive ram: 55x47 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:57)

1471 9462  Oljemålning Birger Salkvist (f. 1889), Sverige. Blomsterstilleben. Signerad. Olja på pannå, 38x32, yttermått inklusive ram: 47x42 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:54)

1471 9448  Oljemålning Birger Salkvist (f. 1889), Sverige. Signerad, "på ängen". Olja på duk, 37x44, yttermått inklusive ram: 56x64 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:51)

1471 9447  Oljemålning Birger Salkvist (f. 1889), Sverige. Signerad, daterad 1949, "De röda tofflorna". Olja på duk, 43x54, yttermått inklusive ram: 57x58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:48)

1471 9470  Oljemålning Birger Salkvist (f. 1889), Sverige. Visby. Signerad, daterad 1934. Olja på pannå, 34x40, yttermått inklusive ram: 45x51 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:28)

1471 9158  Oljemålning C Nyman. Signerad, pojke. Olja på pannå, 39x47cm, yttermått inklusive ram: 54x61cm

1471 8438  Oljemålning Gunnar Johansson (1916-1996), Sverige. Norrlandsidyll. Signerad. Olja på duk, 59x72 cm, yttermått inklusive ram: 62x75 cm

S�ldes f�r 3.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:41)

1471 9502  Oljemålning Gusten Widerbäck (1879-1970), Sverige. Stadsmotiv. Signerad. Olja på pannå, 30x36, yttermått inklusive ram: 38x43 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:45)

1471 9496  Oljemålning H Högberg, Signerad, stilleben med fisk. Olja på duk, 43x53, yttermått inklusive ram: 56x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:20)

1471 9146  Oljemålning Inge Eriksson. Signerad. Olja på duk, 31x40cm, yttermått inklusive ram: 42x51cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:25)

1471 9145  Oljemålning Inge Eriksson. Signerad. Olja på duk, 49x60cm, yttermått inklusive ram: 60x71cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:02)

1471 9446  Oljemålning Jacob Hägg (1839-1931), Sverige. Signerad, kopia efter Smirnov. Olja på duk, 45x60, yttermått inklusive ram: 60x75 cm

1471 9472  Oljemålning Lennart Larsson, Stockholmsmotiv. Signerad, daterad -77. Olja på pannå, 45x54, yttermått inklusive ram: 55x64 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:11)

1471 9224  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Komposition, ej signerad. Olja på duk 100X100, Oramad

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:07)

1471 9225  Oljemålning Oidentifierad Konstnär, Komposition. Ej signerad, Olja på duk, 180x180, Oramad

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 21:00)

1471 9365  Oljemålning Oidentifierad konstnär. E Björk, blomsterstilleben, yttermått inklusive ram: 55x39 cm. Signerad

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:56)

1471 9491  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Ej signerad, landskap. Olja på duk, 50x70, yttermått inklusive ram: 71x91 cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:29)

1471 9190  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Figurkomposition. Monogramsignerad. Olja på duk, 74x61 cm, yttermått inklusive ram: 77x64 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:32)

1471 8287  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad Campbell-M, -61, komposition, oramad. Olja på duk, 61x76 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:29)

1471 9480  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, "solbelyst gärdesgård". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x63 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:52)

1471 9159  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, blomsterstilleben. Olja på pannå, 54x44cm, yttermått inklusive ram: 70x61cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:09)

1471 9461  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, daterad Tunér -31, "Vid lampan". Olja på pannå, 27x23, yttermått inklusive ram: 37x33 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:49)

1471 8498  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad, Landskap. Olja på duk, 50x64, yttermått inklusive ram: 65x80 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:51)

1471 9112  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 30x40cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:46)

1471 9494  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på duk, 78x58, yttermått inklusive ram: 82x62 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:57)

1471 9163  Oljemålning Oidentifierad konstnär. Signerad. Olja på pannå, 65x74cm, yttermått inklusive ram: 79x86cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:56)

1471 9515  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Äppelträdet". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 66x49 cm

1471 3012  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Blåsten, oramad. Signerad. Olja på duk, 100x63 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:28)

1471 3039  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Brevet". Signerad. Olja på duk, 83x72 cm, oramad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:33)

1471 3070  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Den gula klänningen". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 82x61 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:47)

1471 3052  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Flicka med ring". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 48x43 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:49)

1471 3019  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Fotbollen". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 64x56 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:40)

1471 3026  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Hårtvätt". Olja på duk, yttermått inklusive ram: 76x102 cm. Signerad

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:52)

1471 3003  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "I väntans tider". Signerad a tergo. Olja på duk, oramad, 101x82 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:11)

1471 3067  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "I väntsalen". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 62x44 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:36)

1471 3028  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Kvinna i randig klänning". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 74x60 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:20)

1471 3075  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Kvinna med guldörhänge". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 50x55 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:10)

1471 3097  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Kvinna med lila / rosa blommor. Signerad. Oramad. Olja på duk, 80x52 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:51)

1471 3051  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Landskap". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 56x66 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:47)

1471 3044  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Ömhet". Signerad a tergo. Olja på duk, 107x92 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:39)

1471 3083  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Par med ung flicka". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 51x71 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:18)

1471 3027  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Röd lönn". Signerad a tergo. Olja på duk, 81x69 cm, oramad

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:55)

1471 3072  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Rosa Huset, Japanska Trädgården". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 87x67cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:23)

1471 3006  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Sådden". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 75x74 cm

1471 3025  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Södra Spanien". Signerad a tergo. Olja på duk, 72x60 cm, oramad

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:58)

1471 3030  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Tarot". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 75x54 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:22)

1471 3021  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Ung flicka med spegel". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 68x55 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:43)

1471 3065  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Väninnor". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 52x52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:31)

1471 3009  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Västerbron". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 83x101 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:27)

1471 3092  Oljemålning Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "Vid Havet". Signerad. Olja på duk, yttermått inklusive ram: 50x43 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:33)

1471 9161  Oljemålning Signerad, Conte. Olja på duk, 32x39cm, yttermått inklusive ram: 37x45cm

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:00)

1471 8471  Oljemålning Svän Grandin (1906-1982), Sverige. Torghandel. Signerad. Olja på duk, 40x32 cm, yttermått inklusive ram: 60x51 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:51)

1471 9397  Oljemålning Tord Leander Engström (1914-1985), Sverige. Fjällmotiv. Signerad. Olja på duk, 23x32, yttermått inklusive ram: 31x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:44)

1471 9086  Oljemålning Yngve Svedlund (f. 1925), Sverige. Signerad, daterad 70. Olja på duk, 71x83cm, yttermått inklusive ram: 75x87cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:16)

1471 9473  Oljemålningar 3 st, Birger Salkvist (f. 1889), Sverige. Gotlandsmotiv. Signerade. Olja på pannå, yttermått inklusive ram: 38x34 - 62x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 31 maj 2022 05:30)

1471 9019  Ölsejdlar 16 st, snarlika, "Löwenbräu". Höjd: 12 ca

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:23)

1471 9056  Örhängen 18k guld, med pärlor och diamanter, 2xca0,01ct. Längd: 2cm, vikt: 2g

S�ldes f�r 1.300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:23)

1471 9058  Örhängen 18k guld. Längd: 5cm, vikt: 2,8g

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:07)

1471 9201  Parti kina porslin, 9 del

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:50)

1471 9231  Parti kuriosa Samearbeten, bland annat miniatyrknivar, 11 del

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:29)

1471 9416  Parti nysilver 6 delar

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:43)

1471 9521  Parti prismor & Lampkupor, diverse

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:59)

1471 9191  Pennor bland annat Parker

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:20)

1471 9370  Perukstock Kina, Porslin, 1900-tal, Dekor med tuppar. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 1.900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:47)

1471 9210  Piedestal med marmorskiva. Höjd: 54 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:55)

1471 9450  Piedestal Stenskiva. Höjd: 74 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:30)

1471 8011  Plafond råglas. Diameter: 60 cm, höjd: 20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:31)

1471 9384  Plåtburkar 10 st. Höjd: 3-17 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:38)

1471 9006  Plexi Veronica Sofie (f. 1985), Sverige. "Siluette". Signerad, numrerad 42/50. Tryck på plexiglas, 25x18 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:43)

1471 2130  Prispokal Jugend, silver, med gravyr/inskription, 1908. Höjd: 18, vikt: 175g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:30)

1471 9363  Provdocka för sömnad. Höjd: ca 150 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:02)

1471 9020  Prydnadskoppar 7 st med fat, bland annat Arabia. Höjd: ca 6 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:48)

1471 2152  Raguskedar 2 st, silver, London, England. Längd: 29,5-30,5, vikt: 210g ca

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:07)

1471 9081  Remmare 15st, grönt glas. Höjd: 16cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:26)

1471 7452  Ring 10K, med syntetisk lila sten, storlek: 16½. Vikt: 3,6g

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:48)

1471 9098  Ring 18k guld, med diamanter 10x0,01ct, storlek: 17. Vikt: 4,5g.

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:48)

1471 9097  Ring 18k guld, med diamanter, 7xca0,01ct, storlek: 17. Vikt: 2,5g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:06)

1471 9094  Ring 18k guld, med gravyr/inskription, storlek: 16. Vikt: 3,9g

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:51)

1471 9129  Ring 18k guld, med syntetisk grön sten, storlek: 16½. Vikt: 3,4g

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:31)

1471 2138  Ring 18k guld, Rubin & briljanter. Vikt: 4,3g brutto, ringmått: 16 3/4

S�ldes f�r 1.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:46)

1471 9099  Ring 18k guld, storlek: 17½. Vikt: 1,2g

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:09)

1471 9122  Ring 18k guld, storlek: 18½. Vikt: 6,4g

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:28)

1471 9093  Ring 18k guld, vitguld/röttguld, storlek: 17. Vikt: 4,6g.

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:55)

1471 9055  Ring och örhängen 18k guld, med syntetiska stenar och diamanter 20x0,01ct, storlek: 20. Vikt: 8,9g

S�ldes f�r 5.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:10)

1471 9127  Ringar 18k guld, 3 st, storlek: 15½-16. Vikt: 9,6g.

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:06)

1471 9304  Rödvinsglas 10 st. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:02)

1471 8134  Salongsbord Gustaviansk stil, mahogny. En låda och två blindlådor. Diameter: 60 cm. Höjd: 71 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:47)

1471 9120  Samlartallrikar Diverse i 3, st lådor, Royal Copenhagen, Upsala-Ekeby, Hackefors m. Fl.

S�ldes f�r 900 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:55)

1471 7011  Sekretär 1800-tal. Bredd: 90, djup: 45 cm, höjd: 94 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:37)

1471 9442  Serveringsvagn Gustaviansk stil. Längd: 90 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:46)

1471 9319  Serveringsvagn längd: 70 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:25)

1471 9359  Serveringsvagn med bricka. Längd: 68, djup: cm

1471 9459  Servisdelar 23 delar, Gustavsberg, Wexiö guld

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:04)

1471 9011  Servisdelar 29 delar, Måsen, Bing & Grøndahl. Delvis II-sortering

1471 8230  Servisdelar Adams, "Dickens", 22 del

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:11)

1471 9438  Sidenmålningar 5 st, Kina, 1960-tal, yttermått inklusive ram: 26x32 - 37x27 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:44)

1471 9288  Skål + glas, 2 delar, Ekenäs & Boda, bland annat Erik Höglund. Höjd: 7-15 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:14)

1471 2133  Skål + ljusstakar + kanna, 4 delar, silver, olika tillverkare, Danmark / Sverige, 1950/60-tal. Höjd: 2-10,5, vikt: 180g ca

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:35)

1471 9280  Skål Gullaskrufs glasbruk, CRP (Carlos R Pebaque). Diameter: 16, höjd: 17 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:41)

1471 9211  Skål Johansfors Glasbruk. Höjd: 16 cm. Diameter: 23 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:42)

1471 9507  Skål med lock, silver, Ryssland, invändigt förgylld. Höjd: 11. Diameter: 11 cm, vikt: 425 g

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:26)

1471 2124  Skål silver, CG Hallberg, 1939. Diameter: 22. Höjd: 11 cm, vikt: 270 gr

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:40)

1471 9409  Skål Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, röd glasyr med målad silverdekor. Diameter: 21. Höjd: 9 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:31)

1471 9543  Skål på fot glas / metall. Diameter: 26, höjd: 320 cm

1471 9483  Skål/vas Carl-Harry Stålhane (1920-1990), Sverige. Ateljé. Rörstrand. Höjd: 15 cm. Diameter: 14 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:51)

1471 8122  Skålar 2 st, Eva Englund (1937-1998), Sverige. Målerås & anna Ehrner (ej sign), diameter: 20-28. Höjd: 8-20 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:27)

1471 9388  Skålar 2 st, Kristall. Diameter: 21 längd: 32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:52)

1471 9369  Skålar 4 st, Kina, bl 1800-tal. Diameter: 10 cm. Längd: 18 cm. Höjd: 5,5-9 cm

S�ldes f�r 4.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:08)

1471 9548  Skålar/vaser 5 delar, Orrefors/Kosta Boda. Höjd: 12-15 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:56)

1471 1032  Skåp Barock, Ek. Proveniens Geddeholms herrgård. Bredd: 135 cm. Djup: 54 cm, höjd: 193 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:09)

1471 8355  Skåp Bemålat, tudelat. Överdel med glasad dörr. Bredd: 87 cm, djup: 39 cm, höjd: 164 cm, nyckel

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:11)

1471 9253  Skåp Gustaviansk stil. Bredd: 126, djup: 47 cm, höjd: 175 cm, nyckel

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:56)

1471 8358  Skåp Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-1997), Sverige. NK. Triva-serien för NK Nordiska Kompaniet. Bredd: 96, djup: 47 cm, höjd: 175 cm, nyckel

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:17)

1471 9318  Skrivbord Nyrokoko. Bredd: 120, djup: 63 cm, höjd: 76 cm

S�ldes f�r 1.700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:05)

1471 9212  Skrivmaskin Continental Silenta

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:58)

1471 9526  Skrivschatull omkring sekelskiftet 1900. Längd: 40 cm

1471 8038  Skulptur brons, efter antiken. Höjd: 16 cm

S�ldes f�r 1.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:01)

1471 8109  Skulptur Emil Näsvall (1908-1965), Sverige. Kvinnohuvud, bemålad gips, träsockel. Höjd: 30 cm

S�ldes f�r 1.100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:09)

1471 8449  Skulptur Eugen Örnsäter (1889-1953), Sverige. Flicka. Signerad samt med monogram EÖ, 1947. Gips. Höjd: 50 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:04)

1471 9516  Skulptur Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Pelikan. Rörstrand. Höjd: 15,5 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:31)

1471 9241  Skulptur Keramik, Åsa Gustavsson, Ållebergsryttare. Höjd: 20 cm

1471 9514  Skulptur Oscar Hernandez Soriano (1944-2007), Spanien. "På språng". Signerad, daterad 2005. Papier-maché. Höjd: 80 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:34)

1471 8081  Skulptur Royal Dux, porslin, Dam, porslin. Höjd: 28 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:20)

1471 9227  Skulptur Silver på stensockel, Same. Höjd: inkl sockel, 7,5

1471 9311  Skulptur sten, Shona, Zimbabwe, osignerad. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:07)

1471 8021  Skulptur Teak, Giraff, 1950-tal. Höjd: 23 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:20)

1471 9174  Slagbord Längd: 2x63 + 57cm. Djup: 115 cm, höjd: 72 cm

S�ldes f�r 3.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:07)

1471 9247  Slaglåsgevär 1834. Längd: 132

S�ldes f�r 3.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:59)

1471 7208  Snurrfåtölj + fotpall

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:07)

1471 2090  Sockerskål silver, 1800-tal. Längd: 13,5, höjd: 10 cm, vikt: 129 gr

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:18)

1471 8233  Soffa 1950-tal. Längd: 150 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:48)

1471 8181  Soffa IKEA, "Lisbon", 1966. Längd: 166 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:36)

1471 9235  Soffa rokokostil, 1800-tal. Längd: 180 cm

S�ldes f�r 4.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:17)

1471 8015  Soffbord Masurbjörk, Bruno Mathsson (1907-1988), Sverige. Bredd: 160, djup: 80 cm, höjd: 53 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:01)

1471 9014  Soffbord med glasskiva, "Newton". Design: Staffan Holm och Dan Sunaga, Karl Andersson & Söner, Diameter: 92. Höjd: 39 cm

S�ldes f�r 4.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:38)

1471 2035  Soppslev silver, med träskaft, 1881. Längd: 40 cm, bruttovikt: 118g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:01)

1471 2084  Soppslev silver, Sterling, Mexico. Längd: 22, vikt: 140 gr

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:02)

1471 2116  Soppslev Sterlingsilver / teak, Ingegerd Samson, 2000. Längd: 39 cm, bruttovikt: 155 g

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:22)

1471 7380  Spegel nutida, 123x93 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:17)

1471 9299  Spegel Rokokostil, 109x42 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:02)

1471 9218  Spegellampett Metall. Höjd: 36, nutida

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:28)

1471 9104  Spegellampetter 2 st, + speglar. Höjd: 30-49cm

1471 9398  Spegelplatåer 5 st. Diameter: 13-28 längd: 25 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:43)

1471 9113  Staffli höjd: 174cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:36)

1471 9411  Starkvinsglas 12 st. Höjd: 11 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:08)

1471 9116  Stereoskåp med diverse bilder

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:37)

1471 9529  Stol Gärsnäs

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:05)

1471 8278  Stolar 4 st, 1800-tal, Gyllenläder

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:04)

1471 8178  Stolar 4 st, 1940-tal

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:31)

1471 9368  Stolar 4 st, Chippendalestil

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:30)

1471 9505  Stolar 4 st, rottingklädda

1471 9176  Stolar 8st, plast/metall

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:35)

1471 9417  Stumpstake / askkopp "Ultima", BECK & JUNG, Sverige. Metall. Längd: 15, djup: 15 cm, höjd: 5 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:18)

1471 9396  Svanar 3 st, nysilver och kristall. Längd: 7-13 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:07)

1471 9043  Syltkrukor 3 st, Gustavsberg och Rörstrand. Höjd: 10-23 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:18)

1471 7037  Takarmatur "Oslo", Kurt Norregaard, tillskriven, för Louis Poulsen, Danmark. Höjd: 62. Diameter: 60 cm

1471 9332  Takarmatur 1920-tal, Glas. Höjd: 70 ca

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:38)

1471 7458  Takarmatur Blyglas. Diameter: 58 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:06)

1471 9360  Takarmatur diameter: 45 cm, fruktmotiv

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:36)

1471 9022  Takarmatur Frama Design, Koppar, "Large". Diameter: 52 cm. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:14)

1471 9023  Takarmatur Frama Design, Koppar, "Large". Diameter: 52 cm. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:28)

1471 8018  Takarmatur med prismor. Diameter: 40 cm

1471 9164  Takarmatur Med prismor. Höjd: 27cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:42)

1471 9535  Takarmatur Prismor 6 glaskupa. Höjd: 52 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:49)

1471 9518  Takarmatur prismor. Höjd: 55 cm

1471 9387  Tallrikar 12 st, Thomas, Bavaria, Tomtedekor. Diameter: 21 cm

1471 9341  Tallrikar 2 st, Kina, omkring 1800. Diameter: 25 cm

S�ldes f�r 4.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:36)

1471 9340  Tallrikar 4 st, Imaridekor. Diameter: 22 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:23)

1471 9192  Tallrikar 8 st, Koka Blå, Hertha Bengtson (1917-1993), Sverige. Rörstrand, porslin, dekor med blå rand på vit botten. Diameter: 24 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:54)

1471 9109  Tavla Le Paradis De Mahomet, yttermått inklusive ram: 70x104cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:02)

1471 9389  Teaterkikare 3 st. Längd: 5-6 cm, djup: 9 cm, höjd: 3 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:06)

1471 9527  Teckningar 6 st, Carl Henrik Jensen-Carlén (1888-1957), Sverige. Drag ur studentens liv. Signerade. Bladets mått: 35x26 cm, yttermått inklusive ram: 50x35 cm

S�ldes f�r 2.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:06)

1471 9544  Telefonbord för vägg, Teak, 1950-tal. Bredd: 52, djup: 31 cm, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 250 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:26)

1471 9454  Termometrar 3 st, bland annat Gula Blend. Plast & emalj, Höjd: 42x50 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:50)

1471 9221  Teservis 14 delar, Arabia, Anemone, Ulla Procopé (1921-1968), Finland

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:44)

1471 9222  Textil Sven Markelius, "Pythagoras", 120x88 cm

S�ldes f�r 2.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:55)

1471 9391  Toilettebordsuppsats 6 delar, glas och nysilver. Höjd: 4-10 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:51)

1471 9175  Trädgårdssoffa Längd: 105cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:07)

1471 9501  Träsnitt 2 st, Japan, 1900-tal, Landskap. Bildmått: 20x30 ca, yttermått inklusive ram: 35x43 cm

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:24)

1471 8322  Träsnitt Hokusai (efter). Bildmått: 16x28, yttermått inklusive ram: 28x40 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:14)

1471 8293  Tusch Jan Lundquist (f. 1935), Sverige. Kyrka. Signerad. Bildmått: 28x31 cm, yttermått inklusive ram: 47x49 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:21)

1471 9508  Uppläggningsbestick 3 delar, silver, Ryssland. Längd: 14-25 cm. Vikt: ca 130 g

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:44)

1471 2018  Uppläggningsbestick 6 delar, Silver (800), Tyskland. Längd: 22-26. Vikt: ca 6200g

S�ldes f�r 2.400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:05)

1471 2096  Uppläggningsbestick silver, 2 delar, Danska stämplar. Längd: 23 cm. Vikt: 180g

S�ldes f�r 700 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:15)

1471 9485  Urna Kina, Blåvitt. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 8.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:15)

1471 9520  Våg med vikter I monter. Längd: 37, djup: 26 cm, höjd: 41 cm

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:30)

1471 8353  Väggarmatur design: Carl Malmsten (1888-1972), Sverige. Djup: 50 cm

S�ldes f�r 1.000 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:08)

1471 9035  Väggarmaturer Ett par, Tecnolumen, Eckart Mathesius, Formgivna 1930. Höjd: 49 cm

S�ldes f�r 1.200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:59)

1471 8080  Vägglykta koppar och glas, Westal, Bankeryd. Höjd: 45 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:17)

1471 9346  Väggpendyl Förgylld. Höjd: 48 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:07)

1471 8426  Väggpendyl höjd: ca 120

1471 9477  Väggplatta Mich Sörensen, Bornholm, Keramik, ca 32x32 cm

S�ldes f�r 150 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:04)

1471 8037  Väggskulpturer 4 st, Royal Dux. Änder. Längd: 15-20 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:01)

1471 9026  Vas + burk med lock, 2 delar, kristall, Böhmen. Höjd: h20-21 cm

1471 8164  Vas + skål, 2 delar, Arabia, Astri Tumola, diameter: 5,5-7 cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:23)

1471 9295  Vas Bertil Vallien (f. 1938), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 30 cm

1471 8088  Vas CG Hallberg, 1920-/30-tal, reliefdekor med dansande flicka, Nysilver. Höjd: 24,5

S�ldes f�r 350 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:47)

1471 9536  Vas Flygsfors, Willem de Moor. Signerad. Höjd: 17 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:24)

1471 9287  Vas Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Frostad, Kosta, Royal, Artist collection. Höjd: 11,5

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:52)

1471 9281  Vas Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 27 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:57)

1471 9219  Vas Jonathan Adler, Vesuvius. Höjd: 21 cm

S�ldes f�r 600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:51)

1471 9383  Vas Jugend, Keramik, Wien. Höjd: 28 cm

1471 9326  Vas Kina. Höjd: 36 cm

S�ldes f�r 1.500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:33)

1471 9290  Vas Kjell Engman (f. 1946), Sverige. Kosta Boda. Höjd: 51,5

S�ldes f�r 2.600 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:21)

1471 9199  Vas Kosta, Göran Wärff (1933-2022), Sverige. Höjd: 22 cm

S�ldes f�r 500 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:59)

1471 9042  Vas satsuma. Höjd: 33 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:18)

1471 8375  Vas Timo Sarpaneva (1926-2006), Finland. Höjd: 25 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:50)

1471 9060  Vas Ulrica Hydman-Vallien (1938-2018), Sverige. Gravyr. Höjd: 17cm

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:33)

1471 9284  Vas Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Höjd: 20 cm

S�ldes f�r 1.800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:38)

1471 8087  Vaser + ljusstakar, 6 delar, metall, 1920-/30-tal, bland annat märkt Zicu, Art Déco. Höjd: 13,5-19 cm

S�ldes f�r 300 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:44)

1471 9546  Vaser 2 st, Rosenthal/Kgl Dansk. Höjd: 18-23 cm

S�ldes f�r 100 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 20:07)

1471 8377  Vaser 3 st, Kristall, Orrefors, bland annat Sven Palmquist. Höjd: 21/26 cm

S�ldes f�r 400 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:58)

1471 8208  Vaser Ett par, Kina. Höjd: 25 cm

1471 9395  Vaser och skålar, 7 delar. Wilhelm Kåge (1889-1960), Sverige. Argenta, Gustavsberg. Stengods, grön glasyr med målad silverdekor. Längd: 6-12 cm

S�ldes f�r 800 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:40)

1471 7105  Vykort/fotografier Göta Kanal, 2 st album, ca 350 st vykort och fotografier

S�ldes f�r 200 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 19:46)

1471 8369  Ytterfoder Kina. Diameter: 31, höjd: 25 cm

S�ldes f�r 450 kr (Sista budtid är den 30 maj 2022 18:39)